Nákup ojetého Leafu - zpět na článek

Počet komentářů: 260

  1. V clanku zaznela myslenka, ktera se presne shoduje s mym nazorem – elektromobil je skvely jako druhe auto na popojizdeni do vedlejsi vesnice nebo po keste. Bohuzel tomu brani cena.
    Jaka je budoucnost? Nejak se mi na pohadky o zazracnych aku, ktere maji nekolikanasobnou hustotu energie oproti stavajcim, nechce verit. Nemluve o tom, jaky potencialni ohnostroj by to byl, uz i tem lipolkam staci malo, aby chytly. Takze dokud nezacne brutalni daneni benzinovych aut nebo nevyleze ropa na 500usd, elektromobilita se tezko rozsiri.

    To uz spis zacinam verit na to, ze se prebytecna energie elektraren zacne vyuzivat na vyrobu syntetickych uhlovodiku, ktere by se bez vetsich modifikaci daly palit v obycejnem motoru. Pokud ovsem nedojde k ekodoomu i ve vyrobe elektriny…

    1. K tomu vsemu si pridej, ze ta nova baterie by musela umet take nasledujici:
      – vysoky pocet nabijecich cyklu
      – nesmi ji kurvit rychlonabijeni mohutnym proudem
      – nesmi se zahrivat pri rychlonabijeni(jako tohle jde technicky vzato uchladit z nabijeni, ale.. :))
      – nesmi ji vadit extremni vedra(viz posledni leta v CR), extremni zimy(napr. zima 2017, skoro 6 tydnu v kuse pres noc az k -20C)
      – nesmi vyzadovat obcasne „formatovani“ pomalym nabijenim
      – musi byt extremne levna
      – cim lehci tim lepsi

      Jakmile se tohle vsechno splni, tak fosilnim palivum ve vozidlech odzvoni zvonek. Aktualni prusery baterii tak, jak to amatersky uzivate LiPol akupaku vidi a zazil.

      1. Trumfovy eso zatim porad je distribuce energie k nabijeckam a poradne rychlej nabijeci cyklus. Porad ten benelin do nadrze natroubim mnohoradove rychleji, nez nabiju akupack. Auto musi slouzit me a ne ze ja budu slouzit jemu.

        1. To je trumfovy eso, kterymu rozumi jenom par lidi, vetsina lidi tohle nepobere. Draty jsou, jenom tam vymenime nejakej udelator a ono to pojede. Konec pohadky.

          Vedle toho tyto problemu suzuji i moderni elektroniku, takze lidi o tom mohli alespon castecne slyset ;)

          1. To je na tom prave to uzasny, ze prakticky kazdej clovek ma dneska zkusenost se stavem „najedno mi chcipla baterie“, at uz v matlafounu, nebo v nejakem jinem elektrickem sraci. Ale u teto nove hry letadlo „kupte si nase elektrofaro a budete mit nekonecny orgasmus“ zase znovu jdou a nahazeji to tam.

            Nikdo si nepripousti, ze jde zase a jen a pouze o novy konzumni produkt, poradne mastnej, aby se v tom na nejakej cas nasla vata na zalepovani pruseru. V prvnim levelu se budou prachy konzumnetu rvat do technologie, aby nabizela aspon to, co se lidem naslibuje a az se to jednou konecne podari, tak se vyvoj pusti do backpropagation a z5ne kontroluje kazdej tranzistor, jestli by ho neslo vomrdat jeste vic, nez se puvodne domluvilo. Takze zivotnost pujde jako obvykle do prdele, lidi si na tom doma neopravi ani lejno, protoze tohle uz neni prace pro BFU, kterej to taamhle posteluje sroubovakem a nebo sousedovic mladej, co dela v ty trachtorce, mu to nejak seridi po vodpolednich. Proste do motoru se nikdo nepusti, do menicu, regulatoru a ridicich systemu taky ne. Par bedynek zalitejch cernou pryskyrici, ktere kdyz prestanou fungovat, meni za kus za kus a dva ojrotacy k tomu. A lidi jasaj a hrnou se do toho.

