Ilustrovaný průvodce schopnostmi a volbou stíhaček 5. či „4,75.“ generace pro ČR - zpět na článek

Počet komentářů: 202

  1. A tahle diskuse je KLASICKEJ příklad, kdy široký veřejný konsenzus je z technického hlediska úplně k piči. Kdo z vás viděl start rakety, letadla, hodil si granátem, zkusil si vydržet v Bevku polední žá nebo zimní noc, nebo i k
    jenom cvičně si vystřelit v kanclu do telefonního seznamu… .
    Je úplně šuma fuk, které mají zbraně.
    Důležité je odhodlání, via Jugoška: ‚Lítá mi tady každý den. Prostředky mám sice omezené, mno nikde nemám zelenou, přesto cítím že tam někde je a fakt mě sere, prostě to tam do toho temného radarového mraku pošlu. A když nevyjde, prostě to tu zabalíme a půjdeme zase domů’…
    Zbytečno komentovat kriketâk proti gumovýmu, protože v reálu 200g nemá vliv, záleží pouze na tom jaký máš švih a oko, zbytek spolehlivě řeší adrenalin.

    Takže, za mě 99,9 problémů v běžném provozu řeší Alka, v blízkosti Temelína pak Ještěrka a ňákej ten kulomet, mno, a pak taky dobře umístěnej fugas.

    …a právě teď mě napadlo, že házet odkazy z Internetu je jako s odkazy z bible: Obojí je nekonečná kniha, ve kterej si odhodlaný fanatik vždy najde to, co právě potřebuje.
    A tuhle větu si nechám patentovat.

    1. S tím Srbskem a F-117 to bylo trochu jinak. Spoiler z budoucího rozpracovaného článku o stealth a counter-stealth:

      Nedávno bylo zveřejněno podrobné očité svědectví muže, který se v roce 1999 podílel na prvním sestřelu stealth letoun v boji přímo z řídící kabiny – pplk. Djordje Aničiće. Oproti všem bombastickým teoriím o vylepšených raketách, pasivních radarech apod. je pravda podstatně prozaičtější. F-117 „Vega 31“ prostě letěl tak blízko PVO v takové konfiguraci a azimutu, že na vzdálenost 23 km se radar P-18 dokázal „propálit“ stealth a zachytit cíl, který se na něm zčistajasna objevil:

      Obrazovka VIKO z radaru P-18 ukazovala, že ve vzduchu jsou letouny, ale mimo dosah a na odlišných azimutech, někde poblíž Bělehradu. Zatímco si [Dani s Anicicem] předávali dojmy z uplynulého dne, na přehledovém radaru se najednou objevily tři tečky na azimutu 195, vzdálenost 23 km. Anicic nechal projet tři další otočky radaru, až ve vzdálenosti 17-18 km viděl jediný bod. Pak informoval Daniho. (…) Další otočka radaru ukázala bod ve vzdálenosti 14-15km, jak se přibližuje. Po dalších dvou otočkách pplk. Dani rozkázal – „Azimut 120 – hledat!“

      Jistě, radar P-18 pracuje v pásmu VHF a tudíž dokáže stealth letouny detekovat lépe. Jenže i střeleckým RL SNR-125, který pracuje v pásmu X, dokázali Srbové sledovat F-117 na vzdálenost 14 km. I proti zastaralým radarům stealth pouze snižuje detekční vzdálenost a může znesnadňovat udržení radarového zámku. Je to prostá středoškolská fyzika záření s logaritmickým průběhem…

      (Corona naznačuje, že k tomu četl něco více nebo jiného nebo kdovíco prozměnu od Daniho, ale žádnou bibliografii ani odkaz nedodal, takže se s tím nedá pracovat.)

      1. Důležité také bylo, že Srbové měli nastrčené lidi u letišť a věděli, že letouny vzlétly. Pak prý měli i nastrčeného někde tak šikovně, že věděli o tom, že Prowlery neoperují.

