Dopřejte nám svátky s rodinou. Nebo lépe i neděle. - zpět na článek

Počet komentářů: 206

  1. Otázkou jest, proč se vlastně řeší obchodní řetězce (nebo vůbec jakékoliv obchody). V Čechách (a i jinde po světě) jsou nepřetržité provozy (je jich překvapivě mnoho a nejde jen o hamižnost výrobce, anobrž o technologickou nutnost, jinak to nelze provozovat), dále mnoho služeb (též z principu provozovaných nepretržitě, mnohé z nich dokonce ve státním sektoru …. a přesto se nad tím nikdo nepozastavuje. Řemeslníci na volné noze, mnoho živnostníků, muzikanti, herci, výtvarníci, stánkaři atd. (každý nechť si dosadí milion profesí a zájmových oblastí) pracují o víkendech či dokonce v noci běžně, či dokonce výhradně tak. Nikomu to nepřijde divné. Proč se tedy řeší nedělní prodej v pár krámech? Mi to přijde jako naprostá marginálie, tato oblast lidské aktivity. Kdo tam chce dělat, ať to dělá, hotovo.

  2. Autore, nezapoměl jste na něco? .-)

  3. Ve světle ostatních událostí je tohle drobnost. Myslím, že svoboda jednotlivce utrpěla mnohem hůř tím, že auto dneska nejde koupit v Sobotu, v Neděli, o Svátcích a večer. Mám peníze, vím co chci za auto, jen přijít a koupit, ale ta neuvěřitelná složitost s tím spojená mě prostě drží v prokrastinačním módu a furt to oddaluju. Budu si muset vzít v práci na tejden dovolenou, přiletět do ČR a doufat, že se to za tejden stihne a nikoho přitom vzteky nezmrzačím. A kdo se tenkrát ozval. Nikdo. Tohle projde stejně jako všechno předtím a lidi budou tupě poslouchat.

  4. Totálně offtopic, ale musel jsem to někam napsat. Tohle mě při úterku úplně rozsekalo:
    „My toto parkoviště prostě potřebujeme,“ říká poslanec ČSSD a předseda bezpečnostního výboru Roman Váňa. Jinou variantu, včetně využití hromadné dopravy, rovnou odmítá. Vyzdvihuje naopak estetickou hodnotu parkoviště. „S auty je to náměstí hezčí, smysluplnější, živější, prázdné. Bez aut mi to přijde podle návrhů, co jsem viděl, ošklivější, nelidské,“ míní Váňa.
    http://archiv.ihned.cz/c1-65165070-poslanci-za-sve-parkoviste-bez-aut-je-centrum-osklive

  5. Vlivem zákazu nedělního (a svátečního) prodeje k poklesu celkových tržeb nejspíš nedojde, prostě se bude nakupovat o to víc předchozí a následující den.
    Co to udělá s náklady obchodníků těžko usuzovat, budou muset změnit logistiku závozu a vyskladnění, nějak se popasovat s každodýdením odstavením prodejen na jeden den (ale to už mají nejspíš zvládnutý, protože i teď mají někdy den a více zavřeno).
    Nevím přesně jaké jsou parametry současného návrhu, ale v tom posledním byly zahrnuty jen prodejny nad 200m2, takže by se to týkalo jen opravdu velkých marketů, věřím, že ty menší, které přesahují o pár m2 stanovenou hranici upraví svoje plochy, nebo rozdělí obchod na dva a více.
    Každopádně je to idiocie, ostatně jako dalších 99,8% zákonů (ty dvě desetiny ze současných zákonů – kolik jich je nikdo neví – http://www.ceska-justice.cz/2015/11/advokat-petr-toman-v-ceskem-pravnim-radu-se-vyzna-maloktery-odbornik/ – si nechávám kdyby někdo objevil fakt nějakej dobrej, rozuměj prospěšnej, zákon) vytvořenejch parlamentem, nejen tím současným.

