Hypotéka – test banksterů - zpět na článek

Počet komentářů: 394

  1. Dřív jsem se divil, jak je možné že nikdo nezpatlá ani těch blbých 10-20 % ceny nemovitosti na hypotéku. To jsem si neuvědomoval několik drobností:
    * nenažraný stát, aneb 4 % daň z nabytí z kupní ceny
    * realitka, 5 popř. (5 + DPH) % z kupní ceny
    * a hlavně že se sice píše jak kupec má mít alespoň 10 % z kupní ceny nemovitosti, ale že to ve skutečnosti znamená že banka půjčí jen 90 % odhadní ceny.

    No a když se to nasčítá… barák za 5 mega, odhadnutý na 4 mega, při hypotéce „pro úplného zoufalce“ (tedy např. 90 % LTV) banka půjčí 3,6 míče, a je potřeba mít dohromady 1,85 mil a člověk je bez rezervy. Nutno podotknout, že ten stát mě na tom tak nějak s… nejvíc. Ty 4 % při stávajícím trhu jsou prostě svinstvo.

    1. Mě nejvíc absurdní přijde to, že si koupím byt. Vydám peníze a ještě jako bonus z toho mám zaplatit daň. Tu by podle mě, měl platit příjemce peněz.

      1. Nebojte ten platí taky. Daň z příjmu.

        1. Myslím si, že ne. Pokud nemovistost vlastníte déle jak 5 let a teď bvn jeslti je v tom podmínka bydlení daň z toho neplatíte

          1. A nebo pokud jste nemovitost nabyl dedenim, ale tohle nevim, jestli jeste plati. Byvalo to tak. Pak ani neplatila ta 5leta lhuta. Ta byla hlavne quli spekulantum, aby se nevyhybali placeni dane z prijmu.

        2. Ne vždy. po 5 letech splácení může nehnutelnost prodat bez groše odvodu státu.

          1. Mám pocit, že pokud v ní máte trvalé bydliště, tak dokonce už po dvou.

            1. Ano, správně.

      2. Hoho, jeste lepsi zvonek je, kdyz si dva lidi nemovitosti VYMENI. Pak plati dan z prevodu nemovitosti oba, pokud nejsou v nektere osvobozene skupine :-)

        1. To by neměli platit ani jeden, ne? Protože peníze z prodeje nemovitosti použijí na uspokojení bytové potřeby.

          1. Ooo nikoli, to se tyka dane z prijmu pri prodeji nemovitosti. Pokud totiz prodam nemovitost a za ty prachy si koupim faro, tak hezky odvedu statu vypalne :-).

    2. Ty 4 % státu z nabytí nemovitosti chápu (i když se divím, že takováhle daňová loupež prošla – ono asi projde, bez defenestrace, prakticky všechno při úrovni drtivé většiny voličů), ale nechápu, že lidi stále krmí realitky 5 % z ceny nemovitosti?!!

      1. Je to otazka pohodli. Nemusis mit prostrednika. Nikdo ti ho nenuti. Ale mam osobni zkusenost, kdyz jsem prodaval byt v Brne, tak nejvyssi cenu jsem vydojil ze zajemce, ktery byl pres realitku. Realitka zavolala, ze ma zajemce o byt, ja jsem rekl cenu, oni mi za chvili brnkli ze ok. Taxem prihodil kilo, oni za chvili brnkli, ze teda jeste ok, ale vic uz ne. Druhej den se slo k notari. Vsichni ostatni, co se mi ozvali na inzerat, byli o tri kila niz.

      2. Když prodávající interesuje realitku, není moc na výběr. V současném stavu je dobrý barák fuč první den prohlídek, takže na nějaké domluvy na téma „uděláme to bez realitky“ není dost dobře čas. Na druhou stranu, v mém případě ty peníze dané realitce rozhodně nebyly vyhozené z okna, na rozdíl od těch které shrábl stát.

      3. No, tak já jsem se jen zeptal, za co ty peníze chtějí. A když mi to odvykládali, řekl jsem, že to tak maximálně za 15 tisíc, ale protože su grand, tak si na katastr zajdu sám a dám jim deset. A bylo vyřešeno.

    3. A kdo říká, že každý má právo na svůj barák? Nikdo nikoho do hypošky nenutí. Když nemají love, ať si pronajmou nějakou garsomku s hajzlíkem na chodbě. Jestli mám jednu, tři, pět, nebo žádnou, je moje rozhodnutí.

      1. Ked sme uz pritom, aky je rozdiel medzi najomnym a hypotekou za zrovnatelne byvanie?

        1. zakladni rozdil je v tom, ze pri placeni najemneho je to jako to hazet do kanalu, na konci nemas nic, pri placeni hypo umorujes dluh a ve finale pak bydlis za rezii. Jenze dely je to pokriveny doplatky na bydleni a prispevky na bydleni ktere celkem u nas pobira cca 300.00o osob jinak by to bylo ciste pruzracne ..

          1. To s tym umorenim dlhu mi to je jasne. Tu mnoho ludi po vystahovani deti downsizuje a tym maju hotovost ktora im zlepsi dochodok. Cize je to svojho druhu sporenie. No a ti co dosli do dochodkoveho veku dnes a maju dom v Toronte, ziskali specialny bonus v podobe sialeneho narastu cien v GTA. A tak si mozu kupit mensi dom mimo a maju velmi pekne peniaze na minanie. Akurat v Cechach a na Slovensku sa ludia tazko lucia s byvanim, takze tam sa to nedeje. Aspon nie v takej miere ako u nas.

            1. ona zakladni nekonzistence vnikla v nasich zemepisnych sirkach uplnou deregulaci najemneho – ono je to ode zdi ke zdi, ta Polka kvuli ktere to vsechno vzniklo si ve Strasburku stezovala na tehdy opravdu zcela minimalni vyber najemneho z domu ktery tehdy opravdu ani nepokryl nezbytne opravy a ani nezadala uplnou deregulaci jen aby ji vyber najemneho pokryl naklady se spravou spojene a nezbytnou amortizaci .. bohuzel Evropsky soud pro lidska prava a jednotlive zeme si to vylozily tak ze bude uplna deregulace, jake jsou ceny najmu v Praze dnes vidime sami (a k tomu air bnb). Mimochodem urcita forma regulace najmu je napr. v Nemecku, Svycarsku, Belgii, Skandinavii i jinde v civilizovanych zemich. Tady se to vyresilo radikalne, vysledkem jsou statisice lidi v predrazenych ubytovnach a dalsi v najmech na ktere nemaji a stat vyplaci horentni castky za doplatek na bydleni a prispevek na bydleni (celkem v souctu pobira kolem 300.000 lidi).

              1. trevor12: To se pleteš, nekonzistence vznikla celosvětovým tisknutím nekrytých peněz a následným poklesem úroků až do záporných hodnot, takže velká část investorů svůj volný kapitál vrhla do nemovitostí a právě toto způsobilo raketový růst cen.

                Regulace nájemného nemá v demokracii co dělat. Chudí lidé mají bydlet na státních ubytovnách, nikoliv že stát bude doplácet lidem standardní bydlení a defakto tak udržovat ceny vysoké a tím situaci zhoršovat.

            2. My mame to stesti, ze sme rodina s prijmem 120-150 mesicne a muzeme si tedy dovolit plany jako do X let zaplatit hypo, nakup bytu na „pronajimaci hypo“ (jo takove produkty existuji, jine podminky, obecne vyssi sazba oproti beznym) atd atp.
              Do duchodu si chci vytvorit nejaky pasivni pronajmovy prijem, ale buh vi co bude treba za 10 – 20 let.
              Idealni tak 2-3 byty se splacenou hypo od najemniku u nas v prdelakove kousek od Prahy.

              Barak prodame/vymenime za prizemni s vetsim pozemkem na vypousteni vnoucat nekde v klidu od te Prazske zoufalosti (jo vim, vydelavam tady neco a mam bejt vdecnej, ale sorry, Praha se zkurvila za poslednich 10 let ….).

              Moc si teda nedokazu predstavit vymenu za mensi dum … mame 160m2 5kk. Mensi barak mi nedava moc smysl. To si muzu koupit byt a chatu nekde na vikendy. Ono ani tech 160m2 neni zadna velka vyhra ve finale. Ale vse je otazka penez.

          2. Ale abysom som vysvetlil preco som sa pytal. V diskusii vidim rovnaku nenavist k hypoteke ako ku kupe noveho auta. Tak mi len napadla otazka ze ci je to az taaak vyhodne platit niekomu za najom bytu a setrit pritom na kupu vlastneho bytu alebo domu v hotovosti.

            1. Jistěže není. Nájem má svoje výhody, ale i svoje nevýhody. Asi největší problém nastane při odchodu do důchodu a s tím spojený propad příjmů. Platit komerční nájemné z jednoho důchodu prakticky nejde. Tudíž je potřeba mít buď dost našetřeno, nebo bydlet ve svém. Komu nevadí cikáni, tak se může na důchod odstěhovat do Chomutova nebo do Mostu, tam je bydlení levné.
              Platit nájem a přitom škudlit na barák je z ekonomického hlediska silně nevýhodné, pokud člověk nebydlí za pár vočí u rodičů nebo na ubytovně nebo nemá našlápnuto na hvězdnou kariéru a neplánuje v nejbližších pár letech bloncat po světě, aby se vrátil jako CEO velké firmy.

          3. No tak určitě, pán je odborník. Jestli shledáváte základní rozdíl ve výše uvedeném příspěvku, a nepřepsal jste se, pak nelze než ukončit diskusi.

            1. No a aky je teda rozdiel podla vas?

              1. Velký.
                -Už jen takové fixní náklady na nemovitost, které bývají v čase nemalé. Holt jednou za čas je potřeba nová střecha, okna, občas něco vyspravit, loupe se omítka, zahrada, atd. A tohle jaksi nájemce moc neřeší. Samozřejmě vyjma drobných oprav zpravidla peněžně definovaných v nájemní smlouvě.
                -Pokud jsem v nájmu, velmi jednoduše skončím a mohu sbalit ulitu a táhnout jinam. S barákem a hypotékou je tohle trochu trouble.
                -Na hypotéku potřebuju nejen měsíční platbu fix, ale taky pořádnej ranec peněz, tedy náklady ušlé příležitosti. A tak bych mohl pokračovat. Prostě obě varianty mají svá pro a proti. Nájem je služba. Nikoli házení do kanálu.

                1. V nasom okoli najomnik neriesi ani drobne opravy. Ked mu tecie hajzel, zavola supra. BTW, odkedy je udrzba fixny naklad?
                  Pokial mam rodinu, mozem urobit trt makovy a nie zbalit ulitu a tahat inde ked si zmyslim. Preniest hypoteku a kupit si dom na novom mieste je casto ten najmensi problem.
                  A ano, uznavam, treba mat hotovost na downpayment, ale to nie je sucast porovnania hypoteka vs. najom. To je vlastne byvanie vs. najom, bez ohladu na sposob nadobudnutia nehnutelnosti.

                  1. @Wildcat – jak je to v Kanade, tam uz se pronajem institucionalizoval a pronajimaji velke spolecnosti ? Ja kdybych musel do najmu, tak bych rozhodne chtel spravcovskou firmu co ma aspon 1000 bytu, vubec bych nechtel jednat s nekym kdo ma jen jeden byt ktery chce pronajmout, nemam rad vlastnosti typickeho ceskeho pronajimatele (ano drive jsem bydlel v najmu v centru Prahy a stacilo mi to)

                    1. Tipuju že jako jinde v Commonwealth, takže jo. Velký firmy a seš vonuce co se před nima třese a doufá, že někdo neudělal kaňku na Indexu nájemníka, jinak by ti nepronajali ani plac pod mostem. Protože na nájem se stojí fronty a za kumbál ve sklepě vysolíš randál.

                      A ti slavní servisáci to tam flikují ve stylu aby práce náhodou neubyla, takže až po šesti návštěvách (vše na náklady majitele) vadnej spotřebič vyměněj.

                      Myslim že tam bych naopak kurva chtěl spolupracovat přímo s majitelem, protože se člověk vyhne tédle pakárně a po ořezání zmrdího sádla korporátu na tom majitel trhne víc a nájemník furt ušetří.

                    2. ja si naopak myslim ze velka firma s 1000 byty ma urcitou roven a nastavena pravidla (nechce aby se o ni siril negativni goodwill), nema zapotrebi hazet najemnikum klacky pod nohy (uspory z rozsahu), ja uz s ceslym dvounohym najemnikem nechci nikdy mit nic spolecneho, nic jsem nemohl, neustale zvysovani najemneho bez ohledu na temer nulovou inflaci (kalkuloval s tim ze se nebudu chtit prestehovat kvuli nakladum a trate casu), neustale dohadovani jestli danou opravu hradi najemnik nebo pronajimatel (on a priori zamital vsechno i kdyby mu barak mel spadnout na hlavu), chtel hlavne co nejvic rejzovat proto mne nechava chladnym kalkulace v zakone o deregulaci najemneho ze by se pronajimateli mela hodnota byt v zaplacenym najemnym (casova hodnota penez) vratit jiz za 20 let, oz je nesmysl, muj pronajimatel ze ty roky co jsem byl u nej nevrazil do oprav, uprav ci modernizaci ani korunu a nijak se to neprojevilo na stavebne technickem stavu jeho nemovitosti, ten barak vydrzi bez dalsich investic minimalne dalsich 100 let (poctivy cinzovni dum z obdobi prvni republiky)

                    3. Firma s tisíci partajema je furt realitka, protože to není její – tam sou to realitky na pronájem – a je to korporát. Seš v piči dvakrát.

                      Tam to není o dělání naschválů, pokud nenarazíš zrovna na debila (sou tam taky, byť ne tolik, jako tady, to jo), ale vo tom, že je to korporát. Dyž něco chceš, tak je to na měsíce doprošování, kdy na to serou jak na placatej šutr, přehazují si to s majitelem mezi sebou a možná se něco nakonec někdy stane. V zemích Commonwealth je aspoň ve větších městech takovej přetlak poptávky, že si s tebou každej prdel vytře, to si nemysli, za tebou čeká pět dalších.

                    4. to nemusi byt pravda, business s najemnim bydlenim muze byt zajimavy pro ruzne hedge fondyapod. ktery proste nakoupej na trhu 1000 bytu s jasnym business planem.. proto se ptam jak to je v Kanade potazmo USA … my jsme dost pozadu a hlavne by to nesmel provozovat nejakej zkruvysyn typu Bakaly http://www.bytyokd.cz/?q=kauza-byty-okd-nejvetsi-financni-kauza-soucasnosti

                      urcita uroven, kultivovanost a ohleduplnost pokud najemce radne a vcas plati najem, to je to co ceskym pronajimatelum totalne chybi a u maleho ceskeho vydriducha se to jen tak nezmeni, spis verim nejakym vetsim investicnim spolecnostem kdyby do toho businessu sli (stejne jako jiz funguji ohedne pronajmu kancelarskych prostor)

                    5. @trevor12:
                      Kratka odpoved: Ano
                      Dlha odpoved: V Kanade najdete oba konce spektra. Od ludi prenajimajucich izbu v dome cez byty postavene na prenajom v rodinnych domoch, cez domy a byty kupene ako investiciu az po firmy vlastniace bytovky. Tie tiez mozu byt male, vlastniace 2 budovy a 60 bytov alebo velke, s viacerymi velkymi budovami a tisickami bytov. Co tu nenajdete su tzv. byty v osobnom vlastnictve a spolocenstva vlastnikov co sa nevedia dohodnut na nicom. Tuto vlastni budovu (alebo tzv. town house complex) konkretny vlastnik, vacsinou sukroma firma, ktora manazuje samotnu budovu ci komplex a necha si za to zaplatit. V poslednom case slycham ze poriadne.
                      Pokial byvate v Kanade v regularnej bytovke, jednate so zastupcom spravcovskej firmy. Hovori sa mu superintendant a byva v dome. Robi aj drobne opravy, na tie ktore nezvlada si zavola servisnu firmu. Mimochodom, spotrebice v byte su vlastnictvo firmy a ta ich servisuje na vlastne naklady. Ale bacha! Vo vacsine najomnych bytov nesmiete mat pracku, takze musite prat v spolocnej pracovni. Stoji to extra peniaze a pripada mi to dost nechutne, hlavne ked vidite ze co tam prali prev vami.

                      So sialenym prenajimatelo mam svoju skusenost aj ja. Nebol to byt ale domcek v townhouse komplexe. Velmi peknom a velmi pohodlnom (niekomu by mohlo vadit ze bol vzdialeny 3 km vzdusnou ciarou od jadrovej elektrarne, LOL). Vlastne, mozem ho ukazat: https://www.zolo.ca/pickering-real-estate/580-eyer-drive/95 Toto je ponuka na predaj jednej z jednotiek. Co je na tej ponuke zaujimave su spravcovske poplatky. Za tych 13 rokov co sme odtial prec sa zvysili zo 170 na 685 CAD mesacne.

                    6. No vony se ale ne nepodobně zdražily i ty samotný nemovitosti, ne? Počuvajte, jakou tam vůbec máte inflaci? Dyž dou takhle nahoru nemovitosti, neroztáčí to inflační spirálu všude? Lidi musej víc tržit aby měli na bejvák a tak, žejo…

                    7. Oficialna miera inflacie je okolo 2% rocne. Ale ta zalezi na zlozeni spotrebneho kosa, ze? Takze ti cynickejsi z nas podozrievaju Statcan z „tvorivej manipulacie“ so spotrebnym kosom. Keby sme zobrali niektore ceny – napr. nehnutelnosti, uhlovodikove paliva a niektore druhy aut – za ten cas co v Kanade byvam, vysli by nam katastrofalne cisla. Naproti tomu, niektore polozky zlacneli – zemny plyn, bezne osobne auta, niektore druhy potravin.
                      Co sa tyka cien jednotiek v tom komplexe, tie narastli, ale nie stvornasobne. Okrem toho sa nezostvornasobili ani mzdy ani ceny materialu, takze to zvysenie spravcovskeho poplatku je dost divoke. Inak by si na to mali davat pozor, pretoze vyska toho poplatku predstavuje splatky za dalsich asi 120-150k hypoteky. To uz sa ludia radsej budu obzerat po samostatnom dome.

                    8. Jak je to v USA („Jak se žije v Apartmánu v Los Angeles! House Tour 3. Byt v Americe“
                      ): https://www.youtube.com/watch?v=HMxTH0YkFvI

                2. DAC: Hypotéka se nechá tak jak je, do bytu na hypotéku se dají nájemníci a rozdíl hypo+náklady-nájem dělá obvykle méně než 5000 měsíčně, což znamená že za 20 let budete vlastník bytu za méně než 5000 Kč měsíčně a to je slušně zajímavá investice.

                  1. Trochu zjednodušující úvaha. Nájemníci se sami do bytu nedají, obsazenost nebývá 100 % času, vznikají náklady nutné platit v průběhu času, riziko platební morálky nájemníka, čas věnovaný pronájmu… Mám pokračovat?

                    1. DAC: To všechno máte pravdu jsou s tím určité starosti a náklady, ale rozhodně nejsou nepřiměřeně velké, dá se to zvládnout.

                    2. Pokud něco pronajímáte a píšete z vlastní zkušenosti, pak máte můj obdiv. Protože v okolí mám několik příkladů nezvládnutého pronájmu a krachu, dokonce velký barák v luxusní čtvrti. Naopak potom znám důsledného člověka, který se tím doslova baví a svoje domy a byty má naprosto v cajku.

                    3. To byla reakce na jak

                    4. zvládnout se to samozřejmě dá, dělá to kde kdo a není to raketová věda. Jen to holt chce se tomu věnovat, vybírat si nájemníky a tak.

                    5. cyklista: Pronajmout velký barák v luxusní čtvrti nebo dům na samotě u dálnice samozřejmě problém bude, o tom není sporu. U průměrného bytu tento problém ale nebývá, snad jenom to dojíždění asi tak 2x-3x za rok.

                    6. Dobře, tak ještě jinak. Pokud si pořídíte nemovitost na pronájem přes hypotéku, dopouštíte se investiční páky. Ta obnáší investiční rizika, která mnoho investorů nedoceňuje/nepřipouští si. 70 lidí ze sta na tom dobře vydělává. Těch 30 si buďto rve vlasy, nebo by do toho znova nešla.

