Nepřiměřená rychlost - zpět na článek

Počet komentářů: 150

Přidat komentář
 1. 30V PELV rozvod? Hm hm, že by Bingham Canyon eště prohloubil o čtvrt kilometru? :D

  1. Tech 30V AC, pokud se dotyka na spravnych mistech tela ve spravnem prostredi, muze byt neprimerenych :-)

 2. A nejenom to, vite kolik lidi se rocne zabije padem z velke vysky? Mozna by se nekdo uz konecne mohl zamyslet nad tim, jestli jsou patrove domy skutecne potreba!

  1. Staci otocit plany a kopat to do zeme. V pokrokovem Rusku meli zemljanky uz za doby Vladimira Iljice!

   1. Kdepak, to samozřejmě vůbec nic neřeší, jenom se bude padat hluboko. ;-)

   2. Tam je zase nebezpečí, že se utopíte v samohonce…

 3. Jako všechno, tak ani tohle nemá jen jeden rozměr.
  Je jasné, že lobisté pojišťoven tlačí na snižování rychlosti. Pokud se jezdí 80kmh tak škoda z nárazu může být klidně o čtvrtinu nižší než když se jede 90kmh. Jak známo energie je druhá mocnina rychlosti a výše škod má zjevnou závislost na energii srážky.
  Problém je v tom, že rychlosti se omezují nelogicky a další problém je šikanozní měření obcí.
  A do toho ještě vstupují nekompetentní a často i hloupí novináři.

  1. Pojistovnam je totalne jedno jaka bude skoda. Proste podle toho nastavi vysi pojistneho a hotovo.

   Naopak by pro me bylo spatne, kdyby provozovani auta lidi prestali brat jako rizikove.

   Cim mene bude nehod a cim mensi bude prumerna skoda, tim mene se lidi pojisti a tim hur pro pojistovnu.

   Navic cim vyssi pojistne, tim vyssi marze se do toho da schovat.

   Hazet tohle zrovna na pojistovny je imho blbost.

   Nejvetsi loby maji mesta a obce, protoze rychlostni dan.

   1. Vzhledem k tomu, že pojištění je u auta zákonná povinnost, pak to není o tom kolik lidí se pojistí – pojistí se všichni a ti co náhodou ne, ty vybodujem a zavřem.
    Ekonomický model pojišťovny je vybírat pojistné a mít co nejmenší plnění. Takže při povinném ručení bude příjem zajištěn a omezováním rychlosti se snižuje případné plnění – tedy zájem či alespoň radost z toho mít mohou.

    1. Na SK je povinné rušenie pre poistovne stratové a je dotované z havarijného. Takže sa mýliš a x-f má pravdu. U vás je to ako?

     1. Neviem ako je to u nich, ale u nas je zakonne poistne obrovska ryza pre poistovne a havarijne len tak meh…opytaj sa Redguya ked mi neveris.
      Som si isty ze mesacne splatky poistenia na manzelkine auto su vyssie ako cena paliva co to auto spotrebuje na ten mesiac. A to je manzeka povazovana poistovnou za bezrizikoveho vodica a auto je stare.

      1. U nás vychádza zákonné na také mainstream nové auto v cene okolo 25k-30k ročne okolo 150€, ale havarijné kľudne 1500€. V povinnom je taký brutal tlak na cenu, že poistovne to dotujú z havarijného.

       1. V rokoch 1996-2001 som za Suzuki Baleno co stalo 412k Skk platil 26k Skk rocne havarijneho poistenia. Teda ku koncu menej, nakolko mi nabehol bonus.
        Inak sko pisem, vsetko je u nas naopak. Roku 2017 som si nechal spocitat poistne na Ram 2500 s Cumminsom. Truck asi za 70k CAD. Zakonne poistenie bolo 1200 CAD rocne havarijne 450 CAD. O stovku viac ako platim za Frontier co ma stal 22k CAD. Kebyze ten truck ale chcel moj syn, zaplati cez 5k rocne.

  2. Stálo by za to hodit obcím do rychlostního mýta vidle, prolobovat změnu zákona, kdy lup z rychlostního mýta na státní silnici by šel státu, a na místní komunikaci by mohly měřit jen v případě, že mají zbudovaný funkční obchvat…

   1. Já se už několik let netajím názorem, že bych jim to nechal, ale zdanil 120-ti %-ty a v příslušném zákoně dal do přechodných ustanovení klauzuli, že v případech kde byl systém měření rychlosti zdůvodněn „zvýšením bezpečnosti“, je možné je odinstalovat až po řádném posouzení, že se instalací systému nehodovost dlouhodobě nesnížila, kde minimální lhůta pro posouzení této dlouhodobosti je 5let.
    Přece pokud jim to zvýšilo bezpečnost, tak proč by si těch 20% nepřiplatili. To je víc než férová cena za zachráněné lidské životy.
    …už mi na to spousta lidí řeklo, že jsem kretén. Preference Českých spotřebitelů jsou holt velmi specifické. :-)

 4. nepodpořím, páč jsem pro zákaz jakychkoliv rozvodů elektřiny, jedinou dovolenou elektriku bych připustil do sledovacích povinně očkovaných čipů a sledovacích kamer a vysílaček polycajtů, zákaz jakýchkoliv individualních aut fčetně elektrických je z toho jasný,
  je známo, že myšlení mozkové probíhá na bázi elektrických pulzů, to bych zakázal také a u fšech , protože elektrika je jak známo, kladná, tedy pozitivní, tak záporná, tedy negativní, kladná elektrika jest omylem od počátku elektriky uzemňována, tedy svedena do země, podobnost s jistým polycejním ukonem jest zcela určitě ne náhodná, no a pak má ta negativní elektrika možnost působit negativa, což jistě každý chápe, alespoň do doby, než bude ta elektrika zakázána

 5. Jaký rozvody, elektrika snad bude během krátký doby rozvedená bezdrátově!

  1. Pozor na to, Tesla s tim pokusy delal a umel rozsvitit 15W zarovku na par metru. Zrejme zmaknul to, co dneska pouzivame v indukcnich nabijeckach. Ale jinak tu ironii samozrejme chapu. Ja bych dodal, ze elektrika bude behem kratke doby nedostupna, cimz se vyresi i jeji rozvody.

   1. Tesla uměl rozsvítit věci a zvedat lidem vlasy na hlavě na desítky kilometrů, energie se kterejma dělal sou doteď trochu záhadou, kde to vlastně bral.

    1. Myslím, že to až taková záhada není. Není tajemstvím, že všecky Teslovy vf záležitosti pracovaly s prachmizernou účinností – jak je ostatně vidět na dnešních modelech jeho vf transformátorů. Ty největší postavené kousky, co jsem viděl, mají příkon ze sítě okolo 3kVA, ale běžnou 18W zářivkovou trubici dokáží i s laděným LC obvodem naplno rozsvítit maximálně na 40-50m.
     A to je přitom taková mizerně laděná vf palba, s tak širokým vějířem okolo, že v okolí několika kilometrů od takového spuštěného trafa, nefunguje vůbec nic amplitudově modulovaného v pásmu od 50kHz až na konec komerčních KV, frekvenčně modulované záležitosti jsou silně zarušené a PCM na větší dálky kolabuje taky.
     Proto se exhibice s nimi, omezují jenom na několik málo minut, aby lidi moc nevysírali na Radiokomunikacích.

     Teslovi samotnému, to tenkrát bylo dost u prdele, neměl moc koho rušit, nejvýš tak laděnou jiskrovou telegrafii.
     K výrobě používal docela primitivní vf alternátory s výstupem na hladině stovek voltů a transformoval to nahoru s použitím toho laděného vf trafa, co už známe.
     Vnější efekty byly bezesporu působivé, ale z dnešního pohledu všecko s prachmizernou účinností.

     Ale za „nízkofrekvenční“ trafo, třífáz a obecný indukční motor díky.
     Srandovní na tom je, že to všecko byly „vedlejší produkty“ jeho práce.

 6. Brilantní úvaha, za 1.

 7. Hmm stejne jako u elektriky. Kdyz date 30V tak pro stejny vykon musite dat vic amperu. No a kdyz snizite rychlost aut, tak musite zvysit jejich pocet, aby jste dostali stejny pocet balicku z mista A do mista B.

