Foodora. Protože chci a musím! - zpět na článek

Počet komentářů: 245

 1. Jestli ono to nebude tím, že díky těmto zlodějským maržím je rozvoz jídla jedna z mála věcí na které se dá vydělat a člověk si určuje jak pracovní dobu tak výši výdělku tím jak moc je ochotný jezdit.
  Proto člověk vidí na ulicích lidi jezdící na nějakém rozpadajícím se verglu s otřesnou neforemnou, buzerantsky růžovou krabicí na zádech.

  Viděl jsem jakousi dradatou existenci, co si v pauze mezi rozvozy na kole, vytáhla jakousi pixli s tabletkama a pár jich do sebe nasypala.
  Zřejmě šlo o skutečně potravinové doplňky, a nikoliv o „tradiční potravinové doplňky“ wehrmachtu a hitlerjugend zejména ke konci války.
  Myslím že ani koks by i z těch vysokých marží neutáhli. Ale, kdoví…

  Mezitím se nám veškerý průmysl stěhuje pomalu ale jistě do Číny a Indie, a ten zbytek zkrachuje.

  Vohnout si za covid games zvykl na dovoz junk-foodové šlichty až pod nos či do kanclu. Čímž ještě napomohl krachu kvalitních restaurací.
  Takže už je jen krok k rozvozu sušených červů a mandelinek.

  1. kaBrnak: Vy jste dneska snad ještě tupější než obvykle:-) Rozvoz byl naopak to, co umožnilo přežít restauracím vládní opatření, která jsou tím jediným viníkem neutěšené situace.

   1. Přežít ? Restauracím ? Jediné co to přežilo byly kebabárny/rákosárny (alias roupárny/tasemicárny) kde pracují vietcongové co neumí česky, a pakistánci. V nejlepším případě tam pracují demotivovaní nasraní ukrajinci.

    Známý takhle místo „covidu“ chytil roupy, poprvé od mateřské školky. Bo ti pakoši/indové jsou zvyklí používat levou ruku místo hajzlpapíru a tou pak hrabou do salátu který cpou do kebabové tortily.

    To je holt to 21. století. Přes appku v ajfounu si objednáš kebab s roupem/tasemnicí od pakistánce co pochází z vesnice kam teprv nedávno dorazil středověk (díky bílému sáhibovi).
    Tohle nevymyslíš, tohle režíruje sám život (a naše multikulti vítačská vláda a europoslanci).

    A jestli na podzim Prymulu a tenhle covidistický dobytek restauratéři nepověsí za koule do průvanu, tak se dočkáme úplného zániku českých restaurací a kebabú s kočičím žrádlem uvnitř. Ten dobytek z třetího světa tam nacpe cokoliv a prodá to klidně za 250. Na rozdíl od usměvavé obézní české kuchařky či kuchtíka.

    1. Aniž bych se zastával hygienické diktatury a vlády, přežilo mnoho kvalitních restaurací. A to i v Brně!

    2. kaBrnak: vy jste se zergem zalezlí v jednom bunkru? Došel alobal nebo co, že jste už rok a půl nebyl venku?

     Z toho, kam jsem chodil na oběd před covidem, přežilo kromě jedné restaurace všechno. Když mě naposled obsluhoval Ukrajinec, nasraně nevypadal ani trochu a demotivovaně taky ne – vypadal přesně tak, jako když mě v Rajchu obsluhoval Slovák. Tedy s úsměvem a v pohodě.

     Jinak rád chodím občas i do thajské, indické a vietnamské a ten Váš rasismus na úrovni bedny kytu ve mě vyvolává pocit, že jste tady velmi, velmi špatně.

     Jo a bezkonkurenčně nejhorší jídlo za poslední cca rok mi uvařil ten „obézní český kuchtík“, takže to chce fakt občas vylézt ven a jíst něco jiného než čínské nudle s pytlíkem glutamátu. Ono po 3 letech, co to zjevně máte ke snídani, obědu i večeři není divu, že Vám hrabe.

     PS: aby kdokoliv cokoliv „klidně prodal za 250“, bude to muset především někdo za ty peníze koupit. Aby to náhodou nebyl nějaký místní dobytek, co? ;-)

     1. fatdwi 12.9.2023 v 7:42

      „Došel alobal…“
      Děkuji, tato eventualita mě nenapadla a popisuje kaBrnakovo chování dostatečně přesně.

  2. kaBrnak: Kemo, tobě takhle mrdá v glocni jakože fakt, nebo to jedeš v nějakým žoldu?

   1. jemu mrdá v glocni právě kvůli tomu, že jede v nějakém žoldu

  1. JASAN: soudruzi na tom pracují už týden, asi úkol na září a prémie pro hovinkářské feministické covidioty, tady jsou ostatní tečkaři, navázaní na covid games – Smejkal, Prymula…:
   https://www.novinky.cz/clanek/koronavirus-covid-opet-nabira-na-sile-varuje-who-40442374

  2. Letos už by jim to lidi snad už věřit neměli. Už zabili dost lidí.

   1. V roce 20 bylo dobře, dnes je situace podstatně složitější.

 2. D-Fens začíná trpět asi provozní slepotou a přestává umět rozlišovat kdo je zmrd a kdo ne.
  V popisovaném případě je totiž ten největší zmrd právě ten hospodský, kterého DF s láskou podporuje.

