O čem se ve skutečnosti bude hlasovat tyto volby - zpět na článek

Počet komentářů: 223

  1. Já jsem si chtěl před pár lety udělat jasno ohledně CO2. Přišlo mi dobré si to nechat vysvětlit od učitele. Sou zvyklí něco vysvětlovat debilům. Tak jsem oslovil děkanát matfyzu, že za hodinu konzultace dám 5k. Nikoho nenašli.

    Jsou 4 frekvence, které molekula CO2 umí zadržet. Díky doplerovi se rozmazávají. Ale já CO2 nechápu jako zrcadlo. Ten zadržený foton vybudí elektron do vyšší dráhy. Jasně když přiletí další nemá co vybudit. A za nějakou dobu ten elektron zase vyzáří foton. Náhodným směrem.

    Mne udivuje, jak teorii od mašinfíry všichni berou jako samozdřejmost.
    A ještě více, že jsou podporovány elektromobily, které na dobití spotřebují stejně CO2 jako kdyby byly na benzín. Nemluvě o více CO2 spotřebovaných na jejich výrobu.
    Jasně – elektromobily nás odstaví od spotřeby ropy od arabů. To dává smysl.

    1. Vás zajímají fakta. To je dnes naprosto demodé :( Ostatně, víte, jaká energie je vůbec nejčistší?

      https://ourworldindata.org/uploads/2020/10/What-is-the-safest-form-of-energy-1536×847.png

    2. Podstata elektromobilu je mene sracek ve mestech a spolu s generovanim „ciste energie“(hahahahaha) odsklenikovani. Tu druhou cast necham na kazdem soudruhovi, tu prvni beru, kdyby ty vypiceny auta treba bylo kde nabijet. Protoze jsou u nas stavebni projekty tak byrokraticky zatizeny, tak prvni projekty s infrastrukturou pro ty auta se zacnou stavet tak za 5 let. Takze treba ja nemam kde auto nabijet na parkale u baraku/v praci. (nemluve o tom, ze je nechci :D )

      1. @deacon
        já jsem ten poslední, co by chtěl obhajovat elektromobily, nicméně pokud máte rodinný dům (já nemám) a najedete denně 100-200km (já 40-50) a o víkendu třeba 500-1000km (já v průměru 200), tak s fotovoltaikou na střeše a bateriovým úložištěm za dalšího půl mega to věřícím církve „obnovitelných“ zdrojů jakýsi smysl dávat může, když se rozhodují mezi Panamerou a Taycanem nebo Chargerem a Teslou. ;-)
        I kdyby mi zaměstnavatel Konu Electric 204k nabíjel zadarmo, tak se mi to začne „vyplácet“ ve srovnání s 1.6T DCT 2WD 198k po cca 7 letech a 140.000km, což je rok a 20.000km před koncem záruky, přičemž zůstatková cena toho povozu l.p. 2028 je obtížně předvídatelná.

        1. Smysl to ma vyhradne v pripade, ze clovek netahne treba prives. Reklo by se ‚okay, takze do mesta‘. Nojo, ale ve meste, v panelaku, s tou FVE to docela drhne. Cili pak mame model ‚bydlim fprdeli a do mesta jezdim makat‘. Okay, ovsem pote, co ve mestech zavedeme ty tricitky, tak se nam zvysi doba, kdy bude potreba si v zime treba pritopit, nebo v lete prichladit…

        2. tak se mi to začne „vyplácet“ ve srovnání
          V pátek jsem asi 40 minut trčel v zácpě na kuláťáku v Praze. Předemnout byl nějakej starší benzínovej krám bez star-stop. Čuchat ten smrad z podchlazeného katu stálo za to.

          Je tedy otázka, jak se tam zakalkuluje třeba tohle…

          1. Jestli to byl nějakej krám, mělo to vůbec funkční kat? A mělo to vůbec kat? Takové auto neprojde emisema/STK. Výfuk benzíňáku ucítím jen vyjímečně, častějc zasmrdí nějakej diesel. Ale ani tam to není každé druhé auto.

            1. Jestli to byl nějakej krám, mělo to vůbec funkční kat? A mělo to vůbec kat? Takové auto neprojde emisema/STK.
              Diagnostiku mu tam fakt připojovat nebudu. Jestli to mělo přichcíplej kat nevím. Spíš to vychladlo při stání v koloně.

          2. To znam rano na benzince. Kokoti vyskacou z aut, nechaji to venku dudlat a jdou dovnitr na kafe. Benzinka je pod strechou, takze ten smrad tam drzi pekne dlouho.

