Hluboká orba - zpět na článek

Počet komentářů: 58

  1. Orba ruší hrabože, ti se pak nemohou přemnožit a proto je nutné orbu zakázat. To je snad jasné ne?

    1. Hrabos ma taky svoje prava! A navic, co kdyz je ten hrabos vyrusen zrovna v okamziku, kdy premysli o sve genderove identite??

  2. Opět naivní nepochopení podstaty problému. Tady nejde o žádné hloupé zákazy a stupidní nařízení, ale o VELMI PROMYŠLENOU AGENDU.
    Ti chytřejší si již všimli, že EU je dnes už jen nástrojem k provádění agendy NEW GREEN DEAL.
    A to salámovou metodou.
    Zákaz hluboké orby je krok číslo 1.
    Krok číslo 2 bude ZRUŠENÍ JAKÉKOLIV ORBY, až na vyjímky v rozsahu cca 10%.

    Neslyšeli jste nikdy ekofašisty uctívaný pojem PERMAKULTURA ?
    To už není návrat ke středověkému zemědelství. To je návrat do doby kamenné, tedy k drobnému lovectví-sběračství.
    A kolik pak obyvatel temhle způsob obživy dokáže uživit na našem území? Zhruba tak milion.
    Čili New green deal, Great reset a depopulace dohromady.
    To je aktuální agenda EU.

    Předpokládám že následující české předsednictví EU bude totální katastrofa. Už dnes se řada zemí osamostatňuje. A my jak blbci tenhle porápějící titanik jménem EU budem opouštět jako poslední, až už budou všechny záchranné čluny rozebrané. A budem jen lokat ledovou vodu a čekat na smrt.
    Pokud se velmi rychle nevzpamatujeme a nevezmeme osud naší země do našich rukou.

    1. Stran te depopulace… ja bych tu myslenku az tak uplne nezavrhoval. Jen si myslim, ze je potreba tomu trosku vice pomoci a zacit rovnou v Bruseli.

      1. Někde jsem četl doporučení ucpat ekologickými aktivisty nějakou činnou sopku, aby se zabránilo chrlení zlého CO2.

        1. Sopky jsou využity ovšem daleko fikaněji! Měřák ukazující celosvětové zvyšování zlého CO2 je umístěn na sopce na Havaji. A ta sopka se pomalu probouzí, a začíná chrlit zatím jen CO2. To se následně interpretuje jako zvyšování CO2 na zeměkouli.

          Když chceš něco zfalšovat, vždy lze vymyslet správný metodický způsob měření.

    2. Permakultura funguje dodnes v rámci rodinných statků.Jsou to ale opravdu jednotky.Taky nažrat se a topit z hektaru je makačka.Projekty vesnic samozřejmě zkrachovaly.Zabily to nešvary moderní společnosti.Obecně nerealizovatelné, asi jako komunismus.

  3. Protože se běžně oře do hloubky kolem 30 centimetrů, velmi brzy se stane, že pod takto ošetřenou zeminou začíná vznikat krusta zhutnělé hlíny ne nepodobná betonové desce. Co pak s takovým polem udělá přívalový déšť, je zřejmé. Proto kamarád jednou za dva až tři roky provede na svých polích hlubokou orbu…která tu desku posune hloub, ty pako…

    1. A co tedy s tím? Zakázat 15-20 tun těžké traktory?

      1. ne, to určitě ne, sám dělám věci, o kterých sem přesvědčenej, že sou prospěšný, ale nenutím do nich ani vlastní rodinu, pokud se osvědčej, postupně si toho všimnou a začnou je dělat z přesvědčení, ne z přinucení. pokud tvoje otázka nebyla jen řečnická, tak třeba tenhle odkaz: https://www.youtube.com/watch?v=uUmIdq0D6-A , je to dlouhý a pokud tě zemědělství nezajímá, tak to ani nerozklikávej, já jen, že ses ptal…

      2. teď mi taky došlo…ta deska nevzniká tím, že po poli jede dvacetitunová bestie, koneckonců díky obřím pneu může ta bestie tlačit na půdu míň, jak pětadvacítka, ale proto, jak funguje radlice, půdu by utužilo i volský spřežení, kdyby tu radlici utáhlo

        1. Hm, no, po mym poli jezdi stara Z30 a pak JD a NH. Naprosto jednoznacne nejhlubsi otisk pneu delaji ty posledni dva zminene i pres podhusteni pneu. Zakazal jsem podmitani, u mne je vyhradne ore a to prave tou Z30 s tim, ze holt musi vzit dvojak obracak, protoze nic vetsiho do te hloubky neutahne. Plus jsem zakazal u mne na loukach strikat chcanky, musi tam prijit vyhradne odlezelej hnuj. Delam to tak osm let.

