Modré zóny a vidláctví jako politický program - zpět na článek

Počet komentářů: 334

  1. [i]Popravdě, jsem fascinován, jak se sebou nechávají vovce v Praze orat.[/i]

    Kdyby jen v Praze, v Brně je to daleko větší prdel. Praha není(IMO) tvořena ze slušné části studenty(můj tip je tak 15 – 20 %). Jak jeden člověk v diskusi pod nějakým článkem o rezidentním parkování poznamenal – udělali jsme z Brna univerzitní město a voni nám sem teďka jezděj autama, hajzli jedni! :D Alespoň červenec-srpen Brno vypadá jak po vymření :D

    1. Eh, jak se, sakra, dělá kurzíva? :D

      A do studentů počítám i lidi, co po škole zůstanou v Brně a pracují zde.

      1. Ja jsem v Brne studoval i zil a kazde leto jsem tahl do prdele. Bud po brigadach, nebo do prirody. CO kurva hledat v rozpalenym statlu?

        1. Tím jsem myslel lidi s titulem. Prostě během studia si je zlanaří firmy a voni tady zvostanou a pracujou. Nikoliv během prázdnin, jak jsem zmínil, to město vypadá prázdně :-)

          Nicméně zpátky k tomu, co jsem se snažil vyjádřit. Brno plánuje od května 2017 malovat modré čáry. Zatím není známa cena, přesná pravidla, ale jedno je jasné. V provedení je nutné trumfovat Prahu! :D

          1. Jsem rad, ze jsem od toho mesta nekolik set kilometru…

            1. Chápu =) Ale zase bet v 1. řadě při sledování tej komedie za to občas stojí :) Ta snaha dělat to, co dělá Praha, je až směšná. Jako náplava ten komplex prostě nechápu, no.

        1. Sakra, udělal jsem dobře kurzívu a není vidět. jsou ty správné znaky.

          1. „…kurzívu a není vidět. jsou ty správné znaky. “
            Asi nejsou, eh? ;-)
            pouzil jste tag? http://www.w3schools.com/html/html_formatting.asp

      2. [i]Popravdě, jsem fascinován, jak se sebou nechávají vovce v Praze orat.[/i]

        konceptualne to mate okay, ale nepouzivejte hranate zavorky „[]“,
        ale spicate (teda symboly vetsi nez a mensi nez) „“

        1. Ha! Dekuji! Kdyby byl edit, zkusil bych jine zazvorky, ale neni edit, neni motivace. Snad to nezapomenu :)

      3. [i]Popravdě, jsem fascinován, jak se sebou nechávají vovce v Praze orat.[/i]

        konceptualne to mate okay, ale nepouzivejte hranate zavorky „[]“,
        ale spicate (teda symboly vetsi nez a mensi nez) „“““

  2. To DF nedobře analyzuje. Být vidlák není in. Je to spíše tak, že je velké množství vidláků naplavených v Praze, a to včetně panstva (viz Krndina lítačka), proto to vypadá jak to vypadá. Maloměšťáctví v nejčistší formě. Dřít od nevidím do nevidím ve „velké čyřce“ a pak si za vydělané prachy koupit byť malý byt „na šestce“, chodit do vyhlášných restaurací, vocasit na náplavce, fotit si to na iphone a s „prémiovým vozidlem (službní passat/vocta) machrovat u rodičů ve vidlákově odkud pochází.
    Výsledkem je, že náplavy z „šestky“ si pak modré zóny pochvalují, že konečně v pohodě zaparkují. Konsekvence jsou mimo jejich mentální a morální rozhled a ještě kvitují, že za tak málo peněz zaparkují. A podle mě jim to nedoklapne ani až budou chtít zaparkovat v modré zóně jiné městské části. A když se jim člověk snaží vysvětlit, že řešením problému typu X aut je potřeba zaparkovat, kapacita je X/2 tak zakážeme X/3 v Praze parkovat, není řešením problému tak se na tebe dívají jak na debila, který jim boří bábovičky. Úvaha prostě ve stylu ONI tam bydlí, ONI jsou ti pražáci tak mají PRÁVO a vidláci ať táhnou někam.

  3. Byt apriori nasranej na vsechny luftaky je znakem primitivismu.

    Uplne stejne je znakem primitivismu se domnivat, ze vidlak je zvedavej na penize luftaka. Ty zajimaji hospodskeho, ale vidlak je nepotrebuje, ma vsechno svoje. Luftak dela bordel, sere po skarpach, vsude jsou pro nej cedulky, mapy a ukazatele, protoze luftak je debil.

    Ted jsem na Sumave, vcera mi soused frezoval zahumenek na cesnek a rikal mi, ze ma 15t duchod, jeho stara 11t, mladi (bydli s nimi dcera s rodinou) podnikaji s hovezim, takze tech 30t mesicne taky daji dohromady. Maji svoje hovezi, veprove, karliky, brambory, cesnek, cibuli, rajcata, okurky, jahody, slepice a minuly tyden se k nim podhrabaly dve nutrie od souseda, prej byly vyborny. Drevo z vlastniho lesa, obecni voda tady stoji par korun, protoze je ze studanky nahore na kopci a uprava stoji prd. Trubky si mistni natahali kdysi v akci Z.

    Do skolky a skoly dolu do udoli jim deti veze skolni autobusek, v te nasi prdeli je malej kram Jednoty, takze do mesta (15 km) staci jet jen obcas.

    K cemu presne by treba jim mely byt ty penize od luftaku? O vikendu tu jela parta pumpickaru, protoze za kopcem je malej penzos. Bezel s nima na volno pes, kterej se akorat serval s nasimi psy, protoze nam jeli pres louku a nasi psi dobre vedi, co je nase a co je lumpik. Coz o to, doskubanej byl ten jejich pes, ale proc ten rajd mam kurva poslouchat?

    Ja jsem tady taky jen pres sezonu, ale docela ty mistni chapu. Nejsou nasrany na luftaky, ale serou na ne i na jejich penize.

    1. to jo. jak jsme se vedle shodli s pospecem, je to nedorozumění. lufťák by očekával, že když vidlák furt frfňá, že není spokojenej a chtěl by něco změnit. a pak lufťák obchází ty vidláky a doprošuje se a nemůže najít někoho, kdo by mu posekal louku nebo naštípal dříví nebo prořezal ovocné stromky.

      1. To je problem. Me trvalo tri roky, nez jsem pochopil mistni mentalitu:

        – kazdej je linej. Staci, ze ma na starosti to svoje a na luftaka sere, i kdyz mu za sluzky nabidne penize. Radeji vetsi pohoda a nizsi rychlost, nez vice penez.

        – kdo ma vice penez, tomu se ale zavidi

        – Luftak musi nabidnout protisluzbu, jinak mu sluzby taktez nabidnuty nebudou. Tady se treba ted strikaji nate brambor herbicidem, pricemz pro celou dedinu to dela Tonda. Kdyz uz zasranej postrikovac, tak staci, ze to ma jeden. No a Tondovi zase jeden poora, druhej nabalikuje, atd.

        – vyjimkou z pravidla je placeni palenkou. Za tu lze poridit kdykoli cokoli.

        – veskere prace, ktere pro luftaka nekdo udela, museji jit udelat mechanizaci. Ani stipani dreva mu nikdo neudela, protoze sice hydraulicka stipacka jde hodit do trojbodu, ale nekdo to tam musi hazet a nekdo to z toho musi tahat. Na to se kazdej muze vysrat.

