Investice aneb jak minimalizovat splachování peněz do hajzlu - zpět na článek

Počet komentářů: 31

 1. Ta EU regulace se dá obejít poměrně jednoduše, stačí např. založit účet přímo u US brokera, který klienty z EU neomezuje, např. TradeStation. Pokud ale chcete investovat do S&P 500 a podobně, dá se využít evropských ekvivalentů, např. místo VOO (obchodované v US) koupíte VUSA, což je onen Vanguard fond zmíněný v článku.
  Také pokud vím, někteří čeští brokeři EU regulace neuplatňují a umožní vám nakoupit i produkty bez KIID, např. Fio.
  Co se týká strategie samotné, investice čistě do SP500 může být celkem hardcore, pokud se trefíte do blbého období, např. pokud začnete r. 2000, do plusu se dostanete až za 7 let a po další krizi až za dalších 5, tj. 12 let v minusu. Pokud ze zisku v mezidobí už chcete žít, není to ideální.
  Doporučuji backtesting dané strategie za posledních 40-50 let při započítání inflace v zemi, kde chcete žít. Sám jsem použil variantu tohoto: https://portfoliocharts.com/portfolio/golden-butterfly/ Pro porovnání, analýza investice do širokého indexu (ne SP500, ale např. VTI): https://portfoliocharts.com/portfolio/total-stock-market/ – grafy „Drawdowns“ a „Start Date Sensitivity“ jsou velmi poučné.

  1. Souhlas, pro NASDAQ100 je evropský ekvivalent EXXT.DE obchodovaný na XETRA.
   Na nakupování světových akcií používám Interactive Brokers, poplatky za nákup/prodej US akcií obvykle 1 USD, za Evropské 4 EUR (do hodnoty 4 000 EUR, pak 0,1 %).
   QQQ (známý fond navázaný na NASDAQ100) umožňuje koupit i J&T Banka, poplatky jsou vyšší, ale pro občasné nákupy objemů nad 200 000 Kč akceptovatelné.
   Ohledně timingu – nerozumné je kupovat na vrcholech velké objemy. Když začnete i na vrcholu investovat pravidelné částky a vytrváte, můžete být zpět na svých za rok až dva (podle velikosti propadu a bez započtení inflace).

   1. Re timing – pokud bych věděl, že jsme na vrcholu (tj. vlastnil křišťálovou kouli), dávalo by to smysl, jinak timing nefunguje, aspoň ne pro nás laiky. Ale o vrcholu slyším už od r. 2015 a lidi, co seděli na hotovosti, přišli o dost zisku.
    Ohledně pravidelných investic, tam už jsou možnosti zajímavější a čísla vycházejí jinak. V každém případě stojí za to použít nějaký nástroj na backtesting a nespoléhat jen na odhady. Na portfoliocharts (odkazy výše) to simulují dva grafy: Target Accuracy (růst jednorázové investice) a Portfolio Growth (pravidelné investování). Vše je přepočítané po inflaci na dnešní hodnotu podle Home Country (tj. i měny) nastavené vpravo nahoře.

 2. Jsem pro pokracovani. :)

  1. Dobrý náhled, budu rád za pokračování. O investici do nemovitosti bych si rád početl. Nějaká vzdálená samota pro oddělení od reality by se mohla hodit.

 3. Článek jsem četl a přijde mi opravdu hodně zajímavý, uznávám, produkty v bodech 1 a 2 jsou opravdu sračka, s čím si však dovolím polemizovat, tak s akciovými tituly v našich bankách.
  Teď se dozvídám o indexu nějakém SP 500, což jsou vlastně TOP firmy v USA.

  Pak tu padlo Degiro, jo super, je tam porovnání poplatků a vypadá to zajímavě. Jen mě odrazuje ta česko-angličtina a sídlo někde v Amsterdamu.

