Ideální auto

Featured Image

Můžou připomínky běžného uživatele pomoci k vytvoření dokonalého automobilu, nebo by tak vznikla nepoužitelná plechovka pro pár vohnoutů?

Opakování je možná matka moudrosti, ovšem blbost můžeme zcela určitě nazvat fotrem opakování, přesněji tatínkem opakování starých omylů. Když se známá automobilka Pashticar potýká s nízkým prodejem svého modelu Pixxla, neboť se zákazníkům nelíbí blikající reflexně růžové osvětlení přístrojové desky a raději si koupí konkurenční vozidlo jménem Schunka od koncernu Schmeyd se standardním bílým podsvícením, můžete si být jisti, že příští generace Schunky bude mít to nejrůžovější stroboskopické osvětlení na světě, aby se fabrika mohla v reklamě pochlubit, že překonala konkurenci v každém detailu. Jaký stroj na čtyřech kolech by asi vznikl, kdyby se při nevyhnutelnosti nových omylů přestaly aspoň opakovat ty staré?

Ideální auto. Ale pro koho vlastně?

Hynek Hvízdal chce jedině závoďák, Olda Odvozílek potřebuje stěhovací vůz a Páťa Povejšil musí mít reprezentativní limuzínu. Je jasné, že se jedním modelem nelze zavděčit všem zákazníkům a také to není účelem článku. Hynek nechť si ponechá trojkový gétéíčko, Olda zase omegu karavan a Páťa svojí sedmičku. Většina národa ovšem potřebuje vozidlo, do kterého se vejde rodinka s odpovídajícími zavazadly, do kterého není nutné moc často tankovat a do kterého se nemusí příliš investovat v autosalónu a v servisech. V našich podmínkách se o plnění této úlohy snaží nejčastěji fábie kombi s motorem ze sekačky na trávu, jenž se do prodlouženého provedení nejlidovějšího z boleslavských samohybů montuje pouze ve vytuněné verzi jménem HTP 12V. Budeme se tedy dále bavit o autě s rozměry a uspořádáním nejlevnější fábie kombi, která se mně osobně sice nelíbí designově ani motoricky, ovšem chápu ji jako velmi častou volbu přemisťovadla pro mladou rodinu. Proto se pokusím definovat ideální auto na základě kombíkové fábie. Vzhledem k určení vozu pojednává článek spíše o základní nebo mírně nadstandardní výbavě a pokouší se vycházet z potřeb typického uživatele. Tolik aby bylo jasno.
 

Základní parametry

Karoserie: Auto by mohlo být o pár centimetrů širší, než fábie, mírně bych prodloužil také rozvor, aby bylo víc místa na zadních sedadlech. Bavíme se skutečně o centimetrech, konečně mnoho konkurentů v rámci třídy nabízí větší vnitřní prostor, na druhou stranu nafouknout fábii do velikosti pasáta při zachování ceny nedokážou ani Chorcheho předvolební stratégové. Velikost kufru v podstatě stačí. Myslím zavazadlový prostor kombíkové fábie, pan premiér si kufr ještě nebalí, takže ty rachejtle a šampus, co vám zbyly od Silvestra zase hezky schovejte. Ke všemu tu máme stížnost: Olda Odvozílek plive do beznadějně plného kufru, kope do našeho ideálního vozu a smiřuje se s faktem, že bude muset strávit dovolenou bez domácího kina a houpacího křesla.

Motor, v nejlevnější verzi samozřejmě: Zážehový čtyřválec 1,3 OHC 8V, 70-80 koní. Myslím, že takový agregát není problém za slušnou cenu vyrobit, v autě této velikosti a určení splní nároky na hospodárnou i pohodlnou jízdu, ve spojení s dobře odstupňovanou převodovkou bude občas možné i předjíždět a povinné ručení zůstane stejné jako u tříhrncové fábie. Hynek Hvízdal nechápavě tluče hlavou do sportovního volantu z OBI.