        1. Ano. V tomto kontextu je důležité, že stealth a rušení mají synergický efekt – stealth o několik řádů snižuje výkon nutný pro efektivní zarušení navádění nepřátelských raket. Proto se Srbům nikdy nepovedlo sestřelit F-117 až do jediného dne, kdy F-117 neměly právě podporu rušících EA-6.

          Jak roste výkon AESA radarů a jak se rozmáhají counter-stealth opatření, bude pro zachování funkce stealth letounů stále více důležité podpůrné „rušení z odstupu“ – na což je na Západě jedna jediná platforma, EA-18G.

          Jenže Lockheed proti EA-18G naprosto fanaticky lobbuje a vykřikuje, že F-35 žádné podpůrné rušení nepotřebuje a nikdy potřebovat nebude, zařízněte to a nikdo nekupujte, místo toho kupte ještě víc a víc F-35.

          Ukrutně zajímavé třeba je, že se považovalo za fakticky jisté, že kombinaci Super Hornetů a Growlerů nakoupí Německo. Tomu vyhovovala jednak provozní ekonomika, dále výdrž (10k letových hodin namísto 8k u F-35) a hlavně chtěli nahradit Tornada IDS Super Hornety a Tornada ECR právě Growlery. Jenže co se nestalo – v USA někdo zatahal za nitky a USA se najednou rozhodly, že certifikaci pro bombu B61Mod12 získá jedině F-35, SuperHornet nikdy.

          Takže Německo muselo kvůli programu Nato Nuclear Sharing chca nechca koupit F-35 a leteckého rušení se úplně vzdát, protože to F-35 neumí a nikdy umět nebude – umí jen in-band omezené rušení radarem dopředu před letoun. Samozřejmě se nedá prokázat, že za to může lobbing Lockheedu – ale…

          Takže kdyby ČR koupila Growlery, byla by to záchrana pro všechny spojence s F-35 a byli bychom nesmírně oblíbení a žádaní. A přitom bychom nemuseli do boje, protože podstatou EA-18G je, že přeci coby zranitelná letoun „4. generace“ dle Lockheedu si ruší z odstupu mimo dostřel nepřítele…

          1. Nehledě na to, že F-35 bez kompletní infrastruktury včetně Growlerů je něco jako celoročně provozovat Ferrari na zimních pneumatikách.

            Kromě finanční stránky z toho všeho číší pokračování tradičně nekoncepčích nákupů, respektive jeví se to jako „dlouhodobá“ koncepce, která se každých pár let mění tak, že nezbude kámen na kameni.

          2. Když EA-18G (ale stroj je to úžasný) je stejně jako F-35 pro boj na velkém území. A my přeci nechceme napadnou třeba Bělorusko.

            1. Které země provozují EA-18G? Když Čína zaměstná USA a Austrálii někde v Asii, tak kdo ze spojenců bude provozovat v případě potřeby EA-18G nad Evropou?
              My nepotřebujeme napadnou Bělorusko, my potřebujeme chránit východní hranici NATO. S výhledem na desítky let dopředu lze očekávat problémy z Ruska nebo Turecka.

              Jak moc se lze spolehnout na západoevropské spojence jako je Německo asi už všichni tušíme. Takže by bylo rozumné mít ve východním bloku k dispozici pro potřeby východní evropy dvě nebo tři EA-18.

    2. Julip 11.8.2022 v 20:11

      Tak.

  2. Mám jednoduchou otázku:
    Jaká je životnost F-35 v bojovém nasazení; kolik minut ? ?

    1. Mám jednoduchou otázku:
      Proti komu a při jakém složení sil a operačním plánu?

      1. u tanků se to počítalo od dosažení čáry zteče – tedy první linie.
        /bylo to tuším 5 minut.

        1. Rozumíte tomu, že životnost techniky se nedá počítat takto, protože záleží kdo stojí na druhé straně a na taktickém rozmístění, že?

