Jak funguje EET: Kolik máte hotovosti, kolik na účtě, co jste koupili, to vše 24/7.
Kolik má živnostník hotovosti v pokladně, kolik vydal za den účtenek, zda se mu tržba zvyšuje, kolik peněz má na svém účtu, zda si za své peníze koupil auto nebo něco jiného, a dokonce co živnostník dělal poslední dvě hodiny, to všechno a ještě více podle slov ministra financí Chorvatska Borise Lalovace vidí chorvatský stát u každého podnikatele 24 hodin denně sedm dní v týdnu. Stát proto může podnikatele řídit, uvedl. Lalovac to předvedl na konferenci k elektronické evidenci tržeb pořádanou ministerstvem financí.
No co, proste novej level znarodneni. Postaru to delali jen blbi komanci, kdezto dnesni fasouni na to jdou chytre.
peetrich
Odkaz jsem prostudoval. Jestli soudruh Babiš očekává výtěžnost EET podle prezentace chorvatského ministra, zažije podobné zklamání, jako žena v domácnosti, které předvedli, jak si obchodováním na trhu s deriváty snadno vydělá 7 tisíc eur týdně. Ty příklady musí být vycucané z prstu, tak idiotsky se nemůže žádný subjekt, který ví, že je pod dohledem chovat. Ani Pepka Vyskoč by snad nenapadlo takto zkrátit tržby, peníze vkládat na svůj účet a pak platit kartou. A to nevím, zda je v Chorvatsku zavedena evidence všech účtů, což hrozí nám.
rovik
Možná nejsou, nepodceňoval bych lidskou blbost, někteří lidé jsou schopni neskutečných hovadin. Ale je možné, že ty příklady jsou kompletní výčet a víc podobných už není.
Zkoušel už nekdo podat tyhle blbosti ústně do protokolu?
Dle mého výkladu zakona lze všechno podat ústně, nejenom potvrzení toho, že jsem něco podal, ale i to co mam podat. Co přijít na FU se stohem papirů a začít diktovat?! Myslim, že zahlcení by bylo naprosto dokonalý.
Dee
To je skvělá možnost. Podat to jako PDF a ústně do protokolu potvrdit pravost. A si představte, že by ty úředníci museli všecko ručně přepisovat do těch jejich formulářů…
To pravděpodobně skončí na jejich prováděcích předpisech, kdy máte „použít EPO a nic jiného než EPO“, nicméně za pokus to stojí.
JJ
Větší těch povinností podávat to elektronicky jakož i konkrétních detailů je bohužel podložena přímo zákonem – např. to elektronické podání je v §101d ZoDPH, další detaily upravuje Daňový řád, což je taky zákon. I ty věci, upravené vyhláškami a dalšími podzákonnými normami, bývají v zákonech zakotvené.
U správy daní je v tom prostě o něco menší bordel než například u fízlů, kteří mají zákony těžce na háku a spoustu věcí řeší metodickými pokyny, nařízeními policejního prasedenta apod.
Sysop
Problem je trosku v tom, ze pokud ourada rozhodne, ze ten a ten doklad proste odmitne, tak ho proste odmitne. Rekne, ze je v tom chyba a poser se. Nez se vykousete ze vsech soudnich tahanic, tak vas mezitim flastry sezerou zaziva. Ono s FU to neni tak jednoduche, protoze je to jedna ze zakladnich struktur statu.
Za chvili byste jim to mohl dodavat treba ve Venture z konce 80. let a nahrane na 5.25″ diskete. Pokud si s tim ourada nebude vedet rady, nebo to bude smrdet praci, tak to smete ze stolu a prohlasi, ze jste to proste nedodal. Pravdu ma on a kdyz ne, tak ji ma on.
Druha vec je, komu tim vlastne ublizite vic? Ten ourada, pokud to neni ultrapicus, tak povetsinou za bombosku a kafe dohlizi na to, abyste tam sam nenasekal picoviny a pripadne zavola,at to date dokupy. To je podle mne mnohem lepsi spoluprace, nez valcit s nekym, kdo ten system nevymyslel a koho to sere asi tak stejne, jako vas.
Kdyby bylo mozne ten kram rozlozit zevnitr nejakymi daty, ktere ho zhrouti, tak nereknu nic. Ale takhle se to preposle na ouradu, ktery vas ma na starosti a zrovna jeho srat je uplne zbytecne, protoze naopak to muze byt dobry spojenec.
Ja osobne mam s beznymi pracovniky FU dobre zkusenosti. Vetsinou starsi zenske, na ktere jsem zahral smutny voci a poradily, jak co nejrychleji pripadny problem vyresit. Sere pes na to, kdo ma pravdu. Podstatne je se toho zbavit a resit dulezite veci. Tohle mne nezivi.
JJ
Moje zkušenosti s FÚ jsou velmi podobné – jakkoli samozřejmě nelze zcela odhlédnout od faktu, že ony dámy na úřadě jsou nezbytnými kolečky v tom monstrosním soukolí státu, tak v reálu je to o dost složitější. Na Babiše nadávají snad ještě víc než já a občasným přimhouřením oka či dobrou radou už nám ušetřily nemalé peníze.
Sysop
Tak. Valka se neda vyhrat pouze bojem s pesaky.
SkReT
Dneska jedno malé vítězství, ke kterému jsem také trošičku přispěl:
Vitásková rozpustila tým expertů, který připravoval změny tarifů
JJ
No jakkoli se nechci zastávat toho konkrétního návrhu, tak platit distribuci od kapacity a potažmo nákladů na udržování infrastruktury je logičtější, než platit za kWh. Byla tu na to téma diskuse před pár týdny.
JVP
Nemohu s Tebou souhlasit. Platím za to, co odebírám. Buď si dodavatel rozpustí cenu za distribuci do jednotkové ceny produktu, nebo, vymyká-li se místo dodávky běžnému prostoru (samota u lesa, hrůza daleko od nejbližší trafostanice), nechť se mnou dodavatel sepíše individuální smlouvu na dodávku do konkrétního místa. Ostatní běžné lokality mohou být (opět na základě dohody) nějakým způsobem koeficientovány dle obtížnosti a tím víše ceny za distribuci. Vždy by ale mělo platit, že většinu ceny tvoří cena za dodávaný produkt. Ostatně nevím, kolik v ceně rohlíku dělá cena dopravy, ale dovoluji si myslet, že to je zanedbatelné procento.
Lojza
Pokud ti ten rohlik nekdo kazdy den doveze az domu, troufnu si tvrdit, ze ta cena za tu dopravu bude vyrazne prevysovat cenu rohliku.
Kdyby sis chodil s osatkou sam kazdy den do elektrarny pro 5 kilo elektriky, tak bys jiste nemusel resit cenu dopravy te same elektriky k tobe domu nejakym tretim subjektem :-)
JVP
Když budu bydlet na samotě a budou mi každý den vozit pět rohlíků a deset deka salámu, pak ano. Když budu bydlet v ulici, kde bydlí mimo mě ještě dalších 2000 lidí, kteří si všichni budou takový nákup objednávat denně, tak to bude zase úplně jinde. To jsou ty koeficienty a případné indivindy smlouvy u těch samot.
JJ
Nejde o koeficienty, jde primárně o povahu těch nákladů na výstavbu a údržbu sítě. A ty jsou z větší části fixní a v rámci maximální kapacity nezávislé na tom, kolik energie jimi proteče. Stejně jako níže uvedený veľký erén bude na 10 km stát stejně, ať jím povezeš kilo nebo metrák.
Sysop
Na naklady spojene s pripojkou jsem prispel nemalou castkou pri zrizovani pripojky.
Je to podbny model jako tvrdit, ze doprava v Praze musi byt pro obcana levnejsi, protoze naklady na jeji provoz jsou nizsi, nez v horni dolni. Samozrejme, ze jsou. Ale od toho je hen ten stat, aby tyto veci aspon trochu prizpusoboval. Jinak stat k nicemu nepotrebuju.
Porizeni generatoru mne vyjde na tri roky cenoveho rozdilu tarifu na chate. To uz at si pak rovnou CEZ strci tu pripojku do prdele. A to se mu vyplati, kdyz mu nekde zustane vedeni, na kterem mu ubydou treba tri ctvriny uzivatelu? Nebo to pak tem, co zustali, jeste vice zdrazi? To ten posledni aby si hodil masli, ne?
Nepamatuju se na to. Každopádně se pak ale dostáváme zpátky do 19. století, to měl taky každej větší barák svůj parní stroj. Opravdu tam chceme?
Sysop
Takovej spalovaci stabilak mam ve stodole, honil mlaticku a nebo cirkuli. A pak tu mam jeste stabilni 7 kW elektromotor, ten pouzival minulej majitel pozdeji.
Ja jsem cirkularku (4 kW) na generatoru (6,5 kW) provozoval bez problemu. To spis co byl problem, byl kupodivu obycejnej koncovej 2 kW RMS zesak. Pravidelne odchazely trandaky. Kupodivu mu nevadilo nestabilni napeti, ale nestabilni frekvence. Proc, to jsem neresil. Po stabilizovani frekvence problem zmizel. Byl to zesak v D-cku, nozna z toho to prameni, nevim.
Goro
Provozovatel sítě používá agregaci. Nikdy nevybuduje větev podle nasmlouvaného teoretického odběru domácností. Pokud by všechny domácnosti přešly v rámci možností na nižší tarif, tak se špičkový odběr v dané větvi zase tak moc nesníží, bude to maximálně 10%. Navíc by si dodavatel vůbec nepomohl – z nižších tarifů by bylo méně peněz ale náklady se nezměnily. Takže by výsledkem bylo další zdražení tarifů. Odpojovali by se lidé, zbývajícím by se znova zdražilo. Má to logiku?
Jde o to, že rostoucí cena energie začala nutit lidi trochu šetřit a tímpádem nerostly zisky tak, jak si provozovatelé představují. Spotřeba se mohla snížit (nebo zpomalila růst), tak se hledal další způsob jak vydojit z lidí prachy. A tohle je geniální myšlenka – zlevníme jim odebranou elektřinu a zdražíme přípojku. Lidi nebudou nucení do šetření (moc se jim to nevyplatí), my budeme dál vydělávat a až je rozmlsáme, zdražíme i odebranou elektřinu. Vždyť stejná myšlenka stála za zprůměrování odebraného tepla u panelákových bytů díky limitům. Nebo to je taky správné a logické?
Sysop
Ale no samozrejme, ze presne o toto jde. Ono ve sve podstate kdyz mate monopol, tak uz je jedno, jak svoje pohnutky nazvete.
Kdyz jakykoli investor chysta nejake cachry na trhu, necha si vypracovat solidni marketingovy pruzkum. Jsem presvedceny, ze puvodne se sazelo na tri veci:
1) projde to potichu
2) fura lidi se vysere na to, aby si snizovala jistic
3) ti, co se na to nevyserou, budou minoritni.
Tohle uz tady bylo s dalkovym teplem, vodou,… tak proc neprijit s necim dalsim?
JJ
Souhlasím s tím, že by to celé mělo být záležitostí smlouvy mezi dodavatelem a odběratelem. A v té smlouvě nechť si všechny ceny odvozují třeba od velikosti bot či světové strany, ze které přichází k baráku kabel. Současný systém je ovšem od tohoto stavu velmi vzdálen.
Předně: dodavatelem energie je někdo jiný, než provozovatel rozvodné a distribuční soustavy. Není to tedy analogie Tvého případu s rohlíky, ale spíš nákupu v obchodě, kam si poté pošleš vlastního špeditéra. Špeditér Ti pak naúčtuje cenu podle ujetých kilometrů pro dané auto. Když si pro dopravu malého bubínku nasmlouváš erenu bude mu to úplně jedno a za jeho dovezení zaplatíš podstatně víc, než když si pošleš kurýra ve Fabii. (Vím, že se variabilní náklady plně nevykrátí, ale princip je snad jasný.)
Proč by většinu ceny měla tvořit cena za dodávaný produkt? Kdo to rozhodl? V okamžiku, kdy si budeš chtít nechat poslat součástku za pět dolarů z Číny tak, aby tu zítra byla, taky zaplatíš za dopravu podstatně víc. Pokud ji fakt potřebuješ, pořád se to může vyplácet a pořád to může být dobrý kšeft. Pokud si přijedeš k nám do Sudet pro jeden bochník našeho chleba, taky Tě mazlavé svinstvo do auta vyjde podstatně dráž.
Jak jsem tu už psal před těmi pár týdny: rozvodná a distribuční soustava má velké investiční náklady, závislé samozřejmě na jejím dimensování. Životnost bude daná materiálově a míra vytížení ji bude ovlivňovat minimálně (pokud ty dráty nebudou svítit). Variabilní náklady na přenos 1 kWh jsou pak tedy v porovnání s těmi investičními mizivé. V takovém kontextu mi dává daleko větší smysl platit distribuční firmě podle tloušťky drátu a jeho životnosti, než podle přenesené energie. IMHO se to ani nevylučuje s tím overbookingem apod. o kterém jsme tu také diskutovali. Pokud si 10 lidí pořídí jistič 3 x 25 A, nebude distributor samozřejmě dimensovat na 3 x 250 A, nicméně bude ho muset dimensovat na větší zatížení, než když si těch 10 lidí pořídí 3 x16 A.
Jiná věc je samozřejmě ten konkrétní návrh, ze kterého čumí snaha vymlátit z lidí co nejvíc peněz pro různé solární a větrné šmejdy.
mhi
Potiz je, ze cokoliv okolo energ. zakona je paskvil (pravni i ekonomicky). To same pak realizace minimalne v podani CEZu. Dle meho nazoru nejrozumnejsi reseni by bylo to vice nechat na volnem trhu, aby treba EnergZ stanovoval nejaky strop (musite pripojit noveho zakaznika za poplatek MAXIMALNE 500 za A rez. prikonu, no klidne at‘ je ta castka vyssi nez petikilo). Vedlo by to k tomu, ze se prestanou delat nesmyslne projekty (kdy na tom vyznamne vydelava spotrebitel, ktery pripojuje tezko pripojitelny pozemek), nebo naopak CEZ zcela neefektivne rozsiruje sit (muj aktualni pripad, platim par tisicovek za jednu fazi a CEZ se rozhodl polozit nekolik km novych kabelu, par kabelovych skrini, zjevne tam ma slusne rezervy i kdyz v oblasti je stavebni uzavera a nove pripojky nevznikaji …).
Myslim, ze volny trh by mohl docela slusne fungovat. Sit‘ by nerozsiroval nutne vzdy gigant typu CEZ Distribuce (ktery to fyzicky nedela, ale plati si na to subdodavatele), ale mensi subjekty, ktere by dany usek vlastnily a potom uctovaly jednak za zrizeni pripojky (zastropovane) i a za udrzbu/modernizaci.
Lojza
Mimochodem, k tomu „musite pripojit“
Byl jsem nedavno jednat v jedne mensi spolecnosti, fungujici jakozto distributor elektriny.
Oni ze zakona MUSI pripojit kazdeho, kdo je o to posada. Respektive je zada prodejce elektriny a oni mu musi vyhovet, a to I kdyz vedi, ze ten konecny odberatel nezaplati ani korunu, nebot je to napriklad notoricky dluznik, neplatic, podvodnik a podobne.
Takze situace v tomhle oboru je uplne padla na hlavu. Ono by to bylo potreba prekopat uplne cele.
Připojit musí nový odběrný místo, za předpokladu splnění ale i dalších věcí ze strany odběratele. Mj. platí 500 za každou A jističe. A to je navíc omezeno jinstejma podmínkama, nad který si to platí zákazník sám, takže takový to že distributor chudák „musí“ tahat kamsi do prdele pro dvě chaty je taky sprostá lež, protože to přesně nemusí a kvůli nákladům spousta takovejch chat ještě třeba elektriku nemá.
Znovupřipojení odběrnýho místa odpojenýho proto, že to majitel neplatil, samozřejmě těžko udělaj minimálně na toho samýho majitele, když je u něj vedená pohledávka, tomu taky nevěřím ani omylem.
A konkrétně třeba „chudáci“ z PRE jsou obecně široko daleko odbornou veřejností bráni jako stát ve státě, co ti si vymejšlej a dovolují.
mhi
Resil jsem take podobnou situaci, kdy jsem pripojoval odb. misto po neplatici a neni v tom nejmensi problem … staci to pripojit na jine jmeno klidne i u stejneho obchodnika, neni-li propadla rezervace prikonu, je to „zadarmo“.
Jsou snad nejake vyjimky, ze distributorovi je nutne uhradit jeho prime naklady (odpojeni elmeru), zustava-li stejna protistrana. Predpokladam, ze tedy neplatic zaplati nejakou tisicovku distributorovi, najde si jineho obchodnika a dluh u toho puvodniho se vymaha civilni cestou. Elektro ale ma.
Vezmu-li to opacne, neni to standardni obchodni situace?
A pokud to řeší u jiného obchodníka, tak to distributorovi může být šumák. Distributorovi za jeho dodávku platí obchodník. Čili obchodník je ten, kterej bude trpět a platit distributora ze svýho. Distributor nemusí brečet. A když je obchodník blbej a distributora se nezeptá, jestli to náhodou není neplatič…tak ho to bolet bude.
mhi
ad „Čili obchodník je ten, kterej bude trpět a platit distributora ze svýho“: no ale to je bezny zavazkovy vztah, stejne jako kdyz nam nejaky zakaznik nezaplati, tak ja nemuzu jit za nasim dodavatelem a rict mu: sorry … nedostali jsme, nedostanes ani Ty.
Jediny rozdil je v tom, ze „dalsi“ obchodnik bez dluhu MUSI pripojit (a distributor MUSI pripojit myslim po uhrade za ten elmer, ale rekneme si na rovinu, ze tisicovku nebo kolik chteji to sundani elmeru predpokladam realne nestoji – montaznici maji ukony rozpocitane snad na minuty a minimalni volnost).
JJ
Souhlas, že by to bylo vhodné nechat na trhu. Například u telekomunikací to funguje dobře – prostě se nasmlouvá nějaká konektivita na konkrétním místě a zda si to dál potáhnu vlastním drátem, drátem pronajatým od někoho jiného, bez drátů jako Marconi, nebo tam bude pendlovat posel s flashkami, je už můj boj.
Mimochodem, teď jsem se zase nas.al na zasedání zastupitelstva – město blbne na kvardrát s přípravou parcel pro novou výstavbu (protože prý vyšší výnosy z přerozdělování daní a tak). No a součástí toho je, že VaK tam milostivě postaví vodovod, ale jen pokud mu na něj město půjčí a svěří mu ho do správy na x let. Pak bude z výnosů splácet (pokud výnosy budou, pokud ne, má město smůlu). To je krásný kšeft. Když jsem navrhl, že to je snad věc majitelů těch nemovitostí, jak si zařídí vodu* bylo mi řečeno, že nezasíťovaný pozemek by nikdo nechtěl.
____
* Je to asi 10 parcel v místech, kde je spodní voda dost vysoko, takže vlastní vrt a malá vodárnička by nejspíš vyšly i finančně dost rozumně.