                    7. DAC: Také máte pravdu, skutečně k takovým případům dochází, třeba ve Španělsku, ale to zatím není případ ČR. Potrvá ještě mnoho let, než bude trh tak nasycen že by riziko začalo hrozit.

                    8. JAK: to jsou dost růžové brýle, takhle to opravdu nefunguje, bohužel.

                    9. Asi jak kde, no trebas ja mam aktualni priklad:
                      Byt v Dobrisi (dojezdove super do Prahy) 3+1. Nakup za cca 1,5M (dneska by to byly tak 2M), cca 0,5M do rekonstrukce. Hypoteka se plati aktualne neco okolo 8k mesicne + cca 4k mesicne nejake ty naklady typu fond oprav a podobne (splaci se uver na zatepleni, proto tak hodne).
                      Celkove naklady tedy cca 12k mesicne.
                      Za ty same penize se to aktualne bude pronajimat (+ energie a voda atd).
                      Tedy byt bude splacet hypoteku.
                      Co se tyce shaneni najemniku: Jakmile clovek da vedet do sveta, ze existuje takovato nabidka, ma do 24 hodin nekolik desitek poptavek a muze si vybirat.

                      Sam jsem z jistych duvodu shanel podobny podnajem v Dobrisi asi pred pul rokem. Bydlim ted za obdobne penize (14 se vsim vsudy ve 3+1). Pani z realitky rikala, ze dala inzerat na net a ja jsem ji odepsal (docela nahoda, ze jsem se zrovna dival) cca po 5 minutach. Byl jsem treti v poradi, kdo napsal.

                    10. No, ale chybí tam nejzásadnější informace, kolik má ten kdo jde do nájmu měsíční příjem čistého – domácí rozpočet, jestli dvacet, třicet, čtyřicet tisíc, protože pro toho, kdo má příjem vyšší je pak pochopitelně částka 12 Kč měsíčně za bydlení pakatel, ale kdo má menší příjem, ten si to dovolit nebude moct. Protože když bude mít chlap dvacet čistýho, k tomu manželku na mateřský a malý dítě, tak to bude muset být kouzelník, aby uživil tři krky z osmi tisíc co mu zbudou po odečtení toho nájmu. A zase, kdo má vyšší příjem nepůjde do takovýho nájmu, protože logicky si sám vezme hypošku na vlastní byt, byl by blázen kdyby platil do cizího. Takže jsme zase na začátku, jde o to, jaký kdo má měsíční příjem v čistým.

                    11. Nebere taková pani na mateřské tu, no, mateřskou?

                    12. No, bere, nevím kolik, ale asi tak pět tisíc? I když připočtu k té almužně platu třeba 25 tisíc měsíčně + pět tisíc, tak to máme třicet tisíc na měsíc pro tři, odečteme nájem a služby – to je 15 tisíc za 3+1, zbývá 15 tisíc, odečteme za dva mobily operátorovi – to máme třeba litr, zbývá nám 14 tisíc, odečteme internet a kabelovku řekněme cca 800 Kč, zbývá nám 13,2 K, budeme počítat že ta rodina nemá auto, nemá žádné pojištění ani na auto ani na sebe, nic nespoří nikam, jezdí všichni na černo v MHD, takže nám zbývá na jednu osobu na měsíc 4.400 Kč. Tak, a teď mi řekněte, jak byste vy vyžil z této částky na měsíc na jednu osobu? A to nemáte auto, jezdíte na černo a nemáte žádné pojištění nikde ani spoření.

                    13. No to je zase HLP, tak fajn ex.lex
                      1. Odečtu ty Vaše dva mobily pro debily za litr, pětikilo za oba i s jedním 1.5 GB internetem max.
                      2. Odečtu tu kabelovku a internet, no budu dobrák internet v paneláku za 3 kila nechám, ale tím pádem nepotřebuji 1.5 GB v mobilu.
                      3. Budu jezdit mastnou tyčí na měsíčník za litr.
                      Za 4 tácy na měsíc na osobu včetně dítěte do 3 let vyžiju s prstem v nose a pár pivy v hospodě na zahrádce 2x za týden.
                      Nebudu se ovšem v té hospodě stravovat a dokonce si budu nosit jídlo do práce v krabičce, pokud mi tam nebudou vařit v závodce do 30 Kč.
                      Zvládnu i nějaký ten výlet když mám ten měsíčník.
                      Ošacení i obuv koupím za litr, max. dva a rok vydrží.
                      Ne vše bude nové, vymetu sekáče a dětské bazárky.
                      Myslím, že by i na stavební spoření zbylo, abych si mohl časem dovolit hypotéku…
                      Jsou na tom lidi hůř a to se někteří ani nehoupou v sociální síti.
                      Čuráci s exekucemi.
                      Zaměstnanci za 15 brutto.
                      Rozvedení blbci co platí srandovních 5 litrů na dva haranty a brečí, že je to moc.
                      Ovdovělí doochodci co se nechtějí stěhovat a za celý život s nezmohli na vlastní bydlení.
                      Lidé nemocní, postižení, pečující o nemocné, postižené či jen staré příbuzné…
                      Atd, atp.

                    14. No, tak to mě zajímá, ty woe, Dachu, kde žijete? Pěťo za dva mobily i s daty? Závodka do třiceti korun? Internet za tři kila v panelu? To je protekce jak prase. Já chci taky :oD

                    15. Tak příklad. Plzeň – Borská pole(průmyslový zóna kde pracuje asi tak 10 000lidí). Jídlo v kantýně běžně 35-38 Kč včetně polívky. Nějaké minutky, saláty navíc cca +10 Kč. Ok, není to do 30 korun, ale skoro. Jasně pokud vám firemní kantýna není dost nóbl, tak holt musíte počítat 100-150 Kč za jídlo jinde (nebo méně za vlastní z domova). Internet za 300 Kč v panelu, tak s tím začlo Pilsfree v Plzni už před 15 lety a komerční ISP se k tomu časem přibližovali až to někteří i podlezli. Když jste opravdu škudlil, tak můžeme mít občas v Plzni internet i za 200 Kč měsíčně. Mobily, já služební, žena služební, mě tedy soukromý stojí asi 200 Kč na deset měsíců. Jasně žena na mateřské asi nebudem mít služební mobil, ale zas nepotřebuje 1,5GB tarif když je stejně hodně času doma. Mimochodem roční MHD stojí v Plzni 4000, takže za litr měsíčně bude v Plzni jezdit rodina 2 dospělý + 4 děti do 15 let.

                    16. Dachu, kde je tenhle „komunismus“, ceny jak v poslanecký sněmovně. Kde se vyskytuje? Která část naší vlasti? Mě to fakt zajímá.

                    17. Dálný východ ex.lexi.
                      Těšínsko.
                      Oběd v Hyundai 25-45 Kč včetně poblifky a nápoje z umělé hmoty.
                      Bus Apple city (Drahošov) -> Hyundai litr měsíčník.
                      A k tomu dotace 50% do hrubé mzdy.
                      Byty zdrahly, ještě předloni se dalo 3+1 v panelakovem ghetu poridit za 300 litrů, včil už půl míče, 10 min od centra do mega po rekonstrukci.
                      Za dětské tenisky 22-27 jsem nedal přes 3 kila a to kupuju nové.
                      Pro sebe s goroltexem do litru.
                      Trika i s fajfkou nebo více pruhy do 3 kil ve slevě.
                      Do práce nedřu Levi’s nebo Wrangler ale Ho Či Min jeans za 4 kila.
                      Trika firemní.
                      Ale já jsem trenýrkový buržua co topí na 24°C a má 2 auta o celkovém stáří 9 let…
                      Kdybych trochu šetřil, mrzlo a sprchoval se v práci, mohl jsem si hezky splácet 3 mega hypo a ne mít všechno vycashované a půl míče rezerv y k dispozici a míč v penzijním, životním a stavebnim spoření.
                      BTW Hyundai dává 2x800Kč na ŽP a PP tak proč ho nemít!?
                      Stavební a akcie jako kombinaci k tomu.
                      Last but not least půl míče brutto ročně +benefity si delnik po 5 letech u pásu zarobí.

                    18. No, takže je to jasný Dachu, já podělanej Západ (Prágl) dotuju tyhle dálný východní ráje, aby tam měly ten „neokomunismus“, achjo. Proto je v Práglu všechno tak drahý a výplata oproti té drahotě jak když plivne.

                    19. No ex.lexi je čas zvážit migraci.
                      Sice je tu hnusný vzduch a práce zase tolik není, ale kdo se trochu snaží tak si něco najde a ceny bytů i domů jsou příznivé.
                      https://www.sreality.cz/detail/prodej/byt/3+1/cesky-tesin-cesky-tesin-caslavska/2485477724#img=5&fullscreen=false
                      ghetto,ale hnědočechů tam moc není, spíše naplaveniny
                      https://www.sreality.cz/hledani/prodej/byty?region=Český%20Těšín&velikost=3%2B1&region-typ=municipality&vzdalenost=0.5
                      centrum do Polska na kuřecí 1/4 za 29 Kč 150m
                      Já jezdím do práce autem bez zácpy 15min a po městě které má 25.000 CZ+35.000 duší v PL chodím pěšky.
                      Jo a ten net je za 315 Kč
                      http://www.silesnet.cz/lan

                    20. Dachu, tak hnusný vzduch je i v Práglu, čekám, kdy se na trhu objeví konečně firma, co bude prodávat čerstvý kyslík v „bombách“ k inhalaci pro domácnosti i firmy. Ta čistička je totiž věčně zaneřáděná, to byste koukal, co dýcháte. Podnikatelskej záměr s kyslíkem je kvalitní. Co se týče tý migrace, já ještě počkám, jak se bude vyvíjet, znáte to, naděje umírá poslední, takže až úplně umře, nebude nikdo, kdo by jí dal umělý dýchání a třískl ji do „hrudi“, budu to řešit.

                    21. Ex.lexi, já pobýval v Prahe od 1990 do 99 a pak ještě 2002-2004.
                      Ten nový 1+kk na Černém Mostě stál v roce 2002 1.3 míče i se stáním. Parkovacím. Na metro 10 min pešo.
                      Fofr koupil celé patro v paneláku u Rajské Zahrady za 2 mega v 1996.
                      6 bytů v 13 patrovém skydraperu.
                      Na metro 100m.
                      Pronajímají to dodnes, tržní cena 6 bytů 2+1 cca 18 míčů, možná víc. Nájem za 12 litrů + služby je IMHO zadarmo…
                      Krát 120 by to mělo hodit cenu bytu dle zvyklostí v civilizovaném světě.
                      To ta borka co pronajímá 1+1 vedle mě za 5 litrů + služby má z toho větší vývar v poměru k půl mega ceny bytu.
                      Tož tak.
                      Právě jsem dojedl 300g entrecote z koncentračního hitlermarketu Kaufland ve slevě za 209 Kč/Kg a dopíjíme červené z Cahors (východně od Bordeaux) z Lid(l)u za 99 Kč.
                      Inu nenápadný půvab panelákové buržoazie.
                      Dáme sklenku Remy Martin na balkóně se západem slunce, kouknem na Flight radar kdo kam letí a půjdem spát.
                      Ráno musím doladit pár kár pro novináře… ;-)

                    22. Dachu, ty ses uměl narodit :oD, mně je můj intelekt i talent na hovno, nějak mně to nevydělává ty prachy. Dej si za mě taky sklenku.
                      Doladit pár kár pro novináře? Hele, tož už vím, kde vezmeme ty dělňasy, budou ladit káry za tebe, starej Klaus to totálně rozčísl, ten chlap mě baví čím dál víc, čím je starší, tím má lepší výroky https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/At-jde-1000-zamestnancu-CT-delat-do-fabriky-Po-show-Vaclava-Klause-st-na-Prime-zavladla-radost-vztek-i-zdeseni-539517

                    23. Salut ex.lexi

                    24. No, takže se mladí do ničeho nehrnou, protože když jim nespadne bydlení do klína, nebo něco nezdědí, nebo nemají bohatý rodiče, kteří je finančně dotují, tak žijí z té výplaty radši sami, protože živit z ní další lidi prostě neutáhnou. To je pak ekonomická sebevražda.

                    25. Je to hodne induvidualni. Mam tady souseda, ted se zenil. On je elektrikar, dela Po-Ct v Praze. Dobrej flek + ma nejaky prachy bokem z nejaky cernoty. Patek,sobota,nedele valeni doma. No… doma… On si vzal za zenu holku de facto souseda. Soused mel dvoudomek, jednu cast kompletne zrekonstruoval nekdy pred patnacti lety, druha pule zustala origo 60 let nova. Takze mladejm jednak udelal podkrovi toho novyho domku, at maji kde sukat, kdyz spolu chodi a pak jim dal darem tu druhou cast domku, at si ji dodelaji. Mladej mel asi pul mile na ucte, bo jeho rodice ho taky nenechali svorc. Vsechno se zda byt super.

                      Realita ale je, ze mladej uz ctyri roky se sere s tou pulkou, protoze nikam nespecha, kdyz sukat ma kde, ze. Cili kdyz prijede domu, tak neco malo posolicha, aby se nereklo a jinak se venuje spis sve zene (v noci), kamaradum (pres den) a myslivosti (vecer). Nic ho netlaci, penize nejaky jsou, bydlet je kde, tak proc si trhat zily, ze.

                      Cilii kdyz nekdo dostane pomerne solidni zacatek, tak stejne to nema zaruceny vliv na jeho dalsi socialni situaci, protoze proste v soucasne dobe je lepsi si uzivat, nez si delat vrasky.

                3. DAC: nemám nic proti Vašemu svatému zápalu pro pronájem a naopak Vám fandím (komu bych pak pronajímal já, že).

                  Nicméně už před lety jsem tady řešil kalkulaci „hypo vs. pronájem“ na svém příkladu s jedním diskutujícím. Abych to zas nepočítal, výsledek je jasný:
                  – Můj nájemník je po 20 letech cca -2.6M
                  – Já jsem po 20 letech plus byt plus nějakých pár set tisíc

                  Možná je to málo, ale za mě dobrý. Ušlá příležitost nebo flexibilita jsou skvělé argumenty, platící jen a právě tehdy, když je člověk skutečně využívá. Alternativní příležitostí je potřeba vydělat víc (jinak se snadno v ušlou příležitost změní právě hypotéka), flexibilitu je třeba demonstrovat stěhováním.

                  Mimochodem, tu kalkulaci výše už dávno postavil na hlavu aktuální vývoj trhu s nemovitostmi. Kdybych dnes pronajímal komerčně, měsíčně to bude cca 15k plus inkaso (tehdy 10k plus inkaso). Tomu bytu, ve kterém už nebydlím teď říkám „důchod“. Pokud nebude válka nebo mi to neseberou komanči, budu mít aspoň něco. Můj (hypotetický) nájemník bude mít prd.

                  Jistě je spousta lidí, kteří hypotéku přepískli, vzali ji ve špatnou dobu za špatné životní konstelace a následně se jim vymstila. Takže každého věc, co dělá. Ale Vašim „argumentům“ proti vlastnění se budu jen tak lehce usmívat. Stejně jako se (zatím mohu) smát jasánkům, co místo koupě auta letí do operativního leasingu, protože „budou mít za pár kaček pořád nové auto“. Jo jo, budou. Dokud budou platit. Pak budou mít howno. Není náhoda, že se věrchuška snaží toto novodobé otroctví zavést povinně všem (moc heký článek tu měl nedávno Jan Mrcasík).

                  1. Máte recht. Kdo si dneska ve středním věku ušetří na vlastní bydlení nebo dokonce na další byt na pronájem, bude na starší kolen úplně jinde, než důchodce v nájmu, který po zaplacení nájemného a inkasa dneska disponuje občas taky několika tisíci na celé živobytí.

                    Příklad od nás – město vedle Prahy, byty staré 8 let: před čtyřma lety ženská koupila byt po prvním majiteli (rozvod) 3+kk s předzahrádkou asi za 3.3 mega. Už rok ho pronajímá za 16 + poplatky, celkem za 21 litrů, které jí platí její nájemníci, nejdřív to byla mladá dvojice, která jinak vlastní jednu ojetou Alfu a jinak úplný prd a práci nemají nic moc. Takhle to budou kroutit po nájmech furt a nikdy nebudou mít nic.

                  2. O jakém zápalu to píšete? Psal jsem pouze, že a priori odsuzovat nájemní bydlení je poněkud zjednodušující a obě varianty mají pro i proti.
                    Usmívat argumentům se můžete pouze do té doby, než byste byl jedním z těch, kterým se „vyplatí“ bydlet v pronájmu. A takový jsou. Je jich určitě méně než polovina popuzlace, možná méně než čtvrtina, ale jsou. Keep smile!

                    1. Jde o to, kolik si ten pronajímatel řekne za ten nájem. Příklad, vy budete mít příjem 20 tis Kč čistého. Budete na to sám, žádný jiný příjem nemáte. Budete bydlet v bytě, kde budete platit 8 tis Kč čistý nájem, služby budou stát dalších 3 tis, k tomu připočtěme poplatky za tv, rozhlas a internet a jste na nějakých třeba 14 tisících. Z výplaty vám zbývá 6 tisíc čistá ruka. Pokud máte ještě mobil, tak další peníze za operátora, to je třeba plácnu 300 Kč měsíčně. Zbude vám 5.700 Kč, takže mně řekněte, jak z toho na měsíc vyžijete, a to nemluvím o tom, že byste měl ještě auto a k tomu třeba manželku na mateřský a dítě. Nápady?

                    2. Je to málo uvěřitelný konkrétní příklad, ale nebudu se hádat jak moc je častý. V tomto případě si nájemce žije nad poměry a měl by vzhledem ke svému příjmu hledat více odpovídající pronájem. Pokud žije sám, stačí mu 1+kk nebo 2+kk, kde ty ceny mimo krajská (větší) města nejsou tak vysoké jak uvádíte. 20k měsíčně je hodně podprůměrný příjem ve vztahu k výši nájmu co uvádíte.

                    3. Tak realita či praxe bývá pro lidi méně uvěřitelná než teorie.

                    4. Realita bejvá eště horší, ale pokud nespoří apod., tak 6k měsíčně nazbyt je docela slušný.

                    5. Dokončím myšlenku..Takže je pak dobrej nápad si vzít hypotéku, protože ta hypotéka vás vyjde buď na stejná peníze nebo ještě na méně a platíte to do svého, nikoliv do cizího. Proto lidé, kteří nemají hotovost dát za byt rovnou keš, ve většině žijí na půjčkách. Proto máte tolik mladých lidí, kteří raději studují, protože se domnívají, že ten diplom jim zajistí lepší finanční podmínky, proto se nežení a nevdávají, snaží se nejprve něco mít – nějaké hnízdo, tudíž se i rodí málo dětí. A než tu vejšku dostudují, trh se opět mění, bydlení a potraviny jdou cenově nahoru, protože vládne ekonomická moc a jejich platy už zase nepokryjí to, co by pokryly než oni začali studovat tu vejšku. Takže ten student má sice nejnovější mobil, ale musí se složit s dalšími studenty a všichni bydlí v jednom bytě, složí se na nájem a služby, aby to utáhli. Nemají žádnou motivaci se ženit nebo vdávat a už vůbec nemají motivaci mít potomky, protože to jsou další starosti a s příchodem dítěte vám klesá životní úroveň, protože dítě nemáte kam odložit a jít do práce.
                      Proto určité procento vysokoškoláků vůbec nedělá tu profesi, kterou vystudovali. Oni se přizpůsobují tomu trhu, kde budou mít vyšší plat, nikoliv trh jim.

                    6. Stačí zajet trochu západně, kde je vyšší kupní síla, přesto tam je nájemní bydlení poměrně dost rozšířené. A tolik blbců tam zase nežije…

                    7. Ano, však lidé migrují za prací i bydlením, proto se vylidňuje venkov, města budou přelidněná a budou vznikat tzv. mrtvé oblasti..o tom už jsme tu vedli někde s někým konverzaci.

                    8. DAC: Ano, blbci tam neziji. Ten duvod je prosty, ceny nemovitosti jsou tam za jeste vetsi rakety nez u nas, a to i vzhledem k jejich kupni sile.

                    9. Vysvětlete mi milý sociální inženýre jeden jediný relevantní důvod, proč by se měl trh přizpůsobovat vysokoškolákům a ne naopak? Teď opovrhujete tou svojí dělnickou třídou ne?

