Jak funguje automatické skenování registračních značek - zpět na článek

Počet komentářů: 59

  1. Zajímavý článek, děkuji. Asi začnu více jezdit youngtimerem. Domníval jsem se, že soudruzi z Japonska udělali jen designovou zběsilost nebo spíše zoufalost, ale teď už vím, že to byl dobře promyšlený úmysl.
    https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/12/1987_Toyota_Corolla_%28AE82%29_CS_Seca_liftback_%282015-07-09%29_02.jpg/360px-1987_Toyota_Corolla_%28AE82%29_CS_Seca_liftback_%282015-07-09%29_02.jpg

    1. No právě, opravdu ty kamery berou jen značku umístěnou mezi světly?
      To by přece nefungovalo ani na Ford Focus, jedno z nejčastějších aut:
      https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a9/Ford_Focus_II_Facelift_20090321_rear.jpg

  2. Co přední RZ? Tam to může číst z nějaké fixní výšky a nebude tak snadné to zmást. Nebo je to stejné?

    Při -zejména delším- parkování si můžu rovnou celou značku hodit do kufru, nacvaknout si tam jinou nebo se vyřádit s černou nebo bílou izolačkou, překryvem celého čísla atd. Podobné metody navíc oblbnou i živou opici. A i kdyby to nevyšlo, vyměníme si s úřadem pár šablon datovkou a je po problému.

  3. Technická bez vlivu na informační obsah článku: IR světlo má vlnovou délku větší než viditelné…

    1. Ano, to je na dva lepáky: jeden normální, no, a druhý o zeď. Nemyslím to nijak ofenzivně, jen bych chtěl aby si to autor zapamatoval :-)

      IMHO IR světlo se u kamer většinou používá jenom jako přisvětlení sledované scény. Okem IR neuvidíte, CCD čip kamery ho ale zachytí. CCD čip sám o sobě nemá problém zachytit i UV, doknonce i lépe než viditelné světlo. Většinou je to ale na obtíž, tak se do optiky kamery strká UV filtr který UV odstraní.

      A tohle vytisknout a nalepit zevnitř na dveře od záchodu :-)

      https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/30/EM_spectrumrevised.png/1920px-EM_spectrumrevised.png

  4. Nějak nechápu, proč je tak důležité najít auto. Není jednodušší prostě rovnou hledat text? To jsou tak známé tvary, že je přeci algoritmus musí najít hned. Vzít fotku auta na ulici a hodit to do nějakého běžného OCR, tak to přeci přečte.
    Navíc to, zda to je SPZ, nebo ne lze rychle zjistit porovnáním s databází (problém by byl u zahraničních).

    1. Taky bych to tak viděl. Najít text a v dalším kroku v poměru k velikosti hledat hranu značky, pokud bude hledat další znak atd. atd.
      Klidně ať si to uloží i ty jakoby značka polepy, pokud budou mít validní počet znaků a nějaký robíjení siluet a maskovací polepy vůbec neřešit…

    2. Pretože by to skenovalo čokoľvek a mohol by si dať na stenu domu nápis 3A7 1234 a poslalo by to pokutu niekomu, komu to pokutu poslať nemalo. To by ľudia riešili v správnom řízení a bolo by okolo toho veľa práce, nestíhalo by sa kasírovať.

      1. To je neuveritelne nepravdepodobne. Pochybuji, ze by takovy napis nekde existoval.
        Napadaji me jen rezervacni cedule.
        A ze by se zrovna takovou falesnou pozitivni identifikaci nekdo na urade vzrusoval…
        Davaji takove mnozstvi neopravnenych pokut, ze tohle by bylo plivnuti do more.

        1. [mám velmi staré a laické znalosti strojového učení a rozpoznávání textu] ty algoritmy jsou trénovány sadou pozitivních a negativních příkladů. Není vůbec potřeba, aby na fotce bylo hodně textu, aby alg. hodně textu našel. Algoritmus nemá dostatek negativních dat, aby mohl říci, toto text není, a (pro jednoduchý příklad) klidně bude číst plot jako 1111, protože mu nikdo neřekl, že plot není 1111. OCR nebude (časově) levná záležitost, a dělat ocr celé fotky je problém. Proto se nalezením značky zmenší oblast, kde se bude text rozpoznávat, a kde je minimum věcí, které tam „nemají“ být.

        2. Jde hlavně o čas. Pokud algoritmus zadetekuje, že by někde mohl být text, tak se tím musí zabývat a plýtvat tím vypočetní kapacitou. Proto se podařilo věci hodně zrychlit, když analyzuje pouze místo s vysokou pravděpodobností výskytu textu.