    2. Ja ale ty elektromobily uplne nezatracuju, v SFX svoje kouzlo maji, respektive se teprve objevi. U nas delame ruzny picovinky pro SFX guys z HolyUdu a mezi tim jsou i ruzne specialni postrely, triggery na zbrane a tak. No a zrovna ted se chystaji nejaky veci na jeden akcnak, kde se ma prostrelit nadrz vozu a ten nasledne zapalit. Na to jsem guys rekl, ze kdyby to pitomy auto melo uvnitr lithium, tak staci prustrel z cehokoli do akupacku a bafne to hned.

      Na to mi rekli: „no, vsak to my vime, na elektromobily taky dojde, az nam to dovoli…“ Zatim zrejme neni „vule“ toto tema moc otevirat.

    3. ale rozšíří, narvou nám to do chřtánu z hora od vrchnosti, protože to protlačí baterkářská lobby a merkelová jí to odmává.

      Stačí se inspirovat co se stalo s trhem elektřiny, dnes stojí příspěvěk na obnovitelné zdroje polovinu toho co ta elektrika samotná, takže ….
      ….. 300 000 Kč EKO daň na nákup benzínového auta a ktomu 300 000 Kč dotace na nákup elektrického. Nařízení EU, přímá platnost. Vidím to jak živé.

      Pak bude egolf za 600 a normální golf za 700, ideální stav.

  2. Dotaz na autora: kde jste hledal zmineny inzerat? Existuje na ojete elektromobily nejaky osvedceny e-bazar pouzivany nadsenci? Problem totiz je, ze na vetsine tradicnich inzertnich webu (vcetne tipcars.com) nabizeji predevsim dealeri a bazary, kterym nelze verit ani pozdraveni. Navic vetsina z nich neuvadi to nejdulezitejsi – parametry baterie.. Diky.

    1. Byla to obrovská náhoda. Já jsem nevyhledával na nějakém konkrétním webu. Používal jsem google. Sledoval jsem to snad rok a ceny byly pořád nahoře. Pro porovnání cen jsem používal mobile.de, protože u nás trh s ojetými elektromobily prakticky neexistuje. Taky mě štvalo, že se neudávají parametry baterie. Protože je to klíčový údaj, tak věřím, že se tomu brzy inzertní servery přizpůsobí. V zahraničí už jsou inzeráty s nafocenými údaji z LeafSpy.

  3. Pamatuji hlášku a suché konstatování: „je to na baterky“. Což znamenalo jediný, ultimativní a pravdivý, že je to na hovno.

    1. Honza777 18.1.2019 v 17:57
      „“je to na baterky“…znamenalo jediný, ultimativní a pravdivý, že je to na hovno.“
      Amen. :-)
      +1

    2. tesat do kamene
      +1

      nakonec znamená to dodnes, když má něco akumulátor a existuje k tomu alternativa na kabel do sítě (vrtačka, světlo, rádio ….) vždycky je to s tím kabelem 5 x výkonější a spolehlivé na desetiletí, zatímco to první končí nejpozději po 5 letech v popelnici

  4. No za ty peníze a při 30 km denně se to auto se s tím autem asi dá žít. Zhruba tak 2-3 roky bude halt nabíjet denně a na kolik se přiblíží jedenácti letům provozu staré Toyoty je ve hvězdách.
    Důvodem nákupu ale muselo být něco jiného než ekonomika nebo provozní podmínky nevhodné pro benzínový motor. Ta Toyta se dožila osmnácti let, chtěla jednu váhu vzduchu, jednou za rok vyměnit olej a umřela na rez a nikoliv utýraný motor.
    V podstatě bych to na jeho místě klidně taky risknul, peníze už jsou vydané, teď to jezdí levně a co bude se uvidí. Třeba se to za 4 roky levně dobastlí článkama z ebaye z nějaké bouračky a klidně to dá dalších 8 let.
    Snad akorát nacvičit urychlenou evakuaci z nabouraného auta, protože člověk nikdy neví kdy to blafne.