  Každopádně autor nerozebírá obvyklý investiční trojuhelník – výnos, riziko a likvidita, stejně zásadní radu „investujte takové peníze, které nepotřebujete a mějte hlavně likvidní rezervu“, což při české finanční gramotnosti, kdy je moderní žít na dluh (auto, barák, dovolená na úvěr …) v kombinaci s českými platy, tak velké populaci moc toho asi na investování zbývat nebude.
  Když už, tak české podílové fondy bank splní svůj účel, aspoň pokryjí inflaci, ale vybírat rizikovější akciové nebo smíšené fondy.

  Osobně jsem si vyzkoušel obchodovat přes Fio nebo Patria (ČSOB) a upřímně mně odradilo to klikání, čtverečkování, grafy, takže radši si zaplatím podílový fond. Jinak ČSOB Akciový a Bohatství mi vydělalo za 3 měsíce asi 1 500 Kč, s tím se spokojím.

  Každopádně chci další pokračování, chtělo by to rozepsat přesný návod, jak pracovat s burzou, jak to funguje, porovnat výnos – risk – likviditu (obecně) a jaké má autor zkušenosti. Víc tohle téma rozepsat.
  Těším se na pokračování o nemovitostech, za mě palec hore :)

  1. Ja jsem u CSOB obchodoval nekdy pred 12 lety komodity. Fungovalo to dobre. Platil jsem $60 za RT. Pak jsem presel pri na brokera v NYBT, za par babek, nez mi ho sestrelili letadlem. Paxem se na to vysral, trhy uplne zmenily pohyby. A, samozrejme, jsem do toho na pocatku narval prachy, ktery byly hodne maly ($5000), S&P jsem mohl delat jen v mini, na ropu rovnou zapomenout. Kazdopadne ty prachy jsem mentalne odepsal, coz je to nejtezsi zvladnout. Smirit se s tim, ze jsou fprdeli. Bez toho to proste nejde. Kdo je nema, nebo to neumi, nemuze jit do vlastniho risika.

  2. Díky za reakci, původně jsem chtěl pokračování zaměřit na ty nemovitosti, ale nakonec udělám kombinaci a dotáhnu i toto téma (konkrétní zkušenosti, jak na to více do detailu, Pražská burza)

   Fio má úplně otřesně vypadající a fungující rozhraní, mám ho na pár ČR akcií, i když uznávám, že Degiro má také k dokonalosti daleko, ale ten poměr cena/výkon je tam momentálně bezkonkurenční.

   S likvidní rezervou absolutní souhlas, beru to jako samozřejmost, ale asi to mělo být zmíněno. Chápu, že s nižším výnosem se člověk spokojí, ale mě osobně motivovalo k individuálnímu investování právě to vědomí, že člověk platí nemalé poplatky za správu v podstatě za nic (respektive ty výsledky neodpovídají poplatkové struktuře)

 4. Jak je to u jednotlivých druhů investic s daněním? Akcie jsou jasné, dividendy každoročně plus daň z rozdílu nakoupil-prodal.

  Ale třeba podílové fondy a státní dluhopisy se daní jak? Také až při konverzi nazpět do financí?

  1. V ČR se daňově hledí na podílové fondy a státní/korporátní dluhopisy dluhopisy jako na cenné papíry (fondy, dluhopisy, akcie). Takže tříletý časový test (dříve byl tuším rok).
   Koupím v 01/2020 a prodám v 02/2023, nemusím danit nic. Pokud je prodám dřív, daním výnos (prodej – nákup).

   U nemovitostí je časový test 5 let a vztahuje se i na družstevní podíly v bytových družstvech (ačkoliv družstevní podíl je vlastně cenný papír).

   A o danění dividendy se teď starat nemusíte, daň sráží subjekt, který dividendu vyplácí. Žádný časový test tam není, dividendy se daní vždy.

   1. U těch dividend to je trochu jinak, aspoň teoreticky. Danit se nemusí jen, pokud má ČR s odpovídající zemí (tj. typicky USA) dohodu o zamezení dvojího zdanění. I tak ale vzniká potřeba zaplatit daň, pokud byla sražená daň v dané cizí zemi nižší, než by byla daň v ČR (nevím, jak moc to v praxi může nastat). V daňovém přiznání je pak na tuhle srandu i zvláštní oddíl.