          Vysledek? Z luk mi zmizel mech a pole mi krasne drzej vlahu. Kdyz sousedum schla kukurice i brambory, ja jsem byl v pohode.

      3. nemají tydle těžký trachtory buď pásovej pojezd, případne dvoj (troj-…) montáž kol, aby to tak nedusaly? šéská farmára warum nepoužívalá? protože to sou líný hovada a byla by s tím práca, či…?

        1. Dvojmontaze se pouzivaji bud do podmacenyho, nebo piscityho. Pri dnesich cenach gum je to jinak drahej spas.

          Vtip stran tech 200konovych luder je v tom, ze obrovske mnozstvi zemedelske pudy se pachtuje. Takze tezar dotaci ma fpici, co bude s pudou. Kdyby jako starej sedlak hospodaril na svym, tak tu tezkou techniku necha jen na nezbytny prace, kde jde o cas, treba sena nebo otavy. Pripadne, pokud mas brutalni vymery a malo lidi. Ale nakonec to proste chce napodzim se o tu pudu postarat a ne, ze se to jen podmitne a nazdar bazar.

          1. To je omyl. Půda se nepachtuje, ale jednoduše pronajímá. Ale máš recht, že nájemcům je nějaká budoucí kvalita půdy celkem u prdele… stejně jako majitelům. Koneckonců dneska se stejně jede v podstatě hydroponie, akorát na první pohled to tak nevypadá.

            1. Zemědělská půda se pachtuje. Pronajímá se třeba louka na parkoviště, uskladnění materiálu, atd.

              1. Tak tak, ja propachtovavam.

                1. „Propachtuje-li pachtýř propachtovanou věc…“ a to není básnička, to je § 2336
                  Mimochodem, víte, co upravuje § 666 občanského zákoníku?

                  1. Dabelskou vec?

                    1. Církevní manželství. Původně bylo pod jiným číslem, ale jak se přidávala a ubírala ustanovení, vyšlo na něj číslo šelmy. Tvrdil mi kdosi, že se v průběhu přípravy paragrafovaného znění NOZ ptal Prof. Hrušákové, (rodině právní specialistky a dlouhodobě odpůrkyně toho, aby manželství s civilněprávními důsledky uzavíraly i církve), jestli je to její dílo. Měla odpovědět, že nikoliv, ale když už to tak je, tak do ukončení přípravy zákona udělá vše proto, aby to tak už zůstalo.

                2. re: Sysop

                  Jednoduchá poučka – pacht je právo požívací (beru požitky, třeba plody), nájem užívací.

                  1. Jojo, vsak ja vim, jak mam postavenou smlouvu. Poprve mne to slovo prekvapilo, ale pak jsem si zvykl.

    2. Jenomže:
      a) když je ta deska dost hluboko, tak už skoro ničemu nevadí – monzunové deště tady nemáme.
      b) čím hloub ta deska vzniká, tím menší tlak od kol v té hloubce působí, protože tlak se roznáší do šířky pod úhlem cca 45 stupňů

      1. a)nesouhlasím. slyšel sem i o rostlinách, které koření do několika metrů hloubky a slyšel sem i o podzemní vodě, která vzlíná nahoru a kytky jí pak pijou. a zrovna tak sem slyšel o tom, že dešťová voda prosakuje i hloub, než pár desítek centimetrů, všemu tomu ta deska bude asi trošku vadit…
        b)roznášení tlaku od kol je hezká věc, jenže desku netvoří primárně váha mašiny, ale klouzání pluhu…

        1. Tak třeba ta zlá řepka při správném střídání plodin krásně rozrušuje i tu spodní desku. Ideální je do střídání zapojit také vojtěšku. Už jsem letos viděl i pole vičence – nádhera. Ale tento počin vídám tak 1x za deset let.