    1. Důvodů k nákupu bylo víc. Ta Toyota se blížila ke stavu, kdy vyžadovala vyšší investice. Všechno ještě fungovalo, ale při bližším pohledu už tam byly známky únavy. Ani ta rez ještě nebyla tak kritická, mimochodem auto se prodalo za 49 tisíc. Já bych to nedal :-) Manželka ale už chtěla změnu, přeci jen „kultura“ jízdy už nebyla kdoví jaká.

  5. Věcná chyba: ropu (míněno benzín či naftu) umíme vyrobit – třeba z uhlí. Dělali to již Němci za války. Problémem je jen cena takového paliva.

    1. Němci vyráběli z uhlí benzín. Jestli jde vyrobit z uhlí motorová nafta, to nevím, asi ne tak jednoduše, pokud vůbec, jinak by ji Němci vyráběli.

      1. Potenciálně například z uhelnýho dehtu krakováním, neví teda, jestli tehdá už to byla dostupná technologie. Ale benzín stačil, tak co se s tím prcat?

        1. Na něco by byla lepší nafta. Benzínový tank po zásahu v boji moc dobře hoří.

          1. Zase tak hrozný to nebylo. No a na druhé straně, dehtomet se v ruské zimě poněkud hůř startuje :)

            1. S tím Rusové asi neměli takovej problém jako vůbec nějakou naftu sehnat. A to měli na rozdíl od Adolfa zdroje.

              1. Podrobněji k problematice takových motorů například zde: zdá se, že před začátkem 2. světové války byl vznětový motor v tanku vlastně rarita (ruská) a že oboje řešení měla svoje výhody a nevýhody a že nebyl čas nic moc nového vyvíjet

                https://www.valka.cz/589-Tankove-motory

      2. Základem je Fischer-Tropschova metoda, 1925. Produktem je mix kapalných uhlovodíků.

  6. Ojetého LEAFA s 24kWh si kupují lidi jen jako 2. auto do rodiny třeba v Německu. Tam za to ty prachy (cca 250 000+ Kč) daj.

    Mají tam mnohem víc nabíjecích stanic než tu a nové přibývají o mnoho rychleji.
    Jenomže třeba v Norsku jsou nabíječky obsazené, klidně čekají 2 další auta než si ten před nima nabije.

    Potom nastane dilema:
    A) risknou to a pojedou dál, nebo si pojedou zajížďku pár km třeba do města – tam ale také není jisté, že bude volno
    B) spokojí se s 3kW nebo 7kW AC nabíjením – tady ale můžou být připojení a snižovat jinému nabíjecí výkon

    V Evropě ale počet nabíječek, hlavně konektorů CCS pořád roste. Na konci roku bylo CCSek 6000.
    U nás to ale všichni brzdi jak se dá.
    https://insideevs.com/ccs-6000-dc-fast-chargers-europe/

    Aspoň, že vláda slíbila vybudovat 850 dobijecich stanic do roku 2023.
    Parkovacích domů, garáží nebo stání s aspoň pomalým nabíjením moc není. Díky bohu za ČEZ a podobné.
    No a 725 prodaných elektromobilů a 243 PHEVminulý rok není také není nic extra. Drtivá většina jsou firmy.

    U nás v 10 000 městě jsou už 5 let 1 BMW i3 4 Fiaty 500e – jeden jako pizzaauto. Později přibyly 3 Tesly. Tesla po záruce je ale ekonomický nesmysl a nabourat s tim tak je konec. Technicky, hlavně v dynamice a dojezdu se ji asi nikdo dlouho nevyrovná.

    Audi e-tron je taky křáp: Spotřeba 28 kWh při 130 km/h, tlustá podlaha. I-Pace tak, rovněž Na to že maj 90kWh baterii, tak moc daleko nedojedou. A teď si představte, že je zima a protivítr => tak + 30 spotřeba. Nejlépe odladěnou techniku z prémiovek asi bude mít Mercedes.
    Má přijít spousta novejch modelů, uvidíme.