                    10. Když budete mít všechny lidi vysokoškolsky vzdělané, je logické, že pro všechny tu odpovídající práci v té určité profesi mít nebudete. Proto není rozumné, aby většina populace měla diplom VŠ, nemá to logiku a není to udržitelný, protože pak máte ze sta jen tři Štrosmajery a zbytek jsou stejně Cvachové. Tak ještě k tomu trhu práce, jak píšu, že se přizpůsobují tomu trhu, vysvětlím jak funguje ekonomická moc i ohledně těch škol, příklad: člověk VŠ chce hypotéku, ovšem zjistí, že jeho profese ho neuživí, tudíž jde makat na (pro něho) „podřadnější“ práci, kde má vyšší plat, protože chce tu hypotéku nebo jiný půjčky a ví, že když nebude mít odpovídající plat, tak to neutáhne. Tudíž i ten trh práce je pokřivený, protože vysokoškolák nechce dělat „podřadnou“ práci, on studoval, aby dělal to co studoval, takže, on nejen že nedělá to co vystudoval, ale ještě dělá třeba „podřadnou“ práci, na kterou by mu bohatě stačila jen střední škola. Takže se přišlo na to, že se tzv. povýší bývalá pracovní místa ze středoškolských na vysokoškolská, aby se ten pracovní trh nějak postaral o ty VŠ. A protože většina mladých lidí si myslí, že když vystudují i vejšku, budou mít ten nástupák padesát litrů a nebudou dřít za pár šupů, tak pak vzniká problém, že na ty učňáky nikdo nechce, protože dělnická třída je přece dnes ten eklhaft, ty socky, ten plebs, tak se na ty „podřadnější“ práce berou třeba cizinci apod., protože ta vaše populace už je samej diplom a diplomák vám nepůjde házet maltu nebo pokládat střechu nebo dělat operátora či řidiče autobusu. Tudíž chce být skoro každej vysokoškolák, nechce být ta socka, ta dělnická třída, do které se všichni strefují, takže to zase křiví i ty školy, proto mají pak diplom skoro všichni a trh práce je přesycený vysokoškoláky, kteří čekají na lukrativní místa. Jenomže lukrativních míst je jak šafránu a lidí s diplomem pak hafo. Jste v přímém zajetí té ekonomické moci, ona chrlí stále nová lákadla, a vy chcete mít veliké příjmy, abyste mohl žít jako ti „ostatní“ – barák, bazén, nebo byt, auto, a technický vymoženosti všeho druhu. A tak se zadlužíte, jenomže potřebujete zase ten odpovídající příjem. A trh práce se začíná přizpůsobovat tak, když má hafo VŠ a neví co s nimi, kam je umístit, (protože všichni nemůžou sedět v Bruselu nebo být umělcem), tak pracovní místa, na která dříve stačila střední škola už ta SŠ nestačí, a musíte mít nějaký diplom. Takže vy si vystudujete VŠ a stejně děláte to, co kdysi dělal středoškolák. Takže je tu neúměrný tlak na to, aby skoro všichni měli VŠ, jako proč, to nemá logiku. A pak je další extrém, když zjistíte, že sice máte VŠ, ale je vám skoro čtyřicet, nemáte stejně skoro nic, ani děti, jen třeba dluhy a žijete s rodiči.

                    11. V podstatě vám i narůstá ten byrokratický aparát, protože vy někam ty VŠ potřebujete umístit, tudíž vymýšlíte i více hluchých administrativních míst, takže nakonec máte deset úředníků na jednoho dělníka. Pak je pokřivenej i ten platovej trh. No doprdele, to nemá logiku, přece, nemůžete mít deset úředníků na jednoho dělníka, jeden dělňas vám nemůže uživit deset úředníků, musí to být obráceně, deset dělníků živí jednoho úředníka.

                    12. ex.lex: To je důsledkem toho že ještě málo znáte. Tlak na VŠ tituly je tady z těchto důvodů
                      – Student nefiguruje ve statistikách nezaměstnaných a také se zaměstná nemalý počet učitelů.
                      – Cargo Cult pocházející z EU, že když má osoba VŠ titul tak je víc uplatnitelná na trhu práce, proto máme z EU befel na zastoupení maturantů a lidí z VŠ titulem v absolventech.
                      – Strukturální změny po revoluci, kdy řemeslník bez maturity na tom byl bídně a tak rodiče dávali děti „na maturitu, VOŠ, Bc“ s falešným výhledem na lepší zítřky.

                      Důsledkem toho se stalo, že pozice kde dříve stačila SŠ tak je dneska povinný Bc., například učitelka v mateřské škole, zdravotní sestra, atd. atd. rozdíl je jenom v tom, že sedí ve škole o tři roky déle.

                    13. jak: Moment, to, že vy použijete nějaké frazémy a já slova neznamená, že moje vysvětlení není pravdivé nebo že moje znalosti jsou nedostačující. Vy jste mé tvrzení doposud nevyvrátil, jen jste ve své odpovědi (informaci) použil frazémy, čím jste si zajistil určitou „výhodu“, neboť frazémy se používají záměrně k vyvolání dojmu, že ten druhý je pitomec. Když vy si v jedenáct hodin večer zlomíte nohu, tuto informaci předáte dále svému kolegovi z nemocnice s tím, že asi před dvěma hodinami jste si zlomil nohu a jste ve špitále, kolega to předá dále s tím, že jste si zlomil včera nohu, a v práci se všichni budou ráno bavit o tom, že jste si před několika hodinami zlomil nohu. Která informace je axiom? Přemýšlejte o tom.

                    14. A teď k vašim frazemům. Kvantita učitelů nezajistí kvalitu výuky. Západní šlechta (dnes elita) si vypěstovala populaci, která nechtěla se dřít, tudíž přesně po vzoru římské říše si západ dovážel z málo vyspělých zemí lidi, kteří jim budou dělat ty „eklhaft“ práce. Tím bylo jasné, že řemeslo jako takové bude postupně slábnout, neboť západní populace měla výhodu v tom, že na školu se mohl přihlásit každý, protože škol má západ jak nasráno. Tudíž po titulech prahl každý, neboť málokdo chtěl být popelářem, nebo zedníkem, přidavačem na stavbě, policistou, hasičem, řidičem, fickou v kuchyni či spoceným dělňasem výkopových prací, nebo „zarovnávačem“ asfaltu v helmě a mundúru ve třiceti stupních celsia. Východní blok měl jen státní školy a nebylo jich moc, navíc si reguloval, kdo, proč, za jakým účelem bude studovat jakou školu, východ měl více odborných škol, které se soustředily na řemesla všeho druhu. Proto bylo ve východním bloku více dělníků než vysokoškolsky vzdělaných lidí. Ty východní státy si stačily v podstatě samy, protože produkovaly i tu dělnickou třídu, navíc ve většině, západní státy produkovaly jen diplomáky a třídu, která byla na nějakých sociálních dávkách, proto si musely dovážet dělníky z ostatních zemí. Proto jejich populace byla natolik promíchaná, že jim později vznikly problémy, neboť ti přistěhovalci brzy přišli na to, že je lepší žít na dávkách, než makat někde ve vedru na stavbě. Takže se stalo, že ti původní dovezení dělníci už nestačili pokrýt tu řemeslnou poptávku, navíc někteří zjistili, že je lepší studovat a jiní zjistili, že je lepší žít na dávkách a jelikož si západní svět chtěl udržet svůj standard, tak někdo vymyslel, že bude dobrý, když si sem pozvou ještě další dělňasy z dalších málo rozvinutých zemí. Jenomže tihle už nepracují, tvoří ghetta, berou dávky a serou na práci. Tudíž západ pokřivil úplně ten systém i pracovní trh, který v podstatě dlouho mohl být funkční. Tudíž nyní už z těch všech přistěhovalců pracuje jen třetina (většina pracovitých je z postkomunistických zemí, protože byli zvyklí makat ten systém neměl zavedený žádný dávky) a ten zbytek nebyl zvyklý makat a navíc na západě dostane ještě ty dávky.

                    15. ex.debilex: No vidíš, když se nebavíš o hovnech o kterých nic nevíš tak z tebe padají i docela rozumná slova. Jenže jaksi ti chybí závěr. Ukazuješ na trh, na školy, ale řešení nenabízíš.
                      Každý chce žít svůj americký sen, jak říkáš barák, auto, bazén. Problém je v tom, že uklízečka aby tohle mohla mít musí mít 35.000,-kč měsíčně ale kolik pak má mít nějaký technik stačí SS? 45.000,- ? Když se na to podíváš, rozdíl 10.000,-kč je kravina, to ti půjde radši s čistou hlavou ten středoškolák uklízet.
                      Takže abys sis ho udržel tak mu budeš platit takových 55-60 tisíc měsíčně, fjan to už je dobrý plat k udržení nějakého standartu aniž by se rodiny rozpočet poskládal. A v tomto duchu kolik by měli mít vysokoškoláci? 90.000,-Kč ? Jenže když mají všichni VŠ tak všichni 90.000 ? to se pak na to uklízečka může vysrat za 35 a bude chtít alespon 60.000,-Kč. Teda doufám že jsem to vysvětlil dost polopatě aby jste to pochopil.
                      Další věcí jsou doktoři, ti si tady vystudují za peníze nás všech a pak odejdou do zahraničí? WTF? My to zaplatíme a pak nám tu chybí? To je jaski taky špatně. Když už tak 5let musí odpracovat tady v čr ne? Už jen kvůli tomu aby tady třeba stihl zapustit kořeny a už ho to tolik do zahraničí nelákalo.
                      Nevím, ale podle mě se řítíme do pořádnýho průseru a Kalousek ani Fiala není řešení.

                    16. Vy jste ty moje příspěvky vůbec nepochopil. Základní princip je v tom, že nemůžete mít plnej svět jen vysokoškoláků, protože pak nebude nikdo, kdo bude dělat ty „eklhaft“ práce. Kdo vám bude uklízet ten kancl, kandidát věd? Kdo bude mrskat v mekáči hamburgery, doktor práv nebo chirurg? Kdo bude řídit tramvaj nebo bus, inženýr nebo magistr nebo bakalář? Takže pokud vy si chcete udržet ten standard, že jako vysokoškolák pak nebudete dělat průvodčího, nebo operátora, nebo ochranku apod. musíte tý dělnický třídě něco nabídnout, aby se všichni mladí netlačili na VŠ, když už jste zavedli systém, že tam můžou všichni bez ohledu na intelekt a talent. To je ta hlavní myšlenka. Jinak jsou vám školy a diplomy stejně na hovno, protože stejně budete dělat ty „eklhaft“ práce bez ohledu na titul, protože ta dělnická třída vám prostě ubývá a za chvíli vám skutečně vymře, proto musíte už nyní brát na dělnický profese migranty a ti tu taky nebudou věčně.

                    17. DAC: stavíte se jen a pouze na stranu „co všechno je na hypo špatně“. Já nájemní bydlení neodsuzuji ani trochu, naopak, vidím v něm potenciálně zdroj příjmů.

                      Nicméně to Vaše „vyplatí“ mi zní spíš jako „na hypo nedosáhnou“.

                      A ještě k tomu, co jste psal dál v diskusi ohledně západu – ani tam na vlastní nedosáhnou zdaleka všichni.

                      Nikde netvrdím, že bydlení v nájmu nemůže být atraktivní, ale dovedu si to představit reálně jen u člověka, který ví, že je na daném místě dočasně na řádově jednotky roků (při práci v zahraničí, i když byla v řádu let, jsem tam barák pochopitelně nekupoval). Nebo chce časem koupit větší byt a dnes je OK si pronajímat menší a nechce ho kupovat. Jenže ani toto se v mém případě nepotvrdilo jako dobrá strategie, naopak se mi potvrdilo, že je lepší koupit i na pár let to menší, když nečekám, že bych to měl mít napořád (já nakonec byt neprodal, ale znám dost takových, kteří ano a jak se jim to hodilo – naposled loni kamarád, koupil byt za 3M a prodal za 4M, kdyby bydlel v nájmu, vyhodil by za těch cca 5 let co v něm bydlel něco kolem 800k, takhle byl naopak okolo 700k v plusu (mega vydělal na prodeji, ale cca 300k sežraly úroky na hypo) a to se při koupi domu docela hodí.

                      Ale jak říkám, ať si každý dělá, co uzná za vhodné.

  2. To je zcela v souladu se záplavou migráčků, nedostupné hypotéky a absurdně předražené nemovitosti. Když původní národ (český) bude složen převážně z žebráků v podnájmech. Kdyby 90% čechů bydlelo ve svém, tak byste těžko vyráběli ve městech no-go šaria zóny. Čech je konzervativec řídící se heslem můj dům můj hrad a tak ho těžko z jeho vlastní nemovitosti dostanete.

    Zatímco teď když většinu novostaveb vlastní cizinci kteří skupují baráky po celých blocích a češi jsou tam jako poloviční cikáni co kočují z jednoho nájmu do druhého, tak islamizace bude mnohem snazší.

    Úplně stejně to začínalo na západě. Jak to, že si kdejaký negramotný pouštní negr mohl dovolit bydlet v drahém centru města a pracující bílé obyvatelstvo se stěhovalo na levnější předměstí (white flight) ? A pak tam vznikly ty no-go zóny.
    Jednak to bylo dáno tím, že státní sociální byty se přidělovaly na základě barvy pleti a výše sociální podpory na co nejvíc dětí. Bílá pracující huba s 2 dětmi neměla nejmenší šanci.
    A pak šílené poměry na realitním a hyúpotéčním trhu. Před 15 lety to proběhlo v anglii, kde byty masivně skupovali arabáči ze SA a SAE a spekulanti z celého světa. O 10 let později to proběhlo ve velkých německých městech. A teď i u nás.

    1. Doporučoval bych „studený ručník na hlavu“ – ukažte mi jiný národ, který by tak preferoval vlastnické bydlení před nájemním, jako Češi!

      1. To jen diky tomu jak tu byla rozehrana situace historicky, dneska si jeste mladi stezuji ze neni snadne na hypoteku dosahnout…

        Zapadniho standartu dosahneme az bude normalni ze mladi/stari budou v najmu a o hypotekach si nechaji jenom zdat (v ekonomicky zajimavych oblastech).

        1. ale obecne bych lidem radil aby si krome setreni na duchod a splaceni hypoteky zacali taky pomalu setrit na doktory a lekarskou peci – deti se rodi malo, duchodcu bude hodne a jak od 1990 az doted tezime z toho ze tu bylo mraky lekaru kteri pracovali za mrzky peniz tak to se velmi vyrazne zmeni do 10 – 20 let…

          1. Já si myslím, že pokud se budeme držet správné strategie a správných politiků, kteří nemají v mozku z magi kostku, tak budeme v pohodě a naše země se neocitne na pozdějším seznamu banánových „republik“.

      2. Jestli vám připadá normální, že národ, který měl za minulé totality baráky, chaty, atd. se v současné totalitě proměnil v nemajetný národ žebráků bydlících v nájmech u cizinců kteří skoupili všechny lukrativní nemovitosti ve městech, tak byste zasloužil tím mokrým ručníkem přes hubu, a to opakovaně.

        Stačí se podívat co se staví dnes, ekonomické chaloupky 4+1 s náklady ohlodanými na kost, na 25letou hypotéku až na krev. Naopak baráky ze 70.-80. jsou opravdu velkorysé prostorné stavby, plně podsklepené. Kde udělali v 89. soudruzi z O.F. chybu?
        Podělaná garáž z vepřovic mimo centrum Brna 350 000,- a víc a to teprve začíná růst. „Volný trh“ nemovitostí zcela zešílel.

        1. No, zase tak cernobily to teda ale fakt neni. Moji rodice meli pujcek nad hlavu, od novomanzelske pres bezurocnou podnikovou az po kdejaky na nabytek, i S120L byla na pujcku. Jasne, vsechno postupne doplatili, ale zilo se jeden cas taky pekne z ruky do huby a diky zahrade jsme zrali hlavne to, co jsme si sami vypestovali a vychovali, protoze plat mych rodicu (a to tatik delal 16ky co pamatuju) byl celkem 2200 Kcs jeste v polovine 80. let.

          Ze jsou nemovitosti brutalne prestreleny, za to nemuze ani stat, ani kapitalismus, ale jen a pouze lidska blbost.

          1. Ohóó. Stát nemůže? Taky na tom má svou vinu. Úřední byrokratický kolečko, územní plánování atd. Developeři by vám mohli vyprávět.

            1. Ono stavajici zneni Stavebniho zakona je napicu, to uznavam. Ale zase ten predchozi stav, kdy si nekdo vystrelil penzos v prvni zone NP taky nebyl uplne koser. Pripadne vyrizeni stavebniho povoleni na vystavbu „zahradni chatky na naradi“, rozjela se ale stavba na hotel, behem stavby uz se podaval navrh na zmenu stavebniho povoleni na rodinny dum a ve finale se zaplatil flastr 30kKc za nedodrzeni stavebniho povoleni.

              To je tezky, kdyz lidi chteji vsechno vomrdat. Pak se utahnou srouby vsem.

        2. kaBrnak 4.6.2018 v 19:12: „baráky ze 70.-80. jsou opravdu velkorysé prostorné stavby“

          To jsem viděl. Víckrát. Barák ze siporexu (na vápennou maltu, taková tradiční dovednost předávaná z otce na syna), když došel siporex, volně se pokračovalo cihlami z bouračky a nakonec podomácku dělanými tvárnicemi. Překlady z kolejnice, z íčka nalezeného za kravínem, jak se to tak sešlo. Pak hurdisky bez patek, když nebyly hurdisky, daly se prkna. Však ono to nějak vydrží. Beton třídy asi tak C1 (nedávej tam kurva tolik cementu, myslíš že kradu?), v podlahách vyšlapané cestičky ještě během stavby. Hliníkové rozvody. Děkuju, nevzpomínám s láskou.

          1. Muj rodny domek zvedal o patro muj tatik s jeho brachou v roce ’69. Schody mely sklon 45 °, protoze jediny schodnice ve stavebninach byly jak na potvoru koncovy. Ve stropech tramky 10×10, protoze v sirokem okoli nebyla pila a sehnalo se jen toto, takze kdyz se nahore chodilo, dole se houpal lustr. Pozednice kotveny pres pera do stropu, aby neujely, ponevadz o zavitovych tycich do vence si mohli nechat zdat. Co na tom, ze pak po par letech ty pera odrezali, protoze se pres ne klopytalo na pudu, ze. Okolo prostupu anteny strechou imrvere zachcavalo, protoze klempirsky vyrobek „antenni prostup 2falcovou taskou“ byl z nejakeho duvodu na tvarovany pro bobrovku. Krytina podfukovala, jelikoz late neumoznily podmitnuti a sklon strechy byl malej, jelikoz vedle stal nizkej domek a mistni architekt nedovolil vyssi hreben, ze by to pry blbe vypadalo. Atd., atp… jojo, vystavba v dobe socialismu.

          2. Mimochodem ale… puvodni domek byl staven v roce ’21. Protoze pradeda byl ourada, nechal si ho vystrelit na klic od banky a celej zivot splacel uver. Neumel ani vymenit zarovku, takze mu nic jinyho nezbylo. Uz tehdy to bylo stavene tak, ze dva sary byla mezi cihlama malta a treti sar hlina.

        3. Jen k těm garážím: není divu, že v dnešní době, plné modrých zón a municipálních šikan majitelů aut, rostou na ceně. Taky jsem si před deseti lety říkal, že město není nafukovací, aut mám několik, parkovacích míst bude ubývat, bude se hodit nějaká garáž. Když se mi tehdy naskytla koupě téhle garáže na konečné páteřní linky trolejbusu v poměrně žádané lokalitě za osmdesát tisíc, neváhal jsem. Dneska mívám na vratech garáže nalepené lístky s nabídkami na její koupi za sto padesát tisíc a co mi tak pár okolních garážníků řeklo, za podobné ceny se tam teď fakt prodávají. Družstvo navíc ty garáže udržuje, teď probíhaly opravy střech a fasád, kolem rostou vilky, takže je tam i celkem hezké a poměrně bezpečné prostředí. Sto padesát tisíc není marných, ale já tu garáž prodávat nechci. Naopak, dneska si olizuji všech deset, že jsem ji tehdy koupil. Ve městě se teď zavádí modré zóny jako o život, takže mít v blízké budoucnosti kam dojet s autem, zamknout ho do bezpečné garáže a za rohem nasednout na trolejbus dál do města se vždy hodí.

