Elektromobilita bez debility I.: Nabíjení - zpět na článek

Počet komentářů: 494

  1. Řekl bych, že autor naprosto nepochopil problém.
    Hlavní potíž skutečně není zapojit kabel do zásuvky.

    Co takhle toto:
    1. Sice můžete dobíjet z 240V zásuvky, ale když třeba v paneláku zapojíte 3,6 kW nabíječku do nějaké náhodné zásuvky, nejspíš vykopne jistič.
    2. I když použijete 16A zásuvku, v paneláku pořád bývá 25A jistič na celý byt, takže během nabíjení musíte dávat dost pozor, co dalšího pustíte.
    3. A už od několika elektromobilů v paneláku nastane při jejich současném nabíjení stejný problém na úrovni celého baráku.
    4. Nabíjení z 240V zásuvky trvá nehorázně dlouho, třeba u 100 kWh (i 90 kWh) Tesly klidně víc než den.
    Což dost nabourává i tu myšlenku nabíjet v nízkém tarifu; Kdo víc jezdí, dost možná by doma musel nabíjet prostě kdykoliv to jde.
    5. Co jsem počítal, při mém nájezdu by Tesla měla zhruba stejnou spotřebu jako tehdy moje domácnost.
    Tedy čistě domácí nabíjení by v mém případě zdvojnásobilo odběr elektřiny domácnosti.
    Když totéž udělají i ostatní, místní infrastruktura asi není dimenzovaná na zdvojnásobení odběru.
    6. U Superchargerů je uváděná rychlost nabíjení „až“ (tj. jen za určitých okolností) a navíc jen když druhé místo u stejné nabíječky bude prázdné.
    7. Všeobecně nabíječky vzhledem k delší době nabíjení vyžadují mnohem víc míst než benzínky, navíc ohromné odběry elektřiny, s čímž musí počítat infrastruktura.
    8. Jelikož většina lidí má podobný životní rytmus, bude potřeba zvládat obrovské nárazové odběry elektřiny.
    9. Veškeré zvýhodnění elektromobilů bude trvat jen tak dlouho, dokud jich bude málo.
    10. Naopak daně z paliv jsou významný příjem vlády, takže rozšíření elektromobilů bude dost pravděpodobně znamenat spotřební daň z elektřiny.

    V kostce výhody elektromobilů jsou dané převážně tím, že jich je málo a je možné je podporovat na úkor ostatních.
    To nebude možné dělat jakmile se víc rozšíří.

    1. K bodu 9 a 10:
      Ak pomer e-vysávačov ku konvenčným automobilom prekročí určitú hodnotu (neviem koľko to bude či 1:4 alebo 1:3, alebo….) tak proste nastane situácia dog-eat-dog. Padnú všetky výhody a nastavia sa nové pravidlá hry – samozrejme štát resp. skôr EU (EK) proste rozdá karty nanovo a bude sa opäť hrať. Myslím, že nemusím prízvukovať, že štát (EU / EK) si ponechá všetky tromfy a plebsu ostanú len oči pre plač. Ja nechápem tých zapálených zeleno-boľševikov ako si môžu sami rezať konár pod zadkom – si v tej svojej viere myslia, že aký sú chytrí a že vyjebú s ostatnými. Hovno – vyjebané bude pekne krásne so všetkými (zrejme okrem chránených etník a vyvolených papalášov).

      1. Hej, aj ja to tak vidím…

      2. SatanOkkY: nezapomínejte, že dnešní nadšenci jsou pracháči a s velkou pravděpodobností pracháči budou i když se znovu rozdají karty. Jsou-li navíc dostatečně zapálení, rádi „pustí chlup“, protože za něco ty peníze utrácet stejně musí a tohle jim dělá dobře, protože je to přece pro blaho celého světa. Je málo takových věcí, kdy si můžete doma říct „zachránil jsem svět“. Ideálně, pokud jste na to elektro vydělal způsobem, který zrovna všeobecné blaho nepodporuje. Schopnost racionalizace je prakticky neomezená.

        Žádní chudáci elektromobilitu netlačí. Jasně, že jsou užiteční idioti, kteří se primárně rekrutují z řad studentstva, ale je to úplně jiná liga než třeba cyklouši. Na kolo má totiž kdejaký hlupec, ale na elektromobil ne.

        1. Neviem neviem ako je to stými pracháčmi, ale vzorka majiteľov Tesly, ktorá exhibuje na youtube (zadal som nejaké kľúčové slová a poklikal) mi teda prijde kadejako, ale nie ako zazobaný pracháči za vodou……..

          1. SatanOkkY: asi záleží, co si pod tím kdo z nás představí – už jen na nákup Tesly je nutné schrastit cca 1.3-3M CZK. Kolik takových lidí je?

            Nepřesné, ale aspoň nějaké srovnání: podíl prémiovek na prodejích v ČR je asi 6%. Ani u nich nestojí všechna auta přes milion, současně u těch ostatních často přes milion není v nabídce skoro nic (počet prodaných Superbů Sport za ceníkovou cenu v maximálce zrovna moc nebude). I kdybych to přehnal s tím, že se u nás prodá cca 10% aut v ceně milion a víc, kolik takových mají soukromníci? To už snad nebudou ani procenta.

            Tj. za mě je kdokoliv schopný uvalit přes milion za auto docela „pracháč“, ať vypadá jakkoliv. Osobně znám 3 lidi co Teslu mají (různé modely) a sociálové to opravdu nejsou.

            1. „už jen na nákup Tesly je nutné schrastit cca 1.3-3M CZK. Kolik takových lidí je?“
              Promiňte, ale podíval jste se někdy do ceníku „tradičních“ automobilek?
              Zejména Německých?
              Za 1,5 milionu Kč Vám u Audi/BMW/Mercedesu/Volva nabídnou sotva průměrnou techniku a za každý nesmysl chtějí připlatit, takže reálná cena těchto plechovak se obvykle pohybuje výrazně nad hranicí 1,5 milionu Kč… a podívám-li se kolem sebe (okraj Prahy), je takových křápů kolem fakt hromada.
              V tomhle bych problém fakt nehledal.
              Skutečnost, že bych něco za ty peníze nekoupil já ještě neznamená, že ostatní to budou mít stejně (ti by zase necpali prachy tam, kam je cpu já).

              1. Integrale: přečetl jste si vůbec, co jsem napsal?
                – Podíl prémiovek na prodejích je cca 6% – ničím nevyvracíte, ani nemůžete, to je prostě fakt
                – Ne všechny prodané prémiovky stojí přes mega – ničím nevyvracíte, jen tvrdíte, že je jich hodně kolem 1.5M, s tím souhlasím, ale je to irelevantní
                – Že prodaných aut s cenovokou přes mega je cca 10% – ničím nevyvracíte, jen zcela irelevantně píšete, že za co byste peníze nedal Vy, za to je dají jiné – no a co?
                – Že většina těch aut přes mega je firemních – ničím nevyvracíte.

                Co jste svým příspěvkem chtěl vlastně říct?

                1. Cgtěl jsem říci přesně toto:
                  „už jen na nákup Tesly je nutné schrastit cca 1.3-3M CZK. Kolik takových lidí je?“

                  Promiňte, ale podíval jste se někdy do ceníku „tradičních“ automobilek?
                  Zejména Německých?
                  Za 1,5 milionu Kč Vám u Audi/BMW/Mercedesu/Volva nabídnou sotva průměrnou techniku a za každý nesmysl chtějí připlatit, takže reálná cena těchto plechovak se obvykle pohybuje výrazně nad hranicí 1,5 milionu Kč… a podívám-li se kolem sebe (okraj Prahy), je takových křápů kolem fakt hromada.
                  V tomhle bych problém fakt nehledal.
                  Skutečnost, že bych něco za ty peníze nekoupil já ještě neznamená, že ostatní to budou mít stejně (ti by zase necpali prachy tam, kam je cpu já).

                  1. Integrale: dneska máte den „udělám ze sebe debila aspoň 10x“?

    2. Joker: ad 6 – to je dáno aktuálním stavem baterie a autem, které k němu připojíte. Když na nabíječku, která umí 100 kW, přijedete Leafem, který umí 50 kW, pochopitelně těch 100 nevyužijete. Ale když tam dojedete e-Nirem, které těch 100 umí, tak to „pofrčí“. Tedy od chvíle, kdy se to rozjede do chvíle, než budete mít nabito na cca 80%, pak půjde nabíjení rychle dolů. Proto se všude výrobci chlubí rychlostí, jako se auto nabije do 80%, protože nabití 80-100 trvá často déle, než 0-80.

      Pochopitelně ale v takovém případě nikde neuslyšíte, že jde tím pádem do háje dojezd. Tj. reálný dojezd pokud nenabíjíte v noci je 80%, protože do 100 to prakticky nikdy nenabijete. To je doména připojení auta na pomalou nabíječku přes noc, na hotelu, u firmy a podobně. Bydlet v paneláku a nabíjet na veřejných nabíječkách Vás ale odsoudí k těm max 80, protože víc to prostě nedává časově smysl.

      ad 8) psal jsem to tady minulý týden Dachsmeisterovi, toto není až takový problém. Doma nic „nárazového“ s ohledem na kapacity dělat nebudete plus se to týká jen těch, kteří budou dělat vůbec něco. Elektromobilita je v první řadě zajímavá pro lidi, kteří mají své domy a na nich slušnou fotovoltaiku. Následně je zajímavá pro ty, kteří mají své domy, pak pro ty, kteří bydlí v bytě a nabíjet mohou u práce a až pak někde vzadu jsou majitelé bytovek, kteří nemají auto kde zapojit přes noc. Pro ty je to zatím naprostá hloupost.

      1. Pokud je pod bytovým domem garáž, tak jaký je problém ke každému stání natáhnout zásuvku?

        1. Žiadny problém. Teda okrem finančného a teda ešte okrem toho, že treba silno držať palce aby to nabíjanie a bežný život na elektriku v tom bytovom dome nepreťažoval prívodné vedenie resp. skôr istič ktorý bude nadmerný prúdový odber pravidelne vyhadzovať.

          1. Pokud neposílíte infrastruktu, tak ve špičce bude limit na odběr okruhu garáží bude muset být. Ale ani v noci v okruh garáží nebude mít soudobost 1.

            1. Z praxe.
              Garáže GE Money.
              Pondělí ráno.
              Firemní flotila e Golfů dorazila.
              Všichni chtějí nabíjet, ejhle síť nestíhá a padá…

              1. Z praxe.
                Garáže GE Money.
                Pondělí ráno.
                Firemní flotila e Golfů dorazila.
                Všichni chtějí nabíjet, ejhle síť nestíhá a padá…

                GE Money je projekt bytového domu? Já myslel, že banka….

                1. Jde o princip, zaráže, všichni chtějí nabíjet ve stejný okamžik, GE Money v Po 8 ráno, v bytech Po-Čt-Ne po 17 odpo.

                  1. Jde o princip, zaráže, všichni chtějí nabíjet ve stejný okamžik, GE Money v Po 8 ráno, v bytech Po-Čt-Ne po 17 odpo.
                    Spíše o schopost čtení. Jasně jsem vám napsal, že ve ŠPIČCE se buď budou muset posílit rozvody nebo prostě použít balancer.

                    1. No balancujte si a rozvádějte Marty.
                      Kolik to tak bude stát pro 20 parkovacích míst?
                      S požadavkem na dobití
                      5xTesla 80kWh
                      5xeTron 80kWh
                      5xeKona 50kWh
                      5xeCitigo 30kWh
                      od 18:00 do 6:00?
                      1200kWh za 12h, 100kWh za 1h, pohoda.
                      3x63A jistič to snad utáhne.

                    2. No balancujte si a rozvádějte Marty.
                      Kolik to tak bude stát pro 20 parkovacích míst?
                      S požadavkem na dobití
                      5xTesla 80kWh
                      5xeTron 80kWh
                      5xeKona 50kWh
                      5xeCitigo 30kWh
                      od 18:00 do 6:00?
                      1200kWh za 12h, 100kWh za 1h, pohoda.
                      3x63A jistič to snad utáhne.

                      To je bytový dům obchodních zástupců, že všichni vytřískají baterku za den do prázdna?
                      Dejte si tam koeficient využití 0,5 a hned máte rozumnější čísla.

                      Také si každý obyvatel vašeho domu napouští každý den plnou vanu vody?

                    3. Marty…2.3.2020 v 19:56

                      Také si každý obyvatel vašeho domu napouští každý den plnou vanu vody?

                      A kazdy obyvatel vasho domu snad nie?

                    4. A kazdy obyvatel vasho domu snad nie?
                      Nie..

                    5. Určitě ne, nebo mají hodně malé vany. V ČR je dlouhodobá průměrná spotřeba vody na obyvatele asi 100 l/den. V Praze asi 110 l/den, mimo Prahu 90 až 100 l/den, což je pod hranicí evropského hygienického minima.
                      Je samozřejmě možné napustit plnou vanu a v rámci rodiny se v ní vykoupat jeden po druhém.

                    6. Dávám si vanu plnou horké vody a mydlinek (cca 200 l) každý den, večer. Mimoto se ještě rád sprchuji, tak, že si nechám bušit do hlavy poudy horké vody, deset minut v kuse. Je to velmi příjemné. To první zavedla má žena, to druhé syn, podlehli jsme tomu všichni.

                    7. Dávám si vanu plnou horké vody a mydlinek (cca 200 l) každý den, večer. Mimoto se ještě rád sprchuji, tak, že si nechám bušit do hlavy poudy horké vody, deset minut v kuse. Je to velmi příjemné. To první zavedla má žena, to druhé syn, podlehli jsme tomu všichni.
                      A dělají to tak VŠICHNI členové VŠECH domácností KAŽDÝ večer vašeho bytového domu?:-)

                    8. Aha. Takže až budeme chtít ve čtvrtek nebo v neděli všichni dobít, úsekový důvěrník dobíjení nám přidělí kvóty…

                    9. Dachsmeister: zbytečně to hrotíte, Marty… má pravdu v tom, že situace, kdy 20 aut dojede s prázdnou baterkou do garáže s požadavkem na dobití do „plné“ přes noc je sice možná, ale silně nepravděpodobná a tedy dimenzovat dle toho přípojky je blbost.

                      Rozhodně lze čekat, že pro podobná místa bude fungovat nějaký FUP.

                    10. Aha. Takže až budeme chtít ve čtvrtek nebo v neděli všichni dobít, úsekový důvěrník dobíjení nám přidělí kvóty…
                      Buď si zacálujete dost silnou přípojku nebo bude ve špičce použita agregace. Stejně vám úsekový důvěrník přiděluje kvótu ve formě agregace u mobilu, internetového připojení a i u té diskutované vody.

                    11. to Marty
                      No ale trvalo to, než coming out nastal.
                      Bude to tedy v prime time na příděl nebo pěkně drahé, zřejmě obojí…
                      to fadtwi já to nehrotím, já si jen představuji tu světlé zítřky elektroráje, BTW co ta FV na rodinném domě, tam už máme řešení pro dobíjení takhle v lednu vpodvečer?
                      A v srpnu si tu elektřinu vyrobenou přes den schováme do ČEZ battery boxu nebo virtuální baterie nebo si postavíme malou přečerpávačku na kopci nad vodním mlýnem?


