Hledáte spolehlivé levné auto do terénu a nepohody? - zpět na článek

Počet komentářů: 197

  1. Tak každý máme jiné požadavky… Pro mne je dnes základním údajem váha na kouli. Což teda ve článku není, ale strejda Google říká tři tuny. Což je pro mne vcelku málo. Stejně tak Pajero má jen 3,3t, takže taky nic moc.
    No a aut s „full-size“ 3,5t moc není. Obzvláště pokud vyloučíme ty se samonosnou karoserií – protože rám je rám, že (takže škrtnem Tuaregy, Q7, atd…)

    1. Položme si tedy otázku… Co má více, než 3.3 tuny u Pajera? : ) Já teda mám vsuggerováno, že Pajero má snad nejvíc v dané kategorii. Možná LC100 bude mít 3.5t, ale víc asi ne (?).

      1. Ford Expedition. 9200 libier, resp.cca 4200kg. Alebo hociktory tristvrte tonovy pickup. Ale tie sa asi v Europe asi moc nevyskytuju.

        1. KIA Sorento v automatu 3,5 t,

          1. Pravda. SsangYong Musso a další od této značky asi také 3,5t. Ale prý je to auto za trest.

            1. Jeep Wrangler Unlimited 3,5t

              1. Range Rover by mel taky mit 3.5t

    2. S Gazellou jsme běžně tahali přes 3 tuny. Ale jestli to bylo podle papíru opravdu nevím…

  2. Tak vzhledem k EU předpisům je u nájezdovou brzdou bržděných vleků maximem 3,5t – ale auta na 3,5t existují – takhle rychle mne napadají tyto – LC100 určitě, Dodge Ram 1500 (ten může mít v US snad až 5t – samozřejmě ten bych si přál), Jeep Grand Cherokee, Mercedes G (ten je ovšem otřesně drahý), Nissan Patrol a pak skoro celá produkce Land Roveru (kromě Freelanderů, Evoque a Discovery Sport).
    No a pokud bych rezignoval na rám tak samozřejmě i Tuareg, Q7, X5, ML.
    Výčet není úplný, znalci jistě doplní. A ano, můžeme se dohadovat, jestli je rozdíl mezi 3,5t a 3t. Ovšem když v praxi táhnete 3,7-3,8t, tak je lepší být (i pocitově, i fyzikálně) přetížen „jen“ o 200-300kg než o 500-600kg.

    1. Môžem sa opýtať, že čo to ty na tom prívese ťaháš? Manželkine auto môže ťahať 1,8tony a už to mi prišlo pri prevoze ako slušná váha vzadu za autom.

      1. No, největší co vozíme je čtyřkoňový vlek Cheval Liberte 4004 XL Pro, ten váží 1,5t prázdný a kromě těch čtyřech koní jsou tam ještě sedla, deky a další vybavení v sedlovně.
        Z menších nákladů pak buď dvoukoňový vlek (celkově cca 1,8t) či dvounápravová sklopka s hnojem (přípustná celková hmotnost 3t, ale asi vozím spíš méně, špatně se to odhaduje).

    2. Pokud bych tohle tahal pravidelně, tak si pořídím auto, které je konstruované na podstatně víc než 3.5 tuny. Mám výhodu, že žiju v USA :-) Je ale jedno, že u vás v Evropě je 3.5 tuny teoretické maximum. Ta rezerva tam bude stejně. Když jsem tahal skoro 4 tuny za Sequoiou, tak to bylo tak akorát a tahat to pravidelně, tak sáhnu po něčem jako F-250, F-350. Ale tady zase bude problém, že už to v Evropě bude brané jako náklaďák. Ach jo, hloupé předpisy. Tak dobře, něco menšího jako třeba Tundra, to by mělo stačit. Ta utáhne asi 4.5 tuny. Určitě se dá dovézt, nějaké jsem v ČR i viděl.

