Dělal jsem si test - zpět na článek

Počet komentářů: 42

  1. To vypada jako jina (nebo nepochopena?) veze tohoto: https://www.politicalcompass.org/

    1. Osobne myslim, ze to z toho vychazi, akorat trosku domotali osu Y. Spise se mi libil original, ktery tuto osu radil spise podle autoritarstvi a ne podle konzervatismu. V originalu jsem to totiz chapal tak, ze na Y ose jde o to, ze kdo by rad zakazoval a narizoval skonci na opacne strane osy nez ten, kdo by vse nechal na svobodnem rozhodnuti lidi. V iDnes kompasu z toho mam pocit, ze proti sobe budou stat odpurci veci „neprirozenych“ (napriklad homosexualita, mutlikulturalismus) a zastanci pozitivni diskriminace a pro svobodu jednotlivce neni v grafu misto.

      1. Presne tak. A take je na politicalcompassu zajimave, ze se snazi mit osy absolutni, takze ma clovek srovnani i s takovymi piliri politickeho spektra jako Stalin, Gandhi, Hitler apod. Akorat je smutne, ze v oblasti grafu, kam vychazi test mne, neni skoro nikdo.

        1. Ony především všechny tyhle kompasy a dotazníky mají jednu zásadní chybu: absenci možnosti „je mi to jedno“ případně „považuju to za špatné, ale nemám ambice do toho ostatním kecat“.

          1. @JJ Nektere to maji, dokonce i obsahuji moznost oznacit, ktere otazky povazujete za dulezite, problem je, ze potom se takovy dotaznik muze stat celkem komplikovanym a neni to srandicka na minutu. Napriklad tento dotaznik (kalkulacka) moznost nevim i moznost oznaceni otazek za dulezite obsahuje: http://volebnikalkulacka.cz/inventura-hlasovani-2015/ Tim nechci tvrdit, ze je dokonaly a mel by podle nej nekdo volit.

  2. Dobrotivé nebe. Feri, Pajonk, Svobodní kolem 65%. Ještěže Zuzka 48%. Ono je to asi tím, že není z čeho vybírat. Neměl jsem ty Svobodné dávat tak moc vpravo. A to jsem je zase nedal tak daleko od komunistů.

  3. Je to naky divny.

    Mne vyslo tohle:

    Jan Ruml Shoda 77 %
    Shoda s dalšími
    Tomáš Pajonk, Svobodní 74 %
    Petr Pithart 72 %
    Jiří Dolejš 70 %
    Shoda se čtenáři iDNES.cz 76 %
    Shoda s politology 72 %
    Nejmenší shoda
    Petra Buzková 59 %

    a kamosovi:

    Mikuláš Ferjenčík, Piráti Shoda 80 %
    Tomáš Pajonk, Svobodní 79 %
    Jiří Dolejš 78 %
    Petr Pithart 78 %
    Nejmenší shoda
    Jan Ruml 66 %

    Takze mame stejny druhy misto, ale jinak to je cely uplne jiny?

    1. Divné?
      Ta to fak joo!
      Vyšlo mi:

      Jan Ruml Shoda 54 %
      Shoda s dalšími
      Dominik Feri, TOP09 51 %
      Mikuláš Ferjenčík, Piráti 50 %
      Tomáš Pajonk, Svobodní 50 %
      Shoda se čtenáři iDNES.cz 49 %
      Shoda s politology 46 %
      Nejmenší shoda
      Matěj Stropnický 36 %

      Zjevně mají v „engine“ něco rozbité, nebo špatně opsané, nebo je to jen žert.

  4. Ten test je úplně nanic. Díky vzdělání i zkušenostem nemohu jinak, než označit celé schema a možnost volby názoru, směřování,a možnost rozlišení (a odlišení) za zcela nesmyslné. Většinu stran není kam umístit. Označit třeba ODS za pravičáky je úplně zcestné, když se 25 let chovali jako komanči nejhrubšího zrna (lháři, vyžírkové, manipulátoři policie, justice), mimoto se opírali o bývalé komouše, estébáky atd..
    Nehledě na to, že v běžné mluvě (a podvědomí) jest levičák ten, kdo chce „něco pro lidi“. Ve skutečnosti, historicky vzato, byly všechny „levicové“ režimy extrémně asociální. Nejen lidi okradli, ale je i mučili, zavírali a vraždili. Bez výjimky. Náckové, komouši. Prostě levičáci.
    Pravičáci by měli být lidé svobodomyslní a svobodu přející, vyzývající k toleranci, ale i k součinnosti, vedoucí ku blahobytu, ze kterého se přepustí chlup potřebným, to vše s minimalizací dopadu na krajinu a lidské vztahy.
    V běžném povědomí je ale pravičák nelítostný vyžírka, který jde přes mrtvoly (ekonomicky) a očekává to od ostatních, tedy s nimi vlastně bojuje.
    Historicky vzato s lidmi bojovali spíše levičáci, kteří razili asociální systému, v proklamacích určené „pro blaho lidu“, ve skutečnosti pro blaho úzké skupiny psychopatů.
    A teď babo suď.

