Maršál Koněv vs. zmrdi z Prahy 6 - zpět na článek

Počet komentářů: 373

  1. Zbytečně krátký článek ve kterém chybí velké množství detailů. Přiměřeně dlouhý a relativně detailní životopis který znám je tady: https://21stoleti.cz/2019/08/31/ivan-konev-ze-zapadle-vesnice-az-k-marsalske-holi/

  2. No, hlavně asi nebude mnoho soch reálných osob, kteří by byli andělé a ne víceméně pěkní zmrdi, vrazi apod.

  3. Zli jazykove tvrdi, ze jsme konec valky slavili 9. kvetna, v podstate kvuli casovemu posunu, kapitulace oficialne probehla 8.5. ve 23:01 stredoevropskeho casu (nekteri historikove tvrdi, ze realne doslo k podpisu az po pulnoci), v Moskve tou dobou bylo 9.5. Oslavy dne konce 2. svetove valky v Evrope nemaji s Prahou prilis spolecneho, ze k „osvobozeni“ Prahy doslo 9.5. je shoda nahod. Jinak oficialne nemecka posadka v Praze kapitulovala 8.5. odpoledne.
    Konevuv pribeh nekonci dobytim Prahy, ale jak tu jiz bylo zmineno, jeste pred odchodem do duchodu stihl velet jednotkam v Madarsku. Pote pusobi jako velitel Sovetskych vojsk v Nemecku v dobe budovani Berlinske zdi. Nakonec podnika navstevu Ceskoslovenska, o ktere nekteri historikove mini, ze poskytla kryti pro spionaz pred invazi, byt je to docela divoka teorie, tak mu bohuzel na povesti neprida.
    Konev byl komunista, v Rude armade pusobil puvodne jako politicky komisar, tezko ho tedy brat jako cloveka, ktery mel smulu, ze byl v nespravnou dobu na nespravnem miste a ktery jako vojak musel plnit sve povinnosti v Madarsku nebo Nemecku, Konev byl aktivnim priznivcem sovetskeho rezimu, rezimu, ktery lze bez nadsazky oznacit za zlocinny a z meho pohledu je odpor proti jeho uctivani pochopitelny.

    1. Já jen, že to datum „oslav“ v Česku navrhl posunout z 9.5. na osmého jeden poslanec FS ČFSR 8.5.1990
      Ohledně osvobození Prahe měl tehdy taky jasno.
      Ale možná od té doby našel místo Peroutkova článku jiný článek.
      V Pravdě třeba.
      Ostatně jen blbec nemění názory.
      Poslanec SN M. Zeman: Pane předsedo, pane předsedající, vážené Federální shromáždění, předkládám jediný pozměňovací návrh, který zní: „V § 2 bod d) nahradit datum 9. května datem 8. května.“

      Zdůvodnění: Původní název státního svátku zněl „Den osvobození Československa Sovětskou armádou“. Nový název je „Den osvobození Československa od fašismu“. Z hlediska obsahu je podle mého názoru tento nový název správný, z hlediska datace nikoliv. Každý národ, každý stát, má slavit svátek svého osvobození v době, kdy k němu skutečně došlo. Historicky se stalo, že v Československu bylo jako poslední od fašismu osvobozeno jeho hlavní město. Pokud známe historická fakta, víme, že se tak stalo 8. května, kdy německá armáda, vedená generálem Tovissantem složila kapitulaci do rukou České národní rady. Tento kapitulační akt Česká národní rada komentovala ještě 11. května téhož roku, kdy sdělovala tehdejší vládě, že Praha se osvobodila sama.

      Fakt č. 2: Kapitulace německých vojsk byla podepsána v Remeši 7. května a vstoupila v platnost 8. května. Většina civilizovaných národů slaví právě tento den jako den ukončení 2. světové války a tedy jako den osvobození od fašismu. Výjimkou je Francie, která jej slaví již 7. května, patrně proto, že Remeš je na francouzské půdě. Naproti tomu Sovětský svaz a jeho satelité z prestižních důvodů a z důvodů historické falsifikace tento svátek vždy slavily 9. května.

