To sice jo, ale před nástupem Fleximana měli v Itálii radary, které opravdu kousaly a dávaly naprosto nehorázné pokuty i za malé nesmyslné prohřešky. Také v Itálii měli laserové radary svítící ze stran.
Také jsem četl pojednání, jak někomu po půl roce přišel nějaký dopis z Itálie na zaplacení pokuty. A ta pokuta ani nebyla oficiální, to bylo od nějaké polopolicejní polovyděračské instuituce.
Jedině Fleximan a jeho následovníci uvedli situaci zase do předchozího stavu.
Ale s pouintou článku souhlasím, že je bezpečnější jezdit na bezpečnost než dodržovet tisíce různých omezení. Dokonce po snižování rychlosti statisticky narůstá počet nehod. Pokud auta jedou 60km/h, tak se mezi ně cyklisti nepletou. Ale pokud auta musí jet 20, tak mezi nimi cyklisté za jízdy kličkují a to je mnohem nebezpečnější.
tcdd
v Itálii se především jezdí ohleduplně – tzn. s ohledem na ostatní účastníky provozu.
má oblíbená situace, která to dokonale ilustruje: (Ligurie) Švýcar se chce zařadit na „T“ křižovatce z vedlejší na hlavní, provoz jako kráva a Italové vás nikdy sami nepustí, pokud nevyvinete iniciativu. Ital za ním už se na to po chvíli nemohl dívat a lehkým troubením mu dával signály, kdy tam má vjet. Švýcar stále nereagoval. na tak Ital prostě vjel do křižovatky a zastavil provoz, aby se Švýcar mohl zařadit.
Italové jezdí po chodníku. Italové nedodržují přednosti, rychlosti, zákazy. viděl jsem tam i auto předjíždět jiné předjíždějící auto na obyčejné dvouproudé silnici. Italové nemají problém si odtlačit nárazníkem jiné auto při parkování. Italové troubí a (občas hrubě) posunkují.
dělají prostě všechno možné u nás považované za hranou. a přes to všechno si tam na silnici jezdím odpočinout a z fleku si kdykoli vyberu Palermo ve špičce před pražskou magistrálou.
Sysop
Ja jsem predjizdel auto a vlevo mne predjela buchta na skutru. V sukni, boty na steklech. Ze netrefila spigly aut v protismeru, dodnes nechapu.
A ze jednosmerka je takova ta ulice, kde se v jednom smeru jezdi vic, to mne tam taky nepreqapuje.
tcdd
na skútru je tam člověk absolutně nedotknutelný. jezdí na nich všichni, takže všichni chápou, proč to tak je a proč se jim uhýbá a odpouští všechno.
UTG
Loni jsem po Sicílii najel pár stovek kilometrů a to včetně zmiňované špičky v Palermu (hodně silný zážitek, celkově pozitivní, ale vyčerpávající :D). Od té doby přemýšlím, jak v tamním prostředí fungují pojišťovny, určení viníka nehody? Našemu (německému) způsobu fungování je to natolik vzdálené, že se mi to nějak nedaří uchopit. A pojišťovna jako taková přeci z princi musí fungovat „německy“ jinak by přeci nemohla fungovat vůbec. Každopádně všem, kteří jsou zvyklí si půjčovat auto v cizině bez pojištění, bych rozhodně doporučil udělat v případě italského jihu výjimku. Náš vůz to celé absolvoval bez jediného škrábnutí, ale spoléhat bych na to opravdu nechtěl.
Integrale
Všimněte si, že každé auto tam má – nejčastěji nad středním zrcátkem – držák a v něm malou kartičku s číslem pojistné smlouvy. Pokud Vám někdo způsobí menší škodu, nahlásíte pojišťovně údaje z kartičky a dál celou záležitost řeší pojišťovna. Obvykle nahlásíte škodu, pojišťovna dotazuje majitele, ten se obvykle vyjádří v tom smyslu, že mu to je fuk a fertig.
Horší je to u škod, kde hrají roli zahraniční vozidla, ale to obecně platí v celé EU.
Pokud je škoda vysoká nebo jsou újmy na zdraví či životě, je v Itálii povinnost prošetření ze zákona policií. Je dobré vědět, že to platí nejen na pozemních komunikacích, ale úplně všude včetně soukromých pozemků, letišť či uzavřených rychlostních zkoušek. Že to je úplně blbě, je nabíledni a tento systém je obecně velmi nešťastný (proto si také všimněte, že Itálie má největší nevyšetřenost např. leteckých nehod ze všech evropských zemí vč. Ruminska či Bulharska).
Naštěstí netuším, jaká je v této věci praxe, ale zase by si tipnul, že bude snaha v první řadě svalit vinu na cizince.
tds
Jj, to je přesné. Pak se člověk vrátí sem a nestačí se divit…
jrmatus
Přesně tak to je a v Kalábrii se jezdí ještě lépe.
Ebo
Hmm.. to jsem si myslel taky, ale pak jsem si sednul do dodávky v indonésii a moje nehty jsou v té palubce zakousnuté ještě teď.
Hroch
Jiný kraj, jiný mrav.
Naštěstí mi nehrozí, že bych se vyskytl v místním provozu za volantem v Itálii, Rusku, Indonésii či dokonce nedejbože v nějaké horoucí prdeli v Africe či na Středním či Blízkém Východě.
Náš styl řízení mi vyhovuje, a jsem na něj zvyklý, motorová vozidla řídím od r. 77.
Naštěstí už v našem provozu nepotkáte nebezpečná nemehla, jako běžně v 60. a 70. letech.
Při řízení jsem sledoval jistě stovky lidí, obecně platí, že subjetivní dojem je ten, že většina ostatních řídí blbě, mohli by jinak řadit, projíždět zatáčky a podobně.
Zajímavé je, kolik i dlouholetých, zkušených řidičů projíždí zatáčky po trajektorii jakéhosi šesti-osmi či jiného x-úhelníku, jakoby nebyli schopni odhadnout poloměr zatáčky a projet ji plynule.
To se může sakra vymstít na kluzkém povrchu, dlouhodobě to taky nesvědčí dílům řízení a pneumatikám.
U dnešních vozidel, kde platí „držím volant, auto jede rovně“ je to pro mne neuvěřitelné.
U starých náklaďáků Škoda MTS „trambusů“ sklápěček bylo nutno řízení vodit, doslova oscilovat kolem střední polohy, k dosažení banální rovné jízdy.
Pro navyklého žádný problém, dnešní mladý řidič by takové řízení mohl i odmítnout jako nebezpečné.
Problém byl odstraněn s novým servořízením až u vozů LIAZ řady 100.
tcdd
srovnávat Itálii a Rusko nebo snad východnější Asii je hodně přepálené. co jsem napsal výše o nedodržování předpisů a jízdě po chodníku platí – ovšem není to nějaká apokalyptická norma. Italové spíš daleko přirozeněji reagují na momentální situaci a nenechají se znervóznit nějakým předpisem, když to situace dovoluje.
mimochodem bezpečnost na silnicích je dlouhodobě vyšší (počet nehod a úmrtí) v Itálii než v ČR!
a také jsou obrovské rozdíly mezi jednotlivými regiony – i když obecný trend je stejný v Trentinu nebo na Sicílii. ale samozřejmě na jihu se řídí daleko „nespoutaněji“. hodně také dělá kvalita (nebo spíš charakter) infrastruktury, kde je vesmírný rozdíl mezi serverem/jihem, horami/nížinami, městy/venkovem, hlavními tahy/lokálními silnicemi.
i v nejchudším regionu, Sicílii, kde máte navíc každou chvíli zemětřesení a lávu, jsou hlavní tahy na úplně jiné úrovni než u nás. ale zároveň nějaké zapadlé spojovačky v horách, kde vás Waze spolehlivě pošle z útesu, nebo uličky v Corleone, kde budete sklápět zrcátka, abyste projeli, to je úplně jiný zážitek.
