EMAE na FS ČVUT

Featured Image

Chtěl bych Vám dnes představit jeden celkem zajímavý studijní program na Fakultě strojní Českého vysokého učení technického v Praze. Proč je tento článek zde? No, protože skončil semestr a je čas trochu účtovat. A také proto, že D-FENSe čtou asi tři čtvrtiny FS a polovina ČVUTu vůbec a taky proto, že by to někomu mohlo pomoct v rozhodování se, co dál se studiem, a rovněž proto, že by někoho mohlo i zajímat, co se taky dá zažít na FS. Dále viz bod 6, hlavní strana nahoře.

EMAE znamená European Master in Automotive  Engineering, neboli evropský magisterský program automobilního inženýrství. Jde o to, že se sejdou lidé z různých koutů planety a všichni společně prožijí jeden rok studií na FS ČVUT v angličtině a další semestr na některé z partnerských univerzit. Těmi jsou ENSIETA (nově ENSTA, sídlo Brest, Francie) a HAN (Arnhem, Holandsko), každý si může zvolit (obory se různí) a každý půjde tam, kam chce, nekoná se žádný výběr. Ve Francii se studuje pouze ve Francouzštině, v Holandsku v Angličtině. Na závěr studia je čtyřměsíční stáž ve firmě z autobranže „anywhere in the world“ zakončená samozřejmě diplomovou prací a posléze převzetím dvou magisterských diplomů, z každé studované univerzity jeden.

Tak jsme se tedy přihlásili, celkem šest Čechů. Pět z nás jsme absolventi bakalářského programu se zaměřením na automobily. Podmínek přijetí bylo docela dost a hlavně byly pro všechny z celého světa stejné. Patřila k nim určitá úroveň angličtiny (celkem očekávaně), ale také napsat v angličtině motivační dopis, proč by měli vybrat zrovna mě a sehnat si dva doporučující dopisy, od kohokoliv ze školy nebo praxe, kdo může hodnotit moji práci. Poslední, ale neméně důležitou podmínkou byl absolvovaný bakalářský program v oboru strojního inženýrství nebo cokoliv ekvivalentního.

A kdo že jsou ti ostatní? Celkem nás nastoupilo dvacet, kromě šesti Čechů samozřejmě kluci z partnerských univerzit, tedy dva Holanďani (jeden už skončil) a jeden Francouz. Dále Mexičan, Kolumbijec, Vietnamec (původem, není přistěhovalec), dále už nás opustil Libanonec a sestavu doplňoval minulý semestr Švéd, který nepatřil do EMAE ale do programu Erasmus a chodil s námi na všechny předměty. Zbytek tvoří skupinka Indů, kteří se drží tak trochu stranou. Jinak máme bezva partu, je to nenucené mezinárodní prostředí, všichni jsme stejná krevní skupina a rozumíme si. Nejedná se tedy o žádné na sílu nucené multikulti. Každý z nás věděl do čeho jde a dobrovolně si to vybral.

Samozřejmě se projevili odlišné přístupy a zvyklosti, ale když jsou lidé inteligentní, dokážou se spolu domluvit. Mexičan vyprávěl jak jezdí za levnými nákupy do USA (bydlí na severu blízko hranic), my jsme mu vysvětlili, jak to ve střední Evropě je s některými méně přizpůsobivými etniky a nám na oplátku vysvětlil Francouz, jaký jsme idioti, že se s nima takhle s_ _ _ _. Kolumbijec je rocker, má rád metal a nejsou u nich zakázaný „automaty“, tedy zbraně kategorie A, taky bezva pokec s ním… Prostě takhle nějak by to mělo fungovat a tady to funguje, protože nás k tomu nikdo nenutil. Budiž to pro všechny levičáky poselstvím.

Neodpustím si trochu kritiky. Začátek EMAE je vždy později než zbytek univerzity. To je trochu problém. Měl jsem ve zvyku zapisovat si volitelnou tělesnou výchovu, protože mám pak posilovnu zadarmo, ale když jsem se dostal k zápisu a k rozvrhu (znovu prvák = těžší přístup) byly už hodiny, které pro mne připadali v úvahu, obsazené. Rovněž s ostatními volitelnými předměty a prací při EMAE příliš nepočítejte, protože ve škole strávíte pondělí až pátek mezi devátou a patnáctou hodinou, pauza na oběd je jednu hodinu kolem poledne.

Tato železná časová pravidelnost rozvrhu je celkem výhoda. Problém je, že každý den v semestru mohou být jiné předměty. Prostě někdy máte ve středu 6 hodin mechaniky a jindy 6 hodin ekonomiky, žádná pravidelnost v tom není. Co si kdo (z profesorů) napíše do daného excelu, to má. Excel se bohužel tak zhruba první tři týdny semestru cca čtyřikrát změní. Nikdo z nás tak nemůže dopředu na celý semestr určit jeden nebo více dní v týdnu, kdy má volno. Jinak není nezbytně nutné aby byl člověk přítomen na všech hodinách, někde to nemá význam, jinde by to naopak bez účasti šlo jen stěží. Problém je opravdu jen v určení toho dne volna, je prostě náhodný. Další komplikace pro práci při studiu.

Profesory tvoří většinou vedoucí ústavů, nebo zkrátka někdo služebně starší s více tituly. Ne vždy je to ale plus, zejména proto, že cca třetina neumí anglicky na takové úrovni, aby jim bylo rozumět. Po stránce nároků je to klasika, tzn. všichni si myslí:  „jste elita, tak vám naložíme“. Velmi příjemně se spolupracovalo (a anglicky domluvilo) s profesory z FELu, velmi nepříjemně pak s těmi z ústavu ekonomiky. Někteří profesoři zase bezvadně vykládají perfektní angličtinou, umí udělat show, ale člověk za mák nekapíruje, o co tam jde (CFD), jiní zase špatnou angličtinou nezáživně podávají celkem srozumitelné a logicky pochopitelné věci (mechanika, kmitání). V právě začínajícím semestru nás budou učit i lidé z partnerských univerzit, tak se necháme překvapit.

