Nákup ojetého Leafu - zpět na článek

Počet komentářů: 260

  1. Všichni kvílí jak by bylo vybudování infrasfruktury rozvodných sítí a nabíječek pro elektromobily drahé (zvlášť když korporátní fašouni typu EON a ČEZ do rozvoje infrastruktury dávají 30 let minimum peněz).

    Ale že celá ropná infrastruktura byla taky setsakra nákladná, počínaje americkými vojenskými základnami v ropných státech udržující pomocí loutkových vlád levnou ropu, přes tankery a ropovody, obří rafinerie až po benzínky, to už nikdo nechce vidět.

    Problém rozšíření zoufale neefektivního a primitivního spalovacího motoru byl m.j. v petrodolaru.
    Kdo totiž kontroluje zdroje ropy, ten de facto ovládá celou planetu a může si diktovat podmínky.

    I proto byl elektromobil zavržen a systematicky ignorován. Elektřiny si kdejaký stát může vyrobit dost aniž by závisel na ložiscích ropy na sibiři nebo na arabském poloostrově.

    Ropný automobilizmuz je vlastně nástroj k ovládání mas a národů pomocí petrodolaru, které si naivně myslí že je to skvělá služba. Podobně jako smartphone je nástroj ke šmírování, fízlování a v konečném důsledku taky ovládání mas, které smartphone považují za skvělý vynález.
    Tenhle svět je v podstatě reálnou dystopií kde je všechno obráceně, jak vystřižené z Orwella.

    1. To más svojí logiku. Za rošířením parního stroje stojí uhlobaroni. Nejdřív si otevřeli doly, nakopali mrtě uhlí a pak začali přemýšlet, komu to uhlí nanutit. Nejdřív ho zkoušeli jíst. Pak z něj zkusili vyřezávat figurky a prodávat je v Brně, ale ani tam je nikdo nechtěl. A pak je napadlo – vyrobíme stroj, co má účinnost 15%, a v něm budeme dělat z uhlí energii, kterou budeme opět používat k dobývání a transportu uhlí. Tak si zajistíme nekonečnou spotřebu uhlí.

      Stejně tak dochtoři. To je obzvlášť nechutná konspirace. Jednoho dne se nadlimitní množství, řádově desetitisíce lidí, rozhodlo vystudovat medicínu. Jenže pak zjistili, že je nikdo nechce, protože se lidé v lepším případě léčili sami, v horším případě umřeli, high-end segment chodil k bábě kořenářce. I přemýšleli dochtoři a nakonec vymysleli ultrazvuk. Tím se dá koukat do lidí. Koukali do lidí a našli v nich spoustu problémů, které jim začali léčit. Zvýšený výskyt nálezů z ultrazvuku v posledních letech to jasně prokazuje, protože báby kořenářky nehlásily takové problémy vůbec žádné.

      1. Je krajně nepravděpodobné že by USA dnes měly vojenské základny ve všech ropných státech jen kvůli flašce petroleje na měsíc do petrolejky a kvůli tomu že je potřeba dehtem jednou za 5 let přetřít psí boudu.

        Spíš tu vidím souvislost s vozením brambor a rajčat kamiony ze španělska, balené vody ze švýcarska a chovem prasat v belgii, které se dovezou na porážku do rumunska aby se maso mohlo prodávat v portugalsku.

        A taky aby si tu všichni mohli hrát na emeriku a každý člen rodiny mohl vlastním autem dojíždět ze satelitu cul de sac do města, i proto, že v takto emericky zmršeném urbanizmu nelze použít MHD, která ještě donedávna obstojně fungovala.
        I developeři si pěkně mastí kapsy na prodeji předražených unifikovaných satelitních hrůz v Horní Dolní uprostřed polí protože každý si myslí jak je cool to emerické denní dojíždění autem hodinu po ucpaných okreskách. Teda dokud to nezažije na vlastní kůži.

        1. Lidi je jako sracek, Kefalin. A kazdej chce vydelavat. Zijeme ve svete, kde modla je HDP, tak co se divis…?

      2. Člověče, že to krmíš…už ani vtipnej není, už přelezl bd zlomu a ty sračky jsou akorát na obtíž, asi bude nutno rozšířit igňor.

        1. Tebe taky furt nekdo krmi tak nezavid.

        2. Behemote ty kundo jedna plešatá a mě máš v ignoru?

      3. tak tomuhle jsem se zasmál jako dlouho ničemu.

        + 100

    2. Vidíš to? Takhle to (viz níže) dopadá, když to přeženeš, každej si tě rozebere. Halt musíš zůstat u muže s koženou brašnou. Nesmí projít. Petrodolary nech na vedení, ty vědí..

      1. Možná to nebyl počáteční důvod ale dnes už jistě je, čistě mocenský. Odstříhni nějakou vyspělou zemi od dodávek benzínu a nafty a během chvíle se zcela zhroutí do postapo scénáře.

        A jak dopadl Hitler když ho odstříhli od ropy?

        Ještě před 120 lety dokázali lidi fungovat v pohodě bez ropy. Dnes se bez ropy zhroutí celá civilizace.
        I proto se při demokratizaci libovolné země přednostně humanitárně bombardují ropné rafinerie spolu s elektrickými rozvodnami a vodárnami. Za války v Jugoslávii se pak pašeráci paliv váleli v hromadách peněz.

        1. A ja myslim, ze hlavni energii je pivo a cigara. Zkus nejakej stat od toho odstrihnout a mas apokalypsu jeste ten den.

          1. Prohibice byla nedávno i v ČR, apokalypsa se nekonala. Teda zakázali jen tvrdej. Před X lety to bylo v USA a akorát na tom zbohatli mafiáni. Pak si to stát uvědomil a prohibici zrušil.

            1. Vsak prave, v Cesku se tvrdej da chvili prezit, navic stamgasti ho maj doma ve spajzu a politici tim maji narvany vsechny skrinky v kancelarich.

              Jenze ciga… tech ma doma kurak tak dve krabky max a pivo… to uz je uplne fprdeli. I pivar, kterej da pul basy po sichte denne, ma doma tak jednu basu.

          2. Mě by spíš zajímalo jak je možné že v hospodě se nesmí kouřit pod trestem likvidační pokuty a v čajovnách se hulí ostošest musulmanské vodní dýmky že se tam nedá dýchat a úřady jsou najednou slepé a hluché.
            Jestli tohle není konspirace tak už nevím :-P
            Dvojí zákon, jeden pro migráčky muslimáčky na dávkách a druhý pro porobené bílé pracující kafiry?

            Politici žvaní jak jsou všichni proti migraci, přitom se tu vše přizpůsobuje muslimům a migrantům aby se tu cítili dobře na náš úkor.

            1. Tohle bych nesvadel na slimaky, ale na tradicni ceske pojeti zakona „a la Michelin“. Pokud si vzpominas, tak ten kraval ohledne huleni v hospodach vysel z Brusele a to je mekka slunickaru. Zatimco do hopsody se slunickar chodi nazrat a tam dym nechce, tak do cajovny chodi relaxovat a tam se zhuli.

              1. To ti vážně nepřipadá zvláštní že v době čarodějnického honu na kuřáky se může hulit arabská vodní dýmka ostošest a ještě se to kryje časově s tím že nám sem cpou miliony arabských migráčků?

                Nerad ti beru iluze, ale takhle to začínalo na západě. Nablblí sluníčkáři si užívali romantiky orientálních čajoven a kavárniček s vodními dýmkami, ale jen do doby než je odtamtud vykopali muslimové na dávkách co se tam válí celý den. Zženštilý metrosexuál dostane nakládačku na hajzlu už tam nikdo z nich nepáchne.

                A co je ještě typické pro čajovny stejně jako pro islám? Že se tam nechlastá.

                A v neposlední řadé je to důvod proč z center vytlačují automobily. Protože tím vytlačí i bílou pracující populaci.
                Všude pěší zóny bez aut, tam předzahrádky a na nich arabáči bafající vodní dýmky. Typický kolorit západních měst a budoucnost našich měst.

                1. Tak vodni dymku hulili moji spoluzaci uz za minule totality. A co pamatuju v Brne, tak v cajovnach jela uz pred 15 lety (driv jsem to nesledoval, nechodil jsem do cajoven).

                  Ze to cele smrdi orientem, to je jasny. Ale urcite to nebyl primarni ucel, udelat z toho podhoubi rucnikarum.

                2. Já do čajoven občas chodím. Ne za hulením, ale protože jsem milovník čajů, chodím tam ochutnat exotické čaje. Vodní dýmka nepáchne na rozdíl od cigaret, ona voní. To dělají ty tabáky a princip ohřevu tabáku, kdy tabák nedoutná, ale je ohříván proudem žhavého vzduchu od uhlíků při šlukování a následné zplodiny jsou ochlazeny ve vodní lázni. Svinstvo je to na plíce stejné jako klasická cigareta, ale nesmrdí to.
                  No a co se čajů týče, mají tam zajímavé čaje a jejich kombinace, které normálně v krámě nekoupím. Když tam jdeme ve více lidech, tak si tam i zahrajeme společenské hry nebo podebatujeme. Ne, že bych tam chodil denně, na to mi čajovna nevyhovuje, ale čas od času si tam zajít na dobrý čaj a kus řeči není marné.

                3. V těch že čajovnách se chlastá půltá liga vole a na rozdíl vod tabáku voda spoustu sraček zachytí, takže to není tak strašnej humus k poblití hned za dveřma, proto to tolika lidem nevadí. A jo, přesně, nechodí tam moc na jídlo (záleží teda na podniku).

              2. Kurva, ten Brusel ma teda dosah. U nas zakazali fajcenie v krcmach dlho pred vami…

                1. Tak ono se porad spekuluje, ze Ada utekl do Emeriky a to byl prece puvodne jeho napad…

    3. Ještě jsem zapomněl zmínit, že ten ultrazvuk je hrozný svinstvo. Způsobuje to těhotenství. Pokaždý, když byla moje žena na ultrazvuku, tak se potom narodilo dítě. Teď už asi pět let na ultrazvuku nebyla a žádné dítě se jí nenarodilo.

      1. Taky pozor na postel. Nejvíce lidí umírá právě v posteli. Je to tak vážné, že by se to snad mělo nějak regulovat…

        1. Postel je nejlepsi 4nohej pritel cloveka. Svyho casu se v nem taky lidi rodili, nez prisly alternativnice s bazeny, dochtori s kozou a dalsi picoviny. A taky prej existuje elektricka vodni postel, zmacknes cudlik a maka prej za tebe. To nam cely roky postelovy lobby tajilo.

          1. Souhlasím, postel mám rád a případnou smrt klidně riskuji. Jen nechápu proč už do ní dávno některý výrobce neintegroval lednici.

            1. …a nebo ten vak pojmout jako camel bag a naplnit ho namisto vody necim pitelnym s hadickou rovnou hore. Cim jsi tezsi, tim vetsi prutok to da, takze nabidka odpovida poptavce.

      2. S těmi felčary pozor. Někteří badatelé tvrdí že na čarodějnických procesech měla velký zájem právě vznikající „lobby“ lékařu, kteří uměli akorát přikládat pijavice a pouštět žilou. Na rozdíl od „čarodějnic“ babek kořenářek co znaly stovky bylin a skutečně uměly člověka vyléčit.

        Dnes to není lepší. Když pošlete zdravého člověka k doktorům tak se vám vrátí s hrstí léků. O farmaceutických lobby a jejich praktikách byly sepsány tisíce stránek textů. Takže tohle není nejšťastnější příklad.

        1. Moje tchyne, kdyz sla k dochtorovi, taxe s zadnejma praskama nevratila.

          Ona se nevratila vubec.

