Když si stát usmyslí, tak si klidně pojdi - zpět na článek

Počet komentářů: 450

  1. krásné ankapácké téma

    – v ankapu by článek nemohl existovat, pán by umřel už jako kojenec
    – zdravotnictví v téhle zemi je tak „na piču“, že udrželo při životě člověka s těžkým problémem a dovolilo mu založit rodinu
    – léčba musela už teď stát statisíce, možná miliony, být vámi, byl bych rád. že nejste v jisté zemi zaslíbené a nemusíte vařit perník jako v seriálu Breaking Bad
    – sebraný řidičák vás možná hodně štve, ale opravdu po 2 nenadálých mrtvicích s budíkem na srdci prostě nemůžete řídit 40 tunové věci, ať je vám dobře jak chce. Já mám středně těžkou vadu zraku a na stíhacího ani linkového pilota by mě taky nevzali, i kdybych se posral a měl to jak chtěl rád
    – práce není jen lopata nebo kulatá lopata. Ano na peníze, na které jste byl zvyklý asi můžete zapomenout, ale zrovna teď fakt o práci nouze není a nabídky jsou všude. Umíte-li jazyky, máte napůl vyhráno.

    Já vím, že vás to sere, ale objektivně pohledem nezaujatého prostě za volant tiráku nepatříte a měl by jste být spíš vděčný, že díky práci jiných žijete a cítíte se dobře, jste mladý možností máte kopec před sebou.

    1. Fuj, ankap ani za nic. Víte pane, že např. s transplantovaným srdcem bych mohl řídit velká auta úplně v pohodě jako profesionál. Není to černobílé. Zkrátka je medicína daleko před zákony. Sami lékaři řekli že z jejich strany problém nemám. Jen zákon to zazdil. Holt nejsou lidé třeba. Máme se všichni dobře.

      1. Myslím, že Vám to psal fadtwi.
        Není to lehké, ale berte to jako příležitost.
        Budete dobrý dispečer, mohl byste zkusit ty velké káry prodávat, třeba tady u nás někoho takového shánějí.
        https://rejstrik-firem.kurzy.cz/47682663/a-b-a-u-t-o-b-o-s-s-sro/nabidky-prace/
        tak třeba ve Vašem okolí taky.
        A nebojte se zkusit něco úplně jiného, zkušební doba je pro obě strany.
        Až přijde krize, už budete někde zadrápnutý nebo aspoň budete mít jasno co ne…
        Ale pokud trváte na volantu, na blbý taxík nebo traktor to taky není?

      2. To za predpokladu, ze by tvoji rodice meli na tvoje operace a ty by sis nasetril dost na svoje operace. S touhle vadou by te to mozna vyslo levneji nez komercni pojisteni s naklady na lecbu tve vady v cene ;) Nic neni cernobile, varianta, ze by ses nedozil 30 je vice pravdepodobne pro plne komercni sferu.

        Kdo nevidel vynaset krvacejiciho cloveka na nositkach pred nemocnici, at si tam klidne zdechne, ten vi hovno o tom, jak kapitalismus doopravdy funguje. (a ano, bylo to v Cine a ano, dotycny pred nemocnici umrel)

        1. Cože!?
          V Číně?
          V té skvělé zemi kam se náš hradní zmrdobijec jezdí učit jak stabilizovat společnost?
          Nejste Vy deacone z pražské kavárny? ;-)

      3. upřímně, lidé skutečně nejsou třeba. Sám si uvědomuju, že např. moje práce a práce většiny lidí co znám je vlastně úplně zbytečná :) Nicméně mi umožňuje nějak nakrmit rodinu, takže jebat životní filosofii. Většina zaměstnanosti je umělá, nepotřebná.

        já bych zde souhlasil s ostatními a bral bych to jako příležitost a kopanec hledat si práci jinou, jak zde různí navrhovali, obchod, dispečink, logistika …. je toho spousta , kde se šikovný člověk chytne, i když má zdravotní problém.

        1. ono po dvou mrtvickach nechat ridit treba tirak co jede 90 na jednoproude bez deliciho pasu .. nevim nejsem expert a ani nevim jestli byste byval pri tech mrtvickach byl schopen aspon zastavit a hodit blikacky, to je dotaz na Vas, nevim jak mrtvicka probiha

    2. Pospec: Tak. Kdyby pracoval v „kanceláři“, neměl nyní problém se sháněním práce, seděl by v kanclu dál i kdyby byl „skořápka“ na umření, v senátu by to taky nikdo neřešil, vozili by ho tam na nosítkách. Jako řidič je v hajzlu. Protože být řidič z povolání je něco e-e, už vidím, jak zaměstnají bývalého řidiče někde jako „překladatele“ i kdyby uměl deset jazyků.

      1. Pokud by umel treba cinsky, tak ho zamestnaj i kdyby predtim jezdil s kafilerkou a seskraboval zdechliny ze silnice.
        Nejde o to, ze byl ridic. Jde o to, ze nic jineho dohromady neumi a jinou kvalifikaci nema.

