Kde se vzalo tolik kamionů - zpět na článek

Počet komentářů: 158

  1. Velkosklady pořád nejsou ten problém, nikdo nepostaví velkosklad a nezaveze ho věcmi jen aby měl hromadu věcí ve velkoskladu.
    Velkosklad je jen součást řetězce (stejně jako ty kamiony), který existuje kvůli tomu, že prostě víc lidí si chce pořídit víc věcí.

    Dneska si skoro každý může dovolit mobil, počítač, ledničku, pračku, televizi, atd.
    Navíc výroba těch přístrojů je často složitější než dřív.

    A co je ještě horší: Lidi mají různé preference. Jeden nechápe jak může někdo koupit šunku se 70 % masa, druhý nechápe jak může někdo za šunku dát 300 Kč/kg. A tak to je se vším.

    Tohle by teoreticky „vyřešil“ návrat k centrálnímu plánování, jako v 80. letech: Když chcete auto, máte na výběr řekněme Fabii za 1,5 milionu, Octavii za 2 miliony a Superb za 3 miliony, zapíšete se do pořadníku a za pár let je to vaše.
    A takhle pěkně se vším; Když se od všeho budou vyrábět maximálně tři druhy a navíc to bude drahé a nedostupné, objem přepravy bude daleko menší.
    Otázkou jen zůstává, kdo by v takovém režimu chtěl dobrovolně žít.

    1. To:Joker
      Vzhledem k mym nakupnim preferencim rozhodne nepotrebuju mit deset druhu jahodovyho jogurtu. Staci mi jeden kvalitni a pokud mozno bez chemie. Takhle se mi kazdej nakup zbytecne prodluzuje, protoze nez si prectu slozeni potravin ktery si jdu koupit, stravim v obchode hodinu s nakupem za 30 ecek. Jen s napojema je to tezky, protoze se vytraceji napoje bez umelych sladidel, tak kupuju 100% dzusy. To samy je u peciva, najit pecivo ve kterym neni chemie je cim dal slozitejsi. Dextrozu do uzenin uz davaji i v Rakousku. A delal jsem pokis najit si v okoli nejakyho spolehlivyho dodavatele peciva a uzenin, ale neuspel jsem. Na potraviny mi nejlip vychazi Italie, ale tam se malo dostanu, tak si odtud vozim aspon kavu, testoviny, tech muzu koupit na tri mesice dost a nezkazej se. Zrovna ted v sobotu zas jedeme na turne po rakouskych obchodech udelat nakup na mesic vcetne nafty do osobaku, cigaret a drobnosti. V SK uz nekupujeme nic.

      1. Ehm…pokud ti staci jeden jogurt, proc si ho proste nenajdes a od te doby nekupujes jen ten? Ja mam takto 2 znacky jogurtu, ktere mi vyhovuji a nakupuji jen od nich a zadne jine v podstate nenakupuji, cimz mi odpadaji problem s vybiranim a ctenim etiket.
        Stejne tak to mam se spoustou dalsich potravin – napriklad mam 1 vyrobce testovin, ktere kupuji, atd atd.
        Btw je hrozne legracni, jak nekdo resi kazdej prd v potravine a pak si zapali cigaro :-) Uzasne zdravy zivotni styl :-))

        1. To:Lojza
          Jasne, ale to bych nesmel nakupovat pokazdy jinde. Jako ano, kourim, jako kazdej spravnej clovek. Kupuju si za timto ucelem zdravy rakousky cigarety. Muj deda kouril a jeste k tomu chlastal, zral tlusty a sam byl tlustej a dozil 86 roku. Podobne temer vsichni chlapi co jsme meli v rodine. Jsou naopak lidi, co nevemou cigaro a chlast do huby a nedozijou padesatky, prozrany jsou rakovinama, protoze zijou celej zivot ve stresu a zerou obili jako moje segra. Jeste nema 40 a uz je napul invalid. To je o zivotnim stylu, nemam rad stres, tak si ho nedelam. A potom muzu mit aj 120 kilo a hulit krabku denne a jsem zdravej ze ani bdejle jeste nepotrebuju.

          1. Je fakt, ze dneska je cigo asi tak to nejmensi svinstvo, jaky muzes do tela ladovat. A chlast je zcela diskutabilni, v male mire i prospeje. Zato mira prospesnosti azobarviv, konzervantu, dochucovadel a zejmena pak ruznych zemedelskych turbomnamek je nulova v nejlepsim pripade.

