Láhev - zpět na článek

Počet komentářů: 49

  1. Pamatuju si, jak jsem kdysi v laborce lil do výlevky dichroman, pěkně jsem ho naředil, vylil a pak nechal téct 5 minut vodu. Podle asistentky to bylo OK. I když toxicita toho kyanidu bude pravděpodobně o něco lepší. Jinak organiku doma likviduju výhradně spalováním, páč kanalizaci nemáme a lít si to na pozemek nebo do žumpy mi přijde mnohem horší než těch pár molekul dioxinů a podobných co se rozředí ve vzduchu.

    1. ostatně, jestli si správně pamatuji tradiční oficiální postup nakládání s odpadní fotochemií (dokonce napsaný na obalech), tak nechat nasáknout do starých hadrů nebo hoblin a ty spálit na ohništi.

      1. Ano, matně si pamatuji hnědý svitek s českým návodem dodáváný k lahvičce Atomalu. Myslím, že tam postup likvidace žehem byl uveden.

  2. Říká se tomu mimikry. Vůbec se nedivím, že přijel celý ansábl. Kdo volá hasiče, protože neví co má dílně?
    Drtivá většina lidí složkám IZS vědomě lže, takže si u každé zprávy vyhodnotí worst case a na to se připraví. Takže zpráva „ze sběrného dvora ho vyhodili a tak volá hasiče“ je v překladu „má chemickou zbraň hromadného ničení, ví o tom a je posranej až za ušima“

  3. Spoustu věcí bych odvezl do sběrného dvora radši než zlikvidoval naházením do popelnice směsného odpadu, jenže v jsem narazil vždy na jeden z následujících zádrhelů:
    – provozní doba zcela nekompatibilní s volným časem běžného zaměstnance; dnes už to je o kousek lepší, kupříkladu v Praze mají všední den v létě do 18h plus soboty, ale bývalo to ještě donedávna např. něco jako 8:30 – 16:00
    – lpění na městské části trvalého pobytu (takže cestou z práce máte smůlu, musíte do vašeho domovského)
    – lpění na občance jako jediném dokladu prokazujícím městskou část trvalého pobytu

    No a největší fun factor měl odvoz věcí z pozůstalosti (plná garáž věcí včetně lahví rozličného, často neznámého, obsahu) do sběrného dvora na maloměstě. Lahve s nebezpečným odpadem jsme dle pokynů obsluhy položili do předepsaného prostoru, načež za pár desítek minut jsme při vykládání jiného odpadu sledovali, jak baba slívá obsahy všech nebezpečně-odpadních lahví do jedné velké plechovky.
    Raději jsme areál urychleně opustili bo toto smrdělo megaprůserem. Nezažil jsem v životě zas tolik situací, kdy jsem se opravdu bál o zdraví, ale tehdy mě zamrazilo. Bylo tam savo, různá ředidla, čističe, barvy, hydroxidy, kyseliny..
    A pak že je funkce baby dělající vrátnou/správkyni sběrného dvora pro nekvalifikované lopaty.

    1. Si sa zbytocne vyplasil, nevsimol si si ze ona kazdu flasu otestovala olizanim prsta namoceneho do jej obsahu, cim dokazala vyhodnotit vzajomnu kompatibilitu tekutin vo flasiach obsiahnutych. Taky bioanalyzer.

    2. Hlavně nechápu potřebu kde co vyhazovat. Pokud je tam zhruba napsaný, co to je, tak to použiješ dycky, a i kdyby ne – kyseliny třeba na vyčištění hajzlíku nebo kamene v konvici, zásady na protažení odpadů, ředidla i kdybys nevěděl jaký přesně to je, tak třeba na podpal.

      1. Ty jsi kazišuk moderní ekologie:) Místo věci donekonečna likvidovat a znovu vyrábět, je chceš používat.

        1. přesně :)

    3. Jo, jako optimalni bych videl lahev peroxindlu, pak plechovku nejakeho nitroredidla a lahvicku kyseliny solne.

      1. Tak jasně, já bych si z toho i leccos nechal, ale jednak to moderovala partnerka (= „vyhodit všechno“ + „škaredé zapatlané lahve“) a především mám reálně potřebné chemie doma skladem dostatek pro běžnou potřebu v horizontu jednotek let, takže se to spíš potřebovalo zlikvidovat.
        Dost z toho byly taky kapaliny hodně staré (motorové oleje atd.), to nemá moc smysl uchovávat. Ale červenou měkkou pixlu odrezovače T jsem zachránil :D

  4. To jsem takhle sháněl isopropylalkohol do práce na takové to domácí odmašťování a kouklo na mě něco takového, taky jsem koukal: https://www.tretiruka.cz/news/vybuchy-v-laboratorich-aneb-zradny-isopropylalkohol/

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017