Co naši politici ani za 35 let nepochopili, rozvraceči nejspíš chápou dokonale. - zpět na článek

Počet komentářů: 552

  1. Bruseladoni? ..
    https://www.youtube.com/watch?v=vVjZOfjZFbk
    K odkazu: Slovensko bravo! Slovenští pověřenci blokují pandemickou diktaturu! Západní civilizace vs východní civilizace – paraziti vs Tvůrci! A co, nebo kdo zachrání nás?
    https://www.svobodny-vysilac.cz/2025-05-20-pokrivena-zrcadla-tohoto-sveta-s-hostem-misou-364-dil-124-min/

    1. Donald střelil „dýpsteit jak „slona.
      https://www.facebook.com/watch/?v=674500008558533

    2. #############################

      Sorry za OT:

      Kdo to dočetl až na konec, tomu gratuluji k trpělivosti, já to vzdal po třetím odstavci. 👍

      čau

      #############################

      OT 2:

      Věděli jste v roce 2022 působilo v Česku přes 148 tisíc neziskových institucí ?!!!!

      Počet zaměstnanců neziskových organizací vyjádřený v přepočtených úvazcích činil 124 tisíc !!!

      To znamená že neziskovkáří pracují ve více neziskovkách najednou.

      Hodnota jejich dobrovolnické práce byla 9,4 miliardy korun…
      stát jim z této částky poslal 37,2%, což představuje 3,5miliardy.

      No tak kdyby někdo nevěděl, kde začít šetřit třeba na zbrojení…

      zdroj: https://csu.gov.cz/produkty/role-neziskovych-instituci-v-roce-2022-vzrostla#:~:text=Poprvé%20máme%20také%20informace%20o,zvýšil%20o%204%2C7%20%25.

      1. Malá domů, rozleskávačkám i v kalhotech, fan kluby vašíků se objevili hned po pozvratu a rozkopulovali v pyramidě hrůz, pardon moci paralelní řízení státu neziskovčíky falze flagisty soustruhátů na 3 000% ZDROJE JSOU!! druhými bez energie, materiálu a platů, všichni to říkají od vztyčení vysíráků. :-))) Jo pardon to sem nepatří, tak odkaz.
        https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS1-27HrS2ANxLRnMqWlK3mSffnCasH7JSAEQ&s

  2. taková drobná noticka, eště by bylo dobrý, aby tam nebylo tolik hrubek, dyž chcou nekoho mistrovat vo vzdělávání…

    1. Taky mě to praštilo přes oči. Obsah nicméně OK.

      1. a úroveň obsahu víceméně odpovídá úrovni psaného projevu.

    2. to broukpytlikum nevysvětlíte – na machrování o vzdělanosti je aspoň bazální znalost psané mateřštiny dobrým odrazovým můstkem. (nemám na mysli překlepy – ty se stanou nebo manýru – koření stylu)

  3. Ehmmm, možná že třetí tisíciletí bude na KoZa vyhodnocené faktografií ve znamení pandemických her školastikou odpadu přetěžováním obětí módou trablmejkrů s problemakery kolektivních tyranií/fašismu ve jménu deviantu, au.
    Ani se nemohu vyjadřovat k nestvůrám co jsem poznal na základce, fakt k zblití ovšem jako tato doba ikváčů horních 10. tisíc se dala jistě čekat. :-)))

  4. Nashledanou v „lepších časech, brzy. Pokud …
    https://www.facebook.com/61568186925363/videos/711564265153829

  5. Zaplatpanbuh za viceleta gymnazia. Jedina moznost, jak ze zakladky, ktera nauci uplny hovno, vzit kramle. Prave proto, ze zakladky uci kazda, co ji zrovna napadne a podle toho, kolik blbcu pro zvlastni skolu v kolektivu je, laviruje uroven cele tridy naprosto brutalne. Prijimacky na gympl odfiltruji prave tu zvlastni skolu a pak na 8letem gymplu je trida, ktera jeste za mne byla standardem na druhem stupni ZS.

    Co se fialoveho soudruha tyce, tak ten velmi uspesne procpal na vysoke skoly celou svoji rodinu a dle typu vzdelani jejich clenu soudim, ze nadale soucasti tohoto segmentu statni zumpy zustane, takze on jen kope za svoje soukrome zajmy. Vsichni hura do skol, serouci ekonomiku pak zalepime pres dluhy. On to jednou nekdo zatahne, az tady nebudem.

