Modré zóny a vidláctví – další pohled - zpět na článek

Počet komentářů: 167

  1. A ještě pokud jde o přístup obyvatel zóny, asi se není čemu divit, že pokud oni museli vysolit poměrně velké částky za karty, navíc bez záruky, že skutečně budou mít kde parkovat, asi nebudou nadšení z toho, když tam někdo jiný parkuje zadarmo.

  2. Narodil jsem se v Praze 2 a bylím zde celý život, přes 35 let. Parkovacím zónám rozumím, zvláště v oblastech centra (Praha 1, 2, 3, …8 karlín), jestli musí být konkrétně přímo zrovna na Jarově, na šestce, nebo ne, může být k diskusi, stejně tak ceny apod.; celkový záměr ale podporuji, jak jinak to totiž řešit.

    To že autor článku ze sebe udělal poměrně solidního kašpara už tu rozebrali mnozí (Nejlepší souhrn asi Joker). Platí tááákovýhle daně a má tááákovýho ptáka a tááákovej barák a metro mu smrdí, ale nemá dvě kila na tágo a 50 za hodinu parking je drahota… no jasně… spíš je to kára na lízačku, barák na hypo, dluhy až nad hlavu, manželka na prachy a pod most jeden úkrok vpravo. Přitom kancelář v centru s rozměry nikoli nesrovnatelnými se záborem jeho dopravy v klidu stojí na měsíc, co parking pro „přespolního“ na rok – o zahrádkách, „áčkách“, apod. ani nemluvě.. Ale to je celkem jedno.

    Lepší nadpis článku by byl „Vidlák modré zóny“. Krásně totiž ukazuje rozdíl myšlení mezi lidmi navyklými žít a pohybovat se ve městě a maloměštáky/vesničany.

    Já jsem zvyklý jezdit metrem odmala a že by to tam smrdělo se mi nezdá, naopak tam bývá celkem průvan. Několik lidí z rodiny a blízkých přátel dělá hodně přes mega čistá ruka ročně a normálně jezdí metrem, tramvají a nikomu na tom nepřijde nic divného. Cesta autem může být v konkrétních případech rychlejší, v pruměru to přes den vyjde celkem na stejno. Slouží spíš když se něco stěhuje, jede se na větší nákup do makra, na chatu, na výlet, na dovolenou a pod.

    To, že satelitní městečka bez potřebné infrastruktury škol, obchodů, firem, zákazníků a pracovních příležitostí se řeší i v mainstremu už nekdy od druhé poloviny 90. let. Kdo by ale věřil těm sociologickejm urbanistům, nebo co za mudrce tohle zkoumá… jenže pravdu měli. A tohle jsou následky.

    Autor si chce jenom dojet ke klientovi a zaparkovat, zdali je to takovej problém? Já si chci zase po práci jenom dojet do ikei odvézt mámě skříňku a taky si chci zaparkovat až se vrátím. Není dost míst. Naše A co teď s tím.. Kdo dřív přijde? Silnější pes mrdá? B je správně. Akorát autor teď kvičí protože je mrdán. Nedivím se mu. Nechápe, jaktože je on ten slabší pes, protože má tááákovýhle… tůdle nůdle. Jako resident mám určitou politickou moc a tudíž přednost. Pokud je autor tak strašně bohatej, nepostradatelnej a užitečněj, že by se bez něj zastavil Orloj, tak se to nějak vyřeší. Pokud ne, tak smolík. Možná i pro mě, následky si také ponesu.

    Nejraději by si postavil domeček na Petříně s garáží a všude jezdil autem, stejně jako jezdil z Horní do Dolní na ples hasičů s tombolou, pár kiláků. Ale nejde to, chybí mu ta miliarda a takovej laur zase není. Ve městě se prostě žije jinak a to i vyšší střední třída.

    Na druhou stranu si myslím, že spíš dělá z komára velblouda, protože velké množství firem má parkování (aspoň tedy na P2 a P3, kde se pohybuju) vyřešeno – vnitroblok, podzemka, vlastní pozemek, přímo v areálu (Nagano). Na osmičče jak jsou kancelášské novostavby, tak už se s tím taky počítá, to samé Smíchov, Anděl.

    1. Nechat se holit od radnice je tvé ovčí právo. Já to respektuji.

      1. Však jistě, každý máme jeden hlas, dvě ruce a jeden krk. Vy jste v menšině, tak kvičíte. Tím, že budete všema okolo pohrdat a nadávat jim na svou stranu nikoho nezískáte.

        1. Jeden hlas? Jsem v menšině? O čem to píšeš? Nejseš náhodou z radnice? Pouze sem ti napsal že respektuji že jseš ochoten radnici platit. Na žádnou svou stranu jsem se tě získat nepokoušel.

    2. Nechci vam do toho moc krafat, protoze na P2 ziju jenom 30 let. Jenze kdyz vecer po praci prijedete z Ikei, tak ten s kym souperite o misto neni nekdo ze smoulova, ale uplne stejnej borec jako vy.

