Hraběcí rady aneb Učíme se jezdit vlakem - zpět na článek

Počet komentářů: 54

  1. Pěkně nabitý článek. Solidní koncentrace praktických rad.
    A je fakt, že lidi prostě budou muset začít stavět načerno, klidně jen tu chatu, protože situace na trhu s bydlením je naprosto šílená.
    Dnes si koupíte poloshnilou lesní chatičku za to, za co jste koupili před pár lety barák ve vesnici.
    Pokud vůbec.
    Protože lidi neprodávají, nejsou hloupí.
    A stavební úřední martýrium zcela nahrávající developerům a naprosto diskriminující lidi co si chcou postavit domek pro sebe, to je kapitola sama pro sebe.
    Jenže jak to udělat, aby člověka nenapráskali svědomití občané: „já tady dřu na 20letou hypotéku a ten zmetek si to postaví klidně načerno a zamateriálu co zrovna sežene, mámo, kde je telefon na stavební úřad ?“

    1. Ta hraběcí rada ohledně chatky je úplně napíču. V tom se bydlet nedá ani náhodou.
      To už musí být zaizolovaná stavba, něco takového https://www.pineca.cz/greta-54m-9×6-44-44mm.html a když si to postavím sám, tak to s papírováním, pozemkem a infrastrukturou (tedy aspoň el+voda), bo nebudu srát v kadiboudě a mejt se v sudu pod okapem, vyjde už někde jinde než autorem postovaná chatrč za 400K…

      1. Připadá ti jako lepší řešení mrznout v paneláku pod lockdownama a čichat spálené PET flašky kterýma topí soused pod tebou, co si prorazil v okně díru a protáhl tam trubku od kamínek?
        Protože přesně tohle nás čeká.
        Buď toto, nebo exekutor co tě vystěhuje poté co jsi nezvládla zaplatit 300% navýšení energií.

        Už jsem viděl první vlaštovky, týpek co bydlí na sídlišti v karavanu na parkovišti, zřejmě si chodí ke známým do baráku pro vodu. Takhle se vegetit dá. Oproti pobytu na ulici pod mostem, kde tě šikanují fízlové a semtam zmlátí parta ořralých výrostků, je ještě pohoda.
        Mezi bezdomovci se začínají objevovat 70letí doochodci, zjevně nejsou na ulici dlouho. A to se to pořádně ani ještě nezačíná rozjíždět.

      2. Bydlet v necem, co se jmenuje GRETA, to je horsi, nez kriminal.

      3. Tyhle domky jsem uz parkrat videl predelane na bydleni – velka 3000+ m zahrada a tam tohle, pekne zateplene – ty zamky na rozich stejne vycnivaji, tak proc je nedolozit polysem a nebo vatou a pretahnout fasadou, nebo cetrisem. Bydleni uplne na pohodu, malinke pokojiky, kuchyn a koupelna, od jara do podzimu mas prostoru plno na cele zahrade a v zime nevytapis takovou plochu, staci krbovky. Travil jsem leto+zimu v takove te stare variaci na tohle – srubova chata ze 70tych let z tech spalicku 70×70, v lete pohoda, v zime se muselo topit nonstop – plocha cca 40m zadne zatepleni, zevnitr na tech zdech byla jen preklizka jako obklad, jinak by to profukovalo, podkrovi melo 2cm hobru ve strese. V zime tam bylo po prijezdu stejne stupnu jako venku, po 3h se dala odlozit bunda, po dvou dnech byl zdeny komin naakumulovany tak, ze v domku behem dne teplota nepadala pod 16C i kdyz se vypadlo na pul dne ven a nikdo neprikladal. Mit to lepsi izolaci, da se v tom na pohodu prezit nase ruzova budoucnost. Jedinej voser s tou chatkou z inzerce je urednik a rozmlsanost naroda. Za mne je ted nejlepsi doba strelit byt v panelaku a prachy nacpat prave do zahrady s timhle. A nebat se trochy nekomfortu a prace. Zahrada by idealne mela mit studnu a les nedaleko plus sousedy daleko :)

        1. Takže vlastne urýchlite to, o čo sa Brusel snaží a to je návrat na stromy a do jaskýň.

        2. „Pjekně zateplené“ znamená, že vohnout zajede do hobbymarketu pro poliš a lepidlo a namrdá to na stěny zvenku, jo? Hm. Nějaká paropropustnost, rosný bod, tepelné mosty a tyhle píčoviny ho nezajímaj. Tak jo…

          1. Samozřejmě. Na vepřovice napatlat polystyren, a pak pozorovat jak ze zdí rostou žampiony a tvoří se „zeměpisné mapy“ Aspergillus niger.
            Toť standard nejen vohnoutího zateplování, ale často i firemního, když vohnout vidí cenový rozdím mezi polyšem a kamennou vlnou.