Integrale
„…Náš styl řízení mi vyhovuje, a jsem na něj zvyklý…“ To je právě tím, že nemáte zkušenosti odjinud.
Náš styl řízení je typicky nacistický a vychází z tisíciletého soužití s našimi většími germánskými soudruhy. A neplatí zdaleka jen na silnici, pouze je tam vidět jako první. Nazval bych to „Bordel v Ordnungu“.
Princip spočívá v tom, že vše je dopodrobna upraveno nějakými zákony, nařízeními či směrnicemi, na které jsou všichni šíleně upjatí a jejichž sebemenší porušení vyvolává obrovskou nevoli všech zúčastněných, neb netuší, jak si v dané chvíli počínat. Nařízení, která jsou ale často protichůdná či nesplnitelná, a protože je někdy třeba problém skutečně vyřešit, je nezbytně nutné je velmi často porušovat. Ovšem tak, aby to jako nikdo nevěděl.
Pak je ten jižanský systém, který bych nazval „Ordnung v Bordelu“.
Ten spočívá v tom, že sice existují jakési zákony, nařízení či směrnice ale mají spíše orientační charakter ve smyslu „jak by bylo ideální to řešit“. Ale protože tyto směrnice nedokáží nikdy postihnout všechny situace nahodilé životem, každý se snaží uspokojit své potřeby tak, jak mu v dané chvíli umožňuje situace, ale samozřejmě ví, že ostatní tak budou činit úplně stejně.
Mně osobně tedy vždy chvíli trvá, než si v Itálii na ten jejich ordnung v bordelu zvyknu, paradoxně ale po návratu do ČR mi trvá podstatně déle, než si zvyknu na ten náš bordel v ordnungu. Proč? Protože 5 aut u nás zacpe 2proudovou silnici. To se v Itálii stát prostě nemůže. protože když chci vjet z končícího pruhu do průběžného, vždycky řidič jedoucí v průběžném pruhu za mnou zrychlí, abych se zařadit nemohl, byť předtím i potom jede podstatně pomaleji než já. Protože při předjíždění na mne protijedoucí řidiči blikají i přesto, že předjížděcí manévr dokončím daleko před jejich úmyslně (byť marně) zrychlujícím vozidlem, místo toho, aby pro případ, že bych to netihl jen malnko uhnuli.
My, Germáni, totiž máme nějakou divnou potřebu každého, kdo poruší ten náš falešný a dysfunkční ordnung, nějak za každou cenu ztrestat, i kdybychom se u toho měli sami zabít. Chybí nám ta jižanská velkorysost, pochopení pro chyby či potřeby druhých a zároveň možnost sám si jít nevyšlapanou cestou. Platí to i v jiných odvětvích, například Ital mě nikdy neokradl, Němec vždy alespoň v nějaké nepodstatné drobnosti podvádí či lže.
Přídám jednu ze života v ČR: jel jsem po dvouprodé, zcela prázdné silnici a dojel jakýsi MPV Renault. dal jsem blinkr doleva, že ho předjedu, a on prudce uhne doleva. Vrátím se tedy doprava a on také. Znovu dám levý blinkr a popojedudoleva, on znovu také. A hned zase přede mě doprava. Už mi došlo, že mi úmyslně brání v předjetí, ale pro jistotu jsem opět s blinkrem a ne moc rychle vyjel doleva a ihned doprava. On reagoval stejnou myškou, ale protože se ten jeho křáp bez tlumičů nakláněl a nedžel stopu, měl codělat, aby to nenarval do autobusové zastávky, kde čekali lidé. To mě trochu naštvalo, vjel jsem doleva bez předjíždění a když se nasunul také doleva, vrátil jsem se s pravým blinkrem vpravo ale ihned jsem přidal a levým pruhem ho předjel. Pak mi to nedalo, a jel jsem za ním tam, kde zastavil. Když e ho ptám, co to mělo znamenat, tak začal řvát, že se jezdí padesát. Na otázku, zda mu nepřijde divné zabít několik lidí na autobusové zatávce jen proto, aby mi zamezil překročit nejvyšší dovolenou rychlost zbrunátněl a začal vyřikovat jakési nesmysly.
Prostě typický nácek. Nechápe, že zákony jsou tu proto, abychom se vzájemně nepozabíjeli, ale klidně zabijí sebe i kohokoli kolem jen proto, aby někomu zabránili porušit zákon.
A to je katastrofa.
Zlatá Itálie!
P.S.: pro autora: kdybyste se chtěl chovt jako ten Ital, tak pozor! Mohl byste se se zlou potázat. italská dopravní policie je dost krutá vůči cizincům, zejména z Germánských zemí. je to mj. proto, že (alespoň Italové to tvrdí), tito turisté neschpní se přizpůsobit jejich jízdnímu stylu způsobují v Itálii nejvíc smrtelných nehod. Zda je to pravda, to nevím, ale co projde Italovi, za to budete jako Čech krutě potrestán!
Staryprasak
Ne vole, týpek v pojízdný píči nebyl nácek, žádní už dávno nejsou i když s podobnejma termínama voperuje vostopéro ksindl s kupírovanejma voháňkama. Byl to jenom kokot stejně jako ty seš čůrák. Sám ses přiznal k tomu, že nejsi schopen podrobit se pravidlům, vyhovuje ti bordel a ještě ho vobhajuješ jako něco eňoňuňo. Co to teda dokazuje? Že si typická bémácká štěnice. A takovejch je tenhle podivnej pronárod plnej. Stačí se podívat jakej bordel a krámy maj lidi kolem baráků. Ale voni přece nic nevyhodí, vono se to ještě může hodit…
Integrale
Vynechme, že netušíte, kdo je to nácek.
Podstatnější je, že Vám postačí pouhé formální nedodržení zákona, abyste se choval jako dobytek, a absolutně Vás nezajímá, zda někdo utrpěl nějakou újmu. To je typicky totalitní vnímání práva, zákony se musí dodržovat, ať se děje cokoli.
Pak je, resp. bývalo, jakési demokratické právo, pro nějž bylo klíčové, zda kdokoli jednáním v rozporu s formálním zněním práva utrpěl nějakou škodu, byl poškozen na svých právech. Pokud ne, nesmí být osoba, která se chovala v rozporu s formálním zněním práva stíhána, protože není za co.
Bohužel, čůráků (abych použil Vašich slov) jako ráčíte být je víc, a tak žijeme v tom, v čem žijeme. A každý následující den to bude jen a jen horší. I díky Vám.