          Čísla typu „doba přežití tanku je 5 minut a stíhačky 20 minut“ pochází z absurdních studenoválečných statistik, kde si to matematici fakticky cucali z prstu coby „kvalifikované odhady“ (resp. „vědecké výpočty“ založené na ovšem zcela z prstu vycucaných číslech).

          1. ono se hlavne pocitalo s masivnim nasazenim atomovych zbrani a zteci v linii, coz je takovej… dost napikacu zpusob a odpovida to zpusobu „nas mnogo“, pripadne „nase hrdinstvi nas ochrani“.

            Ta cisla mela realny zaklady.

            1. @deacon
              měl druhý sled aspoň náboje!? ;-)

              1. Ale jo, vseho bylo dost. Jenom se proste pocitalo s utokem tanku a motorizovane pechoty proti masivnimu nasazeni delostrelectva, zakopanym tankum a pechote a masivnimu uziti atomovych zbrani z obou stran. Proto se pocitalo s prezitim do 20 minut u nasledujicich jednotek. Muzeme diskutovat, ze to bylo mizernou vybavou, ale kdyz tam maji padat atomovky jako na bezicim pase… :D

          2. PVOS to mají na cílech on line a pokud nevysypali kyblík a to by se nemělo stát jde to do pekel v rekordních časech. Nýmandi, co by kdyby. Při vyhlášení války, kdy tam tedy bylo dalších šest stupňů zdrženlivosti se selhání prostě nesmí stát. Ale třeba na ukr to šolichají s ohledy na obyvatele což by se u států nato nestalo a jen vám povím že i Pjakin oznámil že je na gutlinku 15 raket po megatuně. A to fakt na to není obrana. Válka klackem a kamenem s kolonizátory nebude ale vyperou to s jedné vody načisto a klidně můžete říkat to by neudělali. Moc se na ohleduplnost neohlížejte když je to kdo z koho.
            Faktem je třeba tohle jako vztyčený prst.
            https://www.czechfreepress.cz/valky/izraelsky-vojensky-expert-kedmi-ruska-federacia-odzbroji-britaniu-za-15-minut-aj-bez-jadrovych-rakiet.html

            1. No to je hrozně objevné, že po zničení pár elektráren a rozvodem, na což stačí pár raket, bude země bez proudu.

              „Ak Londýn, vykoná ozbrojenú agresiu proti Moskve, bude nútený vzdať sa do 15 minút po vyhlásení vojny.“

              Představa, že když v Británii nastane blackout, tak že Britská armáda bude bezmocná a ukončí operace je jak z ruskéh TV vysílání a svědčí o tom, že autor textu konzumoval nějaké houbičky a zapíjel je ruskou vodkou.

              1. Shi: mě takové „expertní názory“ připomněly hlavně naše myslitele, podle kterých bude muset Putin zabalit Ukrajinu hned po té, co ho potrestáme embargem a on tak nebude mít peníze na další válčení.

                Je skoro zarážející, že v dnešní informační době píšou na obou stranách lidé bláboly jak z Rudého práva. Major Terazky by nestačil mrkat, kam jsme se to (ne)posunuli.

              2. No a co budou jako bránit. Prestiž armády dobyvatelů apokalipsy? Pochybují že by měli zabezpečení komunikací složek minmo standart, to má ruská armáda. Oni s tím že by měli týl napadrť prostě jako agresoři nepočítají.

                1. I když jim Putin jasně oznámil že žádná válka se nebude odehrávat na území ruska. Nevím co na tom sdělení anglosasové pořád nechápou a když tedy u kolonialistů stále žije sdělení železné lejdy hokynářky tejčrovky v prohlášení svým podnikatelům že půjdou po červeném koberci na své zdroje surovina a energií do ruska po červeném koberci. A mohou tam zaměstnat na svých zařízeních 10.mil. domorodců což posléze optimalizovali na 7. Co ostatní? Ono někdy tržníky zajímalo co s lidmi které nemají na exploataci svých zápřahů?