          1. Vždyť to říkám, akorát přikládat pijavice a pouštět žilou. Od té doby se významně posunula jen chirurgie. Zbytek je středověké dryáčnictví a mastičkářství.
            A taky se začíná zjišťovat že ten slavný Dfensojc ultrazvuk může poškozovat plod.

            1. Ja tomu moc nerozumim, ale ze 17. stoleti mame zaznamenanou sazku o tom, jak je pousteni zilou a jine bezne praktiky neefektivni. Druhy nejvetsi rozmach carodejnickych procesu je datovan mezi 2. polovinu 16. stoleti a 1. polovinu 17. stoleti, jestli si dobre vzpominam.

              Jako je to zajimava teorie a muzeme se bavit o prvni vlne procesu, ale ve druhe to IMO doktorska lobby nebyla, protoze uz se i doktori mezi sebou zacali o ty pijavice hadat ;)

              1. No vida, a dnes se přikládání pijavic zase vrací do módy. Ony ty slizké potvory vylučují při sání do krve hromadu účinných a léčivých látek, jako například hirudin, a ty látky prý pomáhají léčit záněty a zlepšovat kvalitu krve a kdoví co ještě. Něco jako nasazování speciálně vypěstovaných muších larev do otevřených zánětů, ty larvy vyžerou nekrotickou tkáň tak přesně, že tam v podstatě už žádná nezůstane a zdravá tkáň tak má šanci se zahojit.

                1. Jasne, ale asi se tim neleci cerny kasel, ze ;) Nebo poustenim zilou se neleci mor :o)

      3. Ja bych to rozhodne nepodcenoval. Zejmena, pokud clovek treba tri ctvrti roku pred porodem vubec nebyl doma a nema prehled, jestliva von ten dochtor s tim ultrazvukem nechodil za zenou domu.

    4. kaBrnak: Vrty, tankery, rafinerie a rozvoz benzínu a nafty k benzínkám jsou marginální problém oproti tomu zajistit potřebný elektrický příkon 2,3 kVa – 11 kVa – 22 kVa v každém rodinném baráku a o sídlištích s paneláky se raději ani nechci bavit s ohledem na riziko mrtvice.

      Benzínová trakce zvítězila nad elektromobily ze stejných důvodů které trvají dosud a to zejména dlouhý dojezd, dále o něco nižší hmotnost, od té doby se nezměnilo nic, elektromobily se osvědčily pouze ve skladu jako ještěrky.

      1. Navíc se to celý vybudovalo průběžně a to právě jako odpověď na poptávku. Jo, na začátku se kupoval benzín v lékárnách v lahvičkách, no to netrvalo moc dlouho, než si někdo jinej než vymletí kokotští bolševici uvědomili ten potenciál.

        Elektromobily tu mámej eště dýl, než auta s vnitřním spalováním, a jak se rošířily, že. Tak na ty ještěrky, sem-tam něco mimo. Teď s obrovskejma dotacema kdy to kurva platíme MY VŠICHNI a zejména nízkopříjmový vrstvy jsou na tom bitý úplně nejvíc, se to trochu vzmohlo, přičemž ovšem ty průsery stejně nejsou vyřešený, jenom maskovaný.

  2. „Záleží, jak se s autem zachází, jestli dupete na plyn…“

    Checht. Ja to vedel. Zadny baterky. Jezdi to na plyn.

    1. Radši to nerozmazávej nebo nějakého eurokomisaře napadne povinná hromadná přestavba spalovacích motorů na HCG – human compressed gas. To bude místo plynu nožní pumpička kterou budeš foukat vzduch do válců aby se motor točil. A EURO 10 je na světě.

      1. V takove Ostrave bys takto na Euro 10 nedosahl ani omylem.

        1. Počítá se co je na papíře a co helmut naměřil v laboratoři. Co pak lidi reálně dýchají, na to defekuje bílý tesák.
          Dýchat se v Ostravě nedá, ale měřáky splodin na Mittalových pecích ukazují že je to v cajku.
          Po brně jezdí samé novější auta od EURO 3 nahoru a taky se tu nedá dýchat (doby kdy upšoukla lachema nebo slévárna a lidi v půlce brna zavírali okna je dávno pryč, teď to táhnou auta)

          1. „Po brně jezdí samé novější auta od EURO 3 nahoru a taky se tu nedá dýchat“

            Kdysi jsem viděl jakýsi rozbor zdrojů znečištění, Brno tam bylo také. Hlavní problém Brna bylo množství prachu. Byla tam taky analýza zdrojů prachu. Hlavním zdrojem prachových částic dle složení těchto čístic nebyla doprava, ale zemědělství (prachové částice z polí v okolí Brna) a stavební činnost. Takže ikdyž budou všichni chodit v Brně pěšky, tak vzduch se podstatným způsobem nezlepší.

            V ulicich Brna je méně zeleně, než v ulicích na Manhattanu, oni ti pitomí američané asi nejsou tak pitomí, jak se u nás často věří. Když už někde u nás stromy jsou, tak jsou to skoro vždy listnáče, takže v zimě jsou pak často jediná blízká zeleň vánoční stromky poházené kolem popelnic …

            Na základě výše uvedeného bych problém neviděl v autech, ale v zásadním nedostatku stálezelených dřevin na pozemcích v majetku města – stromů obecně je málo a odhaduji, že na každých cca 50 listnáčů připadá jeden jehličnan.

            Jelikož ekologicky aktivistické obyvatelstvo problém se vzduchem způsobený nedostatkem stromů, zkouší řešit budováním cyklostezek, tak nečekejte, že se v Brně něco změní – mnozí intelektuálové jsou schopní kvůli cyklostezkám kácet vzrostlé stromy a ještě mít u toho na sobě trička s nápisem „zachraňuji město“.

            1. Typickej brainfuck…

  3. Mimochodem, co se odhadu dalsiho vyvoje tyce, zkuste se podivat na jakoukoli nemeckou pracovni agenturu, nejlepe nejakou lepsi z headhunters, ne zrovna shanecku ukrajinskych zedniku. V drtive vetsine v autoprumyslu hledaji lidi okolo baterii, menicu, nabijeni, regulace tlustoproudu… bohuzel chvili potrva, nez vznikne cerstva generace specializovanych vyvojaru se zkusenosti, ale tipuju tak 5 let max, vic potreba nebude.

    1. Jo Sysope, je to tak, dráteníci nejsou…
      Taky mě fascinuje, jak si celé automotive nechá srát na hlavu a investuje miliardy € do elektrokár, které jsou zatím 3-4× dražší než klasika.
      Marketing fičí na plné kule, vývoj loví kilometry dojezdu a kapacitu baterek, jen ta infrastruktura zatím vázne, neb soudruzi politici co na to tak tlačí o5 zaspali a jsem zvědav jak budou elektrifikovat zejména panelové sídliště.
      A bez jádra to bude teprve prdel, k příspěvku na zelenou elektřinu se přidá příspěvek na elektroautoinfrastrukturu který bude platit i kaBrnak se svou TV, PC, pračkou a mikrovlnkou.
      Mimochodem koncem roku budem možná rozjíždět výrobu elektro miniSUV s dojezdem 482km ve verzi s 64kWh baterkou.
      Z 220V zásuvky jsme to onehdy dobíjeli 16h…
      Stojí to 1.1 MKč, ve verzi Eco s 40kWh a dojezdem 350km 0.9MKč.
      Na našem venkovním parkále jsou zatím 3 nabíječky…
      Kdyby to někdo myslel vážně s dobíjením u zaměstnavatele jako jednou z forem benefitu, tak bude muset oplotit a hlídat parkál a po jeho perimetru instalovat tak 100 nabíječek. A až se ceny srovnají díky daním a daňovým slevám nejspíš, tak s tím do zaměstnání budu těch 17.6km, 20km s poskakováním po školkách, dojíždět i já…
      Inu jak už pravil soudruh Lenin, komunismus = sověty + elektrifikace!

      1. Driv jsem rikal, ze Nemci nejsou blbi, dnes to v ramci ‚wir schaffen das‘ uz tak uplne nevidim. Nicmene, porad nemuzu uverit, ze by do elektroauticek sli jen proto, ze Führerin to prosazuje. Ja myslim, ze v tom Nemci (a nejen oni) vidi sanci na prerozdeleni karet.

        Celymu svetu diktuji rucnikari. Samozrejme je otazkou, jestli se toto zmeni, pokud rucnikari dokazi vyresit supravodive dalkove vedeni z Arabie, kde prece jen sviti slunce vice a dele a tedy FVE je tam efektivitou nekde jinde.

        Fura novych odvetvi si brousi zuby, jak prijde k lizu. Pochopitelne vseobjimajici lobby bezdratove inteligence se tesi na velky orgasmus. Kazdy technik tusi, ze tak, jako automobilky s honbou za emisemi narazily na tvrdou zed fyzikalnich zakonu, tak i ta elektrifikace narazi, jen na zakony zase jine. Jenze nez se to stane, proc se s letadlem chvili neproletet, coz…

        Moznym resenim by napriklad bylo, aby obce/vetsi fabriky/… mely vlastni maly jaderny reaktor. To uz samozrejme existuje, jen to neni uplne v souladu se soucasnou euronemeckou politikou. Jsem zvedav, kdy s timto nekdo prijde.

        1. Sysop: Jde o nic než prachy, vzpomeň na žárovky a Elektromobily = Fotovoltaika 2.0. Cena běžných automobilů klesla tak nízko, že se na nich dají málo okrádat zákazníci, tudíž se běžná auta zakážou a lidem se na nutí trojnásobně drahé elektromobily. Mimo to už dnes je jasné, že elektromobilita spustí občanské bouře, protože vesničané se nebudou mít čím dostat do Kauflandu pro bůček a lahváče.

          1. Dojedou na kole a vzniknou mistni obchody, toho bych se nebal. Horsi bude, ze vetsina lidi se nedostane do prace! Dneska hromada lidi za praci dojizdi a HD na tohle nema ani omylem. V Nemecku to muze bejt jinak, nevim, ale u nas by to slo do perdele. (uz jenom kvuli tomu, ze vetsina lidi nema na ojety auto, natoz e-auto)

          2. Covece, po zkusenosti, kterou mam, spis tipuju, ze ty problemy s nabijenim tech elektrohracek zacnou ve meste, nez na dzezinach. Tady ten slauch na nabijeni nakonec vzdycky nekam zapojis no a holt behem nabijeni toho rodinneho sqostu nepojede cirkularka. Ale baraky jsou ruzne rozstrkany, do hokny ne kazdej musi dojizdet a pokud, tak nemalo jezdi rovnou trachtorem, kterej zatim na baterky neni a dlooouho nebude.

            Ve mestech ten pruser s garantovanym pripojenim nastane mnohem drive. A nepujde o Kaufland, ale o bohapuste dohrabani se do hokny, s deckama do/ze skoly a na krouzky, atd.

            U nas v prdelakove tyhle cesty s deckama absolvuje skolni autobusek. Ve meste se deti casto sjizdeji z vetsi spadove oblasti, coz je problem. MHD pro maly prcky neni, taky by se uz nemusely vratit, pokud nenafasuji GSM psi obojek.

            1. Sysop: Ve městech může bůčkofil dojet MHD do práce i do Kauflandu, na vesnici je MHD v troskách tam prostě nedojede.

              Nicméně průser už nastal, novinářské mrdky nás obšťastňují zářnými zítřky o elektromobilitě v Norsku a pak se zjistí, že ve velkých městech Norska může současně jezdit jen asi třetina elektromobilů, dvě třetiny jednoduše nemají šťávu, protože se prostě lidé nestihnou vystřídat na nabíječkách. A toto je jenom začátek.

