V tomto článku se pokusím přiblížit úskalí dovozu vozu z USA a jeho přihlášení ať už na běžné značky nebo jako veterána.
Řeč bude především o ojetinách, jelikož nové vozy sem dováží plno prodejců, kteří poskytnou plnou záruku a autorizovaný servis. Velmi často slyším, že na tom musí vydělávat neskutečné peníze, což samozřejmě není pravda. Nemůžete kouknout do US ceníku, vynásobit kurzem a pak nadávat, že to samé auto je zde o několik set tisíc dražší. Jak se dočtete dále, koupí auta totiž výdaje rozhodně nekončí.
Pokud ještě nevíte, jaké auto si koupit nebo si nejste jisti, zda-li je vaše volba správná, vykašlete se na internet a vyražte na nějaký sraz amerik. Většina lidí tam ameriky zná do šroubečku a rádi poradí. Pokud se jede spanilá jízda, nestyďte se majitele poprosit o svezení, je to zcela běžné a budete mít zkušenost z první ruky. Největší sraz se koná v Luštěnicích na konci srpna (cca 500 vozů), pro Moraváky je blíž Brněnský sraz uprostřed prázdnin. Pro nedočkavce doporučuji Jizbice, které otevírají sezonu.
Máme-li vybráno a koupeno, je potřeba řešit dovoz. Objednat si kontejner jen pro jedno auto je nesmysl, takže obvoláme dovozce amerik v našem okolí a za provizi si zajistíme jedno místo v jejich kontejneru. Většinou to není problém, jelikož to pro ně znamená rychlejší zaplnění kontejneru a tím pádem dřívější zisk. Pokud se auta věší i pod strop kontejneru, vlezou se tam asi 4 vozy, takže náklady na dovoz se nám sníží na čtvrtinu (zhruba $1.500 bez pojištění). Kontejnery většinou připlouvají do Německa, kde se přeloží na vlak a doputují do Prahy. Tady se objedná kamion, který kontejner doveze do celnice a na místo vykládky. Pokud dáte dovozci plnou moc na proclení, nemusíte se o nic starat, zaplatíte spedici (kamion+vykládka), clo, DPH a provizi a můžete jet domů. Clo si můžete zjistit na stránkách celní správy, u ojetin je to 10%, DPH je klasicky 19%. Clo se platí ze součtu ceny vozu a ceny dopravy na české hranice (přepočteno kurzem v den proclení). DPH se platí ze součtu ceny vozu, dopravy a cla. Jak vidíme, jen DPH a clo nám zvýší původní cenu o třetinu!
Na veterána je možné uplatnit výjimku, která říká, že u věcí, které přispějí do historického bohatství státu, je clo nula. Já to nezkoušel, ale prý to funguje. Auto musí být v originálním stavu a čím starší a vzácnější, tím lépe. Netuším ale, kdo rozhoduje o tom, jestli vůz do této kategorie zapadne nebo je-li dokonce potřeba znalecký posudek. Doporučuji dotazovat přímo celní správu. Každopádně DPH se platí tak jako tak, takže to není kdovíjaká výhra. Další možností by bylo načerno snížit celní hodnotu, tedy na kupní smlouvu napsat menší částku (známe z našich bazarů) a celníkovi nějak poděkovat, že se v tom nebude moc šťourat. Tuto možnost nechávám zcela na vašem svědomí a konexích.
Teď tedy zbývá jen auto přihlásit do provozu. U veteránů jsou 3 možnosti: klasické značky, veteránské značky a mix obou. Přihlášení na klasické značky by bylo stejné jako u každé jiné dovezené ojetiny, takže jej tu nebudu rozebírat. Novinkou je pouze nová ekodaň závisející na normě EURO. Mohli byste taky narazit na problémy u STK, pokud vůz nebyl homologován pro Evropu, takže doporučuji zvolit veteránskou registraci. Tu si probereme krok za krokem.
1. Zvolíme si klub
Vyhledáme klub, ke kterému budeme chtít patřit. Je možné volit buď podle bydliště nebo podle značky auta (svůj klub mají Cadillacy, Mustangy, Corvetty, atd.) nebo věštit z lógru. Nakonec je to úplně jedno, hlavním úkolem klubu je totiž zajistit nám testace, musí tedy být členem sdružení Federace klubů historických vozidel v České republice (FKHV) podléhající přímo mezinárodní organizaci FIVA. Nemusí to být ani klub čistě pro ameriky, sám jsem v takovém, kde je amerik minimum. Varuji snad jen před 1st Veteran US Car Clubem Praha vedeným jistým Košárkem, který si svým chováním poštval proti sobě všechny ostatní kluby, které jeho členům zakázali vstup na své akce. Pokud vás tedy stejně jako mě nějaké soudní spory nezajímají a chcete hlavně jezdit, vyhněte se tomuto klubu obloukem. Seznam kvalitních klubů čistě pro ameriky je na stránkách AKAVu.
