Nízkoemisní zóny 2: Mámo, kde je ten čistý vzduch?

Featured Image

Posledně jsme se věnovali tomu, co bude znamenat zavedení zón pro průměrného vohnouta, který se o nic nezajímá, na nic se neptá a dělá, co mu úředníci řeknou. Byl to depresívní článek, ve kterém jsem nikomu neřekl nic pozitivního. Tentokrát v tom budeme pokračovat a podíváme se na to, jak je to s tím čistým vzduchem.

Čistý vzduch? Tak na ten zapomeňte.

Přirozeně by každý jako prioritní očekával od nízkoemisních zón čistý vzduch. Nicméně i zde čeká jedno zklamání. Experiment na lidech zvaný „nízkoemisní zóny“ byl zaveden v Německu, kde ovšem nebylo ani v jednom případě prokázáno, že nastalo nějaké snížení. Když se porovnala data před a po zavedení zóny, dalo se konstatovat jen to, že průběh znečištění vzduchu v čase nevykazuje nic, co by spolehlivě dokládalo, že právě NEZ znečištění vzduchu snížily.

Podstata problému je přibližně následující. Emise pevných částic při provozu vozidla nevznikají jen spalováním, ale také otěrem a sekundárně (vířením už existujícího prachu). Podíl částic vzniklých při spalovacích procesech v motorech silničních vozidel dopravy na emisích suspendovaných látek frakce PM10 činí asi 10%. Zbytek připadá na topení, stavební činnost atd. I kdyby NEZ snížily emise pevných látek na polovinu, což se určitě nestane, ale i kdyby to tak bylo, pořád mluvíme o nějakých 5%, které se „schovají“ do kolísání hodnot vlivem větru apod. Skutečnost, že podíl automobilové dopravy na emisích pevných částic je minimální, je vedení měst dobře známa, viz například rozhovor s ostravským primátorem.

Jsou také k dispozici aktivistická měření z různých  měst, která obsahují nejrůznější fantastické hodnoty a samozřejmě dokazují, že zóny jsou ohromně účinné a přinesly snížení koncentrací všeho a o hodně. Vypadají asi takto: „Ekologické sdružení Zelení cyklisté a homosexuálové provedlo měření před a po zavedení nízkoemisní zóny v Berlíně, přičemž naměřené hodnoty prokázaly snížení koncentrace prachu o 20%“. To by bylo jistě prima. Když už se vám poštěstí nalézt nějaké naměřené hodnoty, což se většinou nepodaří, zjistíte, že uvedený výsledek je důsledkem šikovné interpretace dat, protože naměřené hodnoty kolísají o mnohem více než je uvedených 20% a tak lze na množině naměřených hodnot nalézt téměř cokoli. Je to zhruba tak, jako byste šli do McDonalda, změřili tělesnou výšku všech zákazníků v restauraci a zjistili, že se pohybuje od 150 do 190 cm. Pak jste šli do KFC, provedli to samé a zjistili opět, že nejmenší zákazník má 152 cm a největší 189 cm. Pak zavoláte zadavateli zakázky a podle toho, co má vyjít, publikovali závěr, že v důsledku kvalitnější stravy a) malí zákazníci narostou u KFC více b) velcí zákazníci narostou u McD více, nehodící se škrtněte podle toho, kdo je sponzor výzkumu.

Také existují nejrůznější ad hoc měření, jako nedávno předvedl dánský blázen s onanometrem. Jiný druh zpráv poukazuje na to, že nízkoemisní zóny „zavedla již všechna velká města“, přičemž se cudně mlčí o těch, která je nezavedla (v našem dosahu například Norimberk, Vídeň, Drážďany, Paříž a další).

Osobně pokládám všechny studie, které se na toto téma dají najít, za principálně špatné. To platí jak pro výše popsanou aktivistickou numerickou lyriku aktivistů, tak pro rozsáhlé studie, kterou publikoval ADAC. Nemá význam například porovnávat údaje před zónou a po zavedení zóny, protože se mezitím obmění vozový park, lehce se změní sociální složení populace, zákaznické chování apod.

Podle čeho se orientovala Praha? K žádné veřejné diskusi nedošlo, ani k té zinscenované, které se pořádají k tzv. cyklogenerelům. Pražský projekt NEZ je v podstatě aktivistický projekt, na kterém se podílely aktivistické instituce. Když vynecháme působení aktivisty Šuty na magistrátu, zprávu o dopadech NEZ v Praze vypracovala instituce zvaná Centrum dopravního výzkumu se sílem v Brně. Serióznost CDV je sporná, z mého subjektivního pohledu jsou to demagogové. CDV je státní výzkumná instituce a je spolehlivým dodavatelem analýz, které jednoznačně prokazují přínos jakékoli státní represe. Ani zde se CDV nenechalo zahanbit a pokusilo se kvantifikovat, jaký bude benefit  NEZ v Praze. No samozřejmě že bude velký, kurva Halík.

Studie najdete tradičně poctivě zasunuté do hlubin magistrátního webu zde.