          1. Jeden muj bejvalej spolecnik nekdy pred 20 lety mel volny chechtaky a tak skoupil ruzne garaze v Brne-Bohunicich. Pravda, ucelem bylo predevsim to, ze je mel narvane nekolkovanyma cigaretama, ale nebudu zbytecne brednout do nepodstatnych veci. Kdyz pak zacal ty garaze nekdy pred peti lety prodavat, lidi mu trhali ruce za castky, ktere obcas byly i desetinasobkem puvodni investice. Rikal, ze ty cigarety nemely takovej procetualni profit, jako garaz samotna :-)

        4. kabrňak asi není brňák, protože přidám svou historku. před 10 lety jsem koupil zbor z vepřozeloknedlo, postupně ho opravuji, takže není hotovo, ale brali se na to dvě půjčky dohromady za 600.000,-kč, krovy nový, celá polovina domu nová, kuchyň nová (myslím i zdi a střechu té kuchyně). Tenkrát jsem ho koupil za 550.000,-kč i se zahradou. Dneska? Neprodejné, protože cena nemovitosti 4.500.000,-Kč a nikdo by to za ty prachy stejně nekoupil. A největší sranda na garáž sere pes, ale kup si brák do 15km od Brna. Nemáš šanci, za milion a půl seženeš tak možná 30km od brna stejnou vybydlenou kuťu jako jsem měl já.

    2. kaBrnak: No, hele, tady máme ten „rozkvétající“ Západ. Trump se nasral, protože mu asi hodně věcí došlo, to bude mazec https://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/A-Juncker-jen-cumi-Nas-spojenec-z-USA-uvalil-na-EU-vysoka-cla-A-tim-zacal-pribeh-ktery-vam-jinde-neodvypravi-538640

      1. Cla zaplatí domácí spotřebitelé zvýšením cen – jako vždy a všude. Lidi jsou nepoučitelní.

        1. Ale to je zisk pro zadluženou USA, takže židobolešvici potřebují sanovat dluh USA. Tudíž karta se obrací a USA si z evropy chce udělat dojnou krávu. Proto Merkel tiskla prachy jak o život, aby lidé měli na to platit američanům dluh. geniální.

        2. ja treba nechapu proc Evropska komise chce zrusit od 2021 to osvobozeni od DPH na zasilky (prevazne z Asie) do 22 EUR … to mne fakt zvedlo ze zidle (jednou uz predtim kdyz to snizili tusim ze 150 EUR na 22), to se fakt Evropsky trh musi branit i cetkam z Ciny ?

          1. Stejně není šanca to prolustrovat, už teďko naprostá většina prochází.

      1. když už si je tam nechali usadit, tak je dle mého mínění jediný reálný výhled – jak je přestanou živit, tak půjdou, a vezmou si to násilím

        1. Násilím? Podívejte, když někdo parazituje jen na sociálních dávkách, protože ten stát je má vysoké, tak je to vychcanost nejvyššího kalibru. Ti lidé nic neprodukují, ani myšlenky, ani nejsou zapojeni do výrobního a pracovního procesu. Naopak, já je živím na úkor vlastní populace, která platí daně, sociální a zdravotní pojištění. Tudíž, co by si jako chtěli vzít, když ničím nepřispívají pro můj rozvoj kultury ani do státního rozpočtu? Tudíž, pokud by se mně vzbouřili tací vychcanci a chtěli ohrožovat násilnostmi stabilitu v mém státě, tak se s nimi já nebudu vůbec mazlit, protože když jim budu ustupovat, sežerou mě za chvíli i s botami, takže armáda, vodní děla a jedu. Tady jde, kamaráde, humanismus a idealismus stranou, tady platí moje pravidla, ne pravidla nějakých přistěhovalců přisátých nekonečně na mém dobrodiní.

          1. socky na dávkách se větinou nebouřej, nemaj proč. Nemusej makat, nějaký peníze dostávaj a kdyžtak si něco vydělaj nebo ukradnou bokem a jsou spokojený. Nejvíc pičujou socky co dělaj namáhavý blbárny za pár šupů, protože maj pocit že jsou nedoceněný a že na nich stojí ekonomika a celý svět a že by si zasloužili mít minimálně stejně prachů jako ten hajzl inžinýr co má ručičky dozadu, hovno umí a navíc ještě vystudoval za jejich dělnický peníze a teď si vozí prdel ve služební oktávce.

            1. No, pohrdat dělnickou třídou není zrovna známka vyspělýho intelektu. Evokuje mi to přístup těch morálních, duchovních a intelektuálních eunuchů co se opojně vřískají primitivním nadšením z antikultury. To je skutečně žrádlo sledovat v přímém přenosu, jak probíhá vykastrování vyspělého kolektivního vědomí. Myšlení vám zatím nenahradilo lidskou práci ani všechny jednotky pracovní činnosti. To, že probíhá nějaký vědeckotechnický pokrok neznamená, že jste v takovém postavení, že nepotřebujete pracovní lidskou sílu, tu lůzu, ty dělníky. Zatím jste všechnu práci robotizací ještě nenahradil. Až budou všichni lidé vysokoškoláky, zmizí lůza, budou jen vysokoškoláci a roboti. Lůzu, kterou pohrdáte, nahradí plná robotizace, už nebudete mít kým pohrdat, proti komu štvát, ani komu vládnout, protože roboti nemají emoce. Roboti zastanou všechnu práci té lůzy a i něco navíc, vyspělá technologie vás odnaučí samostatnému myšlení. Váš vrozený intelekt bude krnět a krnět a krnět, protože si už ani sám nezavážete tkaničku u boty, dokonce si ani nebudete pamatovat, že kdysi měl automobil i ruční řadící páku – a pak nastane skutečný komunismus, roboti vám přidělí čipy, prostor na spaní a denní příděl kalorií. Moc vám ten blahobyt bez lůzy přeji.

              1. A kdepak pohrdám dělnickou třídou? pohrdám sockama co pičujou protože maj pocit že jdou nedoceněný a že na nich stojí ekonomika a celý svět a že by si zasloužili mít minimálně stejně prachů jako ten hajzl inžinýr co má ručičky dozadu, hovno umí a navíc ještě vystudoval za jejich dělnický peníze a teď si vozí prdel ve služební oktávce.
                To přece není dělnická třída, to je jen její podmnožina. Když napíšu že nesnáším debily, tak to taky neznamená že pohrdám lidma.

                1. „Nejvíc pičujou socky co dělaj namáhavý blbárny za pár šupů, protože maj pocit že jsou nedoceněný a..“, že někdo pracuje a dělá námahovou práci neznamená, že je socka, on pracuje, i když si nevozí prdel v octávce, ale platí daně, sociální i zdravotní pojištění stejně jako vy, je to člověk, rozumíte tomu? Je úplně stejný člověk jako vy, akorát nemá diplom a proto dělá práci, kterou vy pohrdáte, vy navíc pohrdáte i tím člověkem samotným. Kdyby nebylo těchto lidí, kteří dělají práci, které vy se štítíte, tak shnijete v odpadcích a ve vlastních sračkách, protože nebudete mít ani popeláře, kteří po vás ten bordel odklidí a ani ošetřovatele, kteří vám na posteli podají lavor, abyste se laskavě, pane inžinýre, vysral, když nemůžete chodit a utřou vám prdel. Zatím je pořád potřebuje, takže trochu pokory by neškodilo.

                  1. člověk aby si kvůli vám zasranejm sluníčkářům a jejich zkurvený politický korektnosti nemoh ani zanadávat na zamindrákovaný kriply co ze svejch průserů akorát obviňujou jiný. Trhni si.

                    1. Nejsem zasranej sluníčkář, jsem v něčem těžká konzerva a proto mně vadí váš vymoglovanej přístup, myslím si, že těch morálních, intelektuálních a duchovních eunuchů už máme dostatek, takže by bylo dobrý, kdybychom se my, co nejsme tihle kastráti, domluvili alespoň na základních principech, protože bez nich nás ti eunuchové skutečně převálcují.

                    2. Jasně, sluníčko, jen choď kolem zamindrákovanejch kriplů po špičkách. Voni to rozhodně oceněj, to víš že jo. A nakonec se všichni obejmete a začnete milovat a respektovat a společně odtančíte do duhy plný skotačících jednorožců.

                    3. shane: Tzv. „sluníčková lobby“ není vůbec o myšlení, takže mě nepřekvapuje, že vy, co by talamman nerozumíte ani základnímu principu té lobby. Tudíž ani neumíte rozeznat, neboť vám výkonně pracuje jen hypotalamus, kdo skutečně patří pod „sluníčka“ a kdo ne.

                    4. hypotalamus nic moc moc. Na práci je lepší hipopotamus. Je silnej a víc toho odtahá. A ještě může hnojit pole. Ale hodně toho sežere, to je nevýhoda.

                    5. No, kdybyste napsal hipologamus, tak to dává smysl. Hipologie je totiž nauka o koních.

                    6. Kun je dobrej. Ale hroch je vetsi borec. Je spinavej a rozmetava bobky ocasem. To kun netrumfne.

                    7. Máte recht, víte, že kůň vás vidí většího, než ve skutečnosti jste? Proto možná ten kůň vás neovládá, ale vy ovládáte jeho. Co se týče hrochů, tak by bylo dobrý dávat pozor, aby ta špína a ty sračky, co metá ten hroch kolem, nezasáhla ty koně, jak to zasáhne koně, shodí vás ten kůň ze hřbetu do tý špíny a sraček.

                  2. Trochu pokory před debilníma lopatama tvýho typu co volej ksčm, spd, babiše a další? Smůla.

                    1. shifty: Ne, trochu pokory před těmi, kteří po vás odklízejí váš fyzický bordel a sračky, bohužel na myšlenkový bordel ještě čističe nemáme, ale pracuje se na tom.

                    2. Pokoru před profesí? Jistě, proč ne. Pokoru před konkrétním člověkem co ji vykonává? Tak to bude záležet na tom konkrétním člověku.
                      Hele, já jsem v podstatě dělnická třída. Žádná velká kariéra, ale mám se dobře. Spoustu věcí nikdy mít nebudu a na spoustu věcí nikdy nedosáhnu, ale jsem s tím srozuměn. Vybral jsem si svoji cestu a každá volba v životě nějaký cesty otevře a nějaký zavře.
                      Ale celej život potkávám lidi, co jsou v podstatě tupý a omezený a nic kloudnýho neuměj a co uměj pokud možno ojebávaj, ale maj utkvělej pocit, že jim svět cosi dluží a že maj na něco nárok a že by jim ostatní měli něco zajistit a zařídit a dát. A imrvére remcaj a pičujou a dělaj vechno pro to, aby se i ostatní měli blbě, prootže když sračky tak pro všechny. A takový lidi mě serou a pohrdám jima. A rozhodně si nehodlám brát servítky, abych náhodou neranil jejich citečky a oni z trucu nevolili Zemana nebo Pitomia.
                      A ano, že by bohorovný ksindlové jako seš ty rádi předepisovali lidem co si maj myslet, o tom vůbec nepochybuju.

                    3. Já nikomu nepředepisuji co si má myslet, já se jenom snažím, aby ti lidé, co si myslí, že srát na hlavu v tramvaji je známka civilizované vyspělé společnosti pochopili, že to není známka civilizované vyspělé společnosti, je to známka nejotřesnějšího kulturního úpadku i intelektu, tací lidé nemají vyspělý zdravý intelekt, tudíž o nějakých myšlenkách, které by zvelebovali tu stávající kulturu do vyšších duchovních hodnot nemůže být ani řeč. Tací lidé se řídí nikoliv svými hemisférami, to znamená velkým mozkem, nýbrž hypotalamusem, tudíž jsou myšlenkově na úrovních primitiva, který se chová dle svých nejzákladnějších živočišných potřeb. To, že v ruce držíte nejnovější mobil a komunikujete přes internet z vás inteligentní bytost na vysoké duchovní úrovni skutečně neudělá.

                    4. hele, ex-laxi, že ty si teď připadáš děsně intelektuálně, žejo? A zjevně se rád čteš, viď? Tolik vznešených obratů a vybrané češtiny a nakonec z toho člověk ani nepozná, o kom a o čem píšeš.
                      Nemůžeš nám, intelektuálně nedostačující dělnický třídě, kurva, přeložit koho tím vlastně myslíš? Buď chlap, zatni zuby a buď konkrétní. Jinak to jsou akorát alibistický řeči aby ses vyblil, ale aby ti za ně nikdo nedal po hubě.
                      Jestli seš politik nebo filozof, tak se omlouvám. V tom případě ti to jde dobře a čeká tě závratná kariéra. Někde u ODS nebo u TOPky, případně Lidovců. Na ČSSD to radši nezkoušej a na KSČ a SPD už vůbec, se zlou by ses potázal.

                    5. Ne, já jen vidím, co se děje a vidím obrovský talammanský flám, primitivní chování, jednoduchá hesla, štvavý tón, duchovní úpadek na všech frontách a vysokoškolsky vzdělané lidi, kteří mají intelekt vymoglovaný tak, že duchovní muslimský imám je proti nim intelektuálně zdatný matador.

                    6. jo, vy vizionářští intelektuálové to máte holt těžký, no. Ale zase se můžete demonstrativně upálit a pojmenujou po vás náměstí nebo základní školu. To my, co na vás musíme makat tohle nemáme.

                    7. Demonstrativní upalování sebe sama nic neřeší, je to jen emocionální výkřik, to je takové sebezmrskání sebe sama za tu nějakou situaci a dění ve společnosti, většinou jsou k tomu ještě přidruženy nějaké psychické problémy toho dotyčného, není to dostatečný argument ani hybná síla k nějaké radikální změně ve společnosti, upálení se nemá žádnou logiku.

                    8. Máš recht. Základní škola Ex-Lex by znělo blbě. Ještě by si mysleli, že jim tam někdo exl. Tak ještě můžeš vypít číši bolehlavu. U Sokrata to fungovalo. Už je mrtvej tak dlouho že ani na Dušičky mu nikdo kytku nedá, a furt se vo něm žvaní.

                    9. Parlamentní listí nečtu. Pan farář říkal, že je to hřích a za jedno kliknutí je minimálne osmdesát zdrávasů. To už je moc, to se nedá stíhat. Jedině že bych vynechal sex nevedoucí k početí, samohanu a hřešení myšlénkou. A za to mi to teda nestojí. A plazit se kvůli tomu po kolenou do Ŕíma oděnej v žíněný košili jenom kvůli tomu aby mi papež udělil dispens taky nebudu, to po mě nemůže nikdo chtít.

                    10. Nevadí, tak si přečtěte něco od Evžena Duhringa, třeba pochopíte, odkud a proč k nám přišla multikulti lobby a další s tím spojené primitivní sračky. Marx mu chtěl dát přes držku, ale přes držku dostal demagog Duhring od Engelse.

                    11. To, že dostal přes držku od Engelse je dobrý doporučení. Ale zase o něm tvrdíš že to byl demagog. Uvidíme. Jsou tam obrázky?

                    12. Nejsou tam žádný obrázky, to jsou starý origo spisy. Ale to už dnes asi neseženete ani v antikvoši. Třeba pro vás Evža demagogem nebude, pro mě ano.

                    13. ex.Lex – ad Miroslava Němcová včera: kdybyste tam byl, jako já, tak byste viděl, co znamená chovat se slušně k těm, co stojej někde jinde a někdy i proti, ale jsou schopni se spojit proti Babišovi a spol za správnou věc. Mimochodem, Němcová není z Prahy a ODS v Praze kdysi natropila dost zla a na té demonstraci určitě nebyl většina příznivců ODS, nicméně paní Němcová sklidila jasně největší aplaus, sotva vylezla na pódium, i bez té srandy o nějaké kavárně. Prostě si jí lidé dlouhodobě vážej. Nevypískali tam nikoho, i když občas někdo mluvit trošku z cesty, prostě slušný lidi z Prahy a okolí (ne ty Slušný lidi z Brna).

                    14. Cerny Mor: Tak ten byl dobrej:)
                      Jen to spíš názorně ukazuje, že anti-burešovci sami sebe nálepkují jako inteligentnější a morálně na výši a přitom jsou to stejné ovce jako burešovci.
                      Přesně takhle totiž přišel bureš k moci – tím, že se donekonečna dávala moc oportunistům a slibotechnám jako Němcová (ta je navíc zlodějka) a skutek utekl. No a na počtvrté už lhářům z ODS nebo ČSSD nikdo neuvěřil zvolili bureše.

                    15. Tak se držte té paní, která svým intelektem mě neoslní a chodí si mastit ego na demonstrace a mávat do davu, který vykřikuje primitivní a vulgární hesla na základě ještě primitivnější ideologie a je ovládaný davovou psychózou svých matadorů. Já se budu jako vždy držet mlčící většiny, těch tichých diváků, kteří přemýšlí.

                    16. shane: +1

                    17. shane: Pokora ti opravdu chybí. Že má člověk ve vínku nějaký intelekt a předpoklady, které mu umožní nedělat lopatu fakt nejsou tvoje zásluha. Tak se tady netvař jaký jsi morál a hájíš ty morální zásady svobody proti zlejm zavistivejm sockám. Prostě s lopatama obrazně řečeno vyjebáváš, protože můžeš, protože je to pro tebe výhodné nebo máš tu moc, nic víc. A když bude mít příležitost socka tak s tebou taky vyjebe pokud bude moci.

              2. Hele pokud ty robotky budou umět šukat, tak to klidně beru. Vy říkáte krnět, ano krnět budou hňupové, ale víte co se dá s takovýma autonomníma robotama všechno dělat. Konečně by se dali realizovat projekty, které by opravdu k nečemu byli a stály by zlomek nákladů co stojí teď. Já jsem jenom pro, spojit dvě umělé inteligence dohromady. Jednu učící a druhou optimalizující tu učící a jedem.

                1. K tomu nedojde. Feministky se o to postarají prostřednictvím prosazení práv robotů, protože není větší nepřítel současné ženy, než levná a dostupná roboděvka, která po aktu sama zaleze zpátky do krabice a vypne se.

                2. No, to je výborný, takže já teda doufám, že než to tady úplně ovládnou LGBT a roboti, tak už vědci najdou jinou exoplanetu, si zaplatím palubní lístek a pryč z toho zemskýho bordelu. Budu vám posílat pohledy.

                  1. Na to jsem právě narážel, s těma roboděvkama dosáhnu exoplanety nebo marsu dřív než vy tady na zemi s lidskýma mozkama na úrovni 14 století nebo neandrtálce.

                    1. Pokud robot dosáhne vyššího „umělého“ intelektu než je váš vrozený intelekt, tak se obávám, že vy se nepodíváte na žádnou exoplanetu jako svobodný člověk, nýbrž jako něco ve formě biologického odpadu či humusu, kterým se bude hnojit půda, aby bylo z čeho krmit ty lidské primitivní otroky. Ti šťastnější lidští „neandrtálci“, s tím zakrnělým intelektem, budou totiž těm robotům leštit „boty“ a vzývat je jako bohy. Ta vysoce vyspělá umělá inteligence si vás bude pěstovat i pro zábavu, něco v tom smyslu – jako vy si teď pěstujete pro zábavu tu vyspělou technologii.

                    2. Mala technicka. Proc by robodevka vubec mela mit nejakou umelou „inteligenci“, nedejboze, aby obsahovala modul na filozoficke rozpravy o puvodu vesmiru nebo hrat sachy nebo chlastat pivo? Kdo vlastne chce, aby robodevka umela „mluvit“ ? Podle meho nazoru nejdulezitejsi funkce je „vypnout“ a zalezt do krabice, jak uz tusim naznacil ve sve svetlejsi chvilce Behemot.
                      V nadstandardu by jeste mohla zehlit tricka a kosile, pokud by to teda zvladla lepe, nez Musk zvladl samoriditelna auta. Dalsi funkce mi prijdou tezce kontraproduktivni.

                    3. Tak, umělá inteligence už je i to, že vám robot bude žehlit košile a trika. Umělá inteligence je i to, že vám google vyhledá přesně co potřebujete, stačí mu nějaké klíčové slovo. Pokud i šachový velmistr prohrál s robotem v šachovém turnaji, tak chci mít váš optimismus, že umělá inteligence vás nepřekoná pak ve všem.

