Moje cesta k řidičskému průkazu sk. A - zpět na článek

Počet komentářů: 133

  1. Moje cesta k Ačku vypadala dost podobně – udělal jsem ho „tak nějak mimochodem“ spolu s Béčkem. :-D
    Za těch skoro 20let jsem toho moc nenajezdil, moto mě naštěstí moc nebere a na starý kolena si pořídím max nějaký skůtřík.
    (Babetu ve sklepě nepočítám, s mojí váhou už sotva jede)

  2. A existuje nějaká motorka a s automatem nebo scooter, kde když mě srazí auto, tak se mě nic nestane? Nebo alespoň to má prostě najaký rám kolem?

    1. Hehehe, dobra otazka. V augiste som chvilu robil na projekte na Bermudach a bol som nuteny po 37 rokoch jazdit na 50 ccm skutriku. Kurva, tie narazniky aut vyzerali tak velke a tak blizko. Never again. Kto chce jazdit a motorke, prosim, kludne to robte, ale…

      1. Já se ptám, protože už jsem byl autem z protisměru v praze autem sražen a tomu se prostě nedá zabránit, jen si vybrat, že mu člověk napalí ne na dveře ale na kapotu, když je tam místo.
        Zkoušel jsem africa twin, protože má automat a vypadala bytelně, ale nedosáhl jsem nohama na zem a prodejce tvrdil, že to nejde vyřešit, což jsem pak vygooglil, že má nastavitelné sedátko, takže asi dneska těch motorek prodávaj tolik, že tohle řešit nechtěj.

        1. Je mi luto, ale nechapem co vas vedie k experimentom s jednostpymi vozidlami ked vam nesedia. Mna k tomu doviedli nekompletne informacie pred prijazdom na pracovisko. Ale preco vobec mysliet na take nieco ked vam, to nesedi?

          1. Nevejde se mě vozidlo na výšku do garáže v práci.

            1. Veľkéééééééééé auto, či malá garáž?
              Inak čo si ja dokážem vybaviť takto z pamäti tak okrem tej C1-tky od BMW nemá žiaden skúter či motorka nejaký rám. A neviem neviem ako veľmi je ten rám na C1-tke účinný. A navyše je to celé pomerne vysoké. A už sa nevyrába – asi 18 rockov.
              Kúp si UAZ s plátenou strechou – tam by sa malo dať sklopiť predné okno a máš z toho nízke vozidlo.

              1. Vysoké auto aby mě nestresoval provoz a zpackaný překlad výtahu, vlízt se to mělo, někdo geniálně udělal překlad 5cm pod úroveň horní hrany výtahových dveří.

              2. to bmw c1 je hodně zajímavý, já teda strašně nesnáším BMW, ale minimálně pro pocit by ten rám pomoct mohl, díky za tip.

                1. Už to tu niekto písal (treba nižšie hľadať): BMW C1 má bezpečnostný pás (aspoň všetkých tých pár kusov čo som videl na živo) a tam bude isto podmienka, že máš byť za jazdy pripútaný. A to mňa ako motorkára proste desí – ta nemožnosť opustiť svojvoľne motorku v prípade potreby (núdzové zastavenie, nutná obrana, nehoda atď.). Na druhú stranu to má rám zhora aj z boku. Je to 125-ka takže teoreticky stačí B-čkový vodičák a možno sa v tom dá legálne jazdiť aj bez helmy. Vzadu je priestor na montáž kufra…..no proste taká exotika.
                  Na stránke motorkari.cz som našiel na predaj 2 kusy tej C1-tky (za 55 a 60 tisíc CZK). Bolo ich málo vyrobených.

                  1. Jednak exot a druhak je otázka jak to bude reálně fungovat když je to výrobek firmy BMW.

                    1. Nejaké negatívne skúsenosti s motocyklami či skútrami firmy BMW?

                    2. Jen s vmautomobily a jejich tvůrci

        2. Taky existuji airbagove vesty, ktere se v pripade nehody nafouknou kolem tela ridice motorky:

          https://youtu.be/X3tREs_ycck

          1. Tohle ti nohu před urváním v koleni nezachrání.

            1. To sa nemusí podariť ani plechovej konštrukcii vozidla pri správnom náraze.

          2. Ano to vím, ale musel bych to nosit a často i zapojit, což mě příjde šílený, to fakt řeší hlavně tu hlavu mě příjde.

            1. Aha, tak jsem napřed psal a pak se až podíval na to video a to je ještě horší než jsem si představoval.

      2. Ja som si dal jazdu na malom skútri v Malajzii – jazdí sa tam po ľavej strane takže trebalo trochu prekonfigurovať mozog. Ale keďže som čo to najazdil na CBR600RR po Anglicku a London-e tak to nebolo až také hrozné. Horšie to bolo s ukáznenosťou vodičov – hlavne skútrov. Potreboval som odbočiť k hotelu doprava (takže v Malajzii to znamenalo prekrižovať protismerný pruh) takže som si nadišiel k stredovej čiare a čakal kým prejdú vozidla v protismere. Vozidla a skútre ma obchádzali zľava takže nebol dôvod sa vzrušovať. Nastal správny moment a v protismere nič nešlo takže som sa rozhodol pohnúť – ale zo zvyku z motorky som ešte raz kukol doľava a doprava a v tom ma z pravej strany ofúkol skúter s dvomi pasažiermi idúci mojím smerom. Ak by som sa pohol bez obzretia tak ma naberie rovno do môjho boku – zahrešil som jak pohonič a po opätovnej kontrole dopravnej situácie som šťastne prešiel hlavnú cestu a dostal sa do hotela.
        Proste na tej motorke či skútri ale aj bicykli musíš byť nastavený tak, že NIKDY nemáš prednosť a že ťa môže ohroziť hocičo z hocijakého smeru.
        A ešte jedna vec pre vodičov automobilov (hlavne pre tých čo nejazdia aktívne na motorke či skútri) – drvivá časť motoriek a skútrov NEMÁ počuteľnú zvukovú signalizáciu smeroviek a ani ich automatické mechanické vypínanie. Preto sa stáva, že proste blikáme aj vtedy keď neodbočujeme. Takže radšej v križovatkách sledujte motorkárov či ozaj odbočujú tam kam blikajú aby ste zabránili nehode.

        1. Po polroku na USVI mi jazda na opacnej strane cesty nerobila problemy, ale zato ten skutrik ano. Sedel som na motorizovanom jednostopom vozidle prvy raz odkedy som na jesen 1983 odstavil pioniera. Na jar 1984 som mal uz vodicak na auto a skodovka po otcovi stala v garazi.