Staryprasak
Hele vole, vidím, že ses v textu našel, ale na mě se fakt nezlob, že řídíš jak bémácká kunda. Trvám na tom, že v tom uváděným případě nebyl žádnej nácek, ale dva kreténi, kerý by v kvalitním režimu krátkodobě plnili funkci hnojiva pokud by se nenašel nějakej dobrej felčar co by jima při porodu mrsknul pěkně do kýble. Slovíčkařit a hrát si na formální stránku práva můžeš, ale právě proto zůstaneš tím čůrákem. Když už porušuješ předpisy, dělej to teda jako chlap a ne jako ubulená děvka. Ovšem ty máš ke chlapovi dál než Hrma Černochová. A jestli se máš špatně, pak nadávej jenom sám sobě protože si vůl jak elefant. Capisci?
Integrale:
Je jasný, že Talijáni mají auta odřenejší než my, občas i nějaká promáčklina se najde.Ale zase mají méně totálek a smrťáků.Protože chápou že pravidla jsou jedna věc a jejich dodržování těmi druhými druhá.Takže tou jízdou žijou.
Tak mi to ale přijde normální a je to nejbezpečnější styl jízdy.
Máš pravdu, že tady je začarovaný kruh.Anžo jiná mentalita a tím, jak přibývá aut na silnicích, tak přibývá buzeračních předpisů.
Každopádně je nesmyslné dávat nějaké příklady k zobecňujícímu prohlášení.
Většina řidičů je v poho.Třicet let jsem bez rány.Skoronehod tisíce.
Stačí jen při jízdě koukat kolem a nečumět na displey a počítat s tím, že když máš přednost, tak všichni zastaví.
Staryprasak:
Napoprvé to vypadalo, že jsi starý prasák.To bylo sympatické.
Můžu se mýlit, ale nejspíš budeš jen prosté staré hovado.
shifty
+1 souhlas
Lukas B.
nemusíme jezdit rovnou do itálie, ono stačí porovnat Prahu (ve všední den) a libovolné město dále než 50 kilometrů od Prahy (taky ve všední den samozřejmě) – v Praze už (jsme) se naučili, že je sice fajn že jedu ve štrůdlu (nebo dokonce poskakuju v koloně před semaforem o dva bloky dál) po hlavní, ale i z té vedlejší je fronta, a tak je fajn provádět v takové situaci jakousi improvizovanou variantu zipování. a taky už (jsme) se naučili, že když dá někdo na víceproudé komunikaci blinkr (protože se připojil zprava a na další křižovatce chce odbočit doleva, tedy učinit jakési půdorysné zetko čili průplet) a chce změnit pruh, že je fajn jej pustit, protože jinak bude muset zastavit a zablokuje celou Sokolskou či Legerovu. no a v současné situaci dopravního omezení na Barrandovském mostě se dokonce vyskytla spontánní novinka, a to vytváření dalších efektivních jízdních pruhů, třeba pro zjednodušení průpletu od Chuchle a z Barrandova do tunelů kontra z Braníka na Strakonickou, prostě se to všechno plynule sune 10-20 km/hod a proplejtá.
v libovolném jiném městě (ne, nebudu jmenovat) bude 90% držitelů volantu tupě dodržovat svou přednost a ostatní jim můžou maximálně tak políbit víte co, a město s několika málo křižovatkami se totálně zastaví.
Integrale
No, jak jste správně psal, pravidlo zipu obsažené v zákoně je v rozporu s přesvědčením oněch joudů, že mají nějakou přednost. Pokud řidič v průběžném pruhu nepustí před sebe jednoho řidiče z pruhu končícího, žádnou přednost samozřejmě nemá.
Lukas B.
zipování při snížení pruhů popisujete správně. já ale popisuji zipování nikde žádným předpisem neupravené, to jest poskakování v koloně na hlavní a pouštění zipem kolony z vedlejší (protože „poctivé“ čekání na vedlejší na mezeru mezi auty na hlavní, notabene na odbočení doleva by trvalo třeba od sedmi ráno do osmé večer). třeba typicky Rašínovo nábřeží a Trojanova (v Praze)
tcdd
vámi popsané v Itálii funguje nikoli na benevolenci řidiče na hlavní (ten nikdy sám od sebe nepustí), ale na iniciativě řidiče na vedlejší, který se tam „nacpe“. hlavní mu pak udělá místo, nikdy jsem nezažil opak.
italské silnice jsou vůbec o iniciativě. kruháče, přejíždění, vytváření nových jízdních pruhů, atd.
jizlivec
Ono to „nacpání“ z vedlejší na hlavní je naprosto legální…
Dát přednost přece znamená „povinnost řidiče nezahájit jízdu nebo jízdní úkon nebo v nich nepokračovat, jestliže by řidič, který má přednost v jízdě, musel náhle změnit směr nebo rychlost jízdy“…
No a pokud se ten na hlavní sune tempem ochrnutého hlemýždě, ani fyzicky nedokáže náhle měnit směr či rychlost…
Lukas B.
prostě si ten na vedlejší iniciativně o puštění „řekne“ (povystrčením čumáku, očním kontaktem mezi řidiči etc.) a ten na hlavní pustí. ne že ten na vedlejší tam stojí dvě hodiny jako ovce nebo ten na hlavní s ním začne hrát na kuře.
to mysliš takový ty kundy že jako na hlavní stojíš jak kretén deset minut, právě proto, že ty pýče co máš vpředu okamžitě dupou na brzdy aby tam mohl vjet každej debil co zrovna teď přijel z vedlejší? IMO to mají ti kreténi nejak domotaní v té palici a berou asi hlavní a vedlejší vobráceně…
Lukas B.
ano, to mám na mysli. bohužel docela dost idiotů nemá „kindrštůbe“ a zneužívá slušnosti těch na hlavní tím, že předbíhá pomocí objíždění bloku (což je velmi neitalské, to je spíš takové severovýchodoevropské). ale na hlavní nemám možnost zjistit, jestli se jedná o vychcana (a nechat jej kysat) nebo někoho, kdo tam bydlí a vyjíždí odtamcaď (a pustit). no a co dělat když za v\ychcanem čeká místní, žánop.
Hroch_bahenni
„protože když chci vjet z končícího pruhu do průběžného, vždycky řidič jedoucí v průběžném pruhu za mnou zrychlí, abych se zařadit nemohl, byť předtím i potom jede podstatně pomaleji než já“
a podobné libůstky ve východních Čechách při každodenních jízdách do práce teda moc nezažívám, a pokud náhodou ano, tak ten specialista obvykle má na SPZce „A“, „S“ nebo „T“.
Zipuje se tady úplně běžně, akorát ve vesnici se to nacisticky dělá v 55 km/h a ne pod plným plynem. Rychlost se taky nedodržuje až tak upjatě, obvykle se to řeší sundáním nohy z plynu, ona postupně klesne.
Sysop
S tou Germanii nevim, nevim… nemam ji projetou nejak moc dukladne, jezdim nejvic Bavorsko, smer na Svycarsko a Francii, vyjimecne par saskych lokalit.