      1. Vždy je to především otázka peněz – pokud by se nejednalo o masivní weekendové hobby, tak by jistě byla nejvýhodnější varianta dvanáctitunového Atega – prostor pro čtyři koně i pro bydlení. Ale provozování náklaďáku je trošku drahá legrace.
        Stejný problém je s tou F-250 či Ram 2500, které už se do EUSSR limitů na osobák nevejdou.
        Jisté rozumné ekonomické pravidlo říká, že za individuální mobilitu by člověk neměl dát více než tříměsíční plat – v tu chvíli je Tundra či zánovní Ram 1500 trošku nad moje možnosti – protože za cenu takovéhodle auta postavím celou novou stodolu či koupím 2-3 hektary – a to mi dává větší smysl ;-)

        1. Toto je uz naozaj choroba. Ake EUSSR limity? Co s tym ma EU spolocne? 3.5 tony bolo maximum na bezny osobakovy vodicak aj za cervenych v CSSR.

          1. No tak teď už to je uhnijí zabetenovaný a nezmění se to dokaváď se to nerozpadne.

  3. Díky za tip. Co mi Frontera odešla do věčných lovišť, nějak se mi po blátotlačkách začíná stýskat. Se služebním břichoplazem si člověk moc zábavy neužije.

  4. Co grand-vitara 2l benzín? Na silnici je to sice líné a mám pocit že to tak nějak pořád plave, ale v lese sem kapitán. Sice si vezme 10l/100km, ale na druhou stranu investice za pět let jsou cca 20k. A to je auto z roku 98.

    1. Tu jsem vlastně mohl také zmínit…
      To vůbec není špatný stroj, jenom s ní nemám moc zkušeností a připadá mi jako malinko jiná kategorie.

      1. Grand Vitara druhej generácie (r.v. 1997 – 2005) je na ráme, tuhá zadná náprava, má trvalý pohon zadku a natvrdo priraditeľný predok plus redukovanú štvorkolku (asi 1:2). Takže Terrano v menšom a ľahšom prevedení (pohotovostná hmotnosť okolo 1350kg) – ale sa mi zdá, že Grand Vitara má menšiu svetlú výšku. Nevýhodou sú asi len motorizácie: diesle boli vždy kupované od iných výrobcov (reanult, fiat…) a najsilnejší benzín je radový 4-válec s 2-mi litrami. Ale vďaka reducii v offroade nieje problém ani s benzínom. Ale klasicky japonsky to obľubuje hrdzu.

        1. Před dieselem u Vitary mě všichni varovali. Ty jsou prý silně poruchové. Nejsilnější benzín je 2,5l šestiválec. S tím už to asi trochu jede. Existuje ještě verze kombi XL a to je asi tak stejně velký jako Terrano. No a s tou rzí to musím potvrdit. Neprozradil by mi někdo jako neználkovi jak je to u vitary s těmi diferenciály, sice se všude píše že se nezamykají ale zase v návodu se zakazuje jízda se čtyřkolkou po suchém pevném povrchu, což kdyby diferenciál fungoval tak jak má by nemělo vadit, nebo?

          1. Pardón – na ten 2,5 V6 som zabudol, ale to bol dosť zriedkavý motor a najčastejšie v kombinácii s automatom.
            Grand Vitaru XL-7 s tou 2,7 V6-tkou som na inzerátoch tiež obzeral.
            A teraz k tvojej otázke: Grand Vitara II (1997 – 2005) nemá od výroby uzávierky nápravových diferenciálov (ale dajú sa tam nahodiť z druhovýroby). Takisto toto vozidlo nemá medzi-nápravový diferenciál t.z., že ak preradíš z 2H (poháňana len zadná náprava) do 4H (pohon prednej a zadnej nápravy) tak dôjde k pripojeniu prednej nápravy natvrdo t.j. medzi prednou a zadnou nápravou nieje nič čo by dorovnávalo rozdiely v otáčkach prednej a zadnej nápravy. Na klzkom povrchu (veeeľa vody, sneh, ľad, piesok, mokrá tráva, off-road) to nevadí, lebo rozdiel v otáčkach vyrieši preklz kolies tej nápravy ktorá sa rýchlejšie otáča. Problém je na suchom tvrdom povrchu, kde na pretočenie kolies rýchlejšej nípravy treba viac oveľa viac sily ako na klzkom povrchu – trpia nápravove diferenciály, gumy, poloosy atď. Takže predok zapínaš, len v prípade nepriaznivého povrchu.

