Napakovat závit

Featured Image

Potřebuji s něčím poradit.

Trubky se spojují mimojiné závity. Aby to bylo nejen pevné, ale taky těsné, musejí se závity utěsnit, tedy vyplnit prostor mezi matkou a šroubem, aby tudy nic neteklo. Týká se to například vodovodních trubek nebo topení. V mém případě bude řeč o topení. Protože se u starších rozvodů neobtěžovali kokoti používat šroubení s převlečnou matkou a těsněním, je skutečně jedinou možnou cestou zatěsnit závit.

Dosud jsem používal následující technologie:

A. Teflonová páska: Teflonová páska se namotá po směru závitu na samčí díl spoje. Po dotažení je možné pozici spojovaných dílů měnít, ale jen málo. Asi pětina spojů s teflonovou páskou mi netěsnila a musel jsem je předělat. Předělání spočívalo v aplikaci více vrstev pásky nebo naopak méně. Nenašel jsem žádné pravidlo, jak správné množství pásky odhadnout a jak moc ji předepnout. Některé hlavně pozinkované závity pásku již při dotahování trhají a pak to netěsní vůbec. Většinou jsem byl rád, že to vůbec těsnilo, když to už jednou těsnilo, těsnilo to furt.

B. Závitové lepidlo: Nanese se na samčí nebo samičí díl tak, aby byly vyplněny nejméně dva závity. Po dotažení nelze pozici spoje měnit. Utěsňoval jsem s tím spoje mosaz-mosaz do jednoho palce. Pouze jeden spoj z ca 20 netěsnil. Při aplikaci na coulové železo jsem ale tvrdě narazil – netěsnilo to, ani kdybych se posral a ke slovu přišla teflonová páska. K životnosti takto zatěsněného spoje nemohu nic říct, protože je mám na vodním rozvodu asi rok, navíc pro jistotu v místech, na která je zvenčí vidět a případná netěsnost by se ihned projevila louží na podlaze ve sklepě.

C. Koudel a fermež. Oldschool metoda. Sledoval jsem profíky, kteří i v dnešní době teflonových pásek, nití a anaerobních lepidel dávali koudel ostošest a těsnilo jim všechno. Mně se však napakovat závity koudelí nepodařilo skoro nikdy. Je to hotová alchymie: musíte mít správně drsné závity, jinak se musejí ošudlat pilkou. Musíte si udělat tak akorát cancourek, tak akorát ho navinout a tak akorát dotáhnout. Podle mně to nestojí ani za krysí prdel.

Další technologie na trhu:

D. Plastová nit – funguje jako koudel, jedná se o plastové vlákno pomazané tmelem, který se tlakem aktivuje a zatěsní spoj. Lze s tím omezeně hýbat.

E. Teflonová nit – páska ve formě niti. Těsní stejným mechanismem jako páska.

F. Samotná koudel – zřejmě pro labužníky, kterým koudel a fermež připadá málo nestabilní

G. Kombinace různých prostředků, např. lepidlo + koudel. Pokládám za nesmysl.

A teď ten problém.

Potřebuji rozebrat a zase složit 20 spojů na ústředním topení (výměna starých nefunkčních hlavic za nové) a opět je složit s novými komponenty, samozřejmě tak, aby těsnily. Vzhledem k tomu, že je topení nutno vypustit a zase napustit, což není zrovna snadné a vůbec už ne zábavné bych byl rád, abych všechny spoje udělal správně napoprvé. Maximálně jsem ochoten akceptovat jednu rekurzi, ale nestojím o nějakou celodenní onanii s koudelí a nějaké dodatečné vícepráce v topné sezóně. Žádná z mně známých technologií tento výsledek nezaručuje, naopak, z prostého počtu pravděpodobnosti mi plyne, že to bude chcát na více místech.

Průměr závitu je půl palce. Jedná se o spojení pozink-pozink, měď-pozink. Dosud je použita koudel + fermež.

Nějaký nápad?

Pro internetové koumaly dodávám, že svaření spojů nepřichází v úvahu, protože rozebíratelnost spoje musí být i nadále dána. Děkuji.
 


11.9.2013 D-FENS

12345 (110x známkováno, průměr: 2,19 z 5)
16 759x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:53
D-FENS © 2017