              1. Asi zalezi na typu vesnice, pokud je to primestska prdel, ale bez MHD, pak to asi problem byt muze. Tady u nas jezdi vetsina lidi na nakupy jednou tydne. A umim si predstavit, ze treba tri familie budou sharovat jeden elektrokram, beztak si tady lidi auta pujcujou. Ale my jsme opravdovy zapadakov, horska pidivesnicka. Tady, kdyby to na mesic zapadlo snehem, tak se vubec nic nestane.

                Ve meste, kde jsou lidi v panelaku s omezenym skladovacim prostorem a omezenym pridelem energie, tam se to zrejme projevi nejdrive. A hlavne – do vesnice ti vetsinou vede stava po sloupech, takze upgrade je podstatne jednodussi, nez rozjebat kus sidliste pro pokladku novych siti.

                1. Ve meste ti muze nakup dojet, spouta rozvazek jidel to ma v ramci mesta zadarmo, obdobne muze fungovat rozvoz nakupu

                  1. Pokud mas nekoho, kdo sedi doma na zadku, nebo to muze rozvazec nechat u sousedky, pak ano. Ale je to imho provizorni reseni, lidi si radeji zradlo vybiraji v regalu, pricemz na sidlisti (ne ruskem) neni snadne si chovat na maso neco doma.

            2. Ani s tymi traktormi to uz bohuzial nie je pravda: https://electrek.co/2016/12/05/john-deere-electric-tractor-prototype/
              A vsimni si to kolosalne klamstvo v nadpise clanku. Zero emission agriculture, my ass…

              1. Školy nemám ale jestli to má 100 kWh baterku a výkon 300 stroje kW, tak mi připadá, že když zapřáhnu pluh tak můžu 20 minut orat. A to se mi nezdá zrovna přehršel.

                1. Ono nie je az tak jednoduche, bude moct orat 20 minut za podmienok kde tych 300 kw naozaj potrebuje. Vzhladom na to ze sa bezne orie traktormi s nizsim – a niekedy vyrazne nizsim vykonom, ono to bude trocha viac ako 20 minut. A ta bateria ma 130 kWh, ze? Ale aj tak si neviem predstavit farmara co da kopu penazi za traktor co moze robit povedzme take dve hodiny a potom sa musi 6 hodin nabijat. A na to aby aby sa vobec nabil za 6 hodin potrebuje super-duper pripojku. Co na vidieku moze by celkom problem. No a ten zvast o bezemisnom polnohopodarstve v krajine kde vacsina elektriny pochadza z tepelnych elektrarni vyslovene boli.

                  1. Za tyhle monstrtraktory se zapřahá hodněradličnej pluh a orá se hodně velkým fofrem, takže výkon traktoru se využije. Mě šlo spíš řádově o tu dobu kdy je traktor k použití. Jak říkáš – přesně v té situaci, kdy v je potřeba do pondělí sklidit protože od pondělí mají přijít bouřky. K tomu prostě potřebuje ten traktor jezdit 20 hodin denně – a jak se to udělá s tímhle traktorem, to ví jenom pánbů.

                    1. JASAN: Místní Pepa štamgast z hospody to ví, namontuje na kabinu traktoru elektrocentrálu, k tomu barel co ukradl na nádraží jako nádrž na benzín k té elektrocentrále.

                    2. Fake na první pohled. Ta cívka by blafla.

                    3. Uuuzasny. Kdyz si tak nejak predstavim, jaka je onanie s prodluzkou u blbyho vysavace, nebo jaxem jednou v zivote mel retezovou pilu na elektrinu a po tretim spojovani kabelu to cely hodil po psovi, tak fakt chci videt tachtoristu, kterej se s timhle bude otacet na uvrati bez hrsti sedativ.

                      Dalsi vec je, ze izolacni pevnost tech kabelu neni nekonecna, takze napeti mame omezeny a jakypak proud ve finale tou spulkou potece? Bude jen topit, nebo i pritahovat mensi kovove predmety?

                      Ale jo, historie je plna napadu vedoucich do slepych ulicek…

              2. To už je prastará vesta. V Rusku měli elektro-traktory v 50. letech minulého století. Pod sloup s vedením vysokého napětí postavili mobilní transformátor a okolo něj pracoval elektrický traktor s kabelem 750 metrů. A když Rusko, tak traktor samosebou pásový.
                https://agroportal24h.cz/images/resized/2019/01/1024×800-fit/russia-electric-tractor.jpg
                https://agroportal24h.cz/images/resized/2019/01/1024×800-fit/russia-electric-tractor-9.jpg

                1. To bude nejakej fejk ta prvni fotka, ne? Dva chlapi v 50. letech na poli? Zivi?? :-)

                  1. Ádovi došly náboje.

          3. Jo, kdyby do kaufu. Hlavně do práce se nedostanou.

        2. No oni ti ručníkáři kromě supravodivosti (kterou jim dost podjebává teplota, stejně jako efektivitu panelů) budou muset řešit ještě bezvětří, písečný prach taky dost snižuje výkon o erozi povrchu pokud fouká víc ani nemluvě.
          Slunečního svitu mají dost, ale ani tak tam není situace pro FVE ideální… možná nějaké mořské farmy…

          1. gogan: Hlavně by museli vyřešit problém s nocí, nikdo v tržních podmínkách nebude stavět vedení odněkud z Afriky pokud tím vedením elektřina nepůjde alespoň 8000 hodin ročně. Leda že by se to nějak zadotovalo.

            1. Netusim, jestli v nejake lokaci to nejde treba zalohovat na noc vetrnikama. Dneska ti vetrnik jede od nejakych 3 m/s, i kdyz to neni zadna hitparada.

          2. Ono se na tom nejakej cas uz dela a kde je vata, tam jsou i napady. Problemu je okolo toho fura a ja pevne doufam, ze to minimalne 50 let nevyresi. Protoze pokud by ano, tak jsme energetickou zavislosti stale ve stejnem pruseru, ne-li vetsim.

            1. Jj, pokud se „Západ“ nevzpamatuje, nenakope zelený do prdele a nevrátí se k jádru (hlavně nalít prachy do výzkumu a testování reaktorů 4 gen), budeme s energií v průseru tak jak tak.

              1. Tak vzhledem k tomu, jak posledne Nemecko zatocilo s jednim panem, co mel furu dobrejch napadu v roce ’33 se obavam, ze se to do prooseru, jako tradicne, zase dotahne.

              2. Není nutný, udělá to za nás Čína, však už se tam stejně nakupuje všechno, tak se holt obrátí i tato karta a po pouhých 30 letech začnou žluťáci vyvážet reaktory k nám.

          3. Smysl mají ty věci co se budují (zatím experimentálně) v Austrálii, ale ti dementi co se zvládnou akorát flákat na zápraží a hulit nějakej sajrajt na něco takovýho nemají. Už tak nestíhají nakupovat lidi z celýho světa…

      2. Dnes je to jinak:

        elektromobilita = sověty + socialismus

        1. Marx s Engelsem holt nebyli zadni blbci. Jen ta betaverze zhmotneni jejich dila byla debugovana nejdrive na vychode. Ted teprve se to konecne vraci zase domu.

      3. v jedne z predchozich diskusi se kdosi z energetiky vyjadril, ze pote, co se v panelove zastavbe meni stare typy VN/NN trafa na nove, tak se tam misto jednoho vlezou dve i tri. VN vedeni to utahne. Kabely tluste jako noha pujdou proste zakopat pod chodniky. Povrchove zasuvky nebo stojany u chodniku s merakem s necim na bazi IoT resi placeni. Tohle fakt neni problem.

        1. Tak pak nevim, kdo keca, protoze kdyz jsem cetl clanek jednoho fundovanyho energetika, ze neni zase az takova prdel vybalancovat narazove poptavky a prebytky nemecke energie, ktera se pres nas vali, tak jsem nabyl dojmu, ze VVN zase tak moc predimenzovane neni. Tedy… reserva samozrejme je, ale na bezne brikule, ktere delame dnes. Pokud do toho jako deux ex machina vstoupi brutalni nocni odbery nabijecek, tak to zase tak easy neni.

          Problem vidim v tom, ze pravdu se asi jen tak nedozvime. Energetici, respektive distributori, budou mlzit. V jejich zajmu samozrejme je, aby se nafouklo, jak je to cele sileny problem a jak je nutno ivestovat, rekonstruovat a hlavne zvedat poplatky. Tezko pak urcit, co je jeste pravda a co uz vychcanost. Kazdopadne proti tomu nakupy ACR budou jen drobnymi.

          1. Pojdme trochu pocitat. Rekneme pro zjednoduseni, ze posledni Tesla je uz v CR lidovy vuz a mame v kazdem voze 100kWh baterii a budeme nabijet doma kazdy vecer po rachote 10 hodin. Zanedbejme ucinnost a rekneme, ze ji plne nabijime 10 hodin. Opet pro zjednoduseni uvazujme Teslu, ktera na tech 100kWh ujede 500km. Pro zjednoduseni ja najezdim kolem 20 tisic km rocne pracovne i soukrome. Rekneme, ze tak jezdi kazdy. To je 40 nabiti za rok. Rekneme, ze v CR ma auto celych 5.5 milionu lidi a kazdy s nim porad a stejne jezdi. Kazdy si potrebuje nabit 100kWh 40x rocne x 5.5 milionu vozu. To dela 22TWhodin elektricke energie. Soucasne nase dve jaderne elektrarny udelaji rocne 28TWh(2017). Temelin ma dve 1000MW veverky, v Dukovanech jsou ctyri 500MW veverky? Odhaduji-li to spravne, tak tri temelinske veverky navic a mame pokrytou celou spotrebu 5.5 milionu osobnich aut v CR. Ted k tem dratum. Soucasna vyroba elektricke energine v CR je kolem 90TWh rocne(2017) Pokud to (opet) zjednodusime, tak pro prenos energii o 25% vice bychom potrebovali o 25% zvysit kapacitu prenosove soustavy. S tim, ze bychom takhle nahusto nabijeli jen pul dne pres noc rekneme, ze navyseni prenotu o 50%. Dvakrat tlustsi draty, to uz nzni tak zle, ne? A to stejne nehrozi, protoze pres noc nam hlavni odberatel prumysl az zase tak moc neprumysluje. Myslim si tedy, problem toto neni. Ale take si podobne jaly vy myslim, ze prozovatele soustav, ruzni zeleni ekopakove, a studenti humanitnich oboru vyjdou jiste s tisici duvodu, proc to bude drahe, proc to nepujde, a tak dale a tak dale.

            1. Rekneme pro zjednoduseni, ze posledni Tesla je uz v CR lidovy vuz a mame v kazdem voze 100kWh baterii a budeme nabijet doma kazdy vecer po rachote 10 hodin.
              Vy každý den budete jezdit 400 až 500 km? Zkuste to třeba počítat třeba z průměrného nájezdu vozidel v ČR, pak vám vyjdou značně reálnější čísla….

              1. Ano, ta veta je blbe napsana. Uznavam. Melo byt napsano vecer nabijet 10 hodin. Ne kazdy vecer. V nasledujicim textu je psano,ze pro rocni najezd 20 tisic km vychazi nabijeni 40x rocne. To vychazi na nabijeni kazdy tyden a neco. Vzdycky vecer a teoreticky z plneho vybiti do plneho nabiti 10 hodin. Ostatne z nasledujici nasobilky je to snad zrejme. Ty cisla jsou realne. Uz to kdesi kdosi pocital a vysly mu dve nove temelinske veverky. Mne vysly tri az jsem byl prijemne prekvapeny, ze mi to vyslo skoro stejne. To je slusny odhad, ne?


                1. Ty cisla jsou realne. Uz to kdesi kdosi pocital a vysly mu dve nove temelinske veverky. Mne vysly tri az jsem byl prijemne prekvapeny, ze mi to vyslo skoro stejne. To je slusny odhad, ne?