        1. *Nejde o to, ze byl ridic. Jde o to, ze nic jineho dohromady neumi a jinou kvalifikaci nema.* – to je to, oč tu běží. Kvalifikace, i kdyby byl génius, nemá (na to) kvalifikaci. Jsme opět na začátku, jako řidič je v hajzlu.

      2. teď to bude znít drsně, ale pokud je někdo na (téměř) nejnižší možné kvalifikační úrovni, tzn. „mám papíry na náklaďák“, jeho kariérní jistoty prostě a jednoduše jsou závislé na zdraví, protože se živí kulatou lopatou. Podobně jako s havířema, kteří ve chvíli, kdy neudrží sbíječku jsou v prdeli. Je to úplně ten samý příběh, který jsem slyšel v hospodě už milionkrát …. „měl jsem se fajn, barák, taxíky, kurvy, chlebíčky, pach prach na plicích a artróza a teď jsem v prdeli, protože nemám práci“

        Je mi těch lidí líto, ale upřímně já jsem taky polokripl co od narození blbě vidí a je fyzicky slabý-neduživý, takže jsem nešel cestou vojáka ani zedníka ….

        Hlavně a především – vinit z toho stát je trapné, magor URZA by asi zatleskal, ale každý člověk s common sense vidí, kde je skutečný problém a to je prostě hnusná smůla ve formě vrozené vady , tečka.

        Na druhou stranu ve třiceti se dá úplně v pohodě rekvalifikovat, studovat, dodělat si aspoň maturitu, kluk má život před sebou.

  2. Pracuji v Kardiocentru v Plzni. To, co jste napsal je přesně tak, jak to je. Dochází k nám několik pacientů po korekci TGA, ale žádný z nich, co vím, není a nebyl profesní řidič. Držím Vám palce, ať se Vám podaří najít jiná dobrá práce a ať se Vám daří.

    1. Výtečně. Myslíte že by byl problém s tím, když bych chtěl mít strojnický průkaz na dozery, bagry atd. Zkrátka stroje které jsou mimo komunikace?

  3. Tak to je celkem silný článek a autorovi přeju, aby se z toho vyhrabal a našel si opět svoje místo na světě… ale skutečně bych byl rád, kdyby to nebylo v nákladní autodopravě, protože bych autora na dálnici, ve špatnou chvíli a s rozdílem rychlostí 100km/h+, potkat prostě nechtěl.

    Nemáte a nebudete to mít jednoduchý, to je jasný – a minimálně zezačátku pro zabezpečení alespoň minimálního příjmu asi možná nezbyde než doplňovat regály v Lidlu – ale zamyslel jste se, zda máte nějaký zpeněžitelný koníček, v něčem jste dobrej nebo už dlouho sníte o tom, že se v nečem dobrým stanete (manuální charakter vůbec není na škodu)? Přijde mi to, že dnešní doba obzvlášť přeje všem řemeslům – od malíře, přes truhláře a elektrikáře až po někoho, kdo prostě jenom přijede s traktůrkem na přívěsu a poseká chalupářům zahrady. Ale možná plácám kraviny a vidím to ze své pozice kancelářské krysy úplně blbě…?

    1. Myslím scadare, že takový ten hodinový manžel je dobrý nápad.
      A zároveň jsem tak nějak vytušil, že ten příběh není celý.
      O ukončené ZŠ už víme, ale myslím, že tam chybí 25 let hypotéky před sebou a to ještě ta fajná co se dosud platily jen úroky, tím pádem nemožnost čerpat sociální dávky na bydlení a vlastně jakékoliv dávky. Žena příjem -2 tácy za zdravotní a junior taky jen výdaje.
      Rozpočet byl asi jen mírně přebytkový, a nyní je těžce deficitní a úspory, byly-li, se rozplynuly.
      A ten rozpočet se stane vyrovnaným jen v případě čistého příjmu 30+.
      Nebo se mýlím?
      A jak moc Anadheli?

      1. No, hypo máme už deset let a ještě nám 12 let zbývá. Tak jak říkáš, do černých čísel se opravdu dostaneme s tím 30+. Snažil jsem se vydělávat. Byť u české firmy, dojížděl jsem každý týden do Berlína a zpět. Ve tři ráno vstát, tak v deset jsem už byl v Berlíně, cca v půl jedné jsem byl na ZOB pro lidi a ve 13:30 odjezd. Do 16:30 v Rostocku, pak v půl osmé v Gedseru, tak mezi 20:30 až 21 v Kodani, pak kolem 22 v Malmö,22:30 Lund, pak 23:30 Helsingborg, 0:30 Halmstad, kolem 1:30 Göteborg, kolem 4:00 hranice s Norskem, v 6 nebo po šesté Oslo. Pak autobus umýt, uklidit a vyluxovat a tak v 7:30 zaparkovat u hotelu, spaní tak do 20, kolem 21:30 odjezd do Osla na nádraží a ve 23:00 odjezd do Stockholmu, pak přejet už bez lidí do Skogås, tak zase úklid a kolem 8 spát, ve 21:30 na nádraží a ve 23 odjezd do Osla. Tam další den zase v 23:05 odjezd do Berlína. Turnus na 5 dní. Krásné časy.