            1. To:Sysop
              Nepiju zadnej alkohol, i kdyz driv prede mnou zadna flaska neutekla dost daleko. Ale uz nejakych 15 let ani pivo. Prestalo mi to chutnat. Kourim, protoze to nejak prislo v puberte a neprekazi to ani mne ani mymu okoli, vsichni kuraci.
              Co se tyka prisad do potravin… Driv jsem nakupoval takovy ty veci Tesco, Kaufland, Lidl, Coop… No a potom jsem z nejakyho duvodu zacal jezdit nakupovat do Rakouska. Uz nevim co to je paleni zahy, pocit nafuknuti, podivna konzistence stolice… Trvalo asi pul roku nez se organizmus vycistil. Potom jsem zacal jezdit po svete a zjistil jsem, ze vsude je to lepsi nez u nas. Podotykam, ze nevyhledavam zbozi typu Luxury, proste obycejny Hofer, Aldi, Auchan, Merkur, Spar, Carrefour, Mercadona…superhyper. Jen tam nedavaji do zradla pro lidi Babisovy dobroty. Dokonce jsem na FB mel pokus fotit obsahy potravin z SK a to same z AT, ale zena mi to zatrhla, ze kvuli nejakym debilnim fotkam nebudeme prece kupovat srajdy z SK obchodu.
              Proto mne prakvapilo treba Svedsko nebo Spanelsko, tam uz v obchodech tezko jde koupit napoj bez umelych sladidel.

              1. V Rakousku jsme nakupovali roky, vim o cem pises. Ted je to tak 50:50 Cesko vs. Germanie, protoze ja obcas neco malo koupim cestou z prace, ale zene se do Germanie jezdit nechce, ma uz zmakly konkretni potraviny v Cesku, ktery kupuje. Samozrejme, ze kvalitativni rozdil je.

                Pobavilo mne, ze Bures napriklad svoje mlecne vyrobky vyvazi do Italie, ale kdyz si tam nejakej jeho vyrobek koupis, tak chutna jinak, nez tady. Asi to bude to ‚cesi maji jine chute, tak se to pro ne optimalizuje‘.

                1. To:Sysop
                  Italove maji jiny normy, tam napriklad Fanta musi mit minimalne 12% ovocny slozky. Do Italie se vyvazi podstatna cast produkce bratislavsky mlikarny RAJO, uplne jina kvalita. Pred lety jsem tam byl na brigade, byl jsem vyhozen za tri dny kvuli nepatricnym otazkam…

                  1. A vo Švajci je napríklad vyžadovaný menší podiel ovocnej zložky v sirupe ako v EU – a to ten Švajc je jaká bohatá krajina (každý to vraví, ale žiť by tam nevydržali) a aj tak to takto „šidia“.

        2. „Btw je hrozne legracni, jak nekdo resi kazdej prd v potravine a pak si zapali cigaro :-) Uzasne zdravy zivotni styl :-))“

          https://www.youtube.com/watch?v=2T_jCX8J_I0 :-)

      2. Dextróza je ještě docela v cajku voproti jinejm, co tam cpou…

        1. Abych to upřesnil, je to akorát jinak orientovaná glukóza. Jako jo, glukóza sama o sobě není nic extra, asi jako žrát jakejkoli cukr ve velkým, ale po počátečním boomu se ukazuje, že žrát jenom glukózu-fruktózu je možná i horší než jen sacharózu. Jedna věc je žrát hodně ovoce, druhá do všeho sypat pytle práškovýho sacharidu. A mě osobně teda monosacharidy nepřijdou vůbec sladký, sem zvyklej na sacharózu a ty indexy sladkosti mi přijdou jako dobrej vtip :o)

          1. dextróza je úplně super. tedy – na nastavení máče (kvasu) při neúrodě či chladném létě nebo na nastavení sladu při severském domácím prohibičním vaření piva. kvasinky ji přímo milují. úplně stejně, jako ty maličké potvory, co se množej v klobáse při fermentaci. funguje to v klobáse úplně stejně jako sacharóza, ale je o fous levnější, není z řepy, ale z kukuřice nebo brambor.
            já nejsem úplně kvasinka, a tak dextrozu napřímo moc nemusím. ale proti dextroze sežrané a vykakané malinkejma potvůrkama vůbec nic nemám.