        Luftak povetsinou taky nedela rukama a kdyz, tak ne pro druhy. Proc by to mel delat vidlak? Kdyz se rozhlidnu jen tady po te prdeli, tak je tu vyrazne vice bohatych lidi, nez jsem zazil treba v Brne v nasi ctvrti. Traktor za par mega tu ma kazdej treti barak, obycejenej Zetor kazdej, nekolik desitek ha luk, poli a lesu taky kazdej, kazdej bydli ve svym a hyposky maji jen mladi na novostavby. U kazdeho baraku minimalne dve auta. Skakadlo do lesa a lestenka, kdyz se jede do Budejc na Zemi zivitelku.

        1. jo, a pak je vtipné co je na vsi považováno za práci a co za maličkost nestojící za řeč. naštípat dříví, zorat záhumenek, vykopat jámu, nahodit chlívek, vyspárovat komín nebo obložit koupelnu práce je a patří za to zaplatit penězi. napsat smlouvu, nakreslit přístavbu, rehabilitovat bolavý záda nebo naistalovat počítadlo práce není a za to je zaplaťpánbů, panák a v nejlepším případě flaška.

          1. Tak to ja jsem si mistni v tomto vychoval pomerne rychle. Ja jsem jim nabidl svoje sluzby podobneho charakteru a z pocatku to bylo ocenovano presne timto zpusobem. Takze jsem jim pak naznacil, ze tyto cinnosti jsou z okruhu veci, ktere mne zivi, cili nejprve je musim udelat pro sebe, aby rodina mela penize no a az pak bude cas, tak to pro ne moc rad udelam. Nechal jsem to patricne vyhnit, na dotaz vzdy pobrecel, jak moc je prace a jak to holt kazdej musi pochopit no a kdyz zjistili, ze za totez musi dole ve meste zaplatit, tak se kompromis raz dva nasel. Dokonce to dospelo do stadia, kdy se mi tu vcera sesli dva sousede a navzajem predhaneli, kdo mi ten zahumenek pofrezuje.

          2. Nainstalovat počítadlo – tak to chodí v rodinných kruzích, jak to člověk umí, tak ho co chvíli někdo zneužívá. Přijedeš na návštěvu a hned mezi dveřma tě pošlou ke kompu, aby ses na to podíval. Vrchol byla moje ex-tchýně, která měla kolem kompu příšernej bordel, všude vrstva prachu, štítil jsem se na to vůbec šáhnout nebo si dokonce sednout na židli. A to v bytě bydlel i pes (takové běžné pokojové plemeno – sibiřský huski), kterej se klidně vysral uprostřed místnosti na koberec. Takže zatímco klepu do klávesnice, zjišťuju, že tu něco smrdí a komp to není… No naštěstí už jsem se rozvedl.

            1. Vcera prisla jedna sousedka, ze mladej nemuze nainstalovat ten Minecraft a ze prej slysela, ze ja tem vecem nejak rozumim. V ruce kosik vajec. No odmitni to…

              Jenze kdyz clovek dela neco na PC pro nekoho, kdo tomu rozumi, tak ma mnohem mensi fedry, nez kdyz to dela pro nekoho, kdo tomu absolutne nerozumi, protoze kdyz se cokoli posere, tak dalsi den to vi cela vesnice :-)

              1. Jojo, sousedské vztahy. Je aspoň pěkná?

                1. Ma peknou dceru :-)

              2. Ještě mě napadá, když člověk rozumí počítačům, tak se nějak automatický předpokládá, že rozumí i chytrým telefonům. Přesně tak u mě – vrazej mi do ruky jejich patlafoun, že jim tam něco nejde. Já jim můžu tak akorát nabídnout, že to rozbiju kladivem, to všechny problémy vyřeší navždy. Sám mám klasický tlačítkový mobil, co používám jen na telefonování a sem tam pošlu SMS (a sem tam si vyfotim, kde parkuju v nákupním centru, kdybych to jako obvykle nemohl najít…).

                Musím přiznat, že jsem už nějakou údržbu telefonu s androidem dělal, ale dalo mi práci najít nějaký postup na netu a pak ho aplikovat. Konkrétně šlo o vyčištění paměti, protože ten krám stál 3000, ale přestože v něm skoro žádné aplikace nejsou, nové tam nejdou nainstalovat. Ale hlavně že je tam fejsbůk.

                1. Ja mam odolnej foun s tlachatkama, tyhle ynteligentni sracky nechci ani videt. Nastesti tady ma vetsina lidi taky jen tlachatkovy tydlifony. Zatim nikdo opravu nechtel, to spise uz jsem se dobyval do par aut a take dvakrat resil zablokovany imobilizer.

                  Kdyz jsem se nastehoval a pakrat se tady otocil s firemnim autem, tak kdyz jsem tuhle sedel se sousedem u piva a rekl, ze trosku prohloubim studnu, tak hned vyskocil a vydesene se ptal, jestli to nebudu strilet, ze jeho stodola ma uplne nahovno mzaklady :-). Vysvetlil jsem mu, ze toho se fakt bat nemusi, ze budeme kopat ruco fuco.

                  1. Ynteligentny stacky… Veľký komp Vám nevadí, ale maly komp, čo sa zmestí do vrecka Vám vadí….logika jak Brno.

                    1. Komp, ktery ja potrebuju k praci, se do vrecka opravdu nezmesti. Staci chtit obycejnej COM port a uplne nejlepe s RS485 nebo RS487 a je ten vreckovy komp fprdeli. Zadny USB prevodnik neni jako primy chipset na sbernici procesoru.

                      A co se telefonu tyce, tak ja ho mam na telefonovani, obcas SMS. U nas doma take nepotrebujeme v kuchyni mit Android na sporaku. Sporak je na vareni. Lednice take nemusi mit komp, lednice je na chlazeni. Podobne televize. Nechci v ni Internet, nechci v ni cloud, nechci v ni kameru. Televize je na sledovani televiznich poradu.

                      A ono to vsechno funguje a nejsou s tim zadne problemy. Jediny problem muze nastat a to, pokud nepujde elektrina. Ale to mi nepojede ani vrtacka a ta take nema zadny Android. Nastesti.

                      Nejvetsi picovina techniky je, rvat do puvodne funkcnich veci neco, co jen prinasi kurvitka. Kurvitka pracuji pro vyrobce, ne pro spotrebitele. To je jako s ruletou. Nula pracuje pro majitele herny, ne pro hrace. Pravdepodobnost vyhry 1/37 uplne staci v dlouhodobem meritku pro jisty, byt maly, profit. Kdo je blbej, toto nevidi.

                      Kdyz udelam priklepovou vrtacku velikosti psaciho pera, bude to super miniaturizace. Vyrobce se napakuje, vsechno to bude „do vrecka“ a bezvadny. Jenze ja si proste myslim, ze petikilova priklepovka Siemens, co mam doma, kterou vyrobil kdosi v roce 1932, tady bude, uz kdyz ja nebudu. A bude porad fungovat, kdyz nekdo bude potrebovat udelat nekde diru do zdi. Bez elektroniky.

                      Byl jsem jednou v Cine na ohnostrojarskem festivalu. Lasery, synchronizovane show, kodovani, efekty, bezdratova ovladani, pocitacove choreografie, bomba, super, nadhera.

