Kolik železničářů je třeba na výměnu žárovky - zpět na článek

Počet komentářů: 234

Přidat komentář
  1. Nějak jsem nepobral, co autor chtěl sdělit. Asi jsem tupej, dobře mi tak. Taku netuším, o jaké žárovky se jedná a jak náročná je jejich výměna. Snad by to chtělo nějaké vysvětlivky.

    1. Taktéž nechápu.
      Nicméně veřejné osvětlení je téma samo pro sebe, ve zkorumpovaném čechystánu řízeném kreténskými Pyjaly, notorickými kleptomany klausova střihu, buznami z neziskovek, a na lokální úrovni naprosto neschopnými starostovskými přikrádači.

      Zlaté socialistické sodíkovky. Člověku to nevypalovalo bulvy když šel kvečeru z restauračního zařízení a zároveň nerozjebávalo melatoninový režim vraznou modrou složkou. Tak jako nejmodernější výkřiky techniky od čínskch soudruhů.

      Proč vlastně všude cpou ty LEDky na veřejné osvětlení, když doteď si vystačili se sodíkovkama s obdobnou spotřebou, ale taky mnohem jednodušší a levnější elektronikou (měnič/startér). Výměna a oprava za pakatel. Přičemž to neprodukovalo hromady elektronického šrotu k recyklaci, nebylo to náchylné na vysoké či nízké teploty atd atd…

      Prý už dokonce vznikají lidové hnutí proti veřejnému LED osvětlení, jako před spoustou let byla kampaň astronomů proti „světelnému smogu“.
      Mě osobně je taky protivné to ostré bílé světlo.

      1. U nás z ulic sundali sodíkovky a dali ledky a tak měsíc to i svítilo ale teď by mohli „scenerii využít na serejál zombie apokalypsy.

      2. To jsou zase pičoviny s „modrou složkou“. Kdyby to nějaký pitomec nevymyslel, v životě by sis ničeho takového nevšiml. To je jako ten „jedovatý hliníkový příbor“. Kromě toho, i LEDky mají teplé barvy, i spektrum, jaké chceš, když si ale trochu víc připlatíš… :-P

        1. Zjednodušeně – jde o to, že LEDky nejenom v lampách jsou modré. A na každé modré LEDce je luminofor, barva, která při zásahu modrým světlem svítí žlutě. Tloušťkou vrstvy se mění poměr modré a žluté a tím teplota chromatičnosti. Jsou i oranžové luminofory, to jsou ty „hodně teplé“, ale pořád skrz to prosvítá cca třetina modré.
          Na každém čipu v lampě je čočka ve tvaru prdýlky, aby to svítilo směrově dolů. Takže máme prudké maskované modré světlo, které brání spáknu (melatonin) a navíc vypne očím noční vidění. Spolu s obrovským kontrastem svítící lampy a šera ve stínu to znamená, že světlo shora oslňuje a na zemi není nic moc vidět.
          Sodíková výbojka modré světlo nemá a reflektor rozprostře světlo na větší zářící plochu.
          Vliv na spánek a na zdraví se projeví pomalu a nenápadně, tak po půl roce i déle. Jde v podstatě o pomalé dlouhodobé vyčerpá(vá)ní.
          Dobré lampy by měly svítit oranžovočerveně přes difuzér, ale to by bylo dražší a bez dotací.

      3. Sli jsme v sobotu na prochazku do prirody a cestou sli okolo jednoho kostela se hrbitovem, kam vede z mistni prdele cesta. Ta byla v historii osvetlena zarovkama. Babkam pendlujicim s karkou kytek a konvi to vzdy stacilo. I rozhodli se mistni stat svetovymi a provedli upgrade na LED. Takze ke hrbitovu, kde je cca 50 % nemeckych jmen a kostelu, ktery se rozpada, vede hypa supa moderni osvetleni. No, a my jsme sli nekdy v jednu odpoledne a koukame, ze svetla sviti. No… sviti… presneji receno, nektera svitila. A nektera ne. Zrejme se nejaky mistni Lojza rozhodl, ze opravi ty, co nesviti. Musim ale uznat, ze skoro kazde ctvrte svetlo nejelo. To tam s zarovkama nepamatuju.

        1. Za sebe musím dodat, že spolehlivost LEDek se podle mých osobních zkušeností za posledních 10 let silně ZLEPŠILA, a několik let mi bez problémů svítí i ty, co stály 39 korun v akci. Dřív odcházely tak do dvou let (ale šly spravit). Teď ty opravy ani neřeším. Drahá mi odešla po 10 letech, jedna dioda zdechla).

          1. Pokoušel jsem se ty, co v nich odešla některá LEDka opravit, ale nepodařilo se mi odpájet vadnou LED.
            Čím je to připájeno??
            A k té spolehlivosti – shodou okolností mi v krátké době za sebou odešly 3 z šesti co mám na dvoře. Asi tak po roce až dvou, nepamatuji si přesně. (15W Retlux)

            1. sou to bohužel často nejaký SMD mrtky s víc vývodama takže to neuděláš než horkovzduchem

              proto velice důrazně varuju každýho, že tydle sračky bez vyměnitelné náplně v nejaké patici jsou akorát na hovno a ať se vod toho pokud možno drží aspoň na pohrabáč daleko

              1. Jedine horkovzduch a to aspon 450 °C, jinak se ty ludry nepusti, protoze jsou priletovany RoHS konformni pajkou a obcas jeste byvaji behem SMT procesu uprostred prikapnuty k PCB pryskyrici, aby se nehly. To je pak radost to pajet do prdele.

                Mmchdm, vcera u nas probehla velka debata, proc najednou mame reklamace tlakovych senzoru, ktere se delaji snad 15 let porad stejny. Inu, zjistilo se, ze dekliky na ty senzory (plastovy pouzdro, plastovej deklik) se privaruji ultrazvukem, coz je takova mechanicka prda, ze praskaji ty uzasny bezlovnaty spoje na desce. Zmetkovitost zanedbatelna, cca 40 %…

                Holt, na sklade byly jeste stary senzory pajeny olovem a ty dosly. Ted nastalo diveni. Pritom jsem jim uz pred dvema lety rikal, ze je potreba tu PCB mechanicky oddelit od pouzdra, klidne nechat na prase viset na dratkach uvnitr. Mysleli si, ze si delam prdel.

                1. Sysop
                  8.11.2024 v 13:06

                  tak vařit lejzrem jak žluťák? tvl nejaký ultrazvuky, to ste sto let za rejžema :o)

                  1. Jde o PPSU material a ultrazvukem to jde rychleji. Laser se u nas pouziva ke svarovani kovu, popisu vyrobku a taky jsem ty hovada naucil naserem odstranovat popisy soucastke na PCB. Ale pro nektery typy vyrobku je ultrazvuk lepsi. Jen to, holt, neplati plosne.

                    1. …laserem odstranit… kurva edit.

            2. Nevim, co tam presne mas za LED, ale problemem byva, ze ty LED potrebuji intenzivne chladit, coz se dela prave pres PCB dal na pouzdro. Takze LED je velkoplosne pripajena a navic pajkou, ktera teprve nekde na 360 °C zacne tat. Nez tu LEDku takhle prohrejes, trva to vecnost. Pokud nemas horkovzduch, vem ten nejvetsi kopac hrot, co mas k dispozici, dej na nej mega velkou kapku cinu, rozpal to na max a kydni na tu LEDku. Pri troste stesti to rychle prohrejes a LED upadne. Pak na to dej trosku kalafuny v lihu a ocisti to medenym knotem (suchej poradne nesaje), abys tu furu cinu dostal pryc.

              Pochopitelne pro z5ne pripajeni je potreba mit doma jednak poctivou olovnatou pajku a zase to pripajet tim kopacem. Jde hlavne o plosku na zadni strane LEDky, aby teplo preslo na PCB.