                    12. No ale trvalo to, než coming out nastal.
                      Bude to tedy v prime time na příděl nebo pěkně drahé, zřejmě obojí…

                      Spíš nechápete, že už teď máte mobilní pásmo na příděl a ještě skoro nejdražší v Evropě, podobně internetová přípojka a podobně vodu viz některé středočeské prdele, kde si nakoupili bazéný a nedali žádné prachy do posílení zdrojů.

                    13. Marty…
                      3.3.2020 v 7:10

                      Anebo si ty kokote zajedu na pumpu a naberu za 10 minut plnou a eště dvěstě litrů na cestu, že? Vlastně aha, to bude zakázaný…a co tak na tebe radši vzít vidle?

                    14. Dachsmeister: a to si stejně představujete nákup v supermarketu, 1000 pokladen nutných k tomu, aby si celé sídliště přesně 18:00 nakoupilo zásoby na týden? A ta šíře uliček, aby tam vůbec lidi prošli, to nemůže fungovat, to by ten supermarket musel být velký jak půl města!

                      Já tomu říkám hrocení.

                      Jasně, že máme řešení, pokud v baterce nemáte těch 10-15 kWh, tak holt dobijete více ze sítě případně dobíjet nebudete, já taky nejezdím na benzínku každý den dolít 5 litrů. Hledáte katastrou tam, kde není. Ta nastává při dlouhých cestách a obecně cestách, kde v cíli není možné snadno nabíjet. Třeba své rozhodnutí koupit místo domu byt ještě budete mít příležitost „olutovat“ (my tak pěkné slovo nemáme).

                      Pokud jde o elektromobilitu jako takovou, snad tak nějak cítíte, že o to, aby bylo líp, opravdu nejde. Můžete kvůli tomu vymýšlet scénáře o nutnosti nabíjet 20 aut zaráz 0-100 nebo se o tom můžeme bavit reálně.

                    15. Jo hrotit fadtwi.
                      Až to začnu hrotit, tak si pustím notebook a začnu sepisovat litanie jako ten expert, u jehož článku diskutujeme.
                      1. reálný přiklad z GE Money-zlehčováno
                      2. teoretická situace z bytového domu v době elektromobilní – rozporováno ale závěr podobný mému očekávání, bude to drahé a limitované
                      3. FV a rodinný dům a dobíjení elektromobilu – mlčení
                      4. reálné chování elektromobilisty – odhadováno a vše co je v rozporu s odhady zesměšňováno.
                      Ad 4) Kona Pá dopo dobita 89% neočekávaná služebka -> 35 % 2 PM AC 7.6kW 49% Pá 4 PM testování konec 9 PM 16 % před panelákem
                      Ráno 16km na nabíječku AC, nákup 24%. Dojezd k tchýni, napojení AC 220V dobito za 7 h na 42% a to tchán hypnotizoval elektroměr když byl 4h ve VT. Odpolední předvádění příbuzenstvu, návrat domů 20%, 7PM cesta 20km k nabíječče DC 50kW dobito za 45min, v hospodě 1 birell a 3 časáky, na 80%.
                      Nedělní výlet 240km.
                      Neděle 5 PM 23% DC 50kW nabíječka (ta samá jako v So) poblíž (1.4km) hokejové haly, po 2.třetině zaběhnout pro elektrokrám 97% večerní testování -> 30% příjezd domů, 17% ráno v práci.
                      Hypotetický můj týden s Kona electric Ne vpodvečer z 20% na 80%. Po 80km Út 40-80km St 40-80km no snad to do Čt vyjde Čt 40-80km dobít na 100% Pá víkend So dokrmit na 80-100% Ne návrat s 20~60%.
                      Ale abych aspoň trochu srazil návratnost a bod zlomu pod 300tkm, tak bych měl ročně najet aspoň 60tkm, což je denně 150km+víkendy 500km a to už budu nabíjet obden.

                    16. Dachsmeister:
                      ad 3) jsem tady na první straně popsal už docela dost e-papíru
                      ad 4) to je fakt ono „reálné chování elektromobilisty“? :-) Sorryjako, předvádění auta tchánovi děláte konkrétně jak často?

                      Že to ekonomicky nedává smysl píšu taky, že to není pro obyvatele paneláků taky.

                    17. Ad 4) přesný popis jednoho víkendu a zábavy s nabíjením, tchán byl zmíněn zejména v souvislosti s elektroměrem, na dlouhé předvádění nezbylo dost kWh… ;-)
                      Testování sežralo značně více, ač km nájezd nebyl vysoký.
                      Ad 3) FV u rodinného domu je k dobíjení elektromobilu k hovnu i v létě, s výjimkou nočních taxikářů.
                      Jo taky mě l.p. 2012 na autosalonu ve Frankfurtu zaujal solární přístřešek pro i3, ale už tehdy k němu chybělo bateriové úložiště o aspoň třetinové kapacitě baterky té i3.
                      A trochu positivně závěrem, dal jsem tehdy při nabíjecí anabázi řeč u té nejbližší DC 50kW nabíječky s pánem kolem 60, elektrotechnikem co si ke svému Subaru Outback koupil ojetou i3 za 20k€ a na své pojížďky kolem komína do 100km denně si ji pochvaloval.
                      Dojezd 170~200km, 6 let stará najeto >100 tkm.
                      I na chalupu se s tím často vyškrábe, se Subaru tam jede jen v zimě nebo v blátě.
                      Dobíjení u ČEZ za 550 Kč paušálu (tehdy) je prý levnější než u něj doma v NT, neb ten je časově omezen.
                      Ano pro někoho to může dávat smysl.
                      Anebo aspoň dělat radost, lidi mají peněz dost a jsou zvrhlíci co utrrácejí za různé nesmysly, jak se Vám snažil naznačit Integrale.
                      Plošné zavádění je pičovina.
                      Howgh.

                    18. Dachsmeister:
                      Ad 3) najděte a přečtěte si to. Nemáte pravdu. Poptám se kamaráda na detaily. Nicméně realita jeho provozu je přesně taková, jaká jsem popsal. Chcete-li používat FV pro dobíjení auta, pořídíte si k tomu bateriové úložiště a pak už Vám to k hovnu není.

                      Integrale plácal o koze když já mluvil o voze. Koupě auta za 1.5M je u nás doménou méně než 10% prodaných aut a převážně to jde do firem. Holt na Teslu každej nemá. To neznamená nic jiného, než že lidí, kteří utrácejí za nesmysly na čtyřech kolech přes mega, je málo.

                      Že je plošné zavádění blbost jsem tu psal několikrát taky, i v této diskusi. To nemá na praktickou diskusi o možnostech využití FV a BEV žádný dopad. Ani u toho pána co jste ho potkal si nemyslím, že to „má smysl“, i3 je děsná vražda a za 500k je to pořád ekonomicky blbost, i kdyby ten paušál platil neustále, adekvátní ojetina s benzínem vyjde na třetinu, jestli vůbec. Najezdit s autem tohoto typu dost km na to, aby se to vyplatilo finančně, to bych musel být masochista. Na těch pár km, na co ta auta jsou vhodná je to ekonomicky mimo.

                    19. Ad fatdwi:
                      U mého vazu je dojezd na jedno natankování dejme tomu 350 km. Nejsem na benzínce sice každý den, ale jezdím tam docela často. Při některých delších cestách tankuji i několikrát. Výhoda je ta, že je za 5 minut hotovo (když je na ONO fronta, nebo jdu čůrat, tak to trvá o něco déle).

                    20. PanPredseda: taky ráno určitě vyjde slunce a 2×2 jsou 4. Co tam máte dál, kapitáne?

                    21. Ad fatdwi:
                      Vy stě kapitán, Oriech. Ja už nie. Čo bolo, to bolo.

                    22. PanPredseda: pořád je, akorát jste zřejmě nepochopil narážku, která byla na Cpt. Obviouse.

                    23. Ad fatdwi:
                      Kefalín, může se Vám to zdát absurdní, ale Cpt. Obviouse znám.
                      Vy jste zase výše nepochopil narážku na to, že si nedokážu představit, že bych měl auto s cca polovičním dojezdem a doplnění energie by netrvalo 5 minut, ale řádově vyšší desítky minut až nějakou tu hodinu*.
                      *Navíc u nabíječky těžko bude nějaká nabíječka, ale na benzínce může být pěkná pumpařka. Ale i tak, kdybych ji chtěl píglovat, tak by tento krátký a nezávazný vztah trval 12 minut. A to včetně doby, co budem jíst pizzu.

                    24. Tak u nabíječky by mohl být třeba nabíječ, bo kdo se má s tím kablem tahat.
                      Co se délky nabíjení a případného coitu týče, musíte najít tuto nabíječku https://www.czechcrunch.cz/2019/08/v-cesku-vyrostla-nejrychlejsi-nabijecka-pro-elektromobily-od-ionity-najdete-ji-v-beroune/

                    25. Ad Dachsmeister:
                      A kolik „tutých“ nabíječek v České republice je?

                    26. Takže vana = 200 l a sprcha asi 85 , dohromady 285 l/den, 104 m3/rok, při 4 členné domácnosti asi 42 000 Kč/rok za vodné a stočné bez praní, splachování záchodu a „čištění zubů“.
                      Je pravda, že jedna domácnost v našem domě tuto spotřebu má, ostatní jí ale zdaleka nedosahují.
                      Zdroj: více než desetileté praktické zkušenosti (roční vyúčtování poplatků bytového domu).

                    27. Takže vana = 200 l a sprcha asi 85 , dohromady 285 l/den, 104 m3/rok, při 4 členné domácnosti asi 42 000 Kč/rok za vodné a stočné bez praní, splachování záchodu a „čištění zubů“.
                      Je pravda, že jedna domácnost v našem domě tuto spotřebu má, ostatní jí ale zdaleka nedosahují.
                      Zdroj: více než desetileté praktické zkušenosti (roční vyúčtování poplatků bytového domu).

                      Obávám se, že pokud by si KAŽDÝ člen domácnosti KAŽDÝ den měl napustit vanu, tak vám to nevychází.

                    28. hezky děláte z Martyho pitomce.
                      A teď se vrátíme od vany do elektroreality:
                      1. kolik lidí ve vašem okolí dobíjí mobilní telefon denně?
                      2. kolik lidí ve vašem okolí dobíjí mobilní telefon obden?
                      3. kolik lidí ve vašem okolí dobíjí mobilní telefon 2x týdně?
                      4. kolik lidí ve vašem okolí dobíjí mobilní telefon 1x týdně (ekvivalent té plné vany)?
                      Totéž můžete vyzkoušet s notebooky apod.

                      Výsledek bude vždy týž: naprostá většina lidí bateriové spotřebiče dobíjí, KDYKOLI k tomu mají příležitost!

                    29. To ani není moc třeba, dělá ze sebe čuráka každým svým dalším příspěvkem.
                      Je to až takový dement, že ani není schopný si zapamatovat myšlenku, na kterou reaguje.
                      Tak si ji musí do každého svého slintu nakopírovat. Je tady jediný, takhle výjimečně bystrý :D

                    30. To ani není moc třeba, dělá ze sebe čuráka každým svým dalším příspěvkem.
                      Je to až takový dement, že ani není schopný si zapamatovat myšlenku, na kterou reaguje.
                      Tak si ji musí do každého svého slintu nakopírovat. Je tady jediný, takhle výjimečně bystrý :D

                      Nemohu než vás odkázat na tučné zvýrazněné pravidlo na titulce.

                      6. Pokud se Vám to nelíbí, nečtěte to.

                    31. Tak jistě, balancéry, schopné okamžitě pracovat s výkony v řádu megawattů a to 24h denně. No jasně. Ony podobné „balancéry“ už dneska dokonce existujou, mají ale obvykle rozlohu několika hektarů, sbíhá se k nim i odchází několik výkonných, zdvojených vvn linek a odchází desítky vn. Balancér.

                    32. Pardon, špatně. „Schopné pracovat s výkony řádu stovek megawattů“.

        2. „jaký je problém ke každému stání natáhnout zásuvku?“

          Kdyby elektřina nějak samovolně vznikala v té zásuvce, je to v pohodě.

          Pokud tam elektřinu potřebujete dostat po drátech, přičemž garáže by měly stejný odběr jako celý zbytek baráku a navíc nárazově ve špičkách, až tak snadné to nebude.

          1. V zásuvce je vždycky proud. To je logické.
            Kdyby nebyl, neexistovaly by zelené politické strany.

            1. Až v ní proud nebude, budou existovat jen zelené strany.
              V každé zemi jen jedna.

              1. Vsak to staci, ne? Lidi se aspon nehadaj, koho furt volit. Tudle to kdesi meli a vydrzelo jim to prej skoro pul stoleti, nez zase zacali blbnout.

  2. Komedialni blabol, autor si to predstavuje jak hurvinek valku.

    Ziju v nove postavenem rodinnem dome v nove vznikle ctvrti (2012) kde vzniklo 19 parcel, 16 rodinnych domu a 17. dum prave vznika, vicemene vsichni maji jistic 3x25A, par jich ma 3x32A.
    To vse je napojeno na ulicni rozvadec 3x110A. To dela koeficient soudobosti cca 20% – coz je u rodinnych domu bezny standard.
    Tedy domovni jistice jsou overbookovany cca 5:1 oproti ulicnimu jistici.

    Coz znamena, ze z techto 19 rodinnych domu muze pres noc nabijet cca 4 Tesly, pak vyleti ulicni pojistky a adie.
    Nebo se to bude nejak resit na pridel a pak rano chlapek pred cestou zkratka zjisti, ze se tesla nenabila a nahodi zalozni felinu…

    1. Ziju v nove postavenem rodinnem dome v nove vznikle ctvrti (2012) kde vzniklo 19 parcel
      Mno a není to trošku vaše blbost, že jste v roce 2012 nepočítali s elektromobilitou?¨¨

      Coz znamena, ze z techto 19 rodinnych domu muze pres noc nabijet cca 4 Tesly, pak vyleti ulicni pojistky a adie.
      Holt omezíte přikon nabíjení na 10 kw, pak se vám počet dobíjených vozidel zlepší a za noc baterii dobijete stejně.

      Ale samozřejmě, pokud jste schopni všichni v ulici vysolit přes 2 mega za stovkovou Teslu S, tak jistě budou i nějaké love na lobbing, aby vám přípojku posílili.

      1. Plácáte nesmysly. Tady na vsi je v každé chalupe 3 – 5 aut (mimo samohybů a traktorů) a ta se ráno rozjíždějí do všech světových stran, za pracej. Tohle elektricky neutáhneme.

        1. h72:
          Ty auta na vsi skutečně zhruba 3ks/chalupa jsou a tento stav elektrofantasmagorií řešit nelze.

        2. Plácáte nesmysly. Tady na vsi je v každé chalupe 3 – 5 aut (mimo samohybů a traktorů) a ta se ráno rozjíždějí do všech světových stran, za pracej. Tohle elektricky neutáhneme.

          A kolik toho za den najedou?