      3. „Vzhledem k mym nakupnim preferencim rozhodne nepotrebuju mit deset druhu jahodovyho jogurtu. Staci mi jeden kvalitni a pokud mozno bez chemie.“

        No samozřejmě, že by Vám stačil v krámu jeden druh jahodového jogurtu!
        Mně by taky stačil jeden, vlastně drtivé většině zájemců o jahodový jogurt by stačilo, kdyby prodávali jen jeden druh: A sice ten, který zrovna ten dotyčný chce koupit.

        Problém je jen v takovém detailu: Který konkrétně by to měl být? :-)

        Ale dobře to ilustruje jeden problém s autoritářstvím:
        V podstatě každý zastánce autoritářství si představuje, že tím osvíceným diktátorem řídícím společnost by byl on sám (resp. minimálně by ten diktátor prosazoval stejné názory jako má dotyčný).

        V našem příkladu každý zastánce jogurtového socialismu by si představoval, že centrální regulátor nechá právě ten jeho oblíbený druh jogurtů a ty „zbytečné“ ostatní zruší.
        A pak ten socialismus vyhraje a všechny jogurty s příchutí se zruší, protože předseda komise je nejí, bílý jogurt stačí a můžete si do něj přece dát i jahody.

        1. Do bieleho jogurtu si dáš v pohode lekvár, ale len ten, ktorý chutí predsedovi komisie. A aj pivo bude len z toho jedného pivovaru, atď. atď.
          Ja si tiež občas vzdychnem pri regáli s jogurtami (šunkou, vajcami atď.), že zlatý socík (samozrejme to preháňam), keď bol na výber jogurt či niečo iné štýlom máme tento a ten druhý už je vypredaný a nebude tak ber čo je. Ale plne chápem, že každý si chce / môže kúpiť niečo iné. Nie každý si môže dovoliť ten najdrahší jogurt (šunku, vajce….) – tak berie čo je lacné abo v akcii.

        2. To:Joker
          Mne je uplne jedno jakej. Mam rad jahodovej a boruvkovej, nepohrdnu vanilkovym. Hlavne s cukrem a bez zbytecny chemie. Jako u vseho je mi uplne jedno jakou to ma znacku nebo obal, jde mi o obsah. Jogurt byl jen priklad, to samy u jakyhokoliv druhu zbozi. Klidne at je milion prichuti jogurtu, o to vubec nejde. Uz se mi mnohokrat stalo, ze jsem si vlastne nekoupil to, pro co jsem prisel, protoze hodne moznosti zabilo vsechny moznosti.

      4. Bavil som sa na tému nákupov v Nemecku s jedným mladým Švajčiarom (doktorand na univerzite) a on mi povedal, že: „Zarábam vo Švajčiarsku – nakupujem vo Švajčiarsku“. Tak som mu poprial nech mu to čo najdlhšie vydrží. Túto tému som načal, lebo som na nemeckej strane v nákupnom centre videl na 90% len švajčiarske ŠPZ-tky. Ešte to majú aj nejak ošetrné, že im vrátia DPH.
        Ja keď počujem ako bohorovne polka slovenska a viacmenej celá Bradavice na Dunaji hovorí o tom, že aké je to v tom Rakúsku lacnejšie a lepšie tak proste nechápem – buď to ja nakupujem na kokot, alebo majú všetci snežnú slepotu. Ale samozrejme po otázke nech mi teda dajú nejaký príklad lacnejšej a lepšej veci (potraviny) v Rakúsku tak väčšinou len habkajú.
        Ja osobne radšej kúpim šunku na Slovensku od slovenského výrobcu, lebo viem ako je to s predpismi ohľadne podielu mäsa v mäsových výrobkoch. Aj kurča kúpim radšej v takom malom obchode v Tescu kde mi ujo garantuje (viem, že sa nemá veriť všetkému), že to je niekde z juhu Slovenska (de facto z maďarska). A chleba (normálne pečený) kúpim nabetón lacnejší na Slovensku. Otázka je že ešte ako dlho tá cenová vojna potrvá medzi pekármi a reťazcami, ale zatiaľ vyhrávajú reťazce. Maslo je lacnejšie v Rakúsku, ale je také kurva nažltlé a hneď mäkké keď to vyberieš z chladničky a nechutí mi ako slovenské. Mám pocit, že je v tom margarín, hoci deklaruju 82% živočišného tuku. No a o pive ani nehovorím – z rakúskych pivovarov čo vozia aj do reťazcov tak akceptujem LTT len Egger inak je to nakyslalá sračka. To už aj slovenské euro-pivá sú o trochu lepšie.