        2. Shi 11.7.2022 v 14:39

          11.7.2022 v 20:34

          Kapilární zdvih podzemní vody je ve většině tuzemských půd přerušen již několik desítek let. Rostliny pak hospodaří se srážkovou vodou akumulovanou v ornici a s rosou – bylo to pozorovatelné letos zjara na ozimech a jařinách velmi názorně.
          Ona „deska“ je půdní horizont bez kapilární vody a její pevnost je dána právě ztrátou vody.
          Vysoušení různě hlubokých vrstev zeminy je pozorováno od devadesátých let na stavbách pouhým okem – vnikly charakteristické trhliny, některé nedbale provedené přístavby se i odtrhly. Ale to by jistě lépe a podrobněji vysvětlil někdo z přítomných stavařů.
          Kolovým tlakem na povrch orné půdy nemůže vzniknout souvislá vrstva v hloubce pod povrchem. Moderní těžké traktory mají váze úměrný výkon, takže nářadí obslouží dvakrát, čtyřikrát až šestkrát širší pruh pozemku než nářadí vlečené traktorem slabším, což lze ještě vylepšit agregováním nářadí.
          Při hutnění náspů a zásypů se dělají pro mechanizmy použité na stavbě hutnicí zkoušky. I povrchní pozorovatel si může ověřit, do jaké hloubky působí pneumatika traktoru a do jaké hloubky vibrační válec a že nelze pojezdem zhutnit zeminu v podloží více než na povrchu.
          V lekcích základní agrotechniky, jimž jsem naslouchal ještě za totality, bývala zdůrazňována funkce podrýváků a nutnost jejich používání v závislosti na zhutnění podorničí. Problematika zhutnění podorničí přišla do módy počátkem osmdesátých let minulého století a výzkumu (a hlavně „výzkumu“) se věnoval každý, kdo měl do prdele díru. Vzpomínám, jak skupina „kovozemědělců“ pracujících tehdy v údržbě JE Dukovany věnovala část pracovní doby výpočtům počtu přejezdů traktorů po poli a procentu pokrytí plochy pozemku stopami kol v závislosti na plodině. Kde jsou ty časy, co, servisdoku…

          Něco nevonné četby pro zájemce: https://www.agromanual.cz/cz/clanky/technologie/zaklady-zpracovani-pudy-7-orba-iii-technicke-prostredky-pro-provadeni-orby

          1. Nemuzu si pomoct, ale kdyz se podivam na zahumenek, kde mam naskladany naradi, i uplny laik pozna, co tam odlozila Z30 a co JD. Ostatne, kdyz tam pak jedu sekackou, po tom Zetoru se to po par destich rozsype a nepozna, kdezto po tom JD tam skacu jak magor. Ty koleje tam jsou spolehlive celej rok.

            Jasne, s zabou to nelze srovnavat, to jsme nekde uplne jinde. Mozna, pokud to nekdo srovna se 100konovym Zetorem, tak to uz pak asi zadnej rozdil neni.

            Predevcirem jsem proplevaval rucne brambory, protoze se do toho uz neda vjet traktorem. Krajni brazdy byly jeste od seti, coz se delalo tim lehkym Zetorem a uprostred se hrobkovalo JD. I tou blbou motykou poznam, kde jelo co. A to je pres dva mesice pote.

            Jo, ruzne zeminy mohou byt utazene ruzne, to nepopiram.

            1. Sysop 13.7.2022 v 9:11

              Zajímavé.
              Obvyklé je, že napřed jede traktor a až za ním nářadí. Půdu, stlačenou pneumatikou traktoru, pluh poruší a překlopí, smyk a brány rozdrobí.
              Kvalitu přípravy („předseťová“ se obvykle vynechává) půdy sleduji pravidelně a vámi pozorované kvalitativní rozdíly jsem zatím nezaznamenal.
              Viděl jsem před lety hodnocení kolejových řádků, pokusím se to najít.

