Dopřejte nám svátky s rodinou. Nebo lépe i neděle. - zpět na článek

Počet komentářů: 206

  1. Nakupuji hlavně akce syslím vše do mražáku. Chodím jen do obchodáku které má velké parkoviště a WC zadarmo. Nakup plánuji pouze na jeden den ze tří možných (pá. so. ne.) V tomto jsem fakt zmrd a je nás tam víc co si vyžíráme akce, taháme ze zadní řady (nenastrčené zboží má lepší datum spotřeby) nadáváme na zavřené pokladny a cpeme se už po cestě k autu. proč nám to chtějí zakázat?

    1. Akosi nechapem…v com ste zmrd?

      1. v tom, že trolluje diskusie.

      2. Chci čerstvé a levné a pokud zaváhám nebo příde ultrazmrd vietnamec (vykupuje akce) tak musím jet další den (podle nějakého zákona musejí dodržet letákovou akci) kdy nám dávku doplní. Vážně bych ocenil Nonstop otvíračky a přesunutí všeho povinného-jakonutného mimo centrum (úřad bez mega parkoviště zadara je k nasrání) Když vyřizuji je mě historické centrum nanic, jenže doba tomu nepřeje.

        1. „tak musím jet další den (podle nějakého zákona musejí dodržet letákovou akci) kdy nám dávku doplní.“

          Tak mám dojem, že speciálně vám tu dávku asi doplnit zapomněli. Sestřička měla asi dost práce s těžšími případy.

          1. Jen říkám co chci, co chcete vy? Jste lepší, konstruktivnější dokažte to!

            1. Lepší nejsem, jenom mě pobavilo, jak jste to napsal.
              A ptáte se, „proč nám to chtějí zakázat?“
              Sestra Ratchedová přece musí mít na oddělení pořádek!

        2. Ja som asi natvrdly, ale este stale nechapem co je na Vasom spravani zmrdskeho. Vyuzivate ponukane zlavy na to aby ste ziskal vyssiu hodnotu za svoju korunu. Mne to pripada uplne normalne (ale to uz asi zijem pridlho v Kanade a ten pristup typu“Ja na to mam!“ mi pripada, uprimne povedane, nahluply).
          Co sa tyka uradov, tam by som miesto presunu mimo centier a dlhsej uradnej doby skor ocenil obmedzenie buzeracie obcana uradmi.

          1. Nejste natvrdlý, jen se chováte jako normální dospělý člověk. Přístup „Já na to mám“ je doménou mladých naplavených yupíků, kteří dostanou ve velkoměstě za práci nějakého podržtažky v IT dvojnásobek toho, co měli jako podržtažka v jejich rodném Horním Vystrkově nebo Vidlákově Potočné. To v kombinaci s faktem, že díky společnému pronájmu sídlištního bytu dohromady s několika dalšími náplavami, nemá v podstatě žádné nutné výdaje,způobuje, že dotyčný má pocit světovlády a ten, kdo nehází prachy z okna stejným tempem, jako on, je pro něho blbá socka.
            No časem realita dopadne a už ne tak mladej kouká, kde koupí týdenní nákup levnějc, protože zjistil, že žravost jeho dětí a výdaje jeho manželky na uchování alespoň zbytku jejích dívčích půvabů, narůstají tempem v lepším případě stejným, jako jeho plat. A pak si odpustí pindy o sockách a je rád, že koupí tu samou věc za polovic, než před týdnem.

    2. Vymysleny to mate pekne, akorat se podle me zbytecne tahate s tim zbozim ze zadnich rad. Kdybyste dycky jel nakoupit zitra, budete ho uz mit vpredu.

      1. To sice jo. Ale o den starší.

        1. No dobre, ale vzadu je zase nove cerstve. Takze vlastne lepe jet az pozitri.

          1. Včera večer jsem to šel vyzkoušet,
            ale na té paletě bylo všechno mléko s expirací 28.3.2016, nikde žádné čerstvější.
            V regálu sardinek jsem také nepochodil, všechny ze stejné palety stejného kontejneru.
            Rohlíky už neměli, ale ty nebyly v akci.

            1. V koncentracnim hitlermarketu Kaufland jsem vcera musel detem vyhrabat Tvarohacky z utrob chladaku, ten co jsem vzal do ruky mel datum 16.2. coz bych cekal v levnem koutku a ne za full prize…

            2. A divite se?
              Ja vyslovne doporucuju zitra, lepe dokonce pozitri, ovsem pan si klidne jede vcera. To je pak tezky.

              1. jsem to šel vyzkoušet
                pan si klidne jede

                To je pak skutečně těžké.

                1. Jo bylo to tezke (nebral jsem jen Tvarohacky) a jel jsem tam neklidne vcera.
                  Zajel bych tam i dnes, vypatrat kam se ti Tvarohacci podeli a o kolik zlevnily, ale tempo doochodcu v tomto reviru je na me prilis vrazedne a nejen proto tento podnik nevyhledavam casteji nez je nutne…
                  Mliko meli do 3.8.! 2016…
                  Stavte se! ;-)
                  Ja dnes pujdu pesky 2km na namesti pro chleba a nakouknu do reznictvi, jestli nebude teleci nebo neco jineho zajimaveho. Pak do kavarny s detskym koutkem nebo do te s hromadou casopisu a detskych knizek.

                  1. Jel-li jste neklidne, pak nemohu nic namitat. Nicmene i Vy se dusledne vyhybate tomu zitrku, kdy byva vsechno v cajku. To je pak tezky.
                    Mliko ted vydrzi dyl, protoze tam prestali lejt to UHT (duchodcum nechutnalo) a konzervuji ted lihem. Proto taky asi to rojeni.

                2. No tak to pardon, ale to je jako bych tvrdil, ze v zime mame zamrzlej rybnik a fajn se tam brusli, ovsem pan by si to prijel vyzkouset v lete.

                  1. jsem to šel vyzkoušet
                    pan si klidne jede

                    To je pak skutečně těžké.

                    1. Blbeho trkni. :) Vsiml jsem si az po odeslani meho postu.

                      Zase ale at to nemate tak snadny, on je to takovy prekladatelsky orisek. Dorazite, natesenej na sardinky rafnete za bura ten jejich dratenej pojizdnej verk, a co ted? Aha?

            3. Onehdá, pár měsíců po plyšáku, jsem brigádničil v Radlické mlékárně. V pondělí se stáčely jogurty. Vždycky se nastavilo datum výroby, sjela se stanovená dávka, pak se nastavilo datum dalšího dne a sjel se další den. Do chladírny se to pak zaváželo tak, aby šlo odebírat jednotlivé dny hezky po sobě. V úterý se dělaly biokysy a ve středu jovokoktejly. A to bylo v době, kdy se tam nervalo tolik chemie a výrobky neměly takovou trvanlivost. Od té doby se těm písmenkům na obale směju a beru je čistě jako orientační údaj.