                2. To se jako vážně ptáte co bude britská armáda bránit?

                  A když by to bylo naopak a britové zasypou ruské elektrárny a rozvodny raketami a bude blackout v rusku, tak se zase vzdá ruská armáda, protože nebude mít co bránit?

                  Mimochodem, ukazuje se, že o tom co má a nemá ruská armáda nemá přehled ani ruská armáda, takže pochybuji, že ho máte vy. Na papíře mají všechno, ale v reále se ukazuje, že aktivní pancéřování místo náloží obsahuje kus pryže, protože to někdo rozkradl.

                  1. Jo guma :-) Třeba butyl je desetitisíkrát pevnější než nejlepší ocel. A pneumatiky vyrobené z jakostní substance se počítají na cca. 800 000 km. Ale kšeft, tak do toho nacpou grafit ze sazí.

                    1. Pneumatiky se sice možná počítají na 800 000km, jenomže s vysokou pravděpodobností jsou na mokru na zabití a aby toho nebylo málo, tak bez sazí je poškozuje UV záření tak rychle, že po pár letech se začnou rozpadat.

                      Já teda pneumatiky vhodné pouze na provoz na suchu a sa šera nebo tmy opravdu neocením a radši si opět koupím nějaké s omezenou životností, na kterých se dá reálně jezdit.

                      Ale chápu, někoho plně uspokojí, že ruský trpaslík je největší trpaslík na světě a o předtraženého opravdu malého trpaslíka nestojí.

                    2. Tak ta degradace zářením tam může být či oxidanty ale spíš je to oblíbené jedno ze zastřených kurvítek výrobců na stálý odbyt produkce. Neříkám jak, protože ty hejble tam jsou na motivace jakékoliv a také jsem měl celoročky ze silikonové gumy „maxis a tam tedy z ní se dělají i pečící formy na vánočky atd. ..S běhouny u elekrošmejdů se to má tak když tahají navíc tunu mrtvé zátěže jinak možného počtu pasažérů autobusu na malých kolečkách že dělají obří emise z otěru a prý škodlivější emisí spalin motorů, navíc prý s mnohdy potrhanými dezény pneu bez opatrnosti „roštáků na plynu. Takže životnost i menší než poloviční standaru osobních vozidel a s obložením a také s emisemi z brzd obložení co není zrovna taky eko na 20 000? km výměn. Bastard co se ani na dálnici nehodí a v zimě už tuplem ne – nákupní vozík formou ještěrky, za všechny prachy. :-)

                    3. Teda výfuk má v komínech jinde a s celkovou bilancí větší spotřeby energie, nehledě neužitečného času stráveného na drátě uživatelům hendikepem, kdy už prakticky všude je třeba od elekroautobusů městských doprav již nadšení přešlo s nesmyslnými náklady navíc s praktickou nerentabilitou navzdory tlampačujícím fanatikům výseku znalostí polomozků, formantů bez možnosti mít rozpoznávací a rozlišovací schopnosti, formy jalových kabinetníků.

                    4. Tak měl jsem 130 starého rapida na širších gumách a to byla pánové jízda – sidevajs a kontrolovaný smyk „hauglanda ale po desetitisích za rok byl dezén v čudu. A potom jsem potřeboval vzít do auta kamna petry na zadní sedadla na zahradu a do dvoudveřového nedáte, tak jsem si vzal od mámy 120 a v první zatáčce jsem dostal šmíra a to jsem jel pomalu a věděl že jedu ve sračce. Nic jel jsem ještě pomaleji ale v další zatáčce jsem potkal auto v protisměru a to už jsem bral po dvou kolech se smrtí v očích. Zbytek cesty jsem jel jak podělaný a nadával na dřinu s volantem protože to nedalo rukám klid, furt aby člověk točil jak blázen klikou na soustruhu proti hřebenovému řízení na rapiďáku.
                      Přesednout s auta do šunkovaru je tedy hrozný zážitek neuvěřitelné zkušenosti.

