Jak se (do)měřila rychlost v Trhových Svinech - zpět na článek

Počet komentářů: 170

Přidat komentář
 1. U tohohle města mě vždycky zajímalo, jak říkat jeho obyvatelům. Říká se pražáci, ostraváci nebo jihlaváci. V případě Trhových Svin by to tedy měli být trhoví sviňáci.

  1. Hovorove to tak bezpochyby bude. Jinak jsou to samozrejme svinane.

  2. To pojmenování sviňáci na ně zdá se asi i celkem pasuje :-)

  3. Was ist Das „sviňáci“? „To jsou prosím manželé od sviní…“ Toto zločinné a prachsprosté sdirani občanů je výsledkem neskutecneho bordelu po ’89. Veškeré radary, „silniční“ kontroly a podobné mafiánské ničemnosti včetně nesmyslné padesátky musí být jednou provždy zrušeno.

 2. Vybírání pokut za „přilišnou“ rychlost je zlodějina, ať už ji nějací politici prohlásili za zákon či ne. Daný řidič nikomu nepůsobí nikomu škodu, prostě řídí auto…radary jsou na úsecích, kde nehody nejsou, akorát rychlostní limit je nastaven nízko, takže lidi bezpečně řídící auto ho „překračují“…policisti jsou v podstatě na úrovní lupičů, co někde číhají na nevinné lidi, aby je mohli okrást.

  1. Takze kdyz ti bude nekdo strilet okolo tela, tak je to cajk, protoze se zatim netrefil? Jako ne ze bych byl nadsenej z aktualni formy hlidani rychlosti, ale jsou mista a obce, kde lidi jezdi jak curaci prehnane rychle. Podle meho by mela obec dolozit obecnou prospesnost mereni (napr. snizeni poctu nehod, snizeni hluku, snazsi prechazeni atd. atp.) a soucasne dolozit duvod mereni(opak predchoziho) a podobne statni flojdi by meli dolozit, ze 80 % mereni bylo provadeno v nebezpecnych usecich a pouze 20 % bylo do poctu(osobne bych videl radsi ten pomer jinak). A kdyz nedolozi, tak jebat, buzerovat a brat penize. Kdyz se furt mluvi o ochrane zivotu a zdravi, tak to koukejte dolozit a nedavejte merice tam, kde se na 50 da jet 70, protoze tam nejsou chodniky, prechody, skoly, skolky a jiny picoviny, kterejma se lidi radi zaklinaj.

   1. Presne.

   2. Neexistuje nic jako „rozumná buzerace“; buzerace buď je, nebo není. A právě proto a pouze proto, že buzeraci „v určitých případech“ schvalujete, tato existuje v rozsahu, v jakém z ní „nejste nadšenej“.

    1. touché

    2. „Neexistuje nic, jako oprávněná vražda*, někoho buď úmyslně zabijete, nebo ne. A právě proto, že vraždu ‚v určitých případech‘ * schvalujete, tak se vraždí v takovém rozsahu.“

     Přesně stejná logika, a nikoli hypotetická – všichni levičáci a například britští zákonodárci a soudci to takto přesně vnímají.

     I u nás v ČR někoho zastřelit v obraně znamená de iure skutkovou podstatu vraždy, která je však legalizována „okolnostmi vylučujícími protiprávnost činu“ – tzn. kontextem a úmyslem. Neexistuje totiž § definující „zabití v obraně“, namísto toho máme kombinaci:
     §140 Kdo jiného úmyslně usmrtí, bude potrestán odnětím svobody na deset až osmnáct let.
     §29 Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem, není trestným činem. Nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku.

     Svět není šedivý. Svévolně propálit 150km/h přes přechod před školkou v provozních hodinách je gaunerství bez ohledu na to, že žádné děcko náhodou nesrazí; oproti tomu propálit těchtýž 150km/h přes zcela prázdnou několikaproudou magistrálu zabetonovanou neprůchozími protihlukovými stěnami s rozhledovými poměry výrazně vyššími, než reakční doba + brzdné schopnosti vozidla, není celkem nic proti ničemu. A to zcela bez ohledu na to, že de iure je oboje ve městě a překročení o tutéž hodnotu.

     1. Říká se tomu „materiální aspekt“, a kdyby správní orgány respektovaly platnou legislativu i rozhodnutí NSS, právě vzhledem k tomu by ne/trestaly.

