Kamera do auta se šifrovaným záznamem - zpět na článek

Počet komentářů: 144

Přidat komentář
 1. Ad policie a záznam na tvojí kartě. Jsi si jistý, že to může policie použít bez tvého souhlasu? Třeba u soudu jako důkazní materiál?

  1. O vině často rozhodují média, soud to jen posvětí razítkem.

   1. O všem dnes rozhodují media. Úplně o vsem. Bohuzel lidi je stále hltají.
    Viz autobusak z Kladna. Jen vylezl z autobusu a hned za to mohly jeho pantofle. 🙄

  2. Proč ne? Klidně si to zpětně nějak posvětí, jakože to našli při zametání po nehodě, dali do kompu a co nevidí…Kde je vůle, tam je cesta.

   1. Nemusí si to ani nijak posvětit, shromažďování důkazů je jejich povinnost. V autě mám k tomuto účelu kartu druhou na výměnu.
    Pokud ale fízl na místě vidí, že nikdo neumřel tak jsou jim nějaké záznamy u zadku – to je tvoje starost, jestli ti to má pomoct. Osobní zkušenost.

    1. Nečekám samozřejmě krádež karty při špatném parkování, ale zrovna ty případy, kdy nás vystříhají z auta jsou ty, kde to je nejdůležitější.

     1. Nic není dokonalé, ale prostě jedu zákon velkých čísel. Z auta mě ještě nestříhali, ale tu kartu jsem tam podhazoval už třikrát, a to jsem nebyl ani jednou viník. Ostatně, nemusí tě stříhat, stačí když třeba někoho srazíš.
      Vlastně za nulové úsilí mám pokrytou většinu potenciálních situací.

 2. Zloději – ukradnou vám kameru
  Osobně kameru z auta vyndávám. Bonusem je, že jí méně ničí letní horka.

  Policie – stane se vám nehoda, odvezou vás do nemocnice a policie si snadno z kamery vezme SD kartu, jejíž záznam samozřejmě použije proti vám.
  V době, kdy se dají vytáhnout data z řídící jednotky, případně služební vozidla mají na hrbu GPS, mi to přijde minoritní.

  1. ad2) osobně mám dvě starý auta který zalogujou tak leda hovno, za mě ta podmínka není úplně mimo.

  2. Voni choději s GPS na hrbu? to sou mi novinky.

  3. Místo střetu vozidel: dálnice (levý, pravý pruh, o 50m zpět se začal odštěpovat pruh pro sjezd k městu).
   Vozidla soukromá, bez použitelného GPS záznamníku (alespoň vůz B). Před srážkou jel vůz A v levém pruhu, 120 km/h, brždění až těsně před nárazem. Vůz B jel 80 km/h, bez brždění či zrychlení (jako že pedálama) až do nárazu.
   Řidič A tvrdí – předjížděl jsem roztáhlou kolonu náklaďáků, B jel v ní a blikal doprava jako na odbočovací pruh. Když jsem ho už skoro míjel, udělal myšku doleva, přímo přede mě, nebylo to možno ani předvídat, ani ubrzdit.
   Řidič B tvrdí – nikoho jsem v levém neviděl, tak jsem dal blinkr doleva, po chvíli se pomalu začal bokem přesouvat do levého pruhu, když už jsem v něm byl a chystal se přeřadit a přidat plyn a začít předjíždět, tak se odnikud vynořil vůz A, nebrzdil, i když mě v tom levém musel vidět z dálky, a napral to do mě zezadu.

   Pokud má řidič A na kameře nečekanou kličku vozu B blikajícího doprava, přímo před jeho čumák, pak je to jasné. Pokud ne (a do příjezdu orgánů B vypnul/přepnul blinkr), má smůlu.

   Podobných příkladů jde vymyslet bambilión.