– nicmene, s blikanim aut v protismeru pri predjizdeni se nesetkavam
– zrychleni aut v prubeznem pruhu, abych se nestihl z pripojneho zaradit, nezazivam
Tyhle prasarny, plus ‚vychovavani blikanim‘ zazivam naprosto spolehlive v Cesku. Nechci se tim Germanu nejak vyrazne zastavat, ale na prasarny jsme experti u nas v Cesku. Germani jsou velmi vyrazne tolerantnejsi a ohleduplnejsi. Pokud nekdo na silnici jede jak pitomec, tak je to povetsinou nejakej osmdesatiletej Hans, nebo pomalu stoleta Trudi.
tcdd
Německo potvrzuji, jak píšete (ale moc zkušeností nemám), zato Rakušané (a tam mám zkušeností více než bych chtěl), ti snad prasárny a vychovávání vynalezli.
Sysop
Je fakt, ze ve Vidni jsem mival obchodni partnery a naprosto drtiva vetsina a nich zcela otevrene rikala, ze porad plati pokuty za rychlost, nebo bezohlednou jizdu. O parkovani se radeji nebavili vubec.
Tady v Nemecku jsem nedavno videl kolegu, jak jde pesky na autobus, coz mne zaujalo a bylo mi pak vysvetleno, ze ho chytila kdesi kamera pri nedodrzeni bezpecneho odstupu (nehodu ale nezpusobil), takze jako trest mu na dva mesice urad zabavil ridicak. Mozna v tom bude ten duvod, proc Nemci tolik neprasi, nevim.
Dalsi moznost je, ze Nemci obecne nebyli tolik naredeni, jako Rakusaci. Ve Vidni je to samej Slovak, Cech, Turek, bejvalej Jogurt a k tomu par echt Rakusaku.
quadra
Ale to musel mat dost trestnych bodov uz skor, ked mu Flensburg zadrzal vodicak, nad 18 bodov beru (pri 14 je pisomne varovanie).
princdrson
u nás má výrazný podíl ukrajinská složka, to sou dementi par exc. Tuhle sem po přetlačování z připojovacího pruhu se zcela zbytečně zrychlující firemní bílou dodávkou, neodolal a napsal firmě, která se propagovala na dodávce, jestli má řidiče proškolené na evropské předpisy. A tuší něco o plynulosti a bezpečnosti provozu. Omluvili se, a že museli provizorně za volant posadit ukrajince ze skladu.
pche, ty blbý kundy sou schopný ve 3 ks zajebat štyry pruhy…
Avia_Furgon
> U starých náklaďáků Škoda MTS „trambusů“ sklápěček bylo nutno řízení vodit, doslova oscilovat kolem střední polohy, k dosažení banální rovné jízdy.
Výmysl.
Jestli měl volant vůli, měl s tím řidič zaskočit do dílny. Jestli to neudělal a raději stále kvedlal volantem, je nechytrý.
(Praxe 706 MTSP + vlek, 148 S3 + vlek.)
Hroch
Na sklápěčkách jsem jezdil v letech 85 – 88 u ČSAD 102, provozovna Říčany.
Dva trambusy + vlek PS 1010H, T 148 taky s vlekem.
Trambusy to dělaly všechny, na kterých jsem střídal.
S Liazkami jsem se svezl u předchozího zaměstnavatele. Dodnes si myslím, že ta nutnost „vodění“ auta byla způsobena starším typem serva u trambusů, vůle v řízení s tím nesouvisela.
Lepší ale bylo řízení na valnících, měly delší rozvor a a taky, na rozdíl od sklápěček, tlumiče na přední nápravě.
S Liazkami problém s řízením ustal, dostaly pokročilejší servo.
jsou i případy, kdy debil projektant vyprojektovat točku, kerá třikrát mění poloměr…pozdravuju letenské nájezd do tunela
tcdd
mimochodem blázni co věří na technická opatření moderních aut (tlačená evropskou unií), která za vás mají automaticky hlídat rychlost nebo jízdní pruhy, ať se jedou podívat do té Itálie, ideálně více na jih. (a věřím, že někde na Balkáně to bude ještě horší, ale tam nemám zkušenosti.)
viděl jsem tam úsek na dálnici před tunelem nad Janovem (takže žádná divočina někde na ostrově), kde na 100 m úseku bylo asi 10 rychlost omezujících značek – některé pevné, některé dočasné, vertikální i horizontální – navzájem si odporující. to byl asi největší extrém, ale obecně dopravní značení, a co se týče rychlosti obzvlášť, je v Itálii chaos, nepochopitelný pro člověka, natož pro AI.
leon
U nás jsou řidiči hodně přecitlivělí a úzkostně dbají na dodržování vyhlášky. Například rozsvítí mlhovky už při náznaku mlhy.
Dobrý řidič se pozná podle toho jak brzdí. Jet za někým kdo pořád brnká o brzdový pedál aniž by bylo nutno brzdit je o nervy.
A kruháče to je kapitola sama pro sebe.
pcsped
Když jsem poprvé v devadesátkách dorazil vozem Avia 31 turbo do Milána, byl jsem doslova vyděšen. Služebně starší kolega mě zaučoval a jen se smál a stále mě vysvětloval veškerá specifika italského provozu. Učil mě číst italský provoz a přesně věděl, co kdo udělá a jak na to reagovat. Například, proč první nechává na červené 1,5-2m volného místa. Zazadu se přiřítí zleva, zprava po chodníku skůtry a zařadí se dopředu. Sktůtry se elegantně napáskují i do dvou řad a zakláněči v první řadě stojí v záklonu prakticky pod semaforem a raketově vystřelí na “ ČERSTVÝ POMERANČ“. Dále je třeba dávat bacha, aby nedošlo ke střetu s vozidly, co projíždí na rosso fresco ( čerstvá červená). Skůtry na tangenciálách normálně podjíždějí zprava a je dobré bliknout,že se mohou bezpečně zařadit do pruhu nebo naopak krátkým zatroubením upozornit, že někdo na levoboku kdo není vidět má stejný úmysl. Celkem mě mrzí, že se v Itálii rozmohly různé radarové pasti a chodí různé vyděračské dopisy.
Přišel jsem italskému provozu na chuť. Tento způsob provozu praktikovat v Čechách, nedokážu odhadnout, co by nastalo dříve. Carmagedon nebo totální vybodování?
Integrale
Máte bohužel pravdu. Ještě před pár lety by v itálii řidič, který by jel trvale vlevo bez toho, aby předjížděl, byl vyobcován a případně policejně „napomenut“. Dneska se tam jezdí vlevo stejně, jako v Německu. Evropská unie je tu holt od toho, abychom všichni dělali všechno stejně. Blbě.
hipik86
Jako musím říct, že vesměs souhlasím s autorem i mnoha komentáři. I přes zjevnou živelnost v italské dopravě odjíždím z Itálie odpočatý, méně stresovaný a pozitivní. Co se později velice rychle mění se zmenšující se vzdáleností k matičce všech měst. A jestli bych si mohl vybrat, tak raději dopravní špičku v Římě než na P6 nebo P1.
Dissenter
Jezdím do Itálie, spíš severní půlky, dost často a naprosto souhlasím. Flexibilita Italů je super a i po dálnicích obvykle projde značné překročení rychlosti.
Hlavní je ta snaha si vyhovět. Netvoří se tam tak často vláčky tvořené jedním nebo dvěma polovodiči vepředu, kteří jedou poloviční rychlostí, než by se na tom místě dalo, za nimi zoufalý kamionista a za ním střečkující spěchálek, který by rád předjel, ale nejde to a tak opakovaně najíždí na dva metry ke kamiónu a osciluje mezi střední čárou a krajnicí.