      1. Materiální aspekt beru jako pohled společnosti na míru škodlivosti.Pokud někdo jede stopade v obci přes přechod u školy, tak je magor.Naopak, pokud tě obešlou, tak MA je propustka.

       1. Kdyby to byla pouhá míra škodlivosti, potom by rozhodovala o výši trestu, nikoli o vině či nevině. Podle NSS i platných zákonů (§2(1) Přestupkového zákona) však materiální aspekt rozhoduje právě o nevině – není-li naplněn materiální aspekt, potom to není polehčující okolnost jako „nízká míra škodlivosti“, nýbrž „přestupek se vůbec nestal“.

        1. Ale v praxi to funguje tak, že pokud ti nedokážou míru nebezpečnosti, tak jsi volný.To se ti líbit nebude, ale takhle funguje právo už od Říma.

         1. A to se bavime o praxi v CR?

          Jak prilezitostne nahlizim na vedlejsi spratelene forum, tak treba u prekroceni povolene rychlosti je ceska praxe takova, ze vim asi o jednom jedinem pripadu, kde bylo rizeni pro nesplneni materialniho aspektu zastaveno. Mereni par metru pred znackou konec obce a prekroceni bylo o snad 2 km/h po odectu tolerance.
          V normalnim svete by rizeni ani nebylo zahajeno pro naprostou bagatelnost, tady to po mnoha ofrcich rozhodoval snad az NSS, protoze bezna argumentace spravnich organu je, ze „mira nebezpecnosti spociva v tom, ze doslo k poruseni formalniho aspektu, cimz byl naplnen aspekt materialni“ a organ druhe instance to v naproste vetsine pripadu podrzi, pokud to neni neco fakt do oci bijiciho.

          1. Promiň, ale tenhle tvůj případ se dobral k soudu?Ten měl zaniknout podáním odporu.

          2. Jojo, tenhle konstrukt, ze jiz naplneni FA je tak spolecensky skodlive, anzto na lidi musi bejt prisnost, ze to zaroven naplnuje MA, je ukazkove mozkove mysleni v praxi.

          3. to byl tenkrát kdysi dávno ten Beran?

           dneska by to nejspíš už i ten soud podržel

           navíc je vlastně přístup k NSS už omezenej, chudáci toho mají moc, že

          4. Naopak. Tvrzení, že MA je naplněn FA, NSS výslovně v několika judikátech odmítl a to stále naštvaněji. Do nového zákona o přestupcích se to proto dostalo už natvrdo.

     2. Jako obvykle sis vybrala nespravny aspekt toho o cem je v textu rec.

      Podstatne na tom co autor popisuje je integralni propojeni verejneho sektoru s privatnim sektorem, respektive zainteresovani privatniho sektoru na zalezitostech ktere by mely byt ve vysostne jurisdikci verejne spravy.

      Vsechny ty (ne)legalni aspekty nothwithstanding, hlavni problem je prave to prorustani soukromeho sektoru do verejnych veci ktere se deje na vsech urovnich, kde na jednu stranu funkce statu/samospravy prebiraji korporace a na druhou stranu technokrati.

      Obcane respektive jimi volene a ustavene entity maji cim dal mensi kontrolu nad tim co se deje. Na jedne strane pokuty vicemene vybira nejaka zasrana soukroma firma a na druhe strane stat ridi nevolene technokraticke mrdky z EU. Teoreticky existuje jakesi zdani demokracie ale ta de facto neexistuje. Je to jenom divadlo pro lidi aby se mohli hadat jestli je lepsi nejaka mrdka Petr Pavel nebo nejaka mrdka Babis.

     3. co tak školka ve dvě ráno vo víkendu…?

     4. Jan Mrcasik: Míříte mimo. I definičně. Ona totiž skutečně neexistuje oprávněná vražda.

      1. Přesně tak, to je nesmysl.

 3. Dřív města vybírala mýto, a dodnes se jim po tom stýská.

  1. Asi tak.Navíc tohle budou svině třžný!

 4. Pan domácí tu dosti právem pohaněl městečko Trhové Sviny, ale v rámci vyváženosti bych rád upozornil na unikátní památku Buškův Hamr:

  https://buskuv-hamr.cz/

  A pak jeden z nejkrásnějších venkovských kostelíků, které jsem kdy viděl (a který neprojektoval žádný Lurago nebo Santini):

  https://www.farnost-trhovesviny.cz/kostel_trojice.php

  Obě místa spojuje značená stezka a je to příjemná procházka.

