Nedaj-li medajli - zpět na článek

Počet komentářů: 299

  1. Jenom dotaz na Admina, nebo pana D-FENS, nebo na někoho kdo moderuje diskuse. Na tomto webu se vyhazují komenty aniž by tam byla vložená nějaká poznámka – tento komentář byl odstraněn – nebo něco podobného? Díky za odpověď. Přejí hezký den.

    1. mi se to oboji dvoji jeste nestalo za celou dobu, co tu plevelim diskuzi :)

      – ze by mi nekdo smazal comment
      – ze bych u nekoho jineho videl message, ze komentar byl odstranen

      Z toho usuzuju, ze spise bude problem, ze jsi to hodil omylem pod jine diskuzni tema,
      a ted si myslis, ze to mas smazane, to tu vidim naopak dnes a denne :)

      1. Panu OCS se to tuhle nějak rozbilo a psalo mu to, že musí být nejprve zmoderován. Bylo vidět, že je něco špatně, protože tyto jeho příspěvky se sice objevily ve výpisu nových, ale pak už se na ně nedalo dostat. Tak čert ví.

        1. Ode mne to stále vypadá stejně: http://www.ocs.cz/CD/dfens-moderation.jpg — hádám, že zde asi je sporné, zda gentleman smí hovořit o kurvách, jde-li o kurvy státní. Nebo tak něco.

          1. Pokud se nepletu, tak prispevek musi byt schvalen, pokud obsahuje prilis mnoho odkazu.
            Kdysi to tu nekdo zminoval…

          2. Číňani už dělají kde co, viz tuším Norinco (snad se nepletu), produkující spoustu zajímavých východních i západních zbraní dost za pakatel. S tím, jak klesá kvalita i dřívě solidních značek (Glock) a jiné si drží stále stejně mizernou (dle všeho S&W) číňan, kterej se naopak zlepšuje, časem bude zajímavá volba. Tak se třeba dočkáte.

  2. Ředitelku školy ženou před soud kvůli islámskému šátku.
    PRAHA.
    Dne 2. listopadu 2016 se koná soud s ředitelkou střední školy, která hájila sekulární české školství proti islamistům.
    Paní ředitelka je teď žalována islamisty a aktivisty z řad neziskovek. Je do nebe volající, že soudem nebyla daná věc zamítnuta bez projednávání, protože žijeme v sekulárním státě.
    Přijďte podpořit paní ředitelku.
    Kde: Praha 10 – Vršovice, Justiční palác na Mičankách, místnost 1.312 v 9:00 hod.

    (Omlouvám se za OT komentář. Ale tohle je neuvěřitelné,nechápu,za co chtějí ředitelku školy soudit).
    http://zpravy.idnes.cz/hidzab-stredni-zdravotnicka-skola-praha-zaloba-studentka-muslimka-1dx-/domaci.aspx?c=A160326_134002_domaci_fer

    1. Pomineme-li přesnost rádia Jerevan, které pominulo, že žalovaná není ředitelka, ale škola (a bez ohledu na žalobou uplatněný nárok je škola skutečně pasivně legitimována), potom musím konstatovat, že u nás není možné zamítnout věc bez projednání, pokud s tím obě strany nevysloví svůj souhlas (souhlas lze dát i mlčky, nereagováním na soudní výzvu).

      1. Jestli tomu dobře rozumím – pokud si do školy přinesu například nůž (ať jsme tematicky blízko tomuto serveru)tak přestože to bude školním řádem zakázáno musím poté nejprve souhlasit s projednáním aby mi to mohl někdo zakázat? Není možné mi to zakázat rovnou?

        1. Kolega GRENZER pozadoval zamitnuti zaloby jako takove, a to „bez projednavani“. Nacez kolega LWG rika, ze takto to neni mozne – tedy zamitnuti zaloby bez projednani, pokud s tim obe strany sporu nesouhlasi. Coz docela dava logiku – neni tedy mozne, aby soud uplatnil nejakou „zvuli“ a zamitl si jen tak nejakou zalobu, protoze napriklad soudce ma nejaky osobni nazor a v jeho ramci by to zamitl.
          (Jsem naprosty laik, takze takto si to predstavuju, mozna me kolega diskuter – pravnik – opravi :-))

          To, ze soudy uplatnuji zvuli zcela bezne, v tomto pripade s dovolenim nechci resit :-D

          1. Ano, je to tak, jde o konstrukci, kdy žalobu soud musí projednat, pokud splňuje nároky na soudní podání a tedy nebyly soudem odmítnuta , což je možno učinit i bez jednání, většinou musí předcházet výzva k ostranění nedostatků podání. Odmítnutí není rozhodnutí o nároku, žalobu lze podat opětovně, pokut tomu nebrání jiná překážka.

          2. Díky, původní příspěvek jsem četl již dříve a že obsahuje i tuto pasáž se mi povedlo zapomenout. Beru zpět, odvolávám co jsem odvolal a slibuji co jsem slíbil.

          3. Smysl (ani „logiku“) to tedy rozhodně nedává: zcela zjevně debilní žaloby by soud měl házet rovnou do koše bez dalšího projednávání a otravování stran (snad vyjma vystavení složenky žalujícímu za ztrátu času, danou nutností ty sračky číst) — absurdně nesmyslný je právě současný stav, kdy může totální kretén žalovat kohokoli za něco totálně kreténského, a soud (a hlavně nevinný žalovaný) s tím musí naprosto zbytečně trávit čas a nervy.

            1. Ono by to nejvetsi smysl melo v okamziku, kdy by v pripade zamitnuti takove zaloby musel nest zalobce naklady, vcetne odskodneni zalovane strany za usly zisk / cas / moralni ujmu / atd
              Ber to jako zkratku, no tak by to imho melo fungovat a bylo by to ok. Vcetne toho, ze kdyz nekoho zazaluje „stat“ a pak se ukaze, ze se trestny cin/prestupek/atd nestal, mel by tento byt odskodnen.

              1. Jenže problém je v tom, že to „odškodnění“ jaksi technicky není možné. Čas života je pravzácný statek; pokud Ti jej někdo svévolně sebere, je sice hezké, dá-li Ti pak nějaké peníze, aby to tolik nebolelo; ale ten čas Ti prostě nevrátí, to jaksi nejde.

                1. Tak spravne reseni samozrejme je takove, kdy se do toho zadny stat nebude srat, necha se to na soukromych soudech a podobnych vecech a oni uz si to nejak vymysli.
                  To je jasne..
                  Ale zkousim premyslet nad dnesnim realnym svetem, kde to uplne neni pruchozi.
                  To co pisu ciste teoreticky mozne v dnesnim svete je…beru to tedy tak, navrhnout nejake reseni, ktere je v dnesnim svete jeste pruchozi..

                  1. No, to, co píši já, totiž že zcela zjevně debilní žaloby by soud měl házet rovnou do koše bez dalšího projednávání a otravování stran , to rozhodně možné je také (v současném systému státní justice, bez soukromých soudů a podobných věcí), a mnohem snáz a s menšími náklady. Jen to je v současném absurdistánu jaksi demodé :(

                    1. At ocs 2.11.2016 v 19:56

                      zcela zjevně debilní žaloby by soud měl házet rovnou do koše bez dalšího projednávání a otravování stran

                      Avšak qui custodiet ipsos custodes? Neboli jak zajistit, aby zcela zjevně rozumné žaloby soud neházel rovnou do koše bez dalšího projednávání a otravování stran… Předesílám, že stran existence hastrmanů a dobrých víl ve mně už pár desítek let hlodají jisté pochybnosti.

                    2. Inu, soudcům přece věříme*, že se dokáží rozhodovat odpovědně a moudře — jinak bychom jim přece vůbec nemohli dovolit, aby nás soudili, že ne?

                      Každopádně důrazně tvrdím, že zmíněné risiko je menší, než risiko justičních omylů; jsme-li ochotni akceptovat, že nás odsoudí nějaký kretén zcela ignorující všechny důkazy, jež svědčí v naši nevinu**, pak přece relativně oproti tomu je risiko, že týž nebo jiný kretén zahodí causu, již by bylo vhodné soudit, směšně bezzubé.
                      ___
                      * „my“ jako „voliči a občané ČR, uznávající a ctítí demokratickou státní moc“; já osobně rozhodně nikoli, já bych celou státní justici bez náhrady zrušil, neboť jsem pevně a důvodně přesvědčen, že problémy, jež by to vyvolalo, jsou řádově menší než problémy, jež by to vyřešilo. Ale to je v kontextu „hledání praktického řešení v současném světě“ varianta zcela mimo hru.
                      ** například a zdaleka nejen jako v cause http://karasek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=424037

                    3. At ocs 3.11.2016 v 1:30

                      Inu, soudcům přece věříme…
                      Jak už jsem psal, stran existence hastrmanů a dobrých víl ve mně už pár desítek let hlodají jisté pochybnosti.

                      Každopádně důrazně tvrdím, že … směšně bezzubé.

                      Do důrazného tvrzení se Vám podle mého názoru vloudila chybička. Odsoudí-li Vás nějaký kretén ignorující důkazy, můžete využít opravné prostředky. Zahodí-li tentýž kretén Vaši kauzu, opravné prostředky použít nemůžete, neboť aby Váš výše deklarovaný požadavek na možnost zahodit kauzu do koše měl smysl, nesměl by proti tomuto zahození do koše existovat opravný prostředek. Jinak by situace zůstala stejná, pouze by se prodloužila doba soudního projednávání o vytahování zahozených kauz z koše. Můžete namítat, že příčetný žalobce nebude zahozenou kauzu z koše tahat zpět na světlo boží, ale ruku na srdce – jaká je pravděpodobnost, že zjevně debilní žaloby podávají příčetní žalobci?

                    4. Stran těch „opravných prostředků“, zkuste si prosím přečíst ten odkaz v poznámce **, ať vidíte, jak přesně fungují :/

                    5. Já bych snad jen konstatoval, že bychom měli rozlišti proces civilní a trestní, bo jsme se výše bavili o žalobě a dokud nebudeme mít institut soukromé obžaloby, tak je argumentace trestním právem analogií velmi těžko použitelnou a až (pokud) takový institut budeme mít, bude mít úplně jiné trestní právo, které se tomu současnému bude podobat asi jako se pokladna v supermarketu podobá laserovému dálkoměru, nebo taková nějaká podobnost tam bude.

                      Takže když jsme vytřídili jablka od hrušek, vrátil bych se k meritu debaty – možnosti „hodit do koše“ bez projednání „debilní žalobu“. Již jsem se o tom částečně zmiňovatl, ale:

                      Takže ona ta možnost existuje na úrovni odmítnutí, že žaloba je tak debilní, že z ní například není poznat, o co žalobci jde, proti komu směřuje, kdo jí podává, atd. O hrozbě takového následku soud poučuje žalobce a dává mu lhůtu na opravu. Upozorňuji, že v případě odmítnutí žaloby není nárok popřen, nenastává překážka res iudicata, žalobu lze podat znovu.

                      Na úrovni uplatněného nároku toto nelze – na rozdíl od trestního práva nemáme předběžné projednání žaloby (ono se podle trestařů málo užívá i u té obžaloby) a hodnocení uplatněného nároku bez jednání známe pouze:

                      – ve věci samé při vydání platebního rozkazu, tedy jen tam, kde se věc týká peněžitých plnění a zde se neprovádí dokazování, posuzuje se zjednodušeně podaná žaloba co do skutkových tvrzení a PL se neodůvodňuje, symetricky pak nemusí být odůvodněn odpor (nevyzve-li k tomu žalovaného soud usnesením).

                      – ve věci řízení o osvobození od soudního poplatku je možno osvobození nepřiznat, pokud uplatněný nárok směřuje na zjevně neúspěšné hájení práva (nebo jak přesně to tam je). V praxi jsem to nepotkal, v judikaře ano. Zde jde skutečně o předvídání výsledku sporu, ale nebrání to přístupu k jednání – pouze brání osvobození od SP.

                      Dovedu si představit nějaké „předběžné zastavení“, kde by soud de facto zastavil věc s odůvodněním, proč tak činí (zjevně neúspěšný nárok), ale po pravdě řečeno, pouze tehdy, pokud by byl k dispozici následěný odpor.

                    6. Kdo chce, může sledovat kauzu http://ekonomika.idnes.cz/soud-v-ostrave-spustil-insolvenci-kooperativy-f5g-/ekonomika.aspx?c=A161103_083043_ekonomika_fih

                      Nejde tedy o žalobu. Zde bylo zahájeno ins. řízení (dojitím návrhu) a návrh bude zjevně odmítnut (neobsahuje náležitosti). V přímém přenosu na insolvenčním rejstříku.

                    7. At ocs 3.11.2016 v 3:24

                      Stran těch „opravných prostředků“, zkuste si prosím přečíst ten odkaz v poznámce **, ať vidíte, jak přesně fungují :/

                      Nemá cenu to dál rozpatlávat. Pokud jste z mých poznámek usoudil, že se domnívám, že opravné prostředky jsou stoprocentně účinné, pak se omlouvám za nedostatečně polopatické zdůvodnění.

                      P.S. Jak fungovaly opravné prostředky v případě, který se mně osobně týkal, celkem přesně vím, k tomu nepotřebuji odkaz na notoricky známý případ jejich pravděpodobného selhání. To selhání pouze potvrzuje oprávněnost mé nedůvěry ve smysluplnost záměru udělit soudci pravomoc smést dle své vlastní úvahy zjevně debilní žaloby do koše, jak jste v příspěvku, na který jsem původně reagoval, navrhl.

                    8. Já to zkusím ještě naposledy s jednou hrstí hrachu.
                      Představa, že by to vedlo k nádherné a dokonalé Utopii, v níž vlk a beránek se budou pást spolu a lev jako dobytče bude žrát slámu, je mi dokonale vzdálena.
                      Tvrdím však, že v libovolném systému (včetně současného) by to méně méně závažných problémů přineslo a více více podstatných řešilo.

                    9. At ocs 3.11.2016 v 15:56

                      Já to zkusím ještě naposledy s jednou hrstí hrachu.
                      Hrách Vám nějak pomáhá tříbit argumentaci?

                      Tvrdím však, že v libovolném systému (včetně současného) by to méně méně závažných problémů přineslo a více více podstatných řešilo.

                      Vaše tvrzení považuji na základě osobních zkušeností s byrokracií současného systému za chybné. Ponechat soudci stávajíci možnosti kurvit lidem životy, nádavkem mu dobrovolně kurvicí paletu rozšířit o možnost další, a očekávat, že výsledkem bude zvýšení pravděpodobnosti, že ke kurvení nedojde… To je pro mně snad až příliš novátorský přístup.

                      Je samozřejmě možné, že se Vaše definice pojmů „méně závažných problémů“ a „více podstatných (problémů)“ natolik liší od mé, že pro Vás toto tvrzení chybné není. Pak se zcela pochopitelně neshodneme a jak jsem již uvedl, považuji za zbytečné to dále rozpatlávat.

                    10. 1. Nesouzení = nekurvení životů lidem.
                      Možnost zahodit nějaké kausy (a) buď soudce nevyužije, a pak jsme na tom přesně stejně jako dosud, (b) nebo využije, a pak jsme na tom lépe než dosud.
                      Dokonce jsem pevně přesvědčen, že kdyby se zcela náhodně vylosovalo N % podání, jež se spláchnou nečtená, byli bychom na tom lépe než dosud, protože goto 1.

                    11. P.S. Až nějaký soud u nás zruší EET (bodový systém, kontrolní hlášení, „objektivní odpovědnost“, technické kontroly automobilů, majetková přiznání, registraci palných zbraní, yadda yadda yadda…) jako zcela neústavní a základní lidská práva narušující svinstvo, upravím svůj názor a veřejně a pokorně uznám, že jsem se mýlil.

                    12. Re: ocs
                      3.11.2016 v 19:30

                      Tak to drive hrabe rozqetou. Mame ustavni republiku, ne svobodu a zrizeni respektujici lidska prava.

                    13. At ocs 3.11.2016 v 19:26

                      1. Nesouzení = nekurvení životů lidem.

                      Aha, zde jest zakopán pes. Pro mně tato rovnost rozhodně neplatí.

                      Možnost zahodit nějaké kausy (a) buď soudce nevyužije, a pak jsme na tom přesně stejně jako dosud, (b) nebo využije, a pak jsme na tom lépe než dosud.

                      Nevím, kdo je ten „my“ z Vašeho výčtu. Kdyby v tom jediném případě, kdy jsem byl účasten soudního řízení, soudce postupoval podle bodu (b), měl bych zkurvený život (tedy za předpokladu akceptace premisy, že za zkurvení budeme považovat zhoršení stavu, nikoli terminální devastaci). Jelikož nejsem příznivcem binární generalizace osobních zkušeností, věřím, že existuje neprázdná množina situací, kdy by nesouzení bylo přínosem. Ale protože hastrmani a dobré víly tramtarará, zůstávám stran generálního přínosu skeptikem.

                    14. Nu, mohu něco přehlížet; leč tady odsud to vypadá, že (a) aby to, co píšete dávalo smysl, musíte pevně věřit, že positivní přínos soudců převáží jejich negativní efekty, (b) což možná nenaplňuje definici víry v hastrmany, nicméně v dobré víly docela určitě.

                    15. At ocs 3.11.2016 v 20:12

                      Nu, mohu něco přehlížet

                      Ano, odsud to tak rozhodně vypadá.

                      leč tady odsud to vypadá, že (a) aby to, co píšete dávalo smysl, musíte pevně věřit, že positivní přínos soudců převáží jejich negativní efekty

                      Ale no tak, to je už trošku křeč, n’est-ce pas? Pokud mě paměť neklame, celou dobu píši, že rozšířením pravomoci soudců o možnost ignorovat libovolně zvolené žaloby (která de facto vznikne splněním Vašeho požadavku umožnit soudcům ignorovat zjevně debilní žaloby) se rozšíří i sortiment možností soudců škodit. Věru nechápu, na čem zakládáte své přesvědčení, že soudci budou ignorovat výhradně zjevně debilní žaloby a nevyserou se i na ty oprávněné. Na základě pozorování reality očekávám, že by ke kurvení životů (třeba jako odkazovaný Václav Houštecký) docházelo stejnou měrou jako dosud a přibylo by k tomu i kurvení životů pomocí ignorování nepohodlných žalob.

                      A pak kdože tu věří na dobré víly :-)

                    16. Re: ocs 3.11.2016 v 19:26

                      Takže když třeba můj klient nedostal zaplaceno zboží, měl na to důkazy včetně uznání, přes výzvy atd. stejně nedostal zaplaceno a podal žalobu, tak kdyby jí někdo spláchnul nečtenou, tak by jako bylo na světě lépe (mluvím o konkrétním případu, kdy nedošlo na exekuci, po prvoinstančním rozsudku protistrana plnila bez toho, aby podala opravné prostředky).

                      Když nájemce odmítal vyklidit nemovité věci po skončení nájmu a klienti podali žaloby a nájemce nakonec vyklidil v kombinaci toho, že obdobnou situaci projel u jiné protistrany i v odvolačce a nakonec s mými klienty v první instanci (zvláštění, že s jedním to vzal smírem a s dalšími dvěma se dále soudil). Pod tlakem těchto rozhodnutí (opravdu až po jejich vydání) nakonec uzavřel dohodu o finanční kompenzaci a o ušlý zisk jsme se již soudit nemuseli. Bylo by lépe, kdyby tyto žaloby byly smeteny ze stolu bez čtení a nekurvil se nájemci život tím, že ho někdo vyhání z cizích nemovitostí, ke kterým nemá žádný vztah?

                      Když si někdo půjčil lešení nebo traktor a nebyl ochoten je vydat zpět do soudního rozhodnutí… bylo by lépe, kdy bylo smeteno?

                      Atd., atp., atfdk.

                    17. Tohle vlákno mne nezaujalo natolik, abych o předmětu sporu hlouběji přemýšlel a nemám tedy žádný názor na to, kdo v něm má pravdu.
                      Co je ale zjevné i bez hlubšího přemýšlení, je irelevance Tvého komentáře. Tvrzení, že něco většinou prospívá, vážně nelze smysluplně oponovat třemi příklady, kdy to škodí;-)
                      (U jiného bych to asi přešel, ale Ty bys snad nemusel…)

                    18. Jistě, měl by dodat, že takové případy jsou tři z pěti, a pak už to „většinou“ skutečně neplatí…

                    19. Zřejmě ale na rozdíl od Vás chápe, že „dodat“ je podstatně jednodušší, než „obhájit“.

                    20. Ta podstatná otázka není, zda takové případy existují (o tom nikdy nebylo pochyb), nýbrž zda náhodou by to, že by nenastávaly (resp. nastávaly s menší pravděpodobností než nyní), nebylo více než dobrou cenou za to, že by nenastávala (resp. — ditto) ani ta svinstva typu výše odkázaného pana Houšteckého, známé Laciniády apod.

                    21. Ty máš zjevně dojem, že budou-li soudy moci rozhodovat i o tom, které žaloby stojí za projednání a které ne, budou méně soudit, ergo páchat méně škody. Je vhodné si ale uvědomit, že i rozhodování o tom, co má a co nemá být smeteno se stolu, je svého druhu soud či rozsudek, tedy množství rozsudků by se nijak nezměnilo, jen by měl feudál v taláru ještě větší prostor pro svévoli, než teď.

                    22. Nu, přiznávám, že kdybych skutečně měl pravomoc to zavést, analyzoval bych situaci detailněji a více bych se jí věnoval; na úrovni, na níž se bavíme, mne zase až tolik netrápí, zda něco nepřehlížím.