      Fakt č. 3: Americká armáda mohla osvobodit Prahu podle vyjádření generála Pattona již 6. května a pouze z politických, nikoliv vojenských důvodů, k tomu nedošlo, na přímý zásah Sovětského svazu, neboť Stalin si přál, aby Praha byla osvobozena Sovětskou armádou a k tomu došlo 9. května. Tím bylo zbytečně prodlužováno utrpení lidí v bojující Praze a došlo – i když v mikroměřítcích – k opakování Varšavského povstání, kdy nekomunistická opozice byla určena k likvidaci německými vojsky.

      Fakt č. 4: Vojenští a političtí velitelé Pražského povstání byli počátkem 50. let právě proto, že toto povstání zvítězilo vlastními silami, i když samozřejmě v rámci obecné kapitulace, perzekuováni. Vojenský velitel Pražského povstání byl odsouzen k doživotnímu vězení, řada jeho spolupracovníků byla popravena a ostatní dostali dlouholeté tresty. Totéž se týkalo osudu tehdejší ČNR.

      Vážené Federální shromáždění, domnívám se, že je naší povinností odstranit fikci stalinské historiografie. Každý národ má právo na své dějiny. Santajána kdysi napsal, že národ, který svoji minulost zapomíná, je odsouzen k tomu prožít ji znovu. Máme-li povinnost vůči lidem, kteří se účastnili Pražského povstání, vrátit jim čest, pak jim tuto čest vrátíme právě tím, když autentické datum osvobození Prahy, a to je 8. květen, vyhlásíme v zákoně o státních svátcích dnem osvobození od fašismu. Kromě toho se tímto datem začleníme do data obdobně slaveného civilizovanými evropskými státy, což je malý, ale přece jen krok k našemu návratu do Evropy. Děkuji vám za pozornost.

      1. Z hlediska obsahu je ten nový název velká pitomost. Fašisté ČR neobsadili, byli to nacisté, a to jsou dvě sakra hodně různé věci.

        1. Nacisté poskvrňovali dobré jméno socialismu, a Musso se již bránit nemohl.

        2. Z hlediska toho, kdo se o to zasloužil, to pitomost není. Klidně můžeš slovickarit s názvem poražených, každý ví, že Stalin byl prapůvodní spojenec Hitlera a že bez pomoci Západu by rusáci dnes měli tak maximálně Čukotku.

          1. Zalezi jakou pomoc mate na mysli, pokud myslite to, ze bojovali v Africe nebo to, ze nekapitulovala Velka Britanie, tak mate dost mozna pravdu. Pokud myslite otevreni druhe fronty nebo pomoc Sovetum v ramci Lend-Lease, tak to samozrejme take vyrazne pomohlo, ale neni vylouceno, ze i bez ni by Sovetsky svaz ve valce nezvitezil „jen“ by to byla zdlouhavejsi a krvavejsi zalezitost.

          2. To je obojí pravda. Dokonce existují zdroje (a jsou velmi důvěryhodné), jež tvrdí, že Stalin si Hitlera úmyslně vypěstoval jako vola k přeorání Evropy, aby do ní Stalin pak mohl zasít komunismus.

            Ale přesně jak to k čertu souvisí s tím, že od fašismu nikdy nikdo nijak nemohl Československo osvobodit, protože nejvlivnější fašista široko daleko byl Radola Gajda, který ostatně proti nacistům aktivně bojoval?

  4. Sochu bych zabalil a poslal do Lodejna s poděkováním, že už se u nás nasmrděl dost. Kdo by chtěl moh´by se mu do tý prdele každoročně chodit klanět (za svoje). Koněvovu bych přejmenoval na Žižkovskou (když už Vídeňskou, Brněnskou a Poděbradovu v Práglu máme jinde).

  5. Milé PAKO, raději se svými názory už nikdy nejezdi do Maďarska. Kdybys je roztruboval, ti starší by ti urezali koule na nudle do rybí polívky. Ti pamatuji, kdo byl Koněv.