      1. po zavedení modrých zón, a že už je to pár let se situace s parkovaním, alespoň v mojí lokalitě, zlepšila v můj prospěch a to naprosto neporovnatelně oproti předchozímu stavu. Já jsem spokojen.

        Obchody apod. se tu otevírají a krachují jako na bežícím pásu, každých pár měsíců nějaký. Pořád je ale vše zaplněno.

        1. Já tedy jako Pražák spokojen absolutně nejsem, protože zavedení zón v současné podobě mi odebralo možnost jet autem kamkoli jinam než do těsného sousedství místa, ve kterém bydlím. Nemám problém si parkování zaplatit, jenže když se v každé městské části platí jiným způsobem a platí jiná pravidla, je to dost na pytel.

          Zóna klidně. Jedna celopražská. S možností zaplacení parkování pro přespolní. Za jednu paušální cenu za auto. S možností zakoupení karty i pro lidi bez trvalého bydliště, klidně za jinou cenu než pro rezidenty, stačilo by doložit nájemní smlouvu. Bez progresivního zvyšování cen pro podnikatele, kteří měli tu drzost, že si dřív v dané městské části rozjeli firmu a teď je z nich jenom potřeba vycedit nějaké další peníze. Prostě udělat ten systém použitelnější a transparentnější než je ten současný, kdy jde celkem nezakrytě o dodatečné zdaňování majitelů aut a na řešení potíží s parkováním ve skutečnosti sere pes.

          1. Jaká zóna, jaká celopražská?? Zkuste si v Praze provozovat firmu s vícero techniky vybavenými služebkami, kteří potřebují po městě jezdit a parkovat u zákazníků a večer zaparkovat u sebe doma. Informujte se, kolik stojí parkovné v zóně pro firemní auto. Si myslíte, že je firma od dvaceti lidech casná vyhodit ročně půl mega navíc? A to nepočítám mýto, které tu bude co nevidět. Kdo v Praze pravidelně jezdí, činí tak v drtivé většině firemním autem. Tady je zakopanej pes, ne v rezidentech s vlastním autem, kterým vyjedou maximálně v sobotu k babičce na venkov.
            Tedy zóny – možná mimo nejcentrovatější centrum – ne, ne a tisíckrát ne. Opravdu nemusím dělat kšeft Eltodu a pár vychcánkům na magosrátu a obvodních radnicích, aniž bych za to obdržel adekvátní protihodnotu!

            1. Přesně o tomhle byla moje pointa.

              1. Zajímavé. O firmě ve vašem článku nebylo ani slovo. Brečel jste, že autem jezdíte, protože bydlíte v Zakopané Prdeli, socka se vám ekluje a vůbec vyděláváte mrtě peněz, tak na to přeci máte právo. Inu, máte houby.

            2. Zkuste si nejdřív přečíst, co jsem napsal. I já mám firmu, i já mám auto, vím, o co běží. Na druhou stranu uznávám, že firma by si při nákupu aut měla zajistit i jejich parkování.

        2. a kolikrat jste od te doby potreboval remeslnika nebo instalatera? a pokud prece, okolik byl drazsi nez pred zonama?

          trochu mi to pripomina hykani ovci jak bude vyber dani s EET super a jak stat vybere vic penez a bude se moct postavit vic cyklostezek… ale uz tak nejak nechapou, ze ten restaurater neproda svoji ledvinu aby mel na technicke vybaveni, aby mel na zajisteni te administratyvy navic a konecne pokud neveril na DPH a s EET na nej uveri, tak ani tyto naklady navic nezaplati jeho ledvina, ale o to vsechno bude muset vic oholit sve zakazniky, ale tem to asi nevadi, protoze jim to nedochazi.

          1. Parkování mám zajištěno s majitelem vedlejšího domu ve vnitrobloku, pokud si někoho objednám považuji za samozřejmost mu zajisti parkování. S řemeslníky problém v Praze opravdu není. Minimálně jednou týdně mám ve scránce nějaký leták – instalatéři, rekonstrukce, elektrikáři, hodinový „manželé“.

            Hlavně, že každý, kdo má jiný názor je hýkající ovce. Jestli pak Vám dochází, že možná, opravdu jen možná, jste vy ta ovce, co vypásla „obecní pastvinu“ parkování zdarma a teď hýká hladem?

            1. Už to chápu. Ty máš parkování zajištěno a proto ostatní modré zóny a placené parkoviště přeješ.

              1. Platím si kartu a parkuji na modré zóně, vedle ve vnitrobloku je pár míst, které se dají využít právě za účelem návštev řemeslníků a pod.

                Firma si má zajistit parkování pro externisty/zaměstnance na tom nevidím nic zvláštního ani nepochopitelného.

                A ty zajištěné parkování nemáš? Na to si měl myslet když sis ho kupoval.. A když po tobě někdo chce naprosto legitimně zaplatit za zábor pozemku, tak najednou nárok, právo a teď dokonce i dyzškriminááce.