            4. Palety s vajíčkama si prozkoumejte pořádně a uvidíte. Vajíčka desed dnu před projitím nekupujte i v případě okamžité konzumace, střeva vám poděkují. Hrozno meloun musí mít suché stopky nezelené. Jablka po hmatu tvrdé a nemastné ideál matné ( udělejte to a pochutnáte si) Rohlíky ze berte ze spoda s rukou v sáčku (hygiena musí být) nebo si je drze nasypte vytažením toho plechu. Španělské sušené masa (fuet chorizo atd.) idioti dávají do vlhkých lednic jen proto, že to vypadá stejně jak Rakouskej salám, stím nic nenaděláte. U akčního zboží samo sebou nemá cenu šmátrat vzadu, je nově dovežené přece. Otestujte třeba sušené mlíko a takové vychytávky-ležáky.

  2. Myslenka zajimava ale dle meho nazoru s mylnym zaverem.
    Autor predpoklada ze retezce prodaji stejne mnozstvi zbozi, pokud budou mit o svatcich – nedelich otevreno ci zavreno.
    To je nesmysl, nikdy nemohou prodat stejne mnozstvi pokud budou mit zavreno. Cesi miluji traveni nedele ci svatku v hypermarketech, chozeni na kafeci jen tak zabit cas a kupovat nahodne co se zrovna libi i kdyz to nepotrebuji a neprisli si pro to.
    Duvodu bude vice ale nikdy toho nemuzete prodat stejne mnozstvi pri tolika zavrenych dnech… rekl bych ze i retezce to vedi a rozhodne si myslim ze takovy zakon nema sanci projit.

    1. Z rovnice sa ti vytratila jedna premenna, a to je spotreba obyvatelstva. Nikto nebude v nedelu hladovat len preto, ze je obchod zavrety, nakupi o to viac v iny den.

      1. Ale dohromady nakoupí o fous méně – jeden z dříve nákupních dní není pod vlivem reklamy, která by jej nutila koupit i nějakou nepotřebnost, rozprostřeny do těch šesti nakupovacích dnů jsou jen věci potřebné.

        Dříve utratil 7*300 za potřebné a 7*50 za blbiny = 2450
        Nyní je to 6*350 za potřebné a 6*50 za blbiny = 2400

        BFU tedy ušetří pajcku za věci nepotřebné….

    2. Jo jasně, řetězce to ví a tak to nemá šanci projít, jako třeba v Rakousku, nebo v Maďarsku. No a co se mě týká, tak snídám jogurty, takže moje spotřeba jogurtů je minimálně 7 kusů týdně. Takže dle vaší logiky budu pak jíst jen 6 jogurtů týdně a v neděli se budu postit, protože při středečním nákupu si moje partnerka řekne: „Jo ono je vlastně v neděli zavřeno“ a vrátí jeden jogurt zpátky do regálu. Je tedy pravděpodobné, že by se jim snížili tržby, ale jen nepatrně, rozhodně ne o sedminu.

      1. O sedmine rec nebyla. Podle Vasi logiky by se ovsem trzby patrne nepatrne snizily i pri jedinem oteviracim dni v tydnu. Ci v roce.
        Tam uz asi sam uznate, ze by soucet tech nepatrnosti patrne byl patrny.

        1. Aha, ad absurdum hadr.

          To je stejne, jako kdybych napsal, ze se z centra Parize nedostanete na Vaclavak driv nez za hodinu. A vy na to odvetil, ze je to uplna blbost, protoze teleportem to lze za min nez vterinu.

          Ted tedy vazne, doktori maji zavreno cely vikend, ubylo snad kvuli tomu pacientu? No jasne ze ne, jen si holt svoje akutni, neplanovatelne potreby resi treba na pohotovosti. U nakupu jako pohotovost slouzi treba ta benzinka.

          1. Zatimco ten Vas sestijogurtovej priklad je jiste zcela korektni.
            Trzba nejake benzinky neni trzba marketu. Taky si tam ditka stezi vybreci zmrzku za kilo a plysaka.

            1. Tak znova, když nebude možný nákup v neděli, tak na ten nákup půjdeme třeba… třeba v sobotu, nebo ve čtvrtek. Když by byl možný jenom o letním slunovratu, tak budeme jídlo a další věci shánět jinde a jinak. Jeden příklad za všechny, od loňského března platí zákaz prodeje v neděli v Maďarsku. Jeden z hlavních hráčů na trhu Spar Magyarország (přes 400 vlastních obchodů a 75 frančíz) ohlásil koncem prosince předpokládaný růst tržeb za rok 2015 o minimálně 3%. Jak je to možné? Že by, lidi nakupující v neděli, holt začali nakupovat v jiné dny?

              offtopic: benzínka je skvělá past na děti, bonbóny, čokoláda, chipsy, nanuky, limonády, hračky, to vše na malém prostoru, kam se hrabou regály u kas v krámech

              1. Tady záleží na tom, o jaký obchod jde. U potravin se to skutečně velmi pravděpodobně moc neprojeví, protože lidi jíst musí. Na druhou stranu třeba u oblečení si to dokážu celkem dobře představit – spousta prodejů se realizuje prostě tak, že lidi jdou zevlovat do nákupního centra a když už tam jsou, tak si taky něco koupí.

                1. Tak znova a klidně i po stopáté, když nebude možný nákup v neděli, tak na ten nákup půjdeme třeba… třeba v sobotu, nebo ve čtvrtek. Ono se oblečení nakupuje jen v neděli? V jiné dny, se nezevluje v krámech? Všichni nedělní zevlové, místo aby šli provádět svoji oblíbenou činnost v pondělí, nebo v úterý, nebo ve středu, nebo ve čtvrtek, nebo v pátek, nebo v sobotu, tak se jak mávnutím kouzelného proutku budou zabývat třeba literaturou a na obchodní centrum už v životě ani nepomyslí a chodit budou nahatý? Tak určitě.

                  1. Ani po stošesté to nechápete. Prostě určitá část lidí ráda tráví čas v nákupním centru. Činí tak zpravidla o víkendech, ve všední dny je to z řady důvodů poněkud nepraktické. Při tom se realizují nákupy zboží, které sice ti lidé třeba nutně nepotřebují, ale prostě si jej impulzivně zakoupí. Když se jeden ze dvou dnů, kdy tak mohou činit škrtne, na prodeji takové zbytného zboží se to musí projevit. Jistě ne proporcionálně, protože část těchto nákupů se skutečně nahradí v sobotu, nicméně trvám na tom, že to bude měřitelné. Pokud někdo jde do obchodu proto, aby si koupil věc, o které již předem ví, že ji potřebuje, pak ne, na těchto obchodech se to skutečně neprojeví.

                    1. Ale jistě, však jsem v 7:01 psal, že dojde k nepatrnému snížení tržeb. To snížení je ale tak nepatrné, že třeba tomu maďarskýmu Sparu tržby rostly, místo aby klesaly. Tedy měřitelné to je a v praxi, nikoliv ve vaší teorii, se změřilo, že vliv to nemá. No a uspoření jedné sedminy práce, nějakých těch provozních nákladů (energie, úklid atd.) při zachování stejných tržeb je přece něco naprosto skvělého.

                    2. Akorát, že řetězec supermarketů s potravinami Spar není pro dokumentaci toho jevu ta správná entita. Zkusil bych třeba Desigual, New Yorker, Sephoru a další obchody podobného druhu.