        2. To blikání ovšem většina poučenějších motorkářů kompenzuje tím, že periodicky paranoidně mačká „reset“ směrovek i pokud je zapnuté nemají.

          1. To hej – aj ja mám ten tik raz za pár minút vypnúť preventívne smerovky.
            Ale stalo sa mi, že som sedel v aute a vchádzal som do T-čkovej križovatky tak, že som mohol ísť len vľavo alebo vpravo a navyše som mal aj STOP-ku. Bolo to v obci a zo všetkých strán boli / sú budovy, plus hlavná cesta na ktorú som sa pripájal nieje rovná ale taká vlnovka (ako v každej zastavanej obci u nás / Vás). Takže som zastal na hranici križovatky, zapol smerovku doľava (môj plánovaný smer jazdy), rozhliadol som sa vľavo / vpravo a uvidel som ne hlavnej ceste len jednu jedinú motorku prichádzajúcu z mojej ľavej strany. Motocykel blikal smerovkou doprava čiže za normálnych okolností by odbočoval na vedľajšiu cestu kde som bol ja takže v princípe pre mňa bola križovatka voľná a mohol som sa pohnúť a ísť domov. V poslednej sekunde som ale dostal nejaké také vnuknutie (zrejme na základe skúsenosti), že som proste neuveril tomu, že ten motocykel ozaj odbočí a tak som ostal stáť. A naozaj – motocykel si to prefrčal cez tú križovatku rovno. Ak by som bol vystrčil auto do križovatky tak mi vrazí do šoférových dverí. Bol som kurva rád, že to dobre dopadlo a pevne verím, že aj pri mne bude stáť šťastie ak ho budem potrebovať.

        3. Mě příjde motorka v asii ve velkoměstě úplně napohodu oproti Praze, jediný co je nezvyk je, že při odbočování doleva používaj mozek, což chápu, že může lidi překvapit.

          1. Realy. Absolvoval si nejakú jazdu na motorke či skútry vo veľkomeste v Ázii? Resp. navštívil si osobne nejaké také veľkomesto? V Prahe sa síce nezdržiavam denno-denne ale občas sa tam vyskytnem a tá doprava mi nepríde nejaká zlá.

            1. Jinak bych tu zkušenost neměl, že

            2. Obecně si myslím, že hodně lidí prostě nezná pravidla, např. testovací otázka, jak na této křižovatkce na motorce zatočíš doleva?
              https://i.imgur.com/gkWkc3W.png

              1. jo omlouvam se ti, jsem si nevsiml, ze pises slovensky, mas pravdu, pisu pycoviny, nic o tom nevim.

              2. Ten obrázok mi nechce načítať. Takže ti neodpoviem.

              3. A ty poznáš ozaj všetky pravidlá cestnej premávky v Českej republike? Si borec. Klobúk resp. helmu dole……

                1. Ne, ale tak nějak vnímam jak se tu jezdí.

                  1. Takže tiež patríš do skupiny „…hodně lidí prostě nezná pravidla…“

        4. a jestli mas problem jen s takovou veci veci jako je jezdit po levy strane, tak to chapu, ze mas problem

          1. To bolo na Satana alebo na mna? Ja problem s jazdou vlavo nemam. Robim to aj teraz (aj ked v aute s volantom vlavo). Ale skuter, to radsej nie.

    2. Jasně, BMW C1.

      1. No este existuje malovyroba Monoracer ktery vznikl v Brne z projektu Dalnik. Ted uz se bohuzel dela jen elektricka verze a co vim, tak se na trhu moc nepohybuje a stoji taky hodne, 80.000 ecek. Dodaci doba asi pul roku.

        Osobne bych se toho BMW C1 trochu bal. Pac tam jsou pasy a jsou myslim povinne (aspon v Nemecku). Po padu bych se obaval toho, ze to telo neopusti a bude se v tom mlit.

        Ja si poridil airbagovou vestu (a zatim nepouzil). Z hlediska jizdy to poznat. Jen pred sesednutim se clovek musi odepnout. Ale nestalo se mi ze bych to nafouk. Ono to da vedet, ze to je stale zapnuty.

        1. No první co mě napadlo bylo, že mě ten hoop/rollbar bude drtit lepku a ten boční rám ruce, bohužel už zkušenost s výrobky BMW mám.

      2. Jo, tu si pamatuji. Skoro 15 let zpátky na ní jezdil Berkovec a říkal mi, že je to supr. Ale hlavně tam viděl výhodu na dálnici.

  3. Moje zkoušky na Áčko byly docela legrace. Dělal jsem to jako mazák s dlouholetým béčkem a všichni ostatní ten den dělali test na auto, což jsem netušil, takže jsem nesolidárně přijel před magistrát Oldsmobilem a nechápal ty nepřátelské pohledy.
    Test jsem měl jako první, takže jsem vezl majitele autoškoly a policajta do autoškoly připravit auto na jízdy. Asi jsem udělal dojem, protože mi řekli, že motorku vůbec nebudou vytahovat a dostal jsem to bez jízd :)

    1. Takhle jsem dělal rozšíření na Céčko – s partou mlaďasů testy na magistrátu a kdyz jsem se zeptal jestli nechce někdo hodit přes město do sídla autoškoly, tak směs pohledů vyděšených (že bych jel BEZ PAPÍRŮ) a nasraných (že už mám auto)… :-D

      BTW: Od té doby jsem v náklaďáku neseděl, akorát musím pro novou kartičku každých 5 roků. :-(

  4. Ze jsou 125 drazsi nez vyssi objemy? Plati mozna tak pro taliansky mrdky. U velky ctyrky (Honda, Yamaha, Kawa, Suzuki) je svet (a hlavne jejich stroje) jeste v poradku. Ze toho v zrcatkach neni na motorce videt je pravda, ale ono to neni zas az tak diky agilnosti stroje potreba. Ja v hustem provozu otacim hlavu a hlavne mam oproti autu daleko lepsi odhad vzdalenosti. Tim se take dostavame k postulatu ze auto lepe zataci a brzdi :-) ani hovno. Motorka je o rad jinde, pokud ovsem nejede na mokrych dlazebnich kostkach :-( i ten zminovany hornet ma tak perfektni brzdy ze zastavi skoro na fleku (pokud jsou v poradku i s tlumici a pneu). Na motorce hraje kazdy detail 100x vetsi roli v jizdnich vlastnostech nez v aute.
    Ze na tom fouka ? No to je objev, jeste ze existuje moto obleceni. Na skutru staci bunda, nohy jsou schovane.