 5. Docela by mě zajímalo, kolik dalších zmrdobcí a zmrdiměst ještě tímto způsobem funguje. Šlápnout jejich svinským představitelům na krk by asi nebylo tak těžké. Namátkově jsem ve svém okolí prověřil pár prdelí (tzn. stránky obce/města a jejich veřejnoprávní smlouvy), kde se měří a serou mě s tím, bohužel nic. Lup si dělí s najatým městapem, většinou z nějaké vedlejší prdele. I u pevného radaru – městapo pak pošle bonz na úřad ve větším městě a ten posílá dopisy s platebními údaji.

  1. V takove obci je zapotrebi zaradit u sveho dieselu za jedna a pod plnym plynem jet pekne, slusne, tricet…

  2. Bohužel se teď instalujou i v malých obcích ty, co pod ukazatelem rychlosti zobrazí číslo RZ.A na sloupu je velká bedna.I když člověk řídí hlavou a jede třeba pomaleji než je povolená nejvyšší, stejně mám pocity.

   1. BMW umi, kdyz si to zapnes, automaticky snizit rychlost podle omezeni rychlosti. Naburacis do dediny a auto omezi maximalku na pade.

    Okay, zapnout to nechci, je to buzerace, ale… zajimavy je, ze v Nemecku to funguje, v Cesku ne. Oficialni vyjadreni BMW je, ze od ceskeho Ministerstva dopravy doposud nedostalo digitalni data, podle kterych by to mohlo nastavit.

    A rikam si – je to neschopnost naseho ministerstva, nebo je v tom ‚opravneny zajem‘, aby to v Cesku nefungovalo a radjei se vybiralo vypalne?

    1. Tak takový auto bych asi nechtěl.Já raději sám šlapu na pedály.

     1. Ja taky. Zatim to jde vypnout… proto jsem to honem koupil a budu delat vse pro to, abych to mel aspon do 2030.

      1. Hýčkej si svého uaze, či aro.Bude hůř:-)

       1. To vim ;-)

    2. Sysop 17.9.2022 v 18:53

     Za sebe pochybuji o tom, že tuzemské ministerstvo dopravy má souřadnice hranic zastavěných území v průsečících s komunikacemi. Nemyslím tím to, že by je ČUZAK úřad neměl vůbec, ale to, že je možná pro potřeby ministerstva dopravy neextrahoval.
     Je možné, že v probíhající aktualizaci katastru budou tato data získána.
     Otázkou je, zda je možné taková data poskytovat zahraničnímu soukromníku.

     1. Na Slovensku to funguje, v Madarsku i Rakousku take.

      1. Tak moje auto tohle umí i bez spolupráce kohokoliv. Jednak čte všechny svislé značky a pozná 30,50,obec a pak může různě invazivne notifikovat nebo i omezovat a paralelně s tím to umí navigace, ať už ta vestavěná (jen notifikuje) nebo android auto (taky jen notifikuje). Mapových podkladů s těmito údaji je k dispozici dost.

       1. Je to mozny, ja zatim nevim, co presne ten kram umi, protoze jsem si bral obcas BMW 340 z Firmenpoolu, ale ten je z roku 2018 a ten umi svisly znacky cist a promita je na HeadUp. Ja jsem koupil BMW 330e (G21), prodejce mi rekl, ze tohle je tam v balicku taky, ale zatim furt kurva cekam na technicak. Takze teprve tak za tyden az dva budu vedet presne, co ten kram umi.

        Nicmene s tim 340 mi to krome ceska i pribrzdovalo podle znacek, pokud jsem nastavil tempomat, nebo automaticke omezeni rychlosti. V Cesku to precetlo znacku, ale neomezovalo.

        Nejvic mne zajima, jestli v tom kramu pojede Waze. V Outlanderu jede, ale obcas se stane, ze spadne, je sedej a jede jen Google. Mel jsem ted pujcenej Eclipse Cross PHEV, tam je standardne TomTom a zadna slava. Mel jsem to jen na zapujcku ze servisu, takze jsem to neparoval s mobilem. Nevim, jetli by tam Waze jel.

        Na Waze se mi libi, ze hlasi nehody, fizly a kdeco, co tam lidi zapisou.