  Než se vrhnu na rozebrání proč. Tak malá vsuvka. Kurýr není zaměstnancem Foodora. Kurýr je obyčejný živnostník se svým dopravním prostředkem. A to jak si naplánuje pauzy na záchod je čistě jeho věc podle toho jak moc chce vydělávat. Tedy je na tom uplně stejně jako většina ostatních živnostníků.

  A teď zpět k tomu hlavnímu.
  Foodora a podobné aplikace jsou v podstatě jen další reklamní prostor, který zároveň umí zprostředkovat službu. Zde tedy máme reklamní prostor pro restaurace, kdy se díky takové aplikaci o podniku dozví více lidí než bez ní. A zároveň ta služba najde člověka, který dané jídlo odveze tomu kdo si ho objednal.

  Jaké z toho má restaurace benefity.
  + větší dosah a tedy větší obrat bez toho aby musela platit nějakou fixní částku za reklamní prostor.
  + nemusí držet zaměstnance na rozvoz
  + nemusí mít alespoň auto, kterým rozváží jídlo.
  to se bavíme o úspoře nákladů přesahujících min 100 tis / měsíc (platy, auto, servis, palivo, placení reklamního prostoru)

  + vyšší obrat tedy vyšší tržby tedy větší zisk.

  Co za to restaurace platí?
  „pouze“ % z realizovaného obchodu prostřednictvím této aplikace. Výši % určil svobodný trh (to je snad něco, co tady na tomhle webu všichni respektujeme)
  restaurace tak neplatí žádné paušální poplatky za to, že je někde vidět.

  Co dělá provozovatel apky (Foodora, Wolt…)
  Platí za své drahé marketingové kampaně aby lidé používali jejich apku a tím hledá nové zákazníky.
  Provozuje CC servis, tím odstíní od restaurace většinu nasraných zákazníků a personál se tak může v klidu věnovat hostům v podniku.
  Platí vývoj a údržbu aplikace
  Platí provoz serverů, kde ta aplikace běží a řeší veškeré problémy okamžitě.
  Dělá prostředníka mezi kurýrem a restaurací
  dodá restauraci SW na pohodlné a efektivní zpracování objednávek na rozvoz.

  Proč někdo tu aplikaci a tuto formu obchodu vymyslel? Aby vydělal. Aby ho to živilo a aby splnil požadavky svých investorů. O co se tedy bude snažit? No logicky prodávat tu službu co nejdráž to půjde.

  Nutí někdo restaurace k tomu aby byly na těch aplikacích a provozovali ztrátový obchod? NE. Zakazuje jim někdo aby pro rozvoz měly jiný ceník? NE. Je to svobodný trh nejčistší formy, kde se hlasuje penězi a uspěje ten kdo umí obchodovat. Když restaurace nebudou podmínky těch aplikací akceptovat a budou z nich hromadně odcházet, budou muset změnit cenovou politiku. Nebo se můžou restaurace spojit a založit si vlastní lokální rozvoz a celou Foodoru vyšachovat pryč, pokud to sami zvládnout a levněji. Ten trh je mladý a prostor tam je.

  A co dělá zmíněná restaurace?
  Rozhodla se využívat veškeré benefity, které služba nabízí. Ale nechce se jí za to nic platit. A místo toto aby si založila vlastní rozvoz (to se jim asi platit nechce) a dala sbohem službě, která je podle ní drahá tak udělá co? Začne ojebávat zákazníky.
  Proč? Protože si krátkozrace myslí, že neojebává svoje zákazníky ale zákazníky Foodory. To je ovšem velký omyl. Ojebává svoje zákazníky. Zákazníky, kteří by třeba objednávali opakovaně a někdy podnik navštívili. Ale udělají to, když je jim doručeno nekvalitní jídlo? Ne. Podělí se svojí špatnou zkušeností se známými? Téměř jistě ano.

  Co k tomu restauraci vede? Ekonomická negramotnost a zmrdství nejvyššího kalibru. Místo toho aby si majitel sednul spočítal si o kolik potřebuje zvednout cenu jídla na rozvoz (spousta restaurací to tak udělala, logicky), čímž by snížil objem rozvozu (což ale asi nevadí pokud na tom rozvozu prodělává). Tím by přiznal barvu a choval se fér ke svým zákazníkům. Jasný uvaříme, ale musíme to připravit na rozvoz a to nás stojí víc tak víc bude stát i to jídlo, chceš tu službu zákazníku? Tak ji zaplať. Nene, hloupý majitel začne šidit kvalitu jídla na rozvoz, čímž podvádí své zákazníky a ve finále tím nic nevyřeší protože tím těžko ušetří tolik aby se ten rozvoz stal ziskový a tedy zajímavý. A korunu tomu nasadí tím, že se tím ještě chlubí.
  Větší důkaz toho, že majitel je hovado, které okrádá zákazníky asi mít nemůžeme.

