O Bitcoinu populárně a racionálně - zpět na článek

Počet komentářů: 74

  1. BTC je nej. Vy kdo tu věc kritizujete, tomu nerozumíte! Já tomu rozumím! Vy ne!

  2. S autorem se neshodnu na jedné věci, a sice té, že zmíněný „nezávislý ekonom“ je opravdu tak neznalý základních faktů. Můj názor je, že je to placený troll, který má za úkol se účastnit stále přituhujícího tažení na fiat měnách závislých institucí proti BTC and co.

    1. Páni, kdyby mě tak někdo platil, to by byla věc… :-D

      1. RomanL :
        – to, že vieš howno o BTC, to je v pohode. Väčšina ľudí vie o tom howno.

        Problém je, že ty vieš howno aj o klasických „peniazoch“ , ktoré vyrábajú v CB a komerč. bankách. Ty vieš hovno o tom, že klasické peniaze nevyhovujú aspoň dvom ZÁKLADNÝM kritériam pre SKUTOČNÉ peniaze. Takže to vôbec NIE SÚ peniaze. Iba akési žetóny pre hru Monopoly.

        1. Jo jo, já vím hovno, zatímco ty jsi letadlo. Polib mi prdel, blbče, že je to letadlo vidí každý, kdo má mozek v hlavě, a to, že ty jsi ten zloděj vepředu ala Herbalife, je taky celkem jasné. Ty nesmysly o skutečných penězích už snad ani nestojí za zmínku. :-D

    2. Aháááá, kto by za také debility platil ?!?!?!

      1. Přesně tak, já to dělám zadarmo, protože nesnáším podvodníky a zloděje, co se vydávají za „ekonomy“. :-D

  3. >Přímá a neomezená obchodní transakce, mezi prodávajícím a nakupujícím bez prostředníka, který by nějakým způsobem ovlivňoval (mohl ovlivnit) transakci.
    >Neexistuje centrální „vlastník měny“, který by měl možnost zasáhnout a transakci ovlivnit. Je to důležité zejména dnes, kdy se většina platebních transakcí odehrává pomocí digitální informace (bezhotovostní platby).

    Mám pocit, že autor nechápe problémy Bitcoinu. Bitcoin sice je decentralizovaná síť, ale jak moc? Připomeňme, že transkace, aby byly platné, musí „schválit“ těžaři, kteří do vytežených bloků zahrnují transkace z mempoolu. To, jakou transakci má v bloku zahrnout, je v podstatě na něm. Tradičně se do bloků zahrnovaly transakce podle výše poplatku, ale těžaři, jak se za chvíli dozvíme, mohou zahrnovat transakce i podle dalších kritérií. Decentralizace Bitcoinu ovšem není nijak slavná. Těží se v podstatě hashováním SHA256, na což jsou nejvýhodnější ASICy, jako bylo zmíněno v článku. To ovšem znamená, že Bitcoin těží v podstatě jen velcí hráči, zvlášť, když pro malou operaci není těžení ani výhodné.

    Pokud někdo ze čtenářů neví, jak princip Bitcoinu a blockchainu funguje, doporučuji nastudovat, ale pro účel tohoto vysvětlení jen napíšu, že Bitcoin transakce jsou naprosto veřejné. Když Bob pošle na adresu Alice 0.005 BTC, celý svět ví, kam se platba odeslala, z jaké adresy se odeslala, kolik se poslalo (včetně poplatku) atd. Znamená to tedy, že Bitcoin v podstatě nelze používat anonymně, protože už teď vlády a centrální burzy ví, kdo vlastní většinu peněženek. Ale ona veřejnost transakcí má daleko horší dopad – měna není zaměnitelná, protože 1 Bitcoin != 1 Bitcoin (v angličtině se tomu koncepu říka fungibility), tudíž Bitcoin nemůže být ani správnou měnou. Proč tomu tak je? Inu každý coin má za sebou historii – přesně víme, v jakých transakcích se coiny pohybovaly a v jakých peněženkách byly. A právě ona histerie Bitcoinů zamezuje zaměnitelnosti, protože každý Bitcoin může mít jinou hodnotu, podle jeho historie. Američtí investoři, jako třeba Kevin O’Leary, nyní kvůli regulacím kupují jen „green“ Bitcoin, což je Bitcoin, který je těžený z obnovitelné energie a není z Číny. (hádejte, kde se většina Bitcoinů těží…)