                      Nejvetsi ovace sklidil 15minutovy ohnostroj nejake mistni firmy, ktera ho zapalila jedinou sirkou. Zadne elektricke palniky, pocitace,… nic. Sirka. Takhle to delaji stovky, mozna tisice let. A tak to pujde i za tech tisic let udelat spolehlive zase.

                      Pokud chceme neco spolehliveho, pak tam v zadnem pripade nesrat elektroniku. A to rikam, jako ze se tim zivim.

                    2. Jenže zatímco velký komp se občas používá k seriózní práci, patlafoun je jenom zabiják času. Je to droga, kterou má navíc každej v kapse (velkej komp aspoň zůstane doma). Je utrpení s takto postiženým někam vyrazit, protože s váma skoro nepromluví, čekuje fejsbůk nebo četuje s podobně postiženýma. Když se o něčem bavíte, každou chvíli vytahuje mobil, aby si to vygůglil.

                      A nejhorší je s někým takovým žít. To se koukáte na film, v tom jí pípne mobil, ona odběhne si to vyřídit a vrátí se za dvě hodiny. Ráno se probudí a první, co udělá, je zkontrolovat mobil a proběhnout se po netu (koukat v eshopu na svetříky nebo nějaký vušery na kdeco). Ale když stojíte v zácpě a řeknete jí, aby se podívala na nějaký dopravní informace, tak vůbec neví, která bije.

                    3. Mám smartphone už 5 let a tohoto vlivu jsem si nevšiml. Ale já si do něj neplatím interfernet, já ho víc používám jako mapovou navigaci tam, kde nemapová nestačí =) Není chyba zařízení, že uživatel je blázen.

                    4. Samozřejmě, ne každej tý droze propadne. Stejně jako ne každej propadne kouření. Ale ta armáda závisláků jaksi převažuje nad tou hrstkou normálních lidí.

                      Jak to dneska vypadá v metru? Všichni maj ohnutý hlavy a čuměj na displej (a to vlastně nevím proč, když tam není signál, asi se jim to vždycky načte ve stanici). Když tam vidíte člověka s papírovou knížkou, je tam za exota ;)

                    5. Já preventivně nechci chytrý mobil, protože virování, synchronizování, reinstalce, velikost pamněti, aktualizace, aplikace, bla, bla, bla… to vše nemusím řešit. Nechci vědět, že mám dva nové emaily, protože já prostě trpím tím, když to nemohu vyřídit. Jistě, jednou za dlouhý čas bych si něco rád zjistil i v terénu – nejčastěji počasí nebo otevírací hodiny něčeho, tato potřeba mě přepadne tak co tři neděle.

                      Mapovou navigaci mám většinou v kapse či v autě. Nevyžaduje připojení, ani zdroj energie, když padne do vody, tak se většinou dá s mírnou estetickou ztrátou usušit, jednorázové navigace je nutno vytisknout znova.

                      Teď mi Vodafone zrušil neomezený tarif bez dat. Tak platím asi osm pětek navíc za půldruhého giga dat, které díky tomuto přípstupu nepotřebuji. Neví někdo o nějakém co nejlevnějším neomezeném volání za +- 450,- Kč, co jsem platil zatím?

                    6. Jen technicka – mam „chytry mobil“ a to same manzelka a neresim to take…nejake aktualizace a podobne se delaji samy, ani o nich nevim (pravda, cas od casu to napise hlasku, ze to neco provedlo, ale tak cist to nemusim a ani nectu).
                      Emaily v tom nepouzivam, ale internet neni uplne od veci I pro cloveka, co nema facebook ani nic podobneho – obcas se mi napriklad stane, ze si v Praze usmyslim, ze bych si chtel neco koupit v nejakem obchode, tak se kouknu do mobilu, kde ten obchod najdu a jestli ma otevreno. Nebo si takhle sedim na zachode, tak si pustim poker, protoze vim, ze tam budu sedet delsi dobu :-) A tak…
                      Nezanedbatelnou vec vidim i ve slusnem fotoaparatu (uprimne receno, lepsim, nez ma muj par let stary digitalni fotak). Tudiz kdyz jdu s deckama do zoo, nemusim sebou tahat fotak, cvaknu to mobilem a ty fotky jsou lepsi, jak z toho fotaku…

                      A jeste k tem „problemum s velikosti pameti“ a podobnym – kdyz si clovek koupi telefon rozumne kvality, tak tohle fakt neresi. Mam tak vykonny telefon, ze tohle proste neresim a at na nem delam cokoliv, tak ho to nijak moc nezatizi. (To nema byt chlubeni se:-))

                      Jinak plne souhlasim s mapovou navigaci na papire :-) Sam nemam rad elektronicke navigace, ackoliv ji jiste v mobilu mam, tak jsem ji jeste ani nespustil a nehodlam to delat..

                      Btw, k tarifu – bezne se da vyridit tarif za 500kc s neomezenym volanim po CR + nejaka ta data (ted jsem to zarizoval kamosce, za 500 ma neomezene volani + sms + 4GB dat, coz je az az na takove to bezne pouzivani). Obvykle staci zavolat napriklad do O2 a rict jim, ze mas tarif od Vodafonu a kdyz ti daj neomezenej tarif za 500, tak k nim prejdes, protoze Vodafon ti to same nabizi za 550. Ci neco takoveho. Ja to u manzelky timhle zpusobem stlacil na 450kc za neomezene volani + sms + 500MB dat u Vodafonu, coz by ti evidentne uplne stacilo…

                    7. Tak je pravda, že jsem se o chytré mobily zajímal před lety a tehdy jsem poznal pár lidí, kteří to takto měli a od té doby mám u „chytrý mobil“ červený křížek jakože nic. Ale po pravdě řečeno, pořád mi zbývá další argument – nabíjení jednou týdně, i když si tím svítím na čtení pohádek dětem. Já si prostě důvod najdu. Mám přes pět let jeden mobil, záda tedy pojišťuji izolepou, ale i Cimrman měl drobnou povahovou vadu – byl to drobný škudlil :-)

                    8. Ale to je v pohode, sam tohle zcela chapu :-))
                      Jen jsem chtel vyvratit takove ty obvykle myty, ze co uzivatel chytreho telefonu, to debil a ze je to jenom na facebook a jinak k nicemu :-)
                      Ono je to jak s TV – dneska je desna moda tvrdit, ze TV je uplne na hovno a lidi co na to cumej, jsou uplni idioti…

                    9. Tak vono i mezi policajtama se jistě najdou vcelku rozumní lidé :-)

                    10. Nenajdou, jsou to všechno zmrdi!!! Jejich rodiče byli zmrdi a jejich děti jsou a budou zmrdi.

                    11. Já znám pár docela dobrejch policajtů … a jejich rodiče a děti zmrdi nejsou.

                    12. Re: Lojza
                      15.9.2016 v 9:13

                      :-) Jo, moje zena, Jihoceska, kdyz mne, Moravaka, poznala, neustale rikala, ze jsme hrozni ozralove. Postupem casu pochopila, ze je to jen o mire alkoholu. Ja osobne zadneho ozralu na Morave neznam, tri lahvinky dobreho bileho na osobu jsou jako dobry zacatek vecera ;-) Trvalo to dvanact let, ale dnes uz moje zena take rika, ze na Morave zadneho ozralu nezna.