  Závěrem můžu říct, že českou gastronomii čeká ještě dlouhá cesta než se dostane většinově na nějakou slušnou úroveň. Zejména mimo Prahu je potřeba absolutně změnit myšlení, přestat furt nad něčím plakat a začít taky trochu počítat a přemýšlet. Restaurace fakt není pro ty co chtěj lehce a rychle přijít k penězům. To není o tom umět uvařit deset jídel a vybrat peníze. Tam se ukáže kdo umí vést podnik a kdo ne, kdo umí počítat, kalkulovat a prodávat. Naštěstí znám už teď dost podniků, kde už to pochopili a ty podniky rostou. Maj plno prakticky každý den v týdnu a ještě k tomu umí dělat rozvoz ve stejné kvalitě (v rámci možností rozvozu). A podnikům, kde ojebávají zákazníky se můžu v klidu vyhýbat.
  Také je to o společnosti. Pokud se najde dost zákazníků jako DF, kteří tleskají ojebávání a takový podnik podporují tak ty podniky budou přežívat. Až si uvědomíme, že ten člověk neokrádá Foodoru ale nás. Tak pak se něco změní. Co totiž zabrání takovému majiteli aby šel pěkně salámovou metodou.
  Nejdřív začne šidit zprostředkované zákazníky, protože co, oni si přece budou stěžovat jinde a ne jemu do očí. A když to projde tak
  začne ojebávat ty co sice přijdou sami ale jedí doma. Protože oni taky většinou vychladnou a případně se to svede na studené jídlo. a když i to projde tak
  začne ojebávat ty co jedí v restauraci, protože to prostě zkusí, má to v povaze.

  Tak tedy přeji dobrou chuť…

  1. Ano, souhlasím s tím, že třeba Indická restaurace tady v Budějovicích ojebává jídlo pro lidi, co si ho chtějí sníst doma. Všimnul jsem si, že mi tam třeba nedají zázvor a takový to bílý kapání, asi smetanu či co…., jako to dávají zákazníkům, kteří si u nich posedí. Neřeším to… zázvor si do toho můžu doma nakrájet sám…. ale divný to je, to v každým případě.

  2. +1

   Tenhle komentář je o dost rozumnější, než celej článek.

  3. Jen bych vypíchl dvě drobnosti:
   „Platí za své drahé marketingové kampaně“ – je to drahé, chudák provozovatel, co?
   „…a řeší veškeré problémy okamžitě“ – jááááj, tohle už je dobré sci-fi :D

   Ale jinak souhlas, pokud to má být restaurace a ne vývařovna, potom musí přejít spíš do luxusnějšího sektoru (myšleno jako že tam nebude pravidelně jíst většina populace, protože na to finančně nemá) – a zdražit. A pokud chce větší obrat, musí utáhnout i rozvoz. Vývařovna může zůstat levná, ale je to jiný model, než restaurace.

   Nicméně chápu mentalitu katování kostů – „Hele, jede na tom Kaufland a vydělává, tak to musí být dobré i pro nás.“ Jenže restaurace není obchod.

  4. Ano asi tak. Někdy je tato stránka českého HORECA vyjádřená takovým bizárem, že se člověk musí pousmát. Například přikupování máslíčka 10g/2Kč, dalšího hrnku kafe (10kč) atd. v penzionu ke snídani za 200 kč. Případně placení 200 kč za rozdělání ohně v chatě za 30k/týden. Když barman na baru nalévá víno napřed do 2dcl odměrky a pak teprve do sklenice, tak italové čumí jak puci. A to už skoro vymřela stará garda pinglů co si nosili do práce kilový pytlíky se standardem a pražskou vodku, kterou pak nalévali do flašek od smirnova…

   1. Nevím, kam jezdíš nebo kde se tohle vyskytuje, ale nic podobného co popisuješ jsem nikde nezažil. Ano, stále více služeb, které byly v ceně, jsou dnes za příplatek. Třeba nedávno jsem bookoval let do USA a v nejnižší třídě nebylo ani klasické kabinové zavazadlo, jenom batůžek. A odbavené za raketu.

  5. četli jsem stejný článek? můžete zacitovat, kde D-F tleská ojebávání a podporuje ojebávače?

   1. Cituji: „A tak je to se vším. Pokud chcete přestat krmit vyžírky a financovat ty jejich „marketingové nástroje“, prostě s nima vyjebejte jak Kulínský s Bambini di Praga. Já všechny tyhle zlodějské nástroje používám k tomu,…..“

    1. Jednou asi v r. 2021 jsem se takhle bavil s majitelem jedné nejmenované pizzerie a ten mi sdělil, že po něm chtějí 30% provizi, za kterou mu prodávají své služby, tedy donášku a marketing. Nicméně že na hru přistoupil a ztrátu kompenzuje tak, že na pizzu pro Dáme Jídlo (tehdejší název Fúdory) použije levnější suroviny, nebo tam rovnou něco nedá. No a protože jsem neměl zájem místo šunky konzumovat průmyslový salám, jezdím si pro pizzu sám a na krabice mi nikdo nechčije. Ostatně mě to nijak nezatěžuje, je to asi 15 min cesty tam i zpátky.