      4. A pročkapk by se v tom nedalo bydlet? Po minulé krizi jsem za pár stovek tisíc koupil zděnou patrovou chatu ze sedmdesátých let na vlastním pozemku deset minut autem od centra krajského města. Majitel prodával lacino, protože potřeboval rychle prachy na stavbu rodinného domku. Domek stavěli rodiče majitele na trvalé bydlení na důchod a stavěli ho poctivě. Dole garáž, dílna a do skály tesaný sklep, co by mohl sloužit jako kryt při bombardování, protože má zpevněný železobetonový strop, dvě stěny jsou skalní a zbývající stěny jsou ze 40cm tlustého železobetonu. Nahoře je vstupní hala, WC, koupelna a obývák s kuchyňským koutem, v podkroví velká místnost jako ložnice se dvěma pracovními kouty. Dají se tam vestavět dvě menší místnosti a kumbál (tak to původně i bylo, než předchozí majitel zrekonstruoval střechu). Obytná plocha je nějakých 90m2. Není tam pitná voda, jen filtrovaná dešťová, ale jede z toho WC, koupelna a kuchyň, na pitnou vodu máme výdejník a barely, co nám vozí až ke dveřím. Topí nám kamna na dřevo se samotížným výměníkem na ústřední topení v podkroví. Když je kolem nuly, desetikilový košík dřeva stačí na udržení 24°C celý den v celém domku. Přežili jsme v tom i celodenní mrazy mezi -10°C a -25°C, jen to chtělo i v noci tu a tam přiložit kůrovou noční briketu, v domku se drželo příjemných 21°C. Za sezónu protopíme nějakých 5 kubíků tvrdého dřeva. Odpady jsou řešené formou ČOV. Provozní náklady elektřina + dřevo + ČOV jsou kolem 2500 měsíčně. Stavba je původní, měnili jsme jen okna za plastová. Máme to na kraji lesa, takže úchvatná příroda a vzduch celý rok. Ještě zbývá dostavět finskou saunu (s duálním vyhříváním – na elektřinu a dřevo) s bazénkem na ochlazení a rochnění v horkém létě a nic mi tam už nebude chybět. Už teď jsem tam extrémně spokojený a zapustil jsem tam dost hluboké kořeny.
        Letos tam oslavíme osmé Vánoce. Bydlíme tam celoročně a za sebe říkám, že zpátky do špinavého města města do paneláku už bych dobrovolně nešel.

        1. Naprosto chapu. Ted o vikendu jsem dodelal druhou terasu – na sever, bez zastreseni, pro tri schody jsem musel az do Praglu. Prvni terasa ma zastreseni (trapezovy polykarbos) a je na jih. Takze podle picasi a nalady se stehujeme okolo domu. Snidane na severni, v poledne jsme se valeli v bazenu a vecer jsme dali vinko na jizni. Prace kurva jako na hrade, jeste mi chybi dodelat drevene oblozeni stitu, seru se s tou ruinou uz sedmej rok, ale… nemenil bych.

          1. Přesně. Posezení na zahradě ještě taky zbývá udělat, chceme postavit krytý altánek s venkovní kuchyňkou a udírnou / grilem, aby se tam dal v létě uvařit oběd a zároveň posedět na čerstvém vzduchu nebo uspořádat grilovačku a mít kam posadit sousedy, když dorazí na potlach. Ale jinak souhlas – pořád je co dělat, ale děláme to pro sebe a ta práce je vidět a znát na zvyšujícím se komfortu bydlení.
            Tady jsem navíc zjistil a má lepší polovička souhlasí, že nepotřebujeme vily a limuzíny. Menší domek, který nabídne utulné bydlení na nádherném místě, přitom rozumně blízko městu, vlastní zahradu okolo a přitom nás nesežere na nákladech na provoz a údržbu, úplně stačí ke spokojenému životu.

