Kde se berou auta? V garáži přece! - zpět na článek

Počet komentářů: 606

  1. LOL – jeden clanek o tom jak mamataxi = svoboda a druhej o tom jak fakani maji mamataxi. Ale chapu. DF dite ma mamataxi protoze ho strasne nutne potrebuje a mojesvobodapico, zatimco ostatni deti ho maji protoze jsou zpovykany. :D

    Hejt na Uber je taky zajimavej – mladi voli ekonomictejsi variantu kterou jim kapitalismus nabizi – a proto jsou picusove? Neni to naopak ten, kdo za kazdou cenu obhajuje osobni vlastnictvi automobilu i pres nesporne ekonomicke nevyhody?

    Jinak auto je v mnoha pripadech zbytecny luxus a vyhazovani penez. Dokud clovek nema rodinu a pokud bydli ve meste, tak se v mnoha pripadech muze dopravovat uplne v pohode bez auta. Mam parek kolegu kolem 30 a auto nemaji. Do prace v pohode MHD, rodina nebydli v Praze ale vlakem nebo busem tam jsou rychle, nakupy vyridi osobne a tezsi veci priveze itesco/rohlik. Nemusi resit parkovani, servis, ruceni… Jedine kdy auto potrebovali bylo stehovani – a na to si stejne pujcili dodavku.
    Moje profesorka ekonomie uvadela jako priklad sveho znameho, ktery si udelal racionalni kalkulaci vlastnictvi vs pujcovani auta – mel pujcovnu kousek od domu. A pry mu vyslo, ze naklady na ujety km jsou vyrazne nizsi u pujcovaneho auta a ve chvili kdy jeho auto doslouzilo, uz si nove nekupoval.

    1. Auto jsem v Praze nemel roky. Proc taky? Přesně jak píšeš. Skoda penez co sly pouzit jinak.

    2. A Uber je proste levnej taxik co se privolava appkou a ne pres telefon. Vic me jako uzivatele nezajima.

    3. Jo a aby mu to vyšlo ještě lépe, tak si ani to auto nepůjčoval, že?
      Mně zase racionálně vychází, že když si já i žena vyděláme o 10kKč měsíčně více, tak těch 60 litrů (10 ZP a HP, 20 palivo, 30 amortizace a zbytek) za to auto rád utratím, zejména když tím ušetříme tak 2h denně a dalších cca 30 litrů za babysitting.
      Jo a to druhé na tom bude s náklady lépe, sice žere o litr více, ale ZP a HP je za 5 a další náklady tak za 20.
      Jo ale když byla žena na MD, tak nám stačilo jedno a ještě jsme organizovali do práce spolujízdy, dnes jezdíme povětšinou sami.
      Kdybychom chodili do práce pěšky nebo 15min MHD, tak bychom asi měli jedno jen na víkendy a občasné nákupy, jak to bývalo kdysi běžné.
      A o tom co se vyplatí, tchán koupil Fobii r.v. 2002 v roce 2008 za 140, naj. 34 tkm pořizovací cena 350.
      Sousedka předloni prodávala Fobii II po 8 letech s nájezdem 40 tkm za 120, pořizovací 280.
      Taky se těm prvním majitelům vlastnictví vozu asi „nevyplatilo“ ale prostě ho potřebovali a chtěli.
      V práci borci platí 4 litry měsíčně za operativní leasing a když jsme dělali důkladné výpočty, tak jsme se vlastně nedopočítali, neb cena peněz a hodnota každý rok jezdím v novém byly obtížně kalkulovatelné.
      Jo a taky nechci 1.0 tříválec holobyt nebo 1.4 automat v poloplné kuli, chci 1.4 manuál ve fullu a ten operativci neměli v nabídce.

      1. Čas si za peníze nekoupíš.

        1. Eh? Nějak nerozumím úvaze.
          Pokud mám dost peněz a nemusím chodit do práce, mám o 8 hodin denně víc času. Pokud mám na dobrou zdravotní péči, může to v průměru dát pěkných pár let života navíc. A dalo by se pokračovat…

      2. Pujcoval. Ale pry jen pro mezimestske jizdy, protoze ve meste se pohyboval MHD.

        Nekomu to auto ten cas usetri, nekomu ne. Navic ne kazdy usetreny cas odpovida vynalozenym nakladum (kdyz usetrim 20minut denne, ale kazdy den kvuli tomu ujedu 100km…).

        „prostě ho potřebovali a chtěli.“ neni racionalni ekonomicke oduvodneni. Takhle se da ospravedlnit cokoliv, ale s ekonomickym chovanim to nema nic spolecnyho. To uz muzu tvrdit, ze je spravny vsude a vzdy jezdit na jednokolce, protoze to proste potrebuju a chci.

        Vzdycky si pri tehlech diskuzich vzpomenu na jeden famozni dil toho automagazinu na Prime. Jeli Praha-Viden. Jeden autem, druhy vlakem a treti letadlem. Na konci zhodnotili, ze auto je nejvic nejlepsi a navic nejlevnejsi, protoze benzin je prisel jen na X Kc. Kdyz pominu vsechno ostatni, tak stejne do cely kalkulace tak nejak zapomneli zapocist to, ze sedel v Lexusu za 2 mice.

        1. Ak robili ten Praha-Viedeň pokus tak, že všetci štartovali v Záhradnom Meste okolo pol šiestej večer tak je myslím jasné, že automobil z toho vyšiel najlepšie.

        2. Potřebovali (70+ aktivní senior s endoprotézou dojížděla za matkou-vyřešeno exitus a za spoustou známých kolem komína-stále)
          Druhý případ prdel na Jablunkovsku (takže do dochtora, do kosciola, do ciotky a ku zugu do werku) vše 5-10km hore dole.
          Proto ty malé, zdánlivě nerentabilní nájezdy.

    4. Hejt na Uber a Rohlik je, protože je to cesta do totality. Je to pořád ta samá komoušská písnička o „nevlastnické ekonomice“ a „službách“ nahrazujících soukromé vlastnictví a kompetenci – akorát moderní levičáci z EU apod. pochopili a výslovně ve svých paperech píší, že pokud chtějí levicovou revoluci, musí ji zadotovat kapitalistům a ti jim ji udělají násobně efektivněji, než byrokratický centrálně plánovaný moloch.

      (Tohle se psalo v Green New Deal: že je potřeba zlikvidovat veškerý průmysl v EU, ale kapitaliti to udělají efektivněji když za to dostanou zaplaceno.)