    1. Ano.
      Mám ze sakra dobrých zdrojů ověřeno, že osmáky a deváťáky je třeba před středními školami doučovat naprosto základní věci, protože jinak by buď v těch osmičkách propadli, nebo by se z devítek na střední školy vůbec nedostali.
      Někteří rodiče to řeší doučováním, jiní prachama pro školu ala „sponzorské dary“ aby jim děcko nepropadlo – a následně to na soukromých středních školách opět uplácí, aby děcko mělo aspoň ten papír na vzdělání, když už v reálu neumí vůbec nic.

      Přitom je to jen otázka osnov a tempa výuky té základky. Ta děcka, o kterých píšu, vůbec nejsou blbá.

      Inkluze se postarala o to, že kantor musí tempo i obsah výuky přizpůsobit asistentům inkludovaných blbečků, kteří by ztěžka prolezli zvláštní školou toho typu, jaké existovaly celá 60. až 80. léta.

      Pak to nemá takhle vypadat.
      Chytrá děcka jsou z takové otrávená, ztrácí pozornost a mají tendenci dělat všechno možné, jen ne aspoň poslouchat.

      Nakonec na ty blbečky, které stejně ve výsledku nelze nic moc naučit, doplácejí právě ta chytřejší děcka.
      Kantor se jim a jejich zájmům nemůže moc věnovat, protože musí dávat pozor na signály asistentů…

      1. Dělaj se srovnávací testy, teď pár kol proběhlo. Z perspektivy předsedy školské rady to dneska proberu s panem ředitelem.

        V osmičkách nikdo nepropadne, protože všichni chtěj, aby bylo dobrý hodnocení (záměrně neříkám známky, ty se masově rušej). Z devítky se nakonec někam dostane každej, takže ZŠ má 100% ze sta, není to krásné?

        Pro rodiče bývá největším šokem když zjišťují, že dítě nosí ze školy devět let jedničky a výborné slovně-formativní hodnocení a v reálu neumí vůbec nic, protože ŠVP umožňuje hodnotit děti podle přístupu k předmětu a podle vyvíjené aktivity, nikoli podle měřitelných výsledků (testy, zkoušky).

        Proto rodič, který úroveň znalostí a umu vlastních potomků neprověřuje a nedoplňuje spláče nad přijímačkami v devítce.

        Další kapitolou je ovšem středoškolské školství a učňáky, protože jejich úroveň je tristní a byla už před 30 lety, kdy se učňovská střediska a střední školy nedokázaly přizpůsobit prudce se měnícím požadavkům zaměstnavatelů (čest výjimkám).

        A nedokázaly to dodnes.

        Jsme v kontaktu s několika technickými VŠ, tam to docela funguje a zvláště ČVUT je na špičce. Učňáky obvykle vedou nostalgici, který bulí po starých časech a nemají kontakt s realitou.

        1. Jo panecku, potomstvo taky nosilo porad same jednicky a pak najednou prisel Klokanek, nebo jaxe to jmenovalo a facka jak mezi dverma. Najednou prumerne hodnoceni. Heh? Taxem to toho lehnul, odkryl tu zaschlou krustu na zumpe, ktera se tvarila, ze se po ni da v pohode chodit z materske na VS a nestacil se divit. Probehla kratka debata s rodinou, kde byla fura byvalych kantoru a kde tema skolstvi je asi tak dvacet let zakazane a bylo vse jasne.

          Mas muj obdiv, ze v te skolske rade jsi. To by nebylo na moje nervy.