        1. Krásné časy? Otroctví, milej pane, otroctví.

          1. No, jídlo a ubytování v hotelích, nejezdil jsem jen Skandinávii, Zürich, Amsterdam, Vratislav, další destinace mezi tím ani nepočítám. Pro mě bylo otroctví čumět celý den v úřadě do PC, nebo dělat u pásu nebo dělat výkopy pro inženýrské sítě. Každý má jiná kritéria.

            1. → Pro mě bylo otroctví čumět celý den v úřadě do PC, nebo dělat u pásu nebo dělat výkopy pro inženýrské sítě.

              Rozumím. Ale to už jen důsledek otroctví předcházejícího. Celej tenhle SYSTÉM stojí na premise: vyždímat a zahodit. A je celkem šuma fuk, jestli jde jednou např. o auto, nebo jindy o člověka. Taková je skutečnost a všechno ostatní jsou jen propaganda a iluze.

              1. Vidím to stejně.

        2. → No, hypo máme už deset let a ještě nám 12 let zbývá.

          Přeloženo do srozumitelného jazyka: No, odseděno máme už deset let a ještě nám 12 let zbývá. A jestli tohle – samo o sobě – není svého druhu kriminál, „vězení“ a otroctví, tak pak už fakt nevím.

          ps: čistě pro pořádek, to nebylo nic osobního, nic proti vám Adanedhel. Mám jenom rád, když se věci a jevy nazývají pravými jmény. Zkrátka, pravdu. Toť celé.

          Hovno vláda hovno demokracie a hovno svoboda
          hovno skvělá hospodářská prosperita národa
          hovno mír a hovno práce
          hovno sranda bez legrace
          hovno krása hovno umění
          hovno peníze bez reformy či s ní
          hovno láska hovno rodina
          hovno domovy jimž kouká hypotéka z komína
          hovno na ulici
          hovno v tramvaji
          hovno na nebi
          i v pekle skryté potají
          hovno v hlavě
          v srdci
          v kalhotách
          hovno na košili
          na přirození
          i na botách
          hovno v knihách
          hovno v spořitelně
          hovno mražené
          i špikované jemně
          hovno bez hlavy
          i korunované
          hovno smrdící
          i brilantinou mazané
          hovno Marx a hovno papež hovno revoluce
          hovno vaše víra hovno vaše pracovité ruce
          hovno naděje dokonce všech hoven meta
          hovno vlast a hovno vývoj světa
          hovno budoucnost vás čeká hovno z pokroku
          hovno kde domov můj
          a hovno ty armádo otroků
          s hovnem z hovna jste se narodili
          v hovnu žijete až jste se uhovnili
          pro hovno děláte
          v hovnech milujete
          od hovna k hovnu se váš život plete

          https://www.youtube.com/watch?v=w8UARDgB1wk

          1. Ale z hovna občas vyroste úroda. Ale pravdu máte.

            1. → Ale pravdu máte.

              Hmm, ani netušíte jak rád bych ji neměl… Ale nemohu jinak. Celej tenhle SYSTÉM jsou jen sračky & hovna. A jestli si v něm někdo chrochtá a adoruje ho, jeho věc, jeho problém.

              1. Bylo to snad někdy jinak?

                1. → Bylo to snad někdy jinak?

                  Řekl bych že bylo. Zjednodušeně řečeno, dřív bylo jasný kdo je kdo, kdo je otrokář a otrok. Dneska už si otroci vládnou (stejně jako mlátěj mezi sebou) sami. Sen všech otrokářů se naplnil.

                  1. No, já si myslím, že je to pořád vše stejné. Jen kulisy se mění. Nepotí se nám prdel na oslovi ale v sedačce auta. Nekážou nám fláterníci, ale pokrokoví a progresivní jedinci, kteří se zaklínají ne božími tresty, ale zodpovědností vůči planetě a menšinám. Nebijeme se kvůli bohu, ale kvůli demokracii.

                    1. → Nebijeme se kvůli bohu, ale kvůli demokracii.

                      Však ano, souhlas. Viz → Sen všech otrokářů se naplnil. Bůh, navzdory všemu a všemu, přece jen dával jakýs takýs smysl a především pravidla a řád. A demokracie? To jsou jen sračky & hovna.