JVP
Ale určitě. To se tu snažím naznačovat, že by do toho stát zu moc rejpat neměl, krom stanovení obecných pravidel.
Nejsem odborník – někde jsem tuhle slyšel, že zbudovat legálně studnu je dnes velký papírový oser, který nemusí vždy vyjít – být věrchuškou povolen. To je možná důvod, proč lidé koupí raději pozemek, kde je tento oser již vyřešen. Ale to nemění nic na tom, že by kupec měl mít na výběr.
LWG
To je blbost. Na studně jede řada lidí i dobrovolně. V jedné nejmenované vesnici, kde onehdá proběhlo sympozium na téma „proč je tu proboha tenhle kábl a támhle zase není“, byl dokonce návrh na zavedení vodovodu do vesnice místními odmítnut jako zbyčnost. A i ve vesnicích, kde vodovod je, ho spousta lidí nevyužívá.
JJ
A jsou to studně nové, nebo starší? U starších se to moc neřeší*, ale vybudovat novou studnu opravdu je velký opruz. Je to vodní dílo, takže musíš mít papíry od úřadu vodoprávního a stavebního, zhotovitel navíc ještě hafo bumážek od úřadu báňského. Samozřejmě i geologická dokumentace je potřeba.
Povolení jsou nenároková a když si úředník dupne, máš v praxi smůlu (nebo to spácháš ilegálně).
____
* Znám ale i případ, kdy člověk koupil v Sudetech starý dům se studnou a úředník požadoval důkaz toho, že studna existovala před rokem 1955, což je jakýsi limit v některém zákoně. Fakticky pocházela dle historiků z 18. až 19. století, ale to ouřadovi nestačilo. On chtěl bumážku – kterou při stavbě studny samozřejmě nikdo neřešil.
LWG
Většina studní je starších, nevylučuji, že při nějakém tom sčítání studní před lety byly nové studně za staré prohlášeny.
U mě chtěli jen nějaký papír od obce, že můžou vrtat, teď se něco bude dořešovat na životním prostředí, nevím co, mám na to člověka. U ohlášení se tím nikdo dvakrát nezabýval. Navíc třeba do 30 metrů to tuším báňský úřad neřeší. To jednak většinou stačí a jednak hloubka studně je nějaký údaj na faktuře, takže v případě nouze je to asi řešitelné.
——–
Kupodivu u nás se, pokud vím, věk studně určoval prohlášením.
SkReT
dělal jsem vrt,
souhlas vlastníka pozemku,
prohlášení že budete využívat vrt jen k soukromým účelům (spotřeba domácnosti, zalévání zahrady)
vyjádření stavebního úřadu že není v zablokovaném území (asanace stavební uzávěra)
projekt zpracovaný hydrogeologem s příslušným oprávněním.
vyjádření příslušného vodohospodářského správce v daném území. (povodí, lesy čr)
vyjádření životního prostředí
vyjádření báňského úřadu pokud je vrt hlubší jak 30m.
_________________________________
s tím vším na speciální stavební úřad na odbor životního prostředí obce s rozšířenou působností
a pak už jen vrtat a modlit se a věřit proutkařovi.
slyšel jsem že jsou i úřady kde chtějí neskonale víc papírů a dokladů, na to je takovej ojeb, ale ten semka nenapíšu bo by se toho mohl někdo chytit.
Sysop
Rozumna vrtaci firma si papiry vyridi sama. Ja jsem ukazal prstem na pozemek, pribehl proutnik, zarazil kolik (samozrejme jsem si vyslechl nezbytnou omacku o tom, jak jen on je ten nejlepsi), pak prijela vrtacka, v okruhu 30 metru vsechno bily, pak prisel typek s kyblem a stopkama, zmeril vydatnost, za hodinu mi prinesl sanon s papirama a tim to zvadlo. Platil jsem tusim 60t za 45metru 20cm vcetne pazeni a sterku, nekdy pred 6 lety.
cwds
Věřit proutkařovi?
Co rovnou povolat kartářku a astrologa? Je to stejnej bullshit, jen rekvizity maj trochu jiný…
ygorek
Proutkaři nevěřit není důvod.
Měli jsme v podniku člověka nadaného touto schopností.
Jednu z vytýčených studní jsem i osobně kopal a v těch sedmi metrech byl pramen, ne bullshit.
Kartářka či astrolog bývají dotazováni při jiných příležitostech, tam zkušenosti nemám, nemohu srovnávat.
Sysop
Re: ygorek
1.3.2016 v 22:48
No tak to ja zase s kartarkou zkusenost mam. Bylo to v roce ’91,moje mati vyrazila za kartarkou a pry at jdu taky.To rekla mne,totalne technicky zalozenemu cloveku.No,v kine bylo hovno,tak proc se nepobavit?Sel jsem tam s tim,ze babe nereknu lautr nic,ani jmeno.At se snazi.Tehdy baba psala obcas do novin,predpovedela tehdy Bolkovi,ze prijde o zenu i syna, ze jednou prochlasta velkej majetek – no desny zvasty v roce ’93, kdyz Bolek mel akorat do prdele diru a se Santal mu to klapalo.Pak taky predpovedela,ze ten barak naproti hlavnimu nadrazi v Brne vyhori,za coz ji tehdejsi majitel dokonce zaloval.Barak vyhorel, nekdy snad o pet let pozdeji,uz si to nepamatuju.
No,qeci.Baba mi rekla celkem deset veci, ktere mne v zivote potkaji, vzala to z gruntu na dvacet let dopredu.Bral jsem to jako jednu picovinu vetsi,nez druhou.Treba mi rekla,ze budu jezdit ve velkym bilym aute.Tesne vedle,tou dobou jsem jezdil ve Skode BlackLine.Takze mi bylo jasny,ze jsem mel jit spis do toho kina.Nakonec jsem se zeptal jen pro prdel na jednu svoji tehdejsi platonickou lasku.Baba mi rekla, ze to mam marny,ze ta kocena zblbne do jednoho cloveka (dost presne ho popsala),i mi rekla,co se bude dit dal.No, tak jsem nelenil,napsal to do dopisu a dal brachovi te holky s tim,ze at to otevre az za deset let.Bracha byl fajn kluk a slovo dodrzel.Nicmene,ja jsem ten vyvoj sledoval a baba se nesekla.Te holce jsem to tehda samozrejme nerekl,takze veci si sly svoji lajnou.
Me se z tech deseti veci doposud splnilo devet.A byly to veci,ktere jsem opravdu volivnit nemohl.Mimochodem – to auto.Mileho cerneho Formana mi do pul roku nekdo pred barakem ukradl.Tak jsem volal kamaradovi,at mi na aukci v Kansas City koupi nejakou ameriku,ze jsem to vzdycky chtel zkusit.Neco do $15k a at to jede.Jine zadani jsem mu nedal,on vic nevedel.Pak mi jen zavolal,ze at se necham prekvapit a sjedu si pro to do Antverp.Ja tam prijel a slozili mi z lodi bileho Firebirda GTO.Samozrejme jsem si hned vzpomnel na tu babu…
Devata vestba se splnila pred ctyrmi a pul lety. Jeste jedna chybi, ale to uz se asi nesplni.
Podotykam,ze podle mne jsou vestci a kartari podvodnici a sejdiri.Ale poznal jsem jednu vyjimku.
Baba nechtela prachy. Rekla mi, ze az se mi neco splni, at ji prinesu kytku. Babu uz jsem pak ale nenasel. Bylo to tehdy na Udolni v Brne v jednom byte, ale cert vi, kde je ji konec.
Sysop
Re: cwds
1.3.2016 v 20:54
Tenhle bull-shit-guy si vzal tri stovky, prosel pozemek s virguli, ukazal misto, zatloukl kolik a rekl: voda bude v sedmi metrech, skalu mate ve dvou metrech. Vody bude davat tolik a tolik. Sedl do auta a odjel do prdele.
Zacalo se vrtat, skala byla ve dvou a pul metrech, voda v sedmi. Vydatnost vrtu dle odhadu bull-shit-guye nasledne potvrdilo mereni, dedek se sekl asi o 10 % do minusu. Mam to jeste nekde v papirech. Ale na to mi vrtari rekli, ze kdyz se ten vrt bude cerpat, tak bude davat vic. To se do roka potvrdilo.
Dal to neresim.
cwds
Sysop:
Škoda, že se nepřihlásil k výzvě Jamese Randho; moh si svejma nadpřirozenejma schopnostma vydělat pěknej balík.
…a protože není důvod neveřit něčemu, co se ještě nikomu na světě nepodařilo obstojně prokázat, příště se podíváme na odhalování agentů KGB a GRU za prostřednictvím siderického kyvadla.
cwds
(sorry za překlepy, to je tak, když po sobě něco 3x přepisuju…)
Sysop
Re: cwds
1.3.2016 v 22:56
Rika vam neco jmeno Bretislav Kafka? Moje babicka ho znala osobne, bydlel par kilaku od ni.Stalo se v nasi rodine,ze pribuzna prisla o nohu.Byla ji amputovana v nemocnici, v padesatych letech. Po amputaci si stale stezovala, ze ji v te noze picha. Doktori nevedeli, co s tim. Tak babicka i s ni zajela za Kafkou. Ten rekl, ze se musi najit ta noha. Tak se exhumovalo, moha byla spolu s jinymi organy jinych pacientu v drevene truhle a jak truhlu sbijeli,tak tam do te nohy vrazili hrebik.
Kafka to vysvetloval po svem, ze pry v te noze zustala cast duse a nejak to hypnozou resil.
Jak si to vysvetlit nevim, ale pak uz mela pribuzna pokoj. Muzete to klidne vysvetlit nejak po svem, je mi to jedno. Podstatne je, ze to Kafka vyresil. Byl to silne verici clovek, coz jde zcela mimo mne. Nechci premyslet nad tim, jak je to mozne.
cwds
Sysop
Super, už tu chyběj jen duchové a a zlé energie.
ProŽeny.cz hadr…
(Ne že by jev fantomovejch končetin byl něco neobvyklýho, má to myslím většina lidí po amputaci…)
Sysop
Re: cwds
1.3.2016 v 23:28
Je mi celkem jedno, cim kdo trpi. Podstatne je, ze doktori neumeli vyresit, Kafka vyresil. Jak na to sel, je mi jedno. Opet – zajima mne vysledek. Skoda, ze jste tou dobou nebyl na svete, urcite byste to vyresil take.
ygorek
Vrt se dělá na povolení průzkumných prací.
Studna se dělá na základě stavebního a vodoprávního povolení.
Ačkoli vrt i studna vypadají skoro stejně, z vrtu se smí odebírat voda při čerpací zkoušce, zatímco ze studny trvale.
Ano, věk se potvrzoval prohlášením, vodoprávní povolení k odběru podzemních vod se ale muselo obstarat.
Absolvoval jsem to při „legalizaci“ své studny a potom si to opakoval pro sousedy – když už jsem to „měl v počítači“.
SkReT
Borci, mám z Vás dost. To jste malé děti ve školce nebo co? To vážně nic nevíte o gravitaci? O horninách, o průlinovém a puklinovém pohybu podzemích vod? Fakt jste nikdy neslyšeli o veluí? O hydrogeologických mapách?
Fakt nevíte o čem mluvím?
Tak tady laskavě nikoho nezesměšujte, protože o tom slušně řečeno víte hovno.
Až si to nastudujete a zjístite že proutkařit může každej člověk a jak to celé funguje, tak pochopíte celej princip a pak už nikdy takovou kravinu o nadpřirozenu z huby ani klávesnice nevypustíte.
cwds
SkReT
Nastudoval sem si.
A je dost těžký najít studii, ve který by proutkaření vyšlo líp, než kolik odpovídá náhodě.
Sysop
Re: SkReT
1.3.2016 v 23:18
Ale kdo pise o nadprirozenu? Ja ne. Ja pisu, jakou sluzbu dedek za tri stovky udelal. Jak to udelal, je mi fakt prdel.Pro mne za mne at si cetl po vecerech mapy, ale asi je mel hodne presny, protoze soused si ho vzal taky, ukazal mu, kde ma pramen a soused mu rekl, ze tam to nejde, bo tam bude bazen. Deda mu na to rekl, ze ale jinde na te jeho pidiparcele vodu tak melko nenajde. Soused nebyl zadnej blbec a tak se podival, kde mam vrt ja (cca 8 metru od kraje pozemku) a nechal udelat vrt hned za hranici. Mel jsem obavu,aby mi nesebral vodu.
Nesebral.Vyvrtali 40 metru a vodu nasli az dole. Vrt mu dava malo, kdyz ho dva dny necha,tak mu hladina taky vystoupa tam, kde ji mam ja. Ale jak to vycerpa, tak ceka dva dny.Ja temto vecem nerozumim a nevim, jak je mozne, ze nejakych ani ne deset metru od toho meho je vsechno jinak, ale jak se zda, tak asi na tech podrobnych mapach to vsechno je.Ja je ale neznam.
cwds
Sysop:
Až se budete chtít nechat za tři stovky ojebat příště, cikánskej prostitut zastane lepší službu ;)
Sysop
Re: cwds
1.3.2016 v 23:30
On mi najde bezchybne vodu? Vrtari se totiz kroutili a rekli, ze mi vodu hledat nebudou. Tak jsem si vzal proutnika,ktery to zvladl. Pokud myslite, ze stejnou sluzbu zvladne cikansky prostitut,pak, pokud bude bydlet blize a udela to za mene,proc ne. Pro mne je dulezity vysledek, ne cesta k nemu. Ta mne nezajima.
cwds
Sysop
Pokud byste to po něm chtěl, najde ji se zhruba stejnou pravděpodobností, jako dědek s proutkem.
Teda samozřejmě za předpokladu, že dědek „nepodváděl“ a nedělal si svoji vlastní due dilligence nad mapou. Pak by ovšem byla šaškárna s proutkem jen divadlo pro obveselení zákazníka :)
Sysop
Re: cwds
1.3.2016 v 23:45
No ja s cikanskym prostitutem osobni zkusenost nemam, proto mozna na rozdil od vas se na nej divam trosku skepticky.
Pro mne za mne at tam dedek treba twerkuje a pusti si k tomu dechovku. Je mi to uplne u prdele. Tady mas tri kila a chci vedet, kde bude voda, jak hluboko a kolik a to na prvni pokus, nebudu platit vrtani zbytecne. Bohuzel na tak banalni zadani jsem mel problem najit dodavatele.
To je cely.
cwds
Sysop
Já zas třeba rád vím, jak věci fungujou a tak.
Kdyby mě zajímal jen výsledek, budu na přesuny z A do B používat nějaký obyčejný auto, šukat budu nějakou obyčejnou holku a když se mi něco rozbije, budu volat tech support. To má asi každej jinak, no.
Sysop
Re: cwds
1.3.2016 v 23:57
No,… vy asi budete do 30 let, tipuju, ze?
Ja jsem totiz takto uvazoval presne tak do tohoto veku. Pak jsem pochopil, ze proste nemuzu rozumet vsemu a pokud se o to budu snazit, tak bud stihnu tretinu veci, nebo se z toho poseru. Takze se radeji venuju tomu, cemu rozumim a na zbytek veci si zaplatim ty, co tomu rozumeji a mam u prdele, jak si to oni zaridi. Stihnu vice veci a nedevastuju si svuj cas.
Nemam obycejna auta a moje zena (vcetne tech jinych, ktere jsem sukal pred ni) neni zrovna tuctovka. Kdo ji zna, vi. Vubec ale nepotrebuju vedet, jak jeji organismus funguje a co presne je to ta hypoglykemie. Pro mne je dulezite, ze ma 92/61/95 pri 174/53-6 jak to mam rad a pri jejim veku se ctyrmi krizky na krku vim, ze to radikalne horsi nebude. Nepotrebuju vedet, jak to funguje, staci, ze to sukam :-)
cwds
Víc přes třicet, než by mi bylo milý :(
Taky nemůžu rozumět všemu, ale vědět od všeho něco se mi zatím vyplatilo.
Vlastně bych řek, že i vlivem různejch léčitelů a proutkařů a klerikálů má pak „obyčejný člověk, co se nezajímá“ přehled o světě asi takovej, jako Táňa Fischerová o ekonomii. A takovejm se pak i vysoušeč zdiva na vesmírnou energii jeví jako funkční věc. Jako zákazník takovejhle shitů dopadnout nechci :)
Sysop
Re: cwds
2.3.2016 v 0:06
Podivejte se na to jinak: mate mokrou zed. Provedete sanaci, provedete hluboke odvodneni, podrezete,… a je to vlhky furt. Uz jste nastranej a prijde typek, co rekne, ze ma vysousec na vesmirnou energii a ze to vysusi. Vy mu reknete, ze at to teda vysusi a ze az to bude suchy tejden, tak mu teprve zaplatite. On souhlasi.
Tak co, pujdete do toho? Nebo nejprve rozeberete ten vysousec a pokud to bude vypadat jen jako pixla od okurek, tak ho poslete do prdele?
Ja ne. Ja ho to necham vysusit a pokud to ten tejden bude suchy, tak mu zaplatim. Postavil jsem ctyri baraky z toho dva rukama, neco o tom vim a presto – mam u prdele jak vesmirna energie vysis moji zed, ale ja ji mam suchou. Dal to neresim. Proste to nepotrebuju pochopit. Potrebuju to jen pouzit.
cwds
Sysop:
Nepůjdu.
Pokud mi zeď vysuší nefunkční vysoušeč, vyschla by za tu dobu i bez něj.
To ty peníze rovnou můžu nacpat do záchodu.
cwds
(Teď sem si všim…vy máte vysoušeč na vesmírnou energii, nebo se mi to jen zdá? Netnul sem do živýho, že ne…? )
Sysop
Re: cwds
2.3.2016 v 0:19
Takova hovadina existuje??
Sysop
Re: cwds
2.3.2016 v 0:19
Je to samozrejme vase volba. Jestli je to funkcni nebo ne, nerozhoduje to, jestli vy chapete jak to funguje, alebrz to, jestli je prokazatelne, ze to dela to, co se o tom tvrdi.
Takze pokud je porad nachcana, ale po pouziti vesmirneho turbosusice je sucha, tak pro mne je to vysledek. Tvdit, ze by to mozna diky nejake nahode treba vyschlo taky, mi nepomuze, protoze ja nepotrebuju nahodu, ja potrebuju jistotu. A teprve za jistotu zaplatim, ne dopredu. Jistota se dostavi, chechtaky jdou majiteli vesmirneho vytvoru. Jistota se nedostavi, sarlatan je nakopan do riti.
cwds
Asi sem z jiný planety a výrazy jako „prokazatelné“ a „jistota“ chápu naprosto jinak.
Ne, když dám vysoušeč vedle zdi a zeď vyschne, není prokazatelný, že vysoušeč funguje.
Ne, dokud zeď nevyschne, nemám jistotu, že vyschne.
A i když vyschne, nemáte jistotu, že tak zůstane.
Vámi navržená dohoda má vlastně tři výstupy:
1) Vysoušeč z klubka drátů, trubky a kondomu funguje, zeď vysuší, výrobce dostane zasloužený prachy.
