Nedostižný Norton Commando - zpět na článek

Počet komentářů: 30

  1. …báječný stroj, pro mě připomínka dětství – sice jen motory v sajdkárkrosových mašinách sedmdesátých let, ale nádherná technika…

    1. No jo, to jsem čítával už v socialistickém provedení Světa motorů, že právě sajdkárkrosaři z toho motoru Norton ES2, dovedli nějak vybouchat i přes 70 koní! Podobně asi i plochodrážníci z toho motoru, co měl základ v ESO500. Na tu chvilku, při použití metylu a při nějakých 7-8.000 otáčkách, vlastně už na přelomu 60. a 70.let, jim to dávalo asi 120 koní z litru objemu! To DT plochodrážní pětikilo, mělo mít něco málo přes 60 koní.
      Na tu dobu, samozřejmě bez přeplňování, bez elektroniky, s karburátorem, dvěma ventily a s OHV rozvodem, je to stejně úžasné.
      Stejně tak „úžasné“ ale muselo být, v podstatě po každém závodě to celé zgenerálkovat. Kolikrát asi vydrží „kartery“, rozvody a ložisková futra komplet rozborku a sborku..?

  2. Líbí se mi ty horem vyvedené výfuky u verze „S“. Je mimo mé chápání, proč i většina cestovných endur zcela absurdně vede výfuky spodem pod převodovkou a uměle si tím snižuje světlou výšku… Jasně, obavy s popálení nohy beru, ale to se dá vyřešit teplotními kryty.

    1. Cestné enduro to je vlastne motocyklová kategória SUV. 95% pacientov stým nepôjde do terénu – a ozaj si pod pojmom terén nepredstavujem nejakú polňačku či štrkový príjazd k chate na Šumave. Áno existujú „borci“ čo ťahajú GS1150, GS1200, KTM1290, KTM1190, XLV1000 Varadero, XTZ1200 Super Téneré a pod. do ozajstných terénov, ale to je ozaj úzka skupinka podivínov. Ale to už sú tie motorky upravené a prerobené pomaly na poznanie – jeden masochista z východu Slovenska vyhodil Telelever zo svojho GS1150 a nahradil ho up-side-down prednými teleskopickými tlmičmi (ak sa nemýlim donorom tých „teleskopov“ bola KTM950 Adventure.
      Takže je jedno viacmenej jedno, že ide výfuk popod motor – jebne sa tam hliníkový šusplech a hotovo. Jo a pár rockov dozadu sa mi zdá Yamaha predstavovala nejaké cestné enduro so svojím motorom z cestnej motorky (a neviem či to bol paralelný dvojválec 700ccm, alebo paralelný trojválec 900ccm) a ten motor mal takú obrovskú olejovú vaňu dole a j s filtrom, že to len čakalo na to kto to prvý na nejakom obrubník odtrhne…..

      Ozaj. Veľká vďaka za článok.

      1. Super Tenerka přece nemusí jezdit jenom v terénu. Vždyť je to univerzální motorka. Takový pojízdný pohodlný křeslo, který zvládne cokoli. Akorát je docela dost těžká. Ale jinak super. Škoda že končí.

    2. I tohle to tak má.
      https://www.motorkari.cz/motokatalog/husqvarna/husqvarna-wr-250.html
      Popravdě jsem ale od r. 2001 (verze 99, ale 6-kvalt) fakt nenarazil na „limit“, daný tím laufem pod motorem. Tady je „motorek“ tak vysoko, že kvůli blbé svíčce/fajce/elektrice musí pryč nádrž. I přes ty rychloupínáky je to oser.
      Jezdím jenom rekreačně, byť občas po schodech či nakládací rampě na starém nádraží (může to na silnici, techničák je na 10kW, má to světla a 3 řitě výjimek) – ale hlavně chci říct, že ten lauf je tady úplně poslední, co by na tomto provedení motorovky omezovalo.
      Vzhledově mám bohužel přesně tu verzi z fotky pod tabulkou, takže je docela dobře možné, že se letos nesvezu :D

  3. Moc pěkný motocykl i článek. Tak ať dělá jenom radost.

  4. Norton Commander razem dava vetsi smysl.

    1. A ja si rikal, ze sw sice legendarni, ale ze by to stalo za clanek? :D

      1. Tiež ma to napadlo ako prvé. Taký Windows Commander používam doteraz.

    2. Mě hned napadlo, Norton Commander? To ještě někdo používá? Asi jsem už starej, když vím, co to je.

      1. No…jedine Volkov commander :-)

        1. Vsevolod Volkov je Ukrajinec. VC byl na tu dobu dokonalej.

  5. Krásná motorka a moc dobrý článek.

  6. Motorka i článek super. Jen si nedovedu představit to řazení pravou nohou…

    1. Není to žádná tragédie. Stejně jako kdyz clovek preleze z levo na pravostranné řízení u auta. Za chvili si zvykne. Ostatně i samotné ježdění nalevo je přirozenější a skoro polovina zemí resp.lidí to tak má…

      1. V čem je ježdění vlevo přirozenější? Na koních s mečem po levém boku už přece nejezdíme. A vzhledem k tomu, že +90% lidí v populaci jsou praváci, je řízení umístěné vlevo ergonomičtějíší a tudíž přirozenější.