        1. Enyaq / Audi e-tron to v jisté poměrně pohodlné formě taky umí – rekuperace před značkou obce brzdí a dobrzdí na 50 u značky, mimo obec nechává „plachtit“. Totéž v obci, podle rychlosti. Jede to podle GPS.

        2. Mam ted aktualne 320e a provozuju v tom Waze pres Apple Carplay naprosto bez problemu. Ma to sice nejaky nevyhody, jednak ze vestavena navigace umi lepe pracovat s hybridem, tj. kdyz tam zadas cil treba 300km daleko, tak se to snazi optimalizovat vyuziti baterky na celou cestu. S waze to proste nejdriv vymlati baterku a pak to jede ve standardnim „fullhybrid“ rezimu. A druhak mi to teda nepromita informace do instrument clusteru (hud nemam protoze Chipmangel a do 320e nektery veci v tu dobu proste objednat nesly i kdyz do 340i treba jo), ale nekde na bimmerpost jsem *snad* cetl, ze by to *snad* nejaky update mel umoznit. Ale na stredovym displeji to funguje, a to spolehlive. Kennzeichenerkennung taky.
         Jinak jsem s tim strojem spokojenej, je to dobry auto. Vzadu by mohlo bejt teda trochu vic mista na nohy ale aktualne stejne vzadu nikoho nevozim…

     2. Nejde o to, zda je možné poskytnout. Stát je poskytnout musí. Může to pouze podmínit úhradou nezbytných výdajů, které jsou přímo spojeny s poskytnutím, nikoli tedy se správou.

 6. Jen jedna technická: DPH není příjmem firmy. Odevzdá ho státu.

  1. až někdy…a pokud si hezky s kamarádama vykážou fraktůry, tak ani to ne

 7. Po plném zavedení 5G radarům tuším odzvoní a za překročení rychlosti se udá každý sám.

  1. Jak s tim souvisí 5G? Instalovaný eCall v autech to po upgradu FW bude umět. A i v 5 let starém autě.

   1. Jak s tim souvisí 5G?
    Větší šířka datového pásma umožní, aby všechna vozidla byla trvale online.

    Imho osobně si myslím, že to skončí černou skříňkou jako mají třeba na lokomotivách. V první generaci bych očekával, že se bude zaznamenávat třeba poslední minuta jízdy a cyklicky přepisovat.

    1. Nebylo by lepší spíš investovat do toho, aby se vlaky nesrážely?Videa ze srážek budou mít asi hodně kliků, ale nebude to ono.V těch rodinách.

     1. Nebylo by lepší spíš investovat do toho, aby se vlaky nesrážely?
      Samozřejmě lepší zabezpečení sníží pravděpodobnost srážky, ale v ČR na něj nejsou většinou peníze….tedy do chvíle, kdy to začne vyrábet AŽD.

      Berte to tak, že za životů nás tady na diskuzi budou letadla padat, vlaky se srážet, auta bourat…atd., tak je prostě dobré vědět, proč se to stalo, aby jste třeba vy danou si situaci nezopakoval. Na to potřebujete mít černou skříňku.

 8. :-)
  Hormonálníci, to to je všechno zvrhlá sexualita. A dnes po ránu jsou určitě erupce na slunci i když není vidět náchylným protože až tři chtěli zčerstva „obcovat.
  No a tam je nenechají fungovat s konstrukční rychlostí s transformovanou technikou kopulace invenčně ozářených čímsi kromě poznání. Jinde zase by i vyžírkové zexploatovali za ziskem zcela zcákáním kdekoho „ekšn zmršeným zákoníkem práce trha mamona a vrcholem mesaliancí v kyberprostoru je exot maskot organického akismeta mechanického který naskakuje výhek s nezřízenou vášní na všechny co nechápe ale to je samozřejmě jeho nepsaný standart oplzlého pohlavára pro všechny, přítuly.
  Tak rozehřívací cvičení rétoriky máte za sebou a můžete odfukovat. A dám odkaz
  https://pravyprostor.net/?p=149310#comments

 9. Ad Starý Vestec – měří se tam furt, občas tam jezdím a kamery tam furt jsou. Loni mi dokonce přišla pokuta, když si kolega/kamarád půjčil mojí Felicii a dopustil se s ní hrůzného pirátského činu, kdy jel neuvěřitelných 60km/h.

  1. A co to blikání tam?Ještě to provozují?

   1. Asi už ne, nic na mne neblikalo o_O

Napsat komentář

D-FENS © 2017