    Za ty 4, spíše 5 let ale ve spojení s více místy, kde nabít budou dávat větší smysl.
    LEAFů 2 v budoucnu ale v bazarech bude hodně. Až na ten problém s pomalým nabíjením při studené/teplé baterii a jejím přehřívání, to je auto OK. Vše řeší update softwaru.

    Ano, baterie je nejen v podlaze, ale i pod sedadly, takže sedíte výše a z auta je mizerný výhled a multimedia jsou, jak je běžné u Japonců.
    Přibude 62 kWh verze, takže dojezd půjde zase nahoru.

    V žádným případě nelituju, že jsem před 2 lety dal 350 000 Kč do nový benzinový Dacie 1.6 a ne do ojetýho LEAFa. Auto je prostě svoboda a nabíjet a furt měnit baterii za 6 000 $. Každýho nebaví.

    1. JJ, asi tak.

      Zaujalo mě „vláda slíbila vybudovat“, kurva já to ze svých daní platit nechci, ať jim to pěkně naúčtujou k ceně toho auta nebo nejlépe ať to nechají volnému trhu a soukromým firmám.

  7. Dík, příjemný článek a hlavně se zdá že popisuje realitu a ne nějaká přání z budoucnosti.

  8. také ve městě krátké trasy nechávávám v nepřítomnosti nastartováno. při teplém motoru zastávka do 5 minut, při studeném do 10 minut. časy asi prodloužím. Zamykám druhým klíčem dveřní zámkovou vložkou. Lituju majitelů nových aut, kde za běhu motoru a odchodu zamknout nejde (prý. nebo nevím jak)

  9. Děkuji za střízlivý rozumný článek bez iluzí. I z něj vyplývá, že tato hračka je určená pouze vyšším vrstvám, většina lidí v této zemi si nemůže dovolit vysolit ani 3 kila za ojeté něco, co je dobré jen na pojížďky do práce a zpět a na nic jiného, a to pouze pokud máte rodinný dům …. (mám 2. auto v podobném režimu, přesto se mi čas od času stane, že s ním těch 300 – 400 km za den prostě udělat potřebuju, např. 1. auto v servise, nečekané okolnosti atd.).

    Ad nevyrobitelnost ropy – staré diesely v pohodě jedou na fritovací olej, ten se vyrábět dá. Bioplyn se taky vyrábět dá a běžné auto na něj jede úplně normálně, metan jako metan. No a nakonec zemního plynu je jen v rusku na 200 let, takže budoucnost mobility v případě nedostatku ropy je jasná. Olej a plyn.

    No a nakonec to vůbec nejhorší ze všeho a to je ZNEČISTĚNÍ OVZDUŠÍ !!! Při současném energetickém mixu naší země má průměrný elektromobil ala leaf nebo egolf 3x !!!! vyšší emise CO2 než moje benzínová 1,6. A to máme dost elektriky z jádra a taky kopec posraných solárních parků. Takoví poláci mají na hnědé uhlí prakticky všechno, ten smrad si užíváme po celé evropě. I při německém energetickém mixu založeném na ultrakomunistickém kurvení trhu a násilné „ekologizaci“ výroby jsou emise pořád 2x větší než u klasického benziňáku.

    Jelikož v oblasti elektroenergetiky dělán , nedovedu si představit masové nasazení autíček na baterky a rychlonabíječek a podobných kravin. Uvědomuje si vůbec někdo , co to prakticky znamená elektrický příkon 50 nebo třeba 100 kW? Brát to do ruk, sedět na baterce, která to musí pojmout? Instalovat stovky takových stanic? Dejte pokoj.