    A nakonec nechapu tu poznamku o 50kilove holce s motorkou 1000+, jakoze nikdy nebude provadet manipulaci na miste nebo v nizke rychlosti ? Tohle je dle mych zkusenosti mimochodem asi nejcastejsi fail novacku v motorkach. Kazdej hned jde kupovat masinu a pak s rozcarovanim nekteri zjistujou, ze to nedokazou ani nahodit na hlavni stojan, poposunout to do/z garaze, respektive zjisti ze se jim tam masina ani nevejde…

    1. 125 jsou dražší než vyšší objemy takřka univerzálně kvůli jednoduché ekonomické poučce nabídka:poptávka. Jelikož 125ccm SVT může řídit každý s ŘP sk. B., takových potenciálních kupců je několikanásobně více, než potenciálních kupců s ŘP sk. A, díky čemuž trh absorbuje vyšší ceny.

      Velmi názorně to bylo vidět v roce, kdy bylo povoleno řídit 125ccm skútry – jejich ceny plošně vyletěly nahoru klidně o 30%.

    2. Je tu někdo zkušený, kdo by poradil ohledně 125 s béčkem? Plánovaný provoz denně do práce 11 km z vesnice do menšího města, žádné kolony, žádný semafor. Střídavé úseky po okresce mezi vesnicemi, kde se běžně jezdí 90 – 100 km/hod. Zvládne to takový skůtr, abych nebyl brzda provozu a ostatní se mne tak nesnažili krkolomně předjíždět? Předpokládám, že levné čínské mrdky mám vynechat, váhám mezi Hondou PCX a Piaggio Medley.

      1. Zaprvé, jsou 4 kategorie 125ccm skútrů:
        0) rám a karoserie 50ccm s větším motorem – miniaturní kolečka i karoserie, plus sem patří Vespy.
        1) městské (s velkými koly kvůli výmolům) – Piaggio Liberty a Medley, Honda SH125 apod.
        2) maxiskútry (kapotované na pohodlí na dlouhých cestách) – Suzuki Burgman 125, Peugeot Satelis 125, Yamaha X-max 125 apod.
        3) midi-skútry – hybrid mezi 0) a 2) – sem patří hlavně Honda PCX 125, ale před ní byl průkopník Kymco Grand Dink

        Pokud budeš jezdit po okreskách, doporučím maxíka nebo hybrid kvůli odstínění od vzduchu. Jednak déšť – plasty na maxíku dokáží zajistit, že ti prší jen na ruce a trup od hrudi nahoru. Dále od cca. 12°C níže začne být na skútru zima, což se dá na maxíku v pohodě vyřešit dečkou a sloníma ušima nebo termooblečením ve 2 vrstvách, ale pokud na tebe všudy fouká, nebude to moc fungovat. Medley bych tedy být tebou vyškrtl.

        Dále výkon – 9kW jezdí okolo 90km/h, 11kW jezdí až ke 110kmh a dá se s nimi reálně a docela bezpečně v 1 člověku jezdit i na dálnici v pravém pruhu. 11kW skútrů v kategorii 125ccm je velmi málo, prakticky mne napadá jen Peugeot Satelis a Piaggio X-evo 125. Ta PCX má právě jen 9kW. Dá se, ale lepší je přes 10kW.

        Jelikož má skútr dynamickou převodovku, dá se v garáži s rázovým utahovákem libovolně předělat převodový poměr výměnou válečků, takže i 9kW skútr vyženeš po rovince na 100km/h reálných. Jenže tím zároveň radikálně snižíš dostupný kroutící moment, takže do rychla se dá měnit převodový poměr jen pokud nejezdíš skoro žádné kopce.

        Obecně brzda provozu nebudeš, budeš na tom jako průměrný kamion. Jenom se slabším motorem budeš v kopcích zpomalovat, takže v táhlém stoupání můžeš na konci mít klidně jen 80km/h.

        A konečně, záleží hodně na zátěži. Já mám k motorce i 250ccm skútr a ve výkonu je rozdíl zanedbatelný, zatímco kroutící moment má 250ccm oproti 125ccm dvojnásobný. To se pozná při jízdě ve dvou nebo do kopce, a to tak že velmi – na 125ccm počítej, že maximální rychlost ve dvou lidech bude o 20-30km/h nižší (podle výkonu).

        1. S tou ochranou na PCX. Ja to jezdil asi 30tis. Mam 2m a 120 kilo. Skladba jizd asi podobna jako tazatel. A nemuzu si to vynachvalit. Koupil jsem si od Tucano deku a medvedi tlapy od nevim koho. Navic jsem si oblekl nepromok bundu (ona totiz i neprofoukne). A dalo se jezdit od konce snehu do zacatku snehu. Proste kdyz to prestalo klouzat, sedel jsem na skutru a to az do doby kdy to zaclo klouzat.

          Moje jizdy se 125 skoncily tehdy kdyz moje draha autem malem sramovala jednoho na malem skutru, kteremu nechybela odvaha ale vykon. Proste jsem to dostal „prikazem“. Ted drandim 750 od Hondy.

          1. Měl jsem slabý čínský maxiskútr a až na nedostatek výkonu to byla celkem zábava. Absolvoval jsem na něm jednu dlouhou jízdu v dešti (asi 100 km / 2 hodiny) a na bundu mi teklo prakticky jenom z helmy. Také pár nočních jízd za ne úplně vysokých teplot a to jsem zakryté nohy ocenil hodně. PCX má kolega a já mu ho docela záviděl, než jsem si udělal papíry na motorku.

        2. Víceméně souhlas s Mrcasíkem. Já mám Piaggio Medley 125 2018 a kamarád Hondu PCX 125 2020, oba mají 9kw, oba jedou cca 100. Se mnou a mými 100 kg jedu po rovině 105, do prudčího kopce 80. Kámoš má 70kg, takže po rovině a do kopce mi ujede, ale z kopce ho zase dojedu já. Zatím jsme byli 2x na výletě cca 100 – 150km za den, úplně bez problému. Ta Medley je pohodlnější a větší, to PCX zase nižší a sportovnější. Do města je to naprosto top, nikdo se na tebe na křižovatce nechytá a jseš jak ryba ve vodě. Okresky jsou taky fajn, ale ne 1. třída s kamiony, ale spíš ty menší. Zase je to super kochačka a objevíš zajímavý cesty a místa. Po polňačce úplně bez problémů, na ryby paráda, oba maj pod sedlem na 2 helmy. Spotřeba cca 2,5 – 3 litry povinný 800, prostě to jezdí na vzduch a zábavy moře.