          1. covidrežim a příprava na přijímačky (u všech dětí se nám to sešlo najednou, jedno dítě na šestileté, o dva roky mladší dvě děti na osmileté) nám poněkud trapně postavily proti sobě efektivitu základní školy (a pozor, ne jen nějaké základní školy, poměrně prestižní kvůli které jsme se na nějaký čas o dvě ulice vedle formálně přestěhovali a kde se děti někdy v třetí třídě odseparovali do tzv. výběrové třídy), efektivitu domácího vzdělávání (za kovidu stačila hodina-dvě denně) a efektivitu kurzů k příjimačkám (nízké desítky hodin měly větší efekt než prodřepěné roky včetně odpoledek a domácích úkolů psaných v družině či doma*). na standardní základní školu je prostě potřeba hledět především jako na hlídání zadarmo a nejpodstatnější na tom jsou přestávky a socializace dětí když je nikdo neorganizuje. na víceletých gymplech se pak skutečně učí. samé jedničky pak nemá (skoro) nikdo a trojka je docela fajn známka – ovšem úroveň je zcela nesrovnatelná se zbytkovou základní školou.

            *) je módou nadávat na formu přijímacích zkoušek a otázky tam volené. kromě tupého zkoušení z definic (tím je výuka českého jazyka zasviněná a drží se to jako hovno košile) se mi otázky zejména z matematiky dost líbí – není to kalkulus (počty) ale skutečně matematika.

            1. Ja osobne proti prijimackam z Cermatu nic nemam. Teda, pokud by tam ti volove nesekali chyby. Ale jinak narocnost je cca o 1/3 niz, nez byla za nas.

              1. Náročnost je o třetinu níž, protože jinak by to ty děti prostě neudělaly… A protože každej rok se píše, v TV pláče a neziskovkuje, tak to bylo STRAŠNĚ TĚŽKÝ… a ředitel CERMATu tam chce bejt i příští rok. Minulýho vyhodili za nic.
                Jinak máš pravdu. Já začínal na základce a dělal jsem tam to samý,co teď dělám na gymplu. Jasně, něco je lehčí, něco těžší, ale celkově se to vyrovná. Ovšem byla to dobrá základka.

        2. @ Childeater
          Je to pravda, ale kdyby těch devět let jedničky nebyly, to by se rodiče mohli zvencnout, bylo keců o týrání, to se psalo na inspekci…
          Ono to kurvení úrovně bylo veřejností silně podporováno. Teď to dost lidem došlo, ale už to jede samospádem.

      2. 22.5. v 8.48
        No ty v**e,lip bych to nerekl.
        Kdyz si vemu vlastni skolni leta.Pri zapisu byli vyselektovani ti,kteri by evidentne nezvladli rezim prvni tridy v bezne skole,pri pripadne nedozralosti dostali rocni odklad.Nekerejm to pomohlo,srovnali se,ale to i proto,ze vetsina rodicu chtela pro deti vic nez zvlastni skolu,a tak zabrali taky. A jo,obcas se stalo,ze tu prvni tridu nedaval,a do zvlastni skoly byl odsunut.
        Zatimco bezna trida v mem populacnim rocniku mohla mit az 32 zaku,tusim,co se tyka zvlastni skoly,byl myslim strop 10 kousku.Zjednodusene ucivo,kantori tam vedeli lepe,jak s nimi pracovat,a mohli,meli na ne vice casu. Projit zvlastni skolu sice bylo jiste stigma,a byla omezenejsi nabidka ucnovskych skol.Nebylo to striktni,znal jsem i jednoho,co ze zvlastni presel do bezne skoly.Dal ji pak normalne.
        Spolecnost te doby mela jiste pozadavky na uroven znalosti,aby fabriky mohly v petiletkach vykazovat pozitiva. Mamlas zapasici se zakladni aritmetikou a malou nasobilkou hledal obtizne uplatneni i tenkrat.Ale uhnout kam nebylo,nakonec razitko v obcance o zamestnani potreboval kazdej.A komunita treba popelare,zednika pridavace.
        Spolecnost dnes je plna svobod.A zpusobu,jak ji vyznavat a uplatnovat.Bohuzel zlate pravidlo,ze moje svoboda(prava) konci tam,kde zacina svoboda(prava) druheho,dneska dostava hodne na prdel.Mnohem vetsi cast populace,at uz z jakehokoliv duvodu,jede dle rceni Carpe diem.A o zitrek se budem starat zitra.A na decka mi nikdo sahat nebude.Coz je mimochodem naprosto spravny nazor,jde li o objektivniho jedince.Ke skode spolecnosti jejich pocet v populaci klesa.
        Vlastne asi jedine,co s tim jedinec,ci rodina muze delat,je jit vlastnim potomkum,at detem ci vnukum,prikladem,ze za vsim nemusi byt konkretni zisk,ze sebeuctu mu mohou vzit,jen kdyz to dovoli(i kdyz,dnesni trida je sakra jina dzungle nez driv).Ze je prece divne,ze kdyz se od sebe a mezi sebou chteji lisit,tak chteji mit ty nejnovejsi mobily,nej cool ohoz a boty…Ze se da byt jedinecny a vycnivajici treba i v tom,ze si sami chystaji svacinu do skoly,nauci se porcovat drevo,rozdelat ohen,pestovat pres leto stromek rajcete,hrdost na to,ze neco dokazi samy. Jen bych rekl,ze toto je fajn zacit jeste drive,nez se zacnou „socializovat“ v predskolnich i skolnich zarizenich,klidne od 3-4 let.A ze casto staci jako odmena pocit,ze TOHLE jsem udelal/a sam/a.

