LEX a LOS

Featured Image

Jak asi mnoho z Vás ví, Česká republika je jedním z posledních ostrůvků svobody, kde každý slušný člověk, pokud splní určité podmínky, může nejen vlastnit, ale o nosit palnou zbraň.

Pojďme se nyní podívat do nedávné historie, proč tomu tak stále je a jakou šanci máme tento stav udržet.

Po schválení zákona o zbraních 288/1995, který nějakým, ještě relativně poměrně rozumným způsobem říkal, kdo za jakých podmínek může získat zbraň a kdo ji může nosit, se okamžitě začaly objevovat hlasy, že tento je přespříliš liberální. Že nosit zbraně by mělo být povoleno pouze někomu (obvyklá dnešní fráze je: „vycvičeným profesionálům“), že je potřeba právo na zbrojní průkaz a zbraně dále omezovat.

Proti tomuto se samozřejmě silně ohrazovala střelecká veřejnost. Sportovní střelci, myslivci, různé nestátní ozbrojené složky (bezpečnostní agentury) a nikde se nesdružující majitelé zbraní.

V roce 1998 pak vzniklo sdružení LEX, které vzniklo coby sdružení na ochranu majitelů práv zbraní. Nejen díky tomu, že v čele sdružení stál Antonín Baudyš, ale i díky tvrdé práci členů se sdružení stalo poměrně vážným připomínkovým partnerem pro nově připravovaný zákon o zbraních (později schválený a dodnes platný zákon 119/2002 sb., který byl mezi tím několikrát novelizován). Už od svého vzniku se sdružení snažilo o zachování či dokonce zjednodušení k přístupu ke zbraním všem slušným lidem. Zdaleka se nepovedlo prosadit všechny požadavky, ale vzhledem k tomu, že u nás, na rozdíl od většiny okolních států má slušný člověk právo si zbraň pořídit a nosit ji pro obranu života, zdraví nebo majetku, můžeme směle prohlásit, že sdružení LEX již tehdy vykonalo obrovský kus práce.

Doba pokročila a opět ve chvíli, kdy byl schválen nový zákon a zbraních (výše zmíněný 119/200 sb.) se objevily hlasy, že je stále málo přísný. Že je potřeba zavést psychotesty, zakázat lidem nosit zbraně pro obranu života a zdraví, apod… Lex neusnul na vavřínech a dál se poctivě vnucoval coby zájmové sdružení a připomínkoval všechny novely, které se průběžně vytvářely.

Mimo tuto spíše papírovou a polo-politickou činnost začal Lex v roce 2005 pořádat závody v Lidové obranné střelbě (LOS).

Lidová obranná střelba je sportovní disciplína, která si klade několik cílů, z nichž 2 hlavní jsou:

a)      Především vytáhnout na střelnici pány a dámy všech možných věkových kategorií, kteří mají doma v šuplíku nějakou starou zbraň ze které 2x do roka vystřílí krabičku nábojů na 10m do stojícího terče a s vědomím, že jim to létá „do černého“ odchází ze střelnice s pocitem, že pokud by jim šlo o život, budou se umět ubránit. Záměr Lexu pomocí LOSu je, aby si tato skupina lidí zkusila do určité míry alespoň trochu reálnou simulaci toho, co může nastat, jelikož až při stresu, kdy na člověka kouká 20 dalších střelců, někdo mu velí, co má dělat a tlačí ho čas, pak člověk zjistí, že použití zbraně v reálné situaci by mohlo skončit velkým fiaskem. Lex se tímto způsobem snaží pěstovat kulturu zbraně – tedy především bezpečné a účelné použití.

b)      Přitáhnout na závody i sportovně nadané střelce, kteří poměří své výkony. Od těchto se pak totiž spousta nově příchozích učí, jak bezpečně, bezchybně a přitom rychle a účelně zbraň použít – jak na závodech, tak v případné obranné situaci.

LOS nikdy nebude a nemůže suplovat kurzy obranné střelby. Ale dovede spoustu lidí k zamyšlení, že něco podobného by bylo dobré absolvovat. Na závodech (ale i mimo ně) se pak člověk dozví, které kurzy obranné střelby stojí za investované peníze a které nikoliv.

LOS se momentálně střílí v těchto městech: Čelákovice, Opařany, Tábor-Čekanice, Otrokovice, Dobřany, Svitavy, Žalany. Několik závodů proběhlo i v Ostravě, Varnsdorfu a Krásné Lípě. Jedná se o dalším rozšíření v Praze, Skalici u České Lípy, České Kamenici, Ostravě a okolí Plzně.

Pokud Vás zaujala činnost Lexu, vše podstatné se dozvíte na stránkách www.gunlex.cz, kde je online nebo ke stažení papírový přihlašovací formulář. Budeme rádi za každého nového člena. Nejlépe za takového, který se sám bude aktivně podílet na fungování sdružení, jelikož silná a aktivní členská základna je základem úspěchu každého sdružení.

Pokud Vás zaujala sportovní disciplína LOS, rádi Vás uvidíme na našich závodech. Vše o LOS, termínovou listinu, pravidla, povídání „ jak začít“ naleznete na stránkách www.loslex.cz.


20.10.2011 Cmk

 
 

12345 (1x známkováno, průměr: 1,00 z 5)
888x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:56

Reklama

D-FENS © 2017