                Samej pravičák podnikatel a machr na všechno, ale jak jde o auta a parkování, tak se odkope takovejch kryptokomoušů, že je to fakt zábavné počtení.

                1. Já jsem pravičák a machr, takže mám vlastní činžák s pozemkem. Všechna moje auta parkují na mém pozemku. Motorky parkují v garáži. Je to jediná garáž široko daleko a není ani dost velká na to aby se do ní vešlo pořádné auto. Ze třech okolních ulic jsem jediný kdo to tak může mít, protože nikdo další tuto možnost vzhledem k zástavbě nemá. Lidi jsou blbci a když ty baráky v roce 42 stavěli, kupodivu je nenapadlo že by si měli udělat místo na stání na pozemku který nemají. Komouš narýsoval jak to bude stát a bylo. Prostě každý nemůže být tak chytrý jako ty. Přesto že mám vlastní parkování, nevím proč bych měl být rád za to že ho jiní nemají, a dokonce chtít aby platili za místo které jim nikdo ani negarantuje, aby následně vybraná částka zmizela mezi firmou která výpalné vybírá a radnicí. Navíc po tom co je stát zkásne o DPH z auta, z paliva..atd.

      2. překvapivě nebo nepřekvapivě (jak pro koho), většinu parkovacích mist v blokové zástavbě širšího centra zabírají „místní“, kteří jezdí každý den „sockou“ a autem jezdí jednou za čtrnáct dní k babičce. někteří (soudě podle pampelišek v dlažbě) vyjedou jednou měsíčně. přespolňáci jsou problémem několika ulic okolo stanic metra a u tramvaje. ono to odpovídá, činžák pět pater, 15 bytů, čelní fasáda 20 metrů široká, vejdou se tam čtyři auta. a co těch jedenáct dalších bytů (kdybych počítal hrubě zjednodušeně co byt to auto), ty dají plecháče kam, he?

        to že auto může užívat veřejné cesty neznamená, že autem je možno po 98% času tyto veřejné cesty zdarma užívat jako parkoviště. to je skoro jako ty čoklaři co mají doma na kanapatach koňopsy a s nimi pilně obesírají přilehlé ulice, zahrady nemajíce. stejně jako vykřikujeme „nepořizuj si koňopsa když ho nemáš kam dát“, můžeme směle deklamovat „nepořizuj si auto, nemáš-li vyřešeno kam s ním“.

        čili neshledávám principielní rozdíl mezi blokováním komunikace parkujícím automobilem, lešením na opravu fasády a zahrádkou restaurace, tedy shledávám, lešení se jinde postavit nedá a na zahrádce si můžu dát jedno točené.

  3. Upřímně – kdyby Praha postavila ta P+R parkoviště, která v 90. letech slíbila při zavádění parkovacích zón v Praze 1, tak mimopražští zvolí pohodlnou jistotu parkování na metru, než nejisté hledání někde u metra. Stačí se podívat, kde nové zóny vznikají a kde se plánují – na metru.

    Dnešní P + R jsou směšná – stačí se podívat na Zličín nebo Butovice, v kolik se těch pár desítek míst zaplní. Nedivte se, že lidi (ze kterých město Praha určitý příjem má) se snaží zaparkovat, kde se dá.

    1. Přesně tak. Navíc z části parkoviště p+r suplují soukromá obchodní centra.

      1. pokud vím, tak i ta nejposlenější víska má cca 10k/rok na residenta paušál + podíl z daně. Takže to parkovné docela odpovídá. Co jsem pochopil, tak metro je jen pro ty socky, co mají 4+1 na vinohradech a pan táákle velký jimy naprosto pohrdá.

        1. Evidentně se chcete poměřovat a Vaše argumenty jsou naprosto směšné. Bohužel už za ty roky podle mluvy poznám, s kým mám tu čest. Pointa je někde naprosto jinde. A urážky mé ženy (výše) si laskavě nechte. Něco, co by osobně bylo naprosto nemyslitelného sdělit. Další konverzace s Vámi nemá absolutně smyslu.

          1. Naše zájmy jsou ve sporu, oba nemůžeme býti plně uspokojeni, protože není dostatek zdrojů (parkovacích míst), tak přichází nějaká forma regulace. Poměřování je prakticky celý Váš článek, poměřujete se rád, nebo spíš povyšujete. Tak nám nezaměstnanejm pražskejm sockám (to je fakt vtip roku) ten svůj blahobyt nevozte. Také z článku poznám, co jste za typ člověka, a mě tedy rozhodně chybět nebudete.

            1. Ano, máte pravdu. Parkovacích míst není dost. A pointa všeho je, že jich není dost proto, že se radnice orientuje pouze na výběr výpalného a omezování. Parkovací domy jsou slibovány od revoluce a nestojí ani jeden. A to je celé oč tu běží. Radnice neřeší problém, pouze ho spoplatňuje. Někdo platí rád (vy) a někdo prostě za neschopnost radnice platit nechce, byť by to byla jediná koruna.