              1. Jo, díky takový postup je logický. Samozřejmě po 50 letech vrtání se v elektronice bych to zvládl, ale vzhledem k ceně LED žárovek to nedává smysl.
                Připadá mi to, že PCB s LEDkama je nějaká „kovová“.
                Ještě k té pájce („cínu“) – olovnatou pájku by BFU neměl mít možnost koupit – to je svým způsobem konec domácího bastlení.
                Dotaz: setkal se někdo osobně s poruchou zapříčiněnou cínovými vlasy?
                https://nepp.nasa.gov/whisker/anecdote/2003ckt_breaker/index.html

                1. LED nežárovky ze sportu rozebírám a umírají na tepelné přetížení. Zpravidla řídicí čip spínaného zdroje. Tam, kde není spínaný zdroj, jedou LED čipy tak na 120% výkonu, aby to po dvou letech umřelo. Cínové vlasy jsem neviděl, spíš rozpad spojů. Modrá složka světla umí krásně vybělit izolaci přívodů k PCB.
                  Odpájení je snadné na žehličce.
                  Nastavte žehličku naplno a zapněte ji. Hned jak vypne termostat, položte na plotnu hliníkový PCB a za chvilku čipy smetete papírkem, nebo vyměníte pinzetou. Trik je v tom, že studená žehlička při startu přestřelí svou maximální teplotu a je to tak akorát.

    2. Vysvětleno u komentáře p. Behemota

  2. Taky nevim jestli davali pryc hpsky a davali tam ledky nebo co.

  3. Copa sem nějakej Ind abych jezdil bémáckou koňkou?

  4. Takový práce to muselo dát.. a přitom taková blbost.

  5. Nechci být příliš kvarulantský, ale i Zamazal píše čitelnější a lepší články.

    1. a to je co říc

  6. nešlo by aspoň do diškuze na ty dva řádka napsat, co se vlastně dělo tvl?

    1. Cílem článku je v mezích zákona poukázat na neefektivitu firmy koleje spravující. Viz počet zaměstnanců a jejich výkonnost, protože práce na místě probíhala ve stylu jeden maká a zbytek civí do prázdna.

      Druhý bod je čistě soukromý, kdy jsem bohužel zastánce starých světel a zde si mírně stěžuji, že se mění fungující věci za oko obtěžující techniku, která mně osobně vadí.

      Vedlejší nechám bez komentáře.

      1. Vedlejší motivy nechám bez komentáře. Nejsou stěžejní.

      2. Ten první bod je dosti subjektivní, protože pokud ten pracovní proces neznám, tak prostě nevím. Například na stavbě je běžně vidět, jak „jeden maká a pět čumí“, jenže těch pět může být třeba parta, která momentálně má technologickou pauzu (a stavba je kolikrát jedna velká technologická pauza, on ten beton nebude tvrdnout během milisekund, jakkoliv bychom si to momentálně přáli). V takovém případě se ten (řekněme) bagrista těžko teleportuje na jiné pracoviště, a aby popadl lopatu, to jaksi nemá v popisu práce. Tak holt stojí a čumí. Nebo se fláká, ale to není na první pohled rozdíl.

        Ten druhý bod je zcela fantasmagorický. Ona ta „fungující technika“ možná funguje, ale podle pravidla „neměň, co dobře funguje“, bychom na dráze museli dosud vídat parní trakci, generačně spadající někam do období posledních Štokrů. Neříkám, že jakákoliv inovace dobrá, ostatně kdykoliv vidím na dráze nějakou inovaci, tak první, co mě napadne je, kolik peněz se na tom podařilo rozkrást tentokrát, ale vyčítat drahám, že inovujou, a mně ty nový lampy přijdou pěkně hnusný, tak to je fakt mimo, neboť lahodit oku šotouše-tradicionalisty není jejich účel. Pokud je chceš kritizovat, tak si počkej, až se ukáže, že jejich instalace byla nějakej tunel. Garantuji ti, že se dočkáš.

        1. K bodu jedna tu právě hledám odpověď, protože mě to prostě hlava nebere viz můj dotaz u příspěvku MZa
          Bod dvě beru a uznávám, že cílem není uspokojení mého oka.

      3. No tak SŽDC byla od počátku plánovaná jako ODSSácký tunel na veřejné finance: privatizace zisků, socializace ztrát.

        Za mě nejhorší důsledek „hospodaření“ SŽDC je „péče“ o nádražní budovy. Tedy spíš nepéče, zavírání a chátrání.

        Dokud to patřilo ajznboňákům, tak se o to místní nádražáci, čistě už z prestižních důvodů a stavovské hrdosti, solidně starali (zejména u menších nádražíček).
        Jakmile s tím začala hospodařit SŽDC z jejich pražské centrály (taky daňovými poplatníky placený pražský gayklub jako GŘČD?) tak šlo všechno do kopru. A to i u přestupních uzlů jako Horní Cerekev, kde dříve vždy bývala útulně vytopená čekárna.

        Podobně jsem nepochopil přestavbu (posunutí) nádraží Česká třebová, kde prostě vedle té staré budovy postavili nějaký hnusný kapitalistický „lykusák“ a teď neví co s tou starou budovou.
        Asi nějaký příbuzný politika ODS napojený na SŽDC potřeboval malou domů, pár desítek mega do kapsy.
        Bo na předražených a nesmyslných stavbách se v této zemi nejlíp krade.

        Zkrátka SŽDC prosazuje agendu „všichni do aut a ucpat silnice“ protože vlakem kvůli extra mizerné infrastruktuře budou brzy jezdit jen socky, cikorky, doochodci a studenti (tedy ti co dostanou 50% a víc slevu na jízdném).

        Naposledy co jsem se účastnil nějakého většího železničního cestování, tak to spočívalo v mrznutí v Prosinci na nevytopeném průvanovitém nádraží v nějaké okresní pierdeli na Vysočině. Bo kalamita a kvůli bezďákům se zrušily socialistické pohodlné a vytopené čekárny.

        Dtto další nádraží v okresní pierdeli v olomouckém kraji. Před covidem tam byla aspoň mizerná nádražka s fiťákovou kuchyní. Ta mezitím krachla a v kilometrovém okruhu se není kde najíst. A samozřejmě nevytopená čekárna s cikorkama a feťákama.

        Opravdu jsme se od toho 89. dostali hodně daleko.

        1. A zbývá jen klasická otázka…jak z toho ven? Cinkat znovu klíčema? Kolik lidí má dnes vlastní klíče od vlastního za hotové koupeného domu či vozu?
          Jak v dnešní technické době dát zapadlým nádražím punc, kde všechny komunity bez úhony budou moci praktikovat vyhřívání kostí jako v lázni za ceny víc než mírné. Má ještě vůbec smysl hrát si s vláčky a nádražími, když doba už je jinde..

          1. Jak jinde ?
            Jako že jsme na našem území objevili bohatá naleziště ropy a nejsme závislí na (pomalu se zavírajícím) kohoutu s ruskou ropou ?
            Že máme prosperující a nekrachující automobilový průmysl, takže jako emeričani necháme zchátrat koleje a přesedneme všichni do aut ?
            Vzhledem k tomu jaké máme perfektní silnice ?

            Číňan, Japonec a další technologicky pokročilé země si s vláčky hrají (bullet train, shikanzen), a to s čím dál rychlejšími a technologicky vyspělejšími.
            Neměli bychom radši kopírovat je, místo krachujících USA ?

            Že by se tak třeba dalo dojíždět do Brna, Prahy, Ostravy za prací i ze vzdálenějších okresních měst, když by vlaky jezdily aspoň těch 200 ?