                      Podobne s temi mobily. Ano, oni si nemysli, ze jsou debilove. Jen jsou stale on-line na Twitteru, FBucku, neustale jim z toho hraje nejaka mp3, vecer s tim stale na neco sviti, vyrizuji sms s lidmi, ktere v znivote nevideli a neuvidi, na normalni dotaz na neco zcela normalniho reaguji tasenim mobilu a listovanim v Google… proste -> zcela normalni lidi :-)

                    13. Ja znam moravaku – alkoholiku docela dost.. Napriklad muj tchan, bezne da flasku-dve tvrdyho denne, kdyz na to prijde a zrovna nema dnu ci podobnou nemoc, kdy se musi krotit.
                      A ano, nemyslim si, ze jsem debil. twitter nepouzivam, fb nepouzivam, mp3 z toho neposloucham. Presto mam „chytry telefon“ a jsem za to rad – minimalne z toho duvodu, ze se na tom podivam na www stranky v pomalu stejne kvalite, jako na beznem PC.
                      Moje manzelka FB ma…nemyslim si, ze by to byl debil. Jako ja chapu, ze za „nasich mladych let“ bylo vsechno lepsi, nebyly tuhlecty fejsbuky a twitery a mobily a deti byly asi tak 2845x chytrejsi, nez dnes, meli 254435x vice pohybu a vubec dneska vsichni jenom fetujou, poslouchaj desnou hudbu a cely svet do dvou generaci skonci…

                      Chapu, ze jsou na svete natolik omezeni lide, kteri si to vazne mysli…nevidi si ani na spicku nosu a nepamatuji si uz, ze kdyz byli oni mladi, tak uplne stejne mentorovaly generace jejich predku.

                    14. Jo, to je další věc, když si někdo z rodiny vezme na hajzl mobil, tak tam nedělá, co by měl, tj. sral, ale hraje pokr… a před hajzlem se dělá fronta.

                      Mobil, že dělá lepší fotky, než foťák? S tou pidioptikou? Snad když jsou dobré podmínky, tak můžou být srovnatelné, ale jinak… a opět, není nad to, když má někdo s sebou jak foťák, tak mobil, takže všechno fotí dvakrát a ještě otravuje „uděláme si selfíčko“ a pak, místo aby se věnovala rodině, tak si hodinu hraje s telefonem, aby ty fotky nasypala na fejsbůk hned a mohla se koukat, jak jí to lidi lajkujou.

                      Pokud jde o navigaci, v autě mám už celkem starého garmina. Na výlety si ovšem beru papírovou mapu, což obvykle znamená vytisknout si ji z mapy.cz – vytisknu si turistickou verzi přesně toho místa, kam jedu. (Pravda je, že kdybych dělal geokešing, jako jeden kamarád, bez GPSky bych se neobešel. Když hledáte kešku, musíte jít přesně na souřadnice a ty z papíru poznáte blbě.)

                    15. Podivej se na Huawei P9, jake dela fotky.
                      Jiste, nebudou asi lepsi, nez z fotaku za 50 tisic, ale rozhodne jsou lepsi, nez z meho 4-5 let stareho Canonu, co me stal asi 5 litru.
                      Pokrok nezastavis, no….dneska ty mobily fotej tak dobre, ze si rikam, co to je a kouzla a cary:-)

                    16. Tady ten foťák v huawei P9 spíš pohaněli a přesně tam píšou, co jsem čekal – za dobrého světla OK, jak je světla míť, tak kvalita jde dolů:

                      http://mobil.idnes.cz/recenze-huawei-p9-0ef-/telefony.aspx?c=A160519_145743_telefony_vok

                      A kdyby sis dneska koupil foťák za 5 litrů, tak by jistě taky dělal lepší fotky než ten 5 let starý.

                    17. „Celkově není nutné foťák zatracovat, patří mezi ty velmi dobré a s řadou uživatelských možností, jen nedostojí některým slibům.“

                      Jak rikam – -ten fotak foti pekne, pokud ho pouzivam na „takove to domaci foceni“…

                    18. Říkáš si to správně. Za prvé obrovský pokrok v čipech (co do času) a za další ta kouzla a čáry – kompakty to dělají také. Protáhnou si fotku interním fotolabem, protože ví, co přibližně chceš vidět, přeberou si šum, kontrast, dokonce něky umí softwarově odstraňovat nečistoty, odlesky, vady objektivu – soudkovitost, vinětaci…, prostě cvak – ale Ty nevidíš to, co vylezlo z čipu, ale to, co Ti počítač připravil.

                      Podívej se na histogram fotografie se zrcadlovky (zubatý skalnatý horský hřeben) a z kompaktu (zřejmě i mobilu) – oblé hřbety nízkých kopců. Fotka z kompaktu tak často bez editace působí jako „hezčí“ – zatím co ze zrcadlovky vypadává taková, jaké to tam bylo. To spousta lidí zklame – člověk vidí rozzářený podzimní les a chce, aby byl úplně super. A mozek i kompakt mu to splní.

                      Výborná cesta k foťákům, co se budou rozhodovat o tom, co s nimi jde vyfotit a co ne, případně fotku cenzurují a upraví i za pochodu. Kamarád má kompakt a prý i RAW už je prolezlý editací vad objektivu (pochopitelně potom ten objektiv stojí zhlomky, možná odmocniny, toho, co by stálo dokonalé sklo). A je pochopitelně i lehčí. Ale – je to tedy ještě RAW?

                    19. „Podivej se na Huawei P9, jake dela fotky.“
                      To je vtip?

                    20. Pro nas, co fotime deti v zoo a podobne „hodnotne“ fotky je to uplne super a ty fotky z toho jsou pekny.
                      Samozrejme pokud nekdo chce fotit umelecka dila, pouzije fotak k tomu urceny

                    21. Lojza 15.9.2016 v 9:52

                      No fotky jsou z toho pěkný do chvíle, než stejnou uděláte s něčím, co má víc než jednu čočku přilepenou na čipu. Spíš je to tak, že kdo chce „fotky“ na ksichtoknihu nebo si je prohlížet na pěti palcích, použije mobil k tomu určený.

                    22. Ja na ty fotky koukam na 27 palcovem monitoru a prijdou mi super..

                    23. Re: Lojza
                      15.9.2016 v 9:25

                      Lojzo, prumernou fotku typu „Anco, stoupni si tadle k tomu stromu a ja te zvecnim“ muzu udelat i papirovym Dirkonem, to je fakt. Ale co treba makro? Nebo regulace hloubky ostrosti? Nebo extremne rychle sportovni snimky? A to se stale bavim jen o digi, nebudu do toho radeji tahat film.

                      Optika neni na fotaku pro prdel. Pokud chces od fotaku vic, nez jen „cvak a je to, nejak to vypada, no… mozna se na to nekdy podivam, ale hlavni je, ze tech fotek mam za odpoledne 400 a nic to nestalo“, tak to proste s telefonem fakt neudelas.

                      Ale mas pravdu v tom, ze je fura lidi, co jim prumerny vysledek staci. A to plati nejen u fotaku, o tom je proste cely konzum.

                    24. Hmm, a koukal ses nekdy na to, co ten telefon umi a jak foti?
                      Bavim se o Huawei P9 (manzelka), ja mam P8 a I tam je ten fotak dost dobrej.

