Jak se jezdí v Německu - zpět na článek

Počet komentářů: 67

  1. Citace z článku: „Jedete cca o 50km/h více než většina ostatních aut, takže používáte pruh víc vlevo než onen zbytek provozu… ve vzdálenosti cca 30-40m od vás strhne to doleva před vás.“ konec citace (ta vata nahrazená třemi tečkami kontext nemění).
    Halinovskou formu vyprávění příběhu nemá autor ještě vytříbenou. kromě kostrbatého slovosledu v klíčové pasáži příběhu je ta pohádka prostě příliš měkká. souhlasné vzdechy nad bezmozkovitostí německých individuí by způsobil přesvědčivěji, kdyby místo „30-40m“ použil „30-40cm“. pokud někdo popisuje nějaký jev a ještě s provoláním „já vám tedy řeknu, jak to ve skutečnosti je“ a pak napíše takovou hovadinu, nemá ten článek absolutně žádnou hodnotu.

  2. Mne sa v nemecku jazdí dobre, jazdím tam s nákladnými a aj s osobnýmými autami. 200km/hod nejazdím, lebo na to nemám auto. Standartne jazdím 140km/hod na tachometri čo je asi 132 km/hod v skutočnosti- merané podľa viacerých gps. Nemám problém ani s rýchlejšími a ani s pomalšími autami.

    Autor patrí medzi vyblikávačov- ja takých moc rád nemám. Ale nemám s nimi problém. Dávam si pozor na to aby som niekoho neohrozil tým, že sa drbnem rovno pred neho. Ale to ešte neznamená, že som ochotný zabrzdiť a spomaliť kôli každému rýchlejšiemu autu čo ma chce obehnúť. Ono spomaliť zo 130 na cca 85 (čo je priemerná rýchlosť kamionov) tiež nieje sranda. Rovnako dobre môže spomaliť aj ten za mnou zo svojich 170 na mojich 130. Píšem o skutočných rýchlostiach, nie tachometrových.

    A ak osobákom obieham kamiony a za mnou je niekto rýchlejší, tiež sa kôli nemu nemienim nacpať do prvej medzeri medzi dva kamiony aby som ho pustil. Musí počkať až kamiony obehnem, alebo až bude medzera medzi nimi dostatočná.

    Nemám to rád ani ako šofér kamionu, šoféri osobákov často neuvedomujú, aké to môže byť nebezpečné vopchať sa medzi nákladné autá. Ked ide kolóna kamionov, žiadny osobák by sa nemal pchať medzi nich. Ani na chvíľu, aby pustil niekoho rýchlejšieho. Hovorím o minimálnych, alebo malých medzerách. V nemecku je minimum 50m. Kontroluje sa to a dávajú sa za to pokuty. Ak sa my do tej minimálnej 50m medzeri pichne osobák, čo i len na chvíľu a voľačo sa stane, ja to nezabrzdím…. Alebo zabrzdím, ale musím ísť na brzdy moc prudko a nezabrzdia to potom tí za mnou.

    A pritom je to bežný dialničný štandart, že sa mi do 50m medzeri vopchajú dva osobáky. A často sú to „slušní“ šoféri, ktorí len chcú pustiť niekoho rýchlejšieho a neuvedomujú si aké to môže byť nebezpočné.

    Autor článku kritizuje nemecké semafory. Ja ich naopak chválim. Tie semafory musia fungovať na kameru, alebo nejaké čidlá. V noci, ked je malá premávka a na križovatke nikto iný okrem mňa nieje registrujú že prichádzam a dajú zelenú. Ak idem rýchlejšie než limit dajú my červenú..

    V nemecku je otravná jazda po okreskách. A to kôli pomalým kamionom. Nákladné autá nad 12 ton môžu ísť po nemeckých okreskách max 60km/hod. Platí to pre každú nemeckú cestu, kde autá z protismeru niesú oddelené zvodidlom. Soféri nákladných áut tam jazdia trochu rýchlejšie než 60 km/hod, ale určite nie tak rýchlo ako u nás. Ja jazdím v priemere 68-70 km/hod. Ešte pred časom som jazdil tak cca 75, ale dostal som pár pokút, pár krát ma blikol radar a tak som sa spomalil.

    Nemecké radary sú zákerné. Tie prenosné sú často schované v kríkoch, dodávky sa schovávajú za mostami. Videl som radary zamaskované ako skala.. Radarov tam stále pribúda. V nemecku je dobré mať gps s databázou radarov, prípadne aj online. Bežne sa na dialniciach merajú znížené rýchlosti prenosnými radarmi. Tam kde je predpísaná rýchlosť, je dobré ju dodržať, alebo prekračovať z rozumom, tak ako to písal autor článku.