Design

Jak má auto vypadat, to je věcí vkusu každého soudruha a nehodlám zde takovou otázku dlouze řešit. Co se mne týče, nelíbí se mi ultrakonzervativní krabice bez nápadu (VW, Audi, většina asijské produkce) ani módní variace, co se za rok okoukají (některé modely ze slunné Makarónie nebo ze sladkého ráje skutečných žabužníků). Také mi neimponuje přehnaně sportovní vzhled, dosažený pomocí doplňků (spoilery, křídla, koncovky výfuku, monstrózní kola) zvláště u vozidel, která takovou vizáž nemohou ospravedlnit svým výkonem. Jinak je mi celkem jedno, jak auto vypadá.

Místo střihu kabátu bych se rád věnoval jeho praktickým vlastnostem. V tuzemských podmínkách je můžeme definovat zejména odolností proti následkům parkovacích dovedností řidiče vozidla, proti následkům umu řidičů ostatních vozidel a proti chmatákům nejrůznějších původů, barev i zápachů.

Proto si nechám si líbit:

Pořádné černé plastové lišty okolo celého auta. Na náraznících proti vlastnímu i cizímu vohnoutismu při parkování nebo couvání a na dveřích proti vedlestojícím parkovištním otloukačům. Bohužel neexistuje nic, co by ochránilo nárazník nebo SPZ před “koulaři”. Automatický uřezávač tažných zařízení nenabízí žádná automobilka ani za příplatek.

Kryt prostoru uzávěru hrdla nádrže na klíč nebo otevíraný z vnitřku vozu.

Poklice pod matky. Chmaták nerad dlouze šroubuje, mnohem raději stručně škubne či zapáčí. Poklice jsou bohužel nutné zlo. Litá kola stojí majlant, prd vydrží a ještě se kradou. Nic pro uživatele našeho autíčka. Plecháče bez poklic jsou zase tak hnusné, že to bije do očí i drsňáky ve spodním prádle ze skelné vaty.

Zabudovaná anténa. V okně, ve sloupku, co já vím. Koho má pořád bavit kupovat ty šroubovací pruty.

Strčte si do…

Cokoliv, co je možné bez násilí demontovat zvenku (kromě kol, samozřejmě, s těmi to jinak nejde, bezpečnostní šrouby nebo “uzamykatelné” kryty středů pro litá kola záměrně neberu v potaz). Tuhle jsem na nějakém autě (snad focus II) viděl dva šrouby na krytu třetího brzdového světla a na nějakém renaultu dokonce velmi podezřelé šrouby v nárazníku…

Interiér

Nechám si líbit:

Budíky. Přesněji: rychloměr, otáčkoměr, palivoměr a ukazatel teploty chladící kapaliny by měly být v základní výbavě, vždy přímo před volantem a mělo by se jednat o klasické analogové budíky s ručičkou, žádné digitální displeje a podobné nechutnosti. Samozřejmě kromě počítadla ujetých kilometrů, tam je displej v pořádku, v takovém uspořádání, aby byl vidět stav denního i celkového počítadla, žádné přepínání.

Výškově nastavitelný volant a sedadlo řidiče, nic víc, nic míň, vše manuální. Myslím, že zde dalšího komentáře netřeba.

Vnější zrcátka nastavitelná zevnitř. Některé popelnice to ještě dnes nemají v základní výbavě. Elektrické nastavování klidně za příplatek, v tak malém autě snad ani není potřeba.

Integrované rádio s RDS, kazetovým přehrávačem a 4 reproduktory v základní výbavě. Za mírný příplatek CD s mp3 místo kazeťáku. Kdy jste naposled viděli nový osobák bez rádia, stejně si ho všichni koupí. Integrovaným rádiem nemyslím atypický rozměr, ty se kradou taky, ale skutečné integrovaný přístroj. Babinský si většinou rozmyslí demontáž celé palubní desky, aby mohl ukrást přiblblé rádio.

Digitální hodiny umístěné takovým způsobem, aby na ně viděl i spolujezdec, tedy ne v otáčkoměru. Nejlépe v displeji integrovaného rádia tak, aby údaj o čase byl viditelný vždy. Ptákoviny jako venkovní teplota nebo spotřeba mohou být tamtéž, palubní počítač a venkovní teploměr již ovšem za příplatek.