  6. Nemohu se udrzet a zacnu poznamkou k osobe autora: clanky od PAKO jsou skutecne perla.

    Chodim kolem Koneva skoro kazdy den na obed a pamatnik je mi skoro putna. Snad me jenom stve, ze je to nevzhledna zulova plocha (to ze z ni trci socha, take nevzhledna, je az druhotne). Pamatniky v prubehu dejin vznikaji a zase miznou, jestli Konev zmizne letos nebo az za sto let mi bylo doposud take fuk. Ale prestava mi to byt fuk, kdyz pred tim pametnikem exhibuje idiot Foldyna s idiotem Ovcackem. Jestli to ma byt misto srazu takove svoloce, tak at to strhnou hned, odvezou nekam pryc, kde si podobni mohou pred tim spokojene masturbovat sami. Nedelat z toho tema, odhlasovat na radnici odvest/ponechat a hotovo. Hlavne at uz o tom nepisou v novinach a nerusi me pri poklidne ceste na obed.

    (A ze existuji pamatniky, ktere bych zachoval, napriklad Lidice, pamatnik obetem komunismu na Ujezde … jo, citim za tim osudy a udalosti, na ktere bych nerad zapomenul.)

    1. Cywe, tomu rikam splacat paty pres devaty. Dobrej vylev grafomana, uz mu twm chyběj jenom migranti.
      Zadnej symbol osvobozeni to neni ani nebyl, to by nebyl zastrcenej v Dejvicich a postavenej az v roce 1980 a rozhodne by mel za sociku vetsi publicitu. Jestli byl neco symbol osvobozeni Prahy, tak to byl ten „růžovej“ tank č. 23. Navic to byla i nechtena symbolika komunisticke historiografie, protoze to byl jinej typ s jinym cislem (a to pominu ze prijel po valce do města kde nepritel kapituloval). Na rozdil od dejvickyho Koneva byl ten tank na kazdy druhy pohlednici Prahy. A lokalnich pamatniku osvobození je v Praze povicero, treba ten v Sherwoodu.

      1. To číslo dává perfektní smysl; nemělo totiž odpovídat „prvnímu tanku osvoboditelů v Praze“*, nýbrž „připravte se, za 23 let jsme tu znova“ :)
        ___
        * Ostatně ten skutečně první — jak už jsme tu probírali — měl místo té hnusné slizké rudé hvězdy poctivý ležatý modrý kříž ROA.

        1. (Nebo možná trikoloru, ta byla myslím na obrněné vozbě běžnější. Zkoušel jsem najít fotku, ale nepovedlo se mi to :( )

          1. První tank mel československou kokardu, povstalci par koristnich strepu provozovali, plus nekolik Hetzeru :) ROA melo v Praze tanky? (nevim, jen se ptam, nikdy jsem to neslysel)

            1. Teď jsem dočetl tohle
              https://www.databazeknih.cz/knihy/cesi-pod-nemeckym-protektoratem-107729
              A tvrdí tam, že nějaké obrněnce ROA měla. Nejspíše samohybná děla.

              1. Vlasovci měli normální kořistní T-34, pokud si pamatuji správně fotky z osvobozování Radotína, tak ještě z první série s nýtovaným pancířem.

        2. No a za dalších 23 let šel pryč. Dobrá náhoda.

          1. To je vlastne pravda. To 1945+23 je známý, ale tech dalsich 23 mi nikdy nedocvaklo.
            Jinak cislo 23 mel mit prvni tank co dorazil na staromak. Ale ani ten nebyl IS 2.

      2. Symbol se z toho stal až teď.
        https://tv.idnes.cz/domaci/konev-marsal-demonstrace-plachta-zakryti-ovcacek-foldyna.V190902_175004_idnestv_vojt

        Žádná sláva z obou stran. Ale ta ženština s transparentem „Tady je Česko, tady si velíme sami“ obklopená vlajkami EU…

        1. Dobrej cirkus. Lidi se zabavej a Andy si čvachtá

        2. Se jí to tam akorát nevešlo celé: „Tady je Česko, tady si velíme sami, jak Evropská unie píská.“
          Příště větší kus papundeklu, paní.