    Proč to všechno píšu? Nezapomínejme, že nežijeme v decentralizované společnosti. Bitcoin težaři jsou většinou velké byznysy, protože jen těm se těžba Bitcoinu vyplatí. Ovšem ony byznysy jsou na území států, a státy, jak víme, rády vytvářejí nové regulace, zvlášť v případě vzniku nových měn, které by měli šanci ohrozit státní monopol na finance. A tak už nyní můžeme pozorovat, že velký Americký těžař Marathon začal cenzurovat transkace se špinavým bitcoinem ve svých blocích – https://www.nasdaq.com/articles/marathon-mines-bitcoin-block-thats-verified-as-compliant-with-u.s.-regulations-2021-05-06.

    Co z toho plyne? I když je Bitcoin decentralizovaná síť, za nedlouho nebude možné provést transakci se „špinavým“ Bitcoinem. Špinavý Bitcoin je samozřejmě jakýkoliv Bitcoin, který některý ze států tak označí. Zatím to jsou většinou coiny související s černými trhy a zabavené Bitcoiny, ale kdo ví, co to bude v budoucnu. Doufám, že je všem jasné, že Bitcoin jako P2P decentralizovaná měna selhal, páč má horší parametry, než virtuální fiat. Pokud má někdo ze čtenářů zájem, existují i kryptoměny, které jsou anonymní i soukromé – a mají tak onu zaměnitelnost. Ale pozor, soukromé kryptoměny pomalu mizí z burz, tak kupte, než nebudou :)

    1. Ale hovno. Malejch těžařů je furt neurekom, pod poolama.

  4. Krypto je fajn do doby než to státům začne vadit. Je sice fajn, že to nejde fakticky zakázat,ale jakmile se to zakáže a bude sankcionovat, dopadne to jako darknet. Bude to tu stále, ale využít to dokáže zlomek populace.

    1. Copak státy, to jsou už jen loutky ve hře IMF, WB a NDB no a protože se BTC nedají tisknout… No uvidíme kam se to vše posune :)

      1. BTC se nedají tisknout, protože prostě vůbec neexistují. :-D

        1. Zato komerční banka při poskytnutí úvěru zaváží sklady kamionem…Hotovost je jen taková pěna na povrchu, nové peníze vznikají zápisem v databázi.

          1. Tak nějak. Ono i při představě, že by peníze byly kryté zlatem v trezoru – když ti banka půjčí milion a vrátit jim musíš víc, protože úroky, jejich zlato se nerozmnoží. A když většina plateb je bezhotovostních, je jasné, že tolik bankovek, kolik je peněz na účtech, ani neexistuje.

            Tisk bitcoinu – co taková směnka? Peníze prý takto v pravěku vznikly.

    2. Ada :
      „Krypto je fajn do doby než to státům začne vadit. Je sice fajn, že to nejde fakticky zakázat,ale jakmile se to zakáže a bude sankcionovat, dopadne to jako darknet. Bude to tu stále, ale využít to dokáže zlomek populace.“

      – Toto je tá NAJZÁSADNEJŠIA pripomienka, ktorú treba vyslovať pri akejkoľvek diskusii o BTC.
      Nejde to fakticky zakázat, ale je možné tvrdo blokovať a sankcionovať akékoľvek transakcie medzi BTC a štátne peniaze.