        1. Líp vidíte na přednost zprava a kruháky se z ní nevymykají.

          1. Tak.
            V každém případě si člověk rychleji zvykne na ježdění vlevo než mu pak trvá se vrátit zpět ačkoli v RH provozu jinak tráví většinu života.
            Osobní zkušenost nejenom má ale i nemálo lidí v okolí. Čím to je ví jen Bůh či Příroda, možná nějaký genetický SW v hlavě …

          2. Tenhle mýtus je už několikrát vyvrácen. Při jízdě vlevo vidíte na přednost zprava lépe jen z hranice křižovatky, když stojíte. Ale jakmile se k ní blížíte, překáží vám skoro celou dobu A sloupek a auta v protisměru. Naopak při levostranném řízení při přijíždění ke křižovatce máty výhled na silnici s předností nerušený sloupkem protože A sloupek je perspektivou už vzadu.

            @kiv61 přechod a zvykání je jen subjektivní pocit z toho, že Vám je to příjemnější, ale to neznamená, že je to bezpečnější. To je jako když máte z hlediska evoluce subjektivně lepší pocit, když sedíte někde v koutě a zády ke stěně, ale praktičtější a bezpečnější je sedět co nejblíže dveřím. Krásně to potvrzuje například přechod ve Švédsku.

            90% populace jsou praváci a většina praváků má dominantní oko to levé, takže když už není sedadlo řidiče uprostřed, je lepší ho umístit na levou stranu po směru jízdy.

          3. Pokud si pamatuju z Anglie, mají kruháky oproti nám naopak a přednost zprava nemají vůbec. Řeší to vodorovným značením.

            1. Tohle je takové typicky anglicky „geniální“. Řešit přednost v jízdě vodorovným značením, je další způsob jak zpomalit provoz.

        2. Par let zpatky jsem nekde zahledl studii/vyzkum, ze kdyz se clovek dostane do nejake hodne krizove situace a nouzoveho brzdeni, pry ma vetsina lidi tendence pri takove situaci uhybat doleva. Coz je vyhodnejsi kdyz jedes vlevo, neprejedes takhle do protismeru, ale vyjedes ven z cesty.
          Zdroj ale uz nemam…

          1. Jasně byl to výzkum univerzity Middlesex University London, ten byl určitě objektivní, jako všechno, co se snaží impérium protlačit. To že ho pak vyvrátili na Caltechu a dokonce i na univerzitě v Keio (což jsou levojezdiči), to se trochu opomnělo.

            1. Dík, píšu si. Nikdy jsem to víc nestudoval, jen ta informace kolem mě proletěla.

  7. Článek byl zklamáním. Autor mě zákeřně nalákal tématem „výbuchy ruských raket ve školách“… A zas nic…

    Osm let ostřelování civilistů ze strany fašistické vlády už je asi nuda a žádné Putinovy zločiny v tom všem opět nebyly uvedeny :-/

  8. Slza mi vypadla… Mal som ES2 v rokoch cca 1988-1993. Oproti vtedy dominantným 634 neskutočný krútiaci moment, vyššia maximálka, nižšia spotreba. Ale na druhej strane problémy s palcovými rozmermi, whirworth závitmi. V roku 1991 som celý motor rozobral, dal som vyvážiť kľuku kdesi do Košíc, vymenil som ložiská, nový výbrus valca a nový piest, zabrúsil som ventily. Ten pocit, keď to po poskladaní naskočilo…:) Veľké problémy boli s primárom – suchá spojka, ale reťaz sa mala „brodiť“ v oleji pod spoločným krytom, vtedy neboli o-kružkové reťaze, takže som primár reťaz menil každých cca 1000 km a lamely som umýval acetónom každý večer v kempe. Ešteže bol chromovaný kryt uchytený na jednej skrutke, ak sa dobre pamätám. Ďakujem za perfektný článok, Norton forever!

  9. Ta údržba bude asi všem anglickým strojům společná. Kamarád, který se v Pennsylvánii dlouho živil opravami evropských veteránů, je toho názoru, že angličtí inženýři byli tak pyšní na své výtvory, že nutili majtele motory rozebírat a obdivovat detaily i při výměně svíčky.

    1. Sem si hned řikal no, s něčím takovým se kucí nemohli divit, že je žapončíci se strojema, co prostě FUNGUJOU, posrali do bankrotu.

      Tak schválně, na sto hodin na silnici, kolik tak hodin autor musí trávit v garáži?

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017