   1. Mne se dvakrát skryl cyklystýr za sloupek na kruháčích, neuvěřitelný. Každém jiném v naŠem blbinci ale jezdím přiměřeně tak žádné drama i když silniční lišej hrozil vobouchům. :-) A jednou to do mne málem narval nějaký neosvětlený dupák na periferii kde není osvětlení když jsem najížděl zas do kruháče. A navždy mi fantóm zůstane asi skryt když se nepřihlásí sám. Mohl mne vobouchat plech a upravil bych mu možná frizůru. :-)))

   2. Podobných příkladů jde vymyslet bambilión.
    V klidu od stolu si můžete vymyslet naprosto cokoliv…:-)

 3. Díky za tip, pěkná věc. Akorát bych jako první krok seškrábal z karty značku/název. Protože jsem si téměř jist, že tyhle věci mají nějaké backdoor, jinak by nebyly uvedeny na trh pro běžného smrtelníka.

  1. Jasný že otevřít půjde asi skoro vše, ale za jakou cenu. Proto aby ti prokázali např předjíždění přes plnou zaplatí někomu XX milionů.
   Ono asi nejlevnější „šifrovaná“ kamera by byl obyčejný telefón. Ani starý jablečňák nedokázali „jen“ tak snadno otevřít.
   https://www.idnes.cz/mobil/tech-trendy/apple-iphone-strelec-san-bernardino-odblokovani-iphone-azimuth.A210416_100812_mob_tech_LHR

  2. Zadní vrátka mají většinově už i satelitní přijímače DVB-T2, které nerozhýbete, dokud nemají připojení k netu.
   Například při detekci nešikovně zkopírované Skylink, HBO či jiné podobné karty, nebo i jen podezření na kopii, Vám přijímač nezablokují, ale rovnou znehodnotí – a to smazáním firmware přijímače. Ze 100% to uměly a umí přijímače dodávané Skylinkem, což je zkurvená společnost, která by v normálních státech už dávno stála před soudem. Asi jediné přijímače DVB-T2, které to zatím nemají, dělá „zakázková“ čínská firma KosCom. Dováží je do ČR několik lidí i montážních společností a dělají přijímače od jednoduchých, jen s cinchy, scartem, jedním USB a průměrným zvukem, až po „nadupané mašiny“, vybavené tuším 100GB harddiskem, několika HDMI vstupy a výstupy, několik rychlých USB2.0 a 3.0, pět slotů pro tři různé druhy karet, špičkovým zvukem a umožňují přes multiswitch obsluhovat až pět vnějších jednotek. Zvláštní je, že pokud chcete do přijímače nahrát jiný firmware, nebo nějakou úpravu, musíte tak učinit přes USB, rsp. flešku. Přímé připojení k netu to nepotřebuje a je to schopno funkce i bez něj – kdežto u ostatních výrobců-vykurvenců, je to nepodkročitelná podmínka.
   Jeden takový, jsem si nedávno k 50″ modelu Panasonic Viera pořídil. Akceptuje všechny druhy karet :D

   1. Pindáte neuvěřitelné kraviny, živím se tím roky (servis, nikoli prodej) ale takového komika jsem dlouho nepotkal…

   2. Vyborne cumite na velkou bednu hm uchazejici.
    Ja mam Matrox M9188 na 8LCD 19 palcovych v konfiguraci 4×2. Takze nejaka Viera mi muze.
    AG NEOVO x-19 v 8ks napajim PC zdrojem (zbytecne 8x cinskych Meanwellu).
    A cely to mam na nejakym mATX s 1PCI-X.

  3. Pirath – dobrý postřeh a nápad + zajímavý článek.

 4. Tak to „šifrování“ asi nebude tak zatěžující, to asi pracuje jen s alokační tabulkou. Takže na druhou stranu, vytáhnout z toho data nebude zase takový problém, ale určitě to neudělá nějaký drban/orgán, který by sice asi měl možnosti, ale spíše si bude myslet, že na kartě nic není. Takže rada Piratha o odstranění značky je dobrá, aby si drban/orgán myslel, že jde o nějakou prázdnou NoName shitku.

  1. Tak v propagačních materiálech mají hardwarovou AES-256, s rychlostí zápisu až 12 MB/s. Nic, čemu by se nedalo věřit. Důležitější je blokový mód AES a hlavně klíč (jak se derivuje z PIN, kde se uchovává apod.), ale to už samozřejmě nikde napsané není.