  5. Mohl by autor rozvést tuto myšlenku? Co bylo špatně se zlatem? Všichni domácí obchodníci prodávají zlaté cihly s velkou marží?
    „Klidně kupte zlato, pokud jej seženete fyzicky za příčetnou cenu. My se o to pokoušíme už několik let a slitek stojí prostě nesmysl. A když nestojí, objednávka se neuskuteční.“

    1. Jo, to můžu. V relativně nízkém objemu se nám prostě nepodařilo na trhu objevit reálnou nabídku, která by se blížila kurzu. Buď byla „marže“ naprosto šílená, nebo obchodník ani půl roku po objednávce neměl slitek k dodání. Ze zoufalství jsme zkoušeli i mince. Opět, buď šílená cena, nebo bez dodání.

      1. Mimochodem – co z toho vlastně plyne? Ano – zlato je DOOPRAVDY CENNÉ, pokud ho chcete SKUTEČNĚ VLASTNIT. Na rozdíl od virtuálního NIC. ;-)

      2. Stačí si otvoriť oficiálnu stránku rakúskej mincovne vo Viedni a za veľmi rozumnú prirážku máš v ponuke zlaté investičné mince. Pošlú ti ich kuriérom ako štandardný e-shop. Alebo si ich choď anonymne kúpiť priamo ku nim.

        1. Dá se to někde rozumně koupit za naše? S co nejmenší ztrátou?

      3. Jestli chcete zlato, tak kontaktujte třeba Commerzbank. Ti vlastní Argor-Hetaeus.

      4. dedek :
        „Jo, to můžu. V relativně nízkém objemu se nám prostě nepodařilo na trhu objevit reálnou nabídku, která by se blížila kurzu. Buď byla „marže“ naprosto šílená, nebo obchodník ani půl roku po objednávce neměl slitek k dodání. Ze zoufalství jsme zkoušeli i mince. Opět, buď šílená cena, nebo bez dodání.“

        – Bežne sa dá kúpiť s maržou 5% voči burzovej cene. To je super vyhľadom k tomu, že cená tých slitkov stúpne o tých 5 % za pár t76d+nov.

      5. „….se nám prostě nepodařilo na trhu objevit reálnou nabídku, která by se blížila kurzu.“

        – zjavne tomu prd rozumieš.
        Kurz na trhu je cena PAPIEROVEHO zlata, ktoré nemá veľa spoločného s fyzickým. Zanedlho bude to fyzické niekoľkonásobne drahšie, a to papierové bude ….papier.

        1. No vidíš, že občas dokážeš napsat i něco rozumného… :-D

  6. Stále špatně. Je třeba se rozhodnout k čemu ono BTC má sloužit. Jsou zásadně jako vždy, dvě možnosti:
    -obsluha ekonomiky
    -investice
    Chtít sloučit obě možnosti neodvratně vede k nezdaru.
    Uvedené články a diskuse okolo nich toto nepochopení zřetelně ukazují. Jako pokus vymanit se ze státního monopolu dobrý, ale i tak neupotřebitelný.

  7. „FAQ:
    Ale za BTC si rohlík nekoupím: Jasně, BTC je nástroj, který je třeba použít u částky, kdy by nás institucionální krádež ohrožovala. Ergo není třeba s ním platit rohlíky a nikdy to ani nebude mít smysl a bude to drahé.