                  Ano, take mi to vyšlo podobně. To odpovídá našemu exportu.

                  Spousta doomsayerů si myslí, že všichni najednou budou nabíjet plným výkonem v jednu dobu. Podobným ekvivalentem je, že všichni přijdou domů a najednou otevřou všechny kohoutky. V ČR je spíše problém, který byl u mobilů 10 let zpátky. Nedostatek nabíjecích míst.

                  1. Mně by ohledně nabíjeni těch EM zajímalo, jak by se řešilo třeba každoroční stěhování evropských národů na jih – do Chorvatska a Itálie – co se odehrává každý rok od začátku července, kdy se Němci, Češi a další seberou a všichni o víkendu vyrazí autem na cestu dlouhou 900 – 1200 km a za dva týdny zase všichni zpět.

                    Když si vezmu, že nejrychlejší rychlodobíjecí stanice bude dobíjet stejně aspoň 30 minut, tedy desetkrát déle, než trvá načerpat standartní palivo, tak z toho vychází dost šílená parkovací kapacita dobíjecích stanic kolem dálnic směrem k moři, nepočítaje v to množství stojanů a potřebný příkon.

                    Leda by lidi přestali jezdit autem ve stejných turnusech :-( Proti tomu frona na chorvatské hranici hadr.

                    1. Cerny Mor: nejlepší je prevence, takže k moři jen ten, kdo na to dostane papír. Už se to v minulé totalitě ujalo, říkalo se tomu „devizový příslib“. Teď bude nově „tankovací příslib“.

                    2. @fatdwi – přesně – protože jinak to nevyjde :-). Nebo potom pofrčí carsharine na auta se spalovacím motorek, která na jednu nádrž najedou 1000 km a naberou jí za 2 minuty.

                      Stejně to bude jinak – stávající akumulátory se ukážou masově jako neživotaschopné, kromě pravidelného pojíždění s malým každodenním nájezdem.


                    3. Mně by ohledně nabíjeni těch EM zajímalo, jak by se řešilo třeba každoroční stěhování evropských národů na jih – do Chorvatska a Itálie – co se odehrává každý rok od začátku července, kdy se Němci, Češi a další seberou a všichni o víkendu vyrazí autem na cestu dlouhou 900 – 1200 km a za dva týdny zase všichni zpět.

                      Berte to jako odlehčení diskuze, ale myslím, že majitelé Octavií nebo Kodiaqů TDI dostanou nový sport. Kromě řešení, jestli kupovat ve Slovinsku známku nebo jestli to celé ujedou na jeden zátah, tak se budou trumfovat, jak kde kdo nabíjel.

                      Když se budeme bavit vážně, kdo bude mít finance v následujících 10-ti letech finance na EM, tak rozhodně bude mít i na letenku a zapůjčení vozidla v místě.

                    4. Myslim si, ze do deseti let se kapacita baterie pri stejnem rozmeru zdvojnasobi a cena by mohla klesnout na polovinu. Z veci pro movitejsi se muze stat uzitne zbozi pro stredni tridu. To uz by prumerny cesky koupak s baterkou, se kterou na jedno nabiti da 1000km z Prahy do Zadaru dal. No a na Dubrovnik si proste nekde po ceste u plaze prespi. Prece si nebude prasit baterku rychlonabijenim. Vetsina ubytovatelu urcite pochopi dobu a misto B&B uvidime na cedulich treba B&B&E. Do te doby v dobehu LPG, CNG, LNG, H2, E100? Letadlo jako cestu tu zminil uz Marty, a doplnkove co treba toto: https://www.sbb.ch/en/station-services/auto-velo/car-trains.html

                    5. Tak to jsem teda vetsi skeptik. Deset let je malo. Zrovna dneska tady repasuju jedno nase zarizeni, ktery si zakaznik koupil v roce 2006. Uvnitr jsou jeste puvodni AA NiMH 2,1 Ah clanky. Davam novy, ackoli ty stary ‚jeste davaj‘. A, svete zbor se, pri stejnem vnitrnim odporu mam dneska clanky se srovnatelnou kapacitou, konkretne tam davam 2,2 Ah. Kolik staly ty originaly, to bych pri trose snahy dohledal v uctu, ale odhaduju, ze uz tehdy to bylo pod stovku za kus urcite. A ty dnesni jsem kupoval za 86 Kc.

                      Jasne, v roce 2006 Byly 18650 LiIon drazsi, nez ted, jenze to je taky dano tim, ze tehdy byly v plenkach, zatimco NiMH uz par let jely.

                      Takze dvojnasobnou kapacitu za deset let a jeste pri nizsi cene fakt necekam. Nevylucuju, ze se zmeni technologie (jako treba prislo LiFePo, atd.), ale spis bude snaha o rychlejsi nabijeni, protoze to bude lidi tlacit vic. V pripade vymenneho akupacku uprednostnim rychlejsi nabiti, nez vetsi kapacitu. Pokud tu kapacitu nebudu schopen v rozumne dobe nakrmit, je mi tak nejak ku hovnu.

  4. Gratuluju k dobré koupi. Když jsem loni potřeboval auto, uvažoval jsem podobně… Bohužel ani na ojeté elektroauto finančně nedosáhnu. Tak jsem si koupil pěkné benzino-hybridní auto a kurvím ho denně 2x 6km, do práce a z práce :(
    Už mě to ale štve tak, že tak do měsíce-dvou koupím nějakou mrdku do 10tis, u které mi nebude vadit že se těma krátkýma trasama zkurví, a opečovávaná kráska bude v garáži a nebo před panelákem. Na tohle moje ježdění by bylo elektroauto úplně ideální, v práci máme dokonce nabíječku (měli jsme BMW i3 a i8). Tak si holt musím počkat ještě na další generaci elektroaut abych na tu současnou vylítanou potom dosáhl.

    1. Jestli chceš auto šetřit, tak si na tuhle vzdálenost pořiď kolo ;) Ale koupit si drahé elektroauto na 12km denně je luxus.

      1. Jojo, v létě si jedno elektrokolo postavím, už to mám v plánu :) Mám to 5,5km do kopce, posledních 500m prudce z kopce. Sice tady máme sprchu, ale i tak to není nafurt, žejo. Ta zima je nejhorší, nevím jestli trpím víc já nebo auto (ale zase snad tomu ta 0w-20 aspoň trochu pomůže)

      2. Co takhle trochu civilizovaně? Říká se tomu skútr.

        1. Jezdit na skútru je jako šukat tlustý holky… Je to fajn dokud tě při tom nevidí kámoši :D
          Ne vážně skútra (nesmrtelná Honda X8R-S) jsem vyměnil za šestku Fazera, ale je to jak říkáš, jeden z těch lepších kompromisů, nahradit ho chci právě tím samodomo elektrokolem. Furt to ale neřeší tu zimu nebo hnusný počasí..

    2. Ano, ta pořizovací cena je pořád nesmysl. Já jsem léta jezdil v autech za tři platy a ekonomicky to bylo nejlepší. A těch zážitků :-)

  5. Autor projevuje jistou míru technické naivity, věta „po nájezdu 70 tisíc kilometrů mají stále 98% původní kapacity“ je nic než kolosální lež, rovněž věta „Baterie v mém šestiletém 24 kWh Leafu má nyní 83% původní kapacity“ je zcela mimo realitu, respektive za takový akumulátor by tisíce průmyslníků dali majlant, kdyby to byla pravda. Potvrzují to i dojezdy, nový Leaf 24 kWh má dojezd 200 km, Leaf 30 kWh 250 km. Nepřekvapivě se to projevilo i na ztrátě hodnoty „Leaf ztratil za 5 let ze své pořizovací ceny půl milionu korun“.

    Rovněž pak hospodský výmysl „Pro baterii je ale nejlepší pohybovat se v rozpětí nabití zhruba 20% až 80%, takže se nabíjí obden“, samozřejmě Li-XX akumulátor se optimálně musí nabít ihned co to jen jde a neponechávat ho vybitý zbytečně.

    12 V olověný akumulátor nabíjený z trakčního akumulátoru je hrubá konstrukční chyba, patrně nevyzrálost technologie.

    1. > 12 V olověný akumulátor nabíjený z trakčního akumulátoru je hrubá konstrukční chyba, patrně nevyzrálost technologie.

      Jak bys to chtěl dělat? Pokud chceš používat komponenty shodné s klasickým autem, tak tam 12V mít musíš. A 12V baterie + nabíjení je jednoduché a levné řešení.

      1. DC/DC zcela jiste bude mit vyssi ucinnost a odpadne ti nespolehlivy prvek (Pb acu). Pri tech vykonech, ktere na 12 V v aute dneska mas, je DC/DC lalac. Soucasny cipset treba od TI umi jet na >3 MHz, takze je to mrnavy, levny, ucinnost >93 %. Co chtit vic?

        1. Pb acu je něco jako UPSka. Např. když je potřeba odpojit hlavní baterii (při servisu apod.) zůstává ta 12V, na kterou všechno poběží.
          Výrobci určitě nejsou blbí a nějaký důvod, proč do elektroauta dávají navíc 15kg olova, jistě mají. Dneska, kdy se honí každý gram, v benzínových autech kvůli snížení CO2 a v elektroautech kvůli zvýšení dojezdu, nebude v autě něco, co tam být nemusí.

          1. Ten skutecnej duvod bych fakt rad znal. Pro vymenu hlavniho packu by uplne stacilo zazalohovat pazmeti pres nejakej lithiovej clanej, pokud to teda nemuze byt rovnou v E2PROM. A vymena toho olova probiha jak, kdyz se to nesmi vypnout? Pokud musim bejt pripojenej ke stave, tak proc nemuzu uplne stejne vymenit hlavni pack?

            Mit hlavni pack v mrazuvzdornem provedeni a pak do auta soupnout olovene aku, no,… to je tedy pokrok. I kdyby tam byl druhej malej LiPo, porad bych to pochopil vic.

          2. mjfox: Na co UPS? Co je v elektromobilu tak důležité, že se tomu nesmí vypnout elektrika?

            1. Taky by mne zajimalo. Protoze pak, pokud by z nejakeho duvodu shorela nejaka hlavni pojistka (pokud tam nejsou reversibily), tak po jeji vymene stojime dal?

      2. mjfox: Ještě jednodušší a levnější je z DC/DC měniče živit elektrospotřebiče na 12 V rovnou. V Tesle už to pochopili a v nových modelech už 12 V akumulátor není.

        1. Problem trakcnich nizkonapetovych, zato vysokoproudych menicu je EMI. A prave proto, ze auto je nedefinovatelna pixla smesi kov/plast, takto ruseni leze vsude mozne. Utlumove clanky a filtry ruseni snizuji, ale nezlikviduji zcela. Tedy oddeleni optikou mezi silovou a ostatni elektronikou ma sve opodstatneni. Zrejme tam nekde byla ta prapuvodni myslenka, proc nechat dve baterie. Honit duchy v ridici elektronice a pritom jit ke svetlym zitrkum autonomniho rizeni se jaxi neda.

          Presto jsem presvedcen, ze je to o pohodli a nebo neznalosti vyvojaru. Ono se sice vi, ze EMI je problem, ale malokdo to umi efektivne resit. Navic, vetsinou se tyto dusi honi ve stacionarnich aplikacich typu ‚vyroba‘, kde proste se vychyta instalace a tim to pada. V aute se podminky mohou menit a cim vice autonomie elektronika dostava, tim vetsi pruser muze ruseni zpusobit. Navic, casto pri debugovani neni ruseni nasimulovatelne realne, takze je to prace spis pro sklenenou kouli a cernou kocku, nez exaktni technicky postup.

