Kamera do auta se šifrovaným záznamem

Featured Image

Rozhodl jsem se pořídit si záznamovou kameru do auta pro strýčka Příhodu. Ani jsem tolik neřešil kvalitu kamery, ty jsou dneska na celkem velmi dobré úrovni, jako spíš zabezpečení dat. Dlouho jsem tedy pátral po nějaké kameře do auta, která by uměla záznam zašifrovat, aby byl přístupný pouze při znalosti hesla.

Proč chci šifrovaný záznam na kameře? Důvody jsou v podstatě dva:

  1. Policie – stane se vám nehoda, odvezou vás do nemocnice a policie si snadno z kamery vezme SD kartu, jejíž záznam samozřejmě použije proti vám.

  2. Zloději – ukradnou vám kameru a ze záznamu snadno zjistí, kde bydlíte, kam a kdy jezdíte, jak vypadá váš barák. Zkrátka informace které úplně nechcete, aby viděl každý zloděj.

Našel jsem kamery, které jsou schopné záznam přes internet odesílat na cloud a tam to ukládat. Což je celkem pěkné, se spoustou výhod, problém jsou vysoké provozní náklady – potřebujete SIM kartu s dobrým datovým plánem a platit za cloud. Což vycházelo okolo 1000 Kč/měsíc za jednu kameru. Aut mám víc, tak by to celkem lezlo do peněz.

Na internetu je řada návodů, na použití třeba Raspberry jako storage server se šifrováním uložiště a připojili k němu kameru. To se mi moc nelíbilo z důvodu složité obsluhy, hledal jsem plug&play zařízení.

Kameru jako takovou, která by sama šifrovala záznam na SD kartě se mi nepodařilo najít. Jsem přesvědčen že existuje, ale asi neumím hledat.

Po delší době jsem narazil náhodou na výrobce SD karet s chipem, který zabezpečuje AES256 šifrování dat, ale jinak se chová jako standartní Micro SD karta. Jedna se o výrobce Swissbit a jeho produkt iShield MicroSD. Je designovaný právě k těmto účelům jako jsou kamery do auta, drony apod. Kartu stačí vrazit do jakékoliv kamery a bude fungovat jako normální SD karta pouze s tím rozdílem, že se sama postará o to, aby vytvářený záznam byl šifrovaný i když kamera jako taková záznam nešifruje.

Jak to celé funguje? Při prvním vložení SD karty do PC je nutné dodávaným programem aktivovat šifrování a zvolit si PIN, jinak funguje jako normální SD karta. Pak teprve je možné kartu dát do kamery/dronu. Po vyzkoušení musím říci, že funguje fakt dobře, podporuje i přepisování starých souborů když se karta naplní. Při zapisování jsou vidět zaznamenávaná data a soubory, ale pouze v dané „session“ dokud je karta napájená. Jakmile se kamera vypne nebo SD karta vysune tak data „zmizí“ a při dalším zapnutí jsou vidět zase pouze nová data v rámci nové „session“.

Pro stahování dat je nutné použít opět dodávaný program pro stažení dat a zadat PIN, jinak na kartě není nic vidět. Zadání PINu je možné pouze 6x, pak se karta zablokuje a je nutné ji znovu aktivovat/smazat. Stažení funguje pouze jako celek, kdy se stáhnou všechny soubory uložené na kartě. Není možné si vybírat, co se stáhne a co ne.

Nevýhody:

1. Omezená kapacita – maximum je 32GB. Což je při záznamu 1600p a rozumné kvalitě něco přes 2 hodiny záznamu. Nezaznamenal jsem ani při nejvyšší kvalitě záznamu žádné problémy s rychlostí zápisu, takže karta dobře stíhá šifrovat a ukládat.

2. Cena. Karta MicroSD 32GB stojí cca 4000kč. Je to hodně, ale beru to jako jednorázový náklad na zachování soukromí, což jsem přesvědčen, že se vyplatí. Kameru jsem si pořídil až s touto kartou, jinak bych ji do auta vůbec nedával.

Osobně kartu používám s kamerou MiVue J85 a seznam všech oficiálně podporovaných kamer a výrobců je zde. Odhadl bych, že to bude fungovat ve většině kamer a dronů, takže pokud někomu záleží na svém soukromí, doporučuji.


Související články:

12345 (266x známkováno, průměr: 1,17 z 5)
22 632x přečteno
D-FENS © 2017