It’s Always Sunny in Philadelphia

Featured Image

Pojďme na chvilku zapomenout na povinnosti. „It’s Always Sunny in Philadelphia“ je název zajímavého seriálu z let 2005-2010 z prudérních USA, který velice otevřeně „řeší“ mnoho kontroverzních témat.

Děje se tak skrze pětici ujetých charakterů stávající se z chytré a hezké blondýnky Deandra Reynolds, jejího bratra hajzla a sraba Dennis Reynolds a dalších dvou jejich kamarádů: primitiva Mac a úchyláka Charlie Kelly, kteří všichni spolu vedou irský bar Paddy’s ve Philadelphii. Od druhé série se k nim přidá otec sourozenců podvodník Frank Reynolds, kterého neskutečně a úchvatně hraje Danny DeVito.

Celému gangu, jak si říkají, totiž není absolutně nic za překážku, pokud chtějí z čehokoliv vytlouct pár dolarů, nebo si alespoň smočit. Není to však seriál podaný nereálnými postavami z bohatého a nablýskaného New Yorku, ale jde o ubožáky na hranici existence jak materiální, tak duševní. Jistě najdete i další důvody pro sledování všech doposud pěti natočených sérií.

Seriál je podle mě extra politicky nekorektní a přitom/proto převelice vtipný, drsný, převratný a někdy nelehko předvídatelný. Jeho genialita by však mohla vyjít naprázdno, pokud bychom mohli začít beztrestně říkat veřejně své vlastní názory, což ale nepovažuji za pravděpodobné. Pozornému ne-ovčanovi však neujde, že ač se seriál snaží tvářit jako nevýchovný a kontroverzní, je stejně „občansky výchovný“, jako třeba Přátelé a tuny dalších, jen je milionkrát zábavnější a vychovává velice rafinovaně, dalo by se říct „antiškola hrou“.

Pokud můžete a vládnete angličtinou, podívejte se na tento seriál, dokud ještě není zakázaný, neboť v našem Absurdistánu (CZ), který je mnohdy „papežštější než papež“, se jistě brzy dočkáme dalších jistot a mantinelů, které si sice nikdo neobjednal, ale stejně tak jim nikdo opravdově nebrání. Viz. poslední „bezpečnostní“ perlička v DP Praha :-(

Doporučuji jej jako samostudium, neb nekorektní a tabu otázky, které nás tlačí, mohou mít velmi zajímavá řešení v podání této sociopatické skupiny. Jako určitá inspirace nám mohou sloužit díly s tématem rasismu (první díl!), terorismu, potratů, incestu, zlodějů (skoro všechny díly ? ), zbraní, drog, prostituce, mentálně postižených, fenoménu Youtube (pathetic girl no. 54), pedofilie, otrokářství, vydírání, Oidipova komplexu, manipulace, zneužívání rakoviny a invalidního vozíku k získávání opačného pohlaví, Jihadu, zneužívání sociálních příspěvků a dětí, dobrá je i parodie na Milion Dollar Baby a další, epizody zde.

Celý seriál je protkán několika detaily, které se sice opakují, ale nikdy neomrzí, jako když se například snaží jeden druhého různě potopit a potrápit a mají neuvěřitelnou srandu z toho, když to (obvykle ještě hůř, než chtěli) opravdu vyjde. Snaží se sice fungovat jako skupina, tak se však vždy rozpadá tehdy, pokud je to pro někoho z nich výhodnější k vlastnímu prospěchu. Kreslené seriály si dovolují obvykle víc, než hrané,  “It’s Always Sunny in Philadelphia“ si však dovoluje víc, než seriály kreslené. Co by mohlo být lepší vizitkou a pozvánkou než fakt, že “It’s Always Sunny in Philadelphia“ nepřekračuje žádné hranice, neboť žádné hranice prostě nemá? Naposledy jsem takto řval smíchy u Little Britain (také extra kousek, více parodie = více husté zábavy), Velkovlaku, Fur TV (brown note) či u Kanclu – velmistru absolutního trapna.

Prosím o názory zasvěcených a tohoto seriálu znalých, zda se mýlím a těším se na případné opravení či doplnění. Zde jsou dva příklady ohlasů: Brian Lowry saying it was „invariably clever and occasionally a laugh-out-loud riot, all while lampooning taboo topics“ (Google “vždy chytrý a občas smát-out-nahlas vzpoura, to vše při parodovat tabu témat”). FX attached the tagline „It’s Seinfeld on crack“. Netřeba překladu.

Osobně zbožňuji tyto seriály:
Little Britain USA
Fur TV
ICE-B
Kancl (GB i USA verze)
Hale&Pace
BigTrain
Ano, šéfe
Česká soda a spol.
Ženatý se závazky

Tyto také můžu, jako oddychovky:
My Name Is Earl
Mentalista
Long Way Round
Long Way Down
American Chopper
Top Gear
Black Books
Červený Trpaslík
Černá Zmije
Gorodok
Monty Python Flying Circus

Starší, ale zajímavé:
Fraiser
Fresh Prince
Chalupáři a Písaři

A animované:
Southpark
Happy Tree Friends
Futurama
Oggy :D

Je to čistě subjektivní seznam. A co Vy? Jaký kultovní seriál jsem podle Vás vynechal? Např. Majora Zemana fakt nemusím, ale prý je fajn Battlestar Galactica a zde je další inspirace. It’s Always Sunny in Philadelphia je však pro mě dosavadní fenomén No. 1 a mrzí mě, že doposud není v CZ, na druhou stranu není alespoň zmršen celkový výsledek českým překladem.

Příště se budeme věnovat kultovním filmům.

 


24.08.2010 Mad_Max

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
102x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:58
D-FENS © 2017