Geopoltika ČR: Naše možnosti - zpět na článek

Počet komentářů: 418

Přidat komentář
 1. Oikofobie je duševní onemocnění, bez ohledu na to, jak komplexně a složitě si oikofob odůvodňuje své příznaky.

 2. Trefně glosující Kaiser jako vždy: „Podle fialy se ke Green dealu proválčíme“

  Fiala svou úvahu končí těmito slovy: „My jsme tady v tom rozhovoru se bavili o zbavení se závislosti na ruských surovinách, ruské energetice. Tak to jsou vlastně fosilní zdroje. Takže by se dalo říct, že ten cíl derusifikovat naši energetiku (…) znamená současně dekarbonizovat evropskou energetickou politiku. A to je cíl určitě rozumný a reaguje i na to, co se kolem nás děje.“

  Fialova rovnice: derusifikace = dekarbonizace.

  Některé podezřívavější osoby včetně autora tohoto textu od začátku války na Ukrajině pronásleduje představa, že celé ty sankce Západu na vývoz ruských energií mají ještě jednu, skrytou agendu. A tou je netušená příležitost svést zdražení fosilních paliv výlučně nebo hlavně na Rusko. Což samozřejmě není pravda a každý, kdo se trochu zajímá, ví, že ceny energií včetně plynu v Evropě strmě rostou už přes rok.

  V rovnici derusifikace–dekarbonizace jsme teď dostali sdělení, že náš premiér se proti tomu stavět nehodlá už nikdy, tedy pokud se politická scéna v Evropě radikálně nezmění. A české veřejnosti bude vysvětlovat, že zelený diktát je daň za to, že ruské tanky, které za 157 dní neprojely ani Donbasem, nedojedou do Karlových Varů, nebo alespoň na tu jižní Moravu.

  Věcně je Fialova rovnice pochopitelně nonsens. Zkapalněný plyn z Kataru, nebo kde ho teď zrovna ministr průmyslu Síkela freneticky shání, je fosilní stejně jako ruský, jen tu emisní stopu má vinou tankerové přepravy a dvojí, energeticky náročné změny skupenství o dost vyšší. A bude o dost dražší. Tedy dekarbonizovat, jiný závěr Fialova rovnice nepřipouští, budeme vynuceným snížením spotřeby zákazníků.

  Uvědomuje si politická veřejnost, k jaké radikální myšlence se právě náš formálně konzervativní premiér přihlásil, že se tímto svým výrokem zařazuje po bok lídrů tažení za naprostou proměnu západní civilizace? Prezident Biden 24. května prohlásil: „Pokud jde o ceny plynu, procházíme fantastickou transformací (…) Dá Bůh, že až (transformace) skončí, budeme silnější, svět bude silnější a méně závislý na fosilních palivech.“ Co na Fialovu rovnici říkají v členské základně ODS? To už jim je všechno jedno?

  https://echoprime.cz/a/S2Vca/podle-fialy-se-ke-green-dealu-provalcime

  1. jenom drobná věcná – to stlačení (zkapalňování) plynu do tankeru samozřejmě část energie z toho plynu sežere. je ovšem otázkou, jestli toho sežere na jednotku dopraveného plynu víc stavba a provozování tankerů a stlačování, nebo stavba a udržování a provozování plynovodu na několik tisíc kilometrů. netroufl bych si paušálně tvrdit, co bych si tvrdit dovolil je to, že způsob dopravy má na cenu relativně nepodstatný vliv – proti nákladům na těžbu a volné cenotvorbě při rozdílu poptávky a nabídky.

   1. z plynu jo, jenže fakticky dost pochybuju, že v nějakým Kataru, kde je ty kokso jak v pekle, budou aktivně to teplo vodebírat a nějak užívat, navopak budou rádi, že ho zvládnou násilně vyvětrat do atmosféry, aby se to město kolem terminálu neuvařilo

    a to všecko stojí energie, ty kompresory, chladicí kolony a další

    tady se to teda zplyní, tak když bude štěstí, pár GWh tepla to ze vzduchu odebere (snad to kurva nebudou přihřívat aktivně topením), což je fajn hlavně v létě, ale kdoví, esli to tak bude, žejo?

 3. Jen o 30 km dál než Loučka a 3 měsíce později, těžkou soudit, ale na první pohled zřejmě podobný případ… https://www.novinky.cz/krimi/clanek/v-roznove-nasli-ctyri-mrtve-vcetne-dvou-deti-40404756 Co dodat?

 4. Další malej krůček. https://www.autoforum.cz/zajimavosti/rusove-budou-mit-druhe-nejrychlejsi-dalnice-v-evrope-uz-oznamili-kde-pujde-legalne-jezdit-az-170-kmh/

  To řikám furt, nebude to trvat dlouho a relativně tady k tomu možná na tom ach tak špatným východě bude svobodnějc, jak tady. Ne že bych z toho byl nadšenej, je to spíš smutný, ale…

  Viz nedávno zrušený povinný technický a jak naopak čímdál větší zkurvená buzeraca je to tady.

  1. Jel jste někdy po ruské dálnici? Dle mých skromných zkušeností z okolí Čeljabinsku, Ufy a N. Tagilu je možné tam jet alespoň stovkou jen v zimě, kdy je většina děr vyplněna sněhem a ledem. Jaká je tam max rychlost je tedy poněkud irelevantní.

 5. S chutí přečetl až 7. srpna. Nelituji, dík a uznání autorovi. Článek si dovedu dobře představit, jako podklad pro diskuzní seminář na gymnáziích i humanitních VŠ.

 6. @JP Delší, ale úžasný článek, který místy bavil, jinde mrazil a způsobil i mírné rozšíření obzorů. Děkuji!

Napsat komentář

D-FENS © 2017