      2. Však kamera nikomu pokuty neposílá.
        Kamera dodává podklad o tom, že se možná stal přestupek, pak má někdo na ty fotky kouknout a na základě toho poslat pokutu.
        Takže když referent uvidí místo auta nápis na zdi, neměl by nic posílat.

        1. Referent je cvičená opice, která celou „pracovní“ dobu klepe myší na ODESLAT a vůbec o nic jinýho se nestará. Je tam jenom aby byla naplněna dikce zákona, že to má udělat úřední osoba a bláblá. Tak tam sedí na lince mezi kamerou a poštovní tiskárnou, ale že by jako studovala každej případ? Trolol, jste se pomát, žejo :D Však i názor soudů je, že od toho sou opravný prostředky, dyž se vám to nelíbí. Že to je porušení ustanovení o tom, že to je služba ovčanovi a nemá být zbytečně zatěžován? No a? Už sem zmiňoval opravný prostředky? Tak.

          1. …a neni to hen to ‚nehospodarne nakladani se sverenym majetkem‘, dyz se efektivne reaguje az na opravne prostredky?

    3. Je to kvůli náročnosti zpracování. Čím větší rastr („oka“ v „síti“), tím je zpracování méně náročné a tedy trvá kratší dobu. Některé algoritmy dokonce jako první hledají uliční čáru, tedy největší možný rastr. Rychlost zpracování má totiž prioritu a nesmí být na úkor kvality. Kdyby algoritmus hledal text, tak rastr by byl příliš malý a vše by trvalo příliš dlouho. Nehledě na to, že počítač prd ví, co je to text a hledá obrysy. Tvarů písmen dosahují třeba i větve stromů nebo různý šum. Když počítač bude analyzovat každý takový prd, velmi ho to zdrží, až na celé hodiny. Plus si ještě musíte uvědomit, že tvary písmen na erzetě nejsou porovnávany s jednou znakovou sadou, ale prakticky se statisíci variantami, protože tyto obrysy se mění v perspektivě a objektivových deformacích.

  5. Tenhle způsob zpracovávání obrazu se mi zdát dost devadesátkový.

    Když jsme něco podobného řešili v jednom předchozím zaměstnání, tak by nikoho ani nenapadlo převádět si snímek na černobílý. Naopak jsme ty data fůzovali právě i s tím infra, k tomu spousta lowlevel věcí jako detekce hran vždy jako další vrstva a výsledný „multispektrální“ snímek (kde bylo těch vrstev klidně desítky) lezl do klasifikátoru. Ten byl staticky předtrénovaný a výkonnostně neměl problém běžet v realtime na běžném počítači v 25 snímcích za vteřinu. Úspěšnost nebyla stoprocentní, ale výhodou bylo že věci jako stín to jen tak nezmatou.

    1. To není černobílý snímek. To jsou vyfiltrované signály. Nejen multispektrální, ale ad hoc se volí nejvhodnější spektrum. Funguje to tak, že zadáte, že signály pod určitou hodnotu mají být černé a nad určitou hodnotu mají být bílé, vznikne vám tedy tato mapa. A je velký rozdíl, když skenujete venku ve velmi divokých a nepředvídatelných světelných podmínkách, jakožto i s jen poučenou obsluhou.

      1. > To není černobílý snímek. Funguje to tak, že zadáte, že signály pod určitou hodnotu mají být černé a nad určitou hodnotu mají být bílé, vznikne vám tedy tato mapa.

        To je jen složitý způsob jak popsat černobílý snímek. To že se u toho vychází z jiného přepočtu prahové hodnoty než u „klasického černobílého snímku“ je docela zanedbatelný detail.

        1. Mýlíte se. Černobílý snímek pracuje s kompletní jasovou složkou („lumou“), maximálně s preferencí nějakého barevného kanálu („chromou“). Kdežto nastavovaní prahových hodnot pracuje i s jednotlivými chromami, popř. jejich kombinací, zároveň dává možnost do výsledné mapy promítnout i infračervenou složku, je-li k dispozici.

          1. To je přece jedno. Jo, transformaca je možná složiťéší, ale jejím výsledkem je čenobílé dvóbarevné vobrázek, jako třeba rz2.jpg v článku.

            1. Kdepak. Černobílý obrázek k tomu ještě používá stupně šedi, filtrace prahů pouze černou a bílou. Pokud vám někde fotka někde připadne šedá, je částečně nízkou hustotou černých pixelů, částečně jpeg kompresí.