              1. To parkoviště taky není zadarmo. Kolik by stálo aby bylo pořádné? Řekněme miliardu.

                Vzhledem k tomu, že si nárokujete, aby bylo „skoro zadarmo“, tak bůhví jestli by se zaplatili náklady na provoz a údžbu, ale připusťmě, že ano.

                Praha 2 má cca 50k obyvatel, takže to máme 20k na hlavu včetně děcek a pod.

                Pokud by bylo jedno auto na dva lidi, tak to máme 40k. Parkovací karta stojí 700/rok, takže za tu cenu si resident může parkovat skoro 60 let… mě to přijde celkem rozumné. Jak bude vypadat automobilová doprava za 60 let nikdo neví.

                1. Kolik by stálo, by vám asi řekl někdo od fochu, ale miliarda mi připadá trochu moc.
                  Možná se pletu, ale nemá město něco z místně příslušných firem? A v nich kupodivu hákují také dojížděči.

                2. Stálo by několik miliard, pokud by zadavetelem byla zkorumpovaná radnice a v průběhu stavby by se cena třeba i dvakrát navýšila. Já osobně si nic nenárokuji, pouze se snažím nabídnout mou představu řešení, která konečně zdařilo funguje ve velkých městech jiných států. Máme na to jiný názor a tím bych to uzavřel.

    2. Musím uznat, že s P+R to Praha totálně posrala. Na druhou stranu existuje ještě lepší varianta – Praha zaplatí vybudování parkovišť ve vesnicích na hlavních železničních tazích do Prahy. Vetšina kancelářských krys může naprosto v klidu dojet k nejbližšímu vlaku, nasednout a bez stresu dojet až do centra. Vyzkoušeno, příměstské vlaky kolem Prahy jsou celkem srovnatelné se západními standardy a dá se tak dopravovat velmi komfortně.

      Samozřejmě to není samospásné řešení, ale jen jedna z věcí, které by v tomhle město mělo dělat.

      1. Některé vesnice podél železnic znám a mnohé z nich už nějaký ten odstavný parkplatz mají. Problém je, že málokde je na další (nebo na rozšíření) místo. A stavět parkoviště někde na okraji … asi by využití nebylo příliš velké.

      2. A proč by to měla platit Praha? Jako obyvatel Prahy budu chtít, aby se z obecních peněz dělaly akce v rámci Prahy a ne aby se řešilo parkování obyvatel v satelitech a v přilehlých vesnicích.
        To samé s P+R. Ty pozemky jsou téměř kdekoliv v Praze pekelně drahé. Vybudovat vícepodlažní parkoviště také něco stojí + provoz a údržba. Tzn. pokud by to pro parkující bylo zdarma, tak by to muselo platit město. PROČ?
        Pokud by to zdarma nebylo, tak by tam dojíždějící IMHO stejně zase neparkovali. Vidím to po zavedení zón v Dejvicích. Ty „fialové“ zóny u metra, kde to stojí +-30Kč/hod zejí prázdnotou, přičemž před měsícem naopak přetékaly S/M/L/U značkami. Pokud tito lidé nechtějí za parkování platit zde, tak nebudou platit ani na záchytných parkovištích.

        1. Záchytné parkoviště by mělo být levné. Zaplatit třetinu nebo polovinu denní mzdy za parkování si nemůže dovolit každý. Záchytné parkoviště by tu mělo být od toho aby nebylo město plné zaparkovaných aut a aby to lidem ušetřilo čas a práci (ano, uvědomuji si že dnes málokdo už tuší že stát/obce jsou tu od toho aby občanům zajišťovali služby a nikoliv je stahovali z kůže). Nikoliv aby hodně vydělalo.

          1. Tomu rozumím, ale město plné zaparkovaných aut dojíždějících, kteří budou asi nejvíc záchytná parkoviště používat, nebude, protože zóny:).
            Takže znovu proč bych měl chtít, aby město nebo moje městská část místo školky, hřiště atd. měla dávat peníze na parkování dojíždějících.

            1. A jak víte že je město plné zaparkovaných aut dojíždějících? U nás na Praze 5 se v okolí zaparkovat nedá a to ani po zavedení modrých zón. Takže aspoň u mě jde především o místní. A ty auta dojíždějících samozřejmě nezmizí, jen se přesunou na jiné místo.

