Jak paní Běta a paní Květa chtěly podnikat - zpět na článek

Počet komentářů: 55

  1. Tak tak, je to masakr. Nejlepší je podnikat v rodinném domě, bez oddělené provozovny.
    Pokud je prostor ve dne kadeřnitví a večer například studovna pro děti, tak žádná kolaudace provozovny není nutná ani možná, protože se nejedná o změnu užívání stavby.

    Zbytek už nechám na představivosti P.T. čtenáře.

    1. To pak ale hygiena, ale i policie může dělat šťáru zcela dle libosti. U tebe doma.

      1. Nemůže. Například kadeřnictví otevírá pouze dané osobě na dohodnutý termín. Nezvaný policajt nebo hygiena mohou neohlášeni za bránou postávat klidně celé odpoledne.

        Jasně, třeba prodejna potravin se takhle řeší blbě, ale je spousta činností, kdy je tento postup nejlepší.

        1. Nevím jak je to přesně se přiznám, ale když jsem na ty paragrafy náhodou narazil tak tam bylo ve zkratce, že policajt, financ, hygiena a nevím kdo ještě může do provozovny kdykoliv a kamkoliv.

          1. Nemuze. Muze prijit v oteviraci dobu. Ta pak muze byt treba 21:56-21:57.

            1. Sysop 19.7.2021 v 18:32

              Tak. Ale otevírací doba musí být na provozovně vyvěšena (přesnou formulaci jsem nehledal).

              1. Otevírací doba po předchozí dohodě.

            2. Tak jsem nahlédl do zákona a týká se to provozoven, kde se provozují hazardní hry. Tam policie může vstoupit prakticky kdykoliv.
              Každopádně otevírací doba prakticky nic neřeší a nemám pochyby, že s chytristikami jako minutová otevírací doba si český úředník poradit umí. Asi některé úřady bude zajímat jak se realizují tržby během jedné minuty.
              Ale to je vedlejší. Co jsem chtěl říct je to, že provozovna požívá řádově nižší ochranu než soukromý byt. Tedy pokud si někdo chce svůj domov označit taky jako provozovnu tak by si to měl dobře rozmyslet, jestli výhody převažují na nevýhodami.

              1. provozovna je typicky ten kousek, ne celej barák

                1. A policajt či státní úředník je většinou slušný a dbalý zákonů. Moc bych to chtěl vidět třeba když přijde exekutor…jak jim někdo vysvětluje, že tydle dveře do dětského pokojíčku, který je přes den kadeřnictví, je ta provozovna a ty vedlejší dveře do tvého soukromého obýváku, že tam nemají co dělat.

                2. Ano, provozovna je jen ten kousek. Ale jen pokud je stavebně oddělený od zbytku – nemůžu mít provozovnu třeba ve vstupní hale, která není oddělená od zbytku domu. Musí to být samostatná jednotka.

  2. Občas se dá narazit na normální ouřadníky, takže se věci dají dělat tak nějak, é, za provozu. Ale většinou je to fpiči.

    1. …a co by urednik delal, kdyby to slo rychle a jednoduse?

      1. Buď může sedět a předstírat činnost, nebo chodit na nejaký tydlety kontrouly.

      2. Úředník za tohle nemůže. Zákonodárce zařadil kosmetiku a masáže mezi činnosti epidemiologicky závažné a vyplodil paragrafy, tak to pak jede.

        1. Tohle ani nezkoušejte!
          Úředník nese osobní odpovědnost za všechny skutky, které při výkonu svého zcela zbytečného života napáchá!
          Výjimkou by bylo pouze rozhodnutí o právní nezpůsobilosti dotyčného.
          KAŽDÝ člověk má na vybranou a může se živit poctivou prací, jako většina (nebo dneska už asi menšina) ostatních lidí. Ale pokud se někdo dobrovolně sám rozhodne jiného násilím, pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy nutit, aby něco konal, opominul nebo trpěl, tak to není žádná oběť režimu, ale pachatel závažné trestné činnosti! Normální člověk by za to šel do tepláků coby člen organizované skupiny na 2-8 let.

          1. Šak stád tady je organizovaná kriminální organizace, akorát momentálně si silou vynucuje, že se vo něm tak nesmí mluvit. Než příde nějaká věčí, organizovanější a kriminálnější banda a přebere to.

