Jak jsem se vyléčil z Hjondé íTřicet - zpět na článek

Počet komentářů: 120

  1. Tady je to z extrému do extrému. Nepíšou ty články nějací agresivní PR ze Škodovky nebo Hyundaie?

    Jezdím s i30 aktivně denně už pět let a to auto má pochopitelně své pro i proti. Rovnou přiznávám, že mě už nebaví, protože motor a převodovka jsou nastavené jak pro důchodce. Od benzínu 1.6 bych čekal mnohem víc pružnosti, k tomu krátké převodové stupně působí až nadbytečně, obzvlášť 5 -> 6. Jo a na sedadlo řidiče jsem si za těch 5 let nezvykl a je IMHO opravdu špatné.

    Každopádně ostatní věci sepsané v tomto článku jsou dle mé zkušenosti poněkud mimo realitu.

    Ad 1 – Ano, tlačítko je vlevo, a co má být? Stačí si na to zvyknout tak jako na tlačítka vpravo.
    Ad 2 – Otázka výbavy a upřímně raději klasický monochromatický non-touch displej, než dotykovou polofunkční cirkusovou blitku, co se s velkou pompou dává do kdejakého nového křápu.
    Ad 4 – Normální featura u kdejakého vozu. Snad byste nechtěl ještě zapínání zvlášť levého a zvlášť pravého? A nevšiml jsem si, že by to u jakéhokoliv auta mělo fungovat pro „odstranění deště“.
    Ad 5 – Jo, ukazatel aktuální spotřeby je totální volovina, ale obdobně to vypadá u kdejakého jiného vozu. Jinak je to normální palubní počítač.
    Ad 6 – Snad ani nestojí za řeč, to jste si asi spletl s hatchbagem? „Dvě přepravky“ se mi vejdou do krátký.
    Ad 8 – Mám sedačku nejníž a ruka mi vychází přesně na opěrku, žádný problém. Ale ano, nechápu proč umí jen malé vysunutí vpřed.
    Ad 9 – „Čudlíky“ jsou naprosto standardní, normálního modernějšího vzhledu, a co se týká sklápění zrcátek – otázka výbavy. Mám raději manuální.
    Ad 10 – Na co přesně narážíte? Automatický vysouvání zpět je opět otázka výbavy. A ano, mohlo by to mít v základu aspoň pro řidiče jak automatický sesunutí, tak i to vysunutí.
    Ad 11 – Manipulace s tempomatem je tady asi tak o 300 % inteligentnější, než u Škodovky. Vážně. To vám ta dementní páčka s páčkou přijde lepší? Proboha.
    Ad 16 – Za posledních třeba 8 let jsem nenatrefil na převodovku, na které by mi něco nevadilo. Tady se mi líbí aspoň ta přesnost a že s pákou nemávám po celým interiéru. Se zubama mám zkušenost bohužel stejnou.
    Ad 17 – Také mi tragicky nesvítily, po zmínění v servisu s něma něco provedli a vše je najednou normální. Podezřívám špatnou montáž v továrně.
    Ad 19 – Stačí si najít kvalitní servis, to udělá hodně.
    Ad 20 – Máte asi nějakej zvláštní kus. Jediný co mohu potvrdit, je podivný přední sklo, který zničí kdejakej nenápadnej kamínek. Měněno už 3x.

    Některé body jsem považoval za zbytečné rozebírat nebo s tím nemám zkušenost.

    1. Pokud myslíte motor 1,6 CVVT (6MT), tak můžu potvrdit, že točí hodně otáček a nejede. Byl jsem párkrát nucen jet s ním v Hyu ix20 a je to otrava, ještě k tomu v kombinaci s brutálně lehkým řízením a pedály a neodhlučněným interiérem.

      Na rozdíl od vás ale od objemu 1,6 žádnou pružnost nečekám. V této třídě aut rozhodně ne, přece jenom je to už velká hmotnost a těch 150 Nm točivého momentu je málo.