   1. Běžte do perdelky modelky už jste v metaverzi starostí bez hranic. Dlabanti náhradních šidítek a vesmírů starostí, blbosti.
    …níže pod panek

  2. Takhle primitivně se to nedělá. Ta karta má šifrování na hardwarové úrovni. Běžná věc i u SSD disku.
   https://www.czc.cz/sandisk-extreme-portable-v2-1tb-cerna/309105/produkt

   Ono firemní notebooky obsahují často cena data a tam se tyto úložiště používají běžně. Fakt nestačí sw heslo. Pak by někdo vypreparoval disk.

   1. zamknutí disku heslem bylo už v ATA protokolu a při nastavení dostatečně vysoké úrovně to skutečně nebyla prdel obejít (zapisuje se to hned na začátek disku a ten principiálně vždycky napřed vyčítá tydle konfigurační data, a až na jejich základě funguje), fyzicky šlo akorát vyndat plotny a přečíst jejich obsah napřímo, což je operace začínající na 10 litrech

    tudle vlastnost protokolu mají ai polovodičový úložiště samozřejmě

    takže když negdo chce zbytečně vyhazovat prachy z vokna za dobrej pocit, no, enjoy :o)

    1. Myslite LUKS password?

 5. Trošku mne zaráží proč tolik štráchů v prolhanosti když v 80. letech minulého století a milenia jasně řekli že přečtou noviny z družic na pláži a to dokonce za tmy, mlhy, pod mrakem jako ze vzdálenosti 3.cm což lidské oči neumožňují takže s lepším rozlišením jak běžně vidíme ale pravda neřekli že družice byla druhé straně planety, tydýti. A vy furt něco schováváte když mají mapy původních řečišť na sahaře pod 30. metry písku což uviděli v infračerveném spektru s počítačovým dopočítáním setrvačnosti vyzařování infra materiálů.
  https://www.youtube.com/watch?v=CW7NRJ_4IOE

  To je náhoda že to je pod nickem jak lenní šlechty ale to víte žíža po ránu dělá faily errora.
  :-) Dost ta klávesnice je jak artefakt ze skladiště 13.
  https://gozofinder.com/cse/ulozto/cz?query=skladi%C5%A1t%C4%9B+13+rar

 6. Dobrý by bylo, kdyby se tam dal bokem nahrát nějaký nerelevantní nezašifrovaný záznam a ten tam nechat jako volně dostupný..

  1. Ano, existuje i tato možnost. Stojí 55 eček. https://xlyne.de/Katalog/x-guard-64gb-usb-key-256-bit-aes-fingerscan/?lang=en
   Jen je to zase poznat, anžto jede na fingerprint.

 7. No proti gustu žádnej dyšputát.Kdysi jsem tuhle hračičku měl, dokonce jsem si vyrobil speciální vycvakávací držák.Umístěno tak, že čočka vykukovala za zrcátkem.Časem jsem zjistil, že jediná výhoda je dokumentace prasení policajtů v provozu.No a když mi kámoš volal, že u nich v ulici někdo vandalizuje auta, tak jsem jí půjčil, anžto měla senzor pohybu a IR snímání.Soused byl odhalen, dostal do držky a já už jsem to zpátky nevrátil.Mám za to, že pokud o něco půjde, kamerový záznam nic nerozhodne.Žije a jezdí se mi dobře i bez toho.

  1. To fakt nesouhlasím. Může to být jediný důkaz, co se doopravdy stalo, když kromě účastníků nehody nejsou svědci. A to nemluvím o takových chuťovkách jako výroba a falšování důkazů fízlem, který to vyšetřuje. Po tomto skvělém zážitku mám kameru ve všech svých autech.
   Ostatně podívej se na videa z US. Největším nepřítelem amerického fízla je běžící kamera v telefonu.

   1. Nevím, co jsi u správka zažil, ale já jsem se z toho zatím vždy vyvlíknul na dálku.Začátek je samo hned na místě.Co napíšou.To je klíčový a to musíš zmanipulovat.USA mě nezajímá.Žijeme tady.