  4. Vidím nadpis a říkám si: „Konečně něco vod Zámků, vy volové“.
    Hmm, a zase hovno.

  5. Krucipysk, proč i slušný článek, který přiblíží městskému člověku jemu hodně vzdálenou problematiku, má v sobě myšlenku typu
    „… laviny nařízení, příkazů, omezení, kterými nás zahrnoval komunista před rokem 89,…“? To tak musí být, úliba nějakého tomu Klemperovi nebo jinému, aby měl článek správný rating? Tedy budiž, každý to vidíme jinak.
    Ale nepřipadá mi, že bych byl za socialismu zahrnutý, tedy víc než dnes. Ne, dnes to je horší. A tehdy nikomu nevadil onkl Bens, cikánská pečínka atd. atd. Člověk mohl poslouchat zahraniční rozhlas a nebyl proto proamerický šváb a zákaz vycházení jsme my, mladší, zažili až za kapitalismu (a naši nebozí rodiče a prarodiče kdysi za kapitalismu, včetně stanného práva v Hodoníně už za tatíčka Masaryka).

  6. Co se opravdu hluboké orby týče, doporučuji mrknout na dlátový pluh Terraland, viz

    https://m.youtube.com/watch?v=9bsR1wPt5hA

    https://www.bednar.com/dlatove-pluhy/

  7. Zajímavý myšlenkový konstrukt autora. Nedáme vám dotace = zakazujeme vám hlubokou orbu. Ale chápu, ono by to tak nevyznělo, co?
    A to jsem ani nehledal primární zdroj, jeslti to taky není trochu jinak, než v odkazovaném článku.

    1. ano, kupodivu, dneska stády ovládají lidi přes prachy

      toho sis všiml až teď?

    2. V zemědělství jsou hlavně na západě tak velké dotace, že pokud je čechům vezmou, tak jste nekonkurenceschopný a převálcují vás cenou i západní zemědělci, nakonec i teď mají mnohem větší dotace jak jsou u nás a naši zemědělci mají problém konkurovat cenou i přes mnohem levnější cenu práce. A jak o ty relativně malé dotace co jsou u nás přijdete tak končíte. Fakticky nikdo hlubokou orbu nezakazuje, jen vás finančně zničí, pokud ji budete praktikovat.

    3. Ano. Pravdivý výrok autora – nedáme vám dotace – jste v prdeli – jste pochopil správně. Jenom to neumíte správně napsat. To se už tak někomu stává. :-P

  8. hluboká orba například vynáší hůře přístupné látky na povrch, čím se oxidací zpřístupňují. A čím Váš kolega zapravuje hnůj do půdy? nebo nemá hnůj. to,že se dělá betonová vrstva + eroze je primárně nedostatkem organiky v půdě.

  9. Na článku je mrzutá jasná stopa páté kolony ( převlečené za „alternativu“ ) v podobě sice správného nářku nad demencí úřadů, ale zcela mimoběžného použití obratů jako „socialismus, levičáķ, komouš“…

    Goebbels i strýček Sam by zaplesal.

    1. Podívejte se na personální složení Evropské Komise. Zejména na mládežnickou angažovanost řídících figur. Jeden komunista a maoista vedle druhého, a nemyslím to obrazně. Je to tzv. „Destruktivní generace“ osmašedesátníků, kteří nikdy v životě neuměli nic jiného, než beze smyslu ničit.

      1. Jj, jejich rodiče byli předváleční dříči, kteří nám vybudovali poválečný blahobyt, a jejich zpohodlnělé, blahobytem zdegenerované děti to co vybudovali jejich rodiče, zase ničí.
        Markantně je to vidět i na porevolučním československu. Ty lidi považovali všechny „výdobytky socializmu“ za naprostou samozřejmost a jistotu, třeba důchod mnozí považovali za stejně neotřesitelnou jistotu jako smrt, a tak nechali porevolučního kapitalistu ty výdobytky ničit a rozkrádat.
        Teď se strašně diví, že jim kapitalista uhryzal inflací doochod až na žebráckou almužnu, a že krachující zdravotnictví ze kterého utekl každý kdo něco uměl do ciziny, jim výrazně zkrátí délku života.
        Já si třeba neumím představit že by generace starých socialistických doktorů podlehla tomu zdravotnímu fašizmu, na rozdíl od zpovykané současné generace která jede jen na penězích a pozicích a zcela si odvykla přemýšlet – vlastně jsou to už jen farmaceutickými koncerny cvičené opice.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017