2) Vysoušeč nefunguje, zeď vyschne náhodou, výrobce dostane prachy. Vpodstatě mu udělám takovej soukromej wellfare, i když by měl radši umřít hlady; na tohle asi nemám to správný sociální cítění. Přijdu o peníze.
3) Vysoušeč nefunguje, zeď nevyschne, prodejce utře. Přijdu o 0 Kč, budu si připadat jako vůl.
…první možnost má pravděpodobnost ve znamým vesmíru prakticky nulovou, druhá a třetí sou 50:50. Pořád bych do toho nešel, přinejlepším tím získám kulový.
cwds
(Prodejce vysoušeče by do toho zase jistě šel, ten v tomhle modelu nemá co ztratit. Přinejhorším nevydělá. Je to hra na nakloněným hřišti.)
…a pokud máte zájem, mohu zprostředkovat též prodej hradu Karlštejn.
Sysop
Re: cwds
2.3.2016 v 0:38
1) Jestlize zed byla dlouho mokra a nekdo k ni prilozil neco, co prohlasil za vysousec a zed najednou vyschla, tak pro mne je to vysousec. Jestli prilozeni klubka dratu s kondomem treba zpusobilo to, ze ze druhe strany zdi prisel soused s jinym vysousecem a ten zed vysusil, je mi jedno. Ja mam zed suchou a pokud priste opet je mozne klubkem dratu a kondomem dostahnout stejneho vysledku, pak to opet aplikuji.
2) Neprijdu o penize,protoze zed doposud nevyschla ani nahodou a tudiz na nahodu cekat, ani spolehat nelze. Vysousec funguje. Jak, to nevim a vedet to nepotrebuju. Ze zed vyschla nahodou, je spekulace, kterou samozrejme muzete dokazat velmi jednoduse. Sednete si k te zdi, ja ni namocim a vy mne zavilate, az znovu nahodou vyschne. Pokud to nastane, dostanete prachy. Good deal, am I right?
3) Takto byste si musel pripadat jako vul nekolikrat denne. Ted mi treba Mall poslal mail, ze zbozi, ktere jsem objednal s dodanim na zitra, proste nestihli odeslat. Mallnefunguje, prachy nedostal, jak to tam funguje nevim,… jsem vul? Kupuji od nich bezne a toto se nestava. Ale stavaji se podobne veci vsude okolo. Mel jsem jet do Mall a nejprve se presvedcit, jak u nich funguje logistika, posoudit, zda-li to opravdu fungovat muze a pak teprve objednat? No, kdybych to udelal a nastal presne tento fail, tak to bych bych teprve byl za vola, ne?
Sysop
Drobnost: Ze zed zustane sucha i nadale, je zcela jiny proces. Kdyz natiram dvere, take necekam, ze budou natrene forever. Osetreni zdi, aby znovu nezvlhla je uplne jiny problem. Ten neresim. Resim, ze mi nevyschla. Ani sama, ani nahodou, ani po sanaci.
Mimochodem – zrovna tuto situaci jsem resil na chalupe. Kokot zednik mi vylil cca kubik vody na kamennou zed. Byla mokra skoro rok. Proc? Proste na dlouhe povidani, ale hlavni roli sehral rosny bod vzduchu v novostavbe, kde ackoli nebyla okna, tak bylo nedostatecne vetrani. I tak divne veci se stavaji.
cwds
Mám z vaší logiky zhruba ten samej pocit, co má slepej, když meje struhadlo :-/
Pro mě je automobil vzducholoď; měl sem v dětství plakát WRCčka vyfocenýho v letu.
Sysop
Re: cwds
2.3.2016 v 1:12
Pokud je mozne s WRC letet treba z Prahy do Berlina a je to stroj lehci vzduchu, pak nevidim problem ho prohlasit za vzducholod.
Ale podle vasi logiky, pokud je o WRC znamo, ze je to auto, takje to proste auto, i kdyby z toho nekdo odmontoval motor i vsechna kola. Proste vy vite, ze je to auto a to staci.
Mame holt kazdy uplne jiny pristup :-)
h72
Tak jsme se dozvěděli nacionálie vaší ženy … chce se někdo přidat s intimnostmi? Já ne … Nezdá se mi, že vyjádření, že někdo není tuctovka, znamená, že ten člověk není tuctovka. Takové vyjádření nemá žádný smysl, neboť jste to sám takto nastínil – nepotřebuji vědět, jak funguje (tedy nevím, jak funguje). Z toho plyne, že nemůžete vůbec posoudit, zda to tuctovka jest či není. Protože se o to, dle vlastního vyjádření, vůbec nezajímáte. Vaše vyjádření jest obrazem vaší projekce do ní.
cwds
h72
Věděj to ostatní, co ji znaj.
Řekli mu to.
Sysop
Re: cwds
2.3.2016 v 1:42
Tak tak.
Nekteri byvali partneri moji zeny jsou mi dobri pratele a dle jejich vyjadreni skutecne tuctovka neni. Takze nejakou referenci bych mel, abych nebyl subjektivne neobjektivni.
Sysop
Re: h72
2.3.2016 v 1:26
cwds se bavil o sukani. Co mne se tyce, tak pri sukani mne moc nebere titul zeny, pripadne jeji schopnost v kuchyni. Ale chapu, ze jineho chlapa muze tankovat neco jineho.
Ostatni vlastnosti moji zeny nebyly predmetem diskuse.
Sysop
Re: h72
2.3.2016 v 1:26
Pokud je (a byla) rec o sukani, tak kdo podle vas jiny, nez sexualni partner, muze posoudit, zda dotycna je „tuctovka“ ci neni? Nejaka komise? Vy? cwds? Nejak mi unika smysl vaseho textu. Nebo vy snad behem sukani sledujete, jak zenska funguje a na jakem principu?? Mne zajima vysledek – fajny sex. Dobry pocit po nem pro oba. Nezajima mne, jestli jsem stimuloval tu ci onu mozkovou zonu, jestli orgasmus zeny byl vyvolan nervovym uzlem nekde v Xtem obratli a dalsi veci. Hodnotim to, co lze u takto primitvni veci jako je sex, hodnotit.
Znam jeden par, kde jde vsechno pres Boha. Patnact let spolu ochodili, ona porad panna az do svatby, velci krestane, velmi spokojeni a stastni lide. Ano, na nich bylo a je videt, ze nejsou „tuctovi“ co se sexu tyce. Mozna sla vase uvaha timto smerem, kde je mozne netuctovost posoudit, anizby clovek mel sexualni zkusenost s dotycnou. Ale nevim, jestli je vystizne to nazyvat „netuctove“. Podle mne je to spise velka vzacnost, ne-li extrem.
Nemyslim si, ze takto to cwds myslel.
ygorek
Tak například o hydrogeologických mapách jsem slyšel *).
Také jsem slyšel, že studny se kopaly i před vydáním těchto map a dokonce prý i před začátkem práce na těchto.
_________________
*) Označení rajonu se prý píše do žádosti o povolení k nakládání s podzemními vodami.
Sysop
Re: ygorek
2.3.2016 v 6:16
Proutkareni je imho jako hra na housle. Nekdo na to nema, nekdo se nejak smidlat nauci a nekdo ma nadani byt mistr. Proste jsou lide, co jsou citlivejsi na zmeny, ktere v pude jsou – zlomy, voda,… a dokazi je nejakym zpusobem podvedomne vnimat a projevit. Proc ne. To, ze nejde neco zmerit v ramci fyzikalnich tabulek, certifikovat a delat jako skoleni, neznamena, ze to neexistuje.
Ze si z toho fura podvodniku dela dobre placeny cirkus, o tom zadna. Ale porad lze drive odhalit neschopneho proutkare, nez vysvetlit svickovym babam, ze proste carodejnice neexistuji.
Ja jsem sluzby proutkaru vyuzil dvakrat v zivote, vzdy k plne spokojenosti a troufam si spekulovat, ze kdyby to byli odbornici pres nejake geo a hydro mapy, tak to nedelaji za par stovek, ale pekne za par tisic a nebo mi reknou, ze je to stejne bez zaruky.
Kamarad si delal tepelne cerpadlo voda-voda. Mel na to dotaci, takze vsechno muselo mit papir i na papir. Mel tam projekt zpracovany odbornikem pres mapy, ze se musi vrtat tam a tam. Vrty hluboke jako krava, snad 100 metru, nebo kolik. Vyvrtali jich pet a vsechny suche. Dost jsem se divil, protoze jsem si az do toho okamziku myslel, ze v teto hloubce je voda vsude. No, holt neni.
Pak si vzal toho proutkare (co mi ho mimochodem predtim on sam sehnal), ten oznacil uplne jine misto (bohuzel ale ve stavebne dost nevhodnem miste, co naplat) a vrtalo se znovu. Projektant papiry upravil a bylo. Chapu, ze treba to byla vyjimka, protoze kdyby ten ctec map se sekal casto, tak nema na chleba, ale proste to tak bylo.
pz100000
Myslim, ze tady jste to roztal. Aplikace hydrogeologickych map na erotogenni zony bude jiste inovativni i u pane sysopovic pani.
Prece jenom ma ta Redakcni Smrt jiste kouslo.
Sysop
Re: pz100000
2.3.2016 v 10:09
No ja nevim, abych misto obohaceni erotickych zazitku spise nenasel zene vodu v koleni a kameny v ledvinach.
pz100000
@Sysop
Post samozrejme byl ygorkovi, lec nez jsem odeslal, uz jste se tam vlip. To je prave zase to kouslo.
Sysop
Re: pz100000
2.3.2016 v 10:35
Jojo, to jsem ‚potopil‘ :-)
SkReT
co to je tady za sračky? Hulíte nebo šňupete teda solidní materiály.
Sysop
Re: SkReT
2.3.2016 v 10:52
Nezavid ;-)
Sysop
V te sumavske prdeli, kde ted zrovna jsem (vcera to bylo na seceni travy a dneska je venku 15 cm bilejch sracek) je to tak, ze strediskova obec udelala na kopci pet vrtu a rozvedla vodu po vsi (nekdy tusim v 80. letech). Ja mam svoji studnu, ale mam i pripojku. Kdyz platim za vodu (28 Kc/m3), tak mam to privilegium, ze muzu sracky ze zumpy odvezt do cisticky ve strediskove obci (4 km) a zadara je tam vyklopit. Samozrejme, ze to tak nedelam. Nicmene, je to servis v ramci dodavek vody. Obec to ma tak nejak sul nul, protoze co od lidi dostane, to narve do udrzby + novych vrtu (sem-tam se neco zavali,nebo prestane davat). Funguje to bez problemu.
Moje studna je cca 200 let stara a je na ni videt, ze od doby, kdy ji udelali, klesla hladina spodnich vod o cca 6 metru. Cili kopat dneska studnu muze byt dost sazka do loterie. A vrtana studna (mam na baraku 200 mm/45 m) nemusi mit dostatecnou vydatnost, pokud si treba v parnem lete zalejete travnicek.
Pripojka je vzdy vyhoda. Otazka je cena. V baraku platime 160 Kc/m3 (100 Kc stocne, 60 Kc vodne). Uz davno jsem rikal, ze si venku udelam vlastni cisticku a mam to za tri roky doma. Neproslo to, misto toho je v tom miste megabazen…
SkReT
vzhledem k tomu že jsem z oboru pánové, tak Vás musím zarazit, protože tady mluvíte sice hezky ale jen z patra o tom jak si myslíte jak to ve skutečnosti funguje, ale ono je to úplně jinak.
V ceně elektřiny JE poplatek za distribuci elektrické energie. Tečka. Je tam, můžeme se bavit o jeho výši, ale je tam. Já jako koncový zákazník když řeknu že chci 3x25A, tak tam provozovatel distribuční soustavy postaví co bude chtít a já to neovlivním. Už jen poplatek 500Kč za 1A u 25A jisitče je 12500,-Kč což je zhruba tak 10% skutečně vynaložených nákladů na výstavbu přípojky. Vedení se buduje na 50let a během této doby na sebe ta přípojka vydělá 2x, pokud bude na konci obyčejný dům ve kterém budou lidé bydlet. Oprava nebo rekonstrukce té přípojky za 50 let už je levnější, protože už neprojednáváte znovu pozemky.
Dále na výstavbu a provoz sítě dává stát 160 miliard ročně. Ty peníze mají pokrýt veškeré rekonstrukce a udržování sítě. Promiňte, ale zhotovitelé jsou věčně přetížení, projektanti chrlí jeden projekt za druhým a jestli si vzpomenu na jeden dva projekty za deset let, které se dělali zbytečně někam na samotu tak toje moc.
Další věc… o tloušťce a dimenzování sítě má hlavní slovo technik sítě. Ten když řekne bude tam tlustej kabel protože proto tak tam bude a já ani jako poslušná kurvička a ani jako zákazník na tom nic nezměním.
Navíc z ceny těch všech sraček okolo je cena kabelu to nejsměšnější, a snaha ušetřit na kabelu se kurevsky nevyplatí. Proč? Protože průtokem proudu se kabel ohřívá, tak jak se ohřívá topná spirála. Vzniká ztrátové teplo a pro příklad ve městě, když budu mít kabelový úsek cca 100m a použiju kabel 4×150 namísto kabelu 4×240 tak ano elektrárny zdánlivě ušetří cca 10.000Kč, ale ve skutečnosti způsobím elektrárně škodu za 10 let provovzu v milionech! Jakto? Protože velká proudová hustota v té 4×150 se bude projevovat větším teplotním zatížením a bude kabel víc topit. A to teplo zaplatí elektrárny. Jenže ti technici a projektanti nejsou idioti, oni to ví a proto se budují sítě tak jak se budují.
Ty změny tarifů podle jističů je naprostá zlodějina za bílého dne.
Další věcí pro to vaše srovnávání s rohlíkami, pokud pošlete z fabriky 100kamionů do města, jaké budou vaše náklady?
Jaké vaše náklady budou když pošlete z fabriky do města jeden vlak?
Údržba el.sítě jsou jen keci jak nás všechny ojebat. Nejen němci se snaží co nejvíc nás/stát ojebat, opravovat sítě co nejlevněji, tlačí ceny zhotovitelů i projektantů dolů a přitom birokracie přibývá. Dneska sítě staví idioti bez technického vzdělání, protože chytrýho člověka zhotovitel nezaplatí. Uvidíme jak s tím zamíchá letošní výběrové řízení-tendr. Jedna velká firma už na jižní moravě to provozovateli odpískala, že za těchle podmínek pro ně dělat nebudou. Snad to spustí lavinu.
mhi
Pod vse az na druhy a posledni odstavec bych se podepsal.
ad 500/A: U spousty mist (a mozna i u vetsiny) naklady na pripojku skoro nejsou. Treba CEZ Distribuce ma tendenci najit pro sebe to nejlevnejsi reseni a nechat sadu pojistek treba nekde na/u sloupu, zakazniku, buduj si zbytek sam za vlastni. Nase naklady … no vlastne nic, v SRxxx tu sadu stejne mame volnou, cela skrin stoji 7000 (bez prace) a mame v ni jistenou hromadu pripojek. Ze zakona vyplyva, ze by tech 500/A mel byt nejaky dlouhodoby prumer vsech pripojek.
ad konec: na druhou stranu jsem svedkem praveho opaku, kdy se „rozsiruje“ sit naprosto iracionalne, navic projekt je tragicke kvality …
Zajimala by mne ale jedna vec, kdyz mam pozemek v intravilanu obce (vsude okolo zasitovano- ze vsech stran), rozparceluju to a podam si zadosti o pripojeni kazde parcely individualne, kdo to bude platit? Z EnergZ mi vyplyva, ze bych to mel mit „zadarmo“ (resp. za 300(500)CZK/1A), takze kdyz si nadiktuju treba 1x6A, tak zaplatim 6*300 CZK a oni mi za tech 1800CZK zbuduji antonicek s jistenim? Po pojistkove spodky to je jejich, tak by asi meli, ne?
SkReT
odpověď na první odstavec:
Ne, ani vámi uvedené připojné místo, které zdánliv nic nestojí není pravda. I na takovou blbost jako SP100/NS na stávající sloup je potřeba projekt za cca 5ooo,-Kč a k tomu to musí přijet někdo udělat s plošinou, pokud to je u cesty ZUK a už v tom pomalu lítáš za 20.000,-Kč. A jak říkám těhle projektů je fakt minimum. Nejvic přípojek pro samostatné odběratele je okolo 1oo.oooKč
odpoveď na druhý odstavec:
Nedoporučuji, lepší požádat v celku a předložit návrh rozparcelování, jednotlivých domů a přípojek, protože i když by technik schválil vybudování sítě smyčkovacími skříněmi tak by to po Vás chtěl projektant.
Ale samozřejmě požádat za každého zvlášť můžete, ale bylo by fajn to nějak secvaknout aby bylo jasné že to patří k sobě. S tím 500/1A pro požadovaný jistič 6A byl dobrej ojeb, protože stejně by v přípojkové skříni byli pojistky 40A a kabely min. 4×95. Ale majitlé pozemků by pak byli pěkně nasraní až by zjistili že musí doplatit rezervaci příkonu na 25A Vesměs se počítána dům 15kW, takže těch 6A nikdo nebude brát vážně.
A ano tím odpovídám na to že za pokud cca 70% připojovaných pozemků pošle oněch 1800CZK dle připojovací smlouvy tak to elektrárny připojí a nezaplatíte ani korunun a víc. Celá stavba elektrárny bude stát třeba mega, ale Vás jenom těch 1800. Vesměs pokud by ostatní zaplatili a vy ne, tak i po dohodě s projektantem vám elektrárny umístí antoníček na pozemek a vy nezaplatíte ani korunu ale nemůžete ten antoníček využívat dokud nezaplatíte rezervaci. Ale to už je na dohodě s projektantem pokud jste v trase. Další věcí je nechat položit kabely a nechat si antoníček postavit až a pár let až to bude aktuální. je toho hodně a přesahuje to rámec téhle stránky.
mhi
ad naklady pripojky: ja myslel ale situaci, kdy je vse pripraveno. Typicky treba radovka, nebo „panelak“, chatova oblast, apod. Tak nejak se me takove pripady uz ponekolikate tykaji a nadavam si kolik to stoji. Treba jsem platil za novou pripojku k domu, ktery ma na svem rohu skrin se dvema sadami nozovek, jedna spojkovana dal, druha ke mne … a cela prace CEZu je v tom, mi pripoji elektromer. Ja platil 12500.
Ad parcelace: je na Vas prosim nejaky e-mail? Byl bych vdecny za kratkou radu. V CEZu panuje lehce bordel a … zanedlouho to budu resit. Na primy dotaz jak resit X novych pripojek vedle sebe mi rekli ze si to zaplatim a potom se bude platit poplatek za rezervaci :). Na muj navrhovany postup za osmnact stovek (jednofazove to je jen 300/A! … ale daji samozrejme celou sadu nozovek, takze predelat to jde bez problemu) mi uz pani ani neumela odpovedet.
Stejne tak nechapu jak se hradi kratkodobe odbery, v EnergZ bych mel platit nejaky pausalni pripojovaci poplatek, CEZ DS to ma i v ceniku, na infolince nejdriv ze nebudu platit nic, potom ze ten fix, technik mi nakonec sdelil, ze me pripoji zadarmo :-). Bylo to k docasne pripojce, kde staci jen hodit elmer (propadla rezervace a natrvalo se musi predelat cast distribucni site, coz trva ).