    2. No jasně. Taky jsem potomstvo vyškubnul ze základky hned jak to šlo.

    3. @ Sysop
      Jeden rozdíl… taky dost vypovídající. Na gymplech se učí skoro do konce školního roku (jen poslední týden se nedělá), před Vánocema se u nás jede do předposledního dne školy. Na základkách se před Vánocema nedělá týden, teď už někde 14 dní, a červen je zabitej úplně, už to přelejzá do května. Plus mraky akcí typu cvičené kozy (ve Východních Čechách evergreen) nebo ukázka výcviku dravejch ptáků každej rok, děcka už jsou z toho otrávený. Plus chození na představení, kterejma se zabije celej den, různé protistresové dny, furt dokola besedy o drogách, teambuildingy (k čemu je adapťák v sedmý třídě??) a dny soutěží, kdy děcka hlavně courají po chodbách. Pak se reálně učí nějakejch 7 měsíců místo desíti, a samozřejmě pomalejc.
      Píšu to nerad, ale bohužel se na tom podílejí i kantoři (všichni ne, ale takoví ti uvědomělí plus vohnouti) a vedení škkol.

  6. Jasně, takže ve jménu zabránění nebinárních flákačů zároveň zařízneme také třídy pro nadané, atd.

    Kteří zaměstnavatelé budou tvořit poptávku? I ti malí, zahraniční, atd., nebo tu bude nějaká určená skupina? Budeme se náseldně vracet ke směrným číslům na střední školy, kolik kominíků se vyučí z kterého okresu?

  7. Mnoho vět. Mnoho. Přitom stačila tahle jediná, je esencí toho předlouhého, dramatického textu: „Je třeba přesně stanovit, co se má v jakém věku učit a k čemu v jakém věku vychovávat!“

    1. A můžete rozvést, kdo to má stanovit? Mám do toho také co kecat?

      1. To se musíte zeptat autora článku. Ta věta je citace.
        Já to četl 2x, ale více, než je řečeno právě tou citovanou větou jsem v textu nenašel.

  8. Zdar dochtore. Prosímtě, co to má být s tím UI?

    AI = artificial intelligence. Umělá inteligence, po našem.
    UI = user interface. Tj. obor, specializující se na návrh uživatelských rozhraní (různý mobily, televize, ale klidně i pračky, sporáky, stmívače, atd.) Grafický design, ergonomie, interakce špinavý, chybující, lidsko-opičácký pracky s překrásnými technologickými výkvěty a precizními polovodiči, a takový věci. Třeba zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Design_u%C5%BEivatelsk%C3%A9ho_rozhran%C3%AD

    UI != AI. Do očí bijící. Význam překladem nepřenositelný, matoucí.
    Dík.

    Jdu dočíst článek.

    1. napsal sis to vole na druhým řádku, v čem je problém?

      1. Problem je, ze Fatso ma anglictinu as default, tim padem pak ma problem s ceskou zkratkou.

        1. pán je snad z Londonistánu?

          1. Ne, ale deformovany technik. Take jsem tim prosel, nekdy pred triceti lety. Neustalym ctenim anglickych manualu jsem prestaval obcas chapat jine jazyky a melo to i kratky peak, kdy jsem nadaval, k cemu mame tak uplne nahovno cesky jazyk.

            Paxem se zase srovnal.