Podle studie CDV, jejíž management summary je zde, je samozřejmě třeba zavést nejpřísnější regulaci a na co největším prostoru, nic jiného jsem ostatně ani nečekal. V této nejpřísnější variantě se dopočítalo CDV k následujícím výsledkům: Intenzita dopravy klesne uvnitř NEZ o 4%, mimo NEZ o 0,63% To je první pozoruhodný závěr. Co udělají ti, jejichž vozidlo nesplní? Koupí si kolo? Nikoli, v brněnském CDV se pokusili odhadnout i tohle. 70% z nich si koupí nové auto, 15% změní začátek nebo cíl cesty (tedy např. začnou nakupovat někde jinde) a 15% začne jezdit MHD (tabulka 5.2).

CDV dále uvádí, že imise PM10 ze spalování v motorech vozidel klesnou o 45%. Ve shodě s výše uvedeným kvantifikuje CDV imise vzniklé spalováním jako 9% z celkových imisí PM10. Naše plíce však neregistrují, zda saze jsou z výfuku nebo z komína, takže toto fantasticky vypadající číslo nahradíme zhruba 4% (45% z 9%) poklesem celkových imisí PM10. Uvedená 4% jsou horní limit, kterého mohou NEZ dosáhnout, ale nedosáhnou ho, jak si ukážeme dále.

Jenže při dalším zkoumání zjistíme, že toto číslo bude v praxi ještě nižší. Studie totiž vychází z toho, že rezidentům, tedy osobám, které uvnitř zóny mají trvalé bydliště, nebude udělena výjimka. Podle zatím schváleného záměru ale tato podmínka naplněna nebude, rezidenti budou do zóny dále moci vjíždět s libovolným vozidlem, což účinnost tohoto opatření dále sníží. Další zjednodušení obsažené ve studii říká, že veškerý provoz uvnitř zóny, třeba cesta z Vinohrad do Nuslí, se odehraje pouze „zelenými“ vozidly, což také nemusí být v praxi pravda. A úplně nakonec, ze studie CDV nelze poznat, zda a jakým způsobem je zohledněna MHD a autobusová doprava všeobecně.

Zastavme se ještě u výše uvedené informace o poklesu intenzity dopravy. Jinými slovy tady CDV potvrdilo, že vozidla skrz centrum netranzitují. Kdyby tranzitovala, tedy například někdo jezdil z Jižního města do zoologické v Tróji, patrně by to řešil využitím objízdné trasy a intenzita dopravy na nich by porostla. To je důležité, až nám zase někdo bude tvrdit, že je po otevření nějakého tunelu potřeba likvidovat dopravu na magistrále, aby se zamezilo tranzitu skrz centrum.

CDV dále konstatuje, že v roce 2015 bude 93,79% osobních aut již plnit EURO4+. To se poněkud rozchází s různými výzkumy, které se formou počítání aut dopracovaly k tomu, že na zelenou známku nedosáhne každé sedmé auto, a se statistickým zjištěním, že průměrný věk osobních vozidel v ČR je asi 13 let. Ale budiž, v Praze to může být nějak jinak. Jinak řečeno, problém se řeší sám a celá ta buzerace s plaketami a spol. je zbytečná, protože omezí jízdu pouhých 6% vozidel, navíc starých a jistě nijak frekventovaně používaných.

Přínos NEZ v Praze lze tudíž očekávat jistě menší než 4%. Pravděpodobně bude někde kolem 1%. To potvrdil i náměstek za TOP09 a promotér zón, zmr. Nouza v rozhovoru s Robertem Vašíčkem zde. Poměr náklady vs. benefit v případě zón je tedy nanejvýš sporný, nezjistitelný a v hrubém nepoměru k vynaloženým nákladům. Každopádně není takové snižení emisí žádným způsobem zjistitelné a vliv takového malého snížení na lidské zdraví je rovněž nezjistitelný.

Studie nezohledňuje :
– ekologickou zátěž spojenou s likvidací „starých“ nevyhovujících automobilů, které jinak mohly ještě fungovat, protože nebyly na konci produktového cyklu
– ekologickou zátěž spojenou s výrobou nových automobilů, které budou muset ty zlikvidované automobily nahradit
– ekologickou zátěž skrze dodatečnou MHD
– ekologickou zátěž skrze „turistiku“ za službami, které v centru zaniknou
– náklady ušlé příležitosti, kdy by prostředky vynaložené na zřízení, administraci a vynucování zóny bylo možné využit na něco užitečnějšího a s měřitelným přínosem, například liniové řízení dopravy na magistrále tak, aby auta nestála a nečekala na semaforech s nastartovanými motory

Dále studie nezohledňuje prostý fakt, že lidé se chovají racionálně a sami hledají cestu nejmenšího odporu. K žádnému poklesu dopravy v centru tak nedojde, pouze se jen nastaví jiná rovnováha pro řidiče, kteří přes Prahu tranzitují a nyní z pochopitelných důvodů centrum objíždějí. Dál vychází studie z mylného předpokladu, že vozidla, která deklarativně mají nějaký filtr, skutečně ten filtr mají.