      Jsme na pokraji společenské revoluce. Stále více firem chápe, než aby si zákazník jednou něco koupil a skutečně to vlastnil, mnohem výhodnější a ziskovější pro ně je aby zákazník nikdy nic nevlastnil a do konce života si to jen pronajímal a platil a platil. Bydlení, software, filmy, infrastrukturu… A nakonec i auta. Říká se tomu „Anything as a Service” (AaaS), Cokoli-jako-Služba, protože si platíte jen požadovanou funkci zatímco o údržbu a provoz se stará někdo jiný.

      Samozřejmě je zde jisté riziko: pokud vám auto nebo software, které potřebujete pro své živobytí, patří, ale vám dojdou peníze, prostě budete do práce jezdit starým autem nebo si vydělávat starou verzí Photoshopu či Visual studia a přežijete. Např. vývojář simulátoru SF1 takto šetřil, bez investic jezdil po pochůzkách Celicou, dokud se mu nezadřel motor, a díky tomu přežil do vydání a zbohatl.

      Oproti tomu pokud vám to, co nutně potřebujete, nepatří, máte problém: jakmile vám dojdou peníze na každoměsíční platby, jste bez auta, bez softwaru, tedy i bez práce – a poté, co vám dojdou peníze i na nájem, skončíte na ulici. Nepatří-li vám vybavení esenciální pro váš život, jste svého druhu otrok vydaný na nemilost tomu, komu patří. A co hůře, už to nedokážete ani změnit, protože už ani neumíte něco udělat sami. Ve všem musíte spoléhat na placenou podporu, která to ještě umí: naprosto jste přišli o rezilienci, o soběstačnost, o nezávislost.

      To ovšem nastupující generace „městských profesionálů” nechápe. Těm naopak vyhovuje, že se nemusí o nic starat. Vozit auto k mechanikovi? Dolévat olej? Hrůza! To raději operativní leasing. Vyměnit si součástku v počítači? Přeinstalovat operační systém? Hrůza! To raději mít vše pronajaté od Alzy, ta se postará. Nakoupit potraviny v obchodě? Hrůza! To raději mít předplacené hotové balíky potravinových košů s donáškou až do domu. Zodpovědně spravovat své finance, šetřit a odkládat na opravy? Hrůza! To raději svěřit všechny své peníze „fin-tech” Smart aplikaci.

      V reklamně a PR kampaních „Tech” firem to vypadá rozumně: proč byste se měli učit něco, co vás nezajímá, co jen to potřebujete mít odbyté? Pokud si cokoli potřebujete můžete pronajmout „jako službu”, klidně můžete být totální nemehlo které si neumí ani zavázat tkaničky, protože si všechno pronajmete („Vázání-tkaniček-jako-Služba!”) a soustředíte se na „kreativní a zábavné” činnosti, např. sledování filmů (dodaných podmínečně „jako-služba” za měsíční pronájem, samozřejmě).

      Zdá se to jako vyšší stupeň specializace, akorát díky „digitální společnosti” dovedené do stále větších detailů, bezmála jako onono vázání tkaniček. Nekompetentnost tak byla povýšena na ctnost. A jak se nekompetentnost šíří, stále více činností dříve považovaných za samozřejmě zvládané všemi dospělými lidmi je nahrazováno pronájmy „as a Service”. Díky „strojovému učení”se stále více oborů dá automatizovat a tedy pronajmout jako služba – a tak se od „Auta-jako-Služby” (operativní leasing) dostáváme až k „Dopravě-jako-Službě” neboli „Transport as a Service”, zkráceně TaaS.

      1. S tím Rohlíkem to moc nechápu – myslím že FaaS (foood as a service) není zatím úplně fyzicky možné.

        1. Je to o likvidaci alternativ. Všechny tyhle „digitální distrupce“ mají jako hlavní cíl úplně zlikvidovat nedigitální alternativu (=fyzické obchody bez digitálního šmírování a s platbou hotovostí) a zcela ovládnout trh.

          Ne že by to nešlo i bez toho – perverzní slovenští fašisti mají místo EET „eKasa“ která posílá na finančák i konkrétní rozpis všech konkrétních položen nákupu (!!!) i v retailu (!), ale je směr je daný.

          Mastercard vyhlásil „válku proti hotovosti“ a VISA má program dotací pro obchody/restaurace, které zcela přestanou přijímat platby hotovostí. Tohle je prostě jen další střípek mozaiky.

      2. Uber ani Rohlik nejsou žádná sdilena ekonomika. Uber je normalni taxi a Rohlik je proste eshop s potravinama. Ani online pujcovny kolobezek, kol, elektroaut atp nejsou zadna sdilena ekonomika ale bohapusty pujcovny. A nejde o žádnou snahu nahradit soukromy vlastnictvi, ale o bohapustej byznys.

        1. Tak kto nemá v hlave piliny si to stými „zdieľanými ekonomikami“ typu Über už dávno všimol, len holt ono to pre debilov lepšie zneje keď máš v aplikácii na smart-fóne napísané „Vítajte v aplikácii zdieľaných e-kolobežiek POIUZTREWQ“ ako keby tam svietilo „Toto je požičovňa kolobežiek QWERTZUIOP“.

          1. Jsem zmaten. Píšeš na QWERTY nebo QWERTZ? :o))

            1. QWERTZ – SK (primárne) a DE rozloženie
              QWERTY – USandA rozloženie

        2. EU ve svých oficiálních materiálech píše, že občané již díky XaaS typu Uber nepotřebují nic vlastnit, takže to vlastnit nebudou protože se jim to buď zakáže, nebo prohibitivně zdraží. Že například doposud nešlo zaříznout mladým řidičáky, protože by se nedostali do práce na stěžovali si, ale že teď už je Uber a mladí na to slyší a půjdou převychovat, takže se řidičáky zdraží na naprosto nedostupné a bude konečně socialistický ráj na zemi.

          Totéž říkají progresivní byrokraté i ve všem ostatním. Zejména z EU, ale i z ČR – např. ČNB si hraje na 4. komoru parlamentu, která má právo rozhodovat o tom, kolik % národa smí bydlet ve vlastním a kolik % má být befehlem odsouzeno do role věčných nájemníků-bezzemků, protože 70% nevlastníků je správné číslo, tak je to v Německu a Germánie náš vzor.

          1. A jste si spolu s EU vědomi ze bez soukromych aut nebude žádný Uber, protoze Ubeří byznysmodel je postavenej na tom, ze řidiči pro Uber jezdi vlastními vozy? Krom toho Uber je v podstate jenom aplikace a platebni brana, kde se řidiči registruji a dal jedou na vlastni triko?