                    25. Tady ještě někdo pamatuje Dirkon? Měl jsem ho … a ty chvíle ve tmě v koupelně, při vyvolávání fotek …

                    26. Re: h72
                      15.9.2016 v 19:05

                      Jasne, Dirkon jsem spachal pro prdel, akorat jsem tu dirku pred propichnutim prelepil alobalem, bo jsem moc neveril v jakost toho papiroveho otvoru. Vyplatilo se.

                      Prvni muj kinofilmovy fotak byla ruska „Smena 8M“, predtim jsem delal na Flexaretu a prece jen ty snimky vychazely draz a krome toho jsem sehnal rusky zvetsovak za 80 RBL, ktery byl do kufriku, ale umel jen kino a 16 mm. Takze jsem sel do kina. Na domaci fota to stacilo a proto pak i ten Dirkon, to byla takova sranda… ja jsem vlastne z ABC slepil kdeco.

                    27. Sysop 15.9.2016 v 18:50

                      Obávám se, že to nezlomíte. Zase na druhou stranu, rychlé selfíčko zrcadlovkou na tyči neuděláte:).

                    28. Ono neni co lamat…zeptam se uplne stejne – videl jsi, jak ty fotaky na tech mobilech, o kterych jsem psal, fotej?
                      Jasne, kdo chce delat nejake super super fotky, koupi si na to nejakej fotak za 50-100 litru.
                      Ale pokud cloveku staci bezne, normalni fotky, tak je na case se smirit s tim, ze dnesni mobily zacinaj mit ty fotaky tak dobre, ze se plne vyrovnaj kompaktum.
                      Proste to tak je.

                    29. jen pro upřesnění — máte pravdu, ale máte ji jen v pravé poledne a pár hodin okolo. Jinak za pár švestek (a jablko) se dá koupit kompakt s 4:3 či APS-C čipem a se světelností 1.7. Určitě netrumfne zrcadlovku, to je jasné, ale pokud s sebou nechci tahat činku, tak je to zajímavý kompromis, a kterému se mobil prostě nevyrovná.

                    30. Viděl jsem fotky z mnoha mobilů. Jo na udělání obrázku to stačí, také občas nějaký udělám.

                    31. Re: kat
                      15.9.2016 v 20:22

                      Ja netvrdim, ze telefon nemuze fotit. Muze. I v Kauflandu koupim spekacky v akci, kterymi se lze nasytit. Co bude potom a jaky gurmansky zazitek to byl predtim, to uz je jina story. Ale kdyby to lidi nezrali, Kaufland by to neobjednaval. Takze jist se to da. A o tom to je. Ja to ale nekupuju, mam totiz rad opravdove spekacky.

                    32. Re: Lojza
                      15.9.2016 v 19:20

                      Jojo, s tim plne souhlasim. Kvalita fotografii z mobilu uz temer odpovida kvalite fotografii z kompaktu. Tim nastesti nefotim. Moje zena si jeden kompakt koupila a prvni problem, na ktery narazila, byla baterie. Po dvou letech ta LiOnka sla srat, jiny typ clanku tam strcit nejde a nova stoji pomalu tretinu ceny fotaku. Dobrej vymrd.

                    33. Re: kat
                      15.9.2016 v 19:12

                      Nevim jak ‚selficko‘, ale autoportret delam ze stativu celkem casto a bez problemu. Alespon to ma nejakou stabni kulturu a ne, ze na snimku neni jedina rovna linie, vsechno nekam pada a stredem obrazu jsou jen xichty a k nim ruka s tyci. Je to veci vkusu, nekomu to holt vyhovuje.

                    34. No já také nevím jak selfíčko, neb jsem žádné zatím nedělal:). Ale pokus by to byl zajímavý. Jen se obávám, že uchycení k tyči nebude s aparátem kompatibilní.

                    35. Re: kat
                      15.9.2016 v 20:34

                      Ovsem, vozik za Skodovku od Agadose take neni lze zaprahnout za LRko a naburacet s tim do lesa, ze…

                      Tycka je proste k mobilu pro tvorbu velkeho mnozstvi prumernych, az podprumernych fotografii. To vetsine lidi vyhovuje.

                    36. mezi těmi co s nimi chodím na vejlety po horách (s lanem, pěšky, na kole…) jsou v zásadě 4 skupiny: 1. úplný ovce co se nechají vodit a netuší, co je to za kopec, v které horské skupině, kudy bude sestup a možná tak tuší ve kterém jsou státě, podle jazyka, kterým se mluvilo v údolí, 2. navigátoristi, kteří vyrážejí vybaveni výborným připojením a postahovanými mapami, ovšem jaksi pravidelně zapomínají mít ten gerét nabitý, a pak nejsou schopni za jasného počasí v pravé poledne určit sever, 3. papíráci, co mají papírovou mapu ať už poskládanou nebo staženou a busolu, a ti zpravidla fungují velmi dobře, akorát na tu mapu co tři minuty čučí a 4. indiáni, kteří si tu mapu prohlídnou doma nebo cestou v autě, a pak ji sice mají v kapse, ale nepotřebují ji, protože si to prostě pamatují a je jim to naprosto jasné. a jak to sleduji, indián zdegraduje když kouká na mapu moc často (třeba proto že se jeho drahá polovička co tři minuty ptá kde na tý mapě jsme a strká mu mapu pod nos) a stane se z něj papírák. papírák používáním krabičky zblbne a neurčí sever a je z něj navigátorista. navigátorista se vybitím baterek mění v ovci.

                    37. Byl jsem papírák do doby, než jsem začal nosit hodinky s výškoměrem. Potom jsem zjistil, že pro přehled o rychlosti posutpu a jeho predikci potřebuji právě tu aktuální výšku, protože mapu si celkem pamatuji (včentě zhruba kót) a kupodivu jsem z ní v 80% případů provnával podle detailů aktuální výšku.

                      Takže jsem se dost poindiánštil i v terénu (jen čumím na ten výškoměr pro kontrolu rychlosti postupu, bo pokud nejdu sám, tak stejně většinou plánuji postup). Na silnici jsem indiánštil většinou, protože na dálkách mě navigační body docela zapadnou do paměti.

                      Teď jsem tedy v domácím vězení, ale doufám, že to zlomím. Už děláme obklady a nejmladší je na půl cesty k opuštění plínek. Kamarádi mají už nějakou dobu také své cely, ale já jsem zjistil, když mám vycházky si s kopcích slušně popovídám i sám se sebou, jenom přes ledovce prostě lanové družstvo nevytvořím…

                    38. Ty optimistické prognózy stran průběhu stavebních prací, pane kolego, ty Vás ještě neopustily? :-)
                      Znal jsem jednoho, sedával u Marušky u stolu napravo od dveří a obvykle hovořil sám se sebou. Někdy se ta jeho já i pohádala navzájem. Nevím jak pokračoval, když jsem se odstěhoval, už na tom byl dost špatně, hádám, že skončil v Jihlavě na kopečku.

                    39. byl jsem letos s rodinkou na alpském odstředivém víkendu, a zase jsem si chvilku připadal skoro mladej a svobodnej, pěkně ta zvěř pelášila do kopce, i tou (lehkou a přehlednou a položenou a vyborhákovanou) stěnou někam nad chatou vylezla, a nakonec nechtěli z hor. ještě tři roky vydržet, a bude to zase dobrý!
                      a tajnej tip pro forty vycuclé stavbou z úspor – do sedmi let věku je při rodinném členství v alpském spolku na chatě pod modrým ledem nocleh i polopenze gratis.