            1. To uz se stalo, jen vnejsi forma zustala. Tady jsme na zapade, voe, tady se hraje na dyzajn. Zadny mjaso do gazety :-)

  3. Hmm, cekal jsem, ze zaver bude v duchu „a kdyz po pul roce mely vsechno prichystane a hotove, tak prisel koronavirus a damy skoncily v dluhove pasti.“

    1. Jj, takovejch nebylo málo, ale samozřejmě ve všem rozhazování prachů vidlema na ně nezbylo místo, protože jich zase nebyl (a není) dost, aby si vůbec něco vyřvali.

    2. „….prisel koronavirus…“
      Přišla vládní opatření. Já bych mezi tím rád rozlišoval, protože provozovny nebyly zavřené kvůli chřipce. To, co zlikvidovalo spoustu podnikatelů, nebyla chřipka, ale vláda. ;-)

      1. To, co soustavně likviduje slušné lidi, co je bez jakékoli odpovědnosti může zbavit majetku, zdraví, svobody či života, to je opravdu jen a jen stát.
        Chřipky s tím nemají co dělat, sice taky spoustu lidí pokosí, ale chybí tam něčí odporný úmysl a něčí odporné obohacení.

    3. Chtěl jsem napsat stejný komentář, ale včera v noci jsem se nedokazal přihlásit. Asi nějaký šotek…

  4. Resil jsem neco podobneho. Myslim ze by stalo za to sepsat nejaka pravidla. Napr. zasadne nezjistovat na co urednik ma pravo primo u nej, ale jit tam pripraven. A jine. Ovsem nejzasadnejsi bylo: oprit se o zname. Tzn. vystrachat vsechny mozny i nemozny kontakty. Jinak to delam jeste dnes. (zejmena kdyz jsou tydlety lockdowny).

  5. Ja som robil veterinarne kontroly v UK, Nemecku a Dansku, je to v podstate taka potravinova hygiena ako ju pozname u nas.
    V Dansku je skoro vsetko na super urovni, v Nemecku sa obcas nieco osuli ale v UK je to stredovek. Ked to porovnam s tym ko niekedy na SK alebo v CZ hygienici az nezmyselne slapali podnikatelom po patach tak ma to mrzelo ze preco si tak sami nicime producentov potravin. Vela pravidiel sa moze zdat nezmyselnych ale su na mieste. Nad vela vecami sa ale daju prizmurit oci najma ked to porovnam s UK, kde ak by som este raz siel na vylet tak by som si bral asi vsetko zradlo so sebou.
    Uz po chvili ako som tam prisiel sme si s kolegami zo Slovenska alebo z Ceska robili z ostrovanov srandu, ze asi ich narodnym jedlom je „Shit on Meat“, lebo vzdy im tak hrozne vadilo ak sme im oznacovali jatocne polky ktore boli zasrate. Vyskusal som si to a hlavne videl som v inych krajinach ze sa to da aby zvierata neboli tak zasrate ked idu na porazku, alebo aby sa pri stahovani koze najma z ovci davalo pozor na to aby sa hovnami z vlny nekontaminoval karkas, ale oni na to kaslali. Bol to akysi ich folklor. Raz prisiel za mnou jeden manazer a zacal po mne doslova kricat ci to musim kazdy jeden karkas s hovnom oznacovat a posielat na orezanie. (nesmie sa to len umyt, lebo by sa tie koliformne bakterie akurat roztahali po povrchu)
    Ja som mu na to povedal: „Neviem ci je to pravda o tej druhej veci, ale co si tyka hovien, tak na velkosti nezalezi.“
    Jeden moj kolega mi rozpraval ako mal na bitunku chlapa ktory mal pri sebe vedro z vodou do ktorej si vzdy namocil ruku aby sa mu to lepsie smykalo ked ztahoval koze z oviec. Povedal mu ze to nesmie robit, ta voda bola zasrana kedze za smenu mu tam preslo cez ruky niekolko tisic kusov. Keby si tu ruku mocil v umyvadle cistou vodou zakazdym novym kusom tak by to bolo ok, ale to uz by bol na anglana prilis komplikovany proces. Ten sa zacal vyhovarat ze ta voda je cista a ze to tak robi uz roky.
    Na to mu kolega len zo srandy povedal: „Ked je ta voda tak cista, tak sa z nej napi“
    Na velke prekvapenie si to nervozny panko nalial na hlavu a pritom to pil velkymi duskami akoby to bola nejaka dobrota.
    Na druhy den si kolega vsimol ze typek v praci chyba, zvycajne bol dost hlucny a v praci bolo podozrivo tichsie.
    Lezal na infekcnom s krvavimi hnackami niekolko tyzdnov ale pochybujem ze sa poucil.