          1. Marty:
            Vzhledem k tomu, že situaci znám, najede každý ze tří tratarů zhruba 70 km.
            1. do práce a zpět ze vsi do města
            2. – dtto – a navíc jízdy pro nákup a odvoz dítěte ze školy
            3. – dtto – a jízdy do jiného města pro jiný nákup + práce na vedlejšák

            V zimě jako v létě, den co den krom SO+NE.
            S elektromobilem asi problém, když začnou baterky šumět…

            1. Vzhledem k tomu, že situaci znám, najede každý ze tří tratarů zhruba 70 km.
              To je každé auto nabít přes noc jednou za 3 až 4 dny

              1. Marty:
                Denně.

      2. Coz o to,v te ctvrti je zrejme kazdy scholen vysolit 2 mega za teslu, kdyz nebude zbyti, krome domacnosti duchodcu.

        Ale nikdo neni tak blbej, aby to delal.

        Notabene za situace, kdy v ramci ceskeho energetickeho mixu ta tesla vyprodukuje vic CO2 nez spalovak a o jinem duvodu, co by mel nejak racionalizovat nakup elektrobazmeku, nevim.

        1. Notabene za situace, kdy v ramci ceskeho energetickeho mixu ta tesla vyprodukuje vic CO2 nez spalovak a o jinem duvodu, co by mel nejak racionalizovat nakup elektrobazmeku, nevim.
          Vy jste spíše nepochopil, že je to o tom, že si nevzájem nefuníme do ksichu NOx,CO, HC a PM.

          1. Marty:
            A ty spaliny, co unikaj někde dál třeba na severu, jsou v pohodě…?

            1. Marty:
              A ty spaliny, co unikaj někde dál třeba na severu, jsou v pohodě…?

              Ano, nefuní vám přímo do ksichtu, číštění emisí funguje trvale. Nikdo z toho nevyřezává kat nebo DPF

              1. Marty:
                Tak v pohodě…?
                Já bych ani neřekl.
                Za pohodu bych považoval snížení energetické náročnosti – ale v tom se my dva neshodnem, realista nejsi…

                1. Za pohodu bych považoval snížení energetické náročnosti – ale v tom se my dva neshodnem, realista nejsi…
                  To už záleží na ceně zdraví a života. Ta je bohužel v postkomunistických dírach jako ČR velmi nízká.

                  1. Marty…:
                    Dle tebe je vysoká energetická náročnost v pohodě, stačí když exhalace jsou kus dál a nárůst radioaktivního spadu netřeba řešit.
                    No a dle mýho je správný řešení jinde – snížit energetickou náročnost.
                    Já bych strašně uvítal tu situaci na silnicích, co byla před 20 – 25 lety. Klid, pohoda, krásný svezení…

                    1. Dle tebe je vysoká energetická náročnost v pohodě, stačí když exhalace jsou kus dál a nárůst radioaktivního spadu netřeba řešit.
                      Radioaktivní spad z uhlí můžou vyřešit třeba v Opatovicích velice snadno. Přípravu na 4 ks VVER 1000 mají v Tetově…

                    2. Marty…:
                      Jaderná elektrárna je správně, bude jí potřeba při útlumu uhelných.
                      Špatně jsou elektrické akumulátory – mají velmi omezené užití.

                      Pro akumulátorová vozítka vzhledem k nízké energetické hustotě akumulátoru platí jistý limit efektivity – pohotovostní hmotnost nejvýše ve stovkách kg, akční rádius nejvýše v desítkách km.
                      O tom rozhodují přírodní zákony, nikoli jakýkoli ouřada, manipulíátor, lobbista či podobná pakáž…

                    3. Kolik nových jaderných reaktorů se v Eu podařilo za doby její existence uvést do reálného provozu?

                    4. Kolik nových jaderných reaktorů se v Eu podařilo za doby její existence uvést do reálného provozu?

                      Pokud budete brát strikně vznik názvu EU, tak jenom na uzemí bývalého Českolovenska 4 ks a 2 ks jsou těsně před spuštěním.

                  2. Presne jsi to napsal. Nemci napriklad postavi eko vetrniky a od postkomunisticke diry jako je CR pak vykupuji elektrinu, kdyz nefouka. V te dire to preci smrdet muze, hlavne ze my mame cisto. Takhle jsi to myslel? Takhle krasne pokrytecky?

                2. corona: udělám výjimku, protože mě zajímá, jak takový geniální technik Vašich kvalit zvládá kupecké počty.

                  Spotřeba elektromobilu: cca 20 kWh na 100 km
                  Spotřeba benzínu: cca 60 kWh na 100 km

                  Vy tam tu pohodu energetické náročnosti nevidíte?

                  1. No super, tak díky 3x lepší účinnosti spotřebujeme 3x méně kWh.
                    A cena za 1kWh v benzínu i naftě je 2.5x respektive 1.7x vyšší než těch cca 5 Kč u elektřiny.
                    Jojo, já vím, všichni budou dobíjet v nízkém tarifu a 5 Kč je moc…
                    Jen k tomu potřebujeme půl tunovou baterku za půl mega a nějak to do (ztráty nepočitám) ní dostat poté, co vykutáme uhlí nebo koupíme plyn a z něj vyrobíme tu skvělou čistou elektřinu.
                    Nebo nějak uchovat tu nejčistší sluneční a větrnou…

                    1. Dachsmeister: proč do toho pletete cenu, která je z velké části dána státem? Realita je prostě taková, že spotřeba energie na ujetý km je třetinová.

                      Jestli jsme schopní toho prakticky využít je věci jiná (zatím to tak nevypadá, ekozmrdi nemají rádi ekologii a tak nesnáší jádro) a úplně něco jiného je pak řešit, za jakou cenu to případně bude (i třetinová energie může být ve výsledku dražší). To snad z práce znáte, ne? Priority se tomu říká.

                    2. Cena včetně daní…
                      To je další výpočet, pokles daňového inkasa z PHM…

                    3. Dachsmeister: i cena bez nich. Každopádně já netvrdím, že to celé bude levnější, ale je prostě fakt, že té energie potřebujete méně.

                      Nakonec je to vidět i na těch elektrárnách, články o čistotě, účinnosti (60%), bla bla a nakonec je plynovka většinu času odstavená, protože uhelné jsou levnější, i když je účinnost výrazně horší (42%).

                      Bohužel, zájmy těch, kteří vládnou jsou v příkrém rozporu se zájmy našimi. Máme zamořenou Evropu diesely kvůli vymatlaným politikům a teď najednou je to špatně, takže to jdeme „řešit“ zase dalším nesmyslem. Ale těm, kteří si u toho nahrabou, je to fuk.

                    4. Uhelka má účinnost podobnou jako ten diesel, jenomže velkopansky přehlížíte, že tu mech práci musíte přeměnit na proud (zanedbatelné), ten rozvést (10 % ztráty), použít k chemické reakci (20 % ztráty) a tu pak zpětně k vytvoření mechanické práce (10 % ztráty), která byla na začátku. A jste na účinnosti POLOVIČNÍ proti tomu diselu při obdobné ekologické zátěži (spíš vyšší, protože baterky jsou ekologický svinstvo).
                      Za hromadu problémů a peněz jste získal polovinu toho, co jste měl na začátku.
                      Prima job!

                    5. Integrale: zase nečtete, ale reagovat, to hned musíte. Tentokrát nemám náladu zase bod po bodu vysvětlovat jak děcku, v čem jste mimo, zkuste to spíš přečíst ještě jednou.

                    6. „Každopádně já netvrdím, že to celé bude levnější, ale je prostě fakt, že té energie potřebujete méně.“

                      Každopádně já tvrdím, že té energie potřebujete více.

                    7. Integrale: začneme tedy od začátku: 20 kWh je:
                      a) Méně než 60 kWh
                      b) Více než 60 kWh (pokud ano, o kolik?)
                      c) Nevím

                    8. Ja odpovim za nej a rad.

                      Spravne je a) – 20kW je mene nez 60kW.

                      A take doplnim kontext, jak vyplyva ze stredoskolske fyziky, ucinnost Carnotova cyklu je dana rozdilem teploty tepelneho zdroje a teploty chladice, a protoze se chladic s teplotou absolutni nuly v Auto Kelly neprodava a teplota spalin v motoru je cca 800 stupnu celsia (pac se nam totiz zacitaj tavit pisty a turbiny), je teoreticka max ucinnot Carnotova cyklu cca 66%.
                      Nejjblize je paroplynova turbina s cca 60% a fyzikalne se uz dal moc dostat neda. Tolik stredoskolska fyzika.

                      Rozdil mezi EV a spalovakem je hlavne v tom, ze EV nechava ztraty carnotova cyklu na urovni one plynove turbiny a jede uz na cistou elektrinu. Navic se pridavaji ztraty vedeni a transformace, coz spolehlive zneguje vyssi ucinnost turbiny oproti spalovaku.
                      Coz je z hlediska generovani CO2 krapet nezajimave a hlavne to zalezi na energetickem mixu v dane zemi.

                      Viz http://shrinkthatfootprint.com/electric-car-emissions

                      CR ve vyzkumu zahrnuta neni, pokud ale vezmu cesky energomix jako prumer meni UK a Nemeckem (coz IMHO celkem sedi), pak je vysledek tento.

                      Aby EV i spalovak dostaly na kola vykon 20kW potom:
                      -spalovak spotrebuje cca 60kW energie z fosilnich paliv a vygeneruje umerne tomu CO2
                      – EV spotrebuje cca 80kW energie z fosilnich paliv a vygeneruje umerne tomu CO2

                      Hypoteticky EV ciste provozovany na elektrinu s fosilnich paliv je asi dvakrat hosrsi nez spaovak, konkterne Tesla v tomto hypotetickem modu ma desivou spotrebu 12kg uhli na 100km.

                    9. vasek: takového textu a takový blábol, přitom jste začal tak úspěšně. Bude lepší, když se příště budete držet tématu a pojedeme postupně, abyste se v tom neztratil.

                      Takže otázka číslo 2: nejúčinnější spalovák je paroplynová turbína s účinností 60%. Jak to souvisí v REÁLU s BEV? (nápověda: výroba elektřiny z plynu u nás tvoří 3% celkové výroby elektřiny)

                    10. vasek: pardon, 10%, nikoliv 3%, ať je to přesné.

                    11. @fatdwi
                      Integrale to dole shrnul dobre.

                      V kostce, psal jsem o ucinnosti Carnotova cyklu tepelneho motoru, coz je max cca 66%, jako nejlepsi implementaci tepelneho motoru jsem zminil paroplyn turbinu se 60%, pricemz z duvodu ztrat vedeni, transformace, nabijeni je i v tomto idealnim pripade elektromobil horsi nez spalovak. V pripade uhelky (v CR prevazujici implementace tepelneho motoru pro vyrobu elektriny) s ucinnosti 45% je to samozrejme jeste horsi, tam ma Tesla desivou spotrebu 12 kg uhli/100 km.

                      A protoze energomix nedela jenom z fosilnich paliv, nalinkoval jsem analyzu, kde vysla primarni spotreba eletriny z fosilnich zdroju (tedy produkce CO2) o tretinu vyssi, nez u spalovaku.

                      Souhrnne receno, neexistuje varianta, kdy by v CR elektromobil nebyl HORSI z pohledu produkce CO2, nez spalovak.

                      Coz je v hlavni informace, kterou chci sdelit, anzto EU se tvari, ze EV ma nulove CO2 emise a flotilova spotreba 95g/km se ma dosahnout prave nasazenim EV. Ktere v realu situaci zhorsuji.

                    12. vasek: stačilo říct „prakticky nijak“. Nicméně jste se alespoň posunul správným směrem – mix je u nás černé-hnědé uhlí 47%, jádro 34%. Původně jsem Vám to chtěl zadat jako další otázky, ale protože přecejen by bylo nutné zde uplatnit kalkulačku, raději to spočítám rovnou sám:
                      – 47% z 20 kWh = 9.4 kWh
                      – Ztráty v přenosové soustavě: 10%
                      – Ztráty při nabíjení: 15%
                      – Skutečná potřeba elektrické energie z uhlí po započtení ztrát (9.4/0.9/0.85): 12.3 kWh
                      – Výhřevnost hnědého uhlí: 10-17k kJ/kg, což představuje energii 2.8-4.8 kWh/kg
                      – Kg uhlí, které je nutné pro výrobu 12.3 kWh (12.3/4.8-12.3/2.8): 6.1-10.4, průměr dejme tomu stonožka 8 kg

                      Vy jste tvrdil o 50% víc, na FELu zřejmě žádná míra.

                      Než půjdeme v diskusi dále, nechám na Vašem laskavém posouzení, zda jsem se někde dopustil zásadní chyby (je to klidně možné, přecejen diskuse na d-f mě neživí), ať máme otázku „jakou spotřebu uhlí má elektromobil“ vyřešenou a nemusíme se jí dále zabývat.

                    13. pane fatdwi, jsem přesvědčen, že máte ve výpočtu chyby:
                      – výhřevnost uhlí není výkon, který odebíráte na kotli před paroturbínou, nelze ho použít tak, jak to děláte
                      – zanedbal jste účinnost při výrobě vysoko-přehřáté páry (tuhle z hlavy nevím)
                      – zanedbal jste účinnost samotné paroturbíny : (0.7 – 0.9) záleží na režimu

                      odkud berete účinnost přenosové soustavy? Platí takto plošně na VVN i VN?
                      odkud berete účinnost nabíjení?

                    14. MrSato: nezanedbal, jen jsem to zapomněl uvést, díky za upozornění. Počítal jsem účinnost uhelné elektrárny 42%, takže z 2.8-4.8 (obsažené množství energie v 1 kg) se stalo 1.1-2 (vyprodukované množství energie z 1 kg). Výpočet je správný, ale špatně popsaný, z výsledků je to vidět (12.3/4.8 skutečně není 6.1…).

                      Účinnost přenosové soustavy jsem našel různou, liší se pochopitelně dle napětí a cesty, kterou do konkrétního místa elektřina dojde. Zdroje zkuste guglit, ztráty jsem našel 5-20% s tím, že pro distribuci „domů“ je průměr okolo těch 10.
                      Účinnost nabíjení jsem vzal z článků o BEV, které se na tomto čísle vcelku shodují (Tesla např. udává 90%, ale v reálu to nedosahuje a různé články počítají s průměrnými ztrátami při nabíjení – nejen pro Teslu, ale obecně dle odečtů elektroměrů – 15%).

                    15. Po opravě mi to vychází nějakých 8.5 kg (+/-3 kg) uhlí na 100km při spotřebě 20 kWh / 100 km.

                      Těch 12 kg u Tesly bych viděl s přičtením té odchylky od průměru (navíc nepřesně spočítané, protože průměrování jsme se dopustili vícekrát).
                      Autoři tamtoho zdroje pro Teslu si vzali strašidelnější hodnotu, hanba jim, tak se to nedělá. Každopádně pořád to vypadá, že dnešní elektromobily jezdí z velké části na uhlí.

                    16. MrSato: po jaké opravě? Ten výpočet byl správný, výsledek je (dle výhřevnosti uhlí) někde mezi 6.1 a 10.4. To odpovídá tomu, co jste napsal (8.5 kg, akorát spíš plus mínus 2, nikoliv 3 kg), ale nevidím, že byste tam něco dalšího opravoval..?