    2. re „Tenhle způsob zpracovávání obrazu se mi zdát dost devadesátkový.“
      Ano, koncem devadesatek jsem na univerzite delal pri zpracovani obrazu presne tyhle opicarny.
      Dneska bych obraz poslal do hluboke neuronove site a na prumernem PC s grafickou kartou by nemel byt problem s real-time zpracovanim (25-8 fps, podle rozliseni obrazu).
      Jinou otazkou ale je, jak funguji embedded systemy („krabice s kamerou“), ktere jsou na nacitani RZ dedikovane. Tam bych se 20 let staremu pristupu moc nedivil.

      Video pro pobaveni: https://pjreddie.com/darknet/yolo/

      1. S neuronovými systémy je problém, že jako vstup potřebují relativně velké množství dat, aby byl výsledek relevantní a postup musí být přezkoumatelný v řízení. Zpracovávat takhle fotky, každodenně, z Prahy, by potřebovalo poměrně velkou přenosovou soustavu – a navíc je problematické třeba data zpracovávat třetí stranou.

      2. Ale máte pravdu, ze tento zpusob analyzy obrazu je pomerne stary. Ale az donedavna se nedal pouzit, protoze kvalita kamer byla mizerná.

      3. No… ona realita a teorie jsou dve ruzny veci. Pred tydnem jsem resil problem jednoho automatickyho ventilu, kterej je rizenej malym jednocipem. Nacpal jsem do toho jednoduchej softik, 8k v assembleru. Dostal to zakaznik, strcil do masiny, ktera ma naaadhernej barevnej dotykac v HD, pripojeni k Internetu, frci na tom video v real-time, bomba… ale ma to drobnou mousku: v okamziku, kdy je zapotrebi ovladat pres 0-10 VDC tento ventil, tak ridici pocitac nestihne vystupni DAC prevodnik v 10 bitch shodit rychleji, nez za pul sekundy. Proste na to procesor, frcici na 80 MHz, nema cas. Embedded system, napsany je to ve visual C a presto… nestiha.

        Dneska je moda vzit supervykonnej hw a pak ho domrdat pres nejaky visualovy rozhrani, ktery i po kompilaci je slozity jak autobus, pretezuje procesor picovinama a jeste se programator modli, aby to do pazmeti vubec narval. To, co ja udelam v asm na par kilech, na to dnesnimu modernimu frikulinovi nestaci par desitek kB. A ja jsem rychlosti nekde uplne jinde.

        Neumim si predstavit, ze nejaka mala kamera s OCR bude s sebou tahat zelezo ala PC. Tak se to proste nedela. Pokud zarizeni muze byt postavene na specialnim PC a sedet nekde v baraku, pak je to jina story. Ale krabice, ktera mnohdy byva zivena nejakym solarem, si proste tento komfort nemuze dovolit. Takze to frci na nejakym ARM32, napsany to bude maximalne v C a vsichni jsou happy, ze to vubec zvladne neco spocitat v radech sekund.

        Alfa a omega te debaty tedy je, jaky vypocetni vykon mame k dispozicia jak ho umime/neumime efektivne vyuzit.

        1. Tak co jsem viděl, tak v Praze kontrolují zóny (a mapují zóny budoucí) Toyoty Yaris. Co to vozí za PC v kufru, netuším, vypadá to takto: https://pbs.twimg.com/media/DqVbbPUWoAA2C1V.jpg a pohybuje se to tak kolem 30 km/h.

          1. To znáááám! Tohle jezdilo, když jsem byl malej panchart, na střeše to takhle mělo tlampače, pomalu se to sunulo naší dědinou a hulákalo „kůůůšééé fykupujeme kůůůůšéééé…. bróóusim nóše, nuškýýýý a fykupujeme kůůůšéééé!“. Děda mi dal vysušený kůže od karlíků, já dostal bůra za jednu a byl jsem v balíku na měsíc. Tak vono to ještě jezdí….

        2. Hlavně pokud je řeč o parkování v Praze, tam kamera žádné OCR nemá.

          Podle vyjádření města se v Praze parkování vyhodnocuje offline, kamerové auto jenom jezdí a natáčí.
          Na konci směny přijede na MP, tam se záznam stáhne a teprve pak se hledají přestupky.

          Nejspíš to tak je i kvůli tomu, že ty kamery provozuje soukromá firma (tj. ne policie ani strážníci) a z pohledu práva je řešení přestupků soukromou firmou problematické.
          Takhle tam Eltodo funguje de facto jen jako mobilní držák na kamery, takže jsou krytí.