Dojížděný Ital se buď uhne a nebo mnohem častěji zrychlí, dojíždějící Ital obvykle zpomalí nebo mnohem častěji rychle předjede a vmáčkne se do mezery menší než jeho auto.
To sice jo, ale před nástupem Fleximana měli v Itálii radary, které opravdu kousaly a dávaly naprosto nehorázné pokuty i za malé nesmyslné prohřešky. Také v Itálii měli laserové radary svítící ze stran.
Také jsem četl pojednání, jak někomu po půl roce přišel nějaký dopis z Itálie na zaplacení pokuty. A ta pokuta ani nebyla oficiální, to bylo od nějaké polopolicejní polovyděračské instuituce.
Jedině Fleximan a jeho následovníci uvedli situaci zase do předchozího stavu.
Ale s pouintou článku souhlasím, že je bezpečnější jezdit na bezpečnost než dodržovet tisíce různých omezení. Dokonce po snižování rychlosti statisticky narůstá počet nehod. Pokud auta jedou 60km/h, tak se mezi ně cyklisti nepletou. Ale pokud auta musí jet 20, tak mezi nimi cyklisté za jízdy kličkují a to je mnohem nebezpečnější.
v Itálii se především jezdí ohleduplně – tzn. s ohledem na ostatní účastníky provozu.
má oblíbená situace, která to dokonale ilustruje: (Ligurie) Švýcar se chce zařadit na „T“ křižovatce z vedlejší na hlavní, provoz jako kráva a Italové vás nikdy sami nepustí, pokud nevyvinete iniciativu. Ital za ním už se na to po chvíli nemohl dívat a lehkým troubením mu dával signály, kdy tam má vjet. Švýcar stále nereagoval. na tak Ital prostě vjel do křižovatky a zastavil provoz, aby se Švýcar mohl zařadit.
Italové jezdí po chodníku. Italové nedodržují přednosti, rychlosti, zákazy. viděl jsem tam i auto předjíždět jiné předjíždějící auto na obyčejné dvouproudé silnici. Italové nemají problém si odtlačit nárazníkem jiné auto při parkování. Italové troubí a (občas hrubě) posunkují.
dělají prostě všechno možné u nás považované za hranou. a přes to všechno si tam na silnici jezdím odpočinout a z fleku si kdykoli vyberu Palermo ve špičce před pražskou magistrálou.
Ja jsem predjizdel auto a vlevo mne predjela buchta na skutru. V sukni, boty na steklech. Ze netrefila spigly aut v protismeru, dodnes nechapu.
A ze jednosmerka je takova ta ulice, kde se v jednom smeru jezdi vic, to mne tam taky nepreqapuje.
na skútru je tam člověk absolutně nedotknutelný. jezdí na nich všichni, takže všichni chápou, proč to tak je a proč se jim uhýbá a odpouští všechno.
Loni jsem po Sicílii najel pár stovek kilometrů a to včetně zmiňované špičky v Palermu (hodně silný zážitek, celkově pozitivní, ale vyčerpávající :D). Od té doby přemýšlím, jak v tamním prostředí fungují pojišťovny, určení viníka nehody? Našemu (německému) způsobu fungování je to natolik vzdálené, že se mi to nějak nedaří uchopit. A pojišťovna jako taková přeci z princi musí fungovat „německy“ jinak by přeci nemohla fungovat vůbec. Každopádně všem, kteří jsou zvyklí si půjčovat auto v cizině bez pojištění, bych rozhodně doporučil udělat v případě italského jihu výjimku. Náš vůz to celé absolvoval bez jediného škrábnutí, ale spoléhat bych na to opravdu nechtěl.
Všimněte si, že každé auto tam má – nejčastěji nad středním zrcátkem – držák a v něm malou kartičku s číslem pojistné smlouvy. Pokud Vám někdo způsobí menší škodu, nahlásíte pojišťovně údaje z kartičky a dál celou záležitost řeší pojišťovna. Obvykle nahlásíte škodu, pojišťovna dotazuje majitele, ten se obvykle vyjádří v tom smyslu, že mu to je fuk a fertig.
Horší je to u škod, kde hrají roli zahraniční vozidla, ale to obecně platí v celé EU.
Pokud je škoda vysoká nebo jsou újmy na zdraví či životě, je v Itálii povinnost prošetření ze zákona policií. Je dobré vědět, že to platí nejen na pozemních komunikacích, ale úplně všude včetně soukromých pozemků, letišť či uzavřených rychlostních zkoušek. Že to je úplně blbě, je nabíledni a tento systém je obecně velmi nešťastný (proto si také všimněte, že Itálie má největší nevyšetřenost např. leteckých nehod ze všech evropských zemí vč. Ruminska či Bulharska).
Naštěstí netuším, jaká je v této věci praxe, ale zase by si tipnul, že bude snaha v první řadě svalit vinu na cizince.
Jj, to je přesné. Pak se člověk vrátí sem a nestačí se divit…
Přesně tak to je a v Kalábrii se jezdí ještě lépe.
Hmm.. to jsem si myslel taky, ale pak jsem si sednul do dodávky v indonésii a moje nehty jsou v té palubce zakousnuté ještě teď.
Jiný kraj, jiný mrav.
Naštěstí mi nehrozí, že bych se vyskytl v místním provozu za volantem v Itálii, Rusku, Indonésii či dokonce nedejbože v nějaké horoucí prdeli v Africe či na Středním či Blízkém Východě.
Náš styl řízení mi vyhovuje, a jsem na něj zvyklý, motorová vozidla řídím od r. 77.
Naštěstí už v našem provozu nepotkáte nebezpečná nemehla, jako běžně v 60. a 70. letech.
Při řízení jsem sledoval jistě stovky lidí, obecně platí, že subjetivní dojem je ten, že většina ostatních řídí blbě, mohli by jinak řadit, projíždět zatáčky a podobně.
Zajímavé je, kolik i dlouholetých, zkušených řidičů projíždí zatáčky po trajektorii jakéhosi šesti-osmi či jiného x-úhelníku, jakoby nebyli schopni odhadnout poloměr zatáčky a projet ji plynule.
To se může sakra vymstít na kluzkém povrchu, dlouhodobě to taky nesvědčí dílům řízení a pneumatikám.
U dnešních vozidel, kde platí „držím volant, auto jede rovně“ je to pro mne neuvěřitelné.
U starých náklaďáků Škoda MTS „trambusů“ sklápěček bylo nutno řízení vodit, doslova oscilovat kolem střední polohy, k dosažení banální rovné jízdy.
Pro navyklého žádný problém, dnešní mladý řidič by takové řízení mohl i odmítnout jako nebezpečné.