      1. No, já od toho auta moc nečekal. Co jsem čekal ale je to, že 1.6 bude akčnější než nějaké postarší benzínové plečky kterými jsem do té doby jezdil. Při zkušební jízdě jsem udělal chybu a nevěnoval jsem tomu moc pozornost, navíc motor to nebyl stejnej a byl už zahřátej.

        Nicméně oproti očekávání, jako pozitiva za těch 5 let shledávám mj.:
        – nastala jedna jediná porucha a to je chcípnutí elektrického zpětného zrcátka (vyměněno ve standardní 5 leté záruce), jinak vše funguje stejně jako na začátku
        – stabilní podvozek snad za jakýchkoliv podmínek (sníh, led, voda, pole, …)
        – neslyšný, klidný motor při volnoběhu
        – výborně funkční, předvídatelné brzdy (po zkušenostech s jinými vozy např. od Škodovky toto musím zmínit)
        – prostorný interiér s dostatkem odkládacích prostor, 4 velcí dospělí se vejdou bez nějakých šoupání sedadel sem a tam

        Nedávno jsem měl srovnání se zbrusu novou Fabií 3 s plnou výbavou a tahle i30 byla oproti tomu celkem luxusní svezení. Sice bych si i30 znovu nekoupil, ale tyhle výše uvedené body by hráli určitou roli při výběru.

    2. Přidávám se. S tou výjimkou, že mě sedadlo řidiče i30 (r.v.2016) vyhovuje víc než třeba v Octavii III (r.v.2014). Mám nejspíš podobný model, jako je ten kritizovaný, jen s 1.6 GDI a DCT převodovkou.

      Ad 1. Zapnutí vyhřívání volantu je indikováno i na displeji mezi budíky, není nutné se kamkoliv 3 sekundy dívat. Když to zapínám, činím tak ještě před vyjetím z parkovacího místa.
      Ad 2. Rádio je to základní, které se do i30 dává a jako takové funguje velmi slušně. Je poplatné době vzniku auta a rozumím tomu, že v r. 2016 (kdy už se představovala nová generace i30) se nové rádio připravovat nebude. Řádky na displeji jsem nepočítal, daleko víc mi vadí „nesladění“ podsvícení klimy a rádia. Existuje na to „patch“ ve formě zatmavovací fólie na skla. Čeština by měla být, ale marná sláva – na ČR se často svět dívá podle počtu obyvatel a holt se nevyplatí dělat „lokalizaci pro Chicago“, zejména, když součástí je i hlasové ovládání.
      Ad 3. Možná mám delší prsty, ale s ovládáním telefonu na volantu nemám problém.
      Ad 4. Mě vadí, že se vyhřívání nevypne po určité době samo a musím na to myslet. Fiat to měl u kompaktů už před 14 lety.
      Ad 5. Ano, okamžitá spotřeba je na prd. Dílem jako samotný údaj, i30 GD tomu tím zobrazením dal korunu.
      Ad 6. Porovnání kufru Octavie III a i30 cw GD dělal tuším Rasťo Chvala a jeho závěry jsou jiné než vaše. Ano, i30 má kufr menší než O3, ale to je jasné již při pohledu na technické parametry obou aut.
      Ad 7. S roletou problém nemám a ani nevím, že by s tím někdo jiný problém měl.
      Ad 8. Nevím, loketní opěrku nepoužívám, zvykl jsem si držet volant oběma rukama.
      Ad 9. Ovladače jsou standardní, systém el. zrcátek je poplatný tomu, jak Hyundai ČR „namíchal“ daný akční model. Pokud vám to opravdu vadí, lze to upravit. (Standardní výbava Style neměla na zrcátka tlačítko, ale kolébku, kde je volba sklopit zrcátka při vypnutí motoru.)
      Ad 10. Stahování oken je stejný případ, jako sklápění zrcátek.
      Ad 11. Tempomat ovládám zcela intuitivně po prvním víkendu palcem pravé ruky. Naučila se to i celá rodina, takže netuším, kde máte problém.
      Ad 12. U senzoru stěračů mi vadí to, že zůstane aktivován i po vypnutí zapalování. „Tlačítková“ aktivace ala Peugeot mi přijde optimální.
      Ad 13. Řízení odezvu nedává, ale ukažte mi auto, které v dané cenové relaci ano ;) Fakt je ten, že i30 se chová nezáludně a velmi podobně bez ohledu na to, jestli jedu sám, nebo v pěti na týden na lyže.
      Ad 14. Sedačky mi přijdou lepší než v O3 (tuším Elegance) – tedy, soudím podle reakce svých zad po 300 km cestě. Pravda, ta O3 měla tehdy nějakých 60 tkm, na i30 mám zatím 27 tkm.
      Ad 15. Spotřeba. Nemohu soudit podle sebe, takže použiji spritmonitor.de. Průměrná spotřeba naftových i30 cw r.v. 2015-6 vychází na 5,47 l/100 km, O3 ze stejných let pak na 5,73 l/100 km. Údaje výrobců o spotřebě jsou dnes nereálné snad u všech značek.
      Ad 16. Mám DCT, ta funguje, jak má.
      Ad 17. Nevím, nemám problém. To mi spíš vadily LED světla v nové i30, která mi klikaté okresky kolem Světlé n. Sázavou opravdu nenasvítila tak, abych viděl, kam jedu.
      Ad 18. Nesouhlasím, v noci jezdím dost a pár kamenů jsem už také pochytal.
      Ad 19. Servis, to je problém bez ohledu na značku. Byl jeden, kde byla sehraná parta, ale bohužel jeden z mechaniků odešel jinam. Ano, Vošický dělá co může, aby ty servisy ještě víc rozes…a modlím se za to, aby už konešně nesplnil plán prodeje a Korejci ho vykmitli.
      Ad 20. Nevím, zadní dveře jsou u i30cw plastové, takže promáčklinu do plechu bych u nich opravdu nečekal ;)