Dělené zadní sedadlo. Normálně bych takovou samozřejmost ani neuváděl, ale tuhle jsem viděl fábii, která opravdu měla tu lavici v jednom kuse, zíral jsem na to opěradlo jak ufon do vířivé pračky. Jo, ta škodovka byla v metalíze.

Páťa Povejšil se pokouší oběsit na svém zlatém řetízku, ovšem nemá takovou sílu, aby omotal dvacetikilový šperk kolem lustru. Doposud totiž neslyšel slovo “lišta” ve spojení s jiným slovem než “chromová” a nedokáže si představit svůj život bez palubního počítače, který tak hezky svítí. Také mu není jasné, kam by se na zabudované rádio vešel nápis SONY VOLE a poklice je něco, co snad měla máma kdysi v kuchyni. Kdyby existovaly nějaké kryty kol, tak by je k těm elektronům prodávali ne? Páťa sestupuje ze židle a rezignovaně odchází na skvoš.
 

Bezpečnost

Jestli se v souvislosti s vozidlem této kategorie dá vůbec hovořit o bezpečnosti, pokusím se jí definovat základní výbavou:

Karoserie s příznivými výsledky kreštestů. Jasně, z auta bude těžkej a línej krám, ovšem lehčí a méně pevný vůz je dnes prakticky neprodejný. Navíc se to může někdy hodit.

Pytel řidiče a spolujezdce. To není recenze na film paní Chytilové, ale další nutnost, aby autíčko našlo zákazníka. Konec odstavce stejný jako u předcházejícího bodu.

Pět tříbodových bezpečnostních pásů. Komentáře doufám netřeba.

Pět opěrek hlavy, vzadu zasunovacích, aby je nebylo nutné vytahovat při sklopení opěradla.
 

Nezbytné zbytečnosti

Tak je s trochou nadsázky možné označit věci, které nejsou důležité pro výkon, jízdní vlastnosti, bezpečnost ani užitnou hodnotu auta, ale mají řidiči a spolujezdcům zpříjemnit nebo ulehčit používání vozu. Někdy však dělají přesný opak.

V základní výbavě by nemělo chybět:

Posilovač řízení. Spousta dívek a dam vlastní řidičský průkaz, ale naprostá většina jich má menší svaly než Vítek Chaloupka. Dvě nebo tři mají také menší mozek, ovšem pro nás je podstatný ten posilovač, který ženské prostě potřebují a přiznejme si, že i nám chlapům připadá celkem příjemný.

Zvuková signalizace zapnutých světel při otevřených dveřích řidiče: “Jestli chceš ráno nastartovat, tak bys měl odpoledne zhasnout.” Světla zapomenu zhasnout málokdy, za tmy samozřejmě nikdy. I když zapomenu, většinou si toho všimnu, ale u starších aut často až ve chvíli, kdy odcházím od zamčené káry…

Osvětlení kufru: “Někde bych tu měl mít baterku…”

Vnitřní cirkulace vzduchu. Klimatizace klidně za příplatek, ale pořádná. Tím myslím možnost objednání také automatické klimatizace a ne pouze manuální, jak je u některých menších aut nedobrým zvykem.

Strčte si do…

Zvukovou signalizaci nezapnutých bezpečnostních pásů. Kontrolku, která se rozsvítí při startování a pak zhasne, ještě beru, ale proč mám celou dobu poslouchat votravný pípání, když chci jen přeparkovat u obchodního centra. A co teprve soused cestovatel ve frontě na trajekt…

Tři bliknutí směrovkami po jakkoli krátkém podržení páčky. Když chci bliknout jednou, tak tím myslím jednou. Mám v úmyslu jenom změnit jízdní pruh, protože v mým stojí ávie a nějak nepotřebuju, aby si ten chlap v dodávce, co čeká na tramvajových kolejích, vyložil moje blikání, že budu odbočovat a poslal mi to před čumák.
 

Nekalý závěr

Není v možnostech článku obsáhnout všechno, co může někomu chybět nebo přebývat na jeho automobilu. V diskusi kromě chvály mé inteligence a celkového přehledu v oblasti motorismu očekávám další připomínky a postřehy, jenom nepište, že byste chtěli to růžové blikající podsvícení přístrojové desky, pro tento měsíc je již vyprodáno…
 
 

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
254x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:06
D-FENS © 2017