              A pokud se ptáte proč, musíte se asi zeptat sám sebe. Já bych se taky mohl zeptat proč mám platit silnice někde na Moravě když tam nejezdím, proč mám platit přiblbá hřiště/školky když nemám děti. Ale neptám se, protože to že stát zajišťuje služby pro své občany mi připadá normální. A připadá mi i normální že zajišťuje služby která já nevyužívám, ale využívá je někdo jiný. A jinak ty dojíždějící obvykle do města cestují za nějakým účelem a utrácí u toho peníze…

              1. No pokud není plné zaparkovaných aut dojíždějících, tak asi nemá pro dojíždějící smysl stavět záchytná parkoviště…

                Ad druhý odstavec, mícháte dohromady stát a místní samosprávy. Silnice na Moravě se určitě neplatí z rozpočtu Prahy nebo Plzně. Parkoviště na jejich území ano.
                Ad utrácí peníze. To je sice pravda, ale místní peníze utrácí také ale navíc také volí do zastupitelstev, tzn platí bližší košile než kabát. Plus je potřeba také brát v potaz do jaké míry ty peníze dojíždějících vykompenzují případnou nasranost místních a jejich ochotu v dané lokalitě bydlet dál – přímí dopad na příjem obce. Plus to, do jaké míry vlastně místní o ty peníze dojíždějících vůbec stojí.

                1. Psal jsem o svém okolí na Praze 5 a chtěl tím vyvrátit vaše tvrzení že město je plné zaparkovaných dojíždějících. Ono je totiž plné i aut místních, lokalita od lokality. Zbytečně slovíčkaříte. Stát, město, obec… ti všichni fungují z našich daní. Nevidím osobně že byste vyvracel moje argumenty, pouze k nim něco přidáváte. Odklidit část aut co musí do Prahy by prospělo všem, jak těm chudákům co hledají místo na zaparkování před vaším domem, protože nemají jinou alternativu, tak místním. Dík za diskuzi.

                2. No tak po zavedení zón teda lidi budou úplně nadšení. Všude kde byly zóny odtamtud hromadně utíkaly firmy i nájemníci. Oblast pak uvadá, bydlej tam jenom důchodci, studenti, smažky a cizinci. Majitelé nemovitostí ztrácí v úhrnu možná miliardy, protože tam pak bydlí samá svoloč co to likviduje, je tam rychlá obrátkovost lidí, prostoje…už se to tu několikrát diskutovalo a lidi co tam maj byty se v tom shodují. V centru teď navíc frčí krátkodobý ubytování přes Airnbn a podobně. Normální lidi co potřebují auto se pak tlačí tam, kde se parkovat dá, takže v těchto lokalitách vyletí v brzké době ceny.

                  1. Popravde pokud napr. Dejvice zpet „uvadnou“ do rezidencni ctvrti, tak tomu vetsina mistnich jen zatleska. Dale az zavedou pristi rok zony na P8 a P4, tak uz nevim, kam ty firmy budou prchat…Mozna do Rican nebo Benesova, mozna, ale spis si myslim, ze zustanou, kde jsou.

                    1. No, jak tak koukám okolo sebe, tak nějaký potlesk nějak ne a ne zaznamenat.

                    2. V Dejvicích sou školy a pak je to velká křižovatka odkud se jezdí všude okolo. Tam bude pohyb i když zakážou auta, protože se tam pořád kříží i několik druhů socky. Rezidenční čtvrť to byla naposled kdy, před půl stoletím? Od té doby už je snad většina původních obyvatel mrtvá, ne?

                      Ovšem běžní lidi, kteří to tam vydrželi doteď začnou utíkat, na to vemte jed. Už před tím to nebyl žádnej med, co tam dělat teď…?

                    3. Možná by nebylo od věci si zjistit, co všechno Dejvice jsou. A pak taky zkouknout ceny nemovitostí v těch lokalitách. Na nějaký útěk to rozhodně nevypadá.

                      Že jsou zóny ve své současné podobě z velké části akorát způsobem jak lidi prudit a tahat z nich peníze je věc jiná. Ale rozhodně nelze očekávat, že se zavedením zón zájem o Dejvice jako místo k bydlení klesne.

                    4. No, to uvidíme za pár let :)

                    5. Jen tak na okraj … vy jste zaznamenal se zavedením zón na P2 nebo P3 snížený zájem o bydlení v těchto částech Prahy, přirozeně doprovázený poklesem cen tamních nemovitostí? Pokud ano, tak jste asi jediný.

                      Taky mi zkuste jen tak lehce nastínit, kam by se lidé z té šestky/pětky, kde byly zóny zavedeny, měli jako stěhovat … když budou dle vás v nejbližší budoucnosti na útěku:-). Jako zjevně kovaný znalec Prahy jistě hodíte do placu alespoň pár srovnatelných lokalit, ve kterých zóny nejsou.

                    6. Může řadový občan něco takového zaznamenat? Já byty pronajímám a dostupné parkování zdarma patří k velké výhodě a jistotě že byt rychle pronajmete. Přičemž jsem tu už měl několikrát i nájemníky kteří se stěhovali právě kvůli modrým zónám.