          Jiny duvod mne nenapada.

          1. Sysop: Údajně to samočinně odpojuje lithiový akumulátor při nehodě, to by mohlo dávat smysl.

            1. Pri spravne nehode je oloveny aku fprdeli jakbysmet. Vysypane elektrody jsou jeho silna stranka. Zazalohovat trochu energie pro nejaky (jaky?) odpojovac lze urcite i lepe. Krome toho – proc si necucnout tu energii z odpojovaneho zdroje? Takovy tyristor naruby.

              Delal jsem na jedne aplikaci, kde bylo oddeleno silove a ridici napajeci vedeni z podobneho duvodu – vysoka spolehlivost. K napajeni ridici elektroniky, ktera zajistovala odpojeni silove casti (vsechno polovodice) vcetne mikropocesoru a sbernice, pohodlne stacily tri velke elyty.

              Ja se vsadim, ze nez si nekde prectu ten konkretni technicky detail, proc to maji takto blbe udelany, tak uz to nebude pravda.

              1. Sysop: Souhlas, na odpojení akumulátoru zcela jistě stačí (super)kondenzátor.

    2. Jestli on ten indikator kapacity nebude neco, jako indikator teploty v klasickem aute…

      1. Sysop: Dám ruku do ohně za to, že je tomu tak :-)

    3. Technicky vzato je to fuk. Ta baterka ma x nabijecich cyklu a pokud clovek pravidelne dobiji 10 % tak je to x * 10, ale prodlouzeni zivotnosti je spise opticke. Horsi je vybijeni baterie k hodnotam, kde musi nastoupit ochranne mechanismy(pokud je to auto ma, baterky je vetsinou nemaji) a pripadne nasilne skokove odbery, ktere nici vnitrni strukturu baterie*. Osobne by me zajimalo, co se stane, kdyz vnitrni bezpecnostni mechanismy zjisti, ze se baterie blizi k nebezpecne nizkemu stavu, pokud vim, tak bezny kchar to neresi, protoze kdyz mu dojde stava, je to problem uzivatele(jinak receno nesnizuje se vykon, nesnizuje se nic), ale u tech akupaku je tam dost stavy i po prekroceni te hranice, jenom ty akumulatory jdou HODNE rychle do prdele. A to je jedna z veci, ktere by meli lide zjistit pred koupi – jak moc jsou baterie zhuntovane a jak moc je tento scenar realny.

      __________
      *mimochodem tohle je celkem vtipna vlastnost Li-xx baterek pro airsoft. Diky obrovske kapacite a lehke hmotnosti je prakticky kazda elektricka airsoftova zbran pohanena Li-xx, pricemz Li-xx je ta nejhorsi technologie pro dany job, ale hmotnost a kapacita vede a na zivotnost sere pes :) Dokud se nebavime o chodu v – 20C, kde vedou tezke technologie(zvlast pokud akumulator delsi dobu nezatizite)

    4. nejvetsi slabinou by pro mne byl ten dojezd (to je proste malo). Na autora bych mel dotaz jakou odhaduje zivotnost auta a zivotnost akumulatoru a kolik stoji novy akumulator. Ta ztrata hodonoty po 6 letech je obrovska. Nejvic se mi libi ta uvaha o rope, nikdy jsem se takto na ropu – na mnozstvi energie ktere unese muz a prenese auto na 1000 km s malou ucinnosti nezamyslel ..

      1. To zalezi na uzivateli. Moje zena pouziva auto v podobnem modu. Super kratke jizdy, klidne i 5x za den, naprosto nehrozi ze by ujela vic nez 100km. To je v kombinaci s primo vstrikovanym benzinem opravdu dost nevhodne.
        Nove elektro auto bych ji jeste nekoupil, ale ojety Leaf klidne. Ta baterka klidne jeste dalsich 6 let da. Ke konci uz to bude bida, ale dokud to da 80km tak je to pro hromadu lidi jeste pouzitelne.
        Za 6 let by uz mely existovat slusne sluzby na repasi starych baterek. Pokud se mi podari potom poridit baterky za 150k a jezdit dalsich 8 let tak to uz bude ekonomicky zajimave.

    5. A je tam opravdu klasickej „olovenej“ akumulator?
      Jak znamo, olovo je dobry jenom na startovani, tj. na kratkodobej, mnohonasobne vyssi proudovej odber a soucasne i na rychlejsi dobijeni. Pokud narvete olovenej akumulator do systemu, kde ten odber/nabijeni je pouze o stalym udrzeni napeti, tak i novej akumulator je za par let (tj. treba 2-3 roky) odepsanej.

      V tomhle pripade uziti bych tam videl podobnou konfiguraci jako ten trakcni akumulator nebo neco podobnyho co se pouziva v solarnich systemech (napr. gelovej co se pouziva u jachet, atd).
      Myslim ze to byla jenom autorova domnenka, protoze ta baterka vzhledove muze vypadat stejne. Mrknete se do libovolnyho e-shopu kde se nabizej baterky do solarnich systemu – posledni co byste tam nasli je prave olovo.

      1. Gelovej aku se malo vidi, vetsinou je zlovyk (a nevim proc) nazyvat gelem bezudrzbovky vseobecne, pritom drtiva vetsina bezudrzbovek jsou jen ventilovany, ale kyselinovy aku. Gel je velmi citlivej na prebijeni, protoze se v nem hromadi plyn a nebo je tam ventil, kterej pusti plyn do prdele a tim padem aku vysycha. Castecne se to resi pridavanim vapniku, coz ale zase snizuje zivotnosta to docela zasadne.

        Tech 12 V je fakt otazka, protoze je to v pripade nepouziti olova dost pitomy napeti. Niklovy aku jsou dneska prekonany a v tomto rezimu by sly brzo srat s klesajici kapacitou, hydroxidaky mi prijdoubyt jako ulet… takze pokud tam tech 12 V opravdu je, bude to tak nebo tak nejaky bud totalne pitomy, nebo alespon drahy reseni.

        1. Drahy reseni? Naopak, tech 12V tam IMHO bude hlavne z duvodu existence ridici elektroniky a „spotrebicu“ jako sou LEDky, vselijaky serva, relatka atp. Sehnat, popr. nechat si delat vsechny tyhle elementy na jiny napeti by teprva byla dira do rozpoctu. Plno veci vyrobenejch v automotive se da tak znovu vyuzit, krom pohonu to porad zustava bejt auto jako kazdy jiny.

          1. Ale ja se nebavim o 12V spotrebicich, alebrz o 12V baterii, ktera bude pekne mastna, pokud nema mit bezne neduhy olova. Ony totiz moderni baterie nemaji 12 V.

            A co se spotrebicu tyce, tak to vubec nehraje roli, jake napeti potrebuji. Prave od toho jsou DC/DC menice, aby udelaly, co je potreba a pri maximalni efektivite. Dokonce, ja davam DC/DC i tam, kde neni potreba (12 V baterie na 12 V elektroniku) proste proto, ze ten menic zajisti konstantni napeti bez ohledu na stav nabiti baterie, zaridi proudovou ochranu a pripadne snadny prechod na zalozni napajeni libovolnym jinym napetim (treba 8-25 VDC, to sezenes nekde vzdycky).

            Takze ano, samozrejme, ze nepredelatelne spotrebice nechame na 12 V, elektronika povetsinou na 12 V stejne nejede, bud postaru 5 V nebo dnes 3,2 V (min v aute neni idealni prave quli odolnosti ruseni) a tohle v pohode udela jeden DC/DC velikosti dvou baleni cigaret, protoze ty nejvetsi 12 V spotrebice jsou svetla a ty bud pojedou jako LED, nebo xenony, cili stejne pro ne 12 V je napeti pitome, tudiz jim udelas samostatny krmitko.

      2. Pokud se nepletu, existuji i trakcni olovene akumulatory, ktere toto vyuziti snaseji lepe, nez bezna autobaterie.

        1. Rozhodne. Ale ma smysl s sebou tahat tento tezkej a hlavne drahej kram? Solidni trakcni baterie stoji radove vic, nez DC/DC menic potrebneho vykonu.

          Duvodem olovene baterie predevsim je, aby natocila spalovaci motor. On si starter umi zobnout par kW. K cemu pak tato vlastnost u elektroauta?

      3. Známo je možná tak těm, co o tom nic neví :D

    6. Baterie může mít po 70 tisíci kilometrech 98% kapacity a po šesti letech více než 83% původní kapacity. Také není pravda,
      že se baterie musí nabít hned a nenechávat vybitá.

      viz zde:
      https://teslamotorsclub.com/tmc/threads/what-should-my-ideal-charge-percentage-be.17152/page-7
      Přibližně v půlce stránky je graf degradace li-ion baterií. Ta je závislá na teplotě baterie a stavu nabití.
      např. bude-li baterie nabitá na 50% kapacity při 15° Celsia, na 80% původní kapacity se dostane za cca 38 let.
      Není dobré nabíjet baterii do plna, když to není třeba, a klidně může zůstat vybitá.

      Počet nabíjecích cyklů je cca 500 pro nabití do 100% a vybití do 0. Ale při nabíjení z 20% do 80% máš takových
      cyklů k dispozici asi 35.000
      viz zde:
      http://blog.evandmore.com/lets-talk-about-the-panasonic-ncr18650b/

      No a že to s tou degradací není tak hrozné ukazuje tento graf z reálného provozu Tesel:
      https://electrek.co/2018/04/14/tesla-battery-degradation-data/
      po 200.000 km mají průměrně stále cca 90% původní kapacity.

      Mám elektromobil, po dvou letech provozu a cca 70.000 najetých kilometrů jsem na cca 97% původní kapacity baterie

      1. ch3mik: Nehodlám ztrácet čas fantasmagoriemi o 35 000 cyklů u notoricky známého 18650, to už je fakt na psychiatrickou léčebnu.

      2. Kravina. Však ono se za pár let uvidí. A pár jsou dva.

    7. Leaf, který jsem koupil, má skutečně popsané parametry baterie. Na webu jsem nenašel nikoho, kdo s 24 kWh Leafem ujel v reálných podmínkách 200 km. Standardem bylo kolem 150 km, takže dojezd 125 km odpovídá zhruba těm 83%. To ukazuje i LeafSpy. Ten hospodský výmysl jsem vyčetl z manuálu výrobce. Dále tam píší, že při dlouhodobém odstavení je dobré nechat baterii nabitou na 40%. Máte zkušenosti s nějakým elektromobilem, u kterého degradovala baterie rychleji než je obvyklé? Jaký to byl typ a jak byl provozován? Nutnost nebo zbytnost 12V baterie nedokážu posoudit.

      1. fRuda: Na 85 % to spadne už někde po 250-300 cyklech, proto je naprostý nesmysl, že by nějaký používaný LiON akumulátor měl tohle po šesti letech, leda že by se s elektromobilem nejezdilo. Výrobci elektromobilů dosud tápou, co do manuálů napsat. Dlouhodobé odstavení se rozumí přes zimu a tam by to mohlo dávat smysl. Slušné zkušenosti jsou s již poměrně značně rozšířenými hybridy, kde je akumulátor hyn po třech letech.

        1. Píšu co vidím a dojezd jsem také testoval. Jinou možnost jak to ověřit nemám.
          U hybridů jsem se dočetl spíš opak, typicky Prius je podle mnoha serverů jedním z nejspolehlivějších hybridů a baterie vydrží i 10 let – https://autoroad.cz/technika/93497-jak-dlouho-vydrzi-baterie-hybridu-nejcastejsi-obavy-spojene-s-jejich-provozem-jsou-zbytecne
          Mě se zdá že baterie v mobilu a baterie v autě je přeci jen dělaná trochu jinak.