                    3. Navíc, obchodní centra nejsou jen obchody, ale i řada služeb, na kterých se to projeví ještě podstatně více.

                    4. Akorát že tohle je téma o řetězcích, no a takovej Spar neprodává pouze potraviny, ale i drogerii, oblečení, domácí potřeby, hračky atd. Ale hledal jsem i jiná odvětví a našel, třeba prodej obuvi vzrostl o 12%.

                      http://www.ksh.hu/retail_trade_tn tak co maloobchodní prodej roste, nebo klesá?

                      Jinak zákaz prodeje v neděli se pozitivně projevil na nedělní dopravní situaci (negativně na páteční a sobotní), plus se zavedly akční pondělky a středy.

                    5. Tak Vy si fakt nedelate prdel? Maje za to jsem se na zacatku usmal a debatu fklidu opustil.

                      Tak ja Vam to tedy dle te Vasi logiky upresnim. Ty rusty prodeje nejsou PRESTO, ze v nedeli zavreli, ale zrejme prave PROTO. Dyk se na ta cisla podivejte!

                      Akorat jsou blbi. Zavrit jeste v sobotu, je celej Spar na sesti. Zavrit uplne, svec jde navrch o 84 %.

                    6. Pane, vy jste blázen a neumíte číst! Psal jsem několikrát, že pokles tržeb kvůli zákazu nedělního prodeje je nepatrný. Maďarsko ekonomicky roste, velmi mírně, ale roste, tržby také rostou (o trošku více). Kdyby zákaz nedělního prodeje znamenal patrný pokles tržeb, tak by tržby co? No tržby by nerostly ty blbe!

                    7. Dovozovat nějaké závěry v tomto směru na základě agregace celého sektoru je ovšem velmi odvážné.

                    8. Re: pivko 15.2.2016 v 15:58

                      Tak tedy přestaňte s domněnkami a podpořte svá tvrzení důkazy. Zatím to tu vypadá takhle: 1. level „řetězcům poklesnou tržby“ vyvráceno 2. level „ok, neklesnou tržby na potravinách, ale na ostatním zboží jo, protože spousta prodejů je impulzivně“ kdyby to tak bylo, tak by se muselo potravin prodávat v tom řetězci mnohem více, aby se pokles vykryl, to je ale nesmysl, ti lidé jedí pořád stejně 3. level „tak tedy dobře, řetězců se toto netýká, ale krámy, které neprodávají potraviny to postihne“ vyvráceno tím, že celý segment roste 4. level „statistiky jsou neprůkazné, platí ničím nepodložené domněnky“ toto fakt nemám čím vyvrátit, ale myslím si svoje. Na rozdíl od vás, jsem ale ochoten naslouchat a uvažovat o důkazech, kterými vyvrátíte ty mé, tak tedy prosím, směle do toho.

                    9. Akorát, že já ani jeden z těchto výroků neuvedl, takže vaše polemika jaksi míří mimo cíl. Uvedl jsem konkrétní příklady obchodů, kde to dle mého názoru vliv mít bude, k tomu si přičtěte ještě všechny služby, které se nachází v těch zavřených centrech, protože zpravidla nezůstanou otevřena jen kvůli nim. Na takový závěr stačí selský rozum. Jestli si myslíte, že teď strávím 2 dny u Googlu, abych pak mohl šermovat daty v internetové diskusi, tak to se velmi mýlíte, mně je celkem jedno, zda se mnou někdo souhlasí či nikoli.

                    10. Re: pivko 15.2.2016 v 19:15

                      Nojo, to jsem si myslel, že jen plkáte a pletete si pojmy s dojmy a ty svoje dojmy opřete jen o další dojmy, důkazy žádné. Nemáte krámy? Tím by se to vysvětlilo.

                    11. Možná jenom pan pivko nevěděl co to ten selský rozum je. Třeba si selský rozum plete s tvrdohlavým omíláním již vyvrácených tezí typu.

                2. Tak to je otázka vkusu každého soudruha, jestli ho baví zevlovat v neděli po hypouši nebo jít na ryby či na střelnici etc.etc… Já hypouše z duše nenávidím, hromadu krmiva pro kobylky se snažím obstarat v pátek, abych si nekazil víkend. Jsem-li (zřídka tomu) donucen navštívit pochybné obchody s hadry nebo obuví, dávám natolik ostentativně najevo, že by mi na střelnici bylo lépe, až obvykle rezignuje a vypadneme záhy ven.

                  1. Proc je nenavidite? Pokud jste konzistentni jste o vikendu na rybach nebo na strelnici a fakt, ze oni se „koncentruji“ v hypersupercozetocentrech, by Vam melo minimalne nevadit. Vite, kde jsou, hlavne kdyz neotravuji u rybnika ci reky ci na palebne care.
                    Tak proc je nenavidite? Ja je treba do jiste miry chapu. Dojezdova vzdalenost do arbeitu plus pracovni doba plus milion jinych duvodu zpusobuji, ze vikendovy nakup mi dava smysl. Jedu rano, deti to bavi, nezdrzim se do „doby front“ a padam..neco spatne?

                    1. Pan továrník psal, že nenávidí supermarkety, ne ty lidi co do nich (rádi) chodí. Ti mu jsou předpokládám ukradení. Já to vidím velmi podobně.

                    2. Ja nenavidim ty lidi co tam chodi kdyz tam jsem ja! :-D

                    3. Proč? Protože mi především přijde jako neskutečná ztráta času nutnost tyto objekty navštěvovat (nutnost je nutná). To mi přijde daleko smysluplnější trávení času třeba zevlování na lavičce v parku nebo posezení v hospodě, než protloukání se kilometry regálů a hromadami lidí. A ač JJ dole trefně odhaduje, že jsou mi lhostejné pohnutky, vedoucí některé jedince k zevlingu po hypouších, tak mne ty davy prostě tak nějak lidsky serou a to jak tím, že mě zdržují, tak i tím, že jsem založením misantrop.
                      Proto, jak jsem psal, snažím se to odbýt v pátek, v takovém tom poslením vzepjetí pracovního týdne – někdo by možná řekl, že je to předsmrtná křeč. Prostě z posledních sil nakoupím, dovezu to domů a donutím děti to vynosit z plechovky do bytu. S dětmi pak v sobotu dopoledne vcelku pravidelně chodíme do knihovny. Jednak je to hezká procházka (po tom celotýdením poletování od čerta k ďáblu v plechovce) a druhak je to alespoň trošičku vede k literatuře, aby furt nedřepěly u těch počítačů.
                      Střílet chodím v neděli dopoledne s kamarády. Opět pravidelně, tedy pokud nemám chromou pravačku, jako teď, což mne ukrutně štve :-)
                      Na Vašem způsobu trávení víkendu nic špatného nevidím, neboť je to Váš, nikoliv můj víkend.

      2. A co když to naopak hypermarkety do parlamentu tlačí?

        Mělo by to logiku. Tržby se sníží o jednotky procent, mzdové náklady o desítky procent. Kdyby to udělal jeden hypermarket, měl by konkurenční nevýhodu. Když to erár dá befelem všem, budou mít konkurenční výhodu v nákladech nad menšími prodejci.