                    7. Může. Pokud jej to zajímá a nebo má důvod se o to zajímat.

                      Kriteria pro pronájem nemovitosti nejsou stejná, jako kriteria pro koupi nemovitosti za účelem vlastního bydlení. Resp. je jednotlivým kriteriím přisuzována jiná váha. Jako pro podnájemníka pro vás bude zóna(ve stávajícím nastavení) vždy zlo. Jako pro vlastníka, či nájemce s trvalým pobytem, tomu může být naopak. Zatím. Až budou zóny po celé Praze, tak se z toho samozřejmě posereme všichni, rozhodně všichni co tím autem alespoň občas jezdíme, ale pak z toho stejně nebude úniku … pro nikoho.

                      Aby bylo jasno, způsob jakým byly zóny na P6/5 zavedeny je prasárna, jejímž primárním účelem je tahat z lidí peníze. O tom žádná. Ale že by se kvůli tomu stala šestka najednou méně zajímavá jako obytná čtvrť, to ani smykem.

                    8. Spis naopak.

                    9. Protože Dejvice nejsou jen „kulaťák“ (ostatně půlka kulaťáku patří Bubenči) je vidět, že místopis neznáš a zbytečně plkáš.

                    10. Třeba tě odhaduju špatně, ale přijdeš mi jako čítankový příklad zlomyslnýho zmrda.

                    11. To platilo pro xhana05.

                    12. Nastavuji zrcadlo a asi mi to jde:)

              2. Jinak nemám nic proti, aby stát ty pozemky od Prahy vykoupil, postavil na nich Parkoviště a ty si provozoval třeba zdarma. Bude to stejné jako s těma silnicema na Moravě.

            2. Takže znovu, nedměla by to dělat primárně kvůli parkování dojíždějících, ale aby vám ve městě nepřekážela jejich auta, když se potřebujete dostat do té vaší skolky.

            3. Když nebudou lidi dojíždět, město umře. Doprava je jako krevní řečiště.

        2. Problém je právě v tom, že gastarbeiteři jsou většina pracovní síly.

        3. Stačí trocha přemýšlení a zjistíte, že nejsme ve sporu. Jako obyvatel Prahy samozřejmě chci, aby se za peníze Prahy dělalo něco pro mě. To, že z Prahy zmizí auta dojíždějících, které zůstanou na parkovištích u nádraží mimo Prahu, k tomu bezpochyby patří. Kromě toho netvrdím, že to musí Praha platit celé, ale jelikož z toho bude významně profitovat, bylo by logické, aby se na tom nejen podílela, ale aby tohle řešení obcím ve středních Čechách sama aktivně nabízela.

          Právě proto, že P+R pozemky jsou v Praze drahé, je výhodnější ta parkoviště postavit dál od města. A říká snad někdo, že to placené být nemá?

          1. Jasne komiku, zachytna parkoviste je vyhodne postavit dale od Prahy, nejlepe nekde u Sevastopolu.
            Prespolni prijede autem nekde k nadrazi v polich, pak vlakem k metru, pak metrem, pak autobusem a pak je za slabou hodku a pul v praci.

            Ono je to totiz naopak, zachyutne parkinky maji byt NA METRU, aby se minimalizovaly prestupy a zdrzeni. A prave z toho duvodu dostava praha na obyvatele CTYRNASOBEK v porovnani s amlymi vesnicemi, se zduvodnenim, ze ma prespolnim zajistovat sluzby.

            To co Praha predvadi je zlodejina a drzy vysmech.

            1. Pokud to ze Sevastopolu bude trvat vlakem do Prahy půl hodiny, tak klidně.

              Je samozřejmě mnohem lepší, když přespolní sedne do auta, stojí v kolonách na příjezdových trasách do Prahy, pak půl hodiny hledá místo na zaparkování, pak je buď nasranej nebo nervózní podle toho, jestli za parkování platí nebo někde stojí na hulváta, pak si zase postojí v kolonách cestou domů. Večer si pak může meditovat nad tím, jak přeci nebude darmo trávit čas v hromadné dopravě.

              P+R u metra je sci-fi. Metro se většinou nestaví v polích, ani kvůli přespolním Vaškům, kteří by to tak chtěli. Místní totiž ze stanice metra uprostřed polí nemají vůbec nic. Vytáhněte paty za hranice a zjistíte, že z P+R se do měst typicky jezdí busem.

              1. Metro se klidně staví v polích, když to vyhovuje majitelům okolních pozemků. Viz třeba C-Letňany, kde je těsně (doslova) vedle výstupu z metra pole (doslova) o výměře kolem 30 hektarů :-)

                1. Jo, vsak taky v tech Lenanech je P+R, celkem famoznich 633 parkovacich mist (priblizne stejne ma v Letnanech OBI) , po 8 rano plno a lidi stoji na okraji prijezdovky k bus terminalu.

                  No vsak copak bychom za ty silene miliardy pro „sluzby prespolnim“ mohli po prazakach chtit, ze. Denne prijede do Prahy za praci 115000 stredocechu, pocet P+R mist – 2900…

                  Pokud se prazaci divi, proc jsou mimo Prahu tak „oblibeni“, duvod hledejte traba i tady…

                  1. Já ten důvod taky vidím, ale nechtějte po mně, abych ho pojmenoval, nelíbilo by se vám to.

                    Pokud si ty „služby přespolním“ vezmete a odstěhujete, viděl bych to jako win-win. Ten systém není spravedlivý, ovšem je záhadou, proč se toho nějaká strana nechopí a neudělá si z toho téma. Na Prahu jsou nasraní skoro všichni, to jsou přeci hromady potenciálních voličů. Nebo ne?