  3. Jo, a při bombardování se málo utíká do krytu, že na tebe spadne Bomba. Kreješ se proto, že flaky pálí, co nahoru půjde zase dolů a také nábojnicní z leteckého kulometu do hlavy fakt dostat nechceš.
    No a pak tak ty střešní tašky, okna a květináče od sousedů…

  4. Ono to be filmu vypadá hezky. Ale kdo nezažil nepochopí. Kulomet pálí, hilzny smrdějí, mohy smrdějí, brzdovratné zařízení kanonu lítá, v periskopu vidíš úplné hovno natož abys něco naháněl na sofistikovaných dotykových obrazovkách. Seš rád až se to peklo zastaví, (to se je správně, děje se to nečekaně a z zpříčin které poznáš až při rozbrce) natož abys dumal jestli ta budova před tebou jsou kasárna nebo nemocnice.

  5. Díky za super článek. Tak nějak mezi řádky cítím vaše favorizování něčeho jiného než F-35. Kritizovat stealth s argumentem na malou velikost republiky mi ale přijde nefér. Jsme členy NATO. V případě konfliktu přece nebude letectvo žádného státu NATO omezeno jeho hranicemi. Tak jako Ukrajina zachránila v prvních hodinách konfliktu svoje letectvo, by se o to určitě pokusilo Polsko nebo ČR. Na jih Německa snad Iskander z Kaliningradu nedoletí. A jestli ano tak do Francie určitě ne.
    Dál mám dotaz k těm výsledkům 16:1 z Red Flagu kdy protivník měl být výhradně F-16 block 30. Máte k tomu zdroj? Ne že bych nevěřil, zajímá mě to.
    Ke státům co si nevybraly F-35. Neplatí pro Finsko (stát s HDP podobným ČR do nich půjde), S velkou pravděpodobností neplatí pro Německo pokud bude chtít zůstat v programu Nuclear sharing. Británie provozuje F-35B, Austrálie objednala 72ks F-35A.

    Ale to jsou jen drobnosti. Váš hlavní argument proti F-35 je zdá se cena, zejména provozní náklady. Jak se díváte na variantu Přikoupit k F-35 ještě v dostatečném množství Boeing T-7 Red Hawk?
    Pilot 5gen stroje je už spíš operátor senzorů a zbraní. To jde cvičit velmi dobře a levně na simulátorech. BVR boj nebo shazování JDAMU 35kfeetů se dá s trochou nadsázky cvičit i na Home office. Samozřejmě zachování citu pro létání a potřebných návyků je velmi důležité a na to by se používaly ty T-7 (volím je místo L-39NG kvůli jejich příbuznosti s F-35) A na F-35 létat jen ty prvky co jinak cvičit nejdou. Napadá mě blízký vzdušný boj, CAS, tankování……….

    1. Ano, jsme členy NATO. A v rámci NATO máme přímo z NATO prvořadé zadání bránit naši zem nejméně 30 dní v případě války sami, a jednak létáme mise na ochranu vzdušného prostoru NATO Air Policing pro tyto spojence:
      – Litvu
      – Estonsko
      – Slovensko
      – Island

      To nejsou jaksi geograficky velké státy, kde se stealth může schovat a proklouznout mezi dosahy radarů protivníků, že? (Samozřejmě vyjma toho Islandu)

  6. Kvalitní článek, všechna čest. Ale úplně zbytečný. Hodláme válčit se Slovenskem, Polskem, Rakouskem, Německem (tady trochu váhám, to je nepřítel č.1, to je pravda), ne. Hodláme válčit v rámci NATO s Ruskem? Západ i Východ disponuje jadernými zbraněmi,k čemu nám budou stíhačky či bitevníky? K hovnu.
    Hodlá RF zaútočit na Evropu? Nehodlá. Nemá na to ekonomický a vojenský potenciál. Má potenciál si hlídat svoje hranice a zasahovat tam, kde má podporu obyvatel, spojenecké země atd. Což je východ Ukrajiny, Sýrie, plus něco navíc. Na víc nemají, tak běžte s předraženýma americkýma krámama do prdele. My tyhle věci nepotřebujeme, páč jsme kolonie a věci rozhodují úplně jiné věci. Nepotřebujem ani Gripeny, byť to jsou luksusní stroje, na ohlídání JE stačí L 159.