              3. No to je přesně. Když se vše povede, málem Ti nikdo ani nepoděkuje, natož tak aby se optal, zda není něco dlužen.
                Ale nedej bože, když se nepovede. Během půldne je z Tebe na malém městě či dědině ten nejneschopnější babrák, babky v protisměru na chodníku si budou odplivovat, jak kdyby potkaly samotného Antikrista :-)
                Ale až se zas něco vysere, s čím si nebude nikdo jiný vědět rady, je okamžitě vše zapomenuto, nadosmrti dobrý – jen se na to prosímtě pojď „podívat“. Jojo, všude stejný.
                A absolutně nejnevděčnější práce je pro příbuzné či rodinu. To je snad ještě horší. Tam se úplně automaticky předpokládá, že to zvládneš, šak si kurva /inženýr, průmyslovák/, tož to musíš umět!!

                1. Proto se odstěhujte do paneláku a máte klid jako já.

                  1. Re: Panelakovej Picus
                    14.9.2016 v 14:51

                    V panelaku jsem zil 20 let. Curak nahore mel socialisticke parkety, takze znam presne kazdy jeho krok. Dole kunda neumela pri vareni zapnout odsavani, takze jeste ted si pamatuju ten pripalenej olej, co na nem delala svoje blafy. Vedle meli sousedi 3 nevychovany deti. Pred barakem mi slohli auto i motorku (motorka privazana retezem k zabetonovanym kotvam), u telefonni budky se rvali pubosi, naproti bydlela cikanska rodina, ne, dekuji, stacilo, nechci.

                    Tady na Sumave nezamykam ani barak, kdyz jdeme do lesa, auta nezamykame vubec. Je tu klid a s nikym se nehadam. Na jednu stranu soused vzdaleny 200 metru, na druhou kam oko dohledne, jsou jen moje pozemky. Nestezuju si.

                    1. Tento luxus ale funguje jen když si můžeš dovolit skoupit okolní pozemky. V 99% se lidi přestěhujou na běžnou vesnici, „protože tam je klid“. Jenže v běžné vesnici ráno kokrhají kohouti, kdykoliv během dne štěkaj psi a večer se mrouskaj kočky… ale hlavně tam furt hučej sekačky na trávu, křovinořezy, nůžky na stromky, fukary na listí, cirkulárky a když někdo staví (a tam furt někdo staví), tak míchačky, sbíječky, vrtačky a bagry. Nebo si tam soused pustí na plný koule rádio s dechovkou. Jo, je tam klid. Přes týden, když jsou všichni v práci.

                      A jak to smrdí, když v topný sezóně všichni zatopěj v lepším případě hnědým uhlím a v tom horším petkama a dalším odpadem, to si každej umí představit.

                      Ale samozřejmě „do paneneláku bych už nešel, bejt zavřenej mezi čtyřma stěnama a jenom čumět na televizi“ – ale panelák není vězení, lidi můžou kdykoliv ven a taky ven chodí. Když už nikam, tak aspoň do parku. Nebo rovnou někam vyrazit na výlet. Člověk na to má čas, protože nemusí sekat trávu, stříhat stromky nebo natírat okapy. (Pokud si teda dotyčný nepořídil zahrádku v zahrádkářské kolonii, aby tam pak jezdil otročit, protože „musíme posekat aspoň trávu, co by si o nás jinak pomysleli sousedi“.)

                      Bydlel jsem v paneláku, ale takové utrpení, jak popisuješ, to nebylo.

                2. Nebo naopak – někdo z rodiny pro tebe něco udělá, totálně to dojebe a ani ho nemůžeš nakopat do zadku, protože on to chudák dělal ve svým volným čase a za pár korun (nebo rovnou zadarmo)… a nejpitomější je, když je to někdo z rodiny tý paní, co s ní bydlíš, protože tomu nemůžeš říct už vůbec nic.

                  Kšeftům v rodině se vyhnout. A nepůjčovat peníze.

            2. Dobře jsem se zasmál, díky!

              1. Té extchyni s huskym.

          3. Re: Lukas B 14.9.2016 v 11:21

            I to se pomalu mění k lepšímu. Je fakt, že když jsem začínal na konci minulého století, řada lidí byla přesvědčena o tom, že porada je popovídání a platit by se za to nemělo. Dnes se to již neslyší.

    2. To je pravda, ale „skrytými jemným vazbami, všechno tam souvisí se vším“ a vím o vesnici, kde lufťáci dlouhodobě drželi nad vodou místní krámek.

      1. no, a pak je ohromný rozdíl mezi českejma (moravskejma, slezskejma) vesnicema a sudetama. v sudetech jsou kulturní a okrašlovací spolky až na čestné výjimky doménou lufťáků čerstvě v důchodu, místní na nějaký boží muka, kapličky, stromořadí, studánky, zkoumání historie obce atakdále většinou kašlou a nechápou proč by tomu mělo být jinak.

        1. Ano, bezpochyb. Nutno ale dodat, ze pristup luftaku ve svych domovinach je uplne stejny. To je totiz ceska natura, bez ohledu na lokaci bydliste.

          V teto prdeli je 80 % lidovcu. Tragedie. Ale krizky jsou vsude udrzovane, kaplicka na namesti prosla loni rekonstrukci, studanky cisti myslivci, o stromy se staraji pozarnici + obec dostala predloni dotaci na zelen, takze se vysadila fura novych stromu.

      2. Nevím, zda jsi byl u nás v Sudetech v místní restauraci. Je opravdu vynikající a to uznávají i lidé, co jsou zvyklí na velká města a kvalitní podniky*. A takovou restauraci tu máme jen a pouze proto, že tu máme spoustu Holanďanů.
        ___
        *  je legrace koukat na reakce některých lidí, kteří tam se mnou zpočátku jdou jen aby neurazili.

      3. To je jižní Morava tak diametrálně jiná?
        Protože to, co tady popisujete nejen Vy, ale i ti, co na Vás reagují, beru jako naprostou samozřejmost.

        Jo, na Brňáky se nadává, ale taky je díky nim kšeft a taky pomohli s rozvojem obce po sametu, kdy ta dědina byla tragická. A pokud porovnám okolní dědiny, tak to kvete všude.

        A to vím, že například v „naší“ dědině je hodně importu z kopanin a třeba Ratíškovic, vedlejší dědina je zase import z jiných částí, ale vesměs tam přínos turismu chápou všichni, byť se často mezi sebou nenávidí (protože jeho dědek před válkou zalehl její babku z vedlejší dědiny – typický příklad Lopeník vs Březová tehdy a Pavlov vs Milovice nyní).

        Proto moc ani nechápu poznámky o Sudetech – protože tohle jsou Sudety…

        1. „Sudety“ na Mikulovsku, kde je země úrodná, relativně nízká nezaměstnanost a do větších měst blízko, to je dost jiný svět než Sudety v Jeseníkách a všude možně v pohraničních horách, kde zdechl pes.

          1. Tím spíš by měli v Jeseníkách luftaky vítat. Můj spolužák je z Javorníku a on sám tomu říká slezská Hana… Nejen pro rovinatý charakter…

            Všude se dá najít. V zimě je na Pálavě hnusné, zatímco v Jeseníkách to musí být ráj.