  1. ne tak docela,na stejný výkon musíte dodat větčí výkon, bo větčí ampéry rovnaj se větčí ztráty, tedy nestačí zvýšit počet aut, ale dozajista i počet nakladačů a vykladačů a zapisovatelů položek, ale synergycky to zvýší počet zaměstných nezaměstnaných, bo co se stihlo za 8hodin, se nyní nestihne z trojnásobným počtem lidí,za hodin šestnáct, takže se bude pracovat i v noci, čímž se podpoří zaostalé Rusko vyšší spotřebou plynu na topení a elektriky na noční směny , takže to bude chtít ešče tři nordstrýmy a pětkrát tolik větrníků,

   1. …a aby se to všechno vůbec stihlo tak sebou budou muset řidiči pěkně pohnout…

    1. zcela určitě se pak dojde k názoru, že je nutné zvýšit povolenou rychlost na 60km/hod

     1. …kvůli tomu rusku…

     2. Včera mne překvapilo, že v Polsku mají v noci v obci furt povolenou 60 jako my před lety.

      Než to svině snížily na 50 s vylhaným argumentem, že policie prý „bude 10kmh limit tolerovat“.

      Jasně. To jsme viděli.

      1. No já ještě pamatují v obcích v době od 23:00 do 05:00 neomezenou rychlost, ne 60. Šedesátka byla v obcích ve dne. A mimo obec neomezenou jak ve dne, tak v noci.

       1. To si pamatam len ako cestujuci. Ako sofer si uz pamatam len 90 v obci od 23:00 do 05:00.

   2. Jasne vic amperu, vetsi odpor kvuli zahrivani vodicu.

    1. no a jsme u toho , vodič, jak známo je řidič, a přehřátej řidič by nemněl řídit, ale se ochladit tekutinou, třeba pivem, pak ovšem není řidičem, čímž je jasně dokázan fakt, jak výše uvedeno, nade fší pochybnost,
     třeba u biologických energetických měničů, dochází k přehřátí taky při snižování, když se takový biologický stroj sníží ve sprše pro mýdlo , ve 4% dochází k přehřátí, vlastně k zvyšování,ostatně i v Hrabalových Postřižinách snižování délky vlasů paní správcové vedlo ke zvyšování pana správce, abych se přenesl toto zkratkou přes 64 genderů, a tudíž to pokládám za vědecky prokázané, že snižování vede ke zvyšování, jak u mechanických strojů tak i biologických

   3. O jakém „zaostalém Rusku“ to hovoříte?

    Zatímco celý slavný Západ jede, dle očekávání, sešupem do řiti, Rusko se konsoliduje a stoupá. A my, pokud nechceme na rektální tobogán s mandelinkami, bychom si to měli sakra rychle uvědomit a upravit své priority (včetně zavěšení různých Kolářů, Novotných, celého Aspenu apod.).

    Tím „zavěšením“ myslím, samozřejmě, ukončení hovoru ve smyslu telekomunikační terminologie. Pokud se někomu vybavila jiná asociace, je to jen jeho (nicméně mně sympatická) interpretace.

    1. To se ovšem nevylučuje. I Afrika prudce stoupá. Dokonce prudčejc než Rusko. Že by to byl ale nějaký lídři technického rozvoje a modernosti bych se ovšem tvrdit neodvážil.
     Bych

     1. Jak v čom :-)

      V oblasti komerční spotřebky – rozhodně ne.
      V oblasti vojenské techniky – Západ z nich má docela fest nahnáno.
      V oblasti základního výzkumu – Bůh suď.

      A tak.

      1. Západ má v oblasti vojenské techniky nahnáno daleko více z Číny, než z Ruska, protože Čína okopírovala absolutní špičku vyvíjenou USA i Ruskem, otrocky okopírovala i taktiku nasazení a výcvikové metody, ale tuhle kvalitu násobí svou šílenou kvantitou.

       Okopírovali DDG-51, okopírovali letadlovky, okopírovali B-2, za pouhých pár měsíců ukradli výkresy i software a okopírovali Loyal Wingmana XQ-58, okopírovali rakety, okopírovali všechno.

       Je to jako útok replikantů – cokoli proti nim člověk nasadí ukradnou, zkopírují a obrátí proti němu. Jak se proti tomu sakra dá bránit?!

       Rusové už mají ve vojenské technice nějaký výraznější nárok jedině v pozemním/bojištním REB a MBŘS. Mívali i v PL raketách a PVO krátkého dosahu, ale tam se Západ vzpamatoval a __pomalu__ dotahuje.

       Jinak v leteckých motorech a jejich materiálové vědě mají signifikantní náskok USA, jak vidno z tahu a výdrže produkčních F119 a F135 versus AL-41F která je už 15 let pořád jen teorie na papíře a ne a ne se dostat do výroby.

       V radarech AESA, nátěrech RAM, ditto. V dracích ditto (viz jak se nekritičtí milovníci RF vysmívali aerodynamické koncepci F-22 a hlásali CAGI Su-27 jako božskou, jen aby Suchoj na PAK-FA využil přesně identickou aerodynamickou koncepci s trapézovým křídlem, lichoběžníkovými vstupy pod více či méně rozměrnými LERXy atd.) V palubní elektronice desítky let náskok – viz avionika nejmodernějších Su-35, ta je na úrovni toho, co měly USA 10 let předtím.

       V hypersonických zbraních parita.
       V ponorkách parita nebo náskok Západu.
       V PLŘS parita od doby, kdy na R-77 dotáhly Aim-9X a ASRAAM.
       V tancích parita (Rusko má lepší hard-kill obranu, Západ lepší termovizi).
       V digitalizaci pěšáků parita, pokud budeme počítat II. generaci Ratnika jako masově nasazenou.
       V balistické ochraně a výzbroji pěšáků parita nebo mírný náskok USA.
       V transportních letounech parita nebo náskok USA (Il-76 má oproti C-17 úzký trup a malou kapacitu).
       V bitevních helikoptérách parita nebo náskok USA (Mi-28N se pořád potácí, Ka-52 je dobrá ale schopností AH-64E nedosahuje.)
       V povrchovém námořnictvu pořád odvěký náskok Západu.
       V UCAV výrazný náskok Západu (Rusové své programy UCAV rozjížděli okolo roku 2008 s komplet importem z Izraele.)

       Zapomněl jsem na nějakou kategorii?

       1. Jan Mrcasik:
        „…okopírovali B-2…“
        – – –
        Už jsi zase u konspiraček.

        Jsem se všim, že se vykecáváš u štáblovickýho blba. To není dobrej zdroj informací…

        :O)

        1. Máš samozřejmě pravdu, Corono.

         Harbin Y-20 není čínská kopie amerického UH-60.
         UCAV Chengdu „Hvědzný stín“ není čínská kopie americké X-47.
         CASTC CH-4 není kopie Reaperu.
         Xian Y-20 není čínská kopie americké C-17 (jen s čínskými motory s menším obtokovým poměrem).
         Vznášedlo PLA Typ 726 není čínská kopie amerického LCAC.
         Chengdu J-20 vůbec nemá okopírované vstupy motorů konstrukce DSI vyvíjené Lockheedem od roku 1996.
         Torpédoborec Typ 052D vůbec není zvětšená kopie amerického Arleigh Burke…

         A Xian H-20 vůbec není kopie B-2.

         To jsou všechno jen nevinné náhody. Asi jako SSSR vůbec neprovozoval průmyslovou špionáž proti Concorde.

         1. Jan Mrcasik:
          „… Xian H-20 vůbec není kopie B-2…“
          – – –
          Ale kampak chodíš na tak odvážné výroky…?
          Máš nějakej tajemnej hyperzdroj informací, o kterým nemůžu já ani tušit?
          A přitom ani nevíš, u kterýho že kalibrovanýho blba® se to vykecáváš na diskusích…?

          1. Číňané tedy chronicky nekradou na co přijdou a nesekají pak kopie jako cvičky?
           Číňané tedy neukradli stovky GB výkresů ze serverů amerických zbrojovek?
           A čínská vojenská technika nemá stejnou konstrukci jako její americké a ruské vzory?