    Jestli jste si nevšimli, tak všechny lokální vojenské konflikty byly na územích bez jaderné výzbroje. Tenhle obchod slouží jen k tomu, aby oškubal tupé vazaly. Což jsme pod katolickou vládou právě my.

    1. Co má, prosím vás, tato vláda společného s katolickou Církví a naukou? Dokázali by alespoň vyjmenovat desatero? Pochybuji o tom i u současných vrcholových politiků KDU-ČSL. Ano, jsme ovcemi tupě jdoucími k ostříhání. Ale stejně tak jsme tupě šli i za předchozí vlády – v posledních dvou letech. A tu abyste, předpokládám, za katolickou neoznačil.

      Kdepak, hlavní charakteristikou současné vlády je něco jiného: Zaprodanost mocipánům sídlícím na západ od našich hranic. A když to vezmeme do důsledku, toto jest charakteristikou prakticky všech vlád za posledních třicet dva let. Jen ta míra vlastizrady má narůstající tendenci.

      1. Dodatek:

        Katolickou nauku máte definovanou tady. Mocipáni na západ od našich hranic o ní, Bohu žel, mají pramalé ponětí. A po II. vatikánském koncilu a následné krizi v Církvi o této nauce a její nezpochybnitelnosti má potuchu i málokdo v samotném Vatikánu. Co nám zbývá? Musíme se modlit k Hospodinu za naše obrácení i za obrácení hříšníků!

        1. Postem se taky nic nezkazí. Pouť je ještě lepší. A latinská mše zdaleka nejlepší.

          https://fssp.cz/category/pravidelne-mse-svate/

          https://www.klastervyssibrod.cz/Zivot-v-klastere/Mse-svata

    2. L-159 na ohlídání ničeho nestačí, protože není dost rychlá na to, aby dohnala civilní proudový letoun neletící na vstřícném kurzu.

      Ale v pořádku. Tohle všechno jsem předjímal a mám to z 80% napsané ve třetí části. (On to původně byl jeden článek, ale zvětšoval se a zvětšoval, až jsem to musel začít dělit. Rozepsané vyházené zbytky čekají, až se pořádně vyspím a dobiju baterky, tohle mě úplně vyssálo, ačkoli bylo nesmírně záživné studovat všechny ty informace a nacházet ty leckdy dobře schované zdroje.)

      1. Policie si už taky pořídila Ferrari tak jen zbývá pořídit si F-35 na hlídání civilních letadel.

        1. K Policii se dostal zabaveny vuz, kteryzto oni prestrikali a upravili. A budou tim politicky pusobit na tuningovych srazech, protoze pokud by nejakej fizl nezvladl rizeni, tak to politicky nadrizeni nedaj.

          1. Drahá opice potřebuje drahé banány a čeho tím dosáhnou na tuningových srazích, kde je pravidelně hlavním problémem chlast a ožralci za volantem, to asi netuší ani oni sami. Jo budou preventivně působit. Chachacha.