  4. DF mi prijde ze nechape jednu vec – MC v Praze muze byt u prdele kladenak. Protoze v MC nebydli a nevoli tam. Stejne tak ostravak co se mu nechtelo presouvat si bydliste. Nema volebni pravo v MC. A proto se vedeni MC snazi byt hodne hlavne na ty, co jim zajisti misto i dalsi rok. Jedinej „problem“ jsou mistni zivnostnici – ale tam si myslim ze pochopili politickou zavaznost a ceny jim snizi.
    Jinak parkovacich karet muze byt vic nez mist, ale to jsou specificky mistni problemy (ne modrych zon jako celku) a navic se to casto tyka lokalit kde to predtim bylo jeste horsi, takze pravdepodobne protesty rychle utichnou.
    Ad kamiony – beru to jako vyjebavku Prahy s vyjebanim od statu. A ten boj odnesou mimo jine bohuzel i opravci.

    1. Vzhledem k žalobě to asi tak ezpz nebude, uvidíme.

    2. Snaží se být hodní na místní? Tím že jim zpoplatní něco co měli dosud zdarma? Já myslím že to vůbec neřeší, protože ví že lidi jim to hodí bez ohledu na to co jim provedou. Stačí rozehrát pár třídních bojů typu pražák x středočech.

      1. To je jak s malinama na obecnim pozemku. Mas je zadarmo, ale protoze jsou zadarmo, nekdo je otrha nez stihnou poradne dozrat. Tz. mas zadarmo neco, co mas stejne problem vyuzit. K cemu ti je mit pravo na maliny zdarma ktere nejde preklopit do realnych malin v tvoji hube? :-)
        Stejne to je s parkovanim. V nekterych lokalitach mistni rvali, ze nemaji kde zaparkovat. Sice mohli zadarmo, ale nemeli kde. A modre zony jsou „reseni“. To jak moc budou mistni ne/spokojeni bude zaviset prave na tom, jak moc tam predtim ne/meli problem zaparkovat.

        Myslim, ze i ten nejvetsi naiva by v pripade, ze nema nejmensi problem zaparkovat na ulici, neskocil na tridni boj s prespolnima. Protoze by nechapal o cem se mluvi. Naopak tohle bude fungovat v mistech kde ten problem je (coz treba pro P6 opravdu plati). Myslim ze zastupitele MC nejsou tak hloupi aby vyvolavali problemy tam kde nejsou, kdyz existuje dost realnych problemu na kterych se jde prizivit. Proto IMHO neni velka ochota zrizovat zony v cele P8 nebo cele P9, protoze ty okrajove casti timhle netrpi a vedeni MC tusi, ze by tim lidi akorat nasrali a nemohli by jim prodat nic pozitivniho.

        1. Použiju tvůj příklad. K čemu ti je platit za maliny, které nešlo překlopit do reálných malin v tvé hubě ani když byly zadarmo?

          1. Uvidime na kolika mistech bude problem s tim, ze rezidentu bude prilis mnoho. Samotny fakt ze pocet vydanych karet > pocet parkovacich mist jeste nemusi znamenat zasadni problem (lide se budou mijet, budou mit karty i pro auta parkujici v garazich/zahradach apod.). Naopak v miste kde bude pocet karet < pocet parkovacich mist muze byt problem kvuli odlisnostem v lokalni hustote lidi/parkingu v ramci ctvrti.
            MC to stale muze zkusit prodavat jako "predtim to byla katastrofa zaparkovat, po zavedeni zon to stale neni idealni, ale situace se zlepsila". Aka predtim jste meli jednu malinu rocne zadara, ted mate vanicku malin za penize.

  5. Ignorujete fakt, že to město ve skutečnosti hraje potichu ještě o jiné příjmy, a to jsou ty co dostane za trvalého obyvatele. Zóny totiž donutí spoustu lidí si přepsat trvalé bydliště do Prahy, a města dostávají do rozpočtu peníze „na hlavu“, což je nepletu-li se něco kolem 20 000 Kč ročně! No, a těch lidí co si v důsledku tohohle přepíše bydliště bude určitě pár tisíc, tedy pár desítek milionů pro město.

  6. Nedostal jste naplocho mečem?

  7. clanek mi mluvi z duse, zrovna vcera jsem se bavil se stastnou obyvatelkou nove modre zony…
    co by za to lidi z Kladna/Slaneho dali, kdyby se k nim kazdy rano cela Praha nahrnula do prace…

    to by pak totiz Kladno/Slany bylo prosperujici velkomesto a Praha regionalni dira

    nema cenu chytat me za slovo, chapu omezeni i dusledky, ale za pateri te myslenky si stojim

  8. Zpoplatnění parkování na veřejné komunikaci je naprosto v pořádku. V podstatě jde o zábor. Je jasný, že si vohnoutsvo myslí, že na to má nárok zdarma a nejlíp přímo před vchodem do paneláčku. Problém je v provedení zónama, které je stejně pitomé jako parkování zdarma. Podle mě by majitel komunikace měl rozhodnout kolik bude stát parkování auta na veřejné komunikaci a to vymáhat na každém bez rozdílu (tedy zda tam má/nemá nějaké bydliště nebo provozovnu).

    1. Dejme tomu „regulovat parkování na veřejném prostranství, pokud je míst nedostatek, je v pořádku“, ale obecně hned vše zpoplatňovat? V tom případě zpoplatněme i jízdu, chůzi a vlastně vše, co se na veřejné komunikaci odehrává, protože jde přeci také o dočasný zábor… Když dýcháme vzduch, taky ho vlastně zabíráme.

      1. To by mělo být na každém majiteli komunikace, jízda samozřejmě zpoplatněná je (silniční daní,spotřební daní a DPH z paliv), ať se sám rozhodne zda zpoplatnit nebo ne (stejně jako např. Lidl parkování nezpoplatňuje, ale třeba Paladium ano), ale každému stejně.

        1. No, kdyz jsme u toho – proc kazdemu stejne?
          Proc bych jednomu zakaznikovi nemohl neco prodat za 1 korunu a jinemu tu samou vec za 100 korun? To moc nechapu…

          1. Můžeš, pokud se rád soudíš.

        2. SíEnEn, a můžete mi vysvětlit, kam ta cesta ke zpoplatňování všeho vede? Já vám to řeknu: je na to potřeba spousta úředníků, spousta policajtů, spousta aut s kontrolním systémem, rozesílačů složenek za pokuty, prostě spousta budižkničemu potom má co dělat. To je opravdu výborná cesta k prosperitě. Myslel jsem si a myslím, že stát a obec má poskytovat občanům servis, a ne je pokutovat daněmi za cokoliv. Každý rok zaplatím kolik set tisíc na daních a pojištění plus spotřebních ad alších daních za všechno možné, a ˇproč bych měl ještě platit za to, že lze někam postavi auto? A to ještě k tomu v Praze, kde se polovina obyvatel vozí zadarmo v MHD s dotací 12 MLD, kterou platím zase já jakožto daňový poplatník, který oproti důchodcům klopí daně a ještě jednou jízdné. A teďka bude poplatník klopit ještě řemeslníkovi, až k němu přijdede, aby mohl zaparkovat. Tohleto volání, ať si stát/obec zpoplatní kdy chce co chce, a občana potom pěkně zkontrolujeme a pěkně obereme o daně nebo pokutu, to je kombinace Babiše, socanů a komunistů, kteří vždy vědí, co je pro občana dobré a jak ho pěkně obrat o peníze.