                    2. Víte, to co nazýváme Bohem, to se zrodilo a rodí pokaždé když se člověk něčeho bojí, nebo když něco tuze moc chce. Nabývá mnoha forem a v lidských myslích vládne rozličnými silami. Je snad jasné, že pevně vedená a hierarchicky organizovaná společnost zpravidla dosahuje viditelnějších pokroků. Ovšem nesměsujte hiearchii se strnulostí úřednických struktur či pevnými formaci raně novověkých armád. Partyzáni a džihádisté také tvoří hierarchizovanou strukturu, oni vědí kdo jim velí a kdo jejich kroky řídí a pro koho to dělají. I přes zdánlivou chaotičnost a osamělost přece dosahují úspěchů. Proti tomuto lze nasadit jen absolutní a neomezenou dominanci. Proto jsou božské síly zosobněny jistým řádem a smyslem. Proč se stesky po Bohu pořád vynořují, i když už dnes víme že nad klenbou nebes žádná moc a síla nesedí? Protože lidstvo jako celek nedosáhlo ještě žádné moudrosti a poznání. To že se vrtáme v meteoritech a bydlíme na oběžné dráze, neznamená, že o chodu a smyslu světa a existenci samé něco víme. Vždyť takové „osvobozené“ bádání a poznání funguje cirka sotva o málo víc než sto let. A to ještě ne ve všech lidských společnostech. Jak jsem tvrdil, v podstatě se ničím nelišíme od vystrašených a snadno ovlivnitelných předků, kteří snášeli robotu, daně, každoroční krvavé vraždění ve jménu Boha. Zde ve střední Evropě pouze zažíváme periodu míru a netrpíme hladem, což je jen přirozené ve světě zvířat. Tak jak naši předci bláhově věřili Církvi, dnes věříme „pseudocírkvím“ LGBT, multikulturním blouznivcům a navýsost falešným podvodníkům.

                    3. Omlouvám se, ale nesdílím s vámi tyto všeobjímající pravdy, právě pro tu jejich paušalizaci, která je – ať už se vám to líbí, nebo ne – vždy zavádějící. Bůh zde opravdu není a neslouží k tomu, aby člověk měl (mít) strach. Je-li něco synonymem strachu, pak je to tenhle zkurvenej SYSTÉM, alá Orwell hadr. Nic není náhoda.

                    4. Omlouvat se nemusíte. Nikde není důkaz toho, že moje teoretické tvrzení je pravdivé. Konec konců, jeden kněz mi kdysi říkal : Cesty Boží jsou nevyzpytatelné a jak interpretujeme jeho poselství je jen na nás. To závisí na míře poznání. Proto je to taky víra. To že věříte Bohu, to respektuji. Zatím se zdá, že Váš Bůh se nechce vtírat ke mně.

          2. Honza777: lepší sedět s hypotékou 20 let než mít bez ní doživotí.

            1. Právě. Ono nic není hned a nic není zadarmo. Přece jen, po uplynutí této doby bude něco vaše. Lepší perspektiva hypotéky, než perspektiva přežívání ze dne na den.

  4. No, jídlo a ubytování v hotelích, nejezdil jsem jen Skandinávii, Zürich, Amsterdam, Vratislav, další destinace mezi tím ani nepočítám. Pro mě bylo otroctví čumět celý den v úřadě do PC, nebo dělat u pásu nebo dělat výkopy pro inženýrské sítě. Každý má jiná kritéria.

    1. No, ono aj ta zranica v restauraciach sa preje a hotelove izby zacnu nudit. Hovorim z vlastnej skusenosti. Na druhej strane, ked trcim pridlho na jednom mieste zacinam mat pocit ze sa na mna rucaju steny.
      Pokial ste postihnuty tym istym cervom ako ja, mate vazny problem…

      1. Já vím. Ano, kolikrát jsem vzteky běsnil kvůli parkování, ale zároveň jsem miloval i to ježdění. Každý den pozorovat změny moře, krajiny, lidí, vlastní klid, mír. Také se cítím jako zvíře lapené v kleci. Škoda že nikdo nechce osobního řidiče nebo kurýra s osobákem pro akutní zásilky. Domluvím se, a vím že s moderním vozem jsem schopen bezpečně dojet z Čech kamkoli na západ nebo sever do 24 hodin.

  5. No, trošku jsem se snažil jen nedřepět na prdeli, napsal jsem dvě příručky pro řidiče autobusů v angličtině a němčině. Je sice pěkné že leckdo jezdí desítky let, ale neumí prodat ani vodu nebo si nechá napařit cokoliv od policajtů nebo celníků. Akorát mi to nikdo nechce vydat.

    1. Prinejmensim lze vyuzit modernich technologii skrze napriklad Amazon Direct Publishing – byt na zbohatnuti to asi nebude. :)

      1. No, ale tak někam bych se snad posunout mohl.

        1. Sysop tu párkrát psal vo nějakejch tiskárnách, počkal, až pude vokolo…

          1. No, budu to čekovat :)

        2. Adanedhel: co je to „nikdo to nechce vydat“? Komu jste to posílal, máte aspoň nějaký feedback na důvody odmítnutí? Máte to zrevidované někým schopným z hlediska faktického (že se někde nepletete a nepodáváte zavádějící informace) a lingivistického (že to nakladatel nepřestane číst po páté chybě ve dvou odstavcích)?