      1. uplny suhlas.

        Este by som dodal, ze porovnavat 2,0 motor a 1,6 je uplne mimo… Porovnanie s 1,6 TDI by uz bolo trochu ine.

        Co sa tyka spotreby, tak motory Hyundai typicky zeru vzdy o cca pol litra viac, ako porovnatelne agregaty koncernu. to je moja dlhodoba skusesnost.

        Servisy su naprd vsetky -prekvapuje ma, ze si to bez vynimky vsetky automobilky davaju outsourcovat pochybnym existenciam, ktore nechcu zaplatit slusnych zamestnancov – potom sa clovek musi natahovat s debilmi.

    3. Ad 20.

      Hned jsem si vzpomnel na brachu.
      Ma Accent a je to nejpapirovejsi auto z okoli co znam.

      Uz to mel 2x komplet zmuchlane od kroupu. Vzdy v okoli stalo nekolik dalsich aut z rodiny – ruzne skodovky, opely atd. a ty bud bez sramu, nebo nejaky maly dulek. Hyunday desitky velkych a stovky malych dulku i na neobvyklych mistech jako hrany blatniku atd, kde bych cekal vetsi odpor.

      V soucasnosti ma uz po naprosto celem aute po opakovanych opravach pres 1mm tlustou vrstvu laku – mereno osobne.

      1. Moje sonata ma take par prohybu. O tyhle plechy ale nejde, jde o pevnost kostry, pokud je cenou za bezpecnost posadky to, ze budu mit od atmosferickych jevu, nebo vravorajicich ozralcu nerovnomernou kastli, v pohode to preziju. Spis bych predpokladal, ze tenhle druh plechu bude mit dobre deformacni schopnosti. Sousedovi kroupy totalne promackaly predni cat kapoty. No co, tak ji mel pomackanou. Skrz lak to neslo, esteticke to auto nebylo nikdy, zadna skoda.