     1. Jen aby ta pizza k vyzvednutí taky nebyla vojebaná, panč když si dfens odveze pizzu, tak si logicky dfensovi v picošce nedaj pití, ani kafe nebo tiramisu a daj menší dýško, takže picař taky utrpí ztrátu, kterou je potřeba kompenzovat.

   2. přečti si poslední odstavec článku, máš to černý na bílým

  6. Komentář 10x smysluplnější než celý dfens článek

  7. To je ale blbost. Ono to taky potvrzune to, co za lidi to plusuje.

 3. Booking.com – párkrát jsem zkusil se ubytovat přes Booking… a pak si pár dalších nocí koupit napřímo. Levněji to nevyšlo nikdy, spíš naopak – napřímo o pár euro dražší. Majitelé nejsou dnešní, ví velmi dobře, kolik klienti platí Bookingu a snaží se toho využít. A já mám Booking rád, páč mě to ušetří jednání s vychcanými majiteli.
  Ale s DámeJídlo/Fůdorou souhlasím – nic bych si přes ně neobjednal, mají nesmyslné přirážky – prostě zavolám do hospody, objednám… a přijedu si to vyzvednou osobně.

  1. Elchupanibre: můžete nějak rozvést výhodu „ušetření jednání s vychcanými majiteli“?

   Jinak moje zkušenost je jiná, jak ohledně cen, tak především podmínek.

   1. „ušetření jednání s vychcanými majiteli“ patrně znamená, že pán neumí mateřštinu majitelů a bojí se, že rakušák/ital/francouz/švéd/španěl/fin/maďar nebude příliš nadšený telefonickou komunikací pomocí BSE*) (či emailovou komunikací pomocí gůgl překladače) a že jeho slovanský přízvuk nebude v telefonu působit dobrým dojmem, notabene to riziko vostudy, že lámaná angličtina hoteliéra bude o trošku lepší než ta na straně poptávající.

    booking je skvělý pro cestování do zemí, kde umím deset slov (pozdravit a poděkovat) a kde není zvykem umět cizí jazyky – tedy primárně francie a také trochu ubytování někde na statku (těžko zazlívat alpskému sedlákovi který od krav nemůže odjet ani na půl dne, že umí akorát nářečí a hochdojč).

    *)bad simple english

    1. Lukas B.: jsem zvědav, jestli se k tomu nějak vyjádří přímo předřečník, mě by totiž nenapadlo kvůli vlastní jazykové nedostatečnosti psát o majitelích, že jsou vychcaní, tak uvidíme.

     Jinak booking je jak kiwi – ideální na zmapování terénu. Další pak záleží na konkrétních podmínkách, obecně proti nim nic nemám a využívám je běžně, stejně jako běžně řeším ubytování bez nich. Což je zásadní rozdíl oproti kiwi, které nevyužívám vůbec a nevidím v tom ani smysl – dovedu si ale představit, že kdybych byl studentem, každá kačka dobrá, příšerné přestupové kombinace nevadí, protože mám hodně času a málo peněz a nekomfort daný nutností kombinovat letiště nebo re-checkovat zavazadla při přestupech je zpestření cestování, které umožní na instáč a další socky nahodit více fotek a stupidních komentářů pro folouery.

   2. Tím myslím to, že na Bookingu je cena daná a je tam dáno i to, co za to dostanu. Majitel si nemůže přizpůsobit cenu podle toho, jak moc má zrovna pocit, že se u něj chci ubytovat. A mám garantované ubytování, nestane se, že bych tam přijel a nic tam pro mě nebylo.
    My jsme takhle byli v Chorvatsku, chtěli jsme prodloužit pokoj o pár nocí – a majitelka začala, že jo, že supr a že nám dá lepší cenu…. a nakonec ty vyšlo o pár euro dráž. Tak jsme se tomu zasmáli a nechali to být… ale už prostě jedu komplet přes Booking.

    1. Ono je to i celkem logický – proč by měli majitelé dávat nižší cenu napřímo… když si tam můžou ubytovat někoho jiného a dostanou stejně. Nebo můžou vzít napřímo, ale pak dát hostovi cenu z Bookingu a rozdíl si nechat pro sebe. Nikdo nebude šidit sám sebe.

     1. drtivá většina lidí upřednostní transakci z ručky do ručky s obchodníma partnerama, co „sou v pohodě“ před kdejakejma těma korporátistickejma kurvárnama, co patřijou vystřílet, sežehnout ohněm a posypat solí

      skončil sem třeba s érbněbně poté, co začli do podmínek proklačovat nejaký hovna vo buznách a jinejch negrech…netuším, co to má kurva co společnýho se rpzostředkováním pronájmu do psý kundy, nejakejm pravdoláskovejm šmejdům je kunda po tom, komu vlastních svůj majetek svěří, a komu ne

    2. Elchupanibre: tak to jste mě zrovna rozesmál, protože letos jsem přesně tohle zažil – dojedu po 8 večer na ubytování a paní mi oznamuje, že muselo dojít k nějaké technické chybě a že žádné pokoje nemají:-)

     1. Já mám zase s Booking zkušenosti, že i když rezervuju přes ně, stejně mi přijde notifikace a potvrzení přímo z toho ubytování.