Problém byl odstraněn s novým servořízením až u vozů LIAZ řady 100.
srovnávat Itálii a Rusko nebo snad východnější Asii je hodně přepálené. co jsem napsal výše o nedodržování předpisů a jízdě po chodníku platí – ovšem není to nějaká apokalyptická norma. Italové spíš daleko přirozeněji reagují na momentální situaci a nenechají se znervóznit nějakým předpisem, když to situace dovoluje.
mimochodem bezpečnost na silnicích je dlouhodobě vyšší (počet nehod a úmrtí) v Itálii než v ČR!
a také jsou obrovské rozdíly mezi jednotlivými regiony – i když obecný trend je stejný v Trentinu nebo na Sicílii. ale samozřejmě na jihu se řídí daleko „nespoutaněji“. hodně také dělá kvalita (nebo spíš charakter) infrastruktury, kde je vesmírný rozdíl mezi serverem/jihem, horami/nížinami, městy/venkovem, hlavními tahy/lokálními silnicemi.
i v nejchudším regionu, Sicílii, kde máte navíc každou chvíli zemětřesení a lávu, jsou hlavní tahy na úplně jiné úrovni než u nás. ale zároveň nějaké zapadlé spojovačky v horách, kde vás Waze spolehlivě pošle z útesu, nebo uličky v Corleone, kde budete sklápět zrcátka, abyste projeli, to je úplně jiný zážitek.
„…Náš styl řízení mi vyhovuje, a jsem na něj zvyklý…“ To je právě tím, že nemáte zkušenosti odjinud.
Náš styl řízení je typicky nacistický a vychází z tisíciletého soužití s našimi většími germánskými soudruhy. A neplatí zdaleka jen na silnici, pouze je tam vidět jako první. Nazval bych to „Bordel v Ordnungu“.
Princip spočívá v tom, že vše je dopodrobna upraveno nějakými zákony, nařízeními či směrnicemi, na které jsou všichni šíleně upjatí a jejichž sebemenší porušení vyvolává obrovskou nevoli všech zúčastněných, neb netuší, jak si v dané chvíli počínat. Nařízení, která jsou ale často protichůdná či nesplnitelná, a protože je někdy třeba problém skutečně vyřešit, je nezbytně nutné je velmi často porušovat. Ovšem tak, aby to jako nikdo nevěděl.
Pak je ten jižanský systém, který bych nazval „Ordnung v Bordelu“.
Ten spočívá v tom, že sice existují jakési zákony, nařízení či směrnice ale mají spíše orientační charakter ve smyslu „jak by bylo ideální to řešit“. Ale protože tyto směrnice nedokáží nikdy postihnout všechny situace nahodilé životem, každý se snaží uspokojit své potřeby tak, jak mu v dané chvíli umožňuje situace, ale samozřejmě ví, že ostatní tak budou činit úplně stejně.
Mně osobně tedy vždy chvíli trvá, než si v Itálii na ten jejich ordnung v bordelu zvyknu, paradoxně ale po návratu do ČR mi trvá podstatně déle, než si zvyknu na ten náš bordel v ordnungu. Proč? Protože 5 aut u nás zacpe 2proudovou silnici. To se v Itálii stát prostě nemůže. protože když chci vjet z končícího pruhu do průběžného, vždycky řidič jedoucí v průběžném pruhu za mnou zrychlí, abych se zařadit nemohl, byť předtím i potom jede podstatně pomaleji než já. Protože při předjíždění na mne protijedoucí řidiči blikají i přesto, že předjížděcí manévr dokončím daleko před jejich úmyslně (byť marně) zrychlujícím vozidlem, místo toho, aby pro případ, že bych to netihl jen malnko uhnuli.
My, Germáni, totiž máme nějakou divnou potřebu každého, kdo poruší ten náš falešný a dysfunkční ordnung, nějak za každou cenu ztrestat, i kdybychom se u toho měli sami zabít. Chybí nám ta jižanská velkorysost, pochopení pro chyby či potřeby druhých a zároveň možnost sám si jít nevyšlapanou cestou. Platí to i v jiných odvětvích, například Ital mě nikdy neokradl, Němec vždy alespoň v nějaké nepodstatné drobnosti podvádí či lže.
Přídám jednu ze života v ČR: jel jsem po dvouprodé, zcela prázdné silnici a dojel jakýsi MPV Renault. dal jsem blinkr doleva, že ho předjedu, a on prudce uhne doleva. Vrátím se tedy doprava a on také. Znovu dám levý blinkr a popojedudoleva, on znovu také. A hned zase přede mě doprava. Už mi došlo, že mi úmyslně brání v předjetí, ale pro jistotu jsem opět s blinkrem a ne moc rychle vyjel doleva a ihned doprava. On reagoval stejnou myškou, ale protože se ten jeho křáp bez tlumičů nakláněl a nedžel stopu, měl codělat, aby to nenarval do autobusové zastávky, kde čekali lidé. To mě trochu naštvalo, vjel jsem doleva bez předjíždění a když se nasunul také doleva, vrátil jsem se s pravým blinkrem vpravo ale ihned jsem přidal a levým pruhem ho předjel. Pak mi to nedalo, a jel jsem za ním tam, kde zastavil. Když e ho ptám, co to mělo znamenat, tak začal řvát, že se jezdí padesát. Na otázku, zda mu nepřijde divné zabít několik lidí na autobusové zatávce jen proto, aby mi zamezil překročit nejvyšší dovolenou rychlost zbrunátněl a začal vyřikovat jakési nesmysly.
Prostě typický nácek. Nechápe, že zákony jsou tu proto, abychom se vzájemně nepozabíjeli, ale klidně zabijí sebe i kohokoli kolem jen proto, aby někomu zabránili porušit zákon.
A to je katastrofa.
Zlatá Itálie!
P.S.: pro autora: kdybyste se chtěl chovt jako ten Ital, tak pozor! Mohl byste se se zlou potázat. italská dopravní policie je dost krutá vůči cizincům, zejména z Germánských zemí. je to mj. proto, že (alespoň Italové to tvrdí), tito turisté neschpní se přizpůsobit jejich jízdnímu stylu způsobují v Itálii nejvíc smrtelných nehod. Zda je to pravda, to nevím, ale co projde Italovi, za to budete jako Čech krutě potrestán!
Ne vole, týpek v pojízdný píči nebyl nácek, žádní už dávno nejsou i když s podobnejma termínama voperuje vostopéro ksindl s kupírovanejma voháňkama. Byl to jenom kokot stejně jako ty seš čůrák. Sám ses přiznal k tomu, že nejsi schopen podrobit se pravidlům, vyhovuje ti bordel a ještě ho vobhajuješ jako něco eňoňuňo. Co to teda dokazuje? Že si typická bémácká štěnice. A takovejch je tenhle podivnej pronárod plnej. Stačí se podívat jakej bordel a krámy maj lidi kolem baráků. Ale voni přece nic nevyhodí, vono se to ještě může hodit…
Vynechme, že netušíte, kdo je to nácek.
Podstatnější je, že Vám postačí pouhé formální nedodržení zákona, abyste se choval jako dobytek, a absolutně Vás nezajímá, zda někdo utrpěl nějakou újmu. To je typicky totalitní vnímání práva, zákony se musí dodržovat, ať se děje cokoli.
Pak je, resp. bývalo, jakési demokratické právo, pro nějž bylo klíčové, zda kdokoli jednáním v rozporu s formálním zněním práva utrpěl nějakou škodu, byl poškozen na svých právech. Pokud ne, nesmí být osoba, která se chovala v rozporu s formálním zněním práva stíhána, protože není za co.
Bohužel, čůráků (abych použil Vašich slov) jako ráčíte být je víc, a tak žijeme v tom, v čem žijeme. A každý následující den to bude jen a jen horší. I díky Vám.