        3. „Sdílená ekonomika“ je jen módní terminus technicus, protože když by levicové politické a korporátní špičky říkaly příliš hlasitě „nevlastnictví“, lidem by to mohlo dojít.

          1. Sdilena ekonomika se praktikuje stovky let. Proc myslis ze vznikaly prvni zemedelska druzstva? A spolubydlice shanel uz Sherlock Holmes leta pane 1883 nebo kdy se to odehrava Studie v sarlatove.

            1. Skutečná zemědělská družstva vznikala nikoli „nevlastnictvím“, ale tím, že se soukromě hospodařící zemědělci dohromady složili na traktor atp.

              Družstva, kde nikdo nic nevlastnil, resp. „vše vlastnili všichni společně“ zakládali teprve komouši, a lidi tam museli nahnat potěhem.

              Tedy před komouši takový komunální způsob hospodaření zkoušeli první američtí osadníci, a přes 80% jich díky tomu zemřelo hlady. Protože se nevyhnutelně projevil „princip 90% zisků pobírajícího 1 černého pasažéra“ a veškeré ostatní neduhy socialismu. Poté Británie vyslala inspektora, který rychle zjistil co se děje, družstevničení okamžitě zařízl a zavedl striktní soukromé vlastnictví, a nastal obrovský ekonomický boom.

              1. Jan Mrcasik:
                Jasně, a proto je třeba privatizovat cokoliv a jakkoliv, behehe…
                ://

              2. Ten traktor nebo lokomobila snad neni sdilene vlastnictvi? Spolecne obdelavani soukromych pozemků jednotlivych clenu druzstva neni sdilena ekonomika? Společný hromadny nakup osiv a hnojiv za ucelem ziskani lepsich cen neni sdilena ekonomika? A co společny prodej vypestku? (pominu ze ja o zadnem nevlastnictvi nemluvil, to si sem zatah ty).

              3. Ostatne, nechapu kde jsi prisel na to nevlastnictvi. Sdilena ekonomika neni nevlastnictvi, ale spoluvlastnictví. Jeste jakztakz by se o nevlastnictvi dalo hovorit v případě ekonomiky zalozene na pujcovani, cemuz se nekdy chybne rika sdilena ekonomika, ake i to je prastarej obchodni model.

                1. shane: Jan to už moc motá dohromady – nahoře je AaaS. To je skutečně o nevlastnictví. Je to vlastně moderní model nevolnictví, možná rovnou otroctví. A „sdílená ekonomika“ k tomu lidi vede. Je přece cool nemuset něco vlastnit, však to nepotřebuju a půjčím si to. No jo, ale když to tak udělám, má mě ten, komu to patří, v hrsti.

                  Spousta lidí tomu vůbec nerozumí a nepřijde jim, že je to špatně. To pochopí ve chvíli, kdy jim bude služba odepřena nebo na ni nedosáhnou příjmově. Není náhoda, že se všechny IT firmy rvou do SaaS modelu, protože zákazníci nemají šanci se vyhnout placení tak, jak oni potřebují. Jaképak snahy o zlepšení produktu, aby si zákazník koupil znovu. Nic si nekoupí, buď bude platit každý měsíc nebo nebude nic.

                  Tohle bude způsob, jak lidi znevolničit v autech – přestane nabídka aut na nákup, budou jen na operák. Kdo na to nemá, nejezdí. Nechat si auto o rok-dva déle, protože nemám zrovna teď 10k měsíčně na „stále nové“? Smolík. Třeba Renault u Zoe má fíčuru, kdy neplacení leasingu = znehybnění vozidla. Krása, ne? Dokud se to děje jen dlužníkům, chuj s nima, že jo, ale až nebude možnost dlužníkem nebýt, dostane to trochu jiný nádech.

                  Proto tak leží v žaludku různých levičáků vlastnictví domů a poukazují na zahraničí, kde je to super lepší, protože přece každej nemusí žít ve svém, nájem je super. Ale u drtivé většiny lidí to fakt není o tom, že nechtějí žít ve svém, ale že na to nemají. A tak neplatí jen byt, platí taky zisk tomu, kdo na to má. Ideálka pro ty, co mají. Proto taky používají různé užitečné idioty k tomu, aby podobné modely prosadily co nejvíc. Zase způsob, jak moc a peníze soustředit jen u menšího počtu lidí.

                  1. No OK, jen se zeptam – s konkurenci sharovacich sluzeb a firem se ve vasich uvahach nepocita?

                    1. Ja jen ze jsem si nevsim ze by pujcovny třeba za sbijecku letelo nekam vysoko, i kdyz asi neni nikdo, kdo by si kvůli rozbiti staryho chodnicku kolem domu kupoval vlastni sbijecku.

                    2. shane: to je na mobilu nevhodne dlouhé téma. Ale zkuste se zamyslet nad možnosti prodejcu sbijecek Vám je narvat na sílu před SaaS vs. MS, gugl a automobilky.

                    3. Takze nepocita. OK.

    5. Rad by som vedel ze kde take miesta existuju ze sa da zit uplne pohodlne bez auta. Vlastne viem…da sa to v Toronte. Teda pre bezdetnu dvojicu. Kondo v centre, clovek ma vsetko, parada. Akurat to condo stoji v poslednej dobe blizko k milionu CAD za 70 stvorakov a k tomu este tisicka mesacne za condo fee. Mysim ze to auto je lacnejsie…
      That said, ja som tiez na najlepsej ceste k tomu aby som tiez nemal vlastne auto. Vyzera to tak ze budem prec z domu vela, takze jedno auto asi pojde prec a ked pridem na weekend tak sa o auta podelime. No a pocas toho casu ked nebudem u zakaznika ale budem dochadzat do prace si auto jednoducho poziciam.

      1. Definuj pohodlně. Da si zit pohodlne v panelákovém byte? Da se zit pohodlne za min nez 100 000 mesicne? Da se žít pohodlne bez sluzebnictva?
        Pokud do „bez auta“ zahrnes pouzivani taxíku a pripadne autopůjčovny, tak ano, da se zit v pohodě i bez auta. Je to jen otazka zivotniho stylu.