        1. Jenže vono to pevný NENÍ. Když něco, tak druhý auto je většinou odřený, zatímco na hnůjdaju půlka chybí.

          1. Neni to pekny. Ja taky nejsem peknej. Kosmeticke kvality u automobilu skutecne nevyhledavam, pokud bych mel neomezeny rozpocet a volnou ruku, vyberu si auto funkcni a hnusne. Jsem ovsem limitovan jednak tim, co chci do auta investovat a druha tim, co mi projde u manzelky. Na paradu pri doprave mam motorku, estetika kastle auta je spis na skodu.

            1. Přečtěte si ještě jednou Behemotova slova. Píše o (ne)pevnosti karoserie (zřejmě na základě viděných nehod), nikoli o nepěknosti kroupami pobouchané karoserie.

              Je to detail, ale kromě estetické stránky také tipuji, že se taková pomačkaná haubna (blatníky) hůře čistí a zhoršuje aerodynamický odpor.

              1. Aha, tak to jsem prehledl. Nicneme ze zrovna u hyundai by pulka chybela, zatimco jinde by to bylo jen poskrabane, to mi zni jako nesmysl.

        2. Pevnost kostry u samonosne karoserie?
          Zajimava myslenka.

          1. Kostra – skelet. Nebo ne?

          2. Co takhle se objednat na exkurzi do nějaké automobilky, oddělení „Body shop“…?
            Namátkou https://www.youtube.com/watch?v=zLZ1cj0GXVI

  2. Jenomže vy si musíte stěžovat v práci, kde vám to auto přidělili. Zaměstnavateli je zjevně jedno, že v kufru neodvezete tolik věcí jako v oktávce, protože to vaše práce asi nevyžaduje. Hlavně že ušetřil při pořízení auta. Modlete se, ať neušetří i na provozu…

    Ale jako memento je to dobrý článek a přesně to ukazuje, že ty nejdůležitější věci na tom autě stojí za houby. Motor – naprostý základ (ale to je asi problém všech těchhle slabých dieselů 1,6), sedadla – hned potom, svícení taky, no a chování personálu v servisu, aby si člověk nepřipadal jako obtížný hmyz.
    Řídil jsem jenom předchozí generaci tohoto zázraku (rok výroby cca 2010) a přišla mi jako subjektivně horší auto než oktávka II. Všechno takové tenké, laciné, ovládání superlehké, líný motor 1,6 (zážehový s nepřímým vstřikem se start/stopem), nevím jestli to bylo nežádoucím režimem v době záběhu – moje to auto nebylo.

  3. podle mne by autor mel vzit v potaz cenu za kterou to bylo koupeno a asi vse by melo byt odpusteno, nelze srovnavat s octavii ktera stoji jine penize

    podle mne velmi slusna vybava za ty penize ale nekde se ta cena musela projevit

    sam bych samozrejme zadneho korejce nechtel, dily drahe, auta nemaji takovou zivotnost, opravy drahe (hlavne pokud selze neco na motoru)

  4. Mal som korejca, nikdy viac. Navonená bída. Môžu zaujať iba dizajnom a marketingom. Ostatné stojí za hov…

  5. U mne ma hnujdaj absolutni ban, protoze ta firma je inheritne zmrdska a ja se zmrdy neobchoduju. Nikdy a nijak, mnohokrat se mi to vyplatilo.
    Hnujdaj dlouholeta reklamni kampan, jeji chovani vuci dealerum a fakt, ze zmrd Vosicky ten cirkus stale neotresitelne vede je dostatecnym dukazem, ze se nejedna o ojedinely exces a ze ta firma je zkratka zmrdska od korene.
    Bezny babisovolic nechape, ze protiopatreni proti zmrdismu je velice nakladna zalezitost.
    V africe, kdyz chci provozovat samosku, musim ven postavit 2 samopalniky – drahe. V cesku staci mit na kvelbu mrize a pult centralni ochrany – levnejsi ale furt penize. V Immenstaadu am Bodensee se prodavaji jabka tak, ze jsou rozvazene do dvoueurovych pytliku, polozene na stanku bez prodavace, na pulte prasatko na mince a plastovy havran na odhaneni vrabcu – provozni naklady nula.
    Proto jsou zeme s nizsim zmrdilevlem mnohem uspesnejsi, nemusi se draze branit zmrdismu.