  5. On může být problém už v dělení na liberály a konzervativce, cituji: „Liberalismus vnímáme jako směr podporující alternativní životní styly a ochotu přijmout je jako rovnocenné. Konzervatismus naopak ztělesňuje důraz na tradiční a prověřené hodnoty – pořádek, zavedený model rodiny, víru apod.“
    Otázkou je, kam zařadit Zelené, když ti nejsou ochotni přijmout tzv. alternativní životní styly jako rovnocenné těm tzv. tradičním, ale snaží se ty alternativní brutálním způsobem protlačovat na úkor těch tradičních. Jak je s takovým postojem zařadit? Je to určitý druh fašismu?

    1. Většina modelů rozděluje pravici a levice v kruhovém diagramu, takže je otázka, jestli by model obsahující i liberální a konzervativní postoje neměl být ve tvaru koule. Pak by to mohlo odpovídat tomu, co popisujete.

      1. Spousta lidí nepochopí ani jednorozměrnou škálu a vy byste na ně se sférickou plochou? :-)

        1. Pak nezbývá, než počítat s kompromisy, o kterých mluví předseda.

  6. Přemýšlel jsem, proč vychází tolika lidem Ruml na vysokých pozicích a podle mne to bude dáno algoritmem, který počítá shodu. Pokud si dáte všechny strany přesně na 0%, budete mít shodu 71%. Když je dáte na horizontální ose na -20%, budete mít opět 71%. Když je dáte na vertikální ose na +20%, budete mít 72%. Když necháte všechny na nule a jen komouše regular dáte vlevo dolů, budete mít tuším také 70%…
    Takže mi netvrďte, že ten algoritmus počítá cokoli, blízkého realitě.

  7. Problém je opět v definici pojmů. U této tabulky jde jenom o to, jak kdo chápe denně používaná slova, která vlastně nic konkrétního neznamenají. Už nápověda je zvrácená: pojem „liberální“ v češtině nemá nic společného s nějakým novátorstvím či kultem modernity, ba právě naopak, tyto pojmy jsou typické pro socialistické ideologie, od umírněných fašistických forem po extrémistické – komunistické. Libertà je svoboda, která je však v zásadním rozporu se všemi kolektivistickými doktrínami. Ostatně Mussolini definuje fašismus jednoznačně jako antiliberální, stejně jako Marx definuje antilibrálně socialismus, jenomže obojí je oběma autory definováno jako pokrokové a prosazuje se vlivem kultu modernity… Takže v první řadě je osa y popsána krajně nevhodně. Již z toho musí logicky vznikat nedorozumnění.
    Druhý problém je pojem levice/pravice. Autentickou pravici na naší politické scéně reprezentuje jen málo stran, osobně znám pouze monarchistickou Stranu Koruny České, kterou při posledních volbách snad volili jen členové a nejbližší příbuzní. Liberálové v generálních stavech seděli logicky vlevo, neboť odmítali 1500 let vládnoucí konzervativní model stavů a dědičných výsad daných „od Boha“. Skutečnost, že se nám za posledních 350 let osa y posunula na ose x o 90 % absolutní hodnoty vlevo, je další potenciální zdroj konfliktů.
    Takže vnímat Svobodné z hlediska dnešního extrémně levicového pohledu jako pravici je pravděpodobně stejně správné, jako vnímat je jako levici z pohledu smyslu pojmu (z francouzských Generálních stavů). A stejně tak je můžeme vnímat jako stranu liberální (ostatně z toho mají název), jako i jako stranu konzervativní (pokud liberalismus budeme vnímat fašistickým pohledem).
    Výsledek tedy nemá vůbec žádný smysl, je to jen tipovačka, co si asi konkrétní člověk představuje pod denně používanými výrazy, které nemají prakticky žádný exaktní význam.

  8. Vidim to stejne jako Dominik Feri, tedy se nejspis shodneme, ze TOP 09 je v modelu nekde kolem komunistu, liberalni levice. To mam radost :)

  9. Delal jsem ten test pred tydnem a vyslo mi to temer jako DFensovi :) … shoda 67% Ruml neshoda asi 43 Stropnicky (coz me potesilo)

    1. Ja mam 69% s Pavoukem. A 53% se Stropnickym…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017