        1. To si myslím, že nikoli, nebo určitě ne v této podobě, kdy se to netýká obchodů pod 200 m2.

          1. Obchod pod 200 m² není pro hypermarket konkurencí.

            I když, pravda, logičtější by pak bylo, aby to zakázali všem.

            Lobby hypermarketů v parlamentu funguje docela slušně, jak ukázalo projednávání EET. Pochybuji, že by si nechali na sebe ušít bič, zvlášť když jeden z jejich největších dodavatelů sedí v křesle ministra financí.

    3. 1) Češi kteří „miluji traveni nedele ci svatku v hypermarketech, chozeni na kafeci jen tak zabit cas a kupovat nahodne co se zrovna libi i kdyz to nepotrebuji a neprisli si pro to“ to budou dělat v sobotu.
      2) váš předpoklad „nikdy nemohou prodat stejne mnozstvi pokud budou mit zavreno“ platí pouze v neregulovaném, konkurenčním prostředí. Ve chvíli, kdy mají zavřeno všichni povinně, pak se pokrytí potřeb zákazníka nepřesune ke konkurenci ale na jiný den. Píši o supermarketech, tedy o tom, čemu němci říkají Lebensmittel – prostředky pro život. Retaily tzn. přidružené služby kam se chodí zbytečně zevlit to samozřejmě pocítí i na tržbách, ale samotné řetězce nikoliv.

      1. Už jsem psal výše, že když je třeba na rybách, ušetří za věci koupené pod vlivem reklamy – jeden z dříve nákupních dní není pod vlivem reklamy, která by jej nutila koupit i nějakou nepotřebnost, rozprostřeny do těch šesti nakupovacích dnů jsou jen věci potřebné.

        Dříve utratil 7*300 za potřebné a 7*50 za blbiny = 2450
        Nyní je to 6*350 za potřebné a 6*50 za blbiny = 2400

        BFU tedy ušetří pajcku za věci nepotřebné….

        1. Počítat s tím, že BFU nakupuje ve velkoprodejně sedmkrát týdně, je divné a podle mých zkušeností realitě vzdálené.
          Tedy pokud mezi velkoprodejny nepřijmeme kdejakou sídlištní samoobsluhu přejmenovanou na Alberta, kam si každé odpoledne (kromě neděle, to jdu do hospody) skočím pro buřta a pívo. Ale navíc tam koupím tak leda kvasnice, když mě manželka na odchodu do obchodu odchytí.

          1. Z takových jako Vy by zkrachovali. Rovněž pravidelně do jednoho chodím, nedávno se mi povedlo i týden ve stejnou dobu a chodí tam totožní lidé s vždy přibližně stejným obsahem košíku (večeře + něco k telce) a když je něco ultrazlevněno, přihodí to tam taky, považujíce to za investici, nikoli konzum. V ten zrušený sedmý den by přišli o to „ultrazlevněné“.

            Vyšší level jsou důchodcovské grupy, které vyšlou hlídky všemi směry kde co kolik stojí a pak se hromadně nakupuje. Pomáhají jim informace z „toho internetu“.

  3. Autor nezmínil další důležitý fakt. Práce v maloobchodě patří k podprůměrně placeným, ale za směny o víkendech a nočních náleží zaměstnancům příplatek. Také je možné si na tuto dobu sjednat brigádníky – studenty, kteří ve všední den musí do školy. Odboráři se vlastně snaží lidem vzít příležitost si tímto způsobem přivydělat. To, že v neděli je v Rakousku všechno zavřené a nakoupit máte šanci jen na pumpách, mi jako pokrok směrem ke světlým zítřkům rozhodně nepřipadá.

  4. Možná se pletu, ale co si tak vzpomínám, tak s tímhle nápadem se vždycky vytasila KDU-ČSL, naposled snad jejich pohrobek TOPka, a oháněli se křesťanskou tradicí.

    1. Přesně.
      I tom zahraničí je jádro pudla zakopané na stejném místě.
      ____________
      Poznámka:
      Jak je to dlouho, co zde Praetorian popisoval svou nedělní zkušenost?

      1. Jo, kouzlo této věci je v tom, že se na tom shodnou odboráři i pámbíčkáři. Jedna pakáž jako druhá.

        1. Prostě socani, ať už křesťanští nebo ne… On se tam sice přímo nabízí ten příběh o Ježíšově uzdravování v sobotu, ale když jde o politiku, musí nějaká Bible stranou.

          1. Už mě napadlo, zda by se na tohle nedala hrát multikulti karta. Jako kdo jste vy, abyste nařizovali ostatním, že mají světit zrovna neděli? Jak k tomu ti muslimové, židé a další přijdou? Argumentace svobodou, to je beznadějně staromódní a dneska to už vůbec nezabírá, tohle by mohlo.

            1. Jen aby to nezabralo tak, že zakážou otvírat od pátku do neděle…

              Ať si každý otvírá a zavírá jak chce. Třeba v NYC mají všechny židovské obchody o šábesu zavřeno aniž jim to někdo přikazuje.

              1. „…vraj je šábes!“

                Z technických dôvodov zatvorené.

                (Obchod na korze.)

              2. Přikazuje jim to IHVH, ne? To je panečku jinej kádr, než nějakej odborář.
                Židé tohle ovšem řeší buď stálými zaměstnanci jiné nebo žádné víry, nebo brigádníkem zvaným shabbes goy :)

                1. Obchody mají zavřeno i tak, alespoň v Praze, fungují sice restaurace, ale jen na objednávku předem, během šábesu (nebo jiných svátků) by Žid stejně nemohl zaplatit, i kdyby tam bylo milión brigádníků.

                  1. to je fakt, ale do židovskejch obchodů nechoděj nakupovat jenom židi. Je jasný, že obchod s menorama a jarmulkama asi moc kšeftů o šábesu neudělá, ale třeba lahůdky nebo zastavárna by zavírací sobotu pocejtily.

                    1. Prosím Tě, kde žiješ, kterej Žid by se dneska zahazoval se zastavárnou, když může ovládat svět? :D

                2. Zkus si v sobotu koupit v New Yorku foťák. Ačkoli zdaleka ne všichni zaměstnanci jsou Židé a určitě by nebyl problém sehnat ty brigádníky, tak židovští majitelé to řeší tak, že zavřou krám (a dokonce ani e-shop nebere objednávky).

                  1. Njn, už ani židi nejsou co bejvali.

                  2. Když o šábesu JÁ nesmím pracovat tak ani můj e-shop nesmí brát objednávky? Peníze do ruky neberu, myslet mohu na duchovní věcí…zajímavé.

            2. Jen poznámka:
              Tradiční dne svátečního svěcení je jeden z kamínků naší civilizační mozaiky.
              Destrukce kultury (civilizace) probíhá hlavně odnímáním jednotlivých kamínků, dokud není původní obraz nečitelný.
              Nedělní prodej samozřejmě přináší pohodlí zákazníkům a menší náklady na jednotku obratu obchodníkům.
              Nic proti tomu.
              V důsledku ale každý uživatel přispívá k oslabení, ne-li destrukci vlastní civilizace.
              Je lhostejné, zda z mozaiky aktuálně vytahujeme oblázek, nebo valoun.
              Důležitý je až součet.