    Hlavní význam tohoto typu aut vidím v autech typu Tesla S, do budoucna se chystá Porshe a jiné sportovní modely. Super zrychlení, nízké těžiště, vysokovýkoný vůz s vlastně jednoduchou bezúdržbovou technikou, může s tím být nakonec prdel. U auta za 3-4 míče se ta baterka už ztratí. Proč ne.

    1. Pospec: Běžný člověk končí u akumulátoru v mobilu. Představit si co je potřeba udělat na to, aby fungovala nabíječka 100 kVA, si v celém tomto státu umí představit asi tak 10 000 lidí, zbytek si myslí že „elektřina se vezme ze zásuvky“, rozuměj tu co mají doma za jističem 16 A. To vše za situace, kdy zelené mrdky si myslí, že elektrárny nejsou potřeba, protože se na televizi mohou dívat i při svíčkách.

      1. noa ten kokot Musk machruje, že 3. generace superchargeru bude mít 350 kW, to mají v mojem portfoliu už fabriky střední velikosti. To je kurva pořádný kabel. A nabíjet budou kdy …. ve špičce, nepředvídatelně, už vidím ten balancing sítě, no radost sama. Elektrika je krásná věc, ale prostě se nedá efektivně skladovat, fakt ne.

        1. V dalsim levelu zrejme Musk oznami vyvoj poulicnich jadernych generatoru. Dobrej napad vzdycky na chvili udrzi ten jeho Potemkinuv svet nad vodou.

          1. to je v pohodě, v předchozí firmě jsme měli zmrdimanažera-ředitele, který normálně na plnou hubu do médií prohlašoval, že tento mikrojaderný zroj budeme jako firma vlastnit a provozovat.

            Ono to totiž existuje, používá to americká armáda jako přenosný zdroj, myslím že se to vleze do velkého nákladního letadla. Je to super, akorát drahé jak prdel a nerentabilní, proto to používá pouze armáda, které je taky jedno , že tank žere 500 l / 100 km

            Ale v rámci ekománie to stát určitě rád zaplatí z daní a někde instaluje :)

            Nakonec na tom stojí celý svět Falloutu, že i auta jezdila na mikrojaderné zdroje

            1. To bude asi izotopovej zdroj s peltierama, to co lítá ve vesmíru na sondách, ne? Akorát že s místním stíněním a žebrama to musí být těžký jaxviňa a výkon stejně pár kilowatt.

              1. Ne ne, je to skutečně jaderná elektrárna (teda jenom reaktor) velikosti cca dvou kontejnerů, a výkon to má 27MW. Už jsem to několikrát viděl. Teda na obrázku. Pokud vím, mělo by to být i funkční. Největším problémem je dnes tomu zaručit zabezpečení (teroristi), provoz ani ne.
                https://www.scienceworld.cz/clovek/miniaturni-jaderne-elektrarny-nepotrebuji-dalkove-rozvodne-site-719/?switch_theme=mobile
                Je to 10 let stará věc, a pochopitelně se to nikdy v praxi neobjevilo (a ani neobjeví). Ale ty prototypy fungovaly, pokud se na to dobře pamatuju.

                1. jo to bude ono

                  1. Kontejnerů, jako na ponorku? :D https://en.wikipedia.org/wiki/File:Hyperion_Power_Facility_Concept.jpg

                    Jináč ty ruský plovoucí sou ve výrobě, pokud vim. Teda další, Akademik Lomonosov je právě najížděn a testován po vložení paliva na konci roku a v průběhu letoška bude nainstalován u Bilibina, místo tamní pidielektrárny (4×12 MWe).

            2. Stat to platit nebude, stat zakaze pouzivat vsechno ostatni a lidem da tu svobodu volby.

        2. Pospec: Technologie na 350 kW nepochybně existuje, rovněž pak existují připojovací podmínky, měsíční platby a faktury a hlavně čtvrthodinové maximum ČEZ/PRE/EON. Pročpak se tu druhou část nikdy nedozvíme? Odpovím si sám, protože by se zbylí příznivci elektromobility značně vyděsili.