            1. Pardon to patří sem…
              Díky za vysvětlení, dovolím si ještě zeptat se na jednu záhadu která mě zajímá – u Vitary se sjíždějí mnohem více přední pneumatiky než zadní a přitom 95% km je odjeto pouze s pohonem zadní nápravy. Nemůže to tedy mít nějakou spojitost s těmi 5% času kdy se jezdí na 4×4 a třeba místy jsou i kusy suchého asfaltu? Ale kdyby bylo, neměly by se naopak sjíždět všechny gumy tak nějak víc ale všechny stejně?

              1. Tak Grand Vitaru danej koncepcie doma nemám (manželka má GV ale tretej generácie s medzinápravovým diferenciálom) takže mi táto problematika predných pneumatík nieje známa.
                Jazdil som na Nissane PickUp D22 kde bol ten istý koncept pohonu (permanentný zadok + natvrdo predok) a viac sa mi zjazdievali zadné gumy, ale ozaj minimálny rozdiel tam bol, takže stačilo na druhú sezónu prehodiť predné kolesa do zadu a naopak a bolo po probléme.
                Možno by si mohol hodiť auto na zdvihák a poskúšať všetky typy pohonu a uvidíš či ti náhodou netočia predné kolesa aj v polohe 2H.

              2. Sice nemám Vitaru, ale malého jeepa, který ale má stejnou koncepci podvozku – totiž trvalý zadohrab s připínatelným předkem. 90% času také jezdím pouze s pohonem na zadek, předek připínám jen v případě, že jedu v extrémně zaplaveném nebo zaledněném/zasněženém prostředí. Přední gumy se také zpočátku sjížděly víc než zadní, ale stačilo vyměnit vykloktané čepy na pákoví řízení a seřídit geometrii předních kol a od té doby je po problému.

                1. Pravdu máš s tou geometriou – netreba to podceňovať a nechať nastaviť. Sú autá čo sú nato háklivé.

  5. Díky za vysvětlení, dovolím si ještě zeptat se na jednu záhadu která mě zajímá – u Vitary se sjíždějí mnohem více přední pneumatiky než zadní a přitom 95% km je odjeto pouze s pohonem zadní nápravy. Nemůže to tedy mít nějakou spojitost s těmi 5% času kdy se jezdí na 4×4 a třeba místy jsou i kusy suchého asfaltu? Ale kdyby bylo, neměly by se naopak sjíždět všechny gumy tak nějak víc ale všechny stejně?

  6. Nevím jestli to nezaznělo, nechce se mi procházet celou diskusi, ale ze zkušenosti z blízkého okolí bych doporučil pozornosti Toyotu RAV4 druhé generace po faceliftu ve 2003 s benzínovým dvoulitrem…

    1. RAV uz prvni generace byla dobra, ale relativne mala.

      1. Ano. Záleží na tom relativně… :-)

        Já si jí asi koupím jako auto na ryby. Pro jednoho člověka je to super. Jako jediný auto do rodiny bych to nechtěl.

        1. Pro jednoho cloveka, nebo pro par, je to skvele auto. Pokud se ale pohybujeme v teto velikostni kategorii, doporucuju jeste ke zvazeni Subaru Legacy Outback.

          1. Legacy outback nie je v rovnakej kategorii ako RAV4. Je vacsi v kazdom ohlade.

            1. No, vyssi asi nebude a velikostne je podobne, pokud srovnavame s Pajerem a podobnymi.

              1. OK, vyssi nie je. Ale je to zdvihnuta verzia kombi strednej triedy, kdezto RAV je kompaktne SUV.

                1. Jo, je to jina kategorie, ale v tom, na co se hodi, je to dost podobne, ma to taky spolehlive motory, v legacy se ale navic da dobre prespat, coz se hodi jednak na ryby a druhak, kdyz manzelka zjisti, ze si clovek koupil dvacetilete legacy.

                  1. RE: kdyz manzelka zjisti, ze si clovek koupil dvacetilete legacy
                    No co ja viem, manzelka ma nevykopla zo spalne ked som dosiel domov a len tak mimochodom som zahlasil ze som si kupil auto (funglovku). Zobrala si ho ako svoj daily driver ked sme o tri roky neskor skonsolidovali funkciu daily drivera pre jedneho z nas a pickupu na veci okolo domu do jedneho (’99 Cougar a ’95 F150 nahradene ’12 Frontierom)
                    Predpokladam ze keby som si kupil 20 rocne hobby auto tak sa akurat opyta ze kde ho budem parkovat.