        1. Iste, bavime sa o zivote bez vlastnictva auta, nie o bojkotovani auta. Cize taxiky a pozicovne ano. A suhlasim aj s tym ze to ze vsetko je otazka zivotneho stylu.
          Ci sa da zit pohodlne v panelakovom byte, neviem na to odpovedat. V klasickom panelaku by som uz asi byvat nechcel. Ale zrovna teraz docasne prebyvam v prenajatom dvojizbovom konde. V takej dlhej dvojpodlaznej budove, kazda jednotka ma vlastny vchod a dve parkovacie miesta. Komplex ma bazen a more je nedaleko. Celkom by som si vedel zivot na takom mieste predstavit. A ci sa da zit pohodlne za menej ako 100k mesacne? Opytaj sa ma o 11 rokov…aj ked tam kde sa na dochodok chystam by aj 50k mesacne stacilo na velmi pohodlny zivot.

          1. To byly recnicky otazky ilustrujíci obtiznost definovani slova pohodlne, jelikož pohodlí je čistě subjektivni pocit. Vetsinou to je odvisly právě od toho zivotniho stylo.

  2. Jojo, také jsem slýchával. Já si řidičák dělat nepotřebuju. Auto je k ničemu. S přibývajícím věkem se argumenty měnily v dotazy, žádosti a naléhání.
    Nezajel bys pro mne ve 2 ráno na diskotéku? Potřebovala bych hodit zítra v tolik tam a tam.Proč zase jedeme s tím čínským krámem, doufám, že nikoho nepotkáme? Nevíš o nějaký dobrý brigádě, kde bych si něco vydělala na řidičák? Proč si nekoupíš jiný auto? Líběj se mi Audiny. I škodovky jsou dobrý! A čas šel dál a našla si přítele městského strážníka. Skřípal jsem zubama, ale proti gustu žádný dišputát. Stala se “ štastnou“ spolusponzorkou ojetého vysněného koncernového vozu. Její dotazy opět doznaly změn. Myslíš že by se nám ten tvuj mechanik na to nepodíval? Co by to mohlo být, když ubývá olej? Tento měsíc nám to zas nějak nevyšlo, nevěděla jsem, že ta pojistka bude tolik. Budem muset koupit zimní gumy a novou baterku. Potřebovala bych zajet tam a tam, myslíš, že bys mi půjčil to tvoje roztomilý Suzuki. “ Jezdí přeci MHD a vlaky?“ No já vím, ale to bych musela ráno stávat o hodinu dřív a musím odpoledne na nákup.
    A dostáváme se po 8 letech téměř do bodu nula: Auta jsou sice na hovno, pořád se serou, žerou a stojí to strašný prachy, asi to prodáme, ale potřebovaly bychom jiný. Kdybys dával pryč to tvoje přibližovadlo, tak na mě mysli!

    1. Pěkne si te omotala kolem prstu. S pristupem ze ji vsechno kolem auta vcetne auta nekdo zasponzoruje se auto provozuje dobre. I zadost o ojete Suzuki bych v tomhle kontextu posuzoval jako snahu ziskat ojetinu co nejlevnejc.
      Kdyby musela vsechno calovat na tvrdo, tak by ji to pocitani vyslo uplne jinak.

      1. Každý ma iný spôsob ako sa dostať k svojmu vytúženému cieľu – v tomto prípade ako sa dostať čo najvýhodnejšie k možnosti samostatnej dopravy. A tipoval by som, že u pcsped-a sa jedná o dcéru a nie o (ex)manželku či (ex)priateľku.

        1. A sorry, já taky prodám 15 let staré Suzuki tchánovi dejme tomu za 50 než abych ho dal za 60 na protiúčet a za 70 si ho pak koupil někdo cizí.

      2. to shane
        ale ne, jen by jezdili ještě větším vrakem, z diskotéky taky jezdí taxíky, nákupy se dají tahat v ruce a MHD se dá jet kamkoliv.
        Např. moje sestra jezdila hrdě do práce 20 min tramvají a pak 30min vlakem a 10 min trolejbusem, s rezervami na přestup 1h20min.
        Autem od rodičů 30 min jen občas.

      3. Až budete mít děcka a potom vnoučata, budete mluvit sakra jinak.
        Zatím Vám vede prsty po telefonu či klávesnici jen prostá mladická hloupost.
        Až vnouče večer dostane 39 horečky a auto Vašeho namyšleného potomka nikde, tak se i přerazíte, abyste s ním byl na pohotovosti co nejdřív.
        Tady na Moravě děláme pro slušně vychované děti a vnuky úplně všecko, víte?
        Slušně vychovaného potomka by totiž ani nenapadlo vychcaně mámit z táty „ojetinu co nejlevnějc“.

        1. Hezke. A s tim co jsem napsal to souvisi konkrétně jak? Btw, nekdo kdo oznacuje sveho potomka za namysleneho by se radsi nemel vyjadrovat ke spatne vychovanym detem.

        2. A tak 39.3°C jsme zvládli o víkendu i s parahlenem, ale radši jsme nepili a byli ready kdyby začly křeče nebo se blížili 40.

          1. Protoze ses mladej a hovno tomu rozumis. Necets ze ho mas vzit na pohotovost. Tam si dve tri hodky pocka, dostane paralen a je to. (ja obranu dedecku a babicek nutno dodat, ze jak maj vnoucata jen pujceny, tak na ne bejvaj uzkostnejsi nez na vlastni deti)

            1. Vono zalezi o jak starym vnouceti se bavime, ze jo. Ja mel horecky pres 39 kazdej rok jako malej a na pohotovosti jsme nebyli ani jednou. Ale kdyz jsem mel 39-ku jako 15-mesicni…

            2. Namyšleným potomkem myslím takového, co ještě v 28 tvrdí, že nepotřebuje auto a přitom se mu doma děcko málem dusí kašlem, hlenama, má 39 horečky a jsou mu necelé 4 roky.
              Chtěl bych Vás vidět, chytráci s Paralenama.

              1. Můj potomek má o kousek víc a neposrali jsme se, dokonce jsme řízeně nasadili Parahlen sirup jahůdkový až při 38.5°C, taky Nasivin do nosu a Tussical na tlumení kašle.
                Celý víkend byl jak mátoha, ale v pondělí už měl jen 37.5 tak jsme šli k doktorce víceméně jen pro forma.
                Dcera 7+ v noci taky vytočila 38.6 a až pak dostala parahlen a to byla do pondělí v izolaci u babičky, ale přenosnost toho sajrajtu je značná.
                My s ženou jsme to taky chytli od mladýho, ale bez teplot jen suchý dráždivý kašel, ačkoliv jsem za celý víkend nevytáhl paty z baráku a poctivě se preventivně dopovali, ale roušku jsme mu nenasadili, jednak jsou vyprodané a druhak by ji stejně nenosil.