          2. Odpověď je jednoduchá. Požadujte výsledky, funkčnost – a ne neviditelnou ruku trhu.

            Tento stát plní to, co od něho občané chtějí. 1) Aby nedejbože nebyl Babiš. 2) Abychom měli slušného prezidenta, co ho chválí v zahraničním tisku. 3) Aby Fiala nestrašil negativními řečmi. 4) Aby vláda plivala proti Rusku.

            Co občané požadují již řadu let (viz předchozí odstavec), to do puntíku dostávají. Vláda jim plní přesně to, po čem volají.

            1. Tak tohle je hodně dobrý :)

              Já bych se omezil na obecnou, avšak velmi účinnou věc. Tedy aby především OBČANÉ VYTÁHLI HLAVU Z PRDELE (z vlastní, případně z té emerické)

              Což, soudě i podle zdejších diskuzí, nehrozí ani lidem inteligentním.

              S hlavou v prdeli se těžko střízlivě posuzuje srač…. ehm realita ve které se nacházíme.
              Zvlášť když do té prdele ještě vedou televizní dráty s hollywoodským programem o skvělých světlých zítřcích s emerickým kapitalizmem.

              Zatímco tento už dávno zkrachoval a veškerá prosperita a rozvoj se přesouvají do Číny, Indie, Ruska, Brazílie, prostě BRICS.

              1. Patříme na Západ! Proto také zapadneme hodně hluboko do problémů a sraček.

                1. Správný slouha/podkoní/děvečka s radostí padne držkou do bláta/močůvky aby pán po jejich zádech mohl přejít suchou a čistou nohou.

                  Sice pak smrdí močůvkou od hlavy k patě, ale páníček mu pak třeba milostivě hodí nějaký měďák, či dokonce stříbrňák !
                  (zlaťák ne, ty nejsou určeny pro plebs, ale výhradně pro elitu)

      4. Za ty drobný co sž platí makáčům nejde očekávat kdovíjaký nasazení….

        1. To tu prave resim a jedine odpovedi, kterou jsem dostal je, ze je to sedm lidi protoze norma…jako by se normy nedaly menit 😁

          Modelovy priklad jeden makac cca 25k cisteho x 7 = 175k

          Nebo tri makaci, co si udelaji skoleni navic a budou tahat za …
          nejsem danovy expert, ale urcite to nebude 25k cisteho.

          1. Pan Krampus 10.11.2024 v 6:48

            „protoze norma…“

            – – –

            Ale houby norma.
            Elektrikář si nebude dělat zkoušky na vedoucího posunu. Není dopravní zaměstnanec.
            Vedoucí posunu je dopravní zaměstnanec – elektro kvalifikaci nemá, je jen osoba poučená.
            Dole na straně 1 téhle debaty jsem ti napsalm zřejmě jsi nečetl…

  7. Kolik němců je potřeba na výměnu žárovky?
    .
    .
    .
    Jeden, protože jsou efektivní a nemají smysl pro humor.

    1. Zapomen.

      Nejprve potrebujes nekoho, kdo pri pravidelne kontrole zjisti, ze zarovka nesviti. Ten zada pozadavek, ze je potreba proverit, proc zarovka nesviti.

      Nasledne prijde Fachmann, kterej proveri, jestli neni chyba v rozvadeci, vypinaci, vedeni a je skutecne jen a pouze v zarovce. Ten vystavi protokol o kontrole.

      Dalsi clovek na zaklade protokolu o kontrole vystavi zadanku na vymenu zarovky, soucasne s pozadavkem na vyskladneni patricne zarovky.

      Skladnik zjisti, ze zarovka neni skladem, takze posle na obchodni oddeleni pozadavek o nakup zarovky.

      Obchodni oddeleni se obrati na technika, aby potvrdil, ze pozadovane technicke parametry zarovky odpovidaji nabidce dodavatele.

      Technik se podiva do dokundamentace, jaky typ osvetleni je dle aktualnich hygienickych norem zapotrebi pro osvetleni v danem miste. Odpovidajici zarovku vyhleda a jeji parametry posle ke schvaleni na oddeleni pro ESG, aby potvrdili, ze tato zarovka jeste smi byt pouzita, eventualne jaky je aktualni zavazek snizovani CO2 a ktery typ je potreba pouzit.

      ESG oddeleni potvrdi, ze vzhledem k predpokladane zivotnosti je nutne pouzit typ s 15 % usporou. Technik tedy vyhleda jineho dodavatele, ktery takovy typ ma k dipozici a vysledek posle na obchodni oddeleni.

      Obchodni oddeleni provede zaknihovani noveho dodavatele, aby bylo mozne vystavit elektronickou objednavku ucetnim systemem. Nasledne si u dodavatele vyzada cenovou nabidku.

      Dodavatel posle nabidku a obchodni oddeleni se obrati na skladnika, aby zalozil novou skladovou polozku. Pote, co skladnik nove skladove cislo zalozi, obchodni oddeleni objedna zarovku.

      Zarovka prisla a lezi na Wareneingang, kde probiha kontrola, ktere oddeleni ji objednalo, orazitkuje se dodaci list datumem a ceka se na vyjadreni obchodniho oddeleni.

      Obchodni oddeleni potvrdi, ze dodaci list je sparovan s objednavkou a zarovka muze na sklad.

      Skladnik prevezme a naskladni. Nasledne se dlouho nic nedeje, protoze technik nevi, ze zarovka prisla.

      Po nejake dobe si nekdo na te chodbe potme nabije hubu, nebo privre prsty do dveri, tak se naslednym setrenim odhali, ze v chodbe byla tma. Resenim situace je poveren spravce budovy, ktery se obrati na technika, ktery rekne, ze nedostal zpravu o tom, ze zarovka je uz na sklade.

      Technik posle zadanku na spravce budovy, aby potvrdil vydejku zarovky pro sklad. Dale pak technik posle na IT oddeleni navrh pro upravu software, aby naskladneni polozky bylo priste provazeno zaslanim informace zadateli o porizeni skladove polozky.

      Spravce budovy odjel na dovolenou, tyden se nic nedeje.

      Po tydnu se spravce vrati do kancelare a behem dvou tri dnu se propracuje k mailu od technika a potvrdi mu vydejku. Technik kouka na potvrzenku a snazi se zjistit, o kterou zarovku slo, protoze mezitim uz se resily i jine problemy. Nicmene, vse si spraruje podle cisel a behem hodiny ma jasno. Vydejku posila skladnikovi.

      Skladnik zarovku vyskladni, technik je informovan a ve sklade si ji prevezme.

      Technik provede naplanovani vypnuti osvetleni v chodbe, vyhleda v systemu vsechna oddeleni, kterych se toto tyka a posle upozorneni, vcetne predpokladaneho casu zahajeni a ukonceni odstavky. Dale si technik zajisti kolegu, ktery mu bude drzet stafle.

      V naplanovanem terminu oba technici vyrazi na misto opravy a provedou vymenu zarovky. Nakonec technik zajde do oddeleni likvidace odpadu a vadnou zarovku umisti do kontejneru spravne barvy.

      1. @Sysop
        a co finanzabteilung, kdo to kurva zaplatí dodavateli žárovek!?

        1. Finanzabteilung udela uhradu faktur a nasledne si vyzada statistiku nakupu Instandhaltung, jestli nedochazi k neefektivnimu hospodareni, samozrejme. To technik ochotne behem tydne zpracuje a zasle nadrizenemu, ktery udela Freigabe a preposle na FA.

          1. Z tohodle by Sysope mohla být satirická divadelní hra.
            Nechceš to prodat Cimrmanům (těm co ještě žijí) ?
            Kdyby se to trochu rozepsalo, s tím že technik v závěru zjistí, že typ žárovky nesedí a celé se to musí začít odznova ve stylu pes jitrničku sežral, případně by se ve firmě hromadili lidi na nemocenské co si nabili držku v neosvětlené chodbě až do paralyzování jejího chodu, tak by to podle mě bylo lepší než cimrmanovská Švestka.

