Jak funguje automatické skenování registračních značek - zpět na článek

Počet komentářů: 59

  1. Zajímavý článek. Nejsem odborník na obrazovou analýzu, ale přijde mi to strašně (a zbytečně) složité. RZ mají přesně definovaný rozměr, téměř neměnnou pozici a v podstatě ideální strojovou čitelnost (černé na bílém) a já budu hledat obrysy auta podle světel? Proč to prostě nehledá obdélník (a jeho modifikace způsobené změnou úhlu pohledu) o rozměrech RZ ve výšce do 75cm (nebo tak něco) nad zemí? Podle mne v 99% případů není potřeba analyzovat celý obraz, ale stačí sledovat štráf ve výšce, kde mají prakticky všechna auta RZ. Ale rád se nechám poučit.

    1. Ale ten nebohý stroj neví, kde je nahoře, kde dole, jestli malinkatá cedulička je fakt malinkatá cedulička nebo je to velká cedule daleko od kamery. Ten nebohý stroj vidí jen moře pixelů a nechápe nic.

      1. Jasně, ale ty čtecí auta jezdí po ulici vedle parkujících aut. Rozsah velikostí RZ způsobených vzdáleností od kamery bude relativně malý. Samozřejmě, že nepůjde hledat jednu definovanou velikost, ale pokud se tam nastaví nějaká tolerance, tak podle mne nemusí být zas tak velká. Je to velmi specifická aplikace, kde se čte v podstatě pořád totéž. Šance, že značka bude na obrázku 10x menší než je běžné, je nulová. Pořád mi to přijde jednodušší než najít spojnici mezi světly a pak zjistit, že zrovna tohle auto má RZ úplně jinde. A kde je nahoře a dole, ten stroj ví a neměl by být problém mu říct, že má hledat jen ve spodní třetině fotek (třeba), protože poloha kamery na autě je fixní a vzdálenost kamery od RZ zaparkovaných aut je taky +/- pořád stejná.

        1. Poloha není stejná, musíme brát v potaz i perspektivní deformace, které se dějí změnou osy kamera – objekt, což se typicky děje u jedoucího auta. V perspektivní deformaci při projekci do 2D prostoru obdélník není obdélníkem. Také, horní rakurz („točení seshora“). Vzdálenost v žádném případě není fixní, už změny v řádu centimetrů přináší komplikace.

          1. Mě není jasné v čem je lepší hledat obrys auta než značky.

            1. Jako znacka muze vypadat kdeco. Ale pokud najdu na obraze cumak, nebo prdel auta, pak uz lepe najdu to, co je znacka.

              Je potreba si uvedomit, ze soucasne procesory uzivane v prenosnych zarizenich pro identifikaci obrazu nejsou zadnej zazrak a ten obraz neni vzdy jednoduchy, jako funguje treba vyhledani xichtu pri zaberu fotakem.

              Pocitac je v podstate rychlej slepec.

        2. Ak by si vychádzal z tebou popísaných podmienok tak by si mal zariadenie schopné „čítať“ tie RZ za ozaj špecifických podmienok a to ako vieme je v realite takmer ojedinelá záležitosť. A pevne verím, že prvé pokusy o strojove čítanie RZ vychádzal z takýchto nejakých „zadaní“. No a potom po reálnych testoch sa ti podmienky zväčšovali a menili až z toho vypadlo to čo je spomínané v článku.

    2. > Nejsem odborník na obrazovou analýzu, ale přijde mi to strašně (a zbytečně) složité.

      Tohle není složité, to je spíš dost naivní implementace složitostí o několik řádů (!) níž než co se běžně používá na identifikaci objektů v realtime. Možná by se to dalo dokonce označit za nejjednodušší fungující verzí.

      > Podle mne v 99% případů není potřeba analyzovat celý obraz, ale stačí sledovat štráf ve výšce, kde mají prakticky všechna auta RZ. Ale rád se nechám poučit.

      Pokud to skenuješ z auta, tak kamera není na fixované pozici. Vidíš ho pod různými uhly, rotacemi a velikostmi, podle toho jak jsi blízko.

      1. Ona to opravdu je jedna z nejjednoduších verzí, ale právě proto se provádí. Náklady je třeba držet nízko, protože objem vstupních dat je enormní. Vlastně smysl toho procesu je správně naskenovat erzetu, aby pak mohla být, klidně off-line, identifikována pokročilejšími algoritmy.

      2. Co se týče toho sledování „štráfu“, tak to se opravdu děje, jenom to přináší, že spousta objektů proklouzne. Záleží na objednateli řešení, zda je to ochoten akceptovat.

  2. Takže když je auto překryté takovou tou ochrannou plachtou, která má v místě RZ průhledný rámeček (aby nedošlo k překrytí RZ), automatické systémy to nepřečtou (protože nevidí světla)?

    1. Nejenom kvůli tomu, ale pokud plachta vytvoří na místě erzety stín, vznikne moc velký dynamický rozsah mezi „světem venku“ a „světem v díře plachty“.

  3. A jak si to poradí s auty, která mají značku asymetricky, popřípadě když jsou vzadu 4 světla. Typicky staré offroady? Co když je zadní nárazník leštěný chrom? Je mi jasné, že se z dnešního pohledu jedna o okrajovou záležitost, ale tak když to mám hned dvojmo doma :-)

    1. To záleží, jak to má provozovatel systému nastaveno. Může zadat, aby se hledalo i v blízkých regionech, ale to samozřejmě zabírá čas, ztráta se kumuluje, počet false positive vzrůstá. Např. na úsekovém měření to neskýtá problém, ale v případě kontroly tisíce aut denně, v situaci, kdy jde o to vyrejžovat co nejvíc a zároveň opomenutí „hříšníka“ v sobě nenese riziko, je čas priorita.

      1. Děkuji za odpověd. Teď jsem si vzpomněl, před lety si kolega co má Discovery 3.g užil na dálnici, kdy ho postupně PaChové dotlacili až přes 180 a na čerpačce kde následně zastavil mu řekli, že má kliku, že díky umístění RZ nahoře vlevo není jejich vybavení schopné řádně zdokumentovat přestupek.
        Jinak mi ještě napadá jedna souvislost. A to, jak jsou dnes již maximálně využívány značky standardních rozměrů. Vlastně mě nenapadá jediné nové auto, které by mělo „US style“ značku. A městské úřady si už nové ani neobjednavaji. Na městském úřadě v Benešově u Prahy za posledních 5 let vydali pouze 25 značek! Je to legrační mít dvě auta koupená s rozdílem 5 let a rozdíl pouze v posledních 2 znacích.

  4. To mi připomnělo jak hlupáci nadšeně posluhují strojům pooglu s těma jejich debilníma kapčama a podobně. Skoro od začátku zneužívají všechny hejly jako OCRka zadarmo pro kontrolu jejich strojovejch algoritmů a každej si tak na sebe plete oprátku (protože se tydle věci primárně používají na samý totalitní šméčka proti ovčanovi). Blbý je, že dneska je zázrak se zaregistrovat někam, kde ta sračka ještě není. Kolikrát už i přihlásit. Vlastně je fakt chytrý že jinak plně ostrovně funkční weby dneska přestanou být použitelný, když vypadne tadle věc, protože to uživatele nikam nepustí. To prostě musíš bejt silnej mozek, abys tendle bordel někam na web sral…oh, wait.

    Snad se pár chytřejších lidí chytne za hlavu, až v Rosii provedou ten jejich ostrovní pokus.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017