            1. Máte děti?

              1. Ne. Kdybychom je měli, měli bychom podkroví rozdělené na cimry :). Vyrůstal jsem v podobných podmínkách jako Vy a myslím, že současná politika totalitní EU k takovým podmínkám zase směřuje. Děcka by si holt musela zvykat, že mít teplo v baráku, horkou sprchu nebo pitnou vodu znamená značnou práci v pozadí.

                1. Tak kdyby se něco změnilo, hlavně potomstvo nerozcicmat, to je klíč… ;-) Já jsem pořídil chatu na samotě v lese, kilometry na každou stranu nic a dostanu se tam jen s Pajerem. Aby věděli/y. A je tam svatej klid.

          2. Namísto všech teras jsem zasadil na dvůr před 10 lety lípu velkolistou, poslední dva roky se pod ní vejde stůl pro 12 lidí a všichni sedí ve stínu. Mikroklíma je velmi příjemné i v největším horku. V porovnání s betonovou terasou zastíněnou čímkoli je sezení na židli na trávě pod stromem úplně jiná liga. Akorát teda škoda, že na nějaký dlouhý posezení stejně nemám celý léto čas.

        2. Dá se to a překvapivě docela dobře – záleží jen na tom, jak máš nastavený standardy. Vyrostl jsem v Novohradsku a ve starém kamenném domě a vychovali mě plus další dvě děti v podmínkách, který v lecčem připomínaly středověk. Přišlo mi to úplně normální. Prarodiče, kde jsem trávil prázdniny měli suchej hajzl, v každý místnosti petry a prožili krásnej a kvalitní život, v životě si nestěžovali na poměry a když jsem tam trávil prázdniny, přišlo mi to úplně normální.
          Ovšem!
          Teď mám víc než deset let vlastní novostavbu a v ní vychovávám tři děti já.
          Představa, že bych jim nabídl k žití podmínky, ve kterých jsem strávil zcela spokojené dětství, je úsměvná. Už si holt parchanti zvykli na lepší – a i žena by teda frfňala. Jedinej ústupek co mi koušou je, že přijali jako samozřejmej fakt, že sám kácím a štípu dřevo a 99,8% spotřeby energie k vytápění pokryje moje záliba v práci v lese. Až je naučím topit plynem (kondenzační kotel mám samozřejmě nainstalovanej), tak nebudou chtít ani 3x za den přiložit, jako jim to přijde normální teď.

          1. To jste nepochopil současnou situaci. Protože to není otázka volby. Prostě nám ten středověk naplánovali.
            A kdo se nepřizpůsobí, chcípne.
            Kdo má rozmazlenou ženu co je zvyklá na plynové topení a 26 stupňů a smrady co ani neumí v koupelně zatáhnout kohoutek, tak ten na tom bude velice bídně.

        3. My jsme šli taky z města ven do domu a jako největší klad, kromě zahrady, vidím v možnosti do určité míry regulovat náklady.Jsme tedy napojeni na vodovod a kanalizaci, ale v létě sprcha venkovní, voda ohřívaná sluncem.Topení jsem řešil tepelným čerpadlem plus nový komín a 160kg krbovky, který ale utáhnou v případě potřeby celej dům.Zima byla mírná, pokud by pořádně přituhlo, díky těm Jotulúm právě nehrozí spuštění bivalentního 6kW přímotopu.Spousta lidí hledá a bude hledat vzhledem k vývoji situace alternativy jak zmírnit dopady krize.Nekteří jako my, nekteří se budou sestěhovávat jako v minulém století.Bude dost maringotek a chatek načerno atd.
          No a až se zařídíme a omezíme spotřebu, tak nám systém nadělí nějaký pěkný dárek.Pro začátek třeba brutální daň z odhadu nemovitosti.Nebo EURO.Zatím doufám, že brod je ještě daleko:-)

  2. Jo, jo, po Praze je nejrychlejší mastná tyčka dokud se pohybujete v rozmezí pár zastávek (nejlépe metra). Pokud si však dáte výlet třeba z Dejvic na Jižní Město koukáte na reálných 40+ minut v mastné tyči oproti 20 minutám v autě

    1. Z Dejvic na JM za 20 minut? Prosil bych o radu např. z „kulaťáku“ na JM konečná C, kudy lze dojet za 20 minut.

      1. Tunelama, pak po spojce na D1 a sjet na JM. I z rozesraným Baranďákem se to těm dvaceti minutám bude blížit. Na skútru možná i 15, ale to už rychlostní limity zapláčou :-)

