Dlouhodobý test BMW R 12 – rok výroby 1939 - zpět na článek

Počet komentářů: 22

Přidat komentář
  1. Ježíšmarjá LEDky na veterána ne!!!! To je strašná prasárna. Já denní svícení řeším podžhavenými dálkovými s těmito moduly: http://www.cybertronic-labs.cz/katalog/auto-moto/denni-sviceni.html Nic není vidět, nic se nemusí bastlit, žere to málo, ta malá krabička se vždycky někam vejde.

    S tím člověkem je řeč, určitě by 6V také uměl. Ostatně bych se divil, kdyby to už také neměl hotové. Pro veterány je to fantastické řešení.

    1. Jo a moc pěkná motorka i článek. Děkuji za počtení. A bavorák ať dobře slouží a dělá jen radost.

  2. Ausgezeichnet.

  3. Krásný stroj, jenom bych se trochu bál toho nezakrytého kardanu, tam hrozí nebezpečí namotání vlajícího oděvu, o šále ani nemluvím…

    1. Sice začali v padesátých letech zakrývat alespoň hardyspojku, v sedmdesátých celý kardan, ale o nějakém zachycení oděvu jsem neslyšel.

      1. Jestli se o to zajímáte, tak „BMW schreibt nach 100 Jahren, ab 2023, regelmäßige Überprüfungen und Wechsel für den Kardan vor.“ – po sto letech, od roku 2023 musí BMW právě tento kompletně zakrytý kardan pravidelně měnit. Viděl jsem video, jak se za to omlouvá šéf marketingu BMW.

        Je to hrozná ostuda, protože kolegové, co znám mají otevřené kardanky „zasrané“ od oleje a vazelíny a tyto klidně čekají až majitel umře a budou sloužit další generaci.

        Soudobí inženýři vytvořili konstruktérskou pýchu: kardanku schovanou v duté kyvce a ještě v provedení monolever. A když se to prý správně spočítá, tak to objede celý svět a všichni motorkáři v Německu nad 190cm a 110kg si to koupí – bo těžký stroj.

        Ale stačil chybný odvzdušňovací ventil toho vnitřního prostoru kyvky, dlouhodobě vysrážená voda, koroze uvnitř. Nikdo dovnitř nevidí a sto let to nikoho nenapadlo. Po následném prasknutí křížového kloubu kardanky při tom rázu odletí celé (jediné) rameno zadní kyvky i se zadním kolem. Samozřejmě Schlimmster Fall – Worst case. Ale viděl jsem dlouhé video, kde to QM od BMW řeší.

        A sorta těchto lidí – motorkáři v Německu nad 190cm a 110kg, jsou vesměs minimálně střední management, kteří to dají BMW sežrat…

        Takže se mění již i po 60tis. To nebylo ani u Stalingradu.

        1. Viděl jsem chycenou šálu do zadního kola, do rozety a řetězu.

          Kardanka se pro tento případ točí nevýhodně.

          Ale stát se může všechno.

        2. Momentální výroba je bída všude, nejen u motorek BMW.
          Měl bych dotaz, nejel byste třetí červnový víkend na klasický BMW sraz? Bude se konat na hradě Hauenštejn a rádi bychom tam měli co nejvíce historiků. Momentálně máme přislíbeno cca 10 předválek a nějaké zajímavé poválky R69, R90S…
          Jinak takto jezdí klikovka pana Lohra staršího v R47 sedlané p. Lohrem mladším:
          https://youtu.be/xkwzNEymAQ4?si=Yf4WS6bqrKC52WLT
          Stroj z roku 1927 v konkurenci strojů do r.v.49.
          Změřený výkon 27HP oproti sériovým 18HP.

  4. 1*

  5. Krásná recenze, věcný obsah i dobrý styl.

  6. Zajímavé je sledovat další vyvoj stroje na rúzných stranách fronty.

    V Německu se dvouválcový boxer přes dekády vývoje dostal až k aktuálnímu modelu R1300GS, tedy objem 1300ccm a výkon 145 koní. Předchozí generace zvládly objet svět. Igor Brezovar má na R1100GS 450.000km a pořad jezdí, Moje R1200GS je při 90.000km sotva zajetá.

    V SSSR kořistní stroj okopírovali a jako Ural se při 749ccm a 41 koních vyrábí dodnes. Marketing je postaven na tom, že stroje maji tradici už od roku 1942 a jako vrcholná inovace za těch 80 let je např. elektrický startér.

  7. Jen bych připodotkl, že pár kusů BMW-71 nebylo kořistních, nýbrž byly řádně zakoupeny ve Švédsku (1940) a posloužily jako vzor pro M-72. nějaké konstrukční úpravy pro ruské podmínky tam byly provedeny.

    1. BMW rusům výrobu regulérně prodalo a dodalo téměř kompletní fabriku a vybavení. Ty pokusy je čistě okopírovat nedopadly a tak v rámci M-R paktu došlo k tomuto kšeftu.
      Velmi podobně jako Henry F.II. jim dodal na klíč továrnu GAZ na výrobu Ford(Gaz)A o pár let dříve.
      To spolu ještě AH a JVS soudružsky kamarádili. Pak se však chlapci trochu poškorpili a tedy proti sobě ty téměř identické motorky stály na obou stranách východní fronty …

  8. Bože, dneska píše každej kdo má v prdeli díru. Nejvyšší povolená rychlost byla pro motocykly stanovena dopravní vyhláškou 80 km/h. Zaplatil jsem nejednu pokutu. Psát testy by mělo být zakázáno barbarům, kteří dají na historicky, najmě předválečný motocykl LED svítidlo. Děkuji za zkaženou náladu.

    1. Ono je to s tím trvalm svícením docela problém. Původní magdynamo nebylo konstruované na trvalé svícení a dneska už je problém nechat i kvalitně převinout vinutí. Málokdo to umí. Existují nějaké moderní náhražky magdynama, ale je to vždycky poznat (nějaká elektronika se musí umístit ven) a o zkušenostech s jejich „funkčností“ by se dal napsat taky článek. Možnost tedy je jezdit na parkovačky, což nepodporuje vyhláška a nebo dát jinou/slabší žárovku. Aby se s motorkou ale dalo jet v noci, tak moc jiných variant než LEDka neexistuje. Výměna je jednoduchá, nic na motorce se neničí a dokud motorka stojí, nikdo nic nepozná. Za jízdy zas skoro nikdo nepozná, jaký skvost projel ;-)

    2. Ledky jsou v cajku. Dělají se s teplym nažloutlym světlem takze kazdej pozna houno dokud se z blízka nezadiva do paraboly…..

  9. Článek za 1, jen prosím obsah má třeba (koso)čtverec, ale motor, podobně jako jako láhev whisky, má objem.

Napsat komentář

D-FENS © 2017