                1. Dachsmeister: jestli tady ty e-mimino příspěvky uvidí Sandstorm, zase to ukáže manželce jako důkaz změkčilosti moderních mužů:-) Zdráhám se napsat, že je teplota OK a srážet ji má smysl až nad 38, spíš jak píšete kolem těch 38.5. Do té doby ať tělo dělá, jak umí, teplota jen ukazuje intenzitu boje s bacily.

                  1. Tak ono zalezi co ma krome ty horecky. Ale obecne srazit horecku je zaklad a pak se holt uvidi.

                2. Ale tak je možný, že jako dědek jsem už nějaký změkčilý, je to možné. Nebýt mé a dcerčiny změkčilosti, tak se rozjel zápal plic jako skoro ukázkový. Že jsme se na cérečku přes víkend nevysrali dětským Paralenem a radši jeli hned, při první větší horečce, tak holt cérečka za sebou pořádný zápal plic ještě nemá, no. Příště ju necháme se přes víkend dusit a jak mátohu, šak se v pondělí uvidí…
                  Běžte do řiti s takovýma siláckýma žvástama. Tady se předvádíte, jací jste borci s nadhledem a nepřiposraní. V reálu by se Vám hulilo od podrážek, co všecko byste pro dcerku/vnučku udělali.

                  1. Jasneze bych pro ne udelal prvni posledni. Ale součástí toho je i rozvaha jestli ma ta pohotovost smysl. Aby vystresly nemocny dite trcelo tri hodiny na pohotovosti aby mu tam dali paralen a doporuceni zajit v pondeli k doktorovi nebo jestli mu ten paralen dat rovnou, k tomu obklad na celicko, pusu od maminky a sup do postylky spinkat a v pondeli sup k doktorovi. Pokud si budu jistej ze pohotovost ma smysl, tak ho tam odvezu treba ve tri rano, o tom zadna.
                    (Btw, je mi 43, deti mam dve a auto taky mam. Jestli jsem v tomhle veku jeste mladickej musi posoudit kazdej zvlast, nicmene to ze neco existuje dlouho neznamena, ze je to nutne lepsi. Neplati to ani u vina, natoz u lidi)

              2. A to dite se do tohohle stavu dostalo za odpoledne, ze? Kdyz uz to nekdo zanedba peci do takovyhleho stadia, tak holt nic moc nez ta pohotovost nezbejva, o tom zadna.
                Ale premejslim kde moji rodice delali chybu, ze jsem za celý svoje detstvi na pohotovosti nikdy nebyl. Akorat jednou bracha kdyz si ma houpačce vymlatil rezaky.

                1. Já jsem taky nikdy na pohotovosti nebyl.
                  Bratr ano, vyklopil jsem ho z kočárku když mu bylo půl roku a mně 7. :-(
                  Ženu jsem vzal před lety na pohotovost když lezla po stropě celý víkend s bolestí břicha.
                  V neděli vpodvečer tam byla 2h a přitížilo se jí, ale stejně ji nehospitalizovali, jen vopíchali.
                  Injekcí s nějakými oblbováky..
                  Ano s kašlíčkem a rýmečkou tam nechodíme, když
                  dítě přijde v sobotu brzo ráno s teplotkou, tak nejdřív chladíme, pak srážíme.
                  Dcera přišla včera v 23:50, k doktorce jsme zatím nešli, včera jen kašlala, dnes i rýmečka a teplotka se drží mezi 37.8~38.1°C.
                  Žena má na mladýho paragraf a já si vzal dnes dovolenou ať nenakazím zbytek týmu, když už jim stejně moc nepomůžu.

                2. Jo, přesně tak, fakticky za deset hodin. Den předtím jenom pokašlávala, žádné horečky, ani dopoledne.
                  Ve školkách koluje víc druhů všelijakých svinstev, bohužel včetně malých bacilonosičů všeho možného, kterým samotným nic nemusí být.
                  Vypatlané matky, strčí ráno v sedm do školky, naprosto vědomě děcko už nakřáplé.
                  Už v poledne pro něj stejně musí někdo přijet, ze školky volají, že má děcko horečku. Mezitím oprská a okašle dalších patnáct dětí. To se mimochodem bez auta dost těžko zvládá, když školka není 300m.
                  Vypatlané moderní biomatky se ještě do telefonu jakože diví „však ráno byl dočista zdravý“.
                  Tak hlavně se děcka aspoň do půl čtvrté střepat, abychom mohly my biomatky v náročné práci krafat o pičovinách a nasávat sójové latté..
                  U mnohých dnešních matek nejenže pochybuju o jejich zdravém rozumu /natož tom zdravém selském/, ale pochybuju i o důvodech, proč se vlastně rozhodly mít děcko, když je pro ně přednější úplně všechno.

                  1. Jo takhle to chytl mladej, piča co má dalšího haranta doma a je na MD, tak to nakřáplé dá do školky, kde nakazí učitelku i další děti.
                    A my čuráci ho vezem i 30km k babce když se objeví rýmečka.

            3. desetkrát po vykysání na pohotovosti dostane paralen a jde domů. občas mu píchnou zánět středního ucha a občas dají kapačkou fyziologický roztok, novalgin, augmentin nebo cokoli jiného. samozřejmě to každej zvládáte doma s kápézetkou a sadou šroubováků, jen já ne.
              anebo si zavoláte sanitku. dorazí lapiduch nelékař, půl hodiny bude vyplňovat papíry a jako bonus vám dá dejchnout jestli nemáte v krvi čtvrt promile. nebo ne?

              1. Jsou situace kdy je pohotovost dobra a situace kdy je zbytečná. Univerzální reseni neni.

                1. jo. domácí crp test stojí něco přes dvě stovky a je jen o maličko uživatelsky náročnější než těhotenský test. teoreticky by měl potenciál odfiltrovat více než polovinu návštěv pohotovosti – ale na rozdíl od něj je pohotovost zadarmo.

                  1. To už se na pohotovosti neplatí 90Kč?

                2. A v momentu, kdy tím laickým CRP v pátek odpoledne zjistíte, že je vystřelené nahoru, tak co? Pro případný atb a další léky do hypáče, nebo jak?