          1. Kdybych byl majitelem komunikace kde lidé mohou a chtějí parkovat tak bych parkování zpoplatnil, proč by to samé nemohl udělat jiný subjekt?

            1. Fajn, a kdo je tedy majitelem komunikací v Praze? Magistrát, město, Městské části, nebo kdo. Nemyslím „SPRÁVCEM“, ale MAJITELEM“?

              1. Není to napsané v katastru nemovitostí?
                Je.

                1. je a není, protože v katastru je sice uvedeno, že některé ulice u nás jsou v majetku obce a jiné zase v majetku magistrátu, ale kdo je obec a kdo je magistrát? Ne, ty vedlejší ulice opravdu nepatří naší starostce a ty hlavní Krndě. Dokonce nepatří ani radě. Ačkoliv Krdna už tak nějak zapomněla, že město není její.

                  1. a ještě jsem zapomněla na jednu opravdu důležitou věc, protože ani Krnda a ani naše starostka by nebyly schopné ty majetky, které jsou zapsané v katastru jako majetek obce a magistrátu udržovat ze svých vlastních finančních zdrojů. A i kdyby nakrásně byly jejich majetkem, tak by se jim rozhodně nepodařilo je tak výhodně zpeněžit bez těch zákonů za zadelí, které umožňují odrbat místní až na dřeň. Takže kdyby tyhle dvě krasavy měly v majetku komunikace, tak by se musely jinak točit, aby na tom něco vydělaly.

                    1. Majetek Hlavního města udržuje příslušný odbor Magistrátu HMP. Nechce si mi v pražském guláši kvedlat, ale je to obdoba odborů správ majetku města, regionálního rozvoje a podobných odborů v jiných obcích.

                  2. Je.
                    Ulice a veřejná prostranství jsou v majetku Hlavního města Prahy.
                    Příklad: Vinohradská třída, ulice Blanická, Polská…
                    Některá prostransví jsou v majetku Hlavního města Prahy s tím, že správou je pověřena městská část Praha 2.
                    Příklad: Riegrovy sady.

                    V majetku Magistrátu není nic. Stejně jako v majetku našeho ředitele, jednatele a prokuristy není nic, ačkoliv podnik řídí a s jeho majetkem nakládají.

                    1. To: ygorek – Hej počúvajte Kefalín, a čo si vy predstavujete pod takým pojmom „Hlavní město Praha“?

                      Za vlády komunistů platilo, že „obec, město“ tvoří lidé, kteří tam žijí. Nevím, zda to platí i dnes, ale asi ano, pokud si to „město“ někdo celé nezprivatizoval. Analogicky mi z toho vyplývá, že „Hlavní město Praha“ = občané žijící v Praze. Tedy majitelem všech komunikací (a všeho kde je uvedeno majitel: Hl.m.P.) jsou občané tam žijící. Takže občan si má zaplatit za užívání části něčeho, jehož části je spolumajitelem. Nezdá se Vám to trochu podivné?

    2. Máš svatou pravdu. Vždyť oni si to zaplatili ze svých daní a ještě by na těch silnicích chtěli ty debilové zdarma parkovat. To je drzost. vZaplatit to musíš, ale využívat to je výsada.

    3. „Podle mě by majitel komunikace měl rozhodnout kolik bude stát parkování auta“
      S tím plně souhlasím – ale město ani stát nejsou v pozici „majitele komunikace“, jsou pouze v pozici správce majetku občanů. A ti platí daně právě na to, aby ten správce fungoval a spravoval. To že se někteří politici a představitelé už natolik odtrhli od reality, a představují si že jsou něco jako neomezení panovníci je samozřejmě věc druhá, ale na faktu to nic nemění.

      1. Město je úplně stejný majitel komunikace jako je majitel komunikace Lidl u svého obchoďáku.

        1. To je sice pravda, ale také musíte dodat, že město je subjekt tvořený obyvateli města. Nic proti tomu, aby město vybíralo poplatek za parkování, pokud takový skutečně potřebuje pro údržbu a investice do parkovacích míst. Ale nemá co omezovat své vlastní obyvatele.

          1. Většina obyvatel/voličů je ve stejném postavení k městu/obci jako minoritní akcionář k a.s.(cit.: „Akcionář s méně významným počtem akcií společnosti, nejednající s jinými akcionáři ve shodě, která by mu zajistila majoritní postavení.“)

            1. Příměr k akciovce není nejvhodnější. Akciovka je podnik, který má vytvářet zisk, oproti tomu obec by měla být o správě majetku (případně jeho rozvoji) a cílem určitě není (nemá být) vytvářet zisk dojením vlastních obyvatel. Jenže to se nějak v tom socialistickém chlívu vytratilo.

              1. Tak docela špatný příměr to také není. Minoritní akcionář v podniku, kde akcie jsou obchodovatelné jen obtížně, fakt není daleko od obyvatele obce či města. Odchod je vždy spojený se ztrátou. Rozdíl je ale podstatný v tom, že majoritní akcionář si musel akcie nějak koupit a má zájem na jejich zhodnocení, ergo jeho řízení nemůže být až taková katastrofa pro firmu, byť ostatní akcionáři z toho nemusí vidět mnoho. Vedení obce se namísto toho volí a nemá na jejím chodu přímý majetkový zájem, často proto zastupitelstva jednají hloupě a iracionálně. Bylo by fajn alespoň umožnit snazší rozdělování obcí, případně přechod pod jinou správu, a starosty jako najaté profíky, vůči nimž bude zastupitelstvo mít roli zaměstnavatele a dohledu, ne nutně starosty z řad zastupitelů, jak je tomu dnes. Profík by si alespoň budoval jméno a kariéru, neriskoval by ji pro nějaké drobné.

                1. Drobný detail je v tom, že u obce neexistují pojmy minoritní a majoritní. Pokud bychom to přirovnali k akciovce, tak má každý obyvatel „stejný počet akcií“. Obec sama o sobě nemá akcii žádnou.

                  1. Na to se dá říci jediné: No a?

                    1. Tak nic.

  9. Kdyz ono to bohuzel asi neni tak, ze „si ovce nechaj libit“. Prvni den platnosti zon jsem rano potkal na chodbe vylozene rozzarenou sousedku, ktera mi hlasila „Jdete se mladej pane podivat, no jen jdete! Prazdna ulice! Nojo, uz nam tady z toho nebudou delat parkoviste!“ Mela pravdu, mezi devatou a sestnactou hodinou skutecne je ulice prazdna. Zbytek casu je vse pri starem, porad neni kde parkovat, jen holt ted za 1200. Co me na tom celem ale zarazilo je, ze baba je mozna jedina z baraku, ktera nema auto :) Ale to stesti co z ni salalo, nekteri proste milujou kdyz jinemu neco zatrhnou. Btw, kdyz jsme u tech ovci, vidam v Praze cim dal vic celkem prumerne upravene damy, ktere maji reminek od kabelky vyzdobeny takovou tou srolovaci reflexni picovinou. To uz mi prijde fakt jakoze „beeee“…

    1. Přesně tak, taky jsem na to slyšel pět chválu jen lidi bez auta.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017