              1. Nedělní prodej obchodníkům náklady na obrat samozřejmě zvyšuje…

                Tradiční mozaiku už dávno otloukli různí socialisté na omítku. Každý si má právo upřednostnit komfort/zisk před jinými hodnotami dle vlastního uvážení. Tomu se říká svoboda rozhodování a je to nárožní kámen toho baráku, kde je ta vaše mozaika…

                1. Nikoliv.
                  V tradiční evropské společnosti právě svoboda rozhodování do oné mozaiky nepatří.
                  (Nebavíme se o letošku, že ne?)

                  1. Celý pokrok naší kultury má na svědomí svobodná soutěž v obchodu, myšlení, výzkumu…
                    Přečtěte si, jak jsme úpěly za zlého „Bachova absolutismu“. Elementární svoboda jedince a ekonomická svoboda jedince byla násobně větší, než dnes. A to se tomu období říkalo útlak. Právě svoboda rozhodování je základ, na kterém ta mozaika mohla vzniknout!

                    1. Mýlíte se.
                      Svobodná soutěž v obchodu, myšlení, výzkumu je demontáží tradičních hodnot započatá průmyslovou revolucí, nebo osvícenstvím, záleží na úhlu pohledu.
                      Ano, demontáž tradiční kultury může přinést to, čemu říkáte pokrok.
                      Pokrok na jedné straně nevylučuje úpadek na straně druhé.

                      Jak jste úpěly a pod kým, je mi jedno.

                      V době, o které píšete, předmětná mozaika nevznikla. Jak vás něco takového mohlo napadnout?

                    2. No jo, ale když to bereš takhle, tak je každý pokrok demontáží dřívějších hodnot.

                    3. Ano.
                      Jinak to nejde.
                      Svět je dynamický.
                      Všechno se vyvíjí od vzniku přes vrchol k zániku.
                      V některých případech se tomu jevu, nebo jeho části, říká pokrok.
                      Uhájení tradičních hodnot se v některých případech říká stagnace.
                      Atd.

                2. Nedělní prodej obchodníkům náklady na obrat zvyšuje a oni ho zavádějí?
                  Kde dělají chybu?

                  1. nutí je k tomu konkurenční prostředí… pokud jej nezavedou a všichni okolo v daném segmentu ano, pak ztratí zákazníky… Naopak, ti, kteří jej zaváděli jako první, je získávali.

                    1. Zavedu tedy nedělní prodej, zvýším obrat a zároveň náklad na obrat?
                      Nebo zvýším obrat, náklady, ale náklad na jednotku obratu snížím?
                      (V tom druhém případě by se mi to vyplatilo.)

                    2. Vaše úvaha je platná ve vzduchoprázdnu. K zavedení nedělního prodeje vás nutí stav, kdy jej má konkurence a zvyšuje vám to tak náklady na obrat, ale pokud tak neučiníte, ztratíte ten obrat.

                    3. @ygorek
                      Dovedu si predstavit oba pripady. Vyplatit se to samozrejme muze i v tom prvnim.

                    4. To samozřejmě může.
                      Zde končí dohady a měla by nastoupit čísla.
                      ___________
                      K zavedení nedělního prodeje mě donutí stav, kdy konkurence již jej má.
                      Zvýší mi to obrat, ale náklady ne tolik, jako konkurenci.
                      Proč?
                      Zákazníci již jsou zvyklí v neděli nakupovat.
                      Konkurence je to naučila – byla nucena absolvovat etapu od prvních vlaštovek k normě.
                      U nás to tkahle vyhrála Jednota.
                      Po všech Billách a Primách zavedla nedělní prodej také a zákazníky si stáhla.Jak by také ne?
                      Její prodejna je mezi kostelem a autobusovým nádražím, u kterého je i hlavní parkoviště.

              2. Musím uznat, že na té myšlence něco je. I když si nejsem jist, zda/jak se na svátečnosti neděle projeví to, že se cestou z kostela stavím pro čerstvé pečivo. Případně zda/jak závažným zásahem je to, že ono svěcení dne svátečního dnes probíhá daleko individuálněji. (Nejen že se všichni nesejdou v neděli v kostele, ale někdo si raději udělá volno v pondělí apod.).

                Pokud se týče historicko-religiosní podstaty věci, tak mi nedá nevzpomenout to, že příkaz ke svěcení dne svátečního je mezi hlavními přikázáními, která jsou jednoznačně cílena individuálně – není to zahrabané mezi tunami detailních ustanovení zákona, která upravují život Israele jako celku. Je tedy přinejmenším sporné, zda vzpomínaným kamínkem mozaiky naší civilisace je to pravidelné individuální pozastavení se v běhu všedních dnů, nebo ty společné akce (např. mše, kde se sejde celá vesnice), které se z toho postupně vyvinuly resp. s tím dnem svátečním splynuly (z mnoha důvodů, většinou praktických a rozumných).

                Každopádně souhlasím s dědkem, že omezování svobody otevřít si krám kdy člověk chce, je daleko větší problém než ten otevřený krám.

                1. Stavit se pro čerstvé pečivo mohu, jen pokud pekař a kupec nejdou z toho kostela se mnou.
                  Vaše poznámka mi připomněla problematiku hopodských.
                  Zatímco u pekaře, kupce ani kováře jsem se cestou z kostela stavit nemohl, v restaraci naopak musel.
                  (Hospodský na horním konci byl žid, ale u našeho, na dolním konci, jsem si nebyl jist.)

                  1. Pekař a kupec se mohou (zatím) sami rozhodnout, zda půjdou do práce, nebo do kostela. Pokud půjdou do kostela, rád je tam uvidím a pro pečivo se pochopitelně nestavím (a samozřejmě nebudu vymýšlet pitomosti abych je donutil otevřít krám jen abych si to pečivo mohl koupit).

                    Pokud jde o hostinského, tak z rodné vesnice své babičky si pamatuju, že hostinský jde do kostela odkud vypadne mezi prvními a jde otevřít (hospoda je strategicky asi 50 metrů od kostela směrem k vesnici).

                  2. Ano, a tohle je taky fascinující. Buzerantská svině zastávající se tohoto zákazu je schopna argumentovat tím, že zaměstnanci obchodů mají být o svátcích a nedělích pohromadě s rodinou, aby si všichni mohli pak vyrazit třeba do kina či zábavního parku. Jde asi o stejné dementy jako ty, kteří požadují zákaz kouření v restauracích, aby je to donutilo kouřit méně.

                    1. Kino a zábavní park samozřejmě zavřít!

                    2. Hospody taky. A hasičárny, fízlárny a špitály. Proč maj v neděli makat, když prodavači můžou bejt doma. I zdravotníci a hasiči chtěj bejt s rodinama.

                    3. Těch profesí je spousta. Zrovna koukám na harmonogram jedné stavby, kde subdodáváme a slovo víkend se tam též nevyskytuje. Skoro to tak vypadá, že o víkendu nedělají jen ouřadové a část kancelářských yupíků.