        1. To:SatanOkkY
          Vubec neresim cenu. Nejezdim do Rakouska nakupovat kvuli imaginarni sleve nebo tak neco. Kupuju si rakousky cigarety, ktery jsou asi o 10 eur na karton drazsi, ale kdyz otevru krabicku, je to uplne jina vune. To samy je s jidlem. A sorry, zkousel jsem v rozumnem dojezdu najit domaciho reznika a spolehlivyho pekare a neuspel jsem, takze kompromis je rakouskej supermarket. Ono se tezko utraceji prachy v miste vydelku, kdyz jsem doma sporadicky. Mezinarodni doprava. Ted jsem doma na delsi cas, rozsiruju kvalifikaci.
          Co se tyka Svycarska, tam jezdim vylozene za trest, nemam tu zem rad a kdyby nebyla, mne by nechybela. Neco jako Nizozemi, kdyz to je, hlavne at mne tam neposilaji nejak extra casto, jednou dvakrat za rok to na otoc preziju. Pivo nepiju, nechutna mi a nikdy nechutnalo. Alkohol obecne uz dlouho nepiju.

          1. Docela sranda, že někdo kdo hulí cigára polemizuje o kvalitě potravin.
            Hulit cigára je asi to nejhorší pro zdraví co člověk může dělat. Ani ten alkohol není tak špatný, pokud to člověk nepřehání a nepije 5 piv nebo flašku rumu denně.

            A argument, že nějaký dědek hulil a dožil se 86 let je trochu slabý (třeba kdyby nehulil, dožil by se 96 let).
            Jistě vyjímky existují, ale je nesporný fakt, že cigarety způsobují širokou škálu zdravotních průblémů, resp. o desítky procent zvyšují šance, že jimi člověk bude trpět.
            (jo všichni kuřáci nedostanou rakovinu plic, ale tu šanci si zvýší o desítky procent)

        2. Jeste drobny dodatek. Slovenskej chleba ma slozeni jak clanek z Rudyho Prava, rakouskej obsahuje cca 5-6 veci. Podobne zaviny,vanovky, vlastne jakykoliv pecivo. A kdyz jsme u cen,vanocka Hofer 600 gramu stoji v Hoferu 1,19 eur, vanocka Kaufland 350 gramu 1,79 eur. To je tema surovinama, vanocka Hofer ma cca 10 slozek, vanocka Kaufland asi 40. Schwarzwaldska sunka krajena syoji v Hoferu 1,99 200 gramu, v kauflandu 1,99 100 gramu.

    2. Přesně, až budou lidi kupovat míň hovadin a nebudou měnit telefon a televizi každý rok, nebude potřeba tolik skladů ;-)

      1. To máte obecně pravdu, ale zrovna online-nakupování přes e-shopy, globalizace obchodu (pohyb zboží z větších vzdáleností, což my kupující vítáme) a výrobní logistika s minimálními zásobami ty sklady a mezisklady k fungování potřebuje víc, než kdy jindy. Dříve měly továrny velké sklady, dnes jsou ty sklady centrální pro více továren a podniků, ale na jiných místech (a naopak ze starých skladů a hal jsou dnes často zpustlé brownfieldy uprostřed zástavby)

        1. Osobně se snažím jít příkladem. Radši si koupím pořádnou bundu nebo koženné boty, co mi vydrží 10 let i víc. Ale většina lidí jsou ovce, co jdou každou sezónu do H@M nebo CA a tam si koupí nějaký textilní shit z Číny, co se jim za rok rozpadne a další rok si jdou koupit nový. Tenhle přístup vede růstu dopravy z druhého konce světa.