          ADP je rozhodně cesta – vydejte to a nechte si to pro začátek od někoho zrecenzovat sem, ideálně od někoho „od fochu“. K tomu facebook, profesní fóra… Na např. proz.com si snadno najdete grafika kvůli obálce a pokud nemáte korekturu, těch je tam spousta. Z hlediska faktického to dejte kamarádům z práce, ať se Vám k tomu vyjádří a chtějte co nejpřesnější informace – co se jim líbilo nejvíc? Co jim přijde jako blbost a proč? Co mysleli, že tam bude a nebylo? Co je samotné štve nebo se jim stalo a hodilo by se jim vědět víc?

          Ono se to nezdá, ale udělat to sám tak, aby to mělo hlavu a patu není snadné, zvlášť zpočátku.

          Nicméně bych se zamyslel, co z toho chcete mít a jak to zapadá do Vaší další kariéry. Nebude to úplně málo času a možná není nejlíp investovaný, pokud nemáte plán. Bez něj to můžete dělat jako koníček po večerech, když máte pořešenou výplatu, ale trávit tím dny s tím, že to chcete vydat, hmm, co jako pak?

          1. Já jsem právě PDF rozeslal známým a všichni si to pochvalují. Jak pravíte, že začátku to vydat není sranda. Do mojí kariéry to asi nijak nezapadá, ucházel jsem se o místo kvalitáře v autodopravě. Vypadalo to dobře, ale když jsem řekl že nedostanu profesák, šel jsem do hajzlu.

    2. Pokud si netroufáte na švédštinu, ale jste schopen napsat příručku v angličtině a němčině, tak proč nezkusíte překlad u těchto jazyků? Beru, že angličtinářů a němčinářů jsou mraky, ale něco by se určitě našlo. Vím třeba o lidech, co začali překládat filmy jako hobby pro titulky.com a firmy si je našly samy.

  6. Já vám vlastně závidím. Mám taky problémy, taky jsem zadrátován, ale semlelo mě to natolik, že jsem se k žádným vyšším cílům (rodina) nedosáhl. Co mohu doporučit, tak pohodička je IT sektor a vlastně to ani není těžký, alespoň z mého pohledu.

    1. Věřím. Ale asi postrádám jistou systematičnost a samostatnou míru kreativity. Víte, jak jsem psal, skutečným utrpením pro mě byla praxe na MěÚ, když jsem byl na SŠ. Ta tupost, strnulost a odevzdanost, za stolem u počítače jsem byl na smrt zoufalý. I když, asi jsem byl moc rozmazlený, háklivý a jednoduše jsem nerozuměl životu a neměl jsme žádnou životní zkušenost. Nejšťastnější jsem byl zavřený v archivu, kde jsem třídil údaje o všech obyvatelích města. Pak se mi také líbilo to, že jsem vyzvedával poštu a roznášel po městě zásilky mezi jednotlivými obecními budovami. A na praxi ve firmě to samé. Ta ubíjející rutina mě doháněla k zoufalství. Zní to asi divně, vždyť jsem strávil dlouhé hodiny jízdy odnikud nikam, je to vlastně pořád to samé. Možná že bych si stejně vřelý vztah vynašel i vůči úřednickému povolání. Také jsem zpočátku řidičinu nenáviděl. Postupem času se to ale změnilo. Děkuji za reakci.

      1. Jde o směr. Třeba v segmentu webových záležitostí prakticky neděláte žádnou věc dvakrát, protože mezitím vlak popojel. Má to strašnou dynamiku:-) Pak jsou samozřejmě místa, kde se tluče od rána do večera „to samé“, ale to byste poznal sám, a vyhnul se tomu. Je to ke zvážení.

  7. Já teda nejsem žádný etatista, ale uvědomujete si, synu Húrinův, jak těžce nemocný jste, a že většina lidí by nikoho takového nechtěla potkávat na silnicích?

    1. Ne nadarmo nosím přízvisko Turambar. Húrin Otec také nepadnul na tvář před Melkorem Uchvatitelem. Cožpak mohu být menší?

      1. Húrin Thalion nemusel řídit tunového výbušného zlotvora po českých silnicích.

        Počkejte pár měsíců, jestli budete fit, a pak to zkuste znovu.