                  1. Ked je CRP hore, tak potom na pohotovost. Ked nie, tak ibuprofen.

                    1. tak. neoblíkání nemocného dítěte, nevození jej na pohotovost, hodina nečekání v čekárně aby se (pouze v lepším případě po negativním crp testu) nejelo zase domu balit do prostěradla a ordinovat paracetamol má pro mě větší cenu než dvě stovky za crp test. když test doma vyskočí, tak holt ta pakárna za účelem získání atb v půl desáté večer o víkendu nastane.
                      takovej tvrďák, abych měl doma zásobu augmentinu(?) nebo nějaké podobné první volby (k přihlédnutím k alergiím a specifikům členů rodiny) a sám to ordinoval nejsem. ale kámoši lékaři a veterináři bývají.

                    2. S tou zásobou Augmentinu je jediný problém a to ten, že nelekár ho nemá možnosť mimo indikácie legálne získať (a aj keď ho na predpis dostane a nepoužije, tak tie detské sirupy majú po nariedení – v prášku ho lekáreň nevydá – prakticky nulovú trvanlivosť).

                      Ak by som mal túto zásobu, mohol by som návštevy pediatričky úplne vynechať. Práve dnes bola manželka s 5-ročnou so zápalom močových ciest u miestnej pediatričky. Včera večer som vyjadril úmysel staviť sa, ako to dopadne. Takmer som sa trafil, akurát som odhadoval ciprofloxacín, ale predpísala amoksiklav (t.j. ten Augmentin). Keby som to neodhadoval za volantom auta ale pri počítači, tak by som sa trafil, lebo ciprofloxacín sa pre malé deti neodporúča a ako sirup sa nedodáva. Rozhodovací strom pediatričky som za tie roky už vypozoroval.

                      Pre zabránenie nedorozumeniu – som elektrotechnický inžinier.

    2. Já jsem šťastným majitelem 13 let starého Suzuki a už teď je mi líto ho prodávat za 2 roky někomu mimo rodinu.

      1. Ak naše Suzuki už načína druhú dekádu (r.v. 2010) a pomaly sa blíži ku 200 000km na odometri.

        1. Já jen 98tkm a obdivuji tu krásu v jednoduchosti a design a užívám si řízení, výhled a 100k atmosférických ve stylu přelomu století.
          Jen podvozek je trochu tvrdý asi aby se to nepřevrátilo v zatáčce.

          1. A o jakých Suzuki se to tu bavíme?

            1. Ignis 1.5 4WD

          2. Design: manželkina Suzuki je podľa mňa to najkrajšie SUV aké sa kedy robilo. Hoci SUV je pre to auto urážka – dokáže toho v teréne o dosť viac ako konkurencia.
            Jednoduchosť: výmena olejového filtra je všetko možné len nie jednoduchosť.
            Suzuki je z môjho osobného pohľadu to „najhoršie“ čo v danej dobe ponúkalo Japonsko v automobilovom odvetví.

            1. Vitara?

              1. Grand Vitara 2,4VVT.

                1. Jo tak to je kára. ;-)

                  1. Škoda, že sa tá benzínová 3,2 V6-tka robila krátko a len s automatom – ak by bola aj s manuálom tak by bola doma (teda ak by ju niekto na inzercii predával).

        2. Naše suzuki má už 21 let a 180k km, a bohužel je tak rezavá že příští rok končí nadobro. Až na tvrdohlavou elektroinstalaci je to dobrý a provozně nenáročný automobil.

  3. Pro me nelze existovat bez auta a to nemam fakani. Bydlim v sudetsky pr…. v predhuri, kde lisky davaji dobrou noc, vsude to jsou kilometry. Delam 300 dni v roce na dalku, takze nikam denne jezdit nemusim. Ale, kdyz uz nekam potrebuju a vylezu z brlohu, tak cesta kamkoliv verejnou dopravou je porno, milion prestupu a prodlev, pomaly a drahy. Navic me jaksi nejrajcuje jezdit v buse plnem fakani, duchodcu, smradochu a klepat kosu na zaplivanych zastavkach. Nemam jaksi potrebu se s vetsinou obcanu ani stretavat. I kdyby to fungovalo dobre, jakoze nikdy nebude, tak to pro mne nic neresi, protoze obcas vozim i objemne veci, jasne, pro svou zabavu, ale vozim. A kdyz uz, tak potrebuju zejmena flexibilitu, kolikrat nekam jezdim vecer, v noci, brzy rano, k rodicum na hory, brzy rano o vikendech do Rakous na hory, na soupani, atd. Proste adhoc kdy chci. Nejaky taxi ani Uber nepripada v uvahu, prvni je drahy, druhy je drahy a mimo aglomerace neexistujici. Na sdileni auta kaslu, na spolujizdu taktez (nechci s nejakym vandrakem sdilet sve auto jen kvoli tomu abych usetril par drobnych, a taky chci svuj klid). A nebudu se nekde pul dne domlouvat a bookovat auto, cekat az mi ho nekdo nekam pristavi, a tuhle onanii opakovat pokazde dokola. Jasne, auto stoji prachy, ale me to nevadi, mam ho rad a protoze svoboda… PS: Ostrava – Pce / Praha – Pce a opacne, jezdim vlakem

  4. Až budou všichni jezdit autem, budete mít po svobodě pohybu. Buďte rádi za každého, kdo jde pěšky nebo jede „sockou“.

    1. Však tu socku jim platíme, tak ať si jezdí.
      Kdybychom to nedělali, tak nejezdí vůbec, leda na kole anebo chodí pěšky.
      https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpravy/hradec-kralovehradecky-mhd-linky-obce-autobusy-doprava-zvyseni.A191125_516309_hradec-zpravy_tuu
      A to jim to ještě podruhé dotuje Babiš, aby nám Husákovým dětem na doochod nezbylo vůbec nic a dopravci mohli za Pha Ostrava účtovat 1200 Kč, když před dotacemi jezdili za 400 Kč.
      https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/slevy-na-jizdne-studenti-duchodci-limity.A191031_163838_eko-doprava_cern

      1. Vo tom žádná, jsem všema deseti pro nižší daně a přímé platby za to, co doopravdy používám.

      2. Na doochod pro vás nebude, protože pravice roky devastovala sociální sféru, dávala daňové úlevy zbohatlíkům, zcela rezignovala na 100mld ročních daňových úniků skrze nadnárodní korporace, vytvořila bezprávní systém který neumožňuje tranparentní rozvoj společnosti a ekonomiky, atd atd.
        Dotace doochodcům na MHD to vážně nevytrhne.

