Jak se lže v České televizi

Featured Image

Máme za sebou podivný prodloužený víkend na českých silnicích. I když, silnicích… každopádně do cíle své cesty nedorazilo za pět dnů 26 lidí.

Dopravní expert Věcí Veřejných Huml byl dotazován, proč se to stalo – protože kdo jiný by to mohl vědět, když ne Huml, a odpověď zněla: „Za nejdůležitější považuje vysoké teploty a prodloužený víkend. Kvůli němu řada lidí vyjížděla za odpočinkem už v pátek.“

Tím bylo vše jasné. Úplně jsem padnul na zadek. Já si myslel, že tato situace vzniká každoročně proto, že nezkušení řidiči nezvyklí jezdit na delší vzdálenosti cestují za náročných podmínek po přetížených silnicích. K tomu ještě horko a jiné faktory frustrace a na průser je zaděláno. Ale díky Humlovi jsem prohlédl. Je to skutečný expert.

Podobně se vyjádřil i šéf dopravky Tržil. Dodal k tomu ještě další zajímavou větu: „Žádali jsme novináře, aby nám pomohli, protože prázdniny jsou krizové. Většina médií to ignorovala a teď, když je jednadvacet mrtvých, tak všichni volají, co a jak,“ (…) „Když byly Velikonoce, předcházela jim totální mediální masáž a mrtvých bylo šest.“ Myslím, že na téma propojení mocenských složek a médií není třeba už psát vůbec nic. To se nakonec ukáže i dále v tomto článku.

Podle páně Tržila je úkolem médií neustále strašit řidiče policajty, protože vystrašení řidiči jezdí mnohem lépe. Takhle může uvažovat jen policajt.

Přesto Tržilova komanda nezahálela. Policisté během prodlouženého víkendu uskutečnili 152 dopravně-bezpečnostních akcí, při nichž zaevidovali celkem 7 553 přestupků a uložili blokové pokuty v hodnotě 5,7 milionu korun. Policisté mj. zjistili 2 683 případů překročení rychlosti, 1 380 případů špatného technického stavu vozidel, 670 případů nepoužití bezpečnostních pásů a 702 případů nesprávného způsobu jízdy.

Tedy klasika – radary a lékárničky.

K čemu tyto akce tedy vlastně jsou, když probíhají a přesto dochází k tolika nehodám? Že by se zase ukazovalo, že aktivita PČR nemá s počtem nehod nic společného? Jak je vůbec možné, když nyní, přesně čtyři roky od zavedení bodového systému, měl být na českých silnicích hotový ráj na zemi? Otázky se pokusila zodpovědět ČT v její mimořádně nestoudné reportáži pánů Samka a Rosiho, kterou najdete zde.

Nejdřív jsou nám popsány strašlivé případy dopravních nehod. Policista Tržil komentuje nicneříkající mapku, která má doložit, že policisté hlídkovali jinde, než se stávaly nehody (A Samko se ani nezeptá – proč tam tedy hlídkovali?). Patetická rétorika, příčinám nehod dominuje rychlá jízda a řidiči jsou nepoučitelní, nebojí se bodů. To už všechno známe. Ale pozor, vymývání mozků nabere na otáčkách. Na Slovensku se staly víkend pouze tři smrtelné nehody a nyní pozoruhodný závěr pana Samka. Za uspokojivou situaci na Slovensku může podle pana Samka, pardon, podle dopravních expertů, které pan Samko ovšem nejmenuje…

„…za tím může být podstatně tvrdší bodový systém, než je v Česku“.

Problém vidím v tom, že na Slovensku žádný bodový systém nemají. Uvádí to na svém webu mmj. ministerstvo dopravy.  Bodový systém chtěli zavést, ale pak vyhodnotili zkušenosti z okolních zemí, mimojiné z ČR, a upustili od toho. Asi zjistili, že drahý a korupční projekt nic pozitivního nepřináší, nebo dokonce naopak.

Nyní nezbývá než se ptát. Jak je možné, že na Slovensku nemají bodový systém a mají méně nehod? Jaké experty oslovil pan Samko? A co sám pan Samko, jak on pracuje s informacemi? Co dělá pan Samko, když proběhne víkend a na českých silnicích vůbec nikdo nepřijde o život? Točí o tom také nějakou reportáž? Točil už pan Samko nějakou reportáž o tom, že je počet smrtelných dopravních nehod v ČR nejnižší od roku 1992?