                      Nicméně, začal jsem pátrat z jiné strany a musím ty sofistikované výpočty trochu korigovat – realita bude někde blíže těm 10 kg, protože před cca 15 lety ČEZ tvrdil, že „velmi přibližně, 1 tuna hnědého uhlí = 1 MWh“. V té době byla průměrná účinnost jen 34%, protože elektrárny ještě nebyly modernizované – až pak šla účinnost k dnešním 40%. To je zlepšení o cca 20%, takže dnes nejspíš platí ten nižší rozsah (uvažujeme-li stejně (ne)kvalitní palivo) a z tuny uhlí vyrobíme cca 1.2 MWh. To by pak odpovídalo 10 kg a to už není tak daleko od 12 jako sice sofistikovaně a přesně, ale s nepřesnými čísly spočítaných 8 kg).

                      Váš závěr už v diskusi předbíhá, ale budiž, jste tu a vasek ne:
                      – Teď do toho tedy přidáme FV na střeše a zhruba 60% spotřeby pokryté právě takto. Spotřeba uhlí jde dost dolů, nemyslíte?
                      – Dále (toto je speciálně pro vaska, ale ať je to tady): logika, že spalování plynu v autě je lepší varianta než jeho spalování v elektrárně a následné pohánění auta elektřinou dostává v případě uhlí poněkud na frak (možná mi unikly nějaké novinky na poli automobilů poháněných hnědým uhlím, ale nevím nevím)
                      – A následně, moje původní úvaha, kterou ale vasek odmítá a tak to zkusím s Vámi: myslíte, že nahrazení tepelných elektráren JE by cestou kupředu nebylo? Pokud ne, proč?

                    17. fatdwi:
                      Dobrý den pane fatdwi,
                      oprava byla v procesu i ve výsledku:
                      – 12.3/1.1 = 11.2; 12.3/2.0 = 6.2 -> (6.2 + 11.2) / 2 = 8.6 kg je průměrná hodnota
                      – odchylku jsem si spočítal jen na jednu stranu: 11.2 – 8.6 = 2.6 -> avšak nebojím se zaokrouhlit na 3.0 kg
                      (tento způsob výpočtu odchylky není zcela správný, ale při pouze jediném známém údaji nemá cenu se tím tížit)

                      čísla, která používáme, jsou nepřesná, takže hrát si na kilogramy nemá smysl. I náš i jejich (Tesla) výpočet je zcela jistě zatížen chybami. Každé číslo má svou přesnost a důvěryhodnost. Řádovou hodnotu jsme však obdrželi.

                      Pro mě je důležitá informace, že současné elektromobily nejsou nijak zvlášť ekologické – rozhodně ne tak, jak se nám snaží nadšenci nabulíkovat. Zero-emission opravdu a zdaleka NE.

                      Dovolím si mít závěr dřív, než mi to někdo schválí, můžete ho rozporovat, to je zcela v pořádku.

                      K těm informacím od ČEZ:
                      tam bych čekal možnost zlepšení, už jen z důvodu přechodu na novější technologii

                      – FV jako pomocník: Snažil jsem se to spočítat o stránku dříve, nevěřím, že celoročně je schopna FV dodat 60% energie do automobilu, spíše tak 20%. Může to fungovat v létě pár týdnů, zbytek bude lovení každé sekundy svitu při vysokých nákladech.
                      – spalování plynu v autě celkem funguje (LPG,CNG), na zplyněné uhlí se jezdívalo za války, ale účinnost byla asi mizerná
                      Tady bych se ale zaměřil na řetězec účinností a může být lepší/účinnější/levnější spálit plyn lokálně v motoru při účinnosti 20-35% než to spálit ve stacionární elektrárně s účinností 40%, ale při přenosu energie v řetězci elektrárna-rozvod-akumulátor-motor ztratit dalších ?? % a dostat se přinejlepším na stejnou účinnost při velkých nákladech na modernizaci. Tady s Vaskem souhlasím, avšak teď nemám dobrá čísla.
                      – přechod na JE je zatím nejlepší, co umíme. PRoblém je, že elektrická síť zažívá výkyvy v příkonu i spotřebě a na ty JE není schopna reagovat dost rychle. Změna výkonu na JE je v řádu dní. Takže nějaký podíl elektráren na fosilní paliva je prozatím nutný (lépe to neumíme). FV a vítr v tom dělají akorát zmatek a neplechu, nedají se totiž ovládat, nutí nás se s tím vypořádat. Slyšel jsem hlasy, že by v tom měly pomoct akumulátory elektromobilů, avšak já bych nejprve chtěl vidět, jak takové množství vyrobíme, protože zde jsou problém především suroviny (dostupnost a cena) a náročnost výroby.

                    18. MrSato: já měl ta čísla nezaokrouhlená, odtud tedy ten rozdíl (a nejedná se tedy o „opravu“, jen jste stejný výpočet provedl se zaokruhlenými čísly a tak Vám to vyšlo trochu jinak).

                      Zero-emission jsou elektromobily lokálně, s tím nic nenaděláte.

                      Ad 60% FVE: tak jo, svou nevírou jste reálnou zkušenost vyloženě rozbil na padrť. Nezlobte se, ale pracoval jsem s dementem, který když nesouhlasil s daty, řekl své slavné „já jsem přesvědčen, že je to jinak“. Diskuse skončila, jemu bylo jedno, že 2+2=4, on byl přesvědčen, že je to 17. Dál tedy není co řešit, datům nevěříte, mějte tedy svou víru.

                      Pokud jde o řetězec účinností, ten se výrazně mění s tím, jak elektřinu vyrábíte. Začíná-li řetězec JE nebo tekoucí vodou, není třeba řešit žádnou vstupní účinnost (pro naše účely, výhřevnost uranu je o několik řádů jinde než u jiných paliv). Od elektrárny k autu jsou ztráty cca 10%, po započtení ztrát z nabíjení jsme na těch 30% nad spotřebu, tj. auto, které žere 20 kWh na 100 km potřebuje vyrobit 26 kWh. Nebudete-li s tím jezdit, bude nutné ještě přihodit něco na samovybíjení, to bude co, dvě procenta? Někde jsem to tak myslím viděl, ať nežeru, jsme na třetině, tedy nějakých 26.6 kWh. A to se bavíme o autě, jehož ekvivalent fakt nežere 60 kWh na 100 a přesto jsme na méně než polovině, reálně jsme tak na třetině toho, co sežere spalovák.

                      Současně je ještě dobré říct, že ztráty vedení můžeme (pro účely porovnání s benzínem) směle zanedbat, protože „ztráty“ pro benzín jsou skoro 10% (náklady na dopravu, je-li k dispozici potrubí, vyšší, vozí-li se vše po malých množstvích). Tj. i na ten litr benzínu na stojanu „padne“ nějaké to deci cestou z rafinerky. Jestli máte přesná data, klidně je sem dejte, mě 10% přijde dost, ale mají to tak ve Francii.

                      Můžeme se dále bavit o tom, jak je ekologický „začátek“ celého procesu. Pro větrnou a FV neřešíte nic, vítr a slunce „jedou“ bez emisí. Pro JE se můžeme bavit o nákladech na těžbu a zpracování uranu (nemám představu), pro tepelné elektrárny o těžbe a přepravě uhlí a u spalováku je pak nutné řešit těžbu a zpracování ropy.

                      Každopádně z výše uvedeného vyplývá, že strašení ztrátami a účinností jen u elektřiny je poněkud tendenční, ty jsou v celém řetězci velmi závislé na druhu její výroby a můžou být taky výrazně nižší. Pokud nesouhlasíte a ideálně máte nebo dohledáte data, rád si přečtu, jaké jsou náklady na zpracování uranu (těžba cca 1000 kč/kg, v Temelíně je 172 tun, za 4 roky vyrobí cca 64 TWh, ale netuším, na kolik vyjde finální produkt).

                    19. @fatdwi
                      Vypocet je to velice pekny, jen bych jeste zapracoval na chapani psaneho slova, cituji sam sebe:
                      „Hypoteticky EV ciste provozovany na elektrinu s fosilnich paliv je asi dvakrat hosrsi nez spaovak, konkterne Tesla v tomto hypotetickem modu ma desivou spotrebu 12kg uhli na 100km.“

                      Coz znamena, ze pocitam hypotetickou teslu nabijenou POUZE z uhelne eletrarny.
                      No a tobe vyslo 6.1-10.4 po vydeleni koeficientem 0.47 (protoze mluvime o hypotetickem pripadu ze energomix jsou 100% uhelky) tak10,4 to mame pode tvyho vypoctu spotrenu 12.9 az 22.1 kg uhli na 100 km.
                      Pri soucasnem ceske energomixu, jak jsem psal vyse, to je z pohledu generovani CO2 asi o cca 20-30% horsi nez spalovaky. Coz odpovida tem cca 8 kg uhli.

                      Dekuju za potvrzeni mych tvrzeni.

                    20. vasek: vidím, že byla chyba psát více než jednu věc naráz, protože už zase jste se v tom ztratil. Hypoteticky EV čistě provozovaný na FV žádným podobným problémem netrpí.

                      Psal jste, že energie, kterou potřebuje EV na svých 20 kWh je 80 kWh, zatímco spalováku stačí 60 kWh. Můžete nějak naznačit, kde konkrétně se toto Vaše tvrzení potvrzuje?

                    21. @fatdwi
                      EV ciste na domaci FVE samozrejme timto problemem netrpi, to je ale utopie, anzto domaci FVE ani omylem neda potrebny vykon.
                      Moje tvrzeni vychazi z mnou nalinkovanmych analyz EV indukovane produkce CO2 podle energomixu (http://shrinkthatfootprint.com/electric-car-emissions), kde jsem provedl odhad, ze nas energomix je cosi mezi UK a GER, coz vyhazelo na najeakych 185g/km. Bezny spalovak ma 140-150.

                    22. vasek: Vy mě budete poučovat o chápání toho co je v odkazu? :-D :-D

                      Laskavě se k tomu svému odkazu vraťte a přečtěte si legendu pod obrázkem, ze kterého tak ucvrkáváte. Zjistíte, že ty emise jsou VČETNĚ zahrnutí výrobních nákladů na auto a ztrát. A tohle Vy tady porovnáváte s emisemi ze spalování benzínu? Jabka hrušky vasku. Arogance na rozdávání, rádobychytré řeči a pak takový lapsus. No, nečekám, že byste předvedl nějakou sebereflexi, ale třeba aspoň do dalších diskusí nebudete omílat blbosti.

                      Přitom i pokud máte s malými písmenky problém, pod grafem jasně píší, že většina z těch 70 g CO2 v Paragvaji připadá na výrobu a provoz prakticky nula nula nic.

                      Následně, ten Váš geniální převod, že když jsou nějaké gramy emisí, tak to znamená ekvivalent v dodané energii, to je taky perla. Dám si na uchazeče z FEL docela bacha, naštěstí takových moc nepotkávám.

                      Co dá nebo nedá domácí FV záleží na spoustě faktorů, z praxe lze říct, že dá docela dost (přes 50%).

                    23. Pouze hypoteticky: reálně totiž OZE má nestabilita příkonu (závislost na slunci/větru), což je třeba kompenzovat. Tedy pokud nabíjíte EV skutečně čistě z FV a jste v ostrovním systému odpojený od sítě, dobře. Pokud ale nejste, pak to reálně znamená že v okamžiku kdy vy vyrábíte a posíláte přebytek EE do sítě někdo jiný musí nedodávat, zatím co v okamžiku kdy nevyrábíte, musí ten někdo jiný dodávat. A ta kompenzace FV se děje prakticky jen fosilními elektrárnami – je to taky pěkně vidět na Německu kde jim s instalovaným výkonem OZE rostou paroplynky. Tzn. ono i v okamžiku kdy vaše FV vyrobí 100 % EE potřebné pro pokrytí spotřeby vašeho vozu, bude se muset pálit – protože nejspíš nedokážete tu energii rovnou dobíjet vůz, a budete ji muset poslat do sítě (jako čistou), ovšem stejně nabíjíte tou „špinavou“. A co je horší, té špinavé se právě kvůli OZE nedá zbavit, protože jediný skutečně čistý zdroj který můžeme smysluplně regulovat je vodní elektrárna. A další stabilní a nejčistší varianta jsou JE proti kterým se brojí, a které mají zase problém že výkon téměř nejde regulovat, takže potřebují přečerpávačky na kompenzaci nedostatečného odběru v noci.

                    24. Karkulka
                      5.3.2020 v 12:01

                      Ne nutně zase tak moc, vono stačí, aby čuráci distributoři reflektovali skutečný požadavky zákazníků a dodavatelů a ne jenom v rámci toho vymrdanýho smart-hoven lidem lezli do soukromí. Páč není problém spoustu i domácího příkonu přesunout na noc a tím zvýšit noční zatížení (tzn. zmenšit rozdíl mezi nocí a denníma špičkama). No a ai denní špičky můžou eště furt jít částečně ponížit pokud dojde k upgradu věcí s opravdu velkou spotřebou na dálkový řízení – třeba už leta zpátky DPMB instaloval řízení topení který v největších špičkách (třeba na 10-15 minut) topení vypnulo (s ohledem na setrvačnost topení to lidi v podstatě v tramvaji nepoznají). To samý se dá dát do vlaků, tramvají a trolejbusů v celé republice, a na léto zase totéž s klimatizacema. Totéž se dá dělat s velikejma provozama jako obří mrazírny a chladírny. Jenže, to by musel někdo myslet a jít v prvé řadě tady po provozech, který odebírají v souhrnu v celé zemi desítky a stovky MW. Vymatlaný paka u kormidla místo toho zakazujou vysavače a konvice, to je pak těžký.

                      Co mám na mysli s domácnostma – tarify. Co sem se tak mezi dveřma bavil i s lidma vod distributorů, ti kokoti vůbec nejsou schopni systémově nabídnout noční proud třeba na případy, kdy bych si postavil odporovou 3f pec na výkon 3/9 kW a provozoval ji výhradně v noci (a k tomu třeba pračku a v podstatě klidně přepnu na 25A stykaču celej rozvod na NT, protože i poslední router může běžet na levnějším proudu, proč by musel běžet na drahým), páč to by se muselo „prohlásit za kamna“ nebo taková kunďárna a de facto podvod. Zrovna tak NT obecně nejsou dodnes moc ochotní dávat někomu, kdo nemá velkej nominální odběr po nocích, absolutní minimum je snad elektrickej bojler v bytě 2kk.

                      Z pohledu zákazníka dneska je to nejmenší přidat pár stykačů do rozvaděče a klidně na nízkej tarif přepínat celej barák, včetně trvale běžících spotřebičů jako lednice a mrazáky, prát a sušit jenom na NT a podobně (minimálně mechanický programátory praček stačilo nastavit, zmáčknout čudlík a až přišel proud, začalo to prát).

                      Jenže, zmrdi to zákazníkům nenabídnou, protože z toho, že stálej byť malej příkon si zákazník přepne do nižší ceny voni mají akorát míň, jinak v tom není žádná výhoda (voni nakupují v NT automaticky, ale zákošovi to samozřejmě rádi prodají za víc). S ohledem na to, že todle prostředí je silně zregulovaný a distributoři nehnou prdelí, aby nabídli cokoli co není v tabulkách, v tomdle je zase znova nutný, aby se k tomu postavil ERÚ a bylo možný si objednat tarif s nočním proudem na požádání zákazníka, nárokově, ne na to, esli nějakej čurák se uráčí to od stolu dát, nebo ne.