                    1. Jo v tom souhlas.
                      A to tema asi opravdu nekdo brzo zvedne, predpokladam ze stredoceska ODS, od nich jsem uz nejake vlastovky slysel.
                      Praha potrebuje lekci jak prase drbani.

                      Napada me napriklad vodovod ze Zelivky do Prahy, ze by se treba poplatky za provoz toho tunelu zvedly pro Prahu na (36000/1200=30) tricetinasobek. To je rozdil mezi rezidentskou a abnonentskou parkovackou.

                      Zil jsem v Praze 18 let, ale bylo to cim dal horsi, nakonec jsem vypadl. Dneska je oznaceni prazak na ostudu.

                    2. Poslední věc k tématu. Přijde mi šílené že než aby lidé požadovali po státu řešení aktuální situace, tak se hádají mezi sebou kdo za to z občanů může a kdo by to měl platit.

                    3. Souhlas, to byla jenom hyperbola tomu pitomci, aby se vzpamatoval. Anzto jak vidno, toto mzrdstvo ma velke mnozstvi zastancu.

                    4. Mimochodem ten příklad je velmi trefný. Ale holt někdo nemá empatii a nemůže to pochopit.

                    5. Kdo přesně hájí zmrdstvo? Navrhl jsem svou vizi, jak by zóny měly vypadat, když už mají být. Vy jste kromě napadání nenavrhl nic.

                      A to, že parkovací místa jakožto omezený sdílený zdroj nějakou formu dohody nebo nedejbože regulace potřebují, je bohužel fakt. Nemusí to být zrovna zóny, ale je asi potřeba se smířit s tím, že neomezené používání zdarma prostě skončilo. Výstavba dostatečného množství parkovišť nebo parkovacích domů je utopie, kromě toho zřejmě není, kdo by to zaplatil.

                    6. Tady ale neni rec o nejakych vasich vizich, lec mluvi se tu prazske realite.
                      A zde se musim opravit, psal jsem, ze prespolni nyni plati 30x vic nez mistni, to plati uz jenom pro stare zony.
                      Moznost abonentniho parkovani pro kohokoliv za 36000 mesicne v novych zonach uz neexistuje, prespolni uz maji jenom platit hodinovou sazbu 40 kc/hod u parkovaciho automatu.
                      Coz v pripade cloveka co v miste pracuje znamena 9 hodin parkovneho denne, to je 7500 mesicne a dohromady cca 90000 rocne.
                      Jiny zpusob, jak si ma prespolni LEGALNE zajistit parkovani v praze, pokud jej z nejakeho duvodu potrebuje (napr dela v noci kdy MHD nejezdi), nyni NEEXISTUJE.

                      Ja nemam sebemensi problem s regulaci parkovneho placenim, nemam problem ani se zvyhodnenim mistnich (treba at maji 75% slevu) ale jaksi pomer ze jeden chlap plati 1200 a druhy za to same 90000 mi prijde zmrdsky i na prazske pomery…

                    7. Nějak jste mi zapomněl uvést příklad toho, že bych současné provedení zón hájil, jak se mi tu snažíte dost nevybíravě podsouvat.

                      Jinak je moc hezké, jak setrvale opomínáte, že existují i jiné možnosti dopravy než vlastním autem, pěkně každý sám. V zásadě můžu říct, že celá ta pitomost se zónami má kořeny právě tady.

                    8. Nějak si nedovedu představit provedení zón, který by nahovno nebylo…takže jste blb.

                    9. Inu, soudě podle toho, co tu kde porůznu hlásáte vy… to říká ten pravej :-)

                    10. Jen si ulevte. Zmrdstvo jako vydírat někoho přes vodu může napadnout opravdu jen senochrupa. Jak se vám tenhle způsob argumentace zamlouvá? :-)

                      Mimochodem, Želivka zásobuje vodou z přivaděče kromě Prahy i docela dost jiných obcí, které by vám nejspíš za váš nápad rády poděkovaly.

                    11. Mno, vidim, ze tahle hyperbola se chytla.
                      Ostatne, neni problem dat ostatnim obcim cenu X a Praze 30X, v Praze je takova cenova diferenciace bezna a urcitym lidem to prijde naprosto normalni.
                      Taky ne uplne chapu obrat „vydirani pres vodu“, prazaci vodu dostanou, jenom 30x draz. A kdyz se jim to nebude libit, muzou se mejt ve vltave, je to obdoba prazskeho postoje k prespolnim, kteri muzou parkovat v neexistujicim P+R. Prespolni si muzou vybrat uplne stejne, jet do prace pulhodinu a zaplatit za parkovani 30x vic, nebo jet hodinu a pul MHD.
                      Ja zde nevidim zadny rozdil v (zmrdskem) pristupu.