            1. pravděpodobně to do dvou lete skončí vomotaný někde vo svodidla, protože tomu nebudou včas měnit ty gumy, případně na odpis, protože to celkově nebude dostávat ten nutnej servis, při jejich nájezdu nejpozdějš 2× ročně a pokaždý za velký desítky tisíc

              dát to vymatlaný píče do dražby, tak za to mají dva+ náký nový ty jejich interceptory co stejně pokaždý rozbijou nebo ujedou xmrti

  7. Správná otázka je, jestli vůbec jakýkoliv takový krám potřebujeme (myslím nás co tento cirkus platíme).
    Když stát rozfofruje stamiliardy za zbraně, nebude je moci použít proti nám …
    Pak je i otázka, kdo je nepřítel a co by na něj mohlo fungovat, např. pro daňového otroka je jistě nepřítelem stát a jeho přebujelá byrokracie. Na to měly stačit vidle a pořádná sukovice.
    Nehledě na to, že než se sem jakékoliv nové stíhačky dostanou tak svět bude vypadat jinak.
    V lepším případě budeme mít zničenou ekonomiku a aktivistický státní teror, ruský medvěd bude mít rozbitou tlamu a prdel rozmrdanou čínským drakem. Co v horším si raději nepředstavovat, bo pitomci ve vládě jsou schopni přivolat jakoukoliv pohromu.

    1. LD :
      „Správná otázka je, jestli vůbec jakýkoliv takový krám potřebujeme (myslím nás co tento cirkus platíme).“

      – ta otázka je zbytočná. Však už každý ovčan schválil tie známe 2% . Daňoví otroci tie dve percentá radi zaplatia, však všetci sa boja Putina. Len sa divím, že všetci s radosťou vykurujú Putinovým plynom a platia mu jeho armádu. Fialová vláda už mala ten plyn vypnúť. Takto nezvíťazíme.

  8. Raději nechci vědět, kolik by MO za takovou analýzu zaplatilo, kdyby si ji objednalo a někdo odpovědný měl zájem si ji přečíst.

    1. @peetrich
      touché!
      Představa, že by to zvládl nějaký ouřada MO ze sekce vyzbrojování sepsat je uznávám čirá utopie.
      Vlastně si ani nejsem jist zda je tam někdo, kdo by JM text aspoň pochopil.
      A koneckonců, jak již mnozí uvedli, nebude to v rozhodování hrát (téměr) žádnou roli.

    2. Porizovani F35 neni technologickou zalezitosti. Jde o politickou vec. Vic bych v tom nehledal.

      1. Jsou to substituce soch moai likvidace religiózníky na holomor.

  9. Taky Vám musím poděkovat za článek .Musel jste projít fůru materiálu v technické angličtině. Hezky, přehledně jste to uspořádal I když jsem všem zkratkám a technickým detailům úplně nerozuměl na závěr kapitol jste porovnal jak na tom v té které éro je. Těším se na pokračování. Nevím ,jestli jste to psal přímo a jen pro Dfens, ale bylo by prima ,kdyby si to přečetli i jiní zájemci o toto téma ,kteří na dfens nechodí. Co to nabídnout i na jiné ,,military weby,,??? Když už jste si s tím dal takovou práci. Je mi jasné, že ti naši vládní papaláši budou zobat z USA ruky.
    Když jste vzpomněl tu Korejskou stíhačku ono by to asi nevycházelo časově. Gripeny budou brzy končit a Korejci mají zatím jen létající prototyp(y).Nejdřív to musí dotáhnou do sériové výroby , pak vyzbrojí své letectvo a pak dělali to éro s něčí finanční spoluůčastí (malaysia ,singapur? ) a pak jich hafo objednali Poláci.
    Ty černé pantery a houfnice K9 taky nejsou marné . A kdyby dostavili i ty 2 atomky mohli by jsme dostat pořádnou slevu :-) .

    1. @novakjan
      Polsko si objednalo TA-50, to je jiný stroj než KF-21
      Tak v tendru na jaderné elektrárny Korci jsou, jak to celé dopadne, při současných cenách elektřiny už by vlhké sny o občasných zdrojích mohly konečně putovat do věčných lovišť a mohli bychom se vrátit k hodnocení na základě ceny a stability zdroje.
      Ale zase ty Korky tak neadorujme, jsou dravější než Japonci a menší svině než Číňani, ale furt to je jiná kultura.

      1. Jo ,jo ,máte pravdu spletl jsem si letadlo !!!!! Sypu si popel na hlavu :-)

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017