                      Přesto však mám dojem, že by to mělo pomoci, a nevidím moc šance na zhoršení — podívejme se na čtyři extrémní případy:
                      (a) odpovědný a moudrý soudce, smysluplná causa — proti dnešní situaci se nic nemění, takový soudce takovou causu nezahodí;
                      (b) odpovědný a moudrý soudce, absurdní pitomost — proti dnešní situaci obrovské plus, neboť nebude třeba, aby soudce (i strany) ztrácely tou hovadinou čas;
                      (c) soudce kretén, smysluplná causa — vzniká nové risiko, že ji zahodí; nicméně jelikož náš zkoumaný soudce je kretén, je to pořád šance na menší průser, než když se jí s nadšením chopí a rozsoudí ji naprosto hovadsky. V celkovém součtu podle mne situace zhruba stejná jako dnes, výhody a nevýhody se zhruba vyrovnají;
                      (d) soudce kretén, absurdní pitomost — proti dnešní situaci mírné plus, je šance, že ji zahodí (byť i třeba jen z prosté lenosti*), což je vždy dobře, neboť souzení totální hovadiny je vždy špatné.

                      Celkově v tom tedy stále vidím jen samá positiva a sociální jistoty výhody oproti současnému stavu, ať dělám co dělám.
                      ____
                      * Vida, tento faktor mne předtím ani nenapadl, a myslím, že bude také nezanedbatelný — šance, že kretén bude zahazovat causy jen z prosté lenosti je, myslím, o něco větší, než že tak bude činit soudce moudrý a odpovědný (byť tento principiální nepoměr by zase nepochybně silně moderovalo histrionství kreténů). Jeví se tedy pravděpodobným, že by to navíc mohlo mírně — mírně, ale měřitelně — posunout hranici směrem „trošku více caus bude souzeno soudci odpovědnými a moudrými, poněkud méně jich bude souzeno kretény“. A to je také celkem žádoucí.

                    23. Naprostá většina nlních, zdravých lidí touží po moci nad druhými (a opravdu nehodlám ztrácet čas s těmi, jimž mravními imperativy vymyté mozky nedovolují si to připustit, ba ani se sráči, již si moc oškliví, protože na ni nedosáhnou, podobně jako když hrbaté intelektuálky v plandavých svetrech pohrdají fysičnem), přičemž jedinou skutečnou mocí je ta svévolná.
                      Té soudci mají víc, než kdo jiný, ale jisté limity jejich svévole přec jen má, protože bez určité míry důvěry veřejnosti se justice neobejde. Řekl bych, že nepsaný zákon kluků v talárech, co spolu mluví, zní asi nějak takto: „hoši, jednou jsme mocenskou elitou, tak si to trochu užijme a klidně si udělejme dobře třeba tím, že nakopeme prdel tomu, kdo nás, zákon nezákon, tak nějak lidsky sere. Můžeme si dovolit docela dost, protože novinářská sebranka, která se cítí být taky na kocourkovském výsluní, si stejně jako my nepřeje destabilisaci tohohle prima systému a rozvášněnou chátru v ulicích, pročež nám bude krýt záda a většinu našich svinstev ututlá. Přesto to nesmíme přehánět a pokud některý z nás vyčerpá příliš mnoho z trpělivosti davu, my ostatní budeme muset soudit o to slušněji, abychom to vyžehlili, což nás moc nebaví. Takového samozřejmě čeká spravedlivá vende… pardon, kárné opatření, a možná s ním i přestaneme kamarádit.“
                      Tohle a nic jiného (na pubertální úvahy o svědomí jsem už vážně starý) nutí soudní vrchnost k alespoň předstíranému respektu k zákonu i obecné morálce.
                      Tvůj soudce kretén nebude tedy ani tak kreténem, jako spíš člověkem, jenž si svévole dopřává víc, než je zdrávo. Proto si myslím, že ve Tvém příkladě (c) bude zahazovat právě ty případy, v nichž by rozsudkem podle svého gusta odčerpal klukům, co spolu mluví, příliš mnoho kreditů. Zahození je jednodušší a méně riskantní, než další diskreditace dalším hovadským rozhodnutím.
                      Zda by došlo ke zlepšení nebo zhoršení situace, záleží dost od poměru výskytu jednotlivých Tebou nastíněných alternativ. Pokud by převažovaly případy soudců, jež nazýváš kretény, jeví se mi být naděje na zlepšení značně bláhovou.

    2. Ředitelku chtějí soudit za to, že se chovala jinak, než by si Šabatová představovala. Jindy se lidi soudí proto, že je potřeba vykázat aktivitu v boji s korupcí, jindy zase tvrdý postup proti kriminálníkům… Zda někdo něco spáchal, nebo zda to, co bylo spácháno představuje nějakou reálnou škodu, to je vedlejší. Pokud se někdy povede odsoudit skutečného pachatele tak fajn, pokud ne, tak se svět nezboří.

      Podle mě je to celé postavené na hlavu. Za řekněme normálnějšího stavu věcí by si vedení školy mělo být schopno nastavit pravidla jak chce. Například v Holandsku některá škola nepřijme dítě, když rodiče doma čtou z „nesprávného“ překladu Bible nebo mají doma prolhanou skříňku na civění. Jiná zase bude po holkách vyžadovat nošení šátku. A když se někomu podmínky nebudou líbit, tak na tu školu svoje dítě nebude cpát.

      Na druhé straně stát by opravdu diskriminovat neměl, už proto, že se staví do posice toho, kdo je tu pro všechny. A už vůbec ne podle takové pitomosti jako je pokrývka hlavy (či z ne zase tak dávné minulosti to, jak má člověk dlouhé vlasy a zda nosí jeansy). To je taky docela jasné a pokud by se stát nes.al naprosto do všeho, asi by s tím nebyly ani praktické problémy.

      Jenže český stát se do všeho s..e, drtivá většina škol je státních (a zbylé pod tuhým státním dozorem) a tak střetem těch dvou principů vznikají tyhle přiblblé situace.

      1. Právníkům se omlouvám za tu zkratku – spor je samozřejmě veden proti škole jako instituci.

      2. Holandsko mne ale nezajímá a ani by nikoho zajímat nemělo, Tamní (a německé taky) poměry znám velmi dobře. Čechy jsou, zatím, co se týče školství, nejsvobodnější (a také nejrozumnější) země na světě. Udržme si to. Tedy – šátek na hlavě ve škole – ano, kdykoliv a kdekoliv. Číro na hlavě – kdykoliv a kdekoliv. Atd.
        Slušné chování, respekt k učiteli, ohleduplnost ke spolužáků a ku školnímu zařízení, snaha se něco naučit – vždy a všude a bezpodmínečně, jinak okamžitě dohovor s rodiči, třeba každodenní, návštěvy v rodině, sostředěný tlak na mlaďocha, nebo konec zvonec, škola nebude sloužit. Rodiče a učiteleé – jen a jen za jeden provaz, třídní schůzky minimálně jendou měsíčně, domluva učitele a rodičů častěji.
        Zabývejme se důležitými věcmi, ne kravinami.

        1. Budu dělat, že tu absurdní prvou větu jsem vůbec nečtl.
          Stran té „nejrozumnější“ země na světě, no, nevím; podle mně dostupných informací je to v mnoha (zdaleka ovšem ne všech) státech USA mnohem méně špatné, než u nás — kupříkladu domácí výuka je tam mnohem menší problém než zde. Zde sice není zakázaná jako v zemi Gestapa, nicméně úřední okak kolem ní je nemalý.

        2. O Vaší znalosti holandských poměrů si dovoluji velmi pochybovat. Proč by nikoho neměl zajímat systém, který přes sto let velmi dobře funguje s výrazně menšími státními zásahy? Inu pravda, tupce cizí zkušenosti zpravidla moc nezajímají. Já si ale myslím, že ochota a schopnost nechat se inspirovat u věcí, které zjevně fungují (nezaměňovat s bezmyšlenkovým přijímáním všeho cizího) je velmi užitečná věc.

          Současné české školství nejsvobodnější a nejrozumnější? Uff, kde jste na takovou pitomost přišel? Vždyť stát školám (i těm nominálně soukromým) diktuje skoro všechno. Rozdělení do předmětů, počty hodin, osnovy (i když se jim osnovy neříká). Já sleduju české a holandské školství paralelně takříkajíc z první ruky* a velmi doufám, že to holandské nezreformují, než jím prolezou všechny naše děti.

          S absolventy současných českých škol se setkávám i při nějakých brigádách, které vypisujeme apod. Šestnáctiletý student, který neumí spočítat jednoduchou trigonometrickou úlohu při stavbě dřevníku je spíš pravidlem než výjimkou. O debilovi, co mu dali maturitní lejstro a výuční list na elektrotechnické škole aniž by uměl zapojit rozvaděč a jedno světlo nemluvě.

          Mimochodem, zrovna ono „konec zvonec“ v českých školách z rozhodnutí státu prostě udělat nemůžete. Spolupráce rodiny tak možná na „elitních“ školách, na běžných základkách je to těžká fikce. A české pojetí inkluse, to je neskutečná absurdita.
          ___
          * děti chodí primárně do holandských škol, ale v CZ jsou zapsány přes domácí vyučování a do české školy občas chodí taky, kromě toho mám mezi českými učiteli pár dobrých kamarádů.

          1. Počkej. Co si vybavuji, ta světla jsou dvě a navrch ještě s vypínačem!!! :D A o inovativním (a záměrném) vypínání nuly místo fáze, to jsi taky pomlčel ;)

            Jinak ano, domácí vyučování v českých zemích je okak neskutečný a v podstatě jediný způsob, kterým toho lze dosáhnout bez zvýšeného dohledu represivního dohledu je dlouhodobý pobyt v zahraničí s docházkou dětí do tamní školy. Neznám nikoho, kdo by to ustál a byl přitom stále v ČR.
            Podmínkou přitom je minimálně 1x za 18 měsíců dostavit se do domovské školy k přezkoušení z těch předmětů, kde se osnovy obou států liší (typicky jde o češtinu, dějepis a občanskou nauku, či jak se to dnes jmenuje). Naštěstí už není nutné při dlouhodobém pobytu v kapitalistické cizině nechávat děti v české internátní škole v Praze. I když vím o případu, kdy byla v 80. letech povolena domácí škola (a jen základní), neboť ta nejbližší povolená byla sovětská a až ve Vídni. Znamenalo to nejen domluvu s vedením domovské školy (podrobnosti typu kolik na to padlo videí a ZX Specter nevím), ale hlavně dát československému velvyslanectví právo kontrolovat, zda a jak výuka probíhá.

            1. Neznám nikoho, kdo by to ustál a byl přitom stále v ČR
              Možná identita xid z Ryby; neznám dotyčného osobně a tak to nevím, ale tady podle toho to nevypadá, že by moc cestovali, ačkoli kdo ví.

              1. Takový člověk má můj velký respekt.

            2. V zadání bylo samozřejmě světlo jedno a nade dveřmi. Proč ten kretén dal dvě do klenby a ještě to propojil kabelem tak, že to hraničí s podporou a propagací dle §403 TrZ, to fakt netuším.

              Režimy domácího vyučování jsou dva:
              1. na prvním stupni je to prostě domácí vyučování, na které není nárok, obnáší to haldu obíhání různých poraden apod. ale pořád se dá najít spřátelený ředitel školy, přes kterého se to dá udělat.

              2. na druhém stupni je to obecně zakázáno, povoleno je jen pár výjimek (tuším asi 20 škol v celém státě) a je to vedené jako experiment, takže se to zařizuje výrazně hůř.

              Socani to chtějí dál omezovat, protože se bojí toho, že pod zástěrkou domácího vzdělávání by docházelo ke vzniku paralelního školního systému, kde by se děti oficiálně učily v rodině, ale v praxi by si rodičové tvořili neoficiální školy, kde by se ve výuce střídali, zvali nepříbuzné vyučující apod. A to samozřejmě socanská věrchuška nemůže připustit.

              1. V těchto případech, kdy opravdu není lze nalézt kloudnej důvod, proč tam dávat něco jinýho, nebo něco navíc, než co bylo v požadavcích, je odpověď většinou prostá: protože mistr to navíc naúčtuje taky.

              2. Ber to z té lepší stránky – takovou elektroinstalaci ve sklepě nikdo nemá a asi nikdy mít nebude. Třeba to prodáš za pár let na nějaké aukci moderního umění :D

                Osobně jsem režimy domácího vyučování studovat nemusel, protože když jsem to musel řešit, ta obě děti navštěvovaly spřátelenou školu. Ale bohužel, nejde jen o socany. I po 10 letech mám v paměti názor našeho tehdejšího starosty za ODS, že by nejradši nahnal všechny děti z celé městské části do jediné mamutí školy, že to by byla ta nejkvalitnější a nejefektivnější výuka. Říkal to zcela střízliv a naprosto vážně. Jen litoval, že na to nemá prachy.

        3. „Slušné chování, respekt k učiteli, ohleduplnost ke spolužáků a ku školnímu zařízení, snaha se něco naučit“… Ano, takové školy v ČR existují a oba mí potomci takovými prošli, ale rozhodně nejsou pravidlem. Člověk musí i ve velkých městech dost hledat a pak se musí snažit, aby zřizovatel takovou školu nechtěl zavřít.

          Problém je ale nejvíc ve vztahu rodiče-škola. Nevěřil byste, jak vysoké procento rodičů se ke škole (a to i výběrové!) chová stylem „tady máte toho mýho fakana a koukejte ho všechno naučit, a ať se moc nepředře. Já pro to nehnu ani prstem. Jo, a chraň vás ruka Páně mu zkřivit vlas nebo mu něco vyčítat…“ O jednom provazu školy s rodiči si můžete nechat jen zdát, dítko s takovýmto zázemím fakt se slušně nechová, o respektu k učitelům ani nemluvě. Vtip je ten, že (pokud takové chování ve třídě nepřeváží) to takovému dítku dávají spolužáci sežrat takovým způsobem, že buď se tomu slušnému chování a respektu naučí, nebo radši odejde. (A aby to někdo blbě nepochopil – nejde o nějakou šikanu nebo fyzické napadání, „pouze“ ho dokonale ignorují.) Třídní schůzky nejsou důležité, nyní máme jen dvě ročně (vždy po čtvrtletní konferenci), učitelé ale mají konzultační hodiny, kdy je možné se s nimi setkat a probrat co je třeba, akutní věci se startují přes email či SMS.

        4. Ajvaj, slova pana JJ musím potvrdit v plné míře.
          Praxi u mne vykonával student III. ročníku oboru mechanik – elektronik.
          Otravně to opět musím srovnat se svou praxí ze svého III. ročníku velmi podobného oboru, kdy jsme už ve třeťáku běžně a souběžně na praxi v profesionálním provozu vykonávali tytéž zodpovědné činnosti, jako stávající zaměstnanci.
          Bylo tak nějak považováno za automatické, že máme základní znalosti o principech a funkci zařízení a přístrojů, na kterých pracujeme – pokud ale bylo třeba, tak „staří psi“ poradili a dovysvětlili, nicméně už tehdy padaly hlášky ala „kurva co vás to v té škole učí za píčoviny“. V hodně případech to už tehdy byla pravda, praxe byla v hodně místech dosti vzdálena školní teorii v tom smyslu, že nás ve škole učili věci, které se v praxi už nějakých 10 let nepoužívaly – a to bylo za bolševika.
          Nicméně nás nikdo nevodil za ručičky a nutili nás samostatně uvažovat, aplikovat znalosti ze školy v praxi.
          Jenže jak jsem měl možnost se na vlastní oči a uši přesvědčit, tak chlapec ze třeťáku s průměrným zájmem o obor /ani nadšený fanda, ale ani ignorant/ měl znalosti, odpovídající tak mému prvnímu ročníku, něco mezi naší tehdejší fyzikou 9. ročníku ZŠ a prvákem, kde se začaly v předmětu „Elektronika“ probírat odbornější záležitosti.
          Ztratil jsem v podstatě tři měsíce práce, protože průměrně šikovného kluka, co už v deset dopoledne myslel na úplně něco jiného, bylo nutné za tu ručičku doslova vodit, naučit pájet /ve III. ročníku!!!/, naučit pracovat s odsávačkou, o měření obecně ani nemluvě. Tam bylo nutno začít úplně od začátku, protože žák III. ročníku oboru mechanik – elektronik do té doby znal jen „školní“ voltmetry-ampérmetry z labin a jednoduchý noname digitální multimetr asi tak za tři stovky. Co to je generátor funkcí, nf milivoltmetr, analyzátor spektra či jednoduchý, jednokanálový analogový osciloskop bylo nutno dopodrobna vysvětlit a prakticky ukázat, co to všechno umí, co všechno se s tím dá měřit, odhalit a nakolik to zkrátí čas při práci.
          Představte si, že je nějaký dement zkoušel učit předmět „diagnostika obvodů“ tím způsobem, že u podezřelého či nefunkčního obvodu nejprve dotykovým teploměrem změříme teplotu „podezřelých“ součástí!! Co to ale kurva je „podezřelá součást“ už jim nikdo nevysvětlil a pojem sám o sobě je v základní diagnostice tak bizarní, že snad ani nemá smysl o tom mluvit. On ten hoch na konci III.ročníku ještě neměl ze školy uloženo v hlavě, že je potřeba v prvé řadě zajistit nefunkční obvod proti dalším škodám a až poté je třeba se jako zadruhé pustit do specifického měřicího postupu..
          Přitom ta dotyčná SPŠE je/byla vyhlášená svou slušnou úrovní a jejích pár absolventů jsem osobně poznal. Bylo mi mladíkem řečeno, že „aj profáci na to už kašlou“, že se hodně opisuje z tabule, z knížek a příruček, ale velice málo se názorně, na příkladech vysvětluje. Prý je to už skrznaskrz prolezlé všemi předměty křížem, angličtinu či jiný volitelný jazyk nevyjímaje.
          Myslíte, že prudce se snižující úroveň odborného/učňovského školství je něčí úmysl, nebo vedlejší produkt hnijícího systému?

          1. Skokove brutalni osekani praxe i odborne teorie a masivni pridavani predmetu naprosto s oborem nesouvisejicich a rozsirovani obsahu predmetu nesouvisejicich, ktere skola uz mela (Beletrie, zoologie, historie…) zacalo na vetsine ucebnich oboru kratce po roce 2000, takze u nekterych skol je rocnik ukonceni 2002 bez maturity trida lidi, co meli praxi jako 50% ucebni doby, rocnik 2004 pak mel priblizne 15% praxe, vetsinou sestavajici z uklidu, protoze takove lidi, bez temer zadne odborne pripravy, neslo pustit k nicemu.

            Ve stejne dobe, jako zavadeni maturit pro ucebni obory na ukor praxe se zacalo vest krizove tazeni proti lepsim gymplum, byly ruseny, nebo sjednocovany s horsimi. Cela tato iniciativa, zalozena na myslence, ze prumer je nejlepsi a rozdily se musi smyvat, byla dilem sboru lidi okolo Petry Buzkove. Zda to byl ucel, nebo vedlejsi produkt, tezko rict. Byl to rozhodne nutny krok k zavedeni statnich maturit.

          2. Bude to asi vedlejší produkt hnijícího systému, protože — přinejmenším podle mně dostupných informací — je týž problém pozorovatelný v posledních několika desítkách let prakticky v celé euroatlantické civilisaci, a to bez významnějších plošných výjiimek (bodově dobré školy nalézt lze, ale je jich ukrutně málo, a hlavně o ně je malý zájem; ale proč by o ně měl být v systému, který je založen na lejstrech — oproti nimž realita vcelku nikoho nezajímá — zájem, že :/ )

          3. Degradace vedomosti mladeze neni vyvoj po kotrmelci. Ja jsem chodil doucovat decka k prijimackam na stredni, i k maduride. Matika, fyzika, chemie. V 80. letech se zacaly povolovat kalkulacky. Presne od tohoto okamziku se mozek skolaka presunul do krabicky na baterky. Jakmile jsem prisel na doucovani, kalkulacka letela do supliku. Jeje, to bylo smutno, to drelo. Ale decko jsem ve finale naucil myslet hlavou aspon do te miry, ktera byla zapotrebi.

            Zatimco ja jsem jeste generace, ktera se ucila nasobit a delit na logaritmickych pravitkach, pocitat furu veci co nejpresnejsim odhadem, tak dneska ta decka sice spocitaji vsechno na deset desetinnych mist, zato ale na masince.

            Naprosty kolaps nastaval pri pocitani zlomku. Jakmile nekdo spocetl, ze 3×1/3 je 0,999999999, bylo hned jasne, kolik uhodilo :-)

            1. No a někdo o 30 let starší než Vy by Vás zase mlátil přes prsty tím logaritmickým pravítkem… IMHO pravítko nebo kalkulačka jsou moc low-level na to, aby měly velký vliv, který těm kalkulačkám připisujete. To je asi jako byste lemplovitost dnešních automechaniků sváděl na elektrické šroubováky… Kalkulačka možná trochu svádí k pohodlnosti, ale jinak nic – i docela slušný tupec většinou ví, co kalkulačka dělá a není-li zbytí, zvládne to udělat taky, byť výrazně pomaleji.

              Asi je pravda, že od určité úrovně komplexnosti začne člověk nástroje a věci obecně považovat za černé skříňky, které se jen používají a to může k určité stagnaci či ztrátě přehledu vést. V těch mých příkladech ale tohle asi moc velkou roli nehrálo – šroubky ve svorkovnici se utahují pořád stejně od dob Křižíka a Edisona, ty trigonometrické úlohy jsou také dost triviální. Za tohle kalkulačky, počítače, smartphony apod. asi opravdu nemohou.