    1. Rozumnej zákon se tam asi nenajde, ale návrh na jeden takovej bych měl. Měl by jednoduchy znění:
      Každý nový zákon nabyde platnost po zrušení jakéhokoliv jiného zákona. Totéž by platilo i pro změnu. Při jakékoliv změně zákona se musí jakýkoliv jiný zrušit.
      Pravděpodobně by se muselo jednat o ústavní zákon, ale za pár let by se nám to pěkně probralo :-)

      1. Ono to tak už dávno funguje. Málokdy vznikne nějakej novej zákon zcela od začátku. Buď je to novelizace něčeho nebo prostě novej nahradí starej (třeba Trestní zákoník nebo nový Občanský zákoník). Problém je, že se stávající zákony furt pozměňujou a rozšiřujou.

  6. Z mnoha důvodů se to takto počítat nedá, protože práce nemá jen budget, ale také termín, nemluvě o tom, že když v některé dny ty obchoďáky zavřou, tak v jiné dny zase budou mít více narváno, přičemž jednotlivé profese potřebné pro ten provoz se budou lišit v tom, jak moc jsou vytěžovány množstvím zákazníků (třeba pokladních tam musí být víc skoro přímoúměrně, uklízečka to zas musí vytřít anyway bez ohledu na to, zda tam přišlo sto lidí, nebo dvě stovky).
    Až na ta čísla máte ale samozřejmě pravdu, dobré to k ničemu nebude; lze to zjistit především podle toho, že ty obchoďáky teď otevřeno mají, což znamená, že se jim to vyplatí, což znamená, že lidé to preferují a je to užitečné (touha lidí nakupovat kdykoliv se evidentně „zaplatí“ prodejcům).

  7. Jímá mě předtucha,že takový článek může zplodit pouze osoba,která má zásadně (díky své profesi) všechny víkendy a svátky volné, které může trávit se svými blízkými. Ale jiným tuto možnost upírá. Třeba proto,že ON („ten,co má nárok“) chce nakupovat třeba ještě 24.12.odpoledne. Na prodavačky,mámy od rodin, sere pes,že ano.
    Jistě,jsou nezbytné profese a služby,které musí jet non-stop,bez ohledu na svátky či neděle. Ale zaměstnanci obchodů (například) k nim nepatří. Všichni máme doma chladničky,mrazáky a můžeme si na ty dva (vyjímečně tři) dny nakoupit dopředu a neopruzovat v supermarketu na Štědrý den v 16.hodin odpoledne, protože MUSÍME ještě jít pro láhev vína a balíček chipsů.
    Možná si tu invazi machometánů do Evropy zasloužíme :-(

    1. Jen se zeptam – ty jses nejaky mluvci vsech prodavacek?
      Moje manzelka napriklad cas od casu vypomaha s prodejem v trafice prave v sobotu ci nedeli – proste si chce privydelat a tak se domluvila s majitelem te trafiky – zcela svobodne – a vydelava si penize.
      Ty bys ji to chtel nejradsi zakazat, co?

    2. A co takhle nechat lidi, ať si obchodují, jak chtějí?
      Nejde o žádný nárok, jde o službu, kterou poskytují obchody lidem, přičemž je k tomu nikdo nenutí.
      Nikdo nemá nárok nakupovat 24.12. odpoledne, ale snad ani nikdo nemá nárok, aby jiní neprodávali 24.12. odpoledne.
      Které profese jsou „zbytné“ a které „nezbytné“? Kdo jste Vy, že určujete, jak důležité je pro koho nakupovat ihned a jak důležité jsou jiné služby?

    3. Prodavačka, máma od rodiny, podepsala nějakou smlouvu.

      Buď jí to nevadí a je to její prospěch.
      Nebo jí to vadí a mohla podepsat jinou lepší, pak je to její chyba, ale právě jen její chyba.
      Nebo jí to vadí a nikde nic lepšího nebo nic jiného nenabídli a ona přesto práci potřebovala a potom je to její problém, ale de facto i výhoda – má to nejlepší, co mít mohla.

      Jinak k tomu pobytu rodičů doma – výrok mé kolegyně na rodičovské dovolené: „Zítra jsou prázdniny, takže nikdo nepůjde do školy, ani do školky, všechny tři budete doma se mnou, jenom tatínek má volno, ten jde do práce…“

    4. já třeva o víkendech pracuju dost často a rozhodně mě sere, že je půlka krámů zavřená a já si nemám kde koupit žvanec. Kdybych měl víkendy volný, tak je mi to fuk, budu sedět doma nebo pojedu někam na vejlet.