          Já právě nechtěl řešit papíry a vzhledem k tý praktičnosti do města to zatím ani řešit nebudu. Jinak Piaggio Beverly 125 má 11kw a jede trošku líp, Liberty je naopak zase slabší, levnější a je to spíš takovej městskej dříč. Honda má samozřejmě Forzu, 125 má taky 11 kw a ta je asi nejvýkonější, co se 125tek týká. Ale vážně doporučuju si tohle koupit, poměr cena/radost je naprosto famózní. Jo a stál mě s 2ma škrábancema 58 000, najeto 6000, 2018 rok. To nový pcx stálo myslím 79 000 u Šmuclera v Plzni. Hlavně jak Piaggio, tak Honda nebo třeba Yamaha se neserou, dělají to léta a je to easy technika. Doporučuji projít skůtr fóra, taky se tam píše celkem rozumně. Peugeota bych nebral, blbě se na to sháněj díly. Piaggio ti opraví každej moto servis. V plzni jezdím sem https://www.citymoto.cz/ a spokojenost, navíc až uvidíš paní majitelku a dáš si s ní kafe… :o)

          Mimochodem perlička na závěr – Vespa znamená italsky Vosa. A Vespa je top řada od Piaggia, nejhezčí(ale motor má 125 stejnej jako to medley, když je to 9 kw verze)a řekl bych že nejkvalitnější. A to PCX je taky top.

        3. 11 kW je zákoné omezení na 125ky. Pro silnější i se stejným objemem už by bylo potřeba papíry na A a proto se silnější 125ky nedělají (2T se daly naladit až na cca 30 koní, ale při spotřebě jak auto). S 11 kW sice skútry jezdí až 110 km/h, ale po rovině a už to chvíli trvá se na tu maximálku dostat. Takže pokud se mezi vesnicema jezdí 90-100km/h, tak i ta silnější 125ka bude reálně mírná brzda. Na druhou stranu 11 km není tak moc, nějaké vesnice, zatáčky atd. možná bude člověk mírná brzda reálně jen třeba 2-3 km.

          Maxiskůtry jsou pohodlnější a lépe chrání proti počasí, na druhou stranu mají o 30-50kg víc než městské skútry, což u 125ky je dost rozdíl a jsou dlouhé 2,2m ±5 cm takže je třeba nezaparkujete na kolmo mezi auta. Městské skútry mají délku pod 2m.

          Jinak pokud je cílem úspora peněz, tak na to pořízení skútra tak úplně nefunguje. Sám o sobě něco stojí, výbava a oblečení něco stojí, servis něco stojí (gumy nevydrží 50 000km, ale spíš 10 000km, olej a obecně servis se nemění po 15/30 000km, ale po 5-6 000km, řemen ve variátoru vydrží 10-12 000 km a nebo taky „karbonový“ jen 4000km ) a tak. Ono se to dost nasčítá. Skútr přinese časovou úsporu ve městě a často psychickou pohodu při jízdě. Na skútru Gilera Runner ST200 (14,5kW) mám najeto asi 40 000km.

          1. Díky všem za názory. Chtěl jsem taky zabít dvě mouchy jednou ranou a sice sdílet skútr se synem. Bude mu 16, tak že by si udělal papíry a mně by tím odpadlo taxikaření na jeho tréninky. No a ráno bych zase já jezdil za rozumného počasí do práce. Měl jsem v plánu nákup teď na podzim, kdy jsem PCX i Medley viděl do 75.000,- Kč ve výprodeji, příští sezónu určitě podraží. Nicméně postihly mne nějaké neplánované větší výdaje kolem baráku a auta, se to tak nějak blbě sešlo, tak to stejně budu muset nechat až na jaro… Ještě raz díky.

            1. Michalos: také je dobré zvážit, že skútr od slušného výrobce (Yamaha, Honda, Kymco, Piaggio…) vydrží motoricky hodně přes 100,000km i když je to vytáčená 125ccm (viz Piaggio Postaly, které jsou stáčené o 40tkm a přesto dalších 50tkm+ najezdí), některé maxíky vydrží motoricky i přes 200tkm. A rám je schovaný pod plasty takže na něj neprší a hlavně se na něj nedostane sůl a podobné sajrajty.

              Čímž chci říci, že většina Čechů nakupuje skútr ojetý za pár desítek tisíc a on odvede dobrou práci. Můj první maxík jsem kupoval za nějakých 35tkč a jezdil jsem na něm myslím 7 let, nájezd několik desítek tisíc km a motoricky pořád úplně OK. Za tu dobu byly paradoxně nejdražší ND tlumiče, které se nedělaly z druhovýroby.

              Chce to jen netočit k smrti jako prase – nechat motor trochu zahřát než vyjedete a nevytáčet hned na maximum; nevyhánět otáčky do červeného pole; a pracovní rozsah používat jen k akceleraci ale cestovní rychlost na delších úsecích mít nastavenou pod 75% maximálních otáček.

            2. Pokud můžu ještě, tak začni s nákupem co nejdřív. Jakmile bude sezóna, tak se nabídka ztenčí a ceny vylezou. S Medley ani PCX chybu určitě neuděláš. Přijdou mi jako poměr cena/výkon a i poměr do města/na okresky (výkon vs. velikost) jako to asi nejvyváženější. Oboje má abs, dá se s tím v pohodě. Start – stop se dá napevno vypnout u obou mechanickým tlačítkem(takže to pak nemusíš řešit). Pcx je takový sametový, má takovej jemnej chod, zato ta moje Medlyna pěkně brumlá a prdlá, je hlasitější, prostě ital no :D
              Každýmu bych ale fakt doporučil, pokud nad tím přemejšlíte, jděte do toho, vyberte něco od Hondy, Piaggia nebo Yamahy a budete spokojený :)

              1. PCX má opravdu sametový chod, byl jsem až překvapen. Pro nováčky je to určitě supr stroj, lehké a obratné. Výkon má dostačující, 11kW to bohužel není.

                1. Ale zase do města je to super mrštný a zaparkuješ to všude. Ty 11kw bejvaj už velký. Ale musím říct, že mých 100kg by těch 11 kw sneslo :)

              2. Ještě Kymco. To je stejně kvalitní jako jmenované ale donedávna levnější. Vážně to není čínský šmejd, ostatně začínali jakou outsourcovaná výrobna motorů pro Japonce…

                1. Jo, Kymco je cajk taky. Jediná nevýhoda je, že je obvykle o něco slabší. Ale zase má příznivější cenu. Pro 100 kg(já)je těch 9 kw minimum, aby to nějak vůbec jelo.