   2. Pozor, ve zdanění se událo několik změn, je to trochu jinak:
    1) Dům/byt, ve kterém jsem alespoň dva roky bydlel – osvobozen od daně.
    2) Investiční nemovitost – nutno nově držet 10 let, pokud jsem nabyl dříve (tuším do roku 2020), tak 5 let.
    3) Příjmy z prodeje cenného papíru – příjmy do 100 000 tis. Kč ročně osvobozeny (pozor, jde o příjem, ne o zisk), vyšší příjmy případně osvobozeny po třech letech držby, jinak podléhají dani včetně progrese
    4) Dividendy
    – od českých společností 15% srážková daň
    – od zahraničních společností standardní daň (včetně progrese) s tím, že něco Vám srazí zahraniční společnost (obvykle 15 %, někdy méně, někdy více) a případný zbytek musíte dodanit v ČR.

  2. Je třeba rozlišovat zisk z prodeje a výnosy (dividenda, úrok)

   Výnosy – pokud je to dluhopis/akcie ČR společnosti neřeší člověk nic, daň se srazí srážkou; pokud je akcie zahraniční, tak záleží odkud, s USA je smlouva a sazba je pak stejná (15 %), srazí ji broker, Vy jen bohužel i když nic nedoplácíte správně máte toto uvést v daňovém přiznání. Státní dluhopisy jsou nově osvobozeny úplně, ale kvůli tomu snížili výnosy (dříve to bylo inflace + 0,5% prémie, teď už jen čistá inflace).

   Prodej – jak píše Panek, je tam tříletý časový test, pokud držím kratší dobu, tak se platí 15 % ze zisku a je nutné zahrnout do daňového přiznání. Jediná výjimka je pokud bych prodal cenné papíry za méně než 100tis (pozor, tahle výjimka se uplatní jen při příjmu do 100tis NIKOLI zisku). U dluhopisů k zisku nedochází (dostávám zpět co jsem investoval), u podílových fondů je v 99 % dodržen časový test, jinak by to ale bylo sraženo ještě před výplatou zůstatku přímo správcem.

 5. Do státních dluhopisů bych nikdy neinvestoval. Je to prostě proti mému přesvědčení. Čím méně těm sviním někdo nepůjčí, tím lépe.

  1. Chápu, na druhou stranu já to beru tak „proč je trochu nepodojit a nevzít si alespoň zlomek toho nesmyslu co se odvede na daních takto nepřímo zpět“.

 6. Jinak na co je treba si dat pozor u ETF je, jestli kupujete to aktivum samotne (underlying asset) nebo jen CFD – jedna k jedne contract for difference. Na CFD se totiz pohlizi jako na jine instrumenty a dani se vzdy 15%, narozdil od akcii a ETF, kde funguje 3lety casovy test.

  Ma s timto nekdo dobre zkusenosti, treba u nakupu SPX500 nebo NSDQ100? Jak je to u toho Degira? Ja pouzivam etoro, a tam je prave vetsina ETF ke koupi jen jako CFD, takze to doporucuju pouzivat hlavne na akcie.

  1. Položím Vám otázku. Pokud obchodujete na eToro s CFD, jak se to dozví Váš finanční úřad? :-)

   1. To je hodně špatná rada. Finanční úřad se to dříve nebo později dozví. A není na něm dokázat Vám vinnu, ale na Vás dokázat nevinu. A to nemáte šanci, protože u eToro to máte ve výpisu z účtu všechno jasně popsáno. Notabene FÚ si to od eTora (od jakýhokoliv regulovanýho brokera) může vyžádat sám.

    1. Máte hodně zkreslený pohled na FÚ. Možná Vám to někde říkali na školení, že vůči FÚ se dokazuje nevina, ale to je hodně zjednodušeně řečeno. Prvně tam musí přejít důkazní břemeno z FÚ na subjekt. A to má nějaké procení náležitosti hmotné i formální. Přesně vím, jak bych vedl obranu proti takovému řízení a než by se z toho vyhrabali, tak by to umřelo na prekluzi.