              1. Otazka je, k cemu lidi kalkulacky pouzivaji. Pred par dny jsem neco pocital a tak jsem si rozklikl program kalkulacka na macu, byla v nastaveni „basic“ a cumel jsem na to jako puk. Nemelo to odmocninu. Pokud chce nejaky extremisticky nerd pocitat s tak slozitymi ukony, musi jit do nastaveni a prepnout si kalkulacku na „scientific“.

                1. No, dobrá zpráva je, že na rozdíl od podobného zařízení ve Woknech je na Macu aspoň 2+3×4 rovno 14, a nikoli 20. Jinak na Macu je kalkulačka potřeba jen výjimečně, protože normálně se potřebný výraz píše do okna Spotlightu (ctrl-space), a on to rovnou spočte; umí i sqrt :)

                  Zpět k původnímu tématu — trochu se obávám, že pokud člověk používá pro běžné výpočty kalkulačku „odmalinka“, je mnohem vyšší risiko, že se nikdy nenaučí automatickému odhadu výsledku, což je velmi důležitá věc. Celkem hezky, paměť-li mne nešálí, to někde rozebíral Feynman, ale teď nemám pokdy to hledat. V podstatě jde o to, že když se člověk na té kalkulačce mechanicky někde uklepne o řád či použije / namísto × apod., tak aby při pohledu na výsledek viděl, že je něco špatně, a aby jej neopsal do článku.

                  1. Asi byste měl zavolat sklenáře, mě to vokna počítaj jako 14 už aspoň od XP.

                    Jinak syntaxi použití odmocniny v kalkulačce oken jsem ovšem neměl nikdy chuť studovat. Dá se bez ní v klidu fungovat, neb √x=x^(1/2). Obecně n-tá√x=x^(1/n).

                    1. Ono je to celkem nepodstatné, ale zrovna sedím u počítače, kde je Parallels a pod ním cosi, co se hlásí jako „Windows 7” — to je novější nebo starší než XP?

                      Každopádně jsem tam schválně jen pro tu švandu zkusil spustit kalkulačku a zadat do ní 2+3×4. Výsledek: 20, jak vymalovaných.

                      (Odmocninu nezkoumal jsem ;))

                    2. jsem tedy jen sprostý pačokář, ale mám tady nějaký vokna, a na nich si můžu pustit kalkulačku přepnout mezi čtyřmu karklulačkami – standardní (číšnická bez preference operací), vědeckou (s preference násobení a mocnění), programátorskou a statistickou. 2+3*4=20 v té standardní, 14 v té vědecké. ale co mám za vokna, to fakt netuším a netrápí mě to.

                    3. Win 10 a počítá mi to stejně, vědecká si pamatuje celou úlohu a pracuje tak jak má, zatímco standartní po 3 + 2 při zadání krát už sama vytvoří 5. To pak jinak než 20 nedopadne ;-)

                    4. Mno…zde bych podotkl, ze nemusi jit nutne o chybu. Pro zajimavost – predstav si, ze ve win10 je kalkulacka, kde ti vyjdou oba dva vysledky, podle toho, jaky pouzijes rezim :-)
                      Pokud pouzijes „zakladni“ rezim, kalkulacka pocita tak, jak ji to postupne zadavas = tedy mezivypocty provadi OKAMZITE a pak pocita dale s nimi. Tam skutecne vyjde – zcela logicky – 20.
                      Pokud pouzijes rezim „scientific“, tak kalkulacka skutecne bere v uvahu prioritu operatoru a vysledek je 14.

                      Nemyslim, ze by to takto bylo spatne. Proste si clovek vybere, jestli chce zpracovavat mezivysledky okamzite po kazdem operatoru, a nebo ze je to nema zpracovavat okamzite.

                      (Chapu, ze pokud windows nepouzivas, tak te nenapadne, ze se to da prepnout….btw nevim, jak je to ve win7, mam vsude uz jen win10)

                    5. Nejjednodušší kalkulačky neumí zpracovávat více oprací najednou. Při stisku tlačítka pro operaci nejprve vyhodnotí tu předchozí a novou aplikují na výsledek. Vždyť to i vidíš, že po stisku * se tam objeví mezivýsledek 5.

                      To není chyba, to je prostě jinak pojatá funkčnost. V návodech se to kdysi označovalo něco jako přejímání mezivýsledku, nikdy si to nehrálo na to, že 2+3 x 4 to umí vyhodnotit jako jeden výraz.

                      Kalkulačka v OSX to počítá dobře nejspíš jen proto, že umí i RPN, takže její vnitřnosti budou o něco složitější.

                    6. hm tak hlavně že je tu jasno :D

                    7. Já snad nikde nepsal, že je to „chyba“*. Psal jsem nicméně, že tomu tak ve woknech je, a poté, co kolega Behemot psal, že minimálně od XP to neplatí, jsem si ověřil, že minimálně v 7 tomu tak stále je.

                      Zda je to dobře nebo špatně, to ať si vyhodnotí každý soudruh sám za sebe. Mně osobně stejně kalkulačka jako aplikace přijde prakticky zbytečná, protože Spotlight (nebo Wokna nic podobného nemají?)
                      ___
                      * No, pravda je, že tento podle mého subjektivního názoru krajně matoucí režim, který nenabízela žádná z kalkulaček, jež jsem kdy měl v ruce, ani v 70. letech, dokonce ani ta na hodinkách ne :), nemá Mac, jsem označil za „dobrou zprávu“.

                    8. No jo, zvláštní. Já naposled použil standardní režim…nevim, asi před tím, než jsem zjistil, že to má i vědeckou. Tak mi to očividně kompletně uniklo…

                  2. Tak ono se rikalo, proc je pentium rychlejsi, nez 486… 486 vysledky pracne pocita, zatimco pentium je hada.

                    Ale jinak, nedobre se na to divas, Veverko. Matematika, to neni jen o tech nudnych cislech (nebo nedej boze, pismenkach), v moderni spolecnosti musi byt kazdy chapavy, kreativni a nesmi se drzet zastaralych presvedceni, jako ze se neco musi rovnat a podobne. Matematika je o chapani sebe sama, i jinych… https://www.youtube.com/watch?v=WLZfWKQdOQg

                    No, nevim, z me zkusenosti je jedno, zda dany priklad pocita clovek, ktery se narodil v dobe, kdy kalkulacky byly predmetem vasnivych debat v anarchistickych krouzcich, nebo nekdo, jako ja, kdo dostal k ctvrtym narozeninam misto kapesni hry kapesni „hru“, co hazela priklady jako 4×17 a po peti sekundach neaktivity, nebo po spatnem vysledku zobrazila hrozivou kniratou tvar. Ve tride jsme pocitali priklad, jehoz zadani bylo plne realisticke. O jak tezke zavazi visi na medenem drate, co se pri urcitem prumeru a urcite delce protahne o 3mm. Nepamatuju si to presne, ale drat to mel byt podobny, jako se bezne pouziva pri rozvodu elektrinu v dome. No a triceti lidem neprislo divne, ze „spravny“ vysledek v ucebnici je pry dvanact tun. Trvalo to docela dlouho, nez jsem ucitelku a jednoho dobreho poctare zviklal a oni se nad tim zamysleli.

                    Neslo o kalkulacku, psali jsme to na papir, komu to vyslo jinak, proste si myslel, ze udelal chybu, protoze ucebnice je posvatna.

                    Nevim nakonec, jestli to byla chyba v textu, nebo se ucitelka, ktera, to mela pred sebou, jen prehledla o odstavec, ale podobne veci se stavaly a vetsinou si toho vsiml jen jeden clovek. Nechci ani domyslet, kolikrat si toho nevsiml nikdo.

                    1. Co se tyce matematiky…VELMI doporucuji tento kratky film, ma jen par minut…ale myslim ze ukazuje, ze princip a problem jsou vsude stejne (toto je snad Iransky film)
                      Uprimne receno, mraz po zadech …dobre natocene a zahrane

                      https://www.youtube.com/watch?v=CbRyEom-Gsc

                    2. No, proti gustu není dišputát, ale já osobně preferuji klasickou četbu.
                      … In the end the Party would announce that two and two made five, and you would have to believe it. It was inevitable that they should make that claim sooner or later: the logic of their position demanded it. Not merely the validity of experience, but the very existence of external reality, was tacitly denied by their philosophy. The heresy of heresies was common sense. And what was terrifying was not that they would kill you for thinking otherwise, but that they might be right. For, after all, how do we know that two and two make four? Or that the force of gravity works? Or that the past is unchangeable? If both the past and the external world exist only in the mind, and if the mind itself is controllable what then?

                    3. To je z 1984? Ja fakt anglicky rozumim dost blbe :-( Takze v originale si nectu ani Vergilia, ani anglicke autory :-)
                      Jinak nerikam, ze je ten kratky film lepsi ci horsi nez neco jineho, ale ze je docela mrazive natoceny a osobne jsem z toho napoprve fakt mel takove to „mrazeni v zadech“ … A bylo mi lito se tu o to nepodelit, no

                    4. Ten film má taky anglické titulky, ne?
                      Jinak ano, 1984 — moment, někde bych měl mít…. tady: … Nakonec Strana prohlásí, že dvě a dvě je pět a člověk tomu uvěří. Bylo to nevyhnutelné, dříve nebo později to začnou tvrdit; vyžaduje to logika jejich postavení. Jejich filozofie mlčky popírá nejen platnost vlastní zkušenosti, ale samu existenci vnější skutečnosti. Vrcholem veškerého kacířství je zdravý rozum. A nejúděsnější na tom všem není, že člověka mohou zabít za to, že smýšlí. jinak, ale to, že by mohli mít pravdu. Koneckonců jak víme, že dvě a dvě jsou skutečně čtyři? Anebo že působí přitažlivá síla? Anebo že minulost je nezměnitelná? Jestliže minulost i vnější svět existují pouze ve vědomí a jestliže vědomí samo je kontrolovatelné – co potom?
                      A také třeba tohle :)

                    5. Aha, tak konecne jsem pochopil nekolik obrazku, ktere jsem pred nejakou dobou videl. Krasny film.

                    6. Respektive stavi je to do noveho svetla, drsnejsiho, nez 1984

                2. No zrovna macovská kalkulačka je IMHO celkem povedená – má velmi dobře použitelný programátorský režim, umí RPN, spoustu fysikálních i matematických konversí… Ale je fakt, že Basic mode u ní je dost zbytečný protože základní výpočty (včetně té odmocniny mimochodem) umí vyřešit spotlight aniž by bylo vůbec potřeba kalkulačku spouštět.

                  1. Tak ano, povedena mozna je, poslouzila dokonce i me k tomu, k cemu mela, tedy velmi primitivni veci, jako prave pouziti odmocniny. Ale prave proto nedovedu pochopit, kdo prisel s napadem „Hele, tady je stroj, schopny pracovat s miliardami operaci za sekundu, ma miliardy jednotek pameti a stovky miliard mistecek na ulozeni dat… Tak jsem pro nej navrhl design default nastaveni kalkulacky, co nema odmocninu.“ Koho to napadlo? Kdo byl cilova skupina?

                    Mozna, ale ja proste chtel vypocitat priklad a jako clovek, co leta pouzival ve skole kalkulacku me napadlo kliknout ja jeji symbol v docku.

              2. Nejsem kantor a moje rodina uz ted take ve skolstvi neni, takze uplne cerstve info nemam. Ale tehdy, kdyz jsem doucoval, byl propastny rozdil mezi tim, kdyz dite kalkulacku pouzivalo a nebo nepouzivalo. Podotykam, ze jsem nechodil doucovat chytre zaky, zano.

                Ti hloupi nebyli uplne blbi. Byli povetsinou jen zaostali, takze bylo lze je latku doucit minimalne tak, aby prolezli kyzenou zkouskou a pritom pouzivali hlavu, ne nejake biflovani. Ze potom zase sklouzli tam, kde uz byli, nebyl muj problem.

                Kalkulacka vedla k tomu, ze dotycny se vubec nesnazil nic pocitat. Byli schopni tam tukat i 2+6, bez jakehokoli zamysleni. Ja nevim, jestli tohle srovnavat s akusroubovakem, protoze pokud mechanikovi klekne akusroubovak, no tak holt sahne po manualnim a praci dodela (eventualne to dotahne manualne tim aku, i kdyz nefunguje, ze…). Nemyslim si, ze si proste sedne a rekne ze „to nejde, bo nema akusroubovak“. Bohuzel to, ze „bez kalkulacky to nejde“ jsem slychal dost casto.

                Takze ti, kteri nejsou uplne bystri, se diky teto technice proste dale nerozvijeji. Neni to chyba techniky. Je to proste chyba toho, ze skolstvi dopustilo pouzivani techto hracek do takove miry, ze to poskozovalo vzdelavani tech slabsich. A to tak, bezesporu, bylo. Jinak bych nemel tolik doucovani matematiky. Co si vzpominam, tak predevsim pouzivani vlastni hlavy k odhadu vysledku a urychleni samozrejmosti (aby vice casu zbylo na slozitejsi veci) bylo alfou a omegou doucovani. Neresim fyziku, nebo chemii, kde jsem doucoval predevsim holky, protoze proste na tyto veci nemely bunky. To je neco jineho, tam nebylo na cem stavet.

                1. V letech bouřlivého rozvoje jednak klasické fysiky (teorie relativity) a fysiky moderní (kvantová fysika a její modifikace) bylo běžné, že špičkoví jedinci z hlavy počítali soustavy diferenciálních rovnic a solili výsledky, na konferencích bylo běžné, že někdo začal matlat svou teorii v symbolech a ostatní mu už oponovali, přestože to viděli poprvé. Tak jim to zapalovalo.
                  Prostě v té době ještě nebyly počítače a kalkulačky, tož lidé víc přemýšleli.

                2. no tak lide v globalu hloupnou, pokud to vezmeme jako jednotlivce, tak propastne rostou rozdily mezi temi nejlepsimi a nejhorsimi.
                  Za komancu byly docela slusne podchycene talenty, nicmene v konecnem dusledku byla inteligence vzdy vnimana jako nebezpecna socialni vrstva, ktere se vzdy hazely klacky pod nohy. Ted je to sice v akademicke rovine sice to same, ale v privatni sfere maji top vzdelani lidi obrovske moznosti, ktere za komaru nebyly ani omylem. Jenze tyto top vzdelane lidi nam odsavaji veskere mozne zeme okolo, od Nemecka a Svycarska, pres USA, Japonciky , zbytek zapadni EU az po to zesmesnovane Rusko a Cinu. Ve vsech tech zemich jsou diametralne lepsi moznosti pro aplikovany vyzkum, tady chcipl pes.
                  Je to videt i na zdejsich diskuzich, kde mezi 150 mamalasy je tak 5-10 lidi, kteri maji fakt co rict a ktere stoji za to si precist, protoze umi sformulovat myslenku a prijit s vecnymi argumenty. Je uplne jedno, jestli s tou myslenkou souhlasim, nebo ne, ale aspon clovek muze ocenit formalni logickou vystavbu. Jak rikam, mozna tak 5-10 lidi, vic ani tuk.

            2. „Naprosty kolaps nastaval pri pocitani zlomku. Jakmile nekdo spocetl, ze 3×1/3 je 0,999999999, bylo hned jasne, kolik uhodilo :-) “

              Vzhledem k tomu, že 0,999… = 1 je naprosto korektní zápis, zajímalo by mě kolik uhodilo?

              1. Že 0.9 s periodou je jedna? Hmm, tak to je nějaká silná mathematika. Ráčíte rozepsat celou svou mathematickou theorii? I nebuďte zbytečně skromný, třeba to bude na cenu pana Nobela!!

                1. Matematických důkazů je i na netu dost, najděte si je.

                2. A helemese, kokot nezvládá matematiku základní školy, zajímavé:)

                  1. takovych, co tu nezvlada elementarni algebru je tady polovina.
                    A ze zrovna trotlik CNN umi spocitat 3*1/3 bych nebral jako jeho nejakou extra prednost.

                3. A helemese, nezvládá matematiku základní školy, zajímavé:)

                  1. no hele potrefeny kokot h72 s nejvyssim vzdelanim je dalsi v rade postienych, 0,9periodickych je samozrejme naprosto ekvivalentni zapis pro cislo jedna a naprosto presne se rovnaji a ten dukaz je dan touto rovnici :
                    x = 0.999999…
                    10x = 9.9999….

                    10x – x = 9.9999… – 0.99999…. = 9
                    9x = 9
                    x = 1

                    1. To je ale jen hra s čísly. Ta se hodí pro počty, pro praktické výpočty, např. když stavíš barák. Ale nemůžeš tím popřít podstatu celé věci.
                      Hleď, polynomů s nekonečně členy, které v podobě funkce budou generovat něco, co se blíží jedničce, ať již zespoda nebo shora, je nekonečně mnoho. Tvoří nekonečnou množinu o mohutnosti stejné jako je množina přirozených čísel. Přesto je tato množina kvalitativně něco zcela jiného než číslo jedna a nelze to dát do jednoho pytle. Jde o filosofii.

                    2. Jo, to už jsem viděl – mě tedy přijde, že 0,9999 periodických do 1,0 něco chybí, ale oceňuji matematicky, že tuto očividnou skutečnost dokázli popřít. Zatím jsem si myslel, že to jde jen v humanitních vědách, právu především.

                    3. zrg1 zaměnil matematiku a počty. To jsou dvě zcela rozdílné věci.

                    4. :D

                      No, možná za starejch časů skutečně nebylo vše až tak debilní. Matně se vzpomínám, že se tomu předmětu pro plebs kdysi za hluboké totality počty říkalo. Už chápu proč :D

                    5. dukaz ktery jsem sem pastnul je skolsky dukaz pro zakladni skolu. Stredoskolsky dukaz pres soucet nekonecne geometricke rady vede k uplne tomu samemu vysledku (samozrejme), VS dukaz s limitou jdouci k nekonecnu vede opet k tomu samemu vysledku.
                      Je uplne jedno, jak velkou miru abstrakce nebo jaky pohled zvolite, akorat ze deticky na ZS nemaji moc na vyber a museji se spokojit jen s tim skolskym vysvetlenim. Cim je clovek starsi a zkusenejsi, mel by si rozsirovat obzory, kazdopadne kdyz nekdo tvrdi, jake ma nejvyssi mozne vzdelani a nechape ani ten skolsky dukaz, tak dokazuje jen jednu vec…. kazdy necht si doplni sam.

                    6. zrg1 – vysokoškolské počty s limitami (já to měl už na střední, tak ve druháku) nic nedokazují. Výsledky takovýchto operací podléhají DOHODĚ. Spousta věcí v matematice je věcí dohody, tedy jde o axiomy, o kterých se nediskutuje. Ne, že to, že to vyjde, představuje nějaký důkaz nějaké teze. Tak to je. Musíte rozlišovat teze, důkazy, a axiomy, dohodnuté věci, které samy o sobě logiku nemají, vznikly jen z nutnosti. Z nutnosti překonat paradoxy, které se v řetězci lidského uvažování vyskytly. Paradox nevzniká neumětelstvím, paradox vznikne logicky právě z důvodu, že se nepohybujete v objektivní realitě, anobrž v modelu, který je nutně dogmatický a jednoho krásného dne popře sám sebe (pokud korektně uvažujete). Je to tak běžné a je to tak správně. Jen nesmíte zaměňovat model za skutečnost, za podstatu věci, kterí je na modelu nezávislá.

                    7. Erm, zajisté; zde nicméně jde o to, že běžně užívaný desetinný zápis čísel je jeden zcela konkrétní a dávno precizně definovaný „model“ — a v něm prostě jsou 0,9per a 1 různé zápisy jednoho a téhož čísla, nic více, nic méně.
                      Alternativní zápisy* samozřejmě existují a jsou v principu zcela validní; v tomto kontextu jsou však také zcela irelevantní.
                      ___
                      * Jakož i alternativní teorie čísel, jež kupříkladu mohou obsahovat i prapodivné věci jako „aktuální nekonečno“ nebo „nekonečně malé číslo odlišné od nuly“ apod., při Vašem tak jemně a decentně na odiv stavěném vzdělání Vás nebudu urážet konkrétními odkazy.

                    8. Nenech se mást nedouky, jichž, jak se při zběžném (snad mylném) pohledu zdá, je zde většina.
                      0,9per k 1 nechybí zhola nic; jde o alternativní zápisy jednoho a téhož čísla. Trik je prostě a jednoduše v tom, že desetinný zápis s periodou není jednoznačný; různé zápisy mohou representovat stejné číslo (libovolné číslo — vyjma nuly — lze zapsat dvěma způsoby, s devítkovou periodou na konci a bez ní).
                      Nic více, nic méně. Nejde vůbec o nějaké limity či podobné ošklivosti; jde jen a jenom o alternativní zápis.

                    9. Re: ocs 3.11.2016 v 13:31

                      OK, takto tomu rozumím. Uff. Zase informovanější.

                    10. Jenze na zakladni skole se vetsinou takoveto veci neprobiraji, tam se mezi 0,9per a 1 klade velky rozdil, proste 0,9per se limitne blizi jedne, ale rozhodne se to jedne nerovna (coz je zajimave, nebot se uci, ze „primky se setkavaji v nekonecnu“)

                    11. tedy rovnobezne primky, pochopitelne

                    12. Rovnoběžky sem raději netahejte, protože bodem mimo přímku prochází nekonečně mnoho rovnoběžek, které se ale protínají právě v tom bodě. To vaše nekonečno, kde se protínají nějaké přímky je dost vágní pojem.