          3. 40 minut se určitě benzínovej motor nezahřejval. To byla nějaká naftička, bych si tipnul. Ono že by bylo lepší čuchat každých 20 vteřin smrad ze startu, no nevím.. Ideální je mít motor ohřátej a na benzín, ten nesmrdí, pokud tam není nějaká vážná chyba.

            1. 40 minut se určitě benzínovej motor nezahřejval.
              To, že budík má rafičku uprostřed neznamená, že je to dost zahřátý, navíc pokud to stojí a používá se topení.

      2. Mam ten dojem, ze ale do ovzdusi se dostavaji i mikrocastice z pneumatik v objemech tun rocne. Jake reseni maji elektromobily zde?

        1. Vyššiu váhu a teda vyššie opotrebenie pneumatík. Dokonca to už preletelo aj mainstreamom kde sa porovnávali náklady na servis klasických a elektro áut. A pneumatiky boli u elektroáut veľká položka.
          Ono aj brzdenie má nemalý vplyv na drobné častice v ovzduší. Tu síce vyhrávajú elektromobily či hybridy ale v takej mestskej premávke musí aj elektroauto na nulu brzdiť brzdami a nie rekuperáciou.
          Plus akékoľvek auto svojím pohybom a kontaktom pneumatík o vozovku víri do vzduchu ten prach čo je na ceste (a ten nevzniká len prevádzkou áut).

          1. U elektroaut a hybridu je problem s kotoucema jinej – diky nizkemu pouzivani oreznou a opotrebovavaji se nerovnomerne. Takze jdou srat driv, nez by se cekalo. Ted jsem u hybridu menil kotouce po 60000 km, coz u X-Traila jsem menil az po 90000 pri stejnem provozu.

            1. U elektroaut a hybridu je problem s kotoucema jinej – diky nizkemu pouzivani oreznou a opotrebovavaji se nerovnomerne.
              Dovolím si nesouhlasit. Spíše zaleží, jaký „matroš“ si výrobce nebo majitel koupil.

              1. Nesouhlasit samozrejme muzes, ale u nas v praci jsou elektroauta/hybridy od MB, BMW, Mitsu a Toyoty. Garazmistr mi potvrdil, ze tento fenomen uz videl u vsech. Takze se zda, ze ausschuß na brzdy tedy davaji vsichni. Mozna az v elektrice bude Bugatti, tak to bude jina.

                1. Vlastně je jedno, čím to je, elektroauta prostě nejsou bezproblémová, akorát se u nich řeší jiné problémy, než u spalovacích aut.

                  1. Vlastně je jedno, čím to je, elektroauta prostě nejsou bezproblémová, akorát se u nich řeší jiné problémy, než u spalovacích aut.
                    To nikdo netvrdí, ale je toho prostě míň. Minule na mě rok stará služební Octavie zase řvala, že nemá olej. Vždycky si u toho položím otázku, že teda neudělájí dostatečně velkou olejovou nádrž, když neumí udělat těsnej motor jako šikmovokej.

            2. Sysop: A co zadní brzdy? Tady často zatuhává ručka, nevrací se správně, přibržďuje jedno kolo atd., přestože kotouče a destičky jsou OK. Elektroauta na autohold (nebo hill-assist) používají elektromotor, je to tak? Ruční brzda se pak používá o dost míň a jak se něco nepoužívá, zatuhne to, zarezne to. Když se používá, tak se to průběžně rozhejbává.

              1. Ja nevim, jak je to u jinejch, ja rucni/nozni (parkovaci) brzdu mam resenou motorkama. Pokud dam autohold, pak ten pri parkovani se vypne, protoze to skutecne jen drzej ty elektromotory. Parkovaci brzda pak zabzuci v kazdem kole. Zatim se mi v tom zavada neprojevila.

  2. Ta spotrebni dan na benzin, kterou EU stanovila je nizsi nez nase stavajici spotrebni dan. Neni to dalsu dan, ale stanoveni minimalni spotrebni dane.
    Jasne, bude se menit, tedy zvysovat. But for now… so far so good.

    1. Nikoli koudy. To totiž není „spotřební daň“, ale „ekologická daň“. Tudíž naši spotřebku nenahrazuje, nýbrž se k ní přičítá.

      Navíc zatímco spotřební daň jde do státního rozpočtu, tahle ekodaň má jít přímo EU jako „další zdroje financování EU“, jinak řečeno, vysněné eurofederální eurodaně.

      Zeptám se ale – kde vám tohle řekli? Je to nějaký bagatelizační narativ šířený SPOLU?