    Minulí rok ma v nemecku bliklo asi 5 krát. To, že vás blikne ešte neznamená, že vám dajú vždy pokutu. Asi to ešte nejak triedia, lebo pokutu som dostal iba raz. Pokuty z nemecka na slovensko chodia. Súkromne my zatial nič neprišlo, ale kamionom už áno. Zrovna pred nedávnom. Pokutu nemci poslali na moju slovenskú firmu, tá to zaplatila a mne učtovníčka zavolala, že mám menšiu výplatu. Bolo to prekročenie o pár kilometrov a pokuta bola pár eur. Ani s nepamätám presne koľko my strhli- cca 15eur. Pokuty z nemecka chodia aj na osobné autá- pár kolegov už platilo za radar v nemecku. Išli na firemnom osobnom aute. Pokuta prišla na firmu a učtovníčka strhla…. Rovnako pokuty chodia aj z poľska. Ak príde pokuta z nemecka (foto z radaru) je tam vidieť šofér. Ak príde pokuta z poľska, šofér na foto vidieť nieje. Ukazovali my tie fotky na firme. Hľadali šoféra ktorý to v poľsku šoféroval a ktorému by strhli pokutu z výplaty.

    1. No dobrý, ze 170 na 140 se ještě dá (nicméně si spočítejte, že brzdy dotyčného dostanou mnohem větší záhul, než ty vaše, protože se odčítají čtverce energií). Nicméně ze 180 na těch 90 co má někdo těsně poté, co tam vjede zpoza toho kamionu, to už je jinčí kafe…

      1. Na straně druhý, když vidím folkskřápy, jak jedou s těma pidibrzdičkama za korunu na hranici maximálky jen proto, že můžou, tak mi vstávají chlupy hrůzou. Když chci jezdit 250 km/h, měl bych mít k tomu úměrný brzdy, resp. celý auto. Jenomže brzdy a podvozek nejsou vidět, a tak se na nich šetří, aby zbylo na slícování tuny plastů a připojení k iPodu.

    2. „A ak osobákom obieham kamiony a za mnou je niekto rýchlejší, tiež sa kôli nemu nemienim nacpať do prvej medzeri medzi dva kamiony aby som ho pustil. Musí počkať až kamiony obehnem, alebo až bude medzera medzi nimi dostatočná.“
      Mně se taky nechce cpát mezi kamiony, ovšem pokud je za mnou někdo rychlejší, tak zrychlím (z tacho 130-140 na dejme tomu tacho 160, podotýkám, že na českých dálnicích), abych se před ty kamiony dostal dříve.

  3. V Říši žiji a pracuji téměř 5 let, konkrétne NRW a moje „domovská“ dálnice je A45, délkou, výškovými rozdíly, počasím i intenzitou provozu nikoliv nepodobná české D1. Ročně najedu aktivně mezi 40-50tis, převážně tady, pasivně občas v rámci povolání jako pasažér v autě s modrými majáky. Moje zkušenost je oproti autorovi možná trochu jiná..
    1/ Příjde mi, žee se tu jezdí daleko čitelněji než v CZ, to že před vás někdo skočí bez blinkru nebo prostě najednou se odněkud vynoří se tu stává daleko méně.
    2/ Dálnice se strašně liší kvalitou a těžko se dá zjednodušovat – jsou takové, které hodně připomínají naše Rka, jsou takové které spíš vypadají jako kvalitní závodní dráha (rozdělení německa je dodnes vidět, ale paradoxně díky nezměrným investicím vypadá východ v tomhle líp)
    3/ Dálnice se strašně liší i provozem – některé jsou převážně používány pro dojíždění (třeba A66 kolem Frankfurtu) a jsou tak hlavně plné ve špičce, jiné převážně pro dálkovou dopravu (jednočíslovkové A1-9) kde visí kolony (podle směru) polských, tureckých, holandských a bulharských kamionů jak je den dlouhý a frontí i v nelogickou dobu a pak prokletí jako třeba A44 od Dortmundu na východ, která byla původně jen jako dojížděcí, ale po Wende přibyla dálková doprava bez patřičného rozšíření – a ta je pak zasekaná v podstatě 24/7. Víc dálnic, víc provozu = víc stau, rádio ale bývá s hlášením poměrně rychlé a pokud se dá cesta naplánovat a vybrat dopředu, dá se nejhoršímu marazmu předejít, pokud jsou ale začínají svátky nebo prázdniny, tak nepomůže ani svěcená voda a to pak je jako na čtvrtek před Pfingsten pár let dozadu (Svatodušní svátky?), kdy v celé NRW bylo dohromady 1200km dálničních parkovišť a taková A5 pojížděla od Frankfurtu až po zaústění do A7.
    4/ Přes den není aspoň v NRW reálné dosáhnout trvaleji rychlosti nad 160km/h, reálně se jede 80 v pravém a 120 v levém, s tím že se občas povede se na chvíli urvat a pár kolon předjet, ale určitě na to nestačí nějaká sociální verze fabie, ale je potřeba něco s trochu silou – jinak je to jen o nervy (než jsem tu začal pracovat, naprosto jsem nechápal, na co krom zvyšování ega může být víc než sto koní).
    5/ Mimo špičky se dá cestovat poměrně plynule i kolem 180km/h.
    6/ Autorův poznatek na téma fobie pravého pruhu jsem si všiml, ale skoro výhradně na šestiproudovkách a v noci, co zlobí je občas nějaký idiot s dodávkou nebo důchodce v Aklasse co jede 110, předjíždí pět kamionů co jede 90 s mezerami na půl města a zarazí tím kolonu na deset minut.
    7/ Když už důchodci, tak jezdících důchodců tu je oproti čechám násobně, nevím proč, ale drtivá většina jezdí v něčem stříbrném a hodně často to je mercedes A, jezdí velmi proměnlivě a dovedou zazlobit.
    8/ Rychlost tu podle mého není nastavena úplně dementně jako občas doma – jako padesátka na čtyřproudové oddělené výpadovce z Brna a spol – tady to je fakt na místech, kde se bourá. Jak jsem psal na dálnicích mi to až na výjimky (Brémy, A1 v polích a max 120) nepřišlo blbé – proměnlivé značení jsem zažil nejvíc asi kolem Frankfurtu, kde se to frontí hodně často a nemusí to být úplně vidět nebo kolem měst – jen kolegu, když měl pujčenou novou BMW 5 se super navigací, která neobsahovala časové označení omezené rychlosti a vyfotili ho ve 170 na povolené stovce – měl ale prý štěstí, protože dálnice byla prázdná a zrychloval na tempomatovou 220 (pokuta už nevim, ale stálo ho to dalších 200E když ho syn vozil čtvrt roku do práce :)
    9/ Měří se tu… jak kde. U nás ve městě je asi deset míst, město vlastní dva VW Caddy a navíc často měří z chodníku… takže nenápadní. Navíc dopředu se tu měřená místa v kraji inzerují v rádiu a novinách – takže v tomhle to ůůůůplně jako takovéto české zabukaření není – a chytit se dá jen blbec nebo kdo není místní… a nebo já když se po několikáté noční v řadě ve stádiu zombie vracím z práce. Za tři roky s českýma značkama 0 (od místních vím, že do ciziny posílají jen skutečně závažnější přečiny, navíc s českým registrem…), za první tři měsíce s německýma mě blikli hned dvakrát, okolo 15km navíc, jedno 20E, jedno 15E…a už si dávám víc pozor.
    10/ Co ale nejvíc oceňuju, je přecejen ta ohleduplnost. Asi se to fakt za posledních pár let zhoršilo, i s příbytkem maskovaných individuí jako já, ale když třeba jedeme v páteční špičce s majákem a sirénou, tak prostě až na rumuna s cisternou uhnou na stranu všichni.