                    13. To neni moje nekonecno, to je nekonecno zenske, ktera cely zivot stravila ucenim dalsich a dalsich generaci.

                    14. No, pokud to cpala do hlavy žákům na ZŠ, pak se obávám, že učila asi dost blbě.
                      Jinak to v určitých kontextech smysl má a občas se to skutečně dělává, někdy je vhodné si vytvořit projektivní prostor, kde se i rovnoběžky protínají v jednom „bodě“. Ten bod (ono aktuální nekonečno) se musí dost divoce zadefinovat a vyjde z toho taková ošklivost, jež je v zásadě rozšířením běžného kartézského prostoru o jakousi nadrovinu…. no, nic, sám už si ty pakárny nepamatuji úplně přesně, a už vůbec ne na to, abych je vysvětloval, a už vůbec ne lidským jazykem :D Nicméně docela určitě takové věci nepatří na ZŠ, a podle mého osobního soudu ani na gymnasium.

                    15. Ještě jednou to, co psal níže někde JJ: číslo se nemůže „limitně blížit“ ničemu (resp. ve velmi volné interpretaci ničemu jinému, než samo sobě).
                      Blížit se mohou třeba hodnoty funkcí, nebo číselné řady, a tak podobně. Převod zápisu 0,9per na číselnou řadu (spolu s jistými informacemi týkajícími se součtů nekonečných řad) je pouze jednou z mnoha ilustrací faktu, že 0,9per je 1. Nic více, nic méně.
                      S těmi rovnoběžkami by to bylo na samostatnou debatu, jíž bych to zde snad raději nekomplikoval (odpověď je „mohou a nemusí podle toho, v jaké teorii pracujeme; v těch běžných se neprotínají, protože v nich aktuální nekonečno nemáme“). Jen snad stran té ZŠ, mne to s tím protínáním tedy neučili, a mé děti také ne (a dobře udělali).

                    16. podnětné a mimoběžné. a to na začátku bylo selské empirium, že výsledek uváděný na vice platných číslic než mají vstupy do výpočtu (s nějakým tím totálním diferenciálem, žánop, čili nejjednodušší teorie chyb) svědčí o jediném – počtář nepochopil, co vlastně počítá.

                      si pamatuji, že na mé alma mater jistý docent (nyní snad profesor) L. pravidelně vyhazoval študenty od písemné části zkoušky ze speciálního zakládání (či kýho čerta jak se ten předmět jmenoval) za vice než jednu platnou číslici výsledku únosnosti hlubinného založení, hulákaje při tom „na pilotech ať si zakládá letiště v Čáslavi, my zakládáme na pilotách“

                    17. Jen jsem chtel poukazat na to, ze pokud nekdo ucil tuto uroven matematiku (3 x 1/3), asi se nevenoval jine latce, nez ucivu ZS. A tam proste ucitele musi zjednodusovat vysvetlivky a at je to spravne, nebo ne, tohle jsem slysel a musel si povinne zapsat do sesitu. Nasledne pochopitelne napsat do testu a podle testu jsem byl hodnocen, coz urcilo, zda se dostanu na dalsi skolu. Takze je velka pravdepodobnost, ze mezi nami pobihaji dalsi, co si to vtloukli do hlav. S definici „limitne se blizi“ jsem problem nemel, neprislo mi to divne, se setkanim se v nekonecnu ano, ale muj odpor byl spis v rovine filosoficke, protoze jsem nikdy neovladal amtematiku do te miry, abych to rozporoval.

                    18. To, že na ZŠ (stejně jako vcelku kdekoli jinde) je nutné zjednodušovat, o tom není sporu.
                      Naproti tomu o vhodnosti přístupu at je to spravne, nebo ne, tohle jsem slysel a musel si povinne zapsat do sesitu. Nasledne pochopitelne napsat do testu a podle testu jsem byl hodnocen bych si dovolil zásadně pochybovat. U nás tomu tak, naštěstí, nebylo, ani na ZŠ, ani na gymnasiu.
                      Pojem „limitně se blíží“ smysl samozřejmě má; ale opět si nejsem jist, zda na ZŠ — já bych jej osobně rozhodně odložil až na gymnasium — a hlavně a především nemá lautr nic společného s původním jádrem této diskuse, totiž s číslem 0.9per.

                    19. Ja o nepsravnosti takovehoto pristupu nepochybuju, ale bohuzel, to byla realita. A ne kazdy ma na zakladce chut a cas studovat kazdy predmet do hloubku takovym zpusobem , ze se muze pripravit na odpor proti zpusobu vyuky a ne kazdy ma rodinnou podporu na to, aby si pak vymohl prezkouseni pred komisi. U kazdeho predmetu, protoze tohle muze platit vsude, vsadim se, ze i u hudebni vychovy a kresleni.

                      Ja vim, na gymplu mi to pak vysvetlili lip a pochopil jsem, ze ucitelka si proste zmatla pojmy a ja nevedel vic, nez mi k tomu rekla. O tom, ze „limitne se blizi“ se vztahuje na funkce a ne na cislo, jsem se dozvedel, az jsem tu zakladku opustil.

                      Je to tak, nebo porad nechapu jak to vyjadrit? Nevim, v praxi s tim nedelam.

                      Jde mi o to, ze pokud nekdo, kdo potrebuje doucovani z 3 x 1/3 a podobnych prikladu, prvni, na co bych se podival, je jeho sesit z matematiky a az pak bych soudil, co je chyba zaka (mlade generace) a co chyba ucitele. My se ucili veci, jako ze krvinky predavaji ziviny tim, ze prochazi stenami vlasecnic, odevzdaji ziviny bunkam a pak se do nich zase vraceji, nebo ze neandrtalci byli tak moc silni, ze dovedli narovnat holyma rukama mamuti kly. Ja si nedelam srandu, tohle nam ve skole rikali a to mi utkvelo v pameti jako blbost uz tehdy, buh vi, kolik toho nakecali, o cem jsem nemel poneti a dodnes netusim, ze na tom bylo neco spatne.

                    20. Taky ses učil korpuskulární model světa, a dokonce planetární modely atomu. Leckdo to nevyndá z makovice do smrti.

                    21. Korpuskulární model světla ovšem je, nakolik dnešní fysika může říci, zcela zcela správně a stále platí.

                    22. Aha, pardon: pokud to nebyl překlep a mělo to skutečně být „světa“ bez toho -l-, pak jsem se to neučil, resp. netuším, co by to mělo být, pokud ne to, že svět se skládá z částic, což je pravda natolik nepochybně, nakolik nepochybné vůbec nějaké fysikální tvrzení může být.

                    23. A jsou ty „částice“ nezávislé na měřicí metodě a na představě, kterou o nich měřitel má?

                    24. Na planetárním modelu není nic špatně, pokud mne paměť nešálí, je to jen jeden z popisů, nebo spíše aproximací reality. Nikdo snad netvrdí, že to tak skutečně je. Pokud vím, tak se ani přesně neví, jak to vlastně je, protože kvantová mechanika, jednotlivé popisy mohou být jen tu méně, tu více přiblíženy skutečnému stavu.

                      A pro pochopení některých věcí planetární model stále stačí, proč by to mělo být špatně, resp. proč vytahovat komplikovanější a abstraktnější modely?

                    25. No, je to opravdu hodně hrubá aproximace, a jakkoli vcelku souhlasím, že pro první přiblížení není nutně špatný, protože nevyžaduje hned před snídaní uvěřit v šest nemožností, hned při tom prvém přiblížení bych osobně studenty raději upozorňoval, že je to model opravdu jen velmi přibližný, a ať si jej v hlavě moc nefixují, protože jakmile/pokud půjdou jen malinko hlouběji, budou jej muset zahodit.

                    26. P.S. Jinak problém je zcela konkrétně v tom, že planetární model dává předpovědi, jež dost hrubě neodpovídají experimentům. Naproti tom kvantovka je přesným popisem reality v tom smyslu, že — opravte mne prosím někdo, kdo to sledujete, pokud mi někde něco uniklo — až dosud není znám ani jeden jediný experiment, jehož výsledek by neodpovídal kvantové předpovědi.

                    27. Také jsem si v historii nevšiml něčeho, co by kvantovou fysiku popíralo.

                    28. No, pokud vezmete v potaz jako kvantovou předpověď i to, že některé věci se už tak, jak opravdu jsou, změřit nedají, tak to pak sedí dokonale…

                    29. To je otázka interpretace. Mně osobně spíše vyhovuje ta, podle níž se vše dá změřit naprosto přesně tak, jak to opravdu je — tedy s nějakou mírou pravděpodobnosti, jež skoro nikdy není ani 0, ani 1, nýbrž někde mezi, což osobně považuji nikoli za problém měření, nýbrž za inherentní vlastnost našeho světa.

                    30. No, u nás se to tak učilo, takže s tím problém nemám…vlastně myslím že i v Panu Tompkinsovi v říši divů to je záhy nahrazeno lepším modelem s popisem toho, oč je lepší a přesnější.

                    31. Planetarni model atomu nas ucili, nepamatuju si, ze by to na zakladce nekdo doplnil jakoukoli jinou informaci. Na stredni pak ano, ale neverim, ze z toho vykladu nekdo neco mel.

                    32. U madurydy jsem jako jednu z otazek vyfasoval „Thomsonuv model atomu“, pricemz zkousejici byl v koncich v tom, ze jsme se nemohli shodnout, zda hrozinky se davaji jen na pudink, nebo i do nej. Ja jsem tvrdil, ze maji byt zamichane uvnitr, zatimco zkousejici tvrde obhajoval to, ze takovy pudink se proste nedela.

                      Vzhledem k tomu, ze zbytek komise byli take komuniste, tak to byla neskutecna fraska.

                    33. „z mnoha ilustrací faktu, že 0,9per je 1“

                      Pokud
                      0,9…9 = 1,
                      potom
                      0,9…9 + 0,0…1 = ?

                    34. 3.11.2016 v 15:05

                    35. Mám dojem (možná mylný), že pokud lze mít nekonečno devítek za desetinnou čárkou, lze obdobně mít stejně dlouhou řadu nul, s tím rozdílem, že na posledním místě bude číslice 1.

                      Možná jsem vás špatně pochopil, takže mohu nepřesně předjímat, ale – říkáte, že 0,9per nelze vyjádřit „normálním“ desetinným číslem, že to není nekonečná řada devítek za čárkou?

                    36. V tom modelu, v němž se pohybujeme, neexistuje „za nekonečnem“. To nekonečno běží… ehm… do nekonečna; a žádné „poslední“ místo tedy nemá, kde by ho to chudák leda vzalo.
                      Druhý odstavec nechápu vůbec.
                      Abych se pokusil zkrátit případnou následnou debatu — desetinná čísla jsou definována zhruba tak, že na N-tém místě za desetinnou tečkou je číslice, jež representuje násobek 10^-N (to není podstatné, to jen abychom si ujasnili, o čem je tady řeč). Číslo 0,9 periodických je pak definováno tak, že pro každé N je na N-tém místě za desetinnou tečkou devítka (to je důležité, obzvlášť ono „pro každé N“). Dále pak ono „každé N“ zde implicitně znamená libovolné přirozené číslo — v obou předcházejících větách. Nic více, nic méně.

                    37. Zkusím se zeptat jinak. Pokud neexistuje „poslední desetinné místo“ (což uznávám), pak když máme číslo 0,9… (nekonečno devítek), jak může být rovno číslu 1,0… (nekonečno nul), když nemá kde/jak (číslo 0,9…) získat 0,…1?
                      Jinými slovy, 1,00 = 0,99 + 0,01. Kde se obdobné přičtení stane „v nekonečnu“, a pokud se nestane, jak se může jedno číslo rovnat jinému i bez tohoto přičtení?

                    38. Nejde o to, že by se jedno číslo rovnalo jinému; jde pouze o dva různé zápisy jednoho jediného čísla (jež se nepřekvapivě rovná samo sobě).

                      Stran otázky „a jak to, že 0.9per je zápisem čísla 1 a ne něčeho malinko menšího?“ se odpovídá špatně právě proto, že nekonečno se intuitivně špatně přijímá — v reálném světě žádné nekonečno není, nemáme s ním zkušenosti, chová se „divně“.

                      Znáte prastarý klasický paradox Achilla a želvy? To je něco trochu podobného — tvrzení, že „Achilles nemůže želvu dohnat, protože mu stále o malý, čím dál tím menší, ale nenulový kousek utíká“ je docela přesně ekvivalentní názoru, že „0.9per nemůže být jedna, protože k ní malý, čím dál tím menší, ale nenulový kousek chybí.“

                      Umíte sčítat geometrické řady? Pokud ano, stačí, uvědomíte-li si, že zápis 0.9per lze vyjádřit jako součet geometrické řady 0.9×10^-N — a tím součtem je 1.

                      Znáte limity? Ano-li, pak není obtížné si uvědomit, že limitou řady 0.9, 0.99, 0.999… je 0.9per=1.

                      Ta limita se dá přepsat z matematičtiny do lidské řeči velmi přibližně třeba takto: čísla 0.9, 0.99 a tak dále se blíží k 1; pro každý rozdíl od 1, který chceme, byť byl sebemenší, najdeme konečný počet devítek takový, že 0.9….9 s tímto počtem devítek je k jedničce blíž, než ten zadaný rozdíl. Tedy 0.9per s nekonečným počtem devítek je k jedničce blíž, než jakýkoli možný rozdíl. Existuje jen jedno jediné číslo, které je k jedničce blíž, než jakýkoli možný, třeba sebemenší rozdíl — a to je sama jednička.

                      Myslím, že primární příčinou problému je představa, že desetinný zápis je nějak z principu jednoznačný. Není. Technicky vzato jsou odlišné zápisy i 1, 1.0, 1.00, …. 1.0per, a všechny odpovídají jednomu a témuž číslu; no, a kromě tohoto nekonečna možných zápisů mu odpovídá ještě jeden, a to je 0.9per.

                    39. Pro ty, kdo to chteji popularni formou od cloveka, ktery matematice rozumi a jeste k tomu neumi tak dobre anglicky :-), doporucuji http://videacesky.cz/video/zenonovy-paradoxy
                      A ostatne cele Numbephile je super

                    40. Re: zrg1
                      3.11.2016 v 10:00

                      No, muj vyrok ohledne „…bylo jasne, kolik uhodilo“ se tykal toho, ze dotycny pouzil kalkulacku. V okamziku, kdy jsem mu dal nejaky zlomek a do nej PI, byl fprdeli, pokud kalkulacka neumela pocitat s PI jako textovou konstantou.

                      Nicmene, onen dukaz, ktery zde uvadis, ma jednu drobnou chybu. Pokud periodicke cislo vynasobim deseti a pak odectu puvodni cislo, pak mi tam nekde v nekonecnu zustava viset jedna devitka. Pokud prohlasim, ze nekonecno neni a ze se v nem setkavaji rovnobezky, ohyba svetlo, zastavuje cas a co ja vim co jeste, pak by mne zajimalo, jaky je rozdil mezi 0,9\ a 1. Pokud zadny, pak nevim, k cemu mame vlastne zlomky, ktere apriori maji byt pouzivany prave proto, ze jsou presnejsi. Zkratka, 0,9\ neni 1. Dukaz je zalozen jen na tom, ze jsme se usnesli, ze kdyz je neco periodicke, pak je to stale nekonecne. To je, jako kdyz se usneseme, ze hruska chutna jako jablko a pak na tom zacneme stavet dukaz, ze neni rozdil mezi jablecnym a hruskovym dzusem.

                      Zkratka, ten dukaz je vagni. Solidni matematik by mne s tim poslal do prdele.

                      Ja jsem utrpel matematickou specializaci na stredni a jeste jsem se okrajove venoval vyssi matematice na VS, ale to uz bylo tolik substituci a virtualnich poctu, ze jsem se na to vysral (nas ucitel linearni algebry byl magor, ktery klidne pulku popsane tabule substituoval operatorem „šč“, protoze v puli prednasky mu dosla ceska abeceda i recka alfavita, takze presel na azbuku. Neumim si predstavit, co by delal, kdyby dosla i ta). Nicmene si pamatuji, ze existoval zcela funkcni dukaz, ze 1=0. Bylo to, pokud si vzpominam, slo se na to pres faktorial a dukaz byl na zaklade zcela platnych kroku (na netu se da najit fura podobnych dukazu, ale jsou v nich chyby).

                      Proto s temi dukazy opatrne. Nektere maji drobne odchylky a kdyz se to zretezi, muze vyjit i hovadina, nicmene platna.

                    41. Malá technická – neexistuje kvantifikace slova přesný. Buď je něco přesné nebo to není přesné. Nemůže být něco „přesnější“. Jinak – příspěvek jest řečen lidovou mluvou, ale plně k věci a o tohle přesně (sic :)) jde.
                      Vždy je potřeba mít v záloze i filosofický přístup ku věci. Počty jsou velmi dobré na kvantifikaci modelu. Ale model nezkonstruuješ bez filosofických tezí … a také bez nich nedokážeš interpretovat jeho důsledky.

                    42. Re: h72
                      3.11.2016 v 20:08

                      Ano, je to presne na 99,9\ % :-))

                      Predevsim, zlomky tu byly drive, jak binarni vypocetni technika, takze s nimi problemy nejsou. Sice treba americky model rozmeru ve zlomcich je na posrani, ale na druhou stranu chapu, ze scitanim a odecitanim zase vznikaji celkem srozumitelne zlomky. My, kteri jedeme v milimetrech pak obcas se dostaneme nekam, odkud neni uniku.

                    43. Buď je něco přesné nebo to není přesné. Nemůže být něco “přesnější”
                      Nonevím, to je nějaké divné. Moje CZ527 je za všech ostatních podmínek stejných mnohem přesnější, než moje AUG. Co dělám špatně?

                    44. ad: Buď je něco přesné nebo to není přesné. Nemůže být něco “přesnější”.

                      Ale, ale, chlapci, chlapci. To už přece dááávno vyřešil JDC svým dvojtečkovým operátorem.

                      http://cimrman.chytrak.cz/zobraz.php?co=seminar&ktery=teorie

                4. Přátelé, než tady rozvinete flameware ohledně vzájemného obviňování se z nedouků, trošku se vzdělejte a hlavně přemýšlejte. Já mám matematické vzdělání a to to nejvyšší, které lze v Čechách obržeti (matematické školy na nejvyšší úrovni již od základky) a ještě se tím zabývám celý život.
                  Pro jednoduchost – 0.9999 s periodou není jedna, 1/1/3 jedna je. Promyslete si to. Nejde o hru s čísly a nějaké cirkusové triky. Jde o podstatu věci, tu mějte na zřeteli.

                  1. Pardon, překlep, 3×1/3 jedna je.
                    Už mlčím ….. :)

                  2. Elements of Algebra, nějakej blbec Euler. Kapitola končí na str. 170 a tam ten idiot Euler píše, že 10 = 9.999 per.

                    Předpokládám, že při takovým vzdělání člověk o Eulerovi alespoň slyšel.

                    Takže
                    pokud |r| < 1 potom ar + ar^2 + ar^3 + … = ar / (1 – r)
                    0.9 per. = 9 * 1/10 + 9 * (1/10)^2 + … = 9(1/10) / (1 – 1/10) = 9/10 / 9/10 = 1.

                    Damn… blbec Euler.

                    1. Uznávám, že Euler si hraje s 9 + 9/10 + 9/100 + … = 9/(9/10) = 10, no.

                    2. To je jasné, ale nic to nepopírá. Jde jen o pomůcku v situaci, kdy hrozil logický kolaps počtů. Lidi opravdu zarážely podobné paradoxy. Dlouho byla tabu i nula, spousta lidí to má jako tabu dodneška.
                      Hleďte, abyste dostal z 0.9999 periodických jedničku, musíte tam přičíst 0.000 …. 1 (číslo, které má počet nul o jednu menší než to první devítek a pak jedničku). Takové číslo lze vygenerovat, s tím, že vy budete tvrdit, že to je nula.
                      Jde o otázku principů, ne o počty.
                      Pokud chcete počítat, to první je jednička a to druhé nula.
                      Pokud vám jde o logiku a podstatu věci, tak to tak není a nemůže být.
                      Tyto dva modely, dva přístupy k věci, se nevylučují.
                      Je potřeba si zvyknout na paralelně existující modely světa, navzájem se v axiomech popírající, všechny plně funkční, pro určitý účel.
                      Ve fysice je to běžné, proč vám to vadí v matematice?

                    3. Mi to nevadí, já tu nejsem ten, kdo 0.9 per = 1 popírá. Zrovna Eulera jsem uvedl úmyslně.

                      Já se tím vyloženě bavím =)

                    4. Tak to jsme dva :)

                    5. mám matematické vzdělání a to to nejvyšší, které lze v Čechách obržeti (matematické školy na nejvyšší úrovni již od základky) a ještě se tím zabývám celý život … … abyste dostal z 0.9999 periodických jedničku, musíte tam přičíst 0.000 …. 1 (číslo, které má počet nul o jednu menší než to první devítek a pak jedničku). Takové číslo lze vygenerovat
                      Erm, nikoli — ne v tom „modelu“, o němž se zde bavíme, totiž ve standardním desetinném zápisu reálných čísel.
                      Ta prvá výše citovaná věta z této debaty dělá celkem roztomilou frašku, neboť právě matematické vzdělání člověku nabízí několik různých možností dokázat, že (a proč) ono „číslo, které má počet nul o jednu menší než to první devítek a pak jedničku“ nemůže vůbec existovat, natožpak aby šlo vygenerovat.