Ve většině obcí to funguje tak, že vodovod vlastní obec a také investuje do jeho případného rozšiřování.
Podnik, který má v názvu něco jako VaK, VK, VaS, KaV, VS, se zabývá správou vodovodu. Obec si ho buď nějakým způsobem zřídí, nebo najme.
Je obvyklé, že takový podnik pak spravuje vodovodní síť včetně rozšíření v době smlouvy vzniklých. Naopak nebývá možné (ale jistě, je to věc smlouvy a ty bývají různé), aby (novou, přidanou) část sítě spravoval jiná osoba než ta, která spravuje část kmenovou.
Většinově podniky VaK (a podobné) potrubí obvykle fyzicky nestaví, výstavby se účastní z titulu správce sítě a hotové dílo přebírají (do správy, ne do majetku).
Výnos z provozu správce (VaK) odevzdává majiteli (obci) na základě smlouvy. Ta může být různé kvality – zde je pes zakopán nejhlouběji.
Popsal jsem, doufám srozumitelně, většinový model. Existenci jiných vztahů tím nevylučuji, výjimky jsou vždy zajímavé.
______________ Poznámka:
Domnívám se, že na předmětných pozemcích (určených k umístění pozemních staveb)nemůže být spodní voda vůbec.
Podzemní voda, ta na nich být může.
Je-li hladina podzemní vody vysoko, voda pravděpodobně nebude bez úpravy pitná, i to může být důvodem ke stavbě vodovodu. Závisí to na konkrétním významu spojení „dost vysoko“, na tom se nechci točit.
Sysop
Jenze nektere veci proste nelze timto zpusobem pocitat. Jinak by mi logicky vyplynulo, ze rohlik bude tim drazsi, cim dale je prodejna od pekarny. A, kupodivu, ono to tak neni.
Kdyz si jdu pro rohlik, tak je mi celkem jedno, jestli pekar do prace jel vlakem, nebo na kole. Proste platim cenu za produkt a jak si to dodavatel interne rozpocita, je jeho valka. Pokud se nevchazi, tak ma na ferovku rict, ze je v prdeli a ja muzu zvazit, jestli budu platit za rihlik vic, jestli pujdu jinam a nebo jestli rohliky prestanu zrat.
Tady je ale snaha platit rohliky podle velikosti drzky a zaludku spotrebitele. Co kdyby nahodou prisel a potreboval se nafutrovat behem minuty? No tak mu to musime garantovat, zejo. A tim padem podle toho to nacenime.
Kdyby opravdu cela ulice najednou pozadovala po rozvodne siti to, co maji na jistici, tak na konci ulice vyleti trafo tkovou rychlosti, ze az nekde za mestem zacne zvolna klesat. Sit neni dimenzovana na soucty techto proudu. Proste tak nejak to funguje, protoze lidi to tak nejak nahodne odebiraji.
A pokud cela ulice prejde z 3x25A na 1×16 A, tak prijede montazni firma a sunda dva draty ze sloupu? Ne? A tak kdo bude platit tu udrzbu dvou dratu navic (predpokladejme, ze se vsichni nafazuji na jeden drat – proc ne, vsak je to prece dimenzovane, ze?).
Podle mne jsou to vsechno ze strany CEZu jen kecy, kecy a kecy. Takovych pravd vymyslim dvanact do tuctu. Podstatne je ale, o co jde predevsim. Predevsim jde o zdrazeni. Protoze setrilci sice zjisti, ze LEDkya a zarivky se jim nevyplati, takze zase misto usporky za tri kila koupi zarovku za patnact voci, ale tim se dostanou do vyssi spotreby, takze nebudou doplacet kvuli „nespotrebe“, zato utrati totez (ne-li vic) na ferovku. Proste spali vice, ale zaplati stejne. Jak vidno, neni az tak dulezite, kolik se ve finale energie spotrebuje. Dulezite je, kolik penez se z lidi vytaha.
JJ
Nakupoval jste v poslední době v malém obchůdku v nějaké pohraniční díře? To si pište, že tam je rohlík dražší než v supermarketu ve městě, který má vlastní pekárnu a kam se polotovary zavezou společně s x dalšími položkami na jednom náklaďáku.
Mimochodem, například garážové stání (či parkovací kartu do nějaké té zóny) taky platíte paušálem a ne podle skutečně „odparkovaných hodin“. Ta analogie je docela dobrá, protože počty parkovacích míst jsou také nižší než počet vydaných karet, byť ten rozdíl asi nebude takový jako u rozvodů.
Overbooking sítě jsem řešil – pokud se na základě nějakých modelů odběru řekne, že se dimensuje např. na 50 % součtu jističů, pořád bude potřeba tlustší drát, pokud budou mít lidé větší jističe.
Sundávat stávající dráty samozřejmě nikdo nebude, ale při obnově vedení se třeba už natáhnou jen dva či jeden tlustší apod. A pro jistotu opakuji – problém s overbookingem bude v principu stejný. Okamžité využití kapacity všech jističů všemi odběrateli nerozdýchá ani síť dnešní, placená od kWh.
SkReT
nakupoval jsem ve Vratěníně v sámošce a cena levnější než v Brněnce v Brně, čím to asi bude? Jo aha v brně mají větší držky.
SkReT
dimenzuje se panáčku na 0,1-0,15 to je co? A i tak se tahaj kabely tlustý jak ruka, to je co? A co cena za výkopy a všechno okolo? Snažíš se zbytečně. Cena velikosti jističe nemá nic společného s elektřinou, protože ztráta na přenosu el.energie od generátoru do domácnosti tvoří ti kteří ji odebírají. Ti co nic neodebírají kabel nezahřívají a nevyvjí žádné náklady, ale mají to zaplatit? Proč? Proč by měl platit někdo za rohlíky když třeba rohlíky nepapá ale papá chleba?
JJ
Jde o princip, ne o to, zda se počítá s 15 či 50 %.
Cena výkopu, kterou zmiňujete, bude jen nepatrně závislá na tom, jak tlustý kabel se do něj dává. Samozřejmě mezi domácí přípojkou 4×16 sqmm a kabelem pro napojení sídliště rozdíl nějaký bude, ale mezi 4×2,5 a 4×16 ne. . A na míře vytěžování toho kabelu po položení nebude cena výkopu záviset vůbec.
Když si objednáte na soukromý výlet autobus a pojedete v něm sám, budete platit za čekání sazbu autobusu a ne sazbu osobního taxíku.
Sysop
Podle logiky CEZu bude za rohliky platit proste proto, ze by treba ho mohlo jednou, nekdy, mozna, napadnout misto do chleba hryznout do rohliku. A na to si musi priplatit hlavne ti, co sice rohliky zerou, ale malo.
tomsth
Analogie pana JJ s garážovým stáním je myslím velmi dobrá, leč pokusím se ji ještě vylepšit.
Platba za elektřinu je vlastně obdoba platby za taxík, jež celý den čeká před domem, abyste s ním mohl jet kdykoliv si vzpomenete (= svítit, vařit, řezat na cirkuli, pouštět si vláčky..). Taxikáři v takovém případě platíte čekání (= platba za jistič) a za jízdu samotnou (= platba za skutečně spotřebovanou energii). Taxík může být orezlá felicie před smrtí (= jistič např. 1x16A) a halt se musíte smířit s tím, že cesta takovým taxíkem bude pomalejší a méně komfortní (= na jednofázový jistič 16A nemůžete používat vícero spotřebičů s vyšším příkonem zároveň), než když bude stát před domem pohodlné nadupané auto (třeba 3x32A), za které logicky zaplatíte více. Bohužel ale v ulici nebydlíte sám a nějaký takový taxík čeká před každým domem. Kapacita ulice je omezená (má nějakou šířku) a kdybyste chtěl použít svůj taxík spolu se všemi sousedy okolo zároveň, tak se ve finále nedostane nikdo nikam, neb ulice se prostě ucpe (= výpadek trafostanice/jiného jistění předřazeného před domovní přípojkou).
Kdo nic neodebírá sice opravdu nepřispívá ke ztrátám přenosové soustavy, ale ta přesto stále vyžaduje nějakou údržbu či opravy, aniž by přenesla jedinou kWh energie, což pochopitelně něco stojí. Namátkou pravidelná výměna olejové náplně transformátorů, kontroly a opravy vedení, revize stavu el. zařízení, měření isolačních a zemních odporů atd., dalo by se toho vyjmenovat mnoho. V neposlední řadě – a to je vzhledem k počasí aktuální – rychlé opravy v důsledku živelných událostí viz třeba včerejší sněžení také nestojí zrovna pakatel.
Opakuji, berte to tak, že si platíte taxíka, který celý den čeká před domem, abyste mohl jet kdykoliv se vám zachce.
Sysop
Jenze kdyz jsem si smlouvu s taxisluzbou podepisoval, tak jsem zaplatil i prispevek na udrzbu auta presne podle toho, jakou rychlost jsem od taxiku v budoucnu predpokladal. Ostatne se to odvijelo i od revize moji domacnosti, kde pozadavek na taxik byl primo uveden v projektu, ktery ostatne taxisluza sama pozadovala.
Najednou, po par letech se dozvim, ze je vsechno jinak.
Nicmene, muzeme jit i jinym smerem. Pred ctyrmi lety jsem koupil u Skylinku HD Irdeto za tusim 2,5t s tim, ze zakladni nabidka programu bude zdarma a to na DOZIVOTI karty. Protoze prevazne cumime na nemecky satelit, tak mi to prislo rozumne.
Po dvou letech prisel Skylik s tim, ze ale je potreba zaplatit 350 Kc rocni servisni poplatek. Hm?? No, dobre.
Loni uz chteli 600 Kc. Letos 950 Kc. Aha?
Zena mne ukecala, at to tem kurvam dam, protoze jinak jsem je chtel z principu poslat do prdele a klidne koupit za ranec DVB-T. HD mam na Nemcich. Zmekl jsem. Ale pristi rok bye bye Skilink.
Podobne s CEZem. Bohuzel muj problem je, ze nemam rad, kdyz si se mnou nekdo vytira prdel. Takze uz jsem domluveny se tremi sousedy, ze jen jeden z nas bude platit jistic 3×25, zbytek natahneme kabelem. Kdyz jeste nejakeho souseda pridame, tak jsme v plusu. Protoze kabel bude pres zasuvku, muze si CEZ vylizat anus.
tomsth
Jistě, máte pravdu. Bohužel kvůli zeleným kurvám a následnému brutálnímu nárůstu počtu a instalovaného výkonu OZE s nepredikovatelnou výrobou (slunce + vítr) je prostě udržovat ten taxík v takové kondici, aby byl schopen jízdy kdykoliv stále dražší a dražší. Elektřina je taková blbá komodita, že se musí dodávat do sítě v množství právě spotřebovávaném (a její akumulace je prostě drahá), což je jaksi v rozporu s produkcí energie ze slunečníků a větrníků. Zde bych viděl zakopané jádro hunda – nikdo nechce přiznat zvýšené náklady na provoz přenosové soustavy v důsledku nárůstu počtu OZE (a bude to pořád horší).
Zelení kokoti přes stromy nevidí les a i když už před několika roky rozvážní technici (napadá mě teď třeba Petr Nejedlý) zdvíhali varovně prst, že nárůst počtu OZE způsobí do budoucna také nárůst nákladů na provoz distribuční soustavy + bude ohrožovat její stabilitu, tak to neslyšeli a nadšeně tleskali, jak je fajn, že jsou OZE dotované a že by chtělo je dotovat víc, aby stále rostl jejich počet atd. Následky jsou zjevné..
Jinak Vašemu záměru společné přípojky se sousedy fandím a hodlám se vydat stejným směrem :)
Sysop
Chapu, ze CEZ ma logisticky problem, ale ten problem neni muj, ergo mam z nej hovno a jeste na jen doplacim. Nejsem si vedom toho, ze CEZ nejak vyrazne rval proti slunecnim elektrarnam. Tenhle system – vyhody pro nas a neprijemnosti druhym – je samozrejme stary, jako lidstvo samo.
Nezbyva, nez to udelat stejne, jako se vsim ostatnim. Potichu a po svem.
Co se zelenych tyce, tak maji u mne jedno male, nevyznamne plus a sice, ze mi zafinancovali (po dvouletem tahani se) ctvrt mega na topeni v baraku. Proc ne, na ulici to nenajdu. Ale jinak kam zelenej slapne, tam uz trava nikdy neroste.
JVP
A proč by ČEZ měl řvát? Informujte se, komu patří tato „elektrárna“: https://mapy.cz/s/tBDM .
Sysop
Vsak to take byla ironie…
SkReT
S těma taxíkama ok, ale až na jednu věc, že u toho taxíku máte čekání celý den + poplatky z operativního leasingu (aby bylo vozidlo stále pěkné a udržované a až bude opotřebované aby ho taxikářovi vyměnili) obsaženou už v poplatku za 1km jízdy toho taxíku.
Takže nejvíc zaplatíten kdo jezdí celej den a nejmíň zaplatí ten kdo je furt doma a nevyužívá to. Já vím teď budete tvrdit jak je to nespravedlivé, ale znovu opakuji že na údržbu dostávají ranec peněz elektrárny od státu, proč potřebují další peníze? Když vidím jak ojebávají chlapy na stavbách tak je mi leckdy do breku.
Sysop
Nakupuju prakticky denne v teto pohranicni dire (100 obyvatel v horach u nemeckych hranic) a v mistni prodejce COOP stoji rohlik uplne stejne totez, co v COOPu v Klatovech, nebo Susici. Srovnavam ruznou vzdalenost prodejen jednoho distributora.
LWG
To je prostě jen otázka obchodního modelu, zde bohužel v nesvobodném prostředí. Faktorů je podle mě moc a být tu konkrurence, je otázkou, kam by se to posunulo.
Teoreticky si dovedu představit oddělenou smlouvu o připojení s vlastníkem sítě (Povedou Vám sem dráty za XXX bobřích kůží od úplňku do úplňku, k tomu YYY šekeblí za každou přesnenou jednotku energie) a nezávisle na tom smlouvu s dodvatelem energie, kterému by odběratel platil jen tu energii.
JVP
Ale ono to tak „odděleně“ funguje. Já kupuji elektřinu od ČEZu a dodává mi jí po svých drátech PRE. Jednomu platím za produkt, druhému (via ČEZ) za distribuci. Obě částky jsou rozúčtovány odděleně. Ještě tam je nějaké OZE, které jsem si od nikoho neobjednal a které by si měli vetknout někam.
mhi
Za distribuci ale platite ERU-definovanou castku, coz je spatne … at‘ jsou naklady stonasobne nebo setinove.
pk202
>…platit distribuci od kapacity a potažmo nákladů na udržování infrastruktury je logičtější, než platit za kWh…
No to sice má logiku, nicméně nelogické na tom návrhu bylo že zde náklady byly rozpočítány na odběratele, přičemž ve skutečnosti největší zatížení a tlak na investice vyvolávají nestabilní zdroje OZE a to že (jak jsem snad správně pochopil) transfer elektřiny v rámci EU mezi státy zdarma a naši odběratelé tedy musí přispívat nejenom našemu solárnímu buswsinesu, ale také na stěhování větrníkové elektřiny do přečerpávacícjh elektráren v Alpách.
JJ
Zajisté – však jsem se také zastával pouze obecného principu. Ne toho konkrétního návrhu – o tom si myslím něco podobného, jako Vy.
Dee
YHBT
Daktari
Víte, tady by někdo měl jít sedět. Stejný příklad: dlužil jsem VZP 1 Kč, musel jsem ne jít atm do pokladny zaplatit, al po poslání jejich doporučeného dopisu tuším 23 Kč převést to z účtu na účet (ČSOB= poplatek). Tady přímo VZP okrádá nejen sama sebe, ale hlavně krátí zdravotní daň. A takto je to tady se vším. Kdy vytáhneme do ulic s býkovci? Co ještě hodláme vydržet? Co občanská neposlušnost? Jak znám ovčany, jsou připosraní, takže zase NIC:-(
Paja
K EET. Jak to asi tak dopadne:
– restaurace zdrazi. Mame nejlevnejsi restaurace z okolnich zemi. Takze ocekavam +50% na cene. Tim padem maji i vymluvu kdyby se jim zvedla trzba: my jsme to vyuzili a zdrazili jsme. Minim ty restaurace, kam si muzete dovolit chodit temer denne na jidlo.
– maloobchod: firma ktera ma nekolik prodejen ma interne tak nastavene kontroly, ze nepodvadi. Jinak by ji okradali zamestnanci. Tyto firmy (napr. supermarkety, obchodni retezce) delaji odhadem 90% obratu. Kde tedy chteji ziskat ty miliardy co ma EET prinest ?
– drobni remeslnici: je problem najit remeslnika, ktery prijde kdyz potrebujete a udela kvalitne co potrebujete. Casem, pokud takoveho najdete, tak si vybudujete pratelsky vztah. Urcite po nem nebudete chtit uctenku a naopak ti co ji budou chtit uz nebudou jeho pratele.
Ke kontrolnim hlasenim: jedna z veci co mne na tom velmi vadi je, ze stat vas nuti k elektronickemu podpisu. Navic stat planuje nove obcanky s implicitnim elektronickym podpisem. Elektronicky podpis ma stejnou pravni vahu jako vas skutecny podpis. Jeho mozne zneuziti je otazka hacknout vas pocitac. Tj udelat robota co to zkousi. A na obeti treba udela pujcku. A vy se o tom navic ani nedovite. U certifikacnich autorit pro internet muzete presne specifikovat, k cemu podpis slouzi. Univerzalni elektronicky podpis mne desi a nechavam si kontrolni hlaseni delat ucetni. A u nove obcanky, pokud se nic nezmeni, zadam x-krat spatny pin a puk aby to neslo pouzit.
K ANObuzeraci:
zrejme uzrava cas pro miliardarskou dan. Napr. kdo ma majetek miliardu a vice, plati z jakychkoliv zisku 80% dan. Neni nutne ji skutecne zavest – ale jako politicky argument by zafungovat mohla. Kdyz jsem se o tom bavil v praci – ta kazdy by chtel platit miliardarskou dan. Ja taky. A stejne to museli nakrast a sousedova koza ma v tomto pripade extremni rozmery.
posledni_poctivec
Rád bych se zkontaktoval s autorem, neboť jsem „asi jediný“ DS, kterého proti jeho vůli a vůli FÚ pro Prahu delegovalo Odvolací finanční ředitelství do Prahy, a to jenom proto, že jsem na každou „pochybnost stran správnosti, průkaznosti a pravdivosti údajů uvedených v přiznání“ striktně vyžadoval postup dle zákona, což se dotyčným úředníkům u nás na vesnici vůbec nelíbilo…To co si díky tomu zažívám (téměř pravidelná místní šetření v provozovnách a dokonce i v mém pronajatém soukromém bytě – předvolán majitel domu!), je skutečně neuvěřitelné.