  4. Taky s autorem článku nemohu ve všem souhlasit. Za posledního půlroku mam naježděno nějakých 20 kkm po jejich dálnicích a je to jak kdy. Jak se píše nademnou – přes den je člověk rád za 120, ale jede to plynule, dálnice od dálnice trošku jiná situace. Ale nebyl problém se přesouvat 170kou a lidi ochotně uhýbali, zbytečně nevjížděli, pouze čas od času někdo, ale u nikoho jsem si nemyslel, že by to bylo schválně.
    Co mě osobně štvalo nejvíc je jejich oblíbené předjíždění zprava – modelová situace, kolona deseti aut předjíždí kamion, všichni v lévém. V právém se najednou přiřítí cosi, všechny zprava předjede a nacpe se kam do jde do levého pruhu hned za tím kamionem.

  5. Připadá mi, že to je v Německu podobný jako u nás s tím rozdílem, že alespoň na některých úsecích dálnic nechávají člověka zkoncentrovat se na jízdu neomezenou rychlostí.
    Ale jedna věc je v Německu přeci jen jiná než u nás, a to je telefonické práskání. Občas mi po dlouhodobém plazení se za řadou Němců rychlostí 110 km/h v levém pruhu, přičemž vpravo není živáčka, prostě „rupne v bedně“, a tím prázdným pravým pruhem je objedu (jednám v krajní nouzi – usoudil jsem, že v levém pruhu musí být nějaké velké nebezpečí, když tam všichni jedou 110 km/h). Je to velmi bezpečné, neboť mám 150% jistotu, že nikdo nenadále doprava nepřejede (a fakt se mi to nikdy nestalo). Zatímco v ČR vyvolá takové jednání agresivitu a potřebu „školení“, Němci začnou blikat a troubit a telefonovat na policii. S telefonickým udáním na policii z jedoucího auta jsem se v ČR zatím nesetkal.
    Jinak před x lety bylo třeba v Itálii nemožné, aby někdo překážel v levém pruhu tak, jako v Německu, a reálně se tam jezdívalo rychleji, než v Německu (i přes limit 130 km/h). Dnes již je i tam překážení v levém pruhu normou a čím se tam jezdí pomaleji, tím se tam také jezdí hůř (a nebezpečněji). Je zvláštní, že z každé země mají cizinci potřebu přejímat vždy jen a pouze hovadiny.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017