        1. Já jsem drobný škudlil, 6 miliard je dobrý začátek třeba na stádní příspěvek do penzijního připojištění.

          1. Dachsmeister: jako že byste šetřil a měl nic, když to můžete dát hloupějším prožrat a mít politické body? Váš, resp. náš pohled na věc je diametrálně odlišný od pohledu politika, zvlášť takového, který krade (sám říkal, že kradou všichni a tím se přiznal) a současně stát řídí jako firmu. Pro něj je těch 6 miliard z cizího investice do nějakých těch stamiliónů do jeho vlastní kapsy.

            1. Ale já to chápu fadtwi, je různí kaBrňáci a jiní moc ne.
              Sorry můj tchán šel v lednu do doochodu, vydělával průměr, no ten možná v posledních letech, dřív tak medián.
              Ale makal od 16 kromě 2 let vojny do 63 a 2 měsíců, vlastně šel o 4 měsíce dříve když zjistil kolik to dělá za ty roky navíc k 35 povinným.
              Je to lehce víc než půlka průměrné mzdy.
              Myslím, že je to slušné a že se s tím dá s vlastním průběžně udržovaným domem vyžít a drobnými úsporami v řadech statisíců vyžít. Až se tchyně připojí za pár let, furt to bude v poho.
              Matka s otčímem vlastní nízkoenergetický 3+1 120m2 a s dvěma lehce nadprůměrnými doochody dají 2-3 dovolené a spoustu víkendů a utrácení za pičoviny typu bazén apod.
              Otec nadprůměrný doochod utáhne s průměrnou mzdou manželky 6+1 dům v horách a 4+1 byt+2 auta a furt někde cestuje.
              Sousedka podprůměrný doochod, ale 3+1 družstevní nevymění za menší a to za ní nikdo nechodí.
              Topení na minimum, spotřeba vody 5 kubíků ročně, čiperná tráví čas nakupováním, sem tam ji něco těžšího dotáhnu, karton mléka, mouky v akci, 3 kg kuřecích 1/4 nebo 10kg brambor z Polska a za každé vajíčko co dostáváme od tchána hrdě platí 2 Kč. Tak jí aspoň vybírám větší ;-) a v sezóně jí nasbíráme houby, borůvky, ostružiny, rybíz, angrešt nebo jahody a maliny.
              Vždycky donese aspoň malou skleničku zavařeniny z toho co dostane.
              Žije opravdu skromně a vyjde.
              Až půjdu za 17 let já, tak odhaduji tak 30% průměrné mzdy a to jsem nebyl nikdy nezaměstnaný.
              A bude to klesat někam k životnímu minimu, paradoxně na tom budou asi líp ti co nic nemají, těm se to dorovná příspěvky na bydlení a kdoví na co ještě.
              My vlastníci několika panelákových nemovitostí to budeme muset asi zaparkovat do offshore a taky se tvářit jako chudáci abychom stád podojili.

              1. Dachsmeister: víc než půlka v hrubém nebo čistém? Průměr je 33k, z toho čistá ruka je necelých 25k (počítám, že jako předdůchodce už žádnými odpočty na děti a manželky na mateřské nedisponujete). Tj. má 17k nebo 13?

                Každopádně že se silné ročníky husákových dětí budou mít velmi špatně přece víme už dlouho. Že nás soudruzi oškubou co to půjde, aby se udrželi u koryta a nahrabali si pro sebe, zatímco ve chvíli, kdy nebude z čeho ty důchody platit nastane peklo, kterého se ale už nebudou účastnit, černého Petra bude držet někdo jiný a co ten udělá, no uvidíme, třeba v mezičase z těch dobrovolných eutanázií přejdeme na povinné. A něco se bude muset rozkrást, pardon znárodnit, vyvlastnit a rozkulačit. Už jsem to tu psal nedávno, kdyby člověk jen tušil, kdy bude ta pravá poslední chvíle, kdy se ještě půjde zoffshoreovat vč. alespoň větší části majetku, nebylo by co řešit. Takhle budeme možná jednou jen hledět a litovat, že jsme na rodinu nebyli přecejen trochu tvrdší, když se vývoj věcí budoucích diskutoval. Počkáme a uvidíme.

                1. 17.8kKč
                  Fotr má o pár tisíc více, ale jeho příjmy byly posledních 20 let tak trojnásobkem průměrné mzdy a doochod nenì jeho jediným příjmem.

                  1. Dachsmeister: to je v tom případě pěkných 80% průměrné mzdy, nikoliv něco přes půl. Každopádně na tohle můžete(me) zapomenout, kdo a z čeho by to platil? Nás je teď dost, abychom to mohli platit aktuálním důchodcům a stejně to politici rozfofrují za blbosti. Až nebude komu to sebrat, bude se to prostě dělat jinak.

                    Nicméně ten pád z trojnásobku na necelý je stejně nejspíš docela poznat. Záleží, kolik z toho ušetřil a jak je zvyklý žít. Anofert maká na tom, aby byla co nejvyšší inflace a zas tak moc z těch úspor nezbylo. Prostě bude líp (a když to někdy nevyjde a kumpánům líp není, třeba takovej Kremlík, to je potom rodeo).

  5. Ještě je třeba rozlišovat „pražáky“ (obyvatele nějakého přícentra nadkriticky velkého města, kde jezdí MHD/jiná doprava tzv. furt) a „burany“ (zbytek země). Média jsou obvykle plná těch prvních, kteří proto interpolují svou bublinu (nepotřebu automobilu, fungující veřejnou dopravu, barber shopy :-) atd.) na ty druhé.

  6. U nás na vesnici neměl jsem nikdy neslyšel že by auta nebyly potřeba – každej mladej se snaží mít vlastní auto hned jak má řidičák. Od nikoho z mladých jsem nikdy neslyšel že by auto nebylo potřeba. Ono je to jiná situace – bus jen někam a interval hodina „ve špičce“ a dvě a více (nebo už nic) později (a do „města“ s 10 tis. obyvateli víc jak 10 km). Z Prahy se to kvákají rozumy! Už jsme pár „ismů“ z měst zažili, škoda mluvit…

  7. Trochu zkreslený náhled na generaci mladých skrze černé brýle pana domácího, bohužel už mu nedochází, že je svým věkem trochu odtržen od reality a soudí jen úzké spektrum lidí.