                    4. zrg: hele sám ses chytl do pasti kteoru jsem ti připravil. roboděvku nemůžeš vnímat jen na šukání. Musíš ji vnímat že ti udělá všechno co řekneš. Prostě ti bude sloužit. taková děvka pro všechno. Už dnes se na architekturu procesorů používájí umělé inteligence, protože to co by 10.000 lidí dělalo 100 let, zvládne umělá inteligence za 5minut. A ty složitější procesory a funkce prostě už člověk ani naprogramovat nedokáže. A otestovat procák jestli má všechny funkce správně fungující? Také úkol pro umělou inteligenci.
                      Vy se toho bojíte, ale pokud to bude fungovat na bázi „otrok“ nebo „děvka pro všechno chcete-li“ tak, tak nevidím problém v tom aby UI navrhla a vyrobila 3D tiskárnu pro tisk raketoplánu se kterým ještě za svůj život dosáhnu exoplanety.

                      S tím humusem jsem to prosím vymyslel jako první já, takže mi to neberte ano jo děkuji. To já pravil že muslimové v africe by se měli semlet v drtičce, poté nařezaní na hmotu v cutteru, tuto hmotu smíchat s vodou a pískem co ho mají dost a poté s touto hmotou začít zalesňovat saharu. K tomuto je rychlé množení muslimů vynikající.

          2. Blbej kdo dává, blbější kdo nebere. Nenávist by měla patřit státu, který odrbává obyvatelstvo a nabízí ty dávky. Že někdo z té ulice ty peníze zvedne je normální, to je jako když je v akci máslo. Proč si nevzít, že?

  3. Docela mě tato diskuse fascinuje. Probrali jste snad všechny možnosti, jak přijít k cizím penězům, tedy půjčce. Ale nikdo, ani autor článku, nepřipadl na myšlenku zkusit to jako naši předci – svépomocí vlastníma rukama. Podle mého názoru to vypovídá něco o této společnosti a není to nic lichotivého.

    1. Jo a skončit tak, že bude člověk stavět 20let, nechá nejlepší roky na stavbě a vlastně mládí prožije na staveništi… A taky – co když člověk nechce nějakou ruinu ve smradlavym buranově, ale nějaký „lepší byt“ v lepší čtvrti u centra s vlastním parkováním(?) Tam to chce prostě na menším městě min. 3 Mega cash a hned teď…

      1. Ono to tak žhavý není. Jednak je na trhu slušný výběr materiálů, se kterými se dobře dělá, není to už taková lopota jako kdysi. Za druhé, mládí na staveništi není tragédie, když se z toho tragédie nedělá. Základ je mít dobrou squaw, vedle níž má smysl se na tom lopotit, a nezapomenout ji pro samou práci pravidelně a důkladně šoustat, ideálně hned na tom staveništi. Je to minimálně stejně validní životní strategie jako koupit byt v centru a pak bouchat od nevidím do nevidím v nějakém korporátu, aby bylo na hypo.

        1. Kilmore: jen takové rýpnutí – když je taková hitparáda „pravidelně šoustat na staveništi“, k čemu vlastně stavět? A co po dostavění, už Vás to nebavilo a dnes chodíte šoustat na sousedův rozestavěnej barák?

          1. Není to hitparáda, ale nesmí se na to zapomenout. Nebo – zatímco stavíš – to zastane ten soused.

            1. Kilmore: takže jak jsem tušil, znouzectnost. Jinými slovy tragédie stavba baráku být určitě nemusí (znám i takové), ale málokdo z nich by nechtěl přijít k hotovému. Ono i to hotové samozřejmě nějakou dobu trvá (stavba na klíč) a skutečně „hotové“ má zase ta omezení, co píše Sysop (dispozice, které už nelze měnit nebo s takovými náklady, že to nedává smysl). Ale rozhodně nelituju, že jsem barák nestavěl sám. Holt mě víc baví jiné věci a za peníze z nich vydělané radši koupím než bych se radoval ze „šoustání na stavbě“. Nakonec není důležité, jak to kdo z nás dělá, ale jestli je u toho spokojený, každému vyhovuje něco jiného. A pohříchu je spousta takových, kteří akorát nadávají nebo fňukají, přičemž za to nikdy nemůže jejich špatná volba, ale nějaký externí faktor, jehož oni jsou hroznou obětí (stavěči typicky nemají na nic čas, hypotékaři jsou zase oběti banksterů a zlých prodejců nebo developerů, kteří jim to nechtěli prodat za půlku).

              1. Jsem dědič, takže to nebyl předmět rozhodování.

                Jinak jsem ale prostavěl pěknou hromadu cizích peněz právě na větším počtu malých staveb, taková všehochuť. Zkušenost zajímavá, závěr jediný, stavby „na klíč“ neexistují. Ten typ výsledku, o který stojím, nelze dostat bez velké porce vlastní práce. Ruce si totiž lze najmout, ale mozek musí člověk vždy dodat vlastní. Nemluvě o potřebě soustavné kontroly každého detailu.

                No a to souložení na stavbě… někteří lidé v té vší lopotě fakt zapomínají, proč vůbec dřou, je třeba si to občas připomenout.

                1. Kilmore: s tím souložením jsem narážel hlavně na to, že mě to na stavbě fakt nechybělo a nemám dojem, že jsem se tím o něco ochudil. Když už člověk staví, tak pak souhlasím, že je lepší tam než vůbec. To už jsme u toho fňukání nad vlastní volbou těch, kteří staví a nemají na nic čas, protože musí stavět.

                  Jinak stavby na klíč existují, jen Vaše definice je odlišná od praxe. „Na klíč“ staví zhotovitel to, co pochopil z Vaší komunikace, nikoliv to, co máte v hlavě Vy. Tohle ale platí všude, i v práci nebo ve vztahu. Nejste-li schopen jasně říct, co chcete, aby někdo udělal, nemůžete se divit, že to udělal jinak. Do hlavy Vám nikdo nevidí.

                  S čím souhlasím je ale nutnost kontroly a vyšší než obvyklá míra zmetkovitosti, na kterou člověk není z práce zvyklý, pokud dělá něco jiného než rukama. Někdy to vede k tomu, že skoro hotová podlaha v koupelně je odlepená a znovu přilepená po té, co dotyčný špatně okoukal ve vedlejší místnosti, jak to má vlastně vypadat. A někdy k tomu, že člověk pak už mávne rukou a radši vezme slevu, protože předělávka by znamenala znovu bordel na několik dní. Je možné se nad tím rozčilovat, ale je to prostě jen způsob, jakým věci fungují a jaký je nutné akceptovat (s čímž má většina lidí problém). Tohle si musí každý projít sám.

                  1. Potíž s definováním požadavků začíná už ve fázi návrhu, kdy architekti a projektanti sekají konfekci. Ivestor ovšem není sám z téhle profese, může realizovat svou představu jen skrze ně, což je někdy strašlivá lopota. A jakmile začne soutěžit zhotovitele, začne se nanovo, protože návrh se nedá za slušné prachy udělat, nebo je to technický paskvil.

                    No a pak v praxi nastanou situace neskutečné, jako když dělníci zapomenou zapojit hajzl na stoupačku, takže to padá osm pater dolů a po čase pak začne prosakovat stěnou do místnosti, kde je trafačka.

                    Na klíč jde udělat akorát tak věci v „malosérii“, pokud se nastaví dobře kontrola a postupně odladí všechny detaily. Stavby jinde než na zelené louce to ale obvykle vylučují.

                    1. Kilmore: to je ta nutnost akceptace faktu, že věci fungují jinak, než je člověk zvyklý. Přistupovat k architektovi nebo stavbyvedoucímu způsobem, jakým v korporátu přistupuju k podřízenému je cesta do pekla.

                      Moje zkušenosti jsou např. v práci s jinými kulturami. Slýchám všude možně, že Indové jsou neschopní a Číňani nechápou už vůbec nic. Pokud to vykládá někdo, kdo jinak vypadá rozumně, obvykle se ho zkusím zeptat, jak moc danou zemi zná, zda tam byl a co soudí o tamním způsobu života. Typická odpověď je taková, že tam dotyčný nebyl nebo max týden na služebce a že o způsobu života ví úplné ho.no. Většině pak začne svítat, že chovat se k lidem, o kterých nic nevím jako ke kolegům, kteří mají stejný kulturní, vzdělanostní a hodnotový základ a čekat, že budou stejné věci chápat stejně je přinejmenším naivní, ne-li přímo hloupé.

                      A stejné je to i se stavěním a čímkoliv dalším. Každá práce má svá specifika, postupy a chápání lidí, kteří žijí v kontextu své práce. Snaha se k nim chovat jako k lidem, kteří mají konext jiný vede k frustraci, obvykle na obou stranách.

                    2. A jak se v korporátu přistupuje k podřízenému? Jako všude jinde. Tohle je úkol a pomoz si za tyto peníze a v tomto čase. Když nebudeš vědět, přines nějaké návrhy řešení. Je to dost univerzální postup, liší se akorát rozsah samostatné působnosti podřízeného/kontraktora.

                      Když se jedná s Číňany, člověk se musí obrnit proti jejich stádnímu chování. Ideální jsou pro ně situace s pevným zadáním, tam se projeví jejich vyšší IQ.

                    3. Kilmore: ke korporátu se k podřízenému přistupuje tak, že spoustu věcí nemusím explicitně zmiňovat, protože je zná. Pracuje v určitém kontextu své činnosti a znalostí.

                      Pak přijdu ke stavbyvedoucímu a dám mu stejné zadání. Z mého pohledu jsem dal přesné (takhle přece zadávám práci já), z jeho pohledu fůra věcí chybí nebo můj nevyslovený předpoklad chápe úplně jinak, protože v jeho kontextu je to tak běžné. Takže nadávám na blbce, co mě nechápe a on si myslí něco o idiotovi, který mluví o něčem, čemu houby rozumí. Viděl jsem to mockrát a i tady když člověk čte některé příspěvky (nejen v této diskusi), vidí to stejné. Nulové uvědomění že nejsou všichni jako já a nulovou snahu s tím něco dělat.

                      S těmi Číňany je to na dýl a stádní chování je z mého pohledu to nejmenší. Ale to by bylo na úplně jinou diskusi.

                    4. Na Číňany nejsem žádný odborník, setkávám se s nimi jen okrajově. A jsem za to vcelku rád, skutečně jiný svět.

                      Ten problém „korporátu“ jsem měl právě na mysli, když jsem říkal, že není stavby na klíč. Investor (vycházející z korporátu) musí často překročit propast mezi svou profesí a profesemi architekta a stavbyvedoucího sám. Na rozdíl od nich totiž na tom má zájem, má-li být výsledek dle jeho očekávání, včas a v rozpočtu.

                    5. Kilmore: je to skvělá škola, nutící člověka si spoustu věcí uvědomit. Jde to pak následně aplikovat i tady, protože člověk méně trpí pracovní slepotou, více očekává rozdíly a je ochotnější je akceptovat a pracovat na nich.

                  2. On nemaly faktor jsou i nervy. Ja jsem sice klidas, pokud mne nekdo nenasere, ale preze mne proslo pomerne dost zedniku a dalsich part pres stavby. Samozrejme, ze zednik-fachman vzdy bude delat cca 2x rychleji, nez ja, protoze to proste ma „v ruce“. Kdyz ja taham perlinku, tak proste at jedu jak jedu, on mi utece. Jenze… ja po sobe uz nemusim prebrusovat, ani opravovat a davam rovnou stuk. Zednik zjisti, ze tuhle neco nedomazl, tuhle nedo premazl, vono se to musi prebrousit sefe, jo sakra, tuhle to slo durch pres armovacku, no to urcite praskat nebude…. Jo, sefe, aha, von ten strop bude viset vo pet cisel vejs, jo, aha? No ja sem nemel ty vetsi stafle, tak sem MYSLEL, ze z tech malejch bude stacit to, kam dosahnu, no ja to prejedu stukem a bude to dobry, sefe. Jeee… sefe, my jedeme ten sadros a jak tam mrdame ty vokrajovy listy do toho stuku a neni tam ta perlinka, tak vono nam to praska, sefe, tak ja to pak premaznu akrylem a bude to dobry, jo, sefe? Jeeee…. sefe, jak jsem to premazl tim akrylem, tak vona na to ted nechce chytat barva, na ten akryl, kurva, takze jsou tam takovy leskly fleky, sefe, to je dobry, ze…?

                    A takhle fura veci furt dokola. Obkladac. Profik. Dela jen obklady. Frci. Nadiktoval si presne, jaky lepidlo chce, ze s jinym nedela. Ze ta podlaha leti vo dva milimetry sefe, to se neda dotahnout na lepidle, to musi bejt nivelak, sefe.

                    Tak jo, dostal nivelak, dostal spesl lepidlo, dostal detailni kladecak. Jdu se za par hodin podivat, jak to rozjel. Kurva, proc taaamhle je ten pasek bilej, kdyz ma bejt hnedej? Fofrem s tim dolu, dokud to kurva neni tvrdy a hlavne – matros fpici, protoze jinde takhle sirokej pasek v bilym neni potreba! Proc je ta krajova lista kurva z opacne strany rohu?? No, aspon ten nivelak ze jste na konci sichty vylil vodorovne…

                    Po tydnu lopoceni polozil podlahu. Dalsi den sparovka, vsechno v azuru. Nez jsem zavesil dvere a ony nesly otevrit, dokud jsem dole nevyrizl klin 1*80 cm, protoze podlaha se svazovala smerem ke dverim…

                    Nebo jak firma ‚umi‘ dat okna na turbosrouby, ktera pak nejdou zavrit uprostred cervence a dalsi a dalsi… takze ano, rukama druhych lze makat, pokud clovek stravi cely cas s nimi na stavbe a kontroluje a kontroluje, pripadne „buzeruje“ („kurva chlapi, proc jsou ty zasrany vicka od piv zaslapany v te protiradonove izolaci??“ nebo „doprdele, jasne jsem rikal, ze taaamhle se ma delat vrt na pitnou vodu, takze se tam nema vylejvat zadnej sajrajt, stavet zadny palety s matrosem a proc tam, kurva, je toho pul kubiku tvrdyho betonu, co tam vyrobil ten sulin, co si tam vyplachl cerpadlo na beton??“ nebo „kde je ta stovkova odpadova stoupacka, kterou jste tahli salovkama? Ze z desky vedla vzhuru, ale nad salovkama ji kurva uz nevidim a je to dopici zabetonovany??“ a mnoho dalsich.).

                    1. to je naprosto přesný – mám dobrý pocit, že se za posledních 25 let nic nezměnilo, a pokud ano, tak k horšímu?

        2. Vlastni stavba ma, mimo jine, jednu zcela zasadni vyhodu: clovek ma moznost se vyhnout kompromisum a nebo vylozene vecem, ktere ho serou, vcetne sousedu. Tuhle sanci jsem nemel v zadnem byte, kde jsem kdy zil.

          1. Sanca vyhnut sa jebnutym susedom existuje len ked si mozes dovolit velmi velky pozemok. To si ale moze dovolit malokto.

            1. Pokud nekdo zacina od piky, pak to ma holt s pozemky cim dal tim horsi. Mne staly docela ranec. Ale sousedka vedle zdedila 190 ha naprosto bez namahy. A takto to tady ma vetsina domorodcu. Stacilo jen nebyt debil, drzet majetek pro deti. Pokud holt ma nekdo rodice nahovno (nejlepe „dobre situovane statni zamestnance bydlici v centru mesta“), pak to ma blby a zbyva mu jen vlastni skill.

              Chapu, ze je moderni se na rodice vysrat a radeji nic nechtit, aby clovek nemusel byt vdecny, nechat si do vseho kecat a tak. Ale pak, holt, zase musi ustoupit nekde jinde, pokud nema chechtaky.

              1. Ono ani s tym drzanim pozemkov pre deti nie je jednoznacne. Pozemky po rodicoch maju velmi casto tu mizernu vlastnost ze su na miestach kde je akosi prace pomenej. A co vcul?

                1. Schopny clovek praci nehleda, ale vytvari ;-).

                  Pred 20 lety samozrejme problem. Ale dneska? Mnohem mensi problem. Jen v nasi prdeli jsou tri dalsi rodiny, kde zivitel dela pres Internet. V jednom pripade e-shop s nejakyma cetkama, jeden se sw vyvojar a ten treti dela neco pres pojistovnictvi.

                  1. Eske aj pre to nahluple klise plati ze aj pes na velku kopu serie. Ono aj ta praca sa lepsie vytvara vo velkom meste. Opat priklad z rodiny. Neter a jej partner boli extremne frustrovani zo sialeneho narastu cien domov v Toronte. Tlacili sa s dvomi detmi v dvojizbovom byte a uz parkrat hovorili ze priu byvat sem. Tu su ceny totiz vyrazne nizsie (aj ked v poslednej dobe vidime nejaky divny narast). No a vzdy ich zabrzdilo to, ze on ma vsetkych svojich zakaznikov v istych oblastiach GTA a jednoducho sa ich nechcel vzdat.
                    Napokon si kupili condo townhouse za peniaze za ktore mohli mat u nas velmi slusny samostatny dom aj s bazenom. A este by im bolo aj zvysilo.

                    1. Nicmene, je to odvisle od toho, jakou praci je clovek schopen delat. Kdyz je schopny a umi zmenit svoji praci tak, aby se mohl prestehovat, pak nema problem. Kdo schopny neni, ma smolika. O tom to cele je.

                      Hodne lidi breci, ale problem je jen v nich samotnych.

          2. Kompromisům na stavbě se patrně nevyhneš, protože kvalita leze do peněz a druhá věc je, že stavět musíš umět.
            Ojebanejch staveb stavěnejch svépomocí je něurekom.

            1. Kdyz koupis byt v centru, taky vis prd, jak to ojebali. Nejlepe, kdyz bydlis v poslednim patre pod plochou strechou, to je pak parada.

              Kompromisy jsem myslel hlavne dispozicni. S tema u koupe hotoveho zpravidla mnoho nenadelas. Ja jsem v panelakovy byte vyrezal panel mezi obyvakem a kuchyni a mrdani s tim bylo, ze bych radeji stavel novej bungos.

              1. Tak on hlavní problém se samostavbou bejvá v tom, že tak v polovině až dvou třetinách stavby budovatel zjistí, že brutálně přestřelil rozpočet, takže začne ojebávat co to jde. Takže půlka baráku je stavěná jak pohraniční pevnost a druhá půlka je omrdávka co se rozpadá ještě před kolaudací.
                Samozřejmě se dá stavět kvalitně, ale tam je výhoda spíš v tom, že si uděláš dispozici jakou chceš, než abys nějak vyloženě ušetřil. Ti, co staví sami aby ušetřili většinou šetří na všem a pak to podle toho dopadá. Nehledě na to, že dobře navrhnout a postavit barák není taková prdel jak si většina lidí myslí a chce to o stavění a stavebních materiálech něco vědět.

                1. Jo, to jo. Postavit domek zcela jiste nemuze byt levnejsi, nez byt na stejny plose, pokud nehraje trumfove eso lokace.

                  A ze prakticky kazdymu staviteli, co znam, priblizne v pulce bud dojdou prachy a nebo rozpocet, je naprosto bezny. Ja jsem zacal na 3,5 mice a skoncil na dvojnasobku, coz pramenilo ani ne tak ze spatneho rozpoctu na stavbu na pocatku, jako spise ze zasadniho podceneni vybaveni (dneska za mega nemas nic) a taky se nabalovalo a nabalovalo. Vedle soused, kterej vydelava 80+, coz na pomery malomesta bylo dost, mel v kapse tri mice na pocatku a kdyz koncil, tak mi sam rekl, ze si musel vzit dratenou rukavici, aby si o dno domaci truhly na penize neodrel ruku. Finalni reveny pidialtanek uz megabazenu stavel cely leto uz svepomoci, pritom celou stavbu mel na klic.

                  1. To je jen nezkušenost zelenáčů.

                    1. Všichni jsou zelenáči, jen málokdo si staví sám pro sebe druhý dům.

                    2. To je fakt. Člověk se občas moc diví už ve fázi, kdy k němu přijdou s výkresy. A vysvětlit jim, že zahodit a znovu je nechytřejším nápadem v dané situaci, to se skoro nedá. Njn, to je tak, když si lidé pletou jiný názor a útokem na svou osobu. A že to je – alespoň u nás – častý charakterový nedostatek.

          3. Sysop: no nevím, nepsals tady onehdá o sousedských sporech, vyvolaných neuváženým projevem své drahé? Sousedy si člověk nevybírá, dispozice a velikost pozemku jen určuje, jak moc může být soused problematický. V baráku je to pochopitelně výrazně lepší, protože sousedů je řádově míň než v bytovce.