 4. Asi na tom niečo bude. Mám skúsenosti hlavne z ázijských reštaurácií, keď si objednám dovoz jedla, tie porcie sú menšie ako v reštaurácii. Ešte by ma zaujimalo, kto platí zľavové kupóny?

 5. Foodora, stejně jako jejich konkurence je výhodná jen pro provozovatele služby. Mladí, nebo mimo systém stojící zoufalci pro ně pracují, rozvážejí. Ale rozvozcům se to naprosto nevyplatí, protože neumí počítat. Vloni jsem se jen pro poznání, připojil k jednomu takto nadšenému mládenci, abych poznal podstatu této služby, jak na kole, tak vozem, a prohlašuji, že to co dostane rozvozce mu naprosto nezaplatí náklady, pokud by použil skutečně poctivou ekonomickou úvahu. Ale protože většina jich jsou zoufalci, kteří se skrývají před systémem, nebo mentálně slabí jedinci, tak v tom jedou.Zmíněný mládenec pochopil do 14 dnů také o co jde, a živí se smysluplněji, prvotní nadšení ale bylo obrovské.

  1. princdrson: můžete nějak demonstrovat, v čem je to výhodné jen pro provozovatele a čím je dané, že to existuje? Ze samotné aktuální situace je totiž zjevné, že to máte zcela špatně. Výhodné je to taky pro zákazníky a pro restaurace, ani jedna skupina není čímkoliv nucena tyto služby využívat a přesto to dělá.

   Že existují blbečci, neschopní si to spočítat (a raději ojebávají zákazníka, který si u nich objedná jídlo – jako ten kokot pizzerista, co ho bůhvíproč sponzoruje D-F) na realitě nic nemění.

   1. nenapsal jsem to jasně? řeč byla o rozvozcích jako součástí služby Foodora a podobných. Máma má maso, Ema má mísu => Máma mele Emu? inkluze?

    1. princdrson: asi jo, kdo Vás inkludoval? Umíte si po sobě tu první větu přečíst?

 6. Kvalita a výroba šunek je už dlouho propírané téma, Roman Vaněk na to dělal videa v 2015 pro seznam.cz ve firmě LE-CO. Je tam i ukázka jak si šunku vizuálně zkontrolovat (prosvítit si ji proti slunci, vidět strukturu masa). Pizza nářez má 50-70 % masa, cenou je někde na polovině kvalitní šunce 95 % masa. Pokud nešidí šunku majitel pizzérie nebo s jeho tichým souhlasem podle jeho pravidel, tak to můžou dělat skrytě (krádež) zaměstnanci/brigádníci, že si zkonzumují kvalitní a jako náhradu dají pizza nářez.
  Sleduji cestovatelská fora a výrazné problémy nejsou s booking.com, airbnb.cz, ta podpora online/telefon tam funguje, jen je třeba si dávat na falešné nabídky ubytování (místo není tak dlouho registrované a není dostatek referencí), a přímé kontaktování ubytování, kde si člověk zjistí jak je to skutečně s cenami je k nezaplacení, to si každý musí projít sám. Může se stát, že majitel ubytování vystaví stížnost/reklamaci na nějaké nedostatky (oprávněný nebo scam), pak je třeba si pevně stát za svým názorem, odbýt to, hodně lidí neví jak to řešit a jsou vystřešeni a ochotni hned všechno zaplatit. Na co si cestovatelé už hodně stěžují jsou letenky přes kiwi (pak taky Flixbus).

  1. Dušený šunky a studený nářezy se daj celkem bez problémů dělat doma, nic na tom není a není k tomu potřeba nic víc než trouba a vpichovací teploměr, případně hrnec a šunkovar. Vyjde to levnějc a kvalita je taková, jakou budeš chtít.
   Nejtěžší na tom je to nesežrat všechno najednou.

   1. Presne tak. Lidi kvici, ze jsou veci nekvalitni, ale delaj si to sami tim, ze to kupujou.

    Zrovna dusena sunka je na vyrobu trivialni a kvalita zarucena. A ve finale to kolikrat vyjde levnejc nez kupovany. Ja jsem teda ale spis na suseny sunky a ty doma neudelam.

    Tuhle me tu nejakej idiot napsal, ze sem socka kdyz si delam doma zmrzlinu, ze na to nemam…

    Jo, taky sem socka ze nekupuju dzusy a radsi si koupim cerstvy ovoce a prozenu odstavnovacem.

    Taky mam rad jogurt reckyho typu. Poradne tucnej a vykapanej. Taky tu poradnej nejde koupit, tak si ho taky delam. I deti to milujou s medem.

    Delam i domaci jerky, jatrovy knedlicky, nebo vlastni testoviny do vyvaru atd.