          1. v tom yarískovi sedí sám, kamery má na střeše, celej zbytek auta je volnej, tam by narval s přehledem železo i s chlazením. Ale jen ať to dělaj takhle, alespoň jim to zabere víc času.

            1. Viz to co jsem psal:
              Železo by tam narval, ale k čemu mu bude, když ho nemůže používat?

              Spíš než technické problémy tam budou právní problémy.
              Dokud Eltodo jen nahrává pro strážníky a se záznamem nepřijde do kontaktu, je to v pohodě.
              Jakmile by to nějak zpracovávali, potenciálně narážejí na zpracovávání osobních údajů a na to, že soukromá firma nemůže řešit přestupky.

              1. No, právěže musí všechno probíhat automaticky a za dostupnou cenu, je dost omezující. Vyhodnocovat se může offline, to jistě, ale musí se to automaticky omarkovat (označkovat), aby se vyhodnocování nemuselo probírat celým, několikahodinovým záznamem, z toho většina jak si řidič Eltoda objednává v drive-in Big Mac a zapomněl si vypnout kameru.

                1. A však fast forward snáď tí prehrávači majú, keď zbadajú niečo zaujímavé, tak sa k tomu vrátia. To nie je problém manuálne rýchlo prebehnúť, najmä v situácii, keď kde-tu vynechané prípady nejako zásadne nevadia…

                  1. Uvědomte si prosím, ze jde o desítky hodin záznamu každý den. Navíc H264 komprese („mp4“) nelze pretáčet, pohyb v záznamu skáče po tzv. klíčových snímcích. Při laickém použití asi nic nepoznáte, pri ton profesionalnim to uz skyta problem.

          2. To mozna plati pro kontrolu modrych zon. Pak ale ma policie v nekterych autech kamery a system, ktery to v realnem case vyhodnocuje, alespon tak si to z nejake reportaze pamatuju. Slo o hledani kradenych ci jinak zajimavych aut. U toho expost vyhodnoceni nedava smysl.

  6. Vidím to jednodušeji, prostě do města nejezdím a je to. Preferuji firmy kde se dá zaparkovat na periferii. A když jdu s kolegama z práce na pívo tak stejně jedu busem, takže tak. Chtějí umrtvené město tak ať ho mají.

    1. Vlastním tím začne bohatnout venkov, kde se začínám více a více pohybovat a podporovat nákupem služeb u nich.

  7. Zajímavé. Ale mě by spíš zajímalo, jak se vyhodnocují získané data a kam všude a do jakých agentur se to posílá. Nejsem tak naivní abych si myslel že to slouží jen pro výběr pokut.

    „Pane Denisoviči, vy tvrdíte že jste byl celou dobu doma, ale máme spolehlivě potvrzené, že vaše auto bylo tou dobou ve městě, stejně jako skoro každý pátek odpoledne během posledního pùl roku. Pokaždé poblíž ulice Smejkalové, vždy v pochůzkové vzdálenosti od bytu Anny M. Nevymlouvejte se na manželku, ta tou dobou byla v Plzni se svým autem, kam jezdí každý pátek zřejmě za svojí starou tetou protože pravidelně parkuje poblíž ulice Dobrovského. Máme i její fotku a záznam IMEI telefonu z mýtné brány fy. Kapsch.“

    1. Zrovna v tomhle jsou docela opatrní, protože průser vámi nastíněného typu by mohl shodit celý byznys s výběrem pokut a to rozhodně nikdo nechce.

    2. Určitě ta data budou dostupná pro PČR a BIS, ale pochybuju, že instantně a furt. PČR provozuje vlastní systém kamer, ze kterých ví, kde se jaké auto pohybuje + podle telefonu vědí, kde kdo je takřka online.
      Tohle asi využijí jen když budou něco konkrétního řešit.
      Moc dobře vědí, že pokud by spojily své síly s nějakým kasírováním, shodí jim to ten jejich dohled. Lepší je tiše sledovat a neřešit píčoviny, než lidi učit schovávat RZ nebo vlastní xicht před kamerama. Ztěžovali by si vlastní činnost pro pár kaček, které ani nejdou do jejich kapes.

  8. On neni problem sehnat kameru ktera vidi opravdu jen ty vlnove delky co clovek, takze nejake infradiody si pak muzete …

    1. Je problem sehnat kameru, ktera bude umet za stavajicich svetelnych podminek ten obraz spravne vytezit, napriklad vecer, nebo v noci. Proto IR.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017