íŠop

Featured Image

Tento týden byl opět bohatý na IT události ve státní správě. Jednak jsme se dozvěděli, že jistá firma dokáže uplácat e-shop na nové dálniční známky za 400 míčů a všichni včetně ministra dopravy v tom nevidí moc problém, až na Bábu, kterému se to z nějakého důvodu zdá moc. Na druhé straně jistý Vondáček tvrdí, že to za víkend uplácá zadarmo. Přestože oficiálně patrně nemá zadání, protože bude tajný, jako celá zakázka. Oboje jsou pěkný sračky a povíme si proč.

V České republice máme registrovaných cca. 7 miliónů osobních vozů, podle ČKP jich bylo na konci roku 2019 8,387 miliónu pod povinným ručením, ale tam nejsou jenom osobní vozidla. Nemá cenu jako hnidopich se dohadovat na detailu. Prostým pohledem a citací z pohádky S čerty nejsou žerty: „Kouknu a vidím“ se bavíme o e-shopu, co musí ustát bez problémů prodej 10 mega dálničních kupónů. Je jasné,

že zde budou špičky v prodeji třeba některé dny v lednu a únoru, které předčí nekonečné Černé pátky, které neustále vyhlašují různí maskoti.

Pokud se nyní podíváme na dálniční známku, tak je na ní najdeme dva údaje, tedy identifikátor dálniční známky, což je dané od výroby a pak registrační značku, kterou tam doplní osoba, která známku na vozidlo instaluje. Myslím, že není třeba doplňovat další údaje, protože tu máme zákon 110/2019 Sb., tak proč si přidělávat práci. A ani mi není úplně jasný účel dlouhodobého sběru dalších osobních údajů. Popojdeme dále. Celé flow okolo dálniční známky je postaveno na několika málo stavech: neobjednaná, objednaná a nezaplacená, zaplacená a platná, neplatná, plus několik málo podmínek typu, že platná může být jen jedna.

Udělat webový formulář, kde zadáte RZ vozidla asi není problém. Úlohu typu „udělej formulář“ už dělal skoro každý na střední škole, pokud se otřel o webové technologie. Věřím, že v zadávací dokumentaci se na něco takového určitě napsalo, že tam musí být Portál s pořádným množstvím funkcionality, zdroje přece jsou. Ověřit, zda vozidlo je v evidenci a zda již nemá dálniční známku zakoupenou, znamená provolat API. Nedělám si iluzi, že na úrovni státní správy toto existuje ve formě REST API, kde dáte na vstup RZ a na výstupu je smysluplná strukturovaná odpověď. Vlastně ani nečekám SOAP nebo cokoliv jako online integrační rozhraní. Super bude, pokud se podaří 1x denně někde sehnat CSV s výpisem platných RZ a k tomu si uděláme to API sami. Druhým krokem nákupu je zaplatit. Jelikož se bavíme o desítkách miliónů transakcí, tak se z pochopitelných důvodů neuvážeme nějaké platební bráně do pěkného vendor lock-in, ale v zásadě si určíme, jaké platební metody budeme podporovat. Napadají mě na první dobrou dvě a to bankovní převod a platba kartou. Bankovní převod spraví QR platba a informace o platbě bankovním převodem. Jak naimplementovat platbu kartou a jen tupě nevyužívat něčí hotovou bránu a neodvádět další desátky je nad rámec tohoto článku. Nicméně mám to již za sebou, není to raketová věda a věřte, že v tomto případě vám půjdou některé banky velmi na ruku.

Poslední dobrovolný krok je zadání emailu, případně telefonního čísla, kam dostanete jednak informace k platbě, její potvrzení, případně informaci o blížícím se konci platnosti. Záměrně píšu, že údaje jsou dobrovolné, jelikož výše je napsáno, že bude připravené API, kde se dá zkontrolovat, zda RZ má platnou dálniční známku. A ne každý chce svůj email nebo telefon kamsi posílat a párovat s RZ. O dopravě se asi bavit u elektronické známky nebudeme, ale kdyby někdo chtěl, tak mu třeba za poplatek můžeme poslat doporučený dopis s nějakým dojemným povídáním.

Pokud jsem to celé psal jako člověk, tak v roce 2020 každá rozumná webová aplikace funguje i na mobilu v prohlížeči. Pokud si s aplikací jen maličko vyhraji, tak tam můžu mít i ikonu na ploše atd. Přiznám se, že dělat kvůli ověření RZ plnotučnou aplikaci pro Android a Apple mi přijde trochu úlet.

OK máme tedy e-shop, máme integrační rozhraní na systémy třetích stran, sami poskytujeme API pro třetí strany, tak už řešme jen deployment. Asi by byl problém, kdyby to 1. února 5 minut nejelo nebo mělo delší odezvy, protože by bylo o čem v Blesku psát. Tak to dáme do pořádné vysoké dostupnosti. Opět nic co by se nedalo úspěšně postavit na opensource technologii, aby se nemuselo utratit hromadu peněz za licence. Zázračný hardware na to netřeba, tedy pokud to nezahnojíme integalaktickou enterprise technologií.

A teď k tomu co jsem psal výše. Říkat blábol, že někdo něco udělá zadarmo je kontraproduktivní. Jednak to v mnoha manažerech vyvolává pocit, že v IT dělají jedinci z rozvojových zemí za misku rýže nebo že bylo vynalezeno perpetuum mobile a jednak i malé děti se již učí, že nic není zadarmo, pokud mají mít alespoň malou finanční gramotnost. Kdyby dotyčný kvantifikoval reálné náklady na vývoj takového řešení a jeho podporu po určitou dobu je to jiný příběh. Mohli vést debatu o reálných nákladech na takový projekt i s podporou 24×7. Pokud by třeba dotyčný řekl, že to umí s jeho týmem do 5 mega, včetně toho, že řekne podmínky, tak je to hozená rukavice a ne PR výstup.

To samé z druhé strany, reálně podpora takového systému v režimu 24×7 se SLA je max. 10 mega na 4 roky a to si tam dáte pěkný buffer, kdyby byl problém a muselo přijít plnění. Takže 390 mega je na implementaci a pokud si berete ne úplně málo, třeba 10 tisíc Kč za MD, tak to máte 39 000 MD. To mi přijde tak spíš pro projekt v rámci NASA. Já chápu, že se bude hodně schůzovat, papírovat, psát různé zprávy a rádoby dokumentace, ale tohle je moc. Umí si představit i scénář, že 100 mega jsou různé licence za produkty třetích stran, které navrhované řešení „nutně potřebuje“ pro dosažení lepšího vendor lock-in, ale pořád máte 29 000 MD. Všichni asi tušíme, že to je blbost, když to musí to běžet za rok. Očekávám tento scénář. Vezmu 10 neschopných za 10 tisíc za MD, tak OK provařil jsem nějakých 2 000 MD. Sečteno a podrženo s bandou neschopných a s podporou na 4 roky jsem tam za 30 a ne za 400 mega, i kdyby těch 100 jsem odečetl za licence velkým korporacím, tak pořád se ptám, komu je těch 270 mega. Slovy klasika, můžeš žrát, ale neměl bys u toho mlaskat.

 


19.01.2020 Feecko

 

12345 (271x známkováno, průměr: 1,29 z 5)
17 231x přečteno
Updatováno: 19.1.2020 — 22:12
D-FENS © 2017