  7. V souladu s ukrajinizací naší politiky navrhuju místo Koněva postavit sochu vlastence a bojovníka proti bolševismu E. Moravce.

    1. ten už v Praze pomník dávno má. Říká se mu Libenský plynojem

  8. Nemáme Stalina, nemáme Lenina, nemusíme mít ani Koněva. Ale je fascinující ta potřeba ultralevicových hovad furt dokazovat svou lásku k Rusákům a srát si do vlastního hnízda rozsáhlými texty o tom, jaký to byl fajn borec.

    1. Já jsem ultrapravicové hovado, přesto nemám problém připustit Koněvovi, Žukovovi, Rokossovskýmu a dalším, že jsou reálnými mozky obratu ve druhé světové válce (Kurskem počínaje). Přirozeně ta krev tekla z bezejmených vojáků, ale to už tak na světě je. Svět zná pomníky Napoleona či Wellingtona, třebaže to oba byli výstavní sociopati, a na vojáky Toma Smitha nebo Jeana Lacroixe si nikdo nevzpomene. On i ten hodný Churchil byl pořádná potvora, přesto ho řadím k úzké špičce velikánů 20. století.

      1. Nejsou to „reálný mozky obratu“, to je propagandou velmi zdeformovaný pohled na věc.

        Je potřeba pochopit jak sovětská armáda fungovala a oprostit se od vzorů západních armád. Obecně byl ruskej velitel v poli cosi jako retranslátor instrukcí na nižší stupně. To by si tak mohl zkusit určovat strategii, to by mu Koba ukázal! Dostal od armády pogon, lepší příděl, osobní kurvu (pardon, ošetřovatelku) a za to držel hubu a krok a dohlížel na to, aby podřízený umírání neflákali. Jestli hledáte „mozky obratu“, hledejte dál, nejspíš u jmen jako Šapošnikov, Antonov, Vasilevskij, Bulganin … Že je skoro nikdo nezná? No jo…

        Je teda pravda, že velitel frontu určitou omezenou autonomii měl, ale o postavení třeba takovýho Pattona si mohl nechat jenom zdát. Toho když chtěl Ike zarazit, musel mu sebrat zásoby. To je v ruský armádě něco naprosto nemyslitelnýho, kdyby s něco takovýho Koněv dovolil, za úsvitu by ho Smerš lifrovala do Lefortova. Z toho plyne že nároky kladené na západního a východního polního velitele nelze příliš porovnávat, zatímco na západě byla schopnost vyšších mozkových funkcí podmínkou, v Rudé armádě spíše na překážku.

        Normálně bych to asi nechal být, ale označit relativně tupýho Koněva za jakýsi „mozek obratu“, to už je vážně chucpe.

        1. Dokavaď se do toho Koba sral, tak to prohrávali na celé čáře. I on pochopil, že dvě věci jsou nezbytné – nekecat do operací generálům (jen vymezovat dílčí cíle) a omezit politický komisaře. Vždyť jsou přímo svědci, jak byla plánovaná dukelsko-karpatská operace. Stalin vydal rozkaz, KDY má začít (v řádu dnů), Koněv rozkreslil JAK, s tím, že se Stalin posral a že to budou jatka. Tak kdo tu vedl válečné operace?

          Kterýho Antonova myslíš?

        2. Jinak pro mě za mě vyměň Koněva třeba Bulganinem, když to dokážeš kvalitně vyargumentovat, ale obávám se, že narazíš na stejnou hysterii. Ta neřeší fakta, je čistě ideologická.

          1. Alexej Innokenťjevič Antonov, ruskej Franz Halder.

            Když to brutálně zjednodušim, Koněv si moh tak akorát rozkreslit kterej pluk kam pošle. Nadirigovaný to měl od Stalina a ten zas měl tolik (ne)rozumu, aby dal na názor Stavky. Tam se tvořila ruská strategie. Koněv už bylo fakticky jenom výkonný rameno na taktický věci.