            3. Hele a pokud pujdes do novy PCX, nech si tam dat jiny gumy. Ty co dodavaji defaultne jsou strasny. Jsou tvrdy a me osobne nesedel profil. Strasne blbe se na nich zataci. Zmena na Michelin City Grip byla prima.

              1. To na tej Medlyně je taky nějaká hrůza. A micheliny city grip taky budou ty další :)

          2. Úspora to je a to signifikantní. Dostačující motooblečení z Cordury 600+ s integrovanými CE chrániči se dá sehnat v Insportline za pár tisíc, z britských DOT testů výborně vycházející přilby od HJC stojí okolo 2000, řemen stojí cca. 1500, vydrží až 3 sezóny a vymění si jej každý doma v garáži, olej si každý vymění klidně i na ulici.

            Já mám 250ccm skútr k motorce (která žere jako auto) a autu právě proto, že žere pod 3,3l (mohl jsem mít vyšší objem, ale za cenu vyšší spotřeby). Dojíždím jím léta do práce a peněženku to šetří fest.

            1. Spotřeba opravdu není jediný náklad. Když si na spritmonitor vyjedu náklady za posledních 10 let, tak jsem nad 5 Kč za 1 km, jak moc nad záleží na tom na kolik odhadnu prodejní cenu skútru teď. A to tam nemám zadané oblečení ať už potřebné nebo třeba poškozené při složení skútra na štěrku. Ono je třeba vzít v úvahu, že na skútru najedete o dost méně než v autě, takže fixní náklady se rozpočítají na menší množství km. Když jsem jezdil hodně, tak jsem za rok najel cca 7000 km, ale to jsem na tom jezdil 9 měsíců z roku a ještě nějaké výlety. Většina lidí co skutečně jezdí najede 2-4 000km za rok. Navíc auto mít „musíte“, skútr je navíc, takže výpočet návratnosti se dále komplikuje.

              Mimochodem šance na nehodu je na skútru řádově větši než v autě (auto na bok jen tak nepoložíte), takže i když to většinou nekončí fatálně, tak jak ohodnosti třeba takové naražené zápěstí, co bolí pár týdnů ?

              1. Spotřeba je 1/4, povinný je 1/4. Oblečení stačí pořádný džíny, bunda, helma a rukavice je tak za 5000. Na ježdění po městě nebo do práce je skůtr to nejvýhodnější co může bejt, navíc je každá ta cesta mnohem příjemnější a zvedne náladu.

            2. Nejsem si tak jistej. Co sem se opakovaně díval a ptal, aby to prej nebyla vražda ujetá xmrti naleštěná leštěnkou z dovozu, tak je to aspoň 50-60 tisíc. Plus všechny ty motoroserepetičky na sebe.

              Za tu cenu máš dneska 2× Peugeot 106 či podobný v dobrým stavu s lepší motorozací. Zábava je v tomdle minimálně stejná, malý to je taky (ale furt odvezeš kde co, nejenom pět rohlíků a dvacet deka salámu), jezdí to taky za málo, máš kolem sebe furt aspoň nějaký plechy, topí to, neprší do toho.

              Prostě po všech směrech jsou aspoň ty 125ky naprosto neuvěřitelně předražený – je tam všeho tak desetina, jako na autě, ale stojí to nový skoro jako to auto? Tady je asi něco hodně špatně, žejo?

              1. Okolo 30-40k úplně v pohodě, mám víc takových. Samozřejmě si to člověk musí umět zkontrolovat nebo na to mít někoho ssebou, leccos napoví i přístup prodejce – co je ochoten nechat zkontrolovat a zda tlačí s prohlídkou na čas.

                „Vraždy“ jsou pod 20k.

                Na Peugeotu 106 opravdu není „stejná zábava“ jako na moto/maxiskútru ani smykem, dále k tomu není parkování zdarma ve všech modrých zónách, neumí se proplétat provozem, a navíc auta stárnou rychleji než motorky/skútry protože trpí na rez a nejsou dimenzovány vydržet tak dlouho.

                Předražený – vážně? O kolik je levnější vyrobit výkonný 125ccm motor než 1050ccm? O kolik levnější je svařit menší rám? O kolik levnější je certifikace? A co v přepočtu na počet vyrobených kusů?

                1. *měl jsem.

                2. …auta stárnou rychleji než motorky/skútry protože trpí na rez a nejsou dimenzovány vydržet tak dlouho.
                  S první částí souhlasím, s druhou nikoliv.

                  Skútr bude reálně stárnout pomaleji, protože 125ka bude mít 9-11kW ať bude nová nebo 20 let stará. Vypadat bude zhruba podobně, uveze stejně, ta nová bude mít lepší spotřebu, ale v absulutní hodnotě to bude relativně nezajímavý rozdíl. Prostě je to omezené fyzikou a zákonem, takže nová nebo 20let stará 125ka udělá zhruba stejnou službu.

                  Na druhou stranu např. můj skútr má v manuálu rozplánovanou údržbu do 60 000km. To by u auta bylo asi trochu málo, že ? Na kilometry mají auta plánovanou rozhodně větší životnost. Ono také auto běžně netočí za provozu 8000ot/min s maximem např. 11 000ot/min.

                  1. Jimmyx: jenže zase mívají menší nájezd. Podívejte se na motoservery – úplně běžně a normálně se kupují 20 i 30 let staré motorky nikoli jako veterány, ale na normální ježdění. Já sám mám japonskou motorku starou přes čtvrt století a pokud budu upgradovat, tak za něco zhruba 20letého…

                    1. Ano, skoro všechny v ČR prodávané matorky mají nezávisle na stáří na tachometru do 30 000km. Podobně jako skoro všechna auta mají na tachometru do 150 000km ;-). Prostě zákazník chce na tachometru vidět malé číslo, tak ho dostane.

                      Prostě motorky a skútry najezdí méně, proto časově déle vydrží. Ale dimenzovány jsou prostě na menší počet kilometrů, tedy na nájezd vydrží méně. Ono stačí si spočítat výkon na litr objemu motoru a je jasné, že to nemůže vydržet stejně.