          1. no, a za to maximum se platí. A dost. A jedna věc je mít 350 kW na několika menších továrnách na velikosti okresního města a druhá na stovky nabíječek pro auta. Technologie existuje, ale vyžaduje pořádné trafo a tuny železa, to není trafo k vláčku HO

        3. No pokud se nepletu, počítá se s velkým domácím akumulátorem, který se bude průběžně nabíjet ze sítě a když bude potřeba, tak těžkými ampéry natlačí do Tesly svoje zásoby.

          1. Goro: „ono se počítá“? Viděl jste někdy alespoň náznak ceny 1 kWh při provozu tohoto domácího akumulátoru? Když to stlačíte pod desetikačku, můžete si gratulovat.

            1. Však za peníze v Praze dům. Pro ten zelený feel přece stojí za to utrácet, ne? Reagoval jsem hlavně na posty, kde řešili 350kW přípojku do domácnosti.

              1. Vždyť je to nesmysl…

          2. Ha ha ha! Kam na ty vtipy pořád chodíte…. :-D

          3. A nejlepsi pak bude mit doma ty elektroauta 2. Jedno se bude pomalu doma nabijet a druhym budete jezdit. Jen si je budete prehazovat… 8-)))

    2. Mi stačilo tahat přes pár místností starýho baráku novej přívod 5×4 mm, to následný prcání se s tím kolem krabic mě málem zabilo, jak je to tvrdý, neohebný, neskladný. A to sme na blbejch 25 A, nějakejch 17 kW. Těch 350 kW jsou kabely jak do hliníkárny a ta infrastruktura podle toho vypadá, to prostě BUDE obrovský, protože buď to má na nízkým napětí kabely tlustý jak ruka, nebo na vysokým napětí to zas potřebuje obrovský trafo a příslušně velký vzduchový izolační mezery. Takovádle nabíjecí stanice na rychlonabíjení jednoho (!) packu bude velká minimálně jak malej kontejner, tzn. na velikost celýho kamionu dvě stanice. Aby to obsloužilo to, co obvykle obslouží jedna pumpa, to bude zabírat asi tak několik kilometrů čtverečních. Welcome to the future!

      Jako dovedu si představit využití podobně, jako dneska s ještěrkama – poposunování velkejch nákladů na malé ploše, v uzavřenejch areálech. Eště tak možná doly, nějaký nakladače, náklaďáky. Jakmile by to mělo najet za bránu, tak konec.

      1. aneb jak říkával starej Cartman, KURVADRÁT :) To bude prostě mantra budoucnosti

        Představte si širokou populaci vohnoutů, odbarvených blondýn, kojících matek a pokročilých seniorů, jak manipulují denně s kabely VN :)

        1. Nahodou, krasnej svet. Pokud se to potahne luftem, tak pro drat neuvidime ani to dnesni uzasny zatmeni mesice a pokud se to potahne zemi, tak mistama nebude mozny od chodniku odtrhnout Prazskyho krysarika s kovovym obojkem.

      2. Behemot: Mechanické potíže s tvarováním kabelů budou zcela marginální při pohledu na fakturu od elektráren ;-) Jako malou nápovědu si dovolím informaci, že na 350 kW nedostanete tarif pro domácnosti.

        1. no cenové rozhodnutí mám v práci před sebou na stole, toho času jen za kapacitu 350 kW na hladině VN vysypete 61089 Kč/měsíc. + musíte vyřešit trafo a samozřejmě platit ostatní poplatky za odebranou MWh.

          1. Pospec: jj, to sedí, + DPH, když to bude pro běžné lidi.

            1. a daň z elektřiny samosebou

              a to nezapomeňme, že kdyby to mysleli vážně a měli tu hento elektromobilitu nasadit masově, přijdou o desítky miliard na spotřební dani za benzín a kde to vemou? no zdaní elektroauta

              1. Pospec: To už mají v plánu, zavedou povinné GPS do všech aut a bude mýto podle kilometru, na úplně všech silnicích.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017