    2. Mily Fatso, velka spousta zkratek je v ceskem jazyce tvorena az z ceskeho prekladu originalu.

      Bezny clovek zkratku UI chape, zkus to take. Budes pak mit jednodussi zivot, ver mi.

      1. Možná profesní deformace, problém na mojí straně?

        Každopádně, říkám: UI, user interface, se min. ve virtuálním webovým prostoru protěžuje 20+ let, s nástupem webových stylů (CSS), a s nástupem mobilů (responzivní design). Používat „UI“ pro nositel jiného významu než uživatelské rozhraní, to mi přijde skoro tak podivné, jako přemapování významu zkratky „WC“.

        1. Ano, profesni deformace.

          U mne je AI analog input. 40+ let. Proto se ridim kontextem.

        2. Fatso: Vypadá to, žes ale pochopil, co doktor tou zkratkou, vytvořenou z českého překladu, myslel, takže jen vypouštíš bubliny.

        3. Ano, WC coby „water column“ mi kdysi taky napálilo kudrlinku. Jako českou zkratku AI můžeme používat UM (umělé myšlení). Ideálně kodifikovat v některé z ČSN EN. Dopadne to jako s magnetoskopem :)

          1. proto v každým slušným dokundamentu sou na začátku (nebo koncu) umístěný vysvětlivky zkratek a termitů, že ;-)

            1. flupně: ve smyslu něčeho, co je flupné.

          2. Water Closet. Vodní místnůstka. Closet původně znamenalo malou soukromou uzavřenou místnost.

            1. typyčo šejn zas vobjevil emeriku

              že je ale blbé a nechápe, že písmenka sou zkratkou pro DESÍTKY různejch pojmů a názvů, to se aspoň máme kým vobveselit :DDD

  9. Jen dílčí poznámka k tomu povzdechu, že SPD prosazuje přímou demokracii, ale ta nebude fungovat, pokud vzdělávací systém bude produkovat jedince prosté, ovlivnitelné, bez znalostí, schopností a rozhledu, a následně se dostanou do politických funkcí lidé k vládě nezpůsobilí.
    Ano, to je pravda. Nicméně právě v případě SPD (a dalších podobných) platí, že to je záměr, tj. nikoli bug nýbrž feature.

    1. Z toho plyne, ze napriklad Svycari jsou narodem nadprumerne inteligentnim, neovlivnitelnym, se znalostmi, schopnostmi a rozhledem.

      Hm… asi znam jen ty nestandardni Svycary.

      1. Je tam?

        1. ne, na to je tendle jeden voctavec moc krátkej :)

    2. Zatímco u espeďáků to je možná záměr do budoucna, tak u pjetydemolyce se to dávno stalo, mentálně/stařecky retardovanej odpad typu MPtrosky, kunduše, lžialy a dlouhé řady dalších, z nichž minimálně tidle tři menovaní sou nejenom prafesůři, ale dokonce jim ai negdo (gdo proboha???) dal celou vejšku, mi vo úrovni těch véšek řiká naprosto všecko. Přitom jejich mentální výbava je zralá tak na to, aby zametali chodníky nebo umejvali hajzly, na což se lidí nedostává, zatímco zkurvenejch příživníků plantajících na zbytečnejch barákách zbytečný hovna je obskurně abundantní nadbytek.

      Pak se taky negdo diví, že na nejaký titulky lidi serou z prdele, místo aby se dotyčnejm klaněli (jak si eště ai v dnešní době pořád představujou hlavně vyšší komouši a estébáci) a všeobecně se to pomalu posouvá tak, že titulky (hlavně tady z těch homonoidních baráků) spíš začínají být vnímaný tak, že to je nejakej podřadnej debilní kokot (protože se to v míře výrazně vysoké zakládá na pravdě) a bacha na něj. Teda kdekoli mimo stád(ní správu), přirozeně, tam se todle navopak koncentruje a vytváří to ostrůvek mimoidní úchylnosti.

      1. Presne. V podstate u statnich zamestnancu se cim dal tim vic projevuje fenomen, ze o co vice titulu delali, o to vice jim utekla praxe a realita zivota.

      2. S titulama je ten problém, že stejný titul může mít člověk, který si ho poctivě vydřel a ten titul něco znamená, stejně jako člověk, který si ho de facto zaplatil na soukromé škole a je to jen prázdná skořápka. Stejně tak, ačkoliv písmenkově stejný, nemá tu samou váhu titul z doby dnešní a doby 10+ let zpátky.