                    25. @fatdwi

                      Pardon, system razeni vlaken je zde tak pitomy, ze jsem si nevsiml, ze reagujes na muj jiny text, kde toto neni jednoznacne urceno.
                      Jinak, abych jeste rozvedl moji myslenku, proc ukazuju u tesly hypoteticky stav se 100% uhelkama.
                      Jaderne zdroje jsou bazove, porad jedou na 100%. Uhelky svyj vykon reguluji polde potreby odberu (zjednoduseni, lec v jadru pravdive)

                      Kdyz to systemu privedu novy spotrebic (teslu), navyseny vykon vyroby pujde na vrub uhelek, jaderky jedou 100% furt.
                      Takze realita je, ze kdyz si „ekologicky smyslejici obcan“ zakoupi Teslu, jeho nova dodatecna spotreba bude pokrytra uhelkami a bude podle tvych vypoctu _DESIVYCH_ 12,9-22.1 kg uhli na 100 km.

                      Jinak bych tuto disputaci ukoncil.
                      Sam jsi dosel ke stejnym zaverum jako ja.
                      EV je antiekologicka picovina.
                      EV v EU podani je antiekologicka ultrapicovina
                      Rozumne reseni mobility je Japonsko.
                      Pro snizeni produkce CO2 existuje mnoho jinych a mnohem snazsich cilu (napr. zateplovani budov), nez resit auta.

                    26. vasek
                      4.3.2020 v 18:07

                      To je samozřejmě blbost a fungovalo to tak za minulýho režimu, kdy uhelný zdroje v noci jely na horší spalování a přes den je naopak rozhicovali na max a srali tam co nejvíc uhlí (takže ve výsledku taky horší spalování), páč taky nebylo moc zbytí, teda do postavení větších PVE.

                      Neska jedou uhelný elektrárny téměř trvale v optimálním režimu jako trvalej zdroj, zcela na roveň JE. Jako záložní a špičkovej zdroj funguje velká spousta (M)VE a plynovejch turbín.

                    27. vasek: jste začal chlastat koukám už ve čtvrtek… Hromadu energie vyvážíme, úvaha, že když koupím EV, v Tušimicích kvůli mě budou muset přiložit vagón uhlí mě fakt složila, to přece není možné vymyslet za střízliva. Ale jako pobavilo, to zas ne že ne, aspoň vidím, co se dá vymyslet, když člověk místo mozku lítá na emocích.

                      EV není antiekologická píčovina, naopak. Nicméně souhlasím s tím, že je antiekologická píčovina energetická politika, kterou soudruzi provozují, za kterou ale elektromobil nemůže.

                      To je jako kdybyste říkal, že je blbost zbrojní průmysl, protože po Vás někdo střílí a tím argumentoval pro jeho zrušení. Lze se přece bavit o zbraních, přesnosti, funkci atd. a lze se také bavit o politice, která řeší jejich nasazení proti (např.) civilistům. Jedno neimplikuje druhé a to druhé zase nedělá to první ničím horším.

                      Dám Vám nevyžádanou představu, jakou bych o energii měl já (z pohledu ekologie, ne z pohledu toho, že bych si své V6 chtěl nechat a měl rád možnost časem koupit ještě V8): zrušení FV polí mimo soukromá (každý, ať si na střeše má co chce, připojení na grid s prioritou potřeb gridu). Zrušení větrných elektráren, víc problému než užitku. Zrušení všech uhelných elektráren: do „bodu zlomu“ plně JE. Za bod zlomu (pro umožnění vykrývání špiček atd.) výměna za plynovky (o 50% vyšší účinnost, řádově nižší emise).

                      Následně elektrifikace komplet vytápění (není nic hnusnějšího než sousedi topící kdečím, protože je to levnější a v obci není plyn) pod heslem „tepelné čerpadlo do každé rodiny“. To by snížilo celkové emise mnohem víc než auta. Nicméně i na ty by „zbylo“ a spotřeba „plynu“ na 100 km by byla směšná (proti dnešní spotřebě „uhlí“).

                      Můžete namítnout, že je to utopie a já s Vámi bohužel musím s ohledem na gretény, klimajugend a svinské politiky, které ekologie vůbec nezajímá (a které zajímá jen jak si nahrabat) souhlasit. Nicméně taky může být lépe a hlavně je vcelku jasné jak. Což je o dost lepší, než když to jasné není (spousta jiných odvětví žádnou rozumnou alternativu nemá a není to jen o „chtění“ jakou elektřiny).

                    28. Přesně tak.
                      Zjednodušeně si mohou repetenti zapamatovat:
                      Elektrárna sice produkuje mechanickou práci s vyšší účinností než spalovací motor s vratným pohybem pístů, ale bateriový elektromobil vlivem sumy všech ztrát produkuje mechanickou práci s výrazně nižší účinností než automobil se spalovacím motorem s vratným pohybem pístů.
                      Mezi elektrárnou a bateriovým elektromobilem jsou pouze a jenom ztráty a náklady.

                    29. Integrale: ještě jste ani nedokázal zodpovědět jednoduchou otázku (nebo dvě, klidně můžete obě, pokud si troufnete) a už zase plácate mimo mísu. Takže znovu.

                    30. Integrale
                      3.3.2020 v 12:26

                      Mno, elektrárny jsou trochu někde jinde, bajvoko kolem 40 %, s kogenerací eště podstatně líp (takový ty městský teplárny), na druhé straně, spalovací motor taky asi 5 měsíců v roce odpadní teplo dává dovnitř do pasažérskýho prostoru, takže kdo jezdí celoročně zhruba stejnej nájezd, tak jo, v průměrné celoroční energetické účinnosti se dostane na nějakejch skoro 40 % i s tím autem :)

                    31. Já bych vám rád připomněl, že ve vaší válce „o méně ztrát v procesu“ musí vystupovat i cena + práce okolo, pokud chcete být přesní.

              2. Chlapče drahý, dojděte se podívat na sever naší vlasti, jak se žije krásně lidem, o kterých tvrdíte jak jsou v pohodě, že jim nikdo nefuní nic do ksichtu, a jak je prima, že žijí bez emisí. Můžete začít na kterémkoli okraji povrchového dolu na lignit. Jste doopravdy cynická svině, když se nestydíte psát takové věci. Jen abyste měl své pohodlíčko, že?

                1. Chlapče drahý, dojděte se podívat na sever naší vlasti, jak se žije krásně lidem, o kterých tvrdíte jak jsou v pohodě, že jim nikdo nefuní nic do ksichtu, a jak je prima, že žijí bez emisí. Můžete začít na kterémkoli okraji povrchového dolu na lignit. Jste doopravdy cynická svině, když se nestydíte psát takové věci. Jen abyste měl své pohodlíčko, že?
                  Vzhledem k tomu,že cca polovina elektřiny se vyrobí bezemisně v Dukovanech a v Temelíně, tak jste cynická svině spíše vy. Snad si to každý může zkontrolovat na přiloženém odkazu.

                  https://oenergetice.cz/energostat

                  1. Ad Marty:
                    „Vzhledem k tomu,že cca polovina elektřiny se vyrobí bezemisně…“
                    Koukám, že jste dal do kupy zařízení, které funguje opačně, než ten filtr, co letěl v Rakousku a měl odfiltrovat tu zlou jadernou elektřinu. :-P
                    Do elektroaut pouze bezemisní elektřinu! Gretu si uhlím rozmr… rozvracet nedáme!

                    1. Ten filtr (nukleostop.de), který byl od začátku satirou, kterou ovšem jen čeští inženýři & spol. vzali vážně, aby si potvrdili, jak chytří jsou…?

                    2. Ad podotek:
                      A Marty je taky od začátku satirou, nebo to ten trouba myslí vážně? ;-P

                    3. On to myslí smrtelně vážně a ještě nám všem ukáže, zač je toho elektriky!

                    4. En, ten, týky… ;-)

                    5. :-)
                      Jinak excelentní odpolední brífink vlády. To jsem ještě neviděl.

                    6. Ad servisdok:
                      Já horrory raději čtu než sleduji.

                  2. Asi bych nedokázal cca třetinu označit jako polovinu, ale třeba máte jiné oko na odhad

                    1. Asi bych nedokázal cca třetinu označit jako polovinu, ale třeba máte jiné oko na odhad

                      Vzhledem k tomu, že se „bezemisně“ vyrobí asi 35 TWh a celková výroba je okolo 80 TWh, tak bych řekl, že realita je asi někde mezi mnou a vámi uváděnými odhady. Na tom bychom se mohli shodnout, ne?

                    2. Jen jsem použil přímo Váš odkaz. Nic víc, nic míň. Pokud čtu správně, mluvíte tu výhradně o JT, nikoli o bezemisních zdrojích. Mimochodem, za ty těžko můžete považovat větrníky a soláry, vzhledem k nutnosti záložních zdrojů.

                    3. Jen jsem použil přímo Váš odkaz. Nic víc, nic míň. Pokud čtu správně, mluvíte tu výhradně o JT, nikoli o bezemisních zdrojích. Mimochodem, za ty těžko můžete považovat větrníky a soláry, vzhledem k nutnosti záložních zdrojů.
                      V pohodě, spíše jsem chtěl naznačit něco jiného. Tedy, že cca 1/3 až 1/2 energie pro mobilitu může být získána ze zdrojů, které nespalují uhlíková paliva. Dle mého názoru je velká škoda prohnat uhlíkové palivo komínem nebo výfukem vzhledem k tomu, že je to cenná chemická surovina.

                      Samozřejmě je to velmi obtížné řešit v zemi, kde průměrná mzda stačí sotva na olítanou Octavii s vykuchaným DPF nebo novou Dacii v holobytu.

                    4. Nemůže. A to právě z důvodu nutnosti záložních zdrojů. Počítejte u nás pouze JT a přečerpávačky. Prostě třetinu.

                    5. Nemůže. A to právě z důvodu nutnosti záložních zdrojů. Počítejte u nás pouze JT a přečerpávačky. Prostě třetinu.
                      Tak ona i jaderná elektrárna potřebuje zálohu v době odstávky. Podobně jako u ostatních zdrojů je na vás, čím si to zálohujete…

                    6. Já mít jednu průměrnou měsíční mzdu, že si za ni koupím novou Dacii v holobytu, tak se mám celkem královsky. ;-)

          2. Heh, vsechny tyto emise jsou v ramci EURO6temp vyreseny, PM10 vznika prostym mechanickym pohybem, zde pomuze prosty kropici vuz v ulici.

            CO je vyreseno od dob zavedeni lambda sondy, NOx od dob adblue. Ostatne NOx je zvelicena zalezitost, jedna se defacto o vzdusne hnojivo, ktere se samo odstrani. Je to asi tak nebezpecne, jako kuchynska sul. Mimo mesto to neni nebezpecne vubec nijak, maximalne v okoli trochu lip poroste trava.

            Apropos, vyse pisu, ze snizit CO2 emise se da prostym spalovanim CNG. Na CNG, tady zemnim plynu, ze v domacnostech bezne vari na otevrenem ohni,ni u me doma.

            Ale.budem radsi saskovat s elektrohovadinama…

            1. Jeste k PM, po zavedeni DPF filtru se diesel Euro5 a vyse pozna od benzinu snadno.
              Ma kovove cisty vyfuk, zatimco benzin je cerny od sazi.

              1. CO je vyreseno od dob zavedeni lambda sondy, NOx od dob adblue. Ostatne NOx je zvelicena zalezitost, jedna se defacto o vzdusne hnojivo, ktere se samo odstrani. Je to asi tak nebezpecne, jako kuchynska sul. Mimo mesto to neni nebezpecne vubec nijak, maximalne v okoli trochu lip poroste trava.
                Myslím, že by bylo opravdu lepší se držet oboru, který jste vystudoval.

                1. Heh, taxi o tom zkus neco nacist.

                  Zjistis treba, ze zapalit si doma na vanoce svicku, mas z bytu rovnou plynovou komoru.

                  http://www.ehso.com/candles2.htm

                  A ze EU limit Nox 40ug/m3 na ulici, indoor limity nejdou, protoze bezne dosahuji 150.

                  V techto koncentracich je NOx mirne hnojivo, to je cele.

                  1. Heh, taxi o tom zkus neco nacist.
                    Zjistis treba, ze zapalit si doma na vanoce svicku, mas z bytu rovnou plynovou komoru.
                    http://www.ehso.com/candles2.htm
                    A ze EU limit Nox 40ug/m3 na ulici, indoor limity nejdou, protoze bezne dosahuji 150.
                    V techto koncentracich je NOx mirne hnojivo, to je cele

                    Opravdu byste se měl držet mého doporučení. Pokud si jednou ročně zapálíte svíčku, tak je dost rozdíl než inhalace několik hodin během řízení.

                    1. Ze zvedavosti, jaky je tvuj obor?

                    2. Anebo ma.doma.karmu s vecnym plamenkem, anebo turbokotel s timtez..

                      A v USA maji limit na ulici 100ug/m3.
                      Zrejme amik je odolnejsi nez evropan.

                      Asi takhle, nekdo zere oricialni propagamdu i s navijakem, nekdo si o problemu neco nacte, aby si udelal nazor.

                      Treba si udela nazor na EU princip bezprahovosti skodlivych ucinku.

                      Princip je takovy, pokud me zabije 220 voltu v zasuvce, kdyz na 12 V baterku v aute sahnu 220/12=18 krat, jsem mrtvola.
                      Ja jsem to zkusil.a.prezil.jsem. trosku me.to nahlodalo, to ale rozhodne nebranim nikomu verit blabolum, ze emise z dopravy zabijou v Praze 20000 lidi rocne, vypocteno principem vyse.

                    3. emise z dopravy zabijou v Praze 20000 lidi rocne, vypocteno principem vyse.
                      To je velice reálný odhad. Sám se můžete podívat, kolik lidí zheblo v Londýně a to byla jenom krátká epizoda.

                      https://en.wikipedia.org/wiki/Great_Smog_of_London

                    4. Co k tomu dodat.

                      Snad jen bacha na tu baterku v aute, pocitej, kolikrat jsi na ni sahl

                      Az to bude po osmnnacte, ses tuhej.

                    5. Karma nebo kotel nemaji odvod spalin?

        2. Apropos, soudobost ulicni pojistky – jednotlive domy, je cca 20%.
          To ovsem ani omylem neznamena, ze ony ulicni pojistky jsou kryty ze 100%, tam je zase overbook.

          Zkratka a jednoduse, cela elektromobilita je lautr hovadina, kde je mozno za cenu silenych investicnich nakladu dosahnout nulanula prd.

          Prostym prevedenim spalovaku na CNG se snacne snizi produkce CO2. Mnohem lepsich vysledku setreni CO2 se dosahne snaze a levneji zateplenim budov a v prumyslu. Typicky adept je letecka doprava cinskych suntu z aliexpressu. Nebo kamiony na zeleznici.