        1. Výbu-co? Neřikal že vozil bencin, natož LPG.

          1. Často jsem vozil bandu zfetovanejch negrů s letlampama, aby si hoši trochu zablbli 😁

          2. To měla být jemná narážka na román Jaromíra Johna:
            https://www.databazeknih.cz/knihy/vybusny-zlotvor-15735

  8. Vážený Adanedheli, co na váš HLP říci. V zásadě to všechno vystihujete to v úvodním odstavci, kde správně píšete, že stát není přítelem občana, a že příkladů na to je mnoho.
    Skutečně nejste jediný, kdo skončil v popsané sociální pasti: ztráta zdravotní způsobilosti k jedinému zaměstnání, které člověk ovládá a současně nedosažení na invalidní důchod. Skončila v ní celá řada lidí a uchystal ji na ně právě ten stát, který se navenek tolik tváří jako sociální, že mu to dokonce značná část voličstva žere. Nic více, a nic méně. Za situaci nemůžete vy, nemohou za ni lékaři, může za ni do jisté míry vaše zdravotní postižení. Podílí se nevhodná volba povolání z vaší strany. Ale většina vaší mizérie jde skutečně na vrub státu.
    Pokud jde o zdravotní péči. Ač plátce zdravotního pojištění, ze systému jste jednoznačně čerpal více, než do něho nalil. Je to v naprostém pořádku, ostatně pro případy „bez vlastního zavinění vážně onemocněl (utrpěl úraz) a sám by léčbu neufinancoval“ zdravotní pojištění Otto von Bismarck původně vymyslel. Že asociální stát vybírá ZP spíše jako parafiskální daň a o plnění z něj rozhoduje úředník, to je věc druhá. Nikoli díky státu, ale spíše díky lékařům státu navzdory, dostalo se vám špičkové zdravotní péče. Jeden renonc v objednání může kazit dojem, ale čerpal jste zákroky, které vám zachránily život. Operace dle Mustard-Senninga pořešila vadu, která ještě historicky nedávno nebyla k přežití. Dále ta záchranka, trombolýza. Jenom to ICD třeba stojí mega. Jelikož vaše ctěná hercna má po korekci vady má síně na komory napojené křížem, pročež drát, který tam strčíte, vyleze nestandardně jinde než má, nebylo jiné řešení než otevřená operace; je frajeřina, že to tam vůbec dostali. Pokud jde o warfarin, je to sice jed na krysy, ale donedávna byl také jediným existujícím perorálním antikoagulaciem (lékem ke snížení krevní srážlivosti užívaným ústy). Nutnost kontrol srážlivosti (INR) plyne z toho, že odpověď každého z nás na warfarin je individuální, a tudíž jej nelze dávkovat paušálně. Nová antikoagulancia (Pradaxa, Xarelto, Eliquis, Lixiana) se objevila v poslední dekádě. Je fajn, že se u nich srážlivost nemusí kontrolovat, leč jejich cena je o řád vyšší. To je důvod, proč je pojištovna nechce platit, aspoň ne plošně a všem. Bohužel, pokud o něčem rozhoduje pojišťovna, pak jsou zmrdi nadřazení v rozhodovacím procesu lékařům, a podle toho to vypadá (https://media.vzpstatic.cz/media/Default/dokumenty/ostatni/shrnujici_zapis.pdf ). On je to obecný jev, že dnešní medicína umí více, než je společnost schopná zaplatit (a zmrdi ochotní pustit; musí totiž zůstat na jejich prémie a kšefty). Ty nůžky se rozevírají všude. Ovšem v ČR, přestože je péče velmi levná (bídně zaplacení lékaři už ale namnoze odcházejí), je její podfinancování hluboké (měřeno i jen relativně, procentem z HDP). A bohužel, rozhodují o tom zmrdi (politici a úředníci na pojšťovně). Tak neželte warfarinu, buďte rád za to co máte. Zmrdi mají (k nevoli lékařů a k neštěstí pacientů) pracky na penězovodech všude na světě. Mám-li vaši situaci srovnat se zahraničím, pak (s licencí jen malého zjenodušení): v UK byste se potřebných zákroků nedožil, v USA byste se nedoplatil. Snad bych ještě zmínil, že jste (ve své nemoci) čerpal také nadstandardní porci štěstí (na několik životů dopředu), a že ani při péči, jíž se vám dostalo, to nemuselo dopadnout tak dobře, jak dopadlo (úspěšná operace, zvládnutí arytmií, kompletní úprava po mrtvici, zajištění ICD…). Takže, ať vám vydrží i nadále (to štěstí).