Hele vole, vidím, že ses v textu našel, ale na mě se fakt nezlob, že řídíš jak bémácká kunda. Trvám na tom, že v tom uváděným případě nebyl žádnej nácek, ale dva kreténi, kerý by v kvalitním režimu krátkodobě plnili funkci hnojiva pokud by se nenašel nějakej dobrej felčar co by jima při porodu mrsknul pěkně do kýble. Slovíčkařit a hrát si na formální stránku práva můžeš, ale právě proto zůstaneš tím čůrákem. Když už porušuješ předpisy, dělej to teda jako chlap a ne jako ubulená děvka. Ovšem ty máš ke chlapovi dál než Hrma Černochová. A jestli se máš špatně, pak nadávej jenom sám sobě protože si vůl jak elefant. Capisci?
tvl co ty seš zas za výser??
Integrale:
Je jasný, že Talijáni mají auta odřenejší než my, občas i nějaká promáčklina se najde.Ale zase mají méně totálek a smrťáků.Protože chápou že pravidla jsou jedna věc a jejich dodržování těmi druhými druhá.Takže tou jízdou žijou.
Tak mi to ale přijde normální a je to nejbezpečnější styl jízdy.
Máš pravdu, že tady je začarovaný kruh.Anžo jiná mentalita a tím, jak přibývá aut na silnicích, tak přibývá buzeračních předpisů.
Každopádně je nesmyslné dávat nějaké příklady k zobecňujícímu prohlášení.
Většina řidičů je v poho.Třicet let jsem bez rány.Skoronehod tisíce.
Stačí jen při jízdě koukat kolem a nečumět na displey a počítat s tím, že když máš přednost, tak všichni zastaví.
Staryprasak:
Napoprvé to vypadalo, že jsi starý prasák.To bylo sympatické.
Můžu se mýlit, ale nejspíš budeš jen prosté staré hovado.
+1 souhlas
nemusíme jezdit rovnou do itálie, ono stačí porovnat Prahu (ve všední den) a libovolné město dále než 50 kilometrů od Prahy (taky ve všední den samozřejmě) – v Praze už (jsme) se naučili, že je sice fajn že jedu ve štrůdlu (nebo dokonce poskakuju v koloně před semaforem o dva bloky dál) po hlavní, ale i z té vedlejší je fronta, a tak je fajn provádět v takové situaci jakousi improvizovanou variantu zipování. a taky už (jsme) se naučili, že když dá někdo na víceproudé komunikaci blinkr (protože se připojil zprava a na další křižovatce chce odbočit doleva, tedy učinit jakési půdorysné zetko čili průplet) a chce změnit pruh, že je fajn jej pustit, protože jinak bude muset zastavit a zablokuje celou Sokolskou či Legerovu. no a v současné situaci dopravního omezení na Barrandovském mostě se dokonce vyskytla spontánní novinka, a to vytváření dalších efektivních jízdních pruhů, třeba pro zjednodušení průpletu od Chuchle a z Barrandova do tunelů kontra z Braníka na Strakonickou, prostě se to všechno plynule sune 10-20 km/hod a proplejtá.
v libovolném jiném městě (ne, nebudu jmenovat) bude 90% držitelů volantu tupě dodržovat svou přednost a ostatní jim můžou maximálně tak políbit víte co, a město s několika málo křižovatkami se totálně zastaví.
No, jak jste správně psal, pravidlo zipu obsažené v zákoně je v rozporu s přesvědčením oněch joudů, že mají nějakou přednost. Pokud řidič v průběžném pruhu nepustí před sebe jednoho řidiče z pruhu končícího, žádnou přednost samozřejmě nemá.
zipování při snížení pruhů popisujete správně. já ale popisuji zipování nikde žádným předpisem neupravené, to jest poskakování v koloně na hlavní a pouštění zipem kolony z vedlejší (protože „poctivé“ čekání na vedlejší na mezeru mezi auty na hlavní, notabene na odbočení doleva by trvalo třeba od sedmi ráno do osmé večer). třeba typicky Rašínovo nábřeží a Trojanova (v Praze)
vámi popsané v Itálii funguje nikoli na benevolenci řidiče na hlavní (ten nikdy sám od sebe nepustí), ale na iniciativě řidiče na vedlejší, který se tam „nacpe“. hlavní mu pak udělá místo, nikdy jsem nezažil opak.
italské silnice jsou vůbec o iniciativě. kruháče, přejíždění, vytváření nových jízdních pruhů, atd.
Ono to „nacpání“ z vedlejší na hlavní je naprosto legální…
Dát přednost přece znamená „povinnost řidiče nezahájit jízdu nebo jízdní úkon nebo v nich nepokračovat, jestliže by řidič, který má přednost v jízdě, musel náhle změnit směr nebo rychlost jízdy“…
No a pokud se ten na hlavní sune tempem ochrnutého hlemýždě, ani fyzicky nedokáže náhle měnit směr či rychlost…
prostě si ten na vedlejší iniciativně o puštění „řekne“ (povystrčením čumáku, očním kontaktem mezi řidiči etc.) a ten na hlavní pustí. ne že ten na vedlejší tam stojí dvě hodiny jako ovce nebo ten na hlavní s ním začne hrát na kuře.
to mysliš takový ty kundy že jako na hlavní stojíš jak kretén deset minut, právě proto, že ty pýče co máš vpředu okamžitě dupou na brzdy aby tam mohl vjet každej debil co zrovna teď přijel z vedlejší? IMO to mají ti kreténi nejak domotaní v té palici a berou asi hlavní a vedlejší vobráceně…
ano, to mám na mysli. bohužel docela dost idiotů nemá „kindrštůbe“ a zneužívá slušnosti těch na hlavní tím, že předbíhá pomocí objíždění bloku (což je velmi neitalské, to je spíš takové severovýchodoevropské). ale na hlavní nemám možnost zjistit, jestli se jedná o vychcana (a nechat jej kysat) nebo někoho, kdo tam bydlí a vyjíždí odtamcaď (a pustit). no a co dělat když za v\ychcanem čeká místní, žánop.
„protože když chci vjet z končícího pruhu do průběžného, vždycky řidič jedoucí v průběžném pruhu za mnou zrychlí, abych se zařadit nemohl, byť předtím i potom jede podstatně pomaleji než já“
a podobné libůstky ve východních Čechách při každodenních jízdách do práce teda moc nezažívám, a pokud náhodou ano, tak ten specialista obvykle má na SPZce „A“, „S“ nebo „T“.
Zipuje se tady úplně běžně, akorát ve vesnici se to nacisticky dělá v 55 km/h a ne pod plným plynem. Rychlost se taky nedodržuje až tak upjatě, obvykle se to řeší sundáním nohy z plynu, ona postupně klesne.
S tou Germanii nevim, nevim… nemam ji projetou nejak moc dukladne, jezdim nejvic Bavorsko, smer na Svycarsko a Francii, vyjimecne par saskych lokalit.
– nicmene, s blikanim aut v protismeru pri predjizdeni se nesetkavam
– zrychleni aut v prubeznem pruhu, abych se nestihl z pripojneho zaradit, nezazivam
Tyhle prasarny, plus ‚vychovavani blikanim‘ zazivam naprosto spolehlive v Cesku. Nechci se tim Germanu nejak vyrazne zastavat, ale na prasarny jsme experti u nas v Cesku. Germani jsou velmi vyrazne tolerantnejsi a ohleduplnejsi. Pokud nekdo na silnici jede jak pitomec, tak je to povetsinou nejakej osmdesatiletej Hans, nebo pomalu stoleta Trudi.