    Zkratka je spousta veci, ktery se daj doma udelat ve vyssi kvalite s minimem usili. A casto to vyjde i levnejc.

    Mam rad jidlo a mam ho rad v nejaky kvalite. A kdyz to co se da koupit neni podle meho gusta, tak me neni lito casu udelat to sam.

    Bohuzel to ma i ten efekt, ze dneska tezko vybiram beznou restauraci, aby me to neodradilo uz od pohledu a nebo abych si pak nerekl, ze bych to umel lip. Uroven gastro je u nas bohuzel stejne bidna, jako ty suroviny v kramech.

    1. Konecne kvalitni prispevek od pana Microsofta. Hlasim, ze pocitacovy system bych od x-f opravdu nechtel, ale potraviny ci napoje bych si dal hned.

     1. To je jen profesní deformace.

      Jde v podstatě o jídlo pod GPL licencí a to vás rozrajcovalo ;)

      1. Jakmile se dostanu do reznictvi, hned to forknu.

    2. slušné vaření doma s použitím slušných surovin je bezpochyby super – ale musíte to mít jako koníček a nepočítat vlastní práci, jako ji nepočítáte u rajčat v květináči.

     ta diskuse se zmrzlinou byla tuším o tom, že když si chci dát za peníze kvalitní zmrzlinu s čerstvých surovin, potom nemůžu čekat cenu srovnatelnou s nanukem z pultu v supermarketu – jakkoli cena surovin se do ceny toho nanuka s přehledem vejde.

     to mi ostatně připomíná věčnou a marnou diskusi se zatraceným ženským pokolením v rámci rodiny, kdy je tvrdohlavě k pečení koláčů používán nějaký margarin místo másla.

     1. To započítávání vlastní práce je většinou nesmysl. Jasně, pokud vaření tý večeře vezme můj čas, který bych jinak strávil prací a vyděláváním peněz, pak má smysl přepočítávat ten čas na peníze a započítat to do ceny.

      Ve skutečnosti ale většina lidí dělá tyhle věci ve svým volným čase a kdyby zrovna nedělali tohle, tak by nejspíš zírali na televizi, nebo jinak zevlovali a prokrastinovali. Pak to ovšem nemá smysl na peníze přepočítávat.

      Tj. kalkulovat do ceny večeře krom surovin i cenu mé práce kolik si za daný čas vydělám prací a pak to porovnávat s koupenou večeří je nesmysl. Ano, nevyhnutelně dojdu k tomu, že levnější je si ji koupit. Ale jen v případě, že půjdu místo toho vaření makat a dostanu zaplaceno.
      Pokud ne a místo makání si hodím nohy na stůl a pustím televizi, tak nemůžu říct, že mě vyjde levněji si jí koupit.

      Ve skutečnosti se drtivé většině lidí ve většině případů nevyplatí outsourcovat své záležitosti na někoho jiného.
      A to proto, že jejich hodinová sazba je nižší než cena služeb a především proto, že pracují prostě jen 8h denně a ušetřený čas si navíc nic nevydělají.

      1. no to záleží s tím počítáním vlastní práce. vaření je také fajn koníček a můžu si uvařit co chci, jak chci, kdy chci a kolik chci. a vaření se dá výborně kombinovat s poslechem hudby či audioknih, telefonováním, přemýšlením, komunikací s ostatními členy domácnosti.

       ostatně cena doma uvařeného není jen cena surovin. značná část urbanizovaného obyvatelstva planety doma vůbec nevaří a jí na ulici a ušetří 1. vlastní práci (která je, jak říkáte, vlastně zadarmo), 2. místo v bytě (nepotřebuje kuchyňskou linku, dvoudřez, myčku, sporák, troubu, hrnce, pánve, velkou lednici), má jednodřez a poličku s mikrovlnkou a varnou konvicí a maličkou lednici; 3. energie; 4. čas na nakupování; 5. nevyhazuje zbytky základních potravin (protože logistiku se zbytky řeší někdo jiný) a nemusí tak často vynášet koš a neřeší smradlavý bioodpad. ostatně značná část planety nemá doma ani pračku a pere buď ve společné domovní prádelně nebo dokonce prádlo někam vozí (což je u nás záležitost je zoufalců mamánků samostatně bydlících a primitivních víkendových chatiček).

       1. No, ono taky záleží na tom, jestli si můžeš dovolit kupovat cizí práci. Obecně vařit z polotovarů je nejdražší způsob vaření, přesto paradoxně nejvíc polotovarů kupujou chudší lidi, v domnění, jak moc ušetří.
        Pokud máš dost peněz a ceníš si volného času, tak je dobrá volba přípravu jídel outsourcovat. Pokud máš omezené finanční zdroje, tak je naopak rozumné vařit ze základních surovin a cenu cizí práce nahradit svou vlastní praci.

        1. v tom souhlasím téměř absolutně. polotovary (mražená pizza, zatavené hotovky do mikrovlnky, oschlé houskové knedlíky ve folii) jsou hrahá hnusoba. ale nemůžeme to brát úplně dogmaticky, třeba sušené těstoviny nebo jednodruhová zpracovaná zelenina (rajský protlak nebo luštěniny) bych v principu nbezavrhoval. i tu majonézu jsem línej doma míchat, a když půjdu do extrému, tak máslo si doma nestloukám.