    Znamemu na ix35 odesel DPF filtr. Hnujdaj servis nabidl vymenu za kulantnich 105000Kc, znamy nechal DPF filtr demontovat a oblazuje okoli. Na.skodku stoji filtr 16 klacku, na mercedes 19, na forda 13. Jenom hnujdaj chce za DPF cenu petiny auta.
    Se zmrdy se zkratka neobchoduje. Kdo se chova jako zmrd k jednomu (hyu dealeri), nebude mit sebememsi prekazky zachovat se jako zmrd k jinemu, kdyz to pro nej bude vyhodne.

    1. Vzhledem k vaší oblibě Škody a koncernu VW vám nechcu kazit iluze, ale výběr mezi Škodou a Hyundéééé je něco jako volba mezi modrými a oranžovými na Ukrajině.
      Marketing Škody je naprosto stejně zmrdí, jenom průměrný zákazník Škody to není schopen odhalit. Důkaz máte třeba niže. Nejlepší ojetinou je probloužená Octavie II – https://www.autorevue.cz/10-nejlepsich-bazarovych-recenzi-roku-2017-superb-i-cenovi-propadlici

      1. Rozumim spravne, ze Skoda ma zmrdsky marketing, protoze na jakemsi webu zverejnili zebricek ctenosti jejich recenzi ojetin, pricemz nejctenejsi recenze byla na Superb2, nasledovany BMW5 a Audi A8?

        1. Vlastní nejčtenější článek jste již nečetl.

          Položím vám myšlenkovou otázku, vzhledem k obrovským financím, které dává Škoda do marketingu. Kolik akreditací na jejich akce a hlavně jaký objem reklamy dostane váš plátek, pokud Škodovky přestanou vyhrávat o desetiny či setiny bodu?

  6. tý voe, vyhřívat si čokodírku, nebo prstíky pro nestudené prstění v čokodírce,párovat ajfonek s autíčkem, zásadní chybou ochcávki i chujdaje je to, že nemají takovou rampičku pro odkládání růžových kabeleček, ale na ebaji jde koupit vychytávku, kde se vložený anální lubrikant v autě ohřeje,

    1. kdyby nahodou ste nevěděli co je pro chlapy co chodí na ryby a medvědy a tak, tak tady :https://youtu.be/NHWbZnM83WY ten zbytek , ty chujdaje a ružové alfy a ochtaáívky jsou na dopravu k jevišti, kde předváději gajparade a pod,

      1. ale abyste neřekli že na širé rusi nejsou mamánci v chujdajích a ochcávkách tak tady, https://youtu.be/t7F-kMYwDoY, že je to na rusi, poznáte ve výrazecch durak a job tfoju mať, jinak si všimněte těch 50 poschodovejch zemljanek, osmiproudejch prašných cest, dřevjenejch mostů, aut bez radia a kamer a tak podobně,

    2. Rozmyslam ci si jebnuty troll alebo totalny kokot.

      1. no ti korejci maj malý vocasy, které se hodí akorát tak do čokodírky, tím pádem dělaj i takový buzerantský auta, bo v tej azyji je tak nějak podle statystyk více buzíku na metr čtvrteční než jinde na globu,,,,,,,tak nějak jsem se lehce otřel o firmu, která dělá zámečky do dveří pro ten chujdaj v Nošovicach, ha ha ha ha h, to musel být korejsky nobelista, co takové zmrdstvo vymyslel, ale je pravda, že výrobu oného zámečku zvládne několik desítek holek do 25 let, s středně těžkou retardací , a to za míň , než za minimální mzdu, kupodivu ta retardace se projevuje tím, že průměr koz převyšuje celorepublikový průměr o dvě čísla,