  6. Kouzlo nechtěného:
    Zrovna čtu dopis od ČEZu ve kterém mi oznamují zdražení elektřiny v nízkém tarifu o cca 40%.
    To se mi to bude radostně nabíjet (až si konečně ten super vůz koupím).
    Předpokládám, že toto zdražení není ani zdaleka poslední.

    1. To neni zadne zdrazeni! To je jen uprava ceny. Pred rokem ’89 by ta uprava dokonce byla jen prechodna.

      1. Btw, uz jsme to tady rozebirali, ze kapri si rybnik nevypusti, takze az konecne drtiva cast lidi elektroauta bude mit (bud zpocatku po dobrem, nebo pozdeji diky Smernici) a pak prijde preqapko s nasazenim dane. Jenze zpatky uz benzin nikdo neporidi, tou dobou uz nebudou ani dily, ani cerpacky. A budeme na tom, jako dneska s taznejma konma.

        1. No, ještě můžeme sáhnout po dřevoplynu :)

          1. Coz o to, pripadna „kotlikova dotace“ na auta na drevoplyn by po strance ekologie mela urcite vetsi efekt, nez dotovani kotlu na hnede uhli. Docela by mne potesilo, jestli tohle umi nekdo zpracovat po strance emisi v pripade, ze skutecne plyn pred spalenim prochazi solidnim filtrem. Tusim jako neucinnejsi se pouzival vodni filtr, ovsem otazkou zustava, zda-li nasledne vypousteni dehtu nekde do kanalu je dostatecne eko a pak take, co vyleze z motoru krome vody a CO2.

            1. Aleprt dotace. Já to spíše myslel tak, že až mi zavřou benzinové pumpy, instaluji si ten kotel sám a za své — lepší, než ta jejich nesmyslná elektrika.

              Samozřejmě, jsou i další alternativy.

              1. Ten Land Rover je šílený bastl. Mnohem lepší byla parní auta od pana Abnera Doblea, i když ta už potřebovala k životu palivo na bázi kerosinu, které už je složitější k obstarání.

                1. Přiznám se upřímně, že technické detaily jsem nezkoumal vůbec; na pohled se mi to ale líbí.

                  A obecně je pára hodně podceňovaná; doporučuji dohledat si, jaký vůz a kdy dokázal jako první překonat rychlost 200 kph :)

                  1. Drevoplyn mi prijde byt lepsi, nez para. I z hlediska ucinnosti a tahani se s vodou. Technicky to zase tak slozite neni, ale na ty dotace jsem narazel spis z toho duvodu, ze co ma dotace, to ma zelenou. Dneska auto na drevoplyn na silnici bez „vecka“ je utopie.

      2. Zni mi to dost podobne, jako kdyz pred casem CSA oznamovaly zpoplatneni i hole vody v letadle poptavkou zakazniku… Nastesti po tomhle i ostatnich novinkach, ktere tam Travel Service zavedl, se firma vyprofilovala v klasickou nizkonakladovku (tedy mimo ceny letenek) a vetsinove s ni letaji uz jen chartery, nebo lide letajici jednou rocne na dovolenou. Posledni, co zbyva, je, aby CR konecne zrusila ten nesmyslny koncept narodniho dopravce…

  7. Mezi pár provozními informacemi je nemálo keců a zneznalostí, tak si pár co mě trklo projdeme:

    – krátké trasy: jednoznačně vada uživatele, to se totiž řeší tak, že když ujedu kilometr, tak to samozřejmě nevypínám, ale nechám to běžet, naopak se to krásně na volnoběh zahřeje a začne i topit, dobíjí se akumulátor, a můžu dělat klidně sto zastávek po kilometru; je samozřejmě jasný, že žencký který jsou ach tak rovnoprávný a plně dokážou nahradit chlapa, na todle v 98 % případů nikdy nepřijdou, ale vod toho tam kurva jste, abyste nastavil procesy, pročež auto klidně mohlo sloužit dál; a kdybyste nechal kastli pravidelně ošetřovat (tady na to každej sere a vono to v té soli hnije, orly?), tak víc jak další dekádu; mimochodem v tomto jednoznačně vedou starý auta, stačí za 400 Kč druhej klíč a je vymalováno, u těch moderních píčovin s dálkama a kdejakejma chytristikama radši nezkoušet, to je schopný se samo vodemknout a za chvílu ste bez auta
    – nějak jsme se nedozvěděli nic vo klimatizaci, ta tam není?
    – běžný mrazy lithiu nevadí, jen tomu klesá kapacita, pod -17 by už byla o 30-40 % nižší z nominálu, pak se asi vyplatí je ohřát a tím se z toho dostane víc, jak se spotřebuje na to ohřátí
    – ropu vyrábět umíme, samozřejmě, jenom zatím ta energetická ani ekonomincká bilance nic moc, pročež se pracuje na hlavně chemicko-biologických procesech, jak by se to mohlo dělat samo (nebo solárně) z odpadu; zajímavý budou vysokoteplotní reaktory 4. generace, kde bude možnost kogenerovat vodík, to je pak opravdu poprvé v historii čistá energie přes vodík, ale ouha, přednost nakonec dostalo lithium (jen o málo víc praktický)

    1. Uz jsi ohrival akumulatory nad ohnem? Ja to zazil, ohrivali jsme, kdyz jsme se rano probrali po nejakych -25 v noci. Aijrsoftky ani tuk, radio ani tuk. Takze se udelal fajr, do toho se nahazely zmrzly petky s vodou a nad nim se ofafrne ohrivaly baterie :D Docela zabavne :) A hlavne poucne, pokud opet prijdou -20 C mrazy jako pred dvemi lety, tak doufam, ze vsichni majitele elektrokcharu maji auto v garazi :)

      Ti chytrejsi spali se zbrani a s vodou ve spacaku, ale hromada lidi to nezna, protoze zima obecne aijrsoftkam nesvedci a v zime moc lidi do prirody prespat nejezdi tak jako tak. Navic voda v batohu zmrzla vsem bez vyjimek uz vecer :D

      1. Hm, co to mate za baterky? Ja bezne pouzivam v nasich vyrobcich LiPo do -25° C, dokonce v ramci testovani se delalo jeste o deset stupnu min a porad jely. Jen, holt, klesala kapacita. Nezkousel jsem LiIon.

        1. Čajna, ale tam se z toho tahají fakt velký proudy.

          1. Hm, cili LiPo nehrozi. Je to o investici, to je jasne. LiIon se da koupit za tri dolary a taky za deset. Podle toho to ovsem taky funguje.

            Jeden cas jsem resil zakaznika, ktery vyzadoval, aby cele zarizeni melo military temperature range, tedy jeste o 15 ° min, nez industrial. Kurva vsechno se dalo sehnat, jen ne GLCD a baterky. GLCD jsem nakonec v zadani ukecal (v realu chodil od -30 °) a baterky jsem fakt sehnal od -40 °C, ale primo od vyrobce a staly raketu. Bohuzel, vybijecka 2 C max. pri pokojovce, v tom mraze to bylo radove min. Takze baterka jako krava, aby dala proud a to byla jen 2S.

            1. No v praxi se nejvíc stejně používají právě lipolky :D Taky to vydrží pár cyklů a jdou srát, ale modeláři a kuličkáři, no ;-)

              1. To uz tak mas, no :)

      2. Ad deacon:
        Máte střílet pořádný kule a hnát to vzduchem… ;-)

        1. Jasne, a budu tahat lahev se vzduchem a kver bude mit nevzhledny slauch, fuj.

          (ne, ze by to neslo, jen se mi dane reseni nelibi)

          1. Kdeže loňské sněhy respektive nevhzledné šlauchy jsou… ;-)

    2. Soused mi takhle startuje každé ráno pod oknem auto a pak jde na 15 minut na snídani. Budí mě to a do okna mi jde kouř. Nelíbí se mi to a tak to nechci dělat jiným. Pokud rád provozujete starší auta, nevidím v tom problém, naopak se mi to líbí.
      Klimatizace tam je spolu s dalšími dnes běžnými věcmi.
      Děkuji za info o nízkých teplotách.

      1. A zkusil jste mu říci, aby to nedělal?

        1. Samozřejmě. Z jeho pohledu to není nic nenormálního. Motor je třeba před jízdou prohřát ale to idiot s elektromobilem nemůže chápat :-)

      2. Aj tak si neviem predstavit ze ako sused startuje auto pod vasim oknom. Byvate v bytovke?

  8. Rozumím nižšímu zdanění elektriky, chápu princip dotovaných nabíječek a vyhrazených parkování. Ale nechápu nízké povinné ručení. Taky to dotují?
    Klasika je sazba podle objemu a výkonu motoru. Tohle je přece dvoutunové auto s výkonným motorem, které se navíc posouvá hlavně po městě, tedy bych čekal zcela běžnou sazbu za ručení. Pravděpodobnost pojistných událostí musí být přece stejná jako u mého ropného přibližovadla. V čem je fígl?

    1. Ada: Povinné ručení je dotováno také, něco jako výpalné pro fotovoltaiku. Technicky my všichni ostatní pojistníci dotujeme pojištění elektromobilním pojistníkům.
      Ale všeho do času, vzpomeň na kauzu přímotopy …

      1. Jakože to pojišťovnám dorovnají ze stádního nebo, že mají ze zákona danné, že to má být míň a sami pak rozprostřou náklady na ostatní?
        Případně, že je objem válců motoru nula, protože to nemá válce?

        Nemůže v tom být i kus nějaké pojistné matiky, jakože lidi s dětma jezdí opatrněji, ergo kladívko vozítko na rozvážení děcek po městě bude pro pojišťovnu méně rizikové než stejně výkonné bávo blbečka s kšiltem dozadu?

        1. Ada: Rozprostřou náklady na ostatní, jak je to legislativně zatím nevím. Úplně stejně je to s elektrickými sazbami C27d + D27d, ty také dotujeme my všichni ostatní. Úplně stejně je to s modrými zónami, tam také my všichni ostatní dotujeme elektromobily. Prostě kam se podíváš, tam nějaká dotace pro elektromobily :-)

          1. Trochu jsem doufal, že u pojišťoven pracují hustí odborníci s pojistnou matematikou a tyhle sračky má jen stát a město….tak nic

            1. Ada: Pojistní matematici na to nemají vliv. Povinné ručení je stanovené zákonem objemem motoru a jak má nejspíše na mysli, že elektromobily platí většinou základní sazbu.
              Tohle ale jaksi platí i obecně, že čím větší objem motoru máš tím více „dotuješ“ ostatní. Stejně jako elektromobily pak dotuješ všechny auta, které platí základní sazbu.

              1. V jakém zákoně jste to našel? To je v nějaké vyhlášce mimo 168/1999 Sb?
                Já žiju v domnění, že zákonem jsou stanoveny základní parametry plnění, ale jak si to která pojišťovna škatulkuje je už jen na nich. A silnější auto statisticky nadělá víc škod, jakkoli mě to intuitivně nedává smysl. Alianz zohledňuje i nájezd km a podobně, každý po svém.
                Tedy v tomto případě nikdo nikoho nedoduje. V rámci své škatulky platím cenu přiměřenou riziku.

                1. V zákoně byly ceny dříve, po novelizaci si ceny určují pojišťovny a v zákoně jsou obecná pravidla, to máš pravdu. Na (ne)rentabilitě povinného ručení to však nic nemění.
                  Pokud ve výpočtech figuruje objem motoru tak to má do rizika daleko. Statistiku, že silnější auta dělají více škod jsem nikdy neviděl. Máš zdroj?

                  1. Zdroj nemám, ale odůvodňovali to tak nějací zástupci pojišťoven. Mě to taky nedává smysl. Nepůjde o kauzalitu, ale jen o korelaci, což je pojišťovně šumák. Stejně jako obhajovali pojistné dle bydliště.