            1. Jo, moje draha by mela mit na hubu zbrojak. Ale ten soused, o kterem byla rec, je z druheho konce zdejsi prdele. Ja s kopce akorat vidim v dali na jeho strechu, to je cele.

              Sousedy si clovek muze vybrat aspon na pocatku, pokud porizuje nemovitost novou. Co nastane potom, je uz dilo nahody. Proto je lepsi mit vsechny sousedy alespon na vzdalenost, ktera eliminuje pripadne problemy. Cim je to vice, tim lepe.

              Nekdo je imunni a stravi cely zivot v panelaku v naproste spokojenosti i v pripade, ze mu nad hlavou bydli Cikani. O to ma pak zivot jednodussi, samozrejme.

              1. Občas se člověk dostane do situace, že by tu svoji nejradši seřval, ať už je zticha nebo by jí rovnou dal pár facek. Jenže to by bylo zle a ještě by to schytal, že ji nepodpořil, když se tam hádala kvůli nějaký píčovině s cizejma lidma…

              2. Sysop: problémy se sousedy jsou velmi často problémy vlastní. Soused může být idiot, ale často jsou idioti oba a takoví se nemůžou nikdy domluvit. Naopak je-li někdo flegmatik, jen tak něco ho nerozhodí (maximálně po letech vezme flintu a jde to „vyřešit“, ale to je jeden z 5 milionů).

                Nicméně jak píšeš, do určité míry můžeš souseda vybrat, na straně druhé, nikdy nevíš, co se z něj vyklube, až budeš chtít dělat změny. Kamarádka koupila pozemek, sousedi pohoda. Pak chtěli přistavět – a ze souseda se vyklubala závistivá svině (námitky na stavební úřad, že mu to bude stínit tohle a tamto – na straně pozemku, kde měl půl století akorát složený bordel atd.). V tomto případě se domluvit skutečně nešlo (soused nešel za nimi, šel rovnou na úřad, odkud zjistili, že jsou podané námitky) a než se podařilo stavební povolení schválit, trvalo to několik let.

                1. Tak nemusí se ze souseda vyklubat svině. Stačí, když to někomu prodá nebo umře a někdo to po něm zdědí (a ten to prodá). To se ti soused vymění a neuděláš nic.

                  1. mjfox: to je ale natolik samozřejmé, že jsem to nezmiňoval. Narážel jsem hlavně na Sysopův komentář o tom, že si je může vybrat za začátku. Může, ale nikdy neví, co se z nich vyklube. Když to prodají nebo umřou, tak je jasné, že může následovat cokoliv.

                    1. Nejhorší je podle mě ten soused, co vás přijde hned jak vás uvidí srdečně přivítat a přátelsky si popovídat. To je potřeba zpozornět. Naopak zamlklý bručoun za plotem je většinou výhra. Ale samozřejmě výjimky budou potvrzovat pravidlo.

                    2. Nadměrné přátelství k cizím lidem je podivné vždy a všude. Buď to ten člověk nechápe, takže je nějaký divný, nebo nemá na výběr, protože kdo jej blíže poznal, se s ním už nebaví.

                    3. Jest tak, mimochodem tenhle typ lidí (ať už za A. nebo za B.) je věrným přítelem člověku na cestách. Takže když někdo přijede třeba z Thajska a chlubí se tím jak tam byl v kontaktu s „místňákama“, tak je většinou jistota že strávil čas s tzv. „cizokrajnýma čurinama“.

                    4. No, ale přinejmenším se představit bezprostředním sousedům kolem mého pozemku a případně nabídnout nějakou skleničku tekuté a kvalitní dýmky míru dle gusta toho kterého souseda považuji za slušnost. Já to takhle udělal a dobré, se sousedy kolem mne jsem takhle navázal korektní vztahy.

                    5. Nepsal jste něco vo magorovi co tam všechny sral, se psel lez po pozemcích a vůbec?

                    6. Behemot: Jj, to je jediná výjimka, se kterou se úspěšně vzájemně ignorujeme. Dědek je ochoten slézt z cesty klidně i do bahnité louky, jakmile mě zmerčí. Já ho k životu nepotřebuju, on mě taky ne, takže je to pro mne win-win situace.

        3. Ono ze by to bol az taky rozdiel? Co stoji dnes pozemok? Ked som videl ze kolko sa chysta dat moja neter s partnerom za pozemok v akejsi prdeli 20 km od okraja Brna, skoro mi oci vypadli z jamok.
          Takze ta vlastna praca zlepsi kvalitu vysledneho produktu, ale tych 3 mega to bude tak ci tak.

          1. Jednak pozemek a stavební materiál a druhak je během stavby potřeba někde bydlet. Takže do nákladů na stavbu je potřeba zakalkulovat i náklady na bydlení během stavby. A to už pak tak super nevychází. Jedině bydlet celou dobu v jedný cimře u rodičů.
            Zase člověk ušetří za dovolený, panč místo Bulharska nebo Chorvatska ji stráví na maltě :)

            1. Okoli Brna je problem, prtoze tam je ten debilni vesnickoradovej system ulic. Ale pokud koupis pozemek s nejakym starym barakem, ktery neni v radovce a urbanismus to dovoli, pak lze bydlet v te ruine a stavet treba na jinem koute parcely funglovku. Navic se tim odseparujes od sousedu, kteri zpravidla stoji prave u te ruiny.

              1. Ani ne tak urbanismus jako velikost a dispozice pozemku. Většinou se na pozemek dvě stavby prostě nevejdou, nehledě na to, že předci většinou věděli proč ten barák postavili zrovna tam kde ho postavili.
                Nebo si na pozemek holt postavit maringotku a bydlet v ní.

                1. Muj rodnej domek byl na parcele 14 aru, ale sire 9 metru. To je pak tezky. Casto se stavalo, ze sousede si sdruzili stitovou zed, aby se usetrilo. Velika radost pro pristi stavitele, kteri to chteli „hodit na stok“ a ukazalo se, ze jaxi neni na cem stavet, takze se dolni cimry musely zmensit o prizdivku. Na Jizni Morave bezny kolorit.

                  Konkretne pradeda ten pozemek koupil levnej, protoze to byla vysusena niva. Puvodne mel siri 11 metru, ale kdyz se to vykolikovalo, tak nez zacal stavet, soused mu koliky posunul, takze on mel 13 metru a pradeda 9. Soused byl mistni policajt, takze uz za prvni republiky nemelo smysl se s nim pry hadat. Soused mu sice dal nejaky bolestny, ale pozemek to nenafouklo.

      2. Tak teda nevim. Na stavbe jsem urcite nestravil 20 let, vzduch je tady vyrazne cistsi, nez ve smradlavym velkomeste, jsem jsem zil ctvrt stoleti, vlastni parkovani mam na tech nekolika hektarech kde si vzpomenu, auta nezamykam, neni duvod. z okna na vychod vidim az na Svatobor u Susice a kdyz si vyjdu na konec moji louky za zahumenkem, vidim az do Klatov, to jako „lepsi“ si docela dovolim hodnotit. Hypo nemam, co delam spatne?

        1. Oni se skutečně najdou jedinci, kteří doma něco rozvrtaj a pak se na to vykašlou a začnou zas něco jinýho atd. Pak mají v baráku rozděláno 10 věcí a nic hotovo. Chce to holt trochu organizace.

          1. To je obecny problem, samozrejme. Jsou lide, kteri bydli v byte a pritom diky sve neschopnosti si alespon rozjebou zivot.

            V obecne rovine samozrejme barak neni pro lempla, protoze tam bude nestastnej.

          2. I cesta může být cíl. Například pro mého tchána je stavba domu v 80tkách svépomocí středobodem jeho životní dráhy. Samozřejmě není úplně komfortní to vyprávění poslouchat…

            1. Kamaradky tatik stravil stavbou megabaraku celej zivot a to doslova, protoze na pozemku mel smolinec a v puli stavby (po 16 letech) umrel na rakovinu patere.

              1. Tak poměrně klasika u mojí generace je dětství a mládí strávený na staveništi a když už byl barák po letech konečně hotovej, tak děti někdy v tý době odešly na vejšku a usídlily se ve velkym městě, pokud ne rovnou v cizině a rodičům zbyl prázdnej veledům a vzpomínky na roky strávený škudlením, odříkáním a dřinou.

          3. Za jak dlouho se dá postavit barák? Rok, dva. Jak dlouho trvá postavit kolem něj plot? 5 až deset let. Do tý době je tam to rezavý pletivo, kterým byl obehnanej stavební pozemek, než to koupili. Nebo tam je nějaký provizorium zbouchaný z dřevěných palet. Nebo tam není nic.

            1. V mnoha satelitech je qideni finalni fasada „perlinka“. To hodne frci. Pripadne doplneno okapnimi svody „husi krk“ cervene, pripadne zlute barvy. Obvykle stav na mnoho let.

              1. Sysop: nezapomínal bych na oblíbené luxusní vchodové osvětlení „60 W žárovka v objímce na drátu“, tomu se daří nejen na barácích, ale i v bytech, typicky v předsíni.

                1. …tak jedno přesně takové předevčírem instaloval nad vchodem, tak jsem zvědav jak dlouho tam vydrží…

                  1. JASAN: to záleží, jak moc na to vidíte. Pokud hodně, je šance, že to opravíte dřív, než si zvyknete. Pokud málo, třeba Vás k tomu za pár let manželka nakonec dokope:-)

                2. To je přece „novomanželský lustr“.

                  1. Jo, panecku, novomanzele. To je zarizovani hnizdecka parada. Staci jedna velka lampa nekde u stropu, ale hlavne musi byt lednice na chlast a poradna postel – nejlepsi ctyrnohy pritel cloveka…

                    Pak se ukaze, ze prvni dite je na ceste a uz to zacne. Pak uz se kupovani picovin nikdy nezastavi.

                    1. Sysope, Dach žije někde v ekonomickým „neokomunismu“, musíme zjistit kde. Takový lidový ceny, ty woe, zírám jak blázen.

                3. To s tou žárovkou na drátu potvrzuju. Sám mám jednu v hale, dokud nedodělám palubky na strop. Ale furt na to není čas, tak tam holt žárovka na drátu osvětluje zatím jen holý strop se zateplením mezi trámy, na který ty palubky budou přidělané :).

                  1. Tady ve sklepe byla takhle zarovka nekde z roku snad ’56 a to vcetne zlodeje, do kteryho se strkala vidlice s prodluzkou na svetlo do vedlejsi cimry, ktere taktez viselo a dratech. Protoze jsem si parkrat potme na toho zlodeje hrabnul prstama, kdyz jsem chtel vedle roznout, nasral jsem se, vymontoval celej ten keramicko-bakelitovej srac a koupil normalni plastovou objimku a dal novou zarovku. Za tu dobu, co tu jsem, uz jsem zarovku menil 3x a zacaly vypadavat sroubky z toho plastu. Hapruje tady elektrika, konec vesnice plus obcas nejaky vypadky. LEDzarovka tam blika jak strobo na diskotece.

                    No… takze pred mesicem jsem tam dal zpatky celej ten keramicko-bakelitovej srac vcetne te puvodni zarovky. A je klid. Nez mne to zase mrdne do prstu.

              2. Dřív alespoň na člověka koukaly pěkně červený cihle a nebo se na něj bělaly tvárnice a mezi tím vším pěkné veselé spáry. Na šedou jednolitou perlinku v lepidle se kouká dost smutně. Apropo občas když tu perlinku někde natáhnu, tak si pak vždycky říkám, co s tím jednou budou dělat s tou sutí plnou plastu až to budou jednou bourat. Když jsem oklepal kus staré stodoly, tak jsem to akorát shrábl lopatou a šup s pískem do cesty. Ty kusy perlinek, polystyrenů, montážních pěn… – všechno pěkně zalepené v cementu a lepidle – to už jen tak roztáhnout na polňačku asi nepůjde.

                1. jako spodní vrstva v poho. Takhle nějak se na vsi likviduje eternit. Co jde si vezme někdo na opravy a co nikdo nechce se někam zakope. V horšim případě se to vyveze někam za obec do lesa.

                  1. Ja osobne jsem takto pohrbil asi 300 m2 eternitu. Prach jsi a v prach se obratis, odpociva asi 3 metry hluboko. Ne, ze bych se ho tak bal, on v zemi udela hovno, ale kdybych tam jednou neco kopal, nebo dal velkej strom, tak at neni problem.

                    Ta saskarna s likvidaci eternitu pomalu v atombordelu je jen dojenim penez, nic jinyho. Kazdej vitr, kdy foukne z poli vcetne pisku z cest to je takovy abrazivo, ze ten eternit ze strechy mizi pomalu pred ocima. Hrany sablon kulaty. Tak na co si hrat, ze… abest je nebezpecnej jen a pouze pri vdechnuti.

              3. Tve ja mam zlutej svod uz asi 4 roky a porad sem se nedokopal k tomu to vymenit za svody, ktere mi lezej na pude.
                Kdyz ja si vzdycky najdu nejakou jinou picovinu, kterou se mi chce delat vic. :D

      3. PeopleLover: A co si čekal ty hňupe? Že ti domek přidělí předseda ONV? Buď máš tolik peněz že si zaplatíš domek na klíč, nebo je nemáš a budeš makat po večerech na stavbě.

        1. Já nečekal nic ty vidláku. Já jsem ten co vzal necele 2.5mega a koupil byt u centra, který má dnes hodnotu skoro čtyři..A jako bonus nemusím čuchat močku z místního JZD. Jako další bonus netravim víkendy ve stavebninach, ale s koc po výletech.

          1. Ale notak, ono to neni az tak cernobily. Ja ted o vikendu travim taky cas s rodinou po vyletech, pricemz nemusim cuchat smrad z mistnich komunikaci, ale par desitek metru za barakem mam CHKO, kde jsem dneska pres dve hodiny stravil valenim se po drevene lavce pres potucek a sledovanim pstruhu.

            Hodnota bytu/baraku, pokud ho nehodlas prodavat, je ti tak nejak nahovno, toho se ve stari nenazeres. JZD se povetsinou rozkradly a pokud jde o tu mocku, tak to je veci domluvy. Ja jsem svemu pachtyri zakazal mockovat moje louky okolo baraku, takze zadne smrady tady fakt necucham. Rano mne budi kos a vecer, kdyz jdu spat, chvili beci sousedovy ovce, nez jim da vodu, ale to je z dalky a v noci je tu tma a klid. Kdyz jsem bydlel v Brne, tak namisto tmy bylo jen sero a namisto klidu byl nocni hukot mesta.

    2. Bedrich77: můžete to „nelichotivé“ nějak rozebrat?

      Zaprvé, zkoušet to jako naši předci „svépomocí vlastníma rukama“ je zajímavá úvaha ve chvíli, kdy Vaši předci žili v bytě :-)

      Zadruhé, nevidím nic nelichotivého na tom na práci jiných vydělat prací svou ve chvíli, kdy je to časově i finančně výhodnější. Operujete sebe a svou rodinu sám? Vyvážíte odpad rovnou na skládku? Ležíte pod autem? Těžíte a zpracovávate ropu? Kde je ta hranice, kdy je „koupit“ už „nelichotivé“ a kdo ji určuje? Vy?

      1. Místo rozboru si dovolím okopírovat jeden z příspěvků, který to dost přesně vystihuje:
        PeopleLover 4.6.2018 v 22:50
        Jo a skončit tak, že bude člověk stavět 20let, nechá nejlepší roky na stavbě a vlastně mládí prožije na staveništi… A taky – co když člověk nechce nějakou ruinu ve smradlavym buranově, ale nějaký „lepší byt“ v lepší čtvrti u centra s vlastním parkováním(?) Tam to chce prostě na menším městě min. 3 Mega cash a hned teď…

        Co dodat? Snad cosi o líné pakáži jinde než ve velkoměstě žíti neumějící dere se na rty…

        Za druhé: ani já nevidím nic nelichotivého na tom na práci jiných vydělat prací svou, ale dle diskuse to pro hodně lidí je problém.

        Zbývající považuji za řečnické otázky a odpovídám – něco ano, něco ne, holt každý soudruh dle svého vkusu ať se řídí…

      2. Jo, zapomněl jsem na bod jedna:
        Zaprvé, zkoušet to jako naši předci „svépomocí vlastníma rukama“ je zajímavá úvaha ve chvíli, kdy Vaši předci žili v bytě :-)
        Vy jste snad prožil mládí na ulici nebo vás v 18 rodiče na ulici vyhodili?

        1. Bedrich77: to jste měl napsat hned, že mluvíte o rozmazlených nedospělích spratcích typu PeopleLover:-)

          ad Zaprvé: nikdo mě nevyhodil, pointou bylo, že „svépomocí“ fakt nikdo z mých předků bytovku nestavěl, takže si spousta lidí nemá moc na co vzpomenout. Byt se kupoval tehdy i dnes.

          ad Zadruhé: reagoval jsem na to, že je nelichotivé, když nikdo nechce stavět sám. O ničem jiném jste tam nepsal, proto jsem po Vás chtěl trochu rozepsat, jak jste to myslel. Já jako člověk, který nestavěl, ale koupil jsem na svém přístupu nic nelichotivého nezpozoroval.

      3. No k tej stavbe „svépomoci vlastníma rukama“:
        nie každý je schopný manuálne pracovať, nie každý manuálne zručný človek má chuť stráviť 3 roky takmer každý deň na stavbe, nie každá manželka / partnerka je ochotná podporiť svojho manžela / partnera pri takejto veci, nie každý ma toľko rodiny, kamošov či známych aby mu pomohli, lebo proste sú roboty ktoré sám nedáš. A samozrejme na určité činnosti potrebuješ subdodávateľa lebo asi nebudeš kupovať ťažkú techniku, alebo pumpy na poter atď. Treba to celé prefinancovať tak či tak – ako sa dá toto riešiť ak nemáš vlastné financie tak to neviem (hypotéka, pôžičky,…).
        My sme „len“ prerábali prízemie starého domu a trvalo to vyše troch mesiacov. Viacmenej každý deň po robote na dom aj s manželkou a tam do noci robiť, cez víkendy od rána do noci na stavbe. Mali sme šťastie, že pri dome bola prístavba, kde sme urobili základný tábor – možnosť posedieť, niečo navariť vybrať z chladničky pivo abo poldeci…. Mali sme šťastie, že nám cez víkendy pomáhali rodičia, kamoši a známy. A aj tak sme na poter (anhydrit), podlahovku a osadenie tepelného čerpadla brali subdodávateľov. A ku koncu prerábky som tam mal ešte dvoch „murárov“ na omietky. No a to sme ešte boli bezdetný – teraz by mi už manželka nepomohla nič.
        A ešte furt jesto čo robiť cez víkendy – terasa, dorobiť plot, car-port, prístavbu zosanovať, záhradku obrobiť, atď.
        K novostavbe „svojpomocne“:
        máme / máte také predpisy, že vybavenie stavebného povolenia je Odysea hodná Homéra. Ďalej vďaka eko-terorizmu z každej strany staviaš už momentálne energeticky úsporný dom – zateplenie z každej strany, úsporné okná, nízko-energetické zabezpečenie tepla, rekuperácia vzduchu v dome, fotovoltaika, slnečné kolektory na ohrev teplej vody…. Na kopec vecí potrebuješ štempel, že je to správne zapojené inak zabudni na skolaudovanie, revízne správy na elektriku, plyn, komín… Ešte ani nezakopneš do pozemku (ak nejaký máš) a pomaly milión v prdeli. Ak si všetky povolenia vybeháš sám tak síce zrejme ušetríš peniaze, ale spotreba tvojho času bude neúnosná. Už proste nestačí dôjsť na úrad ukázať nejakú skicu domu a keď ešte pridáš koňak starostovi tak je povolenie na druhý deň hotové – už to ani pri najlepšej vôli nejde.
        Ak ti to vybehá stavebná firma tak bude chcieť tú celú habaďúru aj postaviť – svojimi postupmi, svojimi subdodávateľmi, svojím materiálom, so svojím dozorom. A je bohužiaľ „dobrá“ prax na stavbe, že ak to tam denno denne nekontroluješ tak budeš ojebaný – na materiáloch, na robote, na termínoch…

        1. I práce které člověk zvládne sám je lepší dělat ve dvou. Stavba baráku není na týden, a po pár měsících to kurevsky připomíná galeje. A navíc, i zručný člověk se často poučí až ze svého omylu, takže pokud je ten první barák váš, na konci sice přesně víte proč a jak to udělat lépe, ale prakticky už to nemáte kde zužitkovat.