Myslím, že vím, jako experty pan Samko oslovil. Nebo oni možná oslovili jeho a až nyní přišla vhodná příležitost to zasadit do vhodného kontextu. Úředníky, policisty a lokální úplatkáře asi příliš nepotěšila zpráva, že někteří poslanci a senátoři budou iniciovat změny bodového systému směřující k tomu, aby body byly udělovány pouze za nebezpečné přestupky. To samozřejmě uvedenou komunitu, řekněme dopravně-buzerační lobby, popudilo, protože v tom jednak vidí erozi jejich oblíbeného zdroje moci a příjmu, a korupční potenciál bodového systému poněkud zeslábne. Vytáhli tedy do protiakce a výsledkem je pozoruhodný závěr veřejnoprávního a vyváženého pana Samka.
 
Takhle se lže na profi úrovni. Měl bych na místě pana Samka asi trochu problém se svým zaměstnáním. Nemohl bych, z důvodů svědomí nebo tak něco – číhat jako sup, až se dostatečný počet řidičů zrakví, a pak tuto skutečnost využít k vyvolávání emocí mezi veřejností a manipulacím za účelem tvorby „společenské objednávky“ k prohlubování represe vůči motoristům ad absurdum. Trochu mi to připomíná hanobení ostatků a na to bych neměl žaludek.

Protože D-F je poměrně oblíbené čtení na půdě ČT, prosím spolupracovníky pana Samka, aby mně i jemu udělali laskavost, nastavili panu Samkovi zrcadlo a poslali mu odkaz na tento článek. Třeba si příště rozmyslí, jaké experty si pro přípravu svých objektivních a vyvážených reportáží vybere a bude lidem vymývat mozky aspoň trochu korektně. Samozřejmě neočekávám, že by p. Samko svoje dezinformace sám uvedl na pravou míru, ale příště vezme v úvahu fakt, že i přes letité úsilí jeho chlebodárce jsou diváci natolik při smyslech, aby prohlédli tu nejstupidnější propagandu. I další čtenáři se mohou připojit. Adresa je richard.samko@ceskatelevize.cz.


 
Přesto bychom se mohli pozastavit nad tím, jaké nehody se staly.

U Dobešic na Písecku vjel řidič Peugeotu pod vlak. Jednalo se o přejezd bez závor, pouze se světelnou signalizací, jiné podrobnosti o nehodě nejsou známy. Bodový systém by tohoto řidiče patrně neuchránil, nelze předpokládat, že by někdo úmyslně vjel s autem pod vlak.

V Brně srazil mladý řidič dvě chodkyně. Jedna utrpěla na místě zranění neslučitelná se životem, druhá je v nemocnici. Ani zde by bodový systém nepřinesl kýženou spásu, mladík totiž neměl řidičák a body by nebylo kam připsat. Ale měl pěkné drahé auto a takové policejní hlídky nezastavují.

V dodávce Ford Transit, která v neděli sjela na dálnici D1 na Novojičínsku mimo vozovku a narazila do mostní konstrukce, našli smrt dva spolujezdci ve věku 20 a 21 let. Příčina nehody není známa, pravděpodobně mikrospánek řidiče.

Na dálnici D5 přejelo auto řidiče, který vystoupil z vozidla, aby pomohl jiným opravovat závadu. Po dálnici není radno se courat. Také nijak nesouvisí s bodovým systémem.

Naprosto excelovali pumpičkáři, jejich neukázněnost, arogance a chlast. Z celkového počtu obětí tragického víkendu představovali skoro jednu pětinu. Jeden idiot si to namířil po vzoru pravidelných cyklo*jízd po dálnici D11 a přejelo ho auto. Policista z Poříčan si dovolil pronést politicky nekorektní větu: „Cyklista na dálnici nemá co dělat, nevíme, jak se tam ocitl.“ Jiný pumpičkář havaroval na kamenité cestě – nezvládnutí vozidla, mrtev po pádu z kola. Stejně tak německý soudruh na kole, který udělal někde chybu, sjel ze silnice a narazil do stromu. Další pumpičkář nedal přednost kamionu, asi to chtěl řešit jako soudružka Švehlová a řidič kamionu nebyl dostatečně pohotový. Jiný kandidát na Darwinovu cenu se pokoušel projet skrze rybník na kole, po vylovení zemřel. Cyklistů se bodový systém nijak nedotýká.

Zahynulo pár motorkářů, k příčinám jejich nehod se média nevyjadřují. Počet mrtvých motorkářů je 4, počet mrtvých pumpičkářů 4. Motocyklisté jsou vrazi a dárci orgánů.

A tak dále. Je to pořád stejné. Někdo nedával pozor a naboural.
Bodový systém tady máme už čtyři roky.
Jak má ale zabránit nehodě, to jsem dosud nepochopil.


07.07.2010 D-FENS

Tento článek je freeware. Kdokoli může použít celý článek jeho část, při zachování smyslu textu, k vlastnímu publikování, s cílem zamezit dalšímu šíření manipulací a dezinformací mezi motoristickou veřejnost.
 
 
 

12345 (4x známkováno, průměr: 2,00 z 5)
573x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:58
D-FENS © 2017