                    1. Ja si prave vyhledl legacy, ale kdyz to manzelka videla (ono to bylo zajimave motoricky, ale interier byl takovy… postapokalypticky), dala mi jasne najevo, ze to domu tahat nebudu. No a tak jsme skoncili u korejce z toho horsiho stoleti, ktery sice nema tak velky nakladovy prostor, ale o jehoz sedacky si nebrousila drapy puma a po nemz nikdo nestrilel (coz po prihlidce legacy nemohu u toho japonce vyloucit).

                      F150 by se mi taky libilo, ale to by mi neproslo, nebot by bylo potreba lehce upravit svah a s nim spojene ovocne stromy, co tam ma soused, o dvou stenach jeho staveni ani nemluve. Ale na blbnuti v terenu mi tchan pujcil zetor, takze jsem se vyradil.

                    2. No jo…tej F150 mi je dodnes luto, ale musela ist, nakolko som travil viac casu jej opravami nez pracami okolo domu s jej pomocou. Vecna skoda, manualna F150 sa hocikedy nevidi.

                    3. Jo, s manualem, to by se mi taky libilo… Jenze ono by taky bylo hezke neco osmilitroveho, tak ze sedesatych let, starsi wrangler na vylety, velky jeep pro manzelku… A to se bavime o autech. ty me nebavi, libilo by se mi jeste nekolik tun motorek, od veteranu, pres jeste relativne moderni stroje… A to nechci ani trikolky, ani nic se sidecar… No, to bych mohl na dvorku rovnou rozvesit snuru se tribarevnyma trojuhlelnickama a zacit sousedum vykladat, ze jen pro ne muzu nabidnout vynikajici slevu…

                    4. Sprosty Podezrely
                      21.12.2017 v 21:33

                      :D nezapomeňte na tepláky s aspoň pěti proužky

                    5. …a náušnici v uchu + pokérovanou pravačku :D.

                    6. no, spis pribrat, koupit gel na plesatici leb a nechat si od bezdaka vymenit fleecovou mikinu.

          2. Nechápu, proč s RAVkou srovnávat Outbacka, když koncepcí a velikostí (v první a druhé generaci, tj. do r. 2008) k ní má mnohem blíže Forester. S Leg(r)ací / Outbackem (Legacy je břichoplaz, Outback je prakticky stejné auto, ale zvednuté – crossover, rozdíly jen na podvozku, jinak pouze kosmetické). Vlastně se divím, že Forester nebyl zmíněn v této diskuzi mnohem dříve, když už ne v článku, jasně, není to ofrout, ale vzhledem k tomu, že se tu zmiňuje všechno od Jimnyho po obří US SUV na tahání vleku pro 4 koně… ZRG nebo kdo zmiňoval, že většina evropských řidičů přestože by občas využila offroad, 95 % cest jezdí po silnici…a to je silná stránka Forestera, je výborný na silnici a překvapivě dobrý v terénu. Až s ním okusím nějaký opravdický offroad sraz, něco sem o něm napíšu, je to dobré a dost opomíjené auto. Nicméně se v něm pohodlně nevyspíte, ložná plocha po sklopení zadních seslí je rovná, ale bude mít méně než 180 cm (odhad, neměřil jsem).

    1. No jo nejlepsi terenni auto – sluzebni felda.

  7. A utahne to Teslu X, nebo dopadne stejne jako tenhle Land Cruiser? :-D
    https://www.youtube.com/watch?v=Pcn01JPAnpo
    Samozrejme chapu, ze kvalitu offroadu proveri az teren.

    1. v ramci objektivity by to chtelo do landaka 400 kg zatez

  8. BINGO
    —–
    Dostupné auto do terénu, uzávěrka diferenciálu, anglická kastle na US podvozku

    https://www.youtube.com/watch?v=dj6KBFL2NKs

    NEPOSLINTAT MONITOR!

    1. …a kompletne na baterky…

    2. Stavím si něco podobného. nápravy TFL T-10 PRO, karoserie charger, kola pořádné špalíky, custom rám atd.
      Beru to tak, že ke kompromisnímu velkému teréňáku nekompromisní malý terénodrtič.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017