          Přijde mi, že i finančně se můj přistup vyplatí. Sice třeba dám za kvalitní boty 3-4 tisíce, ale vydrží mi 10x déle než nějaké šunky za litr na jednu sezónu :-)

          1. To:Spazik
            Kupodivu ja neresim ekonomickou stranku veci. Proste pouzivam 20 let auto, protoze jeste jezdi. Televizi nemam, nevim k cemu by mi byla. Na druhou stranu kdyby se vsichni chovali jako ja, tak mame v EU skutexne pulku lidi bez prace. Obleceni mam taky dokud slouzi, a kdyz ne, tak jeste jde nejakymu houmlesovi anonymne, umistenim tasky pred klec s kontejnerama. Nemam pracku, chodime prat do verejny pradelny, stoji mne to 20 eur jednou za dva tydny i s vysusenim. Nezehlime, na co taky. Nepotrebuju mit vyzwhleny tricka a mikiny, takze nemame zehlicku. Mam rad jednoduchy zivot a nekomplikuju si ho hovadinama, novinkama a zmenama. Jezdim mezinarodni dopravu, protoze je to ta nejjednodussi prace na svete a jeste navic mne to bavi. Provozuju takovou placenou turistiku s ohledem na to, pro jakou firmu jezdim a jakou mame skladbu preprav.A kourim tak 20-30 denne, presne kvuli tomu, ze nemam rad zmeny. Az budu mit umrit, tak umru. Nevim proc se vsichni nahaneji za dozitim 80-90-100 let nebo by zili vecne. Moje zena delala opatrovatelku starym lidem a ja bych fakt nechtel poslednich dvacet let zivota stravit na luzku v cizi peci. To radsi umru v 60ti. Jak pisou v Bibli prd jsi a v prd se obratis..nebo tak nejak.

            1. Jozko, Spaziku: připojuji se. Ony se ty kvalitní věci vyplatí. Nosím už jen trička z merino vlny – dobře to schne a nesmrdí to, takže peru třeba jen jednou za měsíc (rotuju jich asi šest). Žehlit se to taky nemusí. V práci erární mundůry.
              Mám šikovnou tchýni, která umí recyklovat kalhoty včetně džín – vždycky je prohemžím mezi nohama, a ona jejich životnost protáhne 2-3x.
              Mimochodem, nemáte tip na kalhoty s cordurou nebo něčím nezničitelným v místě otěru?
              Mimo sníh celoročně sandály Salomon – až do roztrhání, zlikvidoval jsem už dvoje a ještě stačí na dvůr nebo krátké pochůzky.
              Počítač pětiletý, Youtube funguje, takže stačí.

              1. Zkus sandály Teva, budeš nadšen. Vlastně všechny americký hadry co mám, tak fungujou skvěle. Dřív jsem hodně nakupoval v Číně, kvůli ceně. Teď hodně nakupuji v USA, protože ty věci prostě vydrží. Dokonce se to vyplatí i koupit přes americkej e-shop a poslat sem, pokud znáš US velikosti.
                PS: kožený věci jednoznačně z Mexika

                1. Co nějaké ty kalhoty se zesílením mezi nohama? Nebo jsem sám, kdo je tam vždycky prodře?

                  1. V životě jsem neprodřel kalhoty mezi nohama. Tobě se při chůzi o sebe šoupaj vnitřní strany stehen? Nehrál jsi hokej?

                    1. Kdepak. Buď blbě chodím, nebo jsem moc tlustej. Před dvaceti kily jsem je likvidoval míň.
                      Jsi šťastivec. Jaký je jiný „locus minoris resistentiae“? Protože jinak se kalhoty nanejvejš sepraly.

                    2. Obvykle jsem kalhoty potřísnil kyselinou, rozerval v lese, otrhal konce nohavic. Záleží na tom, jestli jsou to gatě pracovní (reprezentativní), nebo domácí (k ohni a do lesa a na pole). Obvykle kupuju kalhoty pracovní, které plynule přechází do kalhot domácích, s výjimkou kalhot k obleku. Džíny se na mě normálně rozpadnou, maskáče spíš roztrhám, ale ty jsou skoro nezničitelný.