                    Ověřit si jak to ovlivňuje objem a výkon motoru je snadné – stačí to nabouchat do srovnavače nebo formuláře konkrétní pojišťovny a nechat všechny ostatní parametry stejné. Nejlíp na nějakém autě, co se prodává v mnoha motorizacích.

                    1. Jo, pojistne podle bydliste taky nechapu. Autu, ktere patri moji firme, ktera ma sidlo ve Velkomeste, platim povinne ruceni ja, i kdyz nejsem ani majitel auta, ani jeho provozovatel, jsem proste pojistnik. Diky bydlisti v Hornim Prdelakove platim vyrazne mene. S autem fyzicky jezdim v Hornim Prdelakove, pokud jedu do Velkomesta, beru si jine, na kterem je platna dalnicni znamka a ktere mi na delsi streky vyhovuje vic. Cili auto, o kterem mluvim, ve Velkomeste asi ani nikdy nebylo.

                      Presto ale pojistovna z toho byla nejaka rozladena. Nechapu proc, kdyz platbu podle bydliste pojistnika si vymyslela ona sama.

                      Ostatne, kdo ma rodice nekde v nejake prdeli, doporucuji z nich udelat pojistniky aut ve mestech. Je to v souladu s pranim pojistoven.

                    2. No, nemají úplně rádi dyž pojistník je jinej než provozovatel a nedejbože ten je eště jinej jak majitel.

                      Naposled sem tam viděl dokonce kolonku, esli je na vozidle zástava a tak…příště se nenápadně zeptám co dyž jo…aby se pak necukali v případě plnění, žejo :D

                    3. Do te kolonky se uvadi delka penisu. Ta ma na pojisteni stejny vliv.

      2. jak: To jsou vyložené lži. Ceny povinného ručení jsou tak nízko, že je většina komerčních pojišťoven dotuje z havarijního.
        Taktéž nějak nerozumím tomu jak můžeš jako zákazník dotovat jiného zákazníka u soukromé společnosti.

        1. starter25: U většiny pojišťoven elektromobily spadají do kategorie < 1000 cm3 a 80 kWh elektromobil pak má menší povinné ručení než Felcka 55 kWh.

        2. „dotovat“ jiného zákazníka lze přece velmi snadno. U kreditek např. celý provoz platí ti, co jsou v prodlení, a ti, co splácí včas to mají celé zdarma. Kdyby všichni platili včas, muselo by se to zpoplatnit všem.
          Nebo v autobuse sleva pro studenty nebo seniory je zaplacená vyšší cenou základního jízdného.
          U soukromníka to ale není dotace v pravém slova smyslu, protože tam nesypu peníze vybrané násilím někde jinde mimo obor, je to jen obchodní politika

          1. Ada: Jako dotace to není v žádném slova smyslu, protože tě nikdo do nákupu nenutí. Objektivně přesnou nákladovou cenu na zákazníka není možné spočítat, tedy ani tu případnou „dotaci“ nelze vyčíslit. Nemluvě o tom, že cena se neskládá pouze z výrobních nákladů na výrobek a marže.

            1. Nešla náhodou řeč o povinném ručení? Kde je poněkud zřejmé, že nákup je totálně vynucený; ostatně, nebýt to ze zákona (a tedy na hovno, jako cokoli ze zákona vždy), měli bychom komerční ručení za odpovědnost za škody na řidiče, nikoli na auto. Auto bez řidiče škody obvykle moc nenadělá, žejo; a být povinen platit extra za auto, jímž zrovna nejedu a jež mi stojí v garáži, je svinstvo par excellence.

              1. ocs – marne hledam kdo z disktujicich je tady konzistentne vic mimo – povinne ruceni je samozrejme v poradku, co neni v poradku je snizene povinne ruceni na elektro auta. Povinne ruceni slouzi k tomu abyste byl jednak chranen jako vinik ridic dopr. nehody a zaroven byl odskodnen (pripadne z garancnihho fondu pojistitelu) v pripade nezavinene nehody. Vami navrhovane komercni pojisteni by spousta lidi neuzavirala, tudiz by vinici byli nepojisteni, Vy byste je musel zalovat, pri milionu lidi v exekuci byste si dosel na soud maximalne pro papir ktery si muzete vylepit na zed, skoda by vam nebyla uhrazena.

                1. Tak už hledat nemusíte, stačí, když se podíváte do zrcadla.

                2. Pokud bych se takoveto situace bal, co by mi pak branilo uzavrit naopak pojistku proti tomu, ze me nekdo naboura?

                  1. takze 2 pojistky, proti tomu ze ja jako vinik zpusobim skodu aby byla z meho pojisteni uhrazena a dale pojistka ze pokud mne bude zpusobena skoda bude mi uhrazena – na palici

                    1. Vůbec ne. Navíc se očekává, že pojí-štěnicovna bude mít zájem netratit a sama si pak bude po viníkovi škody na jí krytém majetku vymáhat náhradu…na což má celý oddělení, že.

                    2. pojistovna neni blba a pokud k tomu nebude smluvne zavazana za coz si necha poradne zaplatit, prenese riziko (ne)uhrady (regres) na pojistence at se domaha sam nahrady sve skody (ktera bude casto v praxi nevymahatelna po skudci)

                    3. Re: pojí-štěnicovna bude mít zájem netratit a sama si pak bude po viníkovi škody na jí krytém majetku vymáhat náhradu…na což má celý oddělení, že.

                      Ti iste, ale schopnost vymoct skodu na krytom majetku moze narazit na celkom podstatny problem – neschopnost vinnika nehody splacat.

                    4. No…to je ale problem te pojistovny, ze :-)
                      A jeste jedna vec – alespon by bylo jasne, ze takovy clovek uz zadnou dalsi nehodu neudela – protoze pokud by nemel jak splatit, pojistovna by jiste chtela I to jeho auto.
                      Ostatne, I dnes funguji pojistovny v mnoha jinych oblastech, kde se stane, ze pojistovna proste musi plnit „ze sve kapsy“. Vsak to je princip pojisteni :-)

                    5. To je vcelku maly problem poistovne ktory prerastie vo velky problem pre poistenych ked straty poistovne narastu, resp. ked zisk poistovne z partikularneho poistenia poklesne pod hodnodu povazovanu poistovnou za prijatelnu. Cize dojde k narastu poistneho (200-300% nie je pre poistovnu problem), ruseniu jednotlivych postnych zmluv, pripadne az stiahnutiu urcitych druhov poistnych produktov z trhu. Konieckoncov, skus si poistit dom proti poskodeniu hurikanom na Floride. Alebo proti poskodeniu tornadom v Oklahome.

                    6. Chapu – no nezda se mi jako spravne, aby teda vsichni lidi povinne meli pojistene domy proti hurikanu, aby pojistovna mohla pojistit i tu mensinu, kde je velka sance, ze bude muset plnit. Prijde mi 1000000x spravedlivejsi, kdyz teda nepujde pojistit vubec / za velkou cenu, nez aby se tem lidem vsichni na jejich pojistku slozili.

                    7. Klidne 100 pojistek…kdo se ceho boji a prijde mu fajn se proti tomu pojistit, necht se proti tomu pojisti. Pokud se proti necemu nepojisti,pak…nebude pojistenej.
                      Ja take nemam pojistku proti tomu, kdyz v obchode neco rozbiju. Holt v takovem pripade si to zaplatim sam. A ted si predstav, ze nekdo jiny proti tomu pojistku ma!!! Na palici, vid?
                      A to si vezmi situaci z pohledu obchodu – porad jim tam nekdo chodi, kdo jimneco rozbiji a krade a vubec dela same nepekne veci – jak k tomu prijdou? Nemel by kazdy clovek, ktery vstupuje do obchodu, byt povinne pojisten proti tomu, kdyz neco rozbije? Jak k tomu ten chudak obchod prijde,kdyz mu tam neco rozbije bezdomovec, na kterem si nic nevezmou!!! To je silene, to by chtelo nejak zakonem poresit…

                    8. nevim co tim chcete rici, proste povinne ruceni je racionalni zpusob jak se chranit pro pripad mnou zavinene nehody, to ze jsou nekteri lide nezodpovedni a nekteri jezdi bez ruceni (nejen velke riziko ale i spravni delikt trestany pokutou) resi Garancni fond aby poskozeny dostal nahradu, funguje to dobre

                      uzavrit komercni pojisteni si muzete na cokoliv jineho, pojistka „na blbost“ muze byt uzitecna treba i cyklistovi ktery nabori z vlastni viny eskovyho medveda …

                    9. Povinne pojisteni na COKOLIV by slo oznacit jako racionalni zpusob, jak se chranit….
                      Povinne pojisteni proti rozbiti veci v obchode by byl ZCELA RACIONALNI zpusob, jak se chranit proti nechtenemu rozbiti zbozi, protoze lide jsou nezodpovedni a chovaji se v obchodech jak hovada a jak k tomu majitele obchodu prijdou.
                      Povinne pojisteni proti ztrate zamestnani by bylo ZCELA RACIONALNI, protoze lide jsou nezodpovedni, neustale nekdo prichazi o praci a pak nemaj co jist a koncej pod mostem. Takze by to skvele resilo problem bezdomovectvi.
                      Atd atd
                      Imho jakekoliv, opakuji JAKEKOLIV povinne pojisteni je spatne. Vcetne zdravotniho, socialniho a podobne. Proste je to zlo.

                    10. Povinne ruceni je jako marxismus. Teorie super, ale zneuzito uplne jinym zpusobem.

                      Nikdo asi primo nezpochybnuje fakt, ze povinne ruceni ma chranit poskozeneho.

                      Ale zpusob, jakym je toto ruceni provedeno, kalkulovano a vymahano, je uplne nahovno, respektive jen ve prospech ustavu, ktere na nem profituji. A pokud nekdo profituje malo, pak je zapotrebi, aby se zamyslel predevsim nad svymi vnitropodnikovymi reziemi, protoze zejmena pojistovny v Cesku maji vyrazne vyssi marze oproti treba tem nemeckym.

                      Na systemu povinneho ruceni jsou spatne zejmena tyto veci:

                      – ze se pojistuje auto a ne ridic, nebo RZ. Auto bez RZ stejne na verejnou komunikaci nesmi (stejne, jako nesmi nepojistene), ergo staci pojistit RZ a tu si upevnit na auto, se kterym chci jet. Pokud s tim mam problem, ok, mohu si nakoupit vice RZ a ty nasledne upevnit na vice aut. Muj problem.

                      – vypocet dle kubatury vozidla je ciste a jen vychcanost vychazejici ze spekulu, ze kdo ma vetsi motor, ma i vice penez, ergo se necha vice podojit. S realitou v podobne nehodovosti to nema lautr nic spolecneho. A bonusy to nezachrani, protoze pojisteni je de facto s malusem nastaveno uz pro prvotnim uzavreni bez uznani bezeskodniho predchoziho obdobi.

                      – zpetne vymahani prispevku do fondu v pripade neuhrazeni poplatku je opet postaveno na vagnich argumentech, ze „kdo nechce platit pojisteni, necht da RZ do depozitu“, protoze ani to neni bezplatne, takze clovek plati porad za neco, co nepotrebuje. Krome toho depozit je zprvu na rok, nasledne se opet musi platit a pak teprve je neomezene.

                      – spousta ucastniku silnicniho provozu muze zpusobit skody srovnatelne s nehodou zpusobenou provozem motoroveho vozidla a presto nejsou povinnymi poplatniky. Viz drozkari, cykliste, bruslari, ale i chodci, atd. Cili doji se opet jen tam, kde se predpoklada vata a kde je jistota jeji vymozeni.