           Narozdíl od tebe se ani nebavím kádrováním, ani nemám potřebu každého nějak škatulkovat, a už vůbec se nestydím za to, že neznám nazpaměť tvoje dehonestační přezdívky 8-|

          2. Co by si chcel od niekoho co pouziva ako prezyvku meno mizerneho piva?

        2. (A kdo a kde má být „štáblovický blb“?)

       2. Proti těžkejm bitevním vrtulníkům co má RF ve výzbroji desítky let dodnes vůbec neexistuje adekvátní ekvivalent na západě, takže kec.

        Poslední generace ponorek dosahují v mnoha ohledech lepších parametrů a na Škvaly nemá nikdo jinej adekvátní ekvivalent, takže kec.

        Jaderný drony, který jsou ve fázi prototypů, nemají vůbec žádnej ekvivalent a přesně jak báťuška řekl, že budou muset na posun ve strategické rovnováze sil zareagovat, tak reagujou a výrazně ji vychylujou ve svůj prospěch.

        Dálkový nadzvukový bombardéry jako Tu-160 vůbec nemají evivalent.

        V PVO mají v některejch aspektech převahu na západě, v jinejch RF, takže to se dá v průměru označit za pat, ale záleží co.

        Rejže hodně věcí kopírujou na papíře, testy a reálný nasazení jsou dvě dost odlišný věci a ty jejich vlastní letadlofky jako bůhví kdy budou, esli vůbec.

        1. Ježkovy voči Behemote. „Těžkým bitevním vrtulníkem“ myslíš Mi-24? A v čem přesně nemá konkurenci?

         Pokecej si s českými vrtulníkářemi. Hrozně blbě se ovládal plně naložený v nízké rychlosti, takže na výsadek komanda to bylo prakticky nepoužitelné. A bez téhle sekundární funkce zbude jen těžká kráva, která není stavěna redundantně na poškození (motory hned vedle sebe, žádná nouzová zásoba hydrauliky, jen primitivní REB) s prachmizernými senzory (žádný radar, žádná termovize) a prehistorickou avionikou bez integrace.

         Prohlašovat Mi-24, byť i v jakékoli modernizaci, za lepší AH-64E je zfetované.

         Mi-28N je hrozně krásný, jenže pořád nefunguje jak má a jeho dnešní slavný radar je zpracováním dat méně schopný než to, co uměly Apache Longbow před 20 lety, a jeho termovize je 2 generace pozadu oproti aktuálním Apache.

         Ka-52 je o něco lepší, ale rozhodně neumí v avionice ani zdaleka totéž, co AH-64E, a navíc je oproti Guardianu i méně pancéřovaný.

         Takže kec.

         Tvoje slavný jaderný drony měly USA před 60 lety, funkční, a sekly s nimi proto, že ten spad co za nimi zůstával byl pro spojence jaksi neúnosný, ty jeden kece. Dohledej si „Project Pluto“.

         A prohlašovat že úžasný Tu-160 nemá konkurenci v B-1B a B-2A je také dost kuriózní tvrzení.

         Méně koukat na propagační pořady v televizi, více číst.

         1. @JM
          Tu 160 je lepší, je rychlejší, větší a unese méně. ;-)
          Tu „skvělou“ výhodu 8 vojáků na palubě Mi 24 nevyužívali ani Sověti v Afganistánu, výsadky dopravovaly Mi 8, Mi 24 se odlehčovaly a dokonce cpali do nákladového prostoru raději palivo než vojcly…
          Rusy podobně jako Poláky nepodceňovat ani nepřeceňovat, koneckonců i Ukrajinci s nimi (pardon s turisty a veterány a dobrovolníky) nakonec ubojovali remízu.

  2. To je asi nejblbejsi přirovnání co jsem v poslední době viděl.
   Jediné kde by to jakž takž platilo je rozvoz. Ale to je z místa A do míst b, c, d, e, f… Jenže obvykle ve městě a ve špičce takže nějaké případne snížení rychlosti ve městě na 30 už na výkon kurýra nebude mít moc vliv. (případně je levnější sem tam zaplatit pokutu než platit o auto víc)
   Na přepravu z bodu A do bodu B mi snížení rychlosti obecně moc neřeší a když už tak mám výkony motor jehož sílu v rychlosti musím omezovat? No tak ho víc naložím. 😁

   1. A co rozvoz třeba lidí taxíkama? Ty jezdí i v noci, takže by jich muselo jezdit víc aby uspokojili stejnou poptávku. A že by si naložili víc lidí? Mno, jak by si to pán přesně představoval?

   2. steve2924,prosím, pochvalte alespoň tu snahu o ftip, neberte fšechno vážně, nakonec i ten babyš s těma motyle je nakonec ftipnej,

 8. Všech 600+ europoslanců kromě poloviny těch českých právě hlasovalo pro snížení rychlosti ve městech na 30 km/h plošně:

  https://www.echo24.cz/a/SFPRR/ano-cssd-a-kscm-prosazuji-v-europarlamentu-rychlost-30-kmh-v-obci-bojuji-proti-autum-zni-z-ods

  Poměr hlasování 615 ku 24 hlasům.

  Dobře si to pamatujte, až zase nějaký idiot začne vykládat, že „v EU máme možnost něco ovlivnit, jen ji nepoužíváme“.

  1. (Pro pořádek – existují dvě alternativy.

   Buď Czexit, čemuž ovšem musí předcházet nebo být souběžný Polexit či Austrxit.

   Nebo aby českou politiku konečně ovládly strany, které začnou EU brát jako to, co je – zahraničního imperátora a nepřítele, se kterým není možné „vyjednávat“ po dobrém, protože to vždy skončí kapitulací, nýbrž jen natvrdo přestřelkami a vydíráním. Existuje celá řada věcí, kde je EU slabá a dobře to ví – referendum o Czexitu, nebo ještě lépe: zákon, že pokud vystoupí jiný stát EU, automaticky vystoupí i ČR spolu s ním; vyhrožování, že prohlásíme náš ústavní soud za nadřazený tomu unijnímu a naše ústavní právo za nadřazené mezinárodnímu; vyhrožování vznášením „červených karet“ a vetováním. Prostě natvrdo – chcete škodit našim zájmům? Tuhle hru mohou hrát obě strany.)

   1. Jasně, Polexit. A k čemu by nám to bylo dobrý? Jakože bysme se místo EU zabořili do prdele Polákům? Jaké máme asi tak společné zájmy s Polskem? Navíc na nás Poláci vesměs serou.
    A Rakousko? To by nás vytrhlo jak? Polsko je aspoň regionální mocnost, ale Rakousko?

    1. veškeré historické omyly týkající se česka, by mněly rezultovat v to, že česko by se mnělo stát severním Bavorskem, jako eventualitu bych to viděl na 17 bundesrepublik Méren, bo to Bémen by bylo to Bavorsko, asi tak nějak v hranicích z 15.3.1939

     1. Češi by měli hlavně vytáhnout hlavu z prdele, zbavit se iluzí o své výjimečnosti a nepostradatelnosti, uvědomit si, že jsme ekonomicky nepříliš významná země, jejíž politické a vojenské renomé* je příšerné a začít makat na zlepšení.

      *politicky jsme brání za nespolehlivé kverulanty a naše vojenské renomé je děsivé , jsme bráni jako pověstní kapitulanti. Ještě horší než Francouzi, kteří jsou ve skutečnosti celkem dobří válečníci a úspěšní kolonialisté.

      1. právě proto pod ochrannými křídly přenadherného německého národa by vykfetly i narodové českých zemí k výšinám, o kterých ani ta libuše nemohla pro malý rozhled z Řípu vidět
       hm hm hm, že by ten nízký říp byl prapříčinou trablů v české kotlině“?

       1. Jako, ze bychom v ramci kompatibility s Niederbayern se zbavili vsech zbrani, zavedli rocni poplatky za kontroly kotlu, vody, vypocet uhlikove stopy domu, do sousedstvi si nastehovali imigranty a tak? Covece, jak ti nevim,… ale spis ne, co?