    5. Zkuste si nejdřív zjistit, kolik lidí si dobrovolně a rádo bere víkendové či noční služby.

      Když tu vzpomínáte 24.12… Vzpomínáte, že to byl normální pracovní den (a kdy si mnoho lidí nesmělo vzít dovolenou, protože se „plnil plán)? A že třeba obě „naše“ sídlištní sámošky zavíraly v šest večer (a že s tím měly prodavačky celkem problém, neboť spočítat tržbu a uklidit do posledního denního autobusu bylo z říše snů)? Že Velikonoční pondělí se napracovávalo následující sobotu?

      A mimochodem – který z řetězců měl otevřeno na Štědrý den ještě v 16:00? Co si pamatuji, tak všechny zavíraly v poledne, nejpozději do 14:00 (snad s výjimkou non-stop Tesco – nevím, nechodím tam).

      Chápu, že se vám stýská po době, kdy platilo „…hranice nie sú korzo…“, ale osobně jsem rád, že ta doba je dávno pryč.

      1. Jen pro info: v NL je 24. prosinec normální pracovní den dodnes.

      2. No obávám se, že zejména to v té poslední větě bude zpět dříve, než se nadějeme.

        1. Ano, tyto obavy mám také. Snad se mi v tom případě podaří včas i s rodinou zmizet

          1. Kam, mohu-li zeptat?

            1. Do Liberlandu?

              1. Ne, to nikoliv ;)

                Řekněme, že jde o destinaci civilizovanou, ale z českého pohledu velmi nezvyklou.

    6. Jo? Fakt? A kdo jste vy, že máte tu drzost kecat obchodníkovi do toho, kdy může mít otevřený svůj obchod a lidem, kdy mohou chodit nakupovat. Do toho je vám panáčku akorát tak kulový hovno. Jestli vám vadí, že obchody mají otevřeno v neděli a ve svátek, tak tam prostě v tu dobu nelezte. Když vás bude dost, jistě se ani obchodníkům nevyplatí mít v tu dobu otevřeno.

    7. Nárok na nákup nemá nikdo, na nákup v soukromém obchodě není ústavní nárok, ani v Neděli, ani v Úterý.
      Já se ptám, proč sestřička v nemocnici může makat o štědrém dnu večer a prodavačka nemůže? Čím je profese prodavačky tak specifická, že potřebuje extra vuřty v zákonech?
      Argument, že nezbytné profese nesmějí makat o státních svátcích je krystalická totalita, stát nemá mandát nařizovat lidem kdy budou makat, smí pouze nastavit mantinely za jakých se bude pracovat o svátcích a ty jsou v Zákoníku Práce mnoho let. Mimochodem o víkendové a sváteční šichty je mezi zaměstnanci mimořádný zájem, právě pro ty zákonné příplatky.

      1. To je zbytečné, žádný racionální argument pro ten zákaz neexistuje, takže snažit se o této věci racionálně diskutovat nikam nevede. Je to čisté direktivní konání dobra a na to pomůže jen důsledná dehonestace příslušných dobroserů.

        1. Pardon, mám za to, že dekapitace by byla vhodnější.

  8. Vietnamské spiknutí. Oni vědí, že prodávat se musí každý den do noci a zavedení těch novejch divnejch pokladen jim sníží zisk. Klan to vyhecovalo k eliminaci konkurence a dostat se znova do tej vejhody, kdy ostatní budou mít zavřeno a oni ne. Lidé chápou vietnamce jako skromného pracujícího kapitalistu, ale to je špatně. Jsou to věřící komunistické kolonie a jen zde v nepřátelském území kopírují žida. Nevyrovnané a hamižné Čechy nechápou a nechtějí chápat. To oni si kupují zákony a nařízení. Tou ZEN maskou (žít v souladu) všechny matou. Spiknutí katolíků a odborářů je méně pravděpodobné, protože přinucení stádovitě zavřít se má týkat jen těch velkejch, ne? Občan a majitel si nic nikdy nezavře dobrovolně, ten tlak musí mít původce! (psáno z ústavu schváleno doktorem)