            1. Ne, to je bohužel realita.

              Ještě nad tím celým procesem bdí tým, který sleduje, zdali to nepožírá moc lidských zdrojů.

            2. Na ruzne takove speky narazim parkrat do mesice a Nemci na to jen mavnou rukou a reknou „Deutschland…“.

              Tohle jsem samozrejme patricne pribarvil, ale neni to nerealne. Co nejcasteji potkavam jsou „krabice na sacky na pytlicky“, proste robot mi ze skladu priveze krabici (musi byt normovana, aby ji robot umel automticky prepravit), v tom je velkej sacek, do kteryho veci hazi roboticka linka ve skladu, uvnitr ESD pytlicek a v nem nejlepe jeden SO8 cip.

      2. Přesně to jsem si myslel!

        1. No to jsem jen tak v kostce shrnul, on ten proces je jinak mnohem slozitejsi, narocnejsi na lidske zdroje a muze trvat i nekolik mesicu. V unoru 23 jsem zazadal o privedeni vzduchu 20 bar do nasi laboratore, coz obnasi provrtani jednoho stropu a instalaci trubek s redukcnim ventilem, protoze pod nama je vyroba, ktera tam ten vzduch ma primo na zdi.

          Dodnes tam ten vzduch nemam. Ale mam slibeno, ze do techto vanoc to bude. Jsem napjatej.

          1. K čemu to, proboha?
            Všude se tyhle rozvody spíš ruší, výroba tak vysokého tlaku vzduchu je nesmyslně drahá…nějaká technologická aplikace? Zátěžové testy?

            1. tak obvykle se používá 10 barů, ale tech 20 néjni zas taková hrooza, vo pár centů dražší trubky, a ten fabrickej kompresor na to už mají, tak co

              proč nesmyslně drahá? normální válcovej kompresor ti nafouká 12, tak se dá dvoustupňovej, nebo šroubák, a?

            2. V prumyslu se jede do 16 bar a my na to delame senzory, takze potrebuju chlup vic.

              Jinak stlacenej vzduch ma mnoho vyhod jako pohon prumyslovych stroju, na rozdil od elektriny. U nas ve fabrice na nej jede fura robotu. Na jedne strane HighTech mereni soucastky laserem, ale ta je drzena pneumatickou rukou.

              1. MĚL mnoho výhod v době stavby té linky. Dokud se cena elektřiny nezvedla 5x .
                Dnes když se hledí na každou ušetřenou kWh je stlačování vzduchu zoufale neefektivní a ztrátové. Plus rozvody.

                A navíc je v módě hen ta akumulátorová „elektromobilita“ takže podržtaška místo lehkého pneumatického bazmeku zvedá 4x těžší bazmek s těžkým akumulátorem (aby se to nemuselo často nabíjet). Takže po šíchtě mu jak ruce tak záda poděkují.
                Aneb „do předčasného invalidního doochodu v 50ti“.

                (kruci, já zapomněl že v Pyjalistánu za pár let nebudou ani normální doochody, natož kripldoochody)

                1. Není tlaková bomba se stlačeným vzduchem ekvivalentem akumulátoru?

                  1. Ráčej si pane matfyzák laskavě spočítat ztráty energie při kompresi, a pak při dekompresi, tedy účinnost kompresorů a „motůrků“ na stlačený vzduch.
                    Napřed s ideálním plynem, pak s reálným. Nezapomenout na změny teploty plynu při stlačování a expanzi !

                    A navíc, ten stlačený vzduch jim tam fouká z trubkových rozvodů.
                    Čili ekvivalent elektrické šńůry.
                    S tím že motůrek na stlačený vzduch je dramaticky lehčí než ten s měděným vinutím.

                    To je podle mě jediná výhoda stlačeného vzduchu, nižší únava pracovníků u linky. A nějaké specifické výhody to má, když jde o obří linky a závody. Ale když nepotřebuju něco ofukovat, vyfukovat či dofukovat, rázové utahováky a pneumatické kladiva, tak se ta praktičnost poněkud snižuje. Ale to by přesně věděl spíš někdo kdo se zabývá dodávkami technologických zařízení a montážních linek. Možná i takový Dfens.

                    1. Nase firma ma velkou FVE. Elektrina neni tema. Tema je nekde jinde – mechanika honena vzduchem se mene zahriva, nezpusobuje elmag ruseni, ma plynulejsi regulaci, zvladne rychleji vetsi silu bez prevodu (=vetsi zivotnost), spousta nekovovych komponent (zejmena plasty) jdou snadno premistovat vakuovou pipetou (vakuum u nas delame Venturiho trubkou) atd., atp… ono v prumyslu fura veci ma nejakej smysl. A plati jednoduchy pravidlo – kdyz to funguje, nejsou s tim problemy a je to levny, taxe v tom nehrab ;-)

                    2. Tak jestli máte elektřinu za pusu, prosím. Chtěl jsem jen říct, že tam, kde v průmyslu opravdu potřebuješ spolehlivost stlačeného vzduchu, snažíš se jít na 8 bar, protože 16 je MNOHEM dražší vyrobit a provozovat, plus ztráty v rozvodu…

                    3. Jinak řečeno, stlačený vzduch má svoje místo ve specifických provozech.
                      Dřív měla rozvody kdejaká trochu větší řemeslná dílna, ale co vím, tak od toho dost ustupují. Asi pro ně cena elektřiny je téma.

                      A kupodivu ustupují od přístrojů do sítě. Vlastně to akumulátorové šílenství moc nechápu. Je to těžký, extrémně drahý, furt to nabíjíš… ale nemusíš řešit rozvody elektřiny a zakopávání o kabely. Prostě vohnoutovi do ruky strčích aku bazmek a pošleš ho na určité místo a nic dál neřešíš.
                      Prostě to nemusíš organizovat, jen organizuješ nabíjení akumulátorů.
                      V tomto ohledu ideální pro česk bordelistán kde nikdo nemá aspoň průměrné organizační schopnosti. A to těžké nemotorné aku nářadí odnosí vohnout rukama a zádama.

                    4. Samozřejmě.
                      A co se týče aku cajků, i spousta profíků tahá aku nářadí naprosto dobrovolně. Kabel je voser.

                    5. S D-FENSem jsme oba takové linky navrhovali, před více než 15 lety. To byla ještě doba, kdys mohl jednoúčelák řídit málem soustavou pneumatických relé (nepatrně jsem si zapřeháněl)…

                  2. Prosím, přidržme se zavedeného termínu „tlaková láhev“…😀

                    1. …dle starsiho oznaceni „FL“ :-)

      3. Hej, a medzitym cinan postavi dve poschodia budovy cez ulicu…

        1. …vcetne osvetleni.

          1. a tlakovýho rozvodu 22 barů :DDD

            1. Nějaké bary přitom určitě navštíví.

      4. A protože tam došlo k pracovnímu úrazu, je třeba ještě sepsat Der Arbeitsunfallprotokol, což je další zúčastněná osoba 🤣🤣🤣

  8. Tak tenhle článek byl rána do prázdna, za kterou by se nemusel stydět ani Alien (ačkoliv Alien by ten odnikud nikam nevedoucí blábol rozepsal na 15 normostran, tohle bylo aspoň stručné). Nějaká výměna nějakých světel, o které vůbec nevím, co to je, k čemu to je, jak to funguje, a především proč mě to má zajímat, zjevně neproběhla k autorově spokojenosti. Proč tomu tak je, a jak by si to autor představoval „správně“, to se nedozvíme. Z cca poloviny článku jsem skočil na konec, protože dočíst jdem to nezvládal, ale chtěl jsem se podle logiky „a nyní vám prozradím konec celé detektivky“ ujistit, že mi neuniklo nějaké poselství. Očekával jsem alespoň nějakou pointu ve stylu „v roce 1975 jsem dělal stejnou práci, a ve třech jsme to měli za hodinu hotový s jednou dvanáctsettrojkou, tak proč to dneska sedmi lidem ve dvou Transportérech trvá celej den?“, ale nic takového tam není, jde jen o nepovedenou sociální satiru na téma „socialistický mozkomor má víc tváří, než imperialistickej hrdlořez, aneb když dva dělají totéž…“. Jako maturitní slohovka asi dobrý dost, včetně lehce konfrontačního tónu, ale k publikovatelnému článku na webu, který se primárně nezabývá literárními experimenty, to má sakra daleko.