      2. Spíš byl našrot. Silvestrovský čas a tak, že…

  7. Hyunday je moloch,který vyrábí mimo aut především levnou a hlavně mizernou spotřební elektroniku(toustovače,rádia,telefony etc.).Proč by si někdo mohl myslel,že firma,která neumí kloudně udělat ani rádio,je schopná vyrobit špičkové vozy?Vždyť i v těch přiblblých reklamách melou nesmysle(ššundé vánočné).Osobně jim nevěřím ani pozdrav – léta jsem jezdil v Golfu 1.6 16V z roku 2000,který měl zhruba 100k a oproti jejich ix20 1.6i s udávanými 124k to byla raketa.Osobně jsem zvědavý,jak budou ty jejich perly vypadat za nějakých 10 let,ale myslím,že většina jich bude reznout na vrakovištích,protože je dělají jako vše ostatní – spotřební materiál na pár let.Pro firmy možná kauf,pro normální lidi reklamní ojeb.

    1. Hyundai byl moloch, který však jeho zakladatel koncem 90. let rozparceloval mezi své děti.
      Nejsem si teď jist, do jaké míry je dnešní Hyundai Electronics (tedy ten dnešní výrobce elektroniky) součástí tohoto „rodinného konglomerátu“. IMHO jen někdo koupil opuštěný brand a prodává tak věci, které s korejským Hyundai nemá vůbec nic společného. Původní Hyundai Electronics totiž měl velké potíže někdy před 15 lety byl prodán skupině SK a dnes funguje jako (SK) Hynix. A tuto produkci bych jako mizernou opravdu neoznačil…
      Hyundai Motors má tedy blíž k výrobkům, které v ČR nepotkáte. Ať již to je K1A1 či K2 Black Panther, nebo třeba tankery či jiné námořní lodě.

  8. Hele mnoho tech vlastnosti sedi i na OIII s 1,6 TDI. Za tyhle prachy si nevyberes. To navic i drnca a je celkove hodne hlucne.

  9. Zvykejte si. Tohle je nový standard automobilového průmyslu. Podmotorované křápy z alobalu (rezavějícího), ale rozsáhlým infotainmentem, držákem na iphone a bezdrátovou nabíječnou na i-sluchátka, nebo jak se ten miniaturní krám za tisíce který hned ztratíte, vlastně jmenuje.
    Sekačkové přeturbované motory se pomalu stěhují i do střední třídy. Takže na kvalitní auto s rozumným motorem a ergonomié nebude mít ani střední třída. Spolu s dalšími protiautomobilními opatřeními je donutit lidi vzdát se aut úplně. Napřed o auta připraví socky a důchodce, pak středostavovské rodiny s dětmi, a nakonec to bude jen výsada státních úředníků a nejvyšší třídy, protože stejně ve městě nikde nezaparkujete.
    Severní korea-náš vzor. A pořád mi to nikdo nechce věřit, že populaci nejen odzbrojují, ale i odautomobilizují, přestože už jsou známé veřejné výroky vysoce postavených politiků i automobilek samotných, že se napřed do roku 202x zruší diesely, do roku 2050 všechny spalovací motory, atd.

    Je to jen salámová metoda, jak auta zakázat úplně.
    Živě si to představuju: hele mámo, ve městě s tím stejně nikde nezaparkujeme, na STK nám to za 2 roky už neprojde po tom zpřísnění, všude policejní buzerace, člověk aby se bál vůbec vyjet aby nedostal likvidační pokutu 50 000 za to že přejel bílou čáru, opravovat se to nevyplatí když jenom za eko-kurvítka vyplázneme 100k. Tak víš co mámo? Až nám to doslouží, tak další kupovat nebudeme.