                  2. Bushman má docela festovní kalhoty.
                    Nebo klasicky nějaké jeansy.

                    Ale jinak najít nějakou ženskou co umí šít na stroji a prodření se dá podšít látkou, prodlouží to životnost tak 2x…

                    1. Jo Bushmana sem vzal zkušebně, stojí to víc, ale zatím taky bez známek opotřebení (třetí sezona).

                      Záleží jak co, tudle se mi podařilo prošoupat rifle (asi poprvý něco takovýho) a vono jako zašít to starým trikem taky není úplně vono, chce to aspoň trochu barevně podobnou džínovinu, no :D

            2. Nějakej tip na boty, co se nerozsypou při stálým nošení, nebo se zas mám vrátit ke kanadám? Asi mám taky nějakou neunifikovanou nohu, už třetím botám sem udělal díru levým malíčkem. Dycky se protrhají všechny ty papírový vrstvy různejch hader co sou uvnitř a nakonec povolí švy (teď dokonce puklo pogumování ty we). To sou ty unisex sráče na průměrnýho číňánka, který ovšem jsou na komukoli jiným na hovno (i když to třeba netlačí, pocitově cajk, tak ale pak stejně problém).

              1. To:Behemot
                Pouzivam boty pracovni Dunlop, za pul roku jeste ani nemaji znamky opotrebeni. Jiny boty nemam. Nosim je do prace, na nakupy,chodim v nich ven, skoda ze sem nejdou vkladat fotky. Obleceni mam v podstate dva druhy. Teplaky a mikiny na pohodli a monterky Dunlop na ven. Dziny, tesilky, mansestraky a podobnej matros jsem uz davno nemel na sobe, nechosim do divadla takze neresim. V minuly praci jsem fasoval monterky, tricka, mikiny a bundy DHL a vydrzelo to taky dost, ale nevim kdo to vyrabi pro ne. Spis jsem to driv znicil na nejaky mechanicky poskozeni nez na funkcni opotrebeni.

                1. Pracovní hadry (teda kalhoty) zatim beru z lídlu, jedny sem zkoušel i v kaufu, je to prej nějaký německý (nebo to aspoň plní tamní normy), zatim to drží. Hlavně to stojí pakatel proti všem že pracovním vobchodům, tak i kdyby to vydrželo dvě sezóny, tak je to krása. Během roku točí několik různejch modelů kapes, barev a tak.

                  Nicméně i nejlevnější co k čemu boty (ne přímo od ťamana) stojí jak několikery kalhoty a zatím mi drží pěkný hovno (taky v tom chodím skoro všude). K, kouknu na to, dík.

                  1. Certifikaci ochranné obuvy (snad ještě) mají i hanwag alaska (tedy mohou jít do nákladů), výborná bota, dost lidí na ní přísahá v outdooru, sám mám třetí a nešetřil jsem je (a třeba zase nebudu).

              2. Záleží jakej styl. Ale nějaké z reálné kůže, šité ne lepené (a ne z čínské napodobeniny kůže).

                Meindl, Merell, Asolo, Botas…

                1. No vona většina vypadá jak kůže, ale prostě ty vnitřní vrstvy všech těch hader a jinejch membrán se prodřou a ta vnejší tenká – co je obvykle nějak kolotočářsky šitá z deseti kousků, aby to vypadalo nějak extra – mi povolí ve švu.

                  Tak nějak klidně lehce do outdooru, ostatně s tím makám na zahradě a chodím všude. Ale pokud možno ne zas moc těžký a tudý, ať se s tím dá i řídit (zrovna kanady sou v tomto dobrý asi hlavně do tatrovky).

                  1. To:Behemot
                    Lidl hadry neznam, nechodim tam. Boty Dunlop staly 50 eur, nizky jak tenisky. Zena si koupila taky Dunlop, ale kotnikovy celokozeny, staly 65 eur a drzej. Ja moc nejsem na paradu ani na modu, hlavne at je to pohodlny, funkcni a nemusim chodit kazdej mesic pro novy. Ty moje nemaj ani nejaky ty vychytavky vevnitr z deseti koisku, ale je fakt, ze jedna bota vazi cca pul kila, takze jsou tezky. Mne to nevadi.