                    6. Je to ta chujovina s tím, že mezi 2 libovolná reálná čísla má jít vložit další reálné číslo, což u 0.9 per a 1 nejde? Já už jsem ze školy trošku dýl, takže jsem to nemohl ozdrojovat, tak jsem vytáhl jenom toho Eulera, kterýho si pamatuju .) Moje paměť je mizerná a čert ví, jak to doopravdy totiž zní :D

                    7. To asi je jedna z možností důkazu, že 0,9per=1, sporem (která mne ani v tu chvíli nenapadla, ale fungovat také bude).
                      Ano, mezi libovolnými dvěma vzájemně různými reálnými čísly lze nalézt další. Dokonce i racionální, chceme-li. Dokonce nekonečně mnoho takových :)

                    8. Samozřejmě, že takové číslo vygenerovat lze. Vyrob si myšlenkový generátor toho zápisu (např. pomocí nějaké funkce generuj z každé číslice zápisu jednoho čísla číslici zápisu toho druhého čísla). Takových generátorů, funkcí, je dokonce nekonečně mnoho.
                      Ostatně, to je jako kdybys tvrdil, že 1,000000 …..(nekonečně nul)…1 je vlastně 1.

                    9. Erm, já si dovoluji především tvrdit, že nic jako 1,000000 …..(nekonečně nul)…1 v desetinném zápisu reálných čísel neexistuje a existovat z principu nemůže.

                    10. „Ostatně, to je jako kdybys tvrdil, že 1,000000 …..(nekonečně nul)…1 je vlastně 1.“

                      Vy zřejmě díky svému nejvyššímu možnému matematickému vzdělání dokonce umíte dělit nulou.

                    11. (Ono to dokonce v některých teoriích, vycházejících spíše z Leibnitze než z Newtona, dává smysl. Nicméně plným právem se tyto teorie nazývají alternativní; a zcela jistě se o žádné z nich nebavíme v kontextu běžného desetinného zápisu.)

                    12. Nulou se nedělí nikoliv proto, že by to nešlo, alébrž proto, že jest věcí dohody, že takováto operace nemá smyslu. Prostě pro ni ve stávajícím modelu nemáme místo. Na druhou stranu, zlomek, kde v čitateli i jmenovateli jsou položky, limitně se blíží nule, se běžně vyčísluje a smysl má.

                    13. „Nulou se nedělí nikoliv proto, že by to nešlo, alébrž proto, že jest věcí dohody, že takováto operace nemá smyslu.“

                      Takže jsem měl pravdu.

                    14. Je potřebí rozlišovat objektivní realitu – to, jak svět opravdu funguje – a fikci, modely světa. Pokud máme nějaké matematizující modely reality, nějak to vyčíslujeme či jinak zapisujeme, pomocí symbolů, je potřebí se domluvit na jejich významu. Nula má význam jenak v běžné mluvě a má spíše emocionální charakter, případně filosofickou povahu. To je realitě blíž. Ale nula jakožto matematický symbol a hlavně smybol pro počítání, pro počty (což není matematika), musí mít přesně vymezenou povahu. Tedy operace dělení nulou se nedefinuje. Hotovo. Nic víc v tom nehledejte.
                      Spousta lidí matlá běžnou mluvu s matematickou a logikou. To nejde.
                      To by dělení jedničkou muselo vyjít půlka (jednou něco rozdělím – tedy vzniknou dvě části).Dělení nulou by byla čirá abstrakce, a jako taková by měla právo na život, pokud bychom se nedohodli jinak. Dohodli jsme se jinak.

                    15. „Spousta lidí matlá běžnou mluvu s matematickou a logikou. To nejde.“

                      Nebudu jmenovat, abych Urzu zbytečně neprovokoval, ale pochopit tuto jednoduchou myšlenku zjevně přesahuje intelektuálni možnosti některých zdejších diskutérů.

                    16. Erm, když už tedy hovoříme o té logice, pak je tomu právě naopak — (kupříkladu a zdaleka nejen) Urza je jaksi důkazem (a dokonce konstruktivistickým důkazem, a ty se obecně považují za silnější, než důkazy sporem) toho, že citované tvrzení, tedy

                      „Spousta lidí matlá běžnou mluvu s matematickou a logikou. To nejde.“

                      je nepravdivé, neboť to zjevně jde. Že se to někomu jinému nelíbí… to je úplně jiná otázka :)

                    17. Nechci tady rozviřovat matematickej flame.
                      Původně mě zajímalo, jak to dopadlo s těmi co zapsali rovnici 3*1/3=0,9per.
                      Teď navíc nechápu, proč člověk s matematickým vzděláním má potřebu zpochybňovat korektnost zápisu 0,9per=1.

                    18. Nu, vrátím se k tomu, i když jsem se dopustil posmívánísehodného překlepu.
                      3*1/3=1, 0,9per není jedna.

                    19. Překlepy nejsou nikterak posměchuhodné; ty se mohou přihodit — a také přiházejí — komukoli.

                      Jinak tomu ovšem bohužel je v případě, že někdo tvrdošíjně trvá na tvrzení prokazatelně nepravdivém, obzvlášť v debatě, kde bylo správné řešení vysvětleno mnohokrát.

                    20. Máte to všichni blbě. Vzal jsem si logaritmické pravítko a zjistil jsem, že 1/3 je 0.3325, takže vše výše uvedené padá.

                      Ještě jsem chtěl zkontrolovat, kolik je 1/0, ale měl jsem moc krátké pravítko, ta nula bude ještě pěkný kus směrem doleva, takže k tomuto zatím rozhodnutí nemám.

                    21. Ona se ta zkrácená pravítka vyrábějí schválně. Zjistilo se totiž, že je-li pravítko dostatečně dlouhé, v místě 1/0 se posuvná a pevná část pravítka vzájemně protnou a pravítko se rozbije.

                    22. Nejde o vysvětlení omylu, resp. důkaz správného řešení „problému“. Ten problém ve skutečnosti neexistuje. Těžko se sejdeme v potvrzení či vyvrácení teze, když nepoužíváme stejný model. Já ty dvě věci od sebe zcela odděluji, protože odmítám model, kde by se počítalo i s tím i s tím. Jde o filosofickou stránku věci, o logiku. Ne o počty. V počtech se utlučeme navzájem, kdekoliv, vždy lze leccos vyčíslit přesouváním symbolů zleva doprava.

                    23. V kontextu této konkrétní debaty se nutně bavíme o jednom jediném modelu „standardní zápis reálných čísel v desetinné podobě“. V něm platí mj. ekvivalence zápisu 0,9per a 1, neboť v něm označují jedno a totéž číslo, jen odlišně zapsané.

                      Jistěže může existovat libovolně mnoho odlišných formalisací, v nichž budou platit jiná tvrzení; pro tuto konkrétní debatu je to však asi stejně irelevantní, jako by dejme tomu třeba pro debatu „změřili mi rychlost v tunelu, poslali mi SPRDEL, jak to nejlépe řešit?“ byla informace „kdybys nejezdil autem, ale létal ultralightem, stát by se ti to nemohlo“.

                5. Uvědom si jednu věc – je to číslo, ne funkce, která se té jedničce limitně blíží.

                  Je pravda, že počítání s nekonečnem je občas trochu duchařina a je často velmi neintuitivní, nicméně v mezích, daných běžnými matematickými axiomy a definicemi, to funguje.

                  1. Počítání s nekonečnem musí být jednak intuitivní (jde o filosofické záležitosti) jednak podléhá pravidlů dle axiomů modelu, ve kterém se pohybujeme. Elementární věci ohledně nekonečných množin jsou plně pochopitelné i dětem, jsou zpracovatelné logikou. Ty vyšší věci, to tajemno, ta duchařina, se objevuje až logickými konstrukcemi, pomocí tezí a jejich vyvracení či dokazování. Výsledky jsou leckdy velmi překvapivé ….. a pak je na každém jedinci, na jeho emoční výbavě, aby to rozdejchal. Přijetí nezvratných závěrů je někdy těžké, ovšem užitečné, neb se tím dostneš na odrazový můstek ku objevům ještě zajímavějším.

                  2. Můžeme říct, že to je ekvivalentní jedné, že to je zaokrouhleno/přibližně rovno jedna, případně to nahradit limitní funkcí. Tam, kde to je jedno, čili i v běžném životě, si můžeme představovat, že to je jedna. Ale ne, že to je rovno jedné, protože to jsou prostě dvě různá čísla…

                    Totiž už 1/3 je 0,3 s periodou, s nekonečným rozvojem. Karkulačka má ovšem omezenou paměť a tak ten zbytek zanedbá, proto jí to nesedí.

                    Ten kdo není úplně blbej si to samozřejmě zaokrouhlí, ale ten kdo není úplně blbej taky ví jak počítat se zlomkama. Co počítat, stačí vědět, co zlomková čára znamená a pro ty, kdo se jí bojí, že je ekvivalentní zápisu 3×1÷3 a pak už i blbej musí vidět, jak to funguje, když si to postupně spočítá.

                    Zlomky se ovšem používaj právě proto, aby ty desetinný nepřesnosti nevznikaly, že. Pan h72 mě případně opraví, já k tomu sice na rozdíl od něj jen přičuchnul a moc mě to nezaujalo, ale jsem dalek od toho mávnout rukou a dělat, že to neexistuje…

                    1. Zlomky jsou tady od toho, aby se počítalo přesně. Desetinná čísla jsou pro přibližné výpočty.

                    2. Jak můžeš číslo chtít nahradit jinou funkcí než y = konstanta? A konstantní funkce tak nějak z principu limitu mít nemůže.

                      Nevím, jakou máš kalkulačku, ale na mých, včetně té základní v os x ;-) je to vždy správně:

                      1 / 3 = 0,333333333
                      x 3 = 1

                      Detaily representace výsledku operace 1/3 v paměti zkoumat nehodlám, ale zjevně se tam nic nezanedbává ani nezaokrouhluje.

                    3. Dobrá kalkulačka operaci 1/3 provede s výsledkem 0,3333 … s počtem desetinných míst, jaký je v paměti pro takovéto operace vyhrazen (nemusí to souhlasit s displayem). Když to vynásobíš třemi, nesmí to vyjít jedna, to by si fakt vymýšlela.
                      Ale 1/3×3 by mělo jedna vyjít, protože dobrá kalkulačku zlomky umí. Se zlomky se počítá jinak než s desetinnými čísly.

                    4. h72, „…Když to vynásobíš třemi, nesmí to vyjít jedna, to by si fakt vymýšlela.“:
                      Ano, velká část kalkulaček reálně počítá na více desetinných míst, než zobrazuje. Ale tu část, kterou už nezobrazí, zaokrouhlí. Takže 1/3 = 0.333333333(3) a když to pak vynásobíš trojkou, dostaneš 0.999999999(9). Poslední „neviditelnou“ devítku zaokrouhlí, tímpádem je výsledek znova 1.
                      Proto to vychází jedna a může to vyjít jedna.

                    5. Není pravidlem, že nezobrazená část se zaokrouhluje. Reprezentace čísel v počítači je trochu složitější než zde prezentované … no spíše názory než fakta. Zejména nelze všechna čísla reprezentovat stejně přesně, na to pozor. IEEE-754 je to, co hledáte a zároveň to, co používá snad každá kalkulačka od 300 Kč nahoru.

                    6. IEEE-754 samozřejmě znám z počítačů, ale nevěděl jsem, že u těchto malých věcí, které ani nepoužívají exponenciální notaci se to používá taky. Podvědomě bych tam čekal spíš nějaké čachrování s integery jako např. u palubního počítače našeho auta, který ukazuje spotřebu do 25,5 litru/100 km :-)

                    7. Konstantní funkce nemůže mít limitu ? Odkdy ? Existuje na to jednoduchý důkaz vyučovaný snad ve všech základních kurzech matematiky na VŠ, alespoň mí studenti to dostanou naservírováno velice, velice brzy.

                      Pokud jste takovým kurzem neprošel, nic se neděje. Pokud ano, je to docela ostuda.

                    8. Ups, prošel a ostuda to je – snad mě omlouvá, že to je už 20 let. Nedošlo mi, že nulový rozdíl tu podmínku splňuje samozřejmě taky.

                      Každopádně ta konstantní funkce se nikam neblíží, jak tvrdí Behemoth.

                    9. Goro níže má pravdu; u běžných kalkulaček* se zanedbává a zaokrouhluje, a právě — a pouze — díky přesnosti sice omezené, avšak o něco větší, než počet čísel zobrazených na displeji, na nich věci jako 1/3×3 „fungují“.
                      Zkus si třeba zadat do Spotlightu „floor(1/3*10e12)“ — kde se tam berou nuly? Aha! :)
                      ___
                      * Kalkulačky, schopné korektně pracovat na symbolické úrovni se zlomky, stejně jako třeba kalkulačky, pracující nikoli nad různě divokými binárními representacemi, nýbrž nad desítkovým zápisem s (jinak, než pamětí) neomezeným počtem míst, samozřejmě existují; ale zde v tomto kontextu se myslím o takových nebavíme.

                    10. Slušná kalkulačka pracuje se zlomky tak, jak se s nimi opravdu pracovat má. Ty operace jsou přece triviální.

          4. „Myslíte, že prudce se snižující úroveň odborného/učňovského školství je něčí úmysl, nebo vedlejší produkt hnijícího systému?“

            Neřekl bych. IMHO je to spíš průvodní jev probíhající diferenciace školství. Socani se sice snaží seč můžou, aby všechny školy učily totéž a všichni absolventi si byli rovni, ale ve skutečnosti začínají vznikat školy mizerné a školy dobré. Osobně už vím o českých středních školách, ze kterých může absolvent beze studu nastoupit do Oxfordu, studenti se tam předhánějí kdo bude mít víc jedniček a kdo bude dělat náročnější ročníkové práce atd. No a tahle průmka se holt asi nestihla stát vyhlášenou a teď se tam jen stěží budou hrnout děti ze vzdělaných, ambiciózních a obvykle tím pádem i zámožných rodin. Proto tam mají učitele kteří na to pečou a podobně.

          5. Pro:
            servisdok
            2.11.2016 v 16:13

            Neřekl bych, že je to produkt hnijícího systému, ale čirý úmysl. Nikdo nemůže být takový idiot, aby implementoval do běžícího a funkčního systému zcela škodlivé elementy. Což je koneckonců přesně to, co se děje u nás.

            Je to na hraně konspirační teorie, ale podle mě jde jednoduše o to, že stát a jeho vládnoucí jelita zkrátka NEPOTŘEBUJÍ inteligentní národ a myslící občany. Inteligentní a myslící člověk by se třeba mohl začít ptát, kam jdou vlastně sakra moje daně. Případně a to by bylo pro výše uvedená jelita mnohem horší, mohl by vymyslet, co by se s tím dalo dělat.

            Tohle se nebude každému líbit, ale troufnu si tvrdit, že minulý režim přinesl minimálně dvě obrovská pozitiva. Různým kozomrdům tu pšenka nekvetla, maximálně si je sem pozvali, vyškolili a pak na cestu zabalili metrák semtexu a sbohem a šáteček. Díky tomu to tady nevypadá jako v Marseille, v Bruselu, či Malmö. Zatím!

            Školství tu nebylo vůbec špatné, protože na organizaci školství se tu jezdili dívat kupodivu již tehdy i ze západu. A těsně po revoluci nás ti moudřejší z USA zapřísahali, abychom nenechali dopadnout naše školství tak, jak dopadlo to jejich (opět již v 90. letech!). Dlužno podotknout, že už tehdy to byl pouze odlesk původní kvality školství prvorepublikového. To za prvé a za druhé celková atmosféra tu naučila lidi kriticky myslet, takže velmi snadno poznali, když z nich někdo dělá blbce i přes propagandu, která se tu řinula pod tlakem ze všech stran. Současná doba a vzdělávací systém ustřihly ke kritickému myšlení napájení a propagandě odmontovaly brzdy a zapnuli dvojité turbo. K tomu se přímo vyrojily desítky a možná stovky zcela absurdních a nepotřebných vysokoškolských oborů, které produkují maximálně tak různé pornoherecké absolventy neziskovek. Takže opět jen další parazity.

          6. Již za mých studií SPŠE byly v Tuzexu běžně k dostání „kapesní kalkulátory“ řady TI /typy TI-58, TI-59 a další/ od Texas Instruments. Asi tak 1/5 mých spolužáků, díky bohatším rodičům se snadným přístupem k valutám či TK, tyto přístrojky mělo. Velikost to úplně kapesní zrovna nebyla, snad možná kapsy saka.
            Šířka asi tak 1,5 krabičky Spart, na délku dvou délek krabiček téhož a výšce asi 18-22 mm.
            Na tehdejší poměry a na to, co tyto kalkulátory renomované společnosti TI všechno uměly, to skutečně ale „kapesní“ provedení bylo. Již v základu totiž byly vybaveny tím, co dnes má zmíněná „vědecká“ PC kalkulačka, množství tlačítek mělo několik /i pět/ různých funkcí podobně, jako má klávesnice PC a i podobně se mezi funkcemi přepínalo. Červený, tuším šestnáctimístný LED displej, k napájení čtyři československé tužkové AA články vydržely asi tak půl hodiny provozu, tuzexové články LR6 „alkalické“ mnoho desítek hodin. Dále několik speciálních minikonektorů pro připojení peirferií + externího napájení /zmenšené DSUB 9/ a pokud se nepletu, disponovaly osmibitovým procesorem a nějakou definovanou velikost RAM, co se dala přiobjednáním „modulu“ ještě zvětšit na dvojnásobek.
            Na tu dobu opravdu mimořádný početní výkon, výbava a možnost programování – dnes bych řekl asi „pocket PC“, skutečně nadupané strojky, které ovšem byly na všech školách včetně vysokých při výuce, nedej bože při zkouškách přísně zakázány. Pokud byl u někoho při písemce/zkoušení zapnutý strojek objeven, automatická diskvalifikace, přístrojek si totiž uměl zapamatovat a rolováním jedním tlačítkem číst přibližně 50 stran strojopisného textu A4.
            Byly ale tamtéž k dostání i „běžné“ kalkulačky skutečně kapesní velikosti, co ale krom základních početních operací, sin-cos-tg už uměly jen druhou odmocninu a procenta. Tohle byla výroba převážně Casio a v daných letech /polovina 70´s/ stály tyhle jednoduché strojky okolo 600TK.
            Ale všechno toto, někde při zkouškách i logára bylo zakázáno používat. Tužka a hlava, nic víc. Taky si toho z matiky střední i dál pamatuju asi o dost víc, než mladší generace, co už to směly používat.
            Poslední dobou nervózně sleduji očividnou snahu nadělat z Čechů průměrné, jen málo samostatně myslící tupce s povrchními znalostmi snad všeho, dokonce i historie vlastního národa. Připočtu-li k tomu, kolik skvělých mozků odešlo těsně po 1968 a dále v 80. letech pracovat pro bolševiky na smrt nenáviděný Západ, tak to tu celé směřuje již jen k uvedenému stavu.
            I moje sestra, učitelka tvrdí, že dobrá polovina současných deváťáků sice možná nějakou střední školu najde, ale po jejím vystudování nenajdou uplatnění. Je už teď prý problém v děckách ZŠ zkusit probudit nějaký zájem a s řečenou inkluzí to má být zhola nemožné.
            Taky Vám připadá, že to někdo dělá záměrně?

            1. Na TI jsem začínal. Byl jsem tenkrát mladý smrkáč. Obecně s Vámi souhlasím. Ono neuškodí si pamatovat alespoň styčné body tabulek. Bohužel v matematice jde o pochopení a tam se obávám, že je to dnes o něco lepší. Na VŠ leze více lidí s jednoznačným zájmem o obor, ale zároveň to zkouší i více lidí, kteří na dřívějším stupni matematiku ani neviděli. Malá, naprosto mizivá část z nich se to doučí, zbytek pohoří mnohem více, než nabiflovaná generace.

              Ale výsledek je stále +- stejný.

              1. To, že lezou na vejšku lidi, kteří neměli kdovíjaké známky či zájem o obor na střední škole, nemusí být tak špatné, byť to dříve nebývalo zvykem. Spousta lidí mohlo projít špatnou základkou, kde se vůči oboru zablokovali, spousta lidí se třeba nejprve vyučí, pár let to dělají, nakonec, již jako dospělci, dostanou roupy a touhu se něco naučit a „někým se stát“. Tito lidé to většinou myslí vážně a obstojí. Na rozdíl od těch, kteří na VŠ jdou taknějak ze setrvačnosti, po gymplu, lidé, kterým je to skoro fuk a dokonce se neumí sami učit, protože nemají vůli a tah na bránu.

                1. Ano. Řekl jste jinými slovy to co jsem chtěl, aby vyplynulo. Dneska je prostředí otevřenější. Díky bohu za to. Zvenku se to může zdát jako pokles kvality, nicméně počet opravdu kvalitních lidí se zájmem o obor ve skutečnosti stoupá.

                  1. Chytrý a pracovitý člověk se zájmem o obor stejně chodí denně nebo častěji na vejšku jen první rok, kdy si doplňuje nutný základ a rozkoukává se. Pak už by měl chodit jen na konzultace a koordinaci svých vlastních studijních aktivit. Rozumný člověk nevysedává po posluchárnách, alébrž hltá vše, co je v oboru k mání, účelově si vybírá, přemýšlí, ptá se, jede jak fretka. Zkoušky by měly býti spíše konzultací, případně polemikou, dvou kolegů, nežli vztahem učitel (chytrý)-žák(blbý).

                    1. Ono to tak i v praxi funguje. Nejlepší studenti jsou zpravidla ti, kteří nechodí. Objeví se až u zkoušky a hodinový test napíší za dvacet minut. Mezitím často i pracují. Proto je radost učit magistry, kteří už chodí na opravdu jen nutné věci. Například na výpočtovou matematiku se dostaví téměř všichni, protože je to netriviální. Myslím, že v tomto jsme udělali velký pokrok. Studenty již nezahlcujeme, dáváme jim prostor, aby se zahlcovali sami. Funguje to výborně.V posledních ročnících je jen málo projektů, která jedou přísně podle zadání. Zpravidla zadání o dost předčí a každý student si vybere něco, co ho baví.