Obsahem kurzu jsou z části věci, které již znám z Bc programu 1. a 2. Ročníku na FS nebo ze SPŠ, z části věci z Bc oboru automobilů. Co je nové (a není toho málo), to je v angličtině velmi obtížné. Rozhodně se nejedná o žádnou zívačku nebo procházku růžovým sadem. Není zapotřebí sedět pořád nad knihou, ale člověk musí věci chápat a nenechávat práci na poslední chvíli. I tady se totiž v některých předmětech rozdává práce na doma. Ta se pak prezentuje (v powerpointu J) a samozřejmě celé plénum jí kriticky hodnotí. Absolvovali jsme také exkurzi do Junge Boleslaff Motoren Werke, abychom viděli, jak se jim tam flákají vohnouti a jak se z dílů od helmutů vyrábí sen českých rodin. Další info nemohu poskytnout, neboť zmrdy jsme nepotkali a tužky ze země nesbírali. Příští týden se chystáme do laboratoře pasivní bezpečnosti. To jen tak na okraj, protože v normálním programu jdete na výlet leda tak do menzy.

Ale zpět k vážnějšímu tématu. Teď jsou asi někteří z Vás rozezleni, jak že si to Indové a jiní za naše daně studují… Kdepak. Školné na letošní rok vyjde na ? 6 000,- (six thousand euro) a za třetí semestr ? 4 000,- (four thousand euro). Čeští a slovenští studenti mají letošní školné odpuštěno (čech na státní škole) a pokud zvolí ENSTu, tak i to za rok příští (smlouva o výměně studentů). Stále zůstává zaplatit ? 270,- měsíčně za kolej. Abych byl ale férový, musím říct, že lze získat dotaci z programu Erasmus a mimoevropští studenti na českých kolejích také platí cca 6 až 7 tisíc měsíčně.

Mimochodem, Mexičan a Kolumbijec jsou kluci z praxe, jeden byl konstruktér plechových dílu a posléze vedoucí lisovny, druhý kvalitář. Oba opustili svoje zaměstnání, zaplatili si tento kurz a nyní žijí ze svých úspor. Je to znát na jejich náhledu na různé věci a je velká škoda, že tohle není zvykem i u nás. Náš systém „vzdělávej se až do umření a potom tě možná někde vemou“ se mi úplně přestal zamlouvat. Cizinci se zde také v rámci školy učí Česky a zejména Mexičan umí dost dobře, my co jdeme na ENSTu máme v rámci studia zaplacené kurzy Francouzštiny na IFP.

Z textu výše vyplývají některé nevýhody tohoto programu, zejména v porovnání s normálním magisterským programem. Co jsem ještě nezmínil je 9 zkoušek za semestr místo 5. A jsou to opravdu zkoušky s plnou zátěží, žádné zápočtové testy, aby se někdo nedomníval. Všechno samozřejmě anglicky a písemně, známkování dnešní standard, tedy A až E + F jako bonus.

Pro ty, co by chtěli vycestovat a hledají možnost, je tu ještě jedna podstatná výhoda. Odpadají zde popisované problémy s předměty a uznáváním. Náš program je předem dán, ekvivalenty neexistují, učí se prostě ve spolupráci škol. Student vycestovat musí i kdyby nechtěl, neexistuje alternativa studia třetího semestru na ČVUT. Na stáž se opět musí, je to podmínka studia. Všichni jsme podepsali smlouvu s univerzitou ve které se k tomu všemu zavazujeme. Další výhody už jsem zmínil, takže stručně jsou to více na praxi zaměřené studium, vycestování z ČR v rámci studia, kvalitní výuka jazyků a v neposlední řadě dva diplomy za jedno studium, jednu diplomku a jedny státnice. Kde jinde Vám tohle dají?

Tento program je zkrátka produktem komerčního vzdělávání se vším všudy. Tedy i s tím, že někteří studenti jsou s výukou nespokojeni. Netvrdím, že já jsem se vším spokojen, jen proto že jsem neplatil. Vesměs vadí např. úroveň angličtiny profesorů nebo kvalita přednášek vůbec a studenti se nebojí / nestydí to projevit – aby ne, když za to zaplatili ze svých těžce vydělaných peněz. Dělal se průzkum spokojenosti, profesoři se více snaží studentům vyhovět. Když je nějaký časový nebo rozvrhový problém, který je třeba řešit ad hoc, vždy se tak děje shodou se studenty, ne nařízením profesora. A takhle to chodí u všeho. Máte jít na dílnu rozebírat převodovku, je nutné tam jít v hodinách mimo výuku, zavolejte si mechanikovi, kdy se to hodí Vám i jemu. Atd, atp. Ukazuje se, že to takovouto cestou může fungovat a že kdo chce studovat, tak si i ? 6k za rok našetří nebo půjčí, prostě když se chce všechno jde. Kdyby programu vyrostla konkurence, bylo by to vlastně ještě lepší. Pokud by se někdy mělo vysoké školství komercializovat, pak tohle je cesta. Budiž to vzor pro všechny odpůrce. Díky, že jste dočetli až sem.


26.02.2011 C.J. Hornster

12345 (2x známkováno, průměr: 3,00 z 5)
248x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:56
D-FENS © 2017