        1. jak kterej titul. samozřejmě první správná otázka je odkud ten titul je (mgr může být úplně cokoli, ing je trošku lepší). v případě, že se adept pyšní něčím diplomovaným, nezbývá než okamžitě pokračovat německy a buď konverzace pokračuje, nebo následují vypoulené oči. v případě že muž má Bc, je na místě otázka, jak proč ukončil soukromý byznys a v případě, že má Bc žena je otázka, kolikpak je dětem.

    3. Vítěznou strategií demokracie je populismus. Zároveň je to mechanismus, který umožní psychopatům ve společnosti dostat se na vedoucí místa ve fungování státu. Je jedno jakou formu to má.
      Nicméně pokud máme v ústavě, že zdrojem moci je lid, tak by v důležitých věcech měl ten lid taky opravdu rozhodovat a nespoléhat na partajní hrátky svých údajných zástupců.
      Ve firmě se taky k důležitým rozhodnutím sejdou vyšší orgány než když se řeší od koho brát kancelářský papír.

      Současná vláda reprezentuje cca 28% oprávněných voličů. Což navíc neznamená, že by ti voliči souhlasili se vším, co ta „jejich“ vláda dělá. 48% voličů nemá ani své zástupce v parlamentu.

      S takovým mandátem rozhodovat za celou zemi mi připadá dost nefér.
      Navíc si myslím, že těch rozhodnutí za všechny by mělo být co nejméně a vše by se mělo řešit co nejblíže občanovi.

      1. p.s.
        Nejvíc super mi přijdou referenda, která jsou spojena s důvěrou ve vládu. Když to vedu směrem, který se ukáže být pro lid neakceptovatelný, tak to pak musí v případě neůspěchu vzít někdo jiný.

      2. No jsem zvedav, jestli ta uuuzasna EU v ramci globalni digitalizace take pocita s tim, ze pak muze byt lehce proveditelny jakykoli vseobecny plebiscit.

        …asi jo, asi s tim pocita. Zazracne korespondencni hlasy se budou generovat na objednavku.

        1. Samozřejmě že ano. Je to bonus, nikoli bug… ;-)

        2. Referenda v EU se přeci opakují tak dlouho, až vyjdou jak mají. Zmateným voličům je třeba dát další šanci. Ani není potřeba elektronika nebo korespondenční hlasy.

          1. Digitalizace korespondenční volby zajistí správný výsledek bez opakování.

            1. Jiste, je potreba pracovat rychleji a efektivneji a ne se s tim srat a riskovat bud nejisty, nebo velmi opozdeny vysledek. Paxe lidi divi, ze nektere projekty trvaji tak dlouho, kdyz vsechno uz je dopredu podmazany domluveny a pak se to zdrzuje volbama.

      3. Ada: Domníváš se, že existuje nějaká možnost, jak zabránit k vzestupu do čela společnosti především psychopatům a co hůř, k jejich udržení se tam, přestože x-krát voliče obelhali a ti jakoby bez paměti uvěří nové lži a hodí jim to znovu. Možná jsou všichni křesťané – odpouštějící a s nezlomnou vírou.

        1. Nejakej Marcus Brutus na to mel sveho casu docela efektivni reseni.

        2. V jiných systémech jsou různé pravděpodobnosti. U monarchie je pravděpodobnost, že bude vládce psychopat stejná jako u zbytku populace, tedy to 1 procento.
          V totalitě je pravděpodobnost vyšší, protože je tam velká moc a zároveň tvrdé síto na výběr těch nejhorších.
          Řešením je, aby vládce ať už jakýkoli ovlivňoval životy svých poddaných co nejméně. Tedy minimalistický stát. Pak to nebude lákat někoho, kdo touží po ovládání druhých a ten bude muset nastoupit k policii nebo do korporátu.

          1. No to se jich ale na to jedno procento urodilo docela dost…
            Ve skutečnosti je to tak, že ve většině případů toho člověka pokřiví moc.