    Je to masivní celosvětová kampaň, jak nám provozování a pořizování auta co nejvíc znepříjemnit, zkomplikovat a nakonec zakázat úplně (stejně jak se zbraněma – salámovou metodou).
    Teď zbývá jediná otázka: co tím sledují, když nám zakážou automobily? U zbraní to je jasné, ale proč auta?

    1. kaBrnak:
      Spolu s dalšími protiautomobilními opatřeními je donutit lidi vzdát se aut úplně.
      To poněkud koliduje s rostoucí produkcí automobilů.
      Máte pro to nějaké vysvětlení?
      Drobný poznatek z Prahy: Ještě nedávno jsme neměl problém zaparkovat v Podolí (u bazénu). Nyní je to obtížné v kteroukoli denní dobu prakticky po celém Podolském nábřeží – to dříve nebývalo plné ani při zvlášť vydařených společenských akcích ve Žlutých lázních.

      S jedním poznatkem ale musím souhlasit – obdržel jsem k automobilu poměrně obsáhlý manuál. Stejně obsáhlý manuál pak příslušel k systému Blue and Me, který kdesi a automobilu prý je a nějak souvisí s nálepkou „Připraveno pro Windows“ pod panelem klimatizace. (Ten manuál jsem ještě neotevřel a funkci nepoužil, takže s příkladem z praxe neposloužím.)

      1. ad parkování, problém je diskriminace, ta spočívá v tom, že jako vlastní rodinného domu musím mít dle stavebního zákona přiměřené parkování u domu, to jest podle zkolaudovaného počtu obyvatel, typicky dva parkovací místa, ale majitel bytu v paneláku a pod ne, řešení je jednoduché, bud bydlící v bytě bude mít soukromé parkování nebo nebude mít auto, pokud bude mít auto, nebude mít byt, pokud někdo zabere veřejné prostranství pro vydělečnou činnost, tedy parkuje osum hodin bo je v práci, 10 000 náhrada za každý den pro firmu a 20 000 pro zaměstnance za zábor veřejného prostranství, plus normální pokuta,

        1. Netuším, co je to zkolaudovaný počet obyvatel, možná byste mi to mohl vysvětlit.
          V sousední nově vzniklé ulici se posledních deset let staví rodinné domy jeden za druhým, dnes zbývají poslední dvě volné parcely. Domy jsou dvou až pětibytové, parkovací místo není v celé ulici žádné, dokonce ani pro invalidy.
          Naproti tomu u paneláků v sousedícím sídlišti (developerské projekty z let 2004 až 2012) parkovací místa jsou (asi 40 % je soukromých se zábranami) a jsou zde i permanentně volná místa pro invalidy.
          Pro zajímavost: parkovací stání – obdélník nakreslený na zpevněné ploše – stojí 120 000 Kč.

          1. čoveče ygorek, to parkovací místo musíš mít u sebe za plotem, např garáž a pod,skolaudovaní , to jest počet trvale bydlících v objektu, dle nějakých norem, ten počet parkovacích míst je vztažen k obytné ploše, stejně jak ti lidi, nevím přesně jak to už je, ale je stanovené minimum metrů plochy na člověka, pokud je více metrů, tak si sami určíte, kolik tam bude trvale bydlet lidí, k tomu se nějak vztahuje topeni voda odpad elektryka atd,unikové požární východy , dveře okna a chuj ví co ešče, vzpomínám ešče na šířku schodiště, ,,,,,,koupíš ve městě byt automaticky s parkovacím místem, není-li parkování, nesmíš vlastnit auto, ani používát žádné, nelíbí se ti to , tak byt neber,

            1. Asi takhle?

              501/2006 Sb. VYHLÁŠKA ze dne 10. listopadu 2006

              o obecných požadavcích na využívání území

              Změna: 269/2009 Sb.