        1. Checht, autem tak leda ve dve rano, coz ma tu vyhodu, ze metrem se tam tou dobou budes dostavat rozhodne dyl :-D Ve tri-ctyri odpoledne stravis minimalne 10 minut jen tim, abys se z kulataku do toho tunelu vubec dostal…

          1. To se těžko dá takhle generalizovat, o hodinu dřív, nebo později tam zase nemusí být ani noha. A něco jiného bude slunný den o prázdninách a úplně jiný bordel udělá propršený někdy v únoru.
            Waze, nebo něco podobného taky může pomoct…

          2. no a samozřejmě, vole blbej, kulaťák je střed vesmíru a nic vokolo není, že? pokud seš někde vo kus dál, buď se tam budeš plantat 15 minut pěšky, nebo v busu a jiné socce se budeš 20 minut třepat k té podzemce

            miluju tydle chytristiky :o)

            a to je samozřejmě za předpokladu, že si vezeš svou prdel a nějakou taštičku, tahat s sebou cokoli sockou je tak pro mladý blbý socialisty (rozuměj študáky) co eště mají na takový kraviny sílu a náladu…děkuju pěkně, to už mám dávno za sebou, ai 300 metrů vod zastávky na barák se 4 balíkama papírů bylo naprostý peklo, takže s těmadle radama už mi můžete akorát lízat prdel :o)

      2. BTW. Dejvická-Háje DPP spočítá 30 min čistě na metro (2 min na přestup na Muzeu jsou hodně optimistické). K tomu zalézt pod zem a vylézt, zase se to bude blížit těm původně odhadnutým čtyřiceti minutám…

      3. Google Maps mi na tu trasu pro většinu dne ukazuje odhad 20-30 minut, takže za těch 20 to asi možné je, v optimistickém případě.

        Druhá věc je, že metro mi na tuhle trasu ukazuje 28 minut, takže to vychází prakticky stejně.
        (Pak máte na jedné straně cestu k metru a z metra a na druhé straně autem klidně může trvat 20 minut cesta na Jižák a dalších 15 minut zaparkovat a dojít z místa parkování na místo určení.)

    2. Moje každodenní cesta do práce, z Prahy 4 do Prahy 5, je MHD 1,5 hodiny se třemi přestupy. Autem ráno 17 minut, zpět ve špičce okolo 25 minut.

  3. V Cine nehrozj Jen covid,ale realne tam padaji nejvetsi developeri a probiha run na shanghaijske banky.
    Jestli to zase zavrou dost se toho posere globalne..

    1. Na předchozí umělé krizi vydělala nejvíc čína. Takže nevím proč by nevydělala ještě víc na té následující umělé krizi na podzim.

  4. Moc pěkně napsáno. Kdo má všech pět pohromadě, vybere si svoje. Ale, kdo má?

  5. Jožo, líbí se mi Vaše predikce z minulého článku z prosince u útoku Putána na Ukrajinu. Vyšlo to přesně tak jak jste zmiňoval. Uvidíme, kolik budou vlaky stát a kolik osob se do nich vejde. už nyní jezdí MHD a vlaky poměrně plné a kapacita tratí není nafukovací.

    1. Stačí se podívat na kolaps hromadné dopravy v Německu potom, co tamní vláda zavedla měsíční lítačku na vše za 9 ojro.

  6. Podle me jste prehledl bezkonkurencne nejlepsi nabidku, za 9 EUR mesicne muzete cestovat temer bez omezeni, s trochou planovani tam muzete i bydlet, umyt se a ohrat. Zatim je tam jen maly hacek, ze to je casove omezeno, ale jedna se o tak prevratnou myslenku, ze to si nedovoli ukoncit:

    https://www.bahn.com/en/offers/regional/9-euro-ticket-en

  7. „pro potomky, kteří mít auta prostě nebudou nebo elektrokrám pojede jen když několik dní předtím svítilo slunce.“

    Podle mě ani případný zákaz prodeje spalovacích aut není konečná.
    Jednak je pořád šance, že se to „nějak udělá“, jako u žárovek.
    A jednak při absenci lepší varianty lze držet existující auta v provozu hodně dlouho (přičemž nemusí ani zůstat žádný původní díl).