    Pokud jde o posuzování schopnosti k řízení motorových vozidel. Přitvrzuje. Stát se občanům postará o „všecko“. Takže stát praktikuje fašismus, alibismus, právní inkrementalismus. Jestliže vám v nemocnici „neochotně“ oznámili, že vás nahlásili na MěÚ, tak to bohužel jen plnili svou zákonnou povinnost. Nevím už přesně, která novela přinesla lékařům oznamovací povinnost v případě podezření na ztrátu/omezení zdravotní způsobilosti k řízení. Dřív to tak bylo pouze u ZP, u ŘP je to nyní nově (několik let). Předtím byla v případě ŘP oznamovací povinnost naposledy za komančů, co pamatuji. Tam se společnost obloukem vrátila: zdegenerovala v aktuální postdemokracii a tak dnes ve volbách už jen různí (navzájem zaměnitelní) zmrdi soutěží o hlasy vohnoutů. Vohnouti tomu ještě tleskají, že je na silnici teď jako bezpečno. Jak kvalitní legislativu byste za tohoto rozdání karet očekával ? (Na druhou stranu, buďme objektivní, u pacienta s Vašimi diagnozami je indispozice za volantem přece jenom pravděpodobnější, než u člověka, který byl doposud zdráv). Shrnul bych to asi takhle: buďte rád, že po ztrátě profesáku vám soukromý ŘP zůstal.
    Pokud jde o volbu povolání. Nechci se dotýkat vašich ran a neřeknu asi nic, co byste už nevěděl nebo v životní praxi nezjistil; nemám v úmyslu vám předhazovat nedostatek vzdělání. Nicméně se závažnou srdeční vadou ten řidič z povolání asi primárně nebyl dobrou volbou. A naopak třeba účetní, to by byla bývala klidná práce, vhodná i pro kardiaka. Škola a práce by vás sice nebavila, ale byla by to jistota příjmu. Nevím, zda ve vašem případě nezafungovalo kariérové poradenství nebo co se stalo. Vím že laik to nemusí vědět, ale stačilo se zeptat (a informaci přijmout): s tím, že jednou může přijít den, kdy vám progrese nebo komplikace srdeční vady znemožní řízení, s tím se dalo počítat … Za aktuální srabovité situace bych snad leda doporučil něco klidnějšího, fyzicky nenamáhavého (jako první pomoc např. noční hlídač, vrátný, v nejhorším pokladna v hypermarketu) a mezitím dálkově něco doštudovat … ? Systémově by vám měli pomoci na ÚP, rekvalifikace s ohledem na omezenou pracovní schopnost ? Ale ÚP je taky součást systému a líheň zmrdů, nedivil bych se, pokud se tam pomoči nedočkáte.
    Pokud jde o sociálno (OSSZ). Tam je bohužel ta dokonale nastražená past. I když mezi posudkovými lékaři potkáte různé typy, primárně za to lékaři nemohou. Oni mají na všechno tabulku, do které se musí pacient napasovat. A tabulku jim opět nalinkovali zmrdi, politici a ouředníci, jejichž zadání je nadřazeno racionálnímu lékařskému posouzení. Na druhou stranu buďme objektivní, do určité míry je dobře že v rozdávání invalidních důchodů skončil komunismus. Bohužel, zmrdský systém je dnes nastaven tak, že není schopen efektivně odlišit potřebného od simulanta, a peněz ubývá. Že nejste zdravotně schopen jako řidič, ale jinou poklidnější práci váš stav nevylučuje, to už se psalo. Osobně bych si myslel, že nějaký stupeň invalidity či ZPS, ZTP atd. by vám případně přiznat mohli, ale neznám detaily a nejsem posudkář. Odvolal jste se ?
    I v sociální oblasti se rozevírají nůžky mezi příjmy a výdaji. Stárnutí společnosti (mladí nevydělají průběžně starým na důchody) je jedna z objektivních příčin. Ovšem zmrdi za ni dovedně skrývají lecjaké další svinstvo a neobhajitelné plýtvání. Asociální stát si nejrůznějšími dávkami kupuje volební hlasy nemakačenků a vohnoutů – zejména těch, kteří do sociálního pojštění za celý život sebeméně nepřispěli. Peníze rozdané privilegovaným nepracujícím pak pochopitelně chybí jinde. Pracovitého člověka není třeba (podle zmrdů) podporovat, on si práci nakonec nějak najde sám. Ale kdyby své dávky na hlavu nedostal profesionál (tím myslím profesionální pobírač, který z dávek žije), to by zmrdům mohl vzniknou problém, který nepotřebují. V takovém státě skutečně žijeme.