        1. nuž což, pak nám zbývá příklon k tomu ruskému dubisku či medvědovi, což nyní nemusí být špatný kauf bo plyn a ropa a vůbec umněli udělat pořádek v evropě, bo napoleon hitler a tak,
         u nás to vždy byl takový jako balanc mezi římem a byzancí,

         1. Časy koloniální dominance skončily. Vyspělý státy přišly na to, že nejlepší je kořistit pomocí ekonomické dominance a politicky nechat ty zaostalý lemply ať se o ten svůj domácí bordel starají sami. Kolonie jsou akorát díra na peníze.

          1. U tech kolonii navic casem hrozi, ze mistni, az se konecne naucej kolonizatorovu rec, mu jednou prijdou s kufrem zaklepat na dvere. Zbytecny neprijemnosti.

          2. To taky. I když to je to nejmenší. Kolonie, to máš – infrastrukturu, státní správu, silnice, železnice, přístavy, školy, justiční aparát, policejní aparát, vojenský posádky, zdravotnictví, dneska navíc i sociální programy, ochranu životního prostředí… Prachy to žere jak krokodýl a místní maj hovno, takže z nich daně nevyrazíš, na těžbě se napakujou soukromý firmy a ty abys po nich akorát asanoval ten čurbes. A ještě budou místní remcat, že z toho bordelu po těžbě maj rakovinu a roděj se jim dvouhlavý děti a budou chtít, abys je odškodnil. Kdepak, mnohem lepší je podmáznout nějakýho diktátora, ze země vyrvat co jde a nechat negry ať po tobě ukliděj.
           Vem si Mostecko – dokud se tam těžilo, tak super kšeft. Jakmile došlo uhlí, tak tam zbyla akorát měsíční krajina a český stát teď musí po všech čertech shánět miliardy a cpát je do revitalizace, aby se tam dalo aspoň něco vypěstovat a nebylo to moc jedovatý. A prachy za to uhlí už jsou dávno v čudu. Kdyby bylo Mostecko samostatný, tak je nám to fuk.

          3. Ty vole jak si to vyjmenoval, tak sem si úplně vzpomněl …

           https://www.youtube.com/watch?v=ntyBF8HQHtE

           :-D

          4. Jojo, taky mne to trklo. Holt, generace polibena Sverakovsko-Smoljakovskeho humoru v dobe, kdy penize nesly prehazovat vidlema.

          5. …kym humorem… sorry cestin :-(

         2. K čertu jak s Medvědem, tak se Frankoněmeckou říší. Jednou jsme střední Evropa a jen jako formace střední Evropy jsme se historicky měli dobře, tak se k tomu vraťme namísto hledání vzdálených megalomanů.

          https://krabice.wordpress.com/2016/05/03/ani-zapad-ani-vychod-svobodna-mitteleuropa-mezi-extremy/

          1. A já bych chtěl suchou vodu. To už se nevrátí. Krom toho v tý době žádný Polsko neexistovalo a Poláci byly jen jedna z mnoha otravných menšin v Rakouské, Ruské a Německé Říši. (A USA).
           Už jen samotná existence Polské Republiky výrazně mění rozložení sil v regionu.

          2. Polaci jsou silove nekde uplne jinde, nez my. Od loktu, az po armadu. Dneska kdyby se rozhodli, ze to Tesinsko byl tehda prece jen dobrej napad, nebo ze Turow vyresej anslusem Hradku nad Nisou a Chrastavou, tak se na ne muzeme tak akorat koukat a nebo poslat stiznost k Soudnimu dvoru EU, at jim vymeri dalsi flastr.

          3. česko zamrzlo někde na přelomu tisiciletí,bohužel, je zajímavý, jak češi ponižují poláky, ti jsou ovšem o 20let před českem, a neberte to podle Cieszyna, což jest v polsku ekvivalent Chánova,

          4. Na druhou stranu Psonci si to vzdycky dobre poserou, jakmile se objevi v jejich blizkosti kostel. Tam ustrnuli ve stredoveku.

          5. česko zamrzlo někde na přelomu tisiciletí

           Sto let předtím.

          6. Prvni republika jeste sla, to jsme setrvacnosti jeste fungovali.

          7. Jo pokaždé co jsem byl Katowice, Wroclaw, Gdaňsk případně asi i Lodž, tak si připadám že Praha nebo Brno jsou vesnice.

     2. Hele jungvoj, když se cítíš být Němcem a chceš mermomocí držet basu s kolektivem, páchat kolektivní sebevraždu a fanaticky prosazovat zrovna módní ideologie násilím, tak se do Němec klidně odstěhuj.

      Ale nevnucuj to nám, co nejsme tak vyšinutí jako nejšílenější národ Evropy.

      1. @JM
       jungvoj je zchudlý polský manuál jehož předci vlastnili statek a on to dopracoval k Felicii Cimbu a nájemnímu bytu

       1. ano jsem manual, nyní za 450 za hodinu,nájemní byt jsem opustil, a vrátil se na mnou zrekonstruovaný rodinný statek,filcku mám stále, místo nového verglu typu Suv, jsem si pořídil na statku poslechovou místnost,vybavenou skutečným hi-fi, částečně realizované mnou, tedy manualem,
        Dachsmeister je intelektual, který poslouchá Brytny Spýrs na PC bedničkách Genyus z Teska za 800kaček,živí se jako uředník ve velkoměstě Jablunkov nebo Petřvald, jeho původ je nejasný , ale podle jména usuzuji, že je výtvorem akce Lebensborn, jeho bohatství pochází z naloupeného z Polska , kde jeho předek v rámci SS plnil své povinnosti,

        1. To mne zajima, copa sis poridil? Ja ted v zime se chci po 1/4 stoleti vratit ke svemu staremu konicku a vybavit si obyvak HiFi. Tim nemyslim bedny za pul mega a chodit je lestit, ale opravdu kvalitni stereo. Rekl jsem si, ze optimum bude 100 W RMS, dve sloupovky. Myslim, ze v ramci sveho starnouciho sluchu mi postaci bedny tak do 30t a k tomu zrejme koupim (ostuda) koncak, zatim jsem se prohrabal Yamahou. Hledam, co zajimavyho by bylo dal. Nechci to pak za par let inovovat.

         1. prvak zaleží co chceš poslouchat, ovšem taky kde, pokud v nějaké místnosti, tak bez skleněných ploch, okna aby byla možno alespon zakrýt látkovým závěsem, to je jako kompromisní minimum,
          pak na opery to chce zcela něco jiného než na klavír a pod, Ludvikova Appossionata chce zcela jistě něco jiného než předmetalové Tondovho čtvero ročních období,obdobně Flojdi a Asia je něco jiného než Parpli a Zepelini,určitým kompromisem jsou repro typu horn, které by se vešli do limitu, k tomu fet zesík ve třídě A, pro horny stačí 10w, do 500usd, případně lampáč od 500 do 1000 usd, tedy sestava horn plus lampáč v uvedených cenách dozajista uspokojí středně a výše náročného posluchače,
          yamahu,technics onkyo panasonic sony a pod, bych vynechal zcela ve třídě do 1000usd, snad nějaký Nad či Dual,
          pokud bys mněl zájem o vintage, tak jednoznačně doporučuji německé mašinky z přelomu sedumdesátých a osumdesátých let, např telefunken tr550 jako resívr, nebo stejný zesilovač ta 550,

          1. Muj problem je, ze nejsem primo fanda kapel, ale skladeb. Proste si poslechnu jak vaznou (treba kostelni varhany), tak country, nebo hard rock. Cili v tomto smeru mam trosku problem. Ackovej zesak samozrejme, prebeh Bcka, nebo radobydigital D mne neoslovuje. Jo, klidovej proud chce holt Temelin, ale na to fajnsmekr nemuze koukat :-). No, nebudu se tady moc motat v Servisdokove obyvaku, aby mne nerozcupoval na atomy, jakej ze jsem blbec. Nemam ani zdaleka tolik zkusenosti, jako on a par mnou postavenejch zesaku od Kazzatele to nenahradi. Na ten Telefunken rad kouknu. Ja neresim design, nepotrebuju mramorovou bednu, chci dobry streva. Dik.