    1. Bohužel/Bohudíky jsem se narodil až po roce 89 tedy praktické zkušenosti s prvotní instalací světel na nádraží nemám.

      Technicky vzato světlům jejich konstrukci, montáži, údržbě a likvidaci nerozumím. Věřím v sílu fora, kde budu poučen idealně osobou která již od roku 1975 aktivně udržuje svou 1203 ve stavu pohotovosti. Pokud mezi zdejšími již takový matadoři vyhynuli, pak jsem doufal v novou generaci techniků.

      Vždy, když mi někdo vyčte sloh i formu zbývá mi jen komentář: „napiš si svůj „“lepší““ článek“ protože zavděčit všem se neumím.

      1. Zavděčit všem se nejde, ale tenhle článek se, soudě podle nadšených ohlasů v komentářích, nezavděčil nikomu.

        1. Berte to méně vážně jako hru. Něco ve stylu panem et circenses…či debatu k pivu ala kdo je větší hospodářské zvíře …ten kdo článek píše, a nebo lidé v něm vytupující…protože zatim mi nikdo neodpověděl co tam těch sedm lidí dělalo?

          1) elektrikář A: demontuje a montuje světlo

          2) elektrikář B: odnáší staré a nové světlo +kontroluje ze země zda vše sedí

          3) mašinfíra -jezdí vlakem podle potřeby +veze zboží

          4) obsluha jeřábu(u soukromníka by to dělal mašinfíra, ale tady ve státním…)

          Co ti zbylí tři?
          Co tam dělali?

          1. Nemám tušení, ale příště bych navrhoval napsat to rovnou. Stvořit článek o něčem úplně jiném, než co mám na mysli, a pak konstatovat, že nikdo nepochopil, že reálným předmětem debaty má být něco úplně jiného, než o čem je článek, to je trochu příliš surreální, než aby to sklidilo ohlas i mimo okruh nějakého dada uskupení (zhruba ve formátu Divadla Sklep).

            1. Otázka sice zazněla hned v nadpisu, ale uznávám chyběl mi tam otazník.

              Beru to jako podmět relevantní a příště dodám otazník do titulku
              + Pro sichr
              úplně dolu dopíšu větu:“ Proč takových lidí dělá práci pro dva?!“

  9. Po asi dvou minutách čtení mám takový dojem, že autor článku je blb.
    Tak jen pro vysvětlení: zcela zjevně se jednalo o osvětlení kolejiště, možná prostor pro cestující, ale zcela zjevně ne veřejných (obecních prostor). Kolejiště se osvětluje třeba kvůli bezpečnosti a ještě nám dožívají stanice, kde se zjišťuje volnost pohledem, tedy zaměstnanec musí vyjít ven, rozhlédnout se a pak teprve může dovolit jízdu vlaku. No a to se ve tmě dělá dost blbě. A vůbec, i když se musí zaměstnanec v noci pohybovat v kolejišti, fakt chcete vidět a býti viděn.
    A ono to zařízení je na stožárech. Takže bez jeřábu s plošinou to je celkem blbé něco měnit, či kontrolovat. No a taky se jedná o elektrifikovanou trať a ono to není dobrý, když se někde poruší ukostření (zde se řeší ukolejnění pro případ skratu, přeskoku, bludných prousů apod.).
    Co bude nejefektivnější pro práci v kolejišti? Bude lepší vzít starou mašinku s kolejovým jeřábem (které jsou v majetku organizace a máme na to proškolenou obsluhu), nebo vememe externí firmu s autojeřábem, která to veme na drsňáka přes koleje a porve trakční vedení?
    Ale jako jo, když si čtu články o železnici od erudovaných autorů, dneska už se jen bavím.

    1. „Zcela zjevně se jednalo o osvětlení kolejiště…“
      Respekt Tvým deduktivním schopnostem. Já nedokázal odvodit ani to, ono těch „světel“ je kolem trati tolik, že fakt nevím, která to konkrétně mohou být.

    2. Zřejmě jste insider, protože víte mnoho. Můžete mi tedy dát odpověď na prostou otázku, proč je třeba sedm lidí k výměně drážního světla?

      Maká jeden a zbytek nic nedělá, takže mi to přijde jako klasická výkopová práce, kdy jeden kope a zbytek je
      2) manažer lidských zdrojů
      3) řidič delegace
      4) dozor stavební
      5) dozor za investora
      6) vedoucí výkopu
      7) pracovník pro kontrolu výkazů práce

      Předem díky za fundovanou odpověď, které rozumím i já jako prostý balík, nebo jak to těm cestujícím říkáte…

      1. Pan Krampus:

        A co ty? Dělals někdy něco…?

        :OD

        1. Ano, již jsem udělal 2x budoucího daňovýho poplatníka xD Jinak se taky zabývám prací, protože nejsem etnicita-minorita a nemám v krvi žít z dávek.

          1. Pan Krampus:

            Při té tvé práci se zabýváš nějakou skutečně potřebnou čiností, nebo jsi jen tabulkově na stavu…?

            1. Za mou prací jsou vidět výsledky jako tabulkový zaměstnanec bych se ukousal nudou

              1. Pan Krampus:

                Výsledky? Logr od kafe, vajgly…? Nebo snad něco užitečného…?

                1. Dveře, které fungují a jsou oku lahodící. Sice nejsem přímo ve výrobě, ale navrhnout řešení, které bude při požadavcích a kvalitě současné projektové dokumentace životaschopné je zdraví zničující činnost.

                  1. Pan Krampus:

                    Takže si maluješ styly, nějaké ozdůbky, hraješ si s barvičkami…

                    1. Krom jiného řeším tvar,rozměr, RAL, požární odolnost, funkce dveří při požáru(např. paniková funkce, ZOTK) + požadavky zákazníka na xy kování aj.

                    2. Pan Krampus:

                      „.. funkce dveří při požáru..“

                      – – –
                      Pokud by to tak bylo, pak bys musel mít i nějaké technické znalosti…

                    3. Je to komplexní téma tedy disponuji základy znalostí technických a mechaniky. Uznávám, že složitější instalace konzultuji s dodavateli výrobků, nebo osobami, která mají příslušné vzdělání a hlavně ZKUŠENOSTI,neboť nemám kapacitu držet všechna řešení v patrnosti a vzhledem k věku nemám tolik zkušeností.

                    4. Berete při návrhu dveří také důsledek zvětšení rozměrů dveří při příliš rychlém pohybu dveřmi? Aby se daly zavřít, i když s nimi někdo pohybuje rychlostí blízkou světla?

                    5. K Vašemu požadavku…nemohu tomu vyhovět, ale jistě konkurence Vám postaví: „za peníze v Praze dům“ v tomto případě i s dveřma a prohlášením o shodě.

                    6. Rychlost světla ?
                      To je rychlost pohybu posledního pracovníka, který tam poctivě makal za almužnu, skrz dveře firmy ven, když celé vedení a vedoucí funkce ve firmě ovládli zmrdi, vyžírkové a paraziti ?
                      Tedy poslední stádium zazmrdování ?

                      Pak je otázka, jestli zaměstnanec prchající rychlostí světla nezvětší svoje rozměry tak, že se do dveří nevejde ?