                3. Jan Mrcasik: navíc auta stárnou rychleji než motorky/skútry protože trpí na rez a nejsou dimenzovány vydržet tak dlouho
                  Nic z teho néni pravda.
                  Jezdite autem akorát tehdy gdy byste jél na motórce (hezky, sucho) a to auto taky reznót nebude. Nájezd to samý, při nájezdu motórky bude auto vypadat jako nový eště za 20 let.
                  Pro zajímavosť, na autě mám teď natočenéch asi 340 tisíc, to by dala možná tak motórka dražší než to auto aj dyš silně pochybuju, každá levňéší by musela mňet už třetí motór…

              2. Cože? Pokud to chceš srovnávat s autem, tak musíš s kabrioletem. A za 80 000 seženeš tak akorát stočený a vylítaný 206CC. Rozhodně ne něco novýho a pro radost.

                1. Proč s kabrioletem? Pokud to je k levné nenáročné víceméně denní dopravě, tak malá plečka do městskýho provozu je přesně to ke srovnávání. A to že skútr trochu líp někde proplete a jezdí za eště vo nějakej litr míň je jeho jedná výhoda, pak nastupuje dost nevýhod.

                  Krom toho, Saabí kabria jsou naprosto bez problémů kolem 50k, za 80+ už jsou hodně dobrý kusy.

                  A pohled na cenofky novejch lepších 125tek, což je klidně 100k, ale ai do 150k, to je prostě naprostá tragédie. Kolik stojí Logan v holobytu? Něco pod 200k?

                  1. Nový Medley nebo Pcx stojí 80 000. A skútr se kupuje hlavně pro radost, proto to porovnávám s kabrioletem. Je to taky sezónní záležitost.

        4. Jak píšete, já jsem jel na Piaggio X EVO 125 a zdálo se mi to prostě ve vyšších rychlostech a do kopce slabší. Jinak ale musím říct, že i ta 125tka ve městě jela slušně a ochrana proti větru excelentní. Za mě skútr 400+ je ideální do města i na delší výlety. Motorku – nevím, nevím, asi už jsem na to starý a zpohodlnělý, prostě na tom fouká, řve to, musíte řadit atd…hahaha:-)

    3. Tá polemika o cene bola od autora uvedená v kategórii „nákup používaného skútra“.

      1. Chtěl jsem reagovat na příspěvek uživatele „Adam“ ale nějak se to přiřadilo k Vám, pardon.-)

        1. Nič sa nedeje.

    4. Dobrý den, díky za reakci. Ono, že na tom fouká by mi ani tak nevadilo kvůli zimě, to opravdu vyřeší více či méně oblečení. Ale když fouká ve vysoké rychlosti na helmu, tak to znamená, že to vytváří hluk a vibrace – což se projeví na únavě řidiče, snížené pozornosti a nižší bezpečnosti. V tomto ohledu je auto objektivně lepší. Motorka je v podstatě o stylu a pocitu, praktická jednoduše není podle mě. Ale to nijak nesnižuje její hodnotu – motorka je prostě cool a proto má cenu si ji koupit.

      Praktičtější, i když méně cool, je právě ten scooter – do města jste podle mě často rychlejší než motorky díky variátoru a tomu, že se Vám těžko smýkne zadní kolo, nezvedá se přední kolo nebo Vám to prostě nezdechne jako motorka. Pak taky jednodušší manipulace, úložný prostor pod sedlem, nefouká na Vás:-))

      K ovládání v malé rychlosti – ano, taky jsem se divil, celkem malá slečna si dělala řp. A vlastně kvůli příteli a bylo zjevné, že má s motorkou v malé rychlosti problém. Tohle je na zvážení dotyčné, jestli to má smysl kvůli příteli dělat nebo ne. Zase to ode mě není kritika žen jako motorkářek, určitě to neplatí o všech.

      1. Tak ono existujú výrobcovia čo vyrábajú kadejaké doplnky na motorky či skútre a dokonca aj rôzne zvýšené plexi či deflektory na plexi – takže ak máš nejaký rozšírený model tak zrejme nebude problém niečo zohnať. A potom je tu ešte druhá možnosť – kvalitná aerodynamická helma (najlepšie integrálna ak máš naháč ši supersport či superbike).
        Samozrejme, že optimálne je mať aj skúter a aj viac motoriek (ak to má človek ako využiť) a voliť podľa nálady či situácie….

    5. Dobrý den, díky za reakci. Ono, že na tom fouká by mi ani tak nevadilo kvůli zimě, to opravdu vyřeší více či méně oblečení. Ale když fouká ve vysoké rychlosti na helmu, tak to znamená, že to vytváří hluk a vibrace – což se projeví na únavě řidiče, snížené pozornosti a nižší bezpečnosti. V tomto ohledu je auto objektivně lepší. Motorka je v podstatě o stylu a pocitu, praktická jednoduše není podle mě. Ale to nijak nesnižuje její hodnotu – motorka je prostě cool a proto má cenu si ji koupit.

      Praktičtější, i když méně cool, je právě ten scooter – do města jste podle mě často rychlejší než motorky díky variátoru a tomu, že se Vám těžko smýkne zadní kolo, nezvedá se přední kolo nebo Vám to prostě nezdechne jako motorka. Pak taky jednodušší manipulace, úložný prostor pod sedlem, nefouká na Vás:-))

      K ovládání v malé rychlosti – ano, taky jsem se divil, celkem malá slečna si dělala řp. A vlastně kvůli příteli a bylo zjevné, že má s motorkou v malé rychlosti problém. Tohle je na zvážení dotyčné, jestli to má smysl kvůli příteli dělat nebo ne. Zase to ode mě není kritika žen jako motorkářek, určitě to neplatí o všech.

    6. Drobná korekce Adama: motorka nikdy nebrzdí lépe než auto a rychlost v oblouku je taky nižší. Kdo tomu nevěří, ať se podívá na velikost styčné plochy pneu, a u moto zvlášť přední, protože ta odvádí 70% brzdného výkonu a někdy i víc. A kdo vůbec nevěří, ať se podívá na rekordní časy z Brna. Auta mají cca 1:35 a motorky tak 1:55, pokud se pamatuji a to na suchu. Na mokru ten rozdíl bude výrazně větší.

      1. Jasně, motorka ujede na rovině, ale brzdy a zatáčky hrajou drtivě pro auto. Motorka má šanci jen na sprint. Tření a adhezi prostě neochčiješ :)

        https://www.youtube.com/watch?v=NIIJNSdJoNQ

        1. a to by nemusela bejt F1, stačilo by nějaký FIA GT závodní auto…

  5. V zatacce pred Vidni to mame trosku jinak. Jizdy se absolvovaly vsechny. Po meste se jezdilo jedno auto a jedna motka. Hriste je asi stejny vsude. Ja mel nejvetsi problem s tou osmickou. Jsa vetsi, tak jsem pri te osmicce musel skoro poustet jedno riditko pac ta motka mi byla tak nejak mala.