          2. no jo ,,,,Kazzatel, jako oběti konstrukční doktríny konce sedumdesátek, že čím víc součástek tím víc HI-FI, není v podstatě co vytknout, až na to, že existují podstatně jednodušší konstrukce,které jdou k podstatě přenosu zvuku od zdroje zvuku k posluchači, stejně to platí jak pro DPA tak i k Aktidampům, ty jsou taky výborné,ale jsou i lepší a jednodušší řešení,
           řešení poslechu, je ovšem nutno začít od reprobeden a zdroje zvuku, např přenosky, začít od zesilovače je neštťastným řešením, já vždy doporučuji co nejcitlivější bedny,nejlépe kolem 100db,vyrovnanou char. do 4 až 5khz,horní a dolní kmitočet není nutno extra řešit,co stojí za zamyšlení, je impedance jak repra tak zesíku, což je dnes zcela opomíjená záležitost, bo ty STK nebo LM v koncích to uhrajou přece fšechno,

          3. Jungvoj pokračuj.
           A zkus do toho zakomponovat, jak velká (dlouhá) horna je potřeba k tomu, aby s navrženou citlivostí, tedy aspoň 100dB/W/m, zahrála například 30Hz. A sofort, jsem nedočkavý výsledku.

          4. proč fšici chcáte od 0hz do 200 khz ?
           v tfem případě 30hz, proč?
           samosebou že horn jde takto udělat, a i existujou, ovšem v podstatě je to k ničemu pro běžnýho posluchače, krom prodloužení penysu,pro akustické nástroje a klasickou hudbu není lepčí za dané peníze řešení,pokud jde o zkreslování zvuku typu metal a pod, tam bych hledal snad jiné řešení, a snad i kdyby ty kostelní varhany,,,,,no docílit ,reprodukovat, tu mohutnost , bez specialně na to navržené místnosti, bych se ani nesnažil, bo výsledek bude daleko od skutečnosti,

          5. Já nechcu 0Hz až 200kHz, ani prodloužit péro.

           Mně úplně bohatě stačí 30Hz až 16kHz a v toleranci přívětivých 3dB přes celý řetězec.
           A ptám se Tebe jungvoju, jak by to šlo udělat s Tebou navrhovanou, 100dB/W/m citlivou hornou. To je celé.

          6. A těch 30Hz, aspoň ve třech decibelech, ty požaduju aspoň kvůli baskytaře, o píšťalových varhanách či jejich elektronické nápodobě ani radši neuvažuju.
           Protože konkrétně u pětistrunné basy je to (laicky napsáno) zhruba takto:
           H 31Hz
           E 41Hz
           A 55Hz
           D 73Hz
           G 98Hz
           Proto požaduju po řetězci těch 30Hz a toleruju ten 3dB pokles, protože jsem si vědom toho, že na nejnižších kmitočtech už rapidně klesá citlivost klasických elektrodynamických měničů – proto jsem s těmi 3dB tak smířlivý.
           Já totiž ty základní kmitočty baskytary chcu slyšet – ne nechávat mozek, ať si je domyslí podle harmonických.

           Už máš spočítanou délku té horny a vymyšlené, jakým driverem budeš ten zvukovod budit?

          7. tak na totok nejsou horny příliš vhodné,
           hm, to vypadá , s ohledem na cenu, na zvlášt bednu ze zesikem na nízké kmitočty, vhodná by byla konzultace s nějakým profi zvukařem,
           pokud by šlo o vintage, tuž není nad aro 932 ale ne v akr 153 , anobrž v nějaké DYi konstrukci, dalo by se to zbastlit snad do dvacítky, upozornuji, že jakýkoliv Dpa se k tomu moc nehodí, ale to jistě víš

          8. Zajímavé jsou debaty konzumentů …. jen co je pravda. My baskytaristi ovšem preferujeme zúžení spektra kmitočtů, v posledních letech značně zmenšujeme repráky a jdeme spíše do středů frekvencí, aby basa lépe pronikla kapelou. Nějaké bručení a dunění již nikoho nezajímá. To samé mají bubeníci. Kopák fakt už není basový.

          9. Toz to su este stara skola a basy maj bejt cejtit, ne jen slyset. Chapu, ze se to kompenzuje vekem posluchace, takze ten pak ve finale uz slysi hovno a cejti stredy :-), ale ja si tech par let do tohoto stavu jeste chci uzit. Jsem nepritel mrveni kvality, tedy ruznych tvrzeni, ze ‚basova sekce staci jedna uprostred‘ a podobne prasarny.

           Ja chapu, ze dneska je moderni delat veci prumerne, ale levne. Ja to tak ale nechci.

          10. h72 9.10.2021 v 17:00

           Aby basa lépe pronikla kapelou… K čemu?
           Jo, všiml jsem si, že přibývá baskytaristů, kteří by v kapele potřebovali basistu.

          11. A ku poslechu – nezáleží tolik na aparatuře jako spíš na místnosti a místě, kde posloucháš. Pokud to doma není, je aparatura k prdu. Já mám japonskou klasiku ze sedmdesátých let, dnes cenné věci, ale když to v baráku dám jinam, než to je, zní to jak chrchlák z Quelle.
           Překvapivě, dobrý zvuk mám v dílně, plné bordelu (tam je druhá aparatura). Zkoušel jsem to vyměnit, ale doma to nehrálo tak dobře (jinak, příkon zesilovačů obou aparatur je 800 W v každé, pětikanály).
           Nejlepší zvuk, co jsem kdy slyšel, byl z levného aparátu, který jsem nakoupil kámošce (chtěla si přehrát stará LP po manželoj). Sestava Loewe SA 3450, ST 3250, SC 3650 a Sony SS A 702 a 30 m2 místnost vyložená kobercem a okna se záclonami a velká postel s peřinami a žádné skříně funguje skvěle. Asi to od ní odkoupím, třeba za dvojnásobek.

          12. Tak jiste, ze akustiku tvori predevsim cimra. To je, jako pravidlo u prijimacu ‚nejlepsi zesilovac je antena‘. Fyzika se neojebe.

          13. Sysop
           9.10.2021 v 20:16

           taže obervatoř arecibo?

          14. Jo, neco takovyho je ideal pro kvalitni prijem pozemniho radia :-)

          15. h72,,,,no ja ti nevím, ale pokud si vzpomínám, ta loeve hodně používál STK 4-xy, což bylo takové lehce vytuněné něco jako Mda 2020, aby dalo nějak těch 30w,no fakt to neznělo dobře ani potichu, natož na hlas, do dílny , garáže , kuchyně snad, ale jinak no ,,,,,

          16. servisdok 9.10.2021 v 16:01

           Jen poznámka: pokud jsem někdy chtěl ty nízké kmitočty slyšet, použil jsem kontrabas a smyčec. A sokolovnu.

        2. @jungvoj
         no tak gratuluji, vidíte, že to jde, když se trochu snažíte! ;-)
         Místo fňukání mám 22 brutto a platím 12 litrů za nájem a svět je po rozvodu zlý…
         Jinak jezdím(e) kombi vozem svého rýžodárce, 140k mi taktak stačí, 280k už mi připadalo zu viel a nedávají to do kombajnu.
         Národností jsem Slezan a to rozdělené město, kde žiji mi vyhovuje.
         Hudební místnost nemám a ani po ni nebažím.
         Dokonce nemám žádné bedničky.
         Ani z Tesco.
         Ještě něco?

         1. by mně zajímalo estli se známe?

          1. Ne
           Neznám už nikoho s Felicií;-)

          2. nuž blahopřeji ke vstupu do vyšší třídy, patříš k těm, co když jdou na horu, nezdraví, až půjdeš dolů, se budeš divit,
           a ano, nikdy nepůjdeš dolů,,,,,checht

          3. dobře, že děláš otroka cizí rase a entitě, typuju chujdaje, byť za těžký prachy, proto nikdy nepochopíš tu svobodu a hrdost , člověka, který není podřízen nikomu, byt je hladový, prostě otroci nenávidějí svobodné lidi, jak jsi tady několikrát dokázal, tisickrát raději budu jezdit v moji feldě v mojem čase , než v otrokářově pozlacené kleci v jeho čase, ale chápu, otročit je jednodušší ,

          4. seš bezďák, že nejsi nikomu podřízen? Nebo si prostě jenom tak lžeš do kapsy?