          1. Proto je lepsi, pokud ma clovek fakt dobre kamarady a zamlada chodi pomahat jinam na stavby. Jednak se to nauci a druhak ziska pomoc pak pro svoji stavbu. Reciprocita sice nikdy nefunguje stopro (kamarad se odstehuje, nebo ma kundu manzelku, nebo se vyklube kunda z neho), ale aspon clovek nabere zkusenosti s vecmi, ktere si pak nedomrda na vlastnim baraku.

        2. V nasom stavebnom zakone sa neorientujem – neda sa s tym vydrbat kupenim stareho domu, zrutenim vsetkeho okrem prednej steny a vyhlasenim cinnosti za rekonstrukciu? V Belgicku sa takto riesia „rekonstrukcie“ v oblastiach, kde nie je mozne stavat nove domy.

          1. Občas to tak jde, dyž je dobrej tým, hlavně když třeba pyča na památkovým.

            Jinak se ponechávaj celý obvodový stěny, uvnitř se pak děje totéž. Ostatně mám takhle v plánu když něco, tak ruinu a zrekonstruovat podle sebe. Kudla v kapse se mi vodvírá dyž vidím všechny ty dnešní kunďárny počínaje štítkama a podobnejma hovnama, to bych to na úřadě dřív vystřílel, než vyběhal novostavbu.

          2. Občas to jde u dělat i tak, že ta ponechaná stěna při rekonstrukci „náhodou“ sama spadne. Ale je to už trochu risk.

    3. Jako postavit si svépomocí barák, jo? A svépomocí si postavit i pozemek, jo?
      A třeba v Brně, jo?

      Mohl bych poprosit o nějaký bližší návod? Jak na to a kolik by mě to stálo?

    4. JJ strávil jsem mládí na stavbě a nevadí mi to. Umím řemesla jako topenářství, vodo instalo, elektrikáství, tesařství, pokryvačství, zedničina, nahazování, šalování, betonování… řekl bych, že se cítím líp než kdybych byl frajer s rukama v kapsách co procestoval kus světa a měl z toho disk plnej fotek, vymrdal 1000 holek na 100 různých diskotékách a měl krásný dům, diesel na hlinách v garáži a bazén a na účtě dluh 10 mega ?
      nene já příští rok splatím poslední úvěr co mám a můžu si užívat do konce života.

  4. Nebo jít na to od lesa a jednoduše nekupovat nic na co nemám. Jo koupil jsem starou chatu a udělal z toho trvalé bydliště. Celé jsem to vyzdil a usadil tam trezor (na zápraží v křesle s brokovnicí chránit pozemky a tu svobodu) Nebo koupit levný pozemek který nikdo nechce a dotáhnout tam barák na kolečkách. Jde to i bez dluhů protože člověk který nevlastní kus své země není normální.

  5. Batyskaf:
    To zcela vyvrací blábolení tržních komsomolců o tom, že TRCH vyřeší vše. A že nejlepší ze všeho je deregulace.
    Hypotéky jsou čím dál nedostupnější a přesto ceny nemovitostí raketově rostou.
    Jestli ono to nebude tím, že trhu s českými lukrativními nemovitostmi ve větších městech se účastní výhradně zahraniční spekulanti a mafiáni co potřebují proprat špinavé peníze.
    A pak to lavinovitě strhne celý realitní trh a podraží nakonec i zahradní kůlny na bruntálsku.

    Jak krásně nám ten volný trh stabilizuje ceny a slouží ke prospěchu většině občanů.

    1. Tvl, nepřestávej psát, to je lepší než Dikobraz!
      Hypotéky jsou dostupné jako nikdy, jen jako opatření proti bytové bublině nelze půjčit 100% odhadní ceny.
      A že byty zdražují, za to můžou podobní experti jako ty, třeba Stropnický a Kolínská, kteří blokují výstavbu nových bytů, aby se náhodou developeři neobohatili. Že tím způsobují nedostatek bytů a růst cen je nikdy nezajímalo a hlavně jim nedochází, že se takhle dá bohatnout daleko rychleji a jednodušeji.

      1. cyklista: Důvodem mimořádného růstu cen není blokování výstavby. Byty za mimořádně vysoké ceny stejně nekupují češi, ale z více jak poloviny zahraniční spekulanti, kteří v bytě nemají úmysl bydlet.

        1. Jo, oni taky radši kupují dražší byty než levnější.

    2. kaBrnak: Důvodem raketového nárůstu cen bytů není trh, ale netržní zásah ve smyslu několikaletého masivního tištění ničím nekrytých peněz.

      1. Nemyslím si, že když si nějaká banka natiskne další bankovky, že to má vliv na tržní ekonomiku tak, že vám někdo namastí ceny směrem nahoru. Tady se jedná spíš o inflaci, to je takovej šotek, kterej je děsně zákeřnej, skutečně nezdůvoditelně prostě zasáhne tak, že vám narostou ceny, čímž znehodnotí tu hodnotu těch peněz. Je to takovej podělanej sráč, říkám mu inflatík, protože vysoká inflace právě znehodnocuje úspory obyvatel a poškozuje ekonomiku. Taková Argentina nebo Rusko, ti mají zase zkušenost s hyperinflací v řádu tisíců procent. Jo, inflatík to je sráč.

        1. ex.lex: Ale ano, po mnoha letech tisknutí pěnez jich v oběhu již bylo tolik že v bankách o peníze přestali mít zájem a to se projevilo jako záporné úrokové sazby. Tím namíchli velké investory kteří prachy z bank vybrali a vrazili do nemovitostí, tudíž skokově narostly ceny.

          1. Moment, to, že se natisknou peníze, přece neznamená, že o ně ta banka nemá zájem, naopak, ona je půjčuje a vybírá nějaký úrok za ty vypůjčené peníze. Problém je jinde, tím, že státy zrušily cla na výrobky, nebohatnou, protože když zrušíte cla na, přicházíte o peníze, a když pak na vás jiný stát uvalí embargo – dnes tomu říkají sankce, tak jste v prdeli, protože nejen, že nic nevyberete na tom clu, ale navíc nemůžete vyvážet nějaké své výrobky či zdroje, opět přicházíte o prachy, protože embargo je v podstatě zákaz vývozu nebo dovozu, což vám totálně pokřiví ten obchod. Takže Trump, protože potřebuje nějak narovnat tu skomírající ekonomiku ve své zemi, má chytrý ekonomický poradce, protože mu radí, aby zavedl nejen sankce, ale i clo. Trumpe, vašemu ekonomovi posílám za jedna.

            1. ex.lex: Ale ano přesně tohle se stalo, banky přestaly mít zájem o původní bankovní business, tedy půjčovat peníze vkladatelů jiným klientům na úroky, peníze pro půjčování klientům si opatřily právě z těch vytisknutých peněz.

              1. Banky nepotřebují už tisknout hotové prachy. Všechny transakce se dnes odbudou jen virtuálně, skoro všichni lidé mají nějaké platební karty, bud debetní nebo kreditky. Debetní znamená, že tam jsou jen vaše prachy, kreditní znamená, že tam jsou prachy banky a prachy těch lidí, co si nepůjčují nic, žijí jen ze svých skutečných peněz. Takže banka využívá obou těchto skupin, účtuje poplatky všem, nezajímá ji, zda jsou ty peníze vaše (debetní karta), nebo žijete na dluh (kreditní karta), jediný rozdíl je v tom, že na kreditce můžete čerpat jen nějaký limit nastavený tou bankou, z debetní karty můžete vybírat vše co tam máte, protože to jsou vaše prachy. Když splácíte ty půjčený prachy z kreditky blbě nebo vůbec napaří vám nějaký úrok. Proto máte tu půjčku třeba na měsíc zdarma, ale když ji nesplatíte na tu kreditku včas, tak vám naúčtuje nějaký úrok.

                1. ex.lex: Tisknutí nekrytých peněz je eufemismus pro laiky, samozřejmě že technicky se tak děje většinou jen jako čísla v databázích.

                  1. jak: Tisknutí nekrytých peněz je hlavně euforie pro ty, kdo tak činí, neboť vědí, že tak činit mohou.

                2. ex.lex: Asi by sis o tom měl něco zjistit. Jak to popisuješ to možná vzdáleně fungovalo na začátku devadesátek, že banka mohla půjčit je to co měla na depozitech. Dneska komerční banky mohou půjčit 10-14 násobek reálných vkladů. A zmíněné tisknutí peněz regulátorem je emise ničím nekrytých peněz resp. úvěrů. Objem vkladů je omezený, zatímco „tisknutí“ peněz teoreticky ne. Nemyslel sis snad, že tenhle boom hypoték nebo korporátní úvěry jsou financovány čistě z vkladů 1:1.

                  1. starter25: Když se banka rozhodne, že vám půjčí jen 20 litrů a sousedovic Máně půjčí 100 litrů, je to její rozhodnutí a vy s tím těžko něco uděláte. Já nikde nepíšu, že banka půjčuje jen reálné vklady. Myslím, že jste mé příspěvky nesprávně pochopil.
                    To, že jsou peníze dnes nekryté, to už není problém, protože většina finančních transakcí se odehrává jen virtuálně, přesouváte je jen v číslech, přesouváte virtuálně, po celé planetě miliardy, k tomu už nepotřebujete mít v bankách hroudy zlata a diamantů, protože fyzické peníze se využívají jen minimálně v malých částkách. Peníze už jsou v podstatě zástupný problém, důležité jsou služby, půda, zdroje a voda. Peníze nebudou za chvíli vůbec „důležité“, jejich hodnota se snižuje, to, co jste koupil před pěti lety za nějaký obnos, dnes koupíte za řádově vyšší obnos. Výplata, která vám stačila před pěti lety, už dnes nestačí. To, že si koupíte adidas triko za pár šupů ve výprodeji, neznamená, že ekonomika jakože jede. Vy máte sice to triko za pár šupů, mobily můžete střídat jak na běžícím pásu, ale za vodu zaplatíte několikanásobek, zrovna tak za půdu a za kvalitní potravinu, votomtoje. Kurz peněžní jednotky je v prdeli, to, že vy zaplatíte v přepočtu třeba za dolar (kolik je dolar dnes? to nesleduju), dobře, plácnu 25 Kč, tak to neznamená, že ten dolar tu hodnotu opravdu má. Dolar dnes nemá hodnotu ani jednoho centu, milej startére. Uměle vyhoněný kurzy, to je běžná praxe. Ani zlato už nemá svou hodnotu, protože zlatými nudlemi v polévce se nenajíte, ani si za ně pak už třeba nekoupíte pitnou vodu, které je čím dále méně, ani tu úrodnou půdu, která se pořád ztenčuje a ztenčuje a ztenčuje.

              2. jak: Peníze – jsou to už jenom čísla, jenom čísla, proto můžete mít takové schodky v rozpočtu, proto můžete půjčovat peníze jak na běžícím pásu, protože už operujete jen s čísly, nikoliv s fyzickými penězi.

                1. Podstata neni v tom, ze ty penize nejsou fyzicke, ty lze dotisknout, ale v tom, ze jsou nekryte.

      2. A co teorie, že cena nemovitostí stoupla spíše z důvodu nedostatku nabídky, způsobeným hlavně administrativní náročností výstavby? Jaký na ní máte názor?

        1. Podílí se na tom všechno. Včetně i to, tiskem bankovek posílené, ale ne způsobené, masivní skupování vším, co má nohy a chce zdrhnout odtamtud, kde to zrovna je. Východ, západ, sever, jih – odevšad.

          1. Myslím si, že ceny pozemků, nemovitostí, budou stoupat i nadále, protože lidí je moc a zemské plochy na výstavbu je vždy méně, potřebujete totiž i zemědělskou půdu. Nechci se dočkat toho, že budu žrát amarouny. Myslím si, že bude stoupat i cena vody a dalších zdrojů. Ledovce tají rychleji, než se předpokládalo a ledovce jsou pro planetu důležité, protože ji ochlazují. A jelikož čas vymyslel člověk, jeho výpočty nejsou přesné, protože příroda má „jiný čas“ a proto se nechová dle předpovědí. Čas jepice plyne úplně jinak než čas člověka a čas člověka plyne jinak než čas vesmíru. Protože my to vypočítáváme díky matematice, ale matematiku i čas si vymyslel člověk, aby měl nějakou jednotku, se kterou bude operovat, ale příroda, ona nezná termín „lidský čas“.

            1. Co sem se díval naposled, tak některý ledovce i přibyly…

              1. Váš neutuchající optimismus mě těší.

                1. Stačí nežrat propagandu každýmu zelenýmu mozku co si potřebuje přihřát polívčičku.

                  1. Tak propagandy já nečtu, na takový hovadiny já skutečně nemám čas.

              2. Jo,znam furu bank,kde maji penez vice a vice.

                Jenze to stav meho konta nijak nezlepsi. Ono takovemu Libyjci je uplne nahovno, ze u nas mame rybniky.

                Naprosto jednoznacne i tady na Sumave je videt,jak klesa hladina spodnich vod. Jen za ty 4 roky, co tady mam tu kucu, mi klesla hladina ve studni v prumeru o deset cisel. A obecni studanka (zdroj mistniho vodovodu) uz na tom byla tak, ze se musely pridat dva vrty, aby prezila lonsky cervenec.

                Neverim na katastrofu pristi ctvrtek, ale ze ovodu bude boj, tomu verim docela dost. Ne ted, ne za deset let, ale urcite uz v tomto stoleti.

        2. Ale jistě, lidí je plus mínus stejně, ale úroky z hypoték šly na 2 procenta a k tomu možnost půjčit si na 100 % třeba na 30 let; kdo by do toho nešel, když uvidí tu splátku pro první fixační období pouhých 16,000….

          1. Všiml jste si někdy mapy světa? Těch zeleně značených pásů? To jsou obyvatelné oblasti. Všiml jste si, že jsou nejvíce zalidněné? Ty zelené obyvatelné pásy se zužují, přibývá plochy, která je pro člověka obtížně obyvatelná. A lidí není stejně, je jich čím dále více a proto budou tyhle zeleně ohraničené plochy na mapě čím dále více zalidněnější. Tudíž mít střechu nad hlavou a pitnou vodu v té zelené oblasti je výhra pro budoucnost. I proto se vám sem valí přistěhovalci ze všech stran. Evropa má nejlepší polohu, pro přežití v budoucnu, na zemském povrchu.

          2. Finanční gramotnost nula. To, že to tlačí banky, chápu. Co nechápu, že to ovcím tlačí i politici a ještě se tím chlubí jak nám to hezky zařídili. To, že ovce s úrokem 1,5% může mít další fixaci klidně 5%, ovce nevidí.

        3. misaka: Administrativní náročnost je vymyšlený nesmysl, počet obyvatel ČR má setrvalou tendenci a není důvod k tak masivním změnám na straně poptávky ze strany obyvatel. To co se změnilo oproti minulosti byl dlouholetý masivní útok na celosvětový měnový systém strany FED, ECB a i ČNB.

          1. ona ta poptavka neni zdaleka tvorena jen ze strany obcanu CR (kterych je dejme tomu konstantni pocet), ale staly jsme se zajimavou lokalitou a bezpecnym pristavem pro zaparkovani penez i pro zahranicni investory v mire, ktera drive takova nebyvala

            nemelo by zustat bez povsimnuti ze jeste pomerne dlouho po roce 1989 trval zakaz nabyvani nemovitosti „devizovymi cizozemci“ i kdyz kdo chtel to umel obejit pres „ceske s.r.ocko ktere nabyvat nemovitost mohlo) jenze byl s tim voser ktery uz dnes neni, dnes je nabyvani nemovitosti cizinci pruzracne jednoduche

            1. trevor12: Máte pravdu, přibližně polovina nových českých bytů se prodá zahraničním vlastníkům jako investice, případně jako praní špinavých peněz, nechtějí v nich bydlet.

  6. Je opravdu hodně zvláštní, že když je teď ta „konjunktura“ tak banky brutálně utahují šrouby u hypoték, které budou pro většinu lidí nedostupné. To nesvědčí vůbec nic dobrého o stavu ekonomiky, navzdory blábolům kterými nás krmí podplacená média.
    Celé mi to připadá jako že je to spekulační bubulina u které si ještě hrstka vyvolených chce před definitivním ekonomickým krachem dolaru a eurozóny naposled nahrabat, než se přesunou do těch svých luxusních rezidencí v tropech.

    A pro frikulíny co zázračně vydělali když před pár lety koupili nemovitost: kdo koupil nemovitost před rokem 2008, ten pak brečel, protože se propadly o 30-60% a zároveň šly pracovní příležitosti totálně do háje, takže nebylo z čeho tu hypo platit.

    1. nase banky utahuji kohouty protoze cena zejm. bytu v Praze vzrostla natolik, ze uz vyse hypo necini x rocnich platu jako treba pred 10 lety ale x+ y rocnich platu a vzhledem k tomu ze u nas nejsou umozneny vicegeneracni hypoteky (napr. Japonsko) vzrostla neumerne i vyse mesicni splatky v pomeru k mesicnimu prijmu zadatele o hypo, banky (hlavne CNB) zrejme nestoji o to, aby spousty hypotek propadly bankam z duvodu platebni neschopnosti hypotecniho dluznika

      svedci to o jedinem – lide u nas nemaji moc zajem investovat do akcii, dluhopisu a jinych moznych investicnich nastroju (snad krome zlata) a defacto za jedinou bezpecnou investici (i kdyby nenesla kdovijake uroky, bezpecny pristav pro ulozeni penez) povazuji investici do nemovitosti, coz zvedlo stranu poptavky ale bohuzel nabidka (diky obstrukcim a byrokracii ze strany statu, mest) na to nedostatecne reaguje jak by v idealnim modelu s naprostou elasticitou a neviditelnou rukou trhu se melo dit

      1. trevor12: Lidé v ČR totiž dobře znají tzv. měnovou reformu, kdy si šlo s akciemi, dluhopisy a jinými investičními nástroji (snad kromě zlata) leda tak vytapetovat obývák a proto jsou vůči těmto nástrojům nedůvěřiví.
        Kdyby bývala měna CZK stále navázána na zlato, troufám si tvrdit že by se vůbec neprodalo několik tisíc bytů a mělo by to dramatické následky v ceně nemovitostí, samozřejmě směrem dolů, jelikož investoři kteří nechtějí bydlet, jenom investovat, by investovali jinam než do nemovitostí.

        1. jakmile by se lide shodli na nejakem jinem alternativnim bezpecnem investicnim prostredku, stranu poptavky po bytech by to jiste vyznamne ovlivnilo, bohuzel na obzoru nic takoveho nevidim a hrat si napr. s BTC je proti konzervativnosti ceskych investoru

          1. trevor12: Zatím se neshodli. Myslím ale že už to nebude dlouho trvat, čeká nás krach Itálie a to bude s EURem amen a stáhne to dolů i CZK :-)

          2. mily trevore, ty opravdu zijes v bubline a bude mi te strasne lito, az ti ta bublina praskne. Predne, neni zde nic, jako volny trh. Jsou zde centralni banky, ktere liji do ekonomiky neuveritelne penize na nesplatitelne dluhy, ktere pak banky rozupcuji kazde ludre s nahou prdeli na nulove uroky, coz vubec nekoresponduje s realnym vykonem ekonomiky.
            Pak si kazda ludra vezme hypo na 5 mio na barak, ktery jakoze splati za 40 let, ale kde mas zaruku, ze ponziho schema centralnich bank vydrzxi 40 let, kdyz to vypada, ze ziji ze dne na den a kazdy den skupuji 80% akcii a spatnych uveru na trhu, jen aby nespadla cena. Takova Itali ma realne 70 procent uveru nesplatitelnych a staci do toho jen stouchnout a cele se to sype jako domecek z karet.
            Lidi se samozrejme shodli, do ceho investovat, ale trh nedovoli ani nemovitosti, ani zlato, ani akcie ani dluhopisy trzne ocenit, protoze trh zkurvily centralni banky kvantitativnim uvolnovanim a absurdnimi urokovymi sazbami, ktere vubec nezohlednuji nase soucasna rizika a nejdou zvednout, protoze kdyby se zvedly, tak nas uroky z nasich nesplatitelnych dluhu okamzite pohrbi zaziva.