                      (Dělám si legraci, na židovské pohádky jako je Teorie relativity, už dávno nevěřím.)

                    7. Zaměstnanci prchajícím rychlostí blízkou světlu především mají napařit pokutu za překročení rychlosti a sebrat řidičák.

                      Pokud zaměstnanec prchá vysokou rychlostí, zvětšují se jeho rozměry ve vektoru rychlosti. Do dveří se vejde.

                      Problematické je ovšem zvýšení hmotnosti zaměstnance s takovou rychlostí, mohla by se překročit nosnost podlahy. Je třeba speciálně zesílených dveří a okolní podlahy.

                      Buďte rád, kaBrnaku, že jste jen ve speciální teorii relativity. Kdybychom vzali obecnou teorii relativity, museli bychom dveře konstruovat také s ohledem na zakřivení časoprostoru, které by mohlo nastat pohybem dveří a přiblížením se nějakého člověka.

                      Pokud se rozhodne váš počítač po židovsku ignorovat teorii relativity, stane se z něho nefunkční cihla.

                    8. Tak teď mě vyloženě taháte za fusekli.
                      Počítač funguje na kvantové mechanice. Ne na židovských kabalistických pohádkách Zweisteina, který odkopl svoji první manželku, nadanou matematičku, poté co mu pomohla na vrchol, a vzal si „rasově čistou“ košer židovku aby se z něj mohl stát propagandistický nástroj sionistů v Izraeli.
                      A gojům pak popletl hlavy svojí kabalistickou ekvilibristikou, která je naprosto v rozporu s fungováním vesmíru.
                      Tedy přesněji řečeno, ony byl jen „ghost writer“ a podprůměrný matematik. Tu teorii na oblbnutí davu samozřejmě vymysleli úplně někde jinde, je to kolektivní práce kolektivu vysoce nadprůměrných kabalistických podvodníků.

                      Už ten nápad vzít vzoreček pro kinetickou energii, z proměnné rychlosti udělat konstantu a vyškrtnout z ní tu 1/2 aby na ten podvod nepřišel kdejaký hlupák už na základce kde se toto učí, to byl fakt husarský kousek. Mě samotnému to taky trvalo dost dlouho než mi to došlo.

                      Vesmír funguje úplně jinak a má úplně jiné základní vlastnosti.
                      To co nám o vesmíru a o hmotě tvrdí věda jsou fakt hodně zkreslené pohádky.
                      No kvantová mechanika má ale potenciál odhalit pravdu.
                      Proto je ovšem nutno zdebilizovat bílou populaci a zaplavit ji barevnými migranty a zgrýndýlovat ji až do úplného zničení.
                      Protože ta má potenciál zjistit pravdu a ovobodit se z těch tisíciletých lží ve kterých jsme byli lapeni.

                    9. Jsou dva přístupy: a) humanistický – soudíme dle lidí, b) exaktní – soudíme dle přírodních zákonů. Přírodní zákony nestvořil žádný člověk. Je proto jedno, co máte za kompra proti jejim objevitelům, na přírodních zákonech to nemění nic. Marcony šlohl třeba objev rádia Teslovi, to je všeobecně známo. Einstein možná šlohl objevy své manželce, a když dostal Nobelovu cenu, tak ty prachy prý do posledního haléře vysázel na stůl své manželce. Ale to nechám bulváru, nebo do časopisu Blesk.

                      1) Když v 19. století Maxwell sestavil své geniální Maxwellovy rovnice plně popisující elektromagnetismus v makrosvětě – udělal tím revoluci. Mimochodem, Maxwell v zásadě jen matematicky zpracoval experimenty Faradaye, takže nevím, jestli to také nebude bídák, kterého kaBrnak zařadí mezi lumpy.

                      Maxwellovy rovnice udělaly jednak revoluci ve fyzice a začaly moderní fyziku (viz dále) a jednak změnily průmysl. Z Maxwellových rovnic vyplývalo, že musí existovat cosi jako rádiové (elektromagnetické) vlny. Ty byly nejdříve teoreticky vypočítány, a pak se teprve hledaly v praxi. (Tesla a jeho objevy nebyly nic jiného než prosté aplikace Maxwellových rovnic.)

                      2) Elektromagnetické vlny měly jednu kurevsky zvláštní vlastnost. Šíří se i bez hmoty, což rovněž vyplývalo z Maxwellových rovnic. Křesťanská církev, věřící lidé i mnoho vědců začalo protestovat proti tomuto kacířství! Napřeháním, to vyvolalo poubouření jako prase. Dodnes i mnoho vědců blbne s teorií éteru, aby tam neměli vakuum – protože prostě ideologie, vole! Chtějí mít všude hmotu asi tak jako kapitalista zisk, prosgresivista LGBTQNSDAP, Fiala signály nebo d-fens zrušenou policii.

                      Elektromagnetické vlny tak poskytky něco, co fyzici a lidsko nemělo – možnost měřit něco, co překonává hmotu. Šíří se i bez hmoty. Tak vznikla celá moderní fyzika.

                      3) Ty podezřelé fyzikální vzorce, které by kaBrnak označil za dezinformace a hybridní narušování, vznikly odvozením z Maxwellových rovnic. Právě z té možnosti se podívat „za hmotu“.

                      Teorie relativity se začala psát článkem „O elektrodynamice pohybujících se těles“, tedy elektřina dle Maxwellových rovnic, která není ukotvena nutně do hmotného prostředí.

                      4) Jak už ukázaly Maxwellovy rovnice, je třeba počítat s tím, že svět je spíše vlnění než jen hmota. Proto také někde na začátku kvantové fyziky je „hmota a energie je totéž“ (zjednodušuji pro laiky) – k čemuž je známý provařený vzorec E=mc2. A „hmota a vlnění je totéž“ (opět nemístně zjednodušuji de Broglieho).

                      5) Kvantová mechanika vám sama počítač nerozchodí. Má dost omezení sama o sobě.

                      6) K ní se rovinula kvantová teorie pole, které respektuje jak teorii relativity (pohyb části při vysoké rychlosti), tak kvantovou mechaniku.

                      Napsal jsem to celé nemístně zjednoušeně, ale není na to prostor to celé rozebrat.

                      Zkuste, kaBrnaku, vystrčit hlavu ze zadele. Jste chytrej chlap.

                    10. Už jsem si vzpomněl. Zweistein vykradl Lorentze, přesněji jeho transformační rovnice.
                      Které on sám považoval za takový nepříliš povedený experiment (dle vlastních slov).

                      A nebo je tu ještě konspirační varianta, že na tom celém podvodu spolupracoval.
                      Že je to vše dílo pouze Zweisteina, fyzika s podprůměrnými matematickými schopnostmi, že ho v tom trumfla i jeho manželka (ta původní, nekošer), tomu soudný člověk nemůže věřit.
                      Zvlášť když už víme že jen vykrádal Lorentze.

                      Zweistein byl výkladní skříň izraelského sionizmu, spíš reklamní figurka, než opravdový vědec formátu jako Maxwell, Lorentz, Fermi, Schroedinger, ….

                      A k vaší první větě: může nemocný strom nést zdravé ovoce ?
                      Jaké ovoce nese „exaktně“ profesionální vědec jako je třeba Prymula ??
                      Jak to že se z nemocnic plných vzdělaných docentů a profesorů, staly „domy rychlé smrti“ ?
                      Nehapruje vám nějak ta vaše „exaktní“ teorie ??

                      Na charakteru člověka setsakra záleží. To jen hlupákům nakukali že ne.

                    11. KaBrňáku, ty snad chceš ZPOCHYBŇOVAT genialitu pracovníka patentového úřadu Blbsteina? Ty vole, to je henten antišemitismus.