          5. Rozumis, to je, jako videt treba echt motorkare. Sraz nekde v polich, takze od statnicky po polnacce helmy dolu a satek na hlavu a na srazu si supr pokecaj, jak je to fri a svoboda pico a nikdo nerekne, jak dlouho na tu masinu hakoval.

          6. v zásadě máš pravdu, i Bůh je podřízen svým zásadám,

      2. Felicia 1.3 MPi v nejvyšší úpravě ing. Jandy-Cimbusportu, lítá jak střela, sám to mám a nejde jen o přemapování ECU. Je to na dnešní poměry stále lehoučké auto a s téměř sto koňmi, nebudete na silnici určitě nikoho zdržovat.
       A ze všech Fabií včetně čtyřválcové 1.4Mpi a snad jen kromě RS, si lze libovolně dělat dobrý den. Tedy jen potud, pokud na Vás, jako na majitele starší sestřičky, některý z pošuků začne dělat krky a chce „závodit“.
       Naštěstí takových pakošů ani ve Fábkách moc nepotkávám, bylo to jen jednou, kdy jsem jednu takovou 1.4 předjel, protože se táhnul po místní okresce 70 ±2km/h. Ale tu „urážku“, že ho předjela ničím nápadná Felicie, tu neunesl. Nezbývalo než ujet a doufat, že se při stíhání mé maličkosti nezabije i s tou krávou vedle, co ho podle gestikulace asi hecovala.
       Za mě je Felicie dobrý auto, má všecko co potřebuju z A do B a budu ji udržovat při životě, dokud to půjde. Má zatím 112.000 a olej nežere. Během posledních asi 50.000km odešel jen regler čínské výroby v alťasu, nahrazen starším, ale ještě z KM PAL Magnetonu, než výrobu převedli do rejže. O své vůli jsem nechal někde na 60.000 vyměnit rozvody a přední tlumiče, třebaže to ještě zdaleka nebylo potřeba. Jinak spotřebák, kvalitní olej a po zjištění, čím fabrika osazovala světla, tak preventivní přeosazení všech žárovek za buď značkové výrobky (Philips, Osram), nebo LED náhrady.
       A mám asi fakt štěstí na akumulátory. Je to ročník 2000 a je tam teprve třetí, co jsem dával 2018.
       Ohrnovat rypák nad „starou vraždou s holobytem“, to umí kdekdo.

       1. servisdok: a jak to děláš, že ti nezrezla?

        1. Nechal jsem si poradit od lidí, co tomu rozumějí.
         Ale páté dveře včas zachránit nešlo. Bylo tam podezření, že byly už ve fabrice vylisovány z napadeného plechu.

         1. servisdok: a co ti poradili ti, kteří rozumějí? Bo standardní nástřik podvozku a dutin je jen odklad nevyhnutelného…

          Vzhledem k tomu, že už se 10 let nevyrábí auta jaká bych chtěl, se snažím zodolnit to, co se dá sehnat nezrezlé „nafurt“…

       2. No, moje Suzuki spominane inde vazilo 915kg, prislo z vyroby s parametrami lepsimi ako su spominane na cimbu.cz. Navyse, co sa tyka ovladatelnosti, bolo v inom vesmire. Zrejme aj vdaka multilinku vzadu.
        Tolko k podmotorovanym subkompaktom.
        Zaver: Povazujes to za slusne auto lebo nepoznas lepsie. Jo, a 112k za 21 rokov? To moje Suzuki najazdilo 265k kym som ho mal. To bolo od jula(cervenec) 1996 do marca(brezen) 2001.

        1. čoveče, ne každý považuje za vrchol života novou káru, imho, z čeho usuzujete, že nemá i jiné auto, ?.
         majitel koně, co se občas na něm projede, je asi taky podle některých nechutná socka, bo ten kůň nemá infotajment usb blujtuj parkovací rozjiždějící asisent abs edr adr a chuj vi co , fčetně sledované řídící jednotky,

         1. „čoveče, ne každý považuje za vrchol života novou káru“
          Iste. Progresivny obcan EU auto nema. Pouziva MHD, bicykel a zdielane elektrokolobezky.
          „z čeho usuzujete, že nemá i jiné auto“
          Z jeho vlastnych vyrokov.
          „majitel koně, co se občas na něm projede, je asi taky podle některých nechutná socka“
          Odvazim sa tvrdit ze ziadny majitel kona v Cesku ho dnes nepouziva ako primarny dopravny prostriedok a naopak, drviva vacsina majitelov koni auto ma. Mnohi ich maju viacero.
          „infotajment usb blujtuj parkovací rozjiždějící asisent abs edr adr a chuj vi co , fčetně sledované řídící jednotky,“
          Ten super kchul vyblitok bol zbytocny. Mna od vacsiny sucasnych aut odstrasi jednoducho ich pohon. Z cias Felicie typ 791 by som si vedel vybrat viacero aut keby sa este dali kupit v rozumnom stave. Ale Felicia to nie je.

          1. @Wildcat
           Vy jste měl Baleno, že?
           Jo koukl jsem na nabídku, a kromě hromady Filet se dá z let 95-99 koupit třeba Civic, Almara, Astra G, Megane, Brava i Bravo, 323, A3, Pažouti od 106 po 306, i Mercedes A.
           Na větší káry jsem se nedíval, ale dnes před hospodou stálo Volvo 850, krásná krabice.
           Na základě osobní positivní zkušenosti bych bral tohle https://www.sauto.cz/osobni/detail/toyota/corolla/149191745
           ale když už bych chtěl „sportovat“ se Škodou, tak raději s touhle
           https://auto.bazos.cz/inzerat/142561636/skoda-fabia-20-mpi-85-kw-ojete-52005-276000km-23000-kc.php

          2. Ano, mal som Baleno.
           Z horeuvedenych som dost jazdil s Astrou G 2.0dLi. Ale keby som si mal vybrat z aut z tej ery, siel by som do vacsieho. Patku od BMW, alebo by som zabludil do sfery SUV/offroadov. Patrol ci Land Crusier z tej doby by naozaj bodol. Alebo zeby Pajero s jeho tretim difom? Malo ho uz vtedy?

        2. Já mám taky ještě 15 let starou Suzuki, 4WD 1t 100k 133Nm
         Kolem komína a do hor a lesů nám stačí.
         Je to takový japonský Favorit.

        3. Tak zase nie každý z nás jazdí Veľký Krtíš – Praha a späť každý druhý týždeň.

         1. Ze ty mas prave co hovorit. Nepisal si tu ze bezne jazdis do Svajcu? BTW, moje auto sa v rokoch 1998 az 2001 do Prahy pravidelne viezlo na plosinaku medzi Popradom a Prahou.

          1. Ale veď hej, pracovne jazdím najčastejšie DDR+BRD, Švajčiarsko, Rakúsko ale bol som aj v Estónsku a aj Turecku (asi už v ázijskej časti). A to všetko autom. Letecky som bol pracovne v USandA, Malajzii, Vietname či Číne. To už by bolo autom trochu od ruky.
           Môj komentár skôr narážal na to, že niekto jazdí len po dedine a občas do okresného mesta k doktorovi a iný trávi v aute denno-denne celé hodiny. Takže nájazdy sa rôznia. Zaujímavá debata sa na túto tému zvrhla na jednom českom motorkárskom serveri kde bol článok o dlhodobom teste Yamahy MT07 a redaktor tam opisoval ako im dlhodobo tá motorka slúžila 3678km. Načo sa v diskusii ľudia dosť čudovali, že ako 3678km je dlhodobý test? Veď to niektorí dajú za mesiac a extrémisti za predĺžený víkend (bol tam jeden taký hustý čo to tvrdil).