Jak funguje EET: Kolik máte hotovosti, kolik na účtě, co jste koupili, to vše 24/7.
Kolik má živnostník hotovosti v pokladně, kolik vydal za den účtenek, zda se mu tržba zvyšuje, kolik peněz má na svém účtu, zda si za své peníze koupil auto nebo něco jiného, a dokonce co živnostník dělal poslední dvě hodiny, to všechno a ještě více podle slov ministra financí Chorvatska Borise Lalovace vidí chorvatský stát u každého podnikatele 24 hodin denně sedm dní v týdnu. Stát proto může podnikatele řídit, uvedl. Lalovac to předvedl na konferenci k elektronické evidenci tržeb pořádanou ministerstvem financí.
Po přečtení článku publikovaného na http://www.ceska-justice.cz/2015/06/jak-funguje-eet-kolik-mate-hotovosti-kolik-na-ucte-co-jste-koupili-to-vse-247/, zjistíte, že je to ještě podstatně větší svinstvo, než jsme si představovali.
No co, proste novej level znarodneni. Postaru to delali jen blbi komanci, kdezto dnesni fasouni na to jdou chytre.
Odkaz jsem prostudoval. Jestli soudruh Babiš očekává výtěžnost EET podle prezentace chorvatského ministra, zažije podobné zklamání, jako žena v domácnosti, které předvedli, jak si obchodováním na trhu s deriváty snadno vydělá 7 tisíc eur týdně. Ty příklady musí být vycucané z prstu, tak idiotsky se nemůže žádný subjekt, který ví, že je pod dohledem chovat. Ani Pepka Vyskoč by snad nenapadlo takto zkrátit tržby, peníze vkládat na svůj účet a pak platit kartou. A to nevím, zda je v Chorvatsku zavedena evidence všech účtů, což hrozí nám.
Možná nejsou, nepodceňoval bych lidskou blbost, někteří lidé jsou schopni neskutečných hovadin. Ale je možné, že ty příklady jsou kompletní výčet a víc podobných už není.
Malinko offtopic:
Kdybyste náhodou nevěděli kde najít něco ke čtení, tak nějakej slovenskej sluníčkář našel za Vás. 42 nepohodlnejch vebů, který je třeba zakázat.
http://echo24.cz/a/isYwV/42-ceskych-a-slovenskych-webu-ktere-siri-ruske-lzi
Zkoušel už nekdo podat tyhle blbosti ústně do protokolu?
Dle mého výkladu zakona lze všechno podat ústně, nejenom potvrzení toho, že jsem něco podal, ale i to co mam podat. Co přijít na FU se stohem papirů a začít diktovat?! Myslim, že zahlcení by bylo naprosto dokonalý.
To je skvělá možnost. Podat to jako PDF a ústně do protokolu potvrdit pravost. A si představte, že by ty úředníci museli všecko ručně přepisovat do těch jejich formulářů…
To pravděpodobně skončí na jejich prováděcích předpisech, kdy máte „použít EPO a nic jiného než EPO“, nicméně za pokus to stojí.
Větší těch povinností podávat to elektronicky jakož i konkrétních detailů je bohužel podložena přímo zákonem – např. to elektronické podání je v §101d ZoDPH, další detaily upravuje Daňový řád, což je taky zákon. I ty věci, upravené vyhláškami a dalšími podzákonnými normami, bývají v zákonech zakotvené.
U správy daní je v tom prostě o něco menší bordel než například u fízlů, kteří mají zákony těžce na háku a spoustu věcí řeší metodickými pokyny, nařízeními policejního prasedenta apod.
Problem je trosku v tom, ze pokud ourada rozhodne, ze ten a ten doklad proste odmitne, tak ho proste odmitne. Rekne, ze je v tom chyba a poser se. Nez se vykousete ze vsech soudnich tahanic, tak vas mezitim flastry sezerou zaziva. Ono s FU to neni tak jednoduche, protoze je to jedna ze zakladnich struktur statu.
Za chvili byste jim to mohl dodavat treba ve Venture z konce 80. let a nahrane na 5.25″ diskete. Pokud si s tim ourada nebude vedet rady, nebo to bude smrdet praci, tak to smete ze stolu a prohlasi, ze jste to proste nedodal. Pravdu ma on a kdyz ne, tak ji ma on.
Druha vec je, komu tim vlastne ublizite vic? Ten ourada, pokud to neni ultrapicus, tak povetsinou za bombosku a kafe dohlizi na to, abyste tam sam nenasekal picoviny a pripadne zavola,at to date dokupy. To je podle mne mnohem lepsi spoluprace, nez valcit s nekym, kdo ten system nevymyslel a koho to sere asi tak stejne, jako vas.
Kdyby bylo mozne ten kram rozlozit zevnitr nejakymi daty, ktere ho zhrouti, tak nereknu nic. Ale takhle se to preposle na ouradu, ktery vas ma na starosti a zrovna jeho srat je uplne zbytecne, protoze naopak to muze byt dobry spojenec.
Ja osobne mam s beznymi pracovniky FU dobre zkusenosti. Vetsinou starsi zenske, na ktere jsem zahral smutny voci a poradily, jak co nejrychleji pripadny problem vyresit. Sere pes na to, kdo ma pravdu. Podstatne je se toho zbavit a resit dulezite veci. Tohle mne nezivi.
Moje zkušenosti s FÚ jsou velmi podobné – jakkoli samozřejmě nelze zcela odhlédnout od faktu, že ony dámy na úřadě jsou nezbytnými kolečky v tom monstrosním soukolí státu, tak v reálu je to o dost složitější. Na Babiše nadávají snad ještě víc než já a občasným přimhouřením oka či dobrou radou už nám ušetřily nemalé peníze.
Tak. Valka se neda vyhrat pouze bojem s pesaky.
Dneska jedno malé vítězství, ke kterému jsem také trošičku přispěl:
Vitásková rozpustila tým expertů, který připravoval změny tarifů
No jakkoli se nechci zastávat toho konkrétního návrhu, tak platit distribuci od kapacity a potažmo nákladů na udržování infrastruktury je logičtější, než platit za kWh. Byla tu na to téma diskuse před pár týdny.
Nemohu s Tebou souhlasit. Platím za to, co odebírám. Buď si dodavatel rozpustí cenu za distribuci do jednotkové ceny produktu, nebo, vymyká-li se místo dodávky běžnému prostoru (samota u lesa, hrůza daleko od nejbližší trafostanice), nechť se mnou dodavatel sepíše individuální smlouvu na dodávku do konkrétního místa. Ostatní běžné lokality mohou být (opět na základě dohody) nějakým způsobem koeficientovány dle obtížnosti a tím víše ceny za distribuci. Vždy by ale mělo platit, že většinu ceny tvoří cena za dodávaný produkt. Ostatně nevím, kolik v ceně rohlíku dělá cena dopravy, ale dovoluji si myslet, že to je zanedbatelné procento.
Pokud ti ten rohlik nekdo kazdy den doveze az domu, troufnu si tvrdit, ze ta cena za tu dopravu bude vyrazne prevysovat cenu rohliku.
Kdyby sis chodil s osatkou sam kazdy den do elektrarny pro 5 kilo elektriky, tak bys jiste nemusel resit cenu dopravy te same elektriky k tobe domu nejakym tretim subjektem :-)
Když budu bydlet na samotě a budou mi každý den vozit pět rohlíků a deset deka salámu, pak ano. Když budu bydlet v ulici, kde bydlí mimo mě ještě dalších 2000 lidí, kteří si všichni budou takový nákup objednávat denně, tak to bude zase úplně jinde. To jsou ty koeficienty a případné indivindy smlouvy u těch samot.
Nejde o koeficienty, jde primárně o povahu těch nákladů na výstavbu a údržbu sítě. A ty jsou z větší části fixní a v rámci maximální kapacity nezávislé na tom, kolik energie jimi proteče. Stejně jako níže uvedený veľký erén bude na 10 km stát stejně, ať jím povezeš kilo nebo metrák.
Na naklady spojene s pripojkou jsem prispel nemalou castkou pri zrizovani pripojky.
Je to podbny model jako tvrdit, ze doprava v Praze musi byt pro obcana levnejsi, protoze naklady na jeji provoz jsou nizsi, nez v horni dolni. Samozrejme, ze jsou. Ale od toho je hen ten stat, aby tyto veci aspon trochu prizpusoboval. Jinak stat k nicemu nepotrebuju.
Porizeni generatoru mne vyjde na tri roky cenoveho rozdilu tarifu na chate. To uz at si pak rovnou CEZ strci tu pripojku do prdele. A to se mu vyplati, kdyz mu nekde zustane vedeni, na kterem mu ubydou treba tri ctvriny uzivatelu? Nebo to pak tem, co zustali, jeste vice zdrazi? To ten posledni aby si hodil masli, ne?
Běžným generátorem akorát moc nenakrmíte cirkulárku. A solidní sinusovej je taky drahá sranda.
Cirkuli by bylo lepší pohánět spalovacím motorem přímo. Viděls Na samotě u lesa?
Nepamatuju se na to. Každopádně se pak ale dostáváme zpátky do 19. století, to měl taky každej větší barák svůj parní stroj. Opravdu tam chceme?
Takovej spalovaci stabilak mam ve stodole, honil mlaticku a nebo cirkuli. A pak tu mam jeste stabilni 7 kW elektromotor, ten pouzival minulej majitel pozdeji.
Ja jsem cirkularku (4 kW) na generatoru (6,5 kW) provozoval bez problemu. To spis co byl problem, byl kupodivu obycejnej koncovej 2 kW RMS zesak. Pravidelne odchazely trandaky. Kupodivu mu nevadilo nestabilni napeti, ale nestabilni frekvence. Proc, to jsem neresil. Po stabilizovani frekvence problem zmizel. Byl to zesak v D-cku, nozna z toho to prameni, nevim.
Provozovatel sítě používá agregaci. Nikdy nevybuduje větev podle nasmlouvaného teoretického odběru domácností. Pokud by všechny domácnosti přešly v rámci možností na nižší tarif, tak se špičkový odběr v dané větvi zase tak moc nesníží, bude to maximálně 10%. Navíc by si dodavatel vůbec nepomohl – z nižších tarifů by bylo méně peněz ale náklady se nezměnily. Takže by výsledkem bylo další zdražení tarifů. Odpojovali by se lidé, zbývajícím by se znova zdražilo. Má to logiku?
Jde o to, že rostoucí cena energie začala nutit lidi trochu šetřit a tímpádem nerostly zisky tak, jak si provozovatelé představují. Spotřeba se mohla snížit (nebo zpomalila růst), tak se hledal další způsob jak vydojit z lidí prachy. A tohle je geniální myšlenka – zlevníme jim odebranou elektřinu a zdražíme přípojku. Lidi nebudou nucení do šetření (moc se jim to nevyplatí), my budeme dál vydělávat a až je rozmlsáme, zdražíme i odebranou elektřinu. Vždyť stejná myšlenka stála za zprůměrování odebraného tepla u panelákových bytů díky limitům. Nebo to je taky správné a logické?
Ale no samozrejme, ze presne o toto jde. Ono ve sve podstate kdyz mate monopol, tak uz je jedno, jak svoje pohnutky nazvete.
Kdyz jakykoli investor chysta nejake cachry na trhu, necha si vypracovat solidni marketingovy pruzkum. Jsem presvedceny, ze puvodne se sazelo na tri veci:
1) projde to potichu
2) fura lidi se vysere na to, aby si snizovala jistic
3) ti, co se na to nevyserou, budou minoritni.
Tohle uz tady bylo s dalkovym teplem, vodou,… tak proc neprijit s necim dalsim?
Souhlasím s tím, že by to celé mělo být záležitostí smlouvy mezi dodavatelem a odběratelem. A v té smlouvě nechť si všechny ceny odvozují třeba od velikosti bot či světové strany, ze které přichází k baráku kabel. Současný systém je ovšem od tohoto stavu velmi vzdálen.
Předně: dodavatelem energie je někdo jiný, než provozovatel rozvodné a distribuční soustavy. Není to tedy analogie Tvého případu s rohlíky, ale spíš nákupu v obchodě, kam si poté pošleš vlastního špeditéra. Špeditér Ti pak naúčtuje cenu podle ujetých kilometrů pro dané auto. Když si pro dopravu malého bubínku nasmlouváš erenu bude mu to úplně jedno a za jeho dovezení zaplatíš podstatně víc, než když si pošleš kurýra ve Fabii. (Vím, že se variabilní náklady plně nevykrátí, ale princip je snad jasný.)
Proč by většinu ceny měla tvořit cena za dodávaný produkt? Kdo to rozhodl? V okamžiku, kdy si budeš chtít nechat poslat součástku za pět dolarů z Číny tak, aby tu zítra byla, taky zaplatíš za dopravu podstatně víc. Pokud ji fakt potřebuješ, pořád se to může vyplácet a pořád to může být dobrý kšeft. Pokud si přijedeš k nám do Sudet pro jeden bochník našeho chleba, taky Tě mazlavé svinstvo do auta vyjde podstatně dráž.
Jak jsem tu už psal před těmi pár týdny: rozvodná a distribuční soustava má velké investiční náklady, závislé samozřejmě na jejím dimensování. Životnost bude daná materiálově a míra vytížení ji bude ovlivňovat minimálně (pokud ty dráty nebudou svítit). Variabilní náklady na přenos 1 kWh jsou pak tedy v porovnání s těmi investičními mizivé. V takovém kontextu mi dává daleko větší smysl platit distribuční firmě podle tloušťky drátu a jeho životnosti, než podle přenesené energie. IMHO se to ani nevylučuje s tím overbookingem apod. o kterém jsme tu také diskutovali. Pokud si 10 lidí pořídí jistič 3 x 25 A, nebude distributor samozřejmě dimensovat na 3 x 250 A, nicméně bude ho muset dimensovat na větší zatížení, než když si těch 10 lidí pořídí 3 x16 A.
Jiná věc je samozřejmě ten konkrétní návrh, ze kterého čumí snaha vymlátit z lidí co nejvíc peněz pro různé solární a větrné šmejdy.
Potiz je, ze cokoliv okolo energ. zakona je paskvil (pravni i ekonomicky). To same pak realizace minimalne v podani CEZu. Dle meho nazoru nejrozumnejsi reseni by bylo to vice nechat na volnem trhu, aby treba EnergZ stanovoval nejaky strop (musite pripojit noveho zakaznika za poplatek MAXIMALNE 500 za A rez. prikonu, no klidne at‘ je ta castka vyssi nez petikilo). Vedlo by to k tomu, ze se prestanou delat nesmyslne projekty (kdy na tom vyznamne vydelava spotrebitel, ktery pripojuje tezko pripojitelny pozemek), nebo naopak CEZ zcela neefektivne rozsiruje sit (muj aktualni pripad, platim par tisicovek za jednu fazi a CEZ se rozhodl polozit nekolik km novych kabelu, par kabelovych skrini, zjevne tam ma slusne rezervy i kdyz v oblasti je stavebni uzavera a nove pripojky nevznikaji …).
Myslim, ze volny trh by mohl docela slusne fungovat. Sit‘ by nerozsiroval nutne vzdy gigant typu CEZ Distribuce (ktery to fyzicky nedela, ale plati si na to subdodavatele), ale mensi subjekty, ktere by dany usek vlastnily a potom uctovaly jednak za zrizeni pripojky (zastropovane) i a za udrzbu/modernizaci.
Mimochodem, k tomu „musite pripojit“
Byl jsem nedavno jednat v jedne mensi spolecnosti, fungujici jakozto distributor elektriny.
Oni ze zakona MUSI pripojit kazdeho, kdo je o to posada. Respektive je zada prodejce elektriny a oni mu musi vyhovet, a to I kdyz vedi, ze ten konecny odberatel nezaplati ani korunu, nebot je to napriklad notoricky dluznik, neplatic, podvodnik a podobne.
Takze situace v tomhle oboru je uplne padla na hlavu. Ono by to bylo potreba prekopat uplne cele.
Ale to se ti zas vybrečeli a ty jim to žereš.
Připojit musí nový odběrný místo, za předpokladu splnění ale i dalších věcí ze strany odběratele. Mj. platí 500 za každou A jističe. A to je navíc omezeno jinstejma podmínkama, nad který si to platí zákazník sám, takže takový to že distributor chudák „musí“ tahat kamsi do prdele pro dvě chaty je taky sprostá lež, protože to přesně nemusí a kvůli nákladům spousta takovejch chat ještě třeba elektriku nemá.
Znovupřipojení odběrnýho místa odpojenýho proto, že to majitel neplatil, samozřejmě těžko udělaj minimálně na toho samýho majitele, když je u něj vedená pohledávka, tomu taky nevěřím ani omylem.
A konkrétně třeba „chudáci“ z PRE jsou obecně široko daleko odbornou veřejností bráni jako stát ve státě, co ti si vymejšlej a dovolují.
Resil jsem take podobnou situaci, kdy jsem pripojoval odb. misto po neplatici a neni v tom nejmensi problem … staci to pripojit na jine jmeno klidne i u stejneho obchodnika, neni-li propadla rezervace prikonu, je to „zadarmo“.
Jsou snad nejake vyjimky, ze distributorovi je nutne uhradit jeho prime naklady (odpojeni elmeru), zustava-li stejna protistrana. Predpokladam, ze tedy neplatic zaplati nejakou tisicovku distributorovi, najde si jineho obchodnika a dluh u toho puvodniho se vymaha civilni cestou. Elektro ale ma.
Vezmu-li to opacne, neni to standardni obchodni situace?
Na jiné jméno, že?
A pokud to řeší u jiného obchodníka, tak to distributorovi může být šumák. Distributorovi za jeho dodávku platí obchodník. Čili obchodník je ten, kterej bude trpět a platit distributora ze svýho. Distributor nemusí brečet. A když je obchodník blbej a distributora se nezeptá, jestli to náhodou není neplatič…tak ho to bolet bude.
ad „Čili obchodník je ten, kterej bude trpět a platit distributora ze svýho“: no ale to je bezny zavazkovy vztah, stejne jako kdyz nam nejaky zakaznik nezaplati, tak ja nemuzu jit za nasim dodavatelem a rict mu: sorry … nedostali jsme, nedostanes ani Ty.
Jediny rozdil je v tom, ze „dalsi“ obchodnik bez dluhu MUSI pripojit (a distributor MUSI pripojit myslim po uhrade za ten elmer, ale rekneme si na rovinu, ze tisicovku nebo kolik chteji to sundani elmeru predpokladam realne nestoji – montaznici maji ukony rozpocitane snad na minuty a minimalni volnost).
Souhlas, že by to bylo vhodné nechat na trhu. Například u telekomunikací to funguje dobře – prostě se nasmlouvá nějaká konektivita na konkrétním místě a zda si to dál potáhnu vlastním drátem, drátem pronajatým od někoho jiného, bez drátů jako Marconi, nebo tam bude pendlovat posel s flashkami, je už můj boj.