    Bitcoin žere elektřinu, čipy a maminky s kočárky“

    No, nic z toho jste evidentně nepopřel, ani nevyvrátil, spíš naopak. Na placení je to na hovno, a elektřinu a čipy to žere jako zjednané. A po třetí říkám, že o tom, že Bitcoin se těží na grafických kartách jsem v článku nic nepsal, ale asi máte nějaký problém s chápáním psaného textu. Což mě nijak nepřekvapuje, když nemáte inteligenci na to, abyste poznal, že kryptoměny jsou v podstatě letadlo, a podvod jako věž, a nebo jste zainteresovaný zloděj, což také vysvětluje váš přístup. :-P

    1. Cryptoměny jsou letadlem stejně jako jsou všechny dopravní prostředky na biologický pohon. Nejsou. Vzhledem k mediální propagandě se na popularitě snaží břiživit bambilion podvodníků (Viz. český Platoncoin). Spousta ale řeší skutečné problémy, skutečných lidí a ani nežerou elktřinu jako Bitcoin. Slovo měna ve jménu je zavádějící. Ano používají se k platbě ale zejména v prostředí vlastního ecoystému a služby přímo designované pro blockchain. Cokoli mimo je nadstavba (kromě Bitcoinu a dalších dinosauřích coinů).

      Blockchain technologie a její projekce do reálného světa – cryptoměny, umožní a již umožňují obejít prostředníky pro spoustu služeb. Decentralizvované finance. Tím neymslím platby ale veškerou infrstrukturu bank. Bankovní účty, burzovní systémy, půjčky, obchodní platformy, pojistění, potvrzení identity. Všechno na decentralizovaném, transparentím a anonymním (pseudoanonymním) systému.
      Demokratizace (decentralizace) služeb poskytovaných korporacemi jako Facebook, Google, Uber, nebo menšími firmami jako realitní společnosti.
      Ve fázy projektu existují platfromy na obchod s daty bez rizika úniku třetí straně.

      Za mnohým cryptem se skrývá skutečná hodnota, nikoli pouze spekulativní.

      1. Jsou letadlem, protože jejich hodnota je daná pouze slepou vírou jejich uživatelů, a je tím větší, čím víc jich je. Jinou hodnotu nemají.

        1. Stejně jako nemají hodnotu J.P.Morgan, Moneta, AXA, Nasdaq jinou než slepou víru majitelů akcií?

          1. Fakt? Jen víra? Tak mi z té víry založte banku, když je hodnota J.P.Morgan jen víra.

            1. Pochopil jste to opačně, pane Panek.

              1. Jak opačně, to by mě zajímalo? Založíte si tedy na hodnotě bitcoinů vlastní banku?

                1. Opačně ve smyslu, že pokud krypo nabízející stejné produkty jako banka, nemá jinou než spekulativní hodnotu, tak potom nemá ani banka jinou než spekulativní hodnotu.

  8. „BTC je peer to peer digitální směna“, byl možná tak plánovaný ale jeho technické možnosti neumožňují větší rozšíření. Maximální průchodnost 7 transakcí za sekundu už dávno nestačí a poplatky za ně rostou do pro normálního člověka závratných částek. Třebaže tyto problému částečně řeší Ligtning Network, vytváří nespočet dalších. Zejména ale ničí všechno co bylo na Bitcoinu dobré v první řadě. Bitcoin jako univerzáln platidlo je nerealizovatelná utopie a mokrý sen Bitcoinistů.

    Paradoxně i Dogecoin je na tom lépe než Bitcoin. Navrch má pejsky, meme a Elona.

    1. Jo, fakt by mě zajímalo, jak bitcoinem platil ten frajer v samoobsluze za rohlíky. Prej je to u něj úplně normální. :-D

      1. Draze a předem. Transkace může být zaseklá v mempoolu i dny pokud zvolíte příliš nízký poplatek.

        1. Hm, ale on tvrdil něco úplně jiného. Já samozřejmě vím, že lhal, ale co už…

  9. Zajímalo by mě, jestli v diskusích pod těmi posledními dvěma články bylo zmíněno, že kryptoměna ke svému praktickému využití nezbytně potřebuje dlouhodobě funkční a stabilní elektrárenskou a přenosovou soustavu. Fakt, že doteď to fungovalo, nemusí nutně znamenat, že výhled do budoucna je stejný.