     Jinak mezinárodní výměna informací na žádost je tuším že od 10 000 EUR víš a automatické poskytování informace je až od 50 000EUR výše. A vzhledem k tomu, že v Izraeli je registrováno 90% falešných brokerů, tak si nedělám iluze, že by MFČR z tohoto státu něco efektivně vydolovalo. Ostatně doteď mne nekontaktoval nikdo ohledně danění výnosů např. ze Zonky a to je česká firma.
     Jo dobře, pokud by z toho měla plynout daň v řádech milionů, pak by to asi někdo řešil. Ale to se bavíme o tom, že byste generoval zisk od 10 milionů Kč výš. Jenže na 10 mio zisku při např. 10% výnosu byste potřeboval mít zainvestováno 100 000 000 Kč. A mít 100 mio v podkladovém aktivu, které generuje 10% zisk si může dovolit jen miliardář a nebo gambler, co má 100 mio. Ale to už jinde jsme, to je jiná vesnice, protože v tomhle objemu majetku už fakt nejedete přes eToro, ale máte svého osobního brokera, který Vám udělá vše, co Vám na očích uvidí. Snad i tu manželku Vám do postele půjčí.

   2. Proc se stresovat, kdyz existuje zpusob, jak nemuset prodej danit legalne?

   3. Opatrně s tím, finanční instituce mají povinnost práskat kdeco na všechny. Sice s tím české FÚ nemusí pracovat, ale asi před rokem mi z FÚ volali, že jim můj broker (Interactive Brokers, tehdy jejich UK dcera) něco nahlásil. Navíc stav účtu FÚ mylně považoval za příjem (!!!).

  2. Člověk musí trošku hledat, ale existuje i na eToro spousta ETF jako aktivum kopírující různé indexy:
   https://www.etoro.com/markets/spyg
   https://www.etoro.com/markets/cndx
   https://www.etoro.com/markets/swda.l
   https://www.etoro.com/markets/spy5.l

   Ale obecně je to bída a už mám založen účet u Degiro i Interaktive Brokers a asi začnu sypat peníze tam.

 7. Jojo, na SPYG jsem koukal, ale uz je to proste jiny produkt. Asi zkusim Degiro.

 8. Taky jsem začal asi před 3 měsíci v rámci možností investovat, po shlédnutí x videí a přečtení x článků a diskuzí jsem dospěl k závěru že pro běžného smrtelníka kterému zbyde pár tisíc z výplaty a nechce nic moc řešit a zkoumat jsou nejvýhodnější ETF. Pořídil jsem si Degiro a nakoupil ETF americké technologie (tam jsem to zrovna trefil pěkně, i když všichni radí „nesnažte se časovat trh“ :-) ), další ETF kopírující SaP 500 a pro doplnění nějaký ENERGY ETF (zalistované firmy jako Exxon, Chevron..), která si nevede nějak úžasně, ale spíš taková diverzifikace do budoucna, kdyby se všechno zelený náhodou nějak sesypalo. Mají list bezpoplatkových ETF (google degiro free etf), kde za jejich jeden pohyb každý kalendářní měsíc (nákup/prodej) neplatíte poplatky. Celkově všude doporučovaná strategie je jednou měsíčně nakupovat nehledě na cenu a 15, 20, 40 let na to nesahat, sdružený úrok udělá své. Pro ještě bezpracnější provoz vybírejte „akumulační etf“ kde je zisk z dividend automaticky reinvestován, opakem jsou distribuční fondy, kde vám dividendy asi chodí zvlášť a a už se o to musíte nějak sami starat – reinvestovat, vybírat a danit atd. Další hlavní věcí co je potřeba se naučit i vštípit si do hlavy (což se naučili lidi i u hraní si BTC), když trh padá nebuďte smutní, že Vám mizí peníze, mějte radost, že přikoupíte levně! Šťastnému důchodu zdar!

  1. +1
   Krásně stručně napsáno. Po letech pokusů s všelijakými vykuky (kdy např. fondy doporučené Partners si za 3 roky nevydělaly ani na poplatky) jsem skončil u podobné strategie. ETFs rule!

 9. Prosím pokračování. Děkuji

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017