                      Tohle je něco, co dnes nepovažuji za úplně špatné. Když vidíte mladý kolektiv na technickém oboru v 5. ročníku, není to tak špatný pohled. Proto, jak jsem psal výše, není dnes jen všechno špatné. Nějaká inflace titulů a podobné nesmysly se nás vůbec netýkají. Stejně, jako se nezaměstnanost netýká schopných řemeslníků a dalších profesí. Je to o lidech, kteří jsou motivováni dělat svou práci dobře. A v tom dneska nejsme zase tak hrozní. Jenom jim vysvětlit, že se nemají spokojit se 40 tisíci hrubého výplaty a chtít výrazně více…neumějí vyjednávat. Kdejaká slečna z HR si s nimi dělá co chce a jim je to jedno.

            2. TI by asi byl u zkoušek prdu, bralo to jen numera, 58C do paměti, 59 na štítky. Zajímavý vývojový krok stranou byla programovatelná kalkulačka HP41 s „polskou“ logikou.

              Jako tahák sloužili až ty kalkulačky s Basicem jako Sharp nebo Casio s displejem s alfanumerickým displejem s tekutých kristalů, ale to bylo trochu později.

              Na naší SPŠ stavební jsme v roce 78 byl poslední ročník, co nesměl používat u maturitní písemky z betonu kalkulačky. Ne programovatelné, prostě žádné. Používalo se logáro. Zdůvodňovali to tak, že ne všichni studenti kalkulačku mají….

              Pak to nabralo fofr, ale na fintu napsat si taháka do programovatelného stroječku přišli asáci až tak o rok dva později, takže jsem s tím docela slušně prolez….

              Ono věc se má tak, že když to člověk hrnul do tý mašinky, tak se to vlastně naučil, tak jen taková berlička…

              Stejně, těch zkoušek bylo celkem snad 56, a všechny člověk nemoh ofixlovat, nedělal bych z toho moc vědu…

              1. My jsme měli skoro všichni 59 na štítky (mimo dvou HP41 se kterými jsme se nebavili :) ), ale používalo se jen programování vzorců, případně sledu výpočtů, soustavy rovnic atd. Na vejšce jsem s tím ještě nějaký čas zpracovával rozsáhlé výstupy z měření laborek. Velmi rychle se přešlo na osobní počítače, ty měl začátkem osmdesátek každý. Lépe se sdílely programy (ale i data – tenkrát bylo samozřejmé si naprogramovat ve strojáku driver, který ti chyběl, aby byly mašiny kompatibilní).

              2. Mám poněkud jinou zkušenost, promoval jsem 84, a osobní počítač tehdy nikdo neměl, zapasilo se se sálovým počítačem…

                Někdy v 86 jsem pořidil ZX Spectrum.
                První XTéčka se objevili na katedře někdy v 88, nástup AT pak byl až po listopadu

                1. Na první XT všichni srali, všichni jsme měli lepší a o dost levnější mašiny. Holt ale ta koncepce (stavebnice) zvítězila (a je to tak správně), horší to bylo s opreačním systémem, který byl a je kradený, myšlenka oken také (ty už měly compy deset let před tím), nehledě na to, že ten zoufalý styl Microsoftu – lepíme jedno na druhé (soft), pokud to bude kolabovat, dáme tam větší buffery nebo rychlejší procesor, trvá dodneška, výsledkem je paskvil, který nikdy nikdo nezboural, byli prostě příliš silní a byli všude, svět se jen přizpůsobuje … a tiše trpí, již dvacet let.

                  1. Já už asi šest sedm let netrpím. Na webové aplikace, kancelář, porno a pár kravin okolo stačí celá řada hezkých linuxových distribucí. Člověk jen musí překonat ten počáteční kopeček. Vlastně mě dnes už udivuje, když někdo o Microsoftu vůbec mluví v přítomném čase, pro mne je to věc devadesátek.

                    1. Been there, done that. Produktivita práce s oknama je u mě násobně větší. Každej má něco…

                    2. Bylo ale především zmíněno to, že okna jsou produkt konce sedmdesátých let, byly na spoustě OS nebo se tam připrogramovaly, používaly je hudební programy na compech s MIDI (začátek osmdesátek) atd. ….. okna jsou jen výkladní skříň, nevypovídají nic o podstatě OS a o strategii firmy, která ti zamořila comp.

                    3. A co si tak představujete pod (obecnou) efektivitou práce s oknama? Fakt nevím, co to může znamenat.

                    4. Jo, asi tak nějak jak to říká zrg. Jakmile to jednou nastavím, tak to funguje. Mám velkou základnu aplikací a když cokoli, tak vždycky najdu spoustu dalších, protože pro vokna je toho nejvíc.

                      Dělám s HW, testuju stále nejrůznější sračky (šílený komponenty, starý UPS a já nevím co). Linux je v prdeli, roky ubíhají a situace se nehla NIKAM, dodnes neexistují pro většinu HW ani diagnostický nástroje s takovou funkcionalitou, jako jsou pro vokna roky. Maximálně jeden šílenej. Většinu exotickýho HW co potřebuje nějaký šílený aplikace nerozchodím vůbec, protože poslední vydání SW je starý jak dlouho a mezitím se většina distribucí totálně překopala, všechno je jinak. Balíky dávno nefungují (jestli někdy vůbec byly) a i kdybych měl vůbec náladu se jebat s kompilací toho šrotu co od autorů SW mám, tak stejně utonu v moři závislostí. Na voknech, pokud mám aspoň podporovanou verzi OS, tak prostě nainstaluju a vůbec mě nezajímá, jestli aplikace byla napsaná včera, nebo před 15 lety, protože všechny závislosti v tom systému pořád jsou, ne že se mi to celý sesype, protože se někdo rozhodl, že už před 8 lety se ty balíky knihoven budou chovat úplně jinak.

                      Vůbec nemluvím o tom, kdy aktualizace oken pokud cokoli způsobí maximálně BSOD, ale pořád můžu najet do nouzovýho režimu a použít obnovu. U Linuxu se mi stalo tolikrát, že to ani nenabootovalo (jádro se stalo panicem), že tvrdit něco o pokročilosti aktualizací přes balíkovej systém vyžaduje…minimálně jistej velmi zvláštní náhled na věc.

                      Jistě, je to o tom, že používám okna odjakživa a s Linuxem to bylo jako začít se učit třeba práva, úplně od nuly. Kdybych musel, tak nerad, ale budu to schopen používat. Nicméně produktivita prácě, kdy v lepším případě jenom furt a pořád hledám alternativy aplikací, který znám, fungují a nabízejí mi (většinou) přesně to, co potřebuju, v horším případě furt něco nastavuju, šteluju a opravuju rozbitý věci, je zcela tragická.

                      Do jisté míry to bylo dáno distribucí (Arch), ale na serveru mám Debian a byť to je lepší, není to rozhodně o tolik lepší. Na ten server jo, tam Linux s klidem. Na desktop to fakt dávat nebudu. A to sem ještě nevytáhl hry, žejo…

                    5. Koho, proboha, zajímají hry? Poslední jsem hrál v roce ´84.

                    6. Mě a miliardy dalších lidí jo…

                    7. Koho, proboha, zajímají miliardy lidí? ;)

                    8. Hádám asi např. všechny ty, kteří jim chtějí něco prodat…

                    9. Prodat?!? Proč? Trh je neúnosně zastaralý koncept a spolu s celou buržoasií patří na smetiště dějin. V dnešní době plné positiv a sociálních jistot se přece peníze zásadně získávají z grantů a dotací.

                    10. RE: Behemot
                      4.11.2016 v 14:51

                      Řeč tu byla o běžných uživatelích, kteří potřebují běžné věci. Těm stačí jednou za čas spustit bezpečnostní update a po čtyřech pěti letech si zkopírovat svá data do nového stroje, který se rovnou vybere tak, aby to šlo bez pracné konfigurace. Občas se něco zadrhne, ale to je v kombinaci BFU a libovolného OS zcela nevyhnutelné.

                      K jiným tématům se nebudu vyjadřovat, protože by to bylo nejen o systému z devadesátek, ale i repetice všech těch prastarých diskusí. Používejte si, co chcete používat. Nevím o jediném důvodu, proč by mi to nemělo být u prdele.

                    11. Sorry, ale pro domaci pouziti se nic nevyrovna poctive ukradenym, poctive ohnutym a poctive soukrome zapatchovanym win7, kde si clovek povypina veskere sluzby, co nechce. Uz XPcka nebyly vubec spatny vychozi produkt pro hommade OS, nicmene win7 maji pro domaci pouziti jednu zasadni vyhodu a to 64bit spolu s blbovzdornosti, user friendly virtualizaci a kompatibilitou se vsim, na co si vzpomenu.

                      Od te doby Mikroshit samozrejme uz nic lepsiho nevymyslel a nevymysli, vsechny ty 8cky a smirujici 10ky si mohou strcit do prdele. Tak, jako Win neumel, neumi a nikdy nebude umet postavit pouzitelny server, tak zase na doma je jakykoliv klon Linuxu jen paskvil pro par podobanych silencu. Ano, da se v tom fungovat, ale neni k tomu zadny rozumny duvod, neustale narazet na nejaka omezeni a resit blbosti, updaty a kompatibilitu. Pri dnesni cene procesoru a pameti mi proste pobezi na pocitaci za 30tisic uplne vsecko a na pocitaci za 40 tisic to navic pobezi i efektivne, tak proc resit, ze mozna za urcitych podminek mi na Linuxovem jadre pobezi nejaka vysoce optimalizovana distribuce jiz o 5% rychleji nez na win. A pokud bez ni fakt nemohu zit, no tak si ji hodim na virtual a pokud uz ani to nestaci, tak si ji nastavim jako druhou instanci v boot manageru a zapnu to jednou za uherskej rok, tak kde je problem ? Jeste jsem fakt nenasel domaci aplikaci, ktera by na 7mickach nechodila k me plne spokojenosti.

                    12. hmmm, a co periferie? Co mašiny, které ti deset patnáct let slouží a najednou je sedmičky nepodporují a drivery nejsou? Aby sis je psal sám? Na téměř hardwareové úrovni? To nedělám už dvacet let, i když to bylo kdysi běžné. Takže emulace, simulace, přiblížení se, ojebávka, pokus o oblbnutí softu mašinky? Hmmm, chvíli to chodí, pak zas ne, pak to odmítne systém sám, pak to zase tedy musíš resetovat ….. chodí jen půlka aplikací …. asi jsi zdatnější než já.

                    13. Nejsem tak blbej jako většina abych nedočkáním nespal až mrkvosoft vyndá nějaký patnáctky nebo co a pak se divil, že mi na tom nic nefunguje. Používám XP a 7, výjimečně Vistu a něco jako XP x86-64 (2003). Naprostá většina HW mi jede bez problémů, co nejde na 7 tak jde stoprocentně na XPčkách.

                      Co všechny ty exostický šílenosti, který pro linux driver/aplikaci nikdy neměli? Aby sis drivery psal sám? Takže emulace, simulace, přiblížení se, ojebávka? Been there, done that. I jednoduchý aplikace jsou po dekádě i v tom blbým WINE nepoužítelný, protože ten křáp je nestabilní jak situace v Sýrii. Tak sem si pak uvědomil že proč ze sebe dělat debila, když si to můžu na ta vokna nainstalovat rovnou.

                    14. RE: zrg1, 4.11.2016 v 14:28

                      Hlavně klid a žádný flame. Jako asi většina lidí potřebuji webový browser, poštu, office, prohlížeč pdf, obrázků, přehravač videa. Všechno to mám na z krabice na Kubuntu, kde postupně přeskakuji mezi LTS verzemi. Takže jako BFU můžu říct, že existuje alespoň jedno distro, které je pro BFU velmi příjemné.

                      Widle jsou devadesátky. Když je to třeba, použiju je, ale nemám důvod se znovu učit, jak to nakonfigurovat tak, aby mohly efektivně šlapat. Nelituji, že nemusím zjišťovat, co zas v nové verzi zmrvili a jak to obejít, případně zda se jim rovnou nevyhnout. Hlavně ale nemusím žít ve dvou ekosystémech. To, co mi běží na ntb, běží i na serverech, ke kterým se občas musím přihlásit a udělat základní troubleshooting, abych mohl případně zadat práci znalejším kolegům.

                    15. Prohlížeč, hm, Linux selhává hned u toho prvního…sice se shodneme na tom, že tyhlety flashe a javy jsou zlo, ale mnoho webů to prostě pořád ještě používá a nefunkční web je mi platnej, jak mrtvýmu zimník…

                      Prohlížeč PDF má taky svoje, doteď si pamatuju jak každej prohlížeč tiskl jinak…výborný no. Prohlížeč obrázků…no můžem pokračovat donekonečna.

                      Jako asi tak, když to distro někdo nakonfiguruje, tak to lama může relativně používat, s nějakým zácvikem. Jenže okna (což jsou pro mě XP-7, před-XP systémy jsou už vražda, a po-7 mi nesmí přes práh) může lama používat i ve vanilla stavu…

                    16. Na porno ve flashi se dívám, takže s tím asi nebude problém. PDF používám standardní Okular, ale Adobe možno. Gwenview pro obrázky mi stačí, já ostatně chci jen otevřít, náhledy, možná proklikat, to je vše, pro nějaké konverze stejně používám imagemagick. Dá se s tím rychle otáčet, snížit kvalitu, přehodit do pdf apod.

                      Naprostá lama by neměla používat po čisté instalaci raději nic, někdo s tím něco musí udělat, i kdyby sám distributor.

                    17. Před pár lety se i naprosté lamy docela slušně shodly s Mac OS X. Dnes už to neplatí, v posledních letech to Applovci dost děsivě zku vylepšili :(

                    18. Nas firemni web je totalne stupidni, v rameccich. Zadna hejblata, animace, picoviny. A nemame zadny problem s tim, ze by nejakemu klientovi nejely. Preferuju obsah a spolehlivost pred formou.

                    19. Re: Behemot
                      4.11.2016 v 17:12

                      Pokud si dobre vzpominam, tak WinME taky nebyly uplne spatny, jely dobre. V praci mame na serveru NT 4.0 uz snad 15 let, nebo jak dlouho a jedou, jedou,… jedou….. jedou.

                    20. To vše zmíněné mám na deset let starém mobilu se Symbianem. Z toho plyne, že i BFU mohou užívat údajně zastaralé systémy a leccos jim slouží. Hlavně se nenechat zbbnout kdejakými novinkami.

                    21. No vidíte, já taky ještě zubynehty držím XP-čka a s Flash Playerem je furt nějaký problém, věčně spadává. Video se normálně rozběhne, někdy to spadne po 10s, někdy až po půlminutě a párkrát se už stalo, že už při načítání. Už jsem zkusil kdeco, i starší verze FP a problém je pořád. Jako BFU si moc netroufám přeinstalovat to celé, což prý by zaručeně pomohlo. CDčko s XP sice mám, ale je u toho poznámka Professional a ono mi to teď ukazuje, že je to verze XP SP3. Nějak se mi nechce přijít o všechna nastavení, ale zásah bude nutný, protože už mě to začíná srát.

                    22. Ja mam XPcka na pracovnim PC, protoze to je posledni bezproblemovy OS od MalyhoMekkyho. Pro flash a podobne kravoviny pouzivam Linux.

                  2. Ono to bude asi dáno tím, že nás moc nezajímalo, jak je ten krám postavenej a jestli chytře nebo ne, nerozuměl jsem tomu, a furt tomu nerozumím, i když už čtvrt století mám furt nějakou sw firmu :-)

                    Když se k tomu tak v duchu vracím, dokázali jsme na těch TI59 s omezeným počtem programových kroků a pamětískoro to samé, co dneska, tedy pokud jde o výpočetní engine, což je celkem dost tristní.

                    Ale grafika, CAD a všechny ty úžasný věci co to dovede, to nemělo.

                    Je nás celá generace, co přešla od logára, přes ty programovatelný kalkulačky, zx spectra až k dnešní technice, a jsem rád, že jsem u toho byl. Málokdo z mladých dneska uvěří, jak jsme v 90tých stavěli soft ….

          7. Je to úmysl. Rakousko kupříkladu podplatilo soudruha Juránka aby zlikvidoval víceleté gymply v Jihomoravském kraji.

            1. Hmmm, tak to asi ne. Zodpovědnost za síť škol mají jen a jen místní, rodiče dětí, kteří chcou, aby dítě studovalo to a to, mají to rozmyšlené, jsou na jedné lodi s teamy učitelů a se starosty těch obcí, kde školní budovy jsou. Pokud se veřejnost nebude o to starat, nebude nic. není možné se o školu nestarat a pak nadávat, že ji zrušili.

        5. Kdykoli, i na zdravotních školách? No tak supr…tak můžeme zdravotnictví odepsat rovnou. Zatím to stálo jen za hovno, ale až tam budou dělat tyhle ofačovaný ochechule, tak bude lepší se rovnou střelit do hlavy, než jít do špitálu, kde, když se mě jako nevěřící odpad uráčí vůbec ošetřit, tak z toho pytle chytnu nějakou hnusnou infekci a na tu tam zajdu…

          1. Kolikpak těch „ofačovaných ochechulí“ znáš? Důležité je, aby si majitel resp. vedení každé nemocnice mohli stanovit svoje pravidla a když je někdo poruší, tak ho prostě vyrazit bez toho, že bude mít na krku x žalob a antidiskriminačních aktivistů.

            Ve zdravotnictví existují situace, kde hidžáb, nebo třeba ten čepec, co nosí jeptišky, nemá co pohledávat. Předpokládáme, že pokud se někdo neumí od šátku či čepce odloučit ani na chvíli, tak se do podobných míst (JIP, sály) cpát nebude, stejně jako zapřisáhlý abstinent se nenechá zaměstnat jako sommelier. Ale proč by třeba nemocniční laborantka nemohla mít na hlavě šátek, to fakt netuším.

            1. Zatím u nás neznám, páč to buď chápou a ten pytel nenosí (navíc ty integrované většinou dávají ruce hodně pryč od tady těch ortodoxních pytlovin), nebo je tam nevemou, protože se toho odmítají vzdát. Je taky otázkou, na kolik je to jen cílená snaha jejich domácích pánů potutelně zavádět slimákovinu tím, že dají ženskou záměrně na takovou školu. Pokud jsou takle ortodoxní, tak se divím, že vůbec mají dovoleno se vzdělávat a to zrovna v ošetřování nevěřících psů, to mi nehraje. Naopak situací kdy se někamou vserou a pak si tam vyřvávají změnu pravidel v rámci tédleté svobody vyznání známe ze zahraničí přehršel. Končí to tak, že maj všichni povinně slimáckou vymejvárnu mozku (jak je to už v rámci hodin koránu ve Státech nebo Království).

              Tady se ale bavíme o zdravotní škole, kde v rámci zaměření prostě případy, kdy to problém je, jsou a budou, tak to šmahem vzali a zakázali komplet. Tak jako mají u nás na škole strojaři zakázaný neupevněný dlouhý vlasy (aby se nezamotali do vrtačky nebo soustruhu) a my na elektru prsteny, hodinky a jiný kovový šperky při práci s elektrikou (ilustrační jizvy byly ukázány). Tak maj tady zakázáno nosit pytel. Je to praktický opatření, jinak ať si vyznávaj třeba špagetový monstrum, na to jim každej prdí. Nech berou jak je, nebo tam nelezou.

              1. Ano, otázka zda nešlo jen o nějakou provokaci (ne nutně machometánů, ale třeba nějakých antidiskriminačních aktivistů) je velmi validní. A pokud ano, zasloužili by aktéři nakopat do #censored. S rozběhem.

                Co se týče těch předpisů na školách apod. tak jen opakuješ to, co jsem psal. Ať si to rozhoduje (nestátní) provozovatel. Osobně by mi přišlo rozumné, aby taková pravidla vznikala na základě nějaké úvahy o míře hrozícího risika (tj. v laboratoři šátek nevadí, na sále nemá co dělat). Pokud například risiko hrozí jen tomu dotyčnému pracovníkovi (vlasy u soustruhu), ať se klidně ten hippík domluví se zaměstnavatelem na pravidlech jiných. Například na tom, že si tam může chodit jak chce, ale pozůstalí zaplatí sběr jeho kousků, očištění a seřízení stroje.

                Trvání na šátku je u značné části muslimských žen spíše kulturní norma, než záležitost nějaké ortodoxie. Před sto (a někde ještě před 70 či i méně) lety by taky vdaná žena na české vesnici bez šátku ven nevylezla (a chlap bez zase klobouku). Představy o tom, že kažý muslim je zakuklený wahabbista, který jen čeká na to, aby mohl vyvraždit své nemuslimské okolí jsou pitomost – pitomost, která těm ortodoxním pitomcům jen nahrává.

                Čistě esteticky se mi i ta nejtradičnější burka ekluje o něco méně, než některé moderní západní módní výstřelky ;-)

                1. Což o to, v principu věci školy nejsou většinou státní, neboť zřizovatelem je obec, město, kraj. Pragmaticky jsou prostě dané řády jaké jsou i tak nějak dlouhodobou zvyklostí a praxí, protože jednou škola má zodpovědnost, zejména za nezletilej potěr, a tak to dělá tak, aby si tam někdo nešel sednout. S ohledem na soudcovskej materiál, jak se ostatně diskutuje tuším pod vedlejším článkem, podepsat můžeš jak chceš co chceš, pan velevážený soudce pak stejně od stolu s křížkem po funuse rozhodne, že to nebylo validní dle zákona a tak si půjde sednout někdo ze školy. Tak se prostě ustálila taková praxe, že na mravence houfnicí a nařízený to je paušálně.