Mimochodem, teď jsem se zase nas.al na zasedání zastupitelstva – město blbne na kvardrát s přípravou parcel pro novou výstavbu (protože prý vyšší výnosy z přerozdělování daní a tak). No a součástí toho je, že VaK tam milostivě postaví vodovod, ale jen pokud mu na něj město půjčí a svěří mu ho do správy na x let. Pak bude z výnosů splácet (pokud výnosy budou, pokud ne, má město smůlu). To je krásný kšeft. Když jsem navrhl, že to je snad věc majitelů těch nemovitostí, jak si zařídí vodu* bylo mi řečeno, že nezasíťovaný pozemek by nikdo nechtěl.
____
* Je to asi 10 parcel v místech, kde je spodní voda dost vysoko, takže vlastní vrt a malá vodárnička by nejspíš vyšly i finančně dost rozumně.
Ale určitě. To se tu snažím naznačovat, že by do toho stát zu moc rejpat neměl, krom stanovení obecných pravidel.
Nejsem odborník – někde jsem tuhle slyšel, že zbudovat legálně studnu je dnes velký papírový oser, který nemusí vždy vyjít – být věrchuškou povolen. To je možná důvod, proč lidé koupí raději pozemek, kde je tento oser již vyřešen. Ale to nemění nic na tom, že by kupec měl mít na výběr.
To je blbost. Na studně jede řada lidí i dobrovolně. V jedné nejmenované vesnici, kde onehdá proběhlo sympozium na téma „proč je tu proboha tenhle kábl a támhle zase není“, byl dokonce návrh na zavedení vodovodu do vesnice místními odmítnut jako zbyčnost. A i ve vesnicích, kde vodovod je, ho spousta lidí nevyužívá.
A jsou to studně nové, nebo starší? U starších se to moc neřeší*, ale vybudovat novou studnu opravdu je velký opruz. Je to vodní dílo, takže musíš mít papíry od úřadu vodoprávního a stavebního, zhotovitel navíc ještě hafo bumážek od úřadu báňského. Samozřejmě i geologická dokumentace je potřeba.
Povolení jsou nenároková a když si úředník dupne, máš v praxi smůlu (nebo to spácháš ilegálně).
____
* Znám ale i případ, kdy člověk koupil v Sudetech starý dům se studnou a úředník požadoval důkaz toho, že studna existovala před rokem 1955, což je jakýsi limit v některém zákoně. Fakticky pocházela dle historiků z 18. až 19. století, ale to ouřadovi nestačilo. On chtěl bumážku – kterou při stavbě studny samozřejmě nikdo neřešil.
Většina studní je starších, nevylučuji, že při nějakém tom sčítání studní před lety byly nové studně za staré prohlášeny.
U mě chtěli jen nějaký papír od obce, že můžou vrtat, teď se něco bude dořešovat na životním prostředí, nevím co, mám na to člověka. U ohlášení se tím nikdo dvakrát nezabýval. Navíc třeba do 30 metrů to tuším báňský úřad neřeší. To jednak většinou stačí a jednak hloubka studně je nějaký údaj na faktuře, takže v případě nouze je to asi řešitelné.
——–
Kupodivu u nás se, pokud vím, věk studně určoval prohlášením.
dělal jsem vrt,
souhlas vlastníka pozemku,
prohlášení že budete využívat vrt jen k soukromým účelům (spotřeba domácnosti, zalévání zahrady)
vyjádření stavebního úřadu že není v zablokovaném území (asanace stavební uzávěra)
projekt zpracovaný hydrogeologem s příslušným oprávněním.
vyjádření příslušného vodohospodářského správce v daném území. (povodí, lesy čr)
vyjádření životního prostředí
vyjádření báňského úřadu pokud je vrt hlubší jak 30m.
_________________________________
s tím vším na speciální stavební úřad na odbor životního prostředí obce s rozšířenou působností
a pak už jen vrtat a modlit se a věřit proutkařovi.
slyšel jsem že jsou i úřady kde chtějí neskonale víc papírů a dokladů, na to je takovej ojeb, ale ten semka nenapíšu bo by se toho mohl někdo chytit.
Rozumna vrtaci firma si papiry vyridi sama. Ja jsem ukazal prstem na pozemek, pribehl proutnik, zarazil kolik (samozrejme jsem si vyslechl nezbytnou omacku o tom, jak jen on je ten nejlepsi), pak prijela vrtacka, v okruhu 30 metru vsechno bily, pak prisel typek s kyblem a stopkama, zmeril vydatnost, za hodinu mi prinesl sanon s papirama a tim to zvadlo. Platil jsem tusim 60t za 45metru 20cm vcetne pazeni a sterku, nekdy pred 6 lety.
Věřit proutkařovi?
Co rovnou povolat kartářku a astrologa? Je to stejnej bullshit, jen rekvizity maj trochu jiný…
Proutkaři nevěřit není důvod.
Měli jsme v podniku člověka nadaného touto schopností.
Jednu z vytýčených studní jsem i osobně kopal a v těch sedmi metrech byl pramen, ne bullshit.
Kartářka či astrolog bývají dotazováni při jiných příležitostech, tam zkušenosti nemám, nemohu srovnávat.
Re: ygorek
1.3.2016 v 22:48
No tak to ja zase s kartarkou zkusenost mam. Bylo to v roce ’91,moje mati vyrazila za kartarkou a pry at jdu taky.To rekla mne,totalne technicky zalozenemu cloveku.No,v kine bylo hovno,tak proc se nepobavit?Sel jsem tam s tim,ze babe nereknu lautr nic,ani jmeno.At se snazi.Tehdy baba psala obcas do novin,predpovedela tehdy Bolkovi,ze prijde o zenu i syna, ze jednou prochlasta velkej majetek – no desny zvasty v roce ’93, kdyz Bolek mel akorat do prdele diru a se Santal mu to klapalo.Pak taky predpovedela,ze ten barak naproti hlavnimu nadrazi v Brne vyhori,za coz ji tehdejsi majitel dokonce zaloval.Barak vyhorel, nekdy snad o pet let pozdeji,uz si to nepamatuju.
No,qeci.Baba mi rekla celkem deset veci, ktere mne v zivote potkaji, vzala to z gruntu na dvacet let dopredu.Bral jsem to jako jednu picovinu vetsi,nez druhou.Treba mi rekla,ze budu jezdit ve velkym bilym aute.Tesne vedle,tou dobou jsem jezdil ve Skode BlackLine.Takze mi bylo jasny,ze jsem mel jit spis do toho kina.Nakonec jsem se zeptal jen pro prdel na jednu svoji tehdejsi platonickou lasku.Baba mi rekla, ze to mam marny,ze ta kocena zblbne do jednoho cloveka (dost presne ho popsala),i mi rekla,co se bude dit dal.No, tak jsem nelenil,napsal to do dopisu a dal brachovi te holky s tim,ze at to otevre az za deset let.Bracha byl fajn kluk a slovo dodrzel.Nicmene,ja jsem ten vyvoj sledoval a baba se nesekla.Te holce jsem to tehda samozrejme nerekl,takze veci si sly svoji lajnou.
Me se z tech deseti veci doposud splnilo devet.A byly to veci,ktere jsem opravdu volivnit nemohl.Mimochodem – to auto.Mileho cerneho Formana mi do pul roku nekdo pred barakem ukradl.Tak jsem volal kamaradovi,at mi na aukci v Kansas City koupi nejakou ameriku,ze jsem to vzdycky chtel zkusit.Neco do $15k a at to jede.Jine zadani jsem mu nedal,on vic nevedel.Pak mi jen zavolal,ze at se necham prekvapit a sjedu si pro to do Antverp.Ja tam prijel a slozili mi z lodi bileho Firebirda GTO.Samozrejme jsem si hned vzpomnel na tu babu…
Devata vestba se splnila pred ctyrmi a pul lety. Jeste jedna chybi, ale to uz se asi nesplni.
Podotykam,ze podle mne jsou vestci a kartari podvodnici a sejdiri.Ale poznal jsem jednu vyjimku.
Baba nechtela prachy. Rekla mi, ze az se mi neco splni, at ji prinesu kytku. Babu uz jsem pak ale nenasel. Bylo to tehdy na Udolni v Brne v jednom byte, ale cert vi, kde je ji konec.
Re: cwds
1.3.2016 v 20:54
Tenhle bull-shit-guy si vzal tri stovky, prosel pozemek s virguli, ukazal misto, zatloukl kolik a rekl: voda bude v sedmi metrech, skalu mate ve dvou metrech. Vody bude davat tolik a tolik. Sedl do auta a odjel do prdele.
Zacalo se vrtat, skala byla ve dvou a pul metrech, voda v sedmi. Vydatnost vrtu dle odhadu bull-shit-guye nasledne potvrdilo mereni, dedek se sekl asi o 10 % do minusu. Mam to jeste nekde v papirech. Ale na to mi vrtari rekli, ze kdyz se ten vrt bude cerpat, tak bude davat vic. To se do roka potvrdilo.
Dal to neresim.
Sysop:
Škoda, že se nepřihlásil k výzvě Jamese Randho; moh si svejma nadpřirozenejma schopnostma vydělat pěknej balík.
Naštěstí se našli jiní, takže o zábavu mají postaráno i následující generace…: http://www.youtube.com/watch?v=xOsCnX-TKIY
…a protože není důvod neveřit něčemu, co se ještě nikomu na světě nepodařilo obstojně prokázat, příště se podíváme na odhalování agentů KGB a GRU za prostřednictvím siderického kyvadla.
(sorry za překlepy, to je tak, když po sobě něco 3x přepisuju…)
Re: cwds
1.3.2016 v 22:56
Rika vam neco jmeno Bretislav Kafka? Moje babicka ho znala osobne, bydlel par kilaku od ni.Stalo se v nasi rodine,ze pribuzna prisla o nohu.Byla ji amputovana v nemocnici, v padesatych letech. Po amputaci si stale stezovala, ze ji v te noze picha. Doktori nevedeli, co s tim. Tak babicka i s ni zajela za Kafkou. Ten rekl, ze se musi najit ta noha. Tak se exhumovalo, moha byla spolu s jinymi organy jinych pacientu v drevene truhle a jak truhlu sbijeli,tak tam do te nohy vrazili hrebik.
Kafka to vysvetloval po svem, ze pry v te noze zustala cast duse a nejak to hypnozou resil.
Jak si to vysvetlit nevim, ale pak uz mela pribuzna pokoj. Muzete to klidne vysvetlit nejak po svem, je mi to jedno. Podstatne je, ze to Kafka vyresil. Byl to silne verici clovek, coz jde zcela mimo mne. Nechci premyslet nad tim, jak je to mozne.
Sysop
Super, už tu chyběj jen duchové a a zlé energie.
ProŽeny.cz hadr…
(Ne že by jev fantomovejch končetin byl něco neobvyklýho, má to myslím většina lidí po amputaci…)
Re: cwds
1.3.2016 v 23:28
Je mi celkem jedno, cim kdo trpi. Podstatne je, ze doktori neumeli vyresit, Kafka vyresil. Jak na to sel, je mi jedno. Opet – zajima mne vysledek. Skoda, ze jste tou dobou nebyl na svete, urcite byste to vyresil take.
Vrt se dělá na povolení průzkumných prací.
Studna se dělá na základě stavebního a vodoprávního povolení.
Ačkoli vrt i studna vypadají skoro stejně, z vrtu se smí odebírat voda při čerpací zkoušce, zatímco ze studny trvale.
Ano, věk se potvrzoval prohlášením, vodoprávní povolení k odběru podzemních vod se ale muselo obstarat.
Absolvoval jsem to při „legalizaci“ své studny a potom si to opakoval pro sousedy – když už jsem to „měl v počítači“.
Borci, mám z Vás dost. To jste malé děti ve školce nebo co? To vážně nic nevíte o gravitaci? O horninách, o průlinovém a puklinovém pohybu podzemích vod? Fakt jste nikdy neslyšeli o veluí? O hydrogeologických mapách?
Fakt nevíte o čem mluvím?
Tak tady laskavě nikoho nezesměšujte, protože o tom slušně řečeno víte hovno.
Až si to nastudujete a zjístite že proutkařit může každej člověk a jak to celé funguje, tak pochopíte celej princip a pak už nikdy takovou kravinu o nadpřirozenu z huby ani klávesnice nevypustíte.
SkReT
Nastudoval sem si.
A je dost těžký najít studii, ve který by proutkaření vyšlo líp, než kolik odpovídá náhodě.
Re: SkReT
1.3.2016 v 23:18
Ale kdo pise o nadprirozenu? Ja ne. Ja pisu, jakou sluzbu dedek za tri stovky udelal. Jak to udelal, je mi fakt prdel.Pro mne za mne at si cetl po vecerech mapy, ale asi je mel hodne presny, protoze soused si ho vzal taky, ukazal mu, kde ma pramen a soused mu rekl, ze tam to nejde, bo tam bude bazen. Deda mu na to rekl, ze ale jinde na te jeho pidiparcele vodu tak melko nenajde. Soused nebyl zadnej blbec a tak se podival, kde mam vrt ja (cca 8 metru od kraje pozemku) a nechal udelat vrt hned za hranici. Mel jsem obavu,aby mi nesebral vodu.
Nesebral.Vyvrtali 40 metru a vodu nasli az dole. Vrt mu dava malo, kdyz ho dva dny necha,tak mu hladina taky vystoupa tam, kde ji mam ja. Ale jak to vycerpa, tak ceka dva dny.Ja temto vecem nerozumim a nevim, jak je mozne, ze nejakych ani ne deset metru od toho meho je vsechno jinak, ale jak se zda, tak asi na tech podrobnych mapach to vsechno je.Ja je ale neznam.
Sysop:
Až se budete chtít nechat za tři stovky ojebat příště, cikánskej prostitut zastane lepší službu ;)
Re: cwds
1.3.2016 v 23:30
On mi najde bezchybne vodu? Vrtari se totiz kroutili a rekli, ze mi vodu hledat nebudou. Tak jsem si vzal proutnika,ktery to zvladl. Pokud myslite, ze stejnou sluzbu zvladne cikansky prostitut,pak, pokud bude bydlet blize a udela to za mene,proc ne. Pro mne je dulezity vysledek, ne cesta k nemu. Ta mne nezajima.
Sysop
Pokud byste to po něm chtěl, najde ji se zhruba stejnou pravděpodobností, jako dědek s proutkem.
Teda samozřejmě za předpokladu, že dědek „nepodváděl“ a nedělal si svoji vlastní due dilligence nad mapou. Pak by ovšem byla šaškárna s proutkem jen divadlo pro obveselení zákazníka :)
Re: cwds
1.3.2016 v 23:45
No ja s cikanskym prostitutem osobni zkusenost nemam, proto mozna na rozdil od vas se na nej divam trosku skepticky.
Pro mne za mne at tam dedek treba twerkuje a pusti si k tomu dechovku. Je mi to uplne u prdele. Tady mas tri kila a chci vedet, kde bude voda, jak hluboko a kolik a to na prvni pokus, nebudu platit vrtani zbytecne. Bohuzel na tak banalni zadani jsem mel problem najit dodavatele.
To je cely.
Sysop
Já zas třeba rád vím, jak věci fungujou a tak.
Kdyby mě zajímal jen výsledek, budu na přesuny z A do B používat nějaký obyčejný auto, šukat budu nějakou obyčejnou holku a když se mi něco rozbije, budu volat tech support. To má asi každej jinak, no.
Re: cwds
1.3.2016 v 23:57
No,… vy asi budete do 30 let, tipuju, ze?
Ja jsem totiz takto uvazoval presne tak do tohoto veku. Pak jsem pochopil, ze proste nemuzu rozumet vsemu a pokud se o to budu snazit, tak bud stihnu tretinu veci, nebo se z toho poseru. Takze se radeji venuju tomu, cemu rozumim a na zbytek veci si zaplatim ty, co tomu rozumeji a mam u prdele, jak si to oni zaridi. Stihnu vice veci a nedevastuju si svuj cas.
Nemam obycejna auta a moje zena (vcetne tech jinych, ktere jsem sukal pred ni) neni zrovna tuctovka. Kdo ji zna, vi. Vubec ale nepotrebuju vedet, jak jeji organismus funguje a co presne je to ta hypoglykemie. Pro mne je dulezite, ze ma 92/61/95 pri 174/53-6 jak to mam rad a pri jejim veku se ctyrmi krizky na krku vim, ze to radikalne horsi nebude. Nepotrebuju vedet, jak to funguje, staci, ze to sukam :-)
Víc přes třicet, než by mi bylo milý :(
Taky nemůžu rozumět všemu, ale vědět od všeho něco se mi zatím vyplatilo.
Vlastně bych řek, že i vlivem různejch léčitelů a proutkařů a klerikálů má pak „obyčejný člověk, co se nezajímá“ přehled o světě asi takovej, jako Táňa Fischerová o ekonomii. A takovejm se pak i vysoušeč zdiva na vesmírnou energii jeví jako funkční věc. Jako zákazník takovejhle shitů dopadnout nechci :)
Re: cwds
2.3.2016 v 0:06
Podivejte se na to jinak: mate mokrou zed. Provedete sanaci, provedete hluboke odvodneni, podrezete,… a je to vlhky furt. Uz jste nastranej a prijde typek, co rekne, ze ma vysousec na vesmirnou energii a ze to vysusi. Vy mu reknete, ze at to teda vysusi a ze az to bude suchy tejden, tak mu teprve zaplatite. On souhlasi.
Tak co, pujdete do toho? Nebo nejprve rozeberete ten vysousec a pokud to bude vypadat jen jako pixla od okurek, tak ho poslete do prdele?
Ja ne. Ja ho to necham vysusit a pokud to ten tejden bude suchy, tak mu zaplatim. Postavil jsem ctyri baraky z toho dva rukama, neco o tom vim a presto – mam u prdele jak vesmirna energie vysis moji zed, ale ja ji mam suchou. Dal to neresim. Proste to nepotrebuju pochopit. Potrebuju to jen pouzit.
Sysop:
Nepůjdu.
Pokud mi zeď vysuší nefunkční vysoušeč, vyschla by za tu dobu i bez něj.
To ty peníze rovnou můžu nacpat do záchodu.
(Teď sem si všim…vy máte vysoušeč na vesmírnou energii, nebo se mi to jen zdá? Netnul sem do živýho, že ne…? )
Re: cwds
2.3.2016 v 0:19
Takova hovadina existuje??
Re: cwds
2.3.2016 v 0:19
Je to samozrejme vase volba. Jestli je to funkcni nebo ne, nerozhoduje to, jestli vy chapete jak to funguje, alebrz to, jestli je prokazatelne, ze to dela to, co se o tom tvrdi.
Takze pokud je porad nachcana, ale po pouziti vesmirneho turbosusice je sucha, tak pro mne je to vysledek. Tvdit, ze by to mozna diky nejake nahode treba vyschlo taky, mi nepomuze, protoze ja nepotrebuju nahodu, ja potrebuju jistotu. A teprve za jistotu zaplatim, ne dopredu. Jistota se dostavi, chechtaky jdou majiteli vesmirneho vytvoru. Jistota se nedostavi, sarlatan je nakopan do riti.
Asi sem z jiný planety a výrazy jako „prokazatelné“ a „jistota“ chápu naprosto jinak.
Ne, když dám vysoušeč vedle zdi a zeď vyschne, není prokazatelný, že vysoušeč funguje.