    1. No, srhnul jste to takřka dokonale. Já se jen musím přenést přes ty obtíže a tu zbabělost a sebelítost a pohnout se dál. Já právě vidím ten úžasný pokrok medicíny. V pasáži o ablaci píšu že jsem se celou dobu smál, protože mi přišlo fantastické, že oni se tam ve mně vrtají a já o tom nevím, krom umrtvení třísel. Výrazy jako jed na krysy jsem převzal od lékařů. Když jsem jezdil kolem Karolinské nemocnice ve Stockholmu, vždy jsem děkoval Åke Senningovi. No, co k tomu všemu říci? Prostě musím jít dál.

      1. ještě jsem opomněl jednu věc:

        Díky inkrementalismu, EU a dalším zmrdům, nastala u nás nevídaná hypertrofie pracovního lékařství. Tzn. že každý zaměstnavatel musí zajišťovat pro své zaměstnance prohlídky závodní preventivní péče. Nemusíte přijít zrovna o řidičák, stačí když závodní lékař zjistí ztrátu zdravotní způsobilosti pro vaši konkrétní práci a taky máte (ten samý) problém. Trofuám si tvrdit, že touto cestou se do vaší nezáviděníhodné situace dostalo asi tak nejvíc lidí. Osvícený zaměstnavatel může zkusit pro vás najít práci, na kterou bude vaše zdravotní způsobilost dostačovat, jiný se o to ani nepokusí, a je rád, neboť právě ušetřil na vaší mzdě. Požadavky na zdravotní způsobilost jsou různé: na administrativních pozicích nelze neprojít, ale jakmile je tam nějaká fyzická námaha, směny, nebo škodlivé pracovní prostředí, požadavky na rozsah preventivních prohlídek narůstají ad absurdum. A představte si, že se něco najde, proč to nadále nemůžete dělat, je vám 55, přijdete o práci, na ID nemáte důvod, a kdo vás zaměstná, že. A celé se to děje ve jménu ochrany pracujících a ochrany zdraví při práci. (Realita: vypíčit zaměstnance z procesu když už je náležitě exploatován, ale dříve, než dostane případně nemoc z povolání, to by byl nežádoucí problém.)

        Nechci vás nasrat, můj švagr přišel o ŘP kvůli alkoholu (1.6 promile z koštu vína), a proto přišel i o práci taxikáře. Na ÚP se rekvalifikoval, překvapivě opět na řidiče a dodělal si Déčko i s profesákem (měl to namyšlený tak, že zkoušky dělal akorát poté, co mu ŘP podmínečně vrátili). Nenasralo by vás to ? (Uklidním vás, zanedlouho na to nadýchal 1.9 promile z rockového koncertu, takže mu to bylo nakonec houno platné. Jak bude u dopravně-psychologického vyšetření přesvědčovat, že již abstinuje, si nějak nedovedu dobře představit …)

        1. Já nejsem takový aby mě tohle štvalo nebo uráželo. Spíš si myslím že Váš švagr je nezodpovědný píč. Ale na autobusech není jediný. Já jsem se snažil jezdit tak, že jsem od roku 2008 nedostal jediný bod. Mám čisté skóre. Zkoušel jsem se informovat na práci tour leadera, ale úplně jsem valil oči, že musím mít vysokou školu se zaměřením na cestovní ruch plus pět let praxe etc. No. Já jsem byl vždycky rád, když jsem se bez úřednického aparátu obešel, je pravda že nejsou na naší straně. Právě proto jsem z té mojí vyhlídky byl frustrovaný. Z pragmatického hlediska jsem si zkazil život. Holt většina lidí je takových, že kráva uvázaná u žlabu je proti nim nezávislý anarchista. Víte, bláhově jsem myslel, že když stát chce tolik práce, tak holt k tomu lidem dopomůže. Ale fakt je ten, že příliš takových lidí pro stát není přínosem.

          1. Stád chce primárně obrat všechny o všechno, co jenom může, takže všude, kde odněkud někam tečou prachy (nebo aspoň vyčíslitelnej majetek) už stojí s nataženou pazourou s nějakou berní. Už jen daň z práce je naprosto absurdní, pokud cílem je, aby pracovali…vono totiž ale je cílem je vykořisťovat, ne ten samotnej fakt, aby makali, to je jenom kouřová clona.

  9. Letmým nahlédnutím do vyhl. č. 277/2004 Sb. jsem zjistil, že stav po implantaci kardioverteru-defibrilátoru vylučuje zdravotní způsobilost pro skupinu 2…
    To v praxi znamená, že zcela bez ohledu na aktuální výkonnost oběhového systému, a také bez ohledu na míru rizika, v žádném případě nelze přiznat způsobilost pro C,D,T, ale ani pro „řidiče, který řídí motorové vozidlo v pracovněprávním vztahu, a u něhož je řízení motorového vozidla druhem práce sjednaným v pracovní smlouvě“ – i kdyby to byl messenger na mopedu…
    Takže jedinou teoretickou šancí by byla jen a pouze budoucí novelizace vyhlášky se zmírněním příslušného ustanovení…

    Ještě k oznamovací povinnosti: tam je to úžasný odezdikezdismus…
    Za komančů a chvíli potom byla ohlašovací povinnost…
    Potom bylo období, kdy žádný lékař oznamovat nesměl*…
    A od 1.1.2012 zase musí…

    * Takže třeba nešlo legálně sundat z kamionu epileptika, ani když měl záchvat za volantem (muselo se čekat na pravidelnou prohlídku po 2 letech)…

    1. Myslíte tedy, že možnost jezdit s vysokozdvižným vozíkem nebo nějakým stavebním strojem je passé?

      1. Na VZV se zákon 361 a vyhláška 277 určitě nevztahuje…
        Nicméně bude to spadat po nějaký obecný předpis, řešící více či méně rizikové profese (jeřábník, soustružník, pokrývač)…
        Není to moje parketa, ale matně tuším, že jsou asi 4 kategorie s odstupňovanými nároky na zdravotní způsobilost…
        Nejlepší by byla možnost napřed to nezávazně konzultovat s nezainteresovaným posudkářem…

        1. Asi to udělám. Vždycky jsem si chtěl „hrát“ s velkými stroji.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017