                  Dokud tu budou nějaká ústavní pravidla ve stylu svobod vyznání, tak mám problém věřit tomu, že i kdyby byly všechny školy nakrásně soukromý, tak někdo nebude vyřvávat, že to je strašná diškriminacééé, protože svoboda vyznání. A pokud chceš pro jistotu zrušit i ústavu, tak dobrý, ale vraťme se do reality.

                  1. Právě že v principu ty školy státní jsou, protože se všechny musí do detailů řídit státními předpisy, ať už je de iure zřizuje kdokoli (navíc o tom, že obce a kraje nejsou dnes samospráva, ale prodloužená ruka státu jsem tu psal mnohokrát).

                    Škola má kulové, ne faktickou zodpovědnost. A už vůbec ne zodpovědnost, za výsledky, na což narážím pořád, jak jsem popisoval výše. S těmi soudci (a OČTŘ) asi částečně pravdu máš. V NL se třeba s pořádáním akcí mimo školu nikdo moc nemaže – prostě pár rodičů se domluví s učitelkou, vezmou auta nebo kola a jede se. A je fakt, že žalovat školu když si dítě na akci vlastní blbostí zlomí haxnu by asi opravdu nikoho nenapadlo. (Škola je křesťanská, jako ostatně většina škol tady – jak je to na těch pár „veřejných“ nevím.)

                    Svoboda vyznání ve smyslu že nikdo nemá právo se do Tebe navážet a bránit Ti v praktikování své víry není nic proti ničemu a netřeba kvůli tomu rušit ústavu (ačkoli o té současné si myslím svoje). Problém je když se to zvrhne v positivní definice – musím zaměstnat/nesmím vyhodit člena skupiny xy, musím mu poskytnout podmínky k nějaké činnosti apod. A je úplně jedno, jestli xy je ortodoxní muslim nebo odborářský papaláš.

                    Muslimové a islám nejsou hlavní příčinou těch současných problémů. Jak pravil coyot, jsou to pouze katalysátory, které umožní, aby se všechny průsery současného uspořádání státu a společnosti projevily naplno. Ano, eliminací těchto katalysátorů by se možná jeden či dva mediálně viditelné průšvihy nějak vyřešily, ale myslím, že takové „řešení“ by se brzy nelíbilo nikomu (dnes zakážeme muslimy, kdopak bude na řadě další? co třeba odpůrci zelených šťastných zítřků?).

                    1. Fakticky zodpovědnost má, rozhodně za nezletilé. Na to bývají i pojištěný, možná kvůli tomu plnění bývá mnoho těch sporů. U těch starších už asi o nic moc nejde, ačkoli to neznamená, že se nebude zkoušet nějakej blb soudit. Ale už jen to, že nějaký pravidla škola má a dotyčná osoba je podepsala zpravidla znamená, že je škola z obliga. Mimo případy, kdy opravdu k průseru vzniklo chybou jejich zaměstnanců (např. ožralej učitel na praxi něco zanedbá a kvůli tomu si někdo ublíží).

                2. proc by na sale nemohla mit satek? Doktori a sestry na sale prece pokryvku hlavy nosej. Pokud ten satek bude cistej, tak nevidim prakticky rozdil mezi nim a tou doktorskou cepickou.

                  1. Samozřejmě mohla, pokud bude šátek sterilní a provozovatel nemocnice bude ochoten řešit logistiku spojenou s tím, že pokrývek hlavy bude víc druhů a bude potřeba zajistit aby byly tam, kde budou potřeba.

                    Omlouvám se za asi přílišné zobecnění – měl jsem na mysli šátek, který dotyčná tahá pořád i mimo sál.

                  2. A přesně z toho důvodu by měla odložit ten svůj šátek a vzít si doktorskou čepičku, třeba i roušku, kterou jí poskytne nemocnice jako pracovní oděv. Pak ta nemocnice zajistí a bude odpovídat za její čistotu a hygienickou nezávadnost. To by doktoři třeba mohli požadovat, že budou operovat třeba v čistejch montérkách. Tohle už není jen o nějakým anti multi kulti. Tady platí taky hygienický předpisy.

                    Mě vždycky dojme, když nějaká muslimka žaluje školu nebo nějakou jinou instituci, že jí neumožnila nosit ten jejich hábit a jak je to diskriminující a jak se cejtí bejt pohoršená a ublížená a chce prachy (zrovna včera jsem o jedný takový něco okrajově zaslechl v rádiu po cestě domů). Že já vůl jsem nežaloval školu, že mi neumožnila chodit v převleku krokodýla. Argumentoval bych tím, že se v duchu cejtím být krokodýlem a že mi vznikla újma, když jsem byl nucen chodit „odhalen“, tj. bez silné vrstvy tvrdé krokodýlí kůže, že mi všichni čuměli do ksichtu a jak mi to bylo nepříjemný a že teď z toho mám posttraumatickej stres a ztížený uplatnění a já nevím co ještě. A alespoň o 3 mega, abych měl na pěknou dovolenou. Bez legrace – když se jim to nelíbí, ať si letěj studovat odkud přišli. Do Somálska, Zimbabwe a já nevím odkud jsem ještě přilezli. Tam jí ten šátek nosit určitě dovolej. Tak kde je problém? Kdyby jim u toho někdo nadával do opic, bubáků a já nevím do čeho, tak ok. Ať žalujou tu danou osobu pro urážku. Ale tohle je celý postavený na hlavu.

                    1. Pokud bude doktorů či sester málo, budou si logicky moci snáze diktovat v čem chtějí operovat, jakou hudbu chtějí posloucha apod. V jiných oborech to taky bez problémů funguje.

                      Na předpisy defekuje canis lupus familiaris – hlavní snahou musí být nepoškodit pacienta a postupvat lege artis, bez ohledu na to, zda normy a předpisy jsou debilní, rozumné, nebo třeba jen momentálně nestíhají držet krok s vývojem v oboru.

                      Ad „letěj studovat odkud přišli“ – co jsem si všiml, tak nejvíc s tím nadělají české konvertitky; ten poslední případ je docela výjimka tím, že tam figurují cizinky. Takže rodiče solí státu daně jak mourovatí a dceru nepustíme na státem financovanou školu? A ještě ať si letí, hm, kam vlastně? Pokud trváte na tom, že stát má do školství zasahovat mírou srovnatelnou s tou dnešní, tak ta věc prostě nemá řešení.

                    2. koneckoncu, v soukromejch klinikach v muslimskych zemi taky delaj muslimky a satky zjevne nicemu nevadej a lekarska pece je tam velmi dobra i podle zapadnich standardu. Neco jinyho jsou spitaly pro chudy, ale i tam jsou satky asi ten nejmensi problem.

                    3. Já neříkám, že je nemáme pouštět studovat. To je dost zásadní misinterpretace toho, co jsem napsal. Já říkám, že pokud existuje logickej důvod, proč jim to nepovolit, tak se nemaj co soudit. Pokud jim to ta nemocnice umožní, jak vy říkáte, třeba kvůli tomu, že je jich v oboru málo, což je pravda, tak neexistuje problém, protože není ani žaloba. Když jí nemocnice bude ochotná ty šátky prát a chystat na sál, nejsem proti tomu. Ale když to odmítne, z logických důvodů (čili ne protože islám), tak se mi nelíbí, že ji automaticky žaluje. To fakt ať si odletí studovat a operovat, odkud sem přišla, když tam jí to povolí. Asi to tam ale holt není tak skvělý, když je v první řadě tady, že. Nežijeme v ideálním světě, já bych si tu taky přál hodně věcí změnit, ale to neznamená, že budu kolem sebe metat žaloby. Což podle mě platí obecně, není to jen problém náboženství.

                      Shane: pokud jim to ta nemocnice povolí, tak viz. výše, neexistuje problém. Ale pokud přicestujou do země, kde islám není zapouštěnej v kultuře a kde jim to nemocnice nepovolí, kvůli zvýšený nákladnosti a náročnosti na logistiku, protože je jich naprostá menšina, tak ať si vezmou roušku s čepičkou a nazdar. Nebo můžou do „muslimských zemi s velmi dobrou lékařskou peci i podle zapadnich standardu“, nejsem proti.

                      Mně ty žaloby přijdou zkrátka absurdní, čistě z vypočítavosti. V první řadě jde o peníze. Není těžký se na státu přiživit, pokud jste součástí menšiny, tak je to ještě snazší. To neznamená, že je to v pořádku.

                    4. Jenže to je akce a reakce …. pokud stát dělá zcela záměrně a cíleně ze svých občanů nesvéprávné idioty, a snaží se je dirigovat pomalu i na hajzlu, tak je prostě zcela přirozené, že mnozí z nich chtějí aby fungoval jako arbitr, a to i v případě absolutních ptákovin.
                      Ostatně, státní správa a naše drahá politická reprezentace postupuje zrovna tak … jde k soudu i v případech, kdy nemá nejmenší šanci, prostě proto, že bez toho pravomocného rozsudku se bojí udělat cokoli. Někdy i neudělat:-). Těžko čekat, že občané se nebudou velmi často chovat podobně.
                      S těmi penězi je to obdobné … stát po nás chce platit, ať už přímo jemu, nebo někomu jinému, za kraviny, o které rozhodně nestojíme, a to pod nejrůznějšími záminkami. Jedna blbější než druhá. Je skutečně tak překvapující, že někteří občané to zkusí napodobit?
                      Tohle je zcela obecný problém, kauza nějakého hadru na hlavě, který ve skutečnosti, až na pár výjimečných situací, z podstaty věci není a nemůže být nic proti ničemu, je jen taková šaškárna.

                    5. Ano, to věčné podávání žalob, antidiskriminačních stížností apod. je šílené (hlavně když je celá akce provokace, která má podání žaloby jako hlavní cíl).

                      IMHO se tu střetává to, že stát by měl být nestranný, nediskriminující a se stejným přístupem ke všem lidem s tím, že se cpe do oborů, kde takový přístup fungovat nemůže.

                      Já osobně se snažím interakci se státem vyhýbat jak to jde, ale přece jen nějaké daně ze zbabělosti platím a nějaké služby využívám. Taky by se mi dost nelíbilo, kdyby mi někdo zakazoval například mít na autě, jezdícím po státních silnicích, nalepenou rybičku, protože je to nepřípustná propagace náboženství… Takže pochopím, že někdo, kdo je na státu závislý o něco víc (což neznamená nutně, že je to parasit žijící z veřejných rozpočtů) bude pořádně naštvaný, když mu na jedné straně stát bude nařizovat aby posílal děti do školy a tvrdě ho obírat na daních a na straně druhé mu v té škole bude vnucovat pravidla, se kterými ten člověk nebude souhlasit.

                      Proto si myslím, že stát by měl z většiny oborů vycouvat nebo alespoň velmi výrazně omezit svoje zasahování do nich. Když jedna strana za sebou nebude mít stát s velkým klackem, budou mít všichni daleko větší motivaci k dobrovolnému hledání kompromisů a vzájemně přijatelných řešení. Přetahování se o to, kdo zrovna bude tím velkým státním klackem disponovat, za řešení nepovažuju.

                      To, ve kterých oborech by se stát měl i nadále angažovat by se dalo asi nejlépe otestovat ochotou lidí na tuto činnost státu dobrovolně přispívat. V praxi by se dalo třeba začít u nějakých asignací daní.

                    6. Však já nikde nehoruju za posilování moci státu. Já bych to nechal na každý nemocnici/škole zvlášť. Je to samostatná jednotka pracující s nějakým vlastním rozpočtem, tak ať si sama posoudí, zda jí to za to stojí, nebo ne. Sice školy a nemocnice patřící pod veřejnej sektor jedou ze státního, ale mají přidělen svůj rozpočet, se kterým samostatně nakládají, mají svoje vedení atd. Nechci do toho nikomu centrálně kecat, naopak.

                      V tomto konkrétním případě pokud nemocnice bude ochotná muslimkám zajišťovat šátky a pokud ty muslimky budou nějak normálně smýšlející (můžeme chápat třeba tak, že nepropukne vzpoura a nebudou se hledat náhrady na akutní operaci pacienta, protože se někde zatoulala várka tří šátků), tak nevidím problém. Ale dávat žaloby kvůli tomu, že mi to nemocnice/škola nechce dovolit, to je u mě stejná úroveň chování jako u některých snědších občanů. Naopak mám tak trochu strach z toho, aby se v návaznosti na tyhle žaloby neudělalo plošný nařízení, že všechny náboženský róby jsou povolený v rámci svobody vyznání a projevu. Protože pak už to bude centrální zásah a můžou se začít hlásit další náboženský, národní, rasový a všechny možný i nemožný skupiny. Pak se klidně může stát, že třeba dojde i na ty krokodýly :)

                      Čili se oklikou dostávám zpátky na začátek, tedy na moji reakci na „proč by to nemohli nosit“. No protože když jim to ta instituce nedovolí, protože jí tím vznikají další náklady, nehledě na to, že čepička a rouška zahalují taky slušně, tak maj jít do háje, protože se tu jedná o dost zodpovědnou práci s nějakými hygienickými předpisy a normami a ne o zlovůli a náboženskou nenávist. Na zajištění vhodných pracovních pomůcek a oděvu mají ze zákona nárok a o to se jim nemocnice stará. Že se jim to nelíbí je jejich problém a je jen na tý instituci, jestli se tím hodlá zabývat, nebo ne. Pokud to vyhodnotí jako přínos a zajistí jim šátky, ok, neříkám, že to nemaj dělat. Ale maj mít možnost se rozhodnout, zda jim to za to stojí, nebo ne. Snad je to takhle už srozumitelný. Nečekám, že s tím budou všichni souhlasit, ale snad už je jasný, co jsem chtěl říct :)

                    7. Ano.
                      Náboženský požadavek na zakrytí vlasů a ramen splňují různé kusy látky.
                      Některé kusy látky ale slouží zároveň jako „prezentační identifikátor“, někdy i jako (jediný) viditelný průkaz vlastní nadřazenosti (například takové lampasy).

                      Je tedy rozdíl, zda někomu povolím plnit požadavky víry (skrýt účes), nebo zakáži předvádět „pospěš si, jsem ještě svobodná“, „pohleď, jak jsem jiný“, či dokonce „koukni, oč jsem lepší“ (v případě příslušníků hnutí punk pak: „dívej, jak jsem ještě horší“).

                    8. ygorek-tak tady uz pomuze jen uniforma.jednotne vyrabena a fasovana.protoze uz jen tim, ze si koupim oblek z vlnene prize tak tim davam najevo nadrazenost nad temi co maji obleky z polyesteru.

                    9. Proto také například otcové, sestry a bratři včetně těch zdravotních uniformu nosí.

                      Nebo: Uniform (A, Jethro Tull, 1980, Chrysalis, London).

                    10. jo.jenze tady je komplikace, ze se honosime rovnosti pred zakonem, svobodama a lidskejma pravama a moc radi tim velkopansky mavame pred nosem muslimum, cinanum, rusum a vubec kazdymu nad kym se citime nadrazeni a kde se nam to hodi, takze se nesmime divit, ze nam to vracej kdyz to jde. a dokud si budeme hrat na LZPS,tak proste nepujde vydat narizeni typu „Muslimove nas serou a tak budou drzet hubu a delat co jim povolime, jinak at tahnou“.

                    11. Shane: Nevím, kdo se tu má nebo nemá prsit. Když jsem byl posledně v Benátkách, tak poučen z předchozích návštěv Itálie jsem na prohlídku města vyrazil v tričku a riflích. Protože vím, že v tílku a kraťasech by mě nepustili skoro nikde dovnitř. Jsem ateista jak poleno a tak v rámci přesvědčení o neexistenci božstva bych měl asi konat a žalovat je, když mi ty katolíci tak velkopansky mávali před nosem jejich nábožensky restriktivníma tabulkama? A ano, v tom vedru to bylo skutečně pro mě omezující. Zkuste nechat svoji přítelkyni promenádovat se v bikinách někde v Saudský Arábii mimo hotelovej rezort. Nebo si na hlavní třídě v Dillí hoďte na rožeň krávu. Normální člověk chápe, že se to nedělá, že tam jsou lidé na něco zvyklí, něčemu věří, něco dodržují a nebo něco podmiňují zcela praktickými důvody (náš případ s šátky na sále). Tupec by je žaloval. V naší kotlině spíš vypočítavec, než tupec, protože tady se hraje na právní stát a tak se poslouchá každej názor, byť by byl sebepitomější a nikdo se tu za ně veřejně nekamenuje… A pokud máte pocit, že tu existuje nenávist vůči některým skupinám lidí, tak souhlasím. Je tu a hojně ji přiživují neziskovky a fakt, že si od nich tyhle skupiny často nechávají „pomáhat“ jim veřejný mínění taky nezlepší. Ale to už odbočuju.

                    12. Je církev veřejnoprávní instituce? Od toho se odvíjí zda může nařizovat jaký oděv ve svých úřadovnách považuje za přijatelný.
                      Vaše se přítelkyně se promenuje v plavkách po ulicích českých měst a vsí?

                3. Burka je velmi praktickým oděvem pro ženy, jimž přecvak v makovici a způsob života způsobil BMI 28 – 50. Kdo se má sakra na ty pneumatiky a celulitidu koukat?

  3. Jednou bude tento příběh sloužit jako námět ke scénáři filmu. Něco, jako Anton Špelec ostrostřelec.

    1. Podle mě bouře ve sklenici vody , která vyšumí do dvou měsíců. Něco jako nepovedeny bonmot, ze politika se lze zbavit kalašnikovem. Jedine, co zustane, je pavlovosky podmineny reflex, ze Zeman je fuj. S volicema je to v podstate jako se psy, taky se jim zazvoni a rozsviti svetlo a oni zacnou slintat. Ani nevedi, proc slintaji, ale to je jedno, hlavne , ze slintaji. Tak funguji dnesni media. Ne nadarmo delaji predvolebni kampane reklamni experti a marketingovi poradci. Akorat ti nasi to delaji tak amatersky a uboze, ze jsou to vyhozene penize. Az teda na Babise, ktery jako jediny umi oslovit aspon trochu schopne lidi. Pokud tahle amaterska a hystericka a primitivni antizemanovska kampan zpusobi, ze v pristich volbach Zeman zvitezi se 70% hlasy, tak se nebudu divit. Spousta lidi Zemana nemusi, stejne jako ja, ale proste mu to hodi z trucu, samozvanym elitam, mainstreamu, kavarne a jehovistickym teplousum kolem maestro Halika navzdory.

      1. No, řekl bych, že ta bouře hned tak neskončí. Důležité je, co napsal D-FENS v prvním odstavci. Zákon ušitý jednomu prezidentu. A ten zákon, je teď, v čase Zemana špatný. Račte postřehnout, že hysterie kolem udělování řádů a medailí se za vlády Zemana stává pravidelným koloritem a pořádně čeří vody. Takže se probouzí návrhy, že bude předělán. Když nad tím tak přemýšlím, tak si říkám, že máme v těch komorách nějak moc té staré hniloby a chtělo by to kompletní obměnu.

        1. Pokud připomínáte D-FENSovo první odstavec, mám malou poznámku.
          Publicity věnovaná střetu skupiny Kundibunt s ruským etablishmentem, to byly pravé mediální orgie.
          Nyní, v případě člena skupiny Střet, kdy jde prakticky o totéž (a spřízněnoust skupin je nepochybná), se nwkonají ani ogie, ani docela malý mejdan.
          Nemít tu pussy je prostě smůla, i kdy chceš pravidla ne stanovit, jen trochu porušit.

  4. Uvidíme, jestli pan Brady skutečně dokáže, že hrad lže: https://www.novinky.cz/domaci/419226-mluvte-pravdu-vzkazal-brady-pred-odletem-hradu.html

    Počkáme si, až to skutečně doloží. Pokud ano, pak je stoprocentně potvrzeno, že hrad si s námi vytírá zadky a lže, jako když tiskne. Ne že by to už potvrzeno nebylo, zlosyn a kapitán chameleon Zeman už to úspěšně projel u soudu. Jak se to říká, že kdo lže ten krade ? :)

    1. Problem je, ze Forejt rekne, ze mu volal, ale ve skutecnosti se ho ptal na cislo bot, nebo neco takoveho…On uz potvrdil, ze mu skutecne volal. Takze sice pan Brady doda vypisy, ze kterych se ukase, ze mu z hradu volali, ale nic nedokaze…

      Povim to tak – osobne tu mam bohate zkusenosti ze situace, kdy nekdo (ci skupina vice lidi) cloveka obvini ze lzi a ten I kdyz jim doda jakekoliv dukazy, tak proste je v prdeli, protoze protistrana vymysli nejakou dalsi lez a dalsi a dalsi…
      Imho pro pana Bradyho bude idealni, kdyz se na to vysere – ostatne uz rekl, ze od Zemana zadnou medaili nechce…

      Ze je Zeman prolhanej hajzl? Ten, kdo ho „miluje“, neuveri zadnemu dukazu, a zbyli lide to vedi uz davno…

      1. Ono to platí i naopak.

        Když vidím ten bodrý a férácký ksicht zběhlého kuráta Hermana, mám sklon pochybovat o tom, kdo vlastně tady lže.

        A když se na správnou stranu přidá Pehe, Šiklová, Halík, Kocáb, Ruml a z nory vylez Diag Human Kalvoda, mám už celkem jasno, o co šlo…

        1. Takze Pehe a Kocab a spol ukecali pana Bradyho, aby se na stara kolega totalne zmenil a stal se prodejnou svini, ktera jim pomuze svrhnout Zemana?
          No, to je fajn, jak v tom mas jasno…
          Ja mam zase jasno o tobe..