Německo potvrzuji, jak píšete (ale moc zkušeností nemám), zato Rakušané (a tam mám zkušeností více než bych chtěl), ti snad prasárny a vychovávání vynalezli.
Je fakt, ze ve Vidni jsem mival obchodni partnery a naprosto drtiva vetsina a nich zcela otevrene rikala, ze porad plati pokuty za rychlost, nebo bezohlednou jizdu. O parkovani se radeji nebavili vubec.
Tady v Nemecku jsem nedavno videl kolegu, jak jde pesky na autobus, coz mne zaujalo a bylo mi pak vysvetleno, ze ho chytila kdesi kamera pri nedodrzeni bezpecneho odstupu (nehodu ale nezpusobil), takze jako trest mu na dva mesice urad zabavil ridicak. Mozna v tom bude ten duvod, proc Nemci tolik neprasi, nevim.
Dalsi moznost je, ze Nemci obecne nebyli tolik naredeni, jako Rakusaci. Ve Vidni je to samej Slovak, Cech, Turek, bejvalej Jogurt a k tomu par echt Rakusaku.
Ale to musel mat dost trestnych bodov uz skor, ked mu Flensburg zadrzal vodicak, nad 18 bodov beru (pri 14 je pisomne varovanie).
u nás má výrazný podíl ukrajinská složka, to sou dementi par exc. Tuhle sem po přetlačování z připojovacího pruhu se zcela zbytečně zrychlující firemní bílou dodávkou, neodolal a napsal firmě, která se propagovala na dodávce, jestli má řidiče proškolené na evropské předpisy. A tuší něco o plynulosti a bezpečnosti provozu. Omluvili se, a že museli provizorně za volant posadit ukrajince ze skladu.
pche, ty blbý kundy sou schopný ve 3 ks zajebat štyry pruhy…
> U starých náklaďáků Škoda MTS „trambusů“ sklápěček bylo nutno řízení vodit, doslova oscilovat kolem střední polohy, k dosažení banální rovné jízdy.
Výmysl.
Jestli měl volant vůli, měl s tím řidič zaskočit do dílny. Jestli to neudělal a raději stále kvedlal volantem, je nechytrý.
(Praxe 706 MTSP + vlek, 148 S3 + vlek.)
Na sklápěčkách jsem jezdil v letech 85 – 88 u ČSAD 102, provozovna Říčany.
Dva trambusy + vlek PS 1010H, T 148 taky s vlekem.
Trambusy to dělaly všechny, na kterých jsem střídal.
S Liazkami jsem se svezl u předchozího zaměstnavatele. Dodnes si myslím, že ta nutnost „vodění“ auta byla způsobena starším typem serva u trambusů, vůle v řízení s tím nesouvisela.
Lepší ale bylo řízení na valnících, měly delší rozvor a a taky, na rozdíl od sklápěček, tlumiče na přední nápravě.
S Liazkami problém s řízením ustal, dostaly pokročilejší servo.
jsou i případy, kdy debil projektant vyprojektovat točku, kerá třikrát mění poloměr…pozdravuju letenské nájezd do tunela
mimochodem blázni co věří na technická opatření moderních aut (tlačená evropskou unií), která za vás mají automaticky hlídat rychlost nebo jízdní pruhy, ať se jedou podívat do té Itálie, ideálně více na jih. (a věřím, že někde na Balkáně to bude ještě horší, ale tam nemám zkušenosti.)
viděl jsem tam úsek na dálnici před tunelem nad Janovem (takže žádná divočina někde na ostrově), kde na 100 m úseku bylo asi 10 rychlost omezujících značek – některé pevné, některé dočasné, vertikální i horizontální – navzájem si odporující. to byl asi největší extrém, ale obecně dopravní značení, a co se týče rychlosti obzvlášť, je v Itálii chaos, nepochopitelný pro člověka, natož pro AI.
U nás jsou řidiči hodně přecitlivělí a úzkostně dbají na dodržování vyhlášky. Například rozsvítí mlhovky už při náznaku mlhy.
Dobrý řidič se pozná podle toho jak brzdí. Jet za někým kdo pořád brnká o brzdový pedál aniž by bylo nutno brzdit je o nervy.
A kruháče to je kapitola sama pro sebe.
Když jsem poprvé v devadesátkách dorazil vozem Avia 31 turbo do Milána, byl jsem doslova vyděšen. Služebně starší kolega mě zaučoval a jen se smál a stále mě vysvětloval veškerá specifika italského provozu. Učil mě číst italský provoz a přesně věděl, co kdo udělá a jak na to reagovat. Například, proč první nechává na červené 1,5-2m volného místa. Zazadu se přiřítí zleva, zprava po chodníku skůtry a zařadí se dopředu. Sktůtry se elegantně napáskují i do dvou řad a zakláněči v první řadě stojí v záklonu prakticky pod semaforem a raketově vystřelí na “ ČERSTVÝ POMERANČ“. Dále je třeba dávat bacha, aby nedošlo ke střetu s vozidly, co projíždí na rosso fresco ( čerstvá červená). Skůtry na tangenciálách normálně podjíždějí zprava a je dobré bliknout,že se mohou bezpečně zařadit do pruhu nebo naopak krátkým zatroubením upozornit, že někdo na levoboku kdo není vidět má stejný úmysl. Celkem mě mrzí, že se v Itálii rozmohly různé radarové pasti a chodí různé vyděračské dopisy.
Přišel jsem italskému provozu na chuť. Tento způsob provozu praktikovat v Čechách, nedokážu odhadnout, co by nastalo dříve. Carmagedon nebo totální vybodování?
Máte bohužel pravdu. Ještě před pár lety by v itálii řidič, který by jel trvale vlevo bez toho, aby předjížděl, byl vyobcován a případně policejně „napomenut“. Dneska se tam jezdí vlevo stejně, jako v Německu. Evropská unie je tu holt od toho, abychom všichni dělali všechno stejně. Blbě.
Jako musím říct, že vesměs souhlasím s autorem i mnoha komentáři. I přes zjevnou živelnost v italské dopravě odjíždím z Itálie odpočatý, méně stresovaný a pozitivní. Co se později velice rychle mění se zmenšující se vzdáleností k matičce všech měst. A jestli bych si mohl vybrat, tak raději dopravní špičku v Římě než na P6 nebo P1.
Jezdím do Itálie, spíš severní půlky, dost často a naprosto souhlasím. Flexibilita Italů je super a i po dálnicích obvykle projde značné překročení rychlosti.
Hlavní je ta snaha si vyhovět. Netvoří se tam tak často vláčky tvořené jedním nebo dvěma polovodiči vepředu, kteří jedou poloviční rychlostí, než by se na tom místě dalo, za nimi zoufalý kamionista a za ním střečkující spěchálek, který by rád předjel, ale nejde to a tak opakovaně najíždí na dva metry ke kamiónu a osciluje mezi střední čárou a krajnicí.
Dojížděný Ital se buď uhne a nebo mnohem častěji zrychlí, dojíždějící Ital obvykle zpomalí nebo mnohem častěji rychle předjede a vmáčkne se do mezery menší než jeho auto.