         1. ne, to rozhodně ne. Ostatně, i v tý Asii… Když jsem byl v Thajsku, zaplatil jsem si kurs vaření a lektor nám ukazoval i výrobu těch kari past a říkal, že už to prakticky nikdo doma nevyrábí a všichni používají kupované, protože výroba je natolik složitá a pracná a polotovar natolik kvalitní a levnej, že se to prostě nevyplatí. A to v Thajsku půlka národa vaří pro tu druhou. Ale tam je zase rozdíl, že se ty asijský jídla nedaj moc skladovat a na výrobu potřebuješ poměrně dost rozmanitých surovin v malých dávkách, takže se to poměrně blbě dělá v malým, zato je to ideální na pouliční prodej, protože uvařit to je otázka pár minut.
          (mraženou zeleninu kupuju taky. A těstoviny. Zas jich nejím tolik, abych se s tím doma dělal. Kupovat luštěniny je historicky normálka, nemá cenu je pěstovat v malým. Zarostlá půlka zahrady a jsou z toho čtyři jídla. Ještě tak zelený fazolky a hrášek pro děti. Stejně tak kupuju kečupy a různý protlaky a passaty. Tolik těch rajčat zase nevypěstuju, aby mi to vydrželo)

          1. měl jsem na mysli plechovku s fazolema nebo cizrnou, to je praktické, jeden nemusí luštěniny den předem namáčet.
           s konveniencema obecně vocaď pocaď. špek si sám obvykle neudím, klobásy do střívka nenabíjím, sýry si kupuji hotové a strojek na těstoviny ani nemám. ale třeba se zavakuovaným naloženým stejkem na gril jsem se naprosto rozžehnal, prostě mi to zpravidla nechutná, a již umíchaný hamburger taky nic moc (ono je to asi tím, že když byly doma mimina, tak jsme dost omezili sůl a tak nějak se nás to ze setrvačnosti drží a většina předpřipravenech věcí mi přijde brutélně přesolená)

          2. jo takhle. Nic proti. Já jsem se naučil dělat pečený fazole s omáčkou, takže to občas vyrábím, ale nic proti plechovkám, taky jich pár mám jako rezervu. Někdy se to hodí. Nebo různý ty špecle, bramborový šišky a podobný věci. Uměl bych to vyrobit, ale je to pracný a zdlouhavý.
           maso je lepší nakládat si sám, oni do toho cpou dost šmalukády. Navíc jak stárnu, tak ty marinády moc nemusím, přebíjí chuť masa. Kromě kuřete, to žádnou chuť nemá :)

          3. pepř, olej a snítka rozmarýnu nebo saturejky úplně stačí. devatero koření je dobré možná v situaci, kdy na návsi přejedeme nějakou opelichanou amradlavou aminu. ryba má vonět (smrdět) po rybě a skopové po skopovém.

       2. To s tím nevařením doma bude mít kulturně sociální původ. Třeba v takové asii street food frčí zjevně.

        Co se týká sociálního původu, tak půjde o poměr v jakém tvoří cenu surovina/práce. Obecně čím chudší svět, tím větší cenu má surovina menší cenu práce.
        Čím bohatší svět, tím menší cenu má surovina a větší cenu práce.
        V té asii prostě nejspíš cena práce netvoří příliš velkou část ceny jídla a tak to pro lidi není moc velký rozdíl.
        U nás ale tvoří cenu jídla venku suroviny jen z malé části a tudíž je cenový rozdíl mezi jídlem doma a venku velký. Jen málo kdo si mlže dovolit jíst denně po restauracích.

        Samozřejmě jsou ale i státy bohatší než my, kde se venku jí víc než u nás.

        1. to je samozřejmě pravda. a průser je, že většina těch poledních meníčkáren (cena meníčka okolo 150, suroviny za 50) vaří z konveniencí (čest výjimkám) a nechávají si zaplatit za rozmíchání a ohřátí nějaké šmakulády, omáčku zaklechtají jíškou z pytlíku a knedlíky mají ohřívané z knedlíkárny, strkají do fritézy polotovar a podobně.

      2. x-f 14.9.2023 v 22:22
       „Ve skutečnosti se drtivé většině lidí ve většině případů nevyplatí outsourcovat své záležitosti na někoho jiného.“

       Mně se vyplatí spoustu věcí outsourcovat, protože sám to neudělám tak dobře…
       A také bývá outsourcing celkem dobrým řešením prokrastinace…
       Co jde, přehodím přednostně na někoho z rodiny, až potom na externí profíky…
       Jmenovitě u vaření mi samotná činnost dělá potěšení, ale následný úklid se snažím outsourcovat docela důsledně…

       1. Mno to co píšete říká víc lidí. Já si ale často říkám, že je za tím spíš lenost (což nutně nemusí být váš případ).

        Takový příklad. Já si třeba na svých autech rád udělám servis sám, když to zvládnu. Třeba takové ty nejběžnější věci, jako výměna oleje a filtrů, nebo třeba výměna brzdových destiček a kotoučů jsou servisy, které zaberou tak hodinku, maximálně dvě. Dvě ale už spíš vycházkovým tempem s pauzičkama na cigárka a kafíčko.