            Jsme v situaci Titanicu, kteremu prave ledovec para pod carou ponoru obsivku a my to „resime“ tim, ze vypiname cidla zatopeni, ze odmontovavame pumpy v podpalubi a za ziskane penize tiskneme prospekty o „nepotopitelnosti“ nasi lodi a jeste na ni nabirame dalsi a dalsi naklad, protoze jinak by to nevypadalo dobre ve statisticke rocence o rostoucim „vykonu“ nasi ekonomiky. A nejhorsi na tom je, ze nam ten Titanic ani nepatri, protoze jsme si ho koupili na leasing a rucime za neho zivoty nejen svymi, ale i svych deti a deti jejich deti, protoze ty nase dluhy jsou tak na 200 let dopredu. Takova je asi realna situace dneska.

            1. nejsem narodohospodar – tak centralni banky (nevim jestli i CNB v soucasne dobe) pumpuji penize do ekonomiky (tisteni penez) tim, ze FED (ECB) skupuji vladni dluhopisy (tzv. pujceni vladam). Jenze ty musi staty postupne umorovat ci refinancovat (otazka je jak dlouho, donekonecna ?, jeste desitky let ?), centralni banky musi byt nezavisle na vlade a stale si vedou ma dati – dal. Zatim to nevypada na statni bankrot ale muze v budoucnu v nekterych zemich byt. Podle mne zatim se to tisteni penez preleva predevsim do akciovych trhu. Zajimava je take expozice Deutche bank v derivatech ktera v roce 2016 byla 55 TRILIONU Euro (skoro 20 nasobek nemeckeho HDP), to kdyby neustala asi by nasledoval too big to fail, coz by nemelo byt, jen at to odnesou jen jejich akcionari a veritele. https://www.w4t.cz/trhy-se-obavaji-ze-by-deutsche-bank-mohla-byt-dalsi-lehman-brothers/

              Podle mne bezneho smrtelnika hlavne zajima realna inflace resp. jeho realny plat, jak si stoji se svym platem PPP (resp. stat a jeho HDP PPP) ve srovnani s jinymi staty, jestli ma kde bydlet (nejlepe ve svym), jestli si za svuj plat koupi vice ci mene nez loni apod., zaplati zakladni zivotni potreby aniz by se musel zadluzovat (u kazdeho jinak, ja ziju s tim, ze se snazim minimalizovat sve mandatorni vydaje, ano ziju skromne, moc toho k zivotu nepotrebuju, nemam zadne financne narocne konicky ale nikomu to nevnucuju)

              Ty makroekonomicke globalizovane nekonzistence souhlasim uz muze splachnout pouze valka nebo jinak z pozice hrozby silou (takovy „financni Mnichov“, slabsi stat pusti „Sudety“tj. sve pohledavky ve prosech sveho silnejsiho dluznika (nebo se to bude muset tlacit furt pred sebou jako balvan, otazka je jak dlouho muze Ponziho schema fungovat za situace pokud mate u centralni banky otevren neomezeny ucet s nekonecnym mnozstvim penez ?) a zacne se znovu s cistym stolem .. otazka je co se stane s usporami obcanu, nejspis se spali, proto kdo muze cpe penize do neceho hmotneho na co si lze sahnout, nejlepe nemovitosti (cim dal vic lidi to nevedome citi v kostech)

              ja jsem vklidu, nemam kdovijake uspory a kdyz o ne prijdu (kolikrat jen za poslednich 200 let se to v Evrope lidem jiz stalo ?) pojedu dal s tim co bude, bydlim ve svym, nahy jsem prisel na svet nahy pujdu z neho

              nejlip na tom budou ti co nic nemaji (ale ani dluhy), ty valka prejede a pokud prezijou o nic moc neprijdou, akorat startovni cara bude po valce zrejme na nizsi zivotni urovni

              podle mne ta Maslowova pyramida potreb je slabikar, ktery by mel clovek stale mit na pameti a zjistil by ze mnoho veci o kterych si mysli ze by bez nich nemohl byt jsou ve skutecnosti kdyz dojde na lamani chleba zcela nepodstatne

              1. na to clo9vek nemusi byt narohospodar, aby videl, ze globalne je ekonomika totalne provazana, kdyz drtiva vetsina naseho exportu jsou subdodavky nemeckym koncernum a kdyz nase velke sire rodne rekove lany stoji a padaji s babisovyma eurodotacema. Na to staci vylezt pred barak a rozhlidnout se.
                Prdel je, ze ted uz nejde do makroekonomiku, ktera zije nekde odtrzene ve vezi ze slonoviny, ted jde o zcela realnou kazdodeni situaci, kdy duchodcum nema kdo vyplacet duchody, zdravotnictvi nema kde nabrat lekare a sestry, lidi sice maji hafo penez, ale nemaji za ne co koupit, krom cinskych sracek ala smartphone, na barak si sice mohou vzit likvidacni hypo, ale i za tech pet mega pak nesezenou kloudne remeslniky a nejak si to pak pytlikuji sami doma na kolene a nas prumysl bere chronicke ozralce, trestance, narkomany a vubec vse, protoze takove profese jako svarec, CNC obrabec anebo elektrikar jsou davno uz za hranicema, zatimco pobirac davek a duchodce se za hranice nehrnou.
                Kazdy to musi videt na vlastni oci, jake jsou realne dusledky toho, kdyz centralni banky kurvi trh.
                Akorat ze nekteri snilci si mysli, ze to vydrzi v tomhle stavu naveky.
                Jo, a Deutsche je dobra analogie Lehmana z 2008meho. Akorat, ze si nemyslim, ze by Deutsche padala nerizene.
                Hospodarsky cyklus je peclive naplanovan a vsecko se to svede na Rusko, a Iran a Severni Koreu a Putina, jak jinak.

                1. trh se zacal kurvit opustenim zlateho standardu a zrusenim prava kdykolliv pozadat banku o vymenu bankovky (tehdy se spravne rikalo statovka) za fyzicke zlato (ano uz drive se s tim vyjebavalo, napr. v obdobi nasi prvni republiky 3 x doslo k devalvaci tim ze se oficialne snizilo mnozstvi zlata odpovidajici jedne korune), jinak jsem rad ze nesdilim Vase videni sveta, radeji bych si precetl neco od nekoho kdo se pohybuje v praxi uplne navrcholu, je hybatelem deju (tvurcem) a opravdu umi „cist hru“ z pohledu globalni ekonomiky atd..

  7. Od doby co jsem zjistil, že „volný trch“ je jen obří židovské kasíno kde škubou miliony gojů dohola, mě nic nepřekvapí.
    Co mě naopak překvapuje je, jak češi ztratili soudnost, navzdory všem měnovým reformám (od gottwaldovy až po tu klausovu a ČNB) a dalším švindlům. Ačkoliv dřív byli hodně konzervativní a investovali převážně „do strožoku“. Holt nová generace zblblá americkým brainwashingem o vlcích z wallstreetu apod.

    Nedávno jsem viděl rozhovor s děkanem (!) podnikatelské fakulty a ten říkal v podstatě totéž co Zrg1, možná ještě pesimističtěji. Až to najdu, tak sem hodím odkaz. To jsem fakt zíral, že se mezi tou bandou podplacených a hlupáků najde někdo kdo se odváží veřejně říct pravdu.

    1. nebyt ruskeho jaderneho arzenalu, tak by dnesni stav jak vystrizeny z absurdniho havlova dramatu uz davno neexistoval. Misto toho uz by dvakrat implementovali osvedceny valecny model:
      Svetova valka -> nastartovani zbrojni vyroby -> zabiti veritele -> odepsani dluhu -> rozmrdani infrastruktury a redukce populace -> povalecna obnova a vytvoreni noveho systemu na staronovem zaklade pomoci novych dluhu.
      Vsichni jsou v tomto modelu porazeni, jen centralni bankeri jsou spokojenejsi, bohatsi a vysmati jako leco.
      Jenze tu mame rusky jaderny potencial, takze banksteri se chte nechte museli vydat do neprobadanych vod permanentnich „mikrokrizi“, ktere „mikrosauji“ peclive vazenym arzenalem makroekonomickych stimulu, coz bych prirovnal k patlani mejkupu na sto let mrtvou zombii a jeji prezentaci ovcanstvu pod hesly „ekonomika rekordne roste“, „nezamestnanost je rekordne nizka“, „neni zadna inflace“, „hospodarska situace je stabilni“.
      Samozrejme v realu se realna ekonomika rozpada, nezamestnanost se zameta pod koberec, takze pulka lidi sice je papirove zamestnana, ale prakticky vubec nic nevytvari a ti, co neco vytvari, jsou k nesehnani ani za zadne penize. Inflace je napriklad krasne videt na cenach stavebnich pozemku a stabilitu hospodarske situace dokumentuji soucasne ekonomicke valky, kdy sice ofiko nemame radi Rusko, ale na ruskem Nord Streamu 2 stoji a pada v Nemecku vyroba, coz nesmirne vadi USA a jejim exporterum LNG a take to vadi nasim nacistickym spojencum na Ukrajine, kteri maji z ruskeho plynu usly zisk za tranzit, takze momentalne sice ofiko drzime protiruske sankce a podporujeme politiku USA a Ukrajiny, neofiko jsme ale v obchodni valce s USA a Ukrajinou a podporujeme Rusko, jen se to bojime rict nahlas. A stejne tak USA, jsou sice ofiko v obchodni valce s Cinou, ovsem Cina ma dost nastroju okamzite poslat ke dnu americkou ekonomiku skrze americky trh s dluhopisy a americky deficit obchodni bilance, kdy si bez cinskeho zbozi „vyspela americka ekonomika sluzeb“ uz ani neusere na hajzlu, takze sice USA na jednu stranu promenuji sve letadlove lode v Jihocinskem mori, na druhou stranu, pokud jim CIna nedoda komponenty, tak Americani ty svoje slavne letadlove lode ani neudrzi v provozu, nemluve o tom, ze ta letadla na US letadlovych lodich jsou 35 let stare muzealni kousky a nic lepsiho uz nikdy mit nebudou.
      Je to vsecko tak absurdni, tak neuveritelne chatrne , prolezle plisni, cervotocem a korozi, ze ono to vypada, ze spoustecem pro WW3 muze byt klidne nejaka neodpiskana penalta na ruskem fotbalovem sampionate, ktery je mimochodem zpolitizovany do takovych vysin, ze bojkot americkych sportovcu na olympiade Moskva 1980 a bojkot sovetskych sportovcu na olympiade Los Angeles 84 je proti tomu hadr.

      kazdopadne nikdo nemuze rict, ze „nemel informace“ a „kdo to mohl tusit“, viz Snowden, Assange a spol.
      Informaci je vsude plno a jako na svinu koresponduji s okolni realitou az prilis dobre.

    2. ad: Od doby co jsem zjistil, že „volný trch“ je jen obří židovské kasíno kde škubou miliony gojů dohola, mě nic nepřekvapí.

      Pochopil jste. Děkuji za každého kdo pochopil.

      https://www.youtube.com/watch?v=w8UARDgB1wk

  8. Upřímně obdivuju každýho kdo si dokázal na bydlení vydělat . Já jsem holt v kategorii hypotékař. Když jsem si šel vyřizovat hypotéku připadal jsem si jak největší povl a chudák jak kdybych si šel pro poukaz na jídlo kterej vyměním zarohem za cash na flašku vodky. No když se zadaří tak až zaklepu bačkorama moji kluci budou mít třeba solidíní základ na svoje bydlení ….

    1. Já upřímně nenávidím každýho zmrda co má hypotéku a odečítá si úroky z daní.

      1. Z dani, nebo z danoveho zakladu? Ja si zase myslim, ze kazda koruna, ktera neskonci na danich, je dobra koruna. Hypo nemam, protoze se uveru bojim jako Cikan prace, ale ty lidi zcela chapu.

      2. Zmrd, co si odečítá úroky z daní? Pokud jste zaměstnanec, tak dostanete peníze zdaněné skoro 50% zdaněním (daň z příjmu, zdravotní a sociální daň) a z té splácíte hypotéku a úrok odečtete ze základu daně z příjmu, nikoliv z daně; takže reálně se z úroku (nikoliv roční splátky) se ušetří směšných 15% z daně z příjmů. Takže zaměstnanec s daní z příjmu při hypotéce třeba 3.000.000 Kč a úroku 2% na dani z příjmu za rok ušetří zhruba 9.000 korun.

        Zatímco v případě šikovného smíchání podnikání, firmy, bydlení, hypotéky a příjmů lze docílit mnohem zajímavějších výsledků. Asi jako u celkového zdanění OSVČ, které je zlomkovité oproti daní placených zaměstnanci.

        1. Znam typka, co koupil jednu ruinu domek na svoji firmu. Nasledne si vzal firemni uver a zrekonstruoval ji. Pak i cerpal nejakou dotaci na revitalizaci, pak pockal, az uplyne nutna lhuta udrzitelnosti a pak si ji prodal. Veskere naklady rekonstrukce vcetne dotace vyresila firma, on uz bral jen smetanu.

          1. jo to mě připomíná člověka od kterýho jsem koupil svuj dům přesně takhle nějak to měl, barák jako sídlo firmy, dotace na rekostrukci, prodat, zkasírovat :)

      3. Kdyby daně nebyly vůbec, nebo byly opravdu nízké, nebylo by třeba odečítat úroky. ;-)

        1. Jenze to by statni aparat musel byt mensi a take by nebylo co krast. Dane jsou zpusob, jak z lidi vydojit penize za nic, bez toho bychom hen ten kapytalyzmuz nevybudovali. Dane sebereme vsem a nekteri si mohou ulevit pres uroky. Vzdyt je to hezke.

        2. Daně aby vůbec nebyly, to asi nejde a asi bychom to ani nechtěli: staré, nemocné, postižené, zlikvidované, okradené, bývalé vězně, opuštěné – o ty se společnost našeho typu musí postarat (musí ve smyslu má odpovědnost) a minimálně nějaká část nemůže být zajištěna v rámci rodiny nebo daru chudým.

          Dále policie a armáda a školství a společná infrastruktura: bez daní by v potřebné podobě taky nemohly fungovat.

          Ale spousta jiných věcí ano. A dnes jsme na druhé straně dráhy kyvadla.

      4. všechno co jde z daní odepsat je potřeba odepsat vyjebat s daněma kdo platí daně dobrovolně je kokot….

    2. Pokud ti to nejak pomuze, tak ti muzu rict, ze znam pomerne dost lidi, kteri ac jsou bohati a na kontech maji sedmiciferne polozky, tak na baraky maji hypo. Proc? No protoze dneska se kdekdo umi podivat na nahlizenidokn.cuzk.cz a je lepsi, kdyz si mafosi myslej, ze je to socka, co si na neco hraje, nez nejaky piftolky, bububu na deticky a podobne neprijemnosti. Fakt to tak je.

      No a jinak… heslo dobreho bankere je „klientovy penize dobre investovat a pak mu nabidnout vyhodnou pujcku“ :-)

      1. Možná, že to je taky motivace k hypotéce, ale hlavním důvodem je, že hypotéka je ideální produkt pro bohatý – vem si, že máš kapitál, kterej seš schopnej zhodnocovat 5% + p.a. a hypo je nějakých 2-4% p.a., to bys musel bejt debil abys platil bydlení cash:-).

        1. Co znam tyto „hypotekare“, tak ale povetsinou maji nekde na ucte castku plne pokryvajici vysi hypoteky pro pripad, ze by druhej den nekde zakalili a zena/deti potrebovali fofrem resit splatky, nez probehne dedicke rizeni. Ale jinak ano, umim si predstavit lepsi zhodnoceni, ktere hypo pokryje.

          Jeden muj kamarad napriklad podnika mimo jine tak, ze jeho firma stavi a obhospodaruje ruzna obchodni a kancelarska centra, pricemz jeho akcionari jsou nejruznejsi sportovci a lidi, kteri proste sami investovat nebo spekulovat neumeji. Takze on jim takto otaci miliardy a jemu staci to, co pada okolo. Pak lze zhodnocovat investice celkem pekne. Zadne desitky procent, ale jistotka.

          1. …drobnost: ti lidi, ktere znam a takto to maji s hypo nastavene, udajne nemaji zivotky. Pry vyhazovani penez.

      2. jo bohatí lidi v tom umí chodit proto jsou bohatí :-D jenže je nějaká hypoteka nemusí trapit když mají na učtech několik milionů kdyby něco tak jen zadaj příkaz k uhradě na internetovým bankovnictví :) ja jestli budu víc ja rok neschopnej jít do prace(se doufám nikdy nestane) tak bud mě založí rodina , něco pokryje pojistka jinak nazdar bazar.. ovšem takovej scénář mě čeká i v podnájmu kde platím někomu hromadu peněz a ten muže kdykoliv přijít a říct hele sorry 2 měsíce na vystehování a hledejte dneska podnajem hlavně slušnej… já si vybral domek na vesnici skromnej malej baráček kterej jsem schopnej zaplatit bez větších potíží akorát s tím že musím bejt fit :) moji rodiče mě bohužel nezaložili protože sami nic nemají navíc mam ještě dva bráchy takže mame všichni stejně :D ženska ta ma starší sestru a ta dostala barák od jejich rodičů takže ta moje utřela bohužel je mladší :-D takže můžu říct že všechno co máme na to jsme si vydělali vlatníma rukama a jsme v pohodě :) Bez hypoteky by jsme to prostě nedali našetřit takový peníze to je na desítky let a znám par takových dobrodruhů kteří staví bez pujček…jeden stavěl 15let druhej 10 a furt staví další co znám ten to zkoušel a po 5 letech se nasral a šel si pro hypotéku…muj kolega vlastní dvougenerační domek uprostřed města zdědil ho po rodičích kteří si ho postavili za bolševika za pomocí celý ulice z nakradenýho matroše za dva roky..dneska mu brňáci za ten barak nabízí 5mil a to se na tom baraku takových 20 let nekleplo takže žádná hitparáda barak… pamatuju když tam prodavali dagmarku takovej malinkej baraček skoro jak chatka za 3.5mil …sem si klepal na čelo vybydlena chajda sice uprostřed pěkný lokality ale za ty prachy?… koupila to nějaka gynekoložka a prvni co bylo tak to tam nechala buldozerem srovnat do rovinky a za dalších xx mil si tam postavila sídlo s ordinací atd. Během ty doby co jsem v tom městě bydlel vznikly dvě nový zastavby rodinejch domů parcela nejlepvnější v tý době za jeden mil. No way… dneska když tam projíždím a vydím ty brutální baraký jen slintám a říkám si kurva kde ty lidi na to sakra berou ty prachy :-D to nejsou dřevodomky za milion ale to jsou moderní baraky za xx milionů jen ty ploty kolem nich jsou v ceně mýho baraku :-D ale já nejsem zavistivej zmrd já to těm lidem přeju a víceméně je obdivuju určitě mezi nima bude nějakej zmrd kterej zbohatl tak že někojaký jiný lidi podělal ale nevěřím že jsou to všichni každej děláme jak nejlíp umíme nebo alespoň každej rozumnej člověk a víme na co máme a co si můžeme dovolit bohužel jsou lidi co to přepálí napujčují si miliony a pak exekutoři nestíhají a pak jsou taky lidi kteří jsou v pohodě a pak se něco posere třeba nějaká nehoda a jsou namydlení a celej život vprdeli ale tak to prostě je.

        1. Hypoteka je uplne normalni produkt, nabizejici urcite pohodli s nejakym rizikem za nejakych podminek. Jako kdyz se ozenis. Ziskas babu, kterou muzes pichat i kdyz nechces, treba uvari, mozna vypere, ale je tu taky pravdepodobnost, ze te muze vojebat, podstrcit ti ciziho sviste, nebo te celej zbytek zivota srat a pokud te dobre obsancuje, uz se nerozvedes. Presto do toho fura lidi jde. Proc? Protoze pravdepodobnost neni jistota. Kdyz je nekdo blbec a hned ze startu se nezamysli, takze si prestreli hyposku a nebo si vezme blondynu s nadhernejma kozama, co ale nevi, co je plotna, tak se proste z toho casem posere.

          1. Blondýny Vám všem schvaluju, ty se z daní neodečítají.

            1. Za ty by se mely dane nasobit koeficientem odpovidajicim velikosti jejich koz. Obvykle je mezi IQ a velikosti koz u blondyn neprima umera.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017