                    4. Ono to tak bude. Stavební profese jsou nejspíš další na řadě. A lidi tomu na rozdíl od prodavačů nejspíš budou tleskat, protože přece jenom nestaví každej a ze staveb je hluk a prach. Hospody a restaurace přijdou na řadu nakonec, protože i dobroserové si rádi zajdou na nedělní oběd nebo do kavárny. No a policajtům, hasičům a zdravotníkům práci o víkendu a v noci nezakáže nikdo, i kdyby musel zbytek národa o víkendu sedět doma na prdeli s rukama na kolenou. Protože co kdyby se dobroserovi v neděli udělalo bebí nebo mu někdo dal po hubě.

                    5. >Protože co kdyby se dobroserovi v neděli udělalo bebí nebo mu někdo dal po hubě…

                      Tak chcípne, což v tomto případě bude jednoznačně dobře pro světlou stranu síly.

                    6. Ono jsou i další „nezbytné“ provozy On si každý rád rozsvítí lampu, pustí vodu nebo zatopí v plynovém kotlíku. A myslím, že tyto služby využíváme častějc, než záchranku nebo hasiče.

                    7. Dobroserové nejsou dementi. Jde o obyčejné lidi, v nichž bublá přirozená touha po moci a ovládání druhých. I po dosažení společenského uznání. Tyto potřeby však vzhledem k jejich průměrnosti nejsou schopni ukojit v rámci soutěže dle stávajících pravidel, tudíž se snaží o změnu pravidel. Jejich primárním cílem není dosažení nějakého stavu, ale provedení změny samotné jakožto potvrzení reálné moci. Na dobroserech mi ani tak nevadí to, že usilují o násilnou změnu, ale ta jejich arogantní škraboška altruisty, pod níž skrývají své mrzké mocenské choutky.

      2. Moje nedelni zkusenost s kupovanim Sunaru? To uz par let bude. :-)

        Osobne se zaujetim pozoruju zajimavou shodu problematiky nedelniho prodeje a neomezene rychlosti na dalnicich. V Nemecku je neomezena rychlost, ale omezena otviraci doba a naopak. Argumenty pro i proti jsou pak u kazdeho z obou temat shodne, rozdil je jen v tom, ze neco nekde zakazane je. A kdyz neni, nikomu to nevadi ani neskodi. Aspon nikomu, kdo by stal za rec.

        1. Vzpomněl jsem si na tu nedělní čerpací stanici, to je čerstvějšího data.

        2. Jo kdyby ten swap byl kompletni, to uz by mohlo byt k uvaze. Obavam se ale, ze kolem zavrenych marketu dvoustovkou svistet nebudeme.

    2. Akorat ze ohanet se krestanskou tradici je trochu eklhaft, kdyz jinak tem kurvam neni nic svate.

  5. Nemůžu si pomoct, ale mi ty výpočty připadají nesmyslné. Z té autorovi rovnice vyplývá, že 5 obchodů má propustit dohromady 4 lidi. Takže jeden obchod jako propustí 0,8 zaměstnance? Nebo 4 obchody propustí po jednom člověku a ten pátý obchod si ponechá plný stav?
    Nehledě na to, když market propustí jednu pokladní jen proto, že to vyšlo autorovi v rovnici, tak milý autor bude od pondělí do soboty nervózní z dlouhých front u pokladen, poněvadž jedna pokladna (která by měla být obsazená) obsazená nebude. Když naproti tomu market propustí babu z obslužného pultu, tak se v průběhu týdne budou dělat fronty tam. Když propustí skladníka, nebude nikdo přebírat zboží. Když propustí chlapa z ochranky, budou lidi krást v množství větším než malém. Když propustí ženskou z pekárny, nebude doplněné pečivo. Atd, atd. Takže se ptám, kterého jednoho konkrétního zaměstnance se ten market jako zbaví? Manažera?
    Spíše bych řekl, že se zaměstnancům nějak pokrátí úvazky, maximálně „bude odejit“ některý z brigádníků. Propouštění kmenových zaměstnanců si dokážu představit jen v případě, že by se zrušil odpolední prodej. Pak by bylo možno propustit celou jednu směnu. Ale tak, jak to předkládá tento článek, se mi to jeví dosti nereálné.

    1. Navic je to genderove nevyrovnane, protoze pri pomeru chlapu v marketech pod 25 % neni mezi temi ctyrmi ani jeden kompletni a propousteny by tak byly vyhradne zencky.

    2. A brigádník je stejně untermensch, který ani není v odborech a neplatí příspěvky, takže nám je putna. Jo, to má logiku.

    3. Obávám se, že pracujete s předpokladem, že v Hoch vedení se řeší praktické dopady škrtů na fungování filiálek. Zkušenost mi říká, že tomu tak není. Prostě vám na filiálku vychází o zaměstnance méně a vyřešte si to. Takže pak A) Vedoucí směny vykládá kamiony místo skladníka a nedělá svoji práci – resp. si natáhne šichtu zadara, nebo B) to vykryjete neplacenými přesčasy které zaměstnancům dobrovolně nařídíte a pak poškrtáte… A pokud neuděláte ani jedno? Pak jste nezvládl řídit filiálku. Všichni kolem to dokázali… Jste KO. Takže pokud se ptáte, koho se market zbaví, neumím vám odpovědět. Na ten zbytek vám říkám, že jsem viděl už i ředitele stávat u pokladen a kdysi na brigádě údržbáře v monterkách balit zákusky…

      I když vezmu v potaz „jen pokrácení úvazků“ u nějakého supertruper morálního řetězce, jaký dopad na kvalitu života bude mít pokrácení úvazku u člověka, který dělá za 11k?

      1. Ty neplacené přesčasy zní jako celkem pravděpodobné, konečně tato praxe je v marketech zřejmě běžná. Nicméně to propouštění stále považuji za nepravděpodobné. Nemyslím, že by byl top management marketů až tak tupý aby počítal na „člověkohodiny“. Spíše se domnívám, že to mají znormované tak, že pro prodejnu o XY metrech čtverečních připadne na směnu jeden skladník, čtyři pokladní, dvě ženské do lahůdek, jedna pekařka, jeden člověk do zeleniny atd. Z toho důvodu si nedokážu představit, že by mohli někoho propustit jen kvůli nedělím a svátkům, protože by jim dotyčný potom chyběl ve zbytku roku (nebo týdne, chcete-li). Rozhodně to bude zajímavý sociálně-inženýrský experiment, pokud nebudou mít popíječi piva možnost v neděli vrátit flašky a koupit si „vyprošťováka“, tak to může vést třeba až k občanským nepokojům. :-D

      2. Nevím jak u vás, ale u nás je nástupní plat prodavačky skoro 12k, po roce 13, po 2 14,5k. Za 35h úvazek. (alespoň na to láká Lídl)

        Samozřejmě, nevidím do hloubky kolik z toho jsou bonusy z bonusů, které se nedávají, ale bavíme se o městě, kde žije 15k lidí a tohle není to nejhorší, co tam mají.