2. Vyfotíme auto
Budeme potřebovat 6 kopií 2 fotek vozu, rozměru mám dojem 9×6 cm (to vám řeknou v klubu nebo v dobrém fotolabu). Jedno foto z levopředého pohledu a druhé z pravozadého, nejsou na to žádné přísné normy, já si to fotil sám. 5 párů fotek dáme do testačních formulářů a 1 pár bude v našich dokladech.
3. Projdeme testace
Nyní je potřeba úspěšně absolvovat klubové a krajské testace. K tomu dostaneme v klubu formulář, který je potřeba vyplnit. Doporučuji vyplňovat s někým zkušeným, jsou tam položky jako Druh palivového čerpadla, Systém zapalování, Druh pneumatik a spousta jiných technických věcí. Pokud něco spletete a nebude to souhlasit s vozem, neprojdete. Formulář se vyplní v 5 kopiích, pro klub, pro komise, pro registr a jedna vám zůstane. Dle pravidel byste se měli s oběma komisemi postupně domluvit na testaci a na daný termín dorazit s vozem ke komisi. Realita je naštěstí jinde. Každý klub má jiné požadavky na své testace. Důležítá je prakticky jen ta první. Auto prostě musí být technicky v pořádku, cokoliv navíc je čistě vůle klubu. Například Cadillac klub vyžaduje projít kontrolou u STK, což je spíše záminka pro jarní setkání. Pokud splníte kritéria klubu, dostanete 3 razítka a podpisy od klubových komisařů. Ke krajským se ve valné vetšině pouze posílají papíry, protože prezident klubu je často i krajský komisař a tím pádem auto už viděl.
4. Pojistíme vůz
Před přihlášením je nutné sjednat povinné ručení. Pokud máte formulář s úspěšnými testacemi, bude vůz veden jako historické vozidlo a sazba se sníží na 1/12 toho, co byste platili normálně. Jelikož je k testacím potřeba dojet, sjednal jsem si ručení ještě předtím na dobré slovo. Tedy dostal jsem onu slevu s tím, že jim pak přinesu formulář k okopírování. Paní by asi měla problém, pokud bych se na to vykašlal, takže si nejsem jist, že budou všude ochotni vám tohle udělat.
5. Přihlásíme vůz
Historická vozidla mají svůj vlastní registr, jeden pro každý kraj. Ten středočeský je například v Kolíně. Je potřeba zavolat a domluvit si předem termín, většinou vás do týdne vemou. S sebou je nutné vzít:
Formulář o úspěšných testacích
2x foto, viz dříve
Doklad o zaplacení povinného ručení
Doklad o řádném proclení
Smlouvu o koupi vozidla, anglicky Bill of Sale
Doklad o předchozí registraci, anglicky Title
Některá auta Title nemají, spousta se jich válí někde po stodolách nebo se v daném státě nemusejí registrovat. Pak úřad chce jakýkoliv doklad o původu vozidla, prostě dokázat, že auto nebylo v US ukradeno. Myslete na to už při koupi a něco sežeňte. Na úřadě vše odevzdáte, zaplatíte registrační poplatek 800Kč, půjdete se najíst a za hodinu vám dají malý techničák, zelený průkaz historického vozidla s fotkami a zelené SPZky. Také vám vrátí vše kromě formuláře. Popravdě teď si nejsem jistý, jestli si jen neudělají kopii, ale to vám řeknou v klubu. Na malém techničáku je poznámka, že platí pouze s průkazem HV, takže vozte oboje! V průkazu HV je razítko registru, které platí do 31.5. následujícího roku, pak je potřeba
6. Projít přetestací
Historická vozidla nemusí absolvovat měření emisí ani STK. Je pouze potřeba do 31.5. každého roku absolvovat přetestace, a to jak klubové tak krajské. Ty se dělají hromadně tak, že klub vybere zelené průkazy a po čase vám je vrátí s razítkem na další rok. Ale závisí to opět na klubu, některé kluby udělají sraz pro členy, kde rozdají razítka a následuje nějaká noční veselka. Každopádně přetestace není nic, z čeho by si měl člověk dělat jakékoliv vrásky. Tím jsme si tedy prošli postup k přihlášení na veteránské značky.
Dost lidí používá kombinaci obou metod, tedy projdou první testace kvůli snížené pojistce a pak auto přihlásí do klasického registru na bílé značky. Dělalo se to dříve hlavně proto, že veteráni měli omezený jízdní režim, jednu chvíli se dokonce musela psát kniha jízd. Dneska je to tak, že oficiálně se může jet veteránem pouze na sraz nebo na vyjížďku, což prakticky znamená, že si můžete jezdit jak chcete a tvrdit, že jedete na sraz do Švédska. Druhý důvod pro bílé značky je ten, že veterán nesmí sloužit k živnosti, pokud to má tedy někdo jako taxík, tak nesmí mít veteránské značky. Samozřejmě občasný úlet nikdo neřeší, skoro každý z majitelů amerik sem tam udělá nějakou svatbu a nikdo neprudí. Osobně si myslím, že těmto mixům odzvoní právě s příchodem ekodaně, platit deset tisíc za přepis si každý rozmyslí. Na veterány se ekodaně nevztahují!
Doufám, že jsem zodpověděl základní otazníky kolem dovozu a loučím se pozdravem V8 FOREVER!