          1. No, dvojnásobně sběhlý zidovský kurát Herman vyfabuloval lež, že Ovar škrtnul strýčka ze seznamu aby se mu pomstil za setkání s tibetským marxistou.

            A ta partička, která je vždy připravena chopit se vlády, ake nikdy nedosáhla žádného volebního úspěchu nasrartovala.

            Naštěstí jsou lidem u prdele stejně jako kdykoliv před tím, když Děkovali těm co neodešli, podepisovali různé výzvy, prostě připravená akcička, k diskreditaci Ovara.

            Ten to v klidu přechlastá, a jestli Šéf existuje, zavolá si tu krysu Hermana ke konzultaci, jako to udělal s Luxem, když se rouhal lhaním…

            1. A jak vis, ze to je lez?
              Osobne verim panu Bradymu, ktery vyslovne rekl, ze mu volali, ze to dostane…
              Takze jedine mozne vysvetleni je, ze Herman proste nelze a vse probehlo tak, jak rika.

              Nehlede na to, ze to plne zapada do obrazu toho jak se Zeman chova uz ….no uz od doby, co o nem neco vim

              1. No, já Bradymu nevěřím ani slovo.
                Tohle je v oblasti „tvrzení proti tvrzení“.

                Ale je fuk, jestli mu někdo volal nebo ne, protože na seznamu nebyl. Nebyl, protože by jinak Kanada musela být informována a to nebyla.

                Feldkurát nedokázal, že mu Ovar řekl, že strýčka škrtá, svědci mu to nepotvrdili, naopak, všechny důkazy svědčí o tom, že na seznamu nebyl.

                Taky nevím, co by tam dělal, pro vlast neudělal vůbec nic a odváží si víc metálů než Sir Nicholas Winton, nebo generál Fajtl. Trochu hnus, ale nešť, když může Hůlka….

                Brady je senilní loutka v „absurním dramatu“ pravdoláskařů, za rok po něm neštěkne pes

                1. Mel jsem rozepsany dlouhy komentar, ale rikam si, ze by to nemelo cenu…
                  Jses proste obycejne lidske hovado a s takovym nema cenu diskutovat, stejne o to nestoji…

                  Tak se mej…..

                  1. Teď jsi předvedl tu „pravdu a lásku“ v celém rozsahu.

                    Protože mám na věc jiný názor než ty, jsem „lidské hovado“….

                    Jsi ubožák.

                    1. Jiste ty hovado…zatim co ty, kdyz urazis lidi, kterym nesahas ani po kotniky, tak to je v poradku…ale jak tobe nekdo rekne, ze jses hovado, tak to se muzes posrat…
                      Tak se trebas poser..

                    2. Hmmm, to nas pan prezident a jeho chaska moc nesjednocuje, jak mel puvodne v planu…
                      Vy byste asi neuveril ani kdyby si to deda nahral, ze?
                      A komu dalsimu navrzenemu Forejt volal?
                      A ta objevena bajka o kanadskem souhlasu je tez fajna, no stejne by nepredlozil souhlas, tak by to dostat nemohl, ze?
                      Tak tu Sobotkovu medajli mu fakt na letisti vezmou.
                      Nebo ho zbavi obcantvi, zidaka ulhaneho.
                      No nic, Vy asi verite i ze Peroutka to dole vlevo napsal, ze?
                      Lez je pravda, pravda je lez, vsechno je jinak, kdovi jak to bylo.

                    3. Jak na vás tady tak koukám, tak jen závidím! Vaše starosti na mou hlavu.

                  2. Neznáš mě, nic o mě nevíš, a jsi jen sprostý.

                    Podle stylu vyjadřováník jsi tak ve věku mého mladšího dítěte, tedy blíže k pubertě, než zralé moudrosti.
                    Ty mě nemůžeš urazit, třeba z toho „všechno vím“ vyrosteš, treba zůstaneš blbcem doživotně.

                    Hele, Dachmeister, promě není podstatné, jestli někdo strýčkovi volal a co mu říkal.

                    Pro mě je rozhodující, zda-li strýc na nějakém definitivním seznamu byl a zda-li, byl z něj vyškrtnut, protože kurát se sešel s tibetským marxistou, jak tvrdí.

                    Zdá se mi, že na seznamu být nemohl, protože ta Kanada. Tedy ani nemohl být vyškrtnut. Kurát vyrobil pseudodůkazy, docla jsem roloval po břiše, když jsem se dozvěděl, že strýckova dcerka pro ty maily jela narychlo do Kanady (to už je fakt spíš komická vložka).
                    Jakkoliv svědci/nesvědci jsou podržtasky Ovara, Hermanovu verzi nepotvrdil nikdo.
                    Vše nasvědčuje tomu, že si to „vyškrtnutí jako mstu“ prostě vymyslel.

                    Ostatně, nevím jak to pamatujete vy, ale zjevná deinformace a lež o smrti studenta Šmída zvedla národ z otomanů. Tu dobu pamatuji velmi dobře, bylo mi 30, byl jsem tenkrát tam, kde se to dělo, a pak jsem v tom pár týdnů lítal dost fest.

                    Takže si dovedu představit, že dezinformace o „zlém a mstivém starci co škrtá v seznamu“ mohla mít podobný cíl.

                    Nasrat lidi.
                    Ostatně, pravdolásková gardy už stály v haptáku připravené na pokyn, šasci vyhlašují neklid.

                    Nejsem nadšený z Ovara, ale tuhle socialistickou multi-kulti galerku z televizních spacáků mám dost prokouknutou. Pokouší se o totéž už e0 let, bezvýsledně, nikomu se po Šiklové nestýská.

                    Takže tyhle „Bradaté“ historky mě spíše jen pobaví, než rozhořčí. Ono totiž, ve srovnání s tím, kvůli čemu my jsme šli do ulic, jde o úplně zanedbatelný prd.

                    Nebojím se Ovarové hlavy na Hradě, strach mám z primitivů co se dají koupit za koblihu a příslib, že si na ty živnostníky došlápne od stbáka…

                    Ovar vyvolává emoce tak u nudící se mládeže a šašků z reklamy…

                    1. Jenom na okraj:
                      Rozlišil bych mezi seznamem navržených a seznamem vybraných a troufám si tvrdit, že tyto seznamy nebyly totožné ani v minulých letech, i když důvody nesouladu se jistě lišily rok od roku a osobu od osoby.

                      Využití (očekávaného, očekávatelného, vyprovokovaného)nesouladu ke každoroční mobilizaci Morální Elity Národa pak je buď důkazem skvělé impovizační schopnosti, nebo dobré organizační schopnosti této.
                      Nic víc.

                    2. Morální Elita Národa :-)

                      To je hezké, to si musím pamatovat.

                      Ty jejich akce, počínaje Děkujeme, odejděte až po současnou Bradiádu dokazují spíše než na improvizační či organizační schopnosti na absolutní odtržení od reality.

                      Ale je hezké je vidět po pár letech zase pěkně pohromadě, Putna, Džamila Stehlíková, Kateřina Jauvais, počkám co na to Agáta Hanychová/Prachařová a Ornella Štiková/Koktová a pak se rozhodnu, jestli jim mám věřit :-)

    2. pokud by to byla pravda, tak by polovina nositelu Nobelovy ceny miru musela sedet v kriminale, vcetne Obamy, Kissingera a Evropske Unie. A Clintonova by se musela rovnout houpat na sibenici, ta ma toho na svedomi tolik, ze by se ji ani nevyplatilo na tech cca 200-300 let, co by dostala u americkeho soudu, zavirat do basy.

      1. „Jsem rád, že jedu domů. Tady toho bylo tolik, že se to nedalo vydržet.
        Každý den se něco dělo,“ řekl Právu Brady těsně před odbavením.

        „Mám tolik medailí, že asi překročím váhový limit,“ vtipkoval osmaosmdesátiletý Brady.

        Medalgate.

        :-)))

      2. To je jistě k zamyšlení. Teoreticky by to mohlo být tak, že nás oškubávají všichni. Alespoň předchůdce „pan profesor Klaus“ (odplivnul jsem si před ním) to ale uměl velice dobře maskovat. Až na propisku se celou dobu choval navenek dobře, jen na konci už to třeba nevydržel a propustil kamarády….ale Zeman ? Ten nezná absolutně žádných mezí v chování.

        1. „…..ale Zeman ? Ten nezná absolutně žádných mezí v chování.“ Tak to jsem rád, páč na hrubý pytel patří pořádně hrubá záplata ;-)

        2. Ja toho becherovkare zacinam mit cim dal tim vice rad. Vzdy nekde neco rohrabne a pak se okolo toho roji curaci, aby si vyhonili ego. Vzdyt je to sqela prdel. Pevne doufam, ze bude kandidovat a tentokrat mu to tam pujdu hodit. No prece nezvolim nejakeho skroba.

          Jako ourada v parlamentu stal Zeman za hovno, posral kdeco, ale jako prezident se mi libi. Dokud svym chovanim zveda ze zidle lidi, ktere bytostne nesnasim, pak je to muj clovek :-)

          1. Vidím to stejně.
            Možná ovlivněn svou oblíbenou básní:
            …skeptika
            jehož mysl jako mráz
            šla pustinami blbstí
            a jenž slyšel praskat pivní pěnu
            na míle i v mozku nejslavnějším

            (Autora ani dílo necituji – patřilo tuším do povinné či doporučené četby gymnazistů.)

            Jinak:
            veřejně přednášeným textem:“
            …tepláková souprava
            gule dej si doprava.

            potvrdil soudruh Dyk své bytostné pravičáctví
            a je tedy nezpochybnitelným vůdcem Národa a oprávněným strůjcem Morálního Neklidu.

          2. Pravdu díte. Já ho nevolil, protože jsem si říkal, že nemohu volit mezi dvěma zly. Stále jsem si říkal, že neexistuje něco jako menší a větší zlo, protože zlo je zkrátka zlo. Zemana opravdu nemám rád a to za mnoho věcí.
            Když ale vidím ten potřeštěný kvikot těch „jediných a pravých etalonů pravdy a lásky“, tak zkrátka nemám jinou možnost než jít a hodit mu to tam, protože od nich přichází taková hrůza, o jaké se nám nikdy ani nesnilo.

          3. Kdysi jsem se zabýval takovou malou soukromou analýzou motivací Zemanových voličů a adorantů, ale musím přiznat, že vaše pohnutka mi unikla. Nakonec proč ne – v kotlince je to zjevně legitimní důvod. Budeme volit klauna, histriona, panoptikální zjev – protože nás baví. Budeme s napětím číhat, co ten vůlí lidu demokraticky zvolený úkaz zase vyřkne či vykoná. Nemáme-li rádi Červenou Karkulku, budeme volit toho, kdo tvrdí, že Karkulka je stará pasy.
            Když nás bude hodně, dokážeme tam posadit i Josefa Vyskočila z Putimi.

            1. To Vám zřejmě unikla i ta moje. Já jej volil, protože jsem očekával, že nepoleze moc do Brusele a že zároveň zvládne slušně zdiskreditovat prezidentskou funkci, což je na cestě k restauraci nezbytné. Obojí plní k mé spokojenosti :)

              1. Dokazete si vubec predstavit, co se stane az to Vas guru za 1.5 ci 6.5 roku zabali?
                Dokaze ho vubec nekdo nahradit!?
                Nemel by mit mandat do konce zivota?

                1. Já ne. Vy ano?
                  Ne!
                  Ano!

                2. On se najde jiný kretén, kterému to s gustem hodím. Čím hůře, tím lépe, na všech volených pozicích vyjma obcí.

                  1. Tak pokud to chcete házet kreténům, nelze vyloučit, že portfolio bude uspokojivé. Tedy co do kvantity.

              2. Já se sice na té šaškárně zvané volba hlavy státu odmítám podílet, ale když sleduju, jak Zeman poslední dobou vyvádí, tak se začínám přiklánět k názoru, že ihned poté, co se legitimní panovník ujme moci, měl by ho vyznamenat přinejmenším stříbrným záslužným křížem s korunou, protože pro podporu obnovení monarchie opravdu málokodo udělal tolik, co on.

                Zároveň by mohl být Zeman jmenován doživotním královským šaškem – zcela bez ironie, jako komentátor politického dění kdysi u Šimka a Bubílkové opravdu nebyl špatný.

                1. Ještě to není ono. Lid pořád věří, že to Horáček nebo jiných chytrák zachrání. Potřebujeme Zemana2 a možná i 3.

    3. Muhehe a uz je to tu.
      https://www.novinky.cz/domaci/419307-forejt-potvrdil-ze-volal-bradymu.html
      To si takhle proste Forejt vola do Kanady, aby nejakemu neznamenu cloveku rekl, ze vubec neni rozhodnuto, jestli mu daji nejakou medaili :-D :-D :-D

      Kdyz si to predstavim… Forejt: Dobry den, ja vam volam, ze vubec nevime, jestli dostanete metal. Brady: Coze co, o cem to mluvite, vubec nic netusim. Forejt: No proste o nicem neni rozhodnuto, tak se mejte, nashle :-D :-D :-D

      1. V tom bude nejaka kodovana rec. Mozna ma Forejt nejaky predky v kmeni Navajo.

      2. Je tam něco daleko zajímavějšího, respektive dvě zajímavé položky:
        – navrhovatel
        – mlčení navrhovatelovo
        Aneb: Si tacuisses, philosophus mansisses.

  5. Feldkurát by mohl dostat alespoň titul „skokan roku“ protože Zlatého slavíka, Mistr promine, získá strýc Brady.

    Popularita Bradyho už dotahuje proslulého strýčka Vika Křišťálového Stabdy….

  6. Problem je, ze massa vobycejnech lidi je proste velka. Ten povl, co je vlastne hrdej, ze nic neumi, nikdy nic nedelal a umi nejlip vobchchat stat, hlavne abysme nemuseli poslouchat ty skopcaky – nebo podobna logicka linie. A ty vsichni budou volit Zemana nebo Babise nebo podobneho debila.
    Ten zbytek se deli na x podskupin, napriklad:
    A. Jsem pravdolaskar
    B. Jsem antipravdolaskari
    C. Nemam na Havla vyhraneny nazor ve smyslu curak / svetec
    D. Nemaji radi teplouse
    E. Teplousi jsou jim jedno
    F. Jsou pro svobodu, ta posrana EU jim nema VUBEC co do ceho mluvit, ale potraty a homosex by zakazali
    G. EU je skvela
    H. Zasrana EU muze za vsechno zlo na svete
    I. Jsem clen SSO, ale radar v obci chci, protoze prisnost musi bejt
    J. Jsem predseda SSO, nesnasim EU a rozkladam ji „zevnitr“
    K. Rozkladam ANO zevnitr

    .. a dalsi. A tahle skupina lidi vcelku s rozdilnymi nazory si nepreje Zemana ani Babise, ale proti nekomu se halt volit neda, jenom pro nekoho. Takze Zeman a Babis stejne vyhrajou, protoze jejich skupina je proste nejvetsi.

    1. Tohle neni bug demokracie, to je jeji featura. No a co delaji nase media, skolstvi, tzv. „elity“ ?
      Zneuzivaji tuto featuru. Ohlupuji lidi naprosto smyslenymi informacemi, ktere odporuji kazdodenni realite. Napriklad nejdriv U.S. ambasada s Schapirem v cele rozhodne, kdo ze to ma u nas demokraticky vyhrat volby (stary senilni idiot Schwarzenberg anebo zidovske zele Fischer), pak jim vyberou odpovidajicne slabe protikandidaty a od zacatku cinknou volebni kampan v mainstreamu.
      A kdyz jim to diky doocibijici debilite Schwarzenberga neklapne, zinsenuji „lidove protesty“ rozdavani cervenych karet Zemanovi a dalsi taskarice, ktere jsou tak pruhledne, az to boli.
      http://aeronet.cz/news/vime-kdo-organizoval-rozdavani-cervenych-karet-proti-zemanovi-dukaz-o-bezprecedentnim-vmesovani-se-americkeho-velvyslanectvi-do-vnitrnich-zalezitosti-republiky-americane-organizuji-demonstrace-skrz/

      Zeman je kazdopadne vul, ale jeho excesy jsou rozmazane naprosto ad absurdum.
      Ze se nahoru nikdo normalni nedostane je kazdopadne chyba nasich medii, ktere umlci anebo zkompromituji kazdeho, kdo nema u US ambasady a jejich oblibenci anebo oligarchu stempl na ideologickou proverku.
      A lidi zacinaji byt opravdu vazne nasrani, treba ze cikani kvuli tlaku USA nepracuji a jsou beztrestni, ze komunisticke dalnice jsou zpoplatnene (jakym pravem) a v hroznem stavu, ze vsude strasi kamerove systemy a smirovani a pokutovani a ze vam do baraku vleze urada kontrolovat kotel a Merkelova tu chce tahat rucnikare. Proto lidi voli Zemana. Pro me za me by tam mohl sedet klidne obecni pasacek vepru, jen kdyz bude ostentativne srat na medialni zumpu a natlakove skupiny. Cim vice srackomety pojedou proti Zemanovi, tim vic to u voleb projedou a tim vice budeme mit na vyber mezi pasackem vepru a senilnim chovancem domova duchodcu. Tak to proste v zastupitelske demokracii s oligarchami v poyadi chodi. USA to tak maji uz cele dekady a nikdo normalni tam neprojde ani primarkama.

      1. Ja bych se na to dival pozitivne. Ceska zkurvena povaha se neda jen tak lehce zmaknout. Jak uz jsem tu jednou psal, tak dost U.S. PR agentur si v Cesku vylamalo zuby a od te doby pro cesky trh najimaji temer vyhradne ceske PR agentury. To dost o necem svedci.

        Ta medialni kampan proti Zemanovi ve finale zacina srat i lidi, co nemaji radi Zemana. Takze to pak bude jako Churchill, ktery i kdyz jeste v roce ’45 chtel udelat s U.S. tazeni na Stalina (pak ale bohuzel musel uznat, ze na to nema), tak prohlasoval, ze Stalin je dabel, nicmene se sprahne i s nim, aby znicil Dolfu.

        Podobne zacina uvazovat nemala cast Cechu. Zaryti Zemanovolici maji sveho mucednika, nezaryti Zemanonevolici se stavaji byt alergicti na mainstream a zustava jen skupina zarytych Zemanonevolicu, ktera sice drzi sik, ale bohuzel maly.

        Bartoska byl signatarem Anticharty. Ted nam chce kazat o demokracii. A takovychto dementu je tam vagon. Kocaba rozebirat neni potreba, to je vul jako andel. Ted nekde vyhrabali i uspesneho soudruha z neuspesne ODA, ktery te saskarne ma dat punc pravniho naroku.

        My se smejeme Amikum, ze vybiraji mezi slepym a jednookym a sami jsme uplni debilove.

    2. „Ten povl, co je vlastne hrdej, ze nic neumi, nikdy nic nedelal a umi nejlip vobchchat stat“ – Tahle vrstva je v ČR až neskutečně početná.

  7. Nesouhlasím úplně se vším co tu psáno, ale o tom teď psát nechci, každej máme nějakej názor.

    D-FENS má asi opravdu dar na psaní přímo od Boha, protože ten styl je úplně skvělej, to se nedá naučit. Trefmý, břitký dosti, ale ne přehnaně, obsahově vyvážený, při vší vážnosti a kritice zábavný a nad věcí… opravdu perla (aniž bych chtěl někomu lozit do análu).

  8. Motivací odporu proti Zemanovi není medaile, ale vytírání se zadku s rozsudky. Však také Rychetský na hrad dorazil a zahrál to pěkně do ztracena.

    http://domaci.ihned.cz/c1-65499690-omluva-a-stotisicova-pokuta-muze-hradu-zpusobit-zavaznou-ujmu-zduvodnil-nejvyssi-soud-rozhodnuti-v-kauze-peroutka

    1. Kauza peroutka nezajima vubec nikoho, krom tech jeho posahanych dedicu. Dalsi boure ve sklenici vody. To uz me mnohem vic zajimala prazska kavarna a jeji akce podupana strecha a ukradena/znicena prezidentska standarda. Pokud by tu byl poradny fungujici system a Zeman by byl prezident a ne sasek a staral by se, aby hradni ochranka fungovala, tak borci s trenclema mohli okousit, jak chutnaji nove hradni snajpry a po inkasovani olova letet se strechy nohama napred. Ochrana zdravi a majetku pripadne i krajni nouze by se na to napasovat urcite dala. Konecne by mohla byt nejaka smysluplna a relevantni medialni kauza a nejake zajimave osvobozovaci rozsudky v pripade strelcu. P.S. v USA by se tech precedensu nasla cela plejada.

      1. Vy si opravdu myslíte, že ochrana zdraví a majetku se dá napasovat na zastřelení člověka s trenclema na střeše ? Ve státě, kde zastřelit útočníka s nožem vás pošle sedět ? Navíc mi přijde, že si život okolo sebe představujete jako hurvínek válku. Kdyby to tu fungovalo tak jak píšete, emigruji ve vteřině.

        Já to chápu tak, že vy byste zkrátka hrozně rád viděl nějakou senzaci. Ale o to přeci nejde a dědek Kořala by si tím rozhodně nepolepšil.

        1. Senzací (ovšem v tom odporném slova smyslu) jsou právě nespravedlivé rozsudky, kdy je trestně stíhán a odsuzován poškozený, který byl fysicky napaden nebo okrádán a bránil se. Leckteré výroky soudců a soudkyň, případně prokuratury, jsou výsměchem spravedlnost – příklad: soudkyně se dopouští odsuzujícího výroku v neprospěch obžalovaného (poškozeného, napadeného) ve tom smyslu, že o jeho psychice a společenské nebezpečnosti a patologickým sklonům k násilí svědčí již to, že nosí zbraň (legálně drženou).

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017