          Elektromobily v ceskem energomixu naopak pri stejnem dopravnim vykonu zvysuji produkci CO2. Konktretne tesla, pohanena pouze elektrinou z uhelne elektrarny, jezdi s desivou spotrebou 12 kg uhli na 100km.
          Cela elektrohovadina je postavena na iracionalite, nevedomosti a hlouposti.

          Vzdelamin jsem elektroinzenyr, FEL CVUT

          1. Vzdelamin jsem elektroinzenyr, FEL CVUT
            Ano, proto řešíte CO2 a nikoliv to, co škodí vašemu zdraví.

            1. Ja hlavne mam jeste zbytky racionality.

              Ale treba mi vysvetlis nasledujici.

              V Nmecku prave odstavuji jaderky a uhleky a prekopavaji energetiku na zemni plyn. Vetraky a fotovoltaika delaji cca 20%, zbytek pojede na plyn.
              Zaroven tkaci elektromobily.

              Strasne rad bych videl vysvetleni, proc se ma za sulenych nakladu vyrabet z CNG elektrinu, za silenych ztrat (celkova ucinnost nabiti baterie po vsech transformacich a ztratach pri nabijeni je cca 28%), kdyz v beznem spalovacim CNG mild hybridu se dostanu realne na 35%. To pomijim, se CNG odpadnim teplem auto vytapi.

              Me.to proste hlava nebere, proc investovat desive biliony, abych ziskal vysledek horsi, nez snadno dostupna varianta CNG mild hybrid spalovaku typu Octavia GTEC.

              1. Ja hlavne mam jeste zbytky racionality.

                Ale treba mi vysvetlis nasledujici.

                V Nmecku prave odstavuji jaderky a uhleky a prekopavaji energetiku na zemni plyn. Vetraky a fotovoltaika delaji cca 20%, zbytek pojede na plyn.
                Zaroven tkaci elektromobily.

                To je na velice dlouhý článek, ale nějak ve zkratce Němci už před Fukušimou zvažovali, co dál. Jejich jaderné zdroje se bližíly planované životnosti 30 let a prodloužení jich životnosti vyžadovalo nemalé náklady. Prostě si řekli, že zkusí maximálně využít přírodní zdroje, které mají. Peníze místo prodloužení životnosti jaderných zdrojů poslali do větrníků. Párkát do roka nafouká, tak to potřebujete zálohovat plynem.

                Me.to proste hlava nebere, proc investovat desive biliony, abych ziskal vysledek horsi, nez snadno dostupna varianta CNG mild hybrid spalovaku typu Octavia GTEC.
                Hlava vám to nebere, protože si nepřipouštíte lokální vliv emisí vozidel. Na kolik si ceníte, že nedostanete rakovinu 55, ale až v 75?

                1. Znovu a lepe.
                  Mejme Octavii GTEC, ktera spaluje zni plyn. To je ten plyn, na kterem.si.denne varim parky
                  a volske oka Spalovanim zemniho plynu vznika orakticky pouze CO2 a H2O

                  Tedy NEGENERUJE lokalni emise.

                  Jaka je vyhoda za cenu silenych investic palit CNG v elektrarne, nabijet s tim elektromobily, jejichz lithiove baterie v miste tezby produkuji ekologickou karastrofu, abych ziskal reseni energeticky HORSI, nez je ona Octavia GTEC?

                  1. Mejme Octavii GTEC, ktera spaluje zni plyn. To je ten plyn, na kterem.si.denne varim parky
                    a volske oka Spalovanim zemniho plynu vznika orakticky pouze CO2 a H2O

                    Jste si jistý, že N2 ve spalovací komoře naší hypotetické Octavie GTEC nijak nereaguje s kyslíkem? Pokud odpovíte, že nereaguje, tak doporučuji přejí ulici od vaší alma mater a zapsat se nejlépe na dva semetry chemické rovnováhy…

                  2. Oxidy dusíku vznikají reakcí kyslíku s dusíkem (obojí ze vzduchu) za vysokých teplot a tlaků.

                    1. Coz se ve spalovacich motorech resi zarizenim zvanym „lambda sonda“ a „vaha vzduchu“
                      Princip je takovy, ze kyslik mnohem radeji reaguje exotermicky s uhlikem a vodikem paliva, nez endotermicky s dusikem.
                      Ridici jednotla tedy nastavuje takove spalovaci pomery, aby se vsechen kyslik spalil s C a H a na N zadny nezbyl.

                      U zazehoveho motoru (vcetne CNG) toto neni problem od dob Euro III, diesely s prebytkem kysliku to na stejnou miru uspesnosti vyresily az v ramci Euro6 pomoci dodatecnych zarizeni zvanych EGR ventil a SCR katalyzator s AdBlue

                    2. Jenže to hovoříte o spalování homogenní směsi.
                      Svého času se tu bohužel vytvořil takový nešvar, který se zove přímý vstřik zážehových motorů.
                      Je sice pravda, že v dnešní době již vrstvenné spalování směsi tvoří menšinu režimu většiny normálních výrobců motorů, ale bohužel přímý vstřik principiálně produkuje přebytek kyslíku (jako vznětový motor) a tím pádem produkuje i oxidy dusíku. Nicméně jsou to velmi nízké hodnoty (tedy pokud někdo v honbě za snížení CO2 neobětuje zvýšení hodnot NOx – viz. aféra dieselgate VW).

                      Jinak máte naprostou pravdu, vyrábět z plynu mechanickou práci P1, tu měnit na proud, ten rozvádět, používat k chemické reakci a její zpětnou vazbou převádět zase zpátky na mechanickou práci P2, když tutéž mechanickou práci P1 můžeme ihned použít k pohonu vozidla, je skutečně počínání hodno idiota.
                      Nicméně nejaký důvod to mít musí, když nás k tomu „elity“ tohoto světa násilím nutí…

                    3. Jenže to hovoříte o spalování homogenní směsi.
                      Svého času se tu bohužel vytvořil takový nešvar, který se zove přímý vstřik zážehových motorů.
                      Je sice pravda, že v dnešní době již vrstvenné spalování směsi tvoří menšinu režimu většiny normálních výrobců motorů, ale bohužel přímý vstřik principiálně produkuje přebytek kyslíku (jako vznětový motor) a tím pádem produkuje i oxidy dusíku. Nicméně jsou to velmi nízké hodnoty (tedy pokud někdo v honbě za snížení CO2 neobětuje zvýšení hodnot NOx – viz. aféra dieselgate VW).

                      Dle mého názoru je přimmý vstřik logickým vyústěním vývoje přípravy směsi karburátor->jednobod->vícebod->přímý vstřik. Diesegate byl výsledek blbosti VW a úkazka, že využití nejlevnějších řešení čištění spalin může vyjít násobně draho než využití AdBlue.

                    4. V ideálním případě by tomu tak mohlo být, v reálném světě normy Euro upravují horní limit koncentrace NOx, protože tam nějaký (byť málo) vzniká.

      3. Picovina. Ja muzu nabijet 16A a kdybych to udelal ja a soused pode mnou, tak ten dalsi na lajne si uz nepusti ani cirkuli.

  3. Znovu a lepe.
    Mejme Octavii GTEC, ktera spaluje zni plyn. To je ten plyn, na kterem.si.denne varim parky
    a volske oka Spalovanim zemniho plynu vznika orakticky pouze CO2 a H2O

    Tedy NEGENERUJE lokalni emise.

    Jaka je vyhoda za cenu silenych investic palit CNG v elektrarne, nabijet s tim elektromobily, jejichz lithiove baterie v miste tezby produkuji ekologickou karastrofu, abych ziskal reseni energeticky HORSI, nez je ona Octavia GTEC?

    1. Vyhoda je v tom, ze v tom druhem pripade mozna dostanes nejakou hezkou samolepku s usmivajici se Gretou. A to se vyplati!

        1. Ta je spatna, neni videt jeji blazeny usmev.

        2. Pevně doufám, že se toho někdo chytne a ty samolepky vyrobí, třeba takovej Behemot co pamatuju děláýval do stickers ne? Prosím… chci to na auto a na skůtra :)
          Je fakt, že mám Euro 4, takže kážu víno a piju vodu, ale co nadělam. Veterán je zatím! v nedohlednu…

          1. Nejsem sice úplně tendle typ dizajnéra, na druhé straně MV je nějak dlouhodobě po světě a moc nekomunikuje, snad nezůstal viset v čajně…už mě napadlo že se nějaký motivy zkusím spáchat. Hm, možná si můžu opilecky čmárat teď vo víkendu na horách :D a pak z toho třeba něco přenést do grafiky…

              1. Neříká se tomu krádež? :D

                1. Proc? Vsak to vlastnit nebude, jen to bude nejakej cas uzivat…

                    1. Samozrejme narazka na soucasnej system prodeje produktu, kdy mas napriklad trachtor, kde na jeho firmware mas pouze licenci k uzivani, ale software ti nepatri, takze se v nem nesmis hrabat. Az se tohle aplikuje na vsechno, to bude teprve parada :-(

                    2. Myslíš že furt nějak tím kladivem mlátíš vedle hřebíku. A taky z druhé strany desky. Tam to fakt nezatlučeš :D

          2. Hele pánové, a komu si myslite, že tim prospějete, co?! Takovýma nálepkama.

            Viz Kanada: pomohlo to pouze a jedině greténům, protože opozice měla na výběr 1) neříkat nic a být za „znásilňovače dětí“, 2) veřejně se kát a vyznávat sympatie ke Gretě.

            (Mimo to sexuální násilí jako politický argument je ýhradní doménou Čeky, Gestapa, džihadistů a podobné revolucionářské a totalitní svoloče – fakt není cool.)

            Nikdy mne nepřestane fascinovat, jak se pravice s obrovskou láskou a nadšením střílí do vlastní nohy.

            1. Opozice měla říct, že je to humor. Gréta není žádný dítě, je jí 17 a pravděpodobně už má i nějakej „batika, chlupy, korále“ sex, takže je naprosto legitimní si z toho dělat prdel. Na politickou korektnost seru.

              1. Jedna věc je politická korektnost, a druhá a úplně odlišná věc je buranství nebo veřejně s hrdostí vystavené pubertální výroky typu „já bych ji za to *****“.

                Existuje v politice, kultuře, historii, médiích nebo něčem jiném známá osobnost, které si vážíte? Kdyby někdo z vašich politických oponentů dělal „humor“ třeba na téma jejího homosexuálního znásilnění, bral byste to jako „humor“, nebo jako jako důkaz degenerace, slizkosti, nechutnosti a celkové necivilizovanosti těch oponentů?

                1. Bral bych to jako humor. Miluju černej humor a beru, že si ho někdo dělá z kohokoliv a kdykoliv. Buď je svoboda slova, nebo není.
                  Zrovna vy jste fakt rozumnej člověk, ale tady se neshodneme, tak to nechme.

                  1. Tak katolíci by taky těžce nesli nálepky na téma neposkvrněného početí panny Marie.
                    Tak oni nám berou auta a my místo abychom je defenestrovali, tak je ani nálepkou nepoškádlíme…

                  2. Nemluvím o zákazech. Jedna věc je svoboda slova a druhá a zcela odlišná je to, jak ji kdo využívá.

                    Máme svobodu slova každému na potkání říkat „kreténe vy***ej“ – ale co byste si myslel o člověku, který by takto všechny zdravil?

                    1. Asi že je debil. No a? Tahle samolepka se bude všem, co mají rádi individuální dopravu a nemají rádi Géééétu, bude líbit. A to není zrovna málo lidí. Že se z toho můžou v politicky hyperkorektní Kanadě posrat mě moc nezajímá, v Texasu to může mít klidně na autě každej druhej.

              2. No jako těžká autistka co si žije ve vlastním VIP světě s limuzínou netušim, ale každopádně jaksi fyzicky už dospělá je a právně ve většině zemí světa tak nějak do roka, takže asi tak…

            2. Opozici naprosto chybi dukaz, ze se jedna o konkretni Gretu a nasledne i jeji prohlaseni, ze takto to rada opravdu nema.

              1. +1 není to jediná Gréta že…

    2. vasek: sorry, ale jak můžete napsat „vzniká CO2“ a „nevznikají emise“ v jedné větě? No dobře, ve dvou?

      Výhoda pálení CNG v elektrárně je zajímavá ještě v tom, že to není tak dávno, co soudruzi v Německou svou obrovskou chloubu, ultramoderní plynovku, vypli. Protože se nevyplatila. Hledejte Irsching, je kolem toho pořád co řešit, teď nově to chtějí odstavit úplně a postavit tam…novou plynovku:-)

      Současně pod články z minulého týdne hledejte odkaz od Dachsmeistera na článek o elektromobilitě. Je sice napsaný dost nesmyslně (matematika autorovi moc nešla, logika také ne), ale obsahuje zajímavé informace o tom, kdo je namočený v elektromobilním tunelu a dává tak trochu tušit, o co vlastně jde (nejen na obecné úrovní, to už tady tak nějak tušíme delší dobu).

      1. Mno, paroplynovou plynovkou se dostanes nekde kolem 60% ucinnost vyroby elektriny.

        CNG oktavka mild hybryd nekam k 35-40% vyroby kinetiscke energie na kola. To mame jednu energetickou transformaci tepelna-kineticka.

        V pripade elektarny mame tyto trasfomace: tepelka-VN-VNN-VN-N-wallbox-nabijeni-vybijeni-elekotromotor-kineticka.
        Vsechny tyto indukovane ztraty techto 8 transformaci a vedenim (jenom ucinnost nabijeciho cyklu je cca 85%, proto ma tesla chlazene baterky) se dostaneme na celkovou ucinnost cca 30-35% na kolech tesly
        Tedy horsi, nez prime spalovani CNG v oktavce.

        A to pomijim topeni ve voze v zime.

        1. vasek: samozřejmě, že pálit plyn v elektrárně je hloupost, však to taky není vynález technický, ale politický. Jenže za to nemůže Tesla, za to můžou zmrdi tam nahoře. Protože pro JE to vychází kapku jinak.

          A jak jsem Vám psal už níže, srovnáváte jabka s hruškama. Chcete-li řešit transformace u elektromobilu, měl byste ty ztráty uvažovat i pro jiné způsoby pohonu.

          1. Jaké ztáty má u vazby kapalné plivo > mechanická práce pan fatdwi na mysli?

            1. Integrale: to popsal dnes v 7:44 níže. Nejdřív zkuste pochopit kontext.

              1. V 7:44 níže je hromada slov a vět, ale ztráty u vazby palivo > mechanická práce tam zcela chybí.
                Takže znovu:
                Jaké KONKRÉTNÍ ztáty má u vazby kapalné palivo > mechanická práce pan fatdwi na mysli?

                1. Integrale: klíčové slovo byl „kontext“. Nepochopíte-li jej, budete se dál ptát jako hlupák na věci, o kterých pan fatdwi nemluvi. Nejprve tedy zkuste identifikovat, o čem je vůbec řeč.

                  1. No to se právě již asi rok snažím marně dopátrat. Zatím mám pocit, že řeč je pouze o tom, že pan fatdwi se za každou cenu snaží oponovat vůči čemukoli, aniž by k tomu měl sebemenší předpoklady a znalosti.
                    Prostě bohapustě plácáte nesmysly a nakaždý jeden navršíte další.
                    A neumí odpovědět ani na otáku, o čem to vlastně hodlal psát:
                    Jaké KONKRÉTNÍ ztáty má u vazby kapalné palivo > mechanická práce pan fatdwi na mysli?