    V tomto článku jsem si zmínky o tomto riziku nevšiml. Obecně by se podle mě mělo pravidelně zdůrazňovat, že elektřina nevzniká v zásuvce :-).

    1. 100% cryptoměn nepotřebuje stabilní ani elektrárenskou, ani přenosovou soustavu. V tom je krása decentralizace.

      1. Aha? A jak tedy prosím fungují ty měny bez elektřiny a počítačové sítě? Nebo se plánuje něco jako šlapací peněženky? To bych si představit ještě dokázal, ale šlapací internet? No, nevím, nevím… :-D

        1. Bez stabilní výkoné elektrické sítě. Na zpracovaní transkací první generace blockchainu stačí jeden funkční validátor s procesorem z kalkulačky.

          1. A energii pro ten procesor z kalkulačky vezmeš z baterek, jasně. Telefon nabiješ ze sluníčka, taky v pořádku.
            A ty baterky do té kalkulačky? Ty ti prodají v obchodě, ale za klasickou měnu. A ten obchod bude v provozu osvětlenej – loučema a pokladny budou ty šlapací?
            Je tu ještě víc takových idiotů?

          2. já myslím, že není potřeba se držet při zemi. S trochou snahy by se první generace dala vypočítat s tužkou a papírem, eventuálně na sčotu. Sice by to zabralo celkem dost času, ale rozhodně by to bylo absolutně nejvíc eko.

            Další generace už samozřejmě nikdo počítat nebude, protože raději půjdou dělat něco užitečnějšího.

            1. „nezbytně potřebuje dlouhodobě funkční a stabilní elektrárenskou a přenosovou soustavu“

              Kritika očividně směřuje na těžaře a jejich potřebu živení výkonných výpočetních strojů.
              Které jsou ve pro chainy třetí generace (ano, už máme třetí generaci Blockchain technologie)
              nepotřebné. Tudíž nejsou (provoz chainu) ani nijak energeticky náročné.

              Samozřejmě, že na chod uzlu potřebujete elektrickou energii a připojení. Ale ve stejné velikosti jako obyčejná domácnost.
              Zároveň pokud energii ztratí 99% sítě chainu tak chain jede bez potíží dál. Toť k té stabilitě.

              1. Cha cha cha.

                1. Co vám přijde k smíchu?

    2. Tomas Eybl :
      „Zajímalo by mě, jestli v diskusích pod těmi posledními dvěma články bylo zmíněno, že kryptoměna ke svému praktickému využití nezbytně potřebuje dlouhodobě funkční a stabilní elektrárenskou a přenosovou soustavu.“

      – V tomto tvrdení pekne vidieť vplyv ČT na mozog ovčana.

      Ale na skutočné postrašenie uvediem :
      Bez dlouhodobě funkční a stabilní elektrárenské a přenosové soustavy by život ľudí na Zemeguli fungoval MAXIMÁLNE 24 hodín. Potom by nastala globálna katastrofa, obč. vojna, hladomor, …….koniec sveta. Potom by si nik ani nevšimol, že nejaký BTC nefunguje.

      1. No, ale přesně pro případ té apokalypsy má být ten Bitcoin východiskem. Bude přece mít stále svou hodnotu, kterou si budete moct vybrat…
        Kde že vlastně? :-D

    3. No když nevšiml, tak nevšiml, no…

      „Na hovínkách se taky dočtete, jak jsou buřtožrouti z planety nova zvědaví, co budete dělat, až vám vypnou elektriku. Ponechme teď stranou, kolik preperů je mezi drobnými investory a kolik mezi drobnými dlužníky (většina buřtožroutů z planety nova) a řekněme si na rovinu, že v takovém případě jsou jediným investičním nástrojem, který udrží hodnotu, náboje do samopalu. Dokonce ani s tím zlatem to nebude žádná sláva. Ale dokud bude existovat elektronický platební styk bude nejlepší platební nástroj pro nezávislé peer to peer transakce mít hodnotu.“

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017