        1. To je ale hrubého. Kolik zbyde po odečtení odvodů a daní?

          1. 15k hrubýho je nějakejch 11,5-12k čistýho. záleží na tom, jaký maj odpisy a tak.

            1. Kdyz vemete v potaz 1 dite, tak potom je cista mzda 13,5k. Jen tak pro doplneni.

  6. Myslím, že k tomuto se dá říct jediné: Každý, kdo podporuje to, aby stát mohl kecat do toho, kdy má obchodník se zákazníkem uzavřít smlouvu, je hnusná buzerantská svině. Další diskuse myslím netřeba.

    1. Asi tak.

    2. Ne. Není to žádná hnusná buzerantská svině.
      Je to STH.

      1. Není to spíš vnucovač tradičních hodnot či vlastních přestav o nich?

        Třeba já jsem ve spoustě věcí hodně konservativní, dle některých až bigotní, ale nemyslím si, že bych své postoje někomu vnucoval. Doporučovat, snažit se vysvětlit, to ano. Vnucovat ne. (Docela se mi líbilo to ustanovení tuším portugalské ústavy, že správná víra je ta katolická, ale běda tomu, kdo by to ostatním chtěl vnucovat proti jejich vůli.)

        1. Domnívám se, že v současné době je to jen otázka názvu, náplň práce je stejná.

        2. To je hezké. Zajímalo by mě, zda to mělo nějaký výkladový dopad (jako nikomu nic nevnucuji, ale posuzuji-li dva, kteří jednali jeden proti a druhý v souladu pricipy víry, tak se to v nějakém případě posoudí v prospěch toho, kdo se držel víry).

    3. Líp bych to neřekl.

  7. Nedávno jsem četl diskuzi u článku, kdy diskont Lídl dělal pro všechny své zaměstnance monstrakci (žranice s kulturní vložkou), do této diskuze se zapojovali i zaměstnanci. Zajímavé bylo pozorovat, že dobroserové často argumentovali ve stylu, že i tak je řetězec zmrd, protože dělá ze zaměstnanců chůdáky, neb je nutí dělat až do večera a o víkendech. Většina zaměstnanců (prodavaček?) v té diskuzi se ohrazovala nejvíce vůči slovu „chudáci“ a dobrosery posílali do prdele s tím, že se mají starat sami o sebe, neb je většinou na nedělní směnu nikdo nenutí, protože je obsazena dávno dopředu (kvůli příplatkům). Upřímě mám pocit, že je to další z fůry problémů, jejichž vytvoření a následné vyřešení si vzali za své pachatelé dobra, anižby se zeptali zda současný stav dotčeným vadí, respektive je názor zaměstnanců asi ani nezajímá, hlavně že dělají svět krásnějším….

    1. Tak. Víkendové šichty pro zaměstnance představují velmi vítané navýšení příjmů a volno v týdnu které díky tomu vznikne taky není k zahození. nepopulární jsou noční, protože ne každej je dobře snáší, dlouhé pracovní cykly (šestnáctky, čtyřiadvacítky, hodně šichet za sebou atd) a časté nucené přesčasy a to i placené.
      Pro nízkokvalifikované zaměstnance na HPP obvykle nebývá problém si na víkend zařídit volno, protože o víkendech není nouze o brigoše. Pro obchod to může být i finančně výhodnější, protože za brigoše nejsou takové náklady.
      Já bejt zaměstnanec hypersuper, tak by mě výpadek nedělí a svátků docela sral, protože to je na vejplatě hodně znát.
      Místo rušení nedělního prodeje by těm lidem víc pomohlo dodržování proplácení přesčasů a příplatků za hodně šichet za sebou, protože tam se firmy často nepřetrhnou.

      1. Shane: No „těm lidem víc pomohlo dodržování proplácení přesčasů a příplatků za hodně šichet za sebou, protože tam se firmy často nepřetrhnou.“ je na samostatný článek. Ono to poškrtávání příplatků a přesčasů má dva důvody. 1) firma šetří – to je sviňárna, 2) je to často nelegální – to je sviňárna od státu…

        1. Řek bych, že bod 2) bude marginální, protože ojeby tohohle typu se dělaly i v dobách, kdy byla práce regulována podstatně méně. Jinak souhlas.

        2. Hmmm. Nelegalni. To jako, ze by dle predstav nadrizenych nemuseli mit ani 8h pauzu mezi smenami nebo 35h po sobe jdoucich v tydnu? Nebo vice nez 416h prescasu rocne? A to je spatne?
          Neproplaceni take odmitam tolerovat, stejne jako pseudokonta pracovni doby bez vzajemne dohody.
          Uplne komicke pak je, kdyz je zamestnavatelem, ktery nedodrzuje zakonik prace odborova organizace, coz znam z vypraveni.
          S nedelnim prodejem cehokoliv nemam problem, ovsem vzpominam si, ze za bolsevicke hruzovlady jsem obchody zavrene v nedeli prezil. Uz tehdy s tim prvni kapitaliste v bufetu na stojaka s poetickou prezdivkou „U mastne kliky“ nesouhlasili a prodavali houskovy knedlik v sisce, ktery tam podnikave vyrabeli a nasledne prodavali, jeste varici. A jak bylo za bolseviku zvykem, stala na nej fronta.
          A co se soucasnosti tyce, treba takova IKEA mela na Stedry den loni zavreno, coz me sice zaskocilo, ale nenasralo jako nektere vyznavace prodeje 24/7, kteri tam busili do zavrenych vrat a kurvovali na cele parkoviste.

          1. Myslím, že většině zdejších diskutérů nebude vadit, že má obchodník některý den zavřeno (také nejsou jen obchodní centra, je také řada menších obchodníků, kteří zpravidla o nedělích i svátcích zavřeno mají a nikdo se nad tím nepodivuje). Jde jen o to, že tohle je věc, do které se těch 200 šašků v parlamentu nemá co montovat.

          2. vzpominam si, ze za bolsevicke hruzovlady jsem obchody zavrene v nedeli prezil

            Skvostny argument. Bolsevickou hruzovladu jako celek temer vsichni prezili – tak nebude vadit kdyz ji obnovime, ne? Budem u mastny kliky varit knedliky v sisce a bude nam skvele.

            1. Kurva … nick jak noha a vybere si jedinou vetu. :-(
              I Nemci a Rakusane to prezivaji kdybych chtel snaset dalsi nesmyslne argumenty, proste at si kdo chce co chce prodava ci neprodava kdy chce. Ale kdyz tady spousta liberalu pise jak jim to strasne vyhovuje nakupovat v nedeli a ve svatek, tak ja si muzu napsat, ze bych opak prezil.
              V nedeli nakupuji pomerne casto. V Polsku obcas maji ve statni svatek zavreno a spoustu Cechu, Moravanu i Slezanu to zaskoci.
              A jednou jsem dokonce byl v IKEA na novy rok. Meli tam cocku za kacku, fuckt nekecam.

          3. Já zcela určitě přežiji zavření obchodů v neděli, ale po pravdě řečeno mi bude nepříjemné vracet se do režimu „zítra je zavřeno“, zatím co nyní jedu třeba v neděli na stavbu a tak dostanu obálku s rozkazy a cestou přepadnu Liedel / Penny (víc marketů tu nemáme a rákosnické harázny a samošku přepadám jen zcela víjimečně). Takže ať ten zákaz strčí především z důvodem uváděným pivkem, ale i z důvodů mé pohodlnosti.