  4. Tento mesic mi nastoupil novej programator, v minule firme delal prave programovani nabijecich stojanu, protoze v Evrope jsou fakticky jen dve firmy, ktere vlastni know-how na elektroniku a maji to opentlene patenty. Ty to pak jako OEM dodavaji koncernum. Jeste pred mesicem pro Audi dodelaval firmware pro jejich stojany a ted dela u mne s tim, ze ‚to elektro bude jednou velkej prooser‘. Ja tyhle insidery proste miluju :-)

    1. Shodou okolnosti jsem se ucastnil podobneho projektu, ktery obsahoval fotovoltaiku, co nabijela obri Gildemeister Vanadium-redox akumulacni kontejner, coz nabijelo elektricke multikary. Delal jsem pro to high-level rizeni toku energii.
      Placeno EU dotaci.

      JEDINA motivace implementace tohoto „projektu“ byla exploatace dotace, jinak technicky i ekologicky naprosta katastrofa.
      Tam byly super technicke perlicky, treba ze ten vanadium-redox kontejner ma sice prakticky nulove samovybijeni, ale behem nabijeni/vybijeni je nutno mit spustene cca 0.5kw cerpadlo, ktere promichava elektrolyt kolem nanomembrany. Coz byla cca polovina realne produkovaneho FVE vykonu. Pulka vykonu pri hajzlu pri nabijeni, pulka do hajzlu pri vybijeni, genialni.

      Nadherny samozer, za stovky milionu, vysledek komedie.

      Ekotunely muze obecne zrat jenom hlupak nebo silne neinformovany.

      1. Shodou okolnosti jsem se ucastnil podobneho projektu, ktery obsahoval fotovoltaiku, co nabijela obri Gildemeister Vanadium-redox akumulacni kontejner, coz nabijelo elektricke multikary. Delal jsem pro to high-level rizeni toku energii.
        Placeno EU dotaci.

        Ekotunely muze obecne zrat jenom hlupak nebo silne neinformovany.
        Nelze se tedy nezeptat, proč jste se té exploatace a ekotunelu účastnil, podporoval a pomáhal realizovat…

        1. Za penize, ja se po letech v branzi naucil takovemu cynismu, ze me neprekvapi nic.

          Jenom lidska hloupost me porad udivuje.

          1. Ten, kdo by dokazal konvertovat lidskou blbost na energii, je pravem vynalezcem Perpetua mobile.

          2. vasek: takže by Vás nemělo překvapit, že „za peníze“ (tentokrát i Vaše) zase jiný cynik hrabe na EV.

            1. No to me samozrejme neprekvapuje, to se tu celou dobu snazim sdelit, Mlho.

  5. Jeste pred mesicem pro Audi dodelaval firmware pro jejich stojany a ted dela u mne s tim, ze ‚to elektro bude jednou velkej prooser‘.
    Pro ně jo, protože mají strach, že dopadnou jako Nokia…

  6. No typičo, nabíjení v km/h? No tos mi zkrátil život. A ty údaje o příkonech spotřebičů sou taky vycucaný bůhví odkud :D

  7. Vysev komentarich vidim presvedceni, ze EV je vyhodny, protoze spotrebuje tretinu elektricke energie v porovnani s tepelnou energii ve spalovaku s ucinnosti kolem 30%.

    Trmacka je, ze ona alektrina se musi vyrobit (a to hlavne pallenim fosilniho paliva) a mnohokrat transformovat, nez se dostane do baterie, coz generuje ztraty.

    Tady je analyza:
    http://shrinkthatfootprint.com/electric-car-emissions

    Realita, CO2 indukovane EV je v Evrope v porovnani s beznym spalovakem 150g/km lepsi ve Francii (masivni jaderky) a ve Svedsku (hydroelektrarny)
    Vsude jinde EV situaci emise CO2 zhorsuje, konktertne v Indii, ktera jede na uhli sakumprask generuji EV ctyrnasobek CO2 v porovnani se stavajicim Eu flotilovym limitem 95g/km.

    EU se tvari, ze EV maji nulove emise CO2

    1. vasek: jste se inspiroval u pejska s kočičkou? Nevím, jestli jste reagoval na mě, protože píšu o rozdílu 20 vs. 60 kWh na 100 km, tak jsem se tam poznal, ale už jsem se tam nepoznal s tvrzením, že je kvůli tomu údajně EV výhodný.

      Realita je taková, že na ujetých 100 km spotřebuje elektromobil třetinu energie oproti spalováku. Jestli Vám to přijde „výhodné“ nebo ne není zas tak podstatné.

      Jistě, že výroba energie generuje ztráty, jen nechápu, proč o tom mluvíte u elektřiny jako o nějaké katastrofě. Jasně, jste škodovkář a to má své limity i při studiu na FEL ČVUT (o kvalitě této školy by se dalo taky dobře vtipkovat, když pak nabyté znalosti využijete ke koupi kaďáka, ale nechme toho), ale vážně si myslíte, že ten litr nafty, co nalijete do svého vozu není zatížen žádnou ztrátou? Pod stojanem vyvěrá ze země nafta? Nebo že by to chtělo nemálo energie na těžní zařízení, jeho provoz, převoz ropy, její zpracování a dovoz na tu čerpačku?

      Já se klidně přiznám, že nevím, jaké jsou ztráty při těžbě ropy, od chvíle, kdy někdo začne s geodetickým průzkumem do chvíle, kdy dorazí 1 litr na Shell. Nicméně jsem si jistý, že nejsou nulové.

      Nulové emise CO2 EV skutečně mají, lokální. Zkuste se s tím Vaším kaďákem zavřít v garáži a nastartovat, to stejné zkuste s půjčeným EV. Pokud začnete s kaďákem, EV už nebudete muset půjčovat, ale zase se nikdy nedozvíte, jaký je ten rozdíl.

      A ten závěr – já ho znám a proto vnímám jako tragédii dneška, že směr, kterým jdeme není stavba JE. Vy to máte postavené na hlavu, brojíte proti EV, protože je fuj ji dělat z uhlí. Já bych naopak viděl jako logické ji dělat z jádra. To by skutečně bylo zásadní zlepšení. Doporučuji zajet do Japonska, tam budete zírat, jak čistá dokáže být městská aglomerace velká cca jako střední Čechy s počtem obvyvatel jako 3x celá ČR. A to jen tím, že tam prakticky není žádný dieselový provoz v IAD a MHD (vlaky-metro elektřina, busy sice hybridní, ale dieselové, jediný skutečný dieselový hnus jsou kamiony, ale těch je v centru minimum) a obrovská část IAD je hybridní.

      Z toho taky pochopíte, proč japonské automobilky nejsou zrovna příznivci BEV, protože na rozdíl od vymatlaných EU politiků a zmrdských automobilek (jako ta, které nadšeně sypete prachy) pro ekologii skutečně něco dělají.

      1. Heh, tolik slov a obsah nula.

        Zkus si precist tu analyzu co jsem linkoval a pochopit ji.

        Apropos, doporucuju dusledne oddelovat emise skodlivin a CO2, v obou pripadech se jedna o naprosto odlisny sport.

        Hint, lokalni emise CO2 automobilovym provizem zdravi neskodi a jejich realny dopad je naprosto stejny, jako u vzdalenych emisi EV.

        Ale chapu, kdyz se pochopit nechce, je to horsi, nez kdyz se nemuze.

        Alropos, me je srdecne jedno, jaky pohon ma moje auto. Pokud bude EV ekonomicky i ekologicky vyhodnejsi, nebo aspon srovnatelne, rad si ho poridim.

        Bohuzel, mam problem, ze muj mozek nezere propagandu i s navijakem a pokousi se o kritickou analyzu.

        1. Apropos,momentalne je dieselovy motor nejcistsi varianta spalovaciho motoru.

          Realne popisuju, ze EV je v soucasnem energetickem mixu antiekologicka picovina a jadro je ve fronte nejvetsiho euzla hned za dieselem.

          Vyvody ve stylu, ze kdyby byly v riti ryby, nebylo by rybnika, jsou sice zajimave, lec realita je prosta. JE budou vznika v EU maximalne obrovskemu tlaku navzdory a EV tedy bude konsekventne picovina.

          EP mimojine pred nedavne rozhodl, ze JE neni CO2 positiv reseni.

          https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/europoslanci-podporili-zelenou-dohodu-odmitli-zminit-jadro

          Cituji: Poslanci Evropského parlamentu včera podpořili klimatický plán nové Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Takzvaná Evropská zelená dohoda má za cíl snížit do roku 2030 emise oxidů uhlíku o nejméně 50 procent proti hodnotám z roku 1990. Poslanci vyzvali, aby byl cíl vyšší. Dva pozměňovací návrhy, které uznávaly roli jaderné energetiky při dosažení klimatických cílů, ale europoslanci odmítli.

          1. vasek: jasně, v té garáži se to jasně ukáže.

            Začínám si myslet, že tu tupost nehrajete. JE není píčovina technická, je to jen politika. Pokud to nejste schopen pobrat a melete tady politiku na straně jedné s technikou na straně druhé, budete mimoň už pořád.

            1. Ty by si to tiež mohol prestať hrať. To, že sa v uzavretej garáži pri naštartovanom spaľováku postupne udusí, nie je spôsobené tým, že by to boli ktovieako jedovaté plyny, ale že to žerie viac kyslíka, než ho škárami okolo dverí stíha pritekať…

              1. grg: já nevím, jestli umíte číst, případně dostatečně rozumíte česky. Pomalu speciálně pro Vás: zavřete-li se do garáže s nastartovaným dieselem (nebo i benzínem), to, co ucítíte, není CO2 a to, že Vás to ve finále zabije není zase těmi ostatními škodlivinami. Na faktu, že když v té garáži nastartujete elektromobil a neucítíte nic ani Vám nic nesežere kyslík, aby Vás to zabilo, to jaksi nic nemění.

                Pochopitelně, nemusíte být idiot a tak k tomu, abyste pochopil rozdíl mezi lokálními emisemi spalováku a EV pak nepotřebujete vůbec popsaný experiment provádět.

                1. Heh, situace je este horsi.
                  Pri spalovani nafty vznika mimojine DHMO (dihydrogen monoxid) a to je radne svinstvo.

                  Kdyz onu garaz vyplnis DHMO, ses tuhej na 100%.
                  DHMO je vsude kolem nas, mame tim prosycene telo a bezne to uzivaly spicky treti rise.

                  1. Já jsem proti 100% DHMO ve své garáži. Zastavme DHMO!

                  2. Navíc britští vědci dokázali že 99.289% lidí požilo v den svého úmrtí DHMO

                    1. Jo, prej kdejaka mrtvola je toho svinstva plna. A Greta mlci!

                    2. Cože, Greta mručí?

                    3. V tom bude nejaky DHMO lobby a financni tlaky na Gretu. Cert vi, jestli v tom nejedou i nejaky Andyho firmy, ktery mu vlastne nepatrej. Az to nekdo rozkreje, tak to bude vetsi, nez korona.

                    4. Četl jsem „Greta bručí“ a na chvilku se zaradoval. Ale abych tak parafrázoval lotyšský vtip, nebylo žádné bručení. Jen hlad, zima a halucinace.

                    5. Kdepak, ta si sednout nikdy nepujde. Jeji fanclub bezpochyby premysli, jak ji na hlavu pritlouct svatozar.

                    6. Dlouhým hřebíkem, jak se ostatně již osvědčilo v knize „Záhada čínského hřebíku“ od van Gulika.

                    7. Ja nevim, dneska bejvaj docela silny vetry. Lepsi by byla zavitovka durch hlavu, rekneme M8 a kridlovky z obou stran. Ty by v Pepcu mohli nabizet i s ruznym divcim zdobenim, lidi by jim utrhli ruce, az by se zacalo nosit „na Gretu“.

        2. vasek: vidím, že jste se popsal přesně – když se pochopit nechce, je to horší, než když se nemůže.

          To je bezva, že jste mi doporučil dělat to, co již dělám. Ale to byste nesměl hrát dementa, který nechápe, že to, co mu bude v garáži smrdět u kaďáka není CO2. To je také důvod, proč na ulicích plných aut je prostě smrad v Japonsku výrazně menší. Hlavně, že Vy jste ušetřil.

          Spíš máte problém, že jste stejný jako ti, kteří Vám vadí, jen si to (pochopitelně) nechcete připustit. Ačkoliv to tady výslovně píšete o pár příspěvků výše.

          1. Heh, nahore pisu, ze nez EV smecko preferuju reseni typu Octavia GTEC mild hybrid.
            Tedy to same, co preferujj v Japonsku.
            Slovo benzin jsem se pouzit neodvazil, abych nespustil shitstorm, ostatne ani moderni diesel neni pozadu, je naopak momentalne nejcistsi.

            Zajimavy myslenkovy postoj.
            Muj nazor je spatny, protoze je stejny jako Japonsky, ktery je dobry.

            Co dodat, asi nic.

            1. vasek: jestli je benzínový a plynový hybrid „to samé“, tak to pro FEL fakt není dobrá vizitka. Rozumím, že ten diplom jste tam dostal za něco jiného, ale zase by jeden čekal, že jste k tomu potřeboval mozek.

              Současně je určitě diesel nejčistší. Poznáte se to například z toho, že limity NOx má v rámci EURO6 o pouhých 33% vyšší než benzín. Svatá prostoto. Co dodat.

              1. Svata prostoto, momentalne nejcistsi spalovak co prolezl WLTP testem je 2.0TDI EVO s dual SCR katalyzou v Audi A4.
                Jinak Euro6 NOX limit je 0.08 pro diesel a 0.06 pro benzin, od doby Euro3 0.5 pro diesel pokles o rad, nyni prakticky to same.

              2. Jo, a benzinovy a plynovy hybrid se lisi pouzitym palivem, konkretne 1.4CNG je prosta uprava 1,4TSI, hybridni ustroji je mimo motor.

                1. vasek: tak vidíte, že jste na přišel. Není to to stejné.

                  Svatá prostoto, doufám, že Váš bývalý profesor z matematiky ještě žije, jinak se chudák motá v rakvi jak vrtulník.

                  „Poznáte se to například z toho, že limity NOx má v rámci EURO6 o pouhých 33% vyšší než benzín.“
                  „Jinak Euro6 NOX limit je 0.08 pro diesel a 0.06 pro benzin“

                  Na to by měla stačit základka, 0.08/0.06 = 1.33. Taky se to dá interpretovat jako „o 33% vyšší“. Na FEL taková složitá matematika vůbec nebyla?