Ne, dokud zeď nevyschne, nemám jistotu, že vyschne.
A i když vyschne, nemáte jistotu, že tak zůstane.
Vámi navržená dohoda má vlastně tři výstupy:
1) Vysoušeč z klubka drátů, trubky a kondomu funguje, zeď vysuší, výrobce dostane zasloužený prachy.
2) Vysoušeč nefunguje, zeď vyschne náhodou, výrobce dostane prachy. Vpodstatě mu udělám takovej soukromej wellfare, i když by měl radši umřít hlady; na tohle asi nemám to správný sociální cítění. Přijdu o peníze.
3) Vysoušeč nefunguje, zeď nevyschne, prodejce utře. Přijdu o 0 Kč, budu si připadat jako vůl.
…první možnost má pravděpodobnost ve znamým vesmíru prakticky nulovou, druhá a třetí sou 50:50. Pořád bych do toho nešel, přinejlepším tím získám kulový.
(Prodejce vysoušeče by do toho zase jistě šel, ten v tomhle modelu nemá co ztratit. Přinejhorším nevydělá. Je to hra na nakloněným hřišti.)
Jinak jeden z vysoušečů je zde:
http://www.aquapol.cz/
…a pokud máte zájem, mohu zprostředkovat též prodej hradu Karlštejn.
Re: cwds
2.3.2016 v 0:38
1) Jestlize zed byla dlouho mokra a nekdo k ni prilozil neco, co prohlasil za vysousec a zed najednou vyschla, tak pro mne je to vysousec. Jestli prilozeni klubka dratu s kondomem treba zpusobilo to, ze ze druhe strany zdi prisel soused s jinym vysousecem a ten zed vysusil, je mi jedno. Ja mam zed suchou a pokud priste opet je mozne klubkem dratu a kondomem dostahnout stejneho vysledku, pak to opet aplikuji.
2) Neprijdu o penize,protoze zed doposud nevyschla ani nahodou a tudiz na nahodu cekat, ani spolehat nelze. Vysousec funguje. Jak, to nevim a vedet to nepotrebuju. Ze zed vyschla nahodou, je spekulace, kterou samozrejme muzete dokazat velmi jednoduse. Sednete si k te zdi, ja ni namocim a vy mne zavilate, az znovu nahodou vyschne. Pokud to nastane, dostanete prachy. Good deal, am I right?
3) Takto byste si musel pripadat jako vul nekolikrat denne. Ted mi treba Mall poslal mail, ze zbozi, ktere jsem objednal s dodanim na zitra, proste nestihli odeslat. Mallnefunguje, prachy nedostal, jak to tam funguje nevim,… jsem vul? Kupuji od nich bezne a toto se nestava. Ale stavaji se podobne veci vsude okolo. Mel jsem jet do Mall a nejprve se presvedcit, jak u nich funguje logistika, posoudit, zda-li to opravdu fungovat muze a pak teprve objednat? No, kdybych to udelal a nastal presne tento fail, tak to bych bych teprve byl za vola, ne?
Drobnost: Ze zed zustane sucha i nadale, je zcela jiny proces. Kdyz natiram dvere, take necekam, ze budou natrene forever. Osetreni zdi, aby znovu nezvlhla je uplne jiny problem. Ten neresim. Resim, ze mi nevyschla. Ani sama, ani nahodou, ani po sanaci.
Mimochodem – zrovna tuto situaci jsem resil na chalupe. Kokot zednik mi vylil cca kubik vody na kamennou zed. Byla mokra skoro rok. Proc? Proste na dlouhe povidani, ale hlavni roli sehral rosny bod vzduchu v novostavbe, kde ackoli nebyla okna, tak bylo nedostatecne vetrani. I tak divne veci se stavaji.
Mám z vaší logiky zhruba ten samej pocit, co má slepej, když meje struhadlo :-/
Pro mě je automobil vzducholoď; měl sem v dětství plakát WRCčka vyfocenýho v letu.
Re: cwds
2.3.2016 v 1:12
Pokud je mozne s WRC letet treba z Prahy do Berlina a je to stroj lehci vzduchu, pak nevidim problem ho prohlasit za vzducholod.
Ale podle vasi logiky, pokud je o WRC znamo, ze je to auto, takje to proste auto, i kdyby z toho nekdo odmontoval motor i vsechna kola. Proste vy vite, ze je to auto a to staci.
Mame holt kazdy uplne jiny pristup :-)
Tak jsme se dozvěděli nacionálie vaší ženy … chce se někdo přidat s intimnostmi? Já ne … Nezdá se mi, že vyjádření, že někdo není tuctovka, znamená, že ten člověk není tuctovka. Takové vyjádření nemá žádný smysl, neboť jste to sám takto nastínil – nepotřebuji vědět, jak funguje (tedy nevím, jak funguje). Z toho plyne, že nemůžete vůbec posoudit, zda to tuctovka jest či není. Protože se o to, dle vlastního vyjádření, vůbec nezajímáte. Vaše vyjádření jest obrazem vaší projekce do ní.
h72
Věděj to ostatní, co ji znaj.
Řekli mu to.
Re: cwds
2.3.2016 v 1:42
Tak tak.
Nekteri byvali partneri moji zeny jsou mi dobri pratele a dle jejich vyjadreni skutecne tuctovka neni. Takze nejakou referenci bych mel, abych nebyl subjektivne neobjektivni.
Re: h72
2.3.2016 v 1:26
cwds se bavil o sukani. Co mne se tyce, tak pri sukani mne moc nebere titul zeny, pripadne jeji schopnost v kuchyni. Ale chapu, ze jineho chlapa muze tankovat neco jineho.
Ostatni vlastnosti moji zeny nebyly predmetem diskuse.
Re: h72
2.3.2016 v 1:26
Pokud je (a byla) rec o sukani, tak kdo podle vas jiny, nez sexualni partner, muze posoudit, zda dotycna je „tuctovka“ ci neni? Nejaka komise? Vy? cwds? Nejak mi unika smysl vaseho textu. Nebo vy snad behem sukani sledujete, jak zenska funguje a na jakem principu?? Mne zajima vysledek – fajny sex. Dobry pocit po nem pro oba. Nezajima mne, jestli jsem stimuloval tu ci onu mozkovou zonu, jestli orgasmus zeny byl vyvolan nervovym uzlem nekde v Xtem obratli a dalsi veci. Hodnotim to, co lze u takto primitvni veci jako je sex, hodnotit.
Znam jeden par, kde jde vsechno pres Boha. Patnact let spolu ochodili, ona porad panna az do svatby, velci krestane, velmi spokojeni a stastni lide. Ano, na nich bylo a je videt, ze nejsou „tuctovi“ co se sexu tyce. Mozna sla vase uvaha timto smerem, kde je mozne netuctovost posoudit, anizby clovek mel sexualni zkusenost s dotycnou. Ale nevim, jestli je vystizne to nazyvat „netuctove“. Podle mne je to spise velka vzacnost, ne-li extrem.
Nemyslim si, ze takto to cwds myslel.
Tak například o hydrogeologických mapách jsem slyšel *).
Také jsem slyšel, že studny se kopaly i před vydáním těchto map a dokonce prý i před začátkem práce na těchto.
_________________
*) Označení rajonu se prý píše do žádosti o povolení k nakládání s podzemními vodami.
Re: ygorek
2.3.2016 v 6:16
Proutkareni je imho jako hra na housle. Nekdo na to nema, nekdo se nejak smidlat nauci a nekdo ma nadani byt mistr. Proste jsou lide, co jsou citlivejsi na zmeny, ktere v pude jsou – zlomy, voda,… a dokazi je nejakym zpusobem podvedomne vnimat a projevit. Proc ne. To, ze nejde neco zmerit v ramci fyzikalnich tabulek, certifikovat a delat jako skoleni, neznamena, ze to neexistuje.
Ze si z toho fura podvodniku dela dobre placeny cirkus, o tom zadna. Ale porad lze drive odhalit neschopneho proutkare, nez vysvetlit svickovym babam, ze proste carodejnice neexistuji.
Ja jsem sluzby proutkaru vyuzil dvakrat v zivote, vzdy k plne spokojenosti a troufam si spekulovat, ze kdyby to byli odbornici pres nejake geo a hydro mapy, tak to nedelaji za par stovek, ale pekne za par tisic a nebo mi reknou, ze je to stejne bez zaruky.
Kamarad si delal tepelne cerpadlo voda-voda. Mel na to dotaci, takze vsechno muselo mit papir i na papir. Mel tam projekt zpracovany odbornikem pres mapy, ze se musi vrtat tam a tam. Vrty hluboke jako krava, snad 100 metru, nebo kolik. Vyvrtali jich pet a vsechny suche. Dost jsem se divil, protoze jsem si az do toho okamziku myslel, ze v teto hloubce je voda vsude. No, holt neni.
Pak si vzal toho proutkare (co mi ho mimochodem predtim on sam sehnal), ten oznacil uplne jine misto (bohuzel ale ve stavebne dost nevhodnem miste, co naplat) a vrtalo se znovu. Projektant papiry upravil a bylo. Chapu, ze treba to byla vyjimka, protoze kdyby ten ctec map se sekal casto, tak nema na chleba, ale proste to tak bylo.
Myslim, ze tady jste to roztal. Aplikace hydrogeologickych map na erotogenni zony bude jiste inovativni i u pane sysopovic pani.
Prece jenom ma ta Redakcni Smrt jiste kouslo.
Re: pz100000
2.3.2016 v 10:09
No ja nevim, abych misto obohaceni erotickych zazitku spise nenasel zene vodu v koleni a kameny v ledvinach.
@Sysop
Post samozrejme byl ygorkovi, lec nez jsem odeslal, uz jste se tam vlip. To je prave zase to kouslo.
Re: pz100000
2.3.2016 v 10:35
Jojo, to jsem ‚potopil‘ :-)
co to je tady za sračky? Hulíte nebo šňupete teda solidní materiály.
Re: SkReT
2.3.2016 v 10:52
Nezavid ;-)
V te sumavske prdeli, kde ted zrovna jsem (vcera to bylo na seceni travy a dneska je venku 15 cm bilejch sracek) je to tak, ze strediskova obec udelala na kopci pet vrtu a rozvedla vodu po vsi (nekdy tusim v 80. letech). Ja mam svoji studnu, ale mam i pripojku. Kdyz platim za vodu (28 Kc/m3), tak mam to privilegium, ze muzu sracky ze zumpy odvezt do cisticky ve strediskove obci (4 km) a zadara je tam vyklopit. Samozrejme, ze to tak nedelam. Nicmene, je to servis v ramci dodavek vody. Obec to ma tak nejak sul nul, protoze co od lidi dostane, to narve do udrzby + novych vrtu (sem-tam se neco zavali,nebo prestane davat). Funguje to bez problemu.
Moje studna je cca 200 let stara a je na ni videt, ze od doby, kdy ji udelali, klesla hladina spodnich vod o cca 6 metru. Cili kopat dneska studnu muze byt dost sazka do loterie. A vrtana studna (mam na baraku 200 mm/45 m) nemusi mit dostatecnou vydatnost, pokud si treba v parnem lete zalejete travnicek.
Pripojka je vzdy vyhoda. Otazka je cena. V baraku platime 160 Kc/m3 (100 Kc stocne, 60 Kc vodne). Uz davno jsem rikal, ze si venku udelam vlastni cisticku a mam to za tri roky doma. Neproslo to, misto toho je v tom miste megabazen…
vzhledem k tomu že jsem z oboru pánové, tak Vás musím zarazit, protože tady mluvíte sice hezky ale jen z patra o tom jak si myslíte jak to ve skutečnosti funguje, ale ono je to úplně jinak.
V ceně elektřiny JE poplatek za distribuci elektrické energie. Tečka. Je tam, můžeme se bavit o jeho výši, ale je tam. Já jako koncový zákazník když řeknu že chci 3x25A, tak tam provozovatel distribuční soustavy postaví co bude chtít a já to neovlivním. Už jen poplatek 500Kč za 1A u 25A jisitče je 12500,-Kč což je zhruba tak 10% skutečně vynaložených nákladů na výstavbu přípojky. Vedení se buduje na 50let a během této doby na sebe ta přípojka vydělá 2x, pokud bude na konci obyčejný dům ve kterém budou lidé bydlet. Oprava nebo rekonstrukce té přípojky za 50 let už je levnější, protože už neprojednáváte znovu pozemky.
Dále na výstavbu a provoz sítě dává stát 160 miliard ročně. Ty peníze mají pokrýt veškeré rekonstrukce a udržování sítě. Promiňte, ale zhotovitelé jsou věčně přetížení, projektanti chrlí jeden projekt za druhým a jestli si vzpomenu na jeden dva projekty za deset let, které se dělali zbytečně někam na samotu tak toje moc.
Další věc… o tloušťce a dimenzování sítě má hlavní slovo technik sítě. Ten když řekne bude tam tlustej kabel protože proto tak tam bude a já ani jako poslušná kurvička a ani jako zákazník na tom nic nezměním.
Navíc z ceny těch všech sraček okolo je cena kabelu to nejsměšnější, a snaha ušetřit na kabelu se kurevsky nevyplatí. Proč? Protože průtokem proudu se kabel ohřívá, tak jak se ohřívá topná spirála. Vzniká ztrátové teplo a pro příklad ve městě, když budu mít kabelový úsek cca 100m a použiju kabel 4×150 namísto kabelu 4×240 tak ano elektrárny zdánlivě ušetří cca 10.000Kč, ale ve skutečnosti způsobím elektrárně škodu za 10 let provovzu v milionech! Jakto? Protože velká proudová hustota v té 4×150 se bude projevovat větším teplotním zatížením a bude kabel víc topit. A to teplo zaplatí elektrárny. Jenže ti technici a projektanti nejsou idioti, oni to ví a proto se budují sítě tak jak se budují.
Ty změny tarifů podle jističů je naprostá zlodějina za bílého dne.
Další věcí pro to vaše srovnávání s rohlíkami, pokud pošlete z fabriky 100kamionů do města, jaké budou vaše náklady?
Jaké vaše náklady budou když pošlete z fabriky do města jeden vlak?
Údržba el.sítě jsou jen keci jak nás všechny ojebat. Nejen němci se snaží co nejvíc nás/stát ojebat, opravovat sítě co nejlevněji, tlačí ceny zhotovitelů i projektantů dolů a přitom birokracie přibývá. Dneska sítě staví idioti bez technického vzdělání, protože chytrýho člověka zhotovitel nezaplatí. Uvidíme jak s tím zamíchá letošní výběrové řízení-tendr. Jedna velká firma už na jižní moravě to provozovateli odpískala, že za těchle podmínek pro ně dělat nebudou. Snad to spustí lavinu.
Pod vse az na druhy a posledni odstavec bych se podepsal.
ad 500/A: U spousty mist (a mozna i u vetsiny) naklady na pripojku skoro nejsou. Treba CEZ Distribuce ma tendenci najit pro sebe to nejlevnejsi reseni a nechat sadu pojistek treba nekde na/u sloupu, zakazniku, buduj si zbytek sam za vlastni. Nase naklady … no vlastne nic, v SRxxx tu sadu stejne mame volnou, cela skrin stoji 7000 (bez prace) a mame v ni jistenou hromadu pripojek. Ze zakona vyplyva, ze by tech 500/A mel byt nejaky dlouhodoby prumer vsech pripojek.
ad konec: na druhou stranu jsem svedkem praveho opaku, kdy se „rozsiruje“ sit naprosto iracionalne, navic projekt je tragicke kvality …
Zajimala by mne ale jedna vec, kdyz mam pozemek v intravilanu obce (vsude okolo zasitovano- ze vsech stran), rozparceluju to a podam si zadosti o pripojeni kazde parcely individualne, kdo to bude platit? Z EnergZ mi vyplyva, ze bych to mel mit „zadarmo“ (resp. za 300(500)CZK/1A), takze kdyz si nadiktuju treba 1x6A, tak zaplatim 6*300 CZK a oni mi za tech 1800CZK zbuduji antonicek s jistenim? Po pojistkove spodky to je jejich, tak by asi meli, ne?
odpověď na první odstavec:
Ne, ani vámi uvedené připojné místo, které zdánliv nic nestojí není pravda. I na takovou blbost jako SP100/NS na stávající sloup je potřeba projekt za cca 5ooo,-Kč a k tomu to musí přijet někdo udělat s plošinou, pokud to je u cesty ZUK a už v tom pomalu lítáš za 20.000,-Kč. A jak říkám těhle projektů je fakt minimum. Nejvic přípojek pro samostatné odběratele je okolo 1oo.oooKč
odpoveď na druhý odstavec:
Nedoporučuji, lepší požádat v celku a předložit návrh rozparcelování, jednotlivých domů a přípojek, protože i když by technik schválil vybudování sítě smyčkovacími skříněmi tak by to po Vás chtěl projektant.
Ale samozřejmě požádat za každého zvlášť můžete, ale bylo by fajn to nějak secvaknout aby bylo jasné že to patří k sobě. S tím 500/1A pro požadovaný jistič 6A byl dobrej ojeb, protože stejně by v přípojkové skříni byli pojistky 40A a kabely min. 4×95. Ale majitlé pozemků by pak byli pěkně nasraní až by zjistili že musí doplatit rezervaci příkonu na 25A Vesměs se počítána dům 15kW, takže těch 6A nikdo nebude brát vážně.
A ano tím odpovídám na to že za pokud cca 70% připojovaných pozemků pošle oněch 1800CZK dle připojovací smlouvy tak to elektrárny připojí a nezaplatíte ani korunun a víc. Celá stavba elektrárny bude stát třeba mega, ale Vás jenom těch 1800. Vesměs pokud by ostatní zaplatili a vy ne, tak i po dohodě s projektantem vám elektrárny umístí antoníček na pozemek a vy nezaplatíte ani korunu ale nemůžete ten antoníček využívat dokud nezaplatíte rezervaci. Ale to už je na dohodě s projektantem pokud jste v trase. Další věcí je nechat položit kabely a nechat si antoníček postavit až a pár let až to bude aktuální. je toho hodně a přesahuje to rámec téhle stránky.
ad naklady pripojky: ja myslel ale situaci, kdy je vse pripraveno. Typicky treba radovka, nebo „panelak“, chatova oblast, apod. Tak nejak se me takove pripady uz ponekolikate tykaji a nadavam si kolik to stoji. Treba jsem platil za novou pripojku k domu, ktery ma na svem rohu skrin se dvema sadami nozovek, jedna spojkovana dal, druha ke mne … a cela prace CEZu je v tom, mi pripoji elektromer. Ja platil 12500.
Ad parcelace: je na Vas prosim nejaky e-mail? Byl bych vdecny za kratkou radu. V CEZu panuje lehce bordel a … zanedlouho to budu resit. Na primy dotaz jak resit X novych pripojek vedle sebe mi rekli ze si to zaplatim a potom se bude platit poplatek za rezervaci :). Na muj navrhovany postup za osmnact stovek (jednofazove to je jen 300/A! … ale daji samozrejme celou sadu nozovek, takze predelat to jde bez problemu) mi uz pani ani neumela odpovedet.