                    12. Dodatek k mému fyzikálnímu příspěvku: (https://www.youtube.com/watch?v=_r_6G0nxYPg)

                  2. Nepúšťajte sa do diskusie pod Vašim článkom, inak to dopadne takto:
                    http://vtipy.yin.cz/humorne-texty/kolik-uzivatelu-diskusniho-fora-je-potreba-k-vymene-zarovky/

                  3. @pan Krampus:

                    Gratuluji, právě sis za sdílení informací o sobě u místního amatérského PSVB corony vysloužil vlastní osobní složku. Zřejmě tu nebudeš moc dlouho, takže jsi mu skočil i na takhle trapně provokativní návnady.

                    1. Nomad 5.11.2024 v 0:51

                      Kam zmizel Mlíkař, se ptám!

      2. Balíci, kaštani, smetáci…

      3. Tak musela tam být osoba způsobilá k řízení SHV (speciální hnací vozidlo), osoba se zkouškou vedoucího posunu, osoba proškolená pro obsluhu jeřábu a osoba způsobilá k práci v blízkosti trakčního vedení. Navíc všichni musí býti držiteli vstupu do kolejiště, no a býti po zdravotní stránce schopni práce ve výškách. Jo, to všecko se musí dokládat.
        Jasan, chápu, blbci ti nádražáci. Přece v moderní firmě se na nějaké zákony, normy a přdpisy sere, tři lidi to musí zmáknout. Pak sice může přijít nějaká kontrola, obzvláště po pracovním úrazu, ale v pohodě, to nějak okecáme. Teda dokud nezačne soud, to je pak blbé. Ten inspektorát, drážní úřad a drážní inspekce, to jsou hrozní šťourové.
        A autore článku, se nezmiňuješ, jestli třeba ještě neproběhla kotrola úsekových odpojovačů, jestli tam dráteníci nelaníčkovali, jestli třeba nebyla oprava trakčního vedení, kontrola ukolejnění (=ukostření. Na elektrifikovaných tratích se vše uzemňuje na kolejnice.), revize napájení zab.zař., kontrola 6kV kabelu a rozvaděčů, kontrola ohřevů výměn, havarijní výřez zeleně…
        Jste blb, na úrovni novináře v zápřahu HPPP na skvělém webu http://www.novinky.cz
        A kdyby jste chtěl tvořit hodnoty, dráteníci berou.
        Většinou v práci dráteníci moc chyb nedělají. A pokud ano, tak většinou jich není mnoho. Tak jedna.
        Přeju hezký den.

        1. se to voplýtání džbánů a jinejch demižounů tak moc vrací do módy??

        2. K rukám MZa

          Uznávám, že jste chytřejší než já. Beru že ti co tvoří ČSN-EN chytřejší než my všichni. Já jen jestli by se v zájmu efektivity nemělo něco udělat s tima počtama?
          Jestli to dobře chápu jediné zdůvodnění těch lidí navíc je, že oni ty normy a tabulky vyfutrujou, aby byl klid v případě soudu?

          Když nedej bože dráteník padne ze stožáru, kdo ho bude chytat? Nechybí tam ještě tým hasičů, zdravotník, farář a preventivně i hrobník? Není tam tedy lidí málo? Nemělo by jich tam být minimálně 2x víc? Nechybí tam právník, aby posoudil na místě zda si za to může dráteník sám? A co toaletářka? Co když ti jedinci službu konající budou mít potřebu? Kam s nimi?
          Proč pán co je vedoucí posunu, nemůže být zároveň elektrikář? Tlačí snad tu mašinku fyzicky? Co mu brání v “ koukání“ kam jede mašinka a zároveň podávání světel?
          Proč pán, který má jeřáb na starosti, nemůže být zároveň osobou způsobilou pro práci na trakčním vedení a ještě obsluhovat mašinku?
          A nabíraj v novinkách?
          Ptám se ve stylu Josefa Švejka, protože mi to přijde vtipné, pokud z toho máte šelest na srdci vemte si prášek a buďte dobrej.

          1. to se nejak voplýtá ty lampy? proč?

            1. K rukám p. Behemot
              Jestli narážíte na pojem dráteník, tak krom jiného je to slangové označení pro elektrikáře, případně studenta el. zaměřeného oboru.

              Pokud chcete vědět na co je sedm lidí v kolejišti u výměny světel, to se asi konstruktivně nikdy nedovíme…

              1. drátenictví je klasický řemeslo, datující se minimálně 5 století zpátky, počíst si lze nejaký elementární údaje i na té blbé wikině https://cs.wikipedia.org/wiki/Dráteník

                používat to na neco úplně jinýho může jenom kretén pod úrovní hovinkářskýho blba

                1. Díky bohu za wiki. Už jen čekám, kdo mě dorazí vyhledáváním v GoGle!(Ano, musel jsem to napsat takto pro boomery:-* )

                  To, že jedno slovo má více významů je v češtině možné
                  např. Kohoutek
                  1) Kohoutek a slepička – název pro hospodářské zvíře, taky pro dětskou pohádku

                  2) kohoutek -převážně externě dodávaná komponenta pro používání umyvadla. Slouží k regulaci vodního toku v umyvadle.

                  1. protože vasrhán, čili sedlový ventil, vypadá jako kohoutí hlava. když kouknu doma na sbírku vehementů, tak je tam taky čokoláda, šukalka, kocour, čápovky, na zdi visí stará kaprovka…

                    dráteník je na velkých stavbách standardní označení elektrikáře silnouproudaře i slaboproudaře. odborníkovi na zemní práce se zase standardně říká bláteník.

                    1. Naprostý souhlas. Nicméně v tomto vlákně šlo hlavně o to, že označením elektrikáře za „dráteníka“ utrpělo Ego páně Behemota. Přitom se jedná o poměrně široce užívaný termín, třeba jako felčar.

                    2. no je krásně vidět, že tady je stavařina pořád ještě obor pro kretény, co to jinam než na zednickou nedotáhli…

                    3. máte snad na mysli „pačokáře“? tímto výrazem označoval jeden postarší vedoucí dílny na ocelové konstrukce spoluzaměstnance ve firmě zabývající se mokrými stavebními procesy (čili konstrukcemi železobetonovými).

                    4. no a řidič tramvaje se k označení „švec“ hrdě hlásí. no asi se za to, kam to dotáhl, nestydí.

          2. Pan Krampus:

            „..Proč pán co je vedoucí posunu, nemůže být zároveň elektrikář?..“

            – – –

            Vedoucí posunu elektro vzdělání mít nemusí. Je pouze osoba poučená.

            .

            1. K rukám p. Corona

              Co se stane, když pán elektrikář absolvuje kurz na vedoucího posunu? Může pak být o citronek v práci méně, nebo jich musí být sedm i kdyby trakaře padaly?

              Připomíná mi to židovskou anekdotu

              Ptá se student rabína: „Rabi, smí se při studiu Talmudu kouřit?““Ne, nesmí!“Student zklamaně odejde, ale kamarád ho utěšuje: „Zeptal ses špatně, to musíš jinak.““Rabi, smí se při kouření studovat Talmud?““Ano, smí.“

              1. Pan Krampus:

                1.
                Nikoliv „Corona“, ale „corona“.

                2.
                Proč by měl elektrikář dělat zkoušky na dopravního zaměstnance?

                3.
                Dobře jsem věděl, proč otravuju s tvou pracovní činností. Moje prvotní představa byla, že seš posedávač z kanclu na tabulkovým místě. Nyní vím, že k tomu navíc jednou za čas namaluješ nějakou sestavu produktu a necháš vytisknout soupis komponentů.

                1. K rukám p. corona

                  1) již opraveno, omlouvám se.

                  2) protože dostane peníze navíc, když se něco nového naučí…pořád bude lepší přidat elektrikářovi měsíčně 10k čistého k platu, než živit pána vedoucího posunu za xy Kč.