            1. I na to funguje minimalistický stát. Té moci je tam v rukách vládců o mnoho méně.
              Jinak se chová někdo, kdo ví, že bude vládnout, je na to připravován a ví, že to po něm vezme někdo z rodiny než někdo, kdo se tam dostane náhodou a ví, že po volbách končí.

              Je bych pro porovnání systémů připomenul, že nejslavnějšího říšského kancléře vynesla do čela země demokracie a bez ní by mohl dál nadávat v pivnici.

          2. Ada: psychopatie je prý dědičná a čím závažnější forma, tím větší pravděpodobnost, že bude poděděna. Takže s tou monarchií nesouhlasím.

            Vládce, ať už jakýkoliv, bude vždy chtít ovlivňovat co nejvíc. Pokud by to tak nechtěl, nebude vládcem. Tady se nebavíme o manažerovi, co mu stačí pět lidí a větší tým by nechtěl, ale o někom, kdo má ambice řídit celou zem. Takových lidí obecně není zrovna moc.

            Takže to, co říkáte, „řešením“ není, protože to jde proti přirozenému řádu věcí.

            1. @fatdwi
              Já v tom dám na Koukolíka. Možná, že se určité malé procento lidí psychopaty rodí, ale je spousta mechanismů, jak lze psychopata udělat. Na dědičného monarchu tedy můžeme uplatnit stejnou pravděpodobnost jako na ostatní. Kdežto v demokracii vtáhneme do hry i všechny ostatní psychopaty a ze soutěže mezi nimi vzejdou vládci.
              Monarcha může být dobrý když ho to baví (otec vlasti) nebo horší když ho to moc nebaví (jeho nástupce). Ty skutečné magory obvykle odstaví vlastní příbuzní nebo nějaké povstání.
              Minimální stát nejde proti řádu věcí, byl tu s námi celkem dlouho. Naopak všeobjímající stát je tu s námi až tak poslední století.

              1. Ada: lepší by bylo dát na realitu ;-) (ne, nemám dost info na to, abych věděl, jestli je u Koukolíka nebo jinde, ani co konkrétně od Koukolíka myslíte)

                Nicméně bude-li to o dědičnosti, pak jak jsem napsal, je to jinak. Víc jsem říct nechtěl, můžete to klidně ignorovat.

                Minimální stát – tohle zaslouží více rozebrat. Za mě to není pravda, protože je to poplatné době a možnostem. Například související, ale jiné téma: daně. I zde se historicky za původních diskusních stars (kteří měli podobnou obsesi jako putinovci, ale žehrali na rozpad R-U) udála hromada diskusí, jak to tehdá bylo super, protože desátka jsou 10 %, zatímco nám stát bere víc. Můj pohled na věc je ale jiný – stát tehdá nebral méně, bral maximum, co mohl, aby se mu lidi nevzbouřili. Že to bylo „jen“ 10 % je dáno mnoha faktory, což ale není podstatné. Podstatné je, že zdanění bylo stejné, tedy maximální, co si systém dovolil a současně, že dnes se mám i s tím opticky šíleným zdaněním o několik řádů líp (analogie s „lepší mít 1 % googlu než 90 % večerky za rohem“).

                A stejně vnímám vládu – systém byl daný geografií a možnostmi doby, takže „brusel“ nerozhodovala o každém prdu v Horní Dolní, ale v Horní Dolní byl nějaký šlechtic, co měl svoje část lidu na povel. Moderně „přenesené pravomoce“.

                Proč si to myslím? Protože třeba dnes nemáme nevolnictví. A to bylo tehdá mnohem, mnohem horší než dnes, přestože „stát“ jako takový zdánlivě byl „menší“. Nicméně já se na to dívám z pohledu dopadu státní (z)vůle na mou osobu, jedno, jestli to formálně řídil král nebo prezidentčík s premiérem.

                Tedy, abych to shrnul: vedení dle mého vždy historicky dělalo možné maximum v ovládání druhých a jejich „vykořisťování“. Že to zpětně vypadá, že to tak není je dané tím, že se spousta lidí upíná na formální parametry (menší stát, jen 10 % daň atd.) a nikoliv tím podstatným, tedy výsledkem pro „poddaného“. I ten velký stát dnes dává výrazně vyšší osobní svobodu než ten malý (tam byla svoboda jen pro ty, co se dobře narodili).

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017