Stejne tak nechapu jak se hradi kratkodobe odbery, v EnergZ bych mel platit nejaky pausalni pripojovaci poplatek, CEZ DS to ma i v ceniku, na infolince nejdriv ze nebudu platit nic, potom ze ten fix, technik mi nakonec sdelil, ze me pripoji zadarmo :-). Bylo to k docasne pripojce, kde staci jen hodit elmer (propadla rezervace a natrvalo se musi predelat cast distribucni site, coz trva ).
eq2@mail.nu
Ve většině obcí to funguje tak, že vodovod vlastní obec a také investuje do jeho případného rozšiřování.
Podnik, který má v názvu něco jako VaK, VK, VaS, KaV, VS, se zabývá správou vodovodu. Obec si ho buď nějakým způsobem zřídí, nebo najme.
Je obvyklé, že takový podnik pak spravuje vodovodní síť včetně rozšíření v době smlouvy vzniklých. Naopak nebývá možné (ale jistě, je to věc smlouvy a ty bývají různé), aby (novou, přidanou) část sítě spravoval jiná osoba než ta, která spravuje část kmenovou.
Většinově podniky VaK (a podobné) potrubí obvykle fyzicky nestaví, výstavby se účastní z titulu správce sítě a hotové dílo přebírají (do správy, ne do majetku).
Výnos z provozu správce (VaK) odevzdává majiteli (obci) na základě smlouvy. Ta může být různé kvality – zde je pes zakopán nejhlouběji.
Popsal jsem, doufám srozumitelně, většinový model. Existenci jiných vztahů tím nevylučuji, výjimky jsou vždy zajímavé.
______________
Poznámka:
Domnívám se, že na předmětných pozemcích (určených k umístění pozemních staveb)nemůže být spodní voda vůbec.
Podzemní voda, ta na nich být může.
Je-li hladina podzemní vody vysoko, voda pravděpodobně nebude bez úpravy pitná, i to může být důvodem ke stavbě vodovodu. Závisí to na konkrétním významu spojení „dost vysoko“, na tom se nechci točit.
Jenze nektere veci proste nelze timto zpusobem pocitat. Jinak by mi logicky vyplynulo, ze rohlik bude tim drazsi, cim dale je prodejna od pekarny. A, kupodivu, ono to tak neni.
Kdyz si jdu pro rohlik, tak je mi celkem jedno, jestli pekar do prace jel vlakem, nebo na kole. Proste platim cenu za produkt a jak si to dodavatel interne rozpocita, je jeho valka. Pokud se nevchazi, tak ma na ferovku rict, ze je v prdeli a ja muzu zvazit, jestli budu platit za rihlik vic, jestli pujdu jinam a nebo jestli rohliky prestanu zrat.
Tady je ale snaha platit rohliky podle velikosti drzky a zaludku spotrebitele. Co kdyby nahodou prisel a potreboval se nafutrovat behem minuty? No tak mu to musime garantovat, zejo. A tim padem podle toho to nacenime.
Kdyby opravdu cela ulice najednou pozadovala po rozvodne siti to, co maji na jistici, tak na konci ulice vyleti trafo tkovou rychlosti, ze az nekde za mestem zacne zvolna klesat. Sit neni dimenzovana na soucty techto proudu. Proste tak nejak to funguje, protoze lidi to tak nejak nahodne odebiraji.
A pokud cela ulice prejde z 3x25A na 1×16 A, tak prijede montazni firma a sunda dva draty ze sloupu? Ne? A tak kdo bude platit tu udrzbu dvou dratu navic (predpokladejme, ze se vsichni nafazuji na jeden drat – proc ne, vsak je to prece dimenzovane, ze?).
Podle mne jsou to vsechno ze strany CEZu jen kecy, kecy a kecy. Takovych pravd vymyslim dvanact do tuctu. Podstatne je ale, o co jde predevsim. Predevsim jde o zdrazeni. Protoze setrilci sice zjisti, ze LEDkya a zarivky se jim nevyplati, takze zase misto usporky za tri kila koupi zarovku za patnact voci, ale tim se dostanou do vyssi spotreby, takze nebudou doplacet kvuli „nespotrebe“, zato utrati totez (ne-li vic) na ferovku. Proste spali vice, ale zaplati stejne. Jak vidno, neni az tak dulezite, kolik se ve finale energie spotrebuje. Dulezite je, kolik penez se z lidi vytaha.
Nakupoval jste v poslední době v malém obchůdku v nějaké pohraniční díře? To si pište, že tam je rohlík dražší než v supermarketu ve městě, který má vlastní pekárnu a kam se polotovary zavezou společně s x dalšími položkami na jednom náklaďáku.
Mimochodem, například garážové stání (či parkovací kartu do nějaké té zóny) taky platíte paušálem a ne podle skutečně „odparkovaných hodin“. Ta analogie je docela dobrá, protože počty parkovacích míst jsou také nižší než počet vydaných karet, byť ten rozdíl asi nebude takový jako u rozvodů.
Overbooking sítě jsem řešil – pokud se na základě nějakých modelů odběru řekne, že se dimensuje např. na 50 % součtu jističů, pořád bude potřeba tlustší drát, pokud budou mít lidé větší jističe.
Sundávat stávající dráty samozřejmě nikdo nebude, ale při obnově vedení se třeba už natáhnou jen dva či jeden tlustší apod. A pro jistotu opakuji – problém s overbookingem bude v principu stejný. Okamžité využití kapacity všech jističů všemi odběrateli nerozdýchá ani síť dnešní, placená od kWh.
nakupoval jsem ve Vratěníně v sámošce a cena levnější než v Brněnce v Brně, čím to asi bude? Jo aha v brně mají větší držky.
dimenzuje se panáčku na 0,1-0,15 to je co? A i tak se tahaj kabely tlustý jak ruka, to je co? A co cena za výkopy a všechno okolo? Snažíš se zbytečně. Cena velikosti jističe nemá nic společného s elektřinou, protože ztráta na přenosu el.energie od generátoru do domácnosti tvoří ti kteří ji odebírají. Ti co nic neodebírají kabel nezahřívají a nevyvjí žádné náklady, ale mají to zaplatit? Proč? Proč by měl platit někdo za rohlíky když třeba rohlíky nepapá ale papá chleba?
Jde o princip, ne o to, zda se počítá s 15 či 50 %.
Cena výkopu, kterou zmiňujete, bude jen nepatrně závislá na tom, jak tlustý kabel se do něj dává. Samozřejmě mezi domácí přípojkou 4×16 sqmm a kabelem pro napojení sídliště rozdíl nějaký bude, ale mezi 4×2,5 a 4×16 ne. . A na míře vytěžování toho kabelu po položení nebude cena výkopu záviset vůbec.
Když si objednáte na soukromý výlet autobus a pojedete v něm sám, budete platit za čekání sazbu autobusu a ne sazbu osobního taxíku.
Podle logiky CEZu bude za rohliky platit proste proto, ze by treba ho mohlo jednou, nekdy, mozna, napadnout misto do chleba hryznout do rohliku. A na to si musi priplatit hlavne ti, co sice rohliky zerou, ale malo.
Analogie pana JJ s garážovým stáním je myslím velmi dobrá, leč pokusím se ji ještě vylepšit.
Platba za elektřinu je vlastně obdoba platby za taxík, jež celý den čeká před domem, abyste s ním mohl jet kdykoliv si vzpomenete (= svítit, vařit, řezat na cirkuli, pouštět si vláčky..). Taxikáři v takovém případě platíte čekání (= platba za jistič) a za jízdu samotnou (= platba za skutečně spotřebovanou energii). Taxík může být orezlá felicie před smrtí (= jistič např. 1x16A) a halt se musíte smířit s tím, že cesta takovým taxíkem bude pomalejší a méně komfortní (= na jednofázový jistič 16A nemůžete používat vícero spotřebičů s vyšším příkonem zároveň), než když bude stát před domem pohodlné nadupané auto (třeba 3x32A), za které logicky zaplatíte více. Bohužel ale v ulici nebydlíte sám a nějaký takový taxík čeká před každým domem. Kapacita ulice je omezená (má nějakou šířku) a kdybyste chtěl použít svůj taxík spolu se všemi sousedy okolo zároveň, tak se ve finále nedostane nikdo nikam, neb ulice se prostě ucpe (= výpadek trafostanice/jiného jistění předřazeného před domovní přípojkou).
Kdo nic neodebírá sice opravdu nepřispívá ke ztrátám přenosové soustavy, ale ta přesto stále vyžaduje nějakou údržbu či opravy, aniž by přenesla jedinou kWh energie, což pochopitelně něco stojí. Namátkou pravidelná výměna olejové náplně transformátorů, kontroly a opravy vedení, revize stavu el. zařízení, měření isolačních a zemních odporů atd., dalo by se toho vyjmenovat mnoho. V neposlední řadě – a to je vzhledem k počasí aktuální – rychlé opravy v důsledku živelných událostí viz třeba včerejší sněžení také nestojí zrovna pakatel.
Opakuji, berte to tak, že si platíte taxíka, který celý den čeká před domem, abyste mohl jet kdykoliv se vám zachce.
Jenze kdyz jsem si smlouvu s taxisluzbou podepisoval, tak jsem zaplatil i prispevek na udrzbu auta presne podle toho, jakou rychlost jsem od taxiku v budoucnu predpokladal. Ostatne se to odvijelo i od revize moji domacnosti, kde pozadavek na taxik byl primo uveden v projektu, ktery ostatne taxisluza sama pozadovala.
Najednou, po par letech se dozvim, ze je vsechno jinak.
Nicmene, muzeme jit i jinym smerem. Pred ctyrmi lety jsem koupil u Skylinku HD Irdeto za tusim 2,5t s tim, ze zakladni nabidka programu bude zdarma a to na DOZIVOTI karty. Protoze prevazne cumime na nemecky satelit, tak mi to prislo rozumne.
Po dvou letech prisel Skylik s tim, ze ale je potreba zaplatit 350 Kc rocni servisni poplatek. Hm?? No, dobre.
Loni uz chteli 600 Kc. Letos 950 Kc. Aha?
Zena mne ukecala, at to tem kurvam dam, protoze jinak jsem je chtel z principu poslat do prdele a klidne koupit za ranec DVB-T. HD mam na Nemcich. Zmekl jsem. Ale pristi rok bye bye Skilink.
Podobne s CEZem. Bohuzel muj problem je, ze nemam rad, kdyz si se mnou nekdo vytira prdel. Takze uz jsem domluveny se tremi sousedy, ze jen jeden z nas bude platit jistic 3×25, zbytek natahneme kabelem. Kdyz jeste nejakeho souseda pridame, tak jsme v plusu. Protoze kabel bude pres zasuvku, muze si CEZ vylizat anus.
Jistě, máte pravdu. Bohužel kvůli zeleným kurvám a následnému brutálnímu nárůstu počtu a instalovaného výkonu OZE s nepredikovatelnou výrobou (slunce + vítr) je prostě udržovat ten taxík v takové kondici, aby byl schopen jízdy kdykoliv stále dražší a dražší. Elektřina je taková blbá komodita, že se musí dodávat do sítě v množství právě spotřebovávaném (a její akumulace je prostě drahá), což je jaksi v rozporu s produkcí energie ze slunečníků a větrníků. Zde bych viděl zakopané jádro hunda – nikdo nechce přiznat zvýšené náklady na provoz přenosové soustavy v důsledku nárůstu počtu OZE (a bude to pořád horší).
Zelení kokoti přes stromy nevidí les a i když už před několika roky rozvážní technici (napadá mě teď třeba Petr Nejedlý) zdvíhali varovně prst, že nárůst počtu OZE způsobí do budoucna také nárůst nákladů na provoz distribuční soustavy + bude ohrožovat její stabilitu, tak to neslyšeli a nadšeně tleskali, jak je fajn, že jsou OZE dotované a že by chtělo je dotovat víc, aby stále rostl jejich počet atd. Následky jsou zjevné..
Jinak Vašemu záměru společné přípojky se sousedy fandím a hodlám se vydat stejným směrem :)
Chapu, ze CEZ ma logisticky problem, ale ten problem neni muj, ergo mam z nej hovno a jeste na jen doplacim. Nejsem si vedom toho, ze CEZ nejak vyrazne rval proti slunecnim elektrarnam. Tenhle system – vyhody pro nas a neprijemnosti druhym – je samozrejme stary, jako lidstvo samo.
Nezbyva, nez to udelat stejne, jako se vsim ostatnim. Potichu a po svem.
Co se zelenych tyce, tak maji u mne jedno male, nevyznamne plus a sice, ze mi zafinancovali (po dvouletem tahani se) ctvrt mega na topeni v baraku. Proc ne, na ulici to nenajdu. Ale jinak kam zelenej slapne, tam uz trava nikdy neroste.
A proč by ČEZ měl řvát? Informujte se, komu patří tato „elektrárna“: https://mapy.cz/s/tBDM .
Vsak to take byla ironie…
S těma taxíkama ok, ale až na jednu věc, že u toho taxíku máte čekání celý den + poplatky z operativního leasingu (aby bylo vozidlo stále pěkné a udržované a až bude opotřebované aby ho taxikářovi vyměnili) obsaženou už v poplatku za 1km jízdy toho taxíku.
Takže nejvíc zaplatíten kdo jezdí celej den a nejmíň zaplatí ten kdo je furt doma a nevyužívá to. Já vím teď budete tvrdit jak je to nespravedlivé, ale znovu opakuji že na údržbu dostávají ranec peněz elektrárny od státu, proč potřebují další peníze? Když vidím jak ojebávají chlapy na stavbách tak je mi leckdy do breku.
Nakupuju prakticky denne v teto pohranicni dire (100 obyvatel v horach u nemeckych hranic) a v mistni prodejce COOP stoji rohlik uplne stejne totez, co v COOPu v Klatovech, nebo Susici. Srovnavam ruznou vzdalenost prodejen jednoho distributora.
To je prostě jen otázka obchodního modelu, zde bohužel v nesvobodném prostředí. Faktorů je podle mě moc a být tu konkrurence, je otázkou, kam by se to posunulo.
Teoreticky si dovedu představit oddělenou smlouvu o připojení s vlastníkem sítě (Povedou Vám sem dráty za XXX bobřích kůží od úplňku do úplňku, k tomu YYY šekeblí za každou přesnenou jednotku energie) a nezávisle na tom smlouvu s dodvatelem energie, kterému by odběratel platil jen tu energii.
Ale ono to tak „odděleně“ funguje. Já kupuji elektřinu od ČEZu a dodává mi jí po svých drátech PRE. Jednomu platím za produkt, druhému (via ČEZ) za distribuci. Obě částky jsou rozúčtovány odděleně. Ještě tam je nějaké OZE, které jsem si od nikoho neobjednal a které by si měli vetknout někam.
Za distribuci ale platite ERU-definovanou castku, coz je spatne … at‘ jsou naklady stonasobne nebo setinove.
>…platit distribuci od kapacity a potažmo nákladů na udržování infrastruktury je logičtější, než platit za kWh…
No to sice má logiku, nicméně nelogické na tom návrhu bylo že zde náklady byly rozpočítány na odběratele, přičemž ve skutečnosti největší zatížení a tlak na investice vyvolávají nestabilní zdroje OZE a to že (jak jsem snad správně pochopil) transfer elektřiny v rámci EU mezi státy zdarma a naši odběratelé tedy musí přispívat nejenom našemu solárnímu buswsinesu, ale také na stěhování větrníkové elektřiny do přečerpávacícjh elektráren v Alpách.
Zajisté – však jsem se také zastával pouze obecného principu. Ne toho konkrétního návrhu – o tom si myslím něco podobného, jako Vy.
YHBT
Víte, tady by někdo měl jít sedět. Stejný příklad: dlužil jsem VZP 1 Kč, musel jsem ne jít atm do pokladny zaplatit, al po poslání jejich doporučeného dopisu tuším 23 Kč převést to z účtu na účet (ČSOB= poplatek). Tady přímo VZP okrádá nejen sama sebe, ale hlavně krátí zdravotní daň. A takto je to tady se vším. Kdy vytáhneme do ulic s býkovci? Co ještě hodláme vydržet? Co občanská neposlušnost? Jak znám ovčany, jsou připosraní, takže zase NIC:-(
K EET. Jak to asi tak dopadne:
– restaurace zdrazi. Mame nejlevnejsi restaurace z okolnich zemi. Takze ocekavam +50% na cene. Tim padem maji i vymluvu kdyby se jim zvedla trzba: my jsme to vyuzili a zdrazili jsme. Minim ty restaurace, kam si muzete dovolit chodit temer denne na jidlo.
– maloobchod: firma ktera ma nekolik prodejen ma interne tak nastavene kontroly, ze nepodvadi. Jinak by ji okradali zamestnanci. Tyto firmy (napr. supermarkety, obchodni retezce) delaji odhadem 90% obratu. Kde tedy chteji ziskat ty miliardy co ma EET prinest ?
– drobni remeslnici: je problem najit remeslnika, ktery prijde kdyz potrebujete a udela kvalitne co potrebujete. Casem, pokud takoveho najdete, tak si vybudujete pratelsky vztah. Urcite po nem nebudete chtit uctenku a naopak ti co ji budou chtit uz nebudou jeho pratele.
Ke kontrolnim hlasenim: jedna z veci co mne na tom velmi vadi je, ze stat vas nuti k elektronickemu podpisu. Navic stat planuje nove obcanky s implicitnim elektronickym podpisem. Elektronicky podpis ma stejnou pravni vahu jako vas skutecny podpis. Jeho mozne zneuziti je otazka hacknout vas pocitac. Tj udelat robota co to zkousi. A na obeti treba udela pujcku. A vy se o tom navic ani nedovite. U certifikacnich autorit pro internet muzete presne specifikovat, k cemu podpis slouzi. Univerzalni elektronicky podpis mne desi a nechavam si kontrolni hlaseni delat ucetni. A u nove obcanky, pokud se nic nezmeni, zadam x-krat spatny pin a puk aby to neslo pouzit.
K ANObuzeraci:
zrejme uzrava cas pro miliardarskou dan. Napr. kdo ma majetek miliardu a vice, plati z jakychkoliv zisku 80% dan. Neni nutne ji skutecne zavest – ale jako politicky argument by zafungovat mohla. Kdyz jsem se o tom bavil v praci – ta kazdy by chtel platit miliardarskou dan. Ja taky. A stejne to museli nakrast a sousedova koza ma v tomto pripade extremni rozmery.
Rád bych se zkontaktoval s autorem, neboť jsem „asi jediný“ DS, kterého proti jeho vůli a vůli FÚ pro Prahu delegovalo Odvolací finanční ředitelství do Prahy, a to jenom proto, že jsem na každou „pochybnost stran správnosti, průkaznosti a pravdivosti údajů uvedených v přiznání“ striktně vyžadoval postup dle zákona, což se dotyčným úředníkům u nás na vesnici vůbec nelíbilo…To co si díky tomu zažívám (téměř pravidelná místní šetření v provozovnách a dokonce i v mém pronajatém soukromém bytě – předvolán majitel domu!), je skutečně neuvěřitelné.
olet@volny.cz