  6. Taky jsem dělal letos papíry na motorku po dvou letech jezdění na 125 ccm skútru. Naposledy jsem na motorce jezdil asi před dvaceti lety na fichtlu a Jawa 125 (to bylo mimo silnice). Výcvik probíhal v podstatě jenom mezi kuželkami a jednou v provozu. Největší problém byla osmička na Banditovi. Jsem trochu vyšší a težší postavy, než je průměr, takže mi to chvíli trvalo, než jsem se tam správně naskládal a přeskládal.

    No a taky mi asi hodinu trvalo si zvyknout na řazení a odnaučit se zlozvyk ze skútru, kdy pravá ruka znala v podstatě jenom dvě polohy na plynu. Instruktor byl trpělivý a nebyl to žádný ořežprut, bylo vidět, že jezdit opravdu umí.

    Zkoušky byly v pohodě, jedna drobná chybka v testu, kuželky a provoz bez výhrad, jel jsem přesně dle instrukcí ve městě max 40 a mimo max 80. Akorát jsem se přihlásil do autoškoly někdy koncem května, jízdy na mě vyšly až v srpnu a zkoušky jsem dělal na začátku října, kvůli počasí testy a jízdy v různé dny. Kvůli pandemii smrtícího viru se trochu protáhlo papírování, měl jsem to na poslední chvíli. Celkově to od rozhodnutí trvalo půl roku. Kdyby nebyl COVID, tak by to asi bývalo šlo rychleji.

    1. Ahoj, chci se zeptat, jak moc to je dneska „přísný“ a jak moc se vyhazovalo? Pořád mi ty papíry na větší motorku vrtají v hlavě. I když letošek bude asi takovej speciální rok, jako ve všem no.

      1. U nás pán nevyhodil nikoho – byl vcelku benevolentní. Jedna slečna dokonce spadla – jenom se zeptal, jestli je v pořádku a jestli tomu chce dát další pokud – v Praze se za to údajně vyhazovalo. Já jsem měl největší vítr z toho cvičiště – ale dá se to natrénovat. Tady mi pomohlo si uvědomit, že ta motorka se ovládá zadkem a hlavně tak, že kam chci jet, tam tlačím nohou do stupačky, špičky na stupačkách – pak to zatáčelo. Ale asi bych Vám doporučil nedělat nějaký „zrychlený“ kurz – ideálně je opravdu najezdit všechny hodiny a připadat si víc jistě. Já jsem měl dost strach – překonával jsem to nějak a asi mi i pomohla moje výška (190) a váha 95+, ale jiní lidi to můžou mít různě.

  7. Mam za sebou též ŘP tř.A, začal v kvetnu skončil teď v záři,po 30letech v autě jsem se rozhod skočit na moto.Nelituji..Koupil 600ku,ano chvili si zvykal,ale je to zážitek.Řikam Type-R na 2 kolech.Již to ladim teda jizdu,brzdit se da celkem dobře,jo pozornost je třeba, hodi se skušenosti z provozu,co mam.Řazeni si uživam.Ano vitr,teplo,proti slunce občas

  8. Pokračuji..neni přijemne. Ale da se s tim žit.A též vlhko a chlad jak bylo teď.Jinak to stoji za to a jdu si zajezdit jen jak to jde.
    Rozepisovat se ohledne autoškoly, neni moc třeba,šlo to,no jezdil v praze, zažitek na pozornost, hlavne kdyz jezdim intuitivně.Alespon jsem si malinko zopakoval předpisy.Ted jezdim i do prahy nebo tu na berounsku.

    1. A co jste si koupil? Já jsem pokukoval po CBF600S, je o něco vyšší, pro mě vhodnější. Ale ten čtyřválec se mi tak úplně nezdál + byla to verze s karburátorama a divně to startovalo a asi by se to muselo pořád seřizovat – když už tak pro mě by asi bylo něco do V nebo dvouválec, nebo i jednoválec. V Strom – na tom bych se chtěl svézt. Ať Vám to jezdí:-)

      1. Ak nie si domáci kutil s garážou, náradím a patričným vybavením tak sa vyser na karburátory – špeciálne viacvalcové motorky majú určité postupy pri nastavovaní karburátorov. V tomto je vstrekovanie u motorky na bežné jazdenie na nezaplatenie. No a typ motora? To chce vyskúšať.
        Japonský radový štvorválec má hladký chod a ak to nieje superšport či iná prekoňovaná beštia tak aj plynulý nástup výkonu a krútiaku. U vysokovýkonných štvorválcov je treba hľadať výkon vo vysokých otáčkach a to nieje pre každého.
        Nemecký dvojválcový boxer (vlastne V-čkový motor s uhlov válcov 180°) už v dnešnej dobe tiež disponuje plynulým chodom a výborným priebehom krútiaceho momentu a to aj v nízkych otáčkach.
        Dvojválcové V-čka (hlavne väčšie objemy a výkony) zvyknú vykazovať ucukanosť (hlavne pri prechode zo zavretého do otvoreného plynu a naopak), vibrácie (niekto to má rád niekto nie) a priebeh výkonu a krútiaku nieje taký lineárny. Tu záleží či aj od toho či je motor orientovaný na výkon (motory s krátkym zdvihom) alebo na poriadny krútiaci moment (vysokozdvihové motory), lebo to ovplyvní chovanie motora v rôznych otáčkových spektrách.
        Radové anglické či japonské trojvalce sú taký mix – ponúkajú vyšší výkon štvorválca vo vysokých otáčkach a zároveň aj dostatok krútiaceho momentu v nižších otáčkach.
        No a jednoválec sa vyrábal kvôli jednoduchosti výroby – ale časy nejakých jednoválcových 660-tiek či nebodaj 800-viek už skončili. Jednoválce už len v nižších objemoch.

        1. Za mě souhlas, ten karburátor motor nebyl nijak valný, měl jsem pocit, že to v něm nějak zadrhávalo nebo co. Ano, vstřikování je asi ta cesta. Jinak z toho čtyřválce, když se dostane do otáček, jsem měl strach už pak trochu – jede to dost pekelně, teda na mě:-)) Já spíš asi celkovým svým nastavením budu líp žít s tím 2/1 válcem – Nm v nižších a středních otáčkách.