          2. No ved ja som jazdil sluzobne cesty svojim autom. Sef v kuse frflal ze je to prenho drahe a ze mi musi kupit auto, ale nikdy sa to nestalo. Preto ten autovlak.
           Co je zaujimave je to ze tu sa dlhe cesty autom velmi nenosia. Auto je tak do 400 km.
           Momentalne robim na COV v Stansteade, QC. To je od nas vzdialene cca 900km po ceste. A tak letim do Montrealu s prestupom v Toronte a odtial to potom este mam 200 km autom. Ale zas odidem z domu o 04:30 rano a o 11:30 som na pracovisku. Pri ceste autom by som uz v ten den nerobil.

       3. servisdok: Felda, pokud není zrezlá a navíc má takhle málo najeto, se dneska stává investicí. Jinými slovy je škoda ji používat na dnešní ježdení.

        Jinak než feldu, tak radši nějaký jedničkový focus 1.6, má taky 100 koní, lepší podvozek a asi tak o 10 let novější technický základ. Felicia je vlastně facelift favorita, který přišel asi v roce 1988, focus bylo fungl nové auto a přišel na trh v roce 1998. (A motor škoda 1.3 MPI zas historicky vychází snad z 1000MB, je prostě zastaralý, OHV, 8 ventilů, ve focusech byl OHC 16 ventil.)

        1. ne tak jako že,,,,,,,,feldu mám proto, že je to felda,,,,,jistě je milion lepčích aut, ale felda je felda, stejně jak brouk je broukem, hipii transporter, z jiného soudku schelby či t 603 a pod,

         1. Ano, Felicia https://en.wikipedia.org/wiki/%C5%A0koda_Felicia_(1959%E2%80%9364) sa da prirovnat k Chrobaku ci hippie transporteru. Urobit to iste s tuctovym subkompaktom z 90. rokov je svatokradez.

        2. na felícii vzpomínám jako na praktické auto s obrovským kufrem a opravidelné u každého garážníka s díly z vrakovišť a druhovýroby za pár korun. potud klady. jo ještě výhled při couvání nebyl úplně marnej.
         jízdní vlastnosti gumové a posaz za volantem ultranepohodlnej. neboural jsem s tím, a tak jsem nevyzkoušel legendární gilotinu.

         1. A já pamatuju služební F-combi s motorem 1,6 jako do té doby nevídaný brus, který uměl při dobrém pilotovi zle zatápět i silnějším vozům…

          1. samozřejmě byla felicie v druhé polovině devadesátek docela závoďák – v tom provozu plném dýchavičných kamionů, avií, favoritů, žigulíků, vylítaných atmosferických naftových kadetů a golfů a bůhvíjakých dalších dotažených vražd. notabene pro nevybouřeného postpuberťáka ve služebáku, kde neplatil benzín a opravy (taky jsem jich pár sedlal).

          2. Však ono to pri striktnom porovnaní s tými vraždami ani nejako extra lacné auto nebolo (i keď asi jedno z najlacnejších NOVÝCH áut).

         2. Kto si chce dnes urobiť radosť s dobrým autom na každý deň, za normálne peniaze, tak si počká na GR86, ktoré už hádam za chvíľu začnú predávať. Dám potom vedieť, či spokojnosť.

         3. Lukas B.: Měl jsem favorita. Zadní sedačky se daly sklopit, možná dokonce vyndat, pak tam byl docela prostor, až na to, že to bylo krátké. Kombi je praktičtější i když se v jiných autech zadní sedačky nedají vyndat. Už bych se k favoritu nevracel, felda je jen o trochu lepší.

          Největší průser byla koroze, moje auto nebylo rezavé, když jsem ho kupoval, po roce se ukázalo, že to bylo jen dobře zamaskované.

         4. Asi tak, před 11-15lety jsem ten stroj ve verzi kombi také sedlal.
          Dnes kolem komína, pokud nezrezla, znouzectnost.

       4. Citujem:“O své vůli jsem nechal někde na 60.000 vyměnit rozvody…“
        Človeče, vy to robíte naschvál? Chcete aby tomu šmírakovy corona z vašich nepresných názvosloví praskla nejaká životne dôležitá žilka? Keď tu prestane chodiť prudiť tak ho budeš mať na svedomí.
        Felíciu 1,3Mpi mala moja mama a niečo som na tom najazdil. Oproti Škoda 120 to bol ozaj posun vpred, ale pri porovnaní s nejakým japoncom v tej dobe to bolo nekonkurenčné vozidlo. Ako na prepravu z bodu A do B bola aj ta Felícia vtedy dobrá, ale….
        Jo a ešte ti nezhrdzaveli piate dvere v mieste kde je prechod sklo / tesnenie / plech?

        1. SatanOkkY:
         Jsi typický motorkář, * cca 1. pol. 80. let…
         :OD

        2. Řetěz rozvodový na Filetě vydrží chrastit 300tkm :-D

       5. Rejže neumí ani dělat gumový věci. Aktuálně bucu řešit opětovně děravý sání (ani ne rok a půl od koupě) pořízením pár hadic z vrakáču, ale kdoví.

        Ovšem silentbloky/uložení motoru nemám ponětí kde sehnat.

    2. Já, kdybych věděl, že se z nás po Czexitu stane sebevědomá samostatná země, v zahraniční politice fungující na principu Já pán, ty pán, tak proti Czexitu nic moc nenamítám. Jenže jak pozoruju naší politickou scénu a naší národní povahu, tak vy to dopadlo akorát tak, že bysme se obratem zabořili do nějaké jiné prdele, nejspíš ruské nebo čínské. A v tom teda žádnej přínos a zlepšení fakt nevidím, ani v opilosti, ani za střízliva a drogy kvůli tomu zkoušet nehodlám.

     1. Je to tak, v soucasnem globalizovanem svete nejsme schopni si hrat na solitera. Jeste tak pred tremi lety jsem tomu naivne veril, dneska uz ne. Konkretne Nemci jsou v tomto velmi dusledni – velmi rychle bychom pohoreli na papirech, ze jako treti zeme nesplnujeme to a ono a tim padem se nas vyrobek musi nejprve v Nemecku testovat, testovat, testovat… japa to napriklad vypada se Sputnikem a EMA?

     2. Kluci, tyhle zvasty vo nejakym Czexitu jsou naprosta ztrata casu.

      Pokud by neco takovyho teoreticky nastalo, i v pripade ze by se podstatne vetsina lidi za to postavila, tak by to nadnarodni sily proste nedovolily nebo by prinutily by CR se chovat tak jak chteji – pokud by teda cesi chteli zustat soucasti sveta. Takze by to bylo vicemene z blata do louze.

      Pokud by se cesi chteli totalne izolovat, tak by museli existovat podobnym zpusobem jako a) za bolsevismu nebo b) tak jak funguje North Korea. a) je nemozny protoze CR by uz nemelo Rusaky v zadech a b) nevim. Kazdopadne by se museli izolovat, ybudovat Iron Curtain, a potlacovat opozici (kterou by globalisticky mrdky podporovali jako podporovali Havla), etc.

      V podstate by to byl navrat do bolsevicky totality ktera do urcity miry byla pokusem se odpoutat od globalistu.

      Pokud ma nekdo predstavu ze CR vystoupi z EU a bude fungovat jako nejaky externi rovnocenny subjekt a diktovat si podminky na zaklade kterych budou jeji vztahy z vnejskem fungovat, tak se POSRAL.

      To by mohlo fungovat pouze pokud by to udelal CELY SVET.

      1. Chlape, ty si niečo nasadil alebo naopak vysadil? Však tvoj príspevok je prakticky kompletne po česky…

       1. Jestli je to Jacq, tak to bude tím, že on není žádný hustý expat, nýbrž Pražák.

        Jednou jsem se totiž nudil a náhodou jsem otevřel diskusi pod článkem o definici cyklozmrda odhlášený, takže jsem viděl jeho příspěvky.

        A tam se odkopal, že je Pražák-cyklista, co jezdí na jihozápadě Prahy (a že by chtěl na Strakonické omezit rychlost na 60, aby tam mohl jezdit na kole).

        Mj. tam byla podstatná jeho zmínka o omezení rychlosti na Strakonické v Chuchli, protože to zavedli pár let zpět (ostatně DF proti tomu tehdy psal a protestoval) – je tedy vyloučeno, že by to znal z dětství. A o přestavbě železničního mostu přes Vltavu kde neudělali cyklostezku – to by také z Kanady nesledoval.