                  3.ještě že mám právo na život a volbu povolání…z kanceláří a kaváren, do dolů a továren…tak by se mnou měli naložit …nebo snad máte na mysli jiné konečné řešení? Něco jako počátek 40.let 20.stol v Německu?

                  1. Pan Krampus:

                    Elektrikář nic navíc nedostane. Naštěstí ho obvykle nikdo ani nenutí, aby krom své profese vykonával ještě jinou, nepříliš související.

                    Jo, máš právo na volbu povolání. A naštěstí zatím nemáš právo zasahovat do toho, co kdo bude vykonávat za zkoušky a nakolik se musí kumulovat profese.

                    1. K rukám p.corona

                      .Elektrikář pak remcá v hospodě proč nemá stejný prachy jako na západě, když mu to před 30ti lety slíbili.

                      Doufám, že vy už nemáte potřebu žádný pravidla někde uvádět v život a užíváte si zasloužené mzdy/penze v naplňujícím životě bez starostí o budoucí konkurence schopnost.

                    2. Pan Krampus:

                      Meleš o věcech, o kterých nemáš páru. Co má společného elektrikář s vedoucím posunu?

                      Ta tvoje profese, zahrnující na papíře skládání komponentů vrat podle zakázky je něco, co by zvládl kdejaký dráteník a za týden tě plně nahradil na tom tvým postu. V opačném směru by to ovšem nešlo – ty nejsi ani náznakem elektro.

                    3. Ať mě třeba AI nahradí, jen když mi někdo odpoví na prostou otázku, proč u nás nelze změnit normy tak, aby práce byla bezpečná a efektivní?

                      Přeci žádná norma nezabrání panu Novákovi padnou na ústa ze stožáru přímo pod mašinku i když tam bude lidí jako právě teď. Pokud vím, tak nehody se dějou všude furt vedoucí posunu, a ani vedoucí zásunu občas ani fyzicky nemůžou zabránit nejhoršímu. nahradí, jen když mě odpovíte na prostou otázku, proč u nás nelze změnit normy tak, aby práce byla bezpečná a efektivní?

                      Přeci žádná norma nezabrání panu Novákovi padnout na ústa ze stožáru přímo pod mašinku i když tam bude lidí jako právě teď. Pokud vím, tak nehody se dějou všude furt bez vedoucího posunu jako s ním za zády.
                      Jen pro úplnost já nechci nahradit dráteníka a věřím, že on mě taky ne.
                      Já jen chci dát dráteníkovi možnost vydělat si 10k čistého navíc a pánovi od posunu nabídnout jinou práci.

                    4. příště si dám na psaní z telefonu pozor.

                      Ať mě třeba AI nahradí, jen když mi někdo odpoví na prostou otázku, proč u nás nelze změnit normy tak, aby práce byla bezpečná a efektivní?

                      Přeci žádná norma nezabrání panu Novákovi padnou na ústa ze stožáru přímo pod mašinku i když tam bude lidí jako právě teď. Pokud vím, tak nehody se dějou všude furt i bez vedoucího posunu. Žádná norma nezabrání panu Novákovi padnout na ústa ze stožáru přímo pod mašinku i když tam bude lidí jako právě teď.

                      Jen pro úplnost já nechci nahradit dráteníka a věřím, že on mě taky ne.
                      Já jen chci dát dráteníkovi možnost vydělat si 10k čistého navíc a pánovi od posunu nabídnout jinou práci.

                    5. Pan Krampus:

                      „..chci dát dráteníkovi možnost vydělat si 10k čistého navíc a pánovi od posunu nabídnout jinou práci…“

                      – – –

                      Ne. Ty chceš kecat do věcí, kterým nerozumíš, protože jsi někde zahlédl jakousi scénu při výměně žárovek.
                      Podobnej bambula chtěl loni koncem roku zavádět „úspory“ tím, že hledal možnost, jak si strojvedoucí elektrických vozových jednotek ř. 650 bude na obratech dělat provozní ošetření.

                    6. Ano nerozumím tomu. Trochu jsem doufal, že mi to tu někdo polopaticky vysvětlí. Stále nechápu, co ti lidé dělají fyzicky a psychicky tak náročného, že jich na výměnu vždy 1ks drážního osvětlení/úkon musí být jako trpaslíků u Sněhurky.

                      Přijde mi to stejný jako argument, proč je v ČR tolik PČR? Protože normy a bezpečnost…a vůbec ty vogonte nekecej do práce policejním profíkům, nebo shoříš v pekle.

                      Přitom v jiných zemí tolik PČR na obyvatele nemají, i když jsou to dobří řidiči jak Italové na silnici.

                    7. Pan Krampus:

                      Ten elektrikář, co leze po sloupech a mění žárovky, obvykle udržuje i rozvody a osvětlení v budovách, dieselagregáty, různá elektrická topná zařízení apod. Opravdu nemá co do činění s posunem a není účelné jej na to školit.

                      *

                      PČR zasluhuje velice tvrdou zátoč shora dolů, počínaje exemplárními postihy včetně bývalých vysokých funkcionářů až po zametení v podobě tvrdého výcviku s těmi řadovými.
                      Je zcela žádoucí zlikvidovat hromady tabulkových funkcí, kde dřepí zcela nepoužitelné figurky – koordinátoři, metodici, preventisté apod.

                    8. corona:

                      I skladník ve šroubárně si může přečíst Vergilia v originále. Postupovat podle této účelné myšlenky jistě skladníkovi mzdu nezvýší o tom žádná.

                      Jak složité je školení na posunovače? Kolik hodin to obnáší? Je toto školení v dnešní době vedeno účelně? Je možné do práce posunovače zakomponovat komponenty, které mu práci usnadní? Opravdu by se ten elektrikář za 10k měsíčně čistého nepřemohl udělat něco navíc?

                      Proč v dnešní době autonomního metra(ve světě běžné), musí existovat na uzavřené trati člověk, které v důsledku dělá v tomto případě …co tam ten člověk dělá? Volá: „Franto zastav? Pepa spadnul z lampy, zavolejte sanitu!“

                      O bodu dvě to není, ale líbí se mi, jak v něm uvažujete.
                      Přesně tak uvažuji já o dráze a jejím spravování.

                    9. Pan Krampus 4.11.2024 v 15:04

                      – – –

                      Fakt bych měl chuť tě donutit k nějaké pracovní činnosti. Třeba aby sis vyměnil několik vadných žárovek na osvětlovací věži ranžíru, zkusil sis montovat čidla rychlosti průjezdu u kolejových brzd za plného provozu, spojit si dohromady dvě loko 362 a oživit je. A pokud bys hodně ječel, že seš jen vemeno z kanclu s oběma řachnama levýma, pak bych ti naordinoval denní dvanáctku na dohledu datových sítí či v horším případě jednu šichtu výpravčího v Novém Sedle…

                    10. Pan Krampus 4.11.2024 v 13:24
                      příště si dám na psaní z telefonu pozor.

                      „Ať mě třeba AI nahradí, jen když mi někdo odpoví na prostou otázku, proč u nás nelze změnit normy tak, aby práce byla bezpečná a efektivní?“

                      Netuším, jak je tomu v případě žárovkové aféry…
                      Obecně však při změně norem (nebo také při změně přístupu k dodržování těchto) jdou často (ne-li většinou) požadavky na bezpečnost a efektivitu proti sobě…
                      Třeba u Boeingů by mohli vyprávět…

                    11. Pan Krampus
                      4.11.2024 v 13:19

                      co tam chceš tvl furt voplýtat????

                  2. @ Pan Troglodyt

                    Ty vole blba jako ty vyfasovat někde v hokně, to musí být zážitek na mašli.

                    Když už se ptáš, tak by ti určitě slušela sbíječka v kamenolomu, nebo na uranu. Tam bych tak viděl místo tlamy jako ty.

Napsat komentář

D-FENS © 2017