        Kvalitní olej a filtry vyjdou podle auta tak od 1500 do 2000,- A můžu ovlivnit co na autě mám.
        V servisu si kom práce naúčtují ještě marži na stejný, nebo méně kvalitní materiál v řádu stovek procent a vystaví fakturu řekněme na 5000,-

        Kolikrát já už slyšel od lidí proč se s tím seru, že oni to dávají do servisu, že se to nevyplatí dělat sám. Od lidí co dělají za 150-200 na hodinu čistého a na hodinovou sazbu servisu musí dělat tak 2-4 hodiny. Od lidí co chodí do kolbenky na 8h a ušetřený čas rozhodně nestráví vyděláváním peněz. Od lidí co kolikrát sami dělají manuálně. A za časů našich otců tohle uměl pomalu každej chlap. Přitom tenhle servis se dělá na dnešních autech stejně, jako se to dělalo na nějaký stodváce. Malá omluva je, že na půlce aut dneska nejde bez diagnostiky resetovat servisní interval.
        Některým ani nedojde, že ta čísla jim úplně nehrajou. Jiní to zdůvodní tím, že jsou děsný nemehla a trvalo by jim to několikrát dýl, než v tom servisu. Já si stejně myslím, že za tím je primárně zbytečný strach a hlavně lenost.
        A kolikrát těm lidem není blbý strávit čas tím, že si dělají značky na filtr, nebo si dokonce vymíní, že budou na technika celou dobu dohlížet. Tam už to vůbec nechápu.

        U mě primárně nejde ani tak o ty peníze. Moje hodinovka se motá někde okolo těch v servisu. Navíc mám práce nad hlavu a můžu dělat v podstatě kolik chci, kdy chci a odkud chci. Klidně bych si mohl v rámci ušetřeného času otevřít počítač a na ten servis si vydělávat. Přesto si ten servis radši udělám sám.
        Jde mě primárně o kvalitu dílů a tý práce. Když to udělám sám, mám jistotu. Stát někomu za zádama a dělat si značky na díly není můj styl.
        Druhak čas. Tyhle servisy mám sám hotový tak rychle, že jen dovézt auto do servisu, předat, dopravit se do kanclu, pak zpátky do servisu, převzít mě zabere víc času, než to udělat sám.

        Další příklad. Když mě skočila srna a vzhledem k stáří auta a uzavřené pojistce bylo jasné, že opravu novýma originálníma dílama pojišťovna nezaplatí, tak mě to servis nacenil na skoro 60k s tím, že tam chtěli dívat použitý vařený nárazník atd.
        Tak jsem jeden večer sedl k netu, identifikoval v katalogu PN všech poškozených dílů a rozpočítal si to a naobjednal. Nárazník nový originál z itálie, zbytek dílů bud nové z česných eshopů, nebo kde to bylo jedno použité od poláků. Vše přišlo domů, pro nárazník si přijel lakýrník ke mě a pak zas dovezl v laku. Zavřel jsem se na dva dny do garáže a poskládal to.
        Výsledný rozpočet 17k plus moje práce a to ve vyšší kvalitě než servis. Defacto jsem si za opravu svého auta platil 2500 na hodinu.

        Ačkoliv si v práci vydělávám hlavou, tak jsem docela multifunkční člověk a manuálně zručnej. Outsourcuju minimum věcí. Nejdřív se zamyslím, zda to zvládnu sám s přijatelnou investicí do nastudování problematiky a případně pořízení nástrojů a až pokud dojdu k závěru že ne, tak to nechám udělat někoho jinýho.
        Manuální zručnost a schopnost zorientovat se v neznájmé problematice jsou univerzální a čím víc tohle člověk cvičí, tím snáz se pak vypořádá s čímkoliv.

 7. Mno nedokazu posoudit, zda je provize 30% moc. Restauraci odpadaji naklady na reklamu, servis, myti nadobi atd.
  Kdyb se jim to nevyplatilo, tak to nedelaji… asi.

  Ja tyhle sluzby uzival za covidu. Ted uz zcela vyjimecne tak jednou za pul roku.

  Kdyz je tam zmineny ten booking. Tam jsem zil v klamu, ze maji taky provizi od poskytovatele te sluzby. Vyuzil jsem to asi 2x, nez jsem zjistil, ze je to pres ne drazsi nez na primo.

  1. 30% mi přijde dost málo. Na to že někdo vyzvedne jídlo za 200,- v restauraci a přiveze mi ho třeba 4km za !60Kč!.
   Když bych tam jel sám, tak mi to zabere víc jak půl hodiny a to nepočítám cenu provozu auta.
   Tohle mi přijde spíš jako žebrota..
   Ono se to může vyplácet asi jedině proto, že průměrná cena objednávek bude vyšší a vezmou jich někdy víc najednou…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017