        Jó halt se naštval a ztratil obezřetnost, takže na sebe prozradil více než by chtěl.

        1. Mrdko, co kdybys konecne pochopila, ty zoufala bolsevicka smirovaci kundo, ze podstatny na vyse napsanym jsou tvoje idioticky predstavy o tom kudy maj nebo nemaj jezdit cyklisti a ne to kde a v ktery dobe je tvuj interlokutor who happens not to be as ideologically fucked up as your fucked up self?

         Co to je s vama cechama ze mate neutisitelnou potrebu se srat do soukromi jinejch lidi? Neslysel’s nikdy o ad hominem fallacy ty smiraku? Tohle jsem nezazil s nikym jinym nikde na svete. Lidi se i do krve pohadaj o nazorech, myslenkach, etc. Ale ne vo tom odkud clovek je, kdo to je, etc. To jenom bolsevicky kundy jako ty se musej rejpat rypakem v soukromu jinejch lidi.

    3. Nejde o to, co máme s Polskem za zájem co chceme, nýbrž co oba nechceme.

     Nechceme bezemisní ekonomiku, nechceme ekodaně, nechceme migraci, nechceme genderově-PC šílenství a upalování „trans-fobních“ čarodějnic.

     Chceme normální průmysl, normální kapitalismus s normálním volným trhem kde si zboží vybírají zákazníci podle svých potřeb a nikoli byrokraté podle svých utkvělých představ, co by všichni ostatní měli chtít.

     No a hlavně jde o ekonomiku – EU je schopná udělat blokádu ČR, ale není schopná udělat blokádu Polska (z ekonomicko-strategicko-geografických důvodů) ani Rakouska (z politicko-geografických důvodů).

     1. Migraci? Jestli Lukašenko otevře severní cestu a migranti se začnou hrnout do EU přes Polsko, tak Pšonci budou první, kdo bude tlačit na kvóty.
      Ale hlavně – ani Pšonci ani Rakušáci nehodlají EU opustit a i kdyby jo, tak rozhodně nehodlají akceptovat ČR jinak, než jako ocásek. Rozhodně nás neuznají jako lídra. A Češi zase neuznají, abysme se podřídili Pšonkům nebo Austrijákům.
      Krom toho, to co společně nechceme nás spojuje jen dokud jsme v EU. Jakmile budeme venku, tak bude rozhodovat, co máme společného. A to není skoro nic. Ani orientace. Rakousko je neutrální, Polsko proUSA a my?
      Jo, ještě jedna věc? Máš pocit že Rakousko je nějaká hráz proti ekomagoření? Jak dlouho nás prudí s Temelínem? 30 let?

      1. Proč lídra propána? Volné sdružení volného obchodu – tak, jak nám to slibovali v předlisabonské EU. Žádná úchylná federace ani pokus o eurostát, to nikdy nefungovalo a nikdy fungovat nebude.

       A to jak Maďaři, tak Poláci výslovně chtějí, důkazem čehož je jejich iniciativa v europarlamentu o reformu EU – návrat před Lisabon potažmo dokonce Maastricht.

       Volná Evropa volných národů.

       Rakousko je méně ekomagorské, než Německo – blbnou s tím dost, ale v mezích pudu sebezáchovy. Němci vysloveně chtějí zhebnout a stáhnout všechny ostatní s sebou.

       1. Volná Evropa volných národů?

        Pche!

        Kvůli tomu si nás v 89. teda nekoupili, no řekněte sám.

        A že Němci chtějí kolektivně zhebnout? Při mé zkušenosti s tímto národem bych si moc rád objednal lístky do první řady. Nevíte někdo, jak?

        1. Neboj, v prvni rade budes. Oni nejsou az tak uplne blbi a az jim potece voda do prdele, zase si vzpomenou, ze by se jim mohlo neco siknout na vychode. Akorat namisto tanku poslou smernice.

         1. “ … Akorat namisto tanku poslou smernice …“

          Ano. Proto je snad poslední naší šancí stát se těmi, kdo ty směrnice nebudou muset poslouchat. Proto taky mandelinky (strachy) vřeští o 106, že odchodem z EU padneme za oběť Rusovi. Bububububu.

          Nesmysl.

          Ale jiný, nejlépe pak fakty podložený argument totiž nemají a na tohle strašení pořád ještě řada blbečků slyší.

       2. Neblbni, zadne volne sdruzeni neexistuje, nefungovalo to ani se zelezem a uhlim mezi zabozroutama a hakosema. Vzdycky nekdo bude chtit velet.

        1. nebo s V4. Tam to krásně ilustruje příklad Turów. S Polákama se to snažíme řešit dlouhý roky. A výsledek je ten, že Poláci na nás zvysoka serou, V4 neV4. Tak jsme do toho nakonc museli zatáhnout EU, protože ta je jediná, kdo dokáže Poláky aspoň trochu zmáčknout.
         Fakt si nedělám iluze, že by bez EU mezi ČR a Polskem zavládla bratrská* idyla plná dobré vůle a vzájemného porozumění. A to maj Poláci Čechy celkem rádi.

         *Tak Kain i Ábel byli taky bratři, ale asi bych se jejich příkladem neřídil.

         1. Polaku je jako sracek a nebezpecni jsou ve svem nacionalismu, bezohlednosti a vychcanosti. To je proste vsechno spatne pro ferovy sousedstvi. Navic, my neumime bojovat za nikoho a za nic, takze bychom z toho vylezli oskubani a ubreceni.

          1. jj, Je jich 40 mega, maj docela silnou armádu a uměj se bít za svoje zájmy. A nejsou blbý jako my, nejdou hlavou proti zdi, uměj vyjednávat a na rozdíl od nás chápou koncept Něco za něco. Prostě kšeft tě naučí jednat s lidma.

         2. S Polskem? Bratrská idyla? Málokdo má větší imperialistické choutky než právě Polsko se svojí říší od moři k moři. Mají nás tak rádi, že si po 38 vzali kus na památku.

          1. @starter25
           Poláky nepodceňovat ani nepřeceňovat.
           Ale kombinace pánbičkářství, PiSování a víry v atentát na kamikaze Kaczynského l.p. 2010 mě vždy překvapí.
           Jinak ta země se mi líbí a často dost překvapuje…

         3. Ano, to nepodceňuji. Polák je trochu jako Rus.

          Jenže zase: je lepší jeden Turow – nebo kompletní úmyslná devastace průmyslu, umělé zdražení energií, paliv, zboží o desítky procent, zákaz svobody slova, politické zglajšachtování se zákazem „nesprávných“ politických stran, covidový apartheid a další báječné výhody, které přichází z Německa a skrze něj z EU?

       3. Jo,a ti migranti… Všim sis, že tenrkát v roce 2015 Poláci i Maďaři migranty PŘIJALI? A víš proč? protože jsou narozdíl od nás chytří. Protože si jednak můžou vybrat koho k sobě pustěj a kdo pro ně nebude představovat velký riziko i když nakrásně nezdrhne do Němec, ale hlavně proto, protože si tím upevní vyjednávací pozici: „Jasně pane Brusel, my bysme rádi pomohli, vždyť víte, že jsme si je sem tenkrát vzali. Ale víte, jsme chudá země a nemáme na to živit tolik migrantů. Dzeci sú hladné. Co kdyby pro změnu pomohli i jiní? Třeba támhle Pepici knedlici, chytří jsou jak czeski film, peniažky berou po hrstech, ale pomoct to ne“.

  2. Ted jsem to rikal kolegum a smali se, ze je to super, ze vlastne ve mestech tim padem nebudes potrebovat ridicak, protoze na veci, ktere jedou max 50 neni potreba.

 9. Imho technicky vzato je nepřiměřená rychlost jako přímá příčina nehody jen taková rychlost, ve které by dané auto v daném místě z důvodu fyzikálních zákonů neukočíroval nikdo. To ostatní, co by jiní sváděli na nepřiměřenou rychlost, by patřilo do kategorie nezvládnutí vozidla za předpokladu, že by byl řidič vůz teoreticky schopen zvládnout, pokud by se plně věnoval řízení.

Napsat komentář

D-FENS © 2017