    1. jj, jeden známý, co dělal v UK na krocaní farmě kontrolora kvality, vyprávěl podobné historky. Po měsíci utekl jinam.

    2. Iperites 19.7.2021 v 9:50

      Díky za pohled do zahraniční praxe. (Teta pracovala ve stejné branži v tuzemských provozech.)

    3. V roce 1991 jsem coby Gastarbeiter dělal pomocnou sílu v kuchyni německého hotelu (Bavorsko, Allgäu).
      Za prasárny, které se tam dělaly (a k jejichž páchání jsem byl nucen pohrůžkou finanční újmy) by česká hygiena asi rovnou střílela.
      Dodnes se modlím k Bohu, aby mi to odpustil…

  6. Já nevím, ale mě to přijde jako absence plánování toho dua.
    Pak to dopadá tak jako na mém víkendovém výletu u jedné venkovní provozovny, kde syrové vepřové steaky jsou uloženy celý den pod grilem na zemi v prachu v plastovém kyblíku po hořčici. Voda žádná, ruce černé. Von ten potetovanej a přičmoudlej lopata, kterého majitel najal jako pomocnou sílu za tři pětky to nejspíš taky dělá „jako doma“.

    1. Tohle jsem si vzdycky rikaval, kdyz jsem videl kuchyn restaurace nekde na dalnem vychode. A pak se clovek podiva na ty mistni, jak maji zdrave zuby, vlasy,… hotovy zazrak.

      1. to je survivor bias… ty polo- nebo celomrtvý nešťastníky prolezlý svalovcem jste tam neviděl, ti jsou mimo byznys nebo 6 stop pod zemí :)

        1. Tak na východě je o deset let kratší průměrná délka dožití a zdravé zuby ani vlasy jsem tam moc nepozoroval. Přísné hygienické normy jsou tu proto, že bakterie ve zkažených jídlech rozhodně organismus neposilují, ale ničí. Jestli to teda Sysop myslel ve smyslu přirozeného výběru. Analogie toho, že dítě sežere tři kila hlíny a je to vlastně dobře, nelze úplně přenášet všude.

    2. když ty steaky vyndáte z +2°C (notabene zatavené z ochranné atmosféry) a hned s nima šup do oleje s kořením, tak se pak mohou válet vedle grilu v kýblu na slunci klidně od rána do večera a žádný dramatický konec světa nenastane. horší je, když se válejí čtyři dny v lavoru v lednici nepřikryté, lednici furt někdo otvírá a termostat je nastavený někam na sedm stupňů. nebo když poté, co se válely na slunci vedle grilu po celý boží den, je někdo zase šoupne do lednice a ráno jsou zase vedle grilu.

      1. Pokud se k tomu chová blbě i tam kde je to na první pohled vidět, usuzuji, že v zázemí kde na to vidět není to bude (ještě) horší. Takže předpokládám, že když to nechá válet celý den v oleji, je dost velká šance že pak to skončí na noc v té lednici, a další den to půjde zpět. A možná se to předtím válelo někde hodinku v autě a tak.

        Beru to jako vnější projev přístupu té osoby. Testovat zda se z toho poseru přece nemusím, dnes se dá najíst na spoustě míst, tak proč to zkoušet někde, kde z toho mám už na první pohled neideální pocit.

        1. Mozna ten grillguy nechce videt Tecku :-)

        2. Tak zavítali jsme tam, protože to minulé roky bylo právě skvělé. Ale restart po covidu majitel asi neprovedl moc dobře, když místo normální obsluhy tam strčil studentku a deža z úřadu práce. Je to turisticky průtokové místo, takže to nemá za potřebí. Nebo možná právě proto, plno tam bude mít pořád, takže sere na kvalitu.

          1. na kovidhysterii nejvíce dojelo pohostinství, neboť všichni ti roznašeči, kuchtíci a umývači zjistili, že v supermarketu nebo logistickém skladu drží osmihodinovou pracovní dobu, výplatu mají sedmého na účtu a platí za ně zdravotní a sociální. a s opětným rozjezdem hospod tito lidé chybí a hostinští musí sahat po odpadu, který ani na doplňování regálů v penny nechtěli.