                  1. Gratuluju k zvladnuti procentualniho poctu.

                    A ted jeste nasadime absolutni cisla, provedu to zpusobem, kterym obdobne problemy vysvetluju svemu sestiletemu synovi.
                    Pokud jako spojar mam v batohu na Snezku vytahnout euro 3 benzinovou 1.5 kg vysilacku, nebo dieselovou 5 kg, je to kurva rozdil.
                    Pokud tam mam vytahnout euro 6 benzinovou vysilacku 0.6 kg, nebo naftovou 0.8 kg, je mi to pomerne jedno.
                    Navic kdyz toto jsou pouze zakonne limity a momentalne je ze vsech nejlehci diselova vysilacka 2.0TDI EVO 2stage SCR Audi A4

  8. Klasický lithiový akumulátor je na hovno. Potřebujeme zdroj elektrické energie, který je možno „dotankovat“ ekvivalentně benzínu/naftě, za pár minut a levně. Momentálně z takových zdrojů známe jen několik modifikací palivových článků, ale třeba do toho někdo naleje víc prachů a vymyslí palivový článek, do kterého prostě nalejete jedním hrdlem etanol, druhým třeba tekutý kyslík a bude. Odpadem z palivových článků je obvykle vodní pára, nebo směs s CO2, takže i tady by to bylo v pořádku.
    Proudově jsou na tom palivové články už dnes poměrně dobře a nač by nestačily /krytí nárazových proudů/, tak na to stačí už nějakou dobu piplané superkondíky. Jde jen o to, vymyslet palivový článek, co pojede na rozumně dostupná a levná média, pracovně bezpečný, s levnou katalyzací a údržbou. Takové už existují dávno /v kosmických programech/, ale ještě nejsou levné.
    My nepotřebujeme sekundární zdroj-úložiště v podobě akumulátoru s omezenou životností a účinností. My potřebujeme primární elektrochemický zdroj, který lze „dotankovat“, dobře udržovat 200.000km a v provozu řiditelný a spolehlivý, s dobrou účinností přeměny chemické energie na elektrickou-přímo.
    U palivových článků je momentální drobný problém v tom, že už jsou schopny fungovat na relativně levná a dostupná média, s rozumnými materiály elektrod i katalyzátory, ale je drobný problém v řízení jejich výkonu. Jakmile se katalytická reakce v článku spustí, musíte el. energii z elektrod odebrat, jinak článek „přetopíte“ se všemi následky. To už budou muset řešit inženýři a myslím, že u některých druhů etanol-kyslíkových článků je katalyzátor řízený servopohonem z ECU článku, takže článek dává jen tolik energie, kolik je okamžitě spotřebovatelné a bez přebytků do oteplení. To teplo, vyvíjené palivovým článkem v „odpadním režimu“ by ostatně ve voze šlo využít velmi účelně, že.
    Já vím, že mnohým to zní, jako scifi-zkuste se o obor palivových článků zajímat víc a zjistíte to, co já. Třeba časem i dojdete k tomu, že si doma vyrobíte model asi 100W palivového článku pro etanol a plynný kyslík ze švajcaparátu.
    Dalo se to takto ostatně vyrobit už za socialismu a z poměrně dostupných materiálů – najděte si socialistický sborník „Udělej-Urob si sám“ z let 1976-1979. Byl tam podrobný stavební návod na kyslíkovodíkovou svářečku, jejímž základem je palivový článek kyslík-vodík z tlakových lahví. S výstupním napětím a proudy, akorát tak vhodnými ke stejnosměrnému obloukovému svařování.
    Kutilové to dokázali bezpečně postavit i provozovat doma. Jediný problém tam je materiál katalyzátoru, kterým musí být uhlík ve své nejčistší formě, dnes bychom asi řekli „reaktorový grafit“, každá nečistota článek a jeho výkon ovlivňuje.
    Ale i ten se tenkrát dal sehnat, resp. přizpůsobit z něčeho jiného. Já ten krám v provozu viděl, v té podobě, jak to vyšlo v časopise. Viděl jsem ho jen proto, že jsem původně celý článek považoval za šprým redakce – první díl totiž vyšel v dubnu.

    1. „Jde jen o to, vymyslet palivový článek, co pojede na rozumně dostupná a levná média, pracovně bezpečný, s levnou katalyzací a údržbou. Takové už existují dávno /v kosmických programech/, ale ještě nejsou levné.“
      Ne, ani to není pravda, funguje to ve specifických případech a prostředích, nic univerzálně použitelného stále neexistuje. A fakt to není na to, abyste to zkoušeli doma. Výbuch tlakového vodíku je docela sranda. Na „kutilové dokázali“ fakt rovnou zapomeňte. ;-)

      1. A pritom by stacilo proste napnout usili smerem, kde to nejaky smysl dava.

        Na auta se vysrat, tam se za rozumnych nakladu niceho nedosahne.
        Palivo letadel radne zdanit, at se v tech suntech z aliexpresu ukazou externality.
        Naklad pokud mozno prestehovat na elektrifikovanou zeleznici.
        Zateplit domy, momentalne dela ve mestech 60% produkce CO2 vytapeni.
        Pro denni commuting preferovat elektrifikovanou zeleznici, soucasny stav kolem Prahy je vysmech, PR prakticky neexistuje, nebo nekde v nepouzitelne prdeli typu Bechovice.
        Ozelenovat krajinu vysadbou a zadrzovat v ni vodu, aby zelen rostla za CO2 pozirala.

        To jsem ted mehem minuty vysmahl z hlavy hromadu cilu, ktere vedou realne a dosazitelne k cili.
        Ale ne, budem radsi celoevropsky resit picoviny a o fyikalnich zakonech budem hlasovat v parlamentu…

        1. vasek: a co teprve ta lodní doprava s kontejnery… Viděl jsem na to nehezká procenta. Něco ve smyslu: jedna cesta největší kontejnerové lodě vydá na „zlé a zubaté“ CO2 víc, než roční součet automobilové dopravy v Evropě. Nemám v hlavě přesná čísla. Kolikrát přejede taková loď planetu každý rok? Já bych se soutředil na velké činitele, když už řešíme globál.

          „o fyzikalnich zakonech budem hlasovat v parlamentu…“ – to se mi líbí. Začnu používat.

          1. To je kec, s tema lodema. Nejde o CO2, ale oxidy síry, ktery ale automobily prakticky neproduji. To je jako tvrdit, ze jeden kun vyprodukuje vic metanu nez vsechny auta světa.

            1. tuhle v diskusi na ekolistu jsme udělali nějaký kolektivní jednoduchý výpočet, který prokázal, že cesta sypkého nákladu bulkerem na opačný konec planety (20 000 km) má na kilogram nákladu stejnou spotřebu paliva (a tak samozřejmě stejnou produkci CO2) jako doprava na vozíku za běžným naftovým kombíkem na vzdálenost 50 km. takže lodní doprava je z hlediska energie (a CO2) neobyčejně efektivní, a first+last mile sežere/vyprodukuje na kilogram podstatně více než celá cesta lodí.

              samozřejmě problémem je, že onen mnohalitrový mnohaválec dvoutaktní diesel žere kdeco a s čištěním zplodin se moc netrápí.

    2. Servisdok: Kutilové dokázali vyrobit i automobil, který přidechoval vodík a snížili tím spotřebu benzínu až o 1.0 L/100 km. Problém byl v tom, že vodík získávali elektrolýzou vody na sedadle spolujezdce, zdrojem byla nějaká slabá svářečka, připojená přes konvertor do autozapalovače.

      Já jsem se tak nasmál, když jsem to viděl ve zprávách…..

      Každopádně, palivový článek by byl super, taky bych si ho přál. Viděl bych raději investici do něj, než do elektromobilů s lithiovým akumulátorem.

      1. MrSato:
        „… přidechoval vodík a snížili tím spotřebu benzínu až o 1.0 L/100 km…“
        – – –
        Naopak – zvýšil spotřebu o několik desetin litru, protože tou nesmyslnou elektrolýzou zatěžoval alternátor.
        A prodává to naivním hlupákům pod označením H2i jistý moravský podvodník…

        1. Já vím, to byl ten reklamní kec v televizi, ale nechtěl jsem to hned prozradit. XD A proto se říká: „za blbost se platí“

          1. MrSato:
            Aha, Zdeněk Vranka z jihu Čech, bambula se žlutou čepicí v TV Nova. Malej podvodníček, nic na tom netrhnul.
            Ale ten moravskej podvodník Bužek to nacpal dokonce do akce S Tatrou kolem světa:
            https://h2i.cz/?currency=CZK

            1. Heheh, zahřeje na srdci, že na tom Zdeněk nic netrhnul.
              Na té Tatře bo mělo takový pouťový efekt, ne? To nemohlo nic přidat ani ubrat… Pravděpodobně to zařízení servisovali častěji, než tu Tatru =)

              1. MrSato:
                Teprv se ukáže, protože vyjeli asi před dvěma týdny.
                A ten bublátor spotřebu jen zvýší, i když málo.
                Škoda, že jeden z osádky je ing. a dokonce snad technickýho směru. Nechat se takhle nabulíkovat….

                1. Corona: Možná za to něco dostal, něco jako „držhubné“

                  1. MrSato:
                    Sice nevím, ale vyloučit nelze.
                    Ten podvoďouk se s tím dost chlubí:
                    https://www.linkedin.com/in/martin-bu%C5%BEek-94594890/detail/recent-activity/shares/

      2. Prodavači hrnců to pro blbečky furt vyrábí a prodávají jako neorigo zástavbu. Jako takhle, u starejch motorů jako diesely z devadesátek, kde to spalování bylo daleko od ideálního, to může mít význam, spalování celkově zlepšit a spotřebu v souhrnu i snížit. Ale totéž udělá i vyladění map, že :D

        1. Behemot: já bych si dovolil odhadnout, že se to do pozitivní práce nikdy nedostane. Možná-snad, kdyby se k elektrolýze používala energie z brzdění. Ovšem stejný efekt by mohlo mít vyhodit rezervu a zadní sedačky. A ti, kteří nemají svůj motor rádi, mohou použít oblíbený trik vstřikování obohaceného vodíku (tzn. vody) do válců.

          1. Vono nejde vo tu energii kterou získáš spálením toho vodíku, samozřejmě, ta nebude větší, ale jelikož je spalování ve válci docela složitej proces, údajně to je schopný za určitejch okolností spalovat líp, tzn. nevyhazovat nevyužitý palivo do vejfuku (jako třeba nezoxidovaný saze). Prodávám jak sem nakoupil, taky mám za to, že se to podaří málokdy.

            Zajímavější možná je, že to může snížit emise svinstva, nehledě na účinnost, ale toho se furt dá dosáhnout mapama :o)

  9. Tak se mi pomalu blizi prvni servis s mym elektrobenzinem.

    Nejprve jsem zavolal do Regenu, servis Mitsu. Typek mi vysvetlil, ze auto tam musi byt do druheho dne a mam prijet s vybitou baterkou, bo mimo jine budou delat pres noc kapacitni a zatezovy test baterie. Dostanu mezitim auto k jezdeni a cena 340 ojro vcetne dph.

    Rikam si – co bych se kodrcal do Regenu, mam znackovej Mitsu servis kousek od baraku v Cesku. Kupodivu, o zde zadnem testu baterie vubec nehovorili, pry to sfouknou cele za nejake 4 hodiny a cena 7000 korunek bez DPH.

    Tak si rikam… kdepak je chyba?

    1. Jestli je to první servis od koupě, tak kašlou na test baterie, která by měla být ještě velmi OK. Auto co nezavazí v dílně je plus. Za den stihneš ty kontroly dvě… Vlastně normální byznys s uživateli kočárů.

      1. Inu, to chapu, jen nechapu, proc v Nemecku zaplatim mene a Nemci ten test udelaji, kdezto Cesi se na nej vyserou. Zrejme Cesi pocitaji prirazku za to, ze to neudelaji.

        Btw, po koupi ta baterie hlasila dojezd 57 km, ted hlasi 43 km. Bud je to tim, ze ten prepocet na kilometry obsahuje nejakou bulharskou konstantu, jejiz vyse se odviji od predpokladaneho zpusobu jizdy, nebo na to ma vliv teplota, protoze v rijnu bylo venku 20 a ted je tam nula. Nicmene trasu jezdim porad stejnou a zpusob jizdy je take stale stejny, dokonce spise uspornejsi (45 l benzinu mi v rijnu stacilo na 550 km, ted ujedu o sto az dve sta vic bez problemu).

        No, jsem zvedaf…

        1. Já bych všechna vaše „nebo“ změnil na „a“. Protože akumulátory mají i nevýhody, např. ty, co jste popsal.

        2. na tom hlášeném dojezdu nevidím nic divného. nový spalovací motor má prvních pár nádrží trochu větší spotřebu, než si všechno od motoru přes převodovku sedne. pak spotřeba postupně klesne o řádově 20%, a dojezd se tedy přiměřeně zvýší. účinnost spalovacího motoru je plusmínus stejná v zimě v létě, a jestli je to od října na furt těch samých zimních pneumatikách a jezdí se plusmínus stejně stejnou trasou, tak jsou všechny ostatní vstupy k výpočtu konstantní (tedy pokud se neprohrabáváte dvaceti centimetry čerstvého prašanu, což tuhle zimu mockrát asi nebylo).

          na baterii teplota samozřejmě vliv má, a to dost dramatický.

          1. Vypada to, ze teplotu hlida hlavne nabijeci elektronika. Vsechny nabijecky mi laduji na max 80 %, s vyjimkou nabijeni vlastnim generatorem behem jizdy, ten to naladuje az po koule, tedy i v mrazu.

            1. Nemá to jako ty nejvíc hypersuper poslední doby ai předehřev akumulátorů, aby vůbec daly nějakej výkon? Energie k zahřívání se nebere ze vzduchu, že :D

              Stejně nevim že ses na tu píčovinu nevysral.

              1. Za ty prachy…? Stoji mne to dve stovky mesicne, nic vic. Kdyz jsem jezdil ve svym, tak jen nafta mne stala dvakrat tolik. A az se toto auto vysere, dostanu jiny. Kdybych si ze svyho financoval lizu nejakyho odpovidajiciho auta, tak mne jen ta liza vyjde tak na sest stovek a budu platit furt plus veskerej servis, vypalny a kdeco.

                Takhle mam auto a pridany jsem dostal stejne. Ze je to poloelektrika, beru jako nutny zlo. Vyhoda je, ze u prace mam aspon vlastni parkplac u Ladesäule. Zbytek lidi, vyjma generala a majitelu kdyz prijede o hodinu pozdeji, uz jim tam nekdo stoji.

                Jediny, co zatim nechapu je, ze kdyz jedu do kopce, tak pak to auto zvenci smrdi, jako kdyz se pali guma. A to tak smrdi uz sedmej mesic, takze asi nikde nic neubejva. Je to jen pri jizde do strmyho kopce, bez zastaveni. Nechapu.

                1. Troufnu si tvrdit, že časem se ukáže, co to tam smrdělo. ;-)

                  1. Vo tom vubec nedejcham. Predpokladam, ze smrdi nejakej dotacni tunel, ci tak neco :-)

                    Dneska se zacalo srat nektere z tech zkurvenych tlakovych cidel v kolech. Dofunel jsem vsechny 4 gumy na predpisovej tlak a presto mi to nadava. Kurva ja toho curaka, co tohle EU-Befehlem naridil, dostat do ruky, tak mu urvu koule a narvu do chrtanu. Ted budu dva tejdny poslouchat bimbani palubky, nez se to dostane do servisu, at si tam tu ventilkovou rosadu nekdo uzije. Urcite budou radi za zarucni opravu.

                    Jeste, ze jsem ty srace z manzelcinyho Jeepa vypreparoval. Klasickej ventilek – no problem.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017