  8. Ono to s tím propouštěním nebude tak horké, protože to, že si nebudu moci nakoupit v neděli automaticky neznamená, že si plánovaný nákup nenakoupím v pátek nebo v sobotu. Ztráty tak budou jen z nahodilých tržeb, když jde člověk zrovna okolo a řekl bych, že takových bude v porovnání s plánovanými nákupy velmi nízké procento. Spíše to uškodí samotným zaměstnancům, u nás ve firmě jsou svátky vždy obsazeny jako první, protože jsou za ně příplatky a víkendové směny také každý ocení, jelikož má za ně volno v týdnu a nemusí si kvůli vyřízení úřadů brát dovolenou. Jinak s takovým nařízením samozřejmě nesouhlasím, protože si chci zajít nakoupit když chci já a ne když mi nařídí stát, že zrovna můžu.

    1. Bude to jak v Německu a Rakousku. V sobotu, což je pro toho, kdo se nefláká doma na dávkách, jediný použitelný den k uskutečnění nákupu, praskají obchody ve švech, pomalu se nedá najít ani místo k zaparkování a člověk v tom obchodě stráví místo hodiny dvě, protože na všechno je fronta jak kráva. Dobroserové, táhněte už konečně všichni do prdele!

      1. To je samozřejmě pravda, i když by se to z logiky věci mělo aspoň trochu zmírnit tím, že se sobotní směna posílí. Každopádně to pak bude v obchoďácích každou sobotu vypadat jako poslední víkend před Vánoci. To zas prostě stát jen strká nos tam, kde nemá co dělat. Já osobně se snažím hypermarketům všeobecně vyhýbat a nakupuji jednou za čas ve velkém v Makru a jinak u Vietnamců a menších obchodníků v okolí bydliště.

        1. Nebo a to úplně nejlépe, online. Nákupní centra jsou domy hrůzy, ale když už tam musím jít, tak uvítám, když to jde alespoň rámcově civilizovaným způsobem, než když se tam všichni přetlačují jako dobytek, protože musí využít čas, který jim dobroseři pro nakupování stanovili (a to samozřejmě zrovna v tom Německu a Rakousku platí i pro otevírací dobu o běžných dnech, takže na takové to jdu si nakoupit po práci, protože mají otevřeno do 22 hodin večer, také můžete rovnou zapomenout). Musím říct, že tohle je jedna z podstatných věcí, proč bych ani v jedné z těchto zemí žít nechtěl.

          1. Někde jsem četl, že všeobecně volnou neděli v Německu zavedl už Vilém II ze zbožných důvodů, není to plod demokracie, která obecně jinak vznik buzeračních zákonů podporuje.

  9. Ten kdo chce kecat do vztahu zaměstnanec-zaměstnavatel a ještě nad rámec běžného zákoníku práce, ten je prostě zmrd a dává jen na jevo, že mu o to, co chtějí zaměstnanci, vůbec nejde. Nevím o tom, že by tato iniciativa přišla od zaměstnanců, případně že by ji nějak masově podporovali. U mě ve firmě jsou svátky rozebrány minimálně půl roku dopředu. Ohledně vánoc mě zaměstnanci otravují už od června, abych rozepsal směny. Důvod je jednoduchý. Část z nich má rodiny a chce s nimi být doma a nacpávat si pupek, ten zbytek Vánoce nemusí, případně nikoho nemá a doma by akorát čuměli do zdi. Velmi rádi tedy vezmou svátek s příplatkem. Nikdy sem neměl s obsazením svátků problém, ani sem nemusel nikoho nutit. Nevlastním sice supermarket, ale je naprosto jasné, že pokud se to podaří prosadit u nich, bude se to postupně aplikovat na ostatní sféry podnikání.

    1. Osobně mě fascinuje, co všechno se v zákoníku práce nachází a jaká všecha práva mají zaměstnanci mít. Máme směnný provoz, posledně mě „pobavila“ podřízená s tím, že přišla s žádostí na základě § 241 odst. 2 a ještě si chce určovat, kdy a jaké směny bude mít. Nejhorší mi přijde nemožnost vyhodit zaměstnance bez udání důvodu, nějak nechápu, proč by měl mít nemakačenko větší práva než ten, kdo celou tu show platí. Ve finále je každý postradatelný, ale místo aby se to dalo udělat jednoduše, tak musí člověk pokrytecky hledat chyby, aby pak náhodou nebyl napadnutelný u soudu.
      __________________
      § 241
      (1) Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.
      (2) Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
      (3) Zakazuje se zaměstnávat těhotné zaměstnankyně prací přesčas. Zaměstnankyním a zaměstnancům, kteří pečují o dítě mladší než 1 rok, nesmí zaměstnavatel nařídit práci přesčas.

      1. Ty paragrafy jsou docela smysluplné, proč se s paní prostě jednoduše nedomluvíte?

        1. S paní jednoduchá domluva není, jedná se o pěkného hnidopicha. Když jsem to s ní řešil a řekl jí, že takto jak žádá to nejde, tak se uraženě zvedla a odešla, aniž by mi dala možnost navrhnout jiné řešení. Samozřejmě není problém dát poloviční úvazek, ale není možné, aby v provozu od 8 do 20 si ona nadiktovala, že bude dělat buď od 9 do 14, nebo pokud to bude bezpodménečně (to v té žádosti skutečně bylo!) od 12 do 17. Standardní směny přitom jsou od 8 nebo od 12.

          1. Nedá se nic dělat, pokud pro vás není nenahraditelná (což zjevně není, jinak jí vyhovíte), paní bude muset odejít.

          2. Takže slovy zákona tomu vážné provozní důvody brání a ať si trhne nohou, ne?

            1. No není to úplně tak jednoduché, ale něco v tom smyslu nám právník sepsal s tím, že se v rámci vstřícnosti nabídne poloviční úvazek, ale směny si určovat nebude.

          3. Paragrafy musíte znát jak do mariáše, k tomu máte jistě Vámi psaný prodejní řád a co se hnidopichů týče, bojujte ohněm proti ohni. Nějak takto:

            H: Dle řádu mám právo na odpočinek a nastoupit až odpoledne.
            Vy: o.k. máte právo, u kasy bude místo Vás (a vyberete největší hulvátku)
            o pár dní později: natrefíte A, B, C a H jak porušují něco drobného z řádu (např. nesprávně kouří)
            Vy: A, B, C – tady se kouřit nesmí, dobře, nevěděli, přečtěte si už jednou konečně ty řády
            Vy: a Vy, H, pojďte se mnou do kanceláře, když tak znáte ty řády
            VY: Tak vy jste VĚDOMĚ porušila řád a ještě na to neupozornila kolegy….
            atakdále..atakdále

        2. Ne, nejsou smysluplné. Pokud se někomu nelíbí pracovní doba, ať jde dělat někam jinam, kde mu vyjdou vstříc.

Komentáře jsou uzavřené.

D-FENS © 2017