          1. Ako som písal – vysoko výkonove štvorválce majú položený výkon vo vysokých otáčkach. To sa bavíme hlavne o superšportoch či superbikoch. Napríklad som mal možnosť porovnať CBR600RR a CBR600F – ročníky sa trochu minuli ale princíp ostal. Tá RR bola vlastne superšport vhodný na okruhy takže tam sa šlo na výkon a váhu atď. Tá F-ka bola na prvý pohľad tiež superšport, ale orientovaný na „pohodlie“ a ústretovosť voči používateľovi a ten motor je inak naladený – lepšie ťahá v stredných otáčkach a aj priebeh výkonu a krútiaku je lineárnejší, ale zase hore nemá tu výkonovú špičku.
            Kamoš má Bandita 1250S a ten má tiež radový štvorválec, ale naladený tak aby 90% krútiaceho momentu dával v rozsahu niekoľko tisíc otáčok a aby začiatok toho priebehu bol ozaj v čo najnižších otáčkach. Táto motorka neohúri papierovými parametrami, ale v rukách hobby jazdca nemá problémy naháňať nakoňované superšportty či superbiky v rukách hobby jazdcov. Mne sa na tej motorke veľmi dobre jazdilo. A robilo sa to aj s ABS a to tiež nieje pre amatéra na zahodenie.
            Ja jazdím na Yamahe MT01 a to je dvojvalec s 1670ccm, bez ABS, bez antihopingovej spojky, bez palivových máp – ozaj len festovný rám, ťažký motor, radiálne brzdy a tachometer. Má to papierových 90 koní, ale 150Nm. Jazdí to v takých otáčkach ako turbodieselove autá. Cuká to pri prudšom pridaní či zavretí plynu, cuká to pri podradení, vibruje to tak, že v späťákoch nemám nikdy ostrý obraz, vibruje to ne bočnom stojane na voľnobehu a keď tomu pred zákrutou podradíš o 2 rýchlostné stupne dole a prudko pustíš spojku tak to pošle zadné koleso do šmyku (taký brzdný efekt má ten vysokozdvihový motor), ale mne sa to páči. A ten zvuk už aj s origo výfukmi stojí zato.

            1. Bandasku 1250S řadový 4V, vstřikování s ABS jsem letos koupil a za mě paráda. Měl sem z toho objemu a váhy strach (proto taky sem měl podmínku to ABS), ale startuje to, necuká to, nevibruje to, neblokuje to kola, není to třeba pořád točit a je schopný se to sebrat třeba i z 2500ot na 6tku a plynule táhnout až do omezovače. No a na moje ježdění (nejsem žádnej extra biker ani racer a ani ve svým věku už nemám takový ambice) to jede fakt strašlivě, když za to vezmu. Já sem (zatím) spokojen.

              1. Dvaja kamoši to kupovali nové a obaja bez problémov a spokojný. Ja som na tom natočil nejakých 2000km a tiež paráda…..

      2. Yamaha fz6-n,2008,4V,57kw,nahač,vstřikovani. Mně vyhovuje, mam rad otáčky, ale je to poslušna motorka, pěkně jde za plynem. Sice je vice na okresky, kterých tu mam v okoli dostatek, nějake dlouhe přesuny po dalnici moc ne, na to jsou jine modely. A děkuji.

        1. Hm Fazer. Ďalší Yamaha pozitívny?

        2. On ten Fazer je taková vděčná motorka, jede to dobře asi se to nekazí. Ale na mě je to malé a fouká na ní:-)

          1. Ano..fouka,neni to na dlouhe cesty.mne velikosti stači.spolehlivost bude slušna si myslim.

  9. ano :) a pozeram že ta MT01 je zajimavy stroj, 2V ale do V, slušny objem. No to bude viac na pohodu. Ten FZ6 je otačkova pila, da sa povedat že som sa dostal tak k 7-8t otačkam maximalne, snad na dialnici raz trochu vyšie pri max. zrychleni. Ale mam len 1000km za sebou, takže to neprehanam.

    1. Ta MT 01 je ale projevem chopper jak vyšitej.

      1. Tak MT01 je taká kategória sama pre seba. Prekopali motor z cruisera (vraj 70% motora je modifikovaných), urobili tomu vlastný rám, položili to na podvozok superbiku (R1-tka), dostalo to parádny zvuk a vznikol motocykel tak ako si ho predstavuje sám rohatý pekelný. A to ešte mala fabrika v ponuke tri výkonové modifikácie – od zmeny len koncoviek výfuku (Akrapovič) až po nové vačky a zmeny, ktoré už neboli homologované. Svojho času sa na to dalo v Nemecku pribastliť aj turbo a vraj sa z toho dalo vykopať 200 koní.

        1. https://www.youtube.com/watch?v=iK4njK2WFko&t

          Nevím no. Mě to přijde jako zbytečně velký, těžký, neohrabaný a navíc to nejede a nejspíš to docela i žere. Za mě k ničemu. Kdybych chtěl nějakej easy dvouválec, koukal bych třeba směrem Suzuki SV 650, to je hratelný a zábavný. Ale pokud někdo chce chopper co vypadá jako street bike a jinak se chová stejně blbě jako chopper…

          1. Proste buď tú MT01-tku miluješ alebo nie. Tam nieje čo iné riešiť.
            Mne osobne nepríde veľká a to nie som žiaden nadrozmerný človek; nepríde mi ani ťažká (oproti Banditovi 1250S je to len +15kg); oproti SV650 je neohrabaná (a SV650 je neohrabaná oproti nejakému motardu), ale stále je svižnejšia ako čokoľvek s takým objemom 1670ccm; má pomerne nízku maximálku (oficiálne len 205km/h – daň za 5-stupňovú prevodovku), ale akcelerácia je bezproblémová; a ja jazdím bez problémov pod 6 l/100km a to sa vôbec nekochám (skôr naopak).
            A MT01 nieje easy dvojválec – na to zabudni.

            1. Ok :) muj šálek to není, ale chápu. a je to pěkná mašina, o tom žádná :)

    2. FZ6 je skôr jazditeľná v strednom pásme otáčok. Otáčková píla je skôr YZF600 či YZF1000. Ale to je len také slovičkárenie.

      1. Asi ano.až taky prehlad nemam.začal som sa orientovat posl.polrok čo som do toho skočil.A skor som sa zameral na strednu kubaturu naked.A pravda ta MT01 je taky mix,ten ram je sportovy,motor sileny objem ale nie do vykonu.Moze to byt zajinavy stroj i jazda s nim.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017