    1. Tak ti píšu o tom, co jsi nezažil. Zařiď se pochopitelně jak sám uznáš za vhodné. Pokud je viník ze zájmové skupiny policie tak udělají poměrně dost, aby viníkem nebyl. A ta policejní rodina je překvapivě celkem rozsáhlá, nejen whitelist místních papalášů a zbohatlíků, ale celé IZS, městské firmy a služby atd.. Je to nejspíše vzájemně výhodná spolupráce.
     A pokud viník není v zájmové skupině tak platí, co jsem napsal v diskuzi nahoře, je jim vlastně jedno, kdo je viník, protože jeden určitě.

     1. Pokud se ocitneš v téhle situaci, tak za prvé: Jseš v prdeli a za druhé: Právník!Otázka se samo nabízí, o co případně jde?Nedovolené předjíždění či rychlost?Nebo u toho někdo umřel?A nechci slyšet, že cajt, to bys byl v prdeli nejprdelovatější!

      1. Se mi jenom někdo ve městě podíval do kufru, teda skončilo to jen u nárazníku. V koloně, malá rychlost, malá vzdálenost, úplná banalita, škoda za desítku. Jen viník by ale dostal asi pár bodů, což asi byl právě ten problém.
       Na místě se s fízlama nemluví. Značně mě ale překvapilo, že když jsem si byl pro spis tak jsem v něm nalezl výpověď mého vlastního spolujezdce. Proti mě.
       Ještě zábavnější bylo, že datum jeho výpovědi osobně na fízlárně byl v den, kdy byl mimo ČR.
       Ouřada to ještě rád s omluvou celé vystornoval, protože jsem byl fakt nasranej, že je všechny potahám po soudech. S právníkem jsem konzultoval.

 8. Jak máš autore zajištěno, že se ta karta – v případě že by ses zamotal do nějaké strkanice – prostě neztratí, možná i s celou kamerou? Tohle by mne trápilo víc, než jestli je obsah šifrovaný či nikoliv. Nebylo by lepší řešení technicky upravit kameru tak, aby skutečná mikroSD byla schovaná v přístroji a nějaká jiná nastrčená do snadno přístupného fake slotu? Jasně, je to technicky poněkud obtížné, ale asi by to byla větší jistota, když už jde o to, jak se vyhnout ztrátě či zneužití.

  1. Nektere kamery umi synchronizovat s telefonem. Tady se da ocekavat, ze zatimco kameru fizl ztrati s tim, ze vyletela a nikdo ji nenasel, tak telefon ti vrati. Teeeeeeeeeeeeeeeoreticky by slo urcite nastavit, aby telefon ta videa posilal nekam do oblacku, ale to chce solidni data.

   1. deacon:
    Každopádně je to tenkej led.Ale ať se každej zařídí dle svého…

    1. JE to porad lepsi nez nic. Nicmene moznosti existuji. Osobne bych volil variantu telefonu s appkou v kufru(bez SIMkarty). Jenom je tu problem s baterii/napajenim zmineneho telefonu. Tzn. bylo by nutne jej vytahovat a vracet v horkych letech a vyvest napajeni na delsi cesty.

     1. To je dobrý nápad, některé vozy mají zástrčku 12V v kufru z výroby. Například Honda CR-V.

   2. Když jsem vybíral poslední kameru tak jsem myslím nějakou takovou zahlédl, která umí obláček.
    Obláček ale není úplně řešení. Obláček je zálohovaný. Obláček je indexovaný. Videa v obláčku už jsou nejspíš zprocesovaná a otagovaná. Obláček není fízlvzdorný.
    Každopádně tu byl nedávno případ jak se dva pošťuchovali, napadený útočníka natočil na jablko. Ten mu ho sebral a rozflákal. Napadený měl ale zapnutý obláček a video se tam stihlo synchronizovat.

    1. JAko takhle, asi zadna kamera nebude nahravat do oblacku sifrovana videa. Alespon zatim. Ten telefon by to zvladl – iPhone snad do oblak posila vsechno sifrovane, ale nevim. (a urcite by to zvladl i ANDROIDi foun) Jde spis o to, proc tam ta videa chces a jak moc resis bezpecnost pred PCR. Protoze to jsou relativne mala zvirata.