    1. Drogy jsou spatne, aaano….

    2. Máte tolerantního lékaře.

    3. Spiknutí katolíků a odborářů….hm. Co třeba geocacherů a internistů?

  9. Stále marně čekám na politickou stranu, jejíž hlavním programem bude rušit tisíce současných zbytečných zákonů s tím, že je nebude ničím nahrazovat a co se nových zákonů, tak jen ty nezbytně nutné, pokud vůbec nějaké budou (např. ochrana hranic atp.). A co se daní týče, tak ať je klidně nechá tak jak jsou (i když bych ideálně uvítal nižší daně a zrušeních povinných „pojištění“), ale ať na ně celé volební období nesahá. Po zrušení tisíců zbytečných státních pracovních míst se pak může udělat analýza a daně snížit.

    1. To nejde, takto by si každý snadno vykalkuloval, kolik státu dává a to bez maskovacího slova “pojištění”. A co Unie daňových poradců, má zaniknout jak ty vietnamské večerky? Doby, kdy si švec na koleně na verpánku lepil daně schválně sestavené tak, aby jim rozuměl prostý řemeslník už jsou tytam…

      1. Ten dopis je úplně v pohodě, vydírání a nátlak si tam doktoři vyfabulovali.

        1. Tady za tu minelu v tématu sorry.

          1. Tento? Mě úplně v pohodě nepřijde.
            *****
            Přesné znění e-mailu, který lékaři dostali

            Dobrý den, jsme organizace, která je v současné době pověřena Ministerstvem vnitra ČR, prostřednictvím NF Generace 21, péčí o skupinu uprchlíků. Žádáme Vás na základě pokynů Krajského úřadu, odboru zdravotnictví o přijetí nových pacientů do péče dle zákona číslo 372/2011 Sb.

            Pacienti jsou pojištěnci VZP, jejich bydliště je okres Jihlava. Pacientů je celkem 16, pokud nemůžete z kapacitních důvodů přijmout všechny, pak alespoň ten počet, který je možný.

            V případě zamítnutí naší žádosti žádáme o písemnou zprávu, ve které bude uveden důvod odmítnutí (dle §48 stejného zákona) a kterou pro Vaši informaci budeme následně předávat VZP a Krajskému úřadu.

            Jsme schopni Vám garantovat, po dobu jednoho roku, součinnost při výkonu lékařské péče pomocí tlumočníků, sociálních pracovníků, doprovodných pracovníků apod. Jsme vděční za Vaši lékařskou péči o občany Jihlavy a věříme, že k naší žádosti přistoupíte bez předsudků.

            V případě dotazů mě neváhejte kontaktovat.

            Jaroslava Varodi, DiS. sociální pracovnice
            *****

          2. Vydírání to není, nátlak tam tedy já osobně trochu vidím. Slušnost absolutně žádná.

            Taky bych je s tím poslal k šípku.

            1. Vydírání to v právním smyslu jistě není, ale najdu tam:

              – demonstraci síly (je nás hafo: úřad, VZP, ministerstvo, NGO a další)
              – moment příjemného překvapení (sláva, nemusím všech 16)
              – bububu (písemnou zprávu předáme VZP….pokud nějakého přijmu, nebudou VZP předávat nic?)
              – vzbuzování pocitu viny (věříme, že……bez předsudků)
              – poukaz na nezměnitelnost stavu (už jsou občany Jihlavy)

              1. Mně to přijde takové rozplizle polovičaté…
                Na jednu stranu bych pochopil: „Dobrý den, jsme organizace XY, staráme se o skupinu uprchlíků, jsou pojištěni u VZP, byli bychom velmi rádi, kdybyste jich mohl alespoň část přijmout do péče“…
                Na druhou stranu bych pochopil: „Na základě pokynů MV, krajského úřadu a lampárny odstavného nádraží Vám přidělujeme do péče xx uprchlíků, pojištěnců VZP, v rámci Vaší volné kapacity“…
                A úplně nejhezčí by pro mě bylo, kdyby se o tom zkusili domluvit předem, ještě než sem ty připrchlíky přivezli…

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017