    „Jako firmě nebo OSVČ v režimu plátce DPH vám těch 21% stát hezky vrátí.“

    Akorát ne ze všeho, formálně lze DPH uplatnit jen na podnikatelské výdaje a i při kreativním výkladu běžný podnikatel asi uplatní jen menší část svých celkových výdajů (resp. uplatnit může cokoliv, ale pak na něj taky může zakleknout finančák).
    I když samozřejmě lepší něco než nic.

    „Jako zaměstnanec s několikamiliónovou hypoškou a leasingem na krku budete jinak celý život jen křeček v běhacím kole.“

    Na druhé straně kdo tohle udělal v minulosti, je teď vítěz.
    Zejména lidi, kteří mají úrok pod 2 % a třeba 3 roky do konce fixace, během kterých jim tímhle tempem inflace požere možná víc než čtvrtinu zbývající hypotéky.
    (Úplný jackpot by byl pokud se situace do té doby vyřeší a úroky zase klesnou.)

    1. Promiňte, ale představujete si to dost jednoduše.
      Auto je velký soubor nejrůznějších dílů, které po vyhlášení toho zákazu nebude rentabilní vyrábět ani jako „alternativní“.
      To prostě není žárovka za tři pětky, kterou vyhodíte a našroubujete novou.
      Ostatně je to na současných „tepelných koulích“ vidět – kvalita šla tak rapidně dolů, že níž už to snad ani nejde – a to čínští výrobci používají k označování kdysi renomované názvy, jako Tesla, či Narva.
      Když se totéž stane u nějakého důležitějšího nezáměnného autodílu, jste v řiti.
      Vidím to i na ND pro výkonnější, značkové vysavače.
      I ta sebemenší prkotina, jako jsou třeba uhlíky, pokud jsou nějakého specifičtějšího provedení (pro 1.800W vysavač pak zcela jistě), tak máte téměř absolutní jistotu, že buď náhradní „alternativní“ uhlíky nevydrží ani desetinu toho, co ty původní, anebo poničí komutátor tak, že je celý rotor na odpis. A náhradní kotva (rotor s komutátorem) je jako ND zhruba ve stejné „kvalitě“, jako zmíněné uhlíky.
      Další prkotina je třeba spínač či regulátor otáček. Spínač zpravidla neopravíte a připasování jiného, z jiného modelu, je možné jen někdy. Regulátor lze opravit, ale zničený potenciometr v zákaznickém tvaru je už problém. Prasklý plast v navijáku kabelu, nebo kdekoli jinde je konečná.
      Velmi dobře si vede z hlediska ND na starší modely například ETA a i alternativní dodavatelé dílů na Ety to mají zatím ve slušné kvalitě. Otázka ale stojí, jak dlouho se to bude vyplácet.

      S tímhle ti eurozmrdi nejspíše počítají, že kvůli absenci ND, si jinak skvělé přístroje vlastně vyházíme sami.

      Pokud by podobná situace nastala s autodíly – tak jinak docela dobře sloužící vůz, kvůli nějaké kokotině, kvůli které to neprojde přes STK, můžete odepsat třeba za 3 roky. Vrakoviště budou mít ošéfovaná menší garážoví automechanici, tudy cesta nepovede.

      1. Neřekl bych, že výroba náhradních dílů je závislá na prodeji nových aut.
        Např. se pořád dá koupit všechno možné na Felicie, které se nevyrábějí už přes 20 let (starší generace skoro 25 let).
        Díly se budou vyrábět dokud bude poptávka a bez jiné dostupné alternativy poptávka bude.
        V extrémním případě asi jde udělat „opravu“/„přestavbu“ spočívající v sestavení fakticky nového auta z „náhradních dílů“, s techničákem toho starého.

        Dneska se něco takového skoro neděje, protože je snazší si prostě koupit nové/novější auto.
        Ale pokud třeba investicí půl milionu do renovace starého auta získáte výrazně lepší auto než půjde za těch půl milionu koupit, dít se to bude.

        1. řada dílů ovšem je v katastrofální kvalitě, např. se ukázalo schůdnější pořídit hadicu od filtru do sacího boxu z vrakáču, anžto rejžácká třeťovýroba vydržela půl roku, než se v ohybu vytvořila díra

          kurvy už dávno rezignovaly i na byť jen pokusy o výrobu kvalitních polymerů a je to jenom sračka a šmejd, všecko do jednoho

          čili sehnat kvalitní těsnění, silentbloky a jiný uložení začíná bejt docela seriózní problém, a vo 13″ gumách radši nemluvit

    2. Na druhé straně kdo tohle udělal v minulosti, je teď vítěz.
      Dokud nepřijedou tanky….

  8. A ještě připomenu můj komentář k tomu minulému článku:
    – „riziko invaze na Ukrajinu zřejmě kleslo.“
    No, bohužel se invaze maximálně o pár týdnů oddálila.