                      Samozrejme, byl bych mnohem radsi, kdyby nemusely byt zadne zmrdoviny a to jak z prazske tak prespolni strany. Praha se zmrdstvy zacala. A prazske zmrdstvi byl ostatne hlavni duvod, proc jsem se po 18 letech zivota v Praze dekoval do suburb. Tam na me prazske zmrdske magoraty nedosahnou.

                      Opakuju, ja si zadnou zmrdi eskalaci nepreju. Pokud ale Praha se zmrdstvy hodne rychle neprestane, eskalace je otazkou casu.

                2. Však jsem taky psal „většinou“. Ale vzhledem k hodnotě pozemků u metra je výstavba parkoviště nejspíš ekonomický nesmysl.

        4. Podle soucasneho zakona o rozdeleni dani ziskava Praha na obyvatele s prehledem nejvice penez, konkretne dostava CTYRNASOBEK v porovnani s nejmensimi vesnicemi.
          A to se zduvodnenim, ze Praha musi financovat i sluzby pro prespolni.
          Tudiz oni si dojizdejici P+R v Praze svymi danemi sice plati, ale Praha na ne sere.

          Alternativne, je mozno samozrejme i jine reseni, Praze ty prachy zkratka sebrat. Kdyz se danovy prispevek Praze zkrouhne na polovinu a rozdeli mesi ostatni kraje, pak muze Stredocesky Kraj postavit treba pozlacene P+R.

          Praha krade, to je prosta realita.

          Apropos, pokud by nekdo chtel mektat, ze Praha plati na danich nejvic, pak samozrejme ano, CEZ plati v Praze (i kdyz tam nema jedinou elektrarnu), sitove firmy typu Vodafone, O2, Telefonica, Ceska Sporitelna dtto. Skoda auto maa v praze prodej. Ono totiz misto kde se formalne dani jaksi neni identicke s mistem realneho ekonomickeho vykonu…

          1. Pokud Praha krade, tak to by Prahu měli nejspíš zavřít, až zčerná, ne? V tom případě by byli všichni spokojeni, sousedova koza by chcípla a bylo by možné nadávat zase chvíli na někoho jiného.

            1. Este lepsi by bylo ty prachy Praze sebrat.
              To jsem psal uz vyse.

              Praha dostava dlouhe miliardy za ucelem zajistovani sluzeb pro prespolni, coz neplni. Pproto mi pripada logicke na neposkytnute sluzby neplatit.
              Apropos, planuji se szony do P8, do mista, ktre stoji Katastralni Urad Praha Vychod. Prazske zmrdstvo uz nabyva komedialnich forem.

              1. Modré zóny u sdílených úřadů s mimopražskou působností je zmrdstvo, to souhlasím. Dobré téma pro další bod do té hromadné žaloby.

          2. Pozor, s těmi daněmi je to nesmyl. Daně z příjmu právnických osob jdou celé do státního rozpočtu rovnou. Takže je úplně jedno, jeslti daní Čez v Praze, či v Humpolci. Jiné to je u OSVČ a zaměstnanců.

            1. Jak přesně se alokuje DPFO?

              1. Ono jsem to kdysi dost dldouho googloval, a teď to nemohu najít, ale mám pocit, že 1/3 u OSVČ jde přímo dané obci. U zaměstnanců je to pak zase jinak.

    1. A největší sranda je tohle:

      http://praha.idnes.cz/diskuse.aspx?iddiskuse=A160922_2274815_praha-zpravy_nub&razeni=time

      S tímto režimem se prostě nelze ztotožnit. Navíc si nelze nevšimnout, že i obyvatelé „centra“ Prahy jsou mimo. Na pětce mají parkovačku, na sedmičku už si ale bez dalšího výpalného nezajedou.

  4. Představte si, když vezete známému docela těžkou věc, a on bydlí v zóně, která je obklíčená modrými čarami. Domluvíte se s ním na páteční večer, kdy jsou rezidenti odjetí na víkend. Zaparkujete, okolo vás je z každé strany místo minimálně na deset aut. Když se ke svému autu vrátíte, volného místa na zaparkování je stejně, a vy máte lístek za stěračem. Systém padlý na hlavu.

  5. Řešení je jednoduché, veškeré úřady, obchody a nemocnice vše zrušit a přesunout na okraj, někam do pole. Tam to vybetonovat. Tím zanikne zájem (teda nutnost) ve městě jezdit a parkovat. Prostě města nechat jen místním popřípadě povolit jen hospody a muzea. Tak místa pro parkování bude znova dostatek. Nic jiného než radikální krok, dostatek místa k parkování nevytvoří. Jenže to by přišel úředník o vývar z neštastných řidičů. Dělání čar barvou na zem nebude mít konce, kdoví kde to skončí a město to nenafoukne.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017