            1. Potvrzuji. Stejně se vyjádřil jeden náš známý číšník, který jako jeden z mála zůstal v penzionu (už se mu jinam nechce v tom věku a taky jako služebně nejstarší měl nárok zůstat). Ale ti mladí fakt zdrhli doplňovat regále do Pename a i když je teď tahali zpátky, tak nechtěli ani zaboha.

              1. Nezapominat, ze hodne Cechu uteklo ven. Byl jsem ted o vikendu na vyjezdni porade v Nemecku cca 50 kilaku za carou a obe smeny v hotelu byly cesky.

            2. Zrovna jsme se vrátili z dovolené z Lipna a alespoň v naší části pohostinství stálo totálně na mladých lidech +- střední škola. Když nad tím tak přemýšlím, v Českým ráji jakbysmet.

  7. Nejlepsi je jak je to podle reality uplne.

  8. Neplatí náhodou nějaká zásada přiměřenosti? Možná, že by stačilo, kdyby se na ten absurdní formalismus mrknul právník. Ta Máňa, co sedí támhle na stavebním tomu stejně prd rozumí a nejspíš je jí to i jedno.

    1. Jo, zásada přiměřenosti. Takže krom projektantů a specialistů všeho druhu by si paní Běta+Květa měly zaplatit ještě právníka. To je totiž právě ten problém, že na jednání s úřadem je potřeba si najmout specialistu na jednání s úřadem.

      1. …a to ten specialista ma od statu navic pozehnani, ze to delat muze :-)

  9. Když tyhle příběhy Běta&Květa a následné diskuse čtu, vždycky si říkám jestli by nestálo za to nastavit systém jako „vícerychlostní“. Buď malé a velké provozovny řešit každé zcela jinou cestou, nebo ještě lépe umožnit malým provozovnám fungovat volitelně v nějakém volnějším režimu za předpokladu, že to budou jednoznačně, srozumitelně, viditelně a jednotně deklarovat už zvenku na vstupu do provozovny (ideálně velká nálepka na dveřích definovaná zákonem). Pak by se Běta&Květa mohly nejprve rozjet se zákaznicemi které jim osobně důvěřují a pokud by se jim dařilo, třeba by nakonec ještě rády přešly do přísnějšího režimu řízení provozovny a braly by to jako službu zákazníkům a rozvoj svého podnikání. Měli bychom z toho nakonec prospěch všichni.

    1. V letectvi to existuje. Tzv. kategorie Experimental. Musi to mit vyznaceno viditelne tabulkou, aby to cestujici videli, ale letat to nekomercne smi i vozit lidi. Pro komercni vyuziti uz musi probehnout radna homologace.

      1. Pokud lidi nastoupi dobrovolne, tak proc to nemuze byt experimentalni porad? U vakcin to funguje…

    2. Blbý je, že není v zájmu skoro nikoho, aby bylo snadný začít podnikat. Není to v zájmu našeho socialistického státu, není to v zájmu korporací v oboru, není to v zájmu ostatních podnikatelů v oboru a vlastně to není ani v zájmu Bětky a Katky – když to bude jednoduchý, akorát na tom přijdou o peníze.

      1. Ale jo, jeden zajem, aby to drobny podnikani slo, je. Zajem uradu. Urad potrebuje, aby provozoven bylo dost a on nestihal kontrolovat, cimz si oduvodni svoje bobtnani. A taky ourednicek dostaval kaficka, bombosky a vsimne. Fabrika se na nej vysere, ale takovej Pepa Voprcalek, kterej ma hypo, zenu na matersky a pujcky na vercajk, ten pusti zilou rad.

    3. Na západě to zcela jistě existuje. S ohledem na to, že třeba v Irsku je rozdíl mezi živnostničením/podnikáním, který zapsaný máš, a který nemáš, asi tak že zaplatíš pár % na dani navíc, nějak si nemyslím, že na to, abys tam mohl začít vařit domácí marmelády, tě příde pojebat nějaká rašpla z ouřadu a dožadovat se separátního provozu za stovky tisíc vybavenýho jak kdybys chtěl vařit pro armádu.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017