                    11. Ale zpusob, jakym je toto ruceni provedeno, kalkulovano a vymahano, je uplne nahovno, respektive jen ve prospech ustavu, ktere na nem profituji. A pokud nekdo profituje malo, pak je zapotrebi, aby se zamyslel predevsim nad svymi vnitropodnikovymi reziemi, protoze zejmena pojistovny v Cesku maji vyrazne vyssi marze oproti treba tem nemeckym.
                      Nepřemýšlel jste o otevření ŠVDP (Šumavské vzájemné dopravní pojišťovny), která by tento nedostatek na trhu zaplnila?

                    12. Re: Marty…
                      20.1.2019 v 20:47

                      Moje zena asi pet let delala v pojistovne, ja bych to nedal ani s kinedrylem. U banky jeste tak nejak pochopim, ze clovek v bance ma dobrej pocit, kdyz rodine da prachy na novej barak, ale jak muze mit nekdy dobrej pocit pojistovak, to si nejak nedovedu predstavit. A ja delam praci, ktera mne uspokojuje, ne jen pro prachy.

                      Kazdy business je pro penize, o tom zadna. Ja taky podnikam pro prachy, byt chci i moralni uspokojeni. Aale business, ktery ma brutalni podporu statu a pritom stale jeste breci, je bud spatny, nebo spatne provedeny.

    2. Moje pojišťovna má pojištění elektromobilů stejně drahé jako normálních aut. Co se vozu týče, tak je zajímá pouze výkon. A poté, kde vůz jezdí, jestli má pojistník děti atd. Ale typ pohonu, ani datum výroby výši pojistky neovlivňuje.

  9. Děkuji autorovi za střízlivý a čtivý článek. Zkušenosti s Teslou mě přesvědčily o tom, že elektromobil v současné koncepci je slepá ulička. Jednak mizerný dojezd (který i u té opěvované Tesly je poloviční, než míval můj osmiválcový a tudíž poměrně žravý benzín), potom je to časová náročnost dobíjení (ačkoliv se vás elektrofanatici budou snažit přesvědčit, že strávit 3/4 hodiny na dobíjecí stanici je vlastně super, protože si aspoň dáte svačinu a odpočinete si od řízení) a v neposlední řadě mizerná infrastruktura. V článku naprosto přesně zaznělo to, že majitel elektroauta musí velice pečlivě plánovat, kam se s ním vydá – zda bude po cestě nabíječka apod. A auto za 2,5 mega, které mě bude takovýmhle způsobem omezovat, je na pytel. On to autor nějak moc nezdůrazňoval, ale všimněte si například, jak se v autě bojí zatopit, protože by mu rázem klesl dojezd o cca 10%. A to zatím nebyly pořádné mrazy!
    Nehledě na to, že pokud si koupím za 2,5 mega Mercedes nebo BMW, tak budou kvalitou interiéru řádově jinde než byla ta Tesla.

    Naprosto s autorem souhlasím v tom, že elektromobil může být rozumné řešení pro konkrétní a velice specifické podmínky (na rozdíl od v diskuzi doporučovaného úletu „nechte auto nastartované stát 15 minut před školkou“, to je úlet na druhou podobný tomu „buďte rádi za přestávku na dobíjecí stanici“). Elektroauto je hrozně zábavné (zejména tím, že do dejme tomu 80km/h je tišší než konvenční auta, což je nezvyk a má navíc ukrutnou sílu), ale jinak dál už je vše špatně. Mizerný dojezd, brutální cena, mizerně prodejné jako ojetina, nepraktické dobíjení, málo místa v porovnání s konvenčním autem… Škoda. Měl jsem úplně jiná očekávání. Mimochodem nedokážete si představit tu hrůzu, když mi jednou Tesla za deště na displeji oznámila, že má nějakou závadu, takže odpojuje stabilizaci (za deště velice potěší!), ABS, rekuperaci a další komponenty a ať kontaktuju servis Tesla, přičemž dojezd mi začal klesat brutální rychlostí a hrozilo, že zůstanu „vyšťaven“ v polích. U normálního auta si někoho stopnete, na nejbližší čerpačce koupíte 5l kanystr a za zhruba půl hodiny od objevení problému můžete pokračovat v cestě. Co bych dělal s Teslou uprostřed polí? Tahal 8km prodlužku do vesnice? Čekal na odtah? Děkuji, nikdy více. Nakonec jsem to jakž-takž dojel, ale ten pocit, že vás takhle drahé a hi-tech auto může nechat takovým způsobem ve štychu, to byla dobrá škola.

    1. Oooo, Teslička nám vypnula stabilizačničku a ABESíčko za deštíčku a já neumětel co neumí řídit auto, jen matlat displeje jsem se bál smyčíčku, který bych bez pomocníčků nezvládl… To jste doufám nemyslel vážně. Sorry, ale z celého Vašeho textu mě tohle fakt bouchlo do očí.

      1. Nech ten hodi kamenom co uz v zivote jazdil s 400 konovym RWD autom, ktore ma navyze tocak k dispozicii okamzite. Videi majitelov paradnych aut iducich kamkolvek len nie tam kde chcu je na nete dost. Nejaky Palo Chodec by o tom nieco mohol povedat. Keby pravda, este mohol vobec hovorit.

      2. Gro sdeleni bylo, ze mu brutalne zacal klesat dojezd. Takze asi tak.

        V soucasnosti je elektronika nejmene spolehlivou soucasti temer jakekoli techniky a zejmena pak aut. Pridanim dalsi elektroniky snizujeme spolehlivost auta jako celku. Nakonec bude snem Teslaru Vejda.

        Bohuzel ta doba, kdy spolehlivost sucastek byla nizka z duvodu mizerne vyroby, je pryc. Dnesni kvalita soucastek je dana snahou o co nejvyssi produkci co nejlevnejsich polozmetku. Podle toho to pak vypada a jet s Teslou treba pres Nevadu muze byt opravdu adrenalin. Asi je dobre mit sepsanou zavet nekde mezi doklady.

        Az si namisto UAZe koupi elektroauto nejakej Mongol a po deseti letech napise, ze udelal dobre, zacnu tomu verit.

      3. Možná je to při vaší 4% mentalitě nepochopitelné, možná jste prostě neměl svůj den, ale evidentně se našli tací, kteří podstatu příspěvku pochopili (Sysop). Poznámka o stabilizaci byla pouze dodatkovým povzdechem – proto taky byla v závorce.
        Ale pokud jste měl jen potřebu se do někoho navážet a já jsem vám dobře posloužil, tak jsem rád, že jste si aspoň ulevil a udělalo se vám tím hatem lépe.

    2. Chápu, že pro moderního hipstera je něco takovýho jako nechat 15 minut (co tam dělá tak dlouho? děcko odevzdá a jde do řitě, ne?) běžet motor poněkud nepředstavitelný, pro normální lidi je naprosto v pořádku ho nechat na volnoběh i 15 hodin, pokud je to kurva potřeba. A zajištění aby mi v tom nemrzla prdel a nekurvil se motor a převodovka je teda jako docela potřeba, pro mě jo.

      Jinak taky se sluší podotknout, že eště nedávno se chodilo mnohem dál jak kilometr do školky i ve sněhu, ale budiž, pokud cítí, že je lepší jet promrzlým autem (ve kterým navíc, pokud se dobře dívám, je v tomto případě další děcko, takže supr, nechat ho tam v zimě je kul, vytápět mu je fujky fuj :D no ty vole), tak cajk. Tady je naprosto funkční a ověřená metoda, jak skloubit příjemné s užitečným.

      1. No, na kanadskom vidieku by sa asi zblaznil. Ist nakupovat a nechat auto nastartovane pred obchodom je celkom bezna vec.

        1. Já to dělám taky, bohužel to jde jen tak, že druhým klíčem manuálně zamknu u řidiče a zbylé zámky zamačkám.
          Sice bych mohl chodit pěšky, ale školka začíná 7:15 a do práce to pak stíhám na 8 tak tak.
          Takže první dítě do normální školky co je od 6:30, takže tak na 7:00 motor běží a po 5 min se vracím k vytopenému autu, kde druhý potomek sedí v zimním oděvu a zimou rozhodně netrpí.
          První školka 500m, druhá 1,2km.
          Když mám volno nebo když neprší nebo někam nejedeme, tak dopoledne i odpoledne chodíme pěšky, ale je to +30min a to si ráno nemohu dovolit…
          Spotřeba 10l/100km za první 2km, pak to srazím na 7, ale 5-6 jako bez školky to není na 20km trase.

          1. Hmm, to sachovanie s klucami a zamkami na jednotlivych dverach je naozaj otravne. Ste si isty ze sa neda zamknut zvonka ovladacom? Nase sa daju vsetky, navyse manzelkina Altima ma bezklucovy vstup a startovanie, takze tam to je extra jednoduche. Clovek nastartuje, vystupi a zamkne auto tlacidlom na klucke.
            Inak, v oblastiach vzdialenejsich od velkych miest je dodnes zvyk nechat to auto bezat nezamknute

            1. Ameriky maji dalkovy start jako beznou vec, ja to mel v Geo z roku ’94. U nas s tim tehdy s velkou slavou zacinal Jablotron na 27 MHz, takze vsechno bylo velky jako skrine do obyvaku.

              Co ted ma zena toho Cherokeeho, tam to ma samozrejme taky. Prijde mi to byt normalni vec. Ale nevim, jestli to jde do vsech aut dodelat bez nejakych velkych problemu, protoze pri DoDo se musi obvykle obejt nejaka ochrana v zapalovani.

              1. Nie je to problem v akomkolvek aute s AT, pokial to teda uz nema z vyroby. Neradi to davaju do manualov kvoli tym expertom co si nechali zaradenu rychlost a nastartovali. Ale manualov je tu aj tak nula cela nic.

          2. U obou aut s centrálem, MY93 a ~MY2000, mi to funguje naprosto bezvadně. Stačí fakt jen druhej klíč (když víš kde, tak za 350, když ne, 500+).

      2. Nevím, jak to mají moderní hipsteři, ale já osobně nejsem zvyklej nechávat běžet nastartovaný auto s klíčkem v zapalování bez dozoru.
        Jednak jste si nikdy nevedl dítě do školky, když netuší že, že prckovi to může trvat tak dlouho.
        Druhak netvrdím, že situace není řešitelná (zamknutí druhými klíčky, samo-domo modifikace spínací skříňky, aby šel klíč vyndat i za běhu, nechat to tam jen tak apod.), ale všechno to jsou „řešení“ na úrovni „než se elektroauto za 3/4 hodiny dobije, dáte si svačinu a procházku a uděláte aspoň něco pro zdraví“. Tož asi tak.

    3. Kamarad jezdil s odtahovkou u Humpolce. Jedna z jeho povedenych historek zacinala tim, ze klekla Tesla (baterie), majitel ji nechal na blikackach a sel za ni umistil trojuhelnik. Nez dosel zpet auto zatahlo kliky a zcela se uspalo. Takze nez dojel odtah, ridic solidne vymrzl venku. Nehlede na to, ze s tim autem neslo rozumne manipulovat, nez se alespon castecne dobilo.

      1. Chyba byla, ze bud mel tydlifon u sebe, nebo zavolal odtah pred vystoupenim z vozu. Mohlo to byt jeste o neco vyzivnejsi.

      2. Toto som zažil v krajšom vydaní. Dal som si stretko s hrdým majiteľom Tesly, aby to malo atmošku, tak na benzínke. Chalan šiel z fitka, Tesla naštartovaná mobilom. Na benzínke vyliezol z Tesly, zavrel dvere a… a potom z môjho mobilu volal frajerku, aby mu na jej Nissane Leaf priniesla kľúč…:) Frajerkino číslo vedel naspamäť, to sa dnes bežne nevidí… :)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017