      1. Aha, tak koukám že jsem se o kousek níž ptal přesně na to, co odpovídáte. Máte k tomu nějaký zdroj protože jestli ne, tak bych skoro souhlasil s koudym.

      2. Tak já sem teda trochu pátral po těch odkazech v eu informačním labirintu a zjistil jsem že ekodaň na PHM coby zdanění produkce CO2 je plánována až na rok 2025, kdy se uvalí emisní povolenky na distributory paliv, nikolv na koncové provozovatele vozidel, jak je zmíněno. V další odstavci se tedy pak už píše, že kdyby náhodou se ty distributoři snažili náklady spojené s emisními povolenkami přenést na koncové zákazníky, tak přispěchá fond eu, který bude lidem tu drahotu dotovat. Takže čistě technikcky vzato ta dýfenzovo tabulka sice jo, ale je to doopravdy jenom aktuální minimální spotřební daň – tzn. asi vo korunu víc než bylo dřív. Ta další – emisní – se připojí ke spotřební až v roce 2025. Možná někdo ví něco víc, ale v současnosti to spíš vypadá z toho co jsem zjistil, že je článek ve faktické rovině tak nějak vo hovně. A je to škoda, strašit by se mělo něčím reálným. Jinak se lidi přestanou bát.

        1. …a ten fond bude na pricipu EGR, tedy dotace potece rovnou na poplatky za CO2 a nebo to bude demokraticky selektivni, ze ty dotace dostanou lidi a to jen nekteri?

          1. Tak detaily jsem se tam nedočet, to sou všechno takový jako vize/sliby, ale píše se tam že prachy co vyberou na distributorech paliv pujdou za A, jako „podpora zranitelných domácností“ a za B, jako „investice do čistší mobility“, takže předpokládám že budou asi dotovat výstavbu myček pro auta.

            „• Zaměřit se na dodavatele paliv na začátku řetězce (a nikoli na domácnosti a řidiče automobilů)“

            Při tvorbě takovéhly věty musí někdo předpokládat, že fak jedná s naprostýma dementama.

          2. hádej; dosáhl snad někdy někdo přerozdělováním blahobytu a rovnýho zacházení? :D

  3. Všechny ty obskurní strany typu TSS a Volný blok dostaly na frak. Akorát SPD luxuje spodinu přítomnou v každé společnosti. Takže celý národ si myslí něco jiného než místní klika. Brečte si tu dál. Dostali jste flákanec.

    1. no, podle procent hlasů pro europrogresivisty to opravdu není celý národ, ale i kdyby byl, zdejší klika opravdu nemůže za většinovou politologickou negramotnost zbytku obyvatelstva. varování jste dostali, tak si pak nestěžujte, ignoranti.

    2. Spodina se určuje podle toho, co si myslí národ? Gaussova křivka je neúprostná, takže nevím zda argumentovat „národem“ je nejlepší argument.
      Já mám spíš dojem, že místní klika si je moc dobře vědoma, že jsou v naprosté menšině a vzhledem k tomu bylo spíš téma nepropadnutí hlasu než souznění s národem.

  4. Ještě taková zásadní věc co by mě zajímala: pročetl jsem si tu revizi směrnice kde se určuje minimální daň z jednoho litru benzínu je tam zvýšení o pár kč na litr oproti 2003. Nikde jsem ale neviděl zmínku že by ot byla nová daň ale že je to jenom úprava dosavadní minimální daně z PHM od které se pak odvíjí spotřební daň. Neni to teda spíš tak že zvýšení není tř. u benzínu o celou tu částku z tabulky tzn. těch cca 10 kč ale jenom o ten rozdíl mezi minulou revizí směrnice a současnou což dělá nějaké 2kč cca? Může mi v tom někdo udělat prosím jasno?

    1. Hm, dneska v praci byl veletoc, protoze se ukazalo, ze placeni PHM kartou DKV na Shellce zpusobi, ze castka, ktera je na stojanu, je o 8 centu na litru nizsi nez ta, kterou pak DKV vyuctuje. Neskutecnej ficak s tim, ze mame cepovat kdekoli jinde, jen ne na Shellu. Opatrne jsem se zeptal, jestli ma smysl to resit, kdyz o 8 centu mene stal ten benzin pred tejdnem, takze cert vi, kolik bude stat na konci mesice…

      1. Opatrne jsem se zeptal, jestli ma smysl to resit, kdyz o 8 centu mene stal ten benzin pred tejdnem, takze cert vi, kolik bude stat na konci mesice…
        Díval jsem se na můj oblíbení Aral 102. Už byla cena někde i přes 2 €……slušný..

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017