    – „Ukázalo se, že LNG dostane prostě ten, kdo víc zaplatí.“
    To se řekl bych potvrdilo.

    – „Druhá strana mince je, že pro Rusko je výpadek příjmů z plynu nejspíš větší problém než pro EU zdražení plynu.“
    To se řekl bych potvrdilo stoprocentně, představy jak Rusko prostě zavře kohoutky a nazdar se ukázaly být úplně mimo.

    1. neříkají ti náhodou…Mr. Vtip?

      jo ne, to bude spíš Mr. Hňup :o)

  9. Indie podle zprávy ve Wall Street Journal skupuje levnou sankcionovanou ruskou ropu, rafinuje ji a poté ji prodává do USA a EU s obrovskými zisky.

    USA se zdráhaly dát Indii povolení k nákupu ruské ropy, ale Indie pohrozila, že se vzdá svého spojenectví s Amerikou a vstoupí do aliance s Čínou, pokud se USA odváží Indii sankcionovat.

    Zatímco Američané a Evropané jsou nuceni platit rekordní ceny za plyn jako „cenu za to, že se postavili za svobodu“, svobodná země Indie kupuje ropu z Ruska za neuvěřitelných 35 dolarů za barel a prodává nám ji zpět v povedeném arbitrážním schématu.

    Indické dovozy raketově vzrostly na 800 000 barelů denně od začátku války ve srovnání s 30 000 barelů denně dříve.

    https://cz24.news/indie-nakupuje-levnou-sankcionovanou-ruskou-ropu-a-prodava-ji-do-usa-a-eu-s-obrovskym-ziskem/

    1. Indie s cinou dohromady ti se nemuzou Jak pes a kocka fakt by se v tomhle spojily?

      1. pokud amerika bude vyhrožovat a obě země na tom vydělají? proč ne?

        1. tak, pravdoláskovejm debilům nedochází, co vyvolali za průser, když se rači vopatrně spřáhnou proti nim rejžáci s cigánama, aby je společně voškubali a sobě přilepšili…ostatně se spřahujou s desítkama dalších stádů po světě

          1. No ja nevim, ale Americani nejsou v pozici, kdy by mohli Indii naprimo neco diktovat a dobre to vedi; spojenectvi Indie a Ciny je jen ruskej vlhkej sen o „protizapadnim svobodnem svete“ (hlavne ta Cina, to je garant vselijakejch svobod…). Ja nevim, ale zit v jednom z tech desitek s Cinou sprazenej stadu bych spis nechtel, neco mi rika, ze cmoudi v Africe (napriklad) brzo zjistej, ze jim nepatri ani ta slama na chatrci a jeste se slzou v oku vzpomenou dedeckovo vypraveni o zlech bilejch kolonistech… Otazka je, jak dopadneme my tady…

    2. Hehe, tak jsem si to schvalne precet; „Indie podle zprávy ve Wall Street Journal…“ zdroje: afteshock, pokec24, pricemz pokec jako zdroj uvadi aftershock, jasne… Jinak je to preklad clanku z informationliberation.com, coz je proxysite buhvikoho, hm…

      Abychom si rozumeli, ten clanek na WSJ opravdu je (https://www.wsj.com/articles/russian-oil-producers-stay-one-step-ahead-of-sanctions-11654076614?mod=Searchresults_pos2&page=1), jenze soudruzi pouzili osvedcenou taktiku kombinace informaci skutecne publikovanych v uvedenem zdroji (zde WSJ) a vlastni fantazie. Takze jo, indiani a cinani kseftujou s ruskou ropou a mastej si kapsu (a byli by blbi, kdyby to nedelali), ale „USA se zdráhaly dát Indii povolení k nákupu ruské ropy, ale Indie pohrozila, že se vzdá svého spojenectví s Amerikou a vstoupí do aliance s Čínou, pokud se USA odváží Indii sankcionovat“ je licence Chrise Menahana – coz vypada na dost „zajimavou“ figuru – (The US has reluctantly given India permission to buy Russian oil because India has threatened to ditch their alliance with America and ally with China if the US dares to sanction them)…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017