              Změna: 22/2010 Sb.

              Ministerstvo pro místní rozvoj stanoví podle § 193 a § 194 písm. a)
              zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební
              zákon):

              § 21

              Pozemky staveb pro bydlení a pro rodinnou rekreaci

              (1) Odstavná a parkovací stání pozemků staveb pro bydlení nebo rodinnou
              rekreaci podle § 20 odst. 5 a 6 musejí být umístěna ve skutečné
              docházkové vzdálenosti do 300 m, je-li to technicky možné.

              (2) U staveb pro rodinnou rekreaci je nutno umístit odstavné stání v
              počtu 1 stání pro jednu stavbu.

              Je samozřejmé, že jsou i jiné předpisy, třeba regulační plány, to zase ano.

              Výkon kotle, výměníku a podobně se počítá z energetické ztráty budovy bez ohledu na počet ubytovaných.
              Potřeba vody se stanoví podle předpokládaného počtu obyvatel vzhledem k provozovateli vodovodu a kanalizace, přípojky a vnitřní rozvody vody se navrhují podle komfortu – instalovaných výtoků, nikoli podle počtu obyvatel.
              Únikové požární východy a chráněné cesty se v rodinných domech nenavrhují.
              Je zajímavé, že v Praze 4 – Podolí lze koupit byt bez parkovacího místa běžně a automobilů smíte vlastnit po libosti, vyzkoušel jsem to.
              Atd.

          2. Kdyz jsem stavel barak ja, povinnost byla jedno misto na pozemku nebi garaz a jedno misto na ulici pro navstevy, zaridil developer.

            Postavit dneska dum bez parkovani lze jenom na vyjimku za patricny uplatek

            1. Hlavně to začíná být nerozumné, ať už za úplatek nebo bez něj. Stavěl jsem barák v místě, kde bych nikdy nepředpokládal, že bude nouze o parkování na ulici, přesto ale máme pro jistotu čtyři parkovací místa na pozemku. A co se nestalo, jakýsi kokot nakreslil na silnici modré čáry asi 200 a více metrů od nás a teď je naše ulice, kde nikdy nebyl nejmenší problém s parkováním, plná aut uprchlíků z modrých zón. Naštěstí ještě nejsou tak zoufalí, aby nám parkovali i před vjezdem, takže ta zbytečná čtyři místa přišla vhod :-)

            2. no nejsme vepři, ale se to odlišuje podle těch metrů čverečních,dále podle obce, např nejmenší možný ucelený pozemek pro rodinný dům, např obec Klimkovice 1300m čverečních, ,,,jinak bych uvítal článeček odborníka na téma stavby a byty pro bydlení versus doprava a doprava v klidu,

              1. (jungvoj 1.1.2018 9:56)
                To by nebyl článeček, ale kniha.
                Pokud vás hlouběji zajímá problematika počtu parkovacích míst, mohl byste začít s Pražskými stavebními předpisy, o kterých se hodně diskutovalo ve „veřejném prostoru“, a dále plynule pokračovat s podobnými regulativy statutárních měst.
                Silně pochybuji, že by měl někdo důvod a chuť všechny tyto předpisy prostudovat a porovnat a že by to zvládl tak, aby byl elaborát aktuální (novelizace těchto předpiů nejsou časově sladěny).

      2. To má jednoduchý důvod a tím jsou parkovací zóny v Praze. Ty se rozrostly tak, že mimopražští v Praze pracující berou za vděk i parkováním u tramvaje, nikoliv na metru. A z Kublova ty tramvaje jezdí často a na „správná“ místa.

        Radnice Prahy 4 ale chystá opatření, takže v tom místě v blízké budoucnosti nezaparkujete ani vy, ani ti mimopražští.

        1. Ano, je to možné.
          Zábor jednoho pruhu Podolského nábřeží v každém směru pro parkování zhruba odpovídá zmodrání levého břehu.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017