     Samozrejme vzdy existuje moznost udelat to do „sveho“ oblacku. To by jit melo celkem snadno pres telefon, kde nahrani na oblacek zmenis na nahrani na tvoji domenu. U kamery teeeeeeeeeeeeeeoreticky bude pridruzena appka, kde by si uzivatel mel mit moznost vybrat, kam se to posle a teeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeoreticky by tam mela jit vyplnit vlastni adresa.

     Nicmene ja to nikdy neresil, takze prakticky nevim. Teoreticky by to nemel byt problem. Eh, teda na ANDROIDu, asi to bude chtit root access pro obchcani oblacku, pokud neni mozne si vybrat random adresu. Jako to reseni by nemelo byt ani tak narocne, jenom to chce vlastni verejnou IP, vlastni server, system a ten telefon/kameru.

    2. Je vůbec důvod si myslet, že PČR má nějakou šanci vyrazit data z FAANG cloudu v souvislosti s šetřením dopravního přestupku? Vážně mě to zajímá, měl jsem za to, že je to pro ně celkem problém.

     1. Tak přestupky asi nikdo řešit nebude. Některé dopravní delikty ale trestnými činy už jsou. Tam si asi požádat mohou, pokud zjistí, že něco takového máš.
      Spíš mi šlo o to, že když se s tím budu takhle dělat tak chci, aby to pak fungovalo.
      https://www.policie.cz/clanek/zadosti-o-poskytnuti-informaci-o-uzivatelich-facebooku-googlu-microsoftu-a-seznamu.aspx

      1. Jo, já to chápu. Díky za link, nevěděl jsem, že s těmi kundami spolupracují tak často.

     2. Pro prestupek to nikdo resit nebude, ale ne kazda nehoda je prestupek, ze jo.

 9. Právě.Pokud to kamera neukládá mimo dotčené vozidlo tak to celé postrádá smysl.A to se nebavíme o dalším řízení.To je jiná kapitola.

  1. Řízení zřízení.
   Soustruhátu na 3 000% ZDROJE JSOU čt orwell od vztyčení vysílacího stožáru, formanti funkční nevzdělanosti inkluzek jedno titulů a oborů zběsile pádivých fachidiotů diplomů, druhými. No nejste poblitikou 1%ních neoloberálů nesouměřitelně bohatých posedlí? Votroci
   https://zvedavec.news/vezkratce/19310/
   https://otevrisvoumysl.cz/jp-sears-zpusobuji-nedostatek-potravin/

   1. Takový ruský sako bych mohl.

  2. U systému, který to někam posílá bych měl vážné pochybnosti, že tam ten záznam bude, až ho budu potřebovat.

   Vždycky tam bude nějaké zpoždění a upload se může přerušit nárazem. Pak zjiístíte, že tam nemáte posledních rozhodujících 5s a bylo to k ničemu.

   Byli doby, kdy kamerky nenahrávaly nepřetržitě. Vždy když se uzavíral segment a začínal nový, tak tam byla malá mezera pár vteřin bez záznamu.
   A vím o člověku, kterému to tam přesně v těch několika vteřinách stihl někdo poslat a na záznamu z toho neměl nic.

   Ono ty složitější kodeky co to dnes používá, jako H264, 265 – stejně budete mít problém z toho dostat záznam, pokud dojde nárazem k poškození kamery.
   Poslední kodek, kde byl každý snímek plnohodnotný a neklíčovalo se tam i mezi snímky byl mpeg2. Tam se ještě video vydolovat dalo, když došlo k přerušení zápisu.

   U těch aktuálních kodeků se imho ztratí pořádný kus odzadu.

   1. No vzhladom na plne youtube rusackych crash videi, kde to niekedy su vcelku poriadne jeby, si nemyslim ze je to az takto vyhrotene a tie kamery zjavne znesu kdeco.

Napsat komentář

D-FENS © 2017