    Já jsem věkem dnes asi ten, který měl v dvaceti hlásat, že nepotřebujeme auta (respektive moje generace) a o deset let později poznat, že to tak není a auto si koupit. Možná žiji ve špatné sociální bublině, ale vyrostl jsem v malém městě na okraji Prahy, kde nyní stojí satelitní města, má sociální bublina tudíž obsahuje celkem široké spektrum spolužáků ze ZŠ, gymplu, semeniště aktivistů, jak se na novinkách dozvídám, i VŠ v centru Prahy, všichni pocházeli +/- ze stejné oblasti (krom přespolních studentů na kolejích) a z nejrůznějších příjmových skupin od chudých, přes nás obyčejný průměr, až po velmi bohaté syny a dcery velmi bohatých rodičů.

    I když generalizace „mamataxi“ je hezká a nabízející se a určitě i reálná na nějakých případech, setkal jsem se jen s pramálo lidmi, kteří by své vlastní auto odmítali, naopak většina z nás po vlastním autě prahla a obstarávala si ho formou starých Škodovek, Favoritů, či později nějakých lepších aut. I ti bohatí dostávali od rodičů prémiové silné vozy k dispozici, aby mohli sami jezdit.

    Já sám jsem byl autem vybaven od rodičů po SŠ s tím, že pokud se někam chci jet bavit, jen ať jedu, ale svým autem a tudíž nepiji. Brigády moc nevynášely, kapesné slabé (ale nestěžuji si, dostal jsem auta) a já pak dost často přemýšlel, jestli na víkendovou zábavu dojedu se spotřebou pod 5 na sto, abych si mohl koupit o pivo víc. Takových, jako já jsem poznal spousty.

    Možná je to dnes jiné a horší, ale myslím, že se tu posuzuje jen úzká skupna lidí, kterým je dnes sotva 18 a na to, jaké to je, když se s autem vydáte jen tak někam jen proto, že chcete jet a poznat tu volnost….na to ještě ani nemohli přijít, protože nemohou řídit. Jediné, co je bohužel pravda je, že po Praze a okolí je výhodnější MHD, protože parkování a denní dojíždění autem pak kolikrát i násobně zvýší výdaje domácnosti… Takže já jsem asi poznamenaný nezůstal, doma mám 2x auto a 1x moto a to převážně dojíždím MHD…

    1. Ano. TheDrive opakovaně vyvrací lež, že „Mileniálové nechtějí auta“, a dokazuje statistikami i průzkumy, že američtí mileniálové auta chtějí, leč nemají na ně protože nedosáhnou na pořádnou práci. (A ojetiny jsou zjevně pod jejich úroveň).

      Leč sám znám lidi, co prohlašovali že „nepotřebují auto“, a právě z generace 1990+. Ovšem velmi specifické lidi – „Yuppíky“, kteří bydleli v centru v nájmu, mimo Prahu nejezdili a pokud ano, někdo z příbuzenstva jim auto vždy půjčil, přesně jak píše D-F. Pak přišly děti a najednou auto potřeba bylo.

    2. Jak je to vo tom v mládí socialistou?

      Blbý je, že to má tendenci čímdáltím mladší a čímdáltím socanblbější kafrat do řízení života ostatních. Nebylo to tak dávno, kdy by dostali akorát po čuni, když by si vyskakovali moc, dneska budou na starý kolena kurvit život těm, co celej život makali, aby voni se měli takhle dobře?

      1. A fakt to jsou jen ti mladí? Já si myslím, že by větší část mladých uvítala místo cyklostezky městský přístupný závodní okruh a plochu, kde by se mohli vyblbnout :)

        To co nám cpou média ještě neznamená, že jsme všichni takoví….

  8. Trochu zkreslený náhled na generaci mladých skrze černé brýle pana domácího, bohužel už mu nedochází, že je svým věkem trochu odtržen od reality a soudí jen úzké spektrum lidí.

    Já jsem věkem dnes asi ten, který měl v dvaceti hlásat, že nepotřebujeme auta (respektive moje generace) a o deset let později poznat, že to tak není a auto si koupit. Možná žiji ve špatné sociální bublině, ale vyrostl jsem v malém městě na okraji Prahy, kde nyní stojí satelitní města, má sociální bublina tudíž obsahuje celkem široké spektrum spolužáků ze ZŠ, gymplu, semeniště aktivistů, jak se na novinkách dozvídám, i VŠ v centru Prahy, všichni pocházeli +/- ze stejné oblasti (krom přespolních studentů na kolejích) a z nejrůznějších příjmových skupin od chudých, přes nás obyčejný průměr, až po velmi bohaté syny a dcery velmi bohatých rodičů.

    I když generalizace „mamataxi“ je hezká a nabízející se a určitě i reálná na nějakých případech, setkal jsem se jen s pramálo lidmi, kteří by své vlastní auto odmítali, naopak většina z nás po vlastním autě prahla a obstarávala si ho formou starých Škodovek, Favoritů, či později nějakých lepších aut. I ti bohatí dostávali od rodičů prémiové silné vozy k dispozici, aby mohli sami jezdit.

    Já sám jsem byl autem vybaven od rodičů po SŠ s tím, že pokud se někam chci jet bavit, jen ať jedu, ale svým autem a tudíž nepiji. Brigády moc nevynášely, kapesné slabé (ale nestěžuji si, dostal jsem auta) a já pak dost často přemýšlel, jestli na víkendovou zábavu dojedu se spotřebou pod 5 na sto, abych si mohl koupit o pivo víc. Takových, jako já jsem poznal spousty.

    Možná je to dnes jiné a horší, ale myslím, že se tu posuzuje jen úzká skupna lidí, kterým je dnes sotva 18 a na to, jaké to je, když se s autem vydáte jen tak někam jen proto, že chcete jet a poznat tu volnost….na to ještě ani nemohli přijít, protože nemohou řídit. Jediné, co je bohužel pravda je, že po Praze a okolí je výhodnější MHD, protože parkování a denní dojíždění autem pak kolikrát i násobně zvýší výdaje domácnosti… Takže já jsem asi poznamenaný nezůstal, doma mám 2x auto a 1x moto a to převážně dojíždím MHD a dopravní prostředky stojí…

  9. Si dovolím doporučení na jeden film COP CAR k tématu. Americké děti ukradnou opuštěné vozidlo a to přímo policejní. Pro ten nakažlivý zážitek a radost z jízdy. Film se celkem povedl, ale nepovšimnut zapadl. https://www.csfd.cz/film/403854-cop-car/prehled/ *** https://1337x.to/torrent/1288790/Cop-Car-2015-1080p-BrRip-x264-YIFY/ *** https://www.titulky.com/Cop-Car-259474.htm *** https://www.utorrent.cz/

    1. Mikrotorrent už fakt nee, kolísá to někde mezi adwarem a trojanem.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017