To vše má za následek, že skutečný efekt NEZ může velmi snadno přejít do záporných čísel. Stejný jev byl konstatován v Německu, které slouží lokálním zónofilům jako vzor.

Proč zóny neplatí pro rezidenty?
 
Jak řečeno, v původním modelu počítalo CDV, že rezidenti nebudou do zóny smět vjíždět, pokud jejich vozidlo nebude v požadované emisní kategorii. Magistrát ve svých dosavadních plánech předpokládá, že rezidenti budou moci vjíždět do zóny bez omezení. Proč tomu tak je? No protože rezidenti jsou elektorát. Tímto tahem vzala TOP09 vítr z plachet všem, kdo by ve volbách chtěli klást zónám odpor na politické úrovni. Ani tak nemám pro rezidenty dobrou zprávu. Uvedenou vyhlášku lze kdykoli zpřísnit vynecháním jedné jediné věty a nepochybuji o tom, že se tak stane, a to zhruba dva roky poté, co bude zóna vyhlášena. Pokud to tedy necháte vejít v platnost s tím, že se vás to netýká, tak se vás to dříve nebo později týkat stejně začne.
 
Qui bono?

Po tomhle všem se nezbývá než zeptat, kdo z toho bude mít benefit. Vaše plíce, jak řečeno, to nebudou.

Předně umožní NEZ zaměstnat další úředníky, kteří se budou zabývat administrativou kolem zón, vydáváním povolení, organizováním prodeje plaket, upevňováním a zpřísňováním celého systému apod. K analýzám účinnosti zón bude možné najímat spřáteléné zelené expertní organizace, například komediální spolek ekoatkivisty Šuty. Náklady ponese rozpočet města, přičemž bude zčásti kompenzován profitem z prodeje plaket (jedna samolepka za 80 Kč, no neberte to).

Bude také třeba přimout další strážníky, kteří budou kontrolat auta a rozdávat pokuty těm, kteří nemají plaketu, nemají správnou plaketu, nemaji správnou plaketu správně nalepenou nebo je prostě jen tak budou zastavovat a prudit. Z lidí, kteří se jednoho dne dopravovali legálně, se škrtem tužky stanou piráti. Viděl bych to na další akci Praha.

Stěžovat si nebudou ani podnikatelé mimo zónu, kteří na na úkor těch, kteří mají tu smůlu a musejí v zóně podnikat, přivítají něco mezi 7 a 15% nových nástěvníků (studie, tabulka 5.4). Osobně se domnívám, že v kombinaci s parkovacími zónami je tato iniciativa TOP09 poslední rána pro malé podnikání v centru a první krok ke zřízení pražského celoměstského skanzenu. Rád bude i dopravní podnik, který patří městu, který podojí těch zhruba 15% majitelů starých aut, kteří se budou dopravovat MHD.

Spokojeni budou prodejci nových automobilů, jejich profesní organizace a samozřejmě také prodejci automobilů ojetých, především ti větší, kteří mají možnost výhodně (tzn. za nízké ceny) vykoupit od občanů postižených zónami jejich auta, která konec konců nejsou nijak stará (řekli jsme, že to potrefí vozidla zhruba s datem výroby do roku 2005 nebo prodeje 2006) a která se budou dát prodat někde jinde, kde zatím nebezpečí zóny nebude akutní.

Kdo bude ale nadšen především, budou lokální politici a jejich politické strany. Z kapitoly 6.1.3 plyne následující. Kampaň zahrnuje webové stránky (spřátelné firmy jistě rády vytvoří), letáky, billboardy a reklamu v tisku. Nějakých 15% skončí u politických stran, a já si snad i tipnu, u jaké to bude. Dále studie odhaduje, že 1,1 mil. Kč bude stát dopravní značení, které Eltodo jistě rádo dodá. Veškeré náklady ve studii jsou podhodnoceny, skutečné náklady budou podle mého odhadu pětinásobné. Typické je, že studie vůbec neuvažuje náklady, které vzniknou na straně občanů v souvislosti s pořizováním plaket nebo celých automobilů. Prostě občan je povinen a basta.
 
Jsem si však naprosto jistý, že nic z toho není v zájmu občanů.

Jak jsem říkal posledně, zhruba za týden to půjde zastavit, zdarma, bez velké námahy, vaší rukou, ve vašem městě, relativně spolehlivě. Půjde to zpomalit i zastavit i potom, ale bude to čím dál složitější, naročnější, dražší, s čím dál menšími vyhlídkami na úspěch, takže se to možná vůbec nepovede. Věnujte pozornost komunálním volbám, nepodceňujte to riziko.
 

www.svobodni.cz
www.reseniproprahu.cz
Občanská konzervativní strana
 


04.10.2014 D-FENS

12345 (4x známkováno, průměr: 1,75 z 5)
1 037x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:52
D-FENS © 2017