Konkludentně

Featured Image

Když jsme u toho nového občanského zákoníku. Už ho máte přečtený a pochopili jste všech jeho 3079 paragrafů? Ještě ne? Já taky ne. Nemyslím, že je jediná žena a jediný muž v této zemi, kdo se v něm bezchybně orientuje. A proto možná zjistíte, že budete muset platit smluvní pokutu.

Jistě jste také slyšeli, že někomu přišel dopis nebo mail, že má něco udělat. Například aktualizovat své údaje v nějaké databázi obchodních kontaktů nebo uhradit fakturu na nevelkou částku za nákup elektroniky, o které si nejste úplně jisti, zda jste si ji objednali. Taky mi jedna přišla:

Vaše objednávka:
——————————
Adaptec AAR-1200A Kit / 4x HDD / ATA RAID 0, 1, 0+1, JBOD, bílá:   1 x 1 965,00 Kč =1 965,00 Kč
Doprava PPL: 127 Kč
——————————
Celková cena nákupu vč. DPH: 2 092,00 Kč
Způsob platby: Platba předem – platební karta
Poznámka:  Potvrzení  platby a fakturu najdete v přiloženém souboru (charge838F2G6.zip)

Nyní prosím vyčkejte na našeho operátora,
který se s vámi spojí maximálně do 1 pracovního dne a dohodne podrobnosti ohledně Vaší objednávky.

OK.

Víte, jak lze v soukromém právu uzavřít smlouvu?

Písemně, to máme všichni rádi, protože to přináší poměrně solidní právní jistotu, tedy především těm, kteří si to před podpisem přečtou. Existují dementi, kteří podepíšou všechno co jim přinesou, těm pak nezbývá než role blbce v emotivním dokumentu.

Pak ústně. To taky známe, ale s tou jistotou je to horší. Za jistých podmínek to lze akceptovat.

A pak taky mlčky. To hodně lidí neví. Konkludentně. Tedy nějakým vědomým úkonem, ze kterého je rozpoznatelné, jaká je vaše vůle.

Typickým konkludentním právním úkonem je například roztrhání závěti. Sice se nejedná o písemný ani ústní úkon, ale je zcela zjevné, co tím chtěl jeho původce vyjádřit a jakou vůli tím projevil. Že jako nasrat. Nemusí to být pouze takto negativně vymezeno. Velmi častým konkludentně vzniklým smluvním vztahem je použití parkoviště u obchodních center, kdy vjetím na parkoviště akceptujete jeho provozní podmínky včetně cen za parkování.

Nový občanský zákoník dal tomuto způsobu uzavírání smluv nečekaně rozsáhlý prostor.

Až vám tedy přijde mailem výzva, že jste zapomněl aktualizovat údaje o vaší firmě v nějaké databázi firemních kontaktů, může se stát, že touto aktualizací údajů na příslušných k tomu vytvořených webových stránkách dojde ke konkludentnímu uzavření smlouvy o propagaci vaší firmy na internetu formou zveřejňování bannerů bla bla, v ceně například 1000 Kč měsíčně.

Řeknete si, no to ani hovno! Okamžitě budete chtít takto vzniklý smluvní závazek ukončit, a ono běda. Je to možné, ano, ale pod smluvní pokutou. Třeba 5000 Kč. Protože jste aktualizací údajů v té databázi konkludentně souhlasili s psanou smlouvou, ano, tam ten odkaz úplně dole, a v ní tato smluvní pokuta je.

V předchozím občanském zákoníku bylo zakotveno, že smluvní pokuta musí být dojednána písemně.

V NOZ to není. Nejen na smlouvě samotné, ale i na smluvní pokutě se můžete dohodnout jak chcete. Nesmí to odporovat dobrým mravům a toho se můžete případně soudně dovolat.

Takže koukejte cvakat.

Ať mi nikdo neříká, že se tohle stalo omylem. Že se na to jako zapomnělo.

Podle mně to dává skoro neomezené možnosti každému, kdo se jich bude chtít zhostit. Vypitím tohoto šálku kávy se zavazujete k měsíčnímu finančními příspěvku ve výši 1.000 Kč pro Aktiv nemyslících občanů (ANO), jak je uvedeno v obchodních podmínkách umístěných vedle dveří naší kavárny, tam za věšákem dole. Vystup do kavárny a konzumace nápojů je podle našeho právního názoru postačujícím pro jednoznačné určení projevu vůle, že se do našich programů na pomoc asociálům chcete zapojit. Odstoupení od smlouvy je možné pod smluvní pokutou 10.000 Kč. Nazdar.

Setkal jsem se názorem, že NOZ přivedla na svět skupina právníků, pracujících ponejvíce pro stát a jeho centrální orgány, kteří se potřebovali finančně zajistit na penzi.

Na jedné straně vyžadují vohnouti zpřísňování zákonů a jejich kazuistické pojetí, „aby byly úplně jasný, srozumitelný a advokáti v nich nemohli kličkovat“, na druhé straně je pár fikaných teoretiků práva a praktiků byznysu posadilo prdelí do trní. Zlaté časy pokutování teprve přicházejí. Věřte v Boha, ale udržujte prach v suchu.
 


 20.2.2015 D-FENS
 

12345 (3x známkováno, průměr: 2,33 z 5)
736x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:51
D-FENS © 2017