                    1. Esli se s tím dá bez nějaké větší námahy kontíku/nártu řídit i pár hodin v kuse, tak je to cajk.

                      Ale půl kila není těžký ;-)

                    2. Vy prostě chcete tradičně udělanou botu (kůže svrchu a kůže zevnitř, šitá obsázka), která (podle zvuku značky, kvality svrchní kůže a stupně zprůmyslnění výroby) by měla stát 4-15 tis kč (180-600e), za cenu lepeného šuntu (600kč syntetická kůže, 1200 laciná ale pravá kůže svršek). to narovinu neexistuje, a jestli něco takového seženete, tak to bude tak cenově zoptimalizované, že se to rozpadne dřív než hadráky. ale jestli považujete za etalon kvality kanady, tak možná zase tak moc nechcete. kanady jsou takový smutný relikt doby, kdy bylo branců jako sraček, ale boty, pane, pořádný boty, to byl majetek, který prostému branci, co má životnost v boji několik dní, není možno svěřit.
                      a ještě Vám prozradím jedno – těch kvalitních bot s pravou kůží na každodenní nošení potřebujete minimálně dva páry (a je jedno, jestli to jsou těžké bufy nebo lehké polobotky), aby se to dalo střídat, jinak si tam vytvoříte velmi odpudivé nonstop vlhké prostředí, které odstoná noha i bota.
                      k věci, těžké velmi kvalitní boty se dají koupit (za peníze), a to jak spíš turistické (meinl, hanwag, salewa, kayland, garmont, lasportiva), které jsou v principu určené na to 4 dny používat a pořádně nedosušit, a pak jim dát odpočinout, nebo pracovní (nepř. pfannl, které jsou na každodenní nošení, ale každonoční pořádné vysušení, proto nemají dovnitř kůži, ale hadr). lehké tradičně dělané boty se seriově konfekčně moc nedělají, šijí se na míru a stojí tím pádem výrazně víc než ty těžké.

                      tip pro škudlily: dělejte to jako tradiční šoféři, řiďte v laciných vzdušných teniskách nebo pantoflích, a když lezete ven, tak se přezouvejte do křusek nebo filcových holinek. je to ekonomicky smysluplná a zdravá cesta.

                    3. https://www.calzaturedallape.it/negozio/scarponi-tradizionali-dallape.html – pošlou i do Čech
                      https://shop.festovni-veci.cz/cs/domu/41-dallape-stivo-festovni.html#/51-velikost-46

                      Stivo, Paganella, Rochetta – váha páru podle velikosti přes dvě kila, životnost takřka neomezená

                      Téměř vše o klasických šitých pohorkách: http://www.outdoorforum.cz//viewtopic.php?f=6&t=4181

                    4. Lukas B.
                      7.4.2019 v 10:19

                      Neběhám v botách denně, takže cajk. Nejsem ale ani řidič autobusu, takže abych se desetkrát denně přezouval, to zas rozmrdám dřív na obou párech okraje jak do toho furt polezu. Taky mizerný tkaničky se mi často trhají. A ta pakárna stím, pche. Prostě normální boty, ve kterejch zvládnu někam popojet, tam to oběhnout a zas popojet jinam. Jindy v tom pobíhat celej den na zahradě a jindy zase jít na vejlet 20 km.

                      U kanad taky záleží co berete, taky se to různě opotřebovává, nejdřív ale obvykle odchází podrážka, to je spotřební díl. Na chození vydrží hrozně moc, ale obsluhovat s tím pedály už je docela špatný.

                      Měl sem i boty za ty tři-čtyři (a to snad eště zlevněný) a taky se proděravěly celkem brzo. I když to jsem tenkrát ještě docela dost chodil. Škoda, že se logisticky nedá sehnat třeba druhou levou, ta se mi trhá spíš. Kdyby na reklamaci třeba dávali jenom jednu novou :D

                    5. mrknul bych se na boty pro vysokohorskou turistiku, volil bych podle zpracovani a vahy mne tezke vadi … zaruka je 2 roky .. ale cena za kvalitu bude samozrejme odpovidajici

                    6. Podívejte se na vojenský program značky LOWA. Těžkých bot jsem vyzkoušel mraky, ale Lowy se mi zatím osvědčily nejvíce. Klasicky vysoké Zephyr mají goratex a váží jako tenisky od nike. A kdyby někdo chtěl naříkat nad cenou, mám tu malý spoiler. Slovenská armáda je fasuje, a ziskuchtivý vojáčci je prodávají pod cenou po desítkách. V pohodě jdou sehnat na armyburze, nebo na military skupinách na facebooku.

                    7. trevor12
                      7.4.2019 v 10:25

                      U bot zpravidla záruka není žádná, pokud se to zrovna nerozsype během pár měsíců. Že běžný opotřebení, znáte to.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017