            Samozřejmě, že celej problém kolem tý čuráčí hlavy na soklu je hystericko-ideologickej. Mně osobně je to wurst, obzvlášť když na to nemusim koukat. Na jednu stranu pochopim že to místním leze na nervy, na druhou stranu stranu si řikam, jestli nandat to rusákům skrz pitomou sochu neni dětinský a jestli ty zisky stojej za tu hysterii.

            1. No, dobrý, ale řekněme, že stavět sochy byla taková tradice. Masaryk v každé vsi a tak. Dneska se to naštěstí moc nenosí, ale zároveň je projevem tupé „ukrajinizace“ odstraňovat sochy z ideologických důvodů. Tak tam dáme sochu na počest všech, co bojovali v konečném osvobození. Neumřelo jich tu málo. Bohužel ale málo jich bylo nsšinců.

              1. Jo, s tim bych souhlasil.

                Já za všim vidim akorát toho chudáka, kterej chca nechca dostal povolávák a pak musel žít jako zvíře celou zimu venku na mrazu a po krk ve sračkách. Z tohohle pohledu se mi ekluje ta adorace lampasáků který měli tu kliku, že se vyhrálo a oni podepisovali.

              2. Hanes:
                „… stavět sochy byla taková tradice. Masaryk v každé vsi a tak….“
                – – –
                Nu a těm sochám se mohly udělat vyměňovací hlavy, stačil by šteft M30.
                Jak by padnul by režim nebo se posunuly politický poměry, jen by makovice vyšroubovala a natočila jiná, „modernější“…

                :D

                1. Muselo by se to dobře promyslet, proto že Merklová bez koz, zato se samopalem, by nevypadala dobře.

                  1. Volitelný kozy + příslušenství. Taková univerzální platforma, jako používá koncern, na kterou se navěsí příslušenství dle modelu. To je geniální!

        3. Arnolde Jidáši, jestliže byl mozkem obratu Šapošnikov a ne Žukov, proč tedy cpali kamkoliv, kde to bylo potřeba vyřešit Žukova, když to mohl Šapošnikov nalinkovat kdejakému Popičenkovi?

          1. Žukov byl člen Stavky, dá se říct jejich dvorní polní velitel. Z toho titulu určitej vliv na strategii měl. Rozhodně to neni stejnej případ jako Koněv, ale level +1. Já to chápu tak, že když chtěli mít pojištěný, že to Popičenko přeci jenom neposere, poslali Žukova.

            1. Popičenko to může leda tak popíčit. Ale to je fuk. Co takový Rokossovskij, na jakém levelu byl?

              1. Kakoj ty čort! Ať je ten polák rád, že jsme ho vytáhli z lágru a je naživu a hezky šoupe nohama.

                1. Sice bez zubů, ale živej.

            2. Žukov zcela jistě, ale ten táhl v přímém berlínském směru, ne přes Prahu, ne?

              1. Jo, v tý době stál s 2.běloruským naproti Berlínu. Koněv stál ižně od něj, v Sasku. Ale nebylo úplně jistý, jestli Stalin dovolí jít do Berlína jemu, nebo Koněvovi. Nakonec se Koba s potměšilostí jemu vlastní rozhodnul uspořádat dostihy.

                Blby na to bylo, že ty koně byli zase jenom ruský mužici, který Žukov nesmyslně vrhal vlnu za vlnou na seelowský kopce aby ho Koněv nepředběhnul.

                1. Ale zas jim na cestu posvítil… ;-) :-/

                  1. I ohňostroj objednal, vodku dovezl, báťuška se o svý lidi uměl postarat.

                    1. Dokonce i lidi v gulagu rozhodně nenechal bez práce.
                      Co by za